LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VIII (PAVASARIO) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 420
STENOGRAMA
2020 m. birželio 16 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkas V. PRANCKIETIS
ir Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. BAŠKIENĖ
PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). Gerbiami kolegos, gerbiami svečiai, pradedame Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. birželio 16 d. posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 89 Seimo nariai.
10.01 val.
Minėjimas, skirtas Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti
Gerbiami kolegos, šiais metais paminėjome Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-metį, Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos šimtmetį ir pasidžiaugėme šiomis sukaktimis. Šiandien prisimename tragišką Lietuvos valstybei ir Lietuvos piliečiams istorijos laikotarpį – Lietuvos okupaciją, kuri nulėmė Lietuvos likimą atnešdama žudynes, žiaurias represijas, masinius trėmimus.
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF*). Gerbiamieji kolegos, prašau jūsų dėmesio. Maloniai kviečiu Seimo Pirmininką V. Pranckietį tarti žodį. Prašom.
Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio kalba
V. PRANCKIETIS. Gerbiami kolegos, brangūs Lietuvos žmonės! Kreipiuosi šiandien į laisvus žmones, tačiau minime Gedulo ir vilties… kodėl vilties ir kodėl gedulo? Vieną iš atsakymų radau mokytojos ir tremtinės telšiškės Elenos Šidlauskienės prisiminimuose. Ji rašė: „Kai mama turėjo gimdyti, tada ją perkėlė į tuščią, šaltą vagoną, kuriame buvo sumesti visokie ūkiniai reikmenys. Buvo tėvas, mama ir kelias moteris atsiuntė. Kai gimiau, mama neturėjo pieno, nes buvo labai silpna. Maitinti manęs nebuvo kuo. Mano pirmasis maistas buvo mamos sukramtyta ir jos seilėmis sumaišyta duona, įrišta į nosinaitės kampelį.
Tremties metais traukiniuose gimdė ir daugiau moterų, tačiau retas kūdikis išgyvendavo. Tėvas pasakojo, kaip ką tik gimusį ir tuojau mirusį kūdikį, traukiniui sustojus, kareivio nuvarytos dvi tremtinės moterys užkasė šalia geležinkelio.“
Kai gniaužiant gerklę skaitome tūkstančius vardų ir tą akimirką, kai tarp tų vardų pamatome savo tėvų, senelių pavardes, galime tik bandyti suprasti, ką jiems teko išgyventi, bandyti suprasti, už ką mano, jūsų, visų mūsų giminės buvo pavadinti liaudies priešais, tapo politiniais kaliniais, tremtiniais ir buvo brutaliai išguiti iš savo namų, savo gimtinės, savo Tėvynės. Šis istorijos tarpsnis yra mūsų tautos tragedija, kurios išdava – suluošinti gyvenimai ir tūkstančiai aukų.
Reikšdami pagarbą jų atminimui – susikaupkime tyloje.
Tylos minutė
Ačiū.
Gyvename su tuo, bet pamiršti – niekada. Tomskas, Irkutskas, Krasnojarskas, Tiumenė… iš viso 3 tūkst. 327 vietos, į kurias buvo pasiųsti vagonai su vyrais, moterimis ir vaikais, tarp kurių ir mano pusbrolis penkerių metų, septynerių ir aštuonerių metų pusseserės.
Ne kartą atsitiesę ir sustiprėję dabar jau gyvename Nepriklausomybės antrąjį šimtmetį. Demokratiškai įrodę, kad esame verti laisvės, ir būdami politiškai stiprūs minime Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos šimtmetį.
Prieš 79 metus įsiveržę gniuždyti ir naikinti, sovietiniai stribai negalėjo įvertinti, kad demokratija sugrįš dar stipresne banga. 1970 metais tuometinėje Vakarų Vokietijoje apie Steigiamąjį Seimą profesorius Zenonas Ivinskis sakė: „Prieš 50 metų buvo padėti pagrindai tai nemariai Lietuvai, kuri šiandien ir po sovietinės okupacijos propagandos sluoksniu tebežėri lyg auksas pelenuose.“
Tuomet, kai prieš šimtą metų patriotai atėjo liudyti naujos valstybės, ją gynė kovose.
Kaip tuo metu sakė Aleksandras Stulginskis: „Mūsų priešininkų buvo skelbiama pasauliui, jog lietuviuose nesą jokios politinės sąmonės… Rinkimai į Seimą kaip tik parodė visai ką kita.“
Deja, tie drąsiausi vėliau, po 20 metų, buvo suimti už rezistencinę veiklą, nuteisti už savo tikėjimą ir įsitikinimus, pasodinti į kalėjimus, kankinti, ištremti ir nužudyti.
Septyni Steigiamojo Seimo nariai buvo ištremti kartu su šeimomis, šešiolika buvo pasiųsta į lagerius, dar septyni buvo sušaudyti kažkur Rusijoje, du – čia, Lietuvoje, dar trys buvo pasodinti ir kankinti. O daugiau kaip penktadalio Steigiamojo Seimo narių likimas apskritai nėra žinomas. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, jų visų istorija turėjo dingti užmarštyje. O nelegaliais metodais užvaldytas Seimas tapo diktatorių teisėtvarkos įrankiu.
Šiandien ir visada mes prisiminsime, kaip tarpukario parlamentarai ir seimų pirmininkai buvo persekiojami ir tardomi, o Seimui vadovavę Aleksandras Stulginskis, Antanas Tumėnas, Leonas Bistras, Vytautas Petrulis, Konstantinas Šakenis buvo įkalinti už meilę ir atsidavimą Tėvynei.
Prieš 50 metų, 1970 metais, minint Steigiamojo Seimo pusamžį, likę gyvi ir išeivijoje aktyviai veikę parlamentarizmo kūrėjai kreipėsi į viso pasaulio vyriausybes ir parlamentus, prašydami laikyti neteisėtu 1939 m. rugpjūčio 23 d. pasirašytą Molotovo–Ribentropo sąmokslą, kurio pagrindu buvo naikinamos valstybės ir tautos. 1989 metais šio susitarimo neteisėtumą pripažino ir pati Sovietų Sąjunga, tačiau šiandien bandoma tokius sprendimus revizuoti. Mes turime pareigą neleisti pripažinti tokios revizionistinės ir revanšistinės politikos.
Būkime verti savo pirmtakų, kad gedulas dėl okupacijos ir genocido aukų visada išliktų motyvacija ir viltimi tęsti. Tęskime.
Ačiū.
PIRMININKĖ. Nuoširdžiai dėkoju Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui. (Plojimai)
Istorija – tai žmonijos atmintis. Prisimindami okupacijos pradžią, mename 1940 m. birželio 15 d. ankstų rytą, kai Raudonosios armijos specialieji smogikų būriai įvykdė pirmuosius agresijos aktus prieš Lietuvą – žiauriai nužudė Ūtos pasienio baro viršininką atsargos viršilą, Šaulių sąjungos narį Aleksandrą Barauską. Netrukus okupantai pradėjo griauti nepriklausomos Lietuvos valstybės ir mūsų visuomenės pagrindus.
Kviečiu Seimo narį, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininką Arūną Gumuliauską. Prašau.
Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininko Arūno Gumuliausko kalba
A. GUMULIAUSKAS (LVŽSF). Gerbiamas Seimo Pirmininke, gerbiamas Ministre Pirmininke, gerbiamas Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininke, mieli kolegos Seimo nariai.
Praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje pasikeitusi politinė situacija Europoje, čia įsigalėjus dviem totalitariniams režimams – nacių ir sovietų, negalėjo neturėti įtakos ir Lietuvai, kuri, jau daugelį amžių tapusi civilizacijų sankirtos riba, šiuo atveju užėmė svarbią geopolitinę padėtį. Mes buvome priversti laviruoti tarp agresyvių kaimynų, kad užtikrintume savo valstybės saugumą, nepriklausomą nuo išorės jėgų jos raidą. Tačiau tuo metu besiklostantys įvykiai tarptautinėje arenoje vis labiau siaurino laviravimo galimybes.
Nacių agresija Europoje vertė mažąsias valstybes ieškoti būdų išsilaikyti. Tuo metu vis dar tikėta tarptautinės teisės bei diplomatinių priemonių galia. Todėl 1938 metais Lietuvos užsienio reikalų ministras Stasys Lozoraitis pareiškė, kad reikia laikytis neutralumo. Mažųjų valstybių diplomatams neutralumas atrodė vienintelė išeitis. Komplikuojantis tarptautinei padėčiai, Baltijos valstybių vyriausybės neutralumo klausimą svarstė ne tik kiekviena atskirai, bet ir visos kartu. Jos nutarė suvienodinti savo neutralumo įstatymus. Apsvarstytą ir galutinai parengtą teisės akto projektą pirmiausia priėmė Estijos parlamentas, po to – Latvijos ministrų taryba, galiausiai – Lietuvos Seimo nepaprastoji sesija. Tikėtasi, kad neutralumas padės šaliai ne tik išlikti, bet ir neprarasti savarankiškumo. Tačiau kaip buvo skaudžiai apsirikta! Niekas net negalėjo pagalvoti, kad rudasis bei raudonasis maras taip brutaliai išplis, pamindamas bet kokias tarptautinės teisės normas. Taip Maskva vienašališkai sulaužė iki tol pasirašytas dvišales Lietuvos Respublikos ir Sovietų Sąjungos sutartis, pradedant 1920 m. liepos 12 d. taikos sutartimi ir baigiant 1933 m. liepos 5 d. dvišale konvencija dėl agresijos sąvokos apibrėžimo. Šiame kontekste reikėtų paminėti 1926 m. rugsėjo 28 d. Sovietų Sąjungos ir Lietuvos nepuolimo ir neutralumo sutartį, pagal kurią sovietai dar kartą atvirai pripažino, kad Vilnius ir jo kraštas yra Lietuvos Respublikos sudedamoji dalis. Be to, šia sutartimi sovietai pasižadėjo gerbti Lietuvos suverenumą ir teritorinį vientisumą, susilaikyti nuo bet kurių agresijos veiksmų prieš Lietuvą. 1931 m. gegužės 6 d. Lietuvos ir SSRS susitarimu 1926 m. rugsėjo 28 d. Lietuvos ir Sovietų Sąjungos nepuolimo ir neutralumo sutarties galiojimo laikas buvo pailgintas iki 1936 metų. Po to 1934 m. balandžio 4 d. Maskvoje pasirašytas naujas abipusis protokolas, kuriuo minėtoji sutartis pratęsta net iki 1945 m. gruodžio 31 d. Analogiškai diplomatijos kontekste su Lietuva elgėsi ir nacistinė Vokietija. Kita vertus, šie nusikalstami režimai, prarydami vieną svetimą teritoriją po kitos, neišvengiamai artėjo prie tarpusavio susidūrimo.
Nacistinė Vokietija planingai rengėsi dideliam karui. Agresyvius jos kėslus ir veiksmus skatino Didžiosios Britanijos bei Prancūzijos nesikišimo politika, ypač po 1938 metų Miuncheno susitarimo. Tais pačiais metais likimo valiai buvo palikta Ispanija, nuo 1939 metų kovo mėnesio – Čekoslovakija ir Klaipėdos kraštas. Klaipėdos užgrobimu prasidėjo Vokietijos agresija Baltijos regione ir paaiškėjo tikrieji jos nacistinės vadovybės grobikiški kėslai. Kita vertus, suaktyvino savo politiką Baltijos valstybėse ir Sovietų Sąjunga. Tai rodo jos 1939 m. kovo 28 d. nota Estijos bei Latvijos vyriausybėms. Sovietų Sąjunga šiuo dokumentu išreiškė ryžtą ginti savo valstybinius interesus Baltijos regione.
Tad 1939 metais Europoje brendo karas. Vokietija rengėsi užpulti Lenkiją. Nujausdama nacių planus, Sovietų Sąjunga siekė pasidalyti įtakos sferas Baltijos regione. Taip 1939 m. rugpjūčio 23 d. Maskvoje pasirašyta Vokietijos ir Sovietų Sąjungos nepuolimo sutartis, vadinamasis Molotovo–Ribentropo paktas, ir jos slaptieji papildomi protokolai, kurie pašalino bet kokias tarpusavio kliūtis pradėti Antrąjį pasaulinį karą. Po nacių ir komunistų sąmokslo susiklostė labai nepalankios tarptautinės sąlygos. Lietuvai neliko jokių galimybių išlikti nepriklausomai. 1939 m. rugpjūčio 23 d. sutartis palaidojo Lenkijos valstybingumą ir nulėmė Baltijos šalių likimą. Dėl Vokietijos ir Sovietų Sąjungos agresyvios politikos jos ne tik prarado daugybę žmonių, patyrė didelių nuostolių, bet ir neteko to, kas svarbiausia, – Nepriklausomybės.
Nedvejojant galima teigti, kad Lenkija, Suomija, Estija, Latvija, Lietuva, Besarabija tapo suplanuotomis agresorių aukomis jau karo pradžioje. Dėl to visiškai akivaizdu, kad šio daugiausiai aukų žmonijos istorijoje pareikalavusio karo iniciatorėmis tapo Vokietija ir Sovietų Sąjunga, rugsėjo mėnesį įsiveržusios į Lenkiją. O turint galvoje, jog Vilnius ir Vilniaus kraštas dar 1920 metais buvo okupuotas lenkų, peršasi loginė išvada, kad Antrojo pasaulinio karo banga į Lietuvos teritoriją atsirito ne 1941 m. birželio 22 d. (kaip dar daugelis šiandien mano), bet 1939 metų rugsėjį. Todėl daugiau nei keistai atrodo šiandieniniai Rusijos Dūmos bandymai denonsuoti 1989 m. gruodžio 24 d. Sovietų Sąjungos liaudies deputatų suvažiavimo nutarimą „Dėl Tarybų Sąjungos ir Vokietijos 1939 metų nepuolimo sutarties politinio ir teisinio įvertinimo“, kuriuo Sovietų Sąjungos liaudies deputatų suvažiavimas, pripažindamas niekiniais slaptuosius Molotovo–Ribentropo pakto protokolus, taip pat konstatavo, kad šie protokolai buvo panaudoti „[…] ultimatumams kelti ir jėgos spaudimui daryti kitoms valstybėms, pažeidžiant teisinius joms prisiimtus įsipareigojimus […]“.
Tačiau juodų debesų fone tuo metu buvo galima įžvelgti ir šviesos spindulėlių, ypač santykiuose tarp kaimynų, kurie tarpukariu, švelniai tariant, susiklostė prastai. Antai Vokietija stengėsi į karą įtraukti ir Lietuvą. Tai nebuvo netikėta. Nuo ketvirtojo dešimtmečio antros pusės Vokietija visą laiką mėgino paimti Lietuvą į savo įtaką. Dar karo su Lenkija išvakarėse jos vyriausybė siūlė Lietuvai atsiimti Vilnių. Tačiau Lietuvos Vyriausybė nutarė jėga neatsiimti Lenkijos užgrobtų lietuviškų žemių. Atvirkščiai, tragiškomis Lenkijai dienomis Lietuva ištiesė pagalbos ranką. Per Lietuvos ir Lenkijos demarkacijos liniją 1939 m. rugsėjo 18 d. buvo praleistos pirmos Lenkijos kariuomenės grupės. Lietuvoje rado prieglobstį apie 14 tūkst. lenkų kareivių ir karininkų. Lietuviai stengėsi internuotuosius kuo geriau priimti ir apgyvendinti. Į Lietuvą atbėgo ir 2 tūkst. civilių lenkų, tarp jų Juzefo Pilsudskio žmona ir dvi jo dukros. Dalis Lietuvoje internuotų Lenkijos karių pasitraukė į Prancūziją, kur steigėsi nauja lenkų kariuomenė. Likę Lietuvoje lenkų kariai ir karininkai 1940 metų rudenį neišvengė sovietų represijų.
Po Lenkijos sutriuškinimo Sovietų Sąjunga ir Vokietija tapo kaimynėmis, kurios kūrė tolesnius užkariavimo scenarijus, kartu užtikrindamos, nors laikinai, taikų tarpusavio sambūvį. Taip 1939 m. rugsėjo 28-osios naktį pasirašyta Vokietijos ir Sovietų Sąjungos sienų nustatymo ir draugystės sutartis numatė naują ribą tarp Vokietijos ir Sovietų Sąjungos užimtų Lenkijos teritorijos dalių. Prie sutarties buvo pridėti trys protokolai: vienas konfidencialus ir du slapti. Ši sutartis patenkino Josifo Stalino norą turėti savo įtakos sferoje Suomiją, Estiją, Latviją, Lietuvą. Be to, ji galutinai palaidojo Lenkijos valstybingumą. Beje, 1940 m. birželio 19 d. sovietų kariuomenė, pažeisdama pastarąją sutartį, užėmė ir tą Užnemunės dalį, kuri turėjo atitekti naciams. Taip 1941 m. sausio 10 d. Sovietų Sąjunga sutiko Vokietijai už Užnemunės dalį sumokėti 7,5 mln. aukso dolerių, arba 31,5 mln. reichsmarkių, kompensaciją auksu ir strateginėmis žaliavomis (daugiausia spalvotais metalais). Paradoksalu, bet analogišką sumą 1867 metais Jungtinės Amerikos Valstijos sumokėjo Rusijai už Aliaską.
1939 m. rugsėjo 28 d. sutartis netrukus pakeitė Lietuvos tarptautinį statusą, jos ne tik tarptautinę, bet ir vidaus situaciją. Sovietų Sąjunga netrukdomai Baltijos regione galėjo realizuoti savo kruvinąjį scenarijų. Pirmiausia regiono valstybės buvo priverstos su Maskva pasirašyti savitarpio pagalbos sutartis, pagal kurias jose įkurdintos sovietų karinės įgulos, įrengtos karinio jūrų laivyno bazės ir sovietų aviacijos aerodromai.
Estija tai padarė rugsėjo 28 dieną, o Latvija – spalio 5 dieną. Kiek sunkiau sovietams sekėsi su Lietuva. Tačiau tada Maskva išmetė Vilniaus kortą, prieš kurią neatsilaikėme. 1939 m. spalio 10 d. pasirašyta Vilniaus ir Vilniaus srities perdavimo Lietuvos Respublikai ir Lietuvos ir Sovietų Sąjungos savitarpio pagalbos sutartis reiškė okupacijos pradžią. Visuomenėje paplitęs posakis – „Vilnius mūsų, o mes rusų“ – tapo toliaregiškas. Dabar sovietams realizuoti Lietuvos valstybės sunaikinimą tebuvo techninė problema. Taip 1940 metų pavasarį Maskvos okupacijos scenarijuje atsirado išgalvota istorija apie Lietuvoje dislokuotų raudonarmiečių grobimą bei kankinimą.
Po to jau sekė kaltinimai personalijoms, tai yra vidaus reikalų ministrui Kaziui Skučui ir Valstybės saugumo departamento direktoriui Augustinui Povilaičiui, išgalvotai Lietuvos, Latvijos ir Estijos karinei sąjungai prieš Sovietų Sąjungą. Galiausiai – Vyriausybei, kuri esą nusiteikusi priešiškai ir nevykdo savitarpio pagalbos sutarties įsipareigojimų. Jokie pasiaiškinimai nepadėjo. Atrodė, kad vyksta tik Maskvos monologas, o dialogui čia vietos nebėra ir nebus. Tad, esant tokioms aplinkybėms, birželio 14 dieną 23 val. 50 min. sovietų vyriausybė paskelbė Lietuvos Vyriausybei ultimatumą, kuriuo Sovietų Sąjunga sulaužė visas iki tol su Lietuva sudarytas sutartis. Tai reiškė okupaciją.
Jau po ketverių valandų Raudonoji armija pradėjo provokacijas Lietuvos pasienyje. Tada pirmąja okupacijos auka tapo Lietuvos kariuomenės atsargos viršila, Šaulių sąjungos narys, Alytaus apskrities pasienio policijos Alytaus baro VI rajono 2-osios Ūtos sargybos viršininkas vyresnysis policininkas Aleksandras Barauskas. 15 valandą Sovietų Sąjungos kariuomenės 3-ioji ir 11-oji armijos, gavusios karinės parengties įsakymą, peržengė Lietuvos sieną. Jos užėmė svarbiausius Lietuvos strateginius taškus, paralyžiavo Lietuvos kariuomenės judėjimą. 16 valandą virš didesnių Lietuvos miestų pasirodė sovietų karo lėktuvų eskadrilės, kurios leidosi Radviliškio, Šiaulių ir kituose aerodromuose. Maždaug 19 valandą Kauno gatvėse pasirodė Raudonosios armijos tankai. Sovietų Sąjungos pasiuntinybės parūpintų vedlių lydimi, jie apsupo prezidentūrą, ministrų kabinetą, Saugumo departamentą, Lietuvos banką ir kitas vyriausybines įstaigas, taip pat sustojo prie tiltų per Nemuną ir Nerį.
