Stenogramą galima rasti |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 24, 2024 |
Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VII (RUDENS) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 312
STENOGRAMA
2023 m. spalio 26 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininko pavaduotojai
V. MITALAS ir P. SAUDARGAS
PIRMININKAS (P. SAUDARGAS, TS-LKDF*). Gerbiami kolegos, išmušė 10 valanda. Kviečiu susėsti į savo darbo vietas ir skelbiu, kad pradedame Lietuvos Respublikos Seimo spalio 26 dienos rytinį plenarinį posėdį. (Gongas)
10.00 val.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Bronislovo Lubio 85-ųjų gimimo metinių ir Vytauto Kolesnikovo 75-ųjų gimimo metinių paminėjimas
Gerbiamieji, pradedame Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Bronislovo Lubio 85-ųjų gimimo metinių ir Vytauto Kolesnikovo 75-ųjų gimimo metinių paminėjimą. Kartu su mumis, Seimo nariais, minėjime dalyvauja Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas, Pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas V. Landsbergis, nors, matyt, vėluoja, Nepriklausomybės Akto signatarai, signatarų artimieji, garbingi svečiai. Prašau visų kolegų tylos minute pagerbti signatarų atminimą.
Tylos minutė
Dėkoju. Kviečiu Nepriklausomybės Akto signatarą G. Vagnorių pirmą pasidalinti mintimis apie Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą B. Lubį. Prašau, tribūna jūsų.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Gedimino Vagnoriaus kalba
G. VAGNORIUS. Gerbiamas Pirmininke, gerbiami Seimo nariai, šiandien man tenka ypatinga garbė kartu su jumis paminėti vieno iškiliausių Lietuvos valstybininkų, buvusio Ministro Pirmininko ir ilgamečio šalies pramonininkų vedlio, garsaus mecenato daktaro B. Lubio 85-ųjų metų sukaktį ir prisiminti jo išskirtinius nuopelnus Lietuvai. Lygiai prieš 12 metų, taip pat spalio mėnesį, Lietuvos visuomenė išlydėjo garbųjį signatarą į amžinąjį poilsį. Prieš keletą dienų, pagerbdami už didžius nuopelnus valstybei, Plungės kultūriniam atgimimui, kraštiečiai Mykolo Oginskio dvaro parkelyje atidengė jam gražų paminklą. Tikrovėje atgimimo paminklai reikalingi ne tiek daktarui B. Lubiui ar kitoms amžinybėn pasitraukusioms iškilioms asmenybėms, bet mums, likusiems žemėje, kad šiais laikais rastųsi vis daugiau tikėjimo, jog nuopelnai Tėvynei nebus pamiršti. Likimas mane praturtino leisdamas iš arčiau pažinti daktarą B. Lubį. Nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu teko su juo keistis vietomis einant premjero pareigas ir būnant opozicijoje, tačiau signataras B. Lubys visada išliko patriotiškas ir ištikimas Lietuvos demokratijai, šalies ekonomikos liberalizavimui, niekada nesiekė pigaus populizmo, vienodai principingas tiek būdamas opozicijoje, tiek valdžioje, kur dar gajų socialinio populizmo spaudimą patiria net tvirčiausi liberalai. Jeigu anais permainingais 1993 metais daktaras B. Lubys būtų sutikęs likti Ministro Pirmininko poste, tvirtai tikiu, jog anuomet būtinos šalies ekonominės reformos būtų buvusios ir greitesnės, ir lengvesnės.
Leiskite su jumis pasidalinti mažai kam žinoma istorija, kaip 1998 metais, aplenkiant laiko dešimtmečius, Lietuvoje atsirado pažangus nulinio pelno mokesčio režimas investicijoms, ir tai sužavėjo Europos investuotojus, praturtino šalies iždą, taip pat Vakarų valstybių pavyzdžiu įvestos lubos „Sodros“ mokesčiui. Anuomet tokias ekonomikos auginimo idėjas Pramonininkų konfederacijos vardu pasiūlė ekspremjeras B. Lubys, jos buvo sėkmingai įgyvendintos sunkmečiu, Rusijos finansų krizės metu ir, priešingai, nebuvo gąsdinama visuomenė, ši mažesnių mokesčių reforma atnešė didžiulę naudą šalies iždui. Pamenu, kaip dėl leidimo neapmokestinti Lietuvoje investuojamą pelną buvo sunku derėtis su Europos Komisija, kuri priekaištavo mums, jog taip perviliosime kapitalą iš Vakarų Europos šalių. Deja, po poros metų per politinį skersvėjį šis labai naudingas šalies ekonomikai investicijų neapmokestinimas buvo atšauktas. Po dešimties metų šį nulinį režimą įsivedė Estija, o Lietuva, deja, pasuko kitu keliu – sudvigubino pelno mokestį išstumdama iš šalies didesnius mokesčių mokėtojus į Estiją, Airiją, Olandiją ar Liuksemburgą.
Daktaras B. Lubys išsiskyrė savo strateginiu mąstymu ir pilietine drąsa. Privačiuose pokalbiuose jis ne kartą minėjo, kaip Rusijos dujų monopolistas jį spaudė perleisti „Achemos“ gamyklą, kaip dėl to sunku buvo apsirūpinti dujų žaliava, o Lietuvoje kai kas nepelnytai jį kaltino dėl tariamo palankumo tuometiniam Europos visagaliui „Gazpromui“. Tačiau jis neverkšleno, o drąsiai siekė atverti Lietuvai alternatyvaus tiekimo kelią. Rizikuodamas dujų tiekimo „Achemai“ blokada, B. Lubys dar iki dabartinio Klaipėdos suskystintųjų dujų terminalo atsiradimo drąsiai inicijavo pirmojo terminalo įrengimo projektą, kuriame savo „Achemai“ paliko tik simbolinę dalį bendrame su valstybe kapitale. Deja, šis strateginis projektas anuomet buvo triukšmingai sustabdytas. Vėliau mažai kas išgirdo, jog šalies teismai pripažino projekto teisėtumą ir jo naudą Lietuvai.
Paminėjau tik keletą ryškesnių veiklos epizodų, liudijančių apie garsaus signataro veiklos mastelį. Neabejoju, kad dar daugiau įvykių galėtų papasakoti šeimos nariai ar artimi bendražygiai. Anuomet daktaro B. Lubio vadovaujama Pramonininkų konfederacija ryžtingai skatino ekonomikos plėtrą pagal įprastą Vakarų Europoje verslo asociacijos modelį. Ji buvo svarbi besikeičiančių vyriausybių partnerė formuojant šalyje palankesnę investicinę, mokestinę ir reguliavimo aplinką, taip kuriant ekonominį pamatą socialinei gerovei. Taip buvo.
B. Lubio trūksta ne tik verslo, bet ir politinei visuomenei. Taip pat pasigendame jo ir kaip mecenato, atgaivinusio ne vieną istorijos ir kultūros puslapį. Tai, kad jo mums trūksta ir praėjus 12 metų, yra didžiausias išskirtinės istorinės asmenybės pripažinimas.
Džiugu, kad B. Lubio sukurtos vienos didžiausių šalies verslo grupių ir jos išskirtinai sudėtingos „Achemos“ bendrovės strateginį valdymą sėkmingai perėmė žmona Lyda. Ši bendrovė išlieka viena daugiausiai sumokančių mokesčių iždui ir dabar. Ji be valstybės pagalbos išgyvena ir šį išskirtinį trąšų gamintojams sunkmetį, kai patiria ne tik milžinišką energetinį spaudimą, bet ir iš Rytų ateinančius rinkos iškraipymus.
Leiskite baigti šį paminėjimą signataro B. Lubio mėgtais pozityviais žodžiais: „Sėkmės visiems!“ (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju signatarui G. Vagnoriui.
Dabar kviečiu į tribūną kitą Nepriklausomybės Akto signatarą, gerbiamą mūsų kolegą Seimo narį E. Gentvilą. Prašau.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, Seimo nario Eugenijaus Gentvilo kalba
E. GENTVILAS (LSF). Mieli kolegos, pabandysiu priminti trumpai B. Lubio klaipėdietiškąjį periodą. Daktarą B. Lubį visi prisimename kaip signatarą, premjerą, Jonavos „Azoto“, vėliau „Achemos“ vadovą bei savininką, Lietuvos pramoninkų konfederacijos ilgametį prezidentą.
Šie titulai geografiškai siejami su Jonava bei Vilniumi, tačiau guvus ir kūrybiškas Bronislovo protas kreipia jį ir jo veiklą į naujas erdves. 1999 metų pradžioje jis žengė didžiulį žingsnį į Klaipėdą – privatizavo didžiausią uosto krovinių kompaniją „Klasco“, arba Klaipeda Stevedoring Company, buvusį Klaipėdos prekybos uostą. Taip prasidėjo B. Lubio tuzinas metų, praleistų Klaipėdoje.
Pamažu B. Lubys ir „Achema“ tapo penkių stambių uosto kompanijų savininku. Be „Klasco“, dar Krovinių terminalas, kuris specializavosi su naftos produktų krova, Centrinis Klaipėdos terminalas, kuris šiandien žinomas kaip keleivių ir krovinių terminalas, daug kas plaukia per Baltijos jūrą, „Bega“ – sausųjų krovinių terminalas bei Klaipėdos laivų remontas. Šiose įmonėse dalinai arba visiškai buvo B. Lubio arba „Achemos“ grupės nuosavybė.
Nuo pirmųjų metų Klaipėdoje Bronislovas tapo ryškia figūra uostamiesčio gyvenime ir tai buvo ne tik dėl ekonominės jo valdomų įmonių galios – daug lėmė įgimtas komunikabilumas, lyderio savybės, o kartu – įsitikinimas, kad verslas ir jo savininkai turi būti integrali bendruomenės dalis, ne kažkur atskirai ar greta, bet kartu, paremiant vieniems kitus. B. Lubiui pradėjus aktyvią veiklą Klaipėdoje, buvau miesto meras. Kaip signatarai sutarėme, kad turime ką nors reikšmingo kartu nuveikti vieninteliam Lietuvos uostamiesčiui. Greitai sutarėme ir gimė gatvių tinklo plėtros sutartis, kuria miestas „Klasco“ reikmėms perdavė dalį istorinio Vitės kvartalo teritorijos, mainais gaudamas lėšas gretimų miesto gatvių rekonstrukcijai bei plėtrai. Daugelyje savivaldybių matydavau situaciją, kai vietinė valdžia konkuruoja su vietiniu stipriu verslu. B. Lubys buvo tas, kuris siekė kooperavimosi ir vaisingo bendradarbiavimo. Bronislovo valdomos įmonės tapo didžiausiais kultūros, meno, sporto kolektyvų bei renginių rėmėjais Klaipėdoje. Bronislovas tapo ryškia ir neatskiriama Klaipėdos gyvenimo dalimi. Man buvo net sunku įsivaizduoti, kaip intensyvi veikla daugiakampyje Jonava–Vilnius–Plungė–Palanga–Klaipėda leido taip įsigilinti ir įsijausti į naujos jam vietos – uostamiesčio – specifiką ir bendruomenės gyvenimą. O kur dar jo veikla užsienyje verslo bei Lietuvos pramonininkų konfederacijos reikalais? Pavydėtina energija.
Laipsniškai B. Lubys ėmėsi energetikos temos. Didžiulis dujų poreikis „Achemai“ vertė jį analizuoti dujų bei kitas energetikos rinkas. Kartais juokdavomės, kad jo valdomas dienraštis „Lietuvos žinios“ tapo energetikų laikraščiu. Jeigu norėjai perprasti Lietuvos energetikos rinkų subtilybes, tai „Lietuvos žinios“ buvo pirmasis patarėjas. Kai „Gazprom“ Lietuvai ėmėsi taikyti aukščiausią pasaulyje dujų tiekimo kainą, tapo aišku, kad ne tik „Achema“, bet ir visa valstybė turi imtis energetinės nepriklausomybės žingsnių. Kilusi idėja statyti suskystintų gamtinių dujų terminalą ir B. Lubio buvo prisiimta kaip jo misija valstybei, kartu galvojant ir apie „Achemos“ išlikimą. A. Kubiliaus Vyriausybei pradėjus realizuoti suskystintųjų gamtinių dujų terminalo statybos Klaipėdoje projektą, Bronislovas taip pat ėmė rengti savąjį projektą. Iki šiol dar turiu jo užsakymu parengtus priešprojektinius siūlymus bei brėžinius SGD terminalo statybai Kuršių mariose.
Bronislovas, turėdamas valstybinio darbo patirtį ir veikdamas kaip privataus verslo atstovas, puikiai jautė ir galimybes, ir skirtumus tarp privačios ir valstybinės iniciatyvos. Ta prasme jis tikrai buvo liberalas: jis buvo įsitikinęs, kad privatus gali padaryti greičiau, sparčiau, efektyviau, galbūt ir pigiau. Vis tik laimėjo valstybės valdomo terminalo modelis. Turiu šiandien pripažinti, daug su Bronislovu apie tai kalbėdavome, bet jis nesijautė pralaimėjęs, – svarbiausia juk buvo Lietuvos energetinė nepriklausomybė, nepaisant to, kad ne jis ėmėsi tą realizuoti, bet valstybės valdomos įmonės SGD terminalo modelis buvo pripažintas ir realizuotas.
Tačiau vis tik ne kartą Bronislovas skundėsi ir guodėsi dėl jo adresu kažkada pasakytų žodžių: „Už kiekvieno Lietuvos verslininko vis tiek stovi rusas“. Aš pats girdėjau tuos žodžius 2011 metų liepą, mat tuomet buvau Uosto direkcijos vadovas, kartu buvome su B. Lubiu ir šių žodžių autoriumi. Supratau Bronislovo jautrumą, užgautą stygą: jis turėjo daug ryšių Rusijoje. Tai buvo žmogus, jau seniai įpratęs dirbti toje rinkoje, tačiau labai greitai persiorientavęs ir jau turėjo įvairius verslo ryšius Šveicarijoje, Belgijoje, Olandijoje. Man su juo teko keliauti po tų šalių uostus, kalbėti apie suskystintų gamtinių dujų perspektyvas mūsų rinkoje. Bronislovas dirbo sau, dirbdamas su Rusija, bet dirbo ir Lietuvai. Dirbo su rusais, be ne Rusijoje ir ne rusams.
Pabaigai. Klaipėdoje gyveno ar dirbo 11 Kovo 11-osios Akto signatarų. Oficialusis Signatarų klubas Vilniuje dažnai paskendęs savo reikaluose. Bronislovas, atvykęs į Klaipėdą, pasiūlė kurti savo regioninį Klaipėdos Kovo 11-osios Akto signatarų klubą. Nebuvo jokio tikslo konkuruoti ar tapti alternatyva visų pripažintam oficialiajam Signatarų klubui. Tiesiog pats Bronislovas norėjo padėti uostamiestyje gyvenusiems dažnu atveju už jį vyresniems bendražygiams ir bendraminčiams. „Klasco“ tapo oficialiu Klaipėdos Kovo 11-osios signatarų klubo rėmėju. Deja, laikas padarė savo, amžinon atmintin nukeliavo šio klubo signatarai A. Žalys, A. Ulba, R. Hofertienė, J. Karvelis, šiemet N. Rasimavičius, taip pat prieš tuziną metų B. Lubys po tuzino metų, prasmingai atiduotų Klaipėdai. Garbė ir šviesus atminimas B. Lubiui, žemaičiui, tapusiam visos Lietuvos ąžuolu. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju Seimo nariui E. Gentvilui. Į tribūną kviečiu Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą A. Norvilą prisiminti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą V. Kolesnikovą. Prašom.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Algimanto Norvilo kalba
A. NORVILAS. Gerbiamas pirmininke, gerbiami Seimo nariai. Minime taip neseniai išėjusio labai šviesaus žmogaus 75-metį. V. Kolesnikovas – asmenybė, kurios mastą, dydį ir reikšmę supranta nedaugelis, nors jo atliktų darbų skrynia kupina meilės, šviesos ir gilios prasmės. Dzūkija Vyto išvaikščiota, jo kojų pripėduota, jo darbais papuošta, jo meile išaukštinta. Tylus, ramus, nešęs laisvę, nešęs grožį, tvarkęs, prižiūrėjęs. Vytautas turėjo Dievo dovaną burti žmones per tylią, ramią charizmą ir kietą bet kurį žemaitį papuošiantį charakterį. Man pasisekė turėti tokį draugą.
Dzūkijoje nerasite šviesuolio, kuris nežinotų Vyto. Štai toks kultūros vertybių apsaugos vadovas, kuris visiems vienodai teisingas, kurį myli ir gerbia net tada, kai jis draudžia, apriboja vykdydamas paveldosaugos reikalavimus. Įstatymą Vytas vykdė kitaip, bet ne fanatiškai: apgalvotai, protingai, stengdamasis padėti, patardamas, kaip ištaisyti klaidas, siūlydamas sprendinius ir kategoriškai statydamas į vietą atlygio siūlytojus. Ne kartą ir ne du teko lankytis pas Vytą darbe. Mačiau, kaip jį myli kolektyvas – to nesuvaidinsi ir to reikia nusipelnyti. Turėjo puikų humoro jausmą, o jo autoironija tiesiog guldė. Su ištikima bendražyge žmona Nijole kelis dešimtmečius kasmet organizuodavo draugų susibūrimus, vadinamus „Alyvų žydėjimu“. Vytas paruošdavo maršrutą po žymias Dzūkijos vietas, piliakalnius, dvarus, bažnyčias, o vakare grįžus – piknikas po alyvomis Kolesnikovų kieme. Suvažiuodavo iš visų Lietuvos pakampių draugai, signatarai, politikai. Žmonių pilnas kiemas. Vyto ir Nijolės sudaryti maršrutai unikalūs. Daugeliui, man taip pat, Dzūkija atsivėrė naujomis spalvomis. Vytas labai gilus, labai paprastas žmogus, be lašelio puikybės, labai teisingas ir labai atsakingas. Puikiai suprato atėjimo šį pasaulį prasmę ir uždavinį. Abu sutikome, kad blogis, net mintis, sugrįžta autoriui, o meilė yra ta jėga, ta pirmapradė ląstelė, sukūrusi pasaulį. Tai atsispindi jo paveiksluose. Dievas – tai absoliuti, besąlygiška meilė. Taip V. Kolesnikovas matė savo tapybos prasmę. Nevardinsiu Vyto premijų, postų ir regalijų, o jų būtų tikrai nemažai, tik pabaigoje pasakysiu: Anapilio dvasinėje hierarchijoje jo vieta labai aukštai. Visus uždavinius šiame gyvenime jis labai garbingai įvykdė. Garbė Tau, Vytautai Kolesnikovai.
Ir dar. Labai neseniai vienas geriausių dabarties smuikininkų Dž. Belas, atlikdamas socialinį eksperimentą, grojo Vašingtono metro. Grojo Stradivarijaus smuiku, grojo sudėtingiausius kūrinius smuikui, grojo ilgai – 45 minutes. Pro muzikantą praėjo tūkstančiai žmonių ir tik šeši sustojo ir klausėsi. Išvakarėse Dž. Belas grojo didžiausio anšlago sąlygomis prestižinėje salėje šalia šios metro stoties. Gal ir mes, vedami mūsų buities problemų, negirdime aukštųjų kasdienybės sąskambių? Būties prasmė ir tikslas nuolatos transliuoja šviesą, sąžinę, atjautą ir dar, ir dar daugybę nuostabiausių sąskambių. Kaip gaila, kad daugelis išgirsta tuos dangiškus garsus ant amžinybės slenksčio ir tik tada ateina supratimas, kaip tai materialu ir prasminga. Garbė Tau, Vytautai! Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju signatarui A. Norvilui ir kviečiu į tribūną kolegą Seimo narį J. Sabatauską. Prašau, gerbiamas kolega, tribūna jūsų.
Seimo nario Juliaus Sabatausko kalba
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Mieli Vytauto artimieji, žmona Nijole, sūnau Algirdai, gerbiami signatarai, gerbiami kolegos, mieli Lietuvos žmonės, prieš dvejus metus atsisveikiname su V. Kolesnikovu, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataru, Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo nariu. Signatarų kalnelis priglobė dar vieną tikrą sąjūdininką iš didžiosios raidės, iškilų, tiesų, bet santūrų žmogų. Šeimai leidus, panaudosiu porą Vytauto citatų. Pirmoji: „Istoriją rašo žmonės, išeinantys amžinybėn. Išsineša savojo laikmečio istorijos atkarpą. Laiko įvykiai, perduodami iš lūpų į lūpas, jau sekančioje kartoje pakinta, atitrūksta nuo tikrovės ir kuo toliau, tuo labiau tolsta, kol galutinai tampa legendomis, padavimais ar visai užmirštami. Tačiau gyvųjų liudininkų vienaip ar kitaip užrašyti jie išlieka tikri, neiškraipyti.“
Jis tarsi iš anksto numatė, kad tokie dalykai – tai tiesiog aksioma, jie vyksta visą laiką, bet mūsų visuomenėje dar dėl to keičiami ir įstatymai. Jis buvo drąsus, tvirto charakterio, kaip sakoma, tvirto stuburo, jis niekam nepataikavo, nebijojo pasakyti savo nuomonės, be reikalo nekalbėjo, kitaip sakant, nebuvo populistas, buvo atviras ir nieko neslėpė. Kita jo citata: „Buvau spaliukas, buvau pionierius, buvau komjaunuolis, buvau komunistas, buvau partinis sekretorius, bendrauju su V. Petkevičiumi, skaitau J. Baltušį, skaitau S. Nėries eiles, turiu žmoną, du vaikus, šunį, esu alytiškis.“ Tarsi iš praeities, ne tokios jau tolimos praeities, jis atsiliepia į tą diskusiją, kur su marazmu diskutuojama, ar galėjo būti tokie žmonės Lietuvos patriotais.
V. Kolesnikovas buvo žinomas Alytaus tapytojas. Kiekvienas, apsilankęs jo namuose, negalėjo nematyti to puikaus sodelio ir jo karalystės, to namelio, kuris pilnas paveikslų, – tai jo studija, kurioje jis kurdavo, kurioje jis tapydavo ir mąstydavo. Paskutinė jo darbų paroda buvo eksponuojama Alytaus kraštotyros muziejuje. Deja, parodos atidarymas neįvyko – Vyriausybė paskelbė karantiną ir visi viešieji renginiai buvo uždrausti. Muziejininkė G. Markevičienė rado būdą, kaip jo paveikslai gali pasiekti žmones. Po vieną paveikslą iškeliavo į atskiras įstaigas, į įmones, į privačius žmonių būstus ir ten galėjo jais grožėtis žmonės. Dalį tos parodos darbų matė ir tie žmonės, kurie palydėjo Vytautą į paskutinę kelionę, nes jie buvo eksponuojami, dalis tos parodos buvo eksponuojama Alytaus miesto teatro fojė.
Dar iki Sąjūdžio įsisteigimo Vytautas kartu su kitu dailininku A. Švirmicku įkūrė menininkų bendrovę „Harmonija“. Šios bendrovės pastangomis buvo išpuoštos kai kurios mokyklos, atsirado freskos viešose vietose. Prisidėjusi prie karininko A. Juozapavičiaus atminimo lentų atkūrimo prie dabar to paties pavadinimo tilto per Nemuną, ši bendrovė vėliau suvaidino reikšmingą vaidmenį kuriant memorialus ir įamžinant partizanų atminimą Kalniškėse, Klepočiuose, atstatant Nepriklausomybės kovų dalyviams skirtą paminklą, alytiškių vadinamą „Laisvės angelu“. Tarp kitko, tai buvo ir Alytaus Sąjūdžio, kurio pirmininku jis buvo, iniciatyvos.
