Stenogramą galima rasti |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 19, 2023 |
(Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija) |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VI (PAVASARIO) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 245
STENOGRAMA
2023 m. kovo 14 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkė V. ČMILYTĖ-NIELSEN,
Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas J. RAZMA
ir Seimo Pirmininko pavaduotojas V. MITALAS
PIRMININKĖ (V. ČMILYTĖ-NIELSEN). Labas rytas, gerbiami kolegos, kviečiu užimti vietas. Pradedame kovo 14 dienos rytinį Seimo posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 94 Seimo nariai.
10.01 val.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Liudviko Sauliaus Razmos 85-ųjų gimimo metinių ir Juliaus Beinorto 80-ųjų gimimo metinių paminėjimas
Gerbiami kolegos, šios dienos Seimo posėdį mes pradėsime Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų L. S. Razmos 85-ųjų gimimo metinių ir J. Beinorto 80-ųjų gimimo metinių paminėjimu. Kviečiu tylos minute pagerbti signatarų atminimą.
Tylos minutė
Dėkoju. Kviečiu Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarę I. Andrukaitienę pasidalinti mintimis apie Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą L. S. Razmą.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarės Irenos Andrukaitienės kalba
I. ANDRUKAITIENĖ. Laba diena, gerbiama Seimo Pirmininke, gerbiami Seimo nariai, gerbiami L. S. Razmos artimieji. Šių metų vasario 7 dieną Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui, socialinių mokslų daktarui L. S. Razmai būtų sukakę 85-eri metai, bet prieš ketverius metus mes jį išlydėjome į amžinybę.
L. S. Razmos gyvenimas prasidėjo artėjančių istorinių virsmų akivaizdoje. Tai buvo 1938 metai. Jis gimė Plungės rajone, Platelių miestelyje ir tikrai augo sunkiu karo negandų metu, bet gražioje, jaukioje, rūpesčiu jį apgaubusioje šeimoje kartu su dviem jaunesniais broliais Vyčiu ir Algiu. Kaip ir įprasta tais neramiais laikais, mokyklą teko pradėti lankyti Plateliuose, po to kažkur toliau, tada Kaune, ten buvo baigta vidurinė mokykla. Toliau – studijos Vilniaus universitete. 1960 metais baigtas Ekonomikos fakultetas. Studijos toliau tęsiamos magistrantūroje (tada vadinosi aspirantūra), rašoma kandidatinė disertacija (dabar būtų daktarinė) ir iki 1963 metų dėstytojaujama Vilniaus universitete.
1964 metai atnešė didžiulę permainą L. S. Razmos gyvenime, tai yra vedybos. Išrinktąja tampa garsi mūsų baleto artistė, baleto pedagogė, Lietuvos operos ir baleto teatro primadona L. Aškelovičiūtė. Po kelerių metų sulaukiama ir sūnaus Ainio.
Nuo 1963 metų savo mokslinę ir pedagoginę veiklą L. S. Razma susieja su Lietuvos pedagoginiu universitetu. Dirba vyriausiuoju dėstytoju, docentu. 1967 metais apgina Ekonomikos mokslų kandidato (dabar daktaro) disertaciją. Tačiau toks, atrodytų, tarsi sklandus, toks labai tiesus ir mokslinės, ir pedagoginės karjeros kelias, deja, nutraukiamas 1972 metais. L. S. Razma buvo įskųstas už disidentinę veiklą kaip politiškai nepatikimas, jam negalima buvo patikėti tarybinio jaunimo auklėjimo, ugdymo, rengimo specialybei ir gyvenimui, todėl jis tiesiog pašalinimas iš instituto, iš TSKP, į kurią buvo įstojęs 1966 metais. Ką reiškia tais laikais tokie žingsniai? Tai reiškia viena – jo mokslinės karjeros pabaigą. Todėl nuo 1972 metų iki Sąjūdžio pradžios jis dirba įvairiose ūkio valdymo organizacijose, o paskutiniais metais, jau prasidėjus Sąjūdžiui, Liaudies ūkio specialistų tobulinimosi institute dirba Vadybos katedros docentu.
1988 metai, Sąjūdis, – ir L. S. Razma jį priima kaip dvasinį atsinaujinimą, išsigelbėjimą. Tai yra tiesiog jo ankstesnės disidentinės veiklos tąsa. Jis, aišku, yra vienas iš Steigiamojo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio suvažiavimo delegatų. Tai iš tiesų buvo laikas, atnešęs naujų lūkesčių ir didelių iššūkių, ir juos reikėjo prisiimti. Vienas iš jų, atsistatydinus tuomečio Pedagoginio instituto rektoriui J. Aničui, L. S. Razma 1989 metais išrenkamas šio instituto, iš kurio anais gūdžiais sovietiniais metais buvo su triukšmu išmestas, rektoriumi. Viena vertus, tai yra satisfakcija, bet ne tik. Atsiveria naujos darbo erdvės, kuriose atsiskleis L. S. Razmos, kaip įžvalgaus švietimo politiko ir stratego, talentas.
Kaip palydėjimą į tas naujas pareigas L. S. Razma sulaukė bičiulių, šeimos draugų palaikymo sveikinimų. Sakykime, cituoju: „Džiaugiamės ir didžiuojamės tavimi, sulaukus tokio didelio įvertinimo.“ Čia rašo klasės draugai. Baleto pedagogas P. Peluritis taip įvertina: „Ledynmetis pamažu traukiasi, užleisdamas vietą tiesai, gėriui, humanizmui.“ Lietuvos laisvės kovų dalyvis Z. Tamakauskas linki didelių kūrybinių minčių mylimos tėvynės Lietuvos labui, o Libskių šeima rašo: „Džiaugiamės, kad įvertintas jūsų talentas, darbštumas, dora.“ Štai kokiomis moralinėmis kategorijomis apibūdinamas tas bagažas, su kuriuo L. S. Razma ateina į naujas pareigas, tai yra tiesa, gėris, humanizmas, darbštumas, dora. Tai labai daug pasako apie žmogų.
Antras iššūkis – 1989 metais L. S. Razma grįžta į aktyvų visuomeninį gyvenimą, jam jau atkurta narystė TSKP, tam tikra prasme jis reabilituojamas. Jis dalyvauja neeiliniame XX suvažiavime, išrenkamas į LKP Centro komitetą ir kartu sustiprina pažangųjį partijos flangą. Tai buvo irgi svarbu. Vėliau, jau po 1991 metų, kai įvyksta aukštųjų mokyklų depolitizavimas, jis pasitraukia iš partijos.
Trečias ir tikrai labai svarbus iššūkis yra 1990 metai – rinkimai į XII šaukimo LTSR Aukščiausiąją Tarybą. Kovo 4 dieną L. S. Razma, Sąjūdžio remtas kandidatas, laimi 2-ojoje Žirmūnų rinkimų apygardoje. Dabar pacituosiu jo jau tiesiog etalonine tapusią frazę, kuri buvo ištarta tuomet po rinkimų: „Kiekvieno doro lietuvio kelias į Kovo 11-ąją buvo skirtingas, bet kelrodė žvaigždė ta pati ir vienintelė – nepriklausomybė.“ Žinoma, po to seka istoriniai jaudinantys 1990 m. kovo 10, 11 d. posėdžiai, balsavimas dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atkūrimo. Ir vienas iš Aukščiausiosios Tarybos 124 deputatų, balsavusių už, buvo L. S. Razma. Darbas Aukščiausiojoje Taryboje buvo įvairus. Iš pradžių jis priklausė Sąjūdžio frakcijai, Jungtinei Sąjūdžio frakcijai, dirbo nuolatinėje Biudžeto komisijoje, nuo 1991 metų – Mandatų ir Etikos komisijose. Iš karto po Kovo 11-osios L. S. Razma buvo deleguotas į R. Ozolo vadovaujamą Aukščiausiosios Tarybos bendrųjų valstybės atkūrimo principų darbo grupę. Be to, jis, kaip rektorius, buvo Mokslo ir studijų įstatymo rengimo pagrindu sudarytos komisijos aukštųjų mokyklų ir mokslo institutų poįstatyminei bazei parengti narys. Jis taip pat įėjo į Komisiją politinių partijų ir visuomeninių organizacijų nuosavybės klausimams spręsti. Ir, žinoma, 1991 metais tapo Klaipėdos universiteto steigimo tarybos nariu.
Aukščiausiojoje Taryboje priėmus Mokslo ir studijų įstatymą, Pedagoginio instituto senatas ir darbuotojai 1992 m. gegužės 8 d. nutarė siekti, kad institutas įgytų Lietuvos pedagoginio universiteto statusą. Ir dabar pažiūrėkime, kaip operatyviai ir greitai tuo metu vyko veiksmas. Gegužės 8 dieną institutas pareiškė savo norą. Gegužės 12 dieną Lietuvos mokslo taryba Aukščiausiajai Tarybai teikė siūlymą suteikti universiteto statusą. Aukščiausiosios Tarybos Švietimo, mokslo ir kultūros komisija gegužės 13 dieną priėmė sprendimą dėl Vilniaus pedagoginio instituto pavadinimo pakeitimo. Na ir tada rektoriui atsiveria vėl naujas darbo baras: prasideda vidinė aukštosios mokyklos kaita, orientuota į klasikinį universiteto modelį.
Suprantama, kad niekas nepraėjo tik tyliai, ramiai, buvo ir pasipriešinimo, nes naujovėms, natūralu, visada yra priešinamasi, tam didžiuliam virsmui, kuris turėjo įvykti universitete. Bet ateitis parodė rektoriaus ir jo komandos ir įžvalgumo, ir toliaregiškumo patvirtinimą.
Žinoma, nebuvo lengva vadovauti tokiai didelei įstaigai tuo metu, bet L. S. Razma tiesiog buvo santarvės žmogus, ta tikrai didžiulė vidinė kultūra jam padėdavo rasti žodį, rasti kalbą ir siekti rezultato. Signataras L. S. Razma tuomet dėjo visas pastangas norėdamas įvesdinti naująjį universitetą į tarptautinę erdvę. Dabar pažiūrėkime – gal per porą metų pasirašomos bendradarbiavimo sutartys su Estijos, Latvijos, Lenkijos Olštyno miesto, Vengrijos, Danijos, Švedijos pedagoginiais universitetais. Tai buvo proveržis.
Be to, L. S. Razma dalyvauja UNESCO Tarptautinės mokytojų rengimo tarybos darbe, nes reikėjo keisti mokytojų rengimo politiką. Jis lankosi Kanadoje, Jungtinėse Valstijose, Švedijoje, Jungtinėje Karalystėje, Šveicarijoje su Aukščiausiosios Tarybos misija, tokia jo diplomatine misija – raginimu demokratinio pasaulio valstybes remti nepriklausomą, ką tik atkurtą Lietuvą.
L. S. Razmos, vienintelio iš tuometinių Lietuvos aukštųjų mokyklų rektorių, dalyvavimas didžiojoje politikoje buvo pilietiškumo pavyzdys ne tik studentijai, bet ir apskritai visam jaunimui. Vėliau L. S. Razma pasakys: „Didžiuojuosi Vilniaus pedagoginio universiteto, visų Lietuvos studentų ir dėstytojų aktyvia veikla remiant pirmuosius nepriklausomos valstybės žingsnius ir ypač ginant ją nuo pavojaus sausio 13-ąją.“
L. S. Razma tikrai labai jautriai išgyveno Aukščiausiosios Tarybos nekonstruktyvaus darbo momentus. Buvo tokių. Ir vėliau, jau Aukščiausiajai Tarybai nutraukus savo kadenciją, L. S. Razma rašė (cituoju): „Tada tik iš nuogirdų jaučiau, o vėliau Aukščiausiojoje Taryboje akivaizdžiai pasireiškė aštrūs iš Sąjūdžio vadovybės atsinešti grupuočių prieštaravimai, paralyžiavę mūsų parlamento darbą ir pasibaigę priešlaikiniu Aukščiausiosios Tarybos atsistatydinimu.“ Aišku, kartūs, bet teisingi žodžiai.
L. S. Razma universitetui vadovavo iki 1993-iųjų, tokių lemtingų metų, nes rektoriaus idėja dėl tolesnės universiteto pertvarkos – Vilniaus universiteto ir Pedagoginio universiteto jungimosi – liko nesuprasta. Kilo priešprieša, susidarė krizinė situacija, nenorėdamas jos gilinti, rektorius atsistatydino. O laikas visgi parodė, kad tie pokyčiai, kurie teko šiam universitetui, vėlesni pokyčiai tik patvirtino rektoriaus tų metų įžvalgų teisingumą, jo didelę įžvalgą.
Pasitraukęs iš Universiteto L. S. Razma vienus metus dirbo Lietuvos komercinių bankų asociacijos valdybos pirmininku, vėliau – Lietuvos ekonomistų asociacijos prezidentu, viceprezidentu, nuo 1996 metų dėstytojavo Lietuvos karo akademijos Vadybos katedroje, vadovavo Metodiniam centrui. Na, jam netrūko ir visuomeninės altruistinės veiklos, jis tikrai negailėdamas laiko dalyvavo joje: ketverius metus buvo Vilniaus „Rotary“ klubo prezidentu, mezgė ir plėtė to klubo tarptautinius ryšius. Jis nuoširdžiai ir negailėdamas nei laiko, nei jėgų dalyvavo Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo veikloje. Ir šalia viso to dar buvo mokslinė veikla. Jis yra paskelbęs mokslinių straipsnių ekonomikos teorijos, gyvenimo lygio, valdymo teorijos ir praktikos, kultūros ir švietimo klausimais, jis yra daręs ne vieną pranešimą mokslinėse konferencijose ir Lietuvoje, ir užsienyje. Žodžiu, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro L. S. Razmos asmenyje derėjo ir mokslininkas, ir valstybininkas. Jis apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu už nuopelnus atkuriant ir įtvirtinant Lietuvos nepriklausomą valstybę 1990–2000 metais.
Taigi, signataro L. S. Razmos gyvenimo kredo – daryti tai, kuo tiki, ir tikėti tuo, ką darai – yra akivaizdus ir tai patvirtina jo politinės ir profesinės karjeros kelias, jo tvirta moralinė laikysena – ji irgi patvirtina šiuos L. S. Razmos žodžius. Ačiū už dėmesį. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju signatarei I. Andrukaitienei ir kviečiu į tribūną Seimo narį E. Jovaišą.
Seimo nario Eugenijaus Jovaišos kalba
E. JOVAIŠA (LVŽSF*). Gerbiamas Seime, 2019 metų gegužę atsisveikinome su Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataru ir Vilniaus pedagoginio universiteto rektoriumi L. S. Razma. 1989–1993 metais mūsų bendra veikla giliai įsirėžė į mano sąmonę. Jis buvo begalinės vidinės kultūros žmogus, įžvalgus ir toliaregiškas. Ir tos nuostabiausios savybės, deja, nepadarė L. S. Razmos gyvenimo lengvesnio. 1972 metais dėl politinės disidentinės veiklos buvo pašalintas iš Vilniaus pedagoginio instituto ir Komunistų partijos. Gyvenusiems anais laikais tai daug ką pasako. Dėl savo įsitikinimų jis atsisakė lengvesnio gyvenimo. 1987–1990 metų lietuvių revoliucija pakeitė Lietuvą ir jos žmones, bet L. S. Razma ir gyveno tomis nuostatomis, kurias iškėlė Sąjūdis. Tad rektorius buvo tas žmogus, kurio parašas 1990 m. kovo 11 d. įgyvendino jo viso ikitolinio gyvenimo siekį.
Prasidėjus Sąjūdžiui, institute iškilo rektoriaus klausimas. Tuomet rektoriumi buvęs įsitikinęs ateistas ir aktyvus Komunistų partijos politinis veikėjas J. Aničas nebuvo žmonių mėgiamas. 1989 metais jis atsistatydino ir rektoriaus rinkimų metu mūsų gyvenimo keliai susitiko. Sąjūdžio ir ypač instituto fizikų ir jų dekano D. Grabausko palaikymu rektoriumi buvo išrinktas L. S. Razma. Nuo to laiko kaip Istorijos katedros prodekanas ir vėliau dekanas dažniau susitikdavau su rektoriumi, bet visai kitokia veikla įsisiūbavo 1991 metais, kai rektorius pasiūlė užimti studijų prorektoriaus vietą. Rektorius nuolat buvo užsiėmęs valstybės reikalais Atkuriamajame Seime. O didžiausia instituto valdymo našta teko mums, trims jo prorektoriams: profesorei M. Barkauskaitei, profesoriui K. Pyragui ir man.
Prasidėjo esminės instituto pertvarkos. 1992 metais rektoriaus rūpesčiu institutas buvo pertvarkytas į universitetą. Įvedėme, kaip ir kitame laisvame pasaulyje, dvipakopes – bakalauro ir magistro – studijas. Tai buvo visiškai nauja. Reikėjo pertvarkyti visas universiteto programas ir jas akredituoti. Ypač didelių naujovių patyrė mokytojų rengimas. Iš tikrųjų tuo metu – 1991–1993 metais įkurta naujoji mokytojų rengimo sistema galėjo ir turėjo pakeisti mokytojų rengimo sistemą visoje Lietuvoje. Jeigu tai būtų tolesnės instituto ir universiteto vadovybės palaikoma, aš manau, nebūtų atsitikę taip, kaip atsitiko, kaip visi žinome. Jau tada mes, visi trys prorektoriai, supratome (ir rektorius visiškai mus palaikė), kad vienos specialybės mokytojų rengimas yra neperspektyvus, kad Lietuvai reikia du ar net tris dalykus mokyti gebančių mokytojų.
Sunkus buvo šis kelias. Pasirodė, kad didelė mūsų žmonių dalis nesuprato šio žingsnio reikšmingumo, bet palaikant rektoriui ir senatui mokytojų rengimo pertvarka buvo patvirtinta. Studijų programos buvo pertvarkytos taip, kad I kurse visame universitete buvo dėstomi tik bendrieji ir įvadiniai specialybių kursai, kad studentai lankydamiesi kituose fakultetuose pasirinktų jiems artimą antrą specialybę.
Tuos ketverius metus, kai rektoriumi buvo L. S. Razma, universitetas ūžė visa to žodžio prasme visuose baruose: ar būtų politinis gyvenimas, ar būtų studijų gyvenimas, ar būtų mokslinis gyvenimas – visur. Ypač politiniame. L. S. Razmos laikysena nedaug kam patiko. Buvo daug priešininkų ir mums reikėjo atlaikyti iš tikrųjų didžiulį spaudimą, nepraėjo nė vienas senato posėdis be įvairiausių priekaištų.
Turiu pasakyti, kad nuolat būdamas greta jo daug ko iš jo išmokau. Ypač tolerancijos. Rektoriui užtekdavo takto, savitvardos ir kito supratimo, kad niekada nepakeltų balso, kad niekada net savo kūno kalba neparodytų žmogui nepagarbos. Reta savybė. Kita vertus, dabar, praėjus tiek daug laiko, negaliu nepaminėti rektoriaus įžvalgumo. Būdamas ekonomistas, rektorius, regis, neturėtų būti taip išmanąs pedagogikos reikalų, bet ne – jis išmanė, ir išmanė puikiai.
Turiu pasakyti, kad paskutinieji – 1993 metai buvo labai sunkūs mūsų bendro darbo metai, nes, kaip jau minėjo signatarė I. Andrukaitienė, rektorius sumanė sujungti Vilniaus pedagoginį universitetą su Vilniaus universitetu. Prasidėjo derybos, bet tos derybos buvo aplenkusios senatą. Kilo baisus triukšmas ir, kaip minėta, rektorius turėjo atsistatydinti. Bet žvelgdamas į dabartinę perspektyvą ir tai, kas dabar įvyko, aš su širdgėla negaliu nepasakyti: jeigu būtų matoma ta teisinga, visame pasaulyje egzistuojanti mokytojų rengimo sistema, ji būtų įtvirtinta, aš manau, nebūtų reikėję ieškoti klasikinio universiteto vizijos, o vystyti specializuoto, pedagogus rengiančio instituto jėgas.