To meto kauniečių atsiminimuose galime pajausti ne tik okupacijos baisybes, bet ir patirtą kultūrinį šoką. Tarsi šalį užėmė azijinės ordos. Cituoju: „Po tankų pasirodė sovietų kavalerija. Atjojo ir į Laisvės alėją. Krito į akis labai prasta ekipuotė. Pakinktai ne odiniai, kaip Lietuvos kariuomenės, o kažkokie virviniai. Patys kareiviai atrodė suvargę ir suskretę. Labai prasta karininkų apranga: kojos apvyniotos autais, brezentiniai pusbačiai… Įspūdis apie garsiai apdainuotą „šlovingąją“ ir „nepobedimaja“ susidarė prastas.“ O grupelei Kauno „Aušros“ gimnazijos gimnazistų, tarp kurių buvo ir ilgametis VLIK’o pirmininkas, buvęs Seimo narys, daktaras Kazys Bobelis, tikriausiai visam gyvenimui įstrigo šie pirmieji sovietų invazijos vaizdai. Cituoju: „ […] išėjome į Laisvės alėją. Prie soboro, buvusios Įgulos bažnyčios, pamatėme daugybę rusų tankų, daugelis buvo sugedę. Kareiviai stoviniavo, rūkė machorką, kiti – taisė. Tų tankų ir tankistų buvo pilna visur: Laisvės alėjoje, Parodos gatvėje, Žaliakalnyje. Kai kurie tankai į Parodos kalną, atrodė, negalėjo įvažiuoti – vis sustodavo. Taisė išlipę vienmarškiniai kareiviai. Kiti šoko, dainavo, šnapsą gėrė nesivaržydami. Butelius laikė tiesiog rankose […].“
Po okupacijos į Lietuvą atėjo nauja tvarka, kurios esmę taikliai apibūdino žinomo diplomato Vytauto Antano Dambravos tėvas Užpalių policijos nuovados tarnautojas Silvestras Dambrava: „Dabar viskas pabrango, tik žmogaus gyvybė atpigo.“ Taip, žmogaus gyvybė, įgyvendinant sovietų okupacijos ir aneksijos scenarijų, tapo bevertė.
Okupantai, naikindami lietuvių tautą, veikė dviem kryptimis. Pirma – iš karto areštuoti aktyviąją tautos dalį, tučtuojau tardyti ir nevilkinant likviduoti. Tai buvo padaryta dar 1940 metų liepą, nespėjus nė išrinkti Liaudies seimo, tebegaliojant Lietuvos Konstitucijai. Visuomenės elito atstovai buvo areštuoti, apkaltinti pagal Sovietų Sąjungos baudžiamąjį kodeksą. Dauguma jų dingo. Kita kryptis – masiniai suėmimai ir deportacijos. Tam reikėjo jau didesnio pasirengimo ir daugiau laiko. Tad jau 1940 metais pradėta sudarinėti sąrašus žmonių, kurie turėjo būti areštuoti ir ištremti. Ši plano dalis masiškai pradėta realizuoti 1941 m. birželio 14 d. Okupacijos pareikalavo šimtų tūkstančių niekuo nekaltų žmonių aukų, kančių ir sulaužytų likimų.
Šiandien, minėdami tragiškų mūsų valstybei birželio 15 dienos įvykių 80-ąsias metines, nesiekiame keršto, neapykantos, nenorime kam nors primesti kolektyvinės atsakomybės, būdingos tik totalitarinių režimų teisei. Tačiau neturime teisės pamiršti tragiškų modernios Lietuvos istorijos faktų, nes privalome žinią apie juos perduoti ateities kartoms. Perduoti, kad šios žinotų bei vertintų Nepriklausomybės praradimo ir atgavimo žmogiškąją vertę. Ačiū už dėmesį. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju. Kviečiu Lietuvos Respublikos Seimo narį J. Sabatauską, kurio likimas – vieno iš daugelio tremtinių likimų atspindys. Jis gimė tremtyje, o jo tėvai buvo ištremti net du kartus – 1941 ir 1948 metais. Prašom.
Seimo nario Juliaus Sabatausko kalba
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Brangieji Lietuvos žmonės, Seimo Pirmininke, Atkuriamojo Seimo Pirmininke, politiniai kaliniai ir tremtiniai, gerbiamieji kolegos, Seimo, Vyriausybės nariai.
Vakar sukako 80 metų, kai mūsų valstybė buvo okupuota. Ir faktiškai iškart – 1940 metų liepą buvo pradėti sudarinėti tremiamų asmenų sąrašai, į kuriuos pirmiausia pateko visų partijų (nuo tautininkų iki socialdemokratų) politikai, kariškiai. Vėliau atėjo eilė valstybės tarnautojams, inteligentijai – mokytojams, gydytojams, inžinieriams, teisininkams, stambiesiems ūkininkams.
Man, gimusiam tremtyje, pasisekė. Pasisekė, nes galiu stovėti čia ir kalbėti nepriklausomos mūsų valstybės parlamente, šiandien mums prisimenant šimtų tūkstančių ištremtų ir kalintų Lietuvos žmonių likimus. Juk daug jų – mūsų tėvų, senelių, brolių ir seserų, taip ir liko lietuviškais kryžiais paženklintų tolimų kraštų amžinojo įšalo, klampių pelkių, neįžengiamų girių ar smėlynų kapuose. Tai skaudūs mūsų istorijos simboliai, kurie liudija okupantų ir jų pakalikų klupdytą, žudytą, prievartautą, bet, nepaisant gausybės aukų, nepalaužtą Lietuvą. Gal todėl, gedint ir prisimenant tūkstančius tų, kurie taip niekada ir negrįžo, pro liūdesio debesis prasiskverbia ir vilties spindulėlis. Juk birželio 14-oji yra ne tik gedulo, bet ir vilties diena. Atminties ir tikėjimo geresne Lietuva bei geresniu pasauliu diena.
Mano tėvai ištremti buvo net du kartus. Pirmą kartą 1941 m. birželio 14 d., antrąkart – 1948, kai kurie 1949 metais. Jiems abiem buvo po dešimt metų, kai 1941 metais su mano seneliais, proseneliais, tetomis jie buvo ištremti į Syktyvkaro rajono Slabodskoj Reid kaimą Komių Respublikoje, Rusijoje. Nepaisant bado, ligų, patirtų netekčių (pirmąją žiemą mirė mano tėčio tėvelis, mamos senelė, teta), jie visą laiką troško grįžti namo. Ir tik pasibaigus Antrajam pasauliniam karui tie, kas liko gyvi, bėgo iš tremties į Lietuvą, suprantama, be jokių leidimų ir dokumentų. Deja, bet ir pokario Lietuvoje buvo nelengva. Grįžus pačių statyti ir kurti namai buvo užimti, o likęs turtas išdraskytas.
Džiaugtis tėvynės dangumi teko neilgai ir jau 1948 metų pavasarį, bent jau mano tėtis – gegužės 22 dieną, ir kiti artimieji buvo sulaikyti, o kai kas, kaip minėjau, ir 1949 metais, ir etapais nugabenti į komių žemę. Etapais, vadinasi, nuo kalėjimo iki artimiausio kito kalėjimo, ta kryptimi. Mano mamą išsiuntė tiesiai iš Mokytojų seminarijos suolo, tiesiog atėjo per paskaitą ir išsivedė, o tėtį kartu su močiute nugabeno dar toliau – į tolimąjį Šamankos kaimą Irkutsko srityje. Iš tremties į Lietuvą sugrįžome, kai man buvo tiek pat metų – dešimt – kaip ir mano tėvams, kai juos pirmą kartą ištrėmė.
Iš vaikystės tremtyje kokį gražiausią dalyką prisimenu, – tai vasarą baltosios naktys, bet ir nepaprastą tremtinių (ne tik lietuvių, nes ten buvo ir žydų, ir vokiečių, ir ukrainiečių, ir lenkų), visos bendruomenės solidarumą. Buvo dalijamasi ir duonos trupiniu, ir sriubos šaukštu, ir daina, ir knyga… Visi suprato, kad atsidūrus tokioje padėtyje reikėjo laikytis išvien.
Džiugu, kad pandemijos akivaizdoje panašų solidarumą pajutome mes visi. Net ir susidūrę su nematomu ir klastingu priešu, atrodo, susitelkėme ir tapome brandesni.
Koronaviruso protrūkis ir jo pasekmės tapo nemenku iššūkiu net stipriausių pasaulio valstybių visuomenėms. Negaliu slėpti susižavėjimo, kiek Lietuvoje atsirado daug žmonių, galvojančių ne vien tik apie save, priešingai, nei tai kone tris dešimtmečius kai kas, kai kurie save ekspertais vadinantys asmenys bandė mums įkalti į galvą, galios pozicijoms atstovaujantys pranašai. Pilietiški žmonės ėmėsi padėti ne tik vieni kitiems, bet ir medikams, nepažįstamiems vyresnio amžiaus žmonėms, karantinuojamiems, besikarantinuojantiems bendrapiliečiams. Nuo apsaugines kaukes gaminančių moksleivių iki maistą gabenančių studentų, nuo šaulių iki nevyriausybinių organizacijų narių, nuo šaunių moterų ir vyrų, talkinusių visiems, kuriems tos pagalbos reikėjo: visi šie pilietiški žmonės negailėjo nei savo jėgų, nei pinigų, negailėjo savo laiko ir negalvojo apie patogesnį ir saugesnį savo gyvenimą ar nepaliestą savo kailį. Toks solidarumas žavi ir teikia vilčių, kad Lietuva išliks net ir sunkiausiu metu.
Nors šiandien mes gyvename demokratinėje laisvų žmonių Respublikoje, tačiau pagundų ir iniciatyvų apriboti dalies žmonių teises ir laisves nestinga. Nestinga ir perdėto moralizavimo, istorijos temų monopolizavimo ar net pasisavinimo, nestinga net atviro cinizmo ir tam tikrų mūsų visuomenės grupių stigmatizavimo, atstūmimo. Kaip ir pokariu, taip ir dabar vis dar esama kietos rankos simpatikų, net ir tarp politikų. Nepasimokyta iš istorijos. Kad ir koks „šaunus“ Tautos vadas būtų buvęs, tačiau 1940 m. birželio 14 d. vakarą po sovietų ultimatumo prezidentūroje ir Vyriausybėje buvo visiškas pakrikimas ir nesugebėta rasti garbingų sprendimų ar bent pranešti tautai ir pasauliui tiesą. Turėsime išmokti atskirti pelus nuo grūdų, kad migdančios kalbos neužliūliuotų mūsų sąmonės ir prisidengiant kova su visuomenės skauduliais ar pagalba visuomenei nebūtų tvarkomi asmeniniai reikaliukai.
Vis dėlto norisi tikėti, kad laisvėjame ir gyjame nuo skausmingos patirties, kurią mums ilgam paliko totalitariniai režimai ir jų bendrai. Bet nepalūžkime ir nepasiduokime pagundoms apriboti demokratiją, parlamentarizmą, žmogaus teises, net ir matydami tokias pastangas kitose valstybėse ar net „laisvės bastionais“ vadintose demokratijose. Prisiminkime savo žmonių, savo istoriją ir būkime ne tik budrūs, bet ir solidarūs bei teisingesni vieni kitiems. Vardan tos ir visų jos žmonių, vardan demokratinės, lygių galimybių Lietuvos. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkojame Juliui Sabatauskui už tikrai jautrius prisiminimus. Dėkojame Atkuriamojo Seimo Pirmininkui Vytautui Landsbergiui už tai, kad dalyvauja drauge su mumis, minint šias liūdnas datas.
10.38 val.
Seimo rezoliucijos „Dėl Lietuvos Respublikos sovietų okupacijos 1940 metais ir jos pasekmių“ projektas Nr. XIIIP-4908 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Baigiant minėjimą, kviečiu A. Gumuliauską pristatyti Seimo rezoliucijos „Dėl Lietuvos Respublikos sovietų okupacijos 1940 metais ir jos pasekmių“ projektą.
A. GUMULIAUSKAS (LVŽSF). Mieli kolegos, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija keliuose savo posėdžiuose svarstė būtent šios rezoliucijos tekstą. Kadangi šią komisiją sudaro Seimo įvairių frakcijų, taip pat Mišrios grupės atstovai, jie visi tapo šios rezoliucijos signatarais ir vienbalsiai pritarė jos tekstui. Todėl dabar aš teikiu šią rezoliuciją jums.
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF). Dėkoju. Jūsų nori paklausti B. Bradauskas. Prašom, kolega.
B. BRADAUSKAS (LSDPF). Dėkoju, pirmininke. Iš tikrųjų neseniai įsijungiau ir pakliuvau į rusų kanalą, dabar neatsimenu kurį, bet paskui ir daugiau pasižiūrėjau ir, žinote, nustebau, kad yra falsifikuojama istorija kapitaliai. Rodomi A. Nevzorovo, jeigu kas atsimenate 1990 metais falsifikatą, kad atseit lietuviai puola tuo metu rusų armiją, ir taip kartojasi toliau ir toliau. Todėl mano klausimas būtų, ar nereikėtų praplėsti tą rezoliuciją? Jeigu pasižiūrėtumėte, visą laiką giedama, kad negalima klastoti istorijos, negalima klastoti istorijos, o nė vienu žodžiu niekada niekur Rusijos visuomenės informavimo priemonės neužsimena apie Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, apie kitus istorinius įvykius. Žodžiu, klastotės vyksta kapitaliai, todėl aš pritariu tai rezoliucijai, bet kartu noriu pasiūlyti, kad vis dėlto mums reikėtų galbūt išplėsti reikalavimus Rusijos Dūmai.
A. GUMULIAUSKAS (LVŽSF). Labai ačiū už klausimą, jis labai taiklus. Iš tikrųjų jau turbūt ne vieną dešimtmetį vyksta tas vadinamasis informacinis karas, kurio pagrindinis taikinys yra istorinė atmintis. Be abejonės, mūsų nedraugai Rytuose taiko į mūsų pačias, sakyčiau, tokias skaudžiausias vietas. Kad, sakykime, neigiama okupacija, tai yra ne naujiena. Kadangi jūs, gerbiamas Broniau, priklausote vyresnei kartai, turėtumėte net atsiminti, kad, pavyzdžiui, toks Molotovo–Ribentropo paktas, toks pavadinimas, atsirado tik Atgimimo laikais. Anksčiau buvo vadinama Nepuolimo sutartimi ir atrodė, kad ten viskas gerai.
Aš sutinku su jumis, kad iš tikrųjų reikia daugiau dėmesio skirti būtent istorinės atminties klastojimo klausimams, ir mes jau esame priėmę dėl šios problemos ne vieną rezoliuciją. Kiek žinau, yra rengiama dar šią sesiją rezoliucija, konkrečiai skirta tam, kad Rusijos Dūma rengiasi denonsuoti 1989 m. gruodžio 24 d. Sovietų Sąjungos liaudies deputatų nutarimą dėl Molotovo–Ribentropo pakto. Šiandien ši rezoliucija yra skirta tikrai 80-osioms sovietų okupacijos metinėms, ir aš manau, kad tekstas yra ganėtinai subalansuotas.
PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). Dėkojame pranešėjui. Toliau diskusija.
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF). Ačiū. Diskusija, taip. Gerbiami kolegos, diskusija. Bet diskutuoti, matau, yra užsirašę labai daug Seimo narių. Taip pat ir dėl motyvų. Ar galėtume sutarti? Mums liko iki plenarinio posėdžio, ir tam skirtas laikas labai jau trumpas, kad kalbėtų tik po vieną iš frakcijų, o tie, kurie užsirašė dėl motyvų, nekalbėtų. Tad kviečiu P. Urbšį. Bendru sutarimu galime sutarti, kad dešimt minučių? Gerbiami kolegos, gerai, sutariame skirti dešimt minučių. Kas už tai, kad diskutuojama būtų dešimt minučių, balsuojame.
Balsavo 91 Seimo narys: už tai, kad diskusijai būtų skirta dešimt minučių, – 75, prieš – 7, susilaikė 9. Pagal užsirašymo eilę P. Saudargas. Prašom.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dėkui, gerbiama posėdžio pirmininke. Gerbiamas Pirmininke profesoriau Landsbergi. Šios rezoliucijos esmė yra labai paprasta – pasakyti sau ir pasauliui tiesą. Liudyti tiesą, kuri yra kraipoma. Kokia gi tai tiesa?
Kai prieš keletą metų man teko lankytis Vorkutoje, kur kažkada plytėjo ištisi milžiniški lagerių kompleksai tų, kurie kasė anglį anglies šachtose, tūkstančiai politinių kalinių iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, taip pat iš Lenkijos ir kitur buvo priversti kęsti nežmonišką šaltį, badą, nepriteklius, kriminalinių kalinių ir prižiūrėtojų prievartą, štai ten lankantis vienas toks šiuolaikinės Rusijos atstovas, valdininkas mums pasakė, kad mes čia planuojame tokią vadų alėją, bet, sako, reikės ir Stalinui paminklą pastatyti. Tai kaip čia dabar be Stalino, sako, jis gi Antrojo pasaulinio karo nugalėtojas. Štai čia atsiskleidžia pagrindinis šiandieninės putiniškos Rusijos šovinistinis klaidinantis pasaulį naratyvas, kad štai, žiūrėkite, Stalinas laimėjo Antrąjį pasaulinį karą ir viskas, ką jis pridirbo pakeliui, dalyvaudamas kovoje su nacistine Vokietija, nesvarbu.
Kita tokia prosovietinė močiutė Vorkutoje mums irgi saldžiabalsiškai kalbėjo: na, žinote, be Stalino ir Vorkutos nebūtų. Žinoma, kad be Stalino nebūtų ir Vorkutos, ir viso Gulago nebūtų. Per Gulagą perėjo turbūt apie 30 mln. nekaltų Europos ir pasaulio piliečių, kentė baisius nepriteklius, apie 10 mln. žuvo, niekada negrįžo. Ir štai visą šią istorijos dalį norima nutylėti, norima apie tai neprisiminti statant, atstatant Stalinui paminklus. Todėl mes, lietuviai, negalime apie tai nekalbėti.
Kalbant toliau, čia profesorius A. Gumuliauskas pasakė, kad mes nesiekiame keršto šia rezoliucija ar ką nors apkaltinti, neapykantos. Žinoma, nesiekiame, kaip niekas turbūt nesiekia kalbėdamas apie holokaustą, apie žydų genocidą, keršto šiandieninei Vokietijai ar neapykantos vokiečiams. Siekia tiesos, siekia pasaulinio įvertinimo ir pasmerkimo tų kruvinų veiksmų. Lygiai taip, kaip mes, lietuviai, patyrėme sovietų genocidą ir turime siekti, turime visišką teisę siekti tiesos ir pripažinimo. Aš manau, kad labai svarbi rezoliucijos dalis yra apie švietimą, apie tą žinią ne tik pasauliui, bet ir sau patiems, mūsų vaikams ir mūsų anūkams. Mūsų mokyklose istorinės atminties pamokos turi įgauti dar svaresnę reikšmę, negu dabar yra, mūsų partizaninio pasipriešinimo legenda, mūsų tremties legenda turi būti vaikams pasakojama patraukliai, priimtinai, kad jie suprastų, išgyventų. Tam reikalingos knygos, tam reikalingi filmai. Aš džiaugiuosi tokiais kūriniais kaip R. Šepetys „Tarp pilkų debesų“, jau pasaulis pamatė, jau prisilietė prie lietuvių tautos tragedijos, prie mūsų tremties į atšiauriausią turbūt pasaulio vietą prie Laptevų jūros, jau perskaitė, jau išvydo filmuose. Tai yra be galo svarbu.
Bet svarbiausia ne tik pasauliui pasakyti, svarbiausia kartoti sau patiems ir suprasti, kad kitas toks piktavališkas, siera dvokiantis putiniškas naratyvas ir apie partizanus banditus, apie partizanus fašistus, kad štai, pažiūrėkite, jie buvo banditai, jie fašistai, tai gal ir gerai, kad juos trėmė, juos žudė, juos kankino ir prievartavo, gal jų nereikėjo… Štai čia turime pasakyti – stop, mielieji, sudėti riboženklius mūsų istorinės atminties politikoje ir labai aiškiai pasakyti, kad tai buvo kova už laisvę prieš okupantą. Ji buvo šventa ir mūsų tautos tragedija turi būti taip pat įrašyta…
PIRMININKAS. Laikas.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). …į pasaulio istorijos knygą aukso raidėmis greta kitų genocidų.
PIRMININKAS. Ačiū. Kviečiame diskutuoti Seimo narį P. Urbšį.
P. URBŠYS (MSNG). Gerbiamieji Seimo nariai, iš tikrųjų ši data yra neeilinė. Gaila, kad mes ją bandome įsprausti į tą kasdienį, rutininį skubėjimą, nes gyvenimas juda, bet ši diena bus susijusi su vienu iš esminių klausimų, kodėl mes nesipriešinome? Taip jau lėmė likimas, kadangi kraujo ryšys mane sieja su tuomečiu vienu iš liudininkų – buvusiu užsienio reikalų ministru Juozu Urbšiu, man irgi teko ta proga paklausti, kodėl mes nesipriešinome. Atsakymas buvo toks: „Mes visi supratome, kad artėja Antrasis pasaulinis karas. Mūsų visų uždavinys buvo padaryti viską, kad šitame karo katile išliktų Tauta.“ Bet nepaisant to, kaip dabar piešia istorikai tą vyriausybių naivumą, taip nebuvo.