Gerai žinau, koks svarbus ir reikšmingas buvo jo vaidmuo buriant Sąjūdžio žmones ir siekiant atkurti Lietuvos nepriklausomybę. Meno ir kultūros žmonės buvo pirmieji ir patys drąsiausi, ėmėsi įvairiausiuose Lietuvos kraštuose aktyviai kurti Sąjūdžio grupes. Alytuje taip pat buvo įkurta gana anksti, jau liepos pradžioje. Gal vis dėlto laisvės poreikis ir jausmas jam buvo natūralus ir sovietmečiu, sovietmetis tam nedarė jokios įtakos. V. Kolesnikovas buvo Lietuvos Sąjūdžio kūrėjų branduolyje. Kaip vakar Alytaus muziejuje per konferenciją muziejininkas V. Dunderis sakė, kad jis buvo Alytaus Sąjūdžio varomoji jėga. Sakė, buvo du Vytautai: V. Ledas, kuris iškeliavo anapilin dar anksčiau, ir V. Kolesnikovas. Tik vienas buvo energingas, per kraštus liejosi emocijos, o Vytautas buvo santūrus, tačiau tai nereiškia, kad jis neužkurdavo kitų, neužvesdavo.
Vytautas, kaip minėjau, buvo drąsus, nes iš tikrųjų reikėjo drąsos išeiti prieš žmones ir pačiame pirmame steigiamajame iniciatyvinės grupės pasirodyme kalbėti viešai, bet jis ėmėsi lyderystės. Kartu su kolegomis organizuodavo įvairius renginius, mitingus, susitikimus. Buvo labai prasmingos diskusijos kiekvieną savaitę Dailės mokykloje. Leido Alytaus Sąjūdžio laikraštį – tai buvo vienintelis būdas informuoti žmones, kad ta objektyvi tiesa pasiektų juos kelyje į Lietuvos laisvę. Jis visuomet atkakliai, kryptingai ėjo nepriklausomybės tikslo link. Buvo Alytaus Sąjūdžio tarybos pirmininkas, Steigiamojo suvažiavimo delegatas, Sąjūdžio Seimo narys.
Natūralu, kad jis kandidatavo į Aukščiausiąją Tarybą. Kai jo paklausė, ką jis ten veiksiąs, jis atsakė: „Aš manau, kad naujai išrinktas parlamentas pirmiausia turi paskelbti Nepriklausomybės deklaraciją.“ Ir būtent to įvykio ne tik liudytoju, bet ir aktyviu dalyviu jis buvo, nes rinkimuose laimėjo prieš partijos pirmąjį sekretorių, prieš savo buvusį įmonės, kurioje dirbo, vadovą.
Tas momentas, kai Kovo 11-ąją 124 signatarai… Mes juos vadiname signatarais, nes jie vėliau pasirašė tą Nepriklausomybės Aktą. Turime čia dar vieną veikiantį signatarą, kuris ką tik kalbėjo prieš mane, tai puikiai prisimena tą dieną kaip ir visa Lietuva.
Vytautas, pasiekęs savo aukštų tikslų ir įvykdęs misiją Atkuriamajame Seime, vėliau tęsė aktyvų gyvenimą Alytuje. Alytaus apskrityje dirbo Aplinkos vertybių apsaugos inspekcijoje, po to departamente. Galima sakyti, kad ir Liškiavos ansamblis yra Vytauto prisidėjimas ir nuopelnas, ir kiti objektai.
Beje, yra toks vienas momentas dėl Grūto parko. Jis buvo tos sudarytos komisijos, kuri turėjo įvertinti, ar galima leisti Grūto parke eksponuoti nuimtus sovietinius paminklus… Kaip žinote, jie dabar ten stovi. Vytauto sprendimas buvo teigiamas.
Santūrus, inteligentiškas, jis buvo mėgstamas Alytaus gyventojų. Baigęs aktyvų darbą valstybei, vėl atsidavė kūrybai, tapybai. Tokį mes mename jį – kaip Sąjūdžio aktyvistą, kaip Nepriklausomybės Akto signatarą, mūsų visų atgautos laisvės kūrėją. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju gerbiamam kolegai J. Sabatauskui.
Dabar minėjimo pabaigai kviečiu Signatarų klubo prezidentę B. Valionytę ir Signatarų klubo kanclerę gerbiamą I. Andrukaitienę. Prašom.
Signatarų klubo prezidentės Birutės Valionytės kalba
B. VALIONYTĖ. Laba diena, gerbiamas posėdžio pirmininke, Seimo nariai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai ir signatarų artimieji. Šiandien mes minime Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro B. Lubio 85-ąsias gimimo metines. Apie jį čia tikrai buvo, pranešėjams noriu padėkoti, sakyčiau, labai gražiai ir objektyviai pasakyta, bet aš norėčiau trumpai priminti paprastą tiesą.
Įsivaizduokime, jeigu nebūtų B. Lubio: jis iš esmės sukūrė mūsų nepriklausomos Lietuvos ūkio didžiąją dramblio dalį savo protu, sugebėjimais ir ėmėsi įgyvendinti turėdamas interesą ne tik asmeninį, bet ir visos Lietuvos pirmiausia. Aš prisimenu, kai mes, Signatarų klubas, nuėjome jo sveikinti su jubiliejumi, jis man sako: „Nekalbame čia apie tai, čia yra mano darbas, nes kaip tu žinai ir išmanai savo darbą, taip aš savąjį, man sekasi ir aš jį moku daryti. Bet aš labiausiai vertinu štai ką.“ Jis ištraukė iš knygų spintos savo mecenuotus leidinius, „Vasario 16-osios Akto signatarai“, kitos iškilios asmenybės, jo nuveikti, pastatyti, įamžinti paminklai ir visa kita pasakė: „Va štai tuo aš didžiuojuosiׅ. Mano darbas – tai yra mano kasdienybė, nes man tai sekasi ir aš moku dirbti.“ Toks buvo B. Lubys. Šiandien su mumis yra B. Lubio dukros Jūratės šeimos atstovai. B. Lubys užaugino dukrą Jūratę ir iškeliaudamas anapilin paliko paauglę Viktoriją. Signatarų klubas dėkoja Jūratės šeimai, Jūratė visiškai neseniai, praeitą savaitę, iškeliavo anapilin. Jūratės šeima iš esmės finansavo B. Lubio, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, įamžinimą ar paminklo pastatymą Plungėje, savivaldybė prisidėjo sutvarkydama aplinką. Ačiū jums už tai. O aš užduodu klausimą, o kaip signataro vardą įamžino Lietuvos valstybė? Tegu lieka klausimas jums. Taigi Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Jūratės šeimai dovanojo nedaug, tik „Laisvės vėją“. (Plojimai)
Šiandien mes minime 75-uosius gimimo metus Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro V. Kolesnikovo, tikro dzūko, profesionalaus dailininko, cirko artisto su tvirtu stuburu, tikro lietuvio, kuris nebijojo pradėti kurti Sąjūdį Alytuje, jį vesti į priekį ir labai tvirtai žengti pirmuosius žingsnius, nes reikia būti tvirtam žmogui, kad už jo eitų kiti žmonės. Vytautas buvo toks – be galo tvirtas ir stiprus. Šiandien su mumis yra Nijolė, bendražygė. Alytaus Sąjūdis be Vytauto ir be Nijolės, Sąjūdžio sekretorės, apskritai neįsivaizduojamas, tai buvo šeima, pakėlusi ir vedantį į priekį. Ačiū, Nijole, ačiū, Algirdai, sūnau, ir dar dukra Skaistė yra, bet ne čia, ne šitoje salėje. Signatarų klubas jums taip pat dovanoja tik „Laisvės vėjąׅ“, kurio Vytautas taip troško ir jį taip mylėjo. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju gerbiamai B. Valionytei, gerbiamai I. Andrukaitienei, visiems kalbėjusiems – signatarų B. Lubio ir V. Kolesnikovo artimiesiems, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams, visiems dalyvavusiems šiame minėjime. Skelbiu minėjimą baigtą.
10.41 val.
Seimo seniūnų sueigos patikslintos 2023 m. spalio 26 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Gerbiami kolegos, pereikime prie mūsų darbinės posėdžio dalies ir pradėkime ją registracija. Registruojamės.
Užsiregistravo 107 Seimo nariai. Turime kvorumą priimti įstatymus ir galime dirbti. Pradėkime nuo darbotvarkės. Ar tinka kolegoms taip, kaip pasiūlyta, ar turėsite naujų pasiūlymų?
Gerbiamas L. Jonauskas per šoninį mikrofoną. Prašom.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Ačiū. Frakcijos vardu prašau iš darbotvarkės išbraukti Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo projektą Nr. XIVP-3165. Ačiū.
PIRMININKAS. Darbotvarkės 2-23 klausimas, projektas Nr. XIVP-3165. Siūlymas yra frakcijos vardu išbraukti. Ar būtų dar kokių nors siūlymų dėl darbotvarkės – papildyti, išbraukti? Nematau. Gerai, jeigu nėra jokių siūlymų, tada balsuosime dėl šio nuskambėjusio… (Balsai salėje) Dar yra? Gerai.
Prašom. Gerbiamas J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Gerbiamas kolega, Seniūnų sueigoje nepavyko apsispręsti dėl vieno mūsų siūlymo. Darbotvarkės 2-24 klausimas dėl vandens.
PIRMININKAS. Gerbiamas Juliau, dėl geriamojo vandens ką tik pasiūlė. Tai jau dabar gerai? Yra pasiūlymas išbraukti. Jūs to paties norėjote.
Gerbiama L. Girskienė per šoninį mikrofoną.
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Prašau išbraukti darbotvarkės 2-22.1 klausimą – Statybos įstatymą ir lydimuosius.
PIRMININKAS. Ar frakcijos vardu? Tai jūs turite omenyje šitą milžinišką įstatymų bloką, kur yra labai daug: 2-22.1, 2-22.2, 2-22.3 ir taip iki 2-22.13? Statybos įstatymą ir visus lydimuosius, šitą turite omenyje? Darbotvarkė stipriai sutrumpėtų. Taigi, turime vienu ypu net 13 projektų. Gerai, balsuosime, dėl visko apsispręsime. Ar dar turime pasiūlymų? Nematau. Gerai. Tada eilės tvarka apsispręsime, kaip buvo pasiūlyta. Gerbiamas L. Jonauskas siūlė.
Kolegos, atkreipiu dėmesį, dabar balsuosime dėl darbotvarkės pasiūlymų išbraukti. Tai darbotvarkės 2-23 klausimas – Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3165. Frakcijos vardu siūlo išbraukti iš darbotvarkės. Balsuojame dėl to, ar pritariame išbraukimui.
Užsiregistravo 111, balsavo 111: už – tik 16, prieš – 57, susilaikė 38. Akivaizdžiai nėra pritarta šiam siūlymui.
Dabar buvo gerbiamos L. Girskienės nuskambėjęs siūlymas – išbraukti visą 2-22 bloką: tai 2-22.1 klausimas ir taip iki 2-22.13 klausimo, čia yra Statybos įstatymas, Teritorijų planavimo įstatymas, Pajūrio juostos įstatymas ir visi lydimieji. Tai dabar balsuosime dėl pasiūlymo išbraukti. Balsuojame: kas už – tai išbraukti, kas kitaip mano – kad reikia palikti darbotvarkėje, balsuoja kažkaip kitaip. Statybos įstatymas ir visi lydimieji. Taip.
Užsiregistravo 114, balsavo 114: už – 51, prieš – 51, tačiau susilaikė 12. Ir taip išeina, kad siūlymui nepritarta.
Daugiau pasiūlymų dėl darbotvarkės nebuvo. Tai dabar aš norėčiau atkreipti dėmesį ir paprašyti kolegų pritarimo vienam dalykui. Nėra įrašyta į Seimo rudens sesijos darbų programą projektas Nr. XIVP-3165, tada Pensijų kaupimo projektas Nr. XIVP-2467 ir du rezerviniai, taip pat dėl Statuto projektas Nr. XIVP-3105 ir 3 rezervinis klausimas – tai projektas Nr. XIVP-3115 dėl valstybės vėliavos – nėra įrašyta į programą. Ar galime bendru sutarimu sutarti, kad mes įrašome ir galėsime svarstyti tada? Dėkoju, dėkoju, pritarta.
Dabar dėl visos darbotvarkės, ar galime bendru sutarimu, ar yra reikalaujančių balsuoti? (Balsai salėje: „Bendru!“) Girdžiu, kad bendru, tai, vadinasi, darbotvarkę tada patvirtinkime bendru sutarimu. Dėkoju.
10.47 val.
Informaciniai pranešimai
Dabar tada dar dėl darbotvarkės vienas aspektas, jau patvirtinus darbotvarkę, nes po pietų ateina gerbiama generalinė prokurorė dėl P. Gražulio neliečiamybės statuso. Taigi komisiją siūloma sudaryti iš 11 narių. Kviečiu frakcijas deleguoti po savo atstovą į šią komisiją. Ar galime bendru sutarimu? Čia procedūrinis veiksmas, kurį vis tiek reikės mums atlikti. 11 narių, frakcijos deleguoja savo atstovus, praneša Sekretoriatui. Dėkoju, gerbiami kolegos.
10.48 val.
Diplomatinės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1012 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3181, Asmenų delegavimo į tarptautines ir Europos Sąjungos institucijas ar užsienio valstybių institucijas įstatymo Nr. X-1262 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3182 (pateikimas)
Nuosekliai pereiname prie mūsų darbotvarkės. 1-3.1 klausimas – Diplomatinės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1012 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3181. Gerbiamas E. Meilūnas, viceministras, mačiau, yra su mumis. Tai prašome į tribūną pateikti Seimui šį projektą.
E. MEILŪNAS. Gerbiamas posėdžio pirmininke, gerbiama premjere, gerbiami Seimo nariai, Lietuvos Respublikos Vyriausybė teikia Diplomatinės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo… (Šurmulys salėje)
PIRMININKAS. Aš labai atsiprašau pranešėjo. Gerbiami kolegos, gal galėtumėte šiek tiek labiau rimties salėje, dabar yra pristatomas projektas. Mus stebi mokinukai, taigi rimties ir klausome pristatomo projekto. Prašau.
E. MEILŪNAS. Dėkoju. Lietuvos Respublikos Vyriausybė teikia Diplomatinės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo projektą ir Asmenų delegavimo į tarptautines ir Europos Sąjungos institucijas ar užsienio valstybių institucijas įstatymo pakeitimo įstatymo projektą. Šie du įstatymų projektai yra valstybės tarnybos pertvarkos antrojo etapo dalis, jie parengti atsižvelgiant į 2024 m. sausio 1 d., nuo sausio 1 dienos įsigaliosiantį Lietuvos Respublikos pareiginės algos bazinio įstatymo nustatymo ir asignavimų darbo užmokesčiui perskaičiavimo įstatymą.
Dabar norėčiau, gerbiami Seimo nariai, pirmiausia pristatyti Diplomatinės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo projektą. Šiuo pakeitimu siekiama įtvirtinti valstybės tarnybos pertvarkos pirmojo etapo pagrindinius principus, išlaikant diplomatinei tarnybai, kaip statutinei valstybės tarnybai, būdingą specifiką toliau didinti diplomatinės tarnybos veiksmingumą, užtikrinti įstatymo atitiktį Konstitucinio Teismo sprendimams, įstatymo nuostatų nuoseklumą ir suderinamumą su kitais teisės aktais.
Asmenų delegavimo įstatymo pakeitimu bus siekiama užtikrinti įstatymo atitiktį Pareiginės algos bazinio dydžio nustatymo įstatymui, taip pat sudaryti teisines sąlygas į tarptautines ir Europos Sąjungos institucijas ar užsienio valstybių institucijas deleguoti darbuotojus toms viešosioms įstaigoms ir nacionalinės plėtros įstaigoms, kurios administruoja Europos Sąjungos, tarptautinių organizacijų, užsienio valstybių finansuojamos paramos teikimo ir Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo projektus arba vykdo veiklą, skatinančią inovacijas, verslo plėtrą ir investicijų pritraukimą.
Dabar norėčiau pristatyti šias pagrindines Diplomatinės tarnybos įstatymo pakeitimo projekto nuostatas. Pirma nuostatų grupė – projektu sistemiškai peržiūrimas diplomatų darbo užmokesčio teisinis reguliavimas. Pirma, įstatyme nustatyti minimalieji pareiginių algų koeficientų dydžiai perskaičiuojami atsižvelgiant į Pareiginės algos bazinio dydžio nustatymo įstatymą.
Antra, priedas už diplomatinį rangą integruojamas į darbo užmokesčio sistemą, nustatoma, kad diplomatinis rangas yra vienas iš kriterijų, į kurį atsižvelgiant bus nustatoma diplomato pareiginė alga.
Trečia. Nustatoma, kad priedo už tarnybos Lietuvos valstybei stažą suma negali viršyti 20 % pareiginės algos. Diplomatams, kurių tarnybos Lietuvos valstybei stažas yra didesnis negu 20 metų, priedo dydis yra fiksuojamas, nekinta ir mokamas tol, kol diplomatai eina pareigas diplomatinėje ar valstybės tarnyboje.
Ketvirta. Nustatomas teisinis pagrindas mokėti diplomatui priemoką už pavadavimą, kai jam raštu pavedama laikinai atlikti ir kito diplomato, valstybės tarnautojo ar darbuotojo pareigybei nustatytas funkcijas.
Penkta. Diplomatų, taip pat valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, darbo apmokėjimo sistema bus nustatyta kolektyvinėje sutartyje, o jos nesant, ją nustatys užsienio reikalų ministras, prieš tai įvykdžius informavimo ir konsultavimosi su darbuotojų atstovais procedūras.
Šešta. Siekiant apsaugoti asmenų teises ir nepažeisti jų teisėtų lūkesčių nustatoma, kad diplomatams iki įstatymo įsigaliojimo nustatyta pareiginė alga kartu su priedu už diplomatinį rangą negali būti sumažinta tol, kol jis eina tas pačias pareigas, išskyrus įstatyme nustatytus atvejus, kai diplomato tarnybinė veikla įvertinama kaip neatitinkanti lūkesčių.
Antra nuostatų grupė – pertvarkoma Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareiginės algos nustatymo sistema. Numatoma, kad darbuotojų minimalusis pareiginės algos dydis yra lygus Vyriausybės patvirtintai minimaliajai mėnesinei algai, o konkretus pareiginės algos dydis bus nustatomas pagal darbo apmokėjimo sistemą. Kartu įtvirtinama garantija, kad pareiginė alga negali būti sumažinta iki darbo sutarčių galiojimo pabaigos.
Taip pat siūloma nauja diplomatų tarnybinės veiklos vertinimo sistema. Nustatoma, kad vertinama diplomato kompetencija ir pasiekti veiklos rezultatai vykdant jam suformuluotas užduotis. Sistema būtų grindžiama keturiais galimais vertinimo rezultatais: diplomato tarnybinė veikla vertinama kaip viršijanti lūkesčius, atitinkanti lūkesčius, iš dalies atitinkanti lūkesčius arba neatitinkanti lūkesčių.
Taip pat įgyvendinant Konstitucinio Teismo 2021 m. gruodžio 22 d. ir 2022 m. spalio 20 d. nutarimus įstatymo projektu tikslinamos nuostatos dėl nušalinimo nuo pareigų ir dėl nepriekaištingos reputacijos. Nustatomas teisinis pagrindas laikinai pasitelkti diplomatą padėti kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms įgyvendinti funkcijas.
Diplomatai dėl savo veiklos specifikos patiria didesnes saugumo ir kitokias rizikas, todėl išlaikoma nuostata, kad diplomatas privalo gauti leidimą dirbti kitą darbą. Kartu siūloma nustatyti, kad turi būti gautas leidimas užsiimti ir kita veikla, už kurią gaunamos pajamos. Taip pat atliekami kiti pakeitimai, siekiant suderinti įstatymo nuostatas su kitais įstatymais ir užtikrinti nuostatų nuoseklumą. Tokios, gerbiami Seimo nariai, būtų Diplomatinės tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo pagrindinės nuostatos.
Gerbiamas pirmininke, norėjau paklausti. Ar dabar galėčiau pristatyti ir Delegavimo įstatymo pakeitimo nuostatas, ar čia turėčiau?..
PIRMININKAS. Mes tikėjomės, kad jūs jau kartu viską kaip ir pristatėte, tai gal trumpai tada, nes matau, kad jūsų nori nemažai Seimo narių paklausti. Gal dar išryškės įstatymų bruožai ir atsakant į klausimus. Jeigu taip lakoniškai, trumpai, prašome.
E. MEILŪNAS. Gerai. Labai trumpai tada leiskite paminėti kelias svarbiausias Asmenų delegavimo įstatymo pakeitimo įstatymo projekto nuostatas.
Pirma. Projektu tikslinamos įstatymo nuostatos dėl deleguojamų asmenų pareiginės algos, perskaičiuojant koeficientų dydžius pagal 2021 m. sausio 1 d. įsigaliojusį Pareiginės algos bazinio dydžio nustatymo įstatymą.
Antra. Sudaromos teisinės sąlygos į tarptautines ir Europos Sąjungos institucijas ar užsienio valstybių institucijas deleguoti ir viešųjų įstaigų, ir nacionalinės plėtros įstaigų, kurios administruoja Europos Sąjungos, tarptautinių organizacijų, užsienio valstybių finansuojamos paramos teikimo arba Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo projektus arba vykdo veiklą, skatinančią inovacijas, verslo plėtrą ir investicijų pritraukimą, darbuotojus.
Taip pat tikslinamos kitos įstatymo nuostatos dėl delegavimo rezervo, dėl deleguotų asmenų perkėlimo į kitas pareigas, delegavimo pratęsimo, ataskaitų teikimo ir kitos, siekiant spręsti įstatymo taikymo praktines problemas.
Gerbiami Seimo nariai, prašome jūsų pritarti šiems įstatymų projektams po pateikimo.
PIRMININKAS. Dėkoju. Tačiau pirmiausia prašysime jus atsakyti į klausimus. Jų nemažai kolegų užsirašė užduoti. Pirmasis – gerbiamas Ž. Pavilionis. Prašau.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Labai ačiū. Gerbiamas viceministre, aš norėjau paklausti, nes, kiek suprantu, vienas iš esminių šio įstatymo siūlymų yra priedą už diplomatinį rangą inkorporuoti į užmokesčio sistemą. Jeigu aš gerai suprantu, kurį laiką ministerija net nesugebėjo apmokėti už tuos rangus, rangai buvo tiesiog nesuteikiami, nes biudžetas buvo mažas. Ačiū Dievui, jau kokius ketverius metus ar trejus bent jau iš eilės tas biudžetas didėja. Ar galima pasakyti, kad su šituo pakeitimu galų gale diplomatams bus atsilyginama už darbą ir ta tarnyba galų gale iš tikrųjų taps patrauklesnė, kokios ministras siekė nuo pat pradžių?
E. MEILŪNAS. Dėkoju, gerbiamas Seimo nary, už klausimą. Taip, iš tikrųjų norėčiau jums pritarti, kad šis įstatymas prisidės prie Vyriausybės programoje numatyto projekto sugrąžinti pagarbą ir prestižą diplomatinei tarnybai įgyvendinimo, ypač dėl nuostatos sukuriant motyvuojančią ir konkurencingą darbo užmokesčio tvarką. Jūsų paminėtas vienas iš instrumentų, pavadinkime taip, priedo už diplomatinį rangą inkorporavimas į pareiginę algą, būtent prisidės prie šių nuostatų įgyvendinimo, nes jūs esate iš tikrųjų teisus – buvo laikotarpių, kai diplomatiniai rangai tiesiog dėl lėšų trūkumo buvo nesuteikiami, o atlikus Diplomatinės tarnybos įstatymo ir ankstesnius pakeitimus dabar yra labai aiški diplomatinių rangų suteikimo tvarka, per kokį laikotarpį ir kokiomis sąlygomis tie diplomatiniai rangai yra suteikiami.
PIRMININKAS. Dėkoju. Jūsų nori paklausti gerbiamas A. Sysas. Prašau.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas viceministre, prieš metus čia buvo dideli debatai dėl Diplomatinės tarnybos įstatymo ir visi kalbėjo apie tą patį patrauklumą. Deja, tyrimas, kurį padarė Vidaus reikalų ministerija jūsų ministerijoje, ką rodo, kaip vertina žmonės, dirbantys URMʼe, galimybes daryti karjerą – 17 %, skatinimo motyvacija – 18 %, vidinė komunikacija – 22 %. Yra begalės problemų. Dabar aš vėl matau įstatymą. Jūs apeliuojate vėl į Valstybės tarnybos įstatymą, kad reikia susieti, bet Valstybės tarnybos įstatyme aiškiai akcentuojamas socialinių partnerių dalyvavimas skaidrinant, aiškinant šitą sistemą. Dabar aš nematau nė vienos pataisos. Kalbėjau su jūsų darbuotojais. Į jų siūlymus vėl absoliučiai neatsižvelgta, jūs vėl ateinate su įstatymu ir kalbate, kad jis dabar jau bus tikrai patrauklesnis. Tai kodėl iškart netaisoma, kad tiek Darbo taryba, tiek profsąjunga dalyvautų visose atestacijose, skyrimuose, diskusijose, gal tie rodikliai būtų gražesni? Dabar nematau nė vienos pataisos, kuri padėtų šituos rodiklius jums pagerinti. Tai ką darysite?
E. MEILŪNAS. Taip. Gerbiamas Seimo nary, dėkoju jums už klausimą, jis iš tikrųjų yra aktualus. Aš gal pamėginsiu atsakyti informuodamas apie kelis dalykus. Pirmiausia, jūsų minimas tyrimas buvo paskelbtas, jeigu neklystu, 2022 metų pavasarį ir jis, aišku, atspindėjo situaciją, sistemoje susiklosčiusią per ilgą laiką, daugelį metų. Praėjusių metų rudenį buvo priimti (labai dėkojame gerbiamiems Seimo nariams už pritarimą) Diplomatinės tarnybos įstatymo pakeitimai, kurie ėjo būtent situacijos pagerinimo linkme. Norėčiau informuoti, kad artimiausią pirmadienį, spalio 30 dieną, bus paskelbti naujausio įsitraukimo tyrimo duomenys, matysime, kokie yra įvykę kokybiniai ir kiekybiniai pokyčiai.
Dabar dėl partnerių įsitraukimo. Gerbiamas Seimo nary, norėčiau informuoti, kad iš tikrųjų diplomatinės tarnybos sistemoje veikia ir darbuotojų profesinė sąjunga, ir Darbo taryba, ji taip pat teikia savo siūlymus dėl teisės aktų, reglamentuojančių mūsų tarnybos veiklą, pakeitimų. Dėl šio įstatymo projekto taip pat buvo teiktos pastabos, į dalį iš jų buvo atsižvelgta. Atestacinėje komisijoje dalyvauja ministerijos Darbo tarybos pirmininkė, tai bendradarbiavimas tiek su profsąjunga, tiek su Darbo taryba yra labai glaudus.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimą nori užduoti gerbiamas M. Matijošaitis. Prašau.
M. MATIJOŠAITIS (LF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamas viceministre, jūs minėjote ir aš taip pat pasižymėjau, kad čia siūloma, įteisinama nauja diplomatų tarnybinės veiklos vertinimo sistema. Atsiranda galimybė atlikti neeilinį diplomato tarnybinės veiklos vertinimą ir siūloma nustatyti teisinį pagrindą diplomatą su jo rašytiniu sutikimu pasitelkti padėti kitai valstybės ar savivaldybės institucijai ar įstaigai įgyvendinti funkcijas. Mano trumpas klausimas, kodėl dabar? Ar tai tiesiog yra valstybės tarnybos reformos dalis, ar vis dėlto, na, šios nuostatos skatina lankstumą, tai yra sveikintina, bet ar jos nebuvo, ar nebuvo viešoji diskusija apie konkrečiai Londono ambasados atvejus padariusi šiek tiek įtakos, kad to lankstumo būtent šiais aspektais yra daugiau?
E. MEILŪNAS. Gerbiamas Seimo nary, dėkoju už klausimą. Šitie siūlymai atspindi ne tiktai dabartinę situaciją. Diplomatinei tarnybai, kaip ir Lietuvai, yra 34 metai, tai mes visą laiką siekėme tobulinti. Pavyzdžiui, dėl pasiūlymų dėl vertinimo tvarkos, tai tiesiog šitas siūlymas nustatyti keturias, pavadinkime taip, vertinimo kategorijas irgi yra, manau, geras žingsnis tobulinant tą sistemą. Iki šiol, dabar galiojanti vertinimo tvarka numato, kad diplomatinė tarnybinė veikla už vertinamąjį laikotarpį gali būti įvertinta labai gerai, gerai ir nepatenkinamai. Dabar vietoje trijų atsiranda keturios kategorijos: viršijantis lūkesčius, atitinkantis lūkesčius, iš dalies atitinkantis lūkesčius ir neatitinkantis lūkesčių. Tai čia tiktai yra vienas iš pavyzdžių, kad būtent einame tobulesnės tvarkos kūrimo linkme. Taip pat dėl jūsų minimo diplomatų galimo pasitelkimo į pagalbą kitoms institucijoms – tai irgi einame galimybių didėjimo linkme.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimą užduotų gerbiamas G. Surplys, bet jo nėra. Gerbiamas S. Tumėnas yra, tai prašau klausti, gerbiamas kolega.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū už galimybę. Gerbiamas pranešėjau, ačiū už pristatymą. Dažnai viceministrai, ministrai su įstatymo projektu eina po kokių nors skandaliukų, nesusipratimų ir panašiai. Dabar jūs nesupykite, bet aš irgi tuoj koreliuoju šitą jūsų pristatymą su vieno ambasadoriaus skandaliuku, nes tiek daug tokių sutapimų, kad numatoma galimybė atlikti neeilinį tarnybos darbuotojo patikrinimą, vertinimą, tikslinamos nepriekaištingos reputacijos nuostatos, kad reikia viską derinti su ministru, tarsi… Tuoj aš susieju, kad reikia derinti, ar gali, pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos Prezidentą į teatrą nusivesti. Kažkaip daug tokių sutapimų tarsi vajaus principu. Kai įvyko tokių įvairių nesusipratimų, jūs tada teikiate, ar man tik atrodo, tokia regimybė, ar čia netyčia viskas taip sutampa? Ačiū.
E. MEILŪNAS. Dėkoju, gerbiamas Seimo nary, už klausimą. Iš tikrųjų turbūt turėčiau paantrinti jums, kad yra sutapimas. Šito įstatymo… tiek Diplomatinės tarnybos įstatymo, tiek Asmenų delegavimo įstatymo pakeitimo įstatymų projektai buvo ruošiami ilgą laiką. Kaip minėjau įžangoje, jeigu leisite, dar kartą pacituosiu, kodėl mes pristatome: šiais pakeitimais norime įtvirtinti valstybės tarnybos pertvarkos pirmojo etapo pagrindinius principus ir norime užtikrinti įstatymo atitiktį Pareiginės algos bazinio dydžio nustatymo įstatymui, kuris įsigalios nuo kitų metų sausio 1 dienos. Šiandien taip pat ir kitų institucijų atstovai pristatys atitinkamas jų tarnybų, jų institucijų veiklą reguliuojančių įstatymų pataisas.
O atsiliepiant į jūsų kai kurias paminėtas nuostatas dėl neeilinio tarnybinio vertinimo, tai čia nėra kažkas nauja. Ir dabartinėje vertinimo tvarkoje yra tokia galimybė atlikti neeilinį vertinimą. Jeigu tiesiog paimsite lyginamąjį variantą dabar galiojančio Diplomatinės tarnybos įstatymo ir mūsų teikiamų pataisų, tai matysite, kad tai nėra visiškai nauja nuostata.
Tik dėl vertinimo atsiranda nauja nuostata, kad išplečiamas vertinimo kategorijų, jeigu galėčiau taip įvardinti, skaičius. Pavyzdžiui, dabar egzistuojančioje tvarkoje yra galimybė vertinti diplomato tarnybinę veiklą labai gerai, gerai ir nepatenkinamai. Įvedame vieną papildomą kategoriją, todėl dabar turėsime keturias: veikla, kaip viršijanti lūkesčius (arba būtų atitikmuo labai gerai); veikla, atitinkanti lūkesčius (tai būtų gerai); taip pat įvedame veiklą, kaip iš dalies atitinkančią lūkesčius ir kaip neatitinkančią lūkesčių (arba dabartinis vertinimo atitikmuo – nepatenkinamai). Tai toks būtų mano atsakymas į jūsų klausimą.
PIRMININKAS. Dėkoju gerbiamam viceministrui. Laikas klausti baigėsi. Dėkoju už pateikimą. Aš labai atsiprašau kolegų, kurie nespėjo paklausti, bet tikrai mes vėluojame pagal darbotvarkę maždaug jau pusvalandžiu. Dar kartą dėkoju viceministrui. Jūs galite užimti savo darbo vietą.
O dabar motyvai yra tik prieš. Gerbiamas A. Sysas. Prašom.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas viceministras manęs neįtikino. Kadangi teikiau kartu su URM’o darbuotojais pataisas, kurios leistų pagerinti klimatą URM’e, man buvo užtikrinta, kad ir pinigų užteks, ir klimatas bus geresnis. Po pavasario padarytas Vidaus reikalų ministerijos tyrimas akivaizdžiai parodė, kad ten yra didelė netvarka. Aš net nesakysiu kitokių žodžių. Jeigu tik 33 % darbuotojų rekomenduotų savo pažįstamiems dirbti šitoje įstaigoje, tai čia turėtų būti susirūpinimas. Po metų ateiname vėl su pakeitimu 40 straipsnių, kurių… Pakartosiu.
Dėl ko kyla tie nesusipratimai? Taigi ten visi, didžioji dalis diplomatų. Tai sakau, kas įvyko per pusę metų, kad mes pirmadienį sulauksime naujo tyrimo? Per vasarą viešojoje erdvėje buvo du skandalai su ambasadoriais, apie juos mes girdėjome. Dar girdėjome, kad ūkio darbuotojams norima sumažinti atlyginimus mažiau nei minimumas. Tą irgi girdėjome, rašė spauda. Daugiau gerų, taip sakant, žinių iš URMʼo aš negirdėjau. Tai nežinau, kokie ten geri, teigiami tyrimo poslinkiai gali būti, bet, kaip sako, ne tas laimi, kas balsuoja – tas, kas skaičiuoja. Tai žiūrint, pas ką užsakai kokį tyrimą ir ką norime gauti. Gerbiamieji, aš manau, kad reikia grąžinti tobulinti šitą įstatymą, kad atsirastų visgi didesnis dalyvavimas tų pačių diplomatų, darbuotojų, kurie dirba URMʼe, priimant sprendimus, kad tai nebūtų koks nors asmeninis ar grupelės žmonių sprendimų priėmimas, kad tai būtų kolegialus priėmimas. Aš manau, tada ir klimatas URMʼe pasikeistų. Aišku, aš suprantu, kad dalis bijo kažką garsiai pasakyti. Bet tie, kurie drąsesni, aš žinau, kaip elgiamasi ir su jais. Todėl, gerbiami kolegos, bus proga gauti kur kas geresnį įstatymą. Siūlau balsuoti prieš.
PIRMININKAS. Dėkoju, laikas! Už kalbės gerbiamas Ž. Pavilionis, prašau.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Aš kažkaip bandau sulaikyti savo emocijas, nes aš pats, matote, buvau diplomatas ir išėjau iš tos tarnybos, kai jai vadovavo centro kairioji Vyriausybė, kuri aštuonerius metus nedidino biudžeto šiai ministerijai ir jos biudžetas nusirito iki paskutinės ministerijos, lyginant su kitomis ministerijomis. Būtent tuo metu susidarė tos problemos. O tai, ką jūs dabar įvardinote, iš esmės yra tų išeinančių, dar sovietiniais laikais užaugintų ambasadorių skundai. Jie niekaip neatspindi lūkesčių jaunosios kartos, kuriai ši Vyriausybė ir pinigais ketverius metus iš eilės didindama biudžetą, ir įstatymais bando sukurti tas sąlygas. Tai, gerbiamas Sysai, tikrai nežinote tos sistemos ir būkite geras, tokių priekaištų neišsakinėkite.
PIRMININKAS. Dėkoju, motyvai išsakyti. O apsispręsime balsuodami tam numatytu laiku. (Balsai salėje) Replika po balsavimo. Palaukite, gerbiamas A. Sysas dar. Palaukite, palaukite, teisingai, balsavimo nebuvo dar. (Balsas salėje: „Kada bus?“) Tai va, po balsavimo. (Balsas salėje: „Mano pavardę paminėjo.“) Tai gerai, prašau, replikuokite.
A. SYSAS (LSDPF). Mano replika yra tokia. Gerbiamas kolega, aš nebendrauju su komuniagom, kaip kad čia vienas jūsų kolega pasakė. Aš bendrauju su darbuotojais, jaunais, kurie šiandien dirba URMʼe, ir girdžiu jų nuomonę. Bendravau ir su Darbo taryba, ir su profsąjunga, ir ten senų, nomenklatūrinių, partinių turbūt nėra, nes ministerija lyg ir depolitizuota. Tai nemeskite man kažkokių kaltinimų, kad aš kažko nežinau. Aš vadovaujuosi tuo, ką jie man pasako. Jeigu jie tyrimą padaro tokį, ne jie patys, ne ministras tiria, Vidaus reikalų ministerija pagal standartinę apklausą padarė apklausą, kur visi rodikliai minusiniai, tai apie ką mes čia kalbame? Stebuklų nebūna, žmonės ten dirba.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, matau, įsivelsime į replikų karą, o mes vėluojame pusvalandžiu pagal darbotvarkę. Jau pusė posėdžio praėjo, mes dar tik vieną klausimą apsvarstėme. Mieli kolegos, tikrai kviečiu jus susiklausymo. Apsispręsime balsuodami, paskui galima bus replikas sakyti.
11.13 val.
Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3183, Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 pakeitimo įstatymo Nr. XIV-1179 19, 28, 29, 31 ir 32 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3184, Karių materialinės atsakomybės įstatymo Nr. VIII-1857 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3185, Lietuvos šaulių sąjungos įstatymo Nr. VIII-375 30 ir 50 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3186 (pateikimas)
Dabar darbotvarkės 1-4.1, 1-4.2, 1-4.3, 1-4.4 klausimai ir tiek, tai yra Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo projektas Nr. XIVP-3183 ir lydimieji. Gerbiamas ministras A. Anušauskas mums juos pateiks. Prašau.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, įstatymų projektų rengimą paskatino poreikis tobulinti teisinį reglamentavimą, susijusį su karių tarnybos sąlygų gerinimu.
Pirmiausia – įgyvendinant Pareiginės algos bazinio dydžio nustatymo ir asignavimų darbo užmokesčiui perskaičiavimo įstatymą, numatoma perskaičiuoti ir nustatyti kariams taikomų tarnybinio atlyginimo priedų, išmokų, kompensacijų, žalos atlyginimo ir kitų garantijų koeficientų dydžius, kuriems apskaičiuoti taikomas jau naujas bazinis dydis.
Antras papildymas – nustatyti profesinės karo tarnybos kariams tarnybinio atlyginimo priemokos už pavadavimą skyrimą, tai yra kai raštu pavedama laikinai atlikti kito kario, valstybės tarnautojo, darbo sutartininko pareigybei nustatytas funkcijas, priemokos šiuo metu taikomos tik valstybės tarnybos ir darbo sutartininkams, įskaitant, kai jie pavaduoja karius, priemokos dydis nuo 0,1 iki 0,25 pareiginės algos bazinio dydžio per mėnesį.
Toliau. Numatoma kompensuoti profesinės karo tarnybos kariams už poilsio dienas, nesuteiktas dėl tarnybos interesų. Ypač tai pasijuto tuo metu, kai pernai ir užpernai, tiesą sakant, ir šiemet vyko nepaprastai daug papildomų pratybų, buvo papildomų užduočių, daug budėjimų ir, be abejo, dėl tarnybos interesų kariai negalėjo atostogauti tą laiką, kuris buvo numatytas, ir jiems kompensacijos už poilsio dienas turėtų būti mokamos.
Taip pat nustatomas apribojimas profesinės karo tarnybos kariams ne tarnybos tikslais, išskyrus nustatytus atvejus, vykti į užsienio valstybės teritorijas, kuriose buvimas galėtų pakenkti nacionaliniam saugumui. Ši nuostata yra suderinta ir su Vidaus reikalų ministerija, nes tai numatoma ir jų teikiamame Statuto projekte.
Taip pat numatoma suteikti teisę į aukštesnius kario laipsnius aktyviojo kariuomenės personalo rezervo kariams. Aš manau, kad tai yra svarbu, nes reikia didinti motyvaciją dalyvauti kartotiniuose mokymuose ir skirti į aukštesnes pareigas, kai kyla poreikis jiems suteikti aukštesnius karinius laipsnius.
Kita pataisa: profesinės karo tarnybos kariams taikyti Darbo kodekse numatytą garantiją – papildomas poilsio dienas auginantiems vaikus. Darbo kodekse ši garantija numatyta, kariams reikia ją įvesti.
Taip pat kitas pataisymas – sudaryti sąlygas akademijoje vykdyti ir vienos studijų krypties studijas, studijuoti akademijoje valstybės nefinansuojamose vietose. Toks poreikis egzistuoja, kad už savo lėšas žmonės studijuotų ir, sėkmingai pabaigę studijas, galėtų stoti į profesinę karo tarnybą.
Kitas pataisymas. Numatyti galimybę medicinos psichologus siųsti dirbti į kitas sveikatos priežiūros įstaigas. Kitiems krašto apsaugos sistemos sveikatos priežiūros specialistams yra numatyta galimybė, nes reikia išlaikyti kvalifikaciją. Siūloma šiai kategorijai taip pat numatyti tokią galimybę.
Toliau. Siūloma išplėsti kariams kompensuojamųjų sveikatinimo priemonių sąrašą, kompensuoti už vaistinius preparatus, medicinos pagalbos priemones. Čia tiems, kurie tarnybos metu yra patyrę traumas, yra sužeistų karių kategorija, be abejonės, tai yra susiję su tuo. Taip pat numatyti ligos išmokos už dvi laikino nedarbingumo dienas mokėjimą iš KAM skirtų lėšų kariams savanoriams, kitiems savanoriškos nenuolatinės karo tarnybos kariams, aktyviojo personalo rezervo kariams.
Be abejo, įgyvendinant šiuos projektus reikės lėšų, jos yra numatytos Krašto apsaugos ministerijos kituose valstybės biudžeto asignavimuose. Pareiginės algos atlyginimo įstatymo vykdymui prireiktų 6,25 mln. eurų, o siūlomoms kompensacijoms už poilsio dienas – 5,7 mln. eurų, pakeitimui dėl priemokų skyrimo už pavadavimą – iki 4,9 mln. eurų.
PIRMININKAS. Dėkoju. Jūsų nori paklausti keturi Seimo nariai. Gerbiamas V. Rakutis klausia pirmasis. Prašau, kolega.
V. RAKUTIS (TS-LKDF). Gerbiamasis ministre, iš tikrųjų daug pakeitimų, paketas apima labai daug įvairių sričių. Ir aš turėčiau jums tik vieną klausimą. Daugumoje vietų ar nustatant stažą, ar nustatant tam tikras privilegijas nešioti uniformą, ar kitur yra remiamasi ištarnautų metų skaičiumi. Ar jūs nematote poreikio, kad būtų galima atsižvelgti ne tik į ištarnautus metus, bet ir į intensyvumą, tarkime, žmogui, kuris ėjo pareigas misijoje, užskaityti ilgesnį tarnybos laiką, taip pat kare dalyvavusiam žmogui taip pat nustatyti tam tikrą kitą laiko skaičiavimo indeksą? Dėkui.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Išties yra 20 straipsnio, 50 straipsnio pakeitimas profesinės karo tarnybos kariams, kurie nėra nepertraukiamai ištarnavę dvejų metų krašto apsaugos sistemoje.
Dėl intensyvumo. Taip, šis projektas dabar yra perduodamas į komitetus. Žinoma, kad galima svarstyti ir kitas papildomas aplinkybes, jas atitinkamai teisiškai suformulavus. Tiesiog norėtųsi… Lūkestis yra toks, kad tą teisę turėtų žmonės, kurie iš tikrųjų tarnavo ne mėnesį ar ten ne pusę metų, ištarnavo bent jau minimalų tokį laikotarpį, per kurį įgijo papildomas kvalifikacijas ir taip toliau, kitais žodžiais tariant, įgijo patirtį.
PIRMININKAS. Dėkoju. Taip pat jūsų nori paklausti gerbiamas K. Vilkauskas. Prašau.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas ministre, visiškai pritardamas jūsų pateiktam motyvaciniam paketui, noriu paklausti dėl aktyviojo kariuomenės personalo rezervo, nes, matyt, vis tiek vyksta dabar ta dalinė mobilizacija ir karių mokymai (nežinau, kokioje jie stadijoje), bet ar irgi numatyta, sakykime, padengti tas išlaidas būtent šios kariuomenės dalies? Ačiū.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Ne, dalinė mobilizacija tikrai nevyksta. Čia tik karo atveju jinai gali įvykti. Bet šiaip jau norėtųsi, kad aktyviojo rezervo kariai turėtų galimybes augti, turiu galvoje, tarnyboje. Pavyzdžiui, šiame projekte yra numatoma jų laipsnių pakėlimas kaip papildoma motyvacija. Daugybę daugybę metų, sakyčiau, galbūt per ilgai, žmonės, buvę aktyviajame rezerve, o paskui perėję į parengtąjį rezervą, šiuo atveju susidurdavo su tuo, kad jų toks, sakyčiau, karinis statusas nesikeisdavo. O visos kitos aplinkybės, kurios motyvuotų juos labiau dalyvauti tarnyboje…
Kai žmonės kviečiami iš aktyviojo rezervo, žinote, su kuo susiduria organizuojantys šaukimą? Kad ne visi gali dėl įvairių priežasčių atvykti, atsiliepti į tą šaukimą. Kviečiame daugiau, atvyksta mažiau (dažniausiai tas skaičius, kuris yra reikalingas). Žinoma, kad norime motyvuoti įvairiomis priemonėmis. Jeigu būtų konkrečių siūlymų, suformuluotų teisiškai, žinoma, kad komitetas galėtų svarstyti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar nori paklausti gerbiamas A. Pocius. Prašau.
A. POCIUS (TS-LKDF). Gerbiamas ministre, aš du klausimus turiu.
Pirmas dėl to motyvacinio paketo. Aš tikrai pritariu jūsų visiems tiems siūlymams, pakeitimams. Noriu pasiteirauti, ar kariai, kurie dalyvauja tarptautinėse operacijose, misijose, ar jų tarnybos laikas, kaip būdavo anksčiau, prilyginamas vienam su trimis, ar išlieka tas pats? Kaip yra? Čia mano pirmas klausimas.
Antras yra susijęs būtent su tuo pasiūlymu, kad pulkininko laipsniui gauti yra reikalavimas turėti magistro laipsnį. Kiek žinau, kad kai kurios studijos būtent užsienio valstybėse, strateginio lygmens studijos, kai studijuoja pulkininkai ar pulkininkai leitenantai, ten magistro laipsnių nesuteikia, tiktai suteikia tą tokį kvalifikacinį strateginių studijų išsilavinimą. Kaip jums atrodo, ar čia toks labai jau pagrįstas tiktai magistro studijų, ar galėtų būti ir būtent tas, sakykime, kažkurio užsienio karo koledžo lygmuo, kuriame yra strateginės studijos? Ar galėtų būti jie vienodi, sulyginami?
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Atsakant į pastarąjį klausimą, čia pagrindinė pataisa yra… Ką jūs palietėte, tai mes, turiu pasakyti, nekeičiame, bet mes įrašome Aktyviojo kariuomenės personalo rezervo tarnybą, kad jiems irgi laipsniai turėtų būti pagal tas sąlygas keičiami.
Dėl išsilavinimo. Mano galva, kiekvienas, jau pretenduojantis į karininko laipsnį, turi turėti kuo geresnį išsilavinimą, juo labiau kad yra numatytos net keturios karinės pakopos. Šiuo atveju pagrindinė pataisa, kad mes aktyviai įtraukiame kariuomenės personalo rezervą.
Kitos sąlygos, žinoma, svarstytinos, bet pulkininko laipsnis (yra parašyta) suteikiamas kariui, turinčiam ne žemesnį kaip magistro kvalifikacinį laipsnį. Bet jūs patys suprantate, norėdami gauti pulkininko laipsnį, jūs jau būsite perėję tas pakopas, prilyginamas magistro laipsniui, ko gero, jau būsite pabaigęs tą priešpaskutinį karinio išsilavinimo lygį. Tai bet kuriuo atveju turėsite, čia tiktai toks patvirtinimas.
O dėl pirmo klausimo… (Balsas salėje) Turiu pasakyti, šito nepatvirtinsiu, bet mes nuo pernai padvigubinome karių, tarnaujančių misijose, atlygį, jisai yra dvigubai didesnis, negu buvo anksčiau. (Balsas salėje) O dėl stažo dabar neatsakysiu, nepasiruošęs.
PIRMININKAS. Dėkoju. Po vieną klausimą bandykime, ne dėl visų iš karto diskutuokime. Gerbiamas V. Semeška paskutinis klausia. Prašom.
V. SEMEŠKA (TS-LKDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamas ministre, kiek pamenu, nuo pat pradžių jūsų pagrindinis prioritetas buvo karių gerovė, ypač socialinė karių gerovė, tai yra patrauklumas, užtikrintumas, saugumas tų karių, kurie tarnauja mūsų valstybei. Tas prioritetas tikrai buvo įgyvendinamas nuo pirmų dienų. Dar vienas motyvacinis paketas, jį tikrai labai sveikinu, aš net neabejoju, prisidės prie dar didesnio patrauklumo būti kariu profesionalu, ateiti į profesinę karo tarnybą.
Klausimas būtų toks. Kaip jūs jaučiate nuo pat kadencijos pradžios, ar tokie motyvaciniai paketai turi įtakos patrauklumui tapti karo tarnybos kariu profesionalu ir ar mažina tą karių profesionalų nutekėjimą? Labai ačiū.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Turiu pasakyti, tas socialinis paketas tiktai nuo pernai jau pradėjo iš esmės galioti, čia yra tos papildomos priemonės, tai dar sunku įvertinti, kokį poveikį turės. Bet NATO pareigūnai, kas porą metų tikrinantys kariuomenę, įvairiais kampais apžiūrintys, socialinę dalį įvertino labai pozityviai, labai palankiai, kaip priemonę, skatinančią karių motyvaciją.
PIRMININKAS. Dėkoju gerbiamam ministrui. Jūs atsakėte į visus klausimus. Dabar motyvai už, prieš. V. Rakutis – už. Prašom.
V. RAKUTIS (TS-LKDF). Aš manau, kad šitas paketas yra didelio darbo rezultatas. Išspręsta daug įvairių problemų, trukdžiusių žmonėms pasitikėti šia tarnyba ir siekti aukštumų. Aš norėčiau labai pabrėžti Karo akademijos sudedamąją dalį, kai yra kalbama apie studijų išplėtimą platesniais skaičiais. Kai mes kalbame apie visuotinės gynybos principą, šiuo metu Karo akademija turėtų būti ne tik kariūnų, ne tik karininkų rengimo mokykla, bet ir visų krašto apsaugos specialistų ugdymo vieta. Manau, toks jos veiklos išplėtimas tikrai prisidės prie bendro mūsų krašto pajėgumo sustiprinimo.
PIRMININKAS. Dėkoju. Motyvai išsakyti. Prieš niekas nekalbės. Balsuosime tam numatytu laiku. Čia gerbiami kolegos klausia. Kaip numatyta, 11 val. 45 min. prasidės balsavimo langas, matysime pagal darbotvarkę, ar dar projektus svarstysime ir iškart balsuosime, ar kaip nors kitaip.
11.29 val.
Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 59 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2534 (pateikimas)
Dabar darbotvarkės 1-5 klausimas – Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 59 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2534. Gerbiamas K. Vilkauskas mums pateiks projektą. Prašom.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, Krašto apsaugos savanorių pajėgos – neatskiriama moderniai organizuojamos Lietuvos kariuomenės dalis. Jos užduotis – pasiruošti teritorinei krašto gynybai. Kariai savanoriai per pratybas mokosi kovoti mažais koviniais vienetais jiems gerai pažįstamoje aplinkoje, rengti pasalas, greitus apšaudymus, sabotuoti ir panašiai. Jeigu savo šalyje sulauktume priešiškai nusiteikusių pajėgų, kariai savanoriai būtų tie, kurie pasirūpintų, kad priešams mūsų žemėje būtų ypač nemiela: kad mūsų upės būtų sraunesnės, mūsų pelkės gilesnės, mūsų naktys šaltesnės, mūsų miškai du kartus gūdesni. Dėl to teikiu šį įstatymo projektą, siūlau jį papildyti (59 straipsnį) nauja 22 dalimi ir kariui savanoriui, jo motyvuotu prašymu ir darbdavio sutikimu, savaitės, einančios po savaitgalinių planinių pratybų, dienomis gali būti suteiktos iki dviejų kalendorinių dienų neapmokamos atostogos, siekiant visiškai atkurti jo darbingumą, reikalingą tinkamai atlikti darbinę profesinę veiklą. Bendra šių atostogų trukmė negali būti ilgesnė kaip 24 kalendorinės dienos per metus. Siūlau pritarti šitam projektui ir prisijungti prie prieš tai pateikto projekto, motyvuojant tiek profesinės karo tarnybos, tiek ypač karius savanorius. Ačiū, laukiu klausimų.
PIRMININKAS. Dėkoju. Jūsų nori paklausti keletas Seimo narių. Pirmasis – gerbiamas A. Pocius. Prašom.
A. POCIUS (TS-LKDF). Ačiū visų pirma, Kęstuti, už jūsų iniciatyvą. Jūs, kaip karys, buvęs savanoris, puikiai suprantate ir žinote tas aktualijas. Mano klausimas yra toks: ar jums teko bendrauti su darbdaviais, na, šiek tiek, ir kaip jie žiūri į tokį jūsų siūlymą paremti karius savanorius būtent tokiu būdu, sudarant galimybę jiems po savaitgalio pratybų turėti porą išeiginių dienų, kad jie galėtų pailsėti ir toliau dirbti tą darbą, kurį jie dirba?
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Iš tikrųjų su visais darbdaviais nesusisiekiau, nes tai yra fiziškai neįmanoma. Aišku, turiu patirties ir dauguma darbdavių atsiliepia į karių savanorių prašymus. Šitas įstatymo projektas padės labiau sutarti ir aiškiau išreikšti siekį tiek kariams savanoriams, tiek palengvins darbdaviui jo siekį prisidėti prie krašto apsaugos, gynybos.
PIRMININKAS. Dėkoju. Jums klausimų užduos gerbiamas S. Tumėnas. Prašom.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Gerbiamas kolega, kary savanori, jau seniai mes čia, Seimo salėje, girdėjome tokį poetišką įstatymo pristatymą, tokią lietuvių kovotojų dvasią, kur priešams linkima, kad pelkės būtų gilesnės, kad naktys šaltesnės, kad miškai dukart gūdesni. Tai čia nuteikia kovingai ta jūsų įžanga. Bet ar jūs nemąstėte, ar tikrai yra tokių darbdavių, kurie ignoruoja, matydami, kad kariai savanoriai dirba, pervargsta, būna įvairių problemų, ar yra tokių darbdavių, kurie neišleidžia?
Ir antras, mano nuomone, svarbesnis dalykas, kad neapmokamas atostogas imame ekstremaliais atvejais: mirties atveju, artimųjų ligos, vaikų ligos. Ar jūs nemanytumėte, kad reiktų mąstyti apie kodekso pakeitimą, įteisinant kariams savanoriams apmokamas dienas, apmokamas atostogų dienas? Ar dėl to nebuvo tartasi su institucijomis?
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Mielas kolega, aš esu pateikęs dar vieną įstatymo projektą, kuris perėjo po pateikimo, ten yra irgi įdėta būtent pagal Teisės departamentą, ten jau yra susiję su Darbo kodeksu, kad galėtų būti viena diena kariui savanoriui apmokama. Tačiau jis dabar dar nepasiekė svarstymo stadijos. Dar kartą pakartosiu, kad darbdaviams tai padėtų teisiškai aiškiai tam kariui savanoriui suteikti poilsio galimybę, nes pratybos, kalbame apie visuotines pratybas, yra gana sunkios ir varginančios, aš pats esu jose dalyvavęs. Manau, jau grįžus po tų pratybų, nes vis tiek jos yra intensyvios ir būna bemiegių naktų, kai reikia atlikti kovines užduotis, esant įvairioms situacijoms, tai tikrai padėtų susitarti tiesiog darbdaviui dar geriau, reglamentuotai su kariu savanoriu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar, kadangi gerbiamo R. Šarknicko nematau, tai gerbiamas A. Anušauskas klausia. Prašau.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, pirmiausia aš manau, kad ir darbdaviai turi būti suinteresuoti, kad kariai savanoriai būtų atleisti nuo darbo, kai yra pašaukiami į tarnybą. Bet dėl nemokamų atostogų jūs negalvojate, kad vis dėlto reikėtų (tiek ir mokamų, lygiai tas pats) taisyti, pildyti Darbo kodekso 137 straipsnį? Tiesiog tai yra net ne šio įstatymo reguliavimo dalykas. Papildomų atostogų suteikimas, nemokamų atostogų suteikimas jau iš esmės, kai santykis savanorio nutrūksta su kariuomene, jisai jau nebepašauktas į tarnybą… Čia santykiai su darbdaviu, darbdavio suinteresuotumas ir iš principo tokie dalykai svarstomi Trišalėje taryboje.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas ministre. Aš prieš tai ir minėjau, kad jūsų pateiktas įstatymas apima visą motyvacinį paketą tiek privalomosios karo tarnybos, tiek karių savanorių. Manau, tikrai mes galėtume po pateikimo šį projektą svarstyti bendrame jūsų pateikto projekto kontekste. Tai, manau, šituos klausimus galima išspręsti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Paskutinis klausia gerbiamas S. Jovaiša. Prašau.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Ačiū posėdžio pirmininkui. Gerbiamas kolega, aš poros tokių patikslinimų norėčiau. Pirmiausia reikėtų turbūt savanoriui prieš pateikiant prašymą darbdaviui pateikti kokį nors įrodymą, kad jis tikrai dalyvavo, ar ne? Maža kur jis gali būti, ateis be nieko, sakys: aš dalyvavau ten ir suteik man 2 dienas.
Antras dalykas, kas, manau, yra svarbiau. Čia jūs rašote, kad motyvuotu prašymu ir darbdavio sutikimu. O kas, jeigu darbdavys nesutinka? Tai tada jis atostogų negautų. Jeigu mes išbrauktume šią dalį ir paliktume tiktai „prašymu“, ten jau derybos dėl 1 ar 2 dienų su darbdaviu, čia viskas suprantama, bet jeigu mes parašome „su darbdavio sutikimu“ ir jis nesutinka, tai faktiškai tada neveiksmingas čia šis pasiūlymas. Kaip jūs išspręstumėte? Ačiū.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas kolega. Taip, jūs teisus, čia šitas akcentuojamas motyvacinis būtent sutarimo atveju, tai yra kai pritarė darbdavys. Bet prieš tai, kaip minėjome, mes galime tas sąlygas tvarkyti – griežtinti ar panašiai, ar numatyti tas mokamas atostogas. Būtent, kaip ir minėjau, tai galima daryti tame labai gerai prieš tai gerbiamo ministro pateiktame visame motyvaciniame pakete ir tai sutvarkyti.
O dėl pačių karių įrodymų, kad jie buvo, tai yra pašaukimas. Kiekviena karių savanorių kuopa kariui savanoriui teikia pašaukimą ir tai yra įrodymas, kad jis dalyvavo.
PIRMININKAS. Dėkoju. Jūs atsakėte į visus klausimus. Ačiū už pateikimą.
Dabar motyvai. Už – gerbiamas A. Petrošius. Prašau.
A. PETROŠIUS (TS-LKDF). Iš tiesų mes, matyt, turime būti dėkingi kariams savanoriams už tą savanorystės laiką, specifiškai skiriamą Lietuvai ir tarnystei Lietuvai bei pasirengimui. Iš tiesų gerbiamas Kęstutis jau minėjo, kad su kolegomis yra įregistravęs ir kitą projektą, kuris pateikimo stadiją yra perėjęs anksčiau ir dėl kurio negauta teigiama Vyriausybės išvada, kuomet kalbame apie galimybę kariams savanoriams po tokių pratybų suteikti 1 mokamą dieną tiktai motyvuotu jų prašymu. Šiandien, mano galva, šitas projektas yra kur kas visapusiškesnis ir labiau priimtinas, jeigu laikomės pozicijos, kad karys savanoris savanoriškai atlieka tą veiklą. Darbų būna įvairių, ar ne, kur galbūt yra gana sudėtinga neplanuotai išleisti tų laisvų dienų tam tikrus asmenis, kurie užsiima savanorystės veikla. Šiuo atveju šis projektas atliepia šitą aspektą ir kalbame apie tai, kad turi būti ir motyvuotas prašymas, ir darbdavio sutikimas. Vadinasi, jie turi susitarti. Man atrodo, gana visapusiškas variantas. 2 nemokamos atostogų dienos irgi, matyt, yra tai, ko racionaliai galima tikėtis.
Įvertinę abu projektus kartu, tiek pirminį, tiek antrinį pateiktą, juos sujungę, manau, tikrai galime rasti visiems tinkamą sprendimą, tinkamai įvertinti šitą veiklą per tą savanoriško dalyvavimo šioje veikloje prizmę. Na, jeigu reikalingi tam tikri įstatyminiai pakeitimai Darbo kodekso, tai čia matant šituos poreikius galima tikrai papildyti ir užregistruoti papildomus teisės aktus. Šiandien tikrai šitas projektas, kadangi nėra įpareigojantis darbdavio prievarta atlikti kažkokius veiksmus, tikrai nusipelno, matyt, pritarimo pateikimo stadijoje ir raginu kolegas balsuoti už.
PIRMININKAS. Dėkoju, prieš nebus kalbančių. Taigi balsuosime, kai bus laikas, jau netrukus.
11.40 val.
Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo Nr. XIII-198 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3187, Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. VIII-1904 pakeitimo įstatymo Nr. XIV-2012 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3188, Švietimo įstatymo Nr. I-1489 59 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3189, Valstybės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1316 pakeitimo įstatymo Nr. XIV-1985 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3190, Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo Nr. XIII-198 7 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIV-1731 pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-3191, Viešųjų įstaigų, kurių savininkė ar dalininkė, turinti daugiau negu pusę balsų visuotiniame dalininkų susirinkime, yra valstybė ar savivaldybė, vadovų ir darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3192 (pateikimas)
Pereiname prie kito klausimo – 1-6.1. 1-6.2, 1-6.3, 1-6.4, 1-6.5, 1-6.6. Tai yra projektas Nr. XIVP-3187 – Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymas ir kiti lydimieji susiję projektai. Kviečiu gerbiamąjį viceministrą V. Šilinską į tribūną pateikti.
V. ŠILINSKAS. Laba diena, gerbiamieji Seimo nariai. Pradėsiu įžangą nuo truputį toliau. Piliečių laimę valstybėje labiausiai lemia viešųjų paslaugų kokybė – ne kiekybė, bet kokybė, nes piliečiai yra laimingi ir patenkinti savo valstybe ir Naujojoje Zelandijoje, ir Nyderlanduose, kur viešųjų paslaugų yra sąlyginai mažiau, bet ir Skandinavijoje, kur šitų paslaugų yra daug. Bendra yra šitų paslaugų kokybė. Kokią mes turime situaciją Lietuvoje?
Tai visų pirma atlyginimai. Truputį mitas yra, kad jie žemi, nes vidutiniai atlyginimai viešajame sektoriuje yra didesni negu privačiame sektoriuje. Išleidžiame Lietuvoje viešojo sektoriaus atlyginimams daugiau nuo BVP, negu tai daro vokiečiai ar EBPO šalių vidurkis. Situacija nėra vienareikšmė, nes puikiai suprantame, kad vidutinis dydis paslepia daug nelygybės ir patys žmonės, kuomet yra apklausiami, dažnai atsako, kad yra didelis vidinis neteisingumas. Nemaža apklausa buvo, tik apie 40 % žmonių atsakė, kad jie sutinka, kad jų atlyginimas atitinka tai, ką jie gautų rinkoje, arba kad atitinka tai, ką daro kiti kolegos, įstaiga.
Problema yra ta, kad mes šiuo atveju viešajame sektoriuje dažnai permokame už žemą kvalifikaciją ir nepakankamai mokame už atsakingą ir aukštos kvalifikacijos darbą. Daug išleidžiame apskritai, nes mes turime didelį viešąjį sektorių – beveik 30 % darbuotojų Lietuvoje dirba viešajame sektoriuje. Iš vadybos išeina, kad mes dažnai problemas – paslaugų nepakankamumą ar kokybės nepakankamumą – spręsdavome papildomomis rankomis, o ne geresne žmonių kvalifikacija ir aukštesne vadybos kokybe.
Ką daro pažangios valstybės ir ką šiuo atveju reikia daryti? Žinote, ir S. P. Džobsas sakė: aš ne tam samdau protingus žmones, kad liepčiau jiems, ką reikia daryti, – aš samdau protingus žmones, kad jie man pasakytų, ką reikia daryti. Ten, kur turime efektyvų viešąjį sektorių, yra stipriai decentralizuotas sprendimų priėmimas. Tai reiškia, kad samdomi ir ugdomi protingi vadovai ir leidžiama jiems spręsti. Rytų Europai, ne tik Lietuvai, yra būdingas itin centralizuotas sprendimų priėmimas. Šiuo atveju jūs, gerbiamieji Tautos atstovai, dažnu atveju sprendžiate, kiek koks žmogus įstaigoje uždirbs. Akivaizdu, kad ne taip turėtų būti, akivaizdu, kad įstaiga kartu su kolektyvu ir su vadovu spręsdama turėtų nuspręsti, kokia apmokėjimo sistema turi būti, už ką mes motyvuojame ir kaip skatiname žmones.
Valstybės tarnybos pokyčiai būtent ir eina ta kryptimi, mes artėsime šiuo atveju link Skandinavijos ir Didžiosios Britanijos, bet dar tikrai nepasieksime to lygio decentralizacijos keliu. Tai reiškia, kad daugiau sprendimų bus priimama įstaigos vadovo lygmeniu, o ne Seime. Jau yra priimtas Valstybės tarnybos įstatymas būtent šituo principu ir dabar einame toliau tuo pačiu principu su biudžetinių įstaigų darbuotojų apmokėjimo įstatymo pakeitimais. Tai būtų stipresni vadovai ir daugiau atsakomybės jiems, didesnė galimybė mokėti daugiau darbuotojams, įstaigų vadovams didėja minimalūs, maksimalūs rėžiai, kitiems darbuotojams didėja minimalūs ir maksimalūs rėžiai taip pat.
Išlaikome tam tikras išlygas, nes vis dėlto girdime socialinius partnerius. Pavyzdžiui, socialiniams darbuotojams lieka įstatymu padidinti koeficientai, gali viršyti vadovų tam tikrų darbuotojų atlyginimas specifiniais dalykais, kai yra pripažinti kultūros, meno darbuotojai ir kitais atvejais. Tai išlaikomos išimtys, kurios yra svarbios jau esamiems darbuotojams.
Jeigu įstatymai bus priimti, tai bus beveik 39 mln. eurų skirta minimaliems koeficientams padidinti. Čia yra, matote, indikuojama, kiek ir kam didėtų. Vadovų šitoje grupėje yra nedaug, vadovų yra apie 120 žmonių, kurie ir gauna minimalius ar šiek tiek didesnius koeficientus. Čia didžioji suma tikrai eina ne vadovams, o darbuotojams, jų paliestų apie 48 tūkst.
Taip pat kartu šiuo įstatymu didinamas pedagoginių darbuotojų darbo užmokestis. Jiems iš vadybos nėra pokyčių, tai yra lieka vis dar detaliai reglamentuota įstatymu. Tiesiog manome, kad nėra šiuo metu tinkamas laikas keisti ir pereiti prie kitokios vadybos sistemos. Bet jeigu žiūrėtume į Vakarus, tai Vyriausybei susitarus su darbuotojų atstovais, susitarimai paprastai tvirtinami kolektyvinėse sutartyse. Pas mus yra praktika, kad šitie susitarimai tvirtinami įstatymu ir mes šitos praktikos vis dar laikomės. Matyt, ateities kartoms bus pakeisti. Čia matote, kiek yra didinama. Reikšmingas didinimas ir tikrai daugiau negu kitų viešojo sektoriaus darbuotojų augs pedagogų atlyginimai. Pagal tuos didinimus ir ekonominės raidos scenarijų, kas yra Finansų ministerijos planuojama (o jų prognozės būna tiksliausios), turėtų pasiekti 130 % vidutinio atlyginimo, kaip tai yra susitarta.