Tai toks, bendrais bruožais tariant, atminimas lydi mane, kai aš prisimenu šviesų rektoriaus veidą su lūpose sustingusia lengva šypsenėle. Ačiū jums. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju gerbiamam E. Jovaišai. Kviečiu Nepriklausomybės Akto signatarą A. Šimėną prisiminti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą J. Beinortą.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Alberto Šimėno kalba
A. ŠIMĖNAS. Gerbiama Seimo Pirmininke, kolegos signatarai, Seimo nariai, J. Beinorto artimieji. Minime Nepriklausomybės Akto signataro J. Beinorto 80-ąsias gimimo metines. Signataras J. Beinortas Lietuvos Respublikos Aukščiausiojoje Taryboje, o paskui dar dviejose Seimo kadencijose, iš viso net dešimt metų dirbo socialinių reikalų ir darbo teisės srityje. 1990 m. kovo 20 d. jis buvo patvirtintas Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komisijos nariu. Nuo 1996 metų iki 2000 metų jam buvo patikėtos Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojo, o po to ir šio komiteto pirmininko pareigos.
Su J. Beinortu susipažinome 1990 metais po Kovo 11-osios, Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komisijoje rengiant teisės aktus, didžiulį paketą, reikalingus esamos sovietinės darbo bei socialinės sistemos pertvarkai. Bendrame darbe atsiradusį tarpusavio pasitikėjimą rodo tai, kad po kurio laiko jis į mane kreipdavosi jau ne vardu, o tik jam vienam būdingu kreipiniu: „Klausyk, brolau.“
Signataras J. Beinortas buvo labai paprasta, tačiau kartu ir iškili, nuolat savo krašto rūpesčiais gyvenanti asmenybė. J. Beinortas gerai suvokė iššūkius, kuriuos kėlė Lietuvos politinės bei ekonominės sistemos pertvarka kelyje į nepriklausomybę. Jis teikė konstruktyvius siūlymus iššūkiams įveikti. Pavyzdžiui, J. Beinortas tvirtai laikėsi nuostatos, kad perėjimo iš sovietinės ūkio sistemos į rinkos ekonomiką prioritetinis valstybės uždavinys yra užtikrinti minimaliai būtinas pajamas bei socialines garantijas labiausiai socialiai pažeidžiamiems gyventojams, šeimoms.
Štai ištrauka iš 1990 m. spalio 23 d. Aukščiausiosios Tarybos posėdžio stenogramos, svarstant Kainų liberalizavimo įstatymo projektą. J. Beinortas kalbėjo taip: „Iš esmės pritardamas šiam siūlomam projektui, aš vis tik šiandien už jį balsuoti negalėsiu, nes manau, kad mes turėtume lygiagrečiai pagalvoti apie tuos darbininkus, kuriuos ištiks šoko situacija, kai toje pačioje valstybinėje parduotuvėje staiga kainos bus pašokusios, o jų atlyginimai likę pirmykštės būklės. Mes turime galvoti apie mūsų eilinių žmonių aprūpinimą bent minimaliomis buitinėmis prekėmis, kol bus garantuotas valstybinėmis kainomis, kol nėra mechanizmo dėl jų atlyginimo kompensavimo.“
J. Beinorto, kaip ir kitų tokią pat nuomonę turinčių Aukščiausiosios Tarybos deputatų, nuogąstavimai, deja, pasitvirtino. Kainų liberalizavimas maisto produktams, tokiam žingsniui tinkamai nepasirengus, davė pradžią dramatiškiems Sausio įvykiams.
J. Beinorto vidines principines nuostatas lėmė dar nuo vaikystės šeimoje Juliui įskiepytos krikščioniškos vertybės, jų jis laikėsi visą gyvenimą, tarybiniais metais dalyvaudamas žygeivių judėjime ir puoselėdamas lietuvybę, bendraudamas su dvasininkija, vėliau pasinėręs į Sąjūdžio bei atsikūrusios Lietuvos krikščionių demokratų partijos veiklą. J. Beinorto krikščioniškos nuostatas ypač vaisingai atsiskleidė jam vykdant deputato pareigas Aukščiausiojoje Taryboje, o po to Seime.
Epizodas. Kai 1973 metais pradėjo darbą „Ekrano“ gamyklos antrasis stiklo cechas, juo, pradedant statybomis ir baigiant kolektyvo subūrimu, rūpinosi J. Beinortas, jam atiteko šio cecho viršininko pareigos. Tokio lygio vadovu galėjo būti tik Komunistų partijos narys, todėl jam gamyklos vadovybė pasiūlė rinktis: arba stoti į partiją, arba netekti cecho viršininko pareigų. Julius pareiškė, kad, žinoma, stosiąs į partiją. „Gerai, o kada?“ – klausia. „Tai ne dabar“, – atsako jis. „O kada, jeigu ne dabar?“ – nustemba ideologas. „Kad dabar nėra tos partijos“, – atsako Julius. „Kokios partijos nėra?“ – nesupranta administracijos vadovas. „Ogi Krikščionių demokratų partijos“, – atsako Julius. Pokalbis tuo ir baigėsi. J. Beinortas iš cecho viršininko pareigų buvo perkeltas į žemesnes, tačiau liko ištikimas savo principams ir į Komunistų partiją taip ir neįstojo. Felicijos Bortkevičienės kalbos premijos 2011 metų laureatė A. Saladūnaitė atsiminimuose apie signatarą J. Beinortą rašė: „Turėdamas aštrų protą, puikų išsilavinimą, sukaupęs darbo patirties, Julius sovietmečiu galėjo gyventi gerai, eiti aukštas pareigas su geru atlyginimu, susitvarkyti gerovę, bet jis gyveno visiškai kitaip, ėjo prieš visus vėjus. Idealisto likimas, po darbo Seime jis tapo nelabai reikalingas. Kiti, dar būdami Seime, jau dairėsi, kaip susikurti ateitį, o Julius taip negalėjo. Taip, negalėjo, jis nesirūpino savo saugiu rytojumi.“
Toliau A. Saladūnaitė rašė: „J. Beinortas buvo žmogus, kuris ne tik puoselėjo tuo metu lietuvybę, organizavo įvairius kultūrinius renginius istoriniams įvykiams atminti, stengėsi patraukti naujus žmones pažinti savo kraštą ir raštą. Jis nepapratai suprantamai mokėjo perteikti lietuvišką dvasią jaunimui. Tai buvo vienas iš tų žmonių, dėl kurių skrupulingo ir sistemingo darbo buvo išsaugotas mūsų kraštas, jo istorija, išauginta gražaus jaunimo karta, kuri žinojo, kur tėvynės ištakos.“
Ir pabaigai J. Beinortas apie Kovo 11-ąją. Kai signatarą J. Beinortą 2004 metais kalbinęs žurnalistas B. Rupeika uždavė klausimą, ar balsuodamas jis tada suprato, ką daro, kuo rizikuoja? Julius atsakė atvirai: „Dėl visko turiu pasakyti, kad aš riziką pilnai supratau tik po Sausio 13-osios, o ypač liepos 31 dieną. Tada, kai sušaudė mūsų Medininkų vyrus. O šiaip Kovo 11-ąją buvo labai aišku, aš žinojau, kad šiuo metu privalau padaryti taip, nes negali būti, kad jeigu mes to nepadarysime dabar, po kelerių metų to gali nebeišeiti, o čia yra kartos klausimas. Aš – pokario vaikas, aš neėmiau šautuvo, aš nemėčiau granatų, aš nesėdėjau bunkeryje. Dabar atėjo mano eilė intelektualiu, protingu veiksmu pasakyti taip. Taip, aš noriu mūsų šalies valstybingumo, aš noriu jos nepriklausomybės, aš noriu lietuvių tautos išlikimo ir tęstinumo.“ Ačiū už dėmesį. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju Signatarui A. Šimėnui. Ir į tribūną kviečiu kolegą, Seimo Pirmininko pavaduotoją P. Saudargą.
Seimo Pirmininko pavaduotojo Pauliaus Saudargo kalba
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Gerbiama Pirmininke, gerbiami signatarų artimieji, gerbiamieji kolegos. Jeigu man reikėtų išskirti tik pačias svarbiausias J. Beinorto gyvenimo linijas, be Sąjūdžio veiklos ir, žinoma, parašo ant Kovo 11-osios Akto, pradėčiau nuo žygeivystės.
1963–1990 metais J. Beinortas buvo Lietuvos žygeivių judėjimo dalyvis, o ir organizatorius ne vienos turistinės kraštotyrinės akcijos – Rasos švenčių. Julius tarp žygeivių platino „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kroniką“, „Rūpintojėlį“, kitą nelegalią literatūrą. Kaip visi puikiai suprantame, tai buvo ne tik svarbu, bet ir labai drąsu tuo laikmečiu. Su bendražygiais tvarkė 1863 metų sukilimo dalyvių, knygnešių, Lietuvos partizanų kapus. Vienas ryškiausių žygių, prie kurio inicijavimo ir organizavimo prisidėjo ir J. Beinortas, buvo žygis S. Daukanto taku.
Kartojantieji S. Daukanto žygį į Vilnių pėsčiomis ėjo ne tik jo žemės keliu. Ėjo minties, idėjos keliu – idėjos apie laisvą tautą, apie kalbą, apie tą etnokultūrinį gaivalą, vis dar glūdintį mūsų žemėje, dar nespėtą okupanto išrauti, ištrinti, užmaršinti. Žygeivystė, savo krašto tyrinėjimas buvo lyg dar viena atvira pogrindinės rezistencijos forma, balansuojanti ant sovietinio pasaulio legalumo ribos ir flirtuojanti su gelmėse slypinčiu milžinišku tautos revoliuciniu potencialu. Puoselėti tai, kas tikra, tai, kas gyva, tik gal prisnūdę, tirpdyti esmės ledus, kurie anksčiau ar vėliau išvirs į sąjūdinį laisvės potvynį, griaunantį imperijos stabus ir retežius.
Natūralu, kad ir panevėžietis J. Beinortas 1988 metais tampa vienu iš Sąjūdžio Panevėžio grupės steigėju, vėliau – Sąjūdžio miesto tarybos nariu. Vėliau išrenkamas ir į pirmąjį Sąjūdžio Seimą, tampa Sąjūdžio Steigiamojo suvažiavimo delegatu. Ir, žinoma, jau kaip Sąjūdžio kandidatas 1990 metais Panevėžio 52-oje apygardoje užtikrintai išrenkamas į Aukščiausiąją Tarybą.
Teko garbė pažinti J. Beinortą jau kaip nepriklausomos valstybės krikščionį demokratą. Tai vienintelė jo gyvenimo partinė priklausomybė ir tapatybė. Tą epizodą jau gražiai aptarė gerbiamas signataras A. Šimėnas, aš nekartosiu. Kaip jis pats sakė, pagal pažiūras visuomet ir buvęs krikščioniu demokratu.
Nuo 1993 metų J. Beinortas tampa Lietuvos krikščionių demokratų partijos tarybos, vėliau – ir valdybos nariu. Keletą kadencijų buvo renkamas į Seimą, kur dirbo Sveikatos bei Socialinių reikalų komitetuose. Krikščionių demokratų gretose daug dirbo rengdamas dokumentas, kurdamas turinio dalykus. Nuo žygeivystės laikų sukauptas esmės išmanymas tapo versme laisvos valstybės kūryboje. Juk daugelį valstybės sąrangos dalykų reikėjo jei ne perstatyti nuo galvos ant kojų, tai išvis nuo nulio sukurti. Ir čia gerbiamas J. Beinortas negailėdamas jėgų dirbo ir kūrė.
Prisimenu, kad gerbiamas Julius visada spinduliavo vidinę inteligenciją, rimtį bei išmintį. Greta būnantieji jausdavo natūralią pagarbą, tarsi šis žmogus būtų kažkoks kitoks nei iš eilinio molio drėbtas, o lyg iš kokio granito ar marmuro – rimtas, tvirtas, tačiau šviesus, tikras lietuvis inteligentas. Amžina pagarba šviesiam signataro atminimui. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju P. Saudargui. Kviečiu Signatarų klubo prezidentę B. Valionytę ir Signatarų klubo kanclerę I. Andrukaitienę.
B. VALIONYTĖ. Gerbiama Seimo Pirmininke, Seimo nariai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, Sauliaus Razmos sūnau Aini. Šiandien minime signataro L. S. Razmos 85-ųjų gimimo metinių sukaktį. Reikia pasakyti, kad kiekvienam iš mūsų gyvenime, kai susitinki žmogų lemiamais atvejais, išlieka, žinote, tokia trafaretinė atmintis, ikona. Tai štai mano atmintyje L. S. Razma yra erudicijos ir elegancijos ikona visomis prasmėmis – tiek vidinėmis, tiek išorinėmis. Jo žmona buvo Operos ir baleto teatro primadona L. Aleškevičiūtė, tai buvo ta pora, kurią matant norėjosi pasitempti. Šiandien su mumis yra sūnus Ainis. Aini, mes, Signatarų klubas, linkime pačiam garsinti tėvo atminimą, perduoti savo atžaloms, kad visa Razmų giminė, kuri yra labai garbinga ir iškili, visada prisimintų, o kas gi buvo ne tik tėvas, bet ir senelis. (Plojimai)
A. Razmai dovanojame R. Mičajienės „Laisvės vėją“, ypač Sauliui tai būtų prie širdies. (Plojimai)
J. Beinortas su Vida užaugino porą dukrų, viena yra kartu su mumis. J. Beinortas buvo labai šiltas žmogus, tikras lietuvis, tikras toks, žinote, patikimas iš kaimo lietuvis. Kodėl sakau žodžius „iš kaimo“, nors jis nebuvo kaimietis? Jis buvo be galo paprastas, bet eruditas. Julius buvo tas žmogus, kurio kai ko nors paklausi, jis niekada nepasakys: žinai, nežinau, sakys – sužinosiu. Jis be galo mylėjo Lietuvos istoriją, jis Lietuvą buvo visą pėsčiomis išvaikščiojęs ir jis istoriją perdavė savo vaikams. Taigi, miela Aušra, norime jums taip pat tėvelio atminimui perduoti „Laisvės vėjo“. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju B. Valionytei, signatarų L. S. Razmos ir J. Beinorto artimiesiems, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarams, kurie šiandien stebėjo posėdį iš balkono, visiems dalyvavusiems šiame minėjime ir skelbiu minėjimą baigtą.
Gerbiami kolegos, dar turiu porą malonių pareiškimų. Norėčiau Seimo ir savo vardu pasveikinti gerbiamą A. Ažubalį praėjusio labai gražaus jubiliejaus proga. Prašom. (Plojimai) Gerbiami kolegos, šiandien taip pat gražų jubiliejų mini J. Razma. Sveikiname! (Plojimai) Ir taip pat gražų gimtadienį, nors ir ne jubiliejinį, mini E. Gentvilas, gėlės jam jau įteiktos, bet sveikiname. (Plojimai) Dėkoju.
10.45 val.
Seimo seniūnų sueigos patikslintos 2023 m. kovo 14 d. (antradienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Gerbiami kolegos, pereiname prie darbotvarkės. Darbotvarkės 1-2 klausimas – darbotvarkės tvirtinimas. Dėl darbotvarkės – G. Surplys.
G. SURPLYS (LVŽSF). Dėkoju, Seimo Pirmininke. Aš turiu pasiūlymą dėl 1-5 klausimo, dėl rezoliucijos, susijusios su „Wagner“ grupuote. Iš tikrųjų klausimų dėl to, kaip tą grupuotę traktuoti, turbūt nekyla, tačiau turime nerašytą taisyklę, kad rezoliucijos, susijusios su užsienio politika, yra apsvarstomos Užsienio reikalų komitete. Tai paprastai pasitarnauja tam, kad galėtume dar papildyti rezoliucijas, aptarti. Aš siūlyčiau tos pačios taisyklės laikytis ir šiuo klausimu: pirma apsvarstyti rezoliucijos projektą komitete, o paskui Seimo posėdyje. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ž. Pavilionis, Užsienio reikalų komiteto pirmininkas. Prašau.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Aš tikrai pritariu Giedriaus pastabai, bet kadangi dabar iš tikrųjų yra ypatinga skuba, mes bandome kiek įmanoma daugiau tokių nacionalinių parlamentų surinkti obalsiu, kai jau remia šitą reikalą, kad mes Europos Sąjungos lygmeniu įtrauktume tą „Wagnerį“. Tiesiog žinant, kad vyksta karas ir skuba yra didelė, kolegos, siūlyčiau pritarti ir tokiu būdu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiami kolegos, ar yra pasiūlymų dėl darbotvarkės? Daugiau nematau. Ar galime pritarti šios dienos darbotvarkei bendru sutarimu? (Balsai salėje) Norite balsuoti? Prašau. Balsuojame dėl darbotvarkės.
Užsiregistravo 115, balsavo 115: už – 101, prieš nebuvo, susilaikė 14. Darbotvarkei pritarta.
10.47 val.
Seimo nutarimo „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ projektas Nr. XIVP-2492(2) (svarstymas)
Kitas darbotvarkės 1-3 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ projektas Nr. XIVP-2492(2). Svarstymo stadija. Kviečiu į tribūną komitetų pranešėjus. Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas S. Šedbaras.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, projekto esmė – nuo 2023 m. kovo 17 d. 00 val. 00 min. įvedama nepaprastoji padėtis pasienyje. Kaip pagrindinis Teisės ir teisėtvarkos komitetas šį projektą svarstė 2023 m. kovo 10 d. ir pritarė komiteto patobulintam Seimo nutarimo projektui ir komiteto išvadoms. Balsavimo rezultatai buvo tokie: už – 4, prieš nebuvo, susilaikė 3.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką L. Kasčiūną pristatyti komiteto išvadą dėl projekto.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas apsvarstė nepaprastosios padėties pratęsimo klausimą. Kalbėjome ir apie tai, kad jeigu kuo greičiau sutvarkysime visus teisinius dalykus, galėsime jau ją ir atšaukti. Buvo gera diskusija. Už – 6, prieš – 0, susilaikė 1. Pritarta. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Komitetų nuomonės pristatytos. Diskutuoti šiuo klausimu užsirašiusių nėra.
Pereiname prie motyvų. (Šurmulys salėje) Prieš kalba R. Žemaitaitis, tačiau R. Žemaitaičio salėje nėra. Taigi balsuosime dėl šio projekto po svarstymo numatytu laiku. Balsavimo laikas šiandieną prasideda nuo 11 val. 5 min. Taigi jau netrukus.
10.49 val.
Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 52 straipsnio ir 1 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2319(2) (svarstymas)
Kitas darbotvarkės 1-4 klausimas – Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 52 straipsnio ir 1 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2319(2). Svarstymo stadija. Tribūnoje L. Kasčiūnas.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Labai ačiū, gerbiama Seimo Pirmininke. Tai yra projektai, susiję su mūsų keturių žvaigždučių reikalais. Kitaip tariant, dabar turėsime galimybę, jeigu priimsime šitą įstatymą, kad kariuomenės vadas galėtų gauti keturias generolo žvaigždutes. Tai susiję, pirmiausia, su solidesniu, didesnį svorį turinčiu atstovavimu NATO struktūrose. Daug mažesnės šalys ir jų kariuomenių vadai jau turi keturias žvaigždutes, Lietuvoje tai dar nėra padaryta. Be to, kadangi jau svarstome judėti link divizijos lygmens kariuomenės formavimo, vadinasi, dar stipresnio lygmens, aukštesnio lygmens sieksime, natūralu, tai irgi atitinka pačią dvasią. Judame į priekį su kariniu potencialu, turime judėti į priekį ir su mūsų kariškių laipsniais. Komitetas svarstė, čia ir komiteto iniciatyva atėjo, todėl turbūt nenuostabu, kad pritarta bendru sutarimu ir vienam, ir kitam, lydimajam, projektui. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Į tribūną diskutuoti kviečiu A. Pocių.
