2017-06-06

PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NUTARIMO „DĖL VALSTYBINIŲ UNIVERSITETŲ TINKLO OPTIMIZAVIMO PLANO PATVIRTINIMO“PROJEKTO

NR. XIIIP-717

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Str.

Str. d.

P.

 

 

Argumentai:

Siūlome pakeisti Seimo nutarimą atsižvelgus į Seimo Teisės departamento pastabas ir siūlymus.

Pasiūlymas:

1.      Pakeisti Seimo nutarimo preambulę  ir ją išdėstyti taip:

Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 28 straipsnio 4 dalimi ir Lietuvos mokslo ir inovacijų politikos kaitos gairėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. rugsėjo 27 d. nutarimu Nr. XII-2654 „Dėl Lietuvos mokslo ir inovacijų politikos kaitos gairių patvirtinimo“, n u t a r i a:

Siekiant sukurti prielaidas aukštai studijų ir mokslinių tyrimų kokybei, veiksmingai aukštojo mokslo sąsajai su visuomenės, valstybės, verslo poreikiais ir mokslo ir studijų tarptautiniam konkurencingumui Lietuvos Respublikos Seimas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo (patvirtinto Lietuvos Respublikos Seimo 2011 m. kovo 17 d. nutarimu Nr. XI-1281) 28 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo (patvirtinto Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. birželio 29 d. nutarimu Nr. XII-2534)  8 straipsnio 1 dalimi bei 38 straipsnio 1 ir 2 dalimis, n u t a r i a:“

 

1

 

 

2.      Pakeisti 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

Patvirtinti Valstybinių  universitetų tinklo optimizavimo planą (pridedama).

Pritarti Valstybinių  universitetų tinklo optimizavimo planui (toliau – Planas) (pridedama).

2

 

 

3.      Pakeisti 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

Pavesti valstybiniams universitetams iki 2018 m. birželio 1 d. parengti teisės aktų projektus, susijusius su Valstybinių  universitetų tinklo optimizavimo plano įgyvendinimu, ir pateikti juos Lietuvos Respublikos Seimui.

Siūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei iki 2018 m. birželio 1 d. parengti Plano įgyvendinimo priemones ir kitus teisės aktus, užtikrinant jų atitiktį Septynioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės Programai. “

 

3

 

 

4.      Išbraukti 3 straipsnį:

3 straipsnis

Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei iki 2018 m. birželio 1 d. priimti sprendimus dėl valstybinių kolegijų tinklo optimizavimo ir parengti teisės aktų projektus, reikalingus Valstybinių  kolegijų tinklo optimizavimui įgyvendinti. 

 

 

 

 

 

 

 

Pakeisti Plano IV skyriaus 22-27 punktus ir juos išdėstyti taip:

22.     Vilniuje esančių valstybinių universitetų tinklo optimizavimas:

22.1Reorganizuoti  Mykolo Romerio universitetą skaidymo būdu, išdalijant Vilniaus universitetui ir naujai įsteigtam Kauno universitetui, siūlyti Vilniaus universitetui pakeisti struktūrą, į Vilniaus universitetą įjungiant Mykolo Romerio universiteto Vilniuje esančius fakultetus, jų ir atitinkamų Vilniaus universiteto padalinių pagrindu suformuojant naujus Vilniaus universiteto socialinių mokslų padalinius, siūlyti naujai įsteigtam Kauno universitetui Mykolo Romerio universiteto Viešojo saugumo fakulteto pagrindu suformuoti Kauno universiteto Viešojo saugumo akademiją.

22.2.  Lietuvos edukologijos universitetą prijungti prie Kauno universiteto, tačiau  pedagogų rengimą užtikrinti ne tik Kaune, bet ir Vilniuje – Vilniaus universitete.

22.3.  Reorganizuoti Lietuvos muzikos ir teatro akademiją ir Vilniaus dailės akademiją sujungimo būdu į Lietuvos menų akademiją.

22.4Optimizavimo proceso valdymo ir potencialo pakankamumo požiūriu Vilniuje gali veikti vienas profilinis universitetas – Vilniaus Gedimino technikos universitetas.