Taip pat ir tam tikros skatinimo sistemos biudžetinių įstaigų darbuotojų priartinama prie Valstybės tarnybos įstatymo tam, kad išvengtume tos situacijos, kad viešajame sektoriuje vieni žmonės dirba pagal vienas sistemas, o kiti pagal kitas, o kartais net ir toje pačioje įstaigoje dirbama pagal dvi skirtingas sistemas, o tai didina žmonių nepasitenkinimą, kodėl man mokama vienaip, o tau kitaip, nepriklausomai nuo to, kad galutinis dydis galbūt yra ir vienodas ar panašus. Žmonėms reikia vienodų ir teisingo apmokėjimo sistemų, mes tai labiau įgalintume. Iki galo vienodai nebus. Vis dėlto išlieka tam tikrų niuansų, kur ir socialiniai partneriai bandė išlaikyti, tai liks. Pavyzdys yra kintamoji dalis. Biudžetinėms įstaigoms jos yra svarbi dalis ir mes numatome, kad bus tiek pereinamuoju laikotarpiu galimybė ją išlaikyti metus, tiek ateityje, jeigu tai bus įtvirtinta kolektyvinėje sutartyje arba darbo apmokėjimo sistemoje.
Taip pat yra tam tikrų pokyčių lydimuosiuose teisės aktuose, kad, pavyzdžiui, atkreipiame dėmesį, kad pagal valstybės tarnybos reformą dalis tarnautojų taps darbo sutartininkais. Kilo daug klausimų ir neužtikrintumo žmonėms: kas nutiks su mano atostogomis, kuomet aš buvau valstybės tarnautojas, o dabar liksiu darbo sutartininkas? Kad žmonėms nekiltų abejonių, mes aiškiai įtvirtiname įstatymu, kad atostogos lieka, persikelia, kad nedingsta šitos garantijos, kad žmonėms būtų ramiau.
Viešųjų įstaigų vadovų daugiausia apmokėjimo reglamentavimo pakeitimas ir šiek tiek darbuotojų reglamentavimo, bet vadovų pakeitimai artėja link to, kas yra labiau valstybės valdomų įmonių negu kad valstybės tarnybos, nes valstybės valdomų įmonių apmokėjimo yra jau seniau padaryta reforma. Matome, kad pasitvirtino. Matome, kad valstybės valdomose įmonėse ir viešojo sektoriaus atlyginimai yra pakankamai geri, ir efektyvumas, ir rezultatai. Tikrai pasivirtinusi reforma ir ta kryptimi einame būtent ir su viešųjų įstaigų vadovų darbo apmokėjimu, kur vėlgi tas pats principas, kad atsiranda didesnis lankstumas.
Dėl darbuotojų atsiranda bazinės nuostatos, dėl viešųjų įstaigų darbuotojų mokėjimo, bet tai vėlgi nėra detalus reglamentavimas. Šiuo atveju esame priversti šiek tiek Konstitucinio Teismo praktikos nustatyti tam tikrą reglamentavimą, bent jau bazinį įstatymą. Mano asmenine nuomone, jis nėra būtinas ir niekas neprašė, kad jo reikėtų, bet teisininkai reikalauja ir aš pats teisininkas turiu atsižvelgti. Dėkoju. Pasiruošęs atsakyti į jūsų klausimus.
PIRMININKAS. Labai ačiū, nes maniau, kad dar tik įpusėjote. Džiaugiuosi už tokį išsamų pristatymą su skaidrėmis, bet labai daug kolegų nori paklausti, dėl to reikia orientuotis ir į tai. Pirmas klausia gerbiamas S. Tumėnas. Prašau.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Gerbiamasis viceministre, ačiū už pristatymą. Šiandien Seime turime daug svečių, moksleivių. Tai yra Lietuvos ateitis. Ar didės jų mokytojų atlyginimai, pedagoginių darbuotojų atlyginimai, kaip tik yra susiję su jūsų šituo įstatymu. Deja, vakar Švietimo ir mokslo komitete Lietuvos mokytojai išgirdo žinią, kad nė vienam siūlymui didinti atlyginimus nebuvo pritarta, nesvarbu, kad juos teikia ar atskiri Seimo nariai, ar frakcijos, ir dažnai buvo nepritarta komiteto pirmininko lemiamu žodžiu. Kokia priežastis? Ar jūs ministrų, viceministrų lygmeniu tuos dalykus aptariate ir duodate nurodymą komitetui, kad jis niekam nepritartų, nes neva jūs tokiais teikiamais įstatymais išspręsite problemas ir padidės atlyginimai mokytojams, pedagoginiams darbuotojams nuo 2024 metų? Ar čia taip atsitiktinai vyksta tie dalykai? Ar jūs derinate su…
PIRMININKAS. Laikas!
S. TUMĖNAS (LVŽSF). …su švietimo ministru derinate tuos dalykus?
PIRMININKAS. Viskas, laikas. Labai jau…
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū, vicepirmininke. Ačiū.
PIRMININKAS. Prašome.
V. ŠILINSKAS. Ačiū. Dar kartą akcentuoju, kad pedagogų atlyginimai didės ir didės reikšmingai. Jau kitų metų biudžete tam yra numatyta 219 mln. eurų, tai yra daugiau, reikšmingai daugiau negu bet kuriame kitame sektoriuje. 2025 metais, planuojama, bus 329 mln. Mokytojams atlyginimas nuo sausio 1 dienos didės 10 %, nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. – dar 10 %, tai yra bendra suma, lyginant su šių metų gruodžio 31 diena, kitų metų gruodžio 31 dieną jų atlyginimas bus 21 % didesnis negu dabar.
Kaip žinote, vėlgi čia reikia grįžti prie vadybos, nes švietimas yra vienintelė sritis, kuriai Lietuvoje mes skiriame vidutinį finansavimą nuo BVP, lyginant su Europos Sąjungos sveikatos apsaugos, socialine sritimi. Tai klausimas, kur tie pinigai nueina ir kaip mes juos efektyviai naudojame. Ir panaudoti tuos pinigus taip, kad mokytojai gautų didesnius atlyginimus, yra ir vadybos klausimas. Čia ar didinti daugiau, tai vėlgi, matyt, problema yra tik ta, iš kur ir kam, iš kur paimti, nes niekas neprieštarauja, kad mokytojai turi būti apmokami labai gerai.
PIRMININKAS. Dėkoju, jūsų nori paklausti gerbiama L. Nagienė. Prašom.
L. NAGIENĖ (DFVL). Gerbiamas viceministre, gal nereikėjo pasirašyti ir partijų susitarimo dėl švietimo darbuotojų darbo užmokesčio ir kitų reikalavimų? Tai viena tokia mano replika. Mano klausimas konkrečiai dabar apie pedagogus ir prognozes. Jūs pasakėte, kad prognozės yra pačios tiksliausios, tačiau mes turime atskirus dokumentus ir raštus, kur Finansų ministerijos prognozės yra vienokios, banko prognozės yra kitokios, jos ženkliai skiriasi. Tai kuriomis prognozėmis mes turėtume vadovautis, jeigu jūs sakote, prognozės tiksliausios?
Toliau noriu paklausti. Koks yra pedagogų kontaktinis valandų skaičius vieno pareigybinio etato darbo užmokesčio, jeigu jūs maksimalų įvardinate 888 valandas? Ačiū.
V. ŠILINSKAS. Dėl prognozių. Aš asmeniškai žiūriu Finansų ministerijos prognozes, nes per daugelį metų, kaip pažiūrėjome, jos būdavo tiksliausios. Na, bet jūs žinote, kad praeitis negarantuoja ateities, tai kaip ateinančiais metais bus, aš negaliu atsakyti, ir čia irgi bandymas nuspėti. Tiesiog sakau, kad jų ekspertai tikrai gana tiksliai suprognozuodavo, kiek būtų, nes turi daugiausia informacijos.
Dėl kontaktinių valandų, atsiprašau, negalėsiu atsakyti, nesu įsigilinęs tiek į švietimo srities specifiką. Mačiau tam tikrų spekuliacijų, ne spekuliacijų, bet noriu atkreipti dėmesį, kad kai mes skaičiuojame atlyginimus, mano nuomone, ir aš kai skaičiuoju atlyginimus, kokie yra Lietuvoje ir užsienyje, ne pedagogų, bet apskritai darbo rinkos, žiūrėti į valandinį atlyginimą, nes kaip pavyzdys… Geriausia, kai mes žiūrime už valandą, nes kai mes žiūrime už mėnesį, tai vienas žmogus gal dirba pusantro etato ir uždirba per mėnesį visai normaliai, o kitas dirba pusę metų ir išeina, kad jis uždirba labai mažai. Šitokiu būdu tikrai siūlau žiūrėti ir kartais to pasigendu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimą nori paklausti gerbiamas T. Tomilinas, bet aš jo nematau salėje, ar ne? Tada gerbiama E. Rudelienė. Prašom.
E. RUDELIENĖ (LSF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Ačiū, gerbiamas viceministre, už pristatymą. Išties matome, kad pokyčiai apims, nors daugiausia klausimų buvo apie mokytojus, bet faktiškai visas biudžetines įstaigas ir šiais pakeitimais yra suteikiama daug galių įstaigų vadovams. Kaip jūs pats sakėte, kad turi ateiti žmonės, kuriems ne aš turiu pasakyti, o kad jie pasakytų, ką reikia padaryti. Bet visi suprantame, kad viešųjų pinigų, nors pokytis yra didelis, keičiasi ir atlyginimų sistema, ir visa kita, jų daug, na, labai daug neatsiras. Tai kiek dėl šitų visų numatytų įstatymo pakeitimų, kaip jūs skaičiuojate, sumažės darbuotojų visame viešajame sektoriuje? Nes tai, ką girdžiu, ką sakote, kad reikia didinti efektyvumą ir kartais galbūt vietoje dviejų darbuotojų pasirinkti vieną efektyviai dirbantį. Tai kaip manote, kaip čia vyks viskas?
V. ŠILINSKAS. Ne, tikslas nėra toks, aš tiesiog matau daug galimybių, kad su tuo pačiu darbuotojų skaičiumi mes galime padaryti ir pateikti paslaugų daug daugiau ir daug geresnių. Tikslas nėra padaryti mažiau žmonių ir mažiau paslaugų, tikslas – daugiau ir kokybiškesnių viešojo sektoriaus paslaugų padaryti. O tam, kad tai galėtume padaryti, kaip sako vadyba, reikalingi trys dalykai, tai yra žmogaus motyvacija… O motyvacija – tai, aišku, reikia užtikrinti bazinius dalykus, atlyginimą, tuščiu skrandžiu žmogui sunku dirbti, bet ir užtikrinti, ką ir daug tyrimų sako, lyderystę – vadovas, mikroklimatas, ar tinkamai skirsto užduotis, ar įgalina. Tuomet yra tobulėjimas ir visos aplinkybės – ar mes tinkamus įrankius duodame, ar tinkamas patalpas gydytojui, ar tinkamas priemones pedagogui. Tai motyvacija, kvalifikacija ir aplinkybės.
Mes bandome spręsti, sudaryti daugiau sąlygų, kad būtų motyvacija, kad būtų žmonių kvalifikacija ir kad būtų aplinkybės teikti kokybiškas paslaugas žmonėms. Tada ir patys žmonės jaučiasi laimingesni, ir jie laimingesni teikia geresnes paslaugas.
Tai kaip sakyti, jūs teisingai sakote, čia per dieną neatsirastų vadovų ir viskas per dieną nepasidarys, bet kiekviena reforma… Aš lyginu ne su variklio pakeitimu automobilyje, bet su tuo, kad žmogus nėjo į sporto klubą ir pradėjo eiti į sporto klubą. Tai jeigu toliau nuosekliai ta kryptimi dirbsime, įgalinsime vadovus, įgalinsime žmones, įgalinsime darbuotojus patiems priimti sprendimus ir tai daryti kasdien geriau, ir kasdien tobulėti, ir mokytis iš klaidų, tai mes turėsime tikrai itin efektyvų viešąjį sektorių. Ir šiuo metu jisai tikrai nėra prastas – už tai, ką mes mokame, gauname daug, bet galime dar daugiau.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimą ruošiasi užduoti gerbiamas A. Sysas, o mes galime pamojuoti „Ąžuolyno“ progimnazijos moksleiviams. Džiaugiamės, kad jūs mus stebite.
A. SYSAS (LSDPF). Aš galiu ir mojuodamas užduoti klausimą.
PIRMININKAS. Gerbiamas A. Sysas mojuodamas užduoda klausimą. Prašau.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamas viceministre, kad jūsų žodžius būtų išgirdęs jūsų kolega iš URM’o, nes jūs kalbate apie darbuotojų įtraukimą priimant sprendimus, ir didesnį, taip sakant, pasitenkinimą rezultatu, o jie daro viską atvirkščiai. Tai būkite, perskaitykite jiems kokią lekciją.
O mano klausimas visgi būtų dėl finansavimo. Aišku, suprantu, kad viskas mokytojams: 2024 metais skirta 219 mln., o visiems likusiems, kurių yra maždaug 200 tūkst., yra 38 mln., ir tai tik tiems, kurie gauna minimalią algą arba kurių koeficientai patenka į minimalios mėnesinės algos dydį. O kaip bus su kitais darbuotojais? Nes jie labai norėtų geros motyvacijos dirbti dar geriau. Bet, taip sakote, jūs gi sakote, kad skrandis reikalauja ir kokių nors kalorijų. Tai kaip bus su kitais biudžetinių įstaigų darbuotojais, ne mokytojais?
V. ŠILINSKAS. Algirdai, jeigu pasakysite, iš kur daugiau padidinti, ir pateiksite tokį pasiūlymą, tai manau, kad visi pritars. Tai vėlgi, problema – ne kiek didinti, o iš kur paimti. Vienas dalykas.
Antras, ką su Finansų ministerija esame sutarę, bus didinama laisvė vadovams perskirstyti lėšas. Tai reiškia, kad šiuo metu, jeigu vadovas sutaupydavo administravimo išlaidų (nežinau, patalpoms ar dar kažkam), jis negalėdavo to skirti atlyginimams. Tai šiuo metu jis po reformos galės tą daryti. Vėlgi, tai skatins ir pačius darbuotojus pažiūrėti, kur mes švaistome resursus, kur mes galime sutaupyti ir iš tikrųjų skirti ten, kur svarbiausia, tai yra žmonių atlyginimams.
PIRMININKAS. Dėkoju. Paskutinė pagal laiką spės paklausti gerbiama V. Giraitytė-Juškevičienė. Prašau.
V. GIRAITYTĖ-JUŠKEVIČIENĖ (DPF). Dėkoju. Gerbiamas Vytautai, mane galbūt labai neramina darbo užmokesčio sandara ir ta kintamoji dalis, kuri anksčiau įstatyme buvo kaip ir privalomas elementas darbo užmokesčio sandaroje, o šiame įstatymo pakeitime yra taip: jeigu bus numatyta kolektyvinėje sutartyje. Tai tikriausiai iš praktikos žinome, kad darbdaviai nelabai linkę duoti to, ko nėra įstatyme numatyta, nes tai yra papildomi resursai. Ar nematote, kad tos nuostatos pablogins situaciją būtent darbuotojų atžvilgiu?
V. ŠILINSKAS. Girdžiu. Čia buvo didžiausias, ką jūs sakote, socialinių partnerių diskusijose klausimas, kodėl čia keičiate. Tai, visų pirma, keičiame tam, kad suvienodintume su valstybės tarnybos motyvacine sistema, nes šiandien ten nėra. Egzistuoja tokių įstaigų, kur žmonės dirba pagal du skirtingus įstatymus: pagal Valstybės tarnybos ir pagal Biudžetinių įstaigų įstatymus toje pačioje įstaigoje. Kai nėra vieningos sistemos, abi pusės lieka nepatenkintos, nes kiekviena žiūri, kas pas juos yra geriau, o kita – kas pas juos geriau. Tai mes bandome, kad atsirastų galimybė suvienodinti ir vienai įstaigai būtų viena apmokėjimo sistema.
Siekiant atliepti tą neramumą, kas yra, kad žmonės… Tai ir numatėme, kad metus į priekį po įstatymo įsigaliojimo lieka kintama dalis (žmonės planavo, vykdė rezultatus, juos pasiekė), kad žmonės būtų įvertinami ir būtų mokama metus į priekį pagal seną sistemą.
O ateityje jau tada reikėtų susėsti įstaigose ir pasižiūrėti – tai vis dėlto mums reikia įstaigoje šitos sistemos ar nereikia? Tai nebūtinai kolektyvinė sutartis galės būti, tai galės būti ir darbo apmokėjimo sistema. Bet vėlgi, čia lūkestis yra – ir darbo apmokėjimo sistema, ir ypač kolektyvinė sutartis yra derinama su kolektyvu. Tik yra skirtumas, kad derinant darbo apmokėjimo sistemą užtenka informuoti ir konsultuotis, o kolektyvinę sutartį – reikia jau ir susitarti su darbuotojais. Bet abiem atvejais reikia įtraukti darbuotojus ir reikia išgirsti darbuotojus, būtent ko jie nori ir kokios apmokėjimo sistemos. Konkretus pavyzdys – Valstybės tarnybos įstatymas. Jūs matėte, buvo daug diskusijų: ar mes norime mokėti už stažą, ar ne? Ir žmonės įstaigose skirtingai išsiskiria. Pavyzdžiui, ir VVT streikas buvo vienas iš argumentų, kad žmonės norėjo išlaikyti mokėjimą už stažą. Bet kitose įstaigose sako – tai neteisinga. Aš atėjęs naujas žmogus, aš noriu gauti už kvalifikaciją, už kompetencijas, už tai, ką darau, aš nesu už stažą. Ir skirtingose įstaigose bus skirtingi sprendimai.
PIRMININKAS. Dėkoju viceministrui. Jūsų laikas atsakyti baigėsi. Galite užimti savo vietą. Dėkoju už pateikimą. Dabar kažko nori gerbiamas E. Gentvilas. Dėl vedimo tvarkos turbūt, ar ne?
E. GENTVILAS (LSF). Dėl vedimo tvarkos, gerbiamas posėdžio pirmininke. Lietuvoje yra daug miestų. Kai pasakote, kad vaikučiai yra iš „Ąžuolyno“ progimnazijos, būtų smagu, kad nurodytumėte geografinę vietovę, iš kur jie atvyko.
PIRMININKAS. Labai ačiū. Turiu patvirtinti, nes ir pats esu buvęs turbūt mažiausiai keliose „Ąžuolyno“ progimnazijose. Spėju, kad Vilniaus. (Balsai salėje) Deja, tik spėju, nes bijau viešai apsimeluoti. Bet didelė tikimybė, kad Vilniaus, nes Vilniuje rinktas Seimo narys atkreipė į tai dėmesį. Ačiū už pastabą.
Dabar, gerbiami kolegos, motyvai už – gerbiamas A. Sysas. Prašau.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Paprasčiausiai mes priversti balsuoti už šitą įstatymą, nors dalies atsakymų negauname. Kalbama apie darbo užmokestį, kurį nuo šiol, tiksliau, nuo Naujųjų metų, pradės didinti arba mažinti vadovas – ne valstybė, kuri užtikrintų normalų finansavimą, bet vadovas. Mes priversti balsuoti už šitą įstatymą vien dėl to, kad čia yra 219 mln. mokytojams, visi suprantame, kad žadėjome tai padaryti. Bet dar kartą pakartosiu. Valstybės ir savivaldybių įstaigose dirba apie 200 tūkst., atrodo. Tai didelis skaičius žmonių. Man atrodo, galbūt bus vadovų burtininkų, kurie sugebės iš kepurės, iš kibiro, iš neatrakinto stalčiaus surasti kažkiek pinigų ir skirti, bet daugelis darbuotojų gali pasijusti, na, iš kažko atims, vadinasi, jiems sumažės atlyginimas. Nemanau, kad tai yra geras būdas spręsti. Taip buvo su Valstybės tarnybos įstatymu. Aš manau, darome eilinę klaidą, kai suteikiame daug objektyvumo nustatyti darbo užmokestį vienam vadovui. Aš tikrai nebalsuosiu už.
PIRMININKAS. Nebalsuosite už, bet kalbėjote už. Labai įdomu. Gerbiama I. Kačinskaitė-Urbonienė kalbės prieš, o balsuos už?
I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). Mane paskatino pasakyti gerbiamas A. Sysas. Aš norėjau pasakyti, kad jeigu ne viskas gerai, tai ir nereikia balsuoti už, bet užsirašė kalbėti už. Tik dėl to ir užsirašiau. Galima išspręsti atlyginimų klausimus ir visus kitus dalykus teikiant teisingą įstatymo projektą. Taip pat reikėtų atskirti du klausimus: vienas – dėl koeficientų, kitas – kaip bus nustatoma kitais metais. Kadangi tikrai yra klausimų ir dar nebaigtas biudžeto svarstymas, dėl šios priežasties siūlome susilaikyti. Darbo partijos frakcija susilaikys šiuo klausimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kadangi gerbiama premjerė gali posėdyje kalbėti be eilės, aš tuomet suteiksiu žodį iš vietos, gal tokiu būdu, nors laikysime, kad per šoninį mikrofoną. Prašau.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Kadangi čia tas kalbėjimas už buvo labai keistas, tai aš norėčiau atkreipti kolegų dėmesį į tai, kad tai yra įstatymo projektas, kuriam įgyvendinti lėšos yra suplanuotos biudžete. Ir ne tik švietimo darbuotojams, bet ir kitų biudžetininkų minimaliems koeficientams padidinti tam, kad jie atitoltų nuo atnaujintos minimalios algos, ir taip toliau, ir panašiai. Na, jūsų valia nepriimti šito įstatymo, bet pagal kokį įstatymą tuomet reikės mokėti atlyginimus kitais metais mokytojams, socialiniams darbuotojams, kultūros darbuotojams ar kitiems dirbantiems samdomą darbą biudžetinėse įstaigose, ne valstybės tarnautojams, aš, tiesą sakant, nežinau. Man atrodo, čia kvepia tokia visiška manipuliacija jau ne pirmą kartą. Jeigu jums kas nors konkrečiai nepatinka įstatymo projekte, jeigu jūs žinote, kas yra tobula, be jokios abejonės, jūs tikrai tuos tobulus pasiūlymus įregistruosite dėl mūsų šito labai nevykusio įstatymo projekto. Bet svarstyti klausimą vis tiek reikia pradėti. Labai ačiū. Siūlau balsuoti už.
PIRMININKAS. Dėkoju. Motyvai išsakyti. Dabar, gerbiami kolegos, kviečiu susikaupti. Dabar pradėsime balsavimą. Aš pratęsiu balsavimo langą, kol balsuosime dėl šiandieną apsvarstytų įstatymo projektų, arba anksčiau, kur likęs tik balsavimas dėl vieno konkretaus projekto. Tai kviečiu susėsti. Balsuosime dėl šio projekto, kurį ką tik pateikė gerbiamas viceministras. Tai yra darbotvarkės 1-6.1–1-6.6 klausimų blokas. Pradėsime projektu Nr. XIVP-3187 ir paskui imsime likusius lydimuosius projektus. Balsuojame, balsuojame, kolegos, dėl ką tik aptarto projekto. Tradiciškai nuo jo ir pradedame balsuoti.
Balsuojame dėl Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijos narių atlygio už darbą įstatymo ir lydimųjų įstatymų projektų po pateikimo.
Užsiregistravo 115, balsavo 115: už – 74, prieš – 1, susilaikė 40. Taigi po pateikimo yra pritarta.
Susitarkime dėl komitetų. Dėl pagrindinio projekto siūlomi komitetai: pagrindinis – Socialinių reikalų ir darbo komitetas, o papildomi – Švietimo ir mokslo komitetas ir Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Dėl lydimųjų: pagrindinis – tas pats Socialinių reikalų ir darbo komitetas, papildomas – Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (dėl visų: 1-6.2, 1-6.3, 1-6.4, 1-6.5 ir 1-6.6). Ar galime bendru sutarimu tokiems komitetams pritarti? Dėkoju, pritarta. Siūloma svarstyti gruodžio 7 dieną. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Klausimas apsvarstytas.
12.06 val.
Diplomatinės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1012 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3181, Asmenų delegavimo į tarptautines ir Europos Sąjungos institucijas ar užsienio valstybių institucijas įstatymo Nr. X-1262 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3182 (pateikimo tęsinys)
Dabar keliaujame į darbotvarkės pradžią, klausimai 1-3.1, 1-3.2, tai yra Diplomatinės tarnybos įstatymo ir Asmenų delegavimo įstatymo pakeitimai. Pirmas projektas Nr. XIVP-3181. Galėsime paleisti trumpąjį balsavimą, nes visi jau susikaupę balsuoja savo vietose. Greitas balsavimas. Niekas neprieštarauja, visi yra apsisprendę.
Užsiregistravo 113, balsavo 112: už – 93, prieš – 2, susilaikė 17. Po pateikimo yra pritarta.
Siūlomi komitetai: pagrindinis – Užsienio reikalų komitetas, papildomas – Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Čia dėl abiejų projektų. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Siūloma svarstyti gruodžio 5 dieną. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Klausimas apsvarstytas.
12.07 val.
Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3183, Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 pakeitimo įstatymo Nr. XIV-1179 19, 28, 29, 31 ir 32 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3184, Karių materialinės atsakomybės įstatymo Nr. VIII-1857 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3185, Lietuvos šaulių sąjungos įstatymo Nr. VIII-375 30 ir 50 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3186 (pateikimo tęsinys)
Dabar darbotvarkės 1-4.1, 1-4.2, 1-4.3, 1-4.4 klausimai, tai yra Krašto apsaugos sistemos organizavimo pakeitimo ir lydimieji projektai. Taip pat buvo pateikimas, krašto apsaugos ministras pristatė Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo pakeitimo projektą Nr. XIVP-3183 ir lydimųjų įstatymų pakeitimų projektus.
Užsiregistravo 115, balsavo 114, už – 113, prieš niekas nebalsavo, susilaikė 1. Taigi po pateikimo yra pritarta.
Dėl visų projektų pagrindiniu komitetu siūlomas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Galime bendru sutarimu? Pritarta. Ir papildomu – Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Siūloma svarstyti gruodžio 12 dieną. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Klausimas apsvarstytas.
12.08 val.
Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 59 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2534 (pateikimo tęsinys)
Dabar pereiname prie 1-5 klausimo – Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymas Nr. XIVP-2534. K. Vilkauskas pateikė. Taip pat mes apsvarstėme ir galime… (Balsai salėje)
Užsiregistravo 117, balsavo 117: už – 100, prieš – 1, susilaikė 16. Taigi taip pat po pateikimo yra pritarta.
Pagrindiniu komitetu siūlomas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Galime bendru sutarimu? Dėkoju.
Dabar liko vienas nebalsuotas klausimas, tai yra 1-8 klausimas, projektas Nr. XIVP-2713(2).
Na, dar turbūt nepasakiau, kad gruodžio 12 dieną, ar ne, siūloma svarstyti? Tai gruodžio 12 dieną. Bendru sutarimu. Dėkoju.
12.10 val.
Gamtinių dujų įstatymo Nr. VIII-1973 46 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2713(2) (priėmimas)
Ir dabar liko 1-8 klausimas, tai yra projektas Nr. XIVP-2713. Čia yra likęs tik balsavimas. Yra du straipsniai, priėmimo stadija. Ar galime bendru sutarimu pritarti 1 straipsniui? Dėkoju, pritarta. 2 straipsniui bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Taigi balsuojame dėl viso Gamtinių dujų įstatymo 46 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2713. Atkreipiu dėmesį, kad tai yra priėmimas, likęs tik balsavimas.
Šio įstatymo priėmimas
Užsiregistravo 118, balsavo 117: už – 111, prieš nebuvo, susilaikė 6. Taigi įstatymas yra priimtas. (Gongas)
Gerbiami kolegos, toliau posėdžiui pirmininkaus gerbiamas vicepirmininkas V. Mitalas. Mes, matyt, pradėsime Vyriausybės valandą. Labai atsiprašome ministrų, nes vėluojame jau 10 minučių. Vyriausybės valanda.
12.11 val.
Vyriausybės valanda
PIRMININKAS (V. MITALAS, LF). Gerbiamieji kolegos, mes pradėsime Vyriausybės valandą. Jau turbūt ta Seimo rezoliucija dėl švietimo darbuotojų darbo užmokesčio bus svarstoma vakariniame Seimo posėdyje.
Pirmasis klausia V. Ąžuolas. Prašau.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Mano klausimas būtų premjerei. Jeigu galima, premjere, šiek tiek dėmesio. Jūsų vadovaujama Vyriausybė pateikė Seimui mokestį už lietų, tiksliau, paviršinio vandens naudotojams, kurie naudoja paviršinį vandenį. Šis įstatymas įsigalios nuo kitų metų, į jį papuolė ir hidroelektrinės. Kuo daugiau lyja, kuo daugiau paviršinio vandens, tuo daugiau hidroelektrinės pagamina elektros ir joms reikės susimokėti mokestį už šį vandenį, kuris prateka pro jas, o jos jo nesunaudoja, nesuvalgo. Aš norėjau paklausti. Vadovaudamiesi tokia logika, kad hidroelektrinės už vandenį turi mokėti, kada žadate priimti vėjo mokestį vėjo jėgainėms, nes kuo daugiau vėjo, tuo daugiau vėjo jėgainės pagamins elektros? Kada žadate tai daryti? Ačiū.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Tokių planų neturime. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia D. Griškevičius.
D. GRIŠKEVIČIUS (DFVL). Ačiū, premjere. Man, tikiuosi, daugiau atsakysite. (Juokiasi) Klausimas gal premjerei. Antradienį Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete vyko Regionų plėtros programos pristatymas, kaip sekasi įgyvendinti. Apie problematiką žinote, nesikartosime. Tikrai smagu, kad, girdžiu, irgi skiriate papildomą dėmesį toms problemoms, bet vis dėlto yra tas vienas vis aktualus ir viešojoje erdvėje irgi ne kartą aptarinėtas klausimas dėl to skiriamo finansavimo dydžio. Regionų plėtros įstatymo 5 straipsnio 2 punkte yra nustatyta formulė ir tie dydžiai yra vienokie, bet tarsi programoje yra kitokie.
Galbūt tas klausimas toks ne iki galo etiškas, bet ar tikrai įmanoma nesilaikyti įstatymų? Jeigu ką nors keičiame, galbūt tada verta keisti formulę, nes dabar lygioje vietoje kyla daug įtampos. Ar planuojate galbūt peržiūrėti – atrasti papildomą finansavimą ar keisti formulę? Ačiū.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū. Tikrai papildomas finansavimas šiuo atveju nėra sprendimas, nes, kaip jūs puikiai žinote, dabar didelė dalis problemų, kurios yra susijusios su lėšų įsisavinimu, yra administracinės. Aš girdžiu kolegų iš savivaldos pastangas sakyti, kad čia dėl visko kalta Vyriausybė, nes ji ne visas programas yra patvirtinusi, ne visas priemones. Tai yra tiesa, tikrai aš turiu dėl to prisiimti atsakomybę. Bet vis dėlto mes turime dešimt regionų tarybų, kuriose patvirtintų priemonių skaičius skiriasi labai stipriai. Mes turime tarybas, kuriose yra patvirtintos keturios penkios, o visos kitos turi po vieną, gal dvi, nes laukia turbūt tos paskutinės paskutinės priemonės, kuri galbūt tam konkrečiam regionui nėra labai aktuali. Nuo to irgi priklauso lėšų įsisavinimas, nes priklauso projektavimas, priklauso konkursų skelbimas ir taip toliau, ir panašiai. Plius visą laiką yra tas fenomenas, kurį jūs turbūt irgi esate matę per bet kokią finansinę perspektyvą, kad pradžioje finansinės perspektyvos, kol vyksta paper work, tas popierinis darbas, visą laiką būna toksai lėtėjimas. Buvusios perspektyvos, kai būna pabaiga, tai yra labai didelis paspartėjimas. Akivaizdu, kad tą tolygumą išlaikyti kiekvienais metais yra sudėtinga dėl šitų planavimo ypatumų, ypač, pavyzdžiui, jeigu dėl finansinės perspektyvos Europos Sąjunga susitaria labai vėlai, kaip šį kartą buvo, ir labai vėlai tada prasideda visų kitų parengiamųjų darbų rengimas.
Manau, kad dabar užduotis numeris vienas yra tikrai pabaigti. Tikiuosi, kad visos ministerijos iki šio mėnesio pabaigos patvirtins visus trūkstamus dokumentus. Tada jau kamuolys bus regionų plėtros tarybų rankose. Mūsų pusėje – metodologinė pagalba ir kita pagalba. Bet apie įstatymo formuluotę galbūt irgi reikia svarstyti, nes tai nėra valios klausimas, čia yra per daug veiksnių, kurie yra už Vyriausybės kontrolės ribų, kad ji galėtų išlaikyti tą procentą. Nors žiūrint per laikotarpį, jis iš principo yra išlaikomas. Galbūt jį reikia skaičiuoti per laikotarpį, pavyzdžiui, ne kiekvienais metais, dėl to, kad natūraliai kiekvienais metais gali būti tie probleminiai planavimo dalykai. Bet tikrai stengiuosi tam skirti pakankamai dėmesio ir manau, kad mes tuos sprendimus galime bendrai paieškoję surasti. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Mano klausimas sveikatos apsaugos ministrui. Vakar sulaukiau netikėto skambučio, vienas iš pacientų, aš taip suprantu, tikrai rimta liga, jeigu aš teisingai suprantu, „Hydrea 500“ preparatas, kurio dabar nėra, nebegaminamas, žmogus skundžiasi, kad nėra pakaitalo. Jeigu aš teisingai supratau, tai yra vaistai nuo leukemijos. Gerbiamas ministre, ką galėtumėte pasakyti tokiems žmonėms, kad dar šansas būtų pagyventi kiek nors laiko? Kaip išgyventi, jeigu nėra vaistų? Ačiū.
A. DULKYS. Ačiū už klausimą. Matyt, dėl to konkretaus jūsų paminėto vaisto turėčiau pasidomėti ir pasidomėsiu Valstybinėje vaistų kontrolės tarnyboje. Bet šiaip iš tikrųjų visas kainynas tikrai yra sudaromas pagal jau daug metų pasiteisinusias taisykles, kad yra jame tikrai visi reikalingi vaistai. Visą laiką yra rezervinis sąrašas, kai pritrūkus tiekimo yra reaguojama, nes gamintojai turi informuoti, kad nutrūko tiekimas, ir visą laiką Valstybinė ligonių kasa su VVKT (tam yra mechanizmas) tuo pasirūpina, kad tų pakaitalų būtų.
Galbūt yra daugiau kita problema – pasitikėjimas tarp paciento ir jį gydančio gydytojo. Kartais būna, kad labai jau tiki konkrečiu vaistu, nors ir yra, sakykime, tų pakaitalų. Galiu jums pasakyti, kad tuo konkrečiu vaistu aš pasidomėsiu, kokia yra situacija, ir informuosime jus. Labai ačiū jums už klausimą.
PIRMININKAS. Dėkui. Klausia A. Gedvilas. Prašom.
A. GEDVILAS (MSNG). Kaip žinome, mokytojai laikinai sustabdė savo streiką ir planuoja pratęsti lapkričio–gruodžio mėnesiais. Stebėdamas visa tai negaliu suprasti, kaip valstybė gali taip žeminti savo piliečius, mokytojus ir pati save, kad nesugeba rasti kompromiso su streikuojančiais. Dar daugiau kaip prieš 4 mėnesius Vyriausybė kalbėjo apie tai, kad mokytojo profesija bus prestižinė.
Noriu jūsų paklausti. Paprastai valstybė savo skolininkų atžvilgiu yra labai griežta – uždelsus sumokėti bet kokį mokestį ar baudą faktiškai nuo pirmos dienos pradedami skaičiuoti delspinigiai. Ar bus valstybė tokia pat principinga ir mokytojų atžvilgiu? Ar nemanote, kad turėtų būti sumokėti ir delspinigiai? Ir ar nemanote, kad tai turėtų būti padaryta iš kaltininkų kišenės, iš tų žmonių, kurie mokytojus verčia žemintis, pėsčiomis keliauti į sostinę iš visos Lietuvos ir maldauti to, kas jiems automatiškai priklauso?
PIRMININKAS. Kam čia buvo klausimas, kolega?
A. GEDVILAS (MSNG). Kas galėtų sugebėti atsakyti į tuos klausimus? Premjerė, kaip visada.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Į jūsų klausimus atsakyti visada yra sudėtinga, nes jūsų klausimuose niekada nėra klausimo ir visą laiką yra teiginiai. Jūs sakote, kad kažkam kažkas priklauso. Jūs teigiate, kad kažkam kažkas priklauso. Tai aš jums noriu pasakyti, kad valstybės biudžetas tai nėra kažkas, kas yra duota. Valstybės biudžetas yra tai, ką sumoka Lietuvos Respublikos mokesčių mokėtojai ir ką Vyriausybė, Seimo įgaliota, pasiskolina ant Lietuvos mokesčių mokėtojų kupros ir paskirsto tas lėšas taip, kaip nutaria Lietuvos Respublikos Seimas. Tai aš tikiuosi, kad jūs, nors dabar nepriklausote Darbo partijai, kaip suprantu, bet tada, kai jūs jai priklausėte, partija pasirašė susitarimą dėl švietimo, jame yra numatyta, kokius dydžius turi pasiekti mokytojų, dėstytojų ir mokslininkų atlyginimai ateinančių metų pabaigoje, o biudžete numatyta, kad šitie dydžiai bus pasiekti ateinančių metų rugsėjo mėnesį. Ir tam, ką viceministras pristatė įstatyme, kur tie dydžiai taip pat yra nustatyti, aš labai tikiuosi, kad jūs už biudžetą ir už tą įstatymą balsuosite. Kitaip Vyriausybė tų savo įsipareigojimų mokytojams įgyvendinti tiesiog negalės. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia A. Kupčinskas.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamas susisiekimo ministre, kaip jums žinoma, mes kartu su Ekonomikos komiteto nariais praeitą savaitę lankėmės Lenkijoje, turėjome galimybę parlamentinės kontrolės metu patikrinti ilgalaikio finansavimo, kelių finansavimo instrumentus. Iš tiesų ta praktika per kelis dešimtmečius lenkus gerokai pastūmėjo į priekį ir pralenkė mus. Tikrai turime pasiūlymų jums.
Kitas dalykas, grįžtant šiek tiek nuvilia kai kurie Lietuvos pasienio dalykai, tai yra neapšviestumas, tai yra atrodome kaip policinė valstybė. Antras ženklas po riboženklio, kiek Lietuvoje surenkame baudų už greičio viršijimą ir panašiai. Nė vienoje Europos Sąjungos valstybėje to nemačiau važiuodamas. Aišku, aš suprantu, 2025 metais jau ateisime su keturiomis juostomis iki Lenkijos sienos, bet tuos metus tokie dalykai tikrai nepuošia grįžtančių ir atvykstančių svečių.
M. SKUODIS. Aš šiaip apskritai labai džiaugiuosi komiteto vizitu, kur ir mano komanda dalyvavo. Labai džiaugiuosi skaitydamas Seimo narių išvadas po komiteto vizito. Man atrodo, tikrai bus toks sutelktumas, kaip užtikrinti Automobilių kelių direkcijai tam tikras pajamas, kurios leistų daug ką padaryti.
O dėl ženklų aš asmeniškai pažiūrėsiu, kiek žinau, jau ir komanda žiūrėjo. Konkrečiai, jeigu klausimas apie ženklus. O su komiteto pirmininku esame sutarę daryti dar bendrą komiteto ir Susisiekimo ministerijos konferenciją, po kurios turėsime bendras sutelktas išvadas, ką Lietuvoje ir kaip galėtumėme padaryti.
PIRMININKAS. Klausia K. Adomaitis. Prašom.
K. ADOMAITIS (LF). Dėkui. Turiu klausimą apie saulės energetines bendrijas skurdui mažinti ir jų finansavimą. Tai čia turbūt būtų energetikos ministrui ir kartu finansų ministrei, iš jos trumpo atsakymo esu sulaukęs, bet, deja, jis tikrai neatsako į visus klausimus. Skurdą mažinti, statant saulės elektrines, yra toks labai keistas būdas tą skurdą mažinti, čia lyg pirkti biodegalus žmonėms, neturintiems pinigų, nepaisant to, kad jie neturi normalių automobilių. Tai nepaisant to, kad žmonės kiauruose namuose gyvena, mes jiems perkame saulės elektrines, kurios atsiperka tik dėl to, kad jos dar turi tokią vadinamąją net metering sistemą ir gali balansuoti. Iki šiol tai buvo galima finansuoti iš RRF subsidijų, tai dar būtų visai suvokiama. Bet šiuo metu aš matau ir girdžiu, kad tai bus finansuojama iš valstybės biudžeto, tai net nėra RRF paskola, kuri yra suteikiama, mano supratimu, lengvatinėmis palūkanomis. Tai aš noriu paklausti, ar čia tikrai yra mūsų prioritetinis objektas, kurį mes turėtume finansuoti iš valstybės biudžeto valstybės paskolomis?
D. KREIVYS (TS-LKDF). Pirmiausia mes turime suprasti vieną dalyką, kad tai nėra subsidija, tai yra investicija. Ką tai reiškia investicija? Reiškia, kad šie žmonės, kurie yra nepritekliuje ilgą laiką, tol, kol bus nepritekliuje, galės gauti elektrą iš esmės nemokamai. Papildomai valstybės pinigų tam nereikės, tai yra priemonė, kuri pati generuos pajamas. Jeigu mūsų valstybėje visos išlaidos generuotų pajamas, tai mes turbūt su jumis neturėtume kam skirstyti tų pinigų, kuriuos surenkame iš mokesčių. Šiuo atveju jūs esate neteisus. Dar kartą pakartosiu, tai nėra subsidija. Tai yra viena geriausių investicijų, kuri gali būti padaryta.
Dar kartą noriu pasakyti, kad elektrinė nepriklausys skurde ir nepritekliuje esantiems žmonėms, jiems bus tik priskirta nauda. Ir šituo atveju, socialine prasme žiūrint, naudą iš žaliosios transformacijos gaus žmonės ir gauna, ir toks yra tikslas tiek Energetikos ministerijos, tiek šitos Vyriausybės, kad naudą iš žaliosios transformacijos gautų žmonės – nuo tų, kurie yra nepritekliuje, iki stambių projektų vystytojų. Aš galvoju, kad tai yra vadinamasis just transition. Ir man labai keista, kad mes apskritai keliame klausimą, ar žmonės, kurie yra nepritekliuje, apskritai gali gauti tam tikrą valstybės paramą. Kaip tai reflektuosis į lygį pajamų, kurias jie gauna dėl to, kad yra nepritekliuje, spręs jau kitos ministerijos, bet Energetikos ministerijos tikslas, dar kartą pakartosiu, kad naudą iš žaliosios transformacijos gautų visi.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Aš gal papildysiu dėl finansinės dalies. Kadangi aš jau atrašiau elektroniniu paštu, bet, man atrodo, arba aš buvau nesuprasta, arba jūsų prioritetai tiesiog yra kiti. Kaip Dainius pasakė, kad skurdo mažinimas didinant prieigą prie pigesnės elektros energijos skurdą patiriantiems žmonėms yra Vyriausybės prioritetas, tai buvo įrašyta ir į planą „Naujos kartos Lietuva“.
Dėl techninių priežasčių, kuomet sumažėjo mūsų BVP kritimas pandemijos metu, Lietuvos subsidijos dalis nuo 2,2 mlrd. buvo sumažinta 125 mln. eurų. Vyriausybė apsisprendė tam, kad nemažintų bendro investicijų lygio, kuris yra suplanuotas, ir skurdo bendrijos iš tų pinigų taip pat… lėšų dalį, kuri yra sumažinta mums subsidijos lygio, dėl ekonomikos mažesnio nukentėjimo pasiskolinti ir finansuoti tas priemones nemažinant bendro investicijų lygio. Dėl to techninio sprendimo buvo nuspręsta skurdo bendrijas, atsinaujinančios energetikos bendrijas finansuoti iš paskolinės dalies, nes tai yra finansinė priemonė, į kurią įeina ir subsidinė dalis, ir paskolinė dalis. Jeigu jūs kvestionuojate paties instrumento poreikį, turėjimą šiame kontekste, tokiu atveju, manau, mes turime grįžti prie klausimo, kas apskritai „Naujos kartos Lietuvos“ plane yra finansuojama ir kurias kitas investicijas galbūt būtų galima mažinti, nes man asmeniškai atsinaujinančios energetikos skurdo bendrijos prioritetas yra akivaizdus.
Kitos priemonės galbūt man atrodo mažiau akivaizdžios. Jeigu norite pasiderėti dėl kitų priemonių įgalinimo, investavimo, tuomet, manau, turime grįžti prie bendro paketo. Nes kol kas tai buvo techninis sprendimas, o ne politinis pasirinkimas, kad vieno ar kito projekto nereikia daryti.
PIRMININKAS. Klausia D. Kepenis, žengiantis į posėdžių salę. Prašau, kolega. Jūsų galimybė paklausti.
D. KEPENIS (LVŽSF). Atsiprašau. Gerbiama premjere, štai už lango šimtai žmonių kalba apie nekilnojamojo turto mokestį. Girdėjau, kad ne kartą kvietė jus taip pat, na, atsakyti. Mes pamename, prieš porą metų jus taip pat kvietė, ir kadangi neišėjote, tai čia įvyko riaušės. Šiandien jie patys sako, kad riaušių nedarys, bet kodėl mes nenorime išgirsti, ką žmonės sako, ir atsakyti į klausimus? Ir iš karto tą klausimą mes išspręstume ilgam. Kodėl jūs nenorite kalbėti su jais tiesiai? Ačiū.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Gerbiamas Dainiau, man atrodo, daugybę kartų į tuos klausimus buvo atsakyta. Bet aš jums tokį istorinį ekskursą pateiksiu, nes žmonės, kurie yra ten, už lango, bent jau kiek man teko girdėti, išgyvena dėl to, kad kada bus nustatytas nekilnojamojo turto mokestis, tai žiū, dienų gale iš jų valdžia atims nekilnojamąjį turtą. Tai aš jums noriu priminti, kad nekilnojamojo turto mokestis fizinių asmenų turimam nekomerciniam turtui, žmonių turimam nekomerciniam turtui, buvo įvestas 2011 metų rudenį. Tada jis vadinosi „milijonierių mokesčiu“, nes tada turto vertė, nuo kurios reikėjo mokėti mokestį, prasidėjo nuo 1 mln. litų. Jūsų Vyriausybė (jūsų Vyriausybė!) 2018 metais šitą ribą sumažino iki 150 tūkst. eurų. Sutikite, kad tai yra gerokai mažiau negu kad milijonas litų. Tiesą sakant, įvyko labai paradoksalus dalykas, kurio nebūtų, jeigu Seimas svarstytų tą projektą, kurį pateikė Vyriausybė, kuriame nėra tokių nesąmonių, kad turto vertė rinkoje didėja, o mokesčių neapmokestinamas minimumas kažkodėl mažėja, ką jūs esate padarę prieš keletą metų.
Tai, man atrodo, čia yra tradicinė situacija, kada kažkas nežino, kažkas negirdi, kažkas nenori girdėti, kažkas manipuliuoja, bet būtų geriau nei manipuliuoti, nei apsimetinėti, nei gąsdinti, o tiesiog svarstyti tai, kas yra parašyta projektuose ir dėl to priimti sprendimus. Tai toks būtų mano pasiūlymas šiuo atveju. Jūs dabar taip kalbate tarsi iškritote iš medžio, ir diskusijos apie nekilnojamojo turto mokestį nebūtų buvę praėjusiame Seime, kada jūsų Vyriausybė teikė mokesčių reformą ir jūs tada už ją balsavote, ir labai nesijaudinote, ką sakys žmonės, atsistoję už Seimo rūmų, nes tuomet turbūt niekas tų žmonių ateiti už Seimo rūmų ir nekvietė. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia Z. Balčytis.
Z. BALČYTIS (DFVL). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Mano klausimas toksai specifinis ir jį norėjau užduoti daugiau aplinkos ministrui, bet aš jo nematau, tai nežinau, ar jis…
PIRMININKAS. Jis yra komandiruotėje, aplinkos ministras, tai apsispręskite, ar užduodate klausimą, ar ne.
Z. BALČYTIS (DFVL). Tai labai paprastas klausimas. Yra atliekama tam tikra reforma, kada Nacionalinė žemės tarnyba perėjo į Aplinkos ministeriją, ir rajonuose yra daug nusiskundimų, kad tam tikri dalykai, apskaitiniai dalykai tikrai neatitinka. Netgi pati Valstybės kontrolė už 2022 metus atliko auditą ir nustatė, kad beveik 600 mln. eurų duomenų apie miško žemės vertę neatitinka visiškai ir nėra įtraukta, tam tikros funkcijos irgi taip pat nevisiškai funkcionuoja iki galo, neteisingai nustatyta žemės tikroji vertė, neteisingai atlikta žemės sklypų inventorizacija ir daug kitų dalykų. Mano klausimas retorinis: kaip, jūsų manymu, kada pradės normaliai veikti sistema Aplinkos ministerijoje, kuri susijusi su Nacionaline žemės tarnyba?
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Kadangi ministro nėra, tai turbūt ministras bus paprašytas jums detaliau savo planus surašyti tiesiog raštu ir raštu atsakyti. Bet jūs puikiai žinote, kad šitos pastabos dėl valstybės finansinių ataskaitų neatsirado už 2022 metus, o jos yra teikiamos jau tikrai ne pirmus metus – dar tada, kai aš vadovavau Audito komitetui, tos pačios pastabos buvo teikiamos. Situacija taisosi, bet taisosi gana lėtai. Aš matyčiau vilties, kad, įvykus šitai reformai, tiesą sakant, yra daugiau šansų, kad apskaita ir tinkamas pateikimas finansinėse ataskaitose susitvarkys greičiau, negu kad buvo iki šiol.
PIRMININKAS. Klausia A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Mano klausimas bus ne laiškas, nesusirašinėjame su ministre, tai dabar aš jos noriu paklausti. Ar jūs skaitote jums adresuotus laiškus? Aš nekalbu apie 500 ar 1000 laiškų, kuriuos mes visi gavome iš mokytojų, bet iš jums pavaldžių įstaigų darbuotojų, kurie kreipėsi į jus, kadangi jie dubliuoja – ir į komitetą, ir aš asmeniškai gaunu apie Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą. Praeitą savaitę mes darėme klausymus dėl neįgalumo reformos, taip sakant, įgyvendinimo galimybių ir ar niekas nestringa. Vėl buvo bravūriškai pasakyta, kad viskas gerai, viskas pasiruošta. Paskutiniame laiške darbuotojai tvirtina, kad nėra pareigybių, jie nežino, ar eiti, ar neiti, yra nenormalios darbo sąlygos, didžiuliai darbo krūviai, specialistų trūkumas, masinis darbuotojų išėjimas iš darbo, mažas darbo užmokestis. Ten dar prirašyta labai daug. Tai, gerbiama ministre, ar skaitote ir jeigu skaitote, tai ką ruošiatės daryti? Na, Ginčų komisiją mes naikiname, taip sakant, vyksta agentūrų kūrimosi metas…
PIRMININKAS. Laikas.
A. SYSAS (LSDPF). …visi mesimės į agentūras. Ar užtikrinsime po sausio 1 dienos neįgaliųjų žmonių galimybes, taip sakant, kreiptis ir gauti atsakymą? Ačiū.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas kolega, už klausimą. Ne tik skaitome laiškus, bet ir į juos reaguojame. Buvo įvykdytas ir susitikimas su atstovais, būtent tais, kurie pasirašė šitą raštą ir įvykdė apklausą. Aš gal pasakysiu paprastai. Kiekvienas pereinamasis laikotarpis, kiekviena reforma ar reorganizacija atneša ir tam tikros nežinomybės, ir nuogąstavimo, ir baimės. Aš tikrai noriu dar kartą nuraminti visus darbuotojus, kad į kiekvieno poreikius stengsimės pagal galimybes atsižvelgti. Agentūra dar nepradėjo veikti. Nuo sausio 1 dienos tas pokytis turi įvykti. Dabar rengiame ir visą darbo užmokesčio politiką, kaip atrodys, pristatysime ją darbuotojams. Ir kalbamės, ir reaguojame. Ta nežinomybė man žmogiškai yra suprantamas dalykas, bet net jau ir prieš visą šitą reorganizaciją buvome susitikę su NDNT darbuotojais ir patikinome juos, kad stengsimės ir darbo sąlygas gerinti, ir atlygio politiką pagal galimybes gerinti. Suprantu, kad daug kompetencijų yra žmonių sukaupta toje tarnyboje. Tikiuosi, kad mes ją visą galėsime toliau naudoti užtikrindami geresnes žmonių su negalia galimybes įsteigus agentūrą. Darome viską, ką galime, kalbamės. Bet ir žmonių nerimą suprantu, nes jis turbūt per kiekvieną pereinamąjį laikotarpį yra, atsiranda. Reaguoti į visus skundus, nuogąstavimus tikrai stengiamės ir individualiai, ir bendra tvarka.
PIRMININKAS. Klausia A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, pirmininke. Mano klausimas būtų energetikos ministrui. Gerbiamas ministre, jūs formuojate energetikos politiką. Štai Valstybės kontrolė atskleidė jums seniai žinomą faktą, kad net 160 mln. nugvelbta iš elektros vartotojų. Užuot investavę į nusidėvėjusį, Valstybės kontrolė konstatuoja, kad 50 % elektros tinklo nusidėvėjo, nusidėvėjimas jau viršija keliolika metų. Jūs dabar juos ginate, sakote, neva tai kita įmonė, kažkokį kalambūrą viešai skleidžiate, kad perdavimo tinklų operatorius sumokėjo perkrovos pajamas. Aš nesuprantu, kodėl jums nesvarbus gyventojų energetinis skurdas, nepakeliamos dujų, elektros kainos? Dabar apvagiami vidury baltos dienos, o jūs kažkaip manipuliuojate. Kam šie pinigai buvo išmokėti? Buvo išmokėti akcijoms „Igničiui“, kad motininė įmonė galėtų išsimokėti akcijas. Aš jūsų ne kaip akcininko klausiu, aš tiesiog klausiu kaip ministro.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Ačiū už kalambūrus, kuriuos čia jau serijomis varėte. Noriu pirmą dalyką pasakyti. Pirmiausia, iš kur susidarė tas skirtumas? Skirtumas susidarė iš to, kad keitėsi (…) skaičiavimo metodika, tai jūs suprantate, keičiantis metodikai atsirado tarp „Igničio“ ir reguliatoriaus, tarp ESO ir reguliatoriaus, skirtingas požiūris į investicijų sumą. Vėliau buvo tai suderinta. ESO investavo per kitus dvejus metus 800 mln. eurų į tinklą (pabrėžiu, 800 mln. eurų į tinklą), o šitą sumą, kaip sutarta su reguliatoriumi, pagal naują metodiką išmoka per tam tikrą laikotarpį.
Dėl dividendų politikos. Dividendais yra išmokėta gal dešimtoji dalis tos sumos iš dukterinės į motininę įmonę. Tai yra normali politika. Šitų dalykų turbūt nereikia painioti.
Dėl investicijų ir neinvesticijų į tinklą. Reikia pasakyti, kad 50 % nusidėvėjimas pagal buhalterinius popierius yra niekas. Šiandien daugybės atominių elektrinių laikas yra pratęsiamas 20, 30 metų, nepaisant to, kad jos jau seniai turėjo būti uždarytos.
Klausimas turbūt ir apie tai. Kai mes turime automobilį ir jis normaliai važiuoja, turbūt mes jo nekeičiame. Jeigu su detale kažkas atsitinka, taip, mes ją pakeičiame. Mano galva, tai, ką daro ESO, aš kaip ministras stebiu, ką jie daro, nepaisant to, kad įmonės Energetikos ministerija nereguliuoja, taip pat ir nevaldo reguliatoriaus. Tai jūs taip pat turėtumėte žinoti ir atitinkamai kreiptis. Dar kartą pakartosiu, kad šiuo atveju kriminalo čia nėra, kriminalo nėra jokio. Kita vertus, kaip Valstybės kontrolė interpretavo šiuos dalykus, giliai neįsigilinusi į situaciją, turbūt irgi nėra geras pavyzdys.
PIRMININKAS. Klausia J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gal premjerės klausčiau? Turbūt premjerei teko žiūrėti laidą „Dėmesio centre“, kur Respublikos Prezidentas bičiuliškame pokalbyje su žurnalistu įrodė turbūt, kad bebaigiąs kurti gerovės valstybę. Buvo akcentuotas ir atlyginimų išaugimas, ir padidintos pensijos, pagerėję socialiniai rodikliai. Norėčiau klausti, kaip jautėtės žiūrėdama tą laidą ir kiek, taip sakant, Vyriausybė, vykdydama socialinę politiką, mato Prezidento kokį nors indėlį per tą gerovės valstybės kūrimo prizmę?
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Na, kad jūs šmaikštaujate, tai ir aš sau leisiu pašmaikštauti. Čia ne pirmas kartas. Man yra tekę skaityti interviu viename savaitraštyje taip pat, kur perskaičiau, kad Prezidentas padidino perskirstymo per biudžetą iki 32 % BVP. Ilgai bandžiau prisiminti, kokį įstatymo projektą buvo pateikęs, kad taip atsitiktų, ir man nepavyko. Tai taip jau kalbu turbūt nebe ironiškai, o sarkastiškai, kad, prisimindama Lietuvoje kartais vykstančias diskusijas, ar Lietuvai reikalinga Prezidento institucija ir kokios turėtų būti jos funkcijos, pagalvojau, kad turbūt yra priešingai – Lietuvai visiškai nereikia Vyriausybės ir Seimo, o ne Prezidento institucijos, nes, tiesą sakant, iš konteksto galima suprasti, kad Vyriausybė ir Seimas labiau trukdo ir kad gal tada Prezidentas padarytų daugiau gerų darbų, negu kad dabar gali padaryti kaip Prezidentas, kai Prezidentui trukdo Vyriausybė ir Seimas. Tai čia yra ironija ir sarkazmas tiems, kas nesupranta.
O šiaip rimtai kalbėdama, tai manau, kad Vyriausybė vykdo savo programą. Tai, kad per pastarąjį laikotarpį gana sparčiai augo darbo užmokesčiai biudžetiniame sektoriuje ir taip pat pensijos, yra nei ypatingas Vyriausybės nuopelnas, nei ypatingas Seimo nuopelnas, nei juo labiau ypatingas koks nors Prezidento nuopelnas. Pensijos yra indeksuojamos pagal įstatyme nustatytą formulę, kur yra naudojami objektyvūs dydžiai, vieni iš jų yra darbo užmokesčio didėjimas. Pastaruosius keletą metų darbo užmokesčio didėjimas ekonomikoje buvo dviženklis, natūralu, kad ir pensijų indeksavimas irgi atliepdamas tą didėjimą, na, šiek tiek vėluodamas, bet vis tiek atliepdamas, buvo irgi panašus. Taip, praėjusiais metais buvo daug tokių situacijų, kai reikėjo reaguoti į energetinę krizę ir numatyti tam tikrus laikinus papildomus saugiklius ir vartotojams, ir verslams tol, kol energetikos kainos normalizuosis, tai tą irgi Vyriausybė darė. Biudžetinio sektoriaus darbo užmokestis visose srityse taip pat didėjo, stengiamės aplenkti privataus sektoriaus darbo užmokesčio didėjimą, turėdami mintyje, kad tas atsilikimas daug kur yra dar gana ženklus. Nevisiškai pavyko, nes vis dėlto privačiame sektoriuje darbo užmokestis irgi auga labai sparčiai visus tuos trejus metus. Žinote, kažkada A. Kubilius mėgdavo sakyti, kad yra dalykai, kurie vyksta „dėl“ arba „nepaisant“. Tai aš labiau sakyčiau, kad čia yra tie dalykai, kurie vyksta „nepaisant“, kadangi tai, kad ekonomika auga, darbo užmokesčiai auga, yra pirmiausia privataus sektoriaus iniciatyvos nuopelnas. Pagal tai, žinoma, valstybė surenka lėšas, kurias gali naudoti, jas skirsto arba pagal įstatyme nustatytus principus, kaip pensijų indeksavimo atveju, arba pagal nustatytus prioritetus (prioritetus diktuoja Vyriausybės programa, kuri yra patvirtinta Seimo). Matyt, tiek čia ir būtų to komentaro. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia A. Vinkus. Prašom.
A. VINKUS (LVŽSF). Mano klausimas sveikatos apsaugos ministrui. Gerbiamas ministre, prieš dvi savaites lankiausi Skuode. Galiu pasidžiaugti, iš tiesų įmonėse, įstaigose tvarka, žmonės, taip sakant, turi rūpesčių, bet tvarkosi. Buvau susitikęs su visais greitosios pagalbos darbuotojais. Iš tiesų Greitosios medicinos pagalbos tarnybos viršininkas, vadovas N. Mikelionis labai padoriai elgiasi ir paskambina, kviečia į seminarus. Kaip jie sakė, nauji rūbai, tvarkingi, aparatūra tam tikra medicinine aprūpina, bet yra katastrofa su atlyginimais, Skuode vienintelės Greitosios medicinos pagalbos tarnybos medikų atlyginimas yra pats mažiausias. Jau keli išėjo ir ruošiasi. Taip toliau dirbs ar nedirbs…
PIRMININKAS. Laikas.
A. VINKUS (LVŽSF). Bet sutiko ponas N. Mikelionis, telefonu kalbėjo pats su kolektyvu, tą žino, gal jam mokos fondo trūksta. Pasakykite, kaip sekasi su reforma greitosios medicinos pagalbos tarnyboms?
A. DULKYS. Ačiū jums už klausimą. Tai iš tikrųjų labai didžiulis pokytis. Man čia skirto laiko tikrai tam neužtektų. Pasistengsiu sureaguoti į pagrindinius dalykus, ko jūs klausiate. Skuode turime ir kitų problemų, ne tik dėl darbo užmokesčio, bet ir apskritai dėl brigadų skaičiaus. Taip pat esame numatę ir tikrai žinau, kad vadovas priims sprendimus ir Skuode ta situacija pasikeis. Labai džiaugiuosi, kad jis randa variantų, kaip keisti tą situaciją, kai dar net mes nesame nupirkę naujų automobilių ir kai dar nėra skirtas finansavimas naujoms brigadoms, bet tai darome jau iš efektyviau naudojamų dabartinių išteklių.
Darbo užmokestis. Taip, sujungę į vieną organizaciją radome skirtumų iki dviejų kartų. Nors, kas yra įdomu, kelis dešimtmečius Lietuvoje visoms brigadoms buvo mokama pagal tuos pačius įkainius, tačiau rezultatas išėjo, kad darbo užmokesčiai skiriasi iki dviejų kartų. Tai tiek su šiuo PSDF’u, tiek su projektu, kuris yra dabar parlamente, matome, galėsime tai išspręsti dar iki šių metų pabaigos visoje Greitosios medicinos pagalbos tarnyboje, ne tik Skuode dirbančių žmonių atžvilgiu. Ne tik padidinsime iki vidutinio, bet, panašu, ir subalansuosime visiškai darbo užmokesčius, nors šitas planas buvo tik 2024 metams. Džiaugiuosi, kad truputėlį einame priekyje pirminio plano.
Ir dar labai svarbi informacija. Manau, tai bus įdomu ir kitiems Seimo nariams. Žinau, kad kai kur labai trūksta pastočių, tai Ramygaloje, Juodkrantėje, Ariogaloje, Vievyje jau yra priimti sprendimai. Artimiausiu metu bus Birštone, Baisiogaloje, Užventyje, Sedoje, Skaudvilėje, Ventoje, Trakų Vokėje. Geros žinios. Visur čia jau judame link to, kad bus papildomos pastotės, kur daug metų buvo klausimas neišspręstas. Panašu, kad jau judame link konkrečių rezultatų. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (DFVL). Klausimas taip pat sveikatos ministrui. Gerbiamas ministre, Lietuvos Respublikos lygių galimybių kontrolierius yra pateikęs nemažai sprendimų, man teko juos išnagrinėti, dėl diskriminavimo pagal amžių teikiant sveikatos profilaktikos paslaugas. Pavyzdžiui, taip pat ir pačias paslaugas… vyresniems nei 65 metų pacientams nėra skiriami reikiami becemenčio tvirtinimo endoprotezai. Vyresniems nei 70 metų nefinansuojama prostatos vėžio diagnostika. Yra matoma diskriminacija dėl pagalbinio apvaisinimo paslaugų ir diabeto gydymo priemonių kompensavimo. Kontrolieriaus išvadose nuolat kartojama, kad turi būti taikomas individualus požiūris, o ne seniai nustatytos amžiaus ribos. Jūs, pristatydamas biudžetą, minėjote, kad yra labai daug sutaupymų iš prevencinių programų, sutaupoma pinigų. Tai gal metas pagaliau tą diskriminaciją dėl amžiaus ten, kur tai yra logiška ir prasminga, nutraukti? Ačiū.
A. DULKYS. Ačiū už klausimą. Jūs pabaigoje ir pradėjote mano atsakymą, kad kai jau būna galimybė dėl išteklių, kur priežastis būna tai, kad trūko išteklių, tai mes taip ir išsprendžiame. Tačiau kai kurie dalykai yra ne šiaip diskriminacija, o tai yra medicinos mokslas, tai yra specialistai. Ne kiekvienai amžiaus grupei, patikėkite, galima medicinoje daryti tai, ką norisi. (Balsai salėje) Žiūrėkite, ten, kur iš tikrųjų yra, kaip sakote, nelogiška, yra tiktai išteklių trūkumas, tai taip, tie dalykai ir sprendžiami, būtent jie yra skiriami. Bet, patikėkite, esu matęs ir tokių raštų ir iš vaikų teisių, ir iš lygių galimybių, kai yra tiesiog žiūrima aklai. Bet yra medicina kaip mokslas, kai kurių dalykų negalime vadinti tiesiog diskriminacija, ten yra medicina. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia K. Vilkauskas.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Klausimas gerbiamajai socialinės apsaugos ir darbo ministrei. Džiaugiuosi, kad ministrei sekasi gerai dirbti, vadovauti ministerijai. Linkėdamas, kad sektųsi dar geriau, turiu klausimą – paprastą, kasdienį.
Kadangi dabar vertinamas kompensacijoms gauti ir turtas, yra tokių atvejų, kai net, sakykime, suskaičiuojamas koks senas automobilis, nes tai yra irgi turtas, senas automobiliukas, arba močiutė turi sukaupusi savo sąskaitoje laidotuvėms kažkokią sumą, paskui ta suma jau viršija tas jos turto pajamas ir ji negauna kompensacijos. Ar nemanote, kad tai kažkiek būtų galima koreguoti?
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Tikrai geras klausimas. Aš nepalaikau tokio principo, kurį taiko kai kurios savivaldybės. Negaliu pasakyti, ar visos savivaldybės tą daro, bet tos savivaldybės, kurios tarybų sprendimais yra numačiusios, kad jos vertina atskirai kiekvieną turto eilutę, ar tai būtų pinigai, ar tai būtų nekilnojamasis turtas, o ne bendrą sumą… Man atrodo, tikrai būtų teisingiau žmonių atžvilgiu vertinti bendrą pajamų, turto sumą, kurią viršijus tada jau kompensacijos galėtų svarstyti neskirti. Tai tikrai raginu ir patys turėsime dar vieną susitikimą su savivaldybių atstovais. Vis tiek turime žiūrėti žmogaus intereso. Bet tai yra tikrai savivaldybių tarybų sprendimai ir jie patys nustato, kaip jie vertina. Man atrodo, kad teisingiau būtų vertinti visų turimų žmogaus turto vienetų bendrą sumą, o ne atskiras eilutes. Tai kalbėsimės apie tai su savivaldybėmis, bandysime atkreipti į tai jų dėmesį.
PIRMININKAS. Klausia R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Mano klausimas būtų švietimo ministrui dėl Alytaus kolegijos. Kaip žinome, Alytaus kolegija ir Klaipėdos universitetas yra padavę Vyriausybę į teismą, kaip tik ir įvyko neseniai pirmas posėdis. Norėjau paklausti, kaip sekasi, einasi tie pirminiai finansiniai kolegijoms sujungti piniginiai reikalai iš RRF’o? Ačiū.
G. JAKŠTAS. Dėkui už klausimą. Kol kas nėra prasidėjęs nė vienos institucijos jungimas. Lėšos bus skiriamos tada, kai jos bus sujungtos, tai yra realiems susijungimams po to, kai susijungimai įvyks dokumentiškai. Tai kol kas dar nėra nė viena kolegija prisijungusi prie kitos aukštosios mokyklos, tad ir lėšos dar nėra paskirtos.
PIRMININKAS. Klausia L. Savickas.