A. POCIUS (TS-LKDF). Labas rytas, gerbiami kolegos, gerbiama Pirmininke. Kadangi teko su keletu kolegų diskutuoti ir kai kuriems kilo abejonių, kam čia reikalinga ketvirtoji žvaigždė, koks čia skirtumas, ar trys, ar keturios, taigi, aš noriu kaip praktikas pateikti keletą pavyzdžių. Lietuva yra NATO narė. Lietuvos kariuomenės vadas atstovauja Lietuvai NATO Kariniame komitete. Didžiosios dalies NATO šalių kariuomenių vadai turi keturias žvaigždutes, na, o admirolai ant savo rankovių turi atitinkamą kiekį juostelių. Atstovaujant Lietuvai, susiėjus į tam tikrus posėdžius, na, vis dėlto yra ta hierarchija, kur keturios žvaigždės atitinka ir kvalifikaciją, ir būtent pareigas. Čia vienaip žiūrint, atrodo, nieko tokio, bet NATO Karinio komiteto pirmininko kadencija yra ketveri metai ir kiekvienos NATO šalies kariuomenės vadas būna renkamas NATO Karinio komiteto pirmininku. Šiuo metu NATO Karinio komiteto pirmininku yra buvęs Nyderlandų kariuomenės vadas admirolas R. Baueris. Neseniai taip pat kariuomenės vadu buvo Čekijos kariuomenės vadas P. Pavelas, kuris visai neseniai tapo Čekijos prezidentu… Ateityje gali būti, kad Lietuvos kariuomenės vadui taip pat bus pasiūlyta užimti NATO Karinio komiteto pirmininko postą, ir tokiu atveju tikrai būtų nekorektiška ir nesuprasta, jeigu Lietuvos kariuomenės vadas atvyktų su trimis žvaigždėmis, kai pats aukščiausias karinis laipsnis yra generolo – būtent keturios žvaigždės. Čia viena pusė.
Ir dar vienas dalykas. Yra NATO kariniai štabai, yra operacinis štabas, kaip žinote, SHAPE’as, jam taip pat vadovauja keturių žvaigždžių generolas. Kiti generolai, pavaduotojai taip pat būna keturių žvaigždžių tiek regioninėse vadavietėse, tiek NATO transformacijos vadavietėje Amerikoje ir atstovauja valstybėms, valstybių karininkams. Į visas pozicijas yra skiriami kariai su atitinkamais kariniais laipsniais. Kitais metais jau bus 20 metų kaip Lietuva NATO narė. Aš manau, kad Lietuvos karininkai yra pakankamai užaugę, įgiję patirties, įgiję pačius aukščiausius karo mokslus, baigę studijas būtent prestižinėse NATO šalių akademijose, universitetuose, koledžuose, todėl aš manau, kad reikėtų palaikyti šį L. Kasčiūno siūlymą. Aš manau, kad tokiu būdu Lietuvos kariuomenės vadas daug geriau jausis atstovaudamas Lietuvai įvairiuose susitikimuose, tiek dvišaliuose, tiek daugiašaliuose, ir atstovaus Lietuvai, Lietuvos kariuomenei su prestižu, su pasididžiavimu. Ačiū, tai tiek.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Daugiau diskutuoti nėra užsirašiusių. Dėl motyvų po svarstymo taip pat niekas… Atsiprašau, užsirašė. J. Jarutis kalbės už.
J. JARUTIS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Pritariu pasiūlytai idėjai ir pasirašiau po šita idėja. Iš tikrųjų žvaigždutė yra ne tik žvaigždutė, bet ir mūsų kariuomenės įvertinimas. Mes, šiaip ar taip, jau daugybę metų esame NATO nariai ir esame turbūt trejetuke pagal skiriamas lėšas gynybai. Apskritai kariuomenė yra hierarchinė struktūra, paremta ne tik noru užimti kokias nors pareigas, bet ir išgyvenimo kai kuriais dalykais.
Taigi šitas pavėluotas, sakyčiau, pripažinimas, kad mūsų kariuomenės vadai ir aukščiausi pareigūnai turėtų būti lygiaverčiai su kitų NATO šalių vadovais, manau, vertas dėmesio. Kviečiu pritarti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju, motyvai išsakyti, balsavimas dėl projektų bus jau netrukus.
10.55 val.
Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 pakeitimo įstatymo Nr. XIV-1179 28 ir 29 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2320(2) (svarstymas)
Dabar lydimasis 1-4.2 klausimas – Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2320(2). Vėl kviečiu L. Kasčiūną į tribūną, kad pristatytų Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto poziciją.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Gerbiama Pirmininke, komitetas pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Diskutuoti svarstymo stadijoje užsirašiusių nėra. Užsirašiusių dėl motyvų taip pat nėra. Apsispręsime balsuoti numatytu laiku. Primenu, kad balsavimas jau netrukus nuo 11 val. 5 min.
10.56 val.
Seimo rezoliucijos „Dėl privačios karinės bendrovės „Wagner“ pripažinimo teroristine organizacija“ projektas Nr. XIVP-2485 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Darbotvarkės 1-5 klausimas – Seimo rezoliucijos „Dėl privačios karinės bendrovės „Wagner“ pripažinimo teroristine organizacija“ projektas Nr. XIVP-2485. Pranešėjas – L. Kasčiūnas.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Labai ačiū, gerbiama Seimo Pirmininke. Iš tikrųjų rezoliucijos projektas yra pateiktas, jūs gerai galėjote su juo susipažinti, galite ir dabar. Gerai žinote problemą, žinote, apie ką mes kalbame. Aš tik priminsiu kai kuriuos dalykus, bet po to pasakysiu kai ką, mano požiūriu, irgi svarbaus, kodėl tokia rezoliucija yra reikalinga.
Šita grupė „Wagner“, aišku, keičia pavadinimus. Turbūt daugiau reikia kalbėti apie tam tikrą fenomeną, tai yra tos neva privačios karinio saugumo kompanijos leidžia dažnai įvairiems režimams prisidengti, bandymą bandyti prisidengti, atiduoti pačius bjauriausius darbus daryti fronte. Tą mes matome ir liudijame Ukrainoje.
Mes gerai žinome, kad šita grupė, šita kompanija yra artimo V. Putinui verslininko J. Prigožino. Jam už kišimąsi į užsienio valstybių demokratinius procesus, prisidėjimą prie Kremliaus imperialistinių ambicijų įgyvendinimo tiek Europos Sąjunga, tiek Jungtinės Amerikos Valstijos taiko sankcijas. Galima sakyti, kad bendrovė „Wagner“ yra šešėlinis Rusijos galios įrankis, iš Rusijos Federacijos Vyriausybės ji nemokamai gauna karinę techniką, taip pat naudojasi Rusijos karine infrastruktūra, bendrovės kovotojus apmoko Rusijos Federacijos karinės žvalgybos tarnyba GRU.
Privačios karinės bendrovės „Wagner“ samdiniai dar 2014 metais padėjo Rusijos Federacijai okupuoti ir aneksuoti Krymą. 2015 metais dalyvavo kariniuose veiksmuose Rytų Ukrainoje prie Debalcevės miesto, kur padėjo prorusiškiems separatistams. Taip pat bendrovės samdiniai įtariami vykdę žiaurias egzekucijas Sirijoje, o pastaraisiais metais bendrovė išplėtė savo veiklą Centrinės Afrikos Respublikoje, su kurios Vyriausybe yra sudariusi vadinamuosius saugumo susitarimus dėl karinio bendradarbiavimo, manais gaudama prieigą prie gamtinių išteklių kasybos projektų, iš kurių gautos lėšos naudojamos naujiems ginklams ir samdiniams įsigyti.
Noriu pasakyti ir tai, kad tokios neva privačios karinės saugumo kompanijos nėra naujas reiškinys pasaulyje. Vakaruose jos yra tokios, kurios veikia pagal įstatymus, atlieka tokias galbūt daugiau antraeiles funkcijas, o bendrovė „Wagner“ yra šešėlinis Rusijos galios įrankis. Rusijoje vis plačiau kariniuose konfliktuose (tą matome ir Ukrainoje) naudojamos būtent tokios kompanijos. Jos labiausiai atitinka samdinių sampratą ir, aišku, kaip jau minėjau, yra kuruojamos Rusijos žvalgybos tarnybų.
Ką tik mūsų Lietuvos žvalgybos tarnybų pateiktame viešame grėsmių vertinime dėl tokios privačios karinės ir saugumo kompanijos, kalbant apie Rusijos privačias saugumo ir karines kompanijas, teigiama, kad jos gali būti pajėgios vykdyti prieš Lietuvą riboto masto operacijas, daugiausia susijusias su nekinetine veikla, tokias kaip taikinių žvalgyba, informacijos apie svarbiausius valstybės objektus rinkimas. Gebėjimas veikti priedangoje ir narių turima kovinė patirtis sudaro sąlygas diversinių veiksmų, sabotažo operacijoms, socialiniams neramumams visuomenėje skatinti. Todėl, pripažinę „Wagnerį“ teroristine organizacija, aiškiai konstatuotume, kad Rusijos kvazivalstybinių struktūrų karinės, kad ir riboto masto, operacijos būtų traktuojamos lygiai taip pat, kaip ir Rusijos agresija. Mums svarbu neleisti Rusijai nutrinti ribos tarp karo ir taikos, primesti mums hibridinių grėsmių darbotvarkę, kai agresijos atveju Rusija neva nebūtų atsakinga už tariamai privačių karinių saugumo kompanijų operacijas. Taip mes pasakome šia rezoliucija, kad Rusija buvo, yra ir bus atsakinga.
Taip pat noriu pabrėžti, kad Vakarų Europos valstybėse fiksuojami atvejai, kai Rusijos neva privačios karinės ir saugumo kompanijos įsitraukia į kovinės savigynos mokymų, pirmosios pagalbos kursų ir panašių paslaugų teikimą. Šią veiklos sritį Rusijos žvalgyba naudoja kaip vieną iš platformų kandidatų paieškai ir verbavimui. Nors tokių atvejų Lietuvoje nefiksuota, neatmestina, kad ir mūsų šalyje tiek Rusijos žvalgybos tarnybos, tiek neva privačios karinės ir saugumo kompanijos gali bandyti veikti panašiais metodais. Todėl neatsakingas Lietuvos Respublikos piliečių įsitraukimas į tokių asmenų ar grupių organizuojamą veiklą sudarytų sąlygas verbavimui. Grupės „Wagner“ pripažinimas teroristine organizacija prisidėtų prie mūsų visuomenės atsparumo, nes mes pasiųstume signalą nedalyvauti tokiuose projektuose.
Kartu visas tas probleminis laukas, apie kurį kalbu, brandina poreikį Lietuvai turėti savo Teroristinių organizacijų įstatymą, kur būtų numatytos sankcijoms ne tik toms organizacijoms, bet ir asmenims, kurie palaiko ryšį su šiomis organizacijomis ar yra organizacijų nariai. Jeigu jie kreiptųsi dėl nuolatinio gyventojo statuso Lietuvoje ar teisės turėti ginklą, toks įstatymas būtų reikalingas. Rezoliucijoje kalbama apie jo poreikį.
Kitaip tariant, ne tik teisingumo klausimas – „Wagnerio“ pripažinimas teroristine organizacija, bet ir, kaip minėjau, labai aiškiai fiksuojant, kad jeigu būtų netyčia eventuali agresija prieš Lietuvą planuojama panaudojant šias privačias karinio saugumo struktūras, kad niekam nekurtų įspūdžio, kad neva Rusija čia niekuo dėta, čia tik privatūs asmenys ir privačios grupės. Šį žaidimą, kurį jie bando žaisti… Mes šia rezoliucija aiškiai pasakome, kad šio žaidimo mes nežaisime ir mes žinosime, kad jūs lygiai taip pat esate teroristinės Rusijos agresijos dalis. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju už pristatymą. Jūsų norėtų paklausti septyni Seimo nariai. Pirmasis klausia S. Tumėnas.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Gerbiamas pranešėjau, jūs puikiai žinote mano gana skeptišką požiūrį į rezoliucijas, nes tai, ką mes išsakome rezoliucijoje, aš manau, kad jau pasakėme savo Seimo nario priesaikoje dažniausiai. Pavyzdžiui, praeitą ketvirtadienį priėmėme rezoliuciją, kuria pasmerkėme valstybių agresorių sportininkų dalyvavimą varžybose, olimpinėse žaidynėse ir taip toliau, ir tuo patu metu, gana ciniškai skamba, tuo pačiu metu Serbijoje vykusiame Europos šachmatų čempionate dalyvavo 484 žaidėjai, tarp jų penki Lietuvos atstovai ir 40 valstybių agresorių atstovų. Ir mūsų atstovai žaidė ir prieš juos. Tai cinizmas.
Ar tai reiškia, gerbiamasis pranešėjau, kad mes šiandien priimdami šią rezoliuciją rodome, kad pripažįstame, kad Ukrainoje kariauja dvi kariuomenės, tai yra Rusijos kariuomenė ir „Wagnerio“?
PIRMININKĖ. Gerbiamas kolega, laikas!
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Aš į tai žiūriu kaip į vienumą. Ar tai rodo, kad pripažįstame, kad dvi autonominės kariuomenės kariauja?
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Gerbiamas Stasy, man atrodo, aš visa tai bandžiau įžanginiame žodyje ir pasakyti, kad ši rezoliucija labai aiškiai pasako, kad „Wagneris“ nėra jokia privati kompanija pagal vakarietiškus standartus, o kaip tik ji yra šešėlinis Rusijos galios įrankis, kuriuo ji, be abejo, vykdo ir ukrainiečių genocidą. Ir neatmeskime, kad gali turėti tam tikrus scenarijus, planus, kai, prisidengdama neva tų grupių privatumu, projektuotų kokią nors agresiją, kad ir riboto masto, pavyzdžiui, kur nors NATO erdvėje, kur neva sakoma, kad, žinote, yra dabar nykstanti taikos ir karo riba, kad yra hibridinis pasaulis, ir kur iš karto mus įvels į klausimą ar bandytų įvelti į klausimą, ar čia valstybė, ar ne.
Mes pasakydami, kad tai yra teroristinė organizacija, kuri iš esmės yra lygiai tokia pati Rusijos atšaka, tik šešėlinė atšaka, aiškiai pasakome, kad tas žaidimas prisidengiant privačiomis, neva privačiomis, struktūromis yra negalimas. Aš šiuo atveju esu visiškai jūsų pusėje, kad tai yra vis ta pati struktūra, tik įgaunanti visokių formų, jas mes turime pastebėti, įvardinti ir užkardyti.
PIRMININKĖ. Klausia A. Lydeka. Ruošiasi A. Skardžius.
A. LYDEKA (LSF). Labai ačiū, gerbiama Pirmininke. Mes Seime esame pripažinę, kad pati Rusija kaip valstybė vykdo teroristinę veiklą. Jūs pristatydamas atkreipėte dėmesį, kad „Wagner“ organizacija oficialiai vadinama privati, tačiau vertinant netgi pagal Rusijos įstatymus tokių privačių karinių grupuočių negali būti, tai jau yra kažkoks nonsensas, o tai, kad tiesiogiai suaugusi su valstybinėmis struktūromis, na, irgi akivaizdus dalykas. Tad bet kokia valstybinė struktūra, kuri taip pat vykdo tą agresyvią teroristinę veiklą, kaip ir visa valstybė, laikytina teroristine organizacija. Tačiau bet kokiu atveju aš pritariu, kad papildomai dar būtų atkreiptas dėmesys į tokią…
PIRMININKĖ. Laikas.
A. LYDEKA (LSF). …organizaciją ir ji laikoma teroristine. Tačiau klausimas būtų apie tai, kaip jūs manote, jeigu daug valstybių nueitų tuo keliu ir pripažintų „Wagnerį“ kaip teroristinę organizaciją, ar pasikeistų santykis kitų struktūrų, karinių struktūrų su „Wagneriu“? Pirmiausia turiu omenyje Sahelio regioną, kur netgi mūsų sąjungininkai turi tam tikrą ryšį su „Wagneriu“.
PIRMININKĖ. Laikas.
A. LYDEKA (LSF). Ačiū.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Ačiū jums, gerbiamas Arminai, už klausimą, jis toks, sakyčiau, turintis labai įdomią mintį, nes, viena vertus, iš tikrųjų dabar prasidėjo procesai Europos Sąjungoje, kaip pripažinti „Wagnerį“ teroristine organizacija. Estai tą padarė, Europos Parlamentas rekomendavo Europos Sąjungos Tarybai įtraukti „Wagnerį“ į teroristinių organizacijų Europosąjunginį sąrašą, Jungtinės Karalystės parlamentas diskutuoja irgi lygiai dėl to paties. Visur vyksta procesai, vyksta jie ir Lietuvoje ir mes kaip visada esame galbūt ir žingsneliu priekyje. Yra labai teisinga. Galbūt poveikio pačiai Rusijai nepadarys, čia yra suslėgta architektūra, ten kituose, sakykime taip, regionuose, jeigu tai bus vieningas Europos Sąjungos balsas ir tos šalys, jeigu iš tikrųjų, na, bent šiek tiek yra priklausomos nuo Europos rinkos, nuo Europos pagalbos, jos tikrai turėtų pagalvoti, ar verta dėtis į bendrą kažkokį tandemą su „Wagneriu“, gauti po to per nagus iš Europos Sąjungos kitose srityse, nes tada bus ir Europos Sąjungos uždavinys po tų rezoliucijų įtraukti „Wagnerį“, na, kaip nebendradarbiavimo sąlygą, pavyzdžiui, dėl jų humanitarinės pagalbos, kad neateitų į kurią nors šalį, duoda humanitarinę pagalbą, o šalia stovi „Wagner“, kuris ten kažkokias funkcijas atlieka. Čia labai gera mintis, kad sukabinimas įvyktų europiniu lygmeniu, ir tai yra mūsų ir turbūt Užsienio reikalų komiteto, Europos reikalų komiteto ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narių dabar misija visa tai perkelti į europinį lygmenį. Aš manau, kad jūs labai išmintingą pasiūlymą pateikėte. Ačiū.
PIRMININKĖ. Klausia A. Skardžius. Ruošiasi V. Aleknaitė-Abramikienė.
A. SKARDŽIUS (DPF). Ačiū, gerbiamoji Pirmininke. Gerbiamas komiteto pirmininke, išties palaikau jūsų iniciatyvą, tačiau kaip autonominis vienetas Ukrainą siaubia ne tik „Wagner“, bet ir R. Kadyrovo ordos, čečėnų ordos. Galbūt reikėtų ir šį autonominį vienetą pripažinti teroristine organizacija? O jeigu kalbant rimtai, tai vis dėlto kiekvieną posėdį mes priimame po naują rezoliuciją karo tema, galbūt reikalingas ir tam tikras rinkinys, kodeksas mūsų priimtų rezoliucijų karo Ukrainoje tema? Mes tai šiek tiek susigaudome, kadangi svarstome, bet visuomenei gal būtų toks susistemintas dalykas, na, prieinamesnis ir aiškesnis? Ačiū.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Aš galbūt truputį apversiu atsakymą į klausimą. Šis klausimas turi savo logikos, todėl pačioje rezoliucijos pabaigoje yra paskutinė pastraipa. Mums reikia sukurti Tarptautinio terorizmo prevencijos įstatymą ir įpareigoti Vyriausybę, suteikti jai įgaliojimus, kad ji su savo atšakomis, ministerijomis galėtų tokį sąrašą formuoti su iš to išplaukiančiomis tam tikromis sankcijomis. Rezoliucija tai yra politinis veiksmas, na, mūsų valios pareiškimas, tam tikra Seimo nuomonė, bet iš jos neplaukia kokios nors ribojančios priemonės, sankcijos. Jeigu mes turėtume tokį įstatymą, prie jo aš jau pradėjau dirbti, ir, pavyzdžiui, galėtume sukurti tokį kriterijų, mechanizmą, kad jeigu yra asmenų, kurie yra kažkur, bando atvažiuoti į Lietuvą, bando gauti nuolatinio gyventojo statusą, bando įsigyti nuosavybę, kurie yra tinkluose šitų tarptautinių organizacijų, o jos yra pripažintos teroristinėmis, tai „Wagner“, kitos ir panašiai, LNR, DNR ir visi šitie dalykai, tada jie negalėtų Lietuvoje turėti to, to, to ir to – nuo teisės į ginklą iki nuolatinio gyventojo statuso. Tada mes jau turėtume mechanizmą, kaip sankcionuoti, ne tik politiškai įvardinti, bet ir tas sąsajas, bandyti bent jau Lietuvos visuomenę nuo jų apsaugoti. Manau, kad mes turime judėti ta kryptimi. Tikiuosi, kad po 2–3 savaičių aš visuomenei pristatysiu tokio įstatymo projektą.
PIRMININKĖ. Klausia V. Aleknaitė-Abramikienė. Ruošiasi J. Jarutis.