23.  Kauno valstybinių universitetų tinklo optimizavimas:

23.1Įsteigti Kauno universitetą, kitus Kauno apskrityje veikiančius universitetus (Aleksandro Stulginskio universitetą, Kauno technologijos universitetą, Lietuvos sporto universitetą ir Vytauto Didžiojo universitetą) reorganizuoti prijungiant prie  naujai įsteigto Kauno universiteto.

23.2.  Siūlyti Vilniaus universitetui ir Kauno universitetui (kai jis bus įsteigtas) pakeisti struktūrą, prie Kauno universiteto prijungiant Vilniaus universiteto Kauno fakultetą.

23.3.           Optimizavimo proceso valdymo ir potencialo pakankamumo požiūriu Kaune gali veikti vienas profilinis universitetas – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas.

24.  Reorganizuoti Šiaulių universitetą, prijungiant jį prie Vilniaus universiteto, siūlyti Vilniaus universitetui Šiaulių universiteto pagrindu įsteigti savo universiteto padalinį – Šiaulių akademiją.

25.  Siūlyti Klaipėdos universitetui peržiūrėti savo vykdomas mokslo ir studijų kryptis, numatant, kad šiame universitete būtų prioritetiškai vystomos su jūrų sektoriumi susijusios mokslo ir studijų kryptys, o kitose Klaipėdos miestui ir regionui reikalingose kryptyse mokslo ir studijų veikla vykdoma kartu su pakankamą mokslo potencialą turinčiais universitetais ir mokslinių tyrimų institutais.

26.                 Įgyvendinant šiame skyriuje pateikiamus siūlymus, inicijuoti Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo pakeitimus, nustatant specializuotų universitetų – akademijų požymius ir sudaryti teisinį pagrindą šį terminą naudoti ir tuos požymius atitinkantiems specializuotiems universitetų padaliniams, jiems numatant didesnes veiklos autonomijos galimybes.

27.  Atsižvelgiant į valstybinių universitetų tinklo optimizavimui įgyvendinti reikalingą horizontalų valstybės ir savivaldos institucijų, aukštųjų mokyklų bendradarbiavimą, įgyvendinant Planą dalyvauja Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Švietimo ir mokslo ministerija, Studijų kokybės vertinimo centras, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras, kitos valstybės institucijos, aukštosios mokyklos, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys.

 

22. Telkti aukštųjų mokyklų tyrėjų, dėstytojų ir infrastruktūros išteklius, skatinti universitetų susijungimo ir integracijos procesus, kurie veda į studijų ir mokslo kokybės gerinimą.

23. Vilniuje ir Kaune sutelkti po vieną klasikinį, plačios aprėpties tyrimų universitetą. Vilniuje ir Kaune taip pat gali veikti profiliniai technologijos, sveikatos mokslų universitetai.

24. Išlaikyti Klaipėdoje ir Šiauliuose regionų poreikius atitinkančius ir savo išskirtinumą vystančius universitetinio mokslo centrus, kurie turi būti kitų universitetų padaliniais.

25. Užtikrinti integraciją tarp menų, viešojo saugumo aukštųjų mokyklų ir kitų universitetų.

26. Pertvarkant finansavimo, mokslo ir studijų kokybės užtikrinimo sistemą, skatinti studijų programų sumažinimą, akademinio potencialo sutelkimą, užtikrinant efektyvų turto valdymą, atliepiant šalies sektorinius ir regioninius poreikius.

27. Atsižvelgiant į valstybinių universitetų potencialo sutelkimui įgyvendinti reikalingą horizontalų valstybės ir savivaldos institucijų, aukštųjų mokyklų bendradarbiavimą, įgyvendinant Planą dalyvauja Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Švietimo ir mokslo ministerija, studijų kokybės vertinimo, mokslo ir studijų stebėsenos institucijos, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys.

 

 

 

 

 

5. Išbraukti 2 priedą.

 

Teikia:

Seimo nariai:                                            Saulius Skvernelis

                                                                 Ramūnas Karbauskis

                                                                 Viktoras Pranckietis

                                                                 Eugenijus Jovaiša

                                                                 Arūnas Gumuliauskas