LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VIII (PAVASARIO) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 353
STENOGRAMA
2016 m. gegužės 19 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkė L. GRAUŽINIENĖ
ir Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas V. GEDVILAS
PIRMININKĖ (L. GRAUŽINIENĖ). Gerbiamieji Seimo nariai, pradėsime gegužės 19 dienos, ketvirtadienio, vakarinį plenarinį posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 69 Seimo nariai. P. Gražulis. Prašom.
P. GRAŽULIS (TTF*). Gerbiama Pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai, dėl vedimo tvarkos. Frakcijos vardu siūlau iš darbotvarkės išbraukti diskusijų klausimą, nes konservatoriai nežino, kuriuo keliu eiti, ar Graikijos, ar Airijos. Kada jie apsispręs, kuriuo keliu eiti, tada mes galėsime šitą diskusiją padaryti ir Seime. O dabar dar jie tegul padiskutuoja partijoje. Todėl frakcijos vardu siūlau išbraukti.
PIRMININKĖ. Nestatutinis prašymas, bet aš esu įsitikinusi, kad Lietuva turi eiti Lietuvos keliu.
Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos darbotvarkė
15.04 val.
Diskusija „Lietuvos ekonomikos ilgalaikė perspektyva: Airijos ar Graikijos keliu?“
Taigi popietinė darbotvarkė yra opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos darbotvarkė.
Pirmasis klausimas yra diskusijos tema: „Lietuvos ekonomikos ilgalaikė perspektyva: Airijos ar Graikijos keliu?“ Pranešėjai yra A. Kubilius ir D. Kreivys. Dabar yra prašymas. Dar yra Seniūnų sueigai ir Pirmininkei prašymas, bet šį klausimą sprendžia ne Seniūnų sueiga ir ne viena Pirmininkė, o visas Seimas pagal mūsų nusistovėjusią praktiką. Tai yra prašoma, vadovaudamiesi Seimo statuto 104 straipsniu, jie informuoja, kad pagrindinį pranešimą skaitys ekonomistas P. Kunčinas. Tokiu atveju reikia apsispręsti pačiam Seimui, ar mes suteikiame žodį, nes dėl kiekvieno svečio pasisakymo yra balsuojama Seime. Taigi kviečiu balsuoti. Kas sutinkate, kad ekonomistas pristatytų pranešimą, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 70 Seimo narių. Už – 28, prieš – 8, susilaikė 34. Taigi nepatvirtinta. P. Gražulis tada…
P. GRAŽULIS (TTF). Gerbiamoji Pirmininke, tada dar kartą, jau čia bus mano statutinis pasiūlymas. Kadangi konservatoriai be profesoriaus net pranešimo negali padaryti ir tikrai nepasiruošę, todėl frakcijos vardu siūlau iki kito posėdžio daryti pertrauką. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Nėra tokios Statuto normos. Prašom. A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš tikrai turiu apgailestauti, kad ir socialdemokratai elgiasi visiškai nesolidžiai. P. Kunčinas yra ne tik šiaip ekonomistas. Pirmininkė neleido net pristatyti. Yra „Oxford Business Group“ Azijos regiono redaktorius, projekto „Lemiamas šuolis“ iniciatorius, visuomenės iš tikrųjų svarbaus projekto, ir Seimas, pasirodo, bijo. Tai kas čia yra? Kas čia per… Bijo žmonių iš šalies, bijo proto, bijo šiek tiek kitokios nuomonės ar tam tikrų idėjų. Gerbiami kolegos, Pirmininke, aš siūlau perbalsuoti ir elgtis solidžiai ir atsakingai. Aš nesuprantu šitokio elgesio. Tai Seimas yra kažkoks visiškai užsidaręs nuo žmonių. Nenori matyti to, kas vyksta visuomenėje, kas vyksta Lietuvoje. Bijo žodžio iš išorės. Nuo kada Seimas pasidarė toks užsibarikadavęs? Pirmininke, prašom perbalsuoti.
PIRMININKĖ. Gerai, ačiū. Seimas apsisprendė aiškia balsų dauguma. Iš tiesų Seimas atviras diskusijomis, ir Konstitucijos salėje vyksta diskusijos, ir Europos centre. Galite įvairių formų turėti, ir manau, kad jūsų frakcija išskirtinai panaudoja tas priemones, skirtingai nuo kitų frakcijų. Gerbiamojo V. A. Matulevičiaus eilė.
V. A. MATULEVIČIUS (MSNG). Gerbiamieji kolegos, aš manau, kad jeigu žmogų pasikvietėme į salę ar viena iš frakcijų, tai yra nepagarba šitam žmogui. (Balsai salėje) Aš norėčiau atsiprašyti pono P. Kunčino, jūs kitą sykį ateikite su kita partija. Jūs padarėte lemtingą klaidą. Ačiū.
PIRMININKĖ. Aš noriu pasakyti, svečiai, kurie esate balkone, yra taisyklės, emocijų reikšti negalima.
Dirbame toliau, tas diskusijas baigiame. Nutraukiam. Viskas! Diskusija paskelbta ir į tribūną kviečiu A. Kubilių. Prašom. (Balsai salėje) Petrai, tau buvo du kartus žodis suteiktas. Viskas!
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, gaila, kad taip prasidėjo diskusija, kurioje mes norėjome suteikti galimybę Seimui šiek tiek atitrūkti nuo kasdienybės ir pasižiūrėti į Lietuvos iššūkius, ateities, perspektyvų iššūkius šiek tiek plačiau, ne tik pasiklausant čia P. Gražulio ar dar kitų kokių nors vietinių išminčių, bet išgirstant ir nuomonę žmonių, kurie mato plačiau pasaulį. Tenka apgailestauti, kad iš tikrųjų rimtos partijos, tarp jų ir socialdemokratai, pasirodo, bijo to. Tai yra iš tikrųjų labai charakteringas bruožas būtent šiandieninės situacijos. Mano labai trumpas pranešimas yra skirtas tam, kad jums pristatyčiau keletą labai aiškių dalykų, ką turi Lietuva daryti, kad ji sparčiau žengtų pažangos keliu. Mano įsitikinimu, tam, kad Lietuva žengtų pažangos keliu, reikia dviejų dalykų: reikia idėjų, aiškių idėjų, aiškiai suformuluotų idėjų, ką toliau reikia daryti, – neužtenka vien tik minimalią algą didinti, ir reikia lyderystės. Lyderystė neturi bijoti kitokios nuomonės ar nuomonės iš šalies. Aš net nežinau, ką P. Kunčinas būtų kalbėjęs, jis iš tikrųjų turi labai gerą projektą, kur ragina visus paremti, pasirašyti, taip pat ir dėl socialinio modelio. Premjeras, kiek žinau, yra bendravęs su juo ir remia jo iniciatyvą, tuo tarpu socialdemokratai nenori išklausyti jo pranešimo čia, Seimo salėje. Na, kažkoks absurdas, užtemimas gal.
Gerbiamieji kolegos, aš kalbėsiu tai, ką noriu ir turiu pasakyti. Jeigu Seimas bijo idėjų, tai va čia ir yra didžioji Lietuvos problema. Jeigu Seimo dauguma bijo idėjų, tai ir yra didžiausia problema. Todėl Lietuvos žmonės iš tikrųjų turi ieškoti gyvenimo geresnio ne Lietuvoje, o kur nors Airijoje. Mano pranešimas iš tikrųjų yra apie tai, ką turime daryti mes, žiūrėdami į ilgalaikę perspektyvą, kad Lietuva būtų tokia sėkmės lydima, kokia yra Airija, ir kad lietuviams nereikėtų išvažiuoti iš Lietuvos ir ieškoti airiškos sėkmės, airiško atlyginimo, airiškų darbo vietų kur nors Airijoje, bet kad jie rastų tai čia.
Aš turiu pasakyti, kad iš tikrųjų Europoje matome ir kitokios patirties. Šalys, kurios įstojo į Europos Sąjungą būdamos neturtingos, tokios kaip Lietuva arba, pavyzdžiui, Graikija, arba Portugalija, kaip rodo visa patirtis, iš pradžių sparčiai augo, tačiau toliau sustojo. Sustojo maždaug ties 80–85 % bendrojo vidaus produkto, tenkančio vienam gyventojui, lygio, palyginti su Europos Sąjungos vidurkiu. Lietuva jau yra arti šito lygmens ir toliau nebesivysto. Todėl esminis klausimas: ką turi daryti Lietuva, kad eitų ne Graikijos keliu, o Airijos keliu, mano įsitikinimu, yra Lietuvos ateities klausimas ir Lietuvos žmonių vilties klausimas. Apie tai reikia kalbėti atvirai, drąsiai, nevengiant ir nebijant žmonių, kurie gali ateiti ir pasisakyti iš šalies. Tai, kad valdančioji dauguma bijo, yra labai charakteringas bruožas.
Kokias šiandien matome problemas? Iš tikrųjų yra dvi pagrindinės problemos, į kurias negalime nekreipti dėmesio. Pirmas dalykas yra sustojęs eksporto augimas. Aš parodysiu, kaip buvo sukurta Airijos sėkmė būtent todėl, kad sparčiai augo eksportas. Ir antras dalykas – skurstanti provincija, skurstantys regionai, ir dėl to iš tiesų matome didelius emigracijos srautus.
Pažiūrėkime į grafikus. Aš noriu atkreipti dėmesį į šį grafiką, kaip tik ir charakterizuojantį šiandieninę situaciją. Tai yra Lietuvos eksporto skaičiai. Tenka pasakyti, kad lygiai nuo 2012 metų pabaigos su Seimo rinkimais šiame grafike matome lūžį, kur iki tol eksporto augimas buvo pakankamai spartus, krito šiek tiek į duobę krizės laikotarpiu, bet iš krizės ištraukė kaip tik spartus eksporto augimas. 2012 metų pabaigoje eksporto augimas sustojo. Daug kas aiškina, kad Rusijos krizė, Rusijos embargas ir t. t.
Gerbiamieji kolegos, pažiūrėkite į Lietuvoje pagamintų produktų eksporto skaičių ir pamatysite, kad Rusijos rinka yra tik 15-oje Lietuvoje pagamintų produktų eksporto vietoje. Iš esmės problemos kyla visai ne dėl to, o todėl, kad arba sustojo ir nebeauga, arba krinta eksportas į pagrindines rinkas, pavyzdžiui, į Vokietiją, kaimyninę Latviją. Čia yra problema. Ir ta problema kyla dėl mūsų struktūrinių ekonomikos problemų. Kyla dėl to, kad eksportas lėtėja, nes pralaimime dėl tarptautinės konkurencijos, o pralaimime dėl tarptautinės konkurencijos todėl, kad didėjant atlyginimams, kas ir turi vykti, mūsų ekonomikos produktyvumas auga žymiai lėčiau ir todėl pradedame pralaimėti dėl tarptautinės konkurencijos ir, mano įsitikinimu, tai yra pati didžiausia problema.
Antras dalykas. Pažiūrėkime į nedarbą, nedarbo statistiką. Nedarbas iš tikrųjų yra tai, kas pjauna visą provinciją, nedarbas didžiuosiuose miestuose po krizės šiek tiek yra sumažėjęs, tačiau paimkime Ignalinos, Lazdijų, Alytaus rajonus, Zarasus ir t. t. Šiame grafike matome, kad nedarbas lieka labai didelis ir nedarbo sumažėjimą lėmė ne naujų darbo vietų atsiradimas regionuose, o emigracija.
Mes iki šiol neturime politikos, kuri būtų reali regionų vystymo politika, kuri net tik gatves gražintų regionuose, bet padėtų kurti naujas darbo vietas tuose pačiuose regionuose. Taigi eksporto neaugimas ir regionų atsilikimas, tą patį galima pamatyti žiūrint į vidutinį darbo užmokestį. Vilniaus apskrityje net su visais Šalčininkais ir kitais ne taip išsivysčiusiais rajonais atlyginimai yra maždaug 112–115 %, palyginti su Lietuvos vidurkiu, o Tauragės apskrityje – tik 77–80 %, ir skirtumas ne mažėja, o, atrodo, tik didėja.
Taigi, kolegos, tai, ką mes kalbame ir bandome sudaryti galimybę jums apie tai diskutuoti, matant ne tik šiandieną, bet ir ilgalaikę perspektyvą, yra Lietuvos ateities didžiausi iššūkiai. Apie tai kalba ir Europos Komisija savo rekomendacijose, paskelbtose pastarosiomis dienomis. Jeigu mes nesiimsime rimtų struktūrinių permainų ir neturėsime aiškaus plano, ką reikia daryti, tai po 15 metų Lietuvoje bus 35 % mažiau darbingų žmonių ir visiškai akivaizdu, kad tai taps didžiausiu stabdžiu visam tolesniam Lietuvos vystymuisi.
Šioje vietoje, ką mes visą laiką ir kartojame, yra pavyzdžių, kuriais tikrai galime sekti, bet tam reikia racionalumo, tam reikia idėjų, tam reikia susitarti dėl aiškių idėjų, ilgalaikių idėjų, tam reikia lyderystės, nebijoti tų idėjų įgyvendinti, ne tik trypčioti dėl minimalios algos. Minimalią algą reikia didinti, bet tiek, kiek auga ekonomika, bet ekonomikos augimui reikia mūsų visiškai kitokių naujų ir drąsių idėjų. Deja, to mes labais stipriai pasigendame.
Pavyzdys yra Airija. Iki 1990 metų masinė emigracija iš Airijos, ekonomikos stagnacija, nesivystymas ir t. t. Per 10 metų Airija, noriu pabrėžti, per 10 metų, faktiškai per 10-ąjį dešimtmetį, nuo 1992 metų iki 2004 metų (tai yra laikoma Airijos stebuklo dešimtmečiu), Airija iš Europos atsilikėlės tapo Europos pirmūne. Per 10–12 metų. Tai nėra kokia nors 60–70 metų perspektyva. Galima padaryti tai dabar ir dar patiems pamatyti tuos rezultatus, bet tam reikia, dar kartą kartoju, idėjų ir lyderystės.
Pagrindinės idėjos yra labai aiškios. Pirmas dalykas yra eksporto augimas, ką turime padaryti, kad augų eksportas, ir antras dalykas, tą taip pat reikia suprasti, kad eksportas augs tik tada, jeigu sparčiau augs mūsų ekonomikos produktyvumas. O produktyvumas augs tada, jeigu žymiai aktyviau ieškosime užsienio kapitalo, kuris ateina ir su nauju know-how, ir su naujomis technologijomis, ir su naujomis rinkomis, ir iš tikrųjų ateina su didesniu produktyvumu.
Štai pavyzdys, kodėl mes turime eiti Airijos keliu, o ne Graikijos keliu. Airijos sėkmę, Airijos dešimtmečio sėkmę (jeigu pažiūrėsite į šitą grafiką, pamatysite) nuo 1993 metų iki 2003 metų lėmė labai sparčiau augęs eksportas. Kodėl augo eksportas? Todėl, kad sugebėjo pritraukti labai daug užsienio kapitalo, visų pirma – Jungtinių Amerikos Valstijų kapitalo, aukštųjų technologijų įmonių. Štai kur yra esminis skirtumas.
Eksporto augimas, dar kartą kartoju, matome, kaip sparčiau augo eksportas Airijoje ir kaip lėtai jis augo Graikijoje. Štai šitas grafikas – kaip tik apie eksportą ir tai parodo tą didžiausią skirtumą, kas lemia sėkmės istoriją. Na, čia galiu labai trumpai parodyti, kaip atrodo štai tas Airijos stebuklas, tas dešimtmetis, kai Airija iš stagnacijos ir iš nelabai besivystančios šalies pašokti sugebėjo iki Europos pirmūnų. Matome savo – apatinė kreivė yra mūsų BVP vienam gyventojui. Mes vis dar turime šiek tiek dinamikos, bet ta dinamika, deja, pavojingai lėtėja. Jeigu mes sugebėtume išlaikyti dinamiką, galima prognozuoti, jeigu išlaikytume tiesiai tokią pat dinamiką, kokią rodėme per pastarąjį dešimtmetį, tai iš tikrųjų mes galėtume labai aiškiai matyti perspektyvą apie 2030 metus pasivyti tokais išsivysčiusias Europos šalis, kaip ta pati Švedija ar Vokietija. Čia tik mūsų pačių drąsos, ryžto ir aiškių idėjų reikalas – ne trypčioti vietoje, o eiti į priekį. Kolegos, mes, žinote, parengėme planą. Galime jums jo kopijas irgi išdalinti, jeigu turėtumėte noro pastudijuoti ir paskaityti, ką iš tikrųjų reikia daryti, kad būtent tokiu keliu eitume. Aš tikiu, kad šita rinkimų kampanija gali būti iš tikrųjų idėjų kampanija ir diskusijų dėl aiškių idėjų, kurios vestų Lietuvą į priekį.
Mes drąsiai kalbame apie savo idėjas. Deja, aš negaliu pasakyti apie kitų partijų aiškesnes idėjas, bet mes drąsiai kalbame apie idėjas ir štai šitame plane pateikiame labai aiškų penkių dalių planą, ką reikia toliau daryti, kaip vystyti aukštųjų technologijų ekonomiką, kuri, kaip ir Airijoje, galėtų lemti spartų ekonomikos augimą; kaip kurti geriau apmokamas darbo vietas regionuose – antroji dalis; kaip rengti kvalifikuotą darbo jėgą, ypač regionuose, nes nuo to priklausys, ar regionai sugebės kurti, pritraukti investicijas ir sudaryti galimybes ten kurti naujas darbo vietas; kaip konkuruoti dėl talentų – tiek savų, tiek svetimų, kaip juos pritraukti ir nebijoti juos įsitraukti. Dar sykį grįžtu prie to, kad bijome P. Kunčino išklausyti Seime. Ir, galų gale, kaip sukurti stiprų investicinį instrumentą, kuris leistų paremti štai tokį planą labai aiškiais finansiniais instrumentais.
Gerbiami kolegos, ką reikštų tokio plano įgyvendinimas, galime pasižiūrėti žmogaus akimis į atlyginimų galimybę. Jeigu mums pavyktų garantuoti per artimiausius ketverius penkerius metus tokį augimą, kokį demonstravo Airija, pritraukdama užsienio kapitalą ir vystydama savo regionus, tai galime pažiūrėti, kaip augo jų atlyginimai, ir, lygiagrečiai brėždami mūsų atlyginimų kreivę, galėtume pasiekti, kad 2021 metais artėjant kitiems rinkimams bruto atlyginimai siektų maždaug 1250 eurų. Jeigu to nedarytume… Noriu pastebėti, kad jeigu liktų augimas tiktai toks, kokį matėme per pastaruosius ketvertą metų, atlyginimas liktų ties 940 eurų. Skirtumas yra apie 300 eurų vidutinio bruto atlyginimo augimas. Aš manau, tai žmonėms yra tikrai reikšmingas dalykas.
Ką turime daryti? Pirmas dalykas yra didieji miestai, didmiesčiai, ypač Vilnius, Kaunas ir Klaipėda, kurie turi savo intelektinį potencialą. Mes esame stiprūs savo intelektiniu potencialu. Turime nebijoti koncentruoti savo resursus į to potencialo panaudojimą žymiai spartesniam ekonomikos augimui. Deja, mūsų didelė problema yra ta, kad mes nesugebame aiškiai suformuluoti ryškaus valstybės užsakymo, ar kaip nori pavadinkime, arba aiškių prioritetų, todėl tuos resursus, kurie yra gana nemaži, bet vis dėto nebegaliniai, išdaliname, išbarstome po truputį visiems ir tada nematome proveržio tose srityse, kuriose tą proveržio pagrindą jau šiandien turime.
Yra trys keturios sritys, kuriose mūsų mokslinė mintis gali duoti labai stiprų augimą į priekį. Be abejo, tai yra IT. Matome sėkmę IT paslaugų centruose. Mes pradėjome, mūsų Vyriausybė, dabar tai tęsiasi. Apie 50 centrų jau yra į Vilnių atsikraustę. Klausiau Taline buvusio premjero, kiek jie turi tokių centrų, sako, atrodo, kad nė vieno neturi. Lietuvoje turime apie 50 ir jau apie 15–17 tūkst. naujų darbo vietų tuose centruose sukūrę. Turime milžinišką potencialą to, kas pasaulyje brėš XXI amžiaus ekonomikos sėkmę, tai yra biotechnologijos, bet jas reikia plėsti žymiai stipriau, negu iki šiol buvo plėtojamos. Lygiai taip pat galime turėti stiprų potencialą lazerių ir fotonikos. Kad pasiektume, kad iš tikrųjų Lietuva galėtų labai aiškiai pasakyti po penkerių metų, kad tampame bent jau Šiaurės Baltijos regiono hubais šitas sritis vystant, t. y. centrais, mes turime keletą dalykų. Visų pirma drąsiai koncentruoti į šitų sričių vystymąsi daugiau europinių lėšų nebijant, kad kitos sritys galbūt skųsis, kad jos yra santykinai nuskriaudžiamos.
Antras dalykas. Turime turėti labai aiškius planus, aiškias šitų sričių vystymo kompleksines programas pradedant nuo bakalaurų rengimo ne tiktai Lietuvoje, bet siunčiant juos ir į Masačiusetsą ar Oksfordą, ar kitus universitetus, profesūros pritraukimą, laboratorijų kūrimą, daugelį kitų dalykų. Apie tai mes irgi labai detaliai kalbame. Iš Izraelio galėtume pasimokyti to, kad tokį valstybės užsakymą galėtume suformuluoti ir realizuoti. Izraelis turi labai gerą instituciją, vadinamąjį „Chief Scientist“ institutą, arba vyriausiojo mokslininko institutą. Mes esame įsitikinę, kad Lietuvos valstybė, deja, nesugeba labai aiškiai formuluoti, ko ji nori iš mokslinių tyrimų, mokslinės inovatyvios minties, ir čia turime taip pat siekti nemažų pertvarkų visų pirma įgyvendindami savo politiką.
Aš jau sakiau, ką reiškia užsienio investuotojai. Tai – didesnės algos, konkurencija dėl darbo jėgos, eksporto rinkos, know-how, vakarietiška darbo kultūra. Visa tai galima pamatyti arba perskaityti skaitant Airijos sėkmės istoriją. Nieko naujo mes nenorime čia atrasti. Mes tik sakome – pabandykime padaryti taip, ką airiai padarė ir kas jiems pasisekė.
Toliau – regionai. Turime irgi labai aiškų planą, kaip plėtoti ir vystyti visų pirma dešimt tradicinių pramonės centrų, prie kurių jau yra sukurtos ir dar mūsų pradėtos kurti laisvosios ekonominės zonos. Esame įsitikinę, kad iš tikrųjų galima žymiai efektyviau į šitas zonas pritraukti taip pat užsienio kapitalo investicijas, tiktai gal ne aukštųjų technologijų, o gamybines investicijas. Ir dabar jau matome pavyzdžių ir privačių industrinių parkų, labai sėkmingai veikiančių.
Ką mes matome? Kad iš tikrųjų labai sėkmingai galima pritraukti skandinavišką verslą. Jie yra netoli, jiems yra pažįstama mūsų darbo kultūra, jie žino mūsų darbo rinkos situaciją. Tikrai galima padaryti, kad jų ateitų žymiai daugiau į Lietuvą, bet tam vėl reikia tam tikrų ir institucinių pertvarkų Lietuvoje, reikia „Investuok Lietuvoje“ padalinių tiek regionuose, tiek tose pačiose Skandinavijos šalyse, ir manau, kad tikrai galima pamatyti čia labai stiprų proveržį vystant regionus. Tam, kad suklestėtų ne tiktai regionų centrai, bet ir žmonės pajustų geresnį gyvenimą ir aplink regionus išsidėsčiusiuose rajonuose, reikia sudaryti galimybę žmonėms gyventi viename rajone, bet atvažiuoti į regiono centrą ir ten dirbti. Reikia sukurti programas, kurios skatintų jaunus, kvalifikuotus žmones likti regionuose. Tai tokios programos, kaip Pirmo būsto programa, Talentų pritraukimo programa tiek į Lietuvą, tiek į atskirus regionus. Čia vėl galima matyti labai šaunių regionų pavyzdžių, pačių iniciatyvų, kai valstybė pati nedaug ką daro, tokia, pavyzdžiui, iš Tauragės kilusi iniciatyva, gerai žinoma jau Lietuvoje, kaip Backto.lt, tai yra grįžkim į Lietuvą, iš tikrųjų labai sėkmingai veikia. „Kurk Lietuvai“ programa galėtų būti žymiai stipriau išvystyta pritraukiant tuos jaunus žmones, kurie, baigę mokslus kur nors užsieniuose, galėtų grįžti su savo žiniom į Lietuvą. Be abejo, rajonuose reikia kokybiškesnių viešųjų paslaugų ir infrastruktūros tam, kad žmonių gyvenimas savo kokybe neatsiliktų nuo didmiesčių.
Norint pritraukti investicijas, labai svarbu yra kvalifikuotų darbo žmonių buvimas tose vietose, kur gali būti sukurtos naujos darbo vietos. Iš tiesų turime pamatyti jau šiandien dideles problemas. Sakysime, tiek didmiesčiuose, tiek ir ypač regionuose dažnai tenka girdėti nusiskundimų iš investuotojų, kad jie neranda kvalifikuotos darbo jėgos, nes tos įstaigos, kurios turėtų ruošti – ar profesiniai mokymo centrai, ar kolegijos, nėra glaudžiai susijusios su vietos darbo rinkos poreikiais. Rengia tai, kokių turi dėstytojų, bet ne tai, kas yra reikalinga tam regionui. Čia reikia ir imti pavyzdį iš Vokietijos ir Austrijos profesinio rengimo sistemos. Reikia tuos vietines profesinio rengimo centrus pertvarkyti taip, kad juose žymiai didesnį balsą turėtų vietinis verslas, pameistrystės diegimas, tai yra mokymas konkrečiose darbo vietose irgi būtų tai, ko šiandien labai trūksta norint iš tikrųjų pasiekti tą proveržį, kurį mes vadiname airišku keliu.