Dar 1939 m. spalio 24 d. užsienio reikalų ministras nusiuntė raštą kai kuriems diplomatams su pasiūlymu teikti savo samprotavimus apie tai, jeigu Lietuvą ištiktų katastrofa. 1940 m. birželio 1 d. Lietuvos diplomatai gavo šifruotą telegramą, kurioje buvo aiškiai pasakyta: jeigu Lietuvą ištiks katastrofa, jūs perimsite Lietuvos valstybės valdžios atstovavimo galias. Gaila, kad mes mažai dėmesio skyrėme Lietuvos diplomatiniam korpusui, kuris iš tikrųjų visais tais okupacijos metais garbingai vykdė savo pareigą Lietuvai. Nė vienas jų neišdavė jos.
Keista, kai šios dienos Seime, kai mes balsuojame dėl to, kad būtų paviešinti mūsų neatkurtos nepriklausomybei, diplomatijai dirbančių KGB agentų vardai, šiame Seime manoma, kad tai būtų Konstitucijos pažeidimas. Ar jūs nemanote, kad šiek tiek yra prieštaravimas tarp tų diplomatų, kurie aukojosi ir buvo iki galo ištikimi Lietuvai, ir šios dienos kai kurių diplomatų, kurie buvo sutikę kolaboruoti su okupantais ir iki šios dienos Seimas juos dengia?
Kaip jūs paaiškinsite, Seimo nariai, kad iš mūsų Genocido aukų muziejaus pavadinimo „genocido“ nebeliko, o liko tik Okupacijos ir laisvės kovų muziejus? Gal ir gerai, kad rezoliucijoje yra aiškiai suformuluotas vienas teiginys, kuris skamba taip: „Suvokdamas, kad apie komunistinių režimų visoje Europoje įvykdytus nusikaltimus žmogiškumui visuomenė turėtų būti deramai informuojama, kaip ir apie nacių režimo nusikaltimus bei Holokaustą.“ Tikrai nėra lietuviško genocido, nėra žydiško genocido. Yra vienas genocidas – nusikaltimai žmoniškumui yra vieni. Tai, kad ta okupacija mus nubloškė už žmoniškumo ribos ir kad praėjus 30 metų po Nepriklausomybės atgavimo mes vis dar grįžtame į tą savo Tautos dvasinę būseną, rodo, kiek tas nusikalstamas režimas yra paveikęs mūsų sąmonę.
Bet aš tikiu Lietuva, aš tikiu Lietuvos žmonėmis ir aš tikiu Seimu. Vis vien mes būsime tas Tautos imunitetas, kuris, įvykus istoriniam iššūkiui, atlaikys tą išbandymą, ir gal nebus to klausimo ateities kartoms, kodėl mes nesipriešinome.
PIRMININKAS. Dėkojame. Gerbiami kolegos, diskusijos laikas išseko.
Priėmimas. Motyvai. Keturi – už. Pirmas…
V. Aleknaitė-Abramikienė. Prašau.
V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami Seimo nariai, susitaikymas ir atleidimas yra viena pagrindinių krikščioniškų vertybių, pakylėtų į sakramento lygmenį. Po Antrojo pasaulinio karo, kai tautų ir valstybių santykiai buvo tikrai klaikūs, galima pasakyti taip, vis dėlto kai kurios valstybės sugebėjo atgailauti, pripažinti savo kaltę. Todėl Prancūzija ir Vokietija galėjo susitaikyti, todėl mes šiandien turime Europos Sąjungą.
Labai įspūdingas buvo susitaikymas Lenkijos ir Vokietijos. Jie net fondą tokį turi (…). Vėlgi todėl, kad Vokietija nuolatos kalba tiesą apie savo veiksmus ir atgailauja iki šios dienos. Yra tik viena valstybė, kuri niekada nepripažino savo kaltės, išskyrus tą lemtingą Kūčių vakarą 1989 metais, kai vis dėlto ryžosi pripažinti, kad buvo neteisėti tiek Molotovo–Ribentropo pakto pasirašymas, tiek ir Baltijos valstybių okupacija. Tačiau mes matome, kad be atgailos… mes negalime jai iki galo atleisti, nes nuolatos yra bandoma neigti tiesą, neigti savo pačios pasirašyto dokumento turinį. Todėl aš galvoju, kad Rusija, jeigu ji save laiko bent kiek krikščioniška šalimi, turėtų pagalvoti apie tai, kas yra krikščioniškasis atleidimas ir susitaikymas. Be tiesos pripažinimo, be tikrovės pripažinimo jis negali būti iki galo realizuotas. Todėl tai, ką mes šiandien darome, nėra nei keršto, nei pykčio apraiška, o tik tiesos siekimas.
PIRMININKAS. Laikas.
V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Pasisakau už rezoliuciją. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. K. Masiulis – taip pat motyvai už.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ačiū. Gaila, kad čia mes taip formalizuotai svarstome šitą dokumentą. Apytuštėje salėje, dar ir šurmuliuojant. Tai rodo iš tikro daugumos požiūrį į šį dokumentą. Aš manyčiau, kad… Vakar Kaune turėjau tokią polemiką, diskutavome apie klausimą, kas mus, Lietuvos gyventojus, piliečius, jungia. Bendra praeitis mūsų gali būti ir skirtinga. Religija mūsų yra skirtinga. Tautybė daugelio irgi yra skirtinga. Daug yra skirtingų dalykų. Tačiau jungia mus iš tikro bendra praeitis. O praeity – kančia. Sovietmetis, sukėlęs mums kančią, iš tikro mus labai stipriai sulydė ir suvienijo. Ne visi buvo ištremti, bet kančią patyrė visi. Turėjome vienaip mąstyti, kitaip kalbėti. Tas susipriešinimas su savimi ir su tikrove buvo visą laiką juntamas, o kiti turėjo patirti net ir fizinę kančią. Visa ta trauma, kurią mes patyrėme kaip tauta, galėjo turėti negatyvią pasekmę, bet turėjo pozityvią pasekmę, nes buvo priimta kaip trauma, nuo kurios mes galime atsispirti ir turime viltį pakilti.
PIRMININKAS. Laikas!
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš manau, kad taip, mes iš to ir atkūrėme valstybę. Todėl kviečiu palaikyti rezoliuciją, nes jinai kviečia prisiminti praeitį.
PIRMININKAS. Dėkoju. Motyvai už – E. Vareikis.
E. VAREIKIS (MSNG). Pritardamas, visai pritardamas šiam rezoliucijos tekstui visgi dar norėčiau pasakyti vieną kitą pastabėlę. Iš tikrųjų mes, kalbėdami apie sovietinio režimo nusikaltimus, daugiausiai kalbame apie tokius fizinius nusikaltimus. Kalbėdami apie žalos atlyginimą, daugiausiai turime tokią fizinę žalą už, atsiprašau… Kalbėdami apie nusikaltimus, daugiausiai kalbame apie fizinę žalą, kurią patyrė žmonės, žalą ekonomikai, žalą kariuomenei, žalą daug kam. Iš tikrųjų tai okupacinė žala yra žymiai daugiau. Aš manau, kad ateityje, jeigu mes iš tikrųjų ne tiktai nepamiršime, ką priėmėme šiandien šita rezoliucija, bet bandysime ją papildyti, mums būtina kalbėti apie tokius dalykus kaip istorinę žalą.
Čia V. Aleknaitė-Abramikienė teisingai paminėjo, kai susitaikinėjo vokiečiai su lenkais, jie daug kalbėjo apie tai, kaip reikia rašyti mokykliniuose vadovėliuose vienus ar kitus istorinius faktus. Su Rusija kol kas apie tai nėra nieko sutarta. Taip pat reikia kalbėti apie kultūrinę žalą, ne tik išvogtas kultūrines vertybes, bet kaip mūsų kultūra traktuojama. Aš niekaip nesutinku su Rusijos traktuote apie tai, kas buvo ta Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, ar tai buvo rusų valstybė, ar tai baltarusių, ar lietuvių. Čia reikia dar labai daug mums dalykų padaryti.
Dar baigdamas pasakysiu tokį dalyką – mes taip pat neturėtume būti okupacijos amžinais vergais ir priklausyti nuo jų. Na ir kas, kad Rusija priima…
PIRMININKAS. Laikas.
E. VAREIKIS (MSNG). …vienokį ar kitokį nutarimą, mes esame laisva šalis, laisvi žmonės. Nenuogąstaukime labai, jeigu Rusijos Dūma nesugeba suprasti…
PIRMININKAS. Ačiū, laikas. Motyvai už – A. Anušauskas. (Šurmulys salėje)
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, iš tikrųjų gerbkime vienas kitą, jūs pliurpiate kairėn, dešinėn, telefonais – visur. Priimkime šią rezoliuciją, išklausydami bent argumentų. 1940 metais buvo galima priimti sprendimus laiku, greitai, tačiau politikai irgi neklausė vienas kito. Diplomatai 1939 metų rudenį… Atsiprašau, kolegos, žinokite, labai sunku kalbėti, kai jūs aplinkui kalbate.
PIRMININKAS. Ačiū, motyvai išsakyti. (Balsai salėje) (Triukšmas salėje) Iš jūsų nutilimo mes supratome, kad jūs baigėte, tai dėl to buvo išjungtas mikrofonas. Gerai, įjungiame, pabaikite.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Pirmiausia, aš net nepradėjau. Ačiū, kad Seimo Pirmininkas, priėjęs prie mūsų, pasako, kad jūs išsibraukite, o paskui duoda diskutuoti tik dešimt minučių. Atsiprašau, taip niekas nedaro.
Aš noriu pasakyti, kad 1939 metų pabaigoje diplomatai pasiūlė sukurti nepriklausomybei atkurti skirtą fondą. Vyriausybė svarstė, užsienio reikalų ministras J. Urbšys pasakė, kad prie šio klausimo sugrįšime liepos mėnesį. Žinome, kas buvo jau liepos mėnesį, praėjo vos pusmetis. Kiekvienas sprendimas turi būti priimamas laiku, įsiklausant vienam į kitą.
Ir, be abejonės, noriu paminėti vieną momentą, kuris visą laiką nutylimas. 1940 metų birželio naktį Lietuva surašė atsakymą, ultimatumą įrašydama nedidelį, bet prieštaravimą, kad ultimatumas prieštarauja 1939 m. spalio 11 d. sutarčiai, ir perdavė jį į Maskvą. Maskvos mūsų ministras, diplomatai paprašė, ar būtų galima perduodant atsakymą nuimti aštrumus. Aštrumas tai buvo tas nedidelis protestas prieš pažeidimus. Aštrumus leista iš Kauno nuimti. Perduotas atsakymo, ultimatumo tekstas be šios frazės. Aš manau, šių klaidų nereikia kartoti, bet jas reikia žinoti.
PIRMININKAS. Motyvai išsakyti. Toliau, kolegos, turime balsuoti dėl rezoliucijos priėmimo, ar priimti rezoliuciją be pataisų. Balsuojame.
Šios rezoliucijos priėmimas
Balsavo 114 Seimo narių ir vienbalsiai 114 pritarė rezoliucijai (projektas Nr. XIIIP-4908). (Gongas)
Replika po balsavimo – P. Saudargas.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dėkui, gerbiamas Pirmininke. Iš tiesų, jeigu mes kaltiname savo Rytų kaimynę klastojant istoriją arba sakant netiksliai istorines tiesas, gerbiami kolegos, aš noriu pasakyti repliką kai kuriems diskutavusiems. Būkime ir mes iki galo teisingi.
Lietuva pasidavė be šūvio, Lietuva nesipriešino okupacijai – mes dešimt metų ginklu rankose priešinomės okupacijai! Taip, Vyriausybės pasimetimas, taip, reguliari kariuomenė neiššovė nė šūvio, bet tauta okupacijai priešinosi. Tai buvo ginkluotas pasipriešinimas ir apie tai privalome labai aiškiai pasakyti. Pasakome A, pasakykime ir B. Dėkui.
PIRMININKAS. Replika po balsavimo – A. Ažubalis.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Ačiū, Pirmininke. Kolegos, tik neapsigaukime. Šis dokumentas svarbus, bet, kita vertus, jis atskleidžia ir tam tikrą mūsų dviprasmišką elgesį. Mes kaltiname Rusiją, sakome, kas įvyko ir panašiai, bet patys su okupacijos pasekmėmis, turiu mintyje desovietizacijos viešųjų erdvių procesą, mes niekur nepajudėjome. Okupantų paminklai kaip stovėjo, taip stovi, o čia šalia stovi partizanų paminklai. Mes einame, giedame prie partizano patriotines giesmes, tuo pačiu metu toleruodami monumentus, pastatytus okupantams.
Tai, ponai, būkime trupučiuką nuoseklūs ir supraskime, kad mes patys ne viską padarėme. Juoba iš kitos pusės mums visada gali priminti: palaukite, ką jūs čia kalbate apie kokias nors rezoliucijas, pas jus stovi tie patys paminklai, jie yra legalizuoti.
Taigi susimąstykime kiekvienas iš mūsų, ar viską padarėme.
PIRMININKAS. K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos ir gerbiamas Pirmininke, aš norėčiau paklausti, ką mes čia darome, ir nelabai suprantu, ir kodėl? Todėl, kad kai mes svarstėme rezoliuciją, salė buvo apytuštė, likę šurmuliavo. Pirmininkas prieina ir sako: išsibraukite, nekalbėkite. Pirmininkė iš pusės valandos diskusijos padaro dešimties minučių.
Tiesiog klasta ir apgaule įvyko toks pat dalykas. Gerai, kad neišsibraukiau, nereagavau į tuos dalykus. Iš tikro, jei nereikalingas, netraukime tokio dalyko. Nereikia tų rezoliucijų. O jeigu reikalinga, tai rimtai ir svarstykime. Jeigu kairiesiems…
PIRMININKAS. E. Zingeris.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Šią rezoliuciją mes svarstėme ilgai, pataisos buvo priimtos, bet mano priminimas, kad mes lygiavomės, visa tauta, būdami sovietų vergijoje, į suomių pavyzdį. K. G. E. Manerheimo projektas šiame Seime guli pusę metų. Mes bandome prasibrauti pro įvairias kliūtis mūsų biurokratijos viršūnėse Lietuvos Respublikos Seime, bandydami pavaidinti K. G. E. Manerheimą, suomių vadą, kuris nepasidavė per 20 metų ir rodė visoms Baltijos šalims ir Lenkijai pavyzdį, kaip kautis su prakeiktais Stalino… priešais. Ir laimėjo karą. Aš siūlyčiau, gerbiamas Pirmininke, grįžti prie projekto ir galų gale užbaigti K. G. E. Manerheimo salės įprasminimo klausimą tam, kad visos mūsų kaimynės, kurios pateko į tą patį pragarą, žinotų, kad buvo žmogus ir buvo tauta, kuri sugebėjo laimėti prieš staliniečių ordas. Ačiū.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, rezoliucija priimta. Diskusijas siūlau nutraukti, o Istorinės atminties komisija tikrai turės dar daug apie ką diskutuoti. Aš labai dėkoju Istorinės atminties komisijos pirmininkui už to darbo pakėlimą į daug aukštesnį lygį, negu jis buvo prieš tai.
11.10 val.
Informaciniai pranešimai
Tęsiame darbotvarkę. Mes vėluojame dešimčia minučių. Dabar turėtume tvirtinti darbotvarkę, bet prieš darbotvarkės tvirtinimą turiu pranešti, kad yra gauti Prezidento grąžinti įstatymai: Kelių įstatymo straipsnių pakeitimo įstatymo projektas, Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo straipsnio pakeitimo ir įstatymo papildymo straipsniu įstatymo projektas, Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo straipsnių pakeitimo įstatymas, Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo priedo pakeitimo įstatymo projektas, Triukšmo valdymo įstatymo straipsnių pakeitimo įstatymo projektas ir Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas. Darbotvarkės tvirtinimas.
11.11 val.
Seniūnų sueigos patikslintos 2020 m. birželio 16 d. (antradienio) darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Dėl darbotvarkės – J. Razma. Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Pirmiausia pastebėsiu, kad Seimo vadovybė šiek tiek nekorektiškai pasielgė. Buvo sakyta, kad bus perkelti visi klausimai, kurie pirminiame projekte buvo nuo 2-17 įrašyti ir žemiau, į ketvirtadienį, bet vienam projektui padaryta išimtis, nors apie tai nebuvo kalbėta. Būtent tuo metu buvusiam 2-19 klausimui – Farmacijos įstatymo pataisoms. Jis liko darbotvarkėje. Aš siūlau jį išbraukti iš darbotvarkės, nes nėra jokio reikalo svarstyti projektą, kuriam pagrindinis komitetas nepritarė, ir gaišti laiką, kai dabar darbotvarkė yra perpildyta. Na, reikia vieną kartą atsisakyti tos keistos idėjos dėl valstybinių vaistinių kūrimo.
PIRMININKAS. 2-19 klausimas yra Darbo kodeksas, ar apie tai kalbėjote? 2-15. (Balsai salėje) E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Sveiki. Frakcijos vardu siūlau išbraukti 2-7 klausimą, tai yra dėl įgaliojimų Vyriausybei pradėti konsultacijas dėl valstybinio banko. Neapsimeskime, tai yra tik Seimo imitacija, kad štai imamės valstybinio banko kūrimo. Registruotas projektas birželio 11 dieną. Dabar laikas pradėti apie tai kalbėti? Manau, ne, neimituokime. Taip pat išbraukti 2-14 klausimą – Teismų įstatymą ir Konstitucinio Teismo įstatymą. Registruotas irgi praėjusią savaitę. Klausykite, gerbiamieji, tai yra imuniteto atėmimas iš teisėjų ir iš Konstitucinio Teismo teisėjų. Po penktadienį paskelbto Konstitucinio Teismo verdikto apie Seime neteisėtai, antikonstituciškai veikusią komisiją šis įstatymo projektas, ypač kalbant apie Konstitucinio Teismo teisėjų imuniteto atėmimą, skamba kaip kerštas Konstituciniam Teismui. Siūlome išbraukti 2-14 klausimą – Teismų ir Konstitucinio Teismo įstatymų projektus. Projektai Nr. XIIIP-4842 ir Nr. XIIIP-4843.
PIRMININKAS. K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Prašau išbraukti 2-28.1, 2-28.2 ir 2-28.3 klausimus – Atliekų tvarkymo įstatymą ir lydimuosius, nes kolega S. Gentvilas ir kolegė A. Gedvilienė su kolegomis, na, nuplagijavo įstatymų paketą, kuris yra pateiktas Vyriausybės, ir bus pateikimas.
PIRMININKAS. Patikslinkite darbotvarkės klausimą, nes 2-28 nėra.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Projektai Nr. XIIIP-4935, Nr. XIIIP-4936 ir Nr. XIIIP-4937. Tai yra 2-18.
PIRMININKAS. Darbotvarkės 2-18 klausimas. Frakcijos vardu prašote?
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Taip.
PIRMININKAS. E. Zingeris.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas Pirmininke, praeitą ketvirtadienį, kai mes tylos minute paminėjome aukas atsistodami, šis Seimas, tą pačią akimirką Rusijos Dūmos Užsienio reikalų komitetas, tą pačią valandą, priėmė savo kreipimąsi į kitus komitetus teikti pataisas ir permetė eigą… į priėmimo stadiją 1989 metų Aukščiausiosios Tarybos dokumentą, pasmerkusį Molotovo–Ribentropo paktą.
Gerbiamas Pirmininke, čia ne apie praeitį. Mes šnekame apie ateitį, nes čia parodo, kaip jie elgsis su mumis ateityje. Todėl rezoliucija, kuri buvo šiandien pateikta, vakar užregistruota mano ir kolegų dėl jų Užsienio reikalų komiteto veiksmo, privalėtų laiku suspėti pasauliui duoti signalą, kad pasaulis sureaguotų į šitą tarptautinės teisės pažeidimo faktą.
Aš norėčiau jūsų paklausti. Jeigu tai bus atidėta ir liks labai mažai laiko, iki kol rusų Dūma galutinai salėje nubalsuos už šitą siaubingą teisės pažeidimą, kurį jie ruošiasi dabar padaryti, ką mes darysime, jeigu mūsų rezoliucija pavėluos? Ačiū. Prašau pasakyti, kada šita rezoliucija bus darbotvarkėje. Dėkui.
PIRMININKAS. A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju. Gerbiamas Pirmininke, aš noriu nusistebėti, nuo kada komiteto neigiama išvada yra pretekstas klausimus braukyti iš darbotvarkės? Aš manau, kad tam svarstymas ir reikalingas, kad čia mes diskutuotume, ar tai yra gera, ar negera idėja. Kadangi 2-15 klausimas, manome, kad yra labai svarbus, siūlau frakcijos vardu šitą klausimą perkelti net į rytinę darbotvarkės dalį. Ačiū.
PIRMININKAS. B. Bradauskas.
B. BRADAUSKAS (LSDPF). Dėkoju, Ekscelencija Pirmininke. Gerbiami kolegos, primygtinai prašau palikti valstybinio banko kūrimo klausimą. Traukinys jau nuvažiavęs, bet galbūt dar spėsime pasivyti paskutinį vagoną. Panagrinėkime valstybės ekonomiką ir visiems taps aišku, kodėl šis klausimas taip svarbus.
PIRMININKAS. T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, labai prašau įtraukti Užimtumo įstatymo papildymo 52 straipsniu projektą Nr. XIIIP-4964. Tai yra su COVID-19 susijęs įstatymo projektas, susijęs su paramos savarankiškai veiklai skirstymu. Čia daugiau frakcijų pasirašė. Labai prašau šiandien įtraukti į darbotvarkę.