L. SAVICKAS (DFVL). Labai ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiama premjere, norėčiau užduoti klausimą jums. Jis susijęs tikriausiai su pagrindiniu rudens sesijos darbu – tai, be abejo, su valstybės biudžetu. Vienas iš punktų mūsų pasirašytame Švietimo susitarime yra susijęs su ateities ekonomiką kuriančiu… nuostata, susijusi su mokslo ir inovacijų finansavimu. Mūsų susitarime yra labai konkretus įsipareigojimas, jis toks yra fiksuotas, tai yra 0,75 % 2024 metų BVP iki kitų metų pabaigos. Šiuo metu numatytame valstybės projekte finansavimas sudaro vos 0,43 % BVP. Trūksta iš esmės papildomai 245 mln. Ar galime tikėtis, kad per antrąjį svarstymą mes galėsime jau matyti atnaujintą šia apimtimi biudžeto projektą, kuris įgyvendina susitarimą? Ačiū.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Laukiau šito klausimo. Bet jūs turbūt labai gerai žinote, kodėl taip yra. Taip yra todėl, kad nuo 2021 metų, kai buvo sutarta dėl Nacionalinio susitarimo, iki šios dienos dvejus metus yra atsitikę, kad nominalus bendrasis vidaus produktas, jo augimas, nuo kurio yra skaičiuojamas procentas, augo dviženkliais procentais. Todėl net su tuo procentu, kurį jūs minite, finansavimas šitai sričiai per trejus metus, per šios Vyriausybės kadenciją, išaugo 117 %.
Aš esu skaičiusi Nacionalinio susitarimo priežiūros darbo grupės protokolus, kai šie klausimai buvo diskutuojami. Buvo labai aiškiai diskutuojamas klausimas, kokį biudžeto prieaugį sistema yra pajėgi (žodis „suvalgyti“ čia nelabai geras turbūt) panaudoti taip, kad iš to išeitų ne tik pinigų panaudojimas, bet taip pat ir efektas. Tuose protokoluose yra labai aiškiai užfiksuota ir šiaip organizacijų teorija tą patį sako, kad bet kokiai organizacijai didesnis negu 30 % finansavimo augimas yra problema. Tai dėl to, kad šitie dveji metai buvo tokie išskirtiniai, taip, šitaip bus, kaip jūs sakote, nes augimas yra pakankamai spartus ir sumos yra pakankamai ženklios, tačiau procento 2024 metais mes neišlyginsime, bet tą procentą bus daug lengviau išlyginti per likusį laikotarpį, kadangi nominalus BVP turbūt augs 4–5 %, o papildomas MTEP finansavimas jau vien 2025 metais, įvertinant, kiek auga mokytojų, mokslininkų ir dėstytojų darbo užmokestis, tikrai augs daug sparčiau negu nominalus BVP ir tas santykis pasitaisys labai greitai. Aš esu visiškai tikra, kad iki 2030 metų 1 % tikslas bus pasiektas.
PIRMININKAS. Klausia G. Kindurys.
G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Mano klausimas susisiekimo ministrui, aš kažkada panašiai klausiau. Kelių direkcijos duomenimis, šiemet keliams, kurie yra įrašyti prevencijos priežiūros eilėse, tai yra tiems keliams, kurie santykinai yra neblogi, buvo skirta 29 mln. eurų. Daugelis žmonių, įskaitant kelininkus, su kuriais aš bendravau, iš tiesų šiuo metu, na, taip pasakius, nelabai supranta, kodėl šiems ruožams skirtos lėšos, kai yra daug blogesnės kokybės kelių. Tai mano toks klausimas. Ar imsitės iniciatyvos, kad ateinančiais metais nebūtų finansuojami darbai kelių, kurie įrašyti prevencinėse eilėse, o šiuos pinigus, šias lėšas skirtumėte kitiems, labiau didesnį poreikį turintiems keliams?
M. SKUODIS. Tai gal mano atsakymas iš dviejų dalių. Taip, Valdybai yra pavesta peržiūrėti visas prioritetines eiles, kad tokių klausimų neliktų ir nekiltų. Antras dalykas, kitais metais, atsižvelgiant į biudžetą ir prioritetinius projektus, apskritai tikėtina, kad prevencinės priežiūros darbų, tikėtina, kitais metais tiesiog nebus, nes bus skiriama kapitaliniams remontams tiltų, viadukų ir taip toliau.
PIRMININKAS. Klausia V. Targamadzė.
V. TARGAMADZĖ (DFVL). Ačiū. Aš noriu švietimo, mokslo ir sporto ministro paklausti, gal atkreipti dėmesį dėl švietimo pagalbos specialistų aprašų. Labai didėja normatyvai ir 16,2, 2 minutės logopedo skirta vaikui – tai yra neįmanoma. Reikėtų šitą dalyką pažiūrėti, juo labiau kad dabar, žiūrėkime, įstatymo projektu Nr. XIVP-3187 bus sulyginamos jų valandos su mokytojų valandomis, vadinasi, – nuo 32 iki 36. Logopedai išeis į privatų sektorių, jų nepaprastai trūksta. Ir kitas klausimas yra. Viceministras V. Šilinskas sako, kad pasitiki Finansų ministerijos prognozėmis, jūs vakar teigėte, kad Valstybės duomenų agentūros. Tai galų gale pasakykite, susitarkite jūs Vyriausybėje, kuo remtis. Ačiū.
G. JAKŠTAS. Ačiū. Pasidomėsiu dėl pagalbos specialistų ir iškelto jūsų klausimo.
Matyt, ne taip supratote. Vakar sakiau, kad Valstybės duomenų agentūros yra naudojami faktiniai duomenys, tai yra statistika, tačiau prognozės nėra faktiniai duomenys ir statistika, tai yra prognozės, ir prognozės yra naudojamos Finansų ministerijos. Visa Vyriausybė, planuodama biudžetą, naudojasi Finansų ministerijos prognozėmis. Tą darome ir mes.
PIRMININKAS. Klausia R. Šalaševičiūtė.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Norėjau klausti vidaus reikalų ministrės A. Bilotaitės, bet jos nėra, o kadangi mūsų premjerė visada viską žino, tai adresuosiu klausimą jai. Šiuo metu pradėta vykdyti ir bus vykdoma policijos reforma, tačiau, kaip praktika rodo, tos reformos, kurios jau įvyko ir kur nebuvo tinkamų, tinkamai parengtų, kvalifikuotų darbuotojų, jų rezultatai tikrai yra nekokie. Kaip žinome, gal toje reformoje ir teisingai viskas sustyguota, bet trūksta policijos darbuotojų, trūksta labai daug procentais, mes tuos skaičius girdėjome. Problema yra ta, kad dideli darbo krūviai, maži atlyginimai ir socialinės garantijos – pagrindinės problemos. Šiuo metu turi būti svarstomas ir, kaip žinau, šiandien lyg ir darbotvarkėje buvo, bet išbrauktas Vidaus tarnybos statutas, kuris labai…
PIRMININKAS. Laikas.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). …apriboja (aš tuoj baigiu), jau labai apriboja socialines garantijas ir dėl to išėjimas iš darbo policijos pareigūnų bus dar didesnis. Tokios yra prognozės. Ką planuojate daryti ir kaip spręsti šią problemą?
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Jūs teigiate, kad Vidaus tarnybos statuto pataisos labai apriboja socialines garantijas, o aš teigiu visiškai priešingai, kad Vidaus tarnybos statutas numato, visų pirma, ženkliai geresnes darbo sąlygas pareigūnams, kuriems dabar yra mokamas mažiausias darbo užmokestis, mažina atlyginimų skirtumus ir tas persidengiančias šakutes, numato platesnes galimybes taikyti įvairias kitas motyvacijos priemones. Man atrodo visiškai kitaip tas pats įstatymas, apie kurį jūs kalbate. Todėl kol kas įstatymo pateikimas ir yra atidėtas, kad tikrai ministrė galėtų mielai ateiti į jūsų frakciją ir pristatyti tuos pakeitimus, nes galbūt jūs tų pakeitimų negirdėjote, nors tų pristatymų buvo labai daug.
Taip pat Vyriausybės programoje yra numatytas pateikti pasiūlymas dėl valstybinių pensijų, kurios yra mokamos pareigūnams. Jis numatytų palankesnę valstybinių pensijų sistemą ir jos įsigaliojimą per pereinamąjį laikotarpį. Jūs teigiate, bet savo teiginių konkrečiomis nuostatomis nepagrindžiate. Man atrodo, kad geriausia būtų diskutuoti dėl konkretaus įstatymo projekto, konkrečių nuostatų ir ką jūs jose matote, nes apskritai apibūdinant įstatymo projektą mano apibūdinimas būtų visiškai priešingas. Kaip jūs puikiai žinote, ateinantiems metams (turbūt tai buvo pristatyta ir biudžeto pristatymo metu), tarkim, kokiai nors kalėjimų sistemai, Teisingumo ministerijos pavaldžiai sistemai, vien tam, kad įgyvendintume tą blogą statutą, apie kurį jūs kalbate, yra numatyta 20 % daugiau asignavimų darbo užmokesčiui, negu yra šiuo metu. Policijai – šiek tiek mažiau statutui, tačiau taip pat yra numatytos papildomos lėšos, kurios jau galėtų būti vadovų naudojamos motyvacijai per kolektyvines sutartis.
Man atrodo, visas socialinis dialogas Lietuvoje turi tokią problemą, kad profesinės sąjungos, užuot diskutavusios dėl kolektyvinės sutarties su savo institucijų vadovais, nori derėtis dėl kolektyvinės sutarties su Vyriausybe ir su Seimu, bet darbdavys tai yra pirmiausia institucija. Institucijos vadovas taip pat turi stengtis ir turėti interesą užtikrinti savo darbuotojams geras darbo sąlygas.
PIRMININKAS. Klausia K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, posėdžio pirmininke. Premjere, klausimas jums, nes jūs šioje Vyriausybėje geriausiai išmanote apie žemės ūkį, be to, jums geri žmonės, kaip sakėte, pataria. Noriu paklausti apie grūdų tranzitą, apie koridorių, apie kurį čia labai daug kalbėta. Iki šiol įvažiavę į Lietuvą apie 0,5 mln. tonų grūdų, bet neišvažiavę nė trupučio iš trečiųjų šalių. Pagal siūlomą modelį Veterinarijos tarnyba turės imti mėginius ir tirti grūdus. Bet gal galite pasakyti, kaip atrodys pati schema judėjimo nuo Lenkijos sienos iki laivo Klaipėdoje? Kas užtikrins judėjimo kontrolę, rinkos apsaugą, kad su tais grūdais neatsitiktų taip kaip iki šiol? Ačiū.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Matote, tokius dalykus užtikrina tranzito procedūros. Ir šiaip čia yra ne žemės ūkio klausimas, sakyčiau, o transporto klausimas, tai aš paprašyčiau abiejų ministrų pakomentuoti.
K. NAVICKAS (TS-LKDF). Pirmiausia tai skaičiai iš lubų. Iš kur tas 0,5 mln. grūdų? (Balsas salėje) Nebuvo tokių skaičių. Iš trečiųjų – tai ne Ukraina. Tai prašome nemaišyti, tokių skaičių nėra. Šiais metais nė vienas traukinių sąstatas nepravažiavo. Važiuoja tikrai mažais kiekiais. Buvau susitikęs su Ukrainos ministru sekmadienį vakare ir kalbėjomės. Jie deda visas pastangas ir visas dėmesys yra Juodajai jūrai per Dunojaus upę. Mūsų šitiems europiniams koridoriams aukšto prioriteto nėra. Mūsų kontrolę, turint mintyje kokybės kontrolę, tai, kas ir priklauso ir kas yra susitarime, daro Maisto ir veterinarijos tarnyba, jeigu tai yra pašarams ir žmonėms skirti grūdai ir lieka vidaus rinkoje. Tranzitas kol kas, mano duomenimis, nevyksta, bet gal ministras žino daugiau.
PIRMININKAS. Ir paskutinysis klausia S. Tumėnas.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Kreipiuosi į ministrą S. Kairį. Gerbiamas ministre, šmėkštelėjo tokia viltinga žinia, kad kitų metų biudžete bus numatyta šiek tiek lėšų išeivijos paveldiniams objektams tvarkyti. Jūs vakar komitete žadėjote šiandien man atsakyti šio posėdžio metu. Tai ar pasitikrinote, ar galima tikėtis tokiems objektams kaip Klivlando Kultūrų sodai ir panašūs dalykai? Antras konkretus buvo. Ministrės Pirmininkės patarėjas D. Žeruolis tokį viltingą pažadą buvo davęs Čikagos lituanistikos tyrimų centrui, kad Lietuvos valstybė šiek tiek skirs lėšų dokumentams skaitmeninti. Ar šiandien galėčiau išgirsti viltingą atsakymą?
G. JAKŠTAS. Tikėtis visada verta ir reikalinga. Kalbant šiek tiek konkrečiau, tai taip, mano žiniomis, archyvai bendradarbiauja su užsienio šalyse esančiomis tokiomis institucijomis, įstaigomis, kurias jūs minėjote, irgi teikia visokeriopą pagalbą, padeda ir panašiai. Kai kur yra tam tikrų problemų įsigyjant, tarkime, kokį nors turtą. Kad tas skaitmeninimas, pavyzdžiui, vyktų greičiau ir sparčiau, tai čia yra truputėlį kita problematikos dalis.
O kalbant apie patį paveldą užsienio šalyse, deja, šita tema buvo Lietuvoje gerokai primiršta ir dabar yra irgi buriama ir tokia tarpinstitucinė komisija, grupė, kuri irgi pirmiausia turėtų išanalizuoti, inventorizuoti, kokią mes išvis situaciją turime. Kitos šalys jau seniai tuos dalykus yra padariusios. Aš gal vertinčiau ir apibrėžčiau tai kaip proceso, tikrai labai reikšmingo ir įdomaus, pradžią šiuo metu.
PIRMININKAS. Dėkui. Paskutiniojo klausiančiojo nėra, J. Jaručio, tai baigėme Vyriausybės valandą. Ačiū Vyriausybės nariams. (Balsai salėje) Nebuvo balsavimo, replikos irgi nėra.
13.06 val.
Seimo narių pareiškimai
Dabar yra Seimo narių pareiškimai. Pirmasis kalbės A. Skardžius. Prašau. (Balsai salėje) Replikos nėra, balsavimas neįvyko. Prašau, kalbėti nori žmogus – gali užsirašyti.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Kiek čia man skiriate laiko, 1 minutę?
PIRMININKAS. Visas 5 minutes.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Kažkodėl man 1 minutę rodo.
Gerbiami Seimo nariai, turbūt niekam ne paslaptis, kad energetinis skurdas, Eurostato duomenimis, Lietuvoje yra vienas iš didžiausių, tačiau energetikos sektorius yra monopolizuotas. Mes ką tik susipažinome su Valstybės kontrolės ataskaita ir matome, kad 2018–2021 metais elektros tinklų operatorius ESO nugvelbė iš mūsų elektros vartotojų nei daug, nei mažai – 160 mln., kuriuos turėjo investuoti į seniai pasenusius, nusidėvėjusius elektros tinklus. Elektros energetikos perdavimo operatorius „Litgrid“ pernai pagautas už rankos, kad nesidalina perkrovos pajamomis, tai yra pajamomis, gaunamomis tiesiog iš oro. Skirtumas tarp Švedijos pigių kainų ir Lietuvos yra didžiulis, tą skirtumą dalinasi abiejų tinklų operatoriai – tiek Švedijos, tiek Lietuvos. „Litgrid“ grąžino 140 mln., tai buvo už praeitus metus, o už šiuos metus? Kainų skirtumas taip pat didžiulis. Jokių kalbų negirdime ir nematome, kad „Litgrid“ grąžintų, priešingai – jisai didina, du kartus didina perdavimo dedamąją elektros kainoje vartotojams, daugiau negu du kartus.
Gyvename paradoksų šalyje. Energetikos vadovai, dabartinės valdančiosios daugumos formuotojai įžūliai meluoja, tačiau per energetines kainas pelnosi privatūs juridiniai asmenys.
Štai, dujų sektorius. Audito komitete nagrinėjome „Ignitis“ metų veiklos rezultatus. Pasirodo, UAB „Ignitis“, tas, kuris perka dujas, vienintelis tiekėjas Lietuvos žmonėms, sugalvojo užsisakyti dujų už itin didelę kainą – 125 eurai už megavatvalandę, arba 1 euras 30 centų už 1 kub. metrą, kai dujų kaina šiais metais biržoje birželio mėnesį buvo tiktai 23 centai, tai euru pigiau. Vartotojai suvartoja apie 300 mln. kub. metrų. Visi Europoje saugyklas pildo pirkdami vasarą, o naudoja žiemą. Buvo galima puikiai nupirkti dujas šių metų antrajam pusmečiui, kitų metų pirmajam pusmečiui po 23–25 centus. Su pridėtinėmis išlaidomis, infrastruktūros, PVM būtume mokėję po 45–50 centų, tačiau antrąjį pusmetį mokėsime po 87 centus, plius dar 63 centus kompensuos valstybė iš mūsų tų pačių pinigų per biudžetą. Pirmam pusmečiui buvo išleista 90 mln., kompensacijoms susišlavė UAB „Ignitis“, tiekimo kainos daliai kompensuoti. Antram pusmečiui reikės 54 mln. Iš viso 144 mln. tiekimo kainos daliai kompensuoti. Kodėl nekompensuoja iš savo pelno? Klausimas atviras tiek gerbiamam energetikos ministrui, tiek visai valdančiajai daugumai. Kodėl leidžiama manipuliuoti ir plėšikauti? Ir patys vartotojai, užuot mokėję po 50 ar 45 centus, turės mokėti po 87 centus. Paprasta aritmetika.
Todėl aš manau, kad tokia situacija yra tikrai nepatenkinama. Energetikos politikos formuotojai neturėtų rodyti vienas kitam pirštu – tiek Finansų ministerija, kuri yra monopolininko „Igničio“ akcijų valdytoja, tiek Energetikos ministerija, kuri taip pat valdo perdavimo tinklo operatorių „Litgrid“. Prašom imtis veiksmų ir vykdyti savo pareigas, kad nebūtų plėšikaujama mūsų, energetikos vartotojų, sąskaita.
PIRMININKAS. Kviečiu kalbėti M. Puidoką.
M. PUIDOKAS (MSNG). Šiandien šalia mūsų Seimo yra susirinkę Lietuvos piliečiai, žmonės, kurie protestuoja prieš galimą nekilnojamojo turto mokesčio įvedimą. Žmonės klausia, kur daugiau Seimo narių, kodėl vos keletas išėjo su jais pasikalbėti, pabendrauti, paaiškinti, ko siekiama tokiais neteisingais mokesčiais? Lietuvių tauta, visi žmonės, kurie gyvena šioje šalyje, yra tikrai skaudžiai nukentėję per tarpukarį, kai buvo nacionalizuotas žmonių turtas. Jie mena, kaip yra sunku tą nekilnojamąjį turtą savo sunkiu triūsu ir darbu uždirbti. Šiandien yra atsitikusi tokia situacija, kai valdantieji liberalkonservatoriai, vedini savo vedlių, nori įvesti neteisingą mokestį, nepaaiškina žmonėms, kodėl jisai yra reikalingas, nors Europos Komisija to iš Lietuvos visiškai nereikalauja. Mūsų kaimyninės šalys, tokios kaip Lenkija, Latvija, Estija, nieko ta linkme nedaro. Už nekilnojamąjį turtą galiausiai mūsų žmonės šiandieną Lietuvoje jau moka. Mes mokame už savo žemę. Ar to negana? Kodėl reikia pasaulinės krizės ir karų sumaišties sąlygomis mūsų žmones skandinti, kelti jiems pajamų mokestį ir įvesti visuotinį nekilnojamojo turto mokestį? Kodėl žmonėms meluojama, kad tas mokestis yra būtinas mūsų šaliai ir jos ekonomikai? Kodėl žmonėms meluojama, kad 4 % tarifas yra tam, kad jis nebūtų naudojamas. Jeigu jisai nebus naudojamas, kam tada tą 4 % tarifą įdėti kaip viršutinę šio nekilnojamojo turto mokesčio kartelę? Kodėl yra taip elgiamasi? Kodėl yra tikrai negirdimas ne tik paprastas pilietis, bet ir skirtingų sričių darbuotojai? Kodėl mes gyvename valstybėje, kur vaikai turi mokytis be vadovėlių? Kodėl mes gyvename toje valstybėje, kur mokykloms skiriama įvairioms priemonėms du ar tris kartus mažiau pinigų, negu turėtų būti skiriama? Kodėl sveikatos apsaugos sistema yra tiesiog beatodairiškai griaunama? Regionuose tuoj neliks vietų, kur žmonės galėtų gauti tinkamas sveikatos apsaugos paslaugas. Kodėl gimdyvės turi vykti dešimtis kilometrų, kad galėtų pagimdyti savo vaikelį? Ar tokia valstybė turi būti kuriama? Ar visuotinio būtent nestabilumo ir globalios krizės sąlygomis Vyriausybė taip turėtų elgtis su savo piliečiais? Kodėl bijoma kalbėtis su žmonėmis? Kodėl ignoruojama, kad žmonės mato tas problemas? Kodėl nesiekiama jiems aiškinti ir spręsti šitų problemų? Ir kam yra naudinga, kad mūsų visuomenė yra aktyviai skaldoma? Kodėl žmonės yra priešinami vieni su kitais? Visi tie dalykai krenta ant dabartinės I. Šimonytės Vyriausybės.
Mūsų užsienio reikalų ministras G. Landsbergis skatina karus, karus su Kinija. Tai politinis ir ekonominis karas, kuris Lietuvai yra žalingas. Jau nagrinėja tarptautiniai žiniasklaidos šaltiniai, kad Lietuva yra išskirtinė valstybė, kuri pasirinko tokį užsienio politikos kelią. Nė viena valstybė Europos Sąjungoje ir Europoje tokio kelio nepasirinko kaip Lietuva. Bet ar tai rūpi mūsų užsienio politikos formuotojams? Ar tai rūpi G. Landsbergiui? Ne, jisai tuo nesirūpina, nors Lietuva, kaip ir Jungtinės Amerikos Valstijos, laikosi vienos Kinijos politikos ir Taivaną, Taivano valstybę, oficialiai pripažįsta kaip sudėtinę Kinijos Liaudies Respublikos dalį. Ar jis inicijavo, kad reikia atšaukti tarptautinius susitarimus, kuriais Lietuva tą pripažįsta? Kodėl Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen vyksta į Taivaną tam, kad dar gilintų politinį ir ekonominį karą tarp Lietuvos ir Kinijos? Ar gali tokia maža valstybė, neturinti resursų, kaip Lietuva „pastatyti į vietą Kiniją“ ir rodyti pavyzdį, kaip kovoti su Kinija? Na, atvirai tiek Lietuvoje, tiek užsienyje visi ekspertai iš tokio požiūrio ir iš tokio elgesio mūsų Vyriausybės tiek valstybės vidaus politikoje, tiek užsienio politikoje juokiasi ir nesupranta, kas vyksta, koks tikslas yra kenkti savo šaliai, prarasti ketvirtį milijardo eksporto ir daugybę galimybių, kad mūsų šalis ir šalies gyventojai galėtų gyventi kitaip.
PIRMININKAS. Taip mes baigiame spalio 26 dienos rytinį Seimo posėdį. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; DPF – Darbo partijos frakcija; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.