LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
IV (PAVASARIO) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 154
STENOGRAMA
2018 m. balandžio 10 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkas V. PRANCKIETIS,
Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. BAŠKIENĖ
ir Seimo Pirmininko pavaduotojas A. NEKROŠIUS
PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). Gerbiami Seimo nariai, pradedame Lietuvos Respublikos Seimo 2018 m. balandžio 10 d. posėdį. (Gongas) Kviečiu registruotis.
Užsiregistravo 101 Seimo narys.
Gerbiami Lietuvos Respublikos Seimo nariai, mieli Lietuvos žmonės, Lenkijos žmonės, prieš aštuonerius metus ištikusi katastrofa sukrėtė visą Europą. Smolensko tragedija pasiglemžė 97 žmonių, tarp jų ir gero Lietuvos draugo Prezidento, profesoriaus L. Kačinskio, gyvenimus. Dažnai klausiu savęs, kodėl taip atsitiko? Kodėl tokias šviesias asmenybes pasitiko tokia beprasmė lemtis? Atsakymo nėra. Nėra tinkamų žodžių paaiškinti, ką tuomet jautė Lenkijos žmonės, išlydėdami lyderį. Varšuva skendėjo ašarose ir gėlėse. Vilniuje – taip pat. Žmonių minios rinkosi pareikšti užuojautą draugams lenkams taip liudydami brolybę. Prezidentas L. Kačinskis buvo tikras Lietuvos draugas, su kuriuo šiltus santykius kūrė daugelis šalies politikų ir diplomatų. Ne veltui, nepraėjus nė metams, prabilta apie galimybę jo vardu pavadinti gatvę Lietuvos sostinėje. Tai gražus ir reikšmingas gestas, parodantis, kaip juos vertinome ir vertiname mūsų kaimynystę. Visada gedėsime drauge su lenkų tauta, visada reikšime palaikymą, visada – kartu. Mišios už žuvusiuosius Smolensko tragedijoje vyks šiandien 18 valandą Šv. Rapolo bažnyčioje.
Deja, praėjusią savaitę netekome dviejų buvusių kolegų Seimo narių – A. Monkauskaitės ir K. Šavinio. Kviečiu pagerbti tylos minute.
Tylos minutė
Dėkoju.
10.04 val.
Seniūnų sueigos patikslintos 2018 m. balandžio 10 d. (antradienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Darbotvarkės tvirtinimas. Kokių turite pastabų? V. Juozapaitis.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF*). Dėkoju, Pirmininke. Aš noriu atkreipti dėmesį, kad praėjusį ketvirtadienį, tą, kurį dirbome, Lietuvos Respublikos kultūros ministrė nepristatė planuotų įstatymų projektų. Rytiniame posėdyje keletas jų buvo išbraukti iš darbotvarkės, bet dviejų iš jų – Profesionalaus scenos meno įstatymo ir, kas yra labai svarbu šiuo atžvilgiu, LRT įstatymo, pakeitimus turėjo pristatyti popietiniame posėdyje. Bet įvykus nesusipratimui ar nesusikalbėjus su administracija, su kanceliarija, nežinau, ministrė sakė nežinojusi, kad reikia, ir t. t. Ir (aš turiu stenogramą) posėdžio pirmininkė I. Šiaulienė paskelbė, kad darome pertrauką iki kito posėdžio bendru sutarimu. Kitas posėdis yra šiandien, dabar. Ar bus įtraukti šitie įstatymų projektai? Aš tikrai noriu atkreipti dėmesį, nes ten būtent LRT įstatymo projektas numato vadovaujančių asmenų… (Balsai salėje) Aš pabaigsiu. Numato vadovaujančių asmenų, t. y. pavaduotojų ir kitų padalinių vadovų, parinkimą konkurso tvarka. Turint omeny, kad šiuo metu LRT vyksta naujų darbuotojų ir vadovaujančių asmenų priėmimas, šis įstatymo projektas, pateiktas ne laiku, gali sukelti absoliučią sumaištį. Ačiū.
PIRMININKAS. Yra įtraukta į kito antradienio darbotvarkę, nes ministrė šią savaitę yra išvykusi į komandiruotę į Prancūziją. (Balsai salėje)
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Gerbiamasis Pirmininke, aš kartoju, kad pagal Statutą kitas posėdis yra šiandien. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Jūs jau tą sakėt…
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Kultūros ministerijoje ne tik ministrė gali padaryti tą darbą, ten dar yra trys viceministrai. Kad ministras išvažiuoja į komandiruotę, tikrai nėra pagrindas atsisakyti pateikti įstatymų projektus.
PIRMININKAS. Supratome. Ačiū.
A. Armonaitė.
A. ARMONAITĖ (LSF). Labas rytas. Aš norėčiau pasiteirauti, kokie yra argumentai, kad buvo išbraukta Kanados ir Europos Sąjungos prekybos sutartis. Aš žinau, ką jūs pasakysite, kad neva nėra Užsienio reikalų komiteto sprendimo. Tačiau aš noriu atkreipti dėmesį, kad paskutinėmis dienomis buvo užregistruotas gerbiamojo M. Puidoko, A. Širinskienės ir kitų kolegų pasiūlymas, kuris yra užregistruotas visai ne dėl to projekto, tai pirmas dalykas. Tai rodo požiūrį į tokius svarbius susitarimus.
Antras dalykas. Jeigu mes pritarsime tam pasiūlymui, turės laikinai sustoti galioti visoje Europos Sąjungoje Kanados sutartis, taip pat visos valstybės turės persiderėti iš naujo. Aš noriu tiesiog pasiteirauti, kokie vis dėlto tikrieji argumentai, kad tos sutarties nėra? Ir tikrieji argumentai, kodėl tas pasiūlymas vis dėlto atsirado sutartyje?
PIRMININKAS. Sutartis yra, tik ji dar neratifikuota. Kaip tik jūs ir paminėjote, kad neatsitiktų nieko nenumatyto, tai ir yra nukeltas klausimas trumpam laikui. (Balsai salėje)
Jeigu spės komitetas apsvarstyti, bus ketvirtadienį, jeigu ne, tada antradienį. (Balsai salėje) Daugiau pasiūlymų nematau. Ar galime pritarti darbotvarkei bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
10.08 val.
Vyriausybės 2017 metų veiklos ataskaita
Darbotvarkės 1-2 klausimas – Vyriausybės 2017 metų veiklos ataskaita. Pranešėjas – Ministras Pirmininkas S. Skvernelis.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Gerbiamieji Seimo nariai, noriu jums pristatyti 2017 metų veiklos ataskaitą. Neimsiu kartoti visų statistinių rodiklių, kurių absoliuti dauguma per praėjusius metus pagerėjo. Numatytą laiką skirsiu aptarti tik esminiams dalykams, kuriuos šiai Vyriausybei su jūsų pagalba pavyko įgyvendinti, dažnai tai buvo pirmą kartą Lietuvos istorijoje. Ataskaita buvo pateikta Seimui nustatytu laiku, manau, kiekvienas Seimo narys galėjo detaliai su ja susipažinti. Įvardinsiu tas problemas, kurios buvo itin įsisenėjusios, ir labai sunku suprasti, kodėl iki dabar neatsirasdavo politikų noro, jėgų ar kompetencijos jas išspręsti.
Pradėsiu nuo apibendrinimo – Lietuvai praėjusieji metai buvo geri. Daugelyje sričių mums pavyko pasiekti itin pozityvių rezultatų, viršyti lūkesčius, nemažai tikslų įgyvendinta greičiau, nei planavome. Praėjusiais metais skyrėme itin daug dėmesio kovai su skurdu ir turtine nelygybe. Akivaizdu, kad ilgą laiką tai buvo itin apleista sritis. Valdžios keitėsi, tačiau Lietuvos visuomenės turtinė atskirtis augo. Valstybėje negali būti užmirštų žmonių, negali būti piliečių, kurie dirba, tačiau taip ir neišbrenda iš skurdo. Negalėjome toleruoti sistemos, kuri didesnes pajamas gaunantiems asmenims leido kartu gauti ir didesnę valstybės paramą, o silpniausi mūsų visuomenės nariai likdavo užribyje, neretai gaudami minimalų darbo užmokestį, kurio tiesiog nepakakdavo pasinaudoti valstybės teikiamomis mokestinėmis lengvatomis.
