2017-12-07

PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS 2018 METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETO IR SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ FINANSINIŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-XIIIP-1227(2)

 

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

 

 

 

Argumentai:

Prekyba žmonėmis yra viena rimčiausių nusikalstamų veikų pasaulyje, kurios aukomis tampa įvairaus amžiaus, lyties asmenys, nukenčiantys nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, dažniausiai iš socialiai pažeidžiamų gyventojų sluoksnių. Tam, kad nusikaltimai būtų atskleisti, nukentėjusieji (tiek Lietuvos piliečiai, tiek užsieniečiai) jaustųsi saugūs ir bendradarbiautų su teisėsauga, sugrįžtų į normalų gyvenimą, reikalinga efektyvi pagalba. Todėl siekiant, kad socialinė pagalba šiems asmenims būtų kompleksinė, koordinuota, tęstinė, teikiama pagal asmens poreikius ir apimanti ne tik pagalbą nukentėjusiesiems, bet ir susidūrusiems su rizika nukentėti (t.y. galėjusiems nukentėti), reikalinga užtikrinti pakankamą finansavimą.

Socialinės pagalbos asmenims, nukentėjusiems ir galėjusiems nukentėti nuo prekybos žmonėmis, teikimas yra finansuojamas valstybės biudžeto (VB) lėšomis iš SADM skiriamų asignavimų, remiant konkurso būdu atrinktus projektus, skirtus socialinei pagalbai asmenims, nukentėjusiems ir galėjusiems nukentėti nuo prekybos žmonėmis, teikti. 2016 m. konkurso būdu buvo atrinkti 5 NVO projektai, jiems skirta 80 tūkst. eurų metams. 2017 m. finansavimas šiems projektams buvo pratęstas ir, atsižvelgiant į padidėjusį socialinės pagalbos poreikį, padidintas 35 tūkst. eurų (iš viso 115 tūkst. eurų). Projektų vykdytojai turės galimybę gauti tęstinį finansavimą ir 2018 m. VB lėšomis finansuojamos išlaidos projektų vykdytojų darbo užmokesčiui ir veiklos, susijusios su psichologine, teisine, medicinine pagalba, laikinu apgyvendinimu, socialinių paslaugų teikimu, kita socialine pagalba vykstant teisminiams procesams, sugrįžtant į kilmės šalį,  integruojant nukentėjusius nuo prekybos žmonėmis į visuomenę ir darbo rinką, prevencine veikla.

2017 m. poreikis socialinei pagalbai didėja, skirtingai nuo ankstesnių metų, pagalbą suteikti reikėjo ir užsieniečiams, trečiųjų šalių piliečiams, galimai nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis Lietuvoje. Projektų vykdytojų duomenimis per 9 šių metų mėnesius socialinė pagalba suteikta 38 užsieniečiams.  Pagalbos apimtis šiems asmenims yra didesnė - reikalingas saugus apgyvendinimas, aprūpinimas Lietuvos klimatui būtina apranga, maitinimas, vertimo, advokato paslaugos ir pan.). Didėja nukentėjusių nuo išnaudojimo darbe vyrų, atsiranda naujos išnaudojimo formos, ne Lietuvos teritorijoje nukenčia iki 50 proc. asmenų, kuriems turi būti organizuota pagalba sugrįžti. Taip pat pagalbą ir paramą reikalinga suteikti aukai ne tik atsigavimo periodu, bet ir tęstiniu periodu, jai dalyvaujant ikiteisminio tyrimo ir baudžiamojo proceso metu bei sėkmingam integravimui į visuomenę ir darbo rinką. Daugeliui aukų būtina specializuota teisinė ir psichologinė pagalba, vertimo paslaugos, kuriai suteikti reikia pirkti atitinkamų specialistų paslaugas.

Žmogaus teisių komitetui vykdant kovos su prekyba žmonėmis vykdomų priemonių parlamentinę kontrolę, buvo pažymėta, kad dėl nepakankamo finansavimo nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis ne visuomet užtikrinama tinkama jų apsauga, suteikiama neatidėliotina medicininė bei teisinė pagalba, todėl  šiems asmenims padidėja rizika pakartotinai nukentėti nuo prekybos žmonėmis.

Iki šiol taikomas atskirų projektų finansavimas nepilnai užtikrina savalaikės kompleksinės pagalbos ir paramos, vieningo aukų nustatymo ir pagalbos kokybės, efektyvaus lėšų naudojimo, tinkamos sąveikos su teisėsauga, savivaldybėmis, kitomis institucijomis ir organizacijomis, galinčiomis prisidėti prie pagalbos teikimo. Todėl būtina numatyti vieningą socialinės pagalbos koordinavimą šalies mastu, kad aukos būtų tikslingai nukreipiamos pagalbai, kuri organizuojama pagal bendrą kokybės standartą, ir kad būtų operatyvesnis tarpžinybinis bendradarbiavimas. Tam reikalinga skirti pakankamas valstybės lėšas finansuoti ne tik pagalbos teikimą, bet ir koordinavimą, perkant paslaugą iš NVO. Šiems uždaviniams įgyvendinti  numatomos skirti VB lėšos 2018 m. (115 tūkst. eurų) nepakankamos užtikrinti efektyvią kompleksinę pagalbą asmenims, nukentėjusiems ir galėjusiems nukentėti nuo prekybos žmonėmis. Papildomas lėšų poreikis 2018 m. būtų apie 50 tūkst. eurų (iš viso priemonei – 165 tūkst. eurų metams). 

Pasiūlymas:

2018 metų Valstybės ir savivaldybių biudžeto projekte numatyti skirti papildomus 50 tūkst. eurų socialinės pagalbos asmenims, nukentėjusiems ir galėjusiems nukentėti nuo prekybos žmonėmis, teikimo priemonei įgyvendinti.

 Lėšų šaltinis: biudžeto įplaukos iš gautų viršplaninių biudžeto pajamų.

 

Teikia:

Valerijus Simulik

Rima Baškienė

Aušrinė Norkienė

Asta Kubilienė

Saulius Skvernelis

Darius Kaminskas

Raimundas Martinėlis

Arvydas Nekrošius

Gintautas Kindurys

Kęstutis Smirnovas

Aurimas Gaidžiūnas

Dainius Gaižauskas

Naglis Puteikis

Tomas Tomilinas

Viktoras Pranckietis

Valius Ąžuolas

Arūnas Gumuliauskas

Stasys Tumėnas

Robertas Šarknickas

 Levutė Staniuvienė

Guoda Burokienė

Vida Ačienė

Zenonas Streikus

Virginija Vingrienė

Petras Valiūnas

Antanas Baura

Aušra Papirtienė

Gediminas Vasiliauskas

Lauras Stacevičius

Juozas Rimkus

Petras Nevulis

Vytautas Raistenis

Jonas Jarutis

Viktoras Rinkevičius

Audrys Šimas

Kęstutis Bacvinka

Rūta Miliūtė

Juozas Varžgalys

Justas Džiugelis