V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ačiū. Aš tikrai sveikinu šios rezoliucijos iniciatyvą, nes ji, neabejoju, taps postūmiu priimti įstatymą. Labai apgailestauju, kad kompozitoriaus R. Vagnerio šeima ir palikuonys nesikreipė į teismus, gindami savo garsaus protėvio vardą ir leisdami jį valkioti teroristinei grupuotei.
Kita vertus, „Wagner“ iš tiesų yra simbolinis pavadinimas, nes yra tik dalis Rusijos globalaus terorizmo. Pasaulyje veikia bent tuzinas organizacijų įvairiais pavadinimais ir visos tos organizacijos yra finansuojamos Rusijos, išlaikomos Rusijos ir vykdo tą globalinę terorizmo politiką. Ar jūs nemanote, kad atėjo laikas tarptautiniuose forumuose atkreipti į tai dėmesį, nes tai yra grėsmė jau visam pasauliui?
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Gerbiama Vilija, ačiū už gerus žodžius. Ačiū už gerą pastabą dėl R. Vagnerio pavardės. Iš tikrųjų čia yra klausimas, kurį galbūt ir reikėtų iškelti. Šita rezoliucija prisidėtų prie mūsų stipresnio balso tuose tarptautiniuose forumuose.
PIRMININKĖ. J. Jarutis.
J. JARUTIS (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas kolega, mes šitoje salėje esame priėmę rezoliuciją ir pripažinę Rusiją teroristine valstybe, ir man visiškai nekyla abejonių, kad ir „Wagner“, ir visos kitos organizacijos, esančios Rusijoje ir kariaujančios dabar Ukrainoje, yra teroristinės. Tiesiog „Wagner“ viešojoje erdvėje yra labiau minima. Ar nevertėtų surasti visų tų organizacijų kokį nors baigtinį skaičių ir įtraukti į šitą sąrašą? Vienas dalykas.
Kitas dalykas. Kaip ir kolega S. Tumėnas sakė, mums tos rezoliucijos kartais yra tokios… tiesiog žiupsnelis dėmesio tuo momentu, kai priimame, o po to gyvenimas eina savo vaga. Žinoma, aš palaikysiu, bet dėl to klausimo – apskritai turbūt reikėtų visas įmanomas organizacijas pripažinti teroristinėmis, tada galbūt būtų prasmingiau, o ne vieną išsirinkti. Ačiū.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Aš labai trumpai atsakau. Gerbiamas Jonai, ta idėja, kuri yra įtvirtinta rezoliucijoje dėl Teroristinių organizacijų įstatymo, kad mes galėtume surašyti sąrašą (Vyriausybė, turėdama žvalgybinius duomenis ir visa kita), kodifikuoti jas, ir ne tik „Wagnerį“, ir kitas, po to netgi taikyti tam tikras nacionalines sankcijas, kiek tai leidžia mūsų nacionalinė Lietuvos kompetencija, ar asmenims, kurie galbūt galimai būtų susiję su jomis, tai ir yra tai, link ko aš noriu judėti, kad ne tik kiekviena rezoliucija sektų paskui įvykius, bet kad turėtume įstatymą, organizacijų, kurios yra sankcionuojamos, sąrašą ir tada kirsti per nagus tų organizacijų nariams, jeigu bandytų Lietuvoje plėsti veiklą.
PIRMININKĖ. Dėkoju, gerbiamas pranešėjau. Laikas klausti baigėsi.
Diskutuoti užsirašiusių nėra.
Pereiname prie priėmimo. Priėmimo stadija, motyvai. Už kalba Ž. Pavilionis. (Balsas salėje) Gerbiamas Emanueli, dar galima užsirašyti.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Labai ačiū, Pirmininke. Norėjau dar kartą padėkoti Laurynui už šitą iniciatyvą, nes iš tikrųjų šiuo metu bandoma šią organizaciją įtraukti Europos Sąjungos lygiu į tokį juodąjį sąrašą. Todėl labai prašyčiau kolegų kiek įmanoma platesnio palaikymo, nes visi turime išėjimus į savo politines grupes Europos Sąjungoje ir galbūt panaudosime šį mūsų bendrą pareiškimą, kad paskatintume didesnę koaliciją. Deja, ne visos šalys yra pritarusios, kad Rusija yra teroristinė valstybė. Norėdami, kad tokios organizacijos atsidurtų tokiame sąraše, mes privalome šį cementą sukalti kiek įmanoma plačiau visose Europos Sąjungos šalyse. Būkite geri, pritarkite kuo plačiau. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Motyvai už – V. Aleknaitė-Abramikienė.
V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Ačiū. Aš užsirašiau tam, kad atkreipčiau dėmesį į Rusijos teroristinių karinių grupuočių veiksmo geografiją. Tiesiog pacituosiu: „Sirija, Sudanas, Pietų Sudanas, Libija, Centrinės Afrikos Respublika, Madagaskaras, Mozambikas, Botsvana, Burundis, Čadas, Kongo Demokratinė Respublika, Kongo Brazavilis, Gvinėja, Bisau Gvinėja, Nigerija, Zimbabvė, Komorų salos.“ Visur šiose valstybėse esama problemų, įvairių problemų, taip pat ir, sakykim, kolonializmo palikimo. Būdami ten šitie samdiniai instrumentalizuoja Afrikos skurdą, Afrikos, sakykim, kolonialinius prisiminimus ir viską rengiasi nukreipti prieš Vakarų pasaulį. Todėl tikrai atėjo laikas ne tik pripažinti šitas grupuotes teroristinėmis, bet ir Vakarams, kurie dabar labai slegiami pagalbos Ukrainai naštos, atsiminti, kad mums, Vakarams, yra ruošiama nauja problemų porcija. Tai mažų mažiausiai gali tapti nauja didžiule pabėgėlių banga, bet bus išnaudojami ir Afrikos šalių gamtiniai resursai, viską ruošiamasi nukreipti prieš Vakarus. Todėl Vakarams laikas ateiti į Afriką ir dirbti su šiomis šalimis, teikti pagalbą ir neleisti imperialistinei Rusijai įsigalėti trečiajame pasaulyje. Ačiū.
PIRMININKĖ. E. Zingeris.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Ačiū. Čia yra milžiniškos svarbos klausimas. Kolegai G. Surpliui, bičiuliui G. Surpliui, norėčiau pasakyti, kad rezoliucijos pagal Statutą priimamos salėje ir jose niekur nepaminėti jokie komitetai, rezoliucijose, turiu galvoje, mūsų Statute, todėl šis pono Žygimanto ir Lauryno pasiūlymas buvo visiškai teisingas.
Antras esminis klausimas, kad Rusijos Federacija vykdo terorą įvairiais būdais, įskaitant ir Kadyrovo grupę, kuri buvo naudojama ir rusų demokratams naikinti. Sukanka B. Nemcovo žudynių metinės lapkričio 28 dieną, tai V. Putino užsakymu Kadyrovo grupė tai atliko – netgi pagal teismo nutarimus. Mes turėtume šitas teroristines grupes įteisinti tarptautinėje erdvėje ir jeigu jie… Gerbiama Pirmininke, jeigu jie bando gaudyti mūsų teisėjus, rusų vyriausybė, per Interpolą dėl Sausio 13-osios bylos, mes turime taip pat teisę per Interpolą pateikti pavardes visų aukštesniųjų karininkų ir paskelbti juos paieškomais jau dabar, nelaukdami Europos Sąjungos bendrųjų sutarimų ir būdami nepriklausomi nuo demokratinio pasaulio būsimų dokumentų. Mes jau dabar per Interpolą turime paskelbti juos paieškomais, šiuos nusikaltėlius. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiami kolegos, motyvai išsakyti. Pereiname prie balsavimo laiko. Kviečiu visus užimti vietas ir balsuoti dėl Seimo rezoliucijos „Dėl privačios karinės bendrovės „Wagner“ pripažinimo teroristine organizacija“. Kas pritariate šiai rezoliucijai be pataisų, balsuojate už, kad manote kitaip, balsuojate kitaip.
Šios rezoliucijos priėmimas
Užsiregistravo 117, balsavo 117: už – 117. Seimo rezoliucija „Dėl privačios karinės bendrovės „Wagner“ pripažinimo teroristine organizacija“ priimta. (Gongas)
11.19 val.
Seimo nutarimo „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ projektas Nr. XIVP-2492(2) (svarstymo tęsinys ir priėmimas)
Darbotvarkės 1-3 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ projektas. Diskusijoje jau visi pasisakė. Motyvai išsakyti. Beliko balsuoti po svarstymo. Balsuojame.
Užsiregistravo 120, balsavo 120 Seimo narių: už – 79, prieš – 12, susilaikė 29. Po svarstymo priimta.
Dėl vedimo tvarkos R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Ačiū. Dėl balsavimo prieš tai. Mano balsas už, nepasispaudė. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkui. Ačiū. Dėl protokolo įskaitysime. E. Zingeris. Prašom.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Atsiprašau, mano kortelė irgi neveikė. Dėl balsavimo dėl teroristo „Wagnoriaus“ grupės irgi už. Ačiū. (Juokas salėje) „Wagnerio“, gerbiamas jubiliate. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamas Emanueli. Grįžtame prie balsavimo.
Priėmimo stadija. Seimo nutarimo „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ projektas. Pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta bendru sutarimu. Dėl 2 straipsnio pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Dėkui, pritarta bendru sutarimu. Dėl 3 straipsnio pasiūlymų nėra gauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Dėl motyvų už kalba E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Gal ir būčiau nekalbėjęs, tačiau balsavimas svarstymo stadijoje parodė, kad opozicija vis tik skeptiškai žiūri į tą nepaprastosios padėties pratęsimą, tai aš noriu paagituoti vis dėlto palaikyti šitą poziciją dėl nutarimo. Tikiuosi, labai tikiuosi, kad tai bus trumpai, tikėkimės, kad paskutinį kartą.
Aš noriu priminti praėjusių metų kovo mėnesį, sesijos pradžioje, vykusias diskusijas. Tada irgi įvedinėjome nepaprastąją padėtį. Buvo įvairių gąsdinimų, jie nepasiteisino. Kaip matome, metus mes gyvenome pagal tą režimą, Lietuvoje yra rimtis, užtikrinti visi reikalingi demokratiniai procesai. Todėl aš raginu balsuoti, palaikyti, neturėti to skeptiškumo, o ypač negąsdinti visuomenės, kad čia kažkas yra negerai. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Motyvai išsakyti. Balsuojame dėl Seimo nutarimo „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“.
Šio nutarimo priėmimas
Užsiregistravo 123, balsavo 123 Seimo nariai: už – 80, prieš – 16, susilaikė 27. Seimo nutarimas „Dėl nepaprastosios padėties įvedimo“ priimtas. (Gongas)
11.23 val.
Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 52 straipsnio ir 1 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2319(2) (svarstymo tęsinys)
Toliau balsuodami turėtume apsispręsti dėl darbotvarkės 1-4.1 klausimo – Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2319. Balsuojame.
Užsiregistravo 120, balsavo 120 Seimo narių: už – 117, prieš nebuvo, susilaikė 3. Po svarstymo pritarta.
11.24 val.
Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 pakeitimo įstatymo Nr. XIV-1179 28 ir 29 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2320(2) (svarstymo tęsinys)
Dabar apsispręskime balsuodami dėl darbotvarkės 1-4.2 klausimo – Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2320. Balsuojame.
Balsavo 116 Seimo narių: už – 113, prieš nebuvo, susilaikė 3. Po svarstymo pritarta.
Toliau posėdžiui pirmininkaus pirmasis pavaduotojas J. Razma.
PIRMININKAS (J. RAZMA, TS-LKDF). Laba diena, kolegos, tęsiame posėdį. Dabar balsavimo intervalas pasibaigė kaip tik nustatytu laiku.
11.25 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjos Danguolės Bublienės skyrimo šio teismo pirmininke“ projektas Nr. XIVP-2527(2) (svarstymas ir priėmimas)
Svarstysime darbotvarkės 1-7 klausimą – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjos Danguolės Bublienės skyrimo šio teismo pirmininke“ projektą Nr. XIVP-2527(2). Svarstymo stadija. Pranešėjas Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas S. Šedbaras pateiks komiteto išvadą.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Teisės ir teisėtvarkos komitetas šį nutarimo projektą svarstė 2023 m. kovo 10 d. Sprendimas buvo pritarti iniciatorių pateiktam Seimo nutarimo projektui ir komiteto išvadoms. Visi 7 dalyvavę komiteto posėdyje balsavo už šį nutarimo projektą.
PIRMININKAS. Dabar diskusija. Joje pirmasis užsirašęs kolega A. Vinkus. Jei jis išgirstų, tai suprastų, kad yra kviečiamas į tribūną. Kolegos, atkreipkite A. Vinkaus dėmesį, kad jis yra kviečiamas į tribūną.
A. VINKUS (LVŽSF). Gerbiamas pirmininke, gerbiami Seimo nariai. Manau, kad Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu pateiktas siūlymas Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėją D. Bublienę skirti šio Teismo pirmininke yra logiškas, argumentuotas ir, mano nuomone, pagrįstas.
D. Bublienė yra labai kompetentinga, aukštos kvalifikacijos, turi didžiulę patirtį tiek kaip teisininkė, tiek darbo Aukščiausiajame Teisme. Jos darbo karjera sudarė galimybę sukaupti labai įvairiapusių žinių bagažą, nes ji dirbo Teisingumo ministerijoje, Mykolo Romerio universiteto Teisės fakultete, Vilniaus universiteto Teisės fakultete, Švietimo ir mokslo ministerijoje, Advokatų profesinėje bendrijoje, na ir, kaip jau minėjau, dabar – Aukščiausiajame Teisme. Taip pat patirties įgijo eidama įvairaus lygio pareigas: nuo specialistės iki padalinio vadovės, lektorės, advokatės ir ministerijos sekretorės. Prieš 16 metų poniai Danguolei buvo suteiktas socialinių mokslų daktaro laipsnis.
Taigi apibendrinimas: norėčiau reziumuoti, kad kandidatė į Aukščiausiojo Teismo pirmininkus ponia D. Bublienė turi teorinės, praktinės, pedagoginės, mokslinio darbo ir privačios veiklos patirties. Užimant Teismo pirmininko pareigas, manau, labai vertinga yra tai, kad ji dirbo būtent to paties Teismo teisėja, pažįsta šios įstaigos darbo stilių, kolektyvą ir įstaigos tradicijas. Kviečiu gerbiamus kolegas narius palaikyti šią kandidatūrą. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkui. Toliau diskusijoje kalbės V. Semeška.
V. SEMEŠKA (TS-LKDF). Gerbiamasis posėdžio pirmininke, gerbiami kolegos, gerbiama kandidate. Aukščiausiasis Teismas ir jo pirmininkas yra ypač svarbu mūsų valstybei, mūsų pasitikėjimui teismais. Atidžiai peržiūrėjau kandidatės biografiją ir, žinoma, tam tikrų klausimų kilo. Todėl čia ir stoviu, šioje tribūnoje, nes klausimas yra, ar yra šimtaprocentinis pasitikėjimas, ar taip, kaip mano priesaika „sąžiningai tarnauti tautai“ balsuojant už kandidatę bus išlaikyta, ar aš turiu abejonių? Ir tų abejonių šiandien turiu. Norėjau su jumis, kolegos, pasidalinti.
Gerbiama kandidatė į Aukščiausiojo Teismo pirmininkus D. Bublienė pateko į Aukščiausiąjį Teismą tiesiai iš darbo advokatų profesinėse bendrijose. O tai reiškia, kad kandidatė visiškai neturi patirties nei pirmosios instancijos, nei antrosios apeliacinės instancijos teismuose.
Dar daugiau. Kalbant apie vadovavimo patirtį, vis dėlto Aukščiausiąjį Teismą sudaro nemažas kolektyvas: daug teisėjų, administracija. Ji turi tik keletą mėnesių vadovavimo patirties, tai yra 2022 m. lapkričio 13 d. ji buvo paskirta Teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininke. Vadinasi, neįtikėtinas karjeros šuolis: patekusi į Aukščiausiąjį Teismą, keletą mėnesių Civilinių bylų skyriaus pirmininkė ir jau teikiama į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkus.
Labai svarbu atkreipti dėmesį, o kokia vis dėlto patirtis yra be tų, kurios išvardintos. Kandidatė buvo advokatų profesinės bendrijos „Baltic Legal Solutions“ advokatė. Žiūrime į tai, kas yra viešojoje erdvėje. Gerbiamai teisėjai, paskirtai į Aukščiausiąjį Teismą, teko nusišalinti nuo labai svarbios bylos – Vijūnėlės dvaro bylos. Kaip praneša LAT’o atstovė spaudai, teisėja turėjo nusišalinti dėl to, kad advokatų kontoroje buvo atlikti su šia byla susiję procesiniai veiksmai ginant atstovų interesus.
Dar daugiau. Ta pati kontora, arba profesinė bendrija, atstovavo ir vadinamiesiems „Snoro“ veikėjams, vienam iš veikėjų V. Antonovui. Vėliau, dešimt metų dirbusi advokate, kandidatė kartu su kolegomis įsteigė kitą profesinę bendriją – RIDD: Rolandas Tilindis – R raidė, Irmantas Dobilas – I raidė, Daiva Dumčiuvienė – D raidė ir Danguolė Bublienė – taip pat D raidė. Lyg ir viskas gerai: advokatė įsteigė profesinę bendriją ir dirbo, tačiau šiandien atsivertę tos bendrijos tinklalapį matome, kad ji, ta bendrija, yra priglaudusi tokį veikėją E. Laužiką. E. Laužikas, kaip žinote, buvęs Aukščiausiojo Teismo teisėjas, atleistas iš pareigų pagal Prezidento G. Nausėdos dekretą ir Seimo sprendimą dėl kaltinimo korupcija. Tos bendrijos, kaip ir minėjau, steigėja taip pat ir yra kandidatė į Aukščiausiojo Teismo pirmininkus.
Tie šešėliai, tos abejonės ir verčia su jumis pasidalinti savo įspūdžiu, kad aš vis dėlto nesu tikras, kad galėčiau teigiamai balsuoti už šią kandidatę. Džiaugiuosi, kad mūsų frakcijoje, Tėvynės sąjungos frakcijoje, mes apsisprendėme balsuoti laisvai. Šiandien aš vis dėlto manyčiau, kad pretendentė arba kandidatė į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkus turėtų būti turinti patirties įvairiose instancijose, turi turėti bendruomenės pasitikėjimą, turi turėti vadovaujamos patirties ir neturėti jokių šešėlių, susijusių su tomis bylomis, kurios visiškai netrukus atkeliaus į Aukščiausiąjį Teismą. Tai ir „MG Baltic“ byla, ir teisėjų korupcijos byla.
Tai tiek, kolegos. Labai ačiū, kad išklausėte.
PIRMININKAS. Diskusijoje visi pasisakė. Dabar klausčiau kandidatės, ar pageidauja pasisakyti? Ne? Gerai. Pereiname prie priėmimo stadijos. Už, prieš nėra užsirašiusių. Tada pasitvirtinkime slapto balsavimo biuletenį, jis tradicinės formos – trys langeliai: už, prieš, susilaikoma. Paliekamas tas, kuris išreiškia balsuojančio valią. Tvirtiname tokį biuletenį.
Priminsiu balsų skaičiavimo grupės sudėtį. Tai yra G. Burokienė, V. Gapšys, S. Lengvinienė, E. Sabutis, M. Skritulskas, R. Tamašunienė, V. Targamadzė, R. Vaitkus. Kaip matote darbotvarkėje, slapto balsavimo pradžia bus 13 valandą. Dabar to klausimo pauzė. Balsuosime 15 minučių.
11.35 val.
Seimo nutarimo „Dėl Nortauto Statkaus skyrimo Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolieriumi“ projektas Nr. XIVP-2526 (pateikimas)
Dabar 1-8 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Nortauto Statkaus skyrimo Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolieriumi“ projektas. Pranešėja – Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, dar 2021 m. gruodžio 9 d. Seimas priėmė Žvalgybos kontrolierių įstatymą, juo nusprendė sukurti nepriklausomos išorinės žvalgybos institucijų priežiūros teisinį reguliavimą, kuris garantuos žvalgybos institucijų veiklos nepriklausomumą, teisėtumą ir atitiks žmogaus teisių ir laisvių apsaugos reikalavimus.