Paskutinis dalykas. Iš tikrųjų mes matome visas galimybes, panaudojant ir europines lėšas, šito laikotarpio europines lėšas, kurti strateginių investicijų fondą, kuris tiek panaudojant europines lėšas, tiek pritraukiant bankų pinigus, privačių investuotojų pinigus, Europos kitų fondų lėšas… Galėtume turėti tikrai didelės apimties strateginių investicijų fondą, kuris būtų ne vienkartinių investicijų, o grįžtamasis fondas, ilgalaikis instrumentas iš tiesų paremti štai tiems planams, apie kuriuos kalbame. Iš tikrųjų europinius pinigus reikėtų nustoti dalinti kaip subsidijas, reikėtų investuoti į kapitalą ir kreditus verslui, plėtojant rizikos kapitalą ir taip sukuriant stiprų instrumentą, kuris padėtų paskatinti tą ekonomikos augimą, orientuotą į eksportą, ir produktyvumo augimą, kurio reikia tokiam eksportui. Čia, manau, galima vėlgi labai rimtai galvoti apie tokio instrumento sukūrimą.
Na, ir mes skaičiavome, ką pasiektume įgyvendinę tokį planą. Tai aš jau sakiau: 1 tūkst. 250 eurų vidutinis atlyginimas, bruto dabar yra 758, jeigu nieko nekeisime, liks 944. Atitinkamai vidutinė pensija įgyvendinus visą planą su konkrečiomis priemonėmis – 400 eurų, dabar yra 265 eurai, jeigu niekas nesikeistų, jeigu pensijų augimo tempai liktų tokie, kokie buvo pastaruosius ketverius metus, tai pensija liktų tiktai 288. 147 tūkst. naujų darbo vietų irgi susikurtų įgyvendinant štai tokį planą. Manome, jog tai leistų pasiekti esminį emigracijos srautų, arba žmonių judėjimo srautų, lūžį.
Noriu priminti, kad Airija per 10 metų pasiekė ne tiktai labai stiprų ekonominį augimą, bet ir iš esmės pakeitė žmonių judėjimo kryptį. Iki tol Airija buvo labai stipriai emigruojanti šalis, o per tą dešimtmetį ne tik airiai pradėjo grįžti į Airiją, bet, kaip žinote, iš paskos ir lietuviai važiavo, ir daugelis kitų, nes ekonomikos augimas pareikalavo daug naujos darbo jėgos. Na, ir sukurtume beveik 7 mlrd. papildomų strateginių investicinių instrumentų, kurie Lietuvos ekonomikai taip pat būtų labai svarbūs.
Gerbiami kolegos, tuo baigiu. Turiu apgailestauti, kad labai sunku organizuoti Seimo salėje diskusijas, kuriose būtų bandoma racionaliai pažiūrėti į tolesnę ateitį. Ta ateitis priklauso nuo mūsų veiksmų šiandien. Gaila, kad Seime neužtenka paprasto padorumo leisti žmonėms, kurie turi aiškių, gražių minčių apie Lietuvos ateitį, apie tai kalbėti. Tai rodo, kad mes, šitas Seimas, šito Seimo dauguma yra didžiausia Lietuvos ateities plėtros problema ir didžiausia problema, kuri neleidžia Lietuvoje formuotis nei naujoms idėjoms, nei naujiems lyderiams imtis reikalingos Lietuvai lyderystės.
Gerbiami kolegos, raginu baigti su šituo uždarumu ir mąstymu, kad Seimas yra visagalis, ir daugiau niekam, taip sakant, užsidarius čia, jokių naujų idėjų Seimui nebereikia. Atsiverkime žmonėms pagaliau!
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs sutaupėte lygiai dvi minutes. Dabar diskusijoje užsirašę kalbėti aštuoni Seimo nariai… (Balsas salėje: „Papildomas pranešimas…“) Koks dar papildomas? Visą laiką išnaudojo. (Balsas salėje: „Ne, ne. Pirmininke, iš pradžių A. Kubilius, o paskui D. Kreivys.“) Bet tai čia… Jam atskiro laiko nėra? (Balsas salėje: „Ne, nėra…“) Kiek laiko? Septynios minutės?
Taip, išsiaiškinome procedūras. Kviečiu pirmiausia Seimo narį D. Kreivį kalbėti frakcijos vardu, jums septynios minutės.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Labai ačiū, kad skyrėte laiko. Jau buvau išsigandęs.
Gerbiami kolegos, džiaugiuosi, kad čia, Seime, mes turime pagaliau rimtą diskusiją apie mūsų šalies ateitį. Kaip matome, Lietuva pragyvenimo lygiu vis labiau atsilieka nuo Vakarų šalių. Atlyginimų ir pensijų dydžiu mūsų šalį lenkia ne tiktai Vakarų valstybės, bet ir artimiausi mūsų kaimynai, o mūsų šaliai tai reiškia tolesnę jaunų, darbingų žmonių emigraciją ir vis labiau senstančią ir skurstančią visuomenę. Dėl mažo gimstamumo, greitai senstančios visuomenės ir masinės emigracijos per ateinančius 15 metų Lietuva rizikuoja netekti kas trečio darbingo amžiaus žmogaus. Taigi ši padėtis pati savaime nesusitvarkys, ji tęsis tol, kol politikai nustos miegoti ir imsis labai aiškių ir tvirtų žingsnių tą padėtį keisti.
Aš tikiuosi, kad jūs visi matėte trečiadienį paskelbtą Europos Komisijos ataskaitą. Ši ataskaita puikiai atspindi tai, apie ką kalbėjo A. Kubilius. Komisijos rekomendacijos Lietuvai per ateinančius 12–18 mėnesių yra labai aiškios. Komisija pažymi, kad po didelio 2009 metų nuosmukio Lietuvos ekonomika įspūdingai atsigavo. Būtent dėl to atsigavimo Lietuva patyrė tikrai aukštą konvergenciją ir tik dėl to mes galėjome prisijungti prie euro zonos. Tačiau pastaruoju metu, rašo toliau Komisija, potencialus ekonomikos augimas sumažėjo dėl nepalankių demografinių pokyčių ir vangių investicijų, tarp jų ir Europos Sąjungos lėšų panaudojimo. Žvelgiant į ateitį, vėl Komisija kalba, aiškiai matyti, kad šalyje yra neišnaudotų galimybių, pirmiausia susijusių su darbo jėga, moksliniais tyrimais, inovacijomis. Ir apskritai Lietuva padarė labai nedidelę pažangą įgyvendindama praėjusių metų Komisijos reikalavimus. Yra ir nemažai kitų pastabų, tačiau aš nenoriu toliau gilintis į tas pastabas. Rekomendacijos yra labai aiškios.
Pirmiausia mes turime gerinti naujų technologijų įdiegimą ir naudojimą visuose ekonomikos sektoriuose, gerinti inovacijų politikos koordinavimą, skatinti privačias investicijas ir plėtoti alternatyvius šaltinius. Visa tai, jūs matėte A. Kubiliaus prezentacijoje.
Pagrindinis klausimas mums visiems – ar mes, kaip valstybė, turime aiškią politinę valią imtis priemonių, priemonių, kurios išvestų mūsų šalį iš to užburto rato, kai kasmet mes netenkame po vieną rajoną? Ar tai būtų Marijampolės dydžio, ar Jonavos.
Grįždamas prie temos, kurią norime pristatyti, noriu pasakyti, kad augančią gerovę Lietuvoje gali užtikrinti tiktai spartus eksporto augimas. Būtent tai demonstravo, ką ir minėjo A. Kubilius, Airija. Mūsų tikslas, įgyvendinus mūsų naująjį planą, būtų panaudoti aktyvias ekonomikos skatinimo priemones, tą patį Strateginį investicijų fondą, padėti Lietuvoje veikiančioms įmonėms didinti darbo našumą, kurti gerai apmokamas darbo vietas. Šioje srityje mes tikrai esame sukaupę gana solidžios patirties.
2008–2012 metais į Lietuvą esame atvedę didžiulį būrį aukštą, vidutinę ir pridėtinę vertę kuriančių investuotojų. Jeigu jūs pasižiūrėsite čia, aplink Seimą pro langus, pamatysite nemažai paslaugų centrų, kurie atėjo būtent todėl, kad mūsų Vyriausybė aktyviai ėmėsi iniciatyvos Vilnių ir didžiuosius Lietuvos miestus kurti kaip Šiaurės Baltijos šalių paslaugų centrą.
Taip pat verta prisiminti, kad 2009 metais pradėtas įgyvendinti Ekonomikos skatinimo įgyvendinimo planas, kurio apimtis buvo 5 mlrd., padėjo Lietuvai iš ekonominio sunkmečio išlipti pirmiesiems, palyginti su mūsų kaimynais. Įgyvendinus mūsų kartu su finansų ir ekonomikos ekspertais parengtą planą Lietuvai, Lietuva iki 2021 metų galėtų pasiekti 1 tūkst. 250 eurų bruto darbo užmokestį, į rankas tai būtų apie 950 eurų. Šiuos skaičius skelbiame remdamiesi kartu su viešųjų finansų ekspertais atliktais skaičiavimais, taip pat išanalizavę 1990 metų Airijos ekonomikos augimo fenomeną. Kaip buvo minėta, įgyvendinus šį planą apie 80 tūkst. iš visų į Lietuvą atėjusių ir vietos verslo sukurtų darbo vietų būtų sukurtos aukštos ir aukštesnės pridėtinės vertės sektoriuose, tai reiškia, kad alga atitinkamai būtų ir taip gerokai aukštesnė negu vidutinis atlyginimas mūsų šalyje.
Taip pat pažymėtina, kad nieko nekeičiant per artimiausius penkerius metus atlyginimas augtų apie 5 %, tačiau to Lietuvoje neužtenka. Visai neseniai profesorius R. Rudzkis labai aiškiai pasakė: norint, kad žmonės grįžtų į Lietuvą, atlyginimų augimas turi siekti 10–12 %. Būtent šitas augimas gali užtikrinti ir išvesti Lietuvą iš to užburto rato, kai žmonės, neturėdami oraus pragyvenimo mūsų šalyje, ieško jo kitur.
Bet reikia pasakyti, kad spartus darbo užmokesčio augimas nėra panacėja. Jisai turi būti paremtas sparčiu darbo našumo augimu, turi būti paremtas įmonių investicijomis į naujas technologijas, turi būti paremtas įmonių investicijomis gamybos proceso ir paslaugų proceso geresnis valdymas, nes priešingu atveju mes galime papulti į…
PIRMININKĖ. Laikas!
D. KREIVYS (TS-LKDF). …spąstus. Nėra dar 7 minučių?
PIRMININKĖ. 7 minutės. Jau buvo 7 min. 26 sek.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Gerai.
PIRMININKĖ. Prašom paskutinį sakinį.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Gerai. Kad taip neįvyktų, mes visi turime, nepaisydami politinių pažiūrų, nepaisydami politinių preferencijų, aiškiai pasakyti, kad tai yra mūsų visų tikslas ir uždavinys. Nepaisant nei kairės, nei dešinės, to tikslo reikia vieningai siekti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Labai ačiū. Dabar, kadangi diskusijų forma, tai pagal frakcijų dydį diskusijos. Prašom, Socialdemokratų frakcijos vardu kviečiu kalbėti B. Vėsaitę. Ruošiasi K. Daukšys.
B. VĖSAITĖ (LSDPF). Gerbiamieji kolegos, noriu pasakyti, kad labai atidžiai perskaičiau P. Kunčino publikaciją žiniasklaidoje. Su kai kuriomis mintimis sutinku, su kai kuriomis nelabai. Dėkoju už Konservatorių partijos rinkimų programos dalies pristatymą. Bet šiaip diskusija yra tikrai geras laikas pakalbėti apie tai, kokias matome Lietuvos ekonomikos perspektyvas. Iš tikrųjų tam, ką sakė Europos Komisija, aš pritariu, kad auganti nelygybė Lietuvoje irgi yra ekonomikos ir demokratijos stabdis. Aš nesuprantu, kodėl, pasiekus 75 % Europos Sąjungos vidurkio per BVP, mūsų darbdaviai nesugeba dalintis su dirbančiaisiais.
Kalbant apie emigracijos srautus. Iš tikrųjų pagal tiesiogines investicijas 50 % per mūsų valdymo laikotarpį ėjo į didžiuosius miestus, 50 % – į provinciją. Suprantama, emigracija iš provincijos yra tas variklis, nes darbo yra tik valstybės arba savivaldybės įstaigose. Kitas emigracijos variklis – kad žmonės nesijaučia oriai darbo rinkoje, darbdaviai iš tikrųjų nelaiko jų, tiesą sakant, vertais kuriant pridedamąją vertę.
Mūsų ekonomika turi dvi sudėtines dalis. Vis dėlto reikia išnaudoti tą pramonės potencialą, kuris Lietuvoje išliko dar nuo tarybinių laikų arba buvo sukurtas naujai, ir apie ką kalba Europos Komisija, kad kai kurios Europos Sąjungos šalys eitų būtent šia linkme, dėl industrializacijos. Aišku, paslaugos irgi yra ta sritis, į kurią vertėtų atkreipti dėmesį.
Tačiau manyčiau, kad susitikimuose… Štai šiandien mūsų posėdį stebi moksleiviai. Man taip pat teko mokyklose susitikti su moksleiviais ir aš paprašiau jų užsimerkti ir pagalvoti, ką jie norėtų veikti 2030 metais. Tada paklausiau, ko jie norėtų iš politikų, kad jų svajonė būtų įgyvendinta? Žinote, ką jie pasakė: „Mes norėtume didesnių algų.“
Ką reiškia norėti didesnių algų? Manyčiau, kad nuo darželio, nuo mokyklos suolo mes turėtume ugdyti moksleivių verslininko gyslelę. Verslininko gyslelę, kad galima valdyti gyvenimą pačiam ir užsidirbti pačiam. Aš manyčiau, mums reikia dirbti ir su švietimo sistema, kuri galėtų užtikrinti šitą dalyką.
Dar norėčiau pasakyti, kas vyksta dabar pasaulyje ir apie ką mes dar menkai galvojame – tai pasaulio ekonomikos skaitmeninimas. Pasaulio ekonomikos skaitmeninimas vyko jau seniai, bet įvyko proveržis. Sakyčiau, dabar ir mes, kaip visuomenė, kaip valdantieji arba esantys parlamentuose, turime į tai reaguoti. Tai yra lazda su dviem galais. Vestuvės tarp didžiųjų duomenų platformos plius robotizacija – tai naujojo pasaulio ekonomika ir naujai reguliuojama darbo rinka. Kokiu laipsniu naujoji skaitmeninė ekonomika sukurs, sunaikins ar pakeis darbo vietas, dar kol kas nėra aišku. Kurie sektoriai bus labiausiai paveikti?
Jūs turbūt žinote, kad pas mus atėjo „Uber“, tačiau „Uber“ centras yra JAV ir liūto dalis sukurtos pridėtinės vertės nueis būtent ten. Žiūrėkite, pasaulyje veikia milijonai šiuolaikinių informacinių galerų vergų…
PIRMININKĖ. Laikas, Birute!
B. VĖSAITĖ (LSDPF). …kurie dirba Filipinuose, Brazilijoje, Indijoje.
PIRMININKĖ. Gerbiamoji Birute, paskutinį sakinį.
B. VĖSAITĖ (LSDPF). …feisbukas, gūglė – jie, tos superžvaigždės, varto milijonus, o kitiems lieka nuograužos ir kaulai.
PIRMININKĖ. Laikas!
B. VĖSAITĖ (LSDPF). Štai kas ateina ir apie ką mes, gerbiamasis Kubiliau, turėtume kalbėti, kalbėdami apie mūsų ekonomiką, darbo rinką.
PIRMININKĖ. Laikas, Birute!
B. VĖSAITĖ (LSDPF). Tą jau jaučia kitos šalys. Tą jaučia ir mūsų, tarkim, taksistai, viešbučiai ir visi kiti.
PIRMININKĖ. Viskas, išjungtas mikrofonas. Tris keturis kartus sakiau, kad laikas. Prašau nepiktnaudžiauti, nes tikrai visiems bus taikomos vienodos sąlygos.
Diskusijoje dalyvauja Darbo partijos frakcijos vadovas K. Daukšys. Ruošiasi K. Glaveckas, Liberalų frakcija.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiamoji Seimo Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, pirmiausia norėčiau padėkoti A. Kubiliui, kad leido šiandien visoms politinėms partijoms pristatyti savo ekonomines programas šioje salėje, ir tikiuosi, nors ir mažai laiko turėdami, atsiliepsime į tą kvietimą.
Pirmiausia Darbo partija mano, kad svarbiausias dalykas yra gyvenimo kokybės, Lietuvos žmonių gyvenimo kokybės gerinimas. Tą gerinimą reikia pasiekti tiek didinant gyventojų pajamas, tiek mažinant išlaidas. Pajamų didinimas būtų per gyventojų pajamų neapmokestinimą iki minimalios algos, per minimalios algos didinimą ir algų didinimo skatinimą. O išlaidų mažinimas būtų per PVM tarifo būtiniausiems maisto produktams ir vaistams sumažinimą. Kitoje kadencijoje mes skirsime tam ypatingą dėmesį.
Dabar daug kas sakys, iš kur pinigų rasime? Mes šiuo atveju būsime solidarūs su konservatoriais sakydami, kad yra trys banginiai, kuriais Lietuva tuos pinigus gali padaryti. Ir aš manau, kad mes sugebėsime tai jums įrodyti.
Pirmas dalykas, mūsų manymu, regionų stiprinimas, verslo regionuose stiprinimas, galimybių sudarymas regionams atsigauti. Tam turėsime ir specialią programą, ir įstaigas, kurios padės smulkioms įmonėms tuose regionuose verstis, ir specialią būsto programą regionams, kur galėtų būti municipalinis būstas pastatytas, kad jauni žmonės galėtų važiuoti ten gyventi, daryti savo darbus ir verslą.
Kitas dalykas, aišku, yra smulkusis ir vidutinis verslas, kuris sudaro Lietuvos ekonomikos pagrindą, todėl siūlome, kad įmonės, kuriose dirba iki 10 žmonių ir jos turi iki 700 tūkst. eurų apyvartą, iš viso pelno mokesčio nemokėtų, jokių mokesčių. Kad mažoms įmonėms, kurios įsikūrusios regionuose, būtų specialios INVEGA garantijos, kad dalyvaudamos viešuosiuose pirkimuose mažos įmonės turėtų 30 % rezervą, tai yra 30 % viešųjų pirkimų vyktų mažoms įmonėms specialiai skirtoje dalyje, ir taip pat supaprastinti individualios veiklos apmokestinimo sąlygas ir administracinę naštą.
Ir, aišku, šalies konkurencingumo didinimas, tai yra eksporto skatinimo programa, viena aiški valstybinė institucija, kuri koordinuoja, aukštu lygiu koordinuoja visą eksporto plėtrą. Toliau, energetikos sektoriaus sutvarkymas taip, kad nesiektų dvigubai padidinti savo vertę, šakos vertę, o leistų kitų pramonės šakų vertę didinti ir konkurencingumą dėl to, kad pas mus energetika bus viena iš pigiausių regione. Ir tikrai sutinku, kad ES struktūrinių fondų lėšos būtų skiriamos aukštą pridėtinę vertę sukuriančioms šakoms, tarp jų biotechnologijoms, lazeriams ir kitiems dalykams.
Investicijos. Investicijose pirmiausia siūlysime neapmokestinti įmonių reinvestuojamo pelno. Susisiekimas, ką ne vienas investuotojas sako, kad į Lietuvą atskristi kitą kartą yra sudėtinga, nes reikia per dvi arba tris šalis skristi. Transporto koridorius Rytai–Vakarai ir jo galimybių išplėtojimas, ir mokesčių kodeksas, kuris būtų aiškus, kuris neleistų įvairiai traktuoti, būtų stabilus ir sudarytų investicijoms gerą pagrindą. Tai yra esminiai dalykai, kuriuos mes norime įgyvendinti, ir žinome, kad mes juos galime įgyvendinti, kadangi jau šių metų šios mūsų kadencijos užsibrėžti tikslai parodė, kad, pavyzdžiui, mes buvome numatę minimalios algos augimą ir iš tikrųjų jis užaugo 54 %, nes mūsų partija buvo tokią programą numačiusi. Mes manome, šitoje vietoje linkėtume, kad ir konservatorių programa būtų taip pat gerai įgyvendinama, nes iki šiol, pavyzdžiui, vidutinė mėnesinė pensija, apie kurią dabar Andrius labai gerai kalbėjo, esant jūsų valdžiai, buvo sumažėjusi netgi 10 %. Dabar mums tenka užauginti atgal apie 20 % į viršų. O jeigu nebūtų reikėję grąžinti jūsų nusavintų pensijų, tai galėjome ir daugiau padidinti. Lygiai tas pats su nedarbu. Kad ir kaip būtų keista, bet kažkodėl konservatoriams esant valdžioje jaunimo nedarbas buvo 27 %, o bendras 12 %. Ir niekaip to negalėjome kitaip pasakyti, kad atsitinka. Todėl tikrai linkiu tą programą jūsų partijai, kai galėsite, įgyvendinti. Linkiu, kad visi Lietuvos žmonės gyventų geriau, kad nereikėtų išvažiuoti iš Lietuvos. Kad ir kuri partija tai darytų, mes, kaip Darbo partija, pritarsime, paremsime ir dirbsime kartu.
PIRMININKĖ. Kviečiu K. Glavecką. Ruošiasi P. Gražulis.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiamoji Pirmininke, gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų labai reikalinga diskusija ir aš manau, kad A. Kubilius labai rimtai įvardijo, ką reikėtų daryti, tik visuomet ekonomikoje ir politikoje lieka dar vienas papildomas klausimas, ne tai, ką sakė ponas K. Daukšys, kas kaltas iš tikrųjų, bet ką daryti ir, kas svarbiausia, kas tai padarys. Nes visi darbai paprastai yra nepadaromi dėl vienos paprastos priežasties, ne dėl to, kad yra nežinoma, kaip reikia daryti, ką naudoti, kokias technologijas, ar galų gale kaip investuoti ir t. t., bet tiesiog pritrūksta politinės valios. Politinės valios įveikti ne tik tuos dalykus, kurie yra patrauklūs, bet ir padaryti tai, kas yra iš tikrųjų nepatrauklu, tai yra reformas. Reformų padarymas yra iš tikrųjų ne mažiau svarbus negu tai, ką mes kalbėjome, ką minėjo ponas A. Kubilius. Turėkite omeny, mes gyvename euro zonoje, ir Europos Sąjungoje, ir euro zonoje. Mes negalime, būdami euro zonoje, bendrame katile, išvirti atskirą sriubą, kaip atskiros šalys – Ispanija, Italija, Portugalija ar kitos Pietų šalys – iš esmės pradėjo virti atskirą sriubą, skirtingai nuo Šiaurės šalių kaip Vokietija, iš dalies Prancūzija, Olandija, Skandinavijos šalys. Iš tikrųjų problemų euro zonoje yra daug, juo labiau „Brexitas“ artėja, kuris, aš manau, išspręs vis dėlto neišeiti Britanijai, bet jeigu Britanija ir išeis, tai Europa, euro zona turi turėti daugelį atsakymų. Bet, deja, šiuo metu iš tikrųjų, jeigu kas dalyvaujate diskusijose ir stebite Europos Sąjungos ir pasaulio spaudą, į daugelį klausimų iš esmės nėra atsakymo. Iš dalies dėl to gal kalta ne tik, aš negražų žodį pasakysiu, atpenėta Europos Komisija ir eurobiurokratija, ir paragrafai, kurie yra, bet politinės valios stoka, sutarimo tarp Europos Sąjungos, daugelio euro zonos šalių. Jeigu paimtume Lietuvą kaip euro zonos dalį, tai, be abejo, mes ekonominį augimą, tą, koks buvo ir praeitais metais, užpraeitais, iš esmės pasiekėme dėl europinės paramos: praeiti metai – 1,7 %. Jeigu atmestume europinę paramą, investicijas, kurios buvo, tai iš esmės mes turėtume minusinį ekonomikos augimą. Tai vienas dalykas.
Antras dalykas, investicijos, kurios, taip galvojama ir bent jau rašoma, Lietuvoje labai smarkiai išaugo. Jeigu jūs pažiūrėtumėte į jų turinį, tai pamatysite, kad daugiau negu 60 % visų investicijų, tiesioginių užsienio investicijų, TUI’ų vadinamųjų, sudarė investicijos į nekilnojamąjį turtą. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad vienaip iš rezidentų, ne rezidentų, tai reiškia, kad iš Europos Sąjungos, iš kitų euro zonos valstybių iš esmės arba lietuviai, kurie ten gyvena, investavo ne į darbo vietų sukūrimą, ne į mokslą, ne į žinias, bet į nekilnojamąjį turtą. Kitaip sakant, tai, kas jiems atrodė labiau perspektyvu. Ir per praeitus metus, pavyzdžiui, investicijos į mokslą ir švietimą sumažėjo 31 mln. eurų. Iš tikrųjų tie skaičiai daug ką pasako.