PIRMININKAS. S. Gentvilas.
S. GENTVILAS (LSF). Laba diena. Dėl K. Mažeikos prašymo išbraukti mano, A. Mazuronio, A. Skardžiaus, J. Sabatausko ir A. Gedvilienės įstatymų projektus – Atliekų tvarkymo įstatymo ir lydimuosius projektus. Dėl jų surinkti 48 parašai. Privalomai jie turėtų būti teikiami darbotvarkėje.
Dėl plagijavimo ar kitų klausimų tai leiskite pasisakyti pateikimo metu. Taps aišku, kad tai nėra joks plagiatas.
PIRMININKAS. Gerai. Eikime pagal darbotvarkę. E. Gentvilas Liberalų frakcijos vardu siūlė išbraukti iš darbotvarkės klausimą 2-7 – Seimo nutarimo „Dėl Valstybinio plėtros banko steigimo ir valstybės dalyvavimo kredito įstaigų kapitale“ projektą Nr. XIIIP-4966. Balsuojame.
Balsavo 116 Seimo narių: už – 49, prieš – 44, susilaikė 23. Pasiūlymui nepritarta.
Kitas E. Gentvilo pasiūlymas frakcijos vardu išbraukti 2-14.1 ir 2-14.2 projektus – Teismų įstatymo straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-4842 ir Konstitucinio Teismo įstatymo 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-4843.
Balsuojame dėl pasiūlymo. Balsuojantys už pasiūlymą balsuoja už, kiti – kitaip.
Balsavo 119 Seimo narių: už – 52, prieš – 38, susilaikė 29 Seimo nariai. Pasiūlymui nepritarta.
Darbotvarkės 2-15 klausimas – Farmacijos įstatymo Nr. X-709 35 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1939. J. Razma frakcijos vardu siūlė išbraukti šį darbotvarkės klausimą. Balsuojame.
Balsavo 121 Seimo narys: už – 61, prieš – 40, susilaikė 20. Klausimas iš darbotvarkės išbrauktas.
K. Mažeika frakcijos vardu siūlė išbraukti 2-18.1, 2-18.2 ir 2-18.3 klausimus – projektus Nr. XIIIP-4935, Nr. XIIIP-4936, Nr. XIIIP-4937. Balsuojame.
Balsavo 117 Seimo narių: už – 68, prieš – 28, susilaikė 21. Pasiūlymui pritarta.
Pabaigsime vienus siūlymus, tada eisime prie kitų. T. Tomilinas frakcijos vardu siūlė įrašyti Užimtumo įstatymo papildymo 52 įstatymo projekto Nr. XIIP-2470 pateikimą. Balsuojame.
Balsavo 116 Seimo narių: už – 76, prieš – 11, susilaikė 29. Pasiūlymui pritarta.
D. Gaižauskas, prašau.
D. GAIŽAUSKAS (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Aš jau tada norėjau iš karto prieiti ir pasakyti, kad dėl Farmacijos įstatymo mano balsą įskaitykite prieš, aš suklydau, ne tą paspaudžiau. (Šurmulys salėje)
PIRMININKAS. A. Papirtienė, prašau.
A. PAPIRTIENĖ (LVŽSF). Mano balsas taip pat buvo prieš, aš suklydau dėl Farmacijos. Prašau leisti perbalsuoti.
PIRMININKAS. D. Kaminskas, prašau.
D. KAMINSKAS (LVŽSF). Mano balsas dėl Farmacijos taip pat buvo prieš. (Triukšmas salėje)
PIRMININKAS. T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Frakcijos vardu siūlome perbalsuoti, nes trys yra prieš, tai yra siūlantys perbalsuoti. (Triukšmas salėje)
PIRMININKAS. A. Salamakinas.
A. SALAMAKINAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Truputį keistoka klausyti, kai baigiasi kadencija ir Seimo narys, pažiūrėjęs, kaip balsavo kiti, po to sako, aš nežinojau, kaip balsuoti. Atleiskite, negėdykite savęs prieš kitus. Taip mes galime iškreipti bet kuriuos balsavimus. Pažiūrėjau – netinka, paspaudžiu kitą ir sakau, Pirmininke, nebandykite kartoti balsavimo iš naujo, tai bus Statuto pažeidimas.
PIRMININKAS. J. Jarutis.
J. JARUTIS (LVŽSF). Gerbiamas Pirmininke, gerbiami kolegos, ne kažkas už kitus žmones, bet patys žmonės prisipažino suklydę… (Balsai salėje) Kiek aš suprantu, jeigu yra trys ir daugiau prašančių perbalsuoti, mes turime tai padaryti. (Balsai salėje) Taip, buvo vieno balso skirtumas. (Balsai salėje) (Triukšmas salėje)
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, galiu paliudyti, kad jūsų balsavimai yra užprotokoluoti ir jie pažymėti atitinkamai taip, kaip jūs balsavote. Neturiu priežasties teikti balsuoti iš naujo. (Triukšmas salėje) E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Čia kitu klausimu, tikrai neprašau perbalsuoti, nes nėra pagrindo perbalsuoti. Bet žiūrėkite, kokiu pagrindu jūs teikėte balsuoti 2-18 klausimą, dėl kurio surinkti 47 parašai. Tai yra S. Gentvilo, A. Gedvilienės ir kitų projektas. Jūs buvote informuotas, kad yra surinkti 48 parašai ir tas projektų paketas privalo būti darbotvarkėje, jo nebuvo galima teikti balsuoti.
PIRMININKAS. Dėl Konstitucinio Teismo išaiškinimo, jeigu Seimas apsisprendžia kitaip, jis turi tokią teisę. Seimas apsisprendė kitaip. Įrašomas į darbotvarkę pagal 47 parašus. (Balsai salėje)
Dėl visos darbotvarkės. Ar A. Nekrošius nori kalbėti dėl visos darbotvarkės? Dėl perbalsavimo jau nekalbėsime. Prašom kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją, jeigu aš pažeidžiau etiką arba procedūras.
Dėl visos darbotvarkės klausiu, ar turite kas klausimų? Neturite. Teikiu balsuoti dėl darbotvarkės. (Balsai salėje)
Balsavo 115 Seimo narių: už – 102, prieš – 5, susilaikė 8 Seimo nariai. Tęsiame patvirtintą darbotvarkę.
11.28 val.
Elektros energetikos įstatymo Nr. VIII-1881 3, 6, 7 straipsnių, vienuoliktojo skirsnio pavadinimo ir priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 731 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-4850(2), Gamtinių dujų įstatymo Nr. VIII-1973 2, 7, 9, 45, 46, 51, 53 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4851(2) (svarstymas)
Darbotvarkės 1-3.1 klausimas – Elektros energetikos įstatymo 3, 6, 7 straipsnių, vienuoliktojo skirsnio pavadinimo ir priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo 731 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-4850. Svarstymas. Ir lydimasis – Gamtinių dujų įstatymo kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4851. Pranešėjas – A. Kupčinskas. Kviečiu į tribūną.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Sveiki kolegos, Ekonomikos komitetas svarstė įstatymo projektą ir pritarė iniciatorių pateiktam įstatymo projektui ir išvadoms. Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Ačiū. Diskutuoti Seimo nariai neužsirašė. Pataisų nėra. Motyvai po svarstymo. P. Saudargas – motyvai už.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dėkoju, Pirmininke. Elektros energetikos įstatymo projektu Vyriausybei yra nustatoma pareiga patvirtinti elektros energijos tiekimo saugumo užtikrinimo priemonių aprašą. Lietuvos energetikos agentūrai reikės identifikuoti nacionalinės elektros energetikos sektoriaus krizės scenarijus ir parengti pasirengimo valdyti riziką elektros energetikos sektoriuje planą. Energetikos ministerijai – tvirtinti pasirengimo valdyti riziką elektros energetikos sektoriuje taip pat planą. Tai tikrai yra reikalingas įstatymas. Mes ir Energetikos komisija, dabar ji vadinama Darnios plėtros komisija, ne kartą svarstėme įvairius buvusius precedentus dėl energijos tiekimo sutrikimų, galimas įvairias katastrofas, krizės scenarijus. Iš tiesų manyčiau, kad šis įstatymas yra reikalingas. Aš matau, kad ir komitetuose buvo bendru sutarimu pritarta. Aš daug negaišindamas jūsų brangaus laiko rekomenduoju balsuoti už.
PIRMININKAS. Dėl motyvų prieš Seimo narių neužsirašė. Kolegos, siūlau pritarti šiam projektui po svarstymo bendru sutarimu. Pritariame.
1-3.2 klausimas – projektas… Gerbiami kolegos, mane taiso. Mes pritarėme abiem projektams po svarstymo bendru sutarimu.
11.31 val.
Naftos produktų ir naftos valstybės atsargų įstatymo Nr. IX-986 1, 2, 15, 17, 18, 20, 21 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4852(2) (svarstymas)
Darbotvarkės 1-4 klausimas – Naftos produktų ir naftos valstybės atsargų įstatymo straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4852. Svarstymas. Pranešėjas – A. Baura, Ekonomikos komitetas.
A. BAURA (LVŽSF). Gerbiamas Seimo Pirmininke, gerbiami kolegos, Ekonomikos komiteto šių metų birželio 10 dienos išvada skamba taip: „Pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui Nr. XIIIP-4852(2) ir komiteto išvadoms.“ Balsavimo rezultatai – bendru sutarimu pritarta.
PIRMININKAS. Pasiūlymų nėra. Diskutuoti Seimo nariai neužsirašė. Siūlau po svarstymo pritarti… Dėl motyvų?
P. Saudargas – motyvai už.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dėkui, Pirmininke. Vėlgi šiuo įstatymu reglamentuotume Lietuvos įstojimą į Tarptautinę energetikos agentūrą, nors, tiesa, tektų sumokėti 500 tūkst. eurų ir kasmet mokėti po 23, tačiau aš manau, kad pinigai verti šios narystės. Būtų jau pagal Tarptautinės energetikos agentūros taisykles reglamentuotas naftos produktų atsargų panaudojimas. Aš manau, Lietuvai, kaip nedidelei valstybei, geriau priklausyti tokiam sambūriui. Aš tikrai rekomenduoju kolegoms balsuoti už. Diskusijų taip pat komitetuose nelabai buvo. Tai tiek.
PIRMININKAS. Dėkoju, gerbiami kolegos. Kviečiu R. Baškienę pirmininkauti posėdžiui. R. Baškienė. Gerbiami kolegos, siūlau pritarti bendru sutarimu po svarstymo šiam projektui. Pritariame bendru sutarimu.
11.33 val.
Inovacijų skatinimo fondo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4530(2), Technologijų ir inovacijų įstatymo Nr. XIII-1414 14, 21 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4531(2) (svarstymas)
Darbotvarkės 1-5.1 ir 1-5.2 klausimai – Inovacijų skatinimo fondo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4530 ir Technologijų ir inovacijų įstatymo 14, 21 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4531. Svarstymas. Pranešėjas – A. Kupčinskas. O posėdžiui toliau pirmininkauja Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. Baškienė.
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF). Prašome perskaityti išvadą dėl Inovacijų skatinimo fondo įstatymo projekto Nr. XIIIP-4530 ir lydimojo – Technologijų ir inovacijų įstatymo projekto.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Buvo Seimo nario Gentvilo pateikti siūlymai, jiems komitetas pritarė bendru sutarimu. Ir paskui pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Diskusija. K. Glaveckas diskutuos? Atsiprašau, kol jūs ateisite, A. Nekrošius dėl vedimo tvarkos?
A. NEKROŠIUS (LVŽSF). Labai dėkoju. Norėčiau tik žiniai. 121 straipsnio „Balsavimo pakartojimas ir atidėjimas“ 1 dalis: „Balsavimą pakeliant rankas ir naudojant elektroninę sistemą galima pakartoti, kol nepradėtas svarstyti kitas darbotvarkės klausimas, jeigu kilo abejonių dėl balsų skaičiavimo tikslumo ir jeigu to reikalauja Seimo Pirmininkas, posėdžio pirmininkas arba ne mažiau kaip 5 posėdyje dalyvaujantys Seimo nariai. Sprendimą pakartoti balsavimą priima posėdžio pirmininkas.“ Frakcijos vardu buvo prašymas perbalsuoti, Seimo Pirmininkas tai ignoravo.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Aš manau, visi prisiminėme Statutą ir tie, kurie jį seniai skaitė, tai pat. K. Glaveckas. Prašome diskutuoti. Ruošiasi D. Kreivys.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiama pirmininke, gerbiami kolegos, Inovacijų skatinimo fondas, be abejo, yra gana naujoviška idėja ir daug šalių tuos dalykus viena ar kita forma naudojo ir darė. Tačiau noriu pasakyti, kad, mano nuomone, šitas fondas tam tikra prasme daugiau yra improvizacija ir kartojimas kitų šalių arba kitų ekonomikų modelio ir jis nevisiškai yra priderintas prie Lietuvos arba, kitaip sakant, neatspindi tos situacijos, kuri yra Lietuvoje.
O Lietuvoje situacija yra labai paprasta. Mes esame daug investavę į inovacijas, prikūrę laboratorijų, mokslo slėnių ir kitų organizacinių pamatinių dalykų, bet svarbiausias dalykas, ko labiausiai pas mus trūksta, tai yra smegenų, arba, kitaip sakant, koncentracijos tų žmonių, kurie vienaip ar kitaip Lietuvoje yra ko nors pasiekę, bet jų rėmimas yra labai smarkiai išbarstytas ir dėl to mes neturime tų rezultatų, kurių tikimės. Šio fondo sukūrimas ir jo taikymas teoriniams tyrimams, fundamentaliems tyrimams, be abejo, yra teisingas dalykas, bet aš galvoju, kad tas fondas, nesvarbu, ar tas fondas, apskritai lėšos, kurios skiriamos iš biudžeto ir kitų šaltinių, turėtų būti skiriamos labai aiškioms programoms, ne vien tiktai bendrai, bet aiškioms programoms, pavyzdžiui, lazeriams, biochemijai, fintechui ir dar kam nors, kur labai aiškiai būtų įvardinta, kokių rezultatų mes tikimės savo ekonomikoje. Daugeliu atvejų tie pinigai, ypač teoriniuose dalykuose, fundamentaliuose dalykuose, pas mus yra išbarstyti, pabarstyti visoms šakoms, visiems galimiems variantams. Šiuo metu mes nesame tokie turtingi ir nesame tiek daug turintys mokslininkų, jaunų mokslininkų ir smegenų, kad galėtume taip neatsakingai su tuo dalyku elgtis, kitaip tariant, mėtyti pinigus labai smarkiai visiems, bet užmiršti tai, kad koncentruojama turi būti toms pagrindinėms kryptims, kurios yra susiję ir su tyrimais, ir, svarbiausia, su mūsų pajėgumu konkuruoti Europos Sąjungoje ir konkuruoti aukštos pridėtinės vertės šakoje.
Be to, tokio fondo įkūrimas… be abejo, kainuos nemažai pinigų pats administravimas ir tame administravime bus sunku pasiekti skaidrumą, nes paprastai tokie fondai ir valdybos, kurios yra sudaromos, yra pažeidžiamos. Atskiri interesų turėtojai, be abejo, gali siekti ir, manau, pasieks, kad tie pinigai ne visuomet būtų skiriami tiems kriterijams ir tiems tikslams, kuriuos aš keliu, kuriuos mes visi keliame, kad tai būtų naudinga Lietuvai.
Kaštų ir naudos analizės principas, ypač fundamentalioje ekonomikoje, ne visuomet tinka, bet to kelio arba principo negalima užmiršti ir būtinai juo naudotis. Todėl aš galvoju, kad šito fondo sudarymas ir formavimas yra daugiau improvizacinio tipo, kitaip sakant, parodymas, kad mes sukursime tokius fondus ir kad jie pagelbės tuos dalykus daryti. Iki realaus gyvenimo, realaus įgyvendinimo to ekonomikoje bus labai dar ilgas kelias ir nemanau, kad šituo keliu einant bus galima nueiti efektyviausiai, greičiausiai ir tiksliausiai. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu D. Kreivį. Ruošiasi P. Gražulis.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, kalbant apie Inovacijų fondą, pirmiausia reikia pakalbėti apie situaciją, kuri yra Lietuvoje su inovacijomis, moksliniais tyrimais, mokslinių tyrimų komercializacija ir inovatyvia ekonomika. Šiandien visi žinome, kad didžiąją dalį mūsų eksporto sudaro žema ir vidutinė pridėtinė vertė, mūsų produktai… Konkuruoja tik darbo jėga.
Jeigu žvilgtelsime į inovacijų ir mokslinių tyrimų finansavimą, jis yra vienas prasčiausių visoje Europos Sąjungoje. Verslo prisidėjimas apskritai yra minimalus. Ši situacija, kokia yra susidariusi, faktiškai neduoda mums galimybių judėti į priekį. Tai rodo ir visi tarptautiniai inovacijų reitingai.
Štai neseniai Vyriausybės ataskaitoje buvo pasidžiaugta, kad mes pakilome viename iš reitingų keletu vietų į viršų, tačiau jeigu žvilgtelsime iš esmės, pamatysime, kad esame, skirtingai negu Latvija ir Estija, atsiliekančių šalių grupėje, išsivysčiusių šalių atsiliekančių šalių bloke. Taigi situacija yra nepatenkinama.
Šis fondas gali suteikti tam tikrą proveržį. Fondo esmė – būtent ir yra numatyta, tą ir Kęstutis minėjo, tuos pinigus skirti proveržio kryptimi. Tai gyvybės mokslai, lazeriai, informacinės technologijos. Pirmiausia bus labai aiškiai apibrėžta ir išryškinta, kad finansuojame tuos mokslinius tyrimus, tą komercializaciją produktų, kurie turi proveržio galimybių.
Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad, ypač pirmose stadijose, pumpurinės įmonės Lietuvoje beveik nefinansuojamos. Čia reikalinga didelė valstybės pagalba, kad tie procesai prasidėtų. Būtent šito fondo viena iš esmių yra, kad tos pumpurinės įmonės arba tas (…) kapitalas ateis į įmones.
Taip pat dar vienas dalykas, kuris yra labai svarbus, kad valstybė bus kaip katalizatorius, prisidėdama savo pinigais, ji pritrauks dar daugiau verslo lėšų. Turėsime sinergiją ir turėsime dvigubai ar trigubai daugiau lėšų šitame sektoriuje.
Taigi šis fondas tikrai yra reikalingas, nepaisant trūkumų. Mano manymu, trūkumas yra tas, kad šis fondas nebus kaip atskiras juridinis vienetas, nebus atskira komanditinė ūkinė bendrija, kurią kontroliuoja Lietuvos bankas, bet jis yra daugiau toks debesyje, klaudinis fondas, kurio sukurtus… o pačius fondus administruos „Invega“. Čia bus tik priežiūros komisija ar komitetas, kuris patarinės. Iš principo žingsnis į priekį yra geras. Tą žingsnį tikrai reikia patvirtinti.
Aš manau, kad kitas žingsnis anksčiau ar vėliau turės būti atskiro, normalaus, stipraus inovacijų fondo, kaip atskiros bendrovės, komanditinės ūkinės bendrijos, sukūrimas, kuris eis toliau. Taigi čia yra pirmas žingsnis. Siūlau, kolegos, jį palaikyti. To reikia valstybei, to reikia mūsų ekonomikai. O toliau turbūt kartu, ar viena, ar kita Seimo sudėtis, galbūt bus galima padaryti ir kitus žingsnius. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu P. Gražulį. Prašom, kolega. Diskusija. Penkios minutės.
P. GRAŽULIS (MSNG). Laba diena, gerbiami Seimo nariai. Iš tikro aš pažiūrėjau, kad tų institucijų yra ne viena. Pirmiausia tai yra MITA, mokslinių tyrimų agentūra. Paskaitykite jos nuostatus. Pagrindinis tikslas mokslinėje srityje – kad įmonės darytų proveržį. Yra „Invega“, yra daug institucijų. Niekam niekas neatsakingas. Čia, matyt, draugų būrelis sugalvojo, kaip dar pasiimti kiek iš valstybės biudžeto lėšų. Aš manyčiau, čia proveržis. Kas veršis, veršis ir prisiverš prie pinigų, kokia nors grupė draugų.
Manyčiau, kad visiškai ne iki galo išdirbtas įstatymas. Reikėtų žiūrėti iš esmės ir visas institucijas, kurios užsiima ar proveržiais, ar inovacijomis, ar kuo, greičiausiai reikėtų sujungti į vieną, nors šiuo metu šitas institucijas kuruoja Ūkio ministerija, bet vis dėl to jų yra nemažai, o rezultato nėra. Todėl aš labai skeptiškai žiūriu į šį naują įstatymą, bus sukurtos kelios darbo vietos, ne po kelis tūkstančius atlyginimas, gal bus didesnis dar atlyginimas, daug pavažinės po užsienius, patyrinės, kaip ten, o naudos Lietuvai ir verslui nebus. Todėl aš labai skeptiškai žiūriu į šį įstatymą.