Skaičiai iškalbingi. Eurostato duomenimis, pajamų nelygybė Lietuvoje yra viena didžiausių visoje Europos Sąjungoje. Mūsų šalyje 2016 metais 20 % uždirbančių mažiausiai ir 20 % uždirbančių daugiausiai žmonių pajamos skyrėsi septynis kartus. Lietuvoje skurdo riziką ar socialinę atskirtį 2016 metais patyrė 30 % gyventojų, o tai yra 870 tūkst. Lietuvos žmonių. Ir šis skaičius nuolat augo. Pavyzdžiui, nuo 2015 iki 2016 metų tokių žmonių padaugėjo daugiau kaip 14 tūkst.
Visiškai akivaizdu, kad niekada šios problemos nebuvo bandoma spręsti sistemiškai. Pernai tai pasikeitė – kovai su skurdu ir socialine atskirtimi skirta daugiau nei 600 mln. eurų, taikyti įvairūs sprendimo būdai.
Pirmą kartą priimtas politinis sprendimas mokėti universalią išmoką vaikui – vadinamuosius vaiko pinigus. Ši išmoka mokama visiems vaikams, nevertinant šeimos gaunamų pajamų. Išmoka mokama kiekvieną mėnesį vaikams iki 18 metų ir vyresniems, kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau, iki jiems sukanka 21 metai. Papildomai skatinamos daugiavaikės šeimos.
Per 2017 metus, palyginti su 2016 metais, išmokų vaikui gavėjų skaičius išaugo apie 81 %, o išlaidos šiai išmokai mokėti išaugo apie 63 %. Prognozuojama, kad šiais metais vaiko pinigus gaus apie 400 tūkst. vaikų, o išmokėta suma bus dvigubai didesnė, nei iki tol tėvai gaudavo per papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį.
Teko girdėti daugiau uždirbančių tėvų nusiskundimų, kad įvedus vaiko pinigus jų pajamos nepasikeitė. Taip, jie teisūs, jiems nepasikeitė, bet pasikeitė tiems šimtams tūkstančių vaikų, kurie valstybės paramos per mažesnius mokesčius negaudavo, nes jų tėvai uždirbdavo minimalias algas ir šiomis mokestinėmis lengvatomis tiesiog negalėjo pasinaudoti. Tai ir yra realus turtinės nelygybės mažinimas, gimstamumo skatinimas ir parama šeimai.
Aš suprantu, kad mes diskusijas galėsime pratęsti, ir manau, kad tai bus labai prasminga ir naudinga, bet aš norėčiau pristatyti pagrindinius dalykus, po to galėsime diskutuoti.
Planuojame nuosekliai didinti vaiko pinigus kiekvienais metais ir jau nuo kitų metų net ir didesnes pajamas gaunantys bei vaikus auginantys gyventojai pajus pajamų padidėjimą.
Mes didinome ne tik paramą vaikams. Lietuva vis dar išlieka tarp tų šalių, kuriose senjorų pensijos yra vienos mažiausių. Praėjusiais metais buvo padaryti sprendimai, kurie leido didinti senjorų pajamas. 2017 metais socialinio draudimo pensijos buvo padidintos, tai palietė daugiau kaip 593 tūkst. senatvės pensininkų, daugiau kaip 200 tūkst. netekto darbingumo arba invalidumo pensijų gavėjų, 7,5 tūkst. išankstinės pensijos gavėjų.
Nuo 2018 m. sausio 1 d. padidintas šalpos pensijų bazės dydis nuo 112 iki 130 eurų. Jis buvo nedidintas nuo 2009 metų. Ši parama yra aktuali pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms: našlaičiams, neįgaliems vaikams, nuo vaikystės neįgaliems suaugusiems asmenims, kitiems neįgaliesiems ir senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems asmenims, kurie neįgijo stažo socialinio draudimo pensijai gauti. Dėl to šalpos išmokos, priklausomai nuo išmokos rūšies ir gavėjų kategorijos, padidėjo nuo 9 eurų (kalbant apie šalpos našlaičių pensijas) iki 40,5 euro (šalpos neįgalumo pensija netekusiems šimto procentų darbingumo iki 24 metų amžiaus).
Šalpos senatvės pensija didėjo nuo 100,8 euro iki 117 eurų. Dėl pernai padarytų sprendimų nuo šių metų valstybės remiamos pajamos padidėjo penktadaliu: nuo 102 iki 122 eurų. Tai ypač aktualūs pakeitimai skurdo riziką patiriantiems asmenims, gaunantiems piniginę socialinę paramą.
2017 metais, palyginti su 2016 metais, vidutinis socialinės pašalpos dydis per mėnesį vienam gyventojui augo beveik 14 %. Tai susiję su Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pakeitimais. Tačiau vidutiniškai per vieną mėnesį socialinę pašalpą gavusių asmenų skaičius sumažėjo daugiau negu 15 %. Išlaidos socialinei pašalpai mokėti sumažėjo 3,5 %. Prie to prisidėjo efektyvus pašalpų teikimas, gerėjanti Lietuvos ekonomikos būklė, teigiami darbo rinkos pokyčiai. Bendros piniginės socialinės paramos išlaidos 2017 metais sudarė 165,5 mln. eurų ir, palyginti su 2016 metais, padidėjo beveik 7,5 %.
2017 metais priimti Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pakeitimai, kuriais nuo 2018 m. sausio 1 d. vaiko pinigai neįskaitomi į bendrai gyvenančių asmenų gaunamas pajamas; nustatytas toleruotinas pajamų lygis – į apskaitomas pajamas neįskaitoma dalis su darbo santykiais susijusių pajamų (nuo 15 iki 35 %, priklausomai nuo šeimos sudėties ir vaikų skaičiaus šeimoje).
Taip pat išplėstas papildomos socialinės paramos rūšių sąrašas – nustatytas teisinis pagrindas savivaldybėms skirti ne tik vienkartinę pašalpą, bet ir tikslinę, periodinę bei sąlyginę pašalpas. Minėti pakeitimai ir valstybės remiamų pajamų padidinimas nuo 102 iki 122 eurų ypač palies dirbančias ir vaikus auginančias šeimas – prognozuojama, kad šiais metais socialinės pašalpos dydis vienam asmeniui per mėnesį išaugs apie 22 % (nuo 65 iki 80 eurų), taip pat išaugs realios nepasiturinčių šeimų pajamos.
Kažkam tai tik nuobodūs skaičiai, bet sunkiai gyvenantys asmenys, sunkiai gyvenantys žmonės tokią valstybės paramą ir skatinimo didinimą tikrai pajuto. Principinė Vyriausybės nuostata buvo motyvuoti žmones dirbti ir kuo labiau mažinti jų priklausomybę nuo pašalpų. Pernai priimti sprendimai didinti neapmokestinamąjį pajamų dydį bei mėnesinę minimalią algą. Nuo 2018 m. sausio 1 d. mėnesinė minimali alga padidėjo nuo 380 iki 400 eurų, neapmokestinamasis pajamų dydis padidintas nuo 310 iki 380 eurų. Šiuo keliu bus einama ir toliau.
Svarbu paminėti, kad, įgyvendinant nacionalinį susitarimą dėl šalies pažangai būtinų reformų, buvo pasiektas Trišalės tarybos susitarimas, kad minimali mėnesinė alga bus kasmet peržiūrima, atsižvelgiant į ekonomikos augimą pagal objektyvius kriterijus: pagal didžiausią minimalios mėnesinės algos santykį su vidutiniu darbo užmokesčiu turinčių trijų Europos Sąjungos šalių vidurkį nustatomas Lietuvos MMA santykis su VDU – tarp 45 ir 50 % vidutinio darbo užmokesčio.
2017 metais mažėjo nedarbas ir sparčiai augo atlyginimai. Nedarbo lygis 2017 metais nukrito iki 7 % ir buvo dviem procentiniais punktais mažesnis už euro zonos vidurkį. Trūkstant tinkamos kvalifikacijos darbuotojų, jaučiama stipri jų paklausa skatino darbdavius konkuruoti dėl darbuotojų.
Svarus įrankis, stengiantis išlaikyti darbuotojus ir pritraukti naujų darbuotojų, buvo darbo užmokesčio kėlimas. Išankstiniais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2017 metais vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje padidėjo 8,5 % ir sudarė 840 eurų. Atlyginimai augo tiek privačiame, tiek viešajame sektoriuose.
Parama šeimoms didinta ir kitais būdais. 2017 metais parama aprūpinant būstu buvo suteikta daugiau negu 2 tūkst. šeimų, tai 54 % daugiau negu 2016 metais. Valstybės iš dalies kompensuojami būsto kreditai buvo suteikti beveik 700 šeimų. Paramos intensyvumas šiais metais bus didinamas.
