Projekto Nr. XIIIP-1277(2)

lyginamasis variantas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

PAGALBINIO APVAISINIMO ĮSTATYMO NR. XII-2608 3, 5, 7, 8, 9, 10 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2019 m.                 d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 3 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

„8. Embriono donorystė yra draudžiama, išskyrus atvejus, kai donorystei yra naudojamas lytinių ląstelių banke laikomas embrionas, kurio raštu atsisakė asmenys, nurodyti šio įstatymo 5 straipsnio 3 dalyje. Šiuo atveju embriono donorais laikomi abu sutuoktiniai (sugyventiniai). Embriono atsisakymas yra galimas ne anksčiau kaip praėjus dvejiems metams nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios  ir yra abiejų sutuoktinių (sugyventinių) (embriono donorų) sutikimas embriono donorystei – pasibaigus sutuoktinių (sugyventinių) nustatytam saugojimo terminui arba mirus vienam ar abiems sutuoktiniams (sugyventiniams), arba pasibaigus santuokai ar registruotai partnerystei. Embriono atsisakymo ir jo panaudojimo kitų sutuoktinių (sugyventinių) pagalbiniam apvaisinimui tvarką nustato sveikatos apsaugos ministras.“

 

2 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 5 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Rašytinio prašymo atlikti pagalbinį apvaisinimą ir informuoto paciento sutikimo atlikti pagalbinį apvaisinimą formų reikalavimus tvirtina sveikatos apsaugos ministras, pavyzdines formas – šio įstatymo 15 straipsnio 1 dalyje nurodyta kompetentinga institucija.

 

3 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 7 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

 „2. Informacija, nurodyta šio straipsnio 1 dalyje, prieš pagalbinio apvaisinimo pradžią turi būti pateikta ir raštu, sutuoktiniams (sugyventiniams) užpildant ir pasirašant informuoto paciento sutikimą. Kai pagalbiniam apvaisinimui numatoma sukurti ir saugoti į moters organizmą neperkeltus embrionus, informuoto paciento sutikime papildomai nurodoma: terminas, kurį sutuoktinių (sugyventinių) lėšomis saugomi sukurti, tačiau į moters organizmą neperkelti embrionai; ar sutinkama vieno ar abiejų sutuoktinių (sugyventinių) mirties atveju, taip pat pasibaigus sutuoktinių (sugyventinių) nustatytam embrionų saugojimo jų lėšomis laikui, santuokai ar registruotai partnerystei embrionus panaudoti donorystei.

2. Pakeisti 7 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Prieš pasirašant informuoto paciento sutikimą, abu sutuoktiniai (sugyventiniai) yra raštu informuojami apie preliminarią visos pagalbinio apvaisinimo procedūros kainą. ir valstybės finansuojamą dalį joje.

 

4 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas:

Pakeisti 8 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Lytinių ląstelių paėmimo, kompensacijos, paruošimo, laikymo, paskirstymo ir naudojimo tvarką nustato sveikatos apsaugos ministras.“

 

5 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas:

Papildyti 9 straipsnį 2 dalimi ir visą straipsnį išdėstyti taip:

„9 straipsnis. Autologinis naudojimas

1. Veiksnus pilnametis asmuo, o nepilnametis asmuo – nuo 14 metų Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – Civilinis kodeksas) nustatyta tvarka gali sudaryti sutartį su asmens sveikatos priežiūros įstaiga, teikiančia pagalbinio apvaisinimo paslaugas, kad būtų paimtos lytinės ląstelės jo vaisingumui išsaugoti, jeigu esama sveikatos būklė ar galimi sveikatos sutrikimai, ar paskirtas gydymas kelia pagrįstų abejonių dėl tokio asmens tolesnio vaisingumo ir tas abejones patvirtina gydytojų konsiliumas.

2. Jeigu esama sveikatos būklė ar galimi sveikatos sutrikimai, ar paskirtas gydymas kelia pagrįstų abejonių dėl tokio asmens tolesnio vaisingumo ir tas abejones patvirtina gydytojų konsiliumas, tai asmenims iki 42 metų visos būtinos nevaisingumo gydymo, vaisingumo išsaugojimo, lytinių ląstelių donorų ištyrimo, lytinių ląstelių paėmimo, laikymo, pagalbinio apvaisinimo procedūrų (įskaitant vaistus) išlaidos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.“

 

6 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 10 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Sukurti, tačiau į moters organizmą neperkelti embrionai laikomi lytinių ląstelių banke. Lytinių ląstelių banke embrionai saugomi ir naudojami sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka. Embrionai pagal sutuoktinių (sugyventinių) raštu pareikštą valią jų lėšomis saugomi ne mažiau kaip 2 metus. Kai pasibaigia pagal sutuoktinių (sugyventinių) raštu pareikštą valią embriono saugojimo terminas arba miršta vienas ar abu sutuoktiniai (sugyventiniai), arba pasibaigia santuoka ar registruota partnerystė, sukurtų ir į moters organizmą neperkeltų embrionų tolesnis saugojimas finansuojamos valstybės lėšomis iš Sveikatos apsaugos ministerijai skirtų valstybės biudžeto asignavimų, sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.“

 

7 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 6 dalį, įsigalioja 2020 m. sausio 1 d.

2. Sutuoktiniai (sugyventiniai), iki šio įstatymo įsigaliojimo pradėję pagalbinio apvaisinimo procedūras, su informacija, nurodyta įstatymo 7 straipsnio 2 ir 3 dalyse, supažindinami raštu ir valią gali pareikšti iki 2020 m. gruodžio 31 d.

3. Sutuoktiniai (sugyventiniai) nuo šio įstatymo įsigaliojimo gali pareikšti valią dėl iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos sukurtų embrionų panaudojimo donorystei.

4. Šio įstatymo 9 straipsnio 2 dalyje nurodytiems asmenims numatyta išlaidų apmokėjimo tvarka taikoma ir iki šio įstatymo įsigaliojimo pradėtų ir po šio įstatymo įsigaliojimo tęsiamų nevaisingumo gydymo, vaisingumo išsaugojimo, lytinių ląstelių donorų ištyrimo, lytinių ląstelių paėmimo, laikymo, pagalbinio apvaisinimo procedūrų (įskaitant vaistus) išlaidų, patirtų po šio įstatymo įsigaliojimo, apmokėjimui.

5. Lytinių ląstelių donorams gali būti kompensuojama, jei lytinės ląstelės paimtos po šio įstatymo įsigaliojimo.

6. Sveikatos apsaugos ministras iki 2019 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

 

 

Teikia:

Seimo nariai    Viktorija Čmilytė-Nielsen