PIRMININKĖ. Dėkoju už jūsų nuomonę. Gerbiami kolegos, pasiūlymai dėl atitinkamų straipsnių. Yra E. Gentvilo pasiūlymas dėl 2 straipsnio. Gerbiamasis Eugenijau, jūs norite komentuoti? Ir kviečiu A. Kupčinską, Ekonomikos komiteto pranešėją. Prašom, suteikiu žodį gerbiamam Eugenijui.
E. GENTVILAS (LSF). Ačiū. Gerbiamieji, tikrai toks neesminis papildymas, tačiau žiūrėkite, kas yra parašyta įstatyme. Įstatymo tekstas skamba šitaip: „Atsakingoji ministerija – valstybės technologijų ir inovacijų politiką formuojanti ministerija, kaip tai nustatyta Technologijų ir inovacijų įstatyme.“ Atspėkite, kokia tai ministerija. Todėl aš siūlau parašyti skliausteliuose, kad tai yra Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Mes duodame apibrėžimą, ką ta ministerija daro, sakome, kaip tai nustatyta Technologijų ir inovacijų įstatyme, eik, žiūrėk kitą įstatymą, ten atrasi, kad yra parašyta Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Šiame tekste reikia parašyti ministerijos pavadinimą. Tikrai techninis mano pasiūlymas, bet skaitančiam žmogui tikrai taps aišku.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Techninis, bet labai svarbus. Aš manau, yra dešimt pritariančiųjų, dėl to daugiau, sutariame, apskritai neklausiu. Komiteto argumentai. Komiteto pranešėjas turėtų ateiti į tribūną ir pasakyti, bet jis to nedaro. Bet yra komiteto pritarimas. Galime tam pritarti bendru sutarimu? Pritariame. Dėkoju.
Antrasis E. Gentvilo pasiūlymas dėl fondo valdytojo. Papildėte. Prašom.
E. GENTVILAS (LSF). Kai ministerijų yra 14, dar gali atspėti, kokia ta ministerija, lengviau atspėti. Kalbant apie fondo valdytoją, jis įstatymo tekste, projekte, apibrėžtas šitaip: „Fondo valdytojas – nacionalinė plėtros įstaiga, kuriai Lietuvos Respublikos Vyriausybės yra pavesta vykdyti nacionalinės plėtros įstaigos veiklą smulkiojo ir vidutinio verslo ir ūkio subjektų veiklos pradžios, vykdymo ir plėtros srityse, įskaitant inovacijas“. Tai atspėkime, kokia čia organizacija! Taip, akivaizdu, kai kalbame su projekto autoriais, kad tai yra „Invega“, tai skliausteliuose mano pasiūlyme ir rašoma: „Invega“. Niekaip nesupratau Ekonomikos ir inovacijų ministerijos specialistų motyvų, kodėl jie atsisakė įrašyti pavadinimą „Invega“, kaip ten – ministerijos. „Invega“, ir visiems viskas aišku, kas bus šio fondo valdytojas.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Komitetas taip pat pritarė. Gerbiami kolegos, ir mes pritariame. Prieštaraujančių nėra. K. Glaveckas dėl šio pasiūlymo ar dėl viso? Dėl šio pasiūlymo?
K. GLAVECKAS (LSF). Dėl viso.
PIRMININKĖ. Dėl viso. Dėl šio pasiūlymo sutarėme. Dabar, kolegos, daugiau pasiūlymų nėra. Dėl viso įstatymo projekto motyvai. Prašome. K. Glaveckas – motyvai prieš.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiami kolegos, aš iš tribūnos svarstymo metu pasakiau daug argumentų, kurie, mano supratimu, yra labiau susiję su tokiu improvizaciniu darbu, o ne su realiu darbu, nes šalia visų tų esamų dabar struktūrų – invegų, paramos fondų ir taip toliau – kuriamas dar vienas investicijų fondas, kuris specializuosis fundamentaliuose tyrimuose. Jame visi valdymo organai, kaip sakau dar kartą, nėra apdrausti ir nėra iš principo saugūs ir atsparūs blogoms tendencijoms, kurios yra pas mus skirstant kokius nors fondus, kaip žinote, asmeniniai interesai, kiti dalykai. Lygiai tas pats ir čia, kol nėra apibrėžtos labai aiškios kryptys, nesuformuluota pagrindiniuose dokumentuose, kokiu keliu eis Lietuva, kokiu keliu eis mūsų moksliniai tyrimai, konkretūs tyrimai, ypač rezultatai, matuojant kaštų ir naudos analizės pagrindu. Šiuo atžvilgiu šis fondas yra toks labiau kaip gerų norų fondas ir gražiai skambantis instrumentas, bet skambėjimas jo nebus toks, koks dabar Lietuvai reikalingas, tai yra kad būtų daugiau gaminama, daugiau parduodama, daugiau uždirbama ir geriau gyvenama. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Motyvai už – V. Poderys. Prašom, kolega.
V. PODERYS (MSNG). Dėkui, pirmininke. Pasisakau už dėl tikslo. Iš tikrųjų reikalingas toks fondas, kuris suteiktų proveržį ir padidintų mūsų investicijas, inovacijas ir eksperimentinę plėtrą. Tačiau pats įstatymas kaip toks yra turintis daug ydų. Visų pirma šitas fondas yra dar viena prielipa prie ir taip chaotiškos ir bizantiškos sistemos, inovacijų ir eksperimentinės plėtros sistemos. Kalbant apie patį fondą ir tas institucijas, kurios jį valdys, neišryškintas nei skaitlingumas, nei kontrolė, nei skaidrumas, nei kiti dalykai. Apie šią vietą aš komitete pasisakiau, ir labai skeptiškai, kad tie dalykai turi būti sutvarkyti ir šiam šimtams milijonų eurų įsisavinti fondui reikalinga ir atskaitomybė, ir skaidrumas, ir tikslų aiškumas, ir pamatuojamumas, ir taip pat, ko ypač trūksta, bendradarbiavimo su privačiu sektoriumi principo, nes čia tame fonde bus koinvestuojami pinigai kartu su privačiu sektoriumi. Tie reikalai nėra išryškinti ir tai yra didelė rizika. Aš susilaikysiu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiami kolegos, balsuojame dėl Investicijų skatinimo fondo po svarstymo.
Balsavo 90 Seimo narių: už – 82, prieš – nėra, susilaikė 8. Pritarta po svarstymo. Bendru sutarimu pritarėme ir lydimajam teisės aktui, nes nėra pasiūlymų. Galime bendru sutarimu? Dėkoju.
11.52 val.
Investicijų įstatymo Nr. VIII-1312 1, 2, 91, 12, 13 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo ketvirtuoju2 skirsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-4206(2), Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ Nr. IX-2206 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4207(2), Teritorijų planavimo įstatymo Nr. I-1120 2, 4, 6, 17, 20, 23 ir 28 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4208(2), Užimtumo įstatymo Nr. XII-2470 56 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4209(2), Žemės įstatymo Nr. I-446 9 ir 23 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4210(2) (svarstymas)
Darbotvarkės 1-6 klausimas – Investicijų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4206(2). Manau, kad kartu galime svarstyti ir lydimuosius: įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-4207(2), Teritorijų planavimo įstatymo projektą, Užimtumo įstatymo ir Žemės įstatymo projektus, kurie yra susiję su šiuo Investicijų įstatymu. Svarstymas, išvados. Ekonomikos komitetas, A. Kupčinskas. Prašom. Ruošiasi A. Butkevičius, Biudžeto ir finansų komitetas. Gerbiami kolegos, labai maloniai prašau būti pasiruošus, jeigu neturite išvadų, jas duosime. Vėluojame pagal laiką. Investicijų įstatymo ir lydimųjų teisės aktų, o jūs esate tik lydimųjų Užimtumo ir Žemės įstatymų.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Investicijų įstatymas. Buvo svarstymai net ir šiandien ryte. Ir dabar – pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui ir komiteto išvadoms bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Lydimasis Užimtumo įstatymas. Dėl užsieniečių nebuvo Ekonomikos komiteto, neklaidinkite.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui ir išvadoms. Visi bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūs kaip pagrindinis komitetas buvote dėl Žemės įstatymo, tai čia pirmiausia kaip pagrindinis komitetas. O kur lydimieji, taip pat skaitysime.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Vėlgi tas pats – pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui, komiteto išvadoms bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Taip, dabar jūs buvote kaip papildomas komitetas dėl įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“. Prašom perskaityti papildomo komiteto išvadą.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Pritarti įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam Užsienio reikalų komitetui įstatymo projektą tobulinti atsižvelgiant į Vyriausybės nutarime Nr. I-473 pateiktą pasiūlymą, jam komitetas pritarė.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Dėl Teritorijų planavimo taip pat buvote papildomas komitetas.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Įstatymo projektui pritarti ir siūlyti pagrindiniam Aplinkos apsaugos komitetui projektą tobulinti atsižvelgiant į Teisės departamento pastabas ir Vyriausybės pateiktus siūlymus, jiems komitetas pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu A. Butkevičių, Biudžeto ir finansų komiteto išvada. Jūsų išvada buvo tik dėl pagrindinio įstatymo, taip?
A. BUTKEVIČIUS (MSNG). Gerbiamoji posėdžio pirmininke, gerbiami kolegos, Biudžeto ir finansų komitetas svarstė Investicijų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo ketvirtuoju2 skirsniu projektą. Biudžeto ir finansų komiteto išvada yra tokia: „Iš esmės pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam komitetui jį tobulinti, atsižvelgiant į pateiktas pastabas ir pasiūlymus, jiems pritarė komitetas.“ Rezultatai: 9 – už, prieš nebuvo, 1 susilaikė. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu Kaimo reikalų komiteto pirmininką A. Stančiką. Jūs buvote kaip papildomas komitetas dėl Investicijų ir Žemės įstatymų projektų. Prašom perskaityti išvadas.
A. STANČIKAS (LVŽSF). Dėkoju. Kaimo reikalų komitetas gegužės 27 dieną svarstė minėtus projektus. Sprendimai: grąžinti Lietuvos Respublikos investicijų įstatymo Nr. VIII-1312 1, 2, 91, 12, 13 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo ketvirtuoju2 skirsniu įstatymo projektą Nr. XIIIP-4206(2) iniciatoriams tobulinti, atsižvelgiant į Seimo Teisės departamento ir Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos pastabas ir komiteto pasiūlymus. Balsavimo rezultatai: 8 – už, susilaikiusių, prieš nebuvo.
Ir analogiškai lydimąjį projektą Nr. XIIIP-4210 grąžinti tobulinti. Rezultatas toks pat.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu papildomo komiteto, Socialinių reikalų ir darbo komiteto, pranešėją J. Varkalį. Jūs taip pat svarstėte pagrindinį Investicijų įstatymą ir Užimtumo įstatymą. Tad prašom perskaityti išvadas dėl šių įstatymų. (Balsas salėje) Ir dėl Užsieniečių teisinės padėties, taip, ačiū.
J. VARKALYS (LSF). Dėkoju, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Socialinių reikalų ir darbo komitetas apsvarstė šį Investicijų įstatymo Nr. VIII-1312 1, 2, 91, 12, 13 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą. Ir komiteto sprendimas – pritarti įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam Ekonomikos komitetui patobulinti jį, atsižvelgiant į 2020 m. gegužės 12 d. Vyriausybės nutarime Nr. I-473 pateiktus pasiūlymus, Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas ir pasiūlymus, Nacionalinės žemės tarnybos pateiktas pastabas ir pasiūlymus. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu. Užimtumo. Ne Užimtumo, bet Investicijų.
PIRMININKĖ. Investicijų. Dabar Užimtumo.
J. VARKALYS (LSF). Užimtumo įstatymas taip pat apsvarstytas. Ir komitetas nusprendė pritarti įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam Ekonomikos komitetui patobulinti jį atsižvelgiant į 2020 m. gegužės 12 d. Vyriausybės nutarime Nr. I-473 pateiktus pasiūlymus. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ir dėl užsieniečių teisinės padėties, taip?
J. VARKALYS (LSF). Dėkoju, gerbiama pirmininke. Dėl užsieniečių teisinės padėties. Socialinių reikalų ir darbo komitetas apsvarstė šį įstatymo projektą ir komiteto sprendimas – pritarti įstatymo projektui ir siūlyti pagrindiniam Užsienio reikalų komitetui patobulinti jį atsižvelgiant į 2020 m. gegužės 12 d. Vyriausybės nutarime Nr. I-473 pateiktą pasiūlymą dėl įstatymo įsigaliojimo datos. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu dar vieną Užsienio reikalų komiteto pranešėją A. Norkienę. Maloniai prašom. Užsienio reikalų komiteto išvada dėl Investicijų įstatymo.
A. NORKIENĖ (LVŽSF). Dėkoju, gerbiama posėdžio pirmininke. Užsienio reikalų komitetas, kaip papildomas komitetas, gegužės 29 dieną svarstė minėtą įstatymą, nusprendė pritarti ir siūlyti pagrindiniam komitetui pritarti Seimo kanceliarijos Teisės departamento, Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, Europos teisės departamento ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės pateiktiems pasiūlymams ir pastaboms, jiems pritarė komitetas, patobulintam įstatymo projektui ir Užsienio reikalų komiteto išvadai. Pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Užsieniečių teisinės padėties įstatymas buvo lydimasis. Matau, kad komiteto pirmininkas J. Bernatonis turėtų perskaityti išvadą dėl lydimojo įstatymo projekto. Prašau. Ruošiasi K. Bacvinka – dėl lydimojo Teritorijų planavimo įstatymo projekto. Ir būsime visas išvadas išgirdę.
J. BERNATONIS (LSDDF). Dėkoju, gerbiama posėdžio pirmininke. Mieli kolegos Seimo nariai, Užsienio reikalų komitetas pagal visas nurodytas pastabas pataisė šį projektą ir vienbalsiai pritarė pataisytam variantui.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Lydimasis Investicijų įstatymo yra Teritorijų planavimo įstatymas. K. Bacvinka. Taip, ačiū, jūs jau tribūnoje. Aplinkos apsaugos komiteto išvada.
K. BACVINKA (LVŽSF). Laba diena visiems. Aplinkos apsaugos komitetas svarstė šį projektą. Komiteto sprendimas – pritarti Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymui. Balsavimo rezultatai: už – 9, prieš nebuvo, susilaikė 1.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Išgirdome visas išvadas dėl pagrindinio ir lydimųjų teisės aktų. Diskusija. E. Pupinis. Prašom. Ruošiasi A. Kupčinskas.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, iš tiesų šiandien svarstome labai svarbų įstatymą, susijusį su palengvinimu dėl investicijų. Aišku, gaila, kad turbūt nemažai savivaldybių pramiegojo tuos laikus, kuomet buvo galima steigti laisvąsias ekonomines zonas, galiausiai pramonės parkus, bet kaip tik šis įstatymas dar grąžina tam tikrą galimybę pabandyti susikaupti prie galimybės pritraukti investicijas į savo regionus. Aišku, čia turbūt daugiausia tikėtina iš tų, kurie turi išvystytas tam tikras infrastruktūras, ypač kalbant apie buvusius tuos dešimt vystomų pramonės centrų, kur dabar galbūt nevienodomis sąlygomis gali ateiti investicijos. Tačiau kaip tik šis įstatymas ir sudaro vienodas sąlygas. Kaip tik stambus investuotojas, ateinantis čia pagal tam tikrą sutartį, kai kuravimas vyksta iš Vyriausybės ir sudaromos visos galimybės pakeisti teritorijos planavimo dokumentus lengvesniu būdu, taip pat netgi gauti tam tikrą paramą infrastruktūrai – net iki 5 %, privedant tam tikrus inžinerinius tinklus iki reikiamos vystomos teritorijos, kur gali atsirasti investitorius.
Taip pat teigiama tai, kad projekto įgyvendinimo laikotarpis yra net dešimt metų. Iš tiesų tai irgi palengvinimas investitoriui, jis gali plėtoti savo verslą ir steigti darbo vietas galbūt net tą pačią dieną, kaip mes visi įsivaizduojame.
Dar vienas geras dalykas, kad iš tikrųjų tas vietas gali steigti visoje Lietuvoje, vystant tam tikrą verslo infrastruktūrą, ir taip atsirastų darbo vietų. Taip pat tenka pritarti ir tiems kolegoms, kurie mato, kad vis dėlto sąlygos nėra vienodos Vilniuje. Todėl ir siūloma, kad galbūt regionuose būtų galima steigti iki 150 darbo vietų. Aišku, tos investicijos būtų iki 20 mln. eurų. Bet vėlgi čia galbūt net reikėtų ir išplėsti tas vietas, kur investicijos ateitų šiek tiek sunkiau, turint omeny kai kurias ir laisvąsias ekonomines zonas. Jos vis tiek turi tam tikrą prioritetą, jos gali pritraukti gana smulkias investicijas ir ten jau yra išvystytos visos infrastruktūros.
Kodėl aš taip sakau? Aš visgi tikiu, kad mes dar galime padaryti tam tikras prielaidas vystant verslus regionuose, kad Lietuva vystytųsi kiek įmanoma tolygiau. Tai yra labai svarbu.
Ir dar viena, į ką norėčiau atkreipti dėmesį, turbūt šis įstatymas labai puikus, tačiau būtų gerai, kad apie jį žinotų ne tik savivaldybių vadovai arba kurie ne kurie žmonės. Jis turėtų būti gana plačiai pristatytas visoje Lietuvoje. Ne paslaptis turbūt, kad savivaldybėse visko yra: kai kurie galbūt laukia investicijų, kai kuriems tos investicijos dėl galimos konkurencijos darbo rinkoje gali ir trukdyti, nebūti tokios malonios. Tačiau, manau, apskritai žiūrint mūsų žmonių interesų, jos vis dėlto turi sulaukti didelio pritarimo. Todėl aš galbūt ir viešajai įstaigai „Investuok Lietuvoje“, ir galbūt Ekonomikos ir inovacijų ministerijai taip pat siūlyčiau aktyviai pristatyti tą projektą ne tik vadovams, bet ir savivaldybėse, pristatyti ne tik savivaldybių tarybų nariams, bet ir įstaigoms, kurios ruošia, suteikia tam tikras profesijas kolegijose, profesinėse mokyklose, nes tai turi būti, ko gero, visų bendruomenių reikalas, kad suprastume, kad tai yra svarbus reikalas, kad iš tikrųjų pasiruoštume reikiamų specialistų rengimui ir kad tai taptų ne tik kai kurių tarybų narių arba merų tam tikru interesu, bet visų bendruomenių interesu. Turi būti tam tikras spaudimas, kad kai kuriose vietose, kur investicijos nelabai yra pageidaujamos, būtų pralaužtos tam tikros užkardos, kad jos taptų visų bendruomenių interesu, kad tai sudarytų tam tikrą prielaidą kaip bangą suktis daugiau sraigteliams visose savivaldybių administracijose, o ne taip, kad, kaip buvo požiūris anksčiau, svarbu nepadaryti klaidų, geriau nieko nedaryti. Iš tikrųjų linkiu visiems atsiraitojus rankoves dirbti, nes tai, kaip ir minėjau, tam tikras šansas daugumai savivaldybių, kurios tiki investicijų pritraukimu ir kurios nori, kad tos investicijos padarytų…
PIRMININKĖ. Dėkoju. Laikas!
E. PUPINIS (TS-LKDF). …geras ekonomines prielaidas tolesniam regionų vystymui. Ačiū jums.
PIRMININKĖ. Kviečiu A. Kupčinską. Diskusija. Penkios minutės.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, išties jau metai, kaip šis įstatymo projektas yra Seime. Ekonomikos ir inovacijų ministerija buvo iniciatorė, bet gaila, kad paskui Vyriausybė šį įstatymo projektą kažkodėl sulaikė ir turėjo visi Ekonomikos komiteto nariai rašytis ir pateikti šį įstatymo projektą kaip komiteto iniciatyvą. Na, bet nesvarbu. Svarbu, kad išties šis svarbus įstatymas juda, nes jeigu pasižiūrėsime į „Investuok Lietuvoje“ statistiką, tai 59 % investuotojų įvardija, kad pagrindinis trūkumas dėl investicijų pritraukimo į Lietuvą yra darbo jėgos trūkumas ir tik 30 % – dėl išvystytos infrastruktūros. Nors jeigu pasižiūrėsime į laisvąsias ekonomines zonas, į visus septynis Lietuvos pramonės parkus, tai paėmę vidutinį – 10 hektarų sklypą, mes matome, kad išvystytos infrastruktūros arba tokių sklypų galime pasiūlyti vos vieną du. Tai reiškia, kad išties pramonės parkai ir laisvosios ekonominės zonos pasiekė jau tam tikrą piką ir reikia mums žiūrėti truputį plačiau į visą Lietuvą, ir sąlyginai prilyginti visą Lietuvą laisvajai ekonominei zonai.
Tą pirmiausia pajuto Slovakija, Lenkija, Airija. Ypač turbūt skausmingas lenkams atvejis buvo 2015 metais, kai „Jaguar Land Rover“ įmonė, kompanija pasirinko būtent Slovakiją, o ne Lenkiją, nes Lenkija buvo nepakankamai pasirengusi, neturėjo atitinkamos įstatymų bazės ir prarado 1 mlrd. 400 mln. investicijų. Būtent po to lenkai 2017–2018 metais gana skubiai keitė savo įstatymų projektus ir visą bazę dėl specialiųjų ekonominių zonų. Dabar mes einame tuo pačiu keliu, bet jau šiek tiek ir atsilikdami. Reikia prisiminti, kad mūsų teritorija gerokai mažesnė, o Lenkija savo 25 specialiąsias ekonomines zonas jau, galima sakyti, irgi išnaudojo ir pavertė visą Lenkiją daug patrauklesne investuotojams.