Pirmą kartą vykdant svarbias reformas, kurių tikslas gausinti Lietuvos gyventojų pajamas ir mažinti turtinę atskirtį, buvo surinktas vadinamasis pokyčių krepšelis, paprasčiau tariant, ministerijos ir pavaldžios įstaigos buvo skatinamos mažinti savo išlaidas, o sutaupyti pinigai nukeliavo reformoms įgyvendinti ir tiesiogiai Lietuvos žmonių pajamoms didinti. Dalis šių sprendimų, natūralu, sulaukė kritikos, bet jau dabar matome, kad jie pasitvirtino: gyventojų pajamos augo, valstybės pinigai pasiekė daugiau šeimų, ilgai neliestos išmokos buvo padidintos, o ministerijos ir pavaldžios įstaigos, netekusios dalies lėšų, nepradėjo prasčiau dirbti.
Kaip antrą akcentą Vyriausybės metinės veiklos ataskaitoje norėčiau paminėti verslo aplinkos gerėjimą. Čia irgi pasiekti istoriniai rezultatai, kurių anksčiau pasiekti nepavykdavo. Pagal tarptautinį verslo aplinkos indeksą „Doing Business“ Lietuva pasiekė aukščiausią kada nors turėtą poziciją – 16 vietą tarp 190 šalių ir yra palankiausia pagal verslo sąlygas pasaulio valstybių dvidešimtuke. Tarp Europos Sąjungos valstybių Lietuva užima šeštą vietą ir aplenkė tokias šalis kaip Airija, Latvija, Vokietija.
Palankios sąlygos skatino gyventojus drąsiau imtis verslo. 2018 metų pradžioje Lietuvoje veikė daugiau negu 83 tūkst. mažų ir vidutinių įmonių. Per 2017 metus tokių naujų bendrovių įregistruota beveik 10 tūkst. Prie mažų ir vidutinių įmonių skaičiaus didėjimo prisidėjo priemonės, kurios buvo įgyvendinamos siekiant skatinti verslumą. Iš jų reikėtų paminėti Verslumo skatinimo fondą, kurio paskirtis – sudaryti sąlygas labai mažoms ir mažoms įmonėms, fiziniams asmenims pradėti verslą naudojantis finansų inžinerijos priemone. Praeitais metais verslo tinklo konsultantai ir VšĮ „Versli Lietuva“ suteikė apie 7 tūkst. konsultacijų pradedantiems verslininkams pagrindiniais verslo organizavimo klausimais.
Taip pat būtina paminėti užsienio investuotojų susidomėjimą Lietuva. Siekiant pritraukti stambias, didelės pridėtinės vertės gamybos investicijas, 2017 metais „Investuok Lietuvoje“ suformuota strateginių projektų grupė, skirta stambiems gamybos projektams pritraukti.
Vyriausybė pritarė Ūkio ministerijos pateiktam pasiūlymui taikyti pelno mokesčio lengvatą naujiems strateginiams investuotojams, investuojantiems virš 30 mln. eurų ir sukuriantiems bent 200 naujų darbo vietų, taip pat atitinkantiems kitus Pelno mokesčio įstatyme nustatytus kriterijus. Ūkio ministerijai pavesta nuo šių metų rugpjūčio mėnesio pradėti oficialų naujos valstybės pagalbos schemos derinimą su Europos Komisija.
2017 metais pritraukta 39 užsienio investicijos. Investuotojai įsipareigojo per trejus metus sukurti daugiau negu 5 tūkst. darbo vietų ir investuoti daugiau negu 206 mln. Iš jų – 37 planuoja sukurti apie 5 tūkst. darbo vietų vidutinės ir aukštos pridėtinės vertės sektoriuose. 2017 metais pritraukta užsienio investuotojų 18 %, kapitalinių investicijų – 53 %, darbo vietų – 40 % daugiau negu 2016 metais. Tai puikūs rezultatai, kurie rodo, kad tarptautiniai partneriai pasitiki Lietuva ir nori čia ateiti ilgam.
Praėję metai išskirtiniai tuo, kad pagaliau pavyko į Lietuvą pakviesti Vokietijos automobilių komponentų grupę „Continental“, kuri per ateinančius penkerius metus į naują elektronikos komponentų gamybos padalinį Kauno LEZʼe įsipareigojo investuoti beveik 100 mln. eurų ir sukurti tūkstantį darbo vietų. Mes kalbame apie gamybinių (ne vien tiktai paslaugų) investicijų pritraukimą. Tai įspūdingi skaičiai ir spartus augimas. Kartu su užsienio investuotojais atsiranda gerai apmokamos darbo vietos vietos gyventojams, mokesčiai valstybei, nauja darbo kultūra ir verslo standartai.
Džiugu, kad užsienio verslui įdomios Lietuvoje veikiančios laisvosios ekonominės zonos ir jų įveiklinimas sparčiai didėja. Vykdant investuotojų pritraukimą į laisvųjų ekonominių zonų struktūros pertvarką buvo parengti pasiūlymai dėl palankesnio reglamentavimo įmonėms laisvųjų ekonominių zonų teritorijose. Praeitų metų pabaigoje Seimas priėmė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, jie įsigaliojo nuo šių metų sausio 1 dienos. Nuo šiol visoms Lietuvos laisvųjų ekonominių zonų valdymo bendrovėms galima išsinuomoti savo teritorijoje žemės sklypus 99 metų laikotarpiui. Anksčiau tai buvo taikoma tiktai Kauno ir Klaipėdos LEZʼams. Laisvųjų ekonominių zonų įstatymas, numatantis aiškesnį laisvosios ekonominės zonos įkūrimo statuso įgijimo momentą, priimtas praeitais metais Seimo pavasario sesijoje. Taip pat buvo pradėti rengti Žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektų rengimo ir įgyvendinimo taisyklių pakeitimai, kurie pagreitins teritorijų planavimo procedūras laisvųjų ekonominių zonų teritorijose.
Man tenka nemažai važinėti po Lietuvą, bendrauti su savivaldybių tarybų nariais, verslininkais ir bendruomenėmis. Aiškiai matome, kaip verda statybos laisvosiose ekonominėse zonose, kaip savivaldybės pačios prašosi pramonės parkų, kaip noriai šia infrastuktūra naudojasi didžiosios įmonės.
2017 metais Vyriausybė priėmė sprendimus, kurie turėtų dar labiau pagerinti verslo sąlygas šalyje. Siekiant papildomai skatinti produktyvias, regionų plėtrą palaikančias investicijas ir verslumą, maksimaliai išplėsta lengvata investuojantiems į technologinį atsinaujinimą, sumažinant apmokestinamąjį pelną iki 100 %. Nustatyta papildoma lengvata į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą investuojančioms įmonėms, išplėsta kapitalo investicijoms taikoma lengvata. Nustatyta, kad akcijų perleidimo pajamos neapmokestinamos, jei įvykdžius kitas sąlygas iki perleidimo buvo turėta daugiau kaip 10 % balsų sutelkiančių akcijų ir nustatytos vienų metų pelno mokesčio atostogos naujajam smulkiajam verslui. Be to, sudarytos palankesnės apmokestinimo sąlygos alternatyviam verslo finansavimui, atleidžiant visas kolektyvinio investavimo subjektų bei rizikos ir privataus kapitalo subjektų gaunamas pajamas nuo pelno mokesčio, kartu neapmokestinant jų skirstomo pelno dalyviams – juridiniams asmenims.
Tai nauji sprendimai Lietuvoje, jie leis atverti naujas galimybes. Kartu tai atsakymas tiems, kurie klausia, ką Vyriausybė daro, kad viduriniosios klasės pajamos didėtų. Viduriniosios klasės, aukštą kvalifikaciją turinčių asmenų pajamos dėl valstybės paramos gali didėti neženkliai. Kur kas spartesnį pajamų augimą jie jaučia tada, kai patys imasi sėkmingo verslo arba vietoj jų atsiranda daugiau gerai apmokamas darbo vietas siūlančių verslininkų.