Akivaizdu, kad kelias iki žvalgybos kontrolierių paskyrimo ir įstaigos veiklos pradžios nebuvo ir nėra nei lengvas, nei trumpas. Žvalgybos kontrolierių įstatymas buvo vetuotas, o Seimui atmetus Respublikos Prezidento veto, apskųstas Konstituciniam Teismui, jis tik 2022 metų pabaigoje konstatavo, kad naujas teisinis reguliavimas neprieštarauja Konstitucijai. Teisinis neapibrėžtumas pasunkino kandidatų į žvalgybos kontrolierius paieškas, bet aš labai džiaugiuosi, kad šiandien galiu jums pristatyti patyrusį ir garbingą kandidatą į šias atsakingas ir kupinas iššūkių pareigas.
Pagal Žvalgybos kontrolierių įstatymo 7 straipsnį Seimo Pirmininko teikimu, apsvarsčius žvalgybos institucijų parlamentinę kontrolę atliekančiam Seimo komitetui ir už žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimą atsakingam Seimo komitetui, Seimas skiria du žvalgybos kontrolierius penkerių metų kadencijai. Atsižvelgdama į tai, teikiu Lietuvos Respublikos Seimui žvalgybos kontrolieriaus kandidatūrą. Tai, manau, bent jau daliai Seimo narių puikiai pažįstamas kandidatas daktaras N. Statkus.
N. Statkus buvo Lietuvos Respublikos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto biuro patarėjas. Šiuo metu dirba Vidaus reikalų ministerijos vyriausiuoju patarėju. N. Statkus dirbo Valstybės saugumo departamente ir Užsienio reikalų ministerijoje. 2018–2020 metais vadovavo generolo J. Žemaičio Lietuvos karo akademijos mokslo centrui. Pagal išsilavinimą kandidatas yra istorikas, baigė Vilniaus universitetą ir Centrinės Europos universitetą Budapešte. Londono universitete įgijo magistro laipsnį, Vilniaus universitete – socialinių mokslų srities politikos mokslų krypties daktaro laipsnį. Dėstė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute.
Šalies viduje ir išorėje kylant naujoms rizikoms bei grėsmėms, neabejotinai reikia, kad į jų užkardymą aktyviau įsitrauktų žvalgybos ir saugumo tarnybos, tačiau kartu turi būti stiprinama ir žmogaus teisių bei laisvių apsauga, bendra žvalgybos ir saugumo tarnybų kontrolė, nes žvalgybos tarnybų taikomi metodai neretai kvestionuojami dėl galimų žmogaus teisių pažeidimų. Todėl žvalgybos kontrolierių institucijos sukūrimas yra labai svarbus žingsnis užtikrinant tokių galimų pažeidimų objektyvų tyrimą ir prevenciją. Ypač svarbu kuriant tokį nepriklausomą priežiūros mechanizmą skirti į žvalgybos kontrolierius tinkamos kvalifikacijos ir moralinių savybių asmenis, kurie galės kompetentingai ir nepriklausomai vertinti žvalgybos institucijų ir jų pareigūnų veiksmų atitiktį įstatymams, žvalgybos metodų taikymo pagrįstumą bei teisėtumą, išsamiai ištirti asmenų skundus.
Esu įsitikinusi, kad kandidatas šiuos reikalavimus atitinka ir taps puikiu žvalgybos kontrolieriumi, todėl prašau palaikyti šį mano teikimą. Dėkoju.
PIRMININKAS. Dėkojame pranešėjai.
Dabar pats kandidatas apie save ir atsakys į klausimus.
N. STATKUS. Gerbiamas posėdžio pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai, dėkoju už skirtą laiką. Norėčiau trumpai prisistatyti ir pateikti žvalgybos kontrolieriaus veiklos viziją. Mano CV jūs turite. Taupydamas laiką, biografijos faktų nekartosiu, tik pabrėšiu, kas man svarbiausia.
Sėkmingai tarnavau įvairiose svarbiose nacionalinį saugumą užtikrinančiose institucijose. Pirmininkavau Europos Tarybos Kovos su terorizmu darbo grupei, turiu mokslinės ir akademinės darbo patirties. Kad ir kokias pareigas eičiau, kad ir kokioje institucijoje dirbčiau, nė su viena nesusitapatinau, visada pirmiausia sąžiningai tarnavau Lietuvos valstybei.
Kaip žinoma, vienas iš pagrindinių demokratinio valdymo principų yra valstybės institucijų atskaitomybė piliečiams, tačiau žvalgybos institucijų specifika yra tokia, jog, norint užtikrinti jų veiklos veiksmingumą, jų veikla negali būti visiškai žinoma visuomenei. Jos turi turėti slaptus įrankius ir didelius įgaliojimus veikti, todėl demokratija turi nustatyti kitą priežiūros mechanizmą nei vieša atskaitomybė. Priežiūra turi subalansuoti nacionalinio saugumo interesus ir žmogaus teisių ir laisvių apsaugą.
Žvalgybos kontrolieriaus institucija pagal kompetenciją ir turės prisidėti prie geresnės žmogaus teisių ir laisvių apsaugos žvalgybos institucijų veikloje užtikrinimo. Kartu ji turės tapti integralia nacionalinio saugumo sistemos dalimi, būdama kiek įmanoma objektyvi, profesionali, savarankiška ir nešališka. Todėl visuomenės, politikų, žvalgybos institucijų pasitikėjimas šia institucija yra esminis, jo sėkmingos veiklos laidas. Jei būsiu paskirtas, dėsiu visas pastangas, kad žvalgybos kontrolierius būtų nešališkas, autoritetingas subjektas, kuris prireikus, kilus ginčui ar abejonėms konkrečioje situacijoje galėtų gauti visą reikalingą informaciją, priimti aiškų, objektyvų, duomenimis grįstą vertinimą ir pateikti rekomendacijas. Svarbu pabrėžti, kad Žvalgybos kontrolieriaus institucija nėra skirta baudžiamajam persekiojimui, bet geresnei žmogaus teisių ir laisvių apsaugai žvalgybų veikloje skatinti, geresnėms praktikoms kurti. Sisteminių problemų, spragų, pilkųjų zonų paieška bus svarbi, kad būtų užkirstas kelias teisėtumo pažeidimams apskritai atsirasti. Sisteminių problemų tyrimai gali atsirasti tiek iš skundų, pranešimų tiek piliečių, tiek pareigūnų, tiek ir pačios institucijos iniciatyva per atliekamus patikrinimus.
Kokie būtų pirmieji darbai? Pirmas darbas – Žvalgybos kontrolieriaus įstaigos kūrimas, jos tapimas paslapčių subjektu. Reikia parengti nuostatus, darbo reglamentą, pareigybių sąrašus, pareigybių aprašus, be to joks tyrimas apskritai negalėtų prasidėti. Būtina įrengti darbui su įslaptinta informacija tinkamas patalpas, parengti įstaigos fizinio personalo, įslaptintos informacijos ir ryšių informacinių sistemų apsaugos tvarkas. To reikia, kad būtų galima saugiai gauti ir naudotis įslaptinta informacija, ir ypač svarbu užtikrinti pranešėjo konfidencialumą. Atlikus šiuos kūrimo darbus, susipažinus su žmogaus teisių ir laisvių apsaugos situacija žvalgybos institucijose ir paskyrus antrąjį žvalgybos kontrolierių, bus galima sudaryti metinę veiklos darbotvarkę, tai yra numatyti patikrinimų, konsultacijų sritis bei temas, ir taip galėtų prasidėti šios institucijos veikla.
Trumpai tiek. Dėkoju už dėmesį. Mielai atsakysiu į kilusius klausimus.
PIRMININKAS. Pirmoji jūsų klausia D. Šakalienė.
D. ŠAKALIENĖ (LSDPF). Iš tiesų mes visi, dirbantys Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, puikiai pažįstame gerbiamą Nortautą, todėl kaip tik ir yra susijęs mano klausimas su bendru darbu komitete. Turint omenyje, kad jūsų pagrindinis darbas ir užduotis buvo būtent Žvalgybos kontrolieriaus įstatymo rengimas, jo rašymas, ar jums atrodo, kad tai atitinka deklaruotą tikslą, kad Žvalgybos kontrolieriaus institucija bus skirta būtent sustiprinti skaidrumą, sustiprinti žmogaus teisių apsaugą žvalgybos darbe? Jūsų paties vertinimu, ar žmogus, kuris iš esmės parašė Žvalgybos kontrolieriaus įstatymą, tikrai nuveikėte didžiulį darbą, gali po to savo parašytas, aprašytas, parengtas pareigas ir eiti?
N. STATKUS. Dėkoju už klausimą. Turiu pasakyti, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto biure turėjau nemažai užduočių. Pirmiausia tos užduotys buvo tarpsektorinės, jos apėmė kelias nacionalinio saugumo sritis, rengiau, tiksliau, prisidėjau rengiant ir Nacionalinio saugumo strategijos naują redakciją, taip pat prisidėjau integruojant civilinę saugą ir krizių valdymo sistemą, dirbu toje darbo grupėje, taip pat iš tiesų prisidėjau rengiant jūsų minimą Žvalgybos kontrolieriaus įstatymą. Bet jį rengė Seimo valdybos patvirtinta darbo grupė, joje dirbo ir komiteto pirmininkas L. Kasčiūnas, ir S. Skvernelis, ir V. Bakas, ir R. Lopata. Taip, iš tikrųjų padėjau tvarkyti dokumentaciją, bet mano vaidmuo, sakyčiau, būtų perdėtas, kad aš būčiau pagrindinis rengėjas.
PIRMININKAS. Klausia V. Bakas.
V. BAKAS (DFVL). Iš tiesų kukliai jūs čia prisistatėte. Aš manau, tai, ką mes matėme, tikrai turėjo didelį krūvį rengiant Žvalgybos kontrolieriaus įstatymą. Buvo daugybė pasiūlymų, ilgas laikas, keli projektai, ir tą krūvį sėkmingai atlaikėte, išgirdote visas nuomones. Mes priėmėme subalansuotą teisės aktą ir už tai norėčiau padėkoti. Tikrai etapas buvo atliktas puikiai.
Dabar yra antras etapas, ir čia aš noriu užduoti klausimus. Be abejo, jūsų asmeninės savybės, žinios, kompetencija nekelia abejonių, kiek yra susijusios su nacionalinio saugumo sritimi. Bet žvalgybos kontrolieriaus uždavinys yra užtikrinti žvalgybos veiklos teisėtumo kontrolę, susijęs su žmogaus teisių apsauga.
Mano klausimas. Jūsų patirtis ginant žmogaus teises, žmogaus teisių srityje yra menkesnė, ir tai natūralu. Ir kaip ketinate tai kompensuoti, kaip manote, ką darysite, kad vis dėlto tos žmogaus teisių aspektas būtų labiau atlieptas Seimo žvalgybos kontrolieriaus veikloje? Ir, jeigu galima, antras klausimas. Be to, kad jūs kursite Žvalgybos kontrolieriaus institutą, vis dėlto yra tam tikrų problemų, susijusių su žmogaus teisių apsauga žvalgybų veikloje. Kokias ten matote pagrindines sritis ir rizikas, į kurias sutelksite savo dėmesį?
N. STATKUS. Dėkoju, gerbiamas Seimo nary. Iš tiesų turiu daugiau teorinės nei praktinės patirties žmogaus teisių ir laisvių apsaugos srityje, kadangi akademinėje srityje mano vienas iš mokslinių interesų buvo etinių konfliktų reguliavimo tyrimai, o tautinių mažumų, tautinių bendrijų teisės yra irgi sudėtinė teisių apsaugos, asmenų, priklausančių tautinėms mažumoms, apsaugos dalis. Tačiau kompensavimo mechanizmas yra labai paprastas. Įstaigoje tikrai bus teisininkų, tikrai tikiuosi, kad bus priimti kvalifikuoti ekspertai, turintys patirties žmogaus teisių ir laisvių apsaugos srityje.
Dėl antrojo klausimo turėčiau pasakyti, kad dabar, matyt, būtų labai sunku pasakyti, kiek giliai ir plačiai reikėtų eiti sudarant darbo programą. Manyčiau, kad labai prasminga pirmiausia susipažinti su visomis žvalgybas kontroliuojančiomis institucijomis – tai ir su Valstybės gynimo tarybos Žvalgybos koordinavimo grupe, su pačiu NSGK, su apygardų teismais, su asmens duomenų inspekcija, su Vyriausybės kanceliarija. Ir surinkus, ir susipažinus su konkrečia situacija būtų galima spręsti, kiek giliai ir kiek plačiai reikėtų eiti ir prie kokių temų apsistoti. Taip pat labai svarbu yra antrojo kontrolieriaus paskyrimas, nes manau, kad būtų labai sveika veiksmus derinti su antru kontrolieriumi, nors mes ir būtume, jeigu būčiau paskirtas, lygiaverčiai, lygiaverčiai savo įgaliojimais, teisėmis ir pareigomis, bet darbų derinimas visada yra labai svarbus ir prasmingas.
PIRMININKAS. Toliau klausia E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas pretendente, kaip jūs žiūrite į porą tokių situacijų – pačiam savo iniciatyva analizavimas viešuose informacijos šaltiniuose atsiradusios medžiagos? Nei koks nors teismo sprendimas, nei kas, o tiesiog matote, kad štai kažkas vyksta. Ar tai galėtų būti įtraukta į jūsų darbus? Ir kitas dalykas – politinių užsakymų ar nurodymų analizavimas. Pavyzdžiui, aš dabartinėje situacijoje įsivaizduoju, knyga „Pranešėjas ir Prezidentas“, ir Seimas kreipiasi į žvalgybos kontrolierių, tai yra į jus. Kaip jūs tai traktuotumėte, ar kaip realų pagrindą tirti, ar kaip politinį nurodymą savo paskirtam ombudsmenui? Jūs atsidurtumėte dviprasmiškoje padėtyje, pavyzdžiui, gavęs Seimo NSGK nurodymą, prašymą ar pasiūlymą. Kokia jūsų laikysena?
N. STATKUS. Ačiū, gerbiamas Seimo nary. Matote, bet kokią mano laikyseną, bet kokią reakciją visada lėmė, šiuo atveju lemtų, įstatymas – Žvalgybos kontrolieriaus įstatymas. Žvalgybos kontrolieriaus įstatymo 4 straipsnyje yra išdėstyti veiklos principai ir vienas iš tų principų, trečias, yra savarankiškumas – kad sprendimus žvalgybos kontrolierius priima savarankiškai, nepriklausomai nuo kitų valdžios institucijų. Taigi jokie Seimo NSGK ar kitų komitetų, ar kitų institucijų pavedimai negalėtų būti vykdomi. Informacija visada gali būti priimta kaip pretekstas pradėti patikrinimą, ar yra pagrindo atlikti vieną ar kitą tyrimą. Bet bet kokiu atveju tai priklausytų nuo faktinio turinio ir nuo faktinių aplinkybių.
Tas pats liečia ir pirmąjį klausimą. Iš tikrųjų tai priklausytų nuo faktinių aplinkybių turinio, kad būtų galima objektyviai vertinti.
PIRMININKAS. Toliau klausia J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas pretendente, jūs pats ką tik atsakydamas į kito kolegos klausimą pripažinote, kad patirties žmogaus teisių ir laisvių gynimo srityje neturite. Praktinės patirties. Sakėte jūsų labiau teorinės žinios. Iš tikrųjų norėčiau tada paklausti, kokia ta jūsų asmeninė žmogaus teisių ir laisvių koncepcija? Jūs truputį užsiminėte apie etninius konfliktus, apie tautinių mažumų klausimus. Bet dabar yra ir kitų klausimų, kurie susiję, tiek žmogaus orumas, privatus gyvenimas, tas pat ir mažumų klausimas, bet ne vien tautinių mažumų, ir panašiai.
Kokia jūsų asmeninė koncepcija žmogaus teisių gynimo srityje, nes jums teks priimti sprendimus, nepaisant to, kokie kompetentingi teisininkai bus priimti jūsų tarnyboje, sprendimai bus jūsų.
N. STATKUS. Tikrai taip, sutinku, gerbiamas Seimo nary, bet mano koncepcija negali būti skirtinga nuo tos, kuri išdėstyta Jungtinių Tautų Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje, Europos žmogaus pagrindinių teisių ir laisvių deklaracijoje, Lietuvos Respublikos Konstitucijoje. Asmens orumas, žmogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės, būsto neliečiamybė, asmens ir šeimos privataus gyvenimo neliečiamybė, teisė į taikius susirinkimus, teisė laisvai burtis į asociacijas. Bet koks šių teisių ribojimas turi būti įstatymu ribojamas ir tai turi daryti kompetentingi subjektai – teismai. Taigi vadovausiuosi įstatymu, griežtai įstatymų raide.
PIRMININKAS. A. Skardžius klausia.
A. SKARDŽIUS (DPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas pretendente į labai atsakingą postą, norėčiau jūsų pasiteirauti. Vis dėlto, jums turbūt ne paslaptis, viešoje erdvėje yra nuskambėję daug atvejų, kai pareigūnai prisipažįsta, kaip buvo 2019–2020 metais verčiami neteisėtai sekti Seimo narius, kitus asmenis. Tai buvo tarsi užsakymų stalas specialiosioms tarnyboms piktnaudžiauti savo galia. Neretai tai buvo daroma ir už pinigus, sumokant už tai.
Jūs ilgą laiką dirbote VSD valdybos viršininku, valdybos viršininko pavaduotoju. Ar jūs nematėte tokių faktų dėl tokios neteisėtos veiklos? Ir jeigu jums bus tie faktai pateikti, ar jūs atliksite tyrimus savo buvusių kolegų atžvilgiu? Turbūt kai kurie jau išvaryti iš Valstybės saugumo departamento, dirba kitose institucijose, bet turi politinę globą. Kaip jūs elgsitės, gerbiamas kolega?
N. STATKUS. Dėkoju, gerbiamas Seimo nary. Žvalgybos kontrolierius turi būti nešališkas ir imtis visų skundų, piliečių skundų, pareiškėjų skundų, jeigu jie atitinka skundams keliamus reikalavimus. Taigi visi skundai bus atitinkamai vertinami pagal įstatymų nuostatas.
PIRMININKAS. R. Šarknickas klausia.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Žinoma, dabar, ko gero, žvalgyba stebės žvalgybą. Gaila, kad Lietuvoje yra nepasitikima vieni kitais. Įvairiose savivaldybėse yra daug prikurtų valdybų. Aš šiek tiek keistai žiūriu į šitą dalyką. Skundai nugula stalčiuose, net apdulka ir panašiai. Dėl jūsų asmens aš tikrai nieko neturiu, tik tiesiog noriu nuomonės, kaip jūs pats vertinate, ar iš tikrųjų reikalinga dar viena žvalgyba? Ačiū.
N. STATKUS. Negaliu vertinti. Kadangi įstatymų leidėjas apsisprendė dėl institucijos, todėl daugiau komentarų negaliu pateikti.
PIRMININKAS. Klausia D. Kepenis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkoju. Gerbiamas pretendente, jūs tapsite Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolieriumi. Kaip žinome, ne viena institucija užsiima šia veikla. Gal galite pasakyti, kiek tokių organizacijų, tokių institucijų, kurių veikla apima terminą „žvalgyba“, užsiima žvalgyba, yra? Mes ne kartą esame girdėję, kad dubliuojasi tos funkcijos, kartais net nesveika konkurencija, keitimasis duomenimis ten kartais keistai vyksta. Kokias esmines problemas jūs matote? Kiek tų organizacijų jūs žadate kontroliuoti? Kaip jūs matote, ar paprastas, ar sudėtingas bus jų veiklos koordinavimas? Kokios problemos bus pačios pirmos, nuo kurių jūs pradėsite veikti? Ką šiandien aktualiausia būtų suderinti, koordinuoti šių žvalgybos institucijų veikloje? Ačiū.