Pasako tai, kad Lietuvoje iš tikrųjų situacija yra labai sudėtinga, kad mūsų eksportuojamos produkcijos iš esmės Lietuvoje vienas dirbantysis sukuria tik vieną su trupučiu euro pridedamosios vertės per valandą. Vokietis sukuria apie 8 eurus su viršum per valandą. Kapitalo aprūpinimas, arba darbo aprūpinimas kapitalu, kapitalizacija darbo vietos arba aprūpinimas fondais toje pačioje Vokietijoje, natūralu, yra 8 kartus didesnis, dėl to ir našumas didesnis. Dabar pasiekti tą, ką mes politikai sakome, kad per kitus metus užauginsime tiek ir tiek to darbo užmokesčio, tai viskas priklausys nuo to, kiek mes investuosime į ekonomiką, kiek mes išplėsime savo rinkas. Rinkų susitraukimas ir naujų paieška valstybei sąlyginai atsieina didelius pinigus. Bet tai yra visiškai įveikiama. Įveikiama, visų pirma, ką ir minėjo A. Kubilius, tai pasitelkus mokslą. Ir dabartiniu metu iš tikrųjų koncentruojant visą dėmesį, ne mažinant, bet didinant investicijas į mokslinius tyrimus ir ypač į jų įgyvendinimą, biotechnologijas, lazerius ir kitas. Mes kito pasirinkimo neturime. Iš tikrųjų demografinė situacija, kuri šiuo metu yra Lietuvoje, mums yra labai nepatraukli. Labai nepatraukli. Ir jeigu mes neišnaudosime, mes turėsime nepaprastai daug problemų.
Dar viena, ką noriu pasakyti, kad į euro zonos problemas, kurios yra, aišku, daugeliu atveju mes neturime atsakymų. Kodėl nekilnojamasis turtas Lietuvoje yra toks populiarus? Tai, kad Europos centrinis bankas kiekvieną mėnesį leidžia 80 mlrd. eurų į rinką, papildomai antrinę rinką, išpirkimą vertybinių popierių, iš esmės reiškia ir kartu vyksta defliacija euro zonoje, tai rodo, kad euro zonos ekonomika kol kas nepataiko į vėžes, nepataiko į ekonomikos augimą. Šia prasme mes tai irgi turime turėti omeny, nes po kelerių metų Europos Sąjungos parama, Lietuvai pasiekus 75 %, iš tikrųjų labai sumažės. Kompensuoti tą paramą bus labai labai sunku, nes mes užuodirbio esam nepadarę. Nepadarėme ta prasme, kad mes neturime našesnių, pelningesnių produktų, neturime papildomų rinkų sukūrę, vertingų rinkų, iš kurių galima uždirbti daug daugiau negu eksportuojant kokius nors primityvius arba paprastus žemės ūkio produktus, be tų pačių technologijų ir kitų dalykų. Jeigu mes to neįveiksime, akivaizdu, bus gana sudėtinga ir toliau mums ką daryti. Taigi tų priemonių yra daug, bet pagrindinis klausimas, akcentas, kurį liberalai visuomet sakė, tai yra politinė valia. Ar užtenka politinės valios tai įgyvendinti? Jeigu jos nėra, tai visi receptai, nesvarbu, kieno išrašyti, kad ir Nobelio premijos laureatų, yra visiškai bereikšmiai. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kviečiu P. Gražulį. Ruošiasi gerbiamas A. Nakas.
P. GRAŽULIS (TTF). Gerbiamieji Seimo nariai, aš jau matau, kad šita diskusija nėra tokia vaisinga ir galbūt diskusijos daugiau skirtos rinkėjams. Konservatoriai pristatė savo programą rinkėjams, bet, deja, mes matome, kada konservatoriai programas, tikrai reikia pripažinti, moka rašyti, gražiai piešti moka, bet realybėje, kada ateina jie į valdžią, paimkime praeitą, ne tik praeitą, dar už praeitą laikotarpį, kada konservatoriai buvo valdžioje, tai apėmė ne tik Lietuvą krizė, bet ir Rusiją krizė apėmė.
Praeitą kadenciją, kai atėjo, tai apėmė ne tik Lietuvą, bet visą Europą ir Ameriką krizė. Tai pagrindinis dalykas, kad nevyktų krizės, tai Lietuvos žmonės turi žinoti: negalima balsuoti už konservatorius ir liberalus. Dabar Europa, matome, blaškosi, negali daugelio problemų išspręsti, tokių pabėgėlių problemų, sienų problemų, o todėl, kad pasirinko visiškai liberalią politiką. Štai čia ir yra problema. Aš manau, kad konservatoriai čia analizavo Airijos, analizavo Graikijos, minėjo Izraelį, kitas tautas, Vokietiją. Yra dar kaimynė Lenkija ir į ją gal reikėtų pasižiūrėti. Čia daug arčiau. Galima nuvažiuoti, matyti, paanalizuoti, kodėl ten vis dėlto ekonomika daug geriau vystosi ir darbo vietos kuriamos, ir nėra tokios emigracijos.
Tas programas, kaip dar pasikartosiu, gali parašyti visi, bet jas įgyvendinti labai sudėtinga. Prisiminkime, ką atėję konservatoriai… Imkime jų senąsias programas, ką jie rašė, kaip jie dirbs, kokius įstatymus priims, kad mažins mokesčius, kels atlyginimus, o atvirkščiai, – be abejonės, nedarbas didėjo, atiminėjo pensijas, mažino pensijas. Darbuotojams atiminėjo atlyginimus. Viskas buvo daroma kitaip. Mažino krašto apsaugos lėšas ir panašiai. Tai mums paliktas toks sunkus palikimas, kad valdančioji dauguma tik dabar per visą šią kadenciją tą tokį sunkų palikimą sugebėjo, kaip čia pasakyti, išmėžti. Jeigu dar vienai kadencijai žmonės patikės, ir ši valdančioji dauguma bus dar vieną kadenciją daugumoje, tai aš manau, kad mes tikrai didelį progresą padarysime ekonominiame sektoriuje į priekį. Juk pažiūrėkime dėl tų strateginių objektų. Dėl atominės elektrinės uždarymo buvo tik kalbama, mokama konsultantams, atominė elektrinė nebuvo uždaroma.
Imkime tas jungtis su Rytais, su Švedija ir su Lenkija. Apie jas tik buvo rašoma, kalbama, bet nebuvo daroma. Atėjo ir padarė mūsų valdančioji dauguma. Žinoma, pridaryta klaidų, ypač dėl suskystintų dujų terminalo. Apie jį irgi buvo kalbama, daroma, projektuojama, bet nedaroma. Atėjusi valdančioji dauguma jau kai kurių sutarčių nesugebėjo perrašyti, paėmė, įgyvendino ir pastatė tą suskystintų dujų terminalą. Ne tik kad mes pastatėme, bet mes ir ištaisėme dalį jūsų padarytų klaidų, nes tas suskystintų dujų terminalas buvo tokia našta mūsų valstybei, kad kiekvieną dieną mokėjome pusę milijonų litų. Mes, mūsų Vyriausybė, persiderėjo, sumažino dujų kainą trečdaliu, sumažino trečdaliu dujų kiekį ir dabar dar bando ištaisyti paskutinę jūsų A. Kubiliaus klaidą, nes per 10 metų mes sumokėsime nuomos tiek, kiek kainuoja du suskystintų dujų terminalai. O mes dabar stengiamės išpirkti ir, gal, duok Dieve, pavyks mums išpirkti. Tai yra milijardai. Tai padėkite šiandien tas milijardines sumas mums į biudžetą ir, be abejonės, už tuos pinigus galėsime daug nuveikti, pritraukti įvairiausių, moderniausių technologijų, sukurti daug darbo vietų ir panašiai. Taigi aš sakyčiau – į kalbas nežiūrėkime. Žiūrėkime į darbus. Ir pagrindinis dalykas, kreipiuosi į žmones, į rinkėjus, jeigu norite, kad ateitų ne tik Lietuvoje krizė, o gal ir pasaulinė, tai balsuokite už konservatorius.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kviečiu A. Naką. Ruošiasi M. Adomėnas.
A. NAKAS (MSNG). Ačiū. Nesu ekonomistas, bet kas skaičiuoja pinigus, vis tiek yra ekonomistas. Pasiklausius diskusijos, kuri yra labai prasminga, tampa iš tikrųjų neaišku, kur 25 metus ėjo Lietuva, kad vokietis uždirba aštuonis eurus pridėtinės vertės, o Lietuvos gyventojas tik eurą, praėjus ketvirčiui amžiaus. Norėčiau paklausti, čia turbūt atsakymo nebus iš pono A. Kubiliaus, kodėl siūlomas tik Airijos kelias kaip geras pavyzdys arba Graikijos kelias kaip blogas pavyzdys? Juk tų pavyzdžių yra kur kas daugiau. Galų gale galbūt ne visiems patinka Airija.
Pavyzdžiui, man asmeniškai labai patinka Kanada, man labai patinka Nyderlandai, man labai patinka Singapūras, kur yra vienpartinė sistema, man patinka Naujoji Zelandija. Ir čia man kyla toks klausimas, tiesiog pamąstymas. Juk turbūt niekas nesiginčys, kad ekonominė gerovė klesti ten, kur yra labai stipri teisėsauga. Vieni anksčiau susitvarkė su tais reikalais, kiti vėliau, bet tie, kurie su tuo susitvarkė, ten žmonių gyvenimas yra labai geras, kad ir tose šalyse, kurias aš paminėjau.
Aš asmeniškai nežinau, kokia situacija yra Airijoje dėl teisėsaugos. Apie tai konservatoriai nekalba. Bet turbūt būtų labai įdomu palyginti. Aš asmeniškai manau, kad ten yra puiki situacija, tokia, kaip ir Jungtinėje Karalystėje, ir daugelyje Vakarų šalių. Tai gal vis dėlto pristatant rinkimų programas, o manau, kad konservatorių programa šiuo atveju yra labai gera, aš ją antrą kartą girdžiu, pirmą kartą susipažinau, kai ji buvo pristatyta tiesiogiai virtualioje erdvėje, ir pristatė ją konservatorių pirmininkas, galbūt reikia kalbėti apie esmę, kodėl šita valstybė skęsta. Aš manau, kad ekonomistų, ir labai gerų, Lietuvoje yra. Jų yra ne tik Lietuvoje, jų galima ir pasikviesti. Bet yra problemos, kurių už mus, lietuvius, absoliučiai niekas neišspręs, tik mes patys. Ir būtent aš turiu omenyje mūsų labai abejotiną teisėsaugą. Nors, aišku, pastarasis atvejis su liberalais yra neeilinis, tačiau ir čia turbūt visiems kyla daug klausimų, kodėl tik su jais ir kaip čia taip viskas atsitiko? Aišku, įdomu. Kitaip tariant, noriu atkreipti dėmesį ir pakviesčiau visas partijas – visas savo programose atkreipti dėmesį į, mano galva, čia tik mano galva, į didžiąją politinę korupciją. Ne tą smulkiąją, su kuria puikiai tvarkosi mūsų teisėsaugininkai. Ir netgi vėlgi žiūrint į liberalus, operacija prieš liberalus buvo puikiai suorganizuota, teisėsauga parodė, kad jie dirba ypač profesionaliai ir kruopščiai. Aišku, mes nežinome, kaip ten viskas bus iš tikrųjų, ar E. Masiulis kaltas, ar nekaltas, tai antraeilis dalykas. Žodžiu, prisidėdamas prie konservatorių programos, kurioje yra tikrai daug puikių dalykų, pakviesčiau visas partijas ypatingą dėmesį skirti būtent tam, apie ką aš čia kalbėjau. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kviečiu M. Adomėną. Ruošiasi R. J. Dagys.
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Kolegos, gėda! Gėda už tokį Seimą, kuris nenori leisti kalbėti labiau išsilavinusiems, geriau matantiems, daugiau pasiekusiems, blaiviau vertinantiems žmonėms. Gėda, kad gražulizmas tampa Seimo mąstymo norma ir kad akademikai klauso to, ką jiems diktuoja tik vidurinį vargais ne galais įgijęs Seimo narys. Buvau pasiruošęs kalbėti ką kita, bet iš tiesų žmogus, kuris gerbia Seimą tiek, kad atskrenda specialiai, kad galėtų kalbėti Seimo posėdyje ir jam tai neleista, aš perskaitysiu jo kalbą.
Taigi skaitau P. Kunčino kalbą. Noriu pabrėžti, kad jis nėra nei konservatorių, nei kokios kitos partijos narys ir pats jis prašė tą pakartoti. Taigi cituoju:
„Gerbiamieji Seimo nariai, partijų ir Seimo frakcijų atstovai, kaip girdėjote, mano vardas yra Paulius Kunčinas. Šiuo metu gyvenu ir dirbu Azijoje. Esu ekonomistas ir finansų analitikas, Lietuvos ir Malaizijos verslo tarybos įkūrėjas. Esu iniciatyvos „Lemiamas šuolis“ iniciatorius. Iš anksto atsiprašau už savo kiek prikimusį balsą, mat tik prieš porą valandų nusileidau Vilniaus ore, kur atskridau tiesiai iš Manilos.
Visų pirma noriu labai aiškiai deklaruoti, kad mano buvimas Lietuvoje yra niekaip nesusijęs su artėjančiais Seimo rinkimais. Nekandidatuoju ir nekandidatuosiu į Seimą. Nesu jokios politinės partijos narys. Prieš jus šiandien esu tam, kad pristatyčiau tris labai paprastus žingsnius, kurie jau dabar pritrauktų investuotojus į Lietuvą, kurie kurs naujas gerai apmokamas darbo vietas ir sudarys geras sąlygas visų dirbančiųjų atlyginimų augimui. Tie trys žingsniai yra: „Sodros“ lubų įvedimas, talentų vizų aukštos kvalifikacijos darbuotojams įteisinimas ir statybų leidimų tvarkos supaprastinimas. Tikiuosi, kad man pavyks jus įtikinti, kad šie trys žingsniai yra būtini Lietuvai.
Per pastarąsias kelias savaites teko pasikalbėti su visų svarbiausių parlamentinių partijų atstovais ir lyderiais. Džiugu, kad absoliuti dauguma palaiko šiuos žingsnius, tačiau man neramu, kad kalbos gali likti kalbomis ir gali pritrūksti politinės valios priimti svarbius strateginius sprendimus.
Aš buvau susitikęs su Ministru Pirmininku gerbiamuoju A. Butkevičiumi. Susitikime jis pakartojo tai, ką yra ne sykį pasakęs viešai: jis palaiko „Sodros“ lubų įvedimą dar šios Seimo kadencijos metu. Palaikymą „Sodros“ lubų įvedimui išgirdau ir iš Darbo partijos, Liberalų sąjūdžio, Tėvynės sąjungos atstovų. „Sodros“ lubas palaikančių yra kiekvienoje partijoje. Kyla klausimas, kodėl šis klausimas yra vis atidedamas į šalį, kodėl yra bijoma prisiimti atsakomybę ir pagaliau žengti šį žingsnį? Man daug kas sako: liaudis nesupras, galvos, kad tarnaujame verslui, atstovaujame tik turtingiesiems. Tačiau tai juk netiesa. „Sodros“ lubų reikia visiems dirbantiesiems: gydytojams, vairuotojams, pardavėjams, gaisrininkams ir kitiems. Visi dirbantieji laimės, jei Lietuvoje bus pradėtos kurti gerai apmokamos darbo vietos. Manau, kad dėl klaidingo įspūdžio, kad „Sodros“ lubos reikalingos tik turtingiesiems, kalta konstruktyvios diskusijos stoka ir paprasčiausias nesusikalbėjimas.
Atsakykime į klausimą, kaip „Sodros“ lubos susijusios su darbo vietų kūrimu ir ar tai svarbu tik verslo elitui? Darbo vietos sukūrimas yra investicija, kuri yra paremta tais pačiais ekonominiais dėsniais, kaip ir bet kuris sprendimas, susijęs su pinigų ir kapitalo perskirstymu. Kuriant darbo vietą yra pasveriama jos kaina, rizika ir potenciali grąža. Šiuo metu, gerbiamieji Seimo nariai, kurti gerai apmokamas darbo vietas yra per brangu. Kaip ir tie nelemti kalafiorai, gerai apmokamos darbo vietos mūsų šalyje yra egzotika. Signalas, kurį siunčiame jaunimui yra toks: geriau eik į Vilniaus oro uostą, už keliasdešimt eurų sėsk į „Wizz Air“ ar „Ryanair“ lėktuvą, ieškok laimės Londone, Dubline, Berlyne ar kituose Europos miestuose. Ten įvertins tavo talentą, Lietuvoje tau nėra ką veikti, pas mus atlyginimai visada bus žemi, kam mums tie investuotojai, mus tenkina tokia situacija.
Tačiau tokia situacija tikrai netenkina šimtų tūkstančių Lietuvos piliečių, kurie išvyko laimės ieškoti svetur, tarp jų ir manęs, ir kitų lietuvių, kuriems yra ne tas pats, kokia ateitis laukia Lietuvos. Taip, užsienyje mus vertina, bet mes norime gyventi savo tėvynėje ir prisidėti kuriant jos ateitį. Mums, užsienyje dirbantiems lietuviams, yra ne tas pats, kad Lietuvos demografinė situacija pasiekė kritinę būklę, mums ne tas pats, kad turime kalbėti apie talentų vizas aukštos kvalifikacijos darbuotojams, nes Lietuvoje nebeliko pakankamai IT specialistų, finansininkų, analitikų. Ir tai tik pradžia. Artimiausiu metu pradės trūkti gydytojų, inžinierių. Net tie patys darbo vietas kuriantys verslininkai jau žvalgosi į Minską, Rygą ar Varšuvą, kur sąlygos mokėti didelius atlyginimus yra palankesnės. Beveik 70 % apklaustų užsienyje dirbančių lietuvių sako, kad jie sugrįžtų į Lietuvą, jei čia būtų galimybė gauti gerą atlyginimą. Daugiau nei 90 % užsienio investuotojų mato Lietuvą kaip tinkamą šalį kurti gerai apmokamas IT, finansų, sveikatos, logistikos ir aukštųjų technologijų sektoriaus darbo vietas. Tai yra darbai mūsų gydytojams, vairuotojams, mokslininkams, pagaliau tai yra papildomos pajamos į biudžetą, jos leis kelti atlyginimus mokytojams, gaisrininkams, slaugėms ar biudžetinių įstaigų darbuotojams.“ (Balsai salėje) Pirmininke, ar galiu baigti, du puslapiai likę? (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Taigi aš nestabdau, prašom.
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). „Skaičiavimai rodo, kad „Sodra“ yra pasmerkta bankrotui, jeigu nebus naujų darbo vietų ir naujų įplaukų. Išlaikyti šią gęstančią, gendančią, griozdišką mašiną turi 850 tūkst. Lietuvos dirbančiųjų, tuo tarpu de facto „Sodros“ lubos jau egzistuoja 160 tūkst. Lietuvos dirbančiųjų, kurie dirba individualiai, tai yra 16 % visų Lietuvos dirbančiųjų. Net ir šie žmonės norėtų matyti „Sodros“ lubas. Jau daugybę metų IT specialistai dirba po vienu stogu, tačiau jie steigia daug individualių įmonių, jie nori plėstis, imti kreditus verslui vystyti, tačiau to padaryti jie negali – be „Sodros“ lubų darbo vietų kūrimo kaina jiems yra per aukšta. Aš jau nekalbu apie naujus investuotojus, kurie sukurs naujas darbo vietas plyname lauke. Vien aš asmeniškai pažįstu bent šešis investuotojus, kurie jau būtų Lietuvoje, jau dabar turėtume mažiausiai 2 tūkst. labai gerai apmokamų darbo vietų, kurios galėtų finansuoti mažiausiai 4 tūkst. darbo vietų gydytojams, mokytojams, policininkams ar valstybės tarnautojams. Vien per PVM šios darbo vietos kompensuotų nedidelius buhalterinius praradimus, kurie yra visiškai nežymūs žiūrint iš strateginės pusės.
Todėl, gerbiamieji Seimo nariai, aš šiandien specialiai atskridau iš Pietryčių Azijos 48 valandom tam, kad galėčiau čia ir dabar kreiptis į jus, į lyderius, kuriais pasitikėjo tauta. Jūs turite visas galimybes dar šios kadencijos metu padaryti tai, kas yra būtina, kad į Lietuvą pradėtų plaukti investicijos. Jei šis klausimas ir vėl bus nukeltas, investuotojai nelauks, jie rinksis kitas šalis. Mes strategiškai atrodysime silpni ir nepatrauklūs. Todėl kreipiuosi į jus: padarykite tai, kas yra būtina, pabaikite šią kadenciją su pasididžiavimu, kad padarėte viską, kas įmanoma dėl Lietuvos ir visų dirbančiųjų gerovės. Patikėkite manimi, Lietuvos žmonės, išeivija, jaunimas bei mūsų tėvai jūsų teisingą sprendimą tikrai įvertins. Ačiū.“ Baigiu skaityti P. Kunčino kalbą. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Gerai. Galbūt be emocijų, gerbiami Seimo nariai. Jums taip pat galioja bendros taisyklės. (Balsai salėje) Prašom. R. J. Dagys. Ruošiasi K. Masiulis.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, gaila, kad mes tokias fundamentines diskusijas nuleidžiame į tam tikro apsikeitimo vienas kitam kaltinimais ir kitokiais dalykais lygį, kai iš tikrųjų situacija, kurią mes dabar turime, yra dramatiška. To epiteto aš tikrai nesigėdyčiau. Ką reiškia pastaruoju metu tendencija, kad mūsų emigracija išaugo šiais metais pusantro karto, priedo – ji atjaunėjo? Anksčiau emigravo vidutinio amžiaus žmonės, dabar emigruoja jauni žmonės, jaunimas iki 25–29 metų. Per dieną mes prarandame 111 žmonių, sausio mėnesio I ketvirčio statistika. 111 žmonių prarandame per dieną! Tai jau visą įmonę prarandame. 46 dėl demografinės situacijos tiesiog išmiršta, 65 jauni žmonės išvažiuoja. Ko dar mums reikia, kad visi susiimtume ir rastume sprendimo būdus? Visi, aš turiu omeny. Nuo mūsų nepriklausomybės pradžios mes jau praradome 200 tūkst. žmonių dėl išmirimo, dėl prasto gimstamumo ir 600 tūkst. dėl emigracijos.
Dabar svarstome socialinį modelį. Kad pensijas stabilizuotume be papildomų mokesčių, visa kita, vien tik darbo jėga, reikia įsileisti darbo jėgos per 400 tūkst., kad mes stabilizuotume iki 2035 metų. Tokio masto reikia įsileisti darbo jėgą su sąlyga, kad jie visi dirbs! Ar mes suvokiame, kokia situacija yra?
Ką daro mūsų kaimynai? Jie tikrai mus lenkia. Visos Vidurio Europos valstybės mus lenkia. Vengrai turi specialią ministeriją darbo ištekliams, rūpintis jais, gimstamumo atskirą ministeriją, ieško konkrečių programų, ir ne tik programų. Ir kaimynai lenkai tą patį daro – ne tik programas, kad pritrauktų didžiulius investuotojus, bet pritraukia investuotojus į kiekvieną kaimą, į kiekvieną seniūniją ir taip susigrąžina darbo jėgą. Konkrečios programos… Seniūnai rašo užsakymus, ateina Vyriausybė ir siūlo, ką gali padėti struktūros, investuotojų ieškančios struktūros. Taip ieškoma darbo jėgos, kuriamos specialios programos mūsų darbdaviams, kad jie susigrąžintų darbo jėgą.
Tai mes turime bent jau dalį darbo jėgos susigrąžinti. Kokia bus ekonomika ir finansai, jeigu darbo jėgos klausimo neišspręsime? Juk nebūna taip, ekonomika be žmonių nekuriama. Tai čia skubiai reikia susirūpinti, nes brangiai turėsime mokėti. Kad gimstamumą šiek tiek ištrauktume iš duobės (…) metais paleidome brangią Motinystės ir tėvystės atostogų programą. Panašių programų reikės būsto srityje ir dėl vaiko pinigų, ką lenkai daro – 500 zlotų per mėnesį antram ir trečiam vaikui. Neišvengiamai, didžiuliai pinigai. Čia ne vienos Vyriausybė pastangomis tą reikia daryti.
Socialinio būsto programa irgi nemažiau kainuos, irgi bus didžiuliai pinigai, pensijoms stabilizuoti ateityje vėl reikės didžiulių pinigų. Mes turime susitarti dėl šito, nes tai neatkuriama per vieną kitą dieną, per vieną Vyriausybė kadenciją, per kelias kadencijas tą dalyką tik galima padaryti. Turėkime omeny, kad vienas neišleidimas emigranto į užsienį arba jo susigrąžinimas, ekonomistų skaičiavimu, yra 1 mln. litų pelno į biudžetą per jo darbingą amžių. Tai yra vertos pastangos, ir mes turime tai padaryti. Mūsų kaimynai latviai, estai rūpinasi darbo ištekliais ieškodami jų kaimyninėse valstybėse – Baltarusijoje, Ukrainoje. Mūsų kaimynai lenkai, žiūriu, lenkų kortą taip išplėtė, kad iš esmės mes visi galime ją gauti, visi, gyvenę Didžiojoje Kunigaikštystėje. Siūlo atvažiuoti dirbti pas juos. Visi ieško išeičių, o mes ginčijamės, klausome čia P. Gražulio pasisakymų ar dar ko nors. Ne pasisakymai dabar turėtų rūpėti. Mes turime susitarti. Aš manau, tai yra mūsų priedermė. Jeigu mes to nepadarome, iš to Seimo tikrai jokios naudos nėra. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Ačiū. Aš tik noriu priminti, kad Seimas, parlamentas – tai institucija, o Seimo nariai yra tik dalis visos institucijos.
K. Masiulis. Prašom. Reikėtų kalbėti apie konkrečius Seimo narius.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, dar likę salėje, tie procesai, apie kuriuos mes čia bandome kalbėti, yra be galo svarbūs. Man teko pokyčių vadybą dėstyti ir universiteto auditorijai. Vienoje iš pirmųjų paskaitų aš paklausdavau studentų, kaip dažnai ir kaip ilgai jie mąsto apie savo pokyčius, kurių nori pasiekti gyvenime, ir kaip toli siekia jų pokyčiai. Susidarydavo toks prastas vaizdas, kad nelabai toli jie mato ir nelabai tų pokyčių nori. Jeigu tu nelabai toli savo karjerą matai, tai ji ir bus netolima arba ne kažin kokia. Viskas prasideda nuo to, kad nieko negalvoji apie ateitį, o kai negalvoji, tai ateities ir nėra. Kokia ateina, tokią ir turime.