Kaip trečią aspektą paminėsiu švietimo struktūrinę reformą. Joks investuotojas neateis į šalį, kurioje trūksta kvalifikuotų darbuotojų. Visuomenė, kuri nėra imli naujovėms, kuri nėra linkusi mokytis ir tobulėti, niekada nebus turtinga ir konkurencinga. Seimo salėje daug parlamentarų, kurie anksčiau dalyvavo reformuojant Lietuvos švietimo sistemą. Jie puikiai žino, kokio tai sudėtingumo darbas, kiek daug žmonių paliečia jo rezultatai.
Deja, paveldėjome situaciją, kurią visi faktiškai vienu balsu įvardinome, kad jinai nėra gera. Tarptautiniai vertinimai rodė blogus mokinių pasiekimus, aukštųjų mokyklų tinklas buvo neefektyvus. Norėdamos išgyventi aukštosios mokyklos maksimaliai nužemino kartelę stojantiesiems. Daugelį šių mokyklų baigę žmonės neturėjo tinkamos kvalifikacijos ir nebuvo itin paklausūs darbo rinkoje. Nors profesiją turinčių specialybių poreikis buvo ir yra didelis, profesinio mokymo įstaigas rinkdavosi per mažai žmonių.
2017 metais padėti pamatai etatiniam mokytojų darbo apmokėjimui, kuris įsigalios nuo šių metų rudens. Tai kels mokytojų atlyginimus. Iš esmės keičiama ir pedagogų rengimo tvarka, peržiūrimos programos. Siekiant pagerinti profesinio ugdymo kokybę, 2017 metais buvo parengtas Valstybinių profesinio mokymo įstaigų tinklo pertvarkos 2017–2020 metais bendrojo plano projektas. Praeitais metais įregistruotos 76 modulinės profesinio mokymo programos, iš jų pernai ir užpernai buvo įgyvendintos 46 programos, pagal jas mokėsi daugiau negu 5 tūkst. moksleivių, mokinių, arba 11 % visų besimokančiųjų.
Pasiekta aiški pažanga optimizuojant aukštųjų mokyklų tinklą, pakeltas minimalus konkursinis balas stojantiesiems į valstybės finansuojamas vietas. Kilo šalies universitetų įvertinimas tarptautiniame ringe, atsiprašau, reitinge, ir didėjo Lietuvos aukštosiose mokyklose studijuojančių užsienio piliečių skaičius. Tai labai svarbu kalbant apie mūsų aukštojo mokslo kokybę, apie tarptautiškumą ir patrauklumą tiek mūsų šalies piliečiams, tiek užsienio valstybių piliečiams.
Mokymosi pasiekimams gerinti 2017 metais padidintas ugdymo dienų skaičius. Buvo vykdomi nacionaliniai mokinių pasiekimų patikrinimai ketvirtose ir aštuntose klasėse. Pradėjo atsinaujinti bendros programos, parengtas naujas pedagogų rengimo modelis, mokytojų ir pagalbos mokiniui specialistų veiklos vertinimo modelio ir individualios pažangos vertinimo metodikos projektai, parengti vaikų akademinių gebėjimų atpažinimo ir vertinimo instrumentų ir metodinės medžiagos projektai išbandomi 30 šalies mokyklų. Nacionalinio egzaminų centro duomenimis, 2017 metais aukštesniu pasiekimo lygiu išlaikytų valstybinių brandos egzaminų rezultatai pagerėjo 14 %.
2016 metų sausio mėnesį į darbus, kokiems reikia aukštos kvalifikacijos specialistų, įsidarbino beveik 60 % Lietuvos aukštųjų mokyklų pirmos pakopos toliau nestudijuojančių absolventų. Išlieka ženklus skirtumas tarp kolegijų ir universitetų. Aukštojo mokslo nereikalaujantį darbą 2015 metais dirbo 53 % kolegijų ir 32 % universitetų absolventų. Mūsų tikslas aiškus: pagrindinis prioritetas yra mokslo kokybė – vidurinės, profesinės, aukštosios mokyklos turi tinkamai parengti savo mokinius ir studentus, suteikti jiems pakankamai žinių ir praktinių įgūdžių.
Dar viena labai svarbi sritis, kurią norėčiau išskirti, yra sveikatos apsaugos sistema. 2017 metais priimtas Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimo įstatymas ir sugriežtinti alkoholio pardavimai ir reklamos reikalavimai. Tai buvo sprendimas, kuris sulaukė audringų reakcijų. Prie parlamento vyko įvairios akcijos, kai kurios partijos po kelis kartu keitė savo poziciją. Noriu pabrėžti vieną dalyką: mes padarėme tai, ką kitos partijos ne vienų rinkimų metu žadėdavo, bet vėliau taip ir neatrasdavo tam stiprybės. Besaikis alkoholio vartojimas buvo ir vis dar yra Lietuvos problema, bet ji ėmė mažėti. Šiandien mes matome faktus, matome mažėjančius alkoholio pardavimus, tačiau dėl akcizų surinkimo matome įplaukas į valstybės biudžetą gerokai didesnes.
Siekiant užtikrinti kvalifikuotą ir mokslu, pabrėžiu, mokslu pagrįstą priklausomybės ligų gydymą bei priklausomybės ligų gydymo prieinamumą ir kokybės gerinimą, praeitais metais buvo vykdomas priklausomybės ligų centrų reorganizavimas. Lietuvoje veikę penki atskiri centrai nuo pernai metų lapkričio 1 dienos pradėjo dirbti kaip viena įstaiga – Respublikinis priklausomybės ligų centras.
2017 metais taip pat daug dėmesio buvo skiriama sveikatos priežiūros įtaigų tinklams konsoliduoti, greitosios medicinos pagalbos dispečerinėms centralizuoti, siekiant užtikrinti paslaugų kokybę. Tai davė puikių rezultatų: ženkliai mažėjo nuo insulto mirštančių žmonių skaičius, nes iki gydymo įstaigų buvo atgabenami greičiau ir jiems buvo laiku suteikta būtinoji medicininė pagalba.
Visuomenės sveikatos stiprinimo srityje vienas iš svarbiausių tikslų buvo ir yra gyventojų sveikos gyvensenos ugdymo sistemos keitimas, orientuotas į sveikatinimą nuo darželio. Šiuo tikslu buvo skatinamos bendruomenių iniciatyvos sveikatos stiprinimo srityje, remiami bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų įgyvendinami projektai. Vien praeitais metais buvo finansuojami 34 bendruomeninių ir nevyriausybinių organizacijų įgyvendinami projektai, alkoholio vartojimo prevencijos ir savižudybių prevencijos srityse.
2017 metais sėkmingai buvo diegiamos kompleksinės priemonės, skatinančios racionalų vaistų vartojimą, patvirtintos vaistų politikos gairės, skatinančios kainų konkurenciją ir užtikrinančios tolygų vaistų prieinamumą. Parengtas Farmacijos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas, kuriuo siekiama riboti koncentraciją mažmeninės prekybos rinkoje ir skatinti alternatyvių prekybos vaistais kanalų atsiradimą, taikant reguliacines priemones.
Mes aiškiai matome, kad daug kur šie sprendimai vėluoja ir turėjo būti priimti rinkai formuojantis. Kyla klausimas, kodėl apie konkurencijos didinimą nebuvo galvojama anksčiau. Kiek iš tiesų politikams rūpėjo mažinti vaistų kainas, o ne didinti farmacijos įmonių pajamas. Ši situacija keičiasi ir keisis toliau.
Vienas pagrindinių praėjusių metų darbų buvo Lietuvos gynybinio pajėgumo stiprinimas. Čia taip pat turime kuo didžiuotis. Pirmą kartą nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos istorijoje mūsų šalis vykdo finansinius įsipareigojimus NATO. Tai padaryta dvejais metais anksčiau, nei buvo numatyta. Saugumo situacija regione tebėra sudėtinga. Lietuvos saugumui didžiausią grėsmę kėlė auganti Rusijos karinė galia ir sprendimai ją panaudoti, pažeidžiant tarptautinės teisės normas ir įsipareigojimus. Žemas Rusijos karinės jėgos naudojimo slenkstis, pasirengimas naudoti konvencines ir nekonvencines priemones yra ilgalaikiai saugumo iššūkiai.
Lietuvos ilgalaikis interesas – nuolatinis, svarus NATO ir atskirų sąjungininkų karinis buvimas Lietuvoje ir Baltijos regione, užtikrinantis patikimą atgrasymą, taip pat visapusiškas NATO pasirengimas atsakyti į įvairias, įskaitant kolektyvinę gynybą, krizes.
Pernai buvo vykdyta motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ ir „Geležinio vilko“ modernizacija. Įsigytos pėstininkų kovos mašinos ir savaeigės haubicos.