N. STATKUS. Ačiū, Seimo nary, už svarbų klausimą. Įstatymas numato, kad žvalgybos kontrolierius atliktų teisėtumo ir atitikties žmogaus teisių ir laisvių reikalavimams priežiūrą dviejų institucijų, tai yra Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos. Jų funkcijos Žvalgybos įstatyme yra labai aiškiai atskirtos: vieni užsiima žvalgyba ir kontržvalgyba civilinėje srityje, kiti – karinėje srityje. Čia jau jums, gerbiami Seimo nariai, vertinti, ar tas atskyrimas yra aiškus, dubliuojasi ar nesidubliuoja. Aš to vertinti nesiimsiu. Nors esu tik kandidatas, bet elgiuosi taip, kad nesukelčiau jokių minčių, jog nesu politiškai neutralus.
Kalbant apie panašias institucijas, jeigu aš teisingai supratau klausimą, kiek dar tokių institucijų yra. Europos Sąjungos, NATO ir Europos ekonominės bendrijos šalyse ši Lietuvoje įkurta institucija būtų keturiolikta. Iki šiol veikė 13 tokių panašių institucijų. Jų sudėtis, jų įgaliojimai, jų sudarymo principai skiriasi. Vienas skiria parlamentai, kitas skiria ir parlamentai, ir vykdomoji valdžia. Žodžiu, tų modelių yra įvairiausių, sunku pasakyti, kuris čia būtų geriausias. Bet tai tikrai nėra labai nauja Europos Sąjungos ir NATO erdvėje, beveik pusė narių tokias institucijas turi. Ar atsakiau į jūsų klausimą? Ačiū.
PIRMININKAS. Tai buvo paskutinis klausimas. Ačiū kandidatui. Dabar po pateikimo balsuoti, kaip žinote, nereikia. Fiksuojame, kad bus Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ir Žmogaus teisių komitetas. Siūloma svarstyti kovo 21 dieną. O iki to momento – susitikimai frakcijose. Reikia tik fiksuoti, kuris komitetas būtų kaip pagrindinis, ar Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, ar Žmogaus teisių komitetas. Kokių turite minčių? Čia projekte parašyta kaip alternatyvūs pasiūlymai. Labiau girdžiu Žmogaus teisių komiteto siūlymą. Fiksuojame, kad kaip pagrindinis bus Žmogaus teisių komitetas. Gerai.
Toliau likusią posėdžio dalį mus tribūnoje džiugins ekonomikos ir inovacijų ministrė. (Juokas salėje)
12.00 val.
Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo Nr. X-1478 1, 2, 5, 58, 59, 63 straipsnių ir 6 priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 591 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2392ES (pateikimas)
Pradžioje ji pateiks Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą Nr. XIVP-2392, po to – kitą projektą ir po to dar atsakys į klausimus. Prašau.
A. ARMONAITĖ (LF). Dėkui. Pradėsime nuo Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo projekto. Pristatau teikiamą Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtą Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo kai kurių straipsnių ir 6 priedo pakeitimo ir įstatymo papildymo 591 straipsniu įstatymo projektą. Teikiamu įstatymo projektu siekiama tinkamai įgyvendinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2018/958 dėl proporcingumo patikros prieš priimant naujas profesijų reglamentavimo nuostatas. Įstatymo projektas atsižvelgiant į gautą Europos Komisijos pagrįstą nuomonę dėl ES teisės pažeidimo procedūros dėl netinkamo proporcingumo direktyvos perkėlimo… Europos Komisijos pagrįstoje nuomonėje nurodoma užtikrinti, kad teisės aktų projektų nuostatų, kuriomis ribojama galimybė užsiimti reglamentuojama profesija, proporcingumo vertinimas būtų taikomas visoms teisės aktų nuostatoms, kuriomis tokia galimybė ribojama, kad būtų įtvirtintos konkrečios jau priimtų teisės aktų nuostatų stebėsenos priemonės ir jų vykdymo reguliarumas.
Taigi, atsižvelgiant į tai, įstatymo projektu siūloma tobulinti reglamentuojamų profesijų sąrašo reglamentavimo tvarką, tai yra atsisakyti teisės aktu tvirtinamo reglamentuojamų profesijų sąrašo. Šiuo metu tai daryti pavesta mūsų ministerijai įsakymu. Taip pat papildyti įstatymo projektą nuostatomis dėl norminių teisės aktų nuostatų stebėsenos numatant, kad ji vykdoma Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka. Taip pat tobulinti kompetentingų institucijų dėl profesinių kvalifikacijų pripažinimo skyrimo mechanizmą, atsisakyti nuostatos dėl konkrečių kompetentingų institucijų tvirtinimo atskiru teisės aktu, tai yra Vyriausybės nutarimu.
Priėmus įstatymo projektą ir taikant nuostatų stebėsenos priemones bus sudarytos sąlygos tinkamai įvertinti reikalavimus reglamentuojamoms profesijoms ir stebėti jų atitiktį proporcingumo principui, atsižvelgiant į pokyčius, įvykusius po atitinkamų nuostatų priėmimo. Neproporcingas profesijų reglamentavimas kuria dideles kliūtis rinkoje teikiamoms paslaugoms.
Taip pat dar pridursiu, kad į Seimo Teisės departamento pateiktas pastabas, tiksliau, vieną pastabą mes atsižvelgsime Seimo komitetuose. Tai yra techninė pastaba dėl netikslios numeracijos. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Dabar klausimai. Tiktai vienas klausiantis – tai M. Puidokas. Nėra salėje.
Tada motyvai už, prieš. Nėra užsirašiusių. Tada baigėme šį klausimą.
Fiksuokime, kad pagrindinis būtų Švietimo ir mokslo komitetas, papildomo komiteto nesiūlome. Numatoma svarstymo data būtų balandžio 6 diena.
12.03 val.
Metrologijos įstatymo Nr. I-1452 2, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 38 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2447ES (pateikimas)
Tada kitas projektas, kurį ministrė pristatys, yra Metrologijos įstatymo kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2447. Prašau.
A. ARMONAITĖ (LF). Dėkoju. Teikiamu įstatymo projektu siekiama Metrologijos įstatymą papildyti nuostatomis siekiant šių tikslų. Pirma. Užtikrinti parduodant sveriamų, skaičiuojamų, matuojamų ar dozuojamų prekių kiekio kontrolę.
Antra. Nustatyti vienodus reikalavimus paskirtosioms įstaigoms.
Trečia. Sudaryti sąlygas juridiniams asmenims paskirtos baudos mokėjimą išdėstyti dalimis vienų metų laikotarpiu.
Ir ketvirta. Patikslinti įstatymu įgyvendinamų Europos Sąjungos teisės aktų sąrašą.
Šiuo metu Lietuvos metrologijos inspekcija neturi įstatymu įtvirtinto teisinio pagrindo atlikti parduodant sveriamų, skaičiuojamų, matuojamų ar dozuojamų prekių kiekio kontrolės. Vadovaujantis Viešojo administravimo įstatymo nuostatomis, kontroliniai pirkimai gali būti atliekami tik įstatymų nustatytais atvejais, todėl šiuo metu inspekcija negali atitinkamai atlikti visų įstatyme numatytų funkcijų. Šiuo metu juridinis asmuo, savo kompetenciją įrodęs kitu negu akreditavimas būdu, teisę atlikti matavimo priemonės patikrą įgyja dvejų metų laikotarpiui, tačiau nėra aiškiai reglamentuota, ar teisė tokioms įstaigoms gali būti įgyjama vieną kartą, tai yra įstatyme egzistuoja teisinė spraga.
Taip pat įstatyme nėra nustatytos sąlygos, kada, panaikinus paskirtosios įstaigos teisę atlikti matavimo priemonės tipo įvertinimą, patikrą, kontrolės sistemos įvertinimą ir patikrinimus, ši teisė gali būti įgyjama iš naujo. Tai dar viena teisinė spraga, kurią taisome.
Taip pat iki šiol įstatyme nebuvo numatyta galimybė juridiniam asmeniui paskirtos baudos mokėjimą išdėstyti per laikotarpį iki vienerių metų, jeigu sumokėti baudos per įstatyme nurodytą terminą, tai yra 30 dienų, juridinis asmuo negali.
Taigi, atsižvelgiant į tai, įstatymo projektu bus patikslintos įstatymo nuostatos ir bus suteiktos sąlygos Metrologijos inspekcijai veiksmingai vykdyti savo veiklą, užtikrintos vienodos sąlygos vykdyti veiklą paskirtosioms institucijoms. Įstaigų, kurios savo kompetenciją įrodžiusios kitu nei akreditavimas būdu, reglamentuojama aiški teisės atlikti patikrą galiojimo trukmė ir nustatomos pakartotinės šios teisės įgijimo sąlygos. Suvienodinami visoms paskirtosioms įstaigoms taikomi reikalavimai, kai yra panaikinama teisė atlikti tipo įvertinimą, patikrą, kontrolės sistemos įvertinimą ir patikrinimus. Sudaroma galimybė juridiniams asmenims, kurių finansinė padėtis sunki ir dėl to jie negali sumokėti paskirtos baudos iš karto, vykdyti kitus finansinius įsipareigojimus, stabilizuoti savo finansinę būklę ir sumokėti paskirtą baudą dalimis.
Dėl įstatymo projekto nepadidės administracinė našta ir nebus sukelta ūkio subjektams prisitaikymo prie naujo reguliavimo išlaidų padidėjimo. Aš atkreipsiu dėmesį, kad priešingai – viena iš nuostatų yra draugiškas reguliavimas, kai paskirtą baudą įmonė galės sumokėti per vienerius metus, o ne per 30 dienų, kaip yra numatyta.
Taip pat į Teisės departamento pastabas mes atsižvelgsime Seimo komitetuose derinimo metu.
PIRMININKAS. Dėkui. Matau, kad klausti niekas neužsirašė. Pasisakymai. Taip pat nėra pasisakančių. Apsispręsime dėl projekto per numatytą balsavimo intervalą. Galbūt ministrę prašysime grįžti į savo vietą, nes iki balsavimo intervalo dar 8 minutės. Tada apsispręsime dėl jūsų projekto ir tęsite atsakymus į klausimus.
12.09 val.
Alternatyviųjų degalų įstatymo Nr. XIV-196 6, 12, 23 ir 35 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2305(2) (svarstymas)
Dabar mes sutaupę laiko galime paimti ką nors iš rezervinių klausimų. Nematau L. Kasčiūno. R. Vaitkus yra. Mes galime rezervinį 2 klausimą – Alternatyviųjų degalų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2305(2). Svarstymo stadija. Kaip minėjau, R. Vaitkus pateiks Aplinkos apsaugos komiteto išvadą.
R. VAITKUS (LSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Kovo 8 dieną Aplinkos apsaugos komitetas svarstė projektą ir buvo pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Dėkui. Pažiūrėsime, ar diskutuoti yra užsirašiusių. Ne, nėra užsirašiusių. Dėl motyvų? Taip pat nėra užsirašiusių. Apsispręsime per numatytą balsavimo intervalą. Iki jo liko 6 minutės.
12.09 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2021 m. sausio 7 d. nutarimo Nr. XIV-154 „Dėl Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-2427 (pateikimas)
Galime tęsti rezervinių klausimų svarstymą. Matau, kad yra salėje A. Žukauskas. Jisai galėtų pateikti rezervinį 3 klausimą – Seimo nutarimo dėl Lietuvos Respublikos Seimo ankstesnio nutarimo „Dėl Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos patvirtinimo“ pakeitimo projektą. Pateikimo stadija.
A. ŽUKAUSKAS (LF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamieji Seimo nariai, Švietimo ir mokslo komitetas teikia Seimo nutarimo dėl Lietuvos Respublikos Seimo…
PIRMININKAS. Atsiprašau, iš tikrųjų aš girdžiu Seimo narių klausimus, kas čia vyksta. Vadovybės apsaugos departamentas turėtų susitvarkyti su netinkamais veiksmais svečių tribūnose. Matau, kad tai ir buvo padaryta. Tęsiame posėdį. Prašom.
A. ŽUKAUSKAS (LF). Tęsiu. Švietimo ir mokslo komitetas teikia siūlymą dėl… Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2021 m. sausio 7 d. nutarimo „Dėl Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektą. Šiame projekte iš minėtos komisijos narių numatoma išbraukti poną A. Antanaitį, poną T. Daukantą, kadangi ponas A. Antanaitis nustojo eiti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininko pareigas, o ponas T. Daukantas nebedirba Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje, ir tuo pačiu siūlymu skirti ponią daktarę V. Meiliūnaitę, kuri šiuo metu yra Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė, o vietoj T. Daukanto nieko neskirti, nes Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nieko nepasiūlė.
PIRMININKAS. Dėkui. Klausti niekas nepageidauja. Dėkui, galite grįžti į savo poziciją. Dėl motyvų taip pat niekas neužsirašė. Apsispręsime per balsavimo intervalą.
12.12 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. lapkričio 13 d. nutarimo Nr. XIV-6 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo seniūnų sueigos sudarymo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-2532 (pateikimas)
Toliau, jeigu neprieštarautumėte, aš pateikčiau rezervinį 4 klausimą, tai yra Seimo seniūnų sueigos sudėties koregavimas. Kaip žinome, padidėjusi Mišri grupė išsirinko naują savo vadovybę, šios grupės vadovė A. Širinskienė ir būtų deleguojama į Seniūnių sueigos nares. Tai toks formalus sprendimas. Siūloma pakoreguoti Seniūnų sueigos sudėtį. Klausti niekas neužsirašė. Dėl motyvų nėra užsirašiusių. Apsispręsime ir dėl šio projekto per balsavimo intervalą.
12.13 val.
Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo Nr. X-1238 2, 7, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 24, 28, 29, 30 ir 31 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2500 (pateikimas)
Ir dar liko mums 2 minutės, galbūt… Čia prie mūsų artėja ministrė J. Šiugždinienė, ji prašytų sudaryti galimybę pateikti iš vakarinio posėdžio 2-5 klausimą – Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-2500. Pateikimo stadija. Kviečiu ministrę į tribūną.
J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Dėkui. Kolegos, šiuo nutarimo projektu siūloma pritarti pateiktam įstatymo projektui… pateikti jį Lietuvos Respublikos Seimui ir prašoma svarstyti įstatymo projektą skubos tvarka. Skubos prašoma, nes Vietos savivaldos įstatymo pakeitimo įstatymas įsigalioja jau nuo 2023 m. balandžio 1 d., todėl siekiama, kad neatsirastų teisinio reguliavimo spragos ir teisinis neapibrėžtumas nesutrikdytų vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros priemonių sistemų funkcionavimo.
Tikslas – suderinti Lietuvos Respublikos vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo nuostatas su Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo nuostatomis. Projektu siekiama pakeisti Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo nuostatas, nurodant, kad iki šiol savivaldybės administracijos direktoriaus vykdytas su vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros priemonių įgyvendinimu susijusias funkcijas turės vykdyti savivaldybės vykdomoji institucija. Vykdomosios institucijos sąvoka pasirinkta, atsižvelgus į Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 58 straipsnio 2 dalies 3 punktą, kuriame reglamentuojama, kad savivaldybės vykdomoji institucija organizuoja ir koordinuoja vaiko minimalios priežiūros priemonių vykdymą.
Įvertinus suderinimo metu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pateiktą pastabą, atsižvelgta į Viešojo administravimo įstatymo 11 straipsnio 1 dalį, įstatymo projektas papildytas nuostata, kad prašymai dėl vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros priemonių skyrimo, pratęsimo, pakeitimo ir panaikinimo, kiek to nereglamentuoja šis įstatymas, teikiami ir nagrinėjami Viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka. Tai tiek.
PIRMININKAS. Jūsų klausti užsirašė du Seimo nariai. Pirmasis klausia A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiama ministre, kadangi buvau vienas iš tų, kuris priėmė tą įstatymą, daug diskutavome pirminėje stadijoje, kai atsirado šis įstatymas, tai suprantu, kad jūs čia daugiau kosmetiškai, atsižvelgdama į Savivaldos rinkimų įstatymą. Ar vis dėlto nebuvo padaryta analizė, kaip šis įstatymas funkcionuoja ir ką galima būtų pagerinti sprendžiant šiuos su nepilnamečiais susijusius klausimus? Nes aš pasižiūrėjęs į kai kuriuos straipsnius matau, kad kai kas išbraukiama. Ten, sakykime, anksčiau administracijos direktorius turėdavo informuoti Švietimo ministeriją apie situaciją savivaldybėje. Kadangi dabar šios pareigos permestos merui, tai paprasčiausiai ši dalis išbraukta. Kaip vyks tolesnis koordinavimas ir kas bus atsakingas už šito įstatymo įgyvendinimo priežiūrą? Ačiū.
J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Man atrodo, natūralu, kad savivaldos institucijos, būdamos arčiausiai žmonių ir geriausiai pažinodamos savo aplinką, žinodamos, kas vyksta mokyklose ir kam reikalinga minimali priežiūra ar vidutinė priežiūra, ir rūpinasi šiuo klausimu. Turbūt ministerijai, kuri yra Vilniuje, labai sudėtinga tą kiekvieną atvejį matyti ir spręsti. Man atrodo, natūralu, kad atsakomybė šiuo atveju yra savivaldybės.
PIRMININKAS. Klausia I. Kačinskaitė-Urbonienė.
I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). Aš, tiesą sakant, irgi taip pat norėjau pasiteirauti apie poveikį. Manau, kad tada, kada mes priimame vienus ar kitus įstatymus, labai svarbu pasižiūrėti, kaip veikia. Matome pavyzdžių, kaip vienos savivaldybės labai gerai susitvarko, ir tą parodė mūsų analizė Savižudybių ir smurto prevencijos komisijoje, kai kalbėjome apie tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorius, kai kur skyrius, o kai kurios labai prastai, kai kur visiškai neatsižvelgiama arba labai formaliai atliekamos tos funkcijos. Taip, mums visai neblogai pavyko sukoordinuoti veiksmus tarp Švietimo ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, vaiko teisių, tačiau vis dėlto labai svarbu stebėsena ir situacijos analizė visoje Lietuvoje. Tokių tyrimų nėra atliekama. Norėjau paklausti, ministre, gal planuojate iš savo biudžeto lėšų numatyti tyrimą, kaip sekasi ir kaip užtikrinama minimali ir vidutinė vaiko priežiūra būtent per TBK ir visą šią instituciją?
J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Kol kas tikrai neplanuojame tokios analizės atlikti, nesame gavę labai daug kokių nors nusiskundimų ar nematome labai didelių čia tam tikrų problemų. Tikrai to nesame numatę. Tačiau, pavyzdžiui, lankomumo klausimais esame numatę tam tikras analizes. Lietuva iki šiol negaudavo duomenų apie vaikų lankomumą, o šiandien mes jau turime tam tikrus duomenis, kaip atrodo mūsų vaikų lankomumas mokyklose. Tai iš karto galiu pasakyti, kad atrodo labai prastai. Kai kuriais aspektais mes tikrai gilinamės. Šiuo aspektu nesame numatę analizės.
PIRMININKAS. Dėkui, ministre. Dėl motyvų niekas neužsirašė. Galėsime kaip tik dėl šio projekto ir apsispręsti, nes esame pasiekę balsavimo intervalą. Kviečiu balsuoti, ar pritariame po pateikimo ką tik ministrės apibūdintam projektui.
Balsavo 105 Seimo nariai: už – 104, prieš nėra, susilaikė 1. Pagrindinis – Švietimo ir mokslo komitetas. Pritariame. M. Puidokas dėl vedimo tvarkos.
M. PUIDOKAS (MSNG). Prašau įskaityti mano balsą už.
PIRMININKAS. Fiksuojame protokole, kad balsas už. Taigi komitetą įvardinau.
Dabar Vyriausybė siūlo skubos tvarką. Ar galime bendru sutarimu? Matau, kad linksi.
Prašau, dėl vedimo tvarkos – B. Pietkiewicz.
B. PIETKIEWICZ (MSNG). Labai ačiū. Aš irgi prašau užskaityti mano balsą už.
PIRMININKAS. Gerai, dėl protokolo fiksuosime. Bendru sutarimu pritarėme skubai. Svarstymo data būtų kovo 23 diena.
12.20 val.
Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo Nr. X-1478 1, 2, 5, 58, 59, 63 straipsnių ir 6 priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 591 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2392ES (pateikimo tęsinys)
Dabar grįžtame prie rytinio posėdžio darbotvarkės projektų. Balsuosime dėl darbotvarkės 1-9 klausimo – Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatymo kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projekto. Ar pritariame po pateikimo?
Balsavo 110: už – 108, prieš – 1, susilaikė 1. Po pateikimo pritarta.
