PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO REZOLIUCIJOS

L NAUJŲ KOVOS SU ALKOHOLIZMU PRIEMONIŲ NR. XIIIP-731

 

 

 

2017-05-23

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

 

 

3

Argumentai:

 Siekiant padėti alkoholizmu sergantiems asmenims yra svarbu ne tik užtikrinti efektyvų ir mokslu pagrįstą, prieinamą jų gydymą, bet ir kitas, tame tarpe ir socialines, paslaugas: reabilitaciją, reintegraciją į vietos bendruomenes. Taip pat žr. argumentus prie 3 punkto.

Pasiūlymas:

3. Vietos seniūnams kartu su vietos bendruomenės lyderiais, bei policijos atstovais ir medikais turėtų būti suteiktos žymiai didesnės teisės ir atsakomybės padėti lėtiniu alkoholizmu sergantiems ar su alkoholizmo psichoze susiduriantiems asmenims: suteikiant seniūnams galimybes ir pareigas rūpintis jų reabilitacija, reintegracija, priverstiniu gydymu ir jų prieinamumo užtikrinimu, reguliaria jų elgsenos stebėsena, medicinine patikra, stebėti jų šeimos ir vaikų būklę. Ši pagalba galėtų būti teikiama pasitelkiant ir specialius socialinius darbuotojus priskirtus ne rizikos šeimoms, o visai bendruomenei. Tokie socialiniai darbuotojai galėtų pirmiausiai padėti identifikuoti rizikos faktorius tarp bendruomenės narių.”

 

 

2.

 

 

 

4

Argumentai:

Siekiant efektyviai spręsti priklausomybės nuo alkoholio klausimą yra būtina ir psichologinė pagalba (psichologinės konsultacijos) ne tik alkoholiu piktnaudžiaujantiems asmenims, bet ir jų šeimos nariams

Pasiūlymas:

 

“4. Alkoholizmas turi būti prilyginamas priklausomybei nuo narkotikų ir vaistai, psichologo konsultacijos (tame tarpe ir priklausomo nuo alkoholio asmens šeimos nariams), bei kitos paslaugos gydymui nuo alkoholizmo turi būti valstybės pilnai kompensuojamos.”

 

3.

 

 

5

Argumentai:

Lietuvos Respublikos teisės aktai jau dabar apibrėžia priverstinio gydymo sąlygas, trukmę ir kitus, su žmogaus teisių užtikrinimu, susijusius priverstinio gydymo aspektus. Taigi, tais atvejais, kai asmuo tampa pavojingu sau ar visuomenei, priverstinis gydymas jau ir dabar gali būti taikomas. Nėra mokslinių įrodymų, patvirtinančių teiginį, kad priverstinis gydymas visais kitais atvejais yra tinkama priemonė, efektyvesnė už savanorišką gydymąsi nuo priklausomybės alkoholiui.

Taip pat pasiūlymas ar išplėsti priverstinio gydymo sąlygas būtų svarstytinas ir žmogaus teisių užtikrinimo aspektu

Pasiūlymas:

 

5. Privalomas gydymas turi būti teikiamas tiems asmenims, kurių priklausomybė nuo alkoholio yra tapusi ryškiai išreikšta ir jau kelianti didelį pavojų aplinkiniams asmenims, arba tais atvejais, kai asmuo susidurdamas su valstybės pagalba siūlant jam gydymąsi ir kitas priemones, kurios padėtų išlipti iš alkoholizmo liūno, piktybiškai atsisako bet kokios pagalbos. Tarptautinės žmogaus teisių apsaugos konvencijos pabrėžia, kad privalomas gydymas nuo alkoholizmo turi būti trumpalaikis, o vėliau asmuo turi pats apsispręsti tęsti gydymą ar ne. Todėl priverstinio gydymo taikymas yra pagalbinė priemonė siekiant asmeniui padėti gauti kitą reikiamą gydymosi pagalbą ir padedant jam suprasti tikrąją savo sveikatos būklę.”

 

Teikia

Seimo nariai

Ramūnas Karbauskis

Agnė Širinskienė