Mes turėtume kuo skubiau (būtų labai gerai, kad dar šioje sesijoje) priimti šį Investicijų įstatymą, nes jeigu jis bus kitoje sesijoje, tai vėl visi reikalai nusikelia, o „Investuok Lietuvoje“ jau dabar nurodo, kad kol mes svarstėme įstatymo projektą, per šiuos dvejus metus, tai yra praėjusius ir šiuos metus, praradome apie 13 investuotojų.
Žinau, yra kolegos Seimo nariai pateikę siūlymus, kad mažintume pačią kartelę, kurią galbūt ne visos savivaldybės peršoktų, bet reikia suprasti, kad investicijų koordinatorius vis tiek dirbs „Investuok Lietuvoje“ prie Ekonomikos ir inovacijų ministerijos ir ne savivaldybės atskirai vilios tuos stambius projektus, bet būtent derindamiesi su „Investuok Lietuvoje“. Aš manau, kad mažesniems projektams tikrai pakankamų paskatų yra ir Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatyme, ir Regioninės politikos įstatyme, ir neseniai priimtame Lietuvos bendrajame plane. Bet šįryt mes Ekonomikos komitete iš dalies pritarėme kolegų V. Ąžuolo ir V. Ačienės siūlymams, nes išties reikia suprasti, kad Vilniaus regionas yra vienas, o kita Lietuva galbūt taip pat lauktų tokio dydžio investicijų. Pritarėme, kad būtų… Iš dalies pritarėme, kad būtų kompromisas tarp to, ką dabar siūlo „Investuok Lietuvoje“ ir kolegos.
Tikrai labai palaikau šį įstatymo projektą, siūlau palaikyti ir pabandyti jį priimti dar šioje sesijoje. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Pranešėjau, prašau likti tribūnoje, aptarsime pasiūlymus, jeigu jūs pasiruošęs.
Biudžeto ir finansų komitetas teikė pasiūlymą dėl 2 straipsnio. Ar sutinka Biudžeto ir finansų komitetas? Nematau pirmininko. V. Ąžuolas. Biudžeto ir finansų komitetas teikė pasiūlymą dėl 2 straipsnio dėl laisvosios ekonominės zonos įmonės. Sutinkate su komiteto argumentais ar reikalaujate balsuoti? Prašom.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Ne, su komiteto argumentais nesutinkame, prašytume balsuoti, nes yra esmė, labai trumpai, kad žaliasis koridorius galiotų ir laisvosioms ekonominėms zonoms, nes labai svarbu, kad investicijos ateitų kuo greičiau, ypač šioje situacijoje. Prašom balsuoti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ekonomikos komiteto argumentai?
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Pritarti iš dalies.
PIRMININKĖ. Ne, dėl 2 straipsnio jūsų komiteto argumentai – nepritarti. Mes svarstome Investicijų įstatymo projektą.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Taip, taip.
PIRMININKĖ. 2 straipsnis. Biudžeto ir finansų komitetas 2 straipsnį… Biudžeto ir finansų komitetas! Ne Seimo nariai, o Biudžeto ir finansų komitetas.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Atsiprašau. Pasižiūrėjau pirmiausia…
PIRMININKĖ. Laisvosios ekonominės zonos įmonė.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Taip, nepritarti. Su laisvosiomis ekonominėmis zonomis susiję klausimai nėra keičiamo įstatymo reguliavimo dalykas. Atsiprašau, pažiūrėjau į kolegos…
PIRMININKĖ. Išsiaiškinome, puiku. Svarbu, kad išsiaiškinome. Motyvai dėl Biudžeto ir finansų komiteto. V. Ąžuolas. Išaiškinkite. Motyvai už jūsų pasiūlymą.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Aš, kolegos, noriu patikslinti, kad labai svarbu stambiems investiciniams projektams, taip pat svarbu ir LEZ’ams turėti tuos žaliuosius koridorius. Čia yra kalbama apie greitesnį dokumentų tvarkymą, leidimų išdavimą ir visus kitus procedūrinius dalykus, kurie būtų pagreitinti ir greitesni, nes mes puikiai matome, kokia yra situacija. Dabar yralabai svarbi kiekviena investicija, ar ji ateitų į LEZ’us, ar ji ateitų į regionus, ar ateitų kaip stambūs investuotojai, todėl Biudžeto ir finansų komitetas pritarė šiam pasiūlymui ir įrašė, kad tas turėtų galioti ir LEZ’ams. Kviečiu balsuoti už šį pasiūlymą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. J. Razma mano kitaip. Motyvai prieš.
J. RAZMA (TS-LKDF). Ekonomikos komitetas neneigia pačios idėjos, tik nori pasakyti, kad iš tikrųjų visi klausimai dėl kokių nors lengvatų ir pagalbos verslams laisvosiose ekonominėse zonose turi būti tame specializuotame įstatyme arba atskirų laisvųjų ekonominių zonų įstatymuose. Ten yra panašių nuostatų ir dabar. Jeigu Biudžeto ir finansų komitetas mano, kad dar ko nors reikia dėl čia įvardinto žaliojo koridoriaus, tai reikia tuose įstatymuose rašyti. Čia ne dėl esmės ginčijamės, bet dėl to, kas kur turi būti įrašoma.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ar komiteto atstovas tikrai akcentavo tą? Čia yra pasiūlymas dėl 2 straipsnio. Visi vienodai jį suprantame. Gerai.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Nepritarti.
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, balsuojame dėl Biudžeto ir finansų komiteto pasiūlymo. Jam pagrindinis Ekonomikos komitetas nepritarė. Motyvus jau girdėjome. (Šurmulys salėje)
Balsavo 96 Seimo nariai: už – 50, prieš – 6, susilaikė 40. Pritarta Biudžeto ir finansų komitetui.
Seimo narių V. Ąžuolo ir V. Ačienės pasiūlymas. Ar yra dešimt pritariančių? Manau, yra. Ir dėl visų sutarkime iš anksto, kad yra. Kuris pristatote? V. Ąžuolas. Prašau.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Pasiūlymo esmė iš tikrųjų…
PIRMININKĖ. Mieli kolegos, labai didelis triukšmas salėje, jeigu galime, kalbėkime tyliau, o jūs garsiau.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Šis pasiūlymas yra parengtas Lenkijos pavyzdžiu, nes Lenkijoje taip pat yra išskiriama, kas yra sostinės regiono ir kitos šalies investicijos. Mes parengėme tokį pat pasiūlymą, kad Vilniuje ir Vilniaus apskrityje būtų 30 mln. ir 200 darbo vietų, o likusioje Lietuvoje būtų 20 mln. ir 100 darbo vietų. Tai iš tikrųjų atlieptų ir šiandienę situaciją. Dabar jau žinome, kad Lietuva jau bus faktiškai skirstoma į du regionus, tai NACE 1 ir NACE 2, nes Vilniaus išsivystymo lygis jau pasiekė daugiau negu europinį, o, deja, likusi Lietuvos dalis siekia tik apie 60 %. Taip būtų skatinama regioninė politika.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ar jūs sutinkate su tuo, kad… Komiteto argumentai? Komitetas pritarė iš dalies. Prašom pakomentuoti. Jūsų, Ekonomikos komiteto…
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Ekonomikos komitetas pritarė iš dalies. Mes siūlome, kad ne mažiau kaip 150 darbo vietų ir 20 mln. regionuose, o Vilniuje liktų, kaip yra pateikta, 200 darbo vietų ir 30 mln. investicijų.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Iniciatoriai sutinka, kad pritarta iš dalies. Tada, ko gero, ir nesuteiksime dėl motyvų. Bet, deja, atsirado motyvų ir prieš. Gerai. E. Pupinis – motyvai už pasiūlymą.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerai, turbūt ir tas tarpinis 150 variantas yra pakankamas. Tačiau vėlgi turbūt grįšiu prie to siūlymo, kad galbūt reikėtų vis dėlto pagalvoti, kaip dar suteikti tam tikrą prioritetą regionams šiuo įstatymu, ir galbūt pagalvoti apie tas laisvąsias ekonomines zonas, kur iš tikrųjų jau ir taip jos gana išvystytos ir turinčios pakankamai investicijų. Čia galbūt galėtų atsirasti dar nauja formuluotė, bet manau, kad Ekonomikos komitetas galėtų dar pagalvoti ir apie tai. Kaip ir minėjau, regionuose tikrai yra tuščių teritorijų, kur būtų galima paspartinti investicijų atėjimą. Pritariu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Motyvai prieš – A. Armonaitė.
A. ARMONAITĖ (MSNG). Ačiū. Aš iš tikrųjų pritariu, kad būtų nuleista ta kartelė – 150 darbo vietų, bet man nepatinka, kad mes savo įstatymuose patys užprogramuojame tą dviejų greičių Lietuvą. Pateikiamas pavyzdys yra Lenkija, bet tai neadekvatus pavyzdys. Lietuva yra 3 mln. ekonomika, Lenkija yra 40 mln. ekonomika su dideliais miestais, dideliais regionais. Kartais iš tikrųjų yra ko iš jų pasimokyti, kartais tiesiog turime vis tiek adekvačiai vertinti. Dabar tai, kad Vilniuje bus investicijų, man atrodo, yra puiku, nes Vilnius yra miestas donoras, kuris padeda regionams tapti gražesniems ir patrauklesniems gyventi. Aš tiesiog siūlau neužprogramuoti tos dviejų greičių Lietuvos, kuri jau užprogramuota dalinant Europos Sąjungos investicijas, ir nuolatos savo retorikoje valstybės vadovai tai daro.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiami kolegos, balsuojame dėl V. Ąžuolo ir V. Ačienės pasiūlymo. Jie sutinka, kad komitetas pritarė iš dalies. Dėl tos redakcijos, kuriai pritarta iš dalies. Balsuojame, nes buvo išsakyti motyvai. Už komiteto ir kolegų Seimo narių jau bendrą suredaguotą formuluotę.
Dėkoju. Balsavo 99 Seimo nariai: už – 89, prieš nėra, susilaikė 10. Pritarta Seimo narių V. Ąžuolo ir V. Ačienės pasiūlymui, jam iš dalies pritarė ir komitetas. Dėkoju.
Aptarėme 2 straipsnį. Dėl 5 straipsnio yra Biudžeto ir finansų komiteto pasiūlymas, bet mes ankstesniuoju balsavimu jau priėmėme sprendimą, todėl neteikiu balsuoti. Taip pat yra Biudžeto ir finansų komiteto pasiūlymas dėl 155 straipsnio. Jie taip pat susiję ir nebeteikiu balsuoti.
Gerbiami kolegos, kalbame dėl viso įstatymo projekto ir išsakome motyvus. E. Pupinis. Prašom.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami kolegos…
PIRMININKĖ. Ačiū pranešėjui.
E. PUPINIS (TS-LKDF). …aš išsakiau daug motyvų, dėl ko reikia palaikyti šį įstatymo projektą, ir tikrai džiaugiuosi, kad pataisomis dar šiek tiek patobulinome. Džiaugiuosi, kad vis dėlto regionuose atsiras tam tikrų galimybių paprastesniu būdu skirti sklypus investicijoms, kad nereikės tų ilgų terminų. Ir įstatyme numatyti terminai dėl sprendimų priėmimo kaip tik ir atitinka tą žaliąjį koridorių, kurį norima įteisinti laisvosiose ekonominėse zonose. Todėl netrukdydamas laiko pritariu ir siūlau balsuoti už.
PIRMININKĖ. Nuoširdžiai dėkoju. M. Puidokas mano kitaip. Motyvai prieš.
M. PUIDOKAS (MSNG). Kolegos, kalbant apie užsieniečių situaciją, mes matome, kad Lietuvoje yra ne tik iš įmonių poreikis, kad tų darbuotojų arba darbo jėgos iš užsienio atvažiuotų, bet, kita vertus, mes matome ir vis didėjantį skaičių darbingo amžiaus žmonių, kurie yra darbo biržoje, bet to darbo negauna. Taigi visą laiką yra reikalingas labai sveikas ir aiškus balansas, turime priimti pamatuotus sprendimus dėl to. Negaliu vienareikšmiškai pasisakyti už ir galvoju, kad šie projektai tikrai yra labai jautrūs ir reikalingi tinkamo subalansavimo. Šiandien tikrai stebint ir tuos pačius pasaulinius procesus, ir pačią darbo rinkos dinamiką dėl COVID-19 pandemijos, Lietuva privalo visų pirma vadovautis savo žmonių gerovės interesu, ir tik vėliau tuose sektoriuose, tuose segmentuose, kuriuose nepavyksta surasti žmonių iš kitų šalių, šiuo atveju ar tai būtų Baltarusija, Ukraina, ar kitos valstybės, tik tokiais atvejais dėl konkrečių segmentų tiems žmonėms atverti kelią į mūsų darbo rinką. Tad šiandien atskiros valstybinės institucijos, kurios tuos dalykus turėtų kuruoti, tarp jų ir Migracijos departamentas, iš tikrųjų tą savo darbą atlieka ganėtinai silpnai. Todėl susilaikysiu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiami kolegos, balsuojame dėl Investicijų įstatymo projekto. Motyvus išgirdome. Po svarstymo.
Balsavo 82 Seimo nariai, atsiprašau, iš viso balsavo 94 Seimo nariai: už – 82, prieš nėra, susilaikė 12. Po svarstymo pritarta. Dėl lydimųjų teisės aktų pasiūlymų nebuvo gauta. Galime pritarti bendru sutarimu? Išvadas mes dėl jų jau išgirdome. Ačiū. Pritariame bendru sutarimu.
Gerbiami kolegos, dėl vedimo tvarkos M. Majauskas. Prašom.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama pirmininke. (Triukšmas salėje)
PIRMININKĖ. Mielieji kolegos, negirdime, triukšmas! M. Majauskas, prašom.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū. Mielieji kolegos, iš tikrųjų, man atrodo, svarbų sprendimą čia priėmėme. Gal tame chaose taip lengvai ir neišryškėjo, bet buvo priimtas sprendimas sumažinti biurokratines kliūtis visoms investicijoms, visiems investuotojams, ne tik stambiems, bet ir tiems, kurie veikia laisvosiose ekonominėse zonose. Tai yra ganėtinai reikšmingas dalykas. Jeigu tau paprastai reikia leidimo statybai ar dar kokiems nors darbams, reikia 14 dienų, mėnesio, dviejų mėnesių, tai dabar bus trys dienos. Tai yra labai sveikintinas, labai geras sprendimas. Galbūt ne tame įstatyme, bet pats principas yra labai labai teisingas, su juo aš ir sveikinu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiami kolegos, norėčiau su jumis pasitarti, nes vėluojame pagal darbotvarkę. Galbūt galime peršokti vieną bloką įstatymų projektų, jis yra didžiulis – strateginio valdymo projektai, nes yra ministras L. A. Linkevičius, leisti jam pateikti darbotvarkės 1-9 klausimą? Neprieštaraujate? O po to Prezidento veto ir kiti įstatymų projektai.
Mielieji kolegos, dirbame pagal nustatytą laiką. Jeigu galime pritarti bendru sutarimu, kad L. A. Linkevičius… (Balsai salėje: „Galime.“) Maloniai kviečiu jus. Svarstysime likusius, to, ko nespėjome rytinėje darbotvarkėje, svarstysime vakarinėje.
12.24 val.
Įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Turkijos Respublikos Vyriausybės susitarimo dėl abipusio investicijų skatinimo ir apsaugos ratifikavimo“ projektas Nr. XIIIP-4380 (pateikimas)
L. A. Linkevičius. Įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Turkijos Respublikos Vyriausybės susitarimo dėl abipusio investicijų skatinimo ir apsaugos ratifikavimo“ projektas Nr. XIIIP-4380. Prašom.
L. A. LINKEVIČIUS (LSDDF). Ačiū, pirmininke. Teikiamo įstatymo projekto tikslas, suprantama, ratifikuoti atnaujintą Lietuvos ir Turkijos susitarimą dėl abipusio investicijų skatinimo ir apsaugos. Gal tik pastebėsiu, kad šiuo metu galioja kita sutartis, 1994 metų, tačiau to susitarimo nuostatos neatitinka tarptautinės investicijų teisės aktualijų, taip pat ir EBPO rekomendacijų. Priėmus šį įstatymą, nustotų galioti 1994 metų susitarimas. Tikslas, aišku, sudaryti tvirtesnę teisinę bazę vykdomam Lietuvos ir Turkijos ekonominiam bendradarbiavimui, taip pat įtvirtinti pažangiausius investicijų ir investuotojų interesų apsaugos standartus. Jeigu žiūrėtume į naujoves, detalizuojama teisingo ir lygiaverčio režimo apimtis, įtvirtintos palankiausio režimo taikymo išimtys, atnaujintos nuostatos dėl ekspropriacijos ir nuostolių atlyginimo, aptarti tarpusavio ginčų sprendimo mechanizmai. Trumpai tariant, tikrai turėtų pagerėti mūsų investuotojų teisinė apsauga. Tai yra turbūt svarbiausia. Todėl prašau jūsų pritarimo.
PIRMININKĖ. Dėkoju, gerbiamas ministre. Jūsų nori paklausti K. Glaveckas. Maloniai suteikiame tokią galimybę.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiamas ministre, su Turkija santykiai iš tikro svarbūs, labai draugiški ir labai geri, bet mes turime keletą pavyzdžių, kurie kelia kai kurių abejonių. Pavyzdžiui, statant Kauno stadioną, kaip žinome, gana didelė Turkijos kompanija nevykdė įsipareigojimų ir sukėlė daug problemų.
Antras pavyzdys. Kai prasidėjo bjaurybė koronavirusas, mūsų privati kompanija iš Turkijos kompanijos už 350 tūkst. eurų užsisakė kvėpavimo aparatų, vadinamųjų plaučių vėdinimo aparatų, ir jie buvo sulaikyti. Nepaisant to, kad tai buvo mūsų investicija, kad tai buvo labai reikalingas dalykas, tik dėl jūsų pastangų po trijų mėnesių, kai jau buvo nereikalingi, atrodo, lyg ir buvo atsiųsti. Tokių ir smulkesnių pavyzdžių galima rasti ir daugiau. Man kelia abejonių, ar Turkija visais atžvilgiais yra mūsų tikrasis partneris investuojant ir žiūrint, apsaugant…
PIRMININKĖ. Laikas.
K. GLAVECKAS …tas investicijas, ar yra toks norėtinai geras partneris?
L. A. LINKEVIČIUS (LSDDF). Ačiū už jūsų klausimą ir komentarą. Galiu pritarti, iš tikrųjų buvo problemų, ir dėl tų plaučių vėdinimo aparatų man pačiam teko kalbėtis su savo kolega M. Čavošolu – Turkijos užsienio reikalų ministru. Tai ne investicija, sakyčiau, o pirkimas, ir buvo sumokėti pinigai. Bet tai, ką jūs kalbėjote, dar kartą patvirtina būtinumą to, ką aš čia dabar siūlau. Šiuo atveju mūsų investuotojų teisinė apsauga turi būti didesnė, ir Turkija irgi yra partneris. Visko pasitaiko, bet jeigu mes reglamentuojame šį procesą ir apsaugome savo investuotojų interesus geriau, negu buvo, jeigu pritaikome pažangiausius investuotojų apsaugos standartus, kaip tik yra gerai. Todėl ir vertinčiau jūsų tą klausimą ne kaip priekaištą, o kaip pritarimą mano pateiktam įstatymo projektui.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūs atsakėte į jums užduotą klausimą. Daugiau norinčių paklausti nėra. Motyvai – K. Starkevičius.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Aš tikrai siūlyčiau palaikyti. Tas minėtas kolegos K. Glavecko pavyzdys yra suprantamas, kad tuo metu buvo situacija, kai kiekviena šalis galvojo, kaip pačiai išgyventi. Bet greitu laiku, čia iš tikro reikia padėkoti Užsienio reikalų ministerijai, kad tarpininkavo, tas krovinys, tie aparatai, pasiekė Lietuvą. Tad diplomatinis kelias taip pat padėjo, o šios priemonės, kurios įtvirtintos šiame įstatyme, padės ateityje tokių atvejų išvengti. Kai kalbame apie Kauno stadioną, kam gi neatsitinka, matyt, investitoriai tiesiog nebuvo apskaičiavę galimybių apie darbą svetimoje šalyje ir stadiono statyba sustojo, bet judėkime į priekį.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Norinčių kalbėti prieš nėra. Galime bendru sutarimu po pateikimo pritarti? (Balsai salėje) Galime.
Pagrindinis – Užsienio reikalų komitetas, papildomas nėra numatytas. Svarstysime tada, kai Užsienio reikalų komitetas pateiks išvadą. Pritariame? Pritariame bendru sutarimu.
Dėl vedimo tvarkos – A. Kupčinskas. Prašom.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, labai trumpai replikos teise K. Glaveckui noriu pasakyti, kad ne vien Turkijos pusė kalta dėl Kauno stadiono. Iš tikrųjų Kauno miesto savivaldybė netinkamai vykdė viešųjų pirkimų procedūras ir galėjo nepasirašyti sutarties, bet pažeisdama procedūras pasirašė. Tad atsakomybė tenka abiem šalims.
PIRMININKĖ. Dėkojame. Išgirdome repliką.
12.29 val.
Kelių įstatymo Nr. I-891 4, 5, 7, 9, 10, 18 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4746GR, Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo Nr. VIII-2032 9 straipsnio pakeitimo ir Įstatymo papildymo 91 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-4747GR, Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo Nr. VIII-2043 1, 6, 9, 10, 11 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4748GR, Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo Nr. IX-1132 1 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4749GR, Triukšmo valdymo įstatymo Nr. IX-2499 9 ir 18 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4750GR, Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4751GR (pateikimas)
O dabar darbotvarkės 1-10 klausimas – Kelių įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4746. Kviečiu Prezidento vyriausiąjį patarėją J. Neverovičių. Jūs pateiksite Prezidento grąžintą įstatymą, kartu ir lydimuosius teisės aktų projektus Nr. XIIIP-4747, Nr. XIIIP-4748, Nr. XIIIP-4749, Nr. XIIIP-4750 ir Nr. XIIIP-4751. Ačiū. Maloniai prašom.
J. NEVEROVIČ. Gerbiama pirmininke, gerbiami Seimo nariai, Lietuvos Respublikos Prezidentas pavedė man pateikti dekretą, gerbiamos pirmininkės paminėtą, dėl Kelių įstatymo grąžinimo ir pakartotinio svarstymo.
Leiskite pateikti motyvus ir argumentus dėl Lietuvos automobilių kelių direkcijos reorganizacijos ir susijusių klausimų. Taigi Lietuvos automobilių kelių infrastruktūros sektoriuje matome iššūkius ir tendencijas, kurių negalime ignoruoti, jeigu norime atliepti visuomenės lūkesčius dėl geresnės kelių infrastruktūros plėtros. Jau kelinti metai matome, kad kelių priežiūrai ir plėtrai reikalingas biudžeto finansavimas yra nepakankamas arba atsiranda poreikis ieškoti…
PIRMININKĖ. Labai atsiprašau pranešėjo. Mieli kolegos, būkite geri, maloniai prašyčiau paklausyti. Tylos salėje. Ačiū. Tęskite.
J. NEVEROVIČ. Pažiūrėkime ir į valstybinės reikšmės kelius, kurie yra ir šalies ekonominio patrauklumo investicijoms, ir logistikos kokybės, ir tolimojo keleivių susisiekimo kokybės veiksnys. Šiandien iš 21 tūkst. kilometrų valstybinės reikšmės kelių tinklo dar turime 6 tūkst. kilometrų kelių su žvyro danga. Tai yra daugiau kaip 30 %. Jeigu sudėsime visus valstybės viešuosius kelius – tiek valstybinės reikšmės, tiek vietinės reikšmės, 70 % visų šalies kelių yra neasfaltuotų.
Taip pat šiandien turime didelį poreikį atnaujinti stipriai nusidėvėjusius arba nepatenkinančius visuomenės poreikių svarbius valstybinės ir tarptautinės reikšmės kelius – tokius kaip „Via Baltica“ kelias, Utenos kelias, Prienų ir Kauno kelias, Liepkalnio sankryža, Kauno Islandijos plentas, Klaipėdos Baltijos prospektas. Savo eilės laukia net 18 Lietuvos miestų ir miestelių aplinkkelių. Neinvestuojant į Lietuvos kelių priežiūrą, tinklo kokybė negerės ir pareikalaus papildomų resursų.
Lietuvos Respublikos Prezidentas dirbo šalies regionuose, ten dažnai išgirstame iš savivaldybių poreikį gerinti savivaldybių kelių būklę. Įsivaizduokime, kad, 2019 metų duomenimis, vidutiniškai tik 14 % savivaldybių vietinės reikšmės kelių buvo su asfalto danga. Po 2008 metų krizės vietinės reikšmės kelių finansavimas iš KPPP buvo nukritęs iki 68 mln. eurų. Tik nuo 2015 metų skiriamas finansavimas jiems viršijo 100 mln. eurų. Net su ženkliai padidėjusiomis lėšomis vietinės reikšmės keliams dėl COVID-19 padarinių kelių infrastruktūra regionuose gerės nepakankamai sparčiai. O kelių infrastruktūros kokybė regionuose tiesiogiai susijusi su keleivių priemiestinio ir tarpmiestinio vežimo paslaugomis, prastais keliais vežėjai neprisiima įsipareigojamų vežti arba tenka padengti greičiau nusidėvinčių transporto priemonių kainą. Tenka konstatuoti, kad susisiekimo paslaugų prieinamumas regionuose tampa glaudžiai susijęs su kelių infrastruktūros kokybe.
Atliepiant visus paminėtus iššūkius, kelių infrastruktūros sektoriui reikia stipraus šeimininko ir gerai sutvarkyto valdymo. Respublikos Prezidentas remia LAKD reorganizaciją į valstybės įmonę, nes tai leis naudoti lankstesnius ir pažangesnius valdymo sistemos metodus, optimizuoti, racionaliau naudoti materialinius, finansinius ir žmogiškuosius išteklius, pritraukti investicijų, skirtų transporto infrastruktūrai tobulinti ir plėtoti, užtikrinti šios įstaigos veiklos skaidrumą ir efektyvumą. Numatoma veiklos sritis ir pobūdis lemia būtinybę užtikrinti, kad LAKD veikla būtų vykdoma laikantis skaidrumo, profesionalumo ir efektyvumo standartų. Valstybės valdomų įmonių valdymo organų profesionalumas ir politinis nešališkumas pripažįstamas viena iš svarbių skaidrios ir efektyvios valstybės valdomų įmonių veiklos prielaidų, remiantis gerąja valstybės valdomų įmonių valdysenos praktika, įskaitant ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos.
Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymas numato, kad valstybės ir savivaldybės įmonių valdybose turi būti ne mažiau kaip pusė nepriklausomų valdybos narių. Tai yra tokių asmenų, kurie nebūtų valstybės tarnautojai ar darbuotojų atstovai. Nusistovėjusi praktika rodo, kad akcininkas, tai yra šiuo atveju valstybė, turi nemažai priemonių, kaip užtikrinti savo interesus nedarant nepagrįstos intervencijos į įmonės valdymą. Jeigu norime tobulinti valstybės valdomų įmonių valdyseną, galime diskutuoti dėl to, kaip stiprinti ir kaip tai daryti sistemiškai.
Viena iš esminių krypčių, kuri atliepia LAKD komercializacijos į geresnės kelių infrastruktūros plėtrą prasmę yra elektroninės kelių rinkliavos sistemos įvedimas. Tai teisingesnė kelių naudotojų atžvilgiu sistema – mokama už nuvažiuotą distanciją, o ne už laikotarpį. Ši sistema ne tik padės didinti kelių tvarkymui ir plėtrai reikalingas lėšas nedidinant KPPP biudžeto, bet ir palaipsniui leis kelių sektoriui prisidėti prie klimato kaitos padarinių mažinimo. Teisingai įgyvendinta elektroninės rinkliavos sistema padeda gerinti krovininio transporto logistikos efektyvumą, skatina naudoti aplinką mažiau teršiančias transporto priemones. Per šią sistemą ilgainiui kelių naudotojai patys padengs savo sukeliamus taršos, triukšmo ir kitus vadinamuosius išorinius kaštus ir tokiu būdu finansuos aplinkai palankesnius darnaus judumo sprendimus.
Apibendrinant, LAKD reorganizacija pirmiausia yra grindžiama poreikiu kelių plėtrai ir priežiūrai naudoti ne tik valstybės biudžeto asignavimus, bet ir papildomus finansavimo išteklius, tarptautinių finansinių institucijų paskolas, obligacijas, kitas vietos ir tarptautinės finansų rinkos priemones palankiausiomis sąlygomis; galėjimu valstybės įmonei teikti komercines paslaugas transporto infrastruktūros srityje, sukurti didesnę pridėtinę vertę transporto infrastruktūros naudotojams ir visai visuomenei; papildomus pajamų šaltinius šios valstybinės įmonės veiklos plėtrai, transporto infrastruktūros naudotojams pasiūlyti kompleksines paslaugas.
Esu pasiruošęs atsakyti į jūsų klausimus, jeigu tokių būtų.
PIRMININKĖ. Taip, išties ačiū, jūsų nori paklausti daug Seimo narių. Pirmasis klausia E. Gentvilas. Ruošiasi V. Čmilytė-Nielsen.
E. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas patarėjau, džiaugiuosi, kad šis įstatymas buvo vetuotas kaip iškrentantis iš Lietuvos teisinio reguliavimo sistemos. Mes apie tuos argumentus kalbėjome čia ir tai buvo priežastis, kodėl aš negalėjau balsuoti už šitą įstatymą, nes jis nesilaikė bazinių įstatymų nustatytų normų. Tačiau čia yra dar vienas dalykas, kuris, man atrodo, taisytinas Prezidento teikiamame projekte, įsigaliojimo data – rugsėjo 1-oji. Mano manymu, kai vėl kalbame apie tai, kad nepriklausomi valdybos nariai turės sudaryti daugumą valdybos, reikalingas tam tikras laiko tarpas, kad būtų parinkti valdybos nariai, kurie paskui galėtų pasirinkti ir įmonės generalinį direktorių. Mano manymu, viskas gerai su jūsų teikiamu projektu, tačiau reikalingas kitoks įsigaliojimo terminas. Ką jūs manote apie tai?
J. NEVEROVIČ. Ačiū už jūsų klausimą. Manyčiau, kad tai yra tiesiog techninis, formalus reikalas, mes vertiname įstatymą iš tokio strateginio taško ir manome, kad valdybos skyrimo būdas yra kaip tik toks klausimas, o dėl datų atrankos valdybų turėtų jau spręsti konkrečiai pati ministerija.
PIRMININKĖ. Dėkoju. V. Čmilytė-Nielsen. Ruošiasi M. Majauskas.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN (LSF). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Gerbiamas pranešėjau, kai 2018 metais stojome į EBPO – Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją, priėmėme daug skirtingų įsipareigojimų. Vienas iš pagrindinių iš jų buvo tai, kad nepriklausomų valdybos narių skaičius turi būti padidintas. Nepraėjus nė dvejiems metams, atrodo, imamasi tokių smulkių gudravimų, bandant pergudrauti tarptautines institucijas. Kaip politiškai galima įvertinti tokį valdančiųjų veikimą baigiantis kadencijai, galimai siekiant sudaryti prielaidas susodinti savo žmones į tam tikras svarbias vietas?
J. NEVEROVIČ. Labai ačiū už labai svarbu klausimą. Norėčiau pasakyti, kad Lietuvos Respublikos Prezidentas pasisako už valstybės ir savivaldybės įmonių skaidrią, efektyvią ir profesionalią veiklą, ir tą galima užtikrinti per kompetentingų vadovų pritraukimą ir jų įgalinimą. Politikų, valstybės tarnautojų vaidmuo turi pasibaigti strateginiais sprendimais, priežiūra bei savininko teisių užtikrinimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia Vytautas, atsiprašau, M. Majauskas. Ruošiasi S. Gentvilas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiamas pranešėjau, sakykite, ar Prezidento pozicija būtų nuosekli ir dėl pateikto, ir, atrodo, praėjusio projekto pateikimo, jog visose valstybės ir savivaldybės įmonėse dauguma valdybos narių būtų valstybės tarnautojai? Ar iš tiesų galime tikėtis nuoseklios Prezidento pozicijos ir veto, jeigu toks įstatymo projektas būtų priimtas Seime?
J. NEVEROVIČ. Ačiū už jūsų klausimą. Jisai tiesiogiai siejasi su tuo, ką ką tik pateikiau kaip Prezidento matymą. Taip, sutinkame, kad įmonių valdymas privalo būti profesionalus. Taip pat suprantame, kad gali būti diskusijų, ar sistema veikia efektyviai, ar nereikia jos tobulinti. Jeigu yra toks poreikis, galime apie tai kalbėtis. Visų pirma, kaip užtikrinti tinkamą kontrolę, nes čia yra esmė viso klausimo, dėl kurio ir buvo pasiūlymų diskutuoti, ar yra užtikrinta pakankama kontrolė.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia S. Gentvilas. Ruošiasi E. Pupinis.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas Prezidento patarėjau, nekartosiu kolegų klausimų. Pritariu jiems, aktualizuojant iš tikrųjų problematiką valstybinėse įmonėse.
Dar vienas klausimas, sekant M. Majausko užduotą klausimą. Ar prezidentūra išliks nuosekli ir vetuos Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymą, priimtą praeitą savaitę? Jame numatyta steigti 500 mln. eurų fondą, kurio valdysenoje, komanditinėje bendrovėje, daugumą sudarys valstybės tarnautojai ir Lietuvos banko atstovai, nes tai yra vėlgi ne nepriklausomi nariai. Kaip laikysitės šio įstatymo atžvilgiu, nes jis seka tuo pačiu EBPO standarto pažeidimu.
J. NEVEROVIČ. Šiuos klausimus aktyviai vertiname, dalyvaujame, taip pat stebime diskusijas Seime. Prezidentas laikysis nuoseklios nuomonės, kad reikia užtikrinti skaidrų, efektyvų ir profesionalų valdymą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia E. Pupinis. Ruošiasi J. Razma.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas pranešėjau, iš tiesų paminėjote tikrai daug problemų, kurios yra susijusios su kelių tiesimu, atnaujinimu arba aplinkkeliais. Visi žinome, kad keliai yra tam tikra labai svarbi ekonomikos dalis, kuri padeda vystytis regionams. Džiugu, kad paminėjote ir Utenos kelią. Bet klausimą norėčiau užduoti apie tai, kad dažnai būna tokia tradicija: iš Kelių priežiūros ir plėtros programos paimama lėšų, kurios naudojamos kitai paskirčiai – subalansuoti biudžetą ir taip toliau. Ar nemanote, kad vis dėlto KPPP lėšos turėtų būti pastovesnės ir kaip nors apsaugotos dėl to, kad, kaip ir minėjau, problemų yra ir šioje srityje? Jos neturėtų tapti kokių nors kitų problemų sprendimu, socialinėms garantijoms, kas buvo ir šioje kadencijoje, užtikrinti.
J. NEVEROVIČ. Šis klausimas šiek tiek išeina, gana stipriai išeina iš šito paketo rėmų. Aš nenorėčiau per daug plėstis, bet ta diskusija yra laiku pakalbėti apie prioritetą keliams, ypač esantiems regionuose.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia J. Razma. Ruošiasi V. Ąžuolas. J. Razmos nėra. Klausia V. Ąžuolas. Ruošiasi R. Šarknickas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Iš tikrųjų norėčiau paklausti pranešėjo, kodėl Prezidentas yra klaidinamas dėl nepriklausomų valdybų ir mūsų galiojančių įstatymų, nes mūsų galiojantys įstatymai sako, kad nepriklausomų valdybos narių turėtų būti 30 %. Vadinasi, siūlymas, kad būtų 50 valstybės tarnautojų, neprieštarauja jokiems įstatymams.
Aš norėčiau ir kolegų, liberalų, visų kitų, pasidomėti, kodėl jūs nesidomite galiojančiais įstatymais, nes įstatyme parašyta 30 %. Išnagrinėjus EBPO valstybių patirtį ir kokios yra valdybų taikymo sudėtys taikomos, dažniausiai šalių ir yra 30 % nepriklausomų narių. Taip yra EBPO pateiktoje ataskaitoje. Deja, bet realybė yra tokia ir mes tos praktikos laikomės, tai neprieštarauja jokiam įstatymui.
Antras klausimas būtų. Kaip jūs manote, jeigu Seime nebūtų patvirtinta Kelių direkcijos pertvarka, tada e. tollingo įstatymą taip pat reikėtų išbraukti, nes Kelių direkcija neturės galimybės skolintis.
PIRMININKĖ. Dėkoju.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Tai kaip dabar turėtų elgtis Seimas?
J. NEVEROVIČ. Ačiū, pirmininke, už jūsų klausimus. Aš nežinau, kokį jūs įstatymą referuojate, tačiau šitas Seimas 2018 m. balandžio 10 d. priėmė Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymą. Konkrečiai šito įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 2 punkte yra nustatyta, kad valstybės ir savivaldybės įmonių valdybose turi būti ne mažiau kaip pusė nepriklausomų valdybos narių. Aš referuoju į šį įstatymą, jūsų priimtą, gerbiamas pirmininke.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia R. Šarknickas. Prašom.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Gerbiamas Prezidento patarėjau, jūs kalbėjote apie kokybę, rinkliavą už kelią. Alytus–Kaunas kelias yra 60 kilometrų, ir vargsta jau 70 metų. Iki Vilniaus galima nuvažiuoti greičiau, nors kilometrų skaičius yra didesnis, bet greičiau nuvažiuojame. O iki Kauno mes turime lėtai važiuoti ir automatiškai tarša yra kur kas didesnė. Kelio kokybė yra labai prasta. Alytus, Prienai, Kaunas 30 metų prašo pagalbos, kad būtų suteiktas jau ir statusas kitoks, magistralinis, nes judėjimas yra kosminis, didelis, avaringumas taip pat. Tai kaip mokėti už tokį kelią, jei pats kelias yra blogas? Mes iš tikrųjų prašome, kreipiamės, kad sureaguotumėte dėl to kelio ir jūsų lygmeniu. Ačiū.
J. NEVEROVIČ. Ačiū už jūsų klausimą. Pritariu tam, kad turėtų didėti prioritetas regionų keliams, ir siūloma reforma, mūsų supratimu, kaip tik atliepia, kaip rasti papildomų finansavimo būdų įtraukiant ir jūsų paminėtą kelią.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Aš matau, V. Ąžuolas norėjo patikslinti savo klausimą. Prašom pasakyti.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Atsiprašau, neatsakėte į antrą klausimą, kaip Seimas turėtų elgtis, jeigu Kelių direkcijos pertvarka nebus patvirtinta, ji neturės teisės skolintis, tada e. tollingo taip pat negalime tvirtinti. Kaip turėtų elgtis Seimas?
J. NEVEROVIČ. Gerbiamas pirmininke, ačiū. Aš nespėjau tiesiog atsakyti, bet man sunku, aišku, čia patarti parlamentui, kaip elgtis. Manau, kad turėtų būti logiškas sprendimas pritarti Prezidento siūlymui, kad reforma nebūtų sustabdyta ar juo labiau pavėlinta, tuomet svarstyti e. tollingą kaip integralią viso koncepto dalį. Taigi, sakyčiau, turėtume kompleksiškai viską vertinti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūs atsakėte į klausimus. Prašom atsisėsti. Gerbiami kolegos, primenu Statuto 165 straipsnio 2 dalį, bus užduodamas ir mes balsuosime, ar svarstyti grąžintą įstatymą iš naujo, ar laikyti įstatymą nepriimtą. Tad ir motyvai atitinkamai pagal tai. Ar svarstyti įstatymą iš naujo? Už – E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Aš kaip visada nebesuprantu tų formuluočių, aš pasisakau už Prezidento veto. Tai aš čia turbūt teisingai užsirašiau?
PIRMININKĖ. Taip, užsirašėte teisingai.
E. GENTVILAS (LSF). Tai džiaugiuosi. Manau, kad šis įstatymas nukrypo nuo Lietuvos standartų, Seime priimtas gegužės 28 dieną, nuo gerosios Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos gerųjų standartų. Noriu pabrėžti tai, ką sakiau ir čia, Seime, svarstant šį įstatymą, neteisėtą įstatymą, aš tuo įsitikinęs, kad šiais metais bus progreso patikra, kaip Lietuva eina, ir štai mes regresuojame su tokiu įstatymu. Džiaugiuosi, kad Prezidentas vetavo. Noriu pasakyti V. Ąžuolui, kad čia jūs kažkaip ne taip suprantate, ir Prezidento patarėjas jau pacitavo. Iš tikrųjų bazinis įstatymas, Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 2 punktas numato, kad ne mažiau kaip pusė turi būti valdybose nepriklausomų narių. Maža to, jūsų valdančiosios koalicijos partneris R. Sinkevičius net pats teikia šio 10 straipsnio 2 dalies 2 punkto pataisymą, matydamas, kad Kelių įstatymas Seime, priimtasis, neatitinka bazinio įstatymo, todėl prezidentūros argumentai yra visiškai teisingi ir pagrįsti.
Na, o dar daugiau arba gražiau yra, kad ministras J. Narkevičius, remdamasis neįsigaliojusiu įstatymu, birželio 1 dieną informuoja Automobilių kelių direkcijos vadovą V. Andrejevą, kad Seimas yra priėmęs šį įstatymą, todėl V. Andrejevas nuo rugsėjo 1 dienos neteks darbo. Tai dar vienas neteisėtas ministro J. Narkevičiaus veiksmas, kai jis informuoja žmogų apie darbo praradimą, remdamasis įstatymu, kuris nebuvo priimtas, o yra vetuotas. Tai matykime…
PIRMININKĖ. Dėkoju.
E. GENTVILAS (LSF). …kad čia vyksta tyčiniai veiksmai, apsimetant, kad nesupranta, kad yra prieštaravimų.
PIRMININKĖ. V. Ąžuolas – prieš. Kaip žinote, du – prieš, du – už.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Iš tikrųjų, kolegos, labai gaila, kad mes įsiveliame į tokius ginčus, kur nebūtinai reikėtų ginčytis. EBPO rekomendacijos visoms šalims yra dažniausiai rekomendacijų forma. Pačios šalys sprendžia, kaip turi veikti jų valdybos, kaip turi veikti jų įstatymai, ir tik rekomendaciniu pagrindu. Išnagrinėjus EBPO visą valstybių praktiką dėl valdybų, didžioji dauguma yra rekomendacinio pagrindo ir kiekviena valstybė sprendžia, kaip ji nori valdyti savo įmones. Net pažiūrėjus į kitų šalių pavyzdžius, tiek Švedijos, tiek Vokietijos, į valdybas netgi yra įtraukiami darbuotojų atstovai, bet tai taip pat sprendžia pačios valstybės. Gąsdinti mus čia EBPO, kad EBPO mums kažko neleis, kažką nubaus, deja, būtų neteisinga ir nereikia manipuliuoti vien tik EBPO šiuo klausimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Už – M. Majauskas, kad svarstytume grąžintą įstatymą iš naujo.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Man atrodo, prasmingas dalykas būtų diskutuoti apie tai, jog įmonės turėtų būti valdomos skaidriau, efektyviau ir kuo mažiau priklausytų nuo politikų sprendimų. Mes matome labai liūdnų pavyzdžių, kai yra apskritai diskredituojamas bet koks įmonių veikimas, kai yra nutiesiami keliukai ar priimami kiti palankūs vienam ar kitam politikui sprendimai. Tokių dalykų kiekį mes galėtume sumažinti užtikrindami nepriklausomą valdymą, kai dalyvauja profesionalai, kai dalyvauja specialistai, kai dalyvauja asmenys, nepriklausantys nuo politikų, nuo įmonės vadovų, nepriklausantys nuo administracijos vienoje ar kitoje ministerijoje. Man atrodo, kad turime priimti Prezidento veto, priimti jo siūlomas pastabas ir taip pat atmesti gerbiamo R. Sinkevičiaus projektą, kuriuo jis siūlo visose valstybės ir savivaldybės įmonėse užtikrinti, kad daugiau kaip pusė yra valstybės tarnautojų. Tai yra nesuderinama su gerąja įmonių valdymo praktika, panašu, kad tai nesuderinama ir su Prezidento pozicija.
PIRMININKAS. Dėkoju. Motyvai prieš – A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Mes kalbame apie nepriklausomumą. Ar iš tikrųjų sau šeimininkas įmonės, šiuo atveju valstybės įmonės, gali leisti jai elgtis taip, kaip nori. Kur ta geroji praktika? Ar tai R. Švedas, vadovaujantis „Lietuvos geležinkelių“ valdybai, ar ponas A. Molis, buvęs Prezidentės patarėjas, ar ponas N. Rasburskis, Prezidentės patarėjas, ar ponas D. Tučkus yra pilietiškai nepriklausomi? Ekspertai, pabuvę patarėjais, pasėdėję politinėje institucijoje, buvę politikais, politiko dešiniąja ranka, staiga tampa nepriklausomi ir ima vadovauti strateginėms Lietuvos įmonėms, kurios turi pirmiausia uždirbti 6 % kapitalo grąžą, o pasirodo, kad pinigų neuždirba, tie pinigučiai išplaunami kažkur į šoną. Tai į Bermudus išplaunami, tai kažkur kaip „Lietuvos geležinkeliuose“ dingsta, priešingai – dar iš biudžeto pasiima 32 mln., lyg nebūtų kitų socialinių poreikių, neva keleivių vežimo nuostoliams padengti. Štai toks valdymas ir toks rezultatas, taip jie užskolina įmones, bet skolas tai reikės grąžinti. Pažiūrėkite, kiek energetikos įmonės per visą pertvarką nuo 2011 metų yra užskolintos. Tokie žaidimai vyksta dėl to, kad valdyboms vadovauja, jos ten taip formuojamos, didžioji dalis neva nepriklausomi, bet jie priklausomi nuo juos delegavusių verslo interesų turinčių asmenų ar grupių. Tai štai kur yra problema. Valstybė turi susigrąžinti savo turto ir savo įmonių valdymą ir duoti grąžą biudžetui. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiami kolegos, prašau jūsų dėmesio. Statuto 165 straipsnio 2 dalis – ar svarstyti grąžintą įstatymą iš naujo, ar laikyti įstatymą nepriimtu. Mygtukas „už“ – svarstyti įstatymą iš naujo, mygtukas „prieš“ – laikyti įstatymą nepriimtu, tai reiškia lieka senasis įstatymas.
Balsavo 111 Seimo narių: 110 balsavo už tai, kad svarstytume grąžintą įstatymą iš naujo, 1 balsavo prieš. (Balsai salėje) Gerbiami kolegos, kaip pagrindinis buvo pasiūlytas Biudžeto ir finansų komitetas ir svarstysime birželio 23 dieną. Pritariame bendru sutarimu? Pritariame bendru sutarimu.
Replika po balsavimo – Jaroslavas.
J. NARKEVIČ (LLRA-KŠSF). Labai ačiū, gerbiamoji pirmininke. Kadangi buvo paminėta mano pavardė, aš vis dėlto atsiliepsiu gerbiamam Seimo nariui, kuris paminėjo mano pavardę. Dar kartą prašyčiau neklaidinti visuomenės ir kitų Seimo narių. Esmė yra tokia, kad informacija vadovui buvo pateikta, kad jeigu… (Balsai salėje) Ačiū. Jeigu bus įstatymas priimtas, tiesiog informavimo laikas yra trumpas ir dėl to buvo informuotas, bet tai nereiškia apie faktą. Faktas bus tada, kai bus priimtas įstatymas ir ateis laikas – ar liepos, ar kita diena. Bet dėl informacinio pobūdžio yra tvarka. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiamas E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Nenoriu aš čia veltis į ginčus. Pasiimkime ministro birželio 1 dienos įsakymą ir ten yra parašyta: kadangi Seimas gegužės 28 dieną priėmė Kelių įstatymą, kuris numato reorganizaciją. Pasakykite šiandien, kur tas įstatymas, kurį Seimas priėmė gegužės 28 dieną? Jo dar ir dabar nėra, o jūs pranešate žmogui apie jo atleidimą nuo rugsėjo 1 dienos vadovaudamasis ir nurodydamas tą įstatymą, kurio iki šiol dar nėra ir teoriškai jis gali niekada neatsirasti.
PIRMININKĖ. Gerbiamieji kolegos, replikas išgirdome, aptarėme, kad svarstysime įstatymo projektą birželio 23 dieną. Grąžiname. Dėl Administracinių nusižengimų pagrindinis Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Atrodo, nesupykdome su niekuo kitu.
12.57 val.
Valstybės apdovanojimų įstatymo Nr. IX-957 37 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-4932 (pateikimas)
Dar noriu prašyti jūsų leisti pateikti Valstybės apdovanojimų įstatymo 37 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-4932. Kviečiu Respublikos Prezidento kanceliarijos kanclerę A. Budrytę ir kartu prašau leisti pratęsti rytinį posėdį iki tol, kol mes pabaigsime šio klausimo pateikimą. Galime bendru sutarimu sutarti? Dėkoju. Prašom.
A. BUDRYTĖ. Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Gerbiami Seimo nariai, Lietuvos Respublikos Prezidento pavedimu, aš, kaip Prezidento kanceliarijos kanclerė, esu įgaliota jums pristatyti Lietuvos Respublikos Prezidento dekretą, kuriuo Prezidentas teikia Seimui svarstyti Lietuvos Respublikos valstybės apdovanojimų įstatymo 37 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą.
Leiskite priminti įstatymo projektą paskatinusias priežastis ir tikslus. Įstatymo projektas parengtas atsižvelgiant į tai, kad pagal šiuo metu galiojančias įstatymo nuostatas valstybės apdovanojimu – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu gali būti apdovanotos motinos, pagimdžiusios ir užauginusios bei gerai išauklėjusios penkis ir daugiau vaikų. Kita vertus, šiame įstatyme nėra minimi nei tėvai, nei globėjai, nei rūpintojai.
Pabrėžtina, kad teikiamu įstatymo projektu nėra kvestionuojamas dabar galiojančios nuostatos tikslas, tai yra apdovanoti motinas, pagimdžiusias ir užauginusias bei gerai išauklėjusias penkis ir daugiau vaikų. Įstatymo projektu siekiama išplėsti asmenų, kurie galėtų būti apdovanoti minėtu valstybės apdovanojimu, ratą.
Taigi įstatymo projektas parengtas siekiant sudaryti galimybes pagerbti tėvus, globėjus bei rūpintojus lygiaverčiai, kaip šiuo metu yra pagerbiamos motinos, ir užtikrinti lygias galimybes kiekvienam iš jų būti įvertintam už nuopelnus motinystei, tėvystei, globai ar rūpybai. Siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos atsispindi įstatymo 37 straipsnio 1 dalies formuluotėje. Siūloma įtvirtinti, kad ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojami asmenys už nuopelnus motinystei, tėvystei, globai ar rūpybai. Siūlau palaikyti teisinio reguliavimo išplėtimą, suteikiant galimybę vienodai vertinti motinas, tėvus, globėjus ir rūpintojus, taip pat atkreipti dėmesį, kad nuopelnai motinystei, tėvystei, globai ar rūpybai gali apimti tiek daugiavaikiškumą, tiek ir kitus nuopelnus auginant, auklėjant, ugdant vaikus ar globojant bei prižiūrint kitus asmenis, kuriems paskirta globa ar rūpyba.
Palaikydami šį įstatymo projektą išplėstume asmenų, kurie galėtų būti apdovanojami ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu, ratą bei atkreiptume visuomenės dėmesį tiek į motinos, tiek ir į tėvo vaidmens svarbą, taip pat parodytume deramą valstybės ir visuomenės dėmesį bei pagarbą globėjams ir rūpintojams. Ačiū už dėmesį. Mielai atsakysiu į klausimus.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Prašom atsakyti į Seimo narių klausimus. A. Sysas. Ruošiasi K. Starkevičius.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiama teikėja, aš norėčiau atkreipti dėmesį ir priminti, kodėl atsirado pradžioje valstybinės pensijos. O dabar jūs ir apdovanoti norite. Bet ten buvo esminis dalykas – reikėjo pagimdyti vaiką, ne tik išauginti. Mūsų Konstitucijoje aiškiai pasakyta, kad tėvai turi rūpintis vaikais, o vaikai turi rūpintis tėvais. Turbūt ne už tai, kad kiekvienas iš mūsų rūpinamės savo vaikais, ordinai dalinami. Reikia dar ir pagimdyti. Ar teikdami tokį siūlymą jūs eliminuojate nuostatą, kad dabar jau galės gimdyti visi kiti, ne tik motinos? Ačiū.
A. BUDRYTĖ. Labai jums ačiū už klausimą. Norėčiau akcentuoti tai, kad dabar galiojanti nuostata apdovanoti motinas, pagimdžiusias, išauklėjusias ir sėkmingai užauginusias penkis ir daugiau vaikų, niekur nedingsta. Taip pat norėčiau atkreipti jūsų dėmesį į tai, jog kalbame apie valstybinius apdovanojimus, o konkrečiai – apie ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalį, tai yra teisę būti pripažintiems valstybės ordino kavalieriais.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia K. Starkevičius. Ruošiasi R. Šarknickas.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Aš palaikysiu šį įstatymo projektą, bet noriu paklausti. Gal jūs turite statistikos, kaip didėjo daugiavaikių motinų, tėvų skaičius per penkerius metus? Vis tiek rengdami analizavote, kokie skaičiai. Ar daugėja daugiavaikių tėvų ir motinų?
A. BUDRYTĖ. Iš tikrųjų pacituoti šios statistikos šią minutę negalėtume, bet jeigu kalbėtume apie pastarųjų metų tendencijas, jos nėra liūdinančios, sakykime taip.
PIRMININKĖ. Klausia R. Šarknickas. Ruošiasi A. Salamakinas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Daug medalių reikės, nes yra tikrai labai daug gerų žmonių, atliekančių šį garbingą darbą. Aš norėjau pasakyti, kad yra nemažai TV projektų apdovanoti. Aišku, vienas dalykas.
Kitas dalykas, noriu paklausti. Alytaus rajone yra Rumbonių senelių namai. Ten yra dešimt močiučių, kurias sesuo vienuolė šefuoja jau beveik 30 metų. Vienos numiršta, kitos atvežamos. Ar tai irgi įeina į tą kategoriją jūsų siūlomo apdovanojimų projekto?
A. BUDRYTĖ. Jeigu kalbėtume konkrečiai apie šį pakeitimą, jūs turite rūpybos pavyzdį, manau, tai galėtų būti vienas iš kandidatų apdovanoti ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. Be abejo, praėjus visą vertinimo procesą ir įsitikinus, kad tas nuopelnas yra akivaizdus, skaidrus ir iš esmės prisidedantis prie mūsų šalies šviesios ateities.
PIRMININKĖ. Dėkoju. A. Salamakinas. Ruošiasi V. Juozapaitis.
A. SALAMAKINAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Mano labai trumpas klausimas, gal kaip pavyzdys. Mes čia, Seime, turėjome vieną kolegą, turintį dešimt vaikų ir penkias žmonas. Ar jis gaus tą ordiną „Už nuopelnus Lietuvai“, ar ne?
A. BUDRYTĖ. Reikėtų surinkti daugiau informacijos ir įsitikinti, kad nuopelnas turėti daug vaikų savaime tikrai nėra nuopelnas ir priežastis būti įšventintam į valstybės ordino kavalierius.
PIRMININKĖ. V. Juozapaitis. Prašom klausti. Ruošiasi M. Puidokas.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Gerbiama kanclere, jūs teigiate, kad niekur nedingsta prieš tai buvusios įstatymo nuostatos, bet, žiūrint į lyginamąjį įstatymo variantą, tai kaip tik tos nuostatos yra užbrauktos: pagimdžiusios ir užauginusios, ir gerai išauklėjusios. Tai galima moterišką lytį keisti į vyrišką, bet ta nuostata, na, atmetus pagimdymo faktą, užauginti ir gerai išauklėti turbūt derėtų – penki ir daugiau vaikų. Dabar nelieka nei išauginimo, nei penkių vaikų, o tai reiškia, kad gali ir po vieno vaiko, ir po dviejų, ir po trijų. Ar tai yra tiesiog įsivėlusi klaidelė, kurią mes galėsime pataisyti…
A. BUDRYTĖ. Ne, tai nėra…
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Tai nėra klaida, jūs tiesiog sąmoningai išbraukėte bet kokius nuopelnų kriterijus, nes kokiu būdu bus tie nuopelnai nustatomi. Ačiū.
A. BUDRYTĖ. Labai ačiū už klausimą. Tiesiog pakartosiu ir dar kartą akcentuosiu tai, kad pagal dabar galiojančią įstatymo redakciją nuostata užtikrinti galimybę apdovanoti motinas, pagimdžiusias ir užauginusias bei gerai išauklėjusias penkis ir daugiau vaikų, lieka galioti. Tai yra šios motinos už jų nuopelnus galės būti apdovanojamos pagal dabartinę galiojančią redakciją, nes ta frazė, kuri likusi įstatyme, tikrai apima tokią galimybę.
PIRMININKĖ. Paskutinis klausia M. Puidokas. Prašom, kolega.
M. PUIDOKAS (MSNG). Dėkoju jums. Gerbiama kanclere, įstatymo projektu siūloma praplėsti asmenų, kurie galėtų būti apdovanojami valstybės apdovanojimu, ratą, neapsiribojant tuo, kad ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu galėtų būti apdovanojamos tik motinos, pagimdžiusios ar užauginusios bei gerai išauklėjusios penkis ir daugiau vaikų. Siūloma plėsti galiojančią Valstybės apdovanojimų įstatymo formuluotę, įtvirtinant, kad ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu apdovanojami asmenys už nuopelnus motinystei, tėvystei, globai ar rūpybai. Įstatymas tarsi suponuoja, kad pirmiausia čia kalbama apie globą ir rūpybą vaikų atžvilgiu. Ar įstatymo pakeitimo iniciatorius turi omenyje tik vaikus, ar globą ir rūpybą kitų globotinų asmenų atžvilgiu?
A. BUDRYTĖ. Iš tikrųjų, jeigu pažiūrėtumėte pakeistą 37 straipsnį… Atsiprašau, nepadėkojau už gerą klausimą. Iš tikrųjų jis apima ir kitas sritis. Manau, jūsų įvardintas atvejis tikrai galėtų būti įtrauktas ir vertinamas kaip alternatyva būti apdovanotam minėtu valstybiniu apdovanojimu. O nuostata už nuopelnus motinystei, tėvystei, globai ir rūpybai, taip pat apimanti ir motinas, pagimdžiusias, užauginusias ir gerai išauklėjusias penkis ir daugiau vaikų, atsispindi, yra įtraukta likusioje pastraipos dalyje.
PIRMININKĖ. Dėkoju, jūs atsakėte į jums užduotus klausimus. Motyvai po pateikimo. V. Juozapaitis – motyvai prieš.
A. BUDRYTĖ. Labai jums ačiū, kviečiame palaikyti.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Aš kviečiu palaikyti šitoje pateikimo stadijoje. Tikrai mes turėsime pasitarti komitete ar komitetuose, kur bus paskirta, bet vis dėlto aš atkreipiu dar kartą dėmesį, kad būtent tie argumentai, už ką turi būti tie nuopelnai priskiriami, yra išbraukti ir išplaukę iš įstatymo. Arba jūs kur nors paslėpėte kitame įstatyme ir mums nesakote, bet tai, ką jūs pateikėte, yra tiesiog išbraukta pieštuku ar parkeriu, nežinau. Siūloma nepriimti tokio įstatymo. Aš manau, kad tai bus, ko gero, įsivėlusi klaida, bent jau mes tikrai apie tai pasikalbėsime. O kad verta praplėsti apdovanotinų ratą, tai, be jokios abejonės, tikrai, jeigu tie žmonės bus verti. Bet šiuo metu aš tik atkreipiu jūsų dėmesį, kad korekciją tikrai reikės padaryti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Motyvai prieš – A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Tikrai nesu prieš, kad reikia apdovanoti pasižymėjusius. Kontekstas yra visiškai prastas, nes Seimo koridoriuose vaikšto įstatymas, pagal kurį yra nutarta, kad motinos, užauginusios bet kokius penkis vaikus, gali pretenduoti į antrojo laipsnio valstybinę pensiją. Šitas įstatymas išplaukia iš to konteksto. Ponas Prezidentas, girdėjau, per Tėvo dieną pažadėjo, kad ir tėvai bus apdovanojami. Bet jaunesniems kolegoms norėjau priminti, kodėl atsirado antrojo laipsnio pensijos kažkada motinoms, užauginusioms pradžioje dešimt vaikų, po to aštuonis, po to septynis, po to penkis, todėl, kad jų mažos socialinio draudimo pensijos, nes jos neturėjo draudimo. Iš mūsų vargo mes padarėme, plėtėme valstybines pensijas ir mokėjome šitiems žmonėms papildomą išmoką. Ir tada tas kontekstas, kai šiandien mes svarstome Seime, kad bet kokius penkis vaikus išauginusioms jau galima mokėti antrojo laipsnio valstybinę pensiją, o dabar dar ir medalį pakabinti, na, kontekstas ne pats geriausias. Juo labiau kad prisimenu Prezidento kalbas apie gerovės valstybę ir matau, kokius siūlymus teikia, tai gerovė ne artėja, o tolsta, mano supratimu. Aš manau, puiku, kad Prezidentas mato visas problemas ar neišspręstus dalykus, bet tame koronaviruso, karantino, begalinės meilės rinkėjams prieš rinkimus, pasireiškiančios, kas daugiau kam atseikės, išmokės, padidins, jūsų siūlymas irgi patenka į šitą popsinių pasiūlymų eilę ir gretą visų šitų įstatymų. Jei tai būtų kitas laikas, gal būtų ir kitoks požiūris.
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, balsuojame po pateikimo dėl Valstybės apdovanojimų įstatymo 37 straipsnio.
Balsavo 53 Seimo nariai: už – 49, prieš – 3, susilaikė 1. Po pateikimo pritarta. Pagrindinis – Švietimo ir mokslo komitetas, papildomas – Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Siūloma svarstyti rudens sesijoje.
Gerbiami kolegos, Strateginio valdymo įstatymo projektas keliamas į vakarinį posėdį ir galbūt iškart pasitarkime, kad tai būtų tikslinga po Gyventojų pajamų mokesčio, po 2-9 klausimo, visas paketas. Ir liko Miškų įstatymo projektas. Pateikimo tęsinys. Ar sutiktumėte, kad dabar K. Mažeika dar pateiktų? (Balsai salėje) Nesutinkate, laikas, jūsų valia. Tad registruojamės ir rytinį posėdį baigsime. Registruojamės.
Dėkoju, gerbiami kolegos. Dirbsime vakariniame truputį daugiau, gal mažiau kalbėsime.
Užsiregistravo 49 Seimo nariai. Rytinį posėdį baigėme. Iki pasimatymo 14 valandą. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDDF – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.