2017 metų pabaigoje pasirašytos sutartys dėl vidutinio nuotolio oro gynybos sistemos įsigijimo. Tai labai svarbus žingsnis link vienos esminių šalies gynybos spragų – oro erdvės gynybos panaikinimo. Žinoma, šiemet ir ateinančiais metais laukia dar daugybė darbų. Šį iššūkį privalome įveikti.
Suintensyvėjo ir karių rengimas bei jų sąveika su mūsų sąjungininkais. Didžiausios regione vykusios tarptautinės pratybos buvo „Kardo kirtis“. Tai JAV pajėgų Europoje organizuojamos pratybos, vienu metu vykusios visose Baltijos valstybėse ir Lenkijoje. Trečią kartą organizuotos nacionalinės pratybos „Žaibo kirtis“, kurių metu nacionalinės budinčios pajėgos treniravosi vykdyti bendras operacijas su Vidaus reikalų ministerijai pavaldžiais vienetais ir gerinti sąveiką su valstybės civilinėmis institucijomis mišrių grėsmių atveju.
Savo įgūdžius didžiausiose Baltijos regione pratybose „Liepsnojantis kalavijas“ tobulino ir Specialiųjų operacijų pajėgos. Neseniai lankiausi Kovinių narų tarnyboje. Galiu jus užtikrinti, kad jie yra tikras pasididžiavimas.
2017 metais didėjo Lietuvos kariuomenės karių, dalyvaujančių tarptautinėse misijose ir operacijose, skaičius. Tai lėmė didesnis indėlis į Jungtinių Tautų vadovaujamą operaciją ir prasidėjusi nacionalinė karinė mokymo operacija Ukrainoje.
2017 metais priimti Kibernetinio saugumo ir Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymų pakeitimai, įvykdyti tam tikri struktūriniai pertvarkymai, kuriais baigtas elektroninės informacijos saugos ir kibernetinio saugumo funkcijų centralizavimas valstybės mastu. Nuo šių metų vienintelė nacionalinė institucija, atsakinga už valstybės informacinių išteklių ir ypatingos svarbos informacinių infrastruktūrų kibernetinių incidentų valdymą, yra Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos. Gavus labai rimtos žvalgybinės informacijos, mūsų Vyriausybei teko priimti sprendimus dėl „Kaspersky“ įrangos atsisakymo valstybiniame sektoriuje. Taip pat, įgyvendinant Kibernetinio saugumo įstatymo nuostatas, pernai Vyriausybės nutarimu patvirtintas Ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros sąrašas, kuris kartu su kitomis priemonėmis prisideda prie Lietuvos kibernetinio saugumo užtikrinimo.
Labai svarbus uždavinys – modernizuoti mūsų žvalgybinius pajėgumus. Būtent pernai priimti sprendimai leidžia abiem žvalgybos tarnyboms pasiekti kokybinį proveržį. Žvalgybos modernizacija, technologinė pažanga ir toliau bus svarbus uždavinys mūsų Vyriausybei artimiausiais metais.
Mūsų pozicija buvo aiški ir nekinta. Mes privalome pasirūpinti savo šalies saugumu, privalome užtikrinti tinkamą kariuomenės finansavimą. Negalima grįžti į laikus, kai Lietuvos ginkluotosios pajėgos buvo skurdinamos ir silpninamos.
Atskirai noriu paminėti valstybinių įmonių pertvarką. Tai taip pat sritis, kurioje, besikeičiant valdžioms, pokyčiai vyko labai lėtai, o pradėtos reformos tiesiog įstrigdavo. Kalbu apie tokių įmonių, kaip „Lietuvos geležinkeliai“, pertvarką, taip pat – apie 42 miškų urėdijų sujungimą į vieną valstybės valdomą įmonę. Buvo daug gąsdinimų, grasinimų, kaip greitai subyrės visa miškų priežiūros sistema vos tik pajudinus iki tol neliestas kunigaikštystes. Nesubyrėjo. Urėdijos šiuo metu sujungtos. Išrinktas naujos įmonės vadovas, optimizuotas valdymas ir sumažintos valstybės išlaidos. Panašiu keliu einame ir šiuo metu reorganizuodami regioninius aplinkos apsaugos departamentus, juos sujungdami į vieną juridinį asmenį, nedubliuodami administracinių funkcijų, mažindami vadovų skaičių, užtikrindami didesnį efektyvumą ir skaidrumą.
Pernai metais susisiekimo sektoriaus valstybės valdomų įmonių sąrašą papildė valstybės įmonė „Kelių priežiūra“, sukurta reorganizavus 11 regioninių kelių priežiūros įmonių.
2017 metų pabaigoje valstybės valdomų įmonių skaičius sumažėjo iki 108. Šiais metais jų sumažės dar labiau. 2017 metais buvo parengtas tolesnis valstybės įmonių ir valstybės valdomų bendrovių pertvarkos planas, kuriuo siekiama ne tik sumažinti valstybės valdomų įmonių skaičių, bet ir užtikrinti efektyvesnį jų valdymą, depolitizuoti jų valdymo organus. Šie procesai vyksta toliau. Neabejoju, kad jiems pasibaigus valstybės finansai ir turtas bus valdomas kur kas efektyviau ir skaidriau.
Noriu paminėti ir užsienio politiką, kurioje po ilgo laiko matome gerėjančius Lietuvos santykius su tokiomis strateginėmis partnerėmis kaip Lenkija. Praėjusiais metais geopolitinė pasaulio padėtis buvo sudėtinga. Visi mes matėme ir toliau matome augančias įtampas tarp didžiųjų pasaulio valstybių, migracijos mastus, juos lemiančias humanitarines krizes. Matėme terorizmo ir ekstremizmo aktus, žmogaus teisių pažeidimus. Europos Sąjungoje buvo tęsiamos diskusijos dėl organizacijos ateities ir reformų įgyvendinimo.
Iššūkiais pasaulio taikai ir saugumui ir toliau liko ekspansinė Rusijos politika, Krymo okupacija, karai Sirijoje ir Jemene, neslūgstanti įtampa Izraelio ir Palestinos santykiuose, įtampa Korėjos pusiasalyje ir tęsiami branduoliniai bandymai, aktyvūs Kinijos veiksmai Pietų Kinijos jūroje. Didėjantis tarptautinės ir regioninės saugumo padėties procesų nenuspėjamumas tebėra svarbus politinis veiksnys.
Praeitais metais NATO ypatingą dėmesį skyrė Varšuvos vadovų susitikime priimtiems sprendimams įgyvendinti. Trijose Baltijos šalyse ir Lenkijoje dislokuoti aukštos parengties daugianacionaliniai koviniai pajėgumai yra reikšmingas sąjungininkų indėlis į regiono saugumo sustiprinimą.
Nors metų pradžioje būta abejonių dėl Europos Sąjungos ateities ir populistinių jėgų atskirose Europos Sąjungos šalyse stiprėjimo tendencijų, Europos Sąjunga išlaikė vienybę ir pademonstravo pasiryžimą tobulinti Europos Sąjungos institucijų funkcionavimą. Optimizmą sustiprino prognozes viršijęs Europos Sąjungos ekonominis augimas – praeitais metais euro zonos bendrojo vidaus produkto augimas siekė 2,5 %; proeuropietiško Prancūzijos prezidento išrinkimas; antieuropietiškų partijų pralaimėjimas Nyderlanduose ir Vokietijoje; Europos Sąjungos vadovų susitarimas dėl naujos, gilesnės integracijos iniciatyvos gynybos srityje; Europos Sąjungos vienybė derintis su Jungtine Karalyste.
Saugumo padėtis Baltijos regione buvo įtempta. Rusija tęsė agresyvius veiksmus prieš Ukrainą, neteisėtai kišosi į kitų valstybių vidaus politiką, rengė agresyvias pratybas prie NATO išorinių sienų. Rusijos veiksmų atžvilgiu JAV neliko nuošalyje ir išplėtė sankcijas Rusijai, sustiprino paramą Ukrainos gynybai. Ukrainos klausimas išliko svarbus ir Europos Sąjungos užsienio politikos darbotvarkėje. Iki šių metų liepos 31 dienos pratęstos sankcijos Rusijai. Lapkričio mėnesį Briuselyje vykusiame penktajame Rytų partnerystės viršūnių susitikime, nepaisant kai kurių Europos Sąjungos narių siekio mažinti Rytų partnerystės politikos ambicijas, pavyko išlaikyti nuostatas dėl tolesnio Rytų partnerystės politikos stiprinimo. Šios pozicijos laikėsi ir Lietuva. Aš pats rytoj vykstu į Ukrainą, į kur ne tiktai gabenama humanitarinė pagalba, tačiau su Ukrainos vadovais bus aptarta, kaip Lietuva toliau gali padėti šiai šaliai.