Pagrindinis būtų Švietimo ir mokslo komitetas. Svarstymo data numatoma balandžio 6 diena. Pritariame bendru sutarimu.
12.21 val.
Metrologijos įstatymo Nr. I-1452 2, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 38 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2447ES (pateikimo tęsinys)
Kitas projektas – Metrologijos įstatymo kai kurių straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2447ES. Gal galime bendru sutarimu pritarti po pateikimo? Nematau prieštaravimų, pritariame bendru sutarimu.
Pagrindinis dėl šio projekto būtų Ekonomikos komitetas. Svarstymo data numatoma balandžio 18 dieną. Pritariame.
12.22 val.
Alternatyviųjų degalų įstatymo Nr. XIV-196 6, 12, 23 ir 35 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2305(2) (svarstymo tęsinys)
Toliau. Mes spėjome apsvarstyti keletą rezervinių klausimų. Eilės tvarka pirmiausia būtų rezervinis 2 klausimas – Alternatyviųjų degalų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2305(2). Balsuosime, ar pritariame po svarstymo.
Balsavo 112: už – 105, prieš – 2, susilaikė 5. Po svarstymo pritarta.
12.23 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2021 m. sausio 7 d. nutarimo Nr. XIV-154 „Dėl Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-2427 (pateikimo tęsinys)
Rezervinis klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2021 m. sausio 7 d. nutarimo „Dėl Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-2427. Balsuojame, ar pritariame po pateikimo.
Balsavo 110: už – 108, prieš nėra, susilaikė 2. Pritarta po pateikimo.
Pagrindinį komitetą dėl šio projekto numatytume Švietimo ir mokslo komitetą. Svarstymo data – kovo 21 diena. Tinka? Nematau prieštaraujančių.
12.24 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. lapkričio 13 d. nutarimo Nr. XIV-6 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo seniūnų sueigos sudarymo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-2532 (pateikimo tęsinys, svarstymas ir priėmimas)
Darbotvarkės rezervinis 4 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Seniūnų sueigos sudarymo“ pakeitimo projektas Nr. XIVP-2532. Gal galime bendru sutarimu? Negalime. Gerai, balsuojame, ar pritariame po pateikimo.
Balsavo 113: už – 103, prieš – 1, susilaikė 9. Iš tiesų bendro sutarimo čia nebuvo.
Dabar tokius projektus mes iškart ir priimame, bet pirmiausia svarstymo stadija. Nėra užsirašiusių kalbėti.
Balsuojame vėl, ar pritariame po svarstymo.
Balsavo 114: už – 110, prieš nėra, susilaikė 4. Po svarstymo pritarta.
Priėmimas. Nėra užsirašiusių kalbėti.
Balsuojame, ar priimame šį nutarimo projektą.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 112: už – 109, prieš nėra, susilaikė 3. Nutarimas priimtas. (Gongas)
Taigi baigėme šio intervalo balsavimus.
12.27 val.
Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės atsakymai į Seimo narių klausimus (pagal Seimo statuto 208 straipsnio 13 ir 14 dalis)
Vėl aš kviečiu į tribūną ekonomikos ir inovacijų ministrę A. Armonaitę, ji atsakys į Seimo narių iš anksto pateiktus klausimus.
A. ARMONAITĖ (LF). Laba diena. Esu pasiruošusi atsakyti į grupės Seimo narių iš anksto man pateiktus klausimus. Tikriausiai paskaitysiu iš pradžių klausimą, paskui į kiekvieną klausimą savo atsakymą.
Seimo narių grupės klausimas: ar pritariate ir savo politinėje veikloje, eidama ministro pareigas, vadovaujatės šiomis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 bei 26 straipsnių nuostatoms: „Žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas“; „Minties, tikėjimo ir sąžinės laisvė nevaržoma“? Atsakymas. Visiškai pritariu ir remiu žodžio bei minties laisvę, nes tai yra kertinis laisvos, demokratinės valstybės pamatas. Mano vadovaujama Laisvės partija yra būtent ta politinė jėga, kuri skiria ypatingą dėmesį žmogaus teisėms ir laisvėms. Deja, bet mūsų Seime vis dar yra nemažai politikų, kuriems žmogaus teisės ir laisvės yra antraeilis dalykas. Jų netrikdo tai, kad kai kuriose žmogaus teisių srityse Lietuva yra nedaug tepažengusi nuo Rusijos ir Baltarusijos. Jie net nenori, kad šiomis temomis būtų kalbama Seime, ir siūlo šiuos klausimus išbraukti iš Seimo posėdžių darbotvarkės. Tikiuosi, kad man užduotus klausimus pasirašiusi ponia A. Širinskienė ir kiti Seimo nariai taps Laisvės partijos sąjungininkais ginant žmogaus teises ir laisves.
2-as klausimas: kaip vertinate cenzūrą? Ar ji, jūsų manymu, galima demokratinėje valstybėje? Cenzūrą vertinu neigiamai ir džiaugiuosi, kad jos apraiškų Lietuvoje nėra, tačiau turime būti budrūs ir blokuoti Rusijos bei kitų mums priešiškų valstybių propagandą, kuri yra nukreipta prieš Lietuvos valstybingumą ir žmonių gerovę. Lietuvoje įtvirtinta laisvė skleisti informaciją yra nesuderinama su nusikalstamais veiksmais. Naudodamasi proga taip pat kviečiu kolegas išlikti budrius ir atsirenkant, ir platinant sąmokslo teorijas ir Lietuvos priešams naudingus naratyvus.
3-iasis klausimas. Ilgas, tai truputėlį sutrumpinsiu. Šių metų vasario 23–26 dienomis parodų centre „Litexpo“ vykusioje Knygų mugėje šio centro vadovybė (kaip klausia klausiantieji) neva nurodė iš Knygų mugės erdvės pašalinti meninę instaliaciją, kuria buvo pristatoma knyga „Baimės metai“. „Litexpo“ vadovybė knygos ekspozicijos organizatoriams nurodė išmontuoti ir pašalinti meninę instaliaciją, nes neva nenori problemų, be to, esą, yra gavusi reikalavimus iš O. Šurajevo nuimti šią neva politizuotą instaliaciją. Dėl to meninę instaliaciją organizatoriai buvo priversti pašalinti. Kaip vertinate tokią saviraiškos ir minties laisvės cenzūrą, kuomet nurodoma pašalinti menines instaliacijas vien dėl to, kad ant vienos iš jų kraštinių užrašytas žodis „premjerė“, net nepaminint jokio asmens pavardės?
Ekonomikos ir inovacijų ministerija neorganizuoja knygų mugių. Šiuo metu esame susikoncentravę į darbus tam, kad Lietuvoje įvyktų svarbios reformos. Inovacijų reforma, sukurianti daugiau aukštos pridėtinės vertės ir gerai apmokamų darbo vietų, žalioji ekonomikos transformacija, skaitmeninės ekonomikos reforma, kitos reformos, taip pat, kad Lietuvos verslą sėkmingai pasiektų Europos Sąjungos parama. Turime parengę 1 mlrd. eurų planą, kuris turėtų paskatinti šalies ekonomikos augimą ir valstybės paslaugų skaitmenizavimą. Kviečiu verslo įmones aktyviai naudotis šiais instrumentais, ne tik užtikrinti savo konkurencingumą, o ir augti ne tik Lietuvoje, bet ir regione. Taip pat didelį prioritetą skiriame mažinti administracinę naštą mūsų verslui, kad jis galėtų netrukdomai augti.
Knygų mugėse dalyvaujančios leidyklos nuomoja plotą iš bendrovės „Litexpo“ ir savo nuožiūra sprendžia, ką demonstruoti savo stenduose, kokias knygas pristatyti. Pandemijos metu „Litexpo“ veikė nuostolingai, todėl turime tikslą, kad įmonės finansiniai rezultatai gerėtų, joje vyktų kuo daugiau renginių. Išpopuliarėjusi Knygų mugė mums padeda siekti šio tikslo.
4-asis klausimas. Ar O. Šurajevas užima kokias nors pareigas jūsų vadovaujamoje ministerijoje, Vyriausybėje ar „Litexpo“, ar turi valdingus įgaliojimus duoti nurodymus dėl ekspozicijų turinio ir formos?
Asmuo vardu O. Šurajevas Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje nedirba. Kiek man yra žinoma, toks asmuo taip pat nedirba Vyriausybėje ir Vyriausybės kanceliarijoje. O. Šurajevas, kaip ir bet kuris parodos lankytojas, gali reikšti savo pilietinę poziciją, kaip tai garantuoja Lietuvos Respublikos Konstitucija. Suprantu, kad A. Širinskienės ir O. Šurajevo santykiai nėra patys geriausi, tačiau manau, kad Seimo nariai neturėtų naudotis savo pareigomis suvesdami sąskaitas su visuomenininkais ir būtent kovodami prieš sau neįtinkančią nuomonę.
5-asis klausimas. „Litexpo“ yra valstybės valdoma įmonė. Valstybei atstovaujanti institucija – jūsų vadovaujama Ekonomikos ir inovacijų ministerija. Ar jums, kaip ekonomikos ir inovacijų ministrei, nėra gėda, kad „Litexpo“ imasi cenzūruoti menines instaliacijas vien dėl to, kad jos, subjektyviu kažkieno vertinimu, nėra palankios valdančiajai daugumai, o kiti valstybę valdančius, tačiau valdančiajai daugumai nepriklausančius asmenis kritikuojantys kūriniai, pavyzdžiui, knyga „Pranešėjas ir Prezidentas“, yra netrukdomai eksponuojami taip, kaip sumanyta leidėjų? Kaip toks cenzūros toleravimas suderinamas su jūsų vadovaujamos Laisvės partijos deklaruojamomis vertybėmis?
Kaip jau minėjau, parodos dalyviai patys sprendžia, kas turėtų būti eksponuojama jų stenduose. Nepasikliaukime sąmokslo teorijomis ir nepagrįstais gandais. Pandemija jau seniai baigėsi ir šiuo metu turime susikoncentruoti į kitas valstybei ir Lietuvos žmonėms aktualias problemas. Dirbkime, kad valstybėje įvyktų svarbios reformos, kad toliau nesustotų mūsų šalies ekonomika, būtų užtikrintos pagrindinės žmogaus teisės, prasidėtų ilgai laukti pokyčiai valstybės tarnyboje ir gerėtų švietimo sistema. Šiuose klausimuose taip pat nuolatos atsikartoja toks suponavimas tarsi „Litexpo“ vadovybė kažką liepė leidyklai pašalinti. Ir aš, ir mano komanda kalbėjome su šios įmonės atstovais. Nors įmonės Lietuvos Respublikoje šiaip jau yra depolitizuotos ir jų valdymas nuo politikų yra atribotas, bet teko pasidomėti, kad jau gavau klausimus, ir gaištame savo brangų laiką narpliodami šitą temą. Tokio reikalavimo „Litexpo“ vadovybė parodos dalyviams, kurie vėliau pašalino savo instaliaciją, nenurodė. Pati leidykla tai padarė savo nuožiūra, tikriausiai, dėl jiems vieniems suprantamų priežasčių. Kviečiu tiesiog jų pasiklausti, kodėl ir kaip jie priėmė tą sprendimą.
6-as klausimas. Ar jūs kalbėjotės apie cenzūrą Knygų mugės metu su „Litexpo“ vadovybe ir įspėjote juos apie su Konstitucija bei pamatinėmis žmogaus laisvėmis ir teisėmis nederantį elgesį? Jei ne, kodėl toleruojate Konstitucijos laužymą ir žmogaus teisių bei laisvių suvaržymą bendrovėje, už kurios veiklą jūs, kaip ministrė, esate tiesiogiai atsakinga?
Dar kartą noriu pakartoti, kad kalbėjome su „Litexpo“ vadovu ir jūsų įtarimai dėl cenzūros apraiškų Knygų mugės metu nepasitvirtino. Tai liudija ir žiniasklaidos publikacijos apie parodą.
Šituos klausimus taip pat galiu traktuoti kaip tam tikrą puolimą prieš „Litexpo“, kaip bandymą kompromituoti valstybės valdomų įmonių depolitizavimo procesą, kai politikai nesikiša į įmonių valdymą ir yra nuo jo atsiriboję. Taip pat tai yra akivaizdus ir tiesioginis trukdymas mūsų valstybės įmonei itin svarbiu metu, nes būtent šią vasarą vyks NATO viršūnių susitikimas ir visi atsiraitoję rankoves ruošiasi jam, dirba, kad šiam istoriniam įvykiui pasirengtų. Gaila, kad Seimo nariai daugiau nemato, kaip save kitaip įprasminti, kaip tik rašydami pranešimus spaudai apie įvykius, kurie netgi ir neįvyko. Tiesiog apie manomus įvykius, menamą cenzūrą.
7-as klausimas. Ką kaip ekonomikos ir inovacijų ministrė padarėte, kad ateityje bendrovėse, už kurių veiklą esate tiesiogiai atsakinga, nepasitaikytų panašių cenzūros atvejų bei kitų antidemokratinės veiklos elementų?
Visų pirma Ekonomikos ir inovacijų ministerija siekia, kad visos valstybės valdomos įmonės, nesvarbu, kokiai ministerijai pavaldžios jos yra, būtų depolitizuotos ir jas valdant politikai nedalyvautų. Yra nepriklausomi valdybų nariai, yra finansinės ataskaitos, yra skaidrios vadovų atrankos ir politikai valstybės valdomų įmonių veikloje nedalyvauja. Taip yra bet kurioje pažangioje valstybėje, demokratinėje valstybėje ir augančioje ekonomikoje. Mūsų valstybės valdomų įmonių politika remiasi, pirmiausia, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos rekomendacijomis.
Antra, visada skatinau ir skatinsiu žodžio laisvę Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje bei mums pavaldžiose įstaigose. Kaip žinote, mūsų organizacijose yra ir dirba dalis įvairių politinių pažiūrų žmonių, dalis jų dalyvauja rinkimuose su pačiomis įvairiausiomis politinėmis partijomis, ir tai yra visiškai normalu. Mes skiriame daug dėmesio savo darbuotojų motyvacijai stiprinti, geresnei darbo aplinkai, kas ilgus metus, tiesą sakant, nebuvo daryta. Tai, kad dabar daugėja pretendentų į mūsų paskelbtus konkursus į laisvas darbo vietas tiek mūsų ministerijoje, tiek įstaigose, vertinu kaip įrodymą, kad tie pokyčiai yra matomi. Dėkui.
PIRMININKAS. Suprantu, jūs atsakėte į raštu pateiktus klausimus. Dabar Seimo nariai papildomai gali paklausti. Pirmiausia klaus tie, kurie buvo pateikę klausimus. Tai A. Gedvilas. Prašom.
A. GEDVILAS (MSNG). Ačiū. „Lauk iš Seimo, lauk! Gėda!“ – tokiomis skanduotėmis piliečiai kažkada kreipėsi į parlamentą ir ragino jus išeiti pasikalbėti. Nekalbėjote, kaip ir premjerė, nors, skirtingai nei ji, žadėjote, kad pagalvosite apie atsistatydinimą. Seimo rinkimai ne už kalnų. Labai tikiuosi, kad mums pavyks atstovėti ne tik jūsų įsivaizduojamos laisvės, bet ir mūsiškės pamatus. „Vardan tos…“ – kaip sakoma.
Tačiau visame kame reikia ieškoti ir pozityvo, tad noriu pasveikinti jus su didesne drąsa, nei demonstravo premjerė ir ministrė. Gal galėčiau būtent jums padovanoti tą knygą, kurios taip paniškai bijojo premjerė? Gal jūs turėtumėte daugiau drąsos ją perskaityti, gal tada ir instaliacijos kitoje Knygų mugėje būtų kitokios – ne apie baimę ir premjerę, o apie drąsą ir jus? Juk jūs kūrėte žmones segreguojantį, diskriminuojantį galimybių pasą. Tas dar kartą įrodė, kad esate pasiryžusi viskam.
A. ARMONAITĖ (LF). Klausimas nenuskambėjo. Pasakysiu, kad darėme viską, kad Lietuvoje žmonės kuo mažiau nukentėtų nuo baisios pandemijos, kuri siautėjo visame pasaulyje. Mūsų tikslai buvo du: išsaugoti žmonių sveikatą – ir vakcinos buvo tas kelias, kuris padėjo mums išsaugoti žmonių sveikatą; antras dalykas, padaryti viską, kad Lietuvos ekonomika būtų atvira, galėtų veikti ir nenukentėtume, neprasidėtų įmonių griūtys, neprasidėtų dideli milžiniški atleidimai. Ir to neįvyko. Lietuva buvo viena iš dviejų Europos Sąjungos ekonomikų, kurios BVP ne nukrito, o priešingai – augo. Yra sektorių, kurie stiprėjo ir iš esmės išvežė šalies ūkį. Jis tarptautinėje arenoje taip pat yra pripažįstamas kaip įveikęs ne vieną iššūkį, tarp jų ir pandemijos iššūkį.
Dabar jūs iš esmės galite skleisti kokias norite sąmokslo teorijas. Apie tai ir yra ši valstybė, dėl to ji yra laisva, kad kiekvienas gali kalbėti iš esmės, ką nori, bet tiesiog kviečiu taip pat pajusti nors kruopelę savo atsakomybės, nes dėl jūsų skleidžiamų sąmokslo teorijų ne vienas žmogus sunkiai susirgo ir dar nežinau, kiek laukia ateityje.
PIRMININKAS. A. Butkevičius klausia.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Gerbiama ministre, mano klausimas ne apie Knygų mugę. Jūs čia giriatės, kad Lietuva kaip atvira šalis ir ekonomika yra stipri. Tai reikėtų padėkoti pirmiausia S. Skvernelio Vyriausybei dėl to, kad buvo suprasta tuo metu, pandemijos laikotarpiu, kad reikia padėti finansiškai įmonėms užtikrinti likvidumą ir išsaugoti darbo vietas. Bet ne apie tai.
Aš norėčiau jūsų paklausti, ar jūsų ministerija stebi dabar ekonominius pokyčius, ypač apdirbamojoje pramonėje. Kad gruodžio mėnesį kritimas buvo 10 %, tai čia faktiškai normalu būna gruodžio mėnesiais, bet ir sausio mėnesį jau buvo kritimas beveik 10 %. Tendencijos jau rodo, kad pramonės situacija tikriausiai yra blogėjanti. Ar turite jūs atsakingų žmonių, su kuriais būtų galima padiskutuoti, paklausti jų ir gauti atsakymą? Ačiū.
A. ARMONAITĖ (LF). Dėkui. Visų pirma dėl jūsų preambulės klausimo. Pandemiją valdėme dvi vyriausybės. Tiesą sakant, pirmą dieną, kai buvau paskirta ministre, neradau nei pagalbos priemonių, nes visos buvo pasibaigusios, nei biudžete numatytų finansų. Tai tą irgi reikėjo padaryti. Nieko nekaltiname. Suprantame, pandemijos buvo keletas bangų, gal atrodė, kad su rinkimais baigėsi.
Dabar dėl pramonės. Iš tiesų situacija ne tik dėl pramonės, bet ir apskritai dėl ekonomikos sveikatos išlieka stabili, bet kontekstas yra trapus. Kodėl? Todėl, kad Lietuva yra atvira, labai daug eksportuojanti ekonomika ir bet koks pokytis mūsų pagrindinėse eksporto rinkose iš karto tiesiai tą pačią, kitą dieną atsispindi mūsų įmonių užsakymuose ir veiklos rezultatuose. Tikėtina, kad dalis mūsų apdirbamosios pramonės kritimo yra dėl užsienio paklausos susitraukimo.
Kita vertus, galime irgi pasakyti, kad praėjusiais metais tikrai netrūko iššūkių: ir elektros kainos, ir dujų kainos, ir visa kita. Tačiau atlaikėme. Eksportas augo 29 %, tai yra gana svarbus rodiklis, nes iš esmės Lietuva gyvena iš eksporto. Stebime situaciją. Žinote, aš pasakysiu, jau buvo bent trys krizės, kurias Ekonomikos ir inovacijų ministerija turėjo valdyti: pandemijos dalis (kalbant apie karantino suvaržymus, atlaisvinimus ir pagalbą verslui), Kinijos nedeklaruotos sankcijos Lietuvai ir elektros kainos, tas palietė verslą. Per visas šias krizes mes stengėmės reaguoti kaip įmanoma greičiau, mes pritaikėme laikinus sprendimus tam, kad išloštume laiko ir įvyktų ilgalaikiai… būtų rasti ilgalaikiai sprendimai šioms krizėms spręsti. Mes visada turėdavome rinktis iš gana prastų alternatyvų, kai ką galbūt taikliau padarėme, kai ką ne taip taikliai, bet negalima tikriausiai apkaltinti nei šios Vyriausybės, nei Ekonomikos ir inovacijų ministerijos komandos, kad ji nesikonsultavo su verslu ar kad nereagavo laiku į dideles, netikėtas krizes. Tą darėme ir tikrai pati asmeniškai esu atvira kalbėtis, ir mano komanda, ir ačiū, kad iš tikrųjų rūpinatės, nes mūsų verslo sveikata iš tikrųjų tiesiogiai lemia mūsų biudžeto pajamas, mūsų galimybes investuoti į švietimą, į kitas svarbias sritis.
PIRMININKAS. Toliau klausia A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Ponia Aušrine, kai jūs, kaip ir valdančioji dauguma, K. Bartoševičiaus atveju melavote ir pamiršdavote paskaityti iš vakaro, ką melavote, taip ir dabar patariu, kad kai kitą kartą ruošitės ką nors meluoti, tiesiog pasiskaitykite, ką „Litexpo“ direktorius prieš savaitę dalino savo interviu. O savo interviu jis ir pripažino, kad, viena vertus, sulaukė pastabų dėl tos instaliacijos. Kita vertus, jis tame interviu pripažino, kad kreipėsi į leidyklą. Tokios situacijos, kai valstybėje yra nurodoma nugriauti tam tikras instaliacijas, kai valstybėje LRT direktorė sau leidžia, kaip Žurnalistų sąjunga vakar įvardino, užsiimti mobingu žmonių, kurie, pasak direktorės, patenka ne į tą laidą ir ne taip pašneka, atžvilgiu, tokios situacijos kvepia, kaip jūs teisingai pasakėte savo kalbos pradžioje, tokiu žodžiu kaip Baltarusija.
Aš tikrai palinkėčiau, kad nei jūsų vadovaujamos įmonės užsiimtų cenzūra, kaip mes matėme dabar pavyzdį, nei kad LRT direktorė užsiimtų tokiu mobingu, kokį ji parodė Vilniaus universitete, iš esmės priversdama atleisti žmogų, kuris nusikalto tuo, kad nuėjo į nepatinkančią laidą. Man tikrai labai norisi, kad Lietuvoje mes vis dėlto pradėtume gyventi ne pagal baltarusiškus standartus, o pradėtume gyventi kaip civilizuota, demokratinė valstybė, kurioje žodis „premjerė“, užrašytas ant kokio nors bloko, nekelia premjerės ar jos bendradarbių, ar kieno nors kito alergijos.
A. ARMONAITĖ (LF). Miela Agne, žiūrėkite, kalbėjau su „Litexpo“ vadovu ir jo žodžiu tikiu. Jis sakė, kad nebuvo jokio reikalavimo išmontuoti tą instaliaciją, pati leidykla tai priėmė. Kita vertus, žinote, kiekvienas pradėkime nuo savęs. Girdžiu jūsų palinkėjimą man, išgirskite mano palinkėjimą jums. Baltarusijoje yra taip pat nuolatinis žmogaus teisių ir laisvių opių problemų nesprendimas ir, tiesą sakant, netgi neleidimas, neprileidimas ateiti klausimams į Seimo darbotvarkę, proaktyvus siekis juos išbraukti ir netgi užkirsti kelią bet kokiai diskusijai. Jeigu linkite visiems laikytis toliau nuo Baltarusijos ir Rusijos, pradėkite tiesiog tai daryti nuo savęs.
PIRMININKAS. Laikas, skirtas šiam klausimui, baigėsi. Ačiū ministrei. Premjerė dėl vedimo tvarkos.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Kadangi premjerės vardas buvo paminėtas, negaliu nereaguoti. Apie tai, kad kažkur buvo parašytas žodis „premjerė“, aš sužinojau tik iš jūsų klausimo. Jeigu jūs galvojate, kad man dėl to kažkaip labai skauda, jūs tikrai save pervertinate. Ačiū.
PIRMININKAS. Gerai, papildomai išsiaiškinome. Dabar Seimo narių pareiškimų laikas. Pirmoji pranešimą perskaitys A. Norkienė.
12.49 val.
Seimo narių pareiškimai
A. NORKIENĖ (LVŽSF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Mano šios dienos pareiškimas yra apie demokratijos procesus ir teisėkūros skaidrumą šiame Seime. Kaip ir girdėjote, jeigu kas sekate, pastebėjote, kad įregistruotos yra Seimo statuto pataisos, jas įregistravo keturi dabartiniai valdantieji Seimo nariai, pagal jas būtų galima ne tik kad ignoruoti, bet netgi neteikti Seimui Etikos ir procedūrų komisijos sprendimų dėl Seimo statuto pažeidimų ar procedūrinių ginčų. Aš manau, kad tikrai tai kelia grėsmę ir demokratijos procesams, ir teisėkūros skaidrumui. Pateikiami argumentai kolegų Seimo narių, kad neva komisijos išvados yra priimamos vadovaujantis politiniais interesais ir vien pirmininkės balsu, yra tikrai niekuo nepagrįsta manipuliacija, o kai kuriais atvejais tai yra tiesiog melas.
Norėčiau priminti, kad Etikos ir procedūrų komisija yra sudaroma kiek kitokiais principais negu kitos komisijos ir griežtai laikantis Seimo frakcijų proporcinio atstovavimo principo. Vienas iš komisijai nustatytų tikslų – tai padėti Seimui, parlamento nariams, kolegoms ugdyti demokratiškumą, derinti įvairius požiūrius bei įsitikinimus, nagrinėti ir teikti išvadas dėl procedūrinių ginčų. Pateiktas Seimo statuto siūlymas iš esmės ir paneigtų Seimo Etikos ir procedūrų komisijos veiklos reikšmę ir vaidmenį.
Akivaizdu, kad paskutinius demokratijos ir kantrybės saugiklius valdančiajai koalicijai išmušė turbūt susidariusi įtampa ir siekis bet kokiais būdais prastumti įstatymų projektus dėl civilinės sąjungos ir nedidelio kiekio kanapių dekriminalizavimo. Joks kitas panašus atvejis iki šiol nebuvo sulaukęs tokių kraštutinių pasiūlymų ir minėtų įstatymų atmetimas, matyt, bando žlugdyti dabartinę valdančiąją koaliciją. Šiems įstatymams stinga paramos ne tik Seime. Jeigu mes skaitome ir domimės apklausomis, tai narkotinių medžiagų dekriminalizavimo įstatymui nepritaria trys iš keturių Lietuvos gyventojų, o Civilinės sąjungos įstatymo projektui didžioji visuomenės dalis – apie 70 %. Tokiu atveju kyla klausimas, kam atstovaujama, kokių interesų grupėms, jei dėl to ignoruojama piliečių valia ir ryžtamasi laužyti konstitucinius ir demokratinius principus?
Vienas iš pataisų autorių gerbiamas A. Vyšniauskas tyčia ar netyčia, nežinau, iš nežinojimo, tačiau bet kuriuo atveju neatsakingai pareiškė ir klaidina ne tik Seimo narius, bet ir visuomenę, kad Etikos ir procedūrų komisijos sprendimas dėl ekspertinių vertinimų buvo priimtas komisijos pirmininkės balsu. Vasario 8 dieną komisija posėdžiavo, dalyvavo 7 komisijos nariai, kvorumas buvo, iš jų 4 balsavo už tai, kad tai buvo procedūrinis pažeidimas, 2 susilaikė ir tik 1 buvo prieš. Antra vertus, vienas balsas ne tik komitete ar komisijoje, bet ir Seime gali, žinoma, nulemti viso įstatymo priėmimą, atmetimą ir tai, žinoma, daroma politiniais interesais, bet laikantis demokratijos taisyklių. Tas pats kanapių dekriminalizavimo įstatymo projektas taip pat Seime buvo priimtas turbūt irgi tik vieno balso persvara, bet tai nėra pagrindas kvestionuoti Seimo sprendimų.
Tad, mieli kolegos, nežinau, ar valdantieji iš desperacijos, ar dėl tikslo, kad valdžia bet kokia kaina, yra pasiryžę užmerkti akis ir toleruoti įstatymą, turintį Seimo statuto pažeidimus, o tai jau arti, sakyčiau, lukašenkinės demokratijos. Mes jau žinome, nepatinka valdžia, po dvejų metų išsirinksite kitą. Neabejoju, kad taip ir bus, jeigu iki to laiko visiškai nesutrypsime Konstitucijos, įstatymų ir demokratijos. Dėkui.
PIRMININKAS. Dėkui. J. Sejonienė perskaitys kitą pareiškimą.
J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Dėkui, gerbiamas posėdžio pirmininke. Be savo pareiškimo negaliu nereaguoti į prieš tai kalbėjusios kolegės pasisakymą. Nežinau, nuo kada demokratija yra tiktai daugumos nuomonės atstovavimas. Man atrodo, kad ne priešintis mes čia turime ir ne priešinti iš tribūnos, bet vienytis ir girdėti visus, matyti visus ir atstovauti visiems.
Mano pasisakymas iš tiesų yra apie tai, gal labiau priminimas, kad ketvirtadienį, kovo 16 dieną, Vitražo galerijoje nuo 10 valandos iki 16 valandos vėl tęsime kraujo donorystės akciją. Labai kviečiu visus kolegas Seimo narius, jų komandas, administraciją, kanceliariją prisijungti ir padovanoti kraujo tiems, kuriems šiuo metu jo trūksta, kad galėtume išsaugoti gyvybes, kad galėtume išsaugoti sveikatą. Labai laukiu Vitražo galerijoje ketvirtadienį. Manau, kad surasime laiko ar per pertrauką, ar tarp balsavimų. Prašau prisijungti ir pasidalinti savo gerumu.
PIRMININKAS. Ačiū. Prieš suteikdamas žodį kitam pareiškimo autoriui aš priminsiu, kad netrukus, 13 valandą, turi prasidėti slaptas balsavimas dėl kandidatės į Aukščiausiojo Teismo pirmininkus. Primenu Balsų skaičiavimo komisijos sudėtį: G. Burokienė, V. Gapšys, S. Lengvinienė, E. Sabutis, M. Skritulskas, R. Tamašunienė, V. Targamadzė, R. Vaitkus. Tikiuosi, jie sėkmingai organizuos procedūrą.
Toliau – pareiškimą perskaitys R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, pastaruoju metu, savivaldos rinkimų metu, turėjau daug susitikimų su bendruomenėmis – alytiškiais ir kitų miestų žmonėmis, būta labai daug debatų būtent dėl II pakopos pensijų. Galiu pasakyti, kad man bene 80 % gyventojų kaip problemą iškėlė dalyvavimą kaupiant pensijas. Ši problema opi ne tik senjorams, kurie reguliariai gauna nustatyto dydžio senatvės pensiją, bet ir jaunesniems asmenims.
Daugelis žmonių akcentavo ne tik nuolatinį ir beveik priverstinį jų įtraukimą į II pakopos pensijų kaupimą, bet ir stiprius apribojimus prireikus šiuos fonde sukauptus savo pinigus išsiimti. Vienas bene labiausiai man į atmintį įsirėžęs vidutinio amžiaus švietimo darbuotojo pasakojimas, kuomet sveikatos paslaugoms jam prireikė ženklios sumos piniginių lėšų, tačiau dėl esamų apribojimų jis negalėjo savo paties pinigų išsiimti iš privačiame fonde kaupiamos senatvės pensijos. Gaila, bet buvo priimtas sprendimas reikalingas sveikatos paslaugas atidėti dėl lėšų stygiaus.
Pastaruoju metu viešojoje erdvėje pasirodė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pranešimų, kad šioje srityje greitu metu vyks permainos. Atsisakiusieji kaupti II pakopos pensijas pakartotinai automatiškai į sistemą būtų įtraukiami tik vieną kartą, sustabdžiusiems dalyvavimą įtraukimas nebūtų kartojamas. Naujai įtraukti asmenys per 3 mėnesius galėtų apsispręsti, ar kaupti pensiją. Atsisakius kaupimo būtų galima susigrąžinti įmokas. Sukaupusieji iki 10 tūkst. 807 eurų galėtų patys pasirinkti pageidaujamą išmokos rūšį – periodinę arba vienkartinę. Atitinkamai privalomų periodinių išmokų sukaupusiems iki 10 tūkst. 806 eurų nebeliktų.
Džiugu, kad šioje, nors ir vadinamojoje savanoriškoje, bet iš esmės beveik priverstinėje pensijų kaupimo sistemoje bręsta pokyčiai, tačiau, mano vertinimu, šie pokyčiai turėtų būti dar kardinalesni. Mano vertinimu, automatinio įtraukimo į sistemą apskritai nebeturėtų likti nei du, nei vieną kartą. Valstybė turi atsigręžti į Lietuvos žmones. Kodėl privatūs pensijų fondai be procentinių palūkanų šiuo metu automatiškai gauna dalį gyventojų atlyginimo kaip pensijų kaupimą? Kodėl jie be aiškiai išreikštos gyventojų valios gali apyvartai naudoti šias gyventojų lėšas? Jei tai yra savanoriškas gyventojų pensijų kaupimas, jis toks ir turi būti, kuomet gyventojas pats savo iniciatyva sudaro pensijų kaupimo sutartį, o ne automatiškai yra įtraukiamas, o vėliau, net ir jo atsisakęs, dar kartą ar du į ją automatiškai grąžinamas.
Jeigu šie automatiniai pakartotiniai gyventojų įtraukimai į sistemą yra paliekami, nebegali likti jokių abejonių, trikdžių iš jos bet kada savo noru išeiti ir savo sukauptą sumą, kad ir kokia ji būtų, išsinešti kaip vienkartinę išmoką. Didelis disbalansas yra tarp gyventojų ir fondų. Fondai automatiškai gauna gyventojų pajamas, jomis disponuoja, o gyventojai, net ir nutarę šią sistemą palikti, taip paprastai savo sukauptų lėšų išsinešti negali.
Noriu Vyriausybę paraginti imtis kur kas kardinalesnių pokyčių, kur sąvoka „savanoriškas kaupimas“ iš tikrųjų atspindėtų savo esmę ir žmonės būtų laisvi bet kada priimti sprendimą ir be nuostolių išeiti iš privačių fondų kaupimo. Ačiū.
PIRMININKAS. Paskutinis pareiškimą perskaitys V. Ąžuolas.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Iš tikrųjų kolega gerai pradėjo apie II pakopos pensijų fondus. Žmonėms kyla labai paprastas klausimas, kurią pusę gina konservatoriai šiuo atveju, nes jie yra valdantieji: ar gyventojų pusę, ar pensijų fondų lobistų pusę? Reikėtų istoriją prisiminti šiek tiek, kai buvo tie patys konservatoriai valdžioje, ką jie padarė? Sodrinę sistemą apkrovė milijardinėmis skolomis ir visur buvo skleidžiamas toks naratyvas, kad „Sodra“ tuoj bankrutuos ir greitai bėkite į II pakopą. Dalis žmonių taip ir padarė.
Dabar vėl atėjo tie patys politikai į valdžią ir ką jie daro toliau? Jie tik pasakoja pasakas, kokia ta sistema tvari, kokia ji graži, kokia ji gera, bet, kaip sakoma, nori sužinoti priežastį, sek pinigus. Netyčia pensijų fondas „BaltCap“ pastatė Landsbergiui švietimo įstaigą. Aš klausiau atstovo, sakau, o kodėl jūs švietimo įstaigų nestatote savivaldybėms, juk daugeliui savivaldybių trūksta švietimo įtaigų, taip pat visiems reikia? Ne, jie to nedaro, tik politikams. Žinoma, kad turėtų politikų, kurie gina jų interesus. Tada atsiranda įvairių kreipimųsi į teismus, institucijas, kur būna nuo pensijų fondų teisininkų nurašytų raštų. Taip pat tai vyksta, ta gynyba.
Kodėl yra tokia didelė kova? Pensijų fondai, ar jie blogai dirba, ar gerai dirba, vis tiek gauna administravimo mokestį. Turbūt gyvenimo istorijoje tokių dalykų nebūna, kad jeigu tu nepadarei darbo arba padarei žalą, kad tau mokėtų pinigus už tai. Pensijų fonduose tai yra ir tai yra apie 50 mln. suma. Dabar žmonės tikisi, kad įvyks kažkokie pakeitimai ir kažkas bus daroma. Pamatėme, ką atnešė – simbolinius pakeitimus, kažkokius simbolinius pakeitimus, pakoregavimus. Ką daro estai? Estai, kur valdžia tarnauja žmonėms, pasakė, sudarė galimybes žmonėms jau anksčiau išeiti iš tų fondų ir patiems spręsti, ką daryti su savo pinigais.
Yra dar kita medalio pusė: žmonės galvoja, kad pensijų fonduose jų pinigai yra drausti, yra saugūs. Ir vėl tai – mitas. Jie nėra drausti, jie nėra saugūs. Jeigu fondas bankrutuotų, galėtų atsitikti taip: atleiskite, jūsų pinigų nėra. Ir, žinoma, net pats pavadinimas „kaupimas“ – ten nėra kaupimo. Kaupimas galėtų būti banko sąskaita, kur kiekvieną dieną įdedi pinigų ir toje sąskaitoje tie pinigai guli ir kaupiamos palūkanos. Jie iš karto yra kažkur išleidžiami. Galima sakyti, investuojami, įdedami, bet išleidžiami.
Kokia situacija dabar, matote, kas vyksta? Amerikoje bankrutuoja bankai. Pavyzdžiui, vienas iš Švedijos pensijų fondų prarado beveik 1 mlrd. eurų per tą bankrotą. Kokie mūsų fondai? Taip pat skandinavų kvapo mes turime daug. Bet garsiai niekas nešneka, o kas bus su mumis? Apie tai net nekalbama. Ir kadangi pensijų fondų indėlių draudimo nėra, kad jeigu, pavyzdžiui, bankrutuotų fondas, žmonėms būtų iki 100 tūkst. atlyginama, vadinasi, tie pinigai dabar panašūs kaip Buratino pasakoje – po medžiu pasodink eurą ir galvok, kad jie užaugs.
Dabar išeiname į dar įdomesnę situaciją, o kaip gyvena mūsų indėlių draudimas? Matydami, kas vyksta Amerikoje, labai svarbu pasidomėti, kas vyksta pas mus. Tai indėlių draudimo fonde mes turime 260 mln. Tik! Kai bankų turtas skaičiuojamas milijardais. Tai bet kurio banko bankrotas, vadinasi, nueitų iš karto ant mokesčių mokėtojų pinigų. Negana to, kad bankams būtų geresnis gyvenimas, tas indėlių draudimo fondo mokestis yra tik simbolinis. Vaidinasi, mes ateiname prie to, kad ką prisidirbs bankai, turės sumokėti Lietuvos mokesčių mokėtojai.
Taigi ruoškimės smagiems amerikietiškiems kalneliams ir tie kalneliai greitai atsiris iki mūsų. Tik tada, žinoma, valdžia sakys, reikia didinti mokesčius, reikia mokėti dar daugiau, nes nėra iš ko atlyginti žalos. Ar tai bus bankų žala, ar pensijų fondų žala, ar kita žala. Kaip bebūtų, visada už bankų, už politikų klaidas sumokės paprasti mokesčių mokėtojai. Tad laukiame, kas bus. Žiūrint į dabartinės valdžios tylumą, kaip sakant, ateina didelė audra, bet valdžia galvoja, kad, įkišus galvą kaip stručiui į smėlį, viskas praplauks. Bet nepraplauks. Ateityje pamatysime.
PIRMININKAS. Tai buvo paskutinis pareiškimas šiandien. Rytinio posėdžio nebaigiame, kaip žinote, dabar vyksta slaptas balsavimas, ten ir keliaujame.
Pertrauka
PIRMININKAS (V. MITALAS, LF). Gerbiamieji kolegos, sveiki sugrįžę į posėdžių salę. Slaptas balsavimas įvyko, taigi baigiu Seimo rytinį posėdį. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcija; DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.