Vaizdas dirbant Seime yra dar blogesnis negu universiteto auditorijoje, nes mes per ketverius metus gal pirmą kartą kalbame apie tokią svarbią temą. Aišku, kad auditorija daug tuštesnė negu universitete, nes čia niekas egzaminų nepareikalaus iš to kurso. Nežinojimo barjerai yra patys didžiausi. Jie yra gluminamai baisūs. Jungtinių Amerikos Valstijų Kongreso nariai labai daug dėmesio skiria savo išsilavinimui, lavinimuisi, nes jie gal buvo anksčiau mokytojai, gydytojai, dar kažkas, bet jie valstybės valdyti nesimokė ir jie (…) pačia greičiausia ir pažangiausia kryptimi nesimokė. Jiems reikia mokytis. Mes apie tai net nekalbame. Gerai. Nežinojimo barjerai glumina, bet glumina ir nenoras kažką keisti.
Kitas klausimas, kokia kryptimi mes turėtume eiti, jeigu pradėtume rimtai diskutuoti ir tartis? Yra tas žinomas Pareto principas 20–80. Tik 20 % reikia įdėti pastangų, kad pasiektum 80 % rezultato. Reikia atrasti, kaip čia buvo P. Kunčino pranešime, jis siūlo kreipti dėmesį į tris kertinius dalykus. Gal į tuos, gal į kitus, mes nediskutuojame. Nedaug reikia pastangų įdėti, bet reikia įdėti teisinga linkme, kad pasiektum 80 % rezultato, ir visiškai neapsimoka siekti 100 %, blaškytis ir viską tobulai realizuoti. Nereikia to tam, kad mes pasiektume lemiamą persilaužimą. Tokia yra teorija, tokia yra praktika. Taip gyvena sėkmingi žmonės, gyvena sėkmingos įmonės.
Svarbus yra ir kitas aspektas, apie kurį mes visai nediskutuojame, tai yra dvi piniginės. Reikėtų turėti atskirą piniginę strateginiams tikslams studentui šeimoje, tuo labiau valstybėje. Strateginiams tikslams turėtume turėti atskirą piniginę. Apie tai mes nediskutuojame, nešnekame. Tai be galo svarbūs dalykai. Jeigu apie tai nesusimąstome, kodėl taip yra, tai ir nebus jokių pokyčių. Mūsų biudžetai susimaišo su rutininiais poreikiais. Rutininiai poreikiai visados praryja viską. Taip yra visur.
Kas valdo tuos pokyčius, yra kitas klausimas. Ar valdo žmonės, kurie supranta, kaip jie valdomi? Reikia suprasti, kad pokyčiai visada sukelia pasipriešinimą. Pabandykite mankštintis, jeigu iki šiol nesimankštinote. Pamatysite, kaip sunku pradėti. Pabandykite pokytį. Jūs pats priešinsitės, ne kas nors kitas. Taip yra visur. Pabandykite keisti savo įmonę ir pamatysite, kad darbuotojai nelabai nori. Visur taip bus. Vadinasi, mes turime suprasti, kad labai svarbu, kas valdo ir kaip valdo. Tam, kad įveiktume pasipriešinimą, reikės tam tikrų technikų ir technologijų.
Pažiūrėkime į kitus dalykus. Mes daug kur esame daug ką pasiekę. Man trūksta laiko. Tarkim, e. valdžios instrumentai labai toli pralenkę, bet į e. valdžią įdiegėme biurokratines procedūras. Biurokratija e. valdžios instrumentams visiškai nereikalinga, tai yra ydinga praktika. Daug kas galėtų būti visai kitaip daroma. Daugybė pinigų taip iššvaistoma, žmonės praranda pinigus. Tai kas, kad galima elektroniniu būdu biurokratijai pasitarnauti? Atsiprašau, pritrūko laiko.
PIRMININKĖ. Ačiū, kad jūs tikrai labai tvarkingai baigėte savo kalbą. Diskusijoje užsirašę visi kalbėjo. Galėjome išsakyti savo mintis, nuomones.
16.26 val.
Seimo rezoliucijos „Dėl efektyvesnės politinių partijų finansavimo ir finansinės veiklos priežiūros“ projektas Nr. XIIP-4426(2) (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Dabar darbotvarkės 2-2 klausimas, projektas Nr. XIIP-4426. (Balsai salėje) Kaip sakote? (Balsai salėje) Dabar nei toje vietoje, nei ta registracija. Jau paskelbiau numerį. Galėsite balsuoti už pateikimą. Seimo rezoliucijos „Dėl efektyvesnės politinių partijų finansavimo ir finansinės veiklos priežiūros“ projektas Nr. XIIP-4426. Pateikimas, svarstymas ir priėmimas. Pranešėjas – A. Kubilius. Prašom.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, siūlome šiandien apsvarstyti rezoliuciją, kuri spręstų vieną ne tik aktualią, bet ir ilgalaikę problemą Lietuvoje, kuri susijusi, taip drįstu pavadinti, su politine korupcija, kurią mes visi turime matyti kaip didelę bėdą ir labai racionaliai svarstyti, ką reikia padaryti, kad tos problemos būtų mažiau. Aš nenoriu čia kalbėti ir sieti su kokiais nors pastarųjų dienų įvykiais. Iš tikrųjų galime vardinti ir vardinti daugybę tų negerų dalykų, negerų istorijų, kurias čia, Seime, svarstydavome prokurorui stovint tribūnoje ir reikalaujant panaikinti vieno ar kito Seimo nario ar partijos lyderio imunitetą.
Turime labai aiškiai pamatyti vieną labai paprastą dalyką. 2011 metais Seimas kartu su Prezidente ir tuo metu mūsų Vyriausybe taip pat rėmė tokią iniciatyvą – iš antro karto priėmė labai svarbų sprendimą ir apribojo verslui remti politines partijas sekant Vokietijos ar Skandinavijos pavyzdžiu.
Net ir krizės laikotarpiu radome galimybių skirti biudžete panašios apimties lėšų, kiek partijos deklaruodavo, kad jos išleisdavo kiekvienais metais. Taip pasiekėme labai svarbaus dalyko – partijoms, partijų lyderiams sumažėjo poreikis eiti ir ieškoti ištiesta ranka verslo paramos, kartu neišvengiamai ir verslas turėdavo kokių nors vienokių ar kitokių pageidavimų.
Taigi partijos tapo kur kas laisvesnės nuo to, tačiau, kaip ir bet kokiu kitu atveju, jeigu nėra tinkamos priežiūros, tai pagundos elgtis netinkamai visada lieka. Deja, taip jau žmogus yra surėdytas. Ne veltui aš tai vis kartoju, kad kiekvieną sekmadienį tie, kas einame į bažnyčią, meldžiamės sakydami „Tėve mūsų“ ir sakome tuos žodžius „Ir neleisk mūsų gundyti“. Jau šimtmečius ar tūkstantmečius žmonės prašosi apsaugos nuo gundymo. Partijoms tokia apsauga iš tikrųjų turi būti griežta ir efektyvi, racionali partijų finansavimo priežiūra. Pagal galiojantį Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymą tokia priežiūra yra suteikta įstatymų nustatyta tvarka Vyriausiajai rinkimo komisijai. Bet tenka pasakyti, kad Vyriausioji rinkimų komisija dėl įvairių priežasčių, gal asmeninių, gal dėl to, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos sudėtyje yra visų partijų atstovų, tą priežiūrą realizuoja, mano manymu, tikrai nepakankamai efektyviai.
Aš galiu priminti labai konkrečius mūsų viešai rašytus pareiškimus per praeitų metų savivaldos rinkimus, kai viena partija Vilniaus mieste, na, čia ne paslaptis, Darbo partijos kandidatai, daug kandidatų pagal viešai deklaruotas išlaidas rinkimams, pagal viešai deklaruotus indėlius į savo rinkimų kampanijas demonstravo, kad jie savo partijos, savo rinkimų kampanijai Vilniaus mieste kaip kandidatai įneša vos ne dvigubai didesnes sumas, negu yra deklaravę savo santaupų. Na, atrodo, akivaizdus dalykas. Akivaizdu, kad žmonės, tie kandidatai tuos pinigus gavo iš kažkokių, nežinau, juodųjų buhalterijų ar pilkųjų buhalterijų, ar dar ko nors. Mes prašėme, kad Vyriausioji rinkimų komisija efektyviai imtųsi šio klausimo tyrimo. Iki šiol tas tyrimas vis dar tęsiasi ir nėra jokių atsakymų. Nieko negirdėjau, kad kas nors būtų nubaustas, kad kas nors būtų įvertinta.
Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad iš tikrųjų politikams yra siunčiamas signalas, kad ta priežiūra yra labai labai skylėta ir kiaura. Ir tada iš tikrųjų kartkartėmis nustembame, kad kažkas pasiduoda tai pagundai, kad priežiūra yra tiek silpna, kad galima gal ir surizikuoti, paimti kokią nors neteisėtą paramą iš kokio nors verslo, ir šitokiu būdu iš tikrųjų padaroma žala ne tik konkrečiai partijai, ne tik konkrečiam politikui matome žalą, bet ir visai valstybei.
Aš nenoriu čia ilgai tęsti, mūsų siūlymas yra labai paprastas – matyti atviromis akimis tą problemą, prašyti Seimo valdybos, kad būtų sudaryta speciali grupė, kuri peržiūrėtų, kaip yra reglamentuota partijų finansavimo ir finansinės veiklos priežiūra. Mūsų įsitikinimu, tą priežiūrą būtų gerai perduoti didesnę patirtį ir didesnius įgaliojimus korupcijos prevencijos reikaluose turinčioms institucijoms, kad ir tai pačiai STT. Žinau, daug kas čia abejoja, kaip čia, iš karto partijos atrodys kaip nusikaltėlės. Galima galvoti apie kokius nors kitus mechanizmus, bet negalima palikti taip, kaip yra dabar, nes aš tikrai nuogąstauju, kad tuo atveju, artėjant šitiems Seimo rinkimams, mes tokių įvairių labai negerų ir negražių istorijų matysime tikrai ne vieną. Geriau iš tikrųjų preventyviai susirūpinti tuo, kad politikai ir partijos neturėtų net tokių pagundų, kad galima elgtis neskaidriai, o tam iš tikrųjų reikia, kad politikai ir partijos žinotų, jog jų visų finansinės veiklos priežiūra yra tikrai daug efektyvesnė, negu yra dabar.
PIRMININKĖ. Ačiū, labai išsamiai čia papasakojote, bet jūsų vis tiek nori klausti dešimt Seimo narių. Bet jeigu padėtų jūsų tas žodis „apsaugoti“, tai mes čia galime didelėmis raidėmis parašyti, kad tik visus apsaugotų kiekvieną dieną.
Pirmasis klausia A. Mazuronis. Nematau. K. Masiulis. Ruošiasi M. Bastys.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Norėčiau paklausti, VRK gavo, atrodo, 20 naujų etatų, tai ar neturėtų šių etatų paskirti šiai funkcijai atlikti?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš tikrai nesiimu spręsti, aš tik matau, sakau, nežinau, čia galima būtų, be abejo, svarstant toliau rezoliuciją arba sudarius darbo grupę kviestis ir VRK, kas jai trukdo būti kur kas efektyvesnei šioje veikloje. Aš galiu spėlioti tik dėl tam tikrų sisteminių dalykų. Galbūt trukdo tai, kad VRK didelę dalį narių sudaro partijų atstovai. Kaip rodo ne vienos srities situacija, kai yra patikima patiems save prižiūrėti, ar tai būtų žiniasklaida, ar tai būtų kad ir tos pačios partijos, tai ta priežiūra, mano manymu, nebūna efektyvi, mes dar nesame tiek užaugę ir subrendę, kad šitokiu būdu galėtume labai efektyviai save prižiūrėti ir bausti patys save. Tai geriau daugiau išorinės priežiūros, negu taip, kaip yra dabar.
PIRMININKĖ. Klausia M. Bastys. Ruošiasi S. Brundza.
M. BASTYS (LSDPF). Dėkoju, gerbiama Seimo Pirmininke. Gerbiamas kolega, jūs ir patys pripažįstate, dar praeitoje kadencijoje buvo priimtas įstatymas dėl Partijų finansavimo, taip pat dėl juridinių asmenų, uždraudžiant juridiniams asmenims finansuoti partijas rinkimų kampanijų metu, ir apskritai yra uždrausta tai daryti. Kaip ir visi sutariame čia, kad yra gerai padaryta.
Mano klausimo esmė yra ta, kad jėgos struktūros ir taip, mes manome, kartais galimai kišasi į rinkimų procesus ir tai yra pavojinga demokratinėms šalims. Taigi toks siūlymas, manyčiau, būtų rizikingas, pažeistų bendrus demokratinės valstybės principus. Dėkoju.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Demokratija, kurios pagrindas yra rinkimai, pagrįsta nešvariais pinigais, nėra jokia demokratija. Nevadinkime to demokratija, tai yra to žodžio visiška diskreditacija. Lygiai taip, kaip negalime vadinti kur nors, pavyzdžiui, Baltarusijoje ar toje pačioje Rusijoje, procesų, kurie turi rinkimų pavadinimą, kad tai yra rinkimai. Na, neiškreipkime esmės. Jeigu norime gyventi tikrai demokratinėje valstybėje, tai pasirūpinkime, kad rinkimai vyktų skaidriai, t. y. kad nebūtų naudojami neteisėti pinigai ir kad tie, kurie prižiūri, būtų efektyvūs, kad visos partijos žinotų, kad bandymas pasinaudoti kokiais nors neteisėtais pinigais bus iš karto pastebėtas ir bus baudžiama.
Dabar Vyriausioji rinkimų komisija ne pirmi metai turi įgaliojimą stebėti ir partijų finansavimą, ir rinkimų kampanijas, monitoringą daryti, kiek kas išleidžia pinigų. Tai dabar pažiūrėkime į Darbo partijos tą pačią garsiąją bylą, vėl čia ne dėl to, kad kalbėčiau prieš Darbo partiją, bet pažiūrėkime į Darbo partijos bylą.
Teismas konstatavo, kad per dvejus metus partija išleido 24 mln. neteisėtų pinigų. Tie pinigai buvo išleisti partijos veiklai, tie pinigai buvo išleisti reklamai. Ar VRK pamatė tai? Tai net ne 100 tūkst., o 24 mln. Ir nepamatė. Tai apie ką mes šnekame? Galime toliau vaizduoti, kad štai yra priežiūra, kad partijos yra prižiūrimos, bet realiai tai neprižiūrimos. Ir tai reiškia, kad nėra demokratijos.
PIRMININKĖ. Aš noriu priminti, klausti – minutė, atsakyti – dvi minutės.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Būtinai.
PIRMININKĖ. Klausia S. Brundza. Ruošiasi N. Puteikis.
S. BRUNDZA (LSDPF). Ačiū, gerbiama Pirmininke. Iš tikrųjų problema egzistuoja, bet, dabar kalbant apie Rinkimų komisiją, jai tikriausiai pakanka kitų darbų ir tikriausiai nėra gerų specialistų. Bet klausimas, ar būtų teisinga padaryti visus, kad jau iš anksto visi, visos partijos jaustųsi lyg ir prasikaltusios?
Prašau pasakyti, yra institucija, kuri kontroliuoja valstybės pinigus, o dabar liūto dalis yra valstybės pinigai, tai kodėl to negali daryti Valstybės kontrolė?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš nesiimu spręsti, už tai čia iš tikrųjų… Aš suprantu tas abejones, ar STT, jeigu paskiriame STT, tai ar tada neatrodysime visi kaip nusikaltėliai. Bet aš turiu pasakyti, kad kai tokios kontrolė nėra, dar labiau visi atrodome kaip nusikaltėliai, nes nėra kas net pasižiūri, ir niekas negali patikėti tos priežiūros, kokia yra dabar, efektyvumu. Aš sutinku, kad galima svarstyti pačius įvairiausius variantus, bet būtų svarbu suprasti ir sutarti, kad negalime palikti taip, kaip yra dabar. Todėl ir siūlome Seimo valdybai sudaryti darbo grupę ir jai pavesti ieškoti efektyvaus ir tinkamo sprendimo nieko nelaukiant.
PIRMININKĖ. Klausia N. Puteikis, ruošiasi A. Mitrulevičius.
N. PUTEIKIS (MSNG). Aš norėjau pasidžiaugti šia iniciatyva ir šios rezoliucijos projektu, norėjau tiesiog paprašyti, kad jūsų frakcijos atstovai, aš tikiu, kad mes pritarsime tokiai rezoliucijai, kad bus sudaryta tokia darbo grupė, norėjau prašyti įtraukti tokį klausimą kaip vadinamieji pietavimai. Štai šiandien žiniasklaida rašo, kaip R. Šimašius su koncerno „MG Baltic“ keturiais pagrindiniais ar trimis asmenimis pietavo. Aš atsimenu, kad prieš 15 metų Lietuvoje buvo rašomi straipsniai apie politiką, kad turime imti gerus pavyzdžius iš vakarietiškos kontrolės sistemos. Pavyzdžiui, štai A. Abromavičius, lietuvis Ukrainoje, rašo „Lietuvos ryte“, kad jeigu kabinete yra privataus verslo atstovas, visada dalyvauja du – politikas ir administracijos darbuotojas ir panašiai. R. Šimašiaus atvejis rodo, kad liberalai labai garsiai kitiems šaukia, kokie mes turime būti vakarietiškų standartų, o realybė, deja, pasirodė priešinga. Aš norėčiau, kad jūs inicijuotumėte ir tokių dalykų atsiradimą darbo grupėje.
Kartu noriu dar priminti ir paklausti, ar vis dėlto ne laikas mums įvesti ne tik pajamų, bet ir išlaidų deklaravimą? Tada, pavyzdžiui, Darbo partijos atstovai, kurie per praeitus rinkimus įnešė sumas, prilygstančias visam jų metinių pajamų dydžiui… Tokie atvejai būtų negalimi. Taigi klausimas dėl…
PIRMININKĖ. Laikas! Laikas!
N. PUTEIKIS (MSNG). …taip pat dėl išlaidų deklaravimo.
PIRMININKĖ. Nepiktnaudžiaukime!
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš galiu atsakyti gerbiamajam N. Puteikiui, kad yra ir daugiau dalykų, ką reikėtų svarstyti. Šiuo atveju mes pasiūlėme spręsti pirmą klausimą, tokį patį labiausiai degantį – tai kas gi prižiūri tuos partijų pinigus. Bet šalia to, pavyzdžiui, mes manome, kad labai padėtų, jeigu ta pati VRK ar kita institucija sudarytų galimybes, daug lengvesnes galimybes platesnei visuomenei matyti partijų ataskaitas. Tos ataskaitos turėtų būti detalesnės ir iš tikrųjų žmonės patys galėtų spręsti, ką daro partijos. Lygiai taip pat daug daugiau viešumo galėtų būti ir dėl partijų sutarčių su įvairiais, sakysim, rinkimų kampanijų vykdytojais, bet tai yra kiti dalykai. Dėl to aš pritariu.
Dėl lobizmo pertvarkos į tai, kad iš tikrųjų nuo tų formalių dalykų būtų pereita prie realių dalykų, t. y. kad būtų fiksuojama, ką politikai, su kuo jie bendrauja, aš manau, kad tai yra irgi labai stipriai pribrendęs reikalas. Aš sakyčiau, aš pamenu iš tų, kaip jūs sakote prieš 15 metų diskusijų, taip pat ir diskusijos apie Jungtinių Amerikos Valstijų patirtį su vadinamaisiais Sunshine – saulės šviesos, jie taip mėgsta skambiai pavadinti, įstatymais, kurie taip tik reikalavo, kad visi susitikimai būtų fiksuojami, būtų aišku, su kuo susitinki.
PIRMININKĖ. Laikas atsakyti… Aš prašiau neišsiplėsti.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerai, bandom trumpinti.
PIRMININKĖ. Klausia A. Mitrulevičius. Ir paskutinis ruošiasi V. A. Matulevičius. Labai plačiai atsakinėjate, neužtenka laiko visiems. Prašom.
A. MITRULEVIČIUS (LSDPF). Dėkoju, Pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, kaip jūs Seimo rezoliucijoje teigiate, kad Vyriausioji rinkimų komisija dėl finansinių resursų stokos ar elementaraus nenoro tai daryti neužtikrina tinkamos partijų ir rinkimų kampanijos finansavimo kontrolės. Gal jūs turite pavyzdžių, kad būtent Vyriausioji rinkimų komisija tiesiog mato akivaizdžius pažeidimus ir to nedaro? Ar finansų? Jie niekada nesikreipia, kad jiems trūksta finansavimo.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš nežinau, ko jiems trūksta, bet aš dar kartą kartoju, kad mane tikrai stebina ir kelia nerimą, galiu vartoti čia kokį nori žodį, tai, kad daugiau nei prieš metus vyko savivaldos rinkimai, mes kreipėmės, ką čia ir kolega N. Puteikis tuos pačius faktus mini, kai Vilniaus mieste vienos partijos kandidatai finansavo savo rinkimų kampaniją, akivaizdžiai skaičiai, plika akimi matyti, vieni su kitais nesueina. Rinkimų komisija lyg ir pradėjo tyrimą, o atsakymo po metų niekas neturime. Kokia čia kontrolė? Čia yra skatinimas – eikite ir toliau taip elkitės.
Dabar kas trukdo tą padaryti? Aš tikrai neturiu atsakymų, kodėl tai nėra padaroma. Aišku, bus pasakyta, kad trūksta etatų, trūksta pinigų, dar ko nors trūksta arba kad kažkurios institucijos per lėtai daro tuos tyrimus. Mano įsitikinimu, trūksta politinės valios.
PIRMININKĖ. Klausia V. A. Matulevičius. Ir pereisime prie kitos stadijos.
V. A. MATULEVIČIUS (MSNG). Gerbiamasis pranešėjau, reikėtų sutikti su jūsų mintimi, kad būtina ką nors šioje situacijoje daryti, bet man vis dėlto šiek tiek skaudu, nors nesu partijos narys, už pasirinktą kelią, nes taip pat būtų galima sėkmingai, kad Kalėjimų departamentas mus visus prižiūrėtų. (Juokas salėje)
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Neturiu ką atsakyti, humoras geras, suprantu potekstę. Iš tikrųjų kartais atrodo taip, kad žmonės taip ir galvotų, kad gerai būtų visus uždaryti ir po to išleisti po vieną, kuris įrodys, kad gerai dirba.
Bet dar sykį tik noriu pakartoti, kad, mano įsitikinimu, paliekant taip, kaip yra dabar, tai yra tokia stručio pozicija. Įkišame galvą į smėlį ir galvojame, kad žmonės nemato, kaip čia viskas atrodo. O problema tikrai yra, todėl aš matau, kaip partijos ar politikai paslysta ant šitos pagundos, paslysta labai skaudžiai ne tik patys sau, bet ir visai valstybei. Mes turime atsakomybę šitą problemą spręsti, o ne laukti, ar mes čia patys drąsiai sakyti, kad mūsų tai nesugundys. Išspręskime šitą problemą.
PIRMININKĖ. Ačiū. Tikiuosi, kad jūs nepaslysite ant to, ko kitiems palinkėjote. Noriu tik pasakyti, jeigu rezoliucijoje konstatuojama apie blogą Vyriausiosios rinkimų komisijos darbą, tai Seimas pats tvirtina vadovą. Galbūt reikia kalbėti, kad netinka vadovas? Kuo čia dėta sistema, jeigu nepadaro? Ten įstatyme labai daug teisių suteikta ir Specialiųjų tyrimų tarnybai, ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, ir visiems kitiems. Tiktai reikia mokėti organizuoti.
Diskusijoje užsirašė dalyvauti K. Masiulis. Prašom. Atsisakote. N. Puteikis. (Balsai salėje) Diskutuoti prašom čia, į tribūną. A. Nakas. A. Nakas. Prašom.
A. NAKAS (MSNG). Mano nuomone, tai nereikalinga iniciatyva. Iš tikrųjų viskas veikia puikiai ir pritarčiau pono V. A. Matulevičiaus pasakymui, kad turėtų, kas ten, Kalėjimų departamentas rūpintis ar kas. Iš tikrųjų paskutiniai įvykiai ir būtent STT veiksmai parodė, kad tie, kurie susigundo nešvariais pinigais, juos mėgsta imti, tam ir yra tarnybos, kurios pričiumpa. Juk Lietuvoje labai daug priežiūros tarnybų ir visokių kitokių priežiūros būrių. Todėl aš manau, kad ši iniciatyva yra tiesiog tokia tuštoka. Viskas veikia ir veikia labai gerai. Ačiū.
PIRMININKĖ. Labai ačiū. Dabar pagal procedūras pereiname prie rezoliucijos priėmimo. Motyvai už – J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš manau, kad kai atsitinka tam tikri sukrėtimai, taip, matyt, mes galime apibūdinti ir pastaruosius įvykius, geriausias atsakas yra konstruktyvus reagavimas ir ieškojimas sprendimų, kurie šalintų esmines tokių įvykių priežastis. Aš manau, rezoliucija tą ir siūlo. Ir nežiūrėkime, kas dabar ko čia klausiame, atsakom, tiesiog galime parodyt tokį bendrą konstruktyvų reagavimą ir, na, padaryti tam tikrą reagavimą teisės aktų reikiamu tobulinimu.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė prieš – A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, geriausias reagavimas į tai, kas vyksta, to nedaryti ir tada nereikės tokių rezoliucijų ir apskritai apie tai nereikės kalbėti. (Balsai salėje) Nevirpinkime tuščiai oro ir nepriimkime tuščiai rezoliucijų. Todėl siūlau balsuoti prieš.
PIRMININKĖ. Keturi už. (Balsai salėje) Nuomonė už – K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Iš tikrųjų yra ką veikti šioje srityje. Jeigu būtų sudaryta, kaip čia ir siūloma, tam tikra veikėjų grupė, kurie pateiktų mums siūlymus, tai mes galėtume patobulinti. Tarkime, VRK gal galėtų būti sudaroma ne partijų, o kieno nors kito, visuomeninių organizacijų, piliečių ir panašiai. Gal tada ir tas noras būtų didesnis kontroliuoti politines organizacijas rinkimų metu ir panašiai. Aš manau, kad reikia priimti tokią rezoliuciją.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė už – N. Puteikis.
N. PUTEIKIS (MSNG). Aš norėjau paraginti priimti šitą rezoliuciją ir priminti kolegoms, kad Seimas prieš keletą metų jau yra svarstęs šitą pasiūlymą, esminį pasiūlymą, kad partijų finansus kontroliuotų FNTT ar panaši institucija, bet tąsyk Seimo dauguma atmetė. Todėl iš tikrųjų labai gaila ir dabartiniai įvykiai rodo, kad prevencinės priemonės būtinos. Aš tikėjausi iš gerbiamojo A. Syso vis dėlto priešingos pozicijos. Kaip tik šitie įvykiai rodo, kad nepakankama priežiūra, ypač iš koncerno perdavimo grynųjų pinigų, įnešimas per kandidatus ar partijos aktyvistus į legalias sąskaitas, šitą vietą būtina užkardyti ir todėl aš raginu kolegas balsuoti už.
PIRMININKĖ. Nuomonė prieš – A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Prašome nesipiktinti, gerbiamasis Kęstuti, visi turi teisę išsakyti savo nuomonę. Aš manau, kad vis dėlto ne rezoliucijomis reikia padėtį taisyti, gerbiamieji kolegos, o savo pavyzdžiu. Tai ir siūlau daryti.
PIRMININKĖ. Gerai. Nuomonė už – A. Anušauskas.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamieji Seimo nariai, iš tikrųjų nežinau, kodėl piktinatės, juk čia dar ne sprendimas – darbo grupė. Aš manau, kad šiai valdančiajai daugumai, kuri yra sudariusi dešimtis darbo grupių, yra priimtina darbo forma. Bus pateikti pasiūlymai, kuriuos mes galėsime svarstyti. Aš manau, kad į tą darbo grupę išties bus pakviesti specialistai, kurie įvertins vieną ar kitą formą, tinkamesnę tiems finansams kontroliuoti, juolab kad nemenka dalis partijų finansų dabar sudaro biudžetinis finansavimas. Todėl siūlau palaikyti darbo grupės sudarymą ir imtis darbo.
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū. Nuomonė prieš – A. Nakas.
A. NAKAS (MSNG). Aš tik pasikartosiu, kad kai kalbame apie užkardymą, tai pastarasis įvykis puikiai parodė, kaip viskas buvo užkardyta, tarnybos dirba, reikia elgtis sąžiningai, o jeigu VRK kažko nepadaro iki galo, tai čia reikia kalbėti apie VRK ir priversti juos, kad jie atliktų savo darbą iki galo arba pasakytų, ko jiems dar trūksta.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonės išsakytos, balsuojame. Kas pritariate, kad tokia rezoliucija būtų priimta, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 71 Seimo narys: už – 28, prieš – 3, susilaikė 40. Rezoliucijai nepritarta.
Reikia balsuoti alternatyviai: redaguoti rezoliuciją arba atmesti. Kas už redagavimą, balsuojate už, kas už atmetimą – prieš. Alternatyvus balsavimas. Nebūkite tokie tikri, kad į jūsų gali nepasibelsti. Niekada nereikia kitam kasti duobės, nes patys galite įgriūti. Čia Andrius visą laiką mus gąsdina, visą dieną.
Balsavo 67 Seimo nariai: už – 30, prieš – 37. Rezoliucija yra atmesta. Trisdešimt šešių…
Darbotvarkės 2-3 klausimas – Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymo Nr. IX-1132 4 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4372. Pateikimas. Kviečiu R. Juknevičienę. Nematau. Tada D. Kreivys. Nėra. Ką tik buvo. (Balsai salėje) Atgal negrįšime.
2-4 klausimas. Du žmonės pateikti. (J. Razma: „Komandiruotėje“). Turėjote prieš tai išsispręsti klausimą.
16.54 val.
Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 14 ir 15 straipsnių pakeitimo, 19 straipsnio papildymo ir Įstatymo papildymo 111 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIP-4409 (pateikimas)
2-4 klausimas – Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 14 ir 15 straipsnių pakeitimo, 19 straipsnio papildymo ir įstatymo papildymo 111 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIP-4409. Pateikimo stadija. Pranešėjas – A. Kubilius. Prašom.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš apgailestauju, kad jūs taip nesirūpinate demokratijos skaidrumu ir tvirtumu, ypač socialdemokratai. Tai mane stebina. Bet nenustebsiu, jeigu įvykiai parodys, kad buvo dėl ko stebėtis jums taip balsuojant.
Gerbiamieji kolegos, dar vienas įstatymo projektas, kurį norime pasiūlyti tam, kad išspręstume ir kitą su demokratija susijusią problemą, t. y. su tam tikrų demokratinių normų įtvirtinimu savivaldybių lygmeniu. Iš tiesų mes daug dėmesio skiriame, kaip skaidrinti politiką nacionaliniu lygmeniu, tačiau į tai, kas darosi savivaldybėse, labai dažnai nekreipiame dėmesio. Į tai dėmesį pradeda atkreipti Lietuvos mokslininkai.
Aš noriu priminti, kad neseniai buvo skelbta Lietuvos TSPMI mokslininkų grupės, vadovaujamos A. Ramonaitės atlikta analizė, kaip atrodo demokratija kai kuriose savivaldybėse. A. Ramonaitė pavartojo tokią labai įtikinamą metaforą, pasakė: „kaip ananasinis obuolys“. Išorė atrodo gražiai, o vidurys visiškai supuvęs. Ir tai, ką matome iš didesnio savivaldybių skaičiaus, aš nenoriu čia vardinti, ypač ten, kur yra susiklosčiusi tokia padėtis, jog meras jaučiasi tvirtai ir turi didelę valdančiąją daugumą, tai apie demokratiją ten kalbėti darosi vis sunkiau. Aš nenoriu vardinti, čia galima vardinti daugybę. Todėl mes vėlgi manome, jog tam, kad tokia situacija netaptų tokia lėtine liga, reikia imtis sprendimų, kurie iš tikrųjų užtikrintų tam tikrų skaidresnių procesų galimybę pačiose savivaldybėse. Turiu omeny pirmiausia stiprinant opozicijos teises. Čia nieko naujo aš jums nepasakysiu, mes jau ne pirmą kartą tą siūlome.
Remdamiesi skandinavų, konkrečiai švedų, patirtimi, kur kiekvienoje savivaldybėje opozicijos lyderis, t. y. tas, kas vadovauja grupei, kuri neįeina į valdančiąją daugumą, turi teises, pareigas, iš esmės atitinkančias vicemero statusą, bet jo pareigos ir teisės yra vykdyti tai, ką būtų galima vadinti, ką mes Seime vadiname parlamentine kontrole… Tai nežinau, kaip pavadinti savivaldybių lygmeniu ar politine kontrole, politine priežiūra. Iš tikrųjų tai suteiktų daug daugiau galimybių savivaldybėse turėti realias diskusijas, nepersekiojant merui ar daugumai tų, kas kritiškai vertina jo veiklą. Tai čia vienas dalykas.
Antras dalykas, ką mes siūlome, taip pat nustatyti, jog opozicija turi turėti ir resursų, priklausomai nuo to, kokį turi tarybos narių skaičių, turi turėti resursų tam, kad galėtų iškomunikuoti savo poziciją, kad komunikacija neliktų vien tik daugumos ar mero rankose. Tai irgi turi būti sprendžiama, nes akivaizdžiai matyti, kad vis daugiau savivaldybių valdančiosios daugumos šioje vietoje nemato opozicijos ir nenori matyti – visus resursus pasiskiria tik sau.
Dar daugiau, yra tokių paprastų dalykų, kur, atrodytų, net nustembi. Įstatyme įrašius, kad Etikos ir antikorupcijos komisijos ir Kontrolės komiteto pirmininkus turi skirti opozicija, tai jūs žinote… Yra nemažai savivaldybių, kur valdančioji dauguma piktybiškai ignoruoja tokią įstatymo nuostatą, neleidžia opozicijai pasiūlyti kandidato, kurį pati opozicija išsirenka, pradeda manipuliuoti, ieškoti tarp opozicijos merui palankesnių kandidatų, taip sakant žaidžia žaidimus, kol galų gale baigiasi taip, kad vėl tuose pačiuose… Paminėsiu vieną pavyzdį. Tuose pačiuose garsiuose Druskininkuose praeitą kadenciją pats meras vadovavo Antikorupcijos komisijai. Tai apie ką mes kalbame? Visi turime matyti tą realią situaciją. Todėl baigdamas aš tik noriu pasakyti dar kartą, kad štai įstatymas, kuriame mes siūlome visose savivaldybėse, ten, kur turi daugumą Tėvynės sąjunga, ypač tose savivaldybėse, ten, kur turi daugumą socialdemokratai ar liberalai, ar darbiečiai, mes siūlome visur taikyti vienodą principą – nesiaiškinti, kurie čia yra geresni ir šventesni, o iš tikrųjų suteikti visiems galimybes, opozicijai turėti savo lyderį ir turėti jam teises, resursus ir šitokiu būdu sustiprinti demokratiją.
Noriu pasakyti, kad 1996 metais, kai Seime įsteigėme opozicijos lyderio statusą, tuo metu turėjome daugumą, mane kolegos kritikavo, kam aš čia rūpinuosi tuo opozicijos lyderiu, nes tai turėjo atitekti tuometinei opozicijai. Aš sakiau, jeigu mes esame tikri demokratai, tai tada žinokime, kad ateis toks metas, kai mes nebūsime valdančioji dauguma, o tada jau bus vėlu rūpintis opozicijos teisėmis. Taigi galvokime labai realistiškai, ir siūlau imtis štai tokių veiksmų.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs labai ilgai, plačiai atsakinėjate, bet jūsų labai daug Seimo narių nori klausti, o laiko liko ne tiek jau ir daug.
Pirmasis klausia J. Razma. Ruošiasi K. Grybauskas.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamasis teikėjau, dabar pasižiūrėjus į savivaldybes, jos yra labai skirtingo dydžio. Kai kuriose mažose savivaldybėse net etatinio vicemero nėra. Pavyzdžiui, Rietave yra meras ir visuomeninis vicemeras. Ar jūs matytumėte galimybę, kad opozicijos lyderiui būtų diferencijuotas apmokėjimas, priklausomai nuo savivaldybės dydžio, sakykime, galbūt mažose savivaldybėse nuo kažkokio simbolinio, vienos ar dviejų dešimtųjų vicemero dydžio priedo iki viso vicemero algos dydžio didžiuosiuose miestuose, kur jau yra keli vicemerai?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš manau, kad pasiūlymas yra racionalus, galime toliau svarstydami įstatymą sudėlioti tokį požiūrį, tokias nuostatas.
PIRMININKĖ. Gerai. Klausia K. Grybauskas. Ruošiasi A. Mitrulevičius.
K. GRYBAUSKAS (LSDPF). Susitikimuose su rinkėjais dažnai klausiama, kodėl ir Seimo nariai nevykdo savo priesaikos ir kartais vietoj alternatyvių įstatymų projektų rengimo, o juos turėtų rengti ir opozicijos atstovai, posėdžius paverčia betiksliu savo ir partijos santykių aiškinimusi su kitų partijų atstovais arba tarpusavyje. Tada tai tampa betiksliu laiko švaistymu. Ar nemanote, kad to neatsitiks ir savivaldybėse ir ar jūsų pasiūlytas variantas nesukels papildomos įtampos? Kai kas iš materialinių paskatų gali pasisiūlyti opozicijos lyderiu, nors to visiškai savivaldybėse nereikia, nes savivaldybės yra ūkinių klausimų tarybos, ūkinių klausimų sprendėjos. Kiek tai pareikalautų lėšų, kiek tai kainuotų mūsų biudžetui?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Visi klausimai yra ūkiniai, tik klausimas kaip jie sprendžiami. Nereikia galvoti, kad valdantieji visada yra teisūs siūlydami vieną ar kitą sprendimą, kad jie yra visiškai skaidrūs ir kad tai, ką kelia opozicijos atstovai savivaldos lygmeniu, yra nieko verti dalykai. Tai demokratija yra iš tikrųjų paremta sąžiningos konkurencijos principu, atviros diskusijos principu ir nereikia bijoti tos diskusijos. Čia tik Maskvoje, Rusijoje, Dūmos pirmininkas yra sakęs, kad Dūma – ne vieta diskusijoms. Mes iš tikrųjų vis dar galime save traktuoti jauna demokratija ir, deja, jaunoje demokratijoje kai kam atrodo, jog diskusija arba pagrįsta kritika yra nepriimtinas dalykas. Mes siūlome sudaryti galimybes tai mūsų demokratijai kur kas sparčiau bręsti. Kaip sakau, brandžioje demokratijoje – Švedijoje – tai yra galiojantis ir veikiantis principas ir manau, kad švedų demokratija yra brandesnė negu mūsų demokratija. Jie tokiu būdu ir subrandino savo demokratiją.
O kainuos, aš manau, mažiau kainuoja… Lietuva patirs mažiau nuostolių, sustiprindama demokratiją savivaldos lygmeniu, negu leisdama įsiklestėti visiškai nedemokratiniams savivaldos režimams vis didesniam kiekyje savivaldybių.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia A. Mitrulevičius. Ruošiasi K. Daukšys.
A. MITRULEVIČIUS (LSDPF). Dėkui, Pirmininke. Kaip matyti iš pateiktos medžiagos, šio įstatymo projekto iniciatorius yra ir A. Vyšniauskas, kuris yra jūsų padėjėjas. Šiuo metu jis yra Marijampolės tarybos narys ir dirba opozicijoje. Kiek aš žinau, tarybos nariams Marijampolės savivaldybėje yra mokama 230 eurų toms, vadinkime, kanceliarinėms išlaidoms. Aš manau, kad tam yra Vyriausybės atstovai, kad savivaldybėse kontroliuotų, kaip yra laikomasi įstatymų ir priimami savivaldybės tarybos įvairūs sprendimai. Tai dėl ko dar opozicijos lyderiui reikia mokėti atlyginimą, kad mes išleistume 800 tūkst. eurų šitam reikalui? Kažkaip su sveika logika nesusiję šitie klausimai.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamasis Mitrulevičiau, aš tikiuosi, kad sulauksiu laiko, kai Marijampolėje dauguma bus nebe socialdemokratų, ir jūs tada kaip tik šioje salėje kreipsitės, ką daryti, kad socialdemokratai, būdami Marijampolės opozicija, turėtų tokias teises, kokias mes žadame šituo įstatymu. Galvokite truputį į ateitį. Nebūsite amžinai dauguma. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Čia sprendžia rinkėjai. Klausia K. Daukšys. Ruošiasi E. Šablinskas.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiamoji Seimo Pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, ar galėčiau paklausti, jūs čia taip įmantriai įvardinote tokias blogąsias savivaldybes, kuriose kažkas įsigalėję. Ar jūs turėjote mintyje Radviliškį, Lazdijus, kitas savivaldybes?
Ir gal jūs galėtumėte tada man pasakyti, kas trukdo dabar tų savivaldybių reglamente įrašyti, kad yra opozicijos lyderis, kad jis gali gauti tam tikrą išmoką, tik didesnę negu kiti tarybos nariai? Tokiu būdu parodytumėte labai gražų pavyzdį ir mes tikėtumėte jūsų nuoširdumu, nes iš esmės aš tam įstatymui pritariu, bet šiuo atveju aš šiek tiek nesuprantu, kodėl jūs neparodote pavyzdžio, nepadarote savo partijoje kaip Švedijoje?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamasis kolega, aš tik noriu priminti, kad anksčiau visi kalbėdavome apie tai, kokį blogą pavyzdį rodo Kėdainių savivaldybė su dominuojančia dauguma. Gerai, kad situacija šiek tiek pasikeitė. Bet tai išsprendė rinkėjai, o ne valstybė, reglamentuodama aiškiai tam tikras nuostatas. Aš manau, jog iš tikrųjų galima paskatinti, aš manau, kad galima būtų šitą įstatymą aptarti ir su Savivaldybių asociacija, galbūt jie imtųsi atitinkamų iniciatyvų pačioje savivaldoje. Bet valstybė, šiuo atveju Seimas, neturi nusišalinti nuo problemų, jeigu jos labai ryškiai matyti. Jūs pakvieskite ar galime pakviesti į Seimą, galime dar vieną diskusiją organizuoti, kad A. Ramonaitė pristatytų savo atlikto tyrimo medžiagą. Ji tiesa, tyrė tik keletą konkrečių savivaldybių, tarp jų Širvintas. (Balsai salėje) Jūs galėsite paklausti, kodėl Širvintose su demokratija yra problemų. Mes ten esame kažkokia keista koalicija su vienu savo atstovu. Mums tas nelabai patinka. Bet mes sutinkame pasikviesti ir čia viešai aptarti karti su A. Ramonaite, ką ji rado Širvintose. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Klausia E. Šablinskas. Ruošiasi V. Mikalauskas. Ir greičiausiai jau bus paskutinis.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Dėkui, Pirmininke. Gerbiamasis kolega, matyti, kad turbūt visas šitas pataisas rašė tas, kuris visai nemyli savivaldos ir nesidomi net jos istorija. Kaip pastebėjau, kol esate opozicija (ir turbūt po Lietuvą nemažai yra), jūs tiek sau postų prisiskiriate, nematydami, kiek padidės išlaidos. Net opozicijos pirmininko, tai yra vadovo, pozicija – ir kabineto reikės, ir viso kito. Bet žiūrėkite, ten, kur jūs rašote apie opoziciją ir jos postus, jeigu opoziciją mažose savivaldybėse sudarys trys žmonės, tai vis tiek liks laisvų postų pagal jūsų numatytas pareigybes. Ką tada daryt? Vėl žiūrėt, kaip keisti įstatymą?
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, galima prisifantazuoti kokiu nori klausimu. O kas bus, jeigu Seime bus vienpartinė dauguma, kas tada bus opozicijos lyderis? Galima tokių teorinių klausimų klausinėti, bet jeigu jūs nematote problemų, tai aš turiu pasakyti, kad mes matome problemų. Ir Druskininkuose matome problemų. Jūs pakalbėkite su opozicija Druskininkuose, ką jie turi, kaip jie tenai, kokiomis sąlygomis gyvuoja. Galbūt yra ir kitų savivaldybių, aš jau minėjau Širvintas. Žiūrėkime realiai į gyvenimą. Taip, stiprinti demokratiją kainuoja. Natūralu. Galima nesirūpinti demokratija. Ir tada pamatysime, kokie dėl to yra nuostoliai. Apie ką mes čia kalbame?
PIRMININKĖ. Būtų geriau, kad savas savivaldybes vardintumėte, turbūt visur tas pats. V. Mikalauskas.
V. MIKALAUSKAS (LSDPF). Dėkoju. Gerbiamas opozicijos lyderi, aš manau, kad šis siūlymas iš tikrųjų yra originalus ir topinis, na, kai kam būtų sunku ir sugalvoti. Aš manau, kad šiandien savivaldybėse net ir vicemerų kai kur yra per daug, nes kiti nuobodžiauja ir užsiima partine veikla, su administraciniu politiniu darbu kai kurie turi mažai galimybių ir kompetencijų, bet ką padarysi, tokia demokratija. Jūs kalbėdamas sakėte, kad opozicija turi turėti resursų. Ar yra apskaičiuota, kiek tų resursų reikėtų savivaldybei, ir kaip jūs įsivaizduojate jų, tų opozicijos apmokamų specialistų, darbo specifiką, ar jie kokius nors pasiklausymo laidus vedžios ir rinks informaciją? Juk ir dabar opozicija turi galimybę veikti ir priimti atitinkamus sprendimus, bent juos teikti.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamas Mikalauskai, man atrodo, kad per visą savo politinę karjerą mažai buvote opozicijoje tiek savivaldos lygiu, tiek Seime, todėl nelabai žinote, ką turi daryti opozicija ir kaip ji turi dirbti. Aš linkiu jums tos patirties daugiau, tada suprasite, kodėl reikia tokio įstatymo. Dar kartą galiu priminti, kad, man atrodo, Švedija yra mums tinkamas brandžios demokratijos pavyzdys, tai kodėl ji turi tokius įstatymus ir tokius reglamentavimus ir džiaugiasi, kad iš tikrųjų jų demokratija yra tvirta, organiška, tikrai subrendusi, o mes sakome: ne, mums to nereikia. Mes turbūt nepriaugę iki švedų ir galvojame, kad patys neaugdami ir nesekdami švedų pavyzdžiu mes kaip nors stebuklingai staiga subręsime.
Procesas eina priešingai. Aš dar kartą kartoju. Jeigu prieš 10 metų visi kalbėdavome tik apie vieną Kėdainių savivaldybę, visokius epitetus vartojame, dabar tų savivaldybių matome kur kas daugiau. Ir dar turiu pasakyti, kad tai, dėl ko nuogąstavome, kad tiesioginiai merų rinkimai gali dar labiau suvaržyti tą tam tikrą demokratijos atmosferą savivaldos lygiu, taip ir įvyko. Arba mes tas problemas matome ir bandome jas spręsti, ir komitetas, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, čia galėtų rasti, kaip kai kurias nuostatas modifikuoti, arba mes sakome – ne, viskas yra puiku, tik kažkokie Lietuvos mokslininkai čia įžvelgė problemą, bet Seimas sako: ne, nėra jokių problemų.
PIRMININKĖ. Laikas! (Balsai salėje) Gerai. Ačiū. Nuomonė už – K. Starkevičius.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Laba diena, gerbiami kolegos. Man teko nemažai metų dirbti savivaldoje ir administracijoje, būti išrinktam ir tarybos nariu, ir vicemeru, ir būti opozicijoje. Perėjau tą visą kelią. 1992 metais, kai buvo vykdomas projektas „Demokratijos vystymas“, jį mums pristatė Skandinavijos šalys, aš pirmą kartą išvykau į Švediją, į Vekšio savivaldybę, ir pamačiau štai tokį modelį. 1992 metai. Man irgi iš pradžių buvo šiek tiek keista, kaip čia dabar yra – pozicija, opozicija, yra vicemeras iš opozicijos. Po kiek metų atvažiavau, tie merai susikeitę ir tie, kas buvo opozicijoje, dabar yra pozicijoje. Tada jie gana gerai paaiškino visus privalumus. Tai, kad opozicija turi resursus, kai jie nėra valdžioje ir gali užsiimti savivaldos kontrole, tikrąja kontrole, tuo metu esančiai valdančiajai daugumai padeda išvengti esminių klaidų. Vis dėlto pripažinkime, savivaldybėse tik merai, vicemerai, kurie būna iš pozicijos, gauna algą ir dirba profesionaliai, o šiuo atveju ir opozicijos atstovas dirba profesionaliai. Man jie irgi tada sakė: supraskite, kad demokratija kainuoja, ir norint turėti rezultatų į priekį, reikia tai padaryti. Aš tikrai nesuprantu merų, kurie ilgai dirbo merais, o dabar yra priešingos nuomonės. Aš manau, jeigu šiandien mes nepriimsime, tai tikrai artimiausiu metu šis įstatymas bus priimtas. Gaila, kad tik šiandien, po 27 metų, mes pradedame apie tai diskutuoti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė prieš – V. Gapšys.
V. GAPŠYS (DPF). Dėkoju, Pirmininke. Iš tikrųjų čia tas projektas yra įdomus. Kol nekalbėjo A. Kubilius, jis skambėjo kur kas geriau, bet kai jis pradėjo pristatinėti, viskas susipainiojo. Na, sakykime, tie patys Kėdainiai. Pažiūrėkite, koks chrestomatinis pavyzdys. Kėdainiuose viskas buvo gerai, visi gyventojai buvo patenkinti, kol neatėjo kita valdžia. Dabar visi projektai pradėjo strigti, pinigų panaudojimas stringa. Aš supratau, kad tą opoziciją gal ir reikėjo mokyti, kol ji neatėjo į valdžią, nes dabar ji visiškai sutrikusi ir visiškai nieko nemoka. Aš manau, gal ir galima po pateikimo pritarti, bet turbūt reikės labai rimtai tobulinti ir žiūrėti, nes kol kas iš pristatymo matyti, kad projektas yra iki galo neapgalvotas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonės už, prieš išsakytos. Balsuojame. Kas pritariate, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 65 Seimo nariai: už – 41, prieš – 6, susilaikė 18. Po pateikimo pritarta.
Pagrindinis komitetas yra Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, siūloma svarstyti rudens sesijoje. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta bendru sutarimu.
Dabar aš noriu paklausti J. Razmos, ar jis sutinka, kad gerbiamas D. Kreivys pateiktų savo projektą, kurį praleido? (Balsai salėje) Prašom tada.
17.17 val.
Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymo Nr. IX-1132 4 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4372 (pateikimas)
Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymo Nr. IX-1132 4 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4372. Pateikimo stadija.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Labai ačiū, Seimo Pirmininke, kad leidote man pateikti projektą.
Kaip žinote, paaiškėjo, kad artimiausiu metu yra planuojama privatizuoti Giraitės ginkluotės gamyklą, kuri gamina šovinius ir kurios produkcija yra ypač aukštos kokybės. Galiu tik pasakyti, kad daugelio Vakarų šalių specialiosios pajėgos naudoja būtent Giraitės produkciją. Trumpinys GGG, užrašytas ant šovinio, yra didžiulis kokybės ženklas. Šiandien Giraitės gamykla yra strateginių įmonių sąraše, tačiau žemesnio lygio sąraše, kurios akcijas leidžiama privatizuoti, jeigu tai atitinka transatlantinius kriterijus. Tačiau mes žinome, kad geopolitinė situacija yra gana įtempta, žinome, kad regione veikia įmonės, kurios konkuruoja su mūsų gamykla, yra didelė tikimybė, kad ta gamykla gali būti nupirkta ir uždaryta ir perimta rinka, kuriai ta gamykla dirba. Mes siūlome akcinę bendrovę Giraitės ginkluotės gamyklą pakelti į aukštesnį lygį ir įrašyti ją į strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių sąrašą. Tokiu atveju šios įmonės kapitalo taip pat galės įsigyti privatūs nacionaliniai užsienio asmenys, atitinkantys nacionalinio saugumo interesus, tačiau paliekant sprendžiamąją galią valstybei. Tai yra valstybei priklausys daugiau negu viena antroji šios įmonės akcijų.
Būtų toks trumpas pristatymas. Kviečiu Seimo narius palaikyti.
PIRMININKĖ. Atrodo, ji buvo, kada mes čia ją išbraukėme?
D. KREIVYS (TS-LKDF). Mes neišbraukėme, ji yra žemesniame…
PIRMININKĖ. Kitame sąraše, supratau. Ačiū. Jūsų nori paklausti septyni Seimo nariai. Pirmasis klausia K. Grybauskas. Ruošiasi M. Bastys.
K. GRYBAUSKAS (LSDPF). Aiškinamajame rašte jūs rašote tai, kad šią gamyklą numatoma privatizuoti ir kad tai būtų klaida. Ar galėtumėte paaiškinti, kas kaltas, kad gamykla pradėjo dirbti nuostolingai, nes manau, kad tai pagrindas privatizuoti, ir kodėl nebuvo reikiamos valstybinės kontrolės nuo pat jos pastatymo pradžios? Tuo labiau kad dabar mūsų finansavimas krašto apsaugai yra ženkliai išaugęs, aš manau, ji turėtų ką veikti.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Noriu pasakyti, kad gamykla nėra nuostolinga, gamykla yra pelninga. Problema yra didžiulės kapitalo investicijos, kurias valstybė įdėjo į tą gamyklą jos statybos periodu, ir tos skolos kabo mūsų Finansų ministerijai. Finansų ministerija, norėdama pasidengti šias išlaidas, nes jos buvo padarytos, kaip teisingai minėjote, labai seniai, nori šią gamyklą privatizuoti. Ji yra pelninga.
PIRMININKĖ. Klausia M. Bastys. Ruošiasi K. Daukšys. Toliau posėdžiui pirmininkaus pirmasis pavaduotojas V. Gedvilas.
M. BASTYS (LSDPF). Dėkoju, gerbiama Seimo Pirmininke. Gerbiamas kolega, įmonė šiandieną veikia nuostolingai. Ji nepajėgia grąžinti tų paskolų, kurias buvo paėmusi valstybės vardu, arba, kitaip tariant, Finansų ministerija jai paskolino lėšų. Jūs esate atėjęs iš verslo ir puikiai suprantate, ką reiškia paskolinti… kaip reikia uždirbti, norint grąžinti skolas. Jeigu yra paskolinti pinigai, tuos paskolintus pinigus reikia grąžinti, nesvarbu, iš kokios kišenės paimti, nes tai šiuo atveju yra mokesčių mokėtojų. Gali būti ir taip. Taip pat reikia tuos pinigus atidirbti. Šiuo atveju nieko nekeičia, jeigu tą įmonę mes įrašome prie strateginę reikšmę turinčių įmonių. Tai nieko nekeičia. Iš esmės ta įmonė turi pradėti arba dirbti pelningai ir grąžinti skolas, arba tiesiog ją reikia privatizuoti ar parduoti, ir tiek. Dėkoju.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Labai teisingai sakote, kad įmonė tikrai turi grąžinti skolas, tačiau jūsų pirmas teiginys yra neteisingas. Ši įmonė, dar kartą pakartosiu, iš veiklos yra pelninga. Atsiprašau, skolos yra ir perinvestavimas, kuris yra padarytas, išlaidos, kurios padarytos tai gamyklai pastatyti, tais tolimais metais greičiausiai buvo padarytos per didelės ir, be abejo… (Balsai salėje) Palaukit! Įmonė tų skolų negali atiduoti, tačiau noriu pasakyti vieną dalyką, kad investicijos, padarytos į tą įmonę, buvo technologiškai neteisingos, nes reikalingos dvi papildomos investicijos įrengti dar vieną liniją, kad gamykla būtų ypač pelninga. Kalbama apie, pavyzdžiui, devinto kalibro šovinius, kurių užsakymų, padarius vienos linijos papildomą praplėtimą, gamykla turėtų penkerius, šešerius metus į priekį. Kalbama apie tai. Mes tų dalykų nežiūrime. Geriau paimkime ir gamyklą parduokime, kuri tikrai yra puiki gamykla. Mes sakome, kad tikrai galima privatizuoti, bet pasilikime kontrolę – šios įmonės 51 %, kad ji nebūtų uždaryta, nes regione veikia įmonių, kurios suinteresuotos, kad jos neliktų.
PIRMININKAS (V. GEDVILAS, DPF). Dėkoju už atsakymą. Klausia kolega K. Daukšys.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamas pranešėjau, iš tikrųjų Giraitės ginklų gamykla yra rimtas objektas ir statytas kaip strateginis Lietuvos valstybei investuojant specialiai pinigus. Prašau pasakyti, kodėl, kai jūs buvote ūkio ministras, tos skolos tada kokiu nors būdu nebuvo sumažintos? Gal galėjo valstybei pereiti? Tada šiandien neturėtume tokios kalbos. Iš tikrųjų aš pritariu tam strategiškumui ir manau, kad nereikia jos privatizuoti.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Gerbiamas Kęstuti, puikus klausimas. Noriu pasakyti, kad man būnant ministru šita gamykla pakeitus vadovus tapo pelninga iš veiklos, pradėjo duoti pelno. Ji pradėjo tuo metu pakeitus vadovus dirbti pelningai, bet tos senos skolos, CAPEXʼo skolos, niekur nedingo, nes įmonė yra neįgali. Jeigu mes manome, kad kas nors sumokės visą CAPEXʼą, visas kapitalo investicijas, nesumokės, nes ten buvo padarytas, kaip sako angliškai, over spending.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia kolegė V. M. Čigriejienė.
V. M. ČIGRIEJIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū pirmininkui. Gerbiamas pranešėjau, produkcija yra tikrai aukštos kokybės, bet tais šaudmenimis mūsų kariuomenė nesinaudoja. Prašau pasakyti, kodėl mes neįėjome, nesugebame įeiti į tarptautinę rinką su savo tais kokybiškais šoviniais, nes, neįėjus į tarptautinę rinką, gamykla visada turės nuostolį. Matyt, mūsų kariuomenė tų šovinių nenaudoja. Koks čia tada yra reikalas? Kaip jūs manote, kokia tada turėtų būti strategija?
D. KREIVYS (TS-LKDF). Gamykla veikia tarptautinėse rinkose ir visa produkcija, kuri yra pagaminama, parduodama. Problema yra ta, kad, kaip minėjau, norint padengti senas skolas, kurios yra įsisenėjusios, reikalingos papildomos investicijos. Čia tik vienas dalykas. Šiaip įmonė užsakymų turi pakankamai tos gamybos dalies, kurią sugeba pagaminti.
V. M. ČIGRIEJIENĖ (TS-LKDF). Nežinau. Kodėl mūsų kariuomenė?..
PIRMININKAS. Dėkoju už atsakymą. Klausia E. Šablinskas. Ruošiasi A. Palionis.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Dėkui, pirmininke. Gerbiamas pranešėjau, pirmiausia šiek tiek mums ir skaudoka. Mes visa tai aptarėme Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete. Aš pranešiau, kad neįvyko aukcionas, ir mes galime tą patį daryti, ką jūs dabar siūlote, tik nespėjo komitete paruošti medžiagos.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Kartu darome.
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Minutę! Toliau. Gamykla, kuri dabar daro šaudmenis, yra nerentabili, nes ta viena linija niekada nesugebės grąžinti skolos valstybei. Skaudu ir tai, kad jūs, būdamas ūkio ministru, vis dėlto nesugebėjote (o gal negalėjote) sumažinti tų skolų. Jeigu dabar suteiksime jiems leidimą imti paskolą, kad jie įrengtų antrą liniją, tada būtų galima kalbėti apie tai, kad ji taptų rentabili ir šaudmenis tokiu kiekiu pirktų visas pasaulis, nes ten iš esmės paskutinis elementas surenkant šaudmenis peržiūrimas, rankomis iščiupinėjamas. Štai šiuo atveju, jeigu atsiras antra linija ir iš tikrųjų valstybė nesikiš (ten puikus direktorius), jie tikrai gali tapti rentabilūs. O buvęs vadovas, kuris išsinešė ir kai kurias sutartis… šiuo metu iš esmės šaudmenis superka tik mūsų kariuomenė.
PIRMININKAS. Kolega, laikas!
E. ŠABLINSKAS (LSDPF). Ir ji per daug… Dėkui.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Žiūrėkite, dar kartą pakartosiu. Pirmas dalykas. Aš tikrai kviečiu visus. Čia turbūt nėra mes, jūs, aš. Aš stengiuosi niekados neskirstyti parlamente ir ypač prieš tai sakydamas pranešimą. Mes visi turime daryti tai, kas geriausia yra valstybei. Šiuo atveju aš manau, kad geriausias variantas valstybei išsaugoti 51 % akcijų savo rankose, kad galėtume papildomai investuoti. Įmonė yra rentabili, jeigu išmesime senas skolas. Teisingai, su papildomomis investicijomis, jeigu Finansų ministerija leistų toliau investuoti, turėtume visai neblogą rezultatą.
Taigi vėl pakartosiu, ar mes norime, kad ta gamykla papultų į konkurentų rankas ir galbūt būtų uždaryta, ar mes norime išlaikyti tokią gamyklą savo rankose, kuri karo atveju ar agresijos atveju bus pirmas objektas, kuris galės pagelbėti Lietuvos kariuomenei? (Balsas salėje) Gal.
PIRMININKAS. Dėkojame. Paskutinis, kuris turi galimybę paklausti, yra A. Palionis. Klausti, atsakyti laikas baigėsi.
A. PALIONIS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Aš noriu paklausti jūsų, kaip buvusio ūkio ministro, kaip verslininko. Jeigu tokiai gamyklai būtų paskola, ar ji būtų suteikta komercinio banko? Ir jeigu būtų suteikta komercinio banko, ar šiandien mes turėtume dar šitą gamyklą?
D. KREIVYS (TS-LKDF). Žiūrėkite, aš manau, kad komercinio banko paskola gali būti suteikta. Kalbama, kad įrengus devynių milimetrų kalibro liniją, kur užsakymų būtų keletą metų į priekį, tikrai nebūtų jokių problemų gauti komercinę paskolą. (Balsas salėje) Šiuo metu ji negali grąžinti valstybės paskolos. Taškas! (Balsas salėje)
PIRMININKAS. Kolega, labai…
D. KREIVYS (TS-LKDF). Todėl, kad ji neteisingai sukomplektuota. Bet iš veiklos… Ir negali grąžinti kapitalo investicijų. Aš dar kartą sakau.
PIRMININKAS. Dėkojame gerbiamam kolegai už įstatymo projekto pristatymą…
D. KREIVYS (TS-LKDF). Kaip čia yra, kad socialdemokratai…
PIRMININKAS. …už atsakymus į klausimus. Pateikimo procedūra toliau tęsiama. Nuomonė už – J. Razma. Prašom.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš manau, išties mums reikia rūpintis savo gynybinės pramonės bent išsaugojimu, jeigu ne stiprinimu. Tikrai ji kol kas kukli iš esmės šios vienos minėtos įmonės pavidalu. Aš kviečiu pritarti projektui ir neskubėti sudaryti sąlygų privatizuoti, keisti profilį ir panašiai.
PIRMININKAS. Dėkoju. Gerbiami kolegos, visus kviečiu balsuoti. Kas už tai, kad pritartume įstatymo projektui Nr. XIIP-4372 po pateikimo, balsuojate už, kas kitaip manote, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavimo rezultatai: už – 34, prieš nėra, susilaikė 19. Po pateikimo įstatymo projektui Nr. XIIP-4372 yra pritarta. Pagrindinis komitetas siūlomas, kad bus Ekonomikos komitetas. Taip? Gerbiami kolegos, galime pritarti bendru sutarimu Ekonomikos komitetui? Pritarta. Papildomas – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Dėl papildomo komiteto prieštaravimų nėra? Pritarta bendru sutarimu. Siūloma svarstyti rudens sesijoje. Dėl svarstymo laikotarpio nėra prieštaravimų? Nėra.
Dėl komitetų kažkas, gerbiamas V. A. Matulevičius. Prašom.
V. A. MATULEVIČIUS (MSNG). Aš vis dėlto siūlyčiau, čia yra nacionalinio saugumo klausimas visų pirma, o po to – ekonominis ūkinis klausimas, todėl aš siūlyčiau, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas būtų pagrindinis, nes ten pažiūrės per pinigų prizmę ir šovinių gamyklos nebeturėsime.
PIRMININKAS. Dėkoju. Aš matau, kad logiškas pasiūlymas, juo labiau kad pranešėjas, matau, pritaria savo judesiais. Tai pagrindiniu komitetu skiriame Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą. Kaip tik pirmininkas užėmė savo vietą, matau, kad ir jis pritaria. Pagrindinis komitetas – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, o papildomas – Ekonomikos komitetas. Tai bendru sutarimu priimame sprendimą, taip? Sprendimas priimtas.
17.33 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4422 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-5a klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4422. Pranešėjas – J. Razma. Pateikimas.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, noriu prašyti jūsų pritarimo projektui dėl darbų programos papildymo, kad galėčiau pateikti kuklią įstatymo pataisą, kuri reaguotų į tą neseną, turbūt jums žinomą keistą faktą, kai Rinkos reguliavimo agentūra padarė išvadą, jog pieno supirkimo kainas galima dar labiau mažinti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimų jums neturi kolegos. Tai po pateikimo galime sutarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Balsuojam? Gerai. Kviečiu visus balsuoti, kad pritartume nutarimo projektui Nr. XIIP-4422, balsuojate už, kas kitaip manote, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavimo rezultatai: už – 24, prieš – 1, susilaikė 28. Nutarimui yra nepritarta.
Dabar alternatyviai balsuojame, ar grąžiname tobulinti arba atmesti? (Balsai salėje: „Atmesti! Atmesti!“) Tai bendru sutarimu atmetam? Taip? (Balsai salėje) Bendru sutarimu atmetam. Ačiū.
Gerbiami kolegos, kadangi mes nepritarėme dėl darbotvarkės programos papildymo, darbotvarkės 2-5b klausimas nėra svarstomas.
17.35 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4421 (pateikimas)
Toliau 2-6a – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4421. Pranešėjas J. Razma. Prašom kolega.
J. RAZMA (TS-LKDF). Aš labai apgailestauju, kad kartais dabartiniai valdantieji rodo tarsi labai didelį susirūpinimą dėl mažų pieno kainų, bet balsavimas rodo ką kita, kad nenorima net diskutuoti dėl siūlymų, kurie, na, nežinau, nebūtinai ką nors iš esmės išspręstų, bet būtų paieška papildomų sprendimų.
Dabar kitas siūlymas yra vėl dėl darbų programos papildymo, kad būtų sudarytos galimybės pateikti viešų ir privačių… Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pataisas, dar kitas viešų ir privačių interesų derinimo nedideles pataisas, bet nežinau, ar čia yra koks nors demokratiškesnis nusiteikimas bent duoti galimybę opozicijos atstovams išsakyti savo siūlymus.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega, už nutarimo projekto pristatymą. Norinčių kalbėti už, prieš nėra. Kviečiu balsuoti. Kas už tai, kad pritartume nutarimo projektui Nr. XIIP-4421, balsuojate už, kas kitaip manote, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavimo rezultatai: už – 23, prieš nėra, susilaikė 30. Nutarimo projektui po pateikimo nepritarta. Taip pat bendru sutarimu siūlau atmesti. (Balsai salėje) Atmesta bendru sutarimu. Taigi nėra prasmės ir 2-6b klausimą pateikti. (Balsai salėje)
17.38 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4420 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-7a klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4420. Pranešėjas gerbiamas J. Razma. Pateikimas. Prašau, kolega.
J. RAZMA (TS-LKDF). Aš vėl iš pradžių apgailestauju dėl ano balsavimo, kai, atrodo, daug kas reiškia susirūpinimą dėl dabartinio skandalo, susijusio su tuo galimai korupciniu atveju, ir kai spaudoje diskutuojama, gal tai ir susiję su viešaisiais pirkimais kai kurių čia statybų, baseinų ir panašiai. Tai, žinoma, prielaidos. Mano prieš tai būtų buvęs siūlymas, kad jeigu kurio nors politiko įmonė laimi viešuosius pirkimus, kad tai tiesiog reiktų deklaruoti. Paprastas kuklus siūlymas, bet jo neleidote pateikti.
Dabar kitas siūlymas, jis gal ir mažiau reikšmingas, tai yra susiję su Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos formavimu, tobulinimu, jos nepriklausomumo didinimu, kad būtų mažiau susiję tos komisijos nariai su politikais. Bet vėl aš neturiu, matyt, daug optimizmo, kad valdantieji leis šį projektą pateikti. Kažkodėl tokių politiškai reikšmingesnių projektų yra bijoma.
PIRMININKAS. Dėkojam, kolega. Nuomonė už, nuomonė prieš dėl šio nutarimo projekto. Nėra. Kviečiu visus balsuoti. Kas už tai, kad pritartume po pateikimo nutarimo projektui Nr. XIIP-4420, balsuojate už, kas kitaip manote, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavimo rezultatai: už 22, prieš nėra, susilaikė 29. Nutarimo projektui Nr. XIIP-4420 nepritarta. Atmestas bendru sutarimu, taip? Atmestas bendru sutarimu.
2-7b klausimo taip pat nėra galimybės. Ir galimybės, ir prasmės. (Balsai salėje) Gerai.
17.40 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4427 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Darbotvarkės 2-8a klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4427. Pranešėjas – S. Šedbaras. Pateikimas.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš prašyčiau pritarti nutarimui ir papildyti sesijos darbų programą. Diskusijose su įkalinimo įstaigų vadovais, ypač didesniuose miestuose, buvo iškelta problema, kad reikėtų pasvarstyti ir, ko gero, papildyti prieš metus, faktiškai prieš metus, priimtas Bausmių vykdymo kodekso pataisas. Nepapildžius sesijos darbų programos, nebūtų galima papildyti šitos normos. Jinai nėra didelė, nėra plati, tačiau, kaip buvo diskusijose pažymėta, labai svarbi dirbant su nuteistaisiais, ypač kada kyla masiniai neramumai, kada reikia skirti sankcijas.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausimų nėra. Nuomonių už, prieš dėl šio nutarimo projekto nėra. Kviečiu visus balsuoti. Kas už tai, kad būtų pritarta nutarimo projektui Nr. XIIP-4427, balsuoja už, kas kitaip mano, balsuoja prieš arba susilaiko.
Gerai. Balsavimo rezultatai: už – 31, prieš nėra, susilaikė 18. Nutarimo projektui po pateikimo yra pritarta.
Svarstymas. Po svarstymo galime pritarti bendru sutarimu? Galime.
Ir priėmimas. Bendru sutarimu? (Balsai salėje) Ne, priėmimas, reikia balsuoti.
Kas už tai, kad priimtume nutarimo projektą Nr. XIIP-4427, balsuoja už, kas kitaip mano, balsuoja prieš arba susilaiko.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavimo rezultatai: už – 32, prieš nėra, susilaikė 17. Nutarimas (projektas Nr. XIIP-4427) yra priimtas. (Gongas)
17.44 val.
Bausmių vykdymo kodekso 145 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4394 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-8b klausimas – Bausmių vykdymo kodekso 145 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4394. Pranešėjas – gerbiamasis S. Šedbaras. Pateikimas. Prašom, kolega.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, kaip aš jau ir minėjau, 2015 metų birželį buvo priimta Bausmių vykdymo kodekso pataisų grupė, taip pat ir 145 straipsnis. Buvo numatyta, kad nuteistieji, kurie gauna griežčiausią bausmę, populiariai vadinant karcerį, kamerų tipo patalpose laikomi po vieną ir į darbą nevedami. Esant dabartinei situacijai, kada jokių papildomų esminių investicijų įkalinimo įstaigose nevykdoma, na, neiškeliamas Lukiškių kalėjimas, taip pat Vilnius pataisos namų situacija yra tokia pati, galbūt lengvesnė situacija yra Pravieniškių įkalinimo įstaigose, susidaro situacija, kada nėra galimybės po vieną įkalintą asmenį laikyti taikant šitą nuobaudą.
Kas yra: arba pataisų namų įstaigų administracija tokios nuobaudos negali skirti, jeigu tai yra antras, trečias asmuo, nes jeigu yra tik viena kamera, vadinasi, jinai yra užimta. Kitas dalykas, jeigu keletas asmenų padarė vienodus pažeidimus ir neužtenka vietos, tai administracija negali apskritai tokios nuobaudos skirti, nes jeigu vienam, padariusiam tokį patį pažeidimą, paskirsi, o kitam nėra kur, vadinasi, nė vienam negali skirti, arba bus teisminė byla. Todėl siūlymas yra ir, kaip minėjau, tą siūlymą teikia ir pataisos įstaigų vadovai. Reikia papildyti žodžiais: „esant galimybei“. Vadinasi, bendra taisyklė išliktų, kad laikomi po vieną, bet jeigu yra galimybė. Jeigu tokios galimybės nėra, kad nebūtų apribota vadovų teisė skirti tokią nuobaudą, na, ir laikyti, sakykim, po du. Aš manau, kad kol investicijos į kalėjimų sistemą nebus pakankamai finansuojamos, tikrai būtų prasminga ir nepažeistų nei įkalintojo teisių, nei apribotų įstaigų vadovų galimybių pasirinkti tokią sankciją. Tik toks būtų pasiūlymas.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega, už įstatymo projekto pristatymą. Jūsų nori paklausti du Seimo nariai. Pirmasis klausia D. Petrošius. Prašom, kolega.
D. PETROŠIUS (LSDPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamasis kolega, šiek tiek platesnis klausimas. Žiūrėkite, jūs pats labai detaliai analizavote ir skaitėte, ir pranešimus darėte dėl Parlamentinių tyrimų departamento atliktos analizės, dėl mūsų įstatymų leidybos, kur Lietuva tikrai iškrinta iš bendro Europos Sąjungos konteksto. Daug pateikimų, daug svarstymų – rezultatų nėra. Dabar irgi: Bausmių vykdomo kodeksas priimtas prieš metus, ir ta problema tikrai… nei karceriai, atsiprašau, gerbiamasis Domai, pasikeitė, niekas, ar mes negirdime, kodėl praleidžiame tokias klaidas ir dar normaliai negaliojantį turime taisyti įstatymą?
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Labai geras klausimas, kolega Dariau. Žinote, mes ir dabar diskutavome su Teisingumo ministerijos tarnautojais. Jie teoriškai mano, kad viskas čia gražu. Teoriškai. Ir projektas buvo pristatytas grynai teoriškai. Galbūt blogai, kad mes nepaklausėme vadovų. Žinote, yra departamento direktorius, yra ministras, galbūt vadovai nelabai ir drįsta reikšti savo nuomonę, yra statutinė organizacija dabar, tai štai jie nepasakė, o to neįvertinome ir dabar matome, kad situacija tokia, kad nėra galimybės. Taip, aš čia irgi pagal savo paskaitas ar publikacijas galiu pasakyti: štai eilinis kartas, kad gal paskubėjome, nepakankamai išdiskutavome, arba kas nors irgi nepasakė laiku. Taip, iš tiesų taip.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia kolega G. Jakavonis.
G. JAKAVONIS (DPF). Dėkoju, pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, visai netoli Seimo yra tokia S. Šedbaras advokatų kontora. Ar jūs, teikdamas tokias įstatymų projektų pataisas, nepažeidžiate viešųjų ir privačių interesų?
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). S. Šedbaro advokatų kontoros, kolega, nėra nuo 2008 metų. S. Šedbaras niekada negynė baudžiamosiose bylose nė vieno nuteistojo, nes tai buvo mano principinė pozicija, tapus advokatu, kaip buvusio vidaus reikalų ministro, niekada nesiimti ginti baudžiamosiose bylose nuteistųjų. Aš dirbau tik su civilinėmis ir administracinėmis bylomis.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kolega, jūs atsakėte į visus klausimus, pateikėte įstatymo projektą. Nuomonės už, nuomonės prieš. Kviečiu visus balsuoti. Kas už tai, kad po pateikimo pritartume įstatymo projektui Nr. XIIP-4394, baluoja už, kas kitaip mano, balsuoja prieš arba susilaiko.
Balsavimo rezultatai: už – 42, prieš nėra, susilaikė 12. Įstatymo projektui Nr. XIIP-4394 po pateikimo yra pritarta. Siūlomi komitetai, pagrindinis komitetas – Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Kolegos, pritariate pagrindiniam komitetui? Pritariame bendru sutarimu. Ir siūloma svarstyti Seimo IX (rudens) sesijoje. Svarstymo laikotarpis tinka? Bendru sutarimu galime pritarti? Pritarta bendru sutarimu.
17.50 val.
Baudžiamojo proceso kodekso 3, 22, 57, 58, 256, 293, 312, 317, 320, 322 ir 324 straipsnių pakeitimo, 34 straipsnio ir XXX skyriaus pripažinimo netekusiais galios įstatymo projektas Nr. XIIP-4116 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-9 klausimas – Baudžiamojo proceso kodekso 3, 22, 57, 58, 256, 293, 312, 317, 320, 322 ir 324 straipsnių pakeitimo, 34 straipsnio ir XXX skyriaus pripažinimo netekusiais galios įstatymo projektas Nr. XIIP-4116. Pranešėjas – gerbiamasis S. Šedbaras. Pateikimas.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Dėkoju. Gerbiamieji kolegos, šiaip jau šitas projektas yra įtrauktas į sesijos darbų programą, tai yra šiek tiek diskutuota ir komitete, nors mes su kolega V. Gailiumi pasirašėme, bet pritarimas buvo ir daugiau kolegų, kurie kol kas nepasirašė. Sistema arba klausimas yra esminis. Diskusijos buvo 2013 metais, 2015 metais mes čia, Seime, turėjome irgi labai didelę konferenciją dėl Privataus kaltinimo instituto, kaip formos, likimo. Ir štai 2015 metų vasario mėnesį, sakyčiau, tiek advokatai, tiek teisėjai, netgi prokurorai vieningai sutarė, kad šitas institutas yra ydingas ir kad jį reikia arba iš esmės reformuoti, arba jį šalinti iš Lietuvos teisinės sistemos.
Parlamentinių tyrimų departamentas, taip pat buvo atlikęs ir yra atlikęs tyrimą, mes tą medžiagą turime. Situacija yra tokia, kad iš 28 Europos Sąjungos valstybių jis yra likęs 15-oje, bet įdomu, kad jį panaikino, jo nebėra tose valstybėse, kurios šiek tiek pagal savo teisinę sistemą yra tam tikra prasme postokupacinės ar postsovietinės. Tai Estija, Latvija, Čekija, Bulgarija, Rumunija, Slovakija ir dar 7 Vakarų Europos šalys atsisako šito instituto. Kur čia yra problema?
Problema yra ta, kad žmogus, atėjęs su privataus kaltinimo skundu, turi surinkti įrodymus. Kaip jis tuos įrodymus turi rinkti? Jis verčia teisėją tai daryti. Aš pats, būdamas teisėju, esu turėjęs keletą privataus kaltinimo bylų, nėra ką daryti – įrodymų šalys nerenka, jie ir nelabai gali surinkti, teisėjas nėra nei policininkas, nei prokuroras ir jis tokių galimybių neturi. Tokios bylos yra tiesiog teismui didžiulis krūvis, trunka kartais ilgą laiką ir nelabai sėkmingai pasibaigia. Aš turiu visą statistiką, jeigu bus pritarta, mes komitete analizuosime, tuo labiau esame šiek tiek ir diskutavę. Dabar, jeigu asmuo, kuris nori pateikti skundą, nori jį kvalifikuotai pateikti teismui, yra reikalavimai, jis greičiausiai turės samdytis advokatą. Jis yra nukentėjusysis, bet tam, kad ateitų į teismą, jeigu jį tikrai sumušė, dažniausiai tai bus tik smurtinio pobūdžio, nes kiti (…) kriminalizavimo atvejai, jis turi samdyti advokatą, advokatas jam turi padėti kažkokiu būdu, bet, kaip minėjau, labai ribotom galimybėm, ginti jo teises teisme privataus kaltinimo tvarka.
Dabar tokių bylų, kurios gali būti keliamos privataus kaltinimo tvarka, faktiškai beveik neliko, kadangi mes visus atvejus, kurie yra susiję su smurtu artimoje aplinkoje, jau padarėme tokius, kad turi būti atliekamas ikiteisminis tyrimas. Mes taip pat jau dekriminalizavome, kolegos, čia mūsų bendru sprendimu, šmeižimo ir įžeidimo atvejus, kurie buvo taip pat privataus kaltinimo. Tokiu atveju faktiškai telieka tik keletas galimybių, ir čia aš atkreipiu dėmesį, kaip teisėjai, ypač teisėjai, kai mums diskusijose kalbėjo iš konkrečių bylų, atsiranda galimybių ir piktnaudžiauti šituo institutu. Žodžiu, asmuo paduoda skundą, įrodymų nerenka, bet byla teisme yra. Kitas asmuo jau yra kaltinamasis pagal procesą, lygiai taip pat, kaip kolega N. Puteikis, beje, bet kuris iš mūsų taip gali būti. Tokiu asmeniu gali būti atsakovas arba atsakovė ištuokos byloje, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo byloje. Todėl kai kurie teisėjai siūlo, kad gal šitose bylose, bent jau pirminius veiksmus turėtų atlikti pareigūnai ir tik paskui pasiūlyti kreiptis privataus kaltinimo tvarka, o kai kurie teisėjai apskritai siūlo jį naikinti ir šiuo atveju įrodymus būtent tokia tvarka ir rinkti.
Štai mano pasiūlymas toks ir yra, ilgai diskutuotas, jau antra kadencija, su visų sričių specialistais. Aš siūlau pritarti po pateikimo. Žinoma, komitete dar kartą analizuosime. Man atrodo, kad šitas institutas kitų mūsų panašių šalių pagrindu turėtų būti pašalintas iš Baudžiamojo proceso kodekso.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega už įstatymo projekto pristatymą. Jūsų nori paklausti penki Seimo nariai. Pirmasis klausia J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Gerbiamasis kolega, iš tiesų šitas variantas tokią mintį, tokią prielaidą leidžia daryti – ar nebus tada aukšto rango politikų, kitokių pareigūnų inicijuojamos bylos ir verčiami teisėsaugos institucijos tyrėjai, prokurorai palaikyti valstybinį kaltinimą ir rinkti įrodymus prieš piliečius? Mes tokį pavyzdį jau esame turėję. Jūs puikiai prisimenate tą pavyzdį, aš nenoriu dabar jo vardinti.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Kolega, bet juk ir dabar niekas netrukdo aukštas pareigas užimančiam asmeniui paduoti skundą privataus kaltinimo tvarka ir nieko nedaryti. Tai jeigu kreipsis į teisėsaugos instituciją kažkoks aukštas pareigas užimantis asmuo ir teisėsaugos institucija pasakys, gerbiamasis tamsta, be pagrindo kreipiatės, o melagingas įskundimas tai gali būti ir baudžiamoji atsakomybė, tai, padavęs skundą privataus kaltinimo tvarka ir išvis nieko nedarydamas, tu gali inspiruoti spaudą ir rašyti apie tai, kad štai šitas asmuo yra kaltinamasis ir siekia savo tikslų dar kitokiomis priemonėmis, daug sėkmingesnėmis. Todėl aš ir sakau, kaip tik čia daugiau vietos piktnaudžiavimui.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega už atsakymą. Klausia K. Daukšys.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, į mano klausimus atsakė.
PIRMININKAS. Klausia kolega G. Jakavonis.
G. JAKAVONIS (DPF). Į mano irgi.
PIRMININKAS. Klausia D. Petrošius.
D. PETROŠIUS (LSDPF). Ačiū. Gerbiamasis kolega, vienas jums gerai žinomas laikraštis Tauragėje kažkada buvo parašęs neteisingą informaciją apie mane. Kaip jūs ir minėjote, prokuratūra ikiteisminį tyrimą pradėjo, pripažino savo nutarime, kad tai buvo šmeižtas, tačiau palaikyti kaltinimą teisme jie atsisakė, kadangi, bijau tiksliai pacituoti, esu visai pajėgus padaryti tai pats. Kaip tokia situacija keistųsi? Aš, aišku, nėjau toliau, nes neturiu laiko, kaip jūs sakote, ir t. t. Kaip po jūsų pataisos šita situacija keistųsi?
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Mano principinis dalykas, gal aš nepasakiau, yra toks, jeigu yra nusikalstama veika, gerbiamieji, tai yra valstybės reikalas iki galo įvertinti pagal Baudžiamąjį kodeksą, jeigu tai yra administracinis nusižengimas, pagal Administracinių nusižengimų kodeksą. Valstybės pareiga, mokant mokesčius žmonėms, štai mano toks atsakymas. Todėl mano yra toks… Tai jeigu dabar yra nusikalstama veika, mes paliekame fiziniam asmeniui spręsti, jeigu jis neturi pinigų, neturi gebėjimų, ta veika lieka neįvertinta. Aš nemanau, kad tai yra gerai.
PIRMININKAS. Klausia kolega V. A. Matulevičius.
V. A. MATULEVIČIUS (MSNG). Gerbiamasis pranešėjau, projektas labai sudėtingas ir sunku iš karto viską pasverti. Bet man kyla toks klausimas, ar tuo, ką jūs siūlote, nebus iš tikrųjų susiaurintos žmogaus galimybės ginti savo galbūt nepagrįstai pažeistas teises, interesus? Ir galbūt neatsitiktinai, kaip jūs paminėjote, mūsų likimo valstybėse yra šis institutas, kad žmonėms sunkiau pavyksta apginti savo teises ir interesus kitais būdais.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Kaip aš ir minėjau, kaip tik mūsų aplinkos valstybės atsisako. Pavyzdžiui, jeigu aš neklystu, latviai 2010 metais, irgi matydami ar piktnaudžiavimus, ar beprasmiškumą atsisakė. Pavyzdžiui, Vokietijoje toks institutas buvo po karo, bet nė vienos bylos, mes patikrinome, nebuvo. Jo veiksmingumas arba galimybė yra visiškai beprasmė. Tai yra daugiau bendrosios teisės institutas… britų. Nežinau, kaip ten amerikiečių teisė, kiek yra likę… Vos ne civilinio proceso tvarka baudžiamuosius reikalus analizuoja.
Dabar dėl teisių gynimo, aš jau minėjau, smurto artimojoje aplinkoje klausimą išspręsti, privalo būti atliktas ikiteisminis tyrimas, garbės ir orumo klausimai daugeliu atveju perkelti į civilinę erdvę jau mūsų praeitų metų sprendimais, vadinasi, kas čia lieka? Smūgio sudavimas, iš esmės nedidelės žalos padarymas. Matote, kur yra pavojus. Jeigu yra padaryta nedidelė žala, ir kol žmogus paduos skundą, kol kas nors kur nors užfiksuos įrodymus, o dar neaišku, kaip juos fiksuoti eiliniam žmogui, iš esmės likimas tokios bylos, nieko ten nebelieka. Jeigu atvažiuotų pareigūnas, čia pat užfiksuotų, nufotografuotų, tas klausimas galėtų būti išspręstas per dvi tris dienas arba savaitę. O žmogui tą daryti gali tekti savaitėmis ir rezultatas galėtų būti toks, kad įrodymai bus sunaikinti. Aš čia kalbu teisėjų lūpomis, kurie iš konkrečių bylų tą sako.
PIRMININKAS. Dėkoju. Atsakėte į visų Seimo narių klausimus. Taigi nuomonės už, nuomonės prieš nėra. Kviečiu visus balsuoti. Kas už tai, kad po pateikimo pritartume įstatymo projektui Nr. XIIP-4116, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate prieš arba susilaikote. (Balsai salėje)
Balsavimo rezultatai: už – 51, prieš nėra, susilaikė 4. Įstatymo projektui Nr. XIIP-4116 po pateikimo yra pritarta. Siūlomi komitetai. Pagrindinis komitetas – Teisės ir teisėtvarkos komitetas.
Dėl pagrindinio komiteto prieštaravimų nėra? Bendru sutarimu sutarėme. Sutarta. Siūloma svarstyti Seimo rudens sesijoje. Dėl svarstymo laikotarpio prieštaravimų nėra, pritarta bendru sutarimu.
18.02 val.
Civilinio kodekso 2.24 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3606(2) (pateikimas)
Darbotvarkės 2-10 klausimas – Civilinio kodekso 2.24 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3606(2). Pranešėjas – gerbiamas S. Šedbaras. Pateikimas. Prašom, kolega.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, iš tiesų tai yra mano ir turbūt komiteto sena skola, nes kai mes 2015 m. birželio 25 d. pataisėme Baudžiamąjį kodeksą ir pripažinome netekusiais galios Baudžiamojo kodekso 155 ir 290 straipsnius, tai yra dekriminalizavome įžeidimą ir nepapildėme Civilinio kodekso, o tą aš žadėjau iš tribūnos, diskusijos dėl to kažkaip užsitęsė ir už įžeidimą neliko jokios atsakomybės nepaisant kai kurių atskirų asmenų. Mes siūlome, suradome būdą, kuris priimtinas ir Teisės departamentui, ir žiniasklaidai, kad šalia šmeižimo atsirastų galimybė civiline tvarka siekti atsakomybės ir už įžeidimą. Tai šiek tiek susiję su prieš tai svarstytu klausimu, tačiau tai yra daugiau susiję, kaip minėjau, su praeitų metų birželio 25 dieną priimtomis Baudžiamojo kodekso pataisomis, kurios labai susijusios su mano dabar siūloma pataisa.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega. Nori jūsų paklausti V. A. Matulevičius. Prašom, kolega.
V. A. MATULEVIČIUS (MSNG). Kadangi kalbama apie žalą, padarytą raštu ir žodžiu, tai labai tiesiogiai susiję ir su žiniasklaida. Kaip gali jai atsiliepti šita nauja norma? Ačiū.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Čia tas pats, kas ir šmeižimas. Šmeižimo yra, tik kas yra šmeižimas? Šmeižimas tai yra netiesos paskleidimas, o čia gali būti ir tiesa, tik įžeidžiama forma. Čia, matyt, su žiniasklaida susiję daug mažiau, bet čia gal komentarai, fizinių asmenų veiksmai, kai sakoma, sakykime, neįgaliam asmeniui, nors jis yra toks žmogus, bet jam kažkokia forma visiems girdint prikišama, kad jis yra štai toks. Čia yra tik tokios formos dalykas. Kodekse šmeižimo samprata tik papildoma įžeidimu. Ir, kaip minėjau, skiriasi. Ten – netiesa, o čia – kad ir tiesa, bet įžeidžiama forma. Žiniasklaidoje dabar, kaip matote, jokių reakcijų nekyla, mes pataisėme formuluotes, kurios anksčiau buvo surašytos, yra suderinta ir su žiniasklaidos mokslininkais, kurie rašo tomis temomis. Teisės departamentas jokių pastabų neturėjo. Atrodo, kad tai yra visiems priimtina taisyklė.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega. Taigi norinčių kalbėti už, prieš nėra. Kviečiu visus balsuoti. Kas pritariate įstatymo projektui Nr. XIIP-3606 po pateikimo, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavimo rezultatai: už – 53, prieš nėra, susilaikė 2. Taigi įstatymo projektui Nr. XIIP-3606 po pateikimo yra pritarta. Siūlomi komitetai. Pagrindinis komitetas – Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Dėl pagrindinio komiteto prieštaravimo nėra, galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta bendru sutarimu. Siūloma svarstyti Seimo IX rudens sesijoje. Dėl svarstymo laikotarpio taip pat, matau, prieštaravimų nėra. Taigi pateikimo procedūra baigta.
18.05 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 227 straipsnio pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4000 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-11 klausimas – Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 227 straipsnio pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4000. Pranešėjas – J. Razma. Pateikimas. Kolega, kviečiu jus. Čia dėl Statuto.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, Seimo statutas, kuris reglamentuoja mūsų vidaus procedūras, neturėtų nustatyti kokių nors ribojančių sąlygų, jeigu to nėra Konstitucijoje, kur atitinkamas klausimas reglamentuojamas. Šiuo atveju kalbama apie tai, kad Konstitucijoje yra parašyta, jog kai Seimo narys sulaukia galutinio teismo sprendimo, įsigaliojusio dėl jo konstatavimo, kad jis yra padaręs nusikaltimą, tai turi būti Seime procedūra ir nėra jokių išlygų, kad tai būtų siejama su tuo, kada yra pirminė padarymo data, ar šioje kadencijoje, ar ankstesnėje.
Kaip, toliau vykdant procedūrą, būtų atsižvelgta į tas aplinkybes, čia yra kitas klausimas. Kaip Konstitucinis Teismas į tai pažiūrėtų, gavęs atitinkamą Seimo kreipimąsi dėl Seimo nario mandato, tai irgi yra kitas klausimas, bet mes Statute neturėtume nustatyti tokių apribojimų, ir pagaliau diskutuotinas klausimas, ką laikyti ta padarymo data. Ar kai iš tikrųjų nusikaltimas buvo pradėtas, ar kai jo padarymas fiksuotas teismo nutarimu? Siūlau atitinkamą Statuto pataisą, išbraukiant tokią ribojančią nuostatą, kuri šiuo atveju svarbi ir mūsų konkrečiu praktiniu atveju.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega, už pateikimą. Jūsų nori paklausti keturi Seimo nariai. Klausia kolegė I. Šiaulienė. Prašom.
I. ŠIAULIENĖ (LSDPF). Dėkoju, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Gerbiamasis kolega, kam pradėsite pradžioje taikyti procedūrą – saviems ar kitiems?
J. RAZMA (TS-LKDF). Na, jeigu kas nors būtų iškėlęs tą klausimą, kai tos procedūros vienaip ar kitaip galėjo būti taikytos ankstesniais atvejais, aš neabejoju, kad aš lygiai tokią pačią poziciją būčiau išsakęs. Deja, viešojoje erdvėje neiškilo tokia diskusija. Konstitucinės teisės žinovai, teisininkai, kiek prisimenu, neįsitraukė į diskusiją. Šiuo atveju yra kitaip. Tokia diskusija vyksta ir žinome buvusio Konstitucinio Teismo teisėjo V. Sinkevičiaus poziciją, kuri, manau, atitinka tai, ką aš išsakiau. Šiandien tokia nuostata subrandinta teikimui ir nesvarbu, kam ji taikoma. Šiandien yra vienas praktinis atvejis, rytoj gali būt kitas šiandien valdančiųjų, kitą sykį gali būti opozicijos. Niekas nėra apsaugotas ir negalima sakyti, kad taikoma tik vienam atvejui, nes kas žino, kokių atvejų ateityje bus.
PIRMININKAS. Dėkoju už atsakymą. Klausia kolega K. Daukšys.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, prašom pasakyti, kas šiuo atveju yra aukščiau, ar rinkėjai, kurie, žinodami vieną ar kitą faktą, tą Seimo narį išrinko į Seimą, ar kolegos Seimo nariai, kurie gali vienaip ar kitaip interpretuoti? Aš suprantu, kai tos kadencijos metu yra padaromas nusikaltimas, tada taip, rinkėjai nežinojo, negalėjo pasirinkti ir galbūt jie (…). Bet kai rinkėjai jau rinkdami žmogų žinojo apie tam tikrus faktus, kodėl jūs norėtumėte po to kokiu nors būdu tų rinkėjų valią paneigti ar dar ką nors padaryti?
J. RAZMA (TS-LKDF). Kolega, aš nesakiau, kad tokiais atvejais būtinai turi būti priimtas sprendimas atimti mandatą. Aš kalbėjau apie tai, kad neturime kaip nors Seimo statutu susiaurinti Konstitucijos galimybės pradėti procesą. O Seimo nariams balsuojant, kai yra galutinis balsavimas, visos jūsų paminėtos aplinkybės gali būti reikšmingos, jos gali būti reikšmingos ir Konstituciniame Teisme nagrinėjant prašymą. Bet šiandien mes įrašėme į Statutą tokią ribojančią nuostatą, kad net negalime pradėti procedūros, kuri be apribojimų nustatyta Konstitucijoje. Aš tik tą noriu pasakyti, o ne skelbiu, kokie gali būti Seimo galutiniai sprendimai vienu ar kitu atveju.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia kolega J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas kolega, kaip jūs manote, Konstituciniam Teismui svarbu, kas pasakyta Statute, kai jis pirmiausia žiūri atitiktį Konstitucijai? Šiuo atveju vienas toks atvejis jau buvo patikrintas Konstituciniame Teisme, ir Konstitucinis Teismas pasakė, kad šiuo klausimu tikrai negali tokio sprendimo priimti, kita vertus, negali priimti sprendimo dėl to, ar tas Seimo narys gali toliau likti Seimo nariu.
J. RAZMA (TS-LKDF). Man atrodo, čia jau prasideda to Konstitucinio Teismo nutarimo interpretacijos. Aš ne taip interpretuoju, aš manau, kol Statute yra tokia galiojanti nuostata, Konstituciniam Teismui yra labai paprasta pasakyti, kad mes procedūrą vykdėme tiesiog pažeisdami Seimo statutą. Mums reikia susitvarkyti Seimo statutą. Konstitucinis Teismas nesiėmė nagrinėti, yra tik atskiras Seimo narių kreipimasis dėl to, ar ši Statuto nuostata atitinka Konstituciją. Kai tą išnagrinės, be abejo, mes gausime atsakymą, ir tada, aš tikiuosi, mes būsime priversti tą pataisą padaryti. Bet turėdami įsitikinimą, kad tikrai toks neatitikimas Konstitucijos yra, mes, nelaukdami to nutarimo, kuris gal bus nežinia kada, nes tai yra ne viso Seimo nutarimu kreipimasis, siūlome dabar patiems susitvarkyti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia kolega V. A. Matulevičius.
V. A. MATULEVIČIUS (MSNG). Gerbiamasis pranešėjau, jei jūs čia tikrai turite tą atvejį, kurį kai kas įtaria, bet neįvardija, tai ar čia nėra problema?.. Aš turiu omeny, kad yra Konstitucijos paaiškėjusi norma, kad padarė nusikaltimą. Tai Konstitucinis Teismas turbūt į ją ir apeliavo, kai kreipėsi grupė Seimo narių. Ta norma egzistuoja. Ar čia yra dar kokia nors papildoma kolizija? Ačiū.
J. RAZMA (TS-LKDF). Kolizija yra, kad į Seimo statutą mes įrašėme sąlygą, ribojančią nuostatą dėl to nusikaltimo padarymo momento. Konstitucijoje nėra pasakyta, kad tuo atveju, kai paaiškėja, ir jeigu tai buvo būtent toje kadencijoje. Nėra tokios sąlygos Konstitucijoje. Mes tiesiog turime susitvarkyti, kad ta teisiškai, konstituciškai labai svarbi nuostata Seimo statute neskambėtų kitaip, siauriau, negu yra pačioje Konstitucijoje. Viso labo mano tik toks siūlymas.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega. Jūs pristatėte įstatymo projektą. Kolegų, norinčių kalbėti už, prieš, nėra. Kviečiu visus balsuoti. Kas už tai, kad pritartume įstatymo projektui Nr. XIIP-4000, balsuoja už, kas mano kitaip, balsuoja prieš arba susilaiko.
Balsavimo rezultatai: už – 16, prieš – 11, susilaikė 28. Taigi įstatymo projektui po pateikimo nepritarta.
Darbotvarkės 2-12 klausimas.
Tiesa, dėl atmetimo arba tobulinimo. Bendru sutarimu atmetame? (Balsai salėje) Ačiū. Tobuliname? Balsuojame. Kas už tai, kad būtų tobulinama, balsuoja už, kas už atmetimą, balsuoja prieš.
Balsavimo rezultatai: už – 17, prieš – 38. Taigi įstatymo projektas Nr. XIIP-4000 yra atmestas.
18.17 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 43 straipsnio pakeitimo, 611 straipsnio išbraukimo ir papildymo nauju 641 straipsniu“ projektas Nr. XIIP-3059(2) (pateikimas)
Darbotvarkės 2-12 klausimas – Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 43 straipsnio pakeitimo, 611 straipsnio išbraukimo ir papildymo nauju 641 straipsniu“ projektas Nr. XIIP-3059. Pranešėjas – M. Adomėnas. Pateikimas. Prašom, kolega.
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Gerbiamas pirmininke, gerbiami kolegos, gyvename pasaulyje, kur valstybėje nuolat prireikia reformų. Dabar svarstome socialinį modelį, prieš tai buvo energetika, mokslo ir studijų sektorių laukia įvairios reformos, tačiau Seime neturime institucijos, kuri nagrinėtų reformas, valstybės transformacijas, valstybės kaitą visuminiu žvilgsniu, kuri matytų globalesnį vaizdą ir kalbėtų apie valstybės ateities raidos projekcijas. Turime Informacinės visuomenės plėtros komitetą, tai yra puikus komitetas. Informacinės visuomenės kūrimas buvo viena iš svarbiausių XXI a. pradžios – XX a. pabaigos reformų, kuri mus palietė, kuri tebevyksta. Iš tikrųjų jos principų diegimas turi tęstis toliau, bet reikia suprasti, kad tai yra viena iš daugelio labai svarbių reformų, į kurias mes žiūrime labai fragmentiškai, vienu paskiru aspektu, iš vieno komiteto, nekoordinuodami jų veiksmų.
Taigi įstatymo projektu siūloma transformuoti esamą Informacinės visuomenės plėtros komitetą į Strateginių reformų ir inovacijų komitetą, kuris savo veikla galėtų prisidėti prie konkurencingos, dinamiškos, gebančios globaliai konkuruoti Lietuvos kūrimo. Jam būtų suteikta kompetencija rengti ir svarstyti teisės aktus, rengti ir teikti raportus, vykdyti, užsakyti studijas ir kitus veiklos klausimus, kurie susiję su valstybės ir visuomenės ateities raidos projekcijomis, su modeliavimu, su ilgalaikio strateginio raidos modelio kūrimu, inovacijomis ir technologine pažanga.
Mano supratimu, tai svariai prisidėtų prie ilgalaikės Lietuvos raidos strategijos įgyvendinimo, prie matymo, kur mes esame, kur judame, kokie iššūkiai laukia, kad galėtume orientuotis ne į artimiausios sesijos ar dviejų sesijų, ar projekciją iki rinkimų, bet žiūrėti į dešimtmečių perspektyvą, kuri iš tiesų reikalinga, jeigu norime šiame labai aštriai konkuruojančiame globaliame pasaulyje ne tik išlikti, bet ir būti sėkmingi. Tai mus įgalintų operatyviai reaguoti į iškylančius iššūkius ir iš anksto pasirengti būsimiesiems.
Rengiant šią koncepciją, remtasi labai sėkmingai veikiančio ir visam pasauliui pavyzdžiu rodomo Suomijos ateities komiteto pavyzdžiu, taip pat panašiomis institucijomis, kurios veikia įvairiu statusu daugelyje pažangių, konkurencingų Vakarų valstybių parlamentų. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega, už įstatymo projekto pristatymą. Taigi jūsų nori paklausti du Seimo nariai. Pirmasis klausia M. Bastys.
M. BASTYS (LSDPF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamas kolega, jau jūs vieną kartą… Jau ne vieną kartą, jau kelintą kartą panašaus pobūdžio iniciatyvą rodote, ir Seimas jūsų iniciatyvas atmetė. Taip pat turbūt jūs atkreipėte dėmesį ir į Seimo Teisės departamento pastabas dėl jūsų siūlymo, nes iš esmės su tokiu siūlymu jūs išvis naikinate vieną komitetą, o kada kitas bus įkurtas, nėra aišku. Taip pat jūs iš esmės, ko gero, ir susiaurinate tas funkcijas, kurias dabar atlieka šis komitetas, nes, pavyzdžiui, inovacijos… Inovacijos ir taip yra įrašytos į mūsų parlamentinės kontrolės sąrašą Statute ir komitete, tokį susiaurinimą, manyčiau, nėra tikslinga daryti. Kada kalbame apie strateginius klausimus, kiekvienas komitetas turi savo sritis ir aptarinėja…
PIRMININKAS. Mindaugai, klausimas!
M. BASTYS (LSDPF). …strategijas. Aš tiesiog manau, kad ta iniciatyva tikrai ne vietoje ir ne laiku. (Balsai salėje) Ką čia patobulinote? Nieko nepatobulinote. (Balsai salėje)
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Gerbiamas Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininke, nebijokite, ši iniciatyva geriausiu atveju įsigalios nuo kito Seimo pradžios. Taigi nereikia taip bijoti dėl to, kad jūsų vadovaujamas komitetas bus transformuotas. O sakyti, kad informacinės visuomenės plėtra yra platesnė negu strategijų valdymas apskritai visuomenėje ir kad inovacijų užtenka, kad jos patenka į parlamentinės kontrolės aprašą, to tikrai negana. Reikia galvoti apie tai, kaip visą valstybės politiką visose srityse horizontaliai orientuoti į inovacijas ir inovacijų priėmimą, kaip pasiruošti strateginėms reformoms, kurios aprėpia tikrai ne vieną sritį ir kurios turi pasekmių ir kitoms sritims.
Taigi tokios koordinuojančios institucijos tikrai reikia. Jeigu ne laiku, tai nebent tiktai, kad per anksti šitą kadenciją, kurie nenori išklausyti tokių specialistų kaip P. Kunčinas. Turbūt dar per anksti kalbėti apie tai, kad reikalinga tokia institucija, bet aš vis tiek esu optimistas, apeliuoju į sveiką protą. Man atrodo, kad tai, kas dabar vyksta su socialiniu modeliu, labai aiškiai parodė, kad reikia tokio visuminio reformų matymo, kuris galėtų tuos skirtingus interesus sujungti į vieną, suderinti ir pateikti sintetinį tam tikrą vaizdą, kur mūsų valstybė eina ir kokio modelio jai reikia.
PIRMININKAS. Dėkoju už atsakymą. Klausia kolega K. Daukšys.
K. DAUKŠYS (DPF). Ačiū, gerbiamas pranešėjau. Iš tikrųjų aš turiu tokį pusantrinį klausimą. Man dabar labai įdomu, kodėl kai jūs buvote valdžioje, tai neišvystėte savo šitos idėjos iki to, kad būtumėte įkūręs ateities ministeriją? Tada galbūt nereikėtų dabar jums su šakėm ten kažkur prie Kauno stovėti. Būtume mes visai kitoje vietoje ir viskas būtų gerai.
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Sumaišyti metaforas yra vienas iš blogiausių retorinės praktikos pavyzdžių. Čia kalbama ne apie ateities komitetą – apie strateginių reformų. Su šakėmis… Džiaugiuosi, kad mano kuklus plakatas tapo jūsų dėmesio centre ir kad tai tampa metafora. Taip, reikia su šakėmis išmėžti atsilikimą, kurio, deja, mūsų valstybės raidoje yra daug. Tam ir reikia strateginio komiteto. O kad tos mintys… Suomių komitetas yra palyginti naujas. Įsitikinti jo sėkme reikėjo laiko. Ne viskas ateina iš karto ir reikia laiko. Natūralu, kad pribrendo poreikis ir tokiam komitetui kaip tik dirbant su konkrečiomis reformomis, matant, su kokiais sunkumais susiduria aukštojo mokslo reforma, su kokiais sunkumais dabar susiduria socialinio modelio reforma, labai aiškiai matyti koordinuojančios institucijos poreikis. Aš manau, kad kolegos, kurie su tuo susidūrė, turėtų tam siūlymui pritarti. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega. Jūs atsakėte į visus klausimus, kurių norėjo paklausti Seimo nariai.
Nuomonės už, nuomonės prieš nėra.
Kviečiu visus balsuoti. Kas už tai, kad pritartume įstatymo projektui Nr. XIIP-3509, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate prieš arba susilaikote. (Balsai salėje)
Balsavimo rezultatai: už – 16, prieš – 7, susilaikė 27. Taigi įstatymo projektui yra nepritarta. Atmetame ar grąžiname tobulinti? (Balsai salėje) Tobulinti.
Balsuojame. Balsuojame. Kas už tai, kad atmestume, balsuojate už, kas už tai, kad tobulintume, balsuojate prieš. (Balsai salėje) Kas atmesti, balsuojate už, kas tobulinti, balsuojate prieš. (Balsai salėje)
Balsavimo rezultatai: už – 33, prieš – 18. Taigi įstatymo projektas yra atmestas. Grąžintas tobulinti. Taip. (Balsai salėje) Nėra 36, gerbiami kolegos. Reikia 36, kad atmestume. Buvo 33. Įstatymo projektas grąžinamas tobulinti.
Replika po balsavimo – gerbiamas M. Adomėnas. Prašom.
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Ačiū, pirmininke. Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas buvo neteisus. Šis panašus projektas buvo teiktas vieną kartą siūlant įkurti, pavyzdžiui, ateities komitetą. Dabar transformuotas, pavadintas Strateginių reformų plėtros ir inovacijų. Galbūt trečią kartą jį pavadinus stagnacijos ir atsilikimo, net ir dabartinei daugumai jis bus priimtinas. (Balsai salėje)
18.27 val.
Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo Nr. I-549 7, 13 ir 16 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4425 (pateikimas)
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, judame į priekį. Darbotvarkės 2-13 klausimas – Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo Nr. I-549 7, 13 ir 16 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4425. Pranešėjas – R. J. Dagys. Pateikimas. Prašom.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš tikiuosi, kad mes šitą mano pasiūlytą įstatymo projektą svarstysime ne per daug emocingai, nes tai turbūt liečia mus visus. Šio įstatymo projekto tikslas paskatino tai, kad mes dabar pradėjome socialinio modelio svarstymą ir jo metu iškilo daug kontroversijų ir skirtingų vertinimų. Ir šiandien klausantis Ministro Pirmininko atsakymų ir jo klausimų, užduodamų pačiai ministrei, kokia ta vidutinės pensijos ateitis bus lyginant su vidutine alga, ministrė pasakė, kad 41 %, nors jų pateikti duomenys rodo 36 % ir toliau mažėja. Tai žmonėms kelia tikrai tam tikrą baimę dėl savo ateities, kokios tos pensijos bus.
Todėl mano projekto esmė yra ta, kad mes įkeltume į jau dabar galiojantį Pensijų įstatymą (jeigu reikės, labai lengvai integruojamą naujo įstatymo ruošimo projekto svarstymą) tokį įsipareigojimą, kuris tikrai pagrįstas ir skaičiavimais, ir tam tikra analize. Iš esmės dabar čia galioja socialinio draudimo įstatymų nuostatos, tiktai nesurašyta imperatyviai, kad Seimas, vertindamas septynerių metų tendencijas, „Sodros“ tendencijas, įtvirtina tam tikrą indeksavimą ir pasižiūri: jeigu „Sodros“ pensijos krinta žemiau negu numatytos mūsų įsipareigojimo vidutinės pensijos ribos, lyginant su vidutine alga, tokiu atveju paleidžiamas paramos mechanizmas iš valstybės biudžeto, privalomas paramos mechanizmas, užtikrinantis mūsų priimtų įsipareigojimų lygmenį. Tarkim, 33 % ar 34 %, lyginant su vidutine alga. Kad žmonės būtų ramūs, kad iš tikrųjų žemiau tos ribos nenueisime. O mechanizmas pasiūlytas… Jeigu mūsų koeficientas rodys, kad tai yra didesnės galimybės iš septynerių metų prognozės, tas koeficientas iš karto sužais taip, kad faktiškai ir padidins automatiškai tas pensijas. Tiesiog mes neleidžiame nukristi žemiau. Du dalykai – indeksuojame…
Tikrasis indeksavimas yra ir nenukrinta jisai žemiau mūsų įsipareigojimų tam tikro lygmens. Tai tikrai nuramintų tam tikras diskusijas, nes pasakyti žmonėms, kad ateityje jūsų pensijos nuvertės, tai dabartiniams pensininkams tikrai nesukels didelio entuziazmo ir juo labiau nesukels entuziazmo ir būsimiems pensininkams. Jie tada ieškos, kur tą pensiją reikėtų uždirbti. Todėl siūlau po pateikimo pritarti. O kokia forma jis išvys, ar kaip atskiras galutinis įstatymas galiojančio įstatymo, ar ateis su socialiniu modeliu, jeigu mes spėsime jį priimti, tai čia, taip sakant, jau priklauso nuo mūsų svarstymo tempų. Manau, bet kuriuo atveju tokia garantija turėtų atsirasti, tada žymiai ramiau būtų galima žiūrėti į ateitį ir nuraminti mūsų žmones, nes čia tikrai mes, besivaržydami rinkimų kampanijose vienas su kitu, pamirštame, dėl ko mes kartais dirbame. Visuomenė turėtų nurimti, kitokiu atveju mes tiesiog prarandame žmones, jie išvyksta kitur.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega, už įstatymo projektą pristatymą. Jūsų nori paklausti du Seimo nariai.
V. M. Čigriejienė klausia pirmoji.
V. M. ČIGRIEJIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū pirmininkui. Gerbiamas pranešėjau, kaip jūs manote, kokiu kalendoriniu metu, jeigu taip galima pasakyti, bus perskaičiuojamos draudimo bazinės pensijos dydis ir draudžiamosios pajamos?
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Tai čia akivaizdu, priimant biudžetą…
V. M. ČIGRIEJIENĖ (TS-LKDF). Na, tai ar pradžioje, ar viduryje, ar metų gale? Čia labai svarbu.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Ne, čia kiekvienais metais, kai mes priimsime biudžetą, tai mes tą turėsime padaryti taip, kaip mes dabar nustatome ir minimalią algą, bazinius, valdininko atlyginimus ir panašiai. Mes turėsime tą padaryti. Ir parašytas mechanizmas, kad remiantis septynerių metų tendencija. Ne taip, kad šovė į galvą, aš ėmiau ir padidinau, ir čia viskas gerai. Tai yra treji metai prieš, dabar treji metai perspektyvoje, kad būtų tvarus dalykas, ne šautų į galvą, čia staiga aš pasiūliau, žinote, didesnį tą koeficientą. Jis yra… Skaičiavimo formulė yra gana kieta, negali jokių fantazijų padaryti. Finansų ministerija visą laiką teikia trejų metų prognozę į priekį, mes tariamės ir turime taip pat ketverių metų faktą, kaip visa tai vyko. Todėl prognozė yra kieta, tas koeficientas yra labai aiškus, mažiau reikėtų tiesiog mums ginčytis. Ir jeigu matome, kad „Sodros“ biudžetas netraukia, o tokia galimybė iš tikrųjų yra, jeigu nesustabdysime demografinės prastos tendencijos, štai pati Socialinių reikalų ir darbo ministerija prognozuoja, kad 2035 metais dirbančiųjų ir pensininkų santykis bus 1,17:1, tai patys suprantate, kaip tas pensijas bus galima išlaikyti, aišku, kad reikės tada tokiu atveju įtraukti jau valstybės biudžetą, kad būtų užtikrintos tos minimalios lubos. O jeigu susidorosime su demografine krize, susigrąžinsime migrantus, tai tas mechanizmas gali ir niekada neįsijungti.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega. Klausia R. Sargūnas.
R. SARGŪNAS (DPF). Gerbiamas pranešėjau, jūsų idėja yra tokia gana gera, galima sakyti, ir jinai reikalinga. Anksčiau ar vėliau jinai tikrai bus taikoma. Tačiau ar jums neteko paskaičiuoti, kokie čia finansiniai resursai bus reikalingi valstybei iš biudžeto maždaug, įvertinant progreso augimą, BVP augimą ir panašiai. Kiek lėšų gali reikėti indeksacijai?
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Šiaip turbūt nieko nereikėtų, jeigu galėčiau pasakyti, šią minutę, jeigu mes nustatysime, kad ta minimali riba, kurią mes užtikriname, na, sakykime, yra, nustatysime, kiek dabar yra, 36 dabar yra, šiuo metu yra 35 %, jeigu mes nustatysime, kad riba yra 34, tai mums nieko nereikės dabar, bet tai bus tam tikra riba, galbūt iššūkis 2018, 2019, 2020 metams. Tai šito tikrai nereikės. Mes turime apsispręsti dėl ribos. O skaičiuojant perspektyvoje, kiek pensijos turėtų didėti pagal tą septynerių metų prognozę, tai čia išvis nėra jokios didelės šiuo metu grėsmės, nes yra remiamasi realia statistine prognoze, kaip mes ir darome Biudžeto sandaros įstatyme, tiesiog remdamiesi ta prognoze. Jeigu mūsų prognozė trejiems metams yra teisinga, tai mes tada klaidos nepadarysime ir nieko nereikia daryti. Na, o jeigu suklydome, tai mes kartais ir su biudžetu suklystame, vadinasi, į vieną ar kitą pusę reikia tikslinti. Bet šiuo atveju, jeigu klaidos nėra, tai šiuo metu tikrai to nereikėtų, bet gali atsirasti ten trečiais, ketvirtais metais, jeigu mes tą ribą padarysime labai aukštą, tai tada gali atsirasti tas dalykas. Bet aš nemanau, kad mes elgsimės neišmintingai ir vis dėlto padarysime susivaržymus visiškai labai tokius nelanksčius. Mes turime realiai pasverti ir tą padaryti.
PIRMININKAS. Dėkoju, kolega, jūs pristatėte įstatymo projektą, atsakėte į klausimus. Norinčių kalbėti už, prieš. J. Razma. Nuomonė už. Nėra jo.
Kviečiu visus balsuoti. Kas už tai, kad po pateikimo pritartume įstatymo projektui Nr. XIIP-4425, balsuojate už, kas kitaip manote, balsuojate prieš arba susilaikote. (Šurmulys salėje)
Balsavimo rezultatai: už – 18, prieš nėra, susilaikė 28. Įstatymo projektui po pateikimo nepritarta.
Dabar atmesti ar grąžinti tobulinti. Jeigu atmesti, balsuojame už, jeigu tobulinti, balsuojame prieš. Jeigu atmesti, balsuojame už, jeigu tobulinti – prieš.
Balsavimo rezultatai: už – 11, prieš – 29. Taigi įstatymo projektas tobulinamas. Prašom, kolega R. J. Dagys. Replika po balsavimo.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, šita pataisa, kuri buvo pateikta, tiesiog buvo galimybė išgelbėti jūsų veidą prieš rinkėjus. Bet jūsų balsavimas prieš parodė, kad jūs tiesiog ir žadate nuvertinti pensijas – akivaizdžiai ir negrįžtamai. Daugiau tokių dalykų čia su jumis diskutuoti nėra ką. Jūs tiesiog einate tuo keliu ir dabar tą atvirai parodėte!
18.37 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4424 (pateikimas)
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, darbotvarkės 2-14a klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. kovo 15 d. nutarimo Nr. XII-2251 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIP-4424. Pranešėjas M. Adomėnas. Pateikimas.
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Gerbiamas pirmininke, gerbiami kolegos, prašau jūsų leidimo įtraukti į Seimo pavasario sesijos darbų programą įstatymo projektą, kuriuo būtų atkurta neteisybė, tebelikusi mūsų įstatymuose ir mūsų valstybės gyvenime po to, kai, nutarus kompensuoti nukentėjusių asmenų pensijas, buvo nuspręsta, kad jos kompensuotos bus nevisiškai. Praradimus nutarta kompensuoti tiktai dirbantiems ir valstybines pensijas gaunantiems pensininkams, o nukentėjo tie, kurie gyveno, taip pat ir tie, kurie gyveno tik iš pensijos, nes jiems nutarta nekompensuoti prarastos pensijos dalies. Taigi siūlomu įstatymo projektu bus siekiama, kad visiems nukentėjusiems asmenims būtų kompensuotos krizės metu prarastos pensijos, nes tai yra ypač jautri socialinė grupė, ypač prisidėjusi prie mūsų valstybės atkūrimo, ir prašau palaikyti, kad mes šį klausimą galėtume pateikti. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Dėkoju. Kolegos, kas už tai, kad pritartume nutarimo projektui Nr. XIIP-4424 po pateikimo, balsuojate už, kas manote kitaip, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavimo rezultatai: už – 16, prieš – 2, susilaikė 24. Nutarimo projektas yra atmestas. Nepritarta. Atsiprašau, nepritarta. Dabar galime atmesti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Na, kito šanso nėra. Balsuojam? Gerai, balsuojam.
Kas už tai, kad būtų atmesta, balsuoja už, kas kitaip mano, balsuoja prieš arba susilaiko. Čia darbų programos papildymas. Atmesti – balsuojate už, kas kitaip mano, balsuoja prieš arba susilaiko.
Balsavimo rezultatai: už – 16, prieš – 25, susilaikė 3. Vadinasi, lieka tobulinti.
Kito klausimo mes taip pat neturime galimybės pristatyti. Replika po balsavimo – gerbiamasis M. Adomėnas. Dar turime vieną klausimą, neišsiskirstome.
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Ką gi, šis paskutinis sprendimas, aš turiu omenyje ne dėl tobulinimo, bet iš principo dėl galimybės pateikti, gražiai užbaigia triadą: pirmiausia atimti žodį iš pono P. Kunčino, atvykusio čia, paskui norėti pasilikti be Strateginių reformų komiteto ir dabar, man atrodo, Politinių kalinių ir tremtinių bendruomenė labai aiškiai supras, kas yra tie, kurie nenori, kad orumas ir teisingumas būtų atkurtas. Sveikinu, Seimas šiandien pasirodė nuostabiai jūsų, valdantieji, dėka! (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, minutėlę dėmesio! Faktiškai visiškai prie pabaigos mūsų… K. Daukšys – replika po balsavimo. Prašom.
K. DAUKŠYS (DPF). Iš tikrųjų man labai keista, kada kolega M. Adomėnas tokius priekaištus sako Seimui, pasakykite savo frakcijai. Jūsų darbotvarkė, jūsų čia sėdi 12 geriausiu atveju žmonių su viršum iš 30 ir aiškinate, koks Seimas blogas.
18.40 val.
Savaitės (nuo 2016-05-30) – 2016 m. gegužės 31 d. (antradienio) ir birželio 2 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės pateikimas ir tvirtinimas
PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, darbotvarkės pristatymas. Noriu pranešti, kad kitą savaitę plenarinių posėdžių nebus. Penktadienį taip pat plenarinio posėdžio nebus.
Mums šiandien reikia patvirtinti gegužės 31 dienos ir birželio 2 dienos darbotvarkės programą. Galiu pasakyti taip, gegužės… Leiskite man pristatyti, nes Seimo Pirmininkės nėra. Aš iš vietos bandysiu pristatyti jums dviejų posėdžių programas. Gegužės 31 dieną faktiškai bus labai daug klausimų ir įstatymų projektų, kurie yra svarstymo stadijos. Yra gautos komitetų išvados. Toliau bus Vyriausybės valanda. Po pietų bus pateikimai, kurie yra išrašyti iš programos, šitos sesijos programos. Visi tie klausimai, kurie pagal programą turi būti įtraukti į šitą sesiją. Dėl gegužės 31 dienos ar turite kokių nors klausimų, pastabų, pasiūlymų? Galime pritarti gegužės 31 dienos darbotvarkei bendru sutarimu? (Balsai salėje) Abiem… Tiesiog užsirašykite, jeigu norite paklausti. Užsirašykite.
Dar birželio 2 dienos pristatysiu, tada klausimai ir dėl tos, ir dėl tos darbotvarkės, gerai? Birželio 2 dieną (ketvirtadienį) iki pietų bus faktiškai vieni priėmimai ir daugeliui priėmimų yra taikoma skubos tvarka. Faktiškai darbotvarkė… Taip pat bus Vyriausybės valanda nuo 13 iki 14 valandos. Ir po to bus pateikimai. Tradiciškai po pietų bus įvairių įstatymų projektų pateikimai. Daugiau ko nors ypatingo kaip ir nėra.
Taip pat pagal darbų programą visi įstatymų projektai, kuriuos priklauso įtraukti į darbotvarkę, yra įtraukti. Prašome klausti. V. Saulis.
V. SAULIS (LSDPF). Dėkoju, gerbiamasis pirmininke. Aš labai norėčiau paprašyti. Į šios dienos darbotvarkės rezervinį klausimą buvo įtrauktas Seimo nutarimas, registracijos Nr. XIIP-2426(2), kažkodėl vėliau jis buvo pajuodintas, gal būtų galimybė šiam Seimo nutarimui atrasti vietos kitą savaitę. (Balsai salėje) Projektas Nr. XIIP-2426(2).
PIRMININKAS. Ar galime pritarti bendru sutarimu, kad įtrauktume? Tik reikėtų pasižiūrėti Seniūnų sueigoje, ar iš ryto, ar po pietų, pagal galimybes.
V. SAULIS (LSDPF). Nesvarbu man.
PIRMININKAS. Pritariame bendru sutarimu įtraukimui? Pritariame.
Gerbiamoji I. Šiaulienė, pasiūlymas ar klausimas.
I. ŠIAULIENĖ (LSDPF). Dėkoju. Norėčiau, kad į savaitės darbotvarkę būtų įtraukti projektas Nr. XIIP-2420 dėl daugiavaikių motinų ir projektai Nr. XIIP-3352, Nr. XIIP-3359 dėl turto vertinimo.
PIRMININKAS. Čia pateikimai?
I. ŠIAULIENĖ (LSDPF). Tik pateikimai.
PIRMININKAS. Pateikimai. Gal bendru sutarimu įtraukiame pateikimus į popietinę birželio 2 dienos darbotvarkę, jeigu nieko?.. Birželio 2 dienos darbotvarkė yra trumpesnė.
Dar kokių bus pasiūlymų? A. Pitrėnienė, prašom.
A. PITRĖNIENĖ (DPF). Aš norėjau paklausti, nes nematau darbotvarkės ir neišgirdau, ar Mokslų ir studijų įstatymas kitą savaitę yra?
PIRMININKAS. Birželio 2 dieną bus, jeigu kalbama apie valdymą, taip?
A. PITRĖNIENĖ (DPF). Apie visą, nes Seimas buvo atmetęs.
PIRMININKAS. Bus, bus.
A. PITRĖNIENĖ (DPF). Tai turėjo būti gegužės 31 dieną, buvome sutarę. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. 31?
A. PITRĖNIENĖ (DPF). Taip, nes tai yra didžiulis paketas.
PIRMININKAS. Aš nežinau, gal kokių nors… Komiteto pirmininkas paklaus, tuoj atsakysim.
R. PALIUKAS (DPF). Gerbiamoji Audronė teisingai sako, mes rašėme raštą, kad gegužės 31 dieną būtų įtrauktas Mokslo ir studijų įstatymas.
PIRMININKAS. Gerai. Galime…
R. PALIUKAS (DPF). Pirmininkė žadėjo, aš su Pirmininke kalbėjau.
PIRMININKAS. Jeigu yra toks prašymas, manau, nėra problemų…
R. PALIUKAS (DPF). Buvo su Pirmininke derinta…
PIRMININKAS. Ar birželio 2 dieną, galima paankstinti gegužės 31 dieną.
R. PALIUKAS (DPF). Ne, ne, 31 dieną.
PIRMININKAS. 31 dieną, ar bendru sutarimu galime pritarti, kad į gegužės 31 dieną būtų įtrauktas Mokslo ir studijų įstatymas? (Balsai salėje) Atrodo, į visus, kurie teikė pasiūlymus buvo atsižvelgta, įtraukta į darbotvarkę. Ar galime pritarti bendru sutarimu darbotvarkei? (Balsai salėje)
Pareiškimų nėra. (Balsai salėje) Skelbiu šios dienos… (Balsai salėje) Tiesa, registracijos norite, čia maloniausias dalykas, tie, kurie sėdi iki galo, užsiregistruojate paskutinį kartą. Taip, prašom.
Užsiregistravo 37 Seimo nariai. Skelbiu gegužės 19 dienos, ketvirtadienio, plenarinio posėdžio pabaigą. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcija; LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.