Svarbu paminėti ir akivaizdžiai gerėjančius Lietuvos ir Lenkijos santykius. Kaip premjeras, matau Lenkiją kaip mūsų strateginę partnerę saugumo, ekonominio, kultūrinio bendradarbiavimo ir kitose srityse. Turėjau progą tai pasakyti šios šalies vadovams ir sulaukti patikinimo, kad Lenkijos vadovybė taip pat mato ir Lietuvą. Toliau įgyvendinami svarbūs šalių infrastruktūriniai projektai – „Rail Baltica“, „Via Baltica“, dujotiekių jungtis tarp Lietuvos ir Lenkijos, elektros tinklo sinchronizacija su Europos sistema.
Bendradarbiavimas stiprėjo tarp Baltijos ir Šiaurės šalių. Šiaurės šalys stiprino karinį bendradarbiavimą, akcentavo būtinybę didinti išlaidas ir nacionalinei gynybai. Taip pat buvo dedamos pastangos stiprinti kovą su hibridinėmis grėsmėmis. Spalio mėnesį Helsinkyje buvo atidarytas Europos kovos su mišriomis grėsmėmis centras.
Siekiant išlaikyti ir sustiprinti strateginį transatlantinį dialogą ir didinti Lietuvos saugumą, daugiašaliuose ir dvišaliuose formatuose praeitais metais parengta ir patvirtinta nauja Nacionalinė saugumo strategija.
Baigdamas norėčiau paminėti dar vieną faktą. Nepaisant didėjusių išlaidų, šiais metais mes pirmą kartą turime nedeficitinį valstybės biudžetą. Dėl Vyriausybės vykdomos griežtos fiskalinės politikos centrinės valdžios deficitas nuosekliai mažėjo: 2017 metais sudarė 156 su trupučiu milijono eurų ir, palyginti su 2016 metais, sumažėjo 47 %, arba 142,3 mln. eurų.
2017 metų rugsėjo mėnesį Tarptautinė kredito reitingų agentūra „Standard & Poor’s“, teigiamai įvertinusi Lietuvos įgyvendinamą fiskalinę politiką, pakeitė Lietuvos ilgalaikių kreditavimo reitingų perspektyvą iš stabilios į teigiamą. Šių metų kovo mėnesį vėl pagerino šaliai nustatytus ilgalaikio ir trumpalaikio skolinimosi reitingus, nes ši agentūra mato sparčią Lietuvos ekonomikos plėtrą, prognozuoja augimo perspektyvas. Šiuo metu mes skolinamės pigiausiai per visą mūsų nepriklausomos Lietuvos istorijos laikotarpį.
Objektyvūs kriterijai rodo, kad mūsų šalis juda teisinga kryptimi. Tikrai nėra jokio pagrindo kalbėti apie krizes, Seimo paleidimą ar kitus padėtį lengvai destabilizuoti galinčius dalykus. Tai nėra nei protinga, nei atsakinga. Mes turime raškyti augančios ekonomikos vaisius ir sąžiningai jais pasidalinti su visais Lietuvos žmonėmis.
Paskutinis dalykas. Vyriausybė tikrai nemažins apsukų ir toliau sieks įvykdyti duotus pažadus didinti Lietuvos gyventojų pajamas, gerinti viešųjų paslaugų kokybę, rūpintis visuomenės gerove. Nepaisydami ekonomikos augimo rodiklių gerėjimo 2017 metais, šiais metais tęsime tų pačių ir imsimės naujų problemų sprendimo. Demografijos problematika yra jautriausia šaliai.
Kitas itin pavojingas signalas – nuo 2014 metų iki 2016 metų Lietuva nepasistūmėjo link Europos Sąjungos vidurkio, vertinant BVP vienam gyventojui. Atotrūkis tarp Lietuvos išsivystymo, gerovės ir Europos Sąjungos vidurkio nemažėja. Lietuva kartą jau pademonstravo valią šaliai priimdama lemtingus sprendimus. Galime prisiminti ir atkurtą Lietuvos nepriklausomybę šimtmečio pradžioje, 2004 metais įstojo į Europos Sąjungą ir NATO. Nuo pat įstojimo į Europos Sąjungą Lietuva tikrai sukūrė stebuklą – Lietuvos išsivystymo lygis išaugo 50 % per pirmuosius dešimt Europos Sąjungos narystės metų, tačiau jau keletą metų iš eilės pažanga tiesiog sustojo.
Be ambicingų struktūrinių reformų nebus Lietuvos atgimimo ir augimo. Atsižvelgiant į tai, pagrindiniai veiklos prioritetai šiais metais bus struktūrinės reformos, kurias įgyvendinus jaučiamai pagerės žmonių gyvenimo kokybė. 2018 metais bus pradėtos įgyvendinti mokesčių, inovacijų, švietimo, sveikatos, pensijų reformos ir naujos šešėlinės ekonomikos mažinimo priemonės. Mes mažinsime darbo jėgos apmokestinimą, didinsime gyventojų ekonominį saugumą išėjus į pensiją, skatinsime inovacijas, mažinsime šešėlinę ekonomiką, trumpinsime eiles gydymo įstaigose, tęsime švietimo sistemos struktūrinę reformą, norėdami garantuoti kokybišką išsilavinimą visiems. Netrukus šias reformas pristatysime detaliai.
Liko sričių, kurių savo kalboje nepaminėjau, tačiau stengiausi akcentuoti tuos dalykus, kurie Lietuvoje vyko arba pirmą kartą, arba po labai ilgos pertraukos; pokyčius, kurie lems visų Lietuvos žmonių gyvenimo gerėjimą.
Atskirai noriu nuoširdžiai padėkoti visiems Seimo nariams, kurie palaikė Vyriausybės siūlymus ir prisidėjo prie minėtų teisės aktų priėmimo. Kai kada sprendimai nebuvo lengvi, kai kurie jų suskaldė partijas, kai kurie apnuogino politinių jėgų lyderių veidus.
Taip pat noriu padėkoti Respublikos Prezidentei už paramą vykdant tikrai nelengvus ir būtinus pokyčius. Šalies vadovė puikiai žino, kiek daug apleistų sričių sulaukė Vyriausybės dėmesio vienu metu. Šiandien būtų sunku įvardyti ministeriją, kurioje nevyktų esminės pertvarkos. Tokio masto pokyčius suvaldyti nėra paprasta, tačiau bendromis jėgomis, galvodami apie Lietuvos žmones, o ne apie asmeninius interesus ar reitingus, mes tai galime padaryti. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkojame Ministrui Pirmininkui. Kviečiame užimti garbingą vietą Vyriausybės priekyje.
Norėčiau pacituoti Statuto 207 straipsnio pabaigą: „Klausimai užduodami tokia pat tvarka kaip Vyriausybės valandos metu.“ Frakcijos vardu klausia Seimo narys G. Landsbergis.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Ačiū, premjere. Aš norėčiau savo ruožtu padėkoti tiems kantriems ir darbštiems Vyriausybės tarnautojams, kurie leido ilgas valandas rengdami šitą ataskaitą, aprašydami savo darbus. Esu matęs tą procesą, kaip tai vyksta, iš tikrųjų jis yra sudėtingas.
Ko labiausiai pasigedau šioje ataskaitoje? Tai pridėto politikų piršto ir politinės aiškios krypties, bet turbūt šito jau nesulauksime iki kadencijos pabaigos.
Mano klausimas yra labai paprastas ir susijęs su vienu teiginiu, kurį atradau ataskaitoje. Čia rašoma apie neskaidrų politinių partijų finansavimą ir išreikšta viena iš rizikų, kad privačios kompanijos remia partijas per įvairius fondus ir kitus… Aš suprantu, kad tai nebuvo derinta nei su jumis, nei juo labiau su R. Karbauskiu, bet vis dėlto norėčiau paklausti. Ar tai reiškia, kad Vyriausybė gal vis dėlto atkreips dėmesį ir į „Agrokoncerno“ daromą įtaką partijoms ir per šalia partijų įsteigtus…
PIRMININKAS. Laikas.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). …fondus, ar vis dėlto čia buvo padaryta klaida ir į tai nebus atkreiptas dėmesys?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū. Aš norėčiau priminti, matyt, tuo metu, kai jūs stažavotės Vyriausybėje, gal neįdėmiai tai darėte, nes ataskaitą tvirtina Vyriausybė ir visi Vyriausybės nariai, ne tik kad susipažinę, bet ir detaliai perskaitę šitą ataskaitą, ją tvirtina ir priima politinį sprendimą dėl savo ataskaitos pateikimo Seimui.
Kalbant apie jūsų tam tikras simpatijas „Agrokoncernui“, tai galbūt galėtumėte tiesiogiai su ta bendrove ir bendrauti. Bendra pozicija labai aiškiai suprantama – jokia neskaidri partijų finansavimo sistema, nesvarbu, kokiais būdais ta parama teikiama, yra netoleruotina ir mums nepriimtina.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys S. Gentvilas. Ruošiasi V. Kamblevičius.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas premjere, gerbiami ministrai, norėtume padėkoti Liberalų sąjūdžio vardu už jūsų darbą praeitais metais. Tikrai matome pozityvių dalykų, nors lyg ir nusveria mūsų nuomonę labiau kritikuotini dalykai. Bent asmeniškai norėtųsi rašyti šešetą, nes ne visos ministerijos iš tikrųjų dirbo tai, ką buvo numačiusios.
Gerbiamas premjere, be gerų dalykų, kuriuos minite savo ataskaitoje, norėčiau paklausti dėl jūsų rinkimų programos leitmotyvo, t. y. dėl valdžios decentralizacijos. Per pastaruosius 2017 metus beveik visos ministerijos iš esmės arba konsolidavo, arba centralizavo funkcijas, įmones – nuo sveikatos apsaugos, nuo regioninių ligoninių iki valstybinių įmonių, tokių kaip urėdijos, nuo regioninių kelių įmonių. Sakykite, ar galite išskirti bent tris iniciatyvas, kurios praeitais metais sustiprino regionus? Ir kaip vertinate savo regioninę politiką 2017 metais? Dėkui.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Kalbant apie urėdijas ar kelių įmones, tai nėra valdžios institucijų centralizavimas. Jeigu mes galvojame… Galbūt ir buvo tokia praktika, kai urėdijos buvo laikomos valdžios institucijomis. Tai čia nieko bendro neturi. Kalbėdami apie regioninę politiką, mes esame pasiryžę ir suteikiame galimybes savivaldai turėti ir tiek funkcijų aprėpti, kiek jos pageidauja ir gali susitvarkyti. Aš noriu priminti sprendimus, kurie susiję su savivaldybių biudžeto formavimo principais. Visos sumos, kurios anksčiau būdavo grąžinamos į valstybės biudžetą, yra paliktos savivaldai kaip atsakingai institucijai. Mes galime paminėti sprendimus, kurie susiję su regionų vadinamosios Baltosios knygos patvirtinimu. Ten išryškinami kiekvieno regiono stiprumai ir perspektyvos, kalbant apie įvairias veiklos rūšis, kur galėtų tas regionas arba tas rajonas geriausiai vystytis, kur būtų galima investuoti. Aš galiu paminėti visus sprendimus, kurie susiję su investicijų pritraukimu, kad nebuvo Vilniui taikomas nė vienas. Visiems investitoriams buvo siūloma ir jie buvo kviečiami ateiti į regionus, tas pavyzdys labai aiškiai matyti, kalbant apie visų, ne tik laisvųjų ekonominių zonų, įveiklinimo mastus ir kitus sprendimus.
Galiausiai tie sprendimai, kuriuos darė kitos ministerijos, ar tai būtų mokyklų tinklas, ar ligoninių tinklas, tai yra skirta ne centrinei valdžiai, o skirta paslaugos kokybei gerinti. Mes negalime suprasti, toleruoti, palaikyti ir nieko nedaryti, jeigu rajone yra ligoninė, kurioje 80 % gyventojų nesigydo, važiuoja į kitą regioną. (Balsai salėje) Teisingai, ne dėl to, kad nesigydo, kokybės nesulaukia, kad nėra pakankamo būtino operacijų kiekio. Tokie sprendimai yra priimami žmonių labui, o ne išlaikyti administracinį aparatą kaip resursą tame regione.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys V. Kamblevičius. Ruošiasi J. Olekas.
V. KAMBLEVIČIUS (TTF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamas premjere, ačiū už išsamią informaciją, ataskaitą, bet man labiausiai imponavo jūsų toks gražus pasakymas, kad demografija tai yra jautriausias klausimas. Iš tikrųjų šiandien yra tokia problema, jei mes imtume praėjusius metus, išvažiavo toks gyventojų skaičius panašiai kaip yra Marijampolėje, ar tikslinga šiuo metu skirti daug dėmesio pabėgėliams? Važiuojame, verbuojame, metame visas pastangas, pinigus. Ar nereiktų to dėmesio parodyti, kad lietuviai namo grįžtų ir mažiau išvažiuotų į kitus kraštus?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū už teisingą pastabą. Pirmiausia tikrai nematau jokių veiksmų, kad Vyriausybė ar jai pavaldžios institucijos važiuotų, verbuotų ir kviestų pabėgėlius. Mes turime savo įsipareigojimus, labai atsakingai juos vykdome. Tikrai neįvykdėme tų įsipareigojimų, kurie buvo priimti dėl objektyvių priežasčių, bet tą solidarumą ir atsakingumą Europos Sąjungos kontekste mes turime tikrai rodyti ne vien žodžiais. Aš suprantu norą, kada kalbame dabar apie kitą finansinę perspektyvą, kada reikės iš bendro sunešto biudžeto paimti Lietuvai kuo daugiau. Tai čia solidarumas kaip ir skatintinas yra. Solidarūs turime būti visur.
Tačiau apie išvykstančių ir sugrįžtančių žmonių problemą. Pernai gruodžio mėnesio signalas galbūt buvo labai simbolinis, kai mes turėjome teigiamą emigracijos saldo, tikrai atsargiai vertinome, gal tai yra vienkartinis momentinis dalykas. Bet pirmas ketvirtis parodo, kad iš tikrųjų situaciją pradedame kontroliuoti. Ir išvykstančių žmonių skaičiai gerokai mažėja, auga grįžtančių žmonių skaičiai. Vakar Vyriausybė patvirtino, teiks Seimui patvirtinti vadinamąją demografijos, emigracijos ir grįžimo skatinimo strategiją. Savo ruožtu nelaukdami, kol ši strategija bus čia, Seime, diskutuota, patvirtinta, mes parengėme konkrečių priemonių, veiksmų planą, ne deklaratyvių, labai aiškių priemonių, kurios leistų šeimoms gimdyti vaikus, priemonių, kurios stabdytų emigruojančių norus išvykti ir skatintų žmones sugrįžti. Dabar tai pateikta viešai konsultacijai su visuomene. Manau, tie žingsniai, kuriuos mes padarėme ir pernai, jeigu kalbėtume apie pajamų gausinimą, šiemet pristatysime šešias struktūrines reformas, kurios irgi susijusios ir praplės aprėptį žmonių jau iki viduriniosios klasės, bei kitos priemonės, kurios įgyvendinamos, tikrai padės, nesakau, kad visiškai išspręsti, bet bent jau pradėsime mes jį kontroliuoti ir turėti teigiamus rodiklius, jei kalbėtume apie šito masto mažėjimą.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys J. Olekas. Ruošiasi R. Tamašunienė.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Gerbiamas premjere, kaip viena klasikė yra sakiusi, jūsų pranešimas sukėlė įvairius jausmus. Tikrai galime pasidžiaugti, kaip jūs minėjote, tais tęstiniais darbais, kad ir krašto apsaugai didinamas finansavimas pasiekė 2 %, minėjote trečią kartą vykstančias „Žaibo kirčio“ pratybas, kibernetinio saugumo centralizacijos pabaigimą. Tikrai yra tie darbai, kuriuos, man atrodo, reikėjo padaryti ir galime pasidžiaugti. Bet kai kurie dalykai, kuriuos jūs taip pat minėjot savo pranešime, pavyzdžiui, vaiko pinigai, kad jie didinami, aš priminsiu, kai buvo anksčiau jie didinami ir iki 18 metų, tik jūsų tam tikra prasme atėmimas neapmokestinamojo didinimo, man atrodo, prieštarauja tam jūsų teiginiui, kad skatiname dirbti žmones, nesvarbu, kad ir daugiau uždirbančių, bet negauti pašalpų. Tas paminėjimas, kad išrinktas vienas urėdijos vadovas, bet 400 žmonių atleisti regionuose, savotiškai atrodo. Bet aš paklausiu iš jūsų ataskaitos. Dėl žmonių nusiteikimo neišvažiuoti. Štai jūsų pateiktoje lentelėje nurodoma, kad savižudybių statistika 2019 metais, planuojama, nebemažės toliau. Stabilizuosis. Ar tas nusiteikimas žmonių, tikėjimas tuo, kas vyksta… Pavyzdžiui, ar yra Lietuvos gydytojų, rezidentų noro išvykti iš Lietuvos sumažėjimas? Ar tai vyksta? Ar to dar šiandien negalime pasakyti? Gal ateityje.
PIRMININKAS. Laikas.
J. OLEKAS (LSDPF). Tai tokie apibendrinti duomenys ar galėtų būti pateikti?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū, kolega. Suprantu, kad klasika ir jausmai jūsų buvo kitokie, kai jūs čia sėdėjote. Dabar, kada ten, tai turi būti kitokie jausmai ir vertinimai. Tiesiog sunku man ir pakomentuoti, jei kalbėtume apie paskutinius teiginius, kas susiję su medikais, gydytojais, rezidentais, tai tų įsipareigojimų, kurie buvo priimti, laikomasi. Balandžio mėnesį mes turime savo įsipareigojimą patvirtinti bazinio atlyginimo nustatymo metodika, kalbant apie gydytojus. Turime labai aiškius tikslus, kaip susieti gydytojo atlyginimo proporciją su vidutiniu darbo užmokesčiu, kaip susieti slaugytojo darbo užmokestį su vidutiniu darbo užmokesčiu, skirtumą tarp gydyto ir slaugytojo.
Tie visi įsipareigojimai padaryti. Nuo sausio 1 dienos turėtume pasiekti ir tai, kad gydytojų rezidentų stipendija ir darbo užmokestis bus sujungta į vieną. Tai irgi padės gausinti pajamas, ypač tais atvejais, kada rezidentai išeina vaiko priežiūros atostogų. Tačiau, aišku, čia yra svarbu suvaldyti tam tikras rizikas, laikytis žodžio, būti sąžiningoms abiem pusėms, nes mes matome tendencijas, kada staigiai kai kurie universitetai nusprendė gausinti ne kartais – dešimtimis kartų rezidentų priėmimą į studijas.
Manau, tos tendencijos rodo, kad galbūt tikrai yra prielaidos čia dirbti, užsidirbti. Vėlgi pavyzdžiai apie ligonines, kokios čia buvo reakcijos, ir kolegos Simono klausimas. Klaipėdos regionas. Praeitą penktadienį aš lankiau dvi ligonines. Gydytojo atlyginimo vidurkis yra virš 2 tūkst. eurų, slaugytojų – beveik 1 tūkst. eurų. Ligoninės, kurios turi pelną, kurios tikrai sėkmingai dirba. Yra ir kitų pavyzdžių. Kaip minėjau gretimą rajoną, kur 80 % pacientų išvyksta gydytis į kitus miestus. Jeigu mes tokį status quo paliksime, tikrai norėsis ir tiems gyventojams, kurie ten gyvena, važiuoti iš to regiono, ir gydytojui tikrai nebus ten noro dirbti.
Manau, kad užsibrėžti tikslai, kas susiję apskritai su mūsų gyvenimo trukmės ilginimu (mes tą dalyką pristatysime kaip vieną iš šešių struktūrinių reformos dalių)… mes matome didžiulę problemą. Negalime būti pagal gyvenimo trukmę, ypač mes, vyrai, paskutinėje vietoje Europos Sąjungoje. Tai labai svarbu visomis prasmėmis: ir dėl žmogiškųjų išteklių, ir moraline prasme, ir dėl sąnaudų sveikatos priežiūros įstaigoms. Todėl kalbant apie savižudybes, mirtingumo mažinimą dėl kenksmingų faktorių, nuo kenksmingų ligų, yra vienas iš tokių ambicingų dalykų, kas bus šiais metais vykdoma Sveikatos apsaugos ministerijos.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narė R. Tamašunienė. Ruošiasi G. Steponavičius.
R. TAMAŠUNIENĖ (LLRA-KŠSF). Ačiū. Gerbiamas premjere, dėkodama už labai išsamią ataskaitą noriu pabrėžti, kad vis dėlto kiekviena ataskaita – tai, be abejo, atspirties taškas ir į ateitį. Ekonominiai, finansiniai ateities projektai iš tikrųjų nuteikia šiandien optimistiškai. Įvardinote demografiją kaip vieną iš jautriausių ir pačių aktualiausių problemų. Šių metų ataskaitoje matome, kad priemonių pakankamai, pačių priemonių, t. y. tikslų ir uždavinių, bet realizavimo planas, mano įsitikinimu, vis dėlto kelias pasirinktas truputį ne toks. Aš kalbu apie vaiko pinigus. Išplėtėte vaikų, gaunančių išmokas, ratą, ir tai yra labai gerai – visi vaikai gauna vienodus vaiko pinigus, ir sumažinote vaikų skurdo rodiklius. Tie rodikliai iš tikrųjų gerėja, nors dar yra ne visai tokie, kokių reikėtų Lietuvai.
PIRMININKAS. Klauskite!
R. TAMAŠUNIENĖ (LLRA-KŠSF). Tačiau uždirbančiųjų daugiau nepasitenkinimas, sakykim, buvo didesnis. Pasirinkote 30 eurų. Bet koks kitas žingsnis, koks dydis? Mūsų frakcija užregistravusi pataisą, kad jau 2019 metais sulauksime 60 eurų. Norėtume išgirsti, kaip jūs planuojate žingsniuoti toliau.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Mes planuojame tikrai žingsniuoti toliau ir padaryti, kad nuo 2019 metų aprėptis vaiko pinigus gaunančių vaikų ir šeimų didėtų. Tikrai šiandien konkretaus skaičiaus neįvardinsiu, bet aš jau ne kartą minėjau, kad tikrai tai nebus 10 eurų didinimas, jis bus didesnis. Kiek bus, mes vėlgi vertiname situaciją ir vertinsime projektuodami kitų metų valstybės biudžetą.
Be šito sprendimo mes taip pat darysime kitus sprendimus, kurie palies iš esmės iki dviejų vidutinių darbo užmokesčių uždirbančius žmones, jų pajamų gausinimą. Tai yra ir tos priemonės, plius kitos priemonės, kas yra numatyta, kaip minėjau, demografijos, imigracijos ir grįžimo vadinamojoje strategijoje, taip pat leis stiprinti šeimas ir suteikti joms realią paramą tiek kalbant apie vaikų priežiūrą, tiek kompensuojant tam tikras patiriamas išlaidas. Manau, kad ne vien vaiko pinigai (jeigu jūs siūlote 60 eurų, galbūt bus tiek, galbūt kažkiek mažiau), tai nėra vien ta suma, kuri turėtų būti įskaičiuojama į paramą šeimoms ir vaikams, nes visos kompleksinės priemonės, kaip minėjau, ir tėvų atlyginimo padidinimas, pajamų gausėjimas taip pat prisideda prie šeimos gerovės. Todėl mes tikrai darysime sprendimus ir eisime ta linkme kalbant tiek apie šeimų stiprinimą, tiek apie minėto vaiko pinigų dydžio didinimą.
Šiek tiek dar replikuojant į tai, ką kolega Juozas pasakė, jog mes atėmėme papildomą neapmokestinamąjį pajamų dydį. Mes tą sprendimą padarėme dėl to, kad tikrai turėjo šiomis mokestinėmis lengvatomis pasinaudoti tie žmonės, kurie buvo arti skurdo ribos, dirbantys žmonės, bet negalėjo šitomis mokestinėmis lengvatomis pasinaudoti.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys G. Steponavičius. Ruošiasi S. Jakeliūnas.
G. STEPONAVIČIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamasis Seimo Pirmininke. Taip pat prisijungiu prie padėkos už pateiktą išsamią ataskaitą. Džiaugiuosi, gerbiamasis premjere, jūsų akcentais dėl struktūrinių švietimo pokyčių, bet vertinant praėjusius metus, didžiausi pokyčiai, pradėti švietimo srityje, beje, buvo ne dėl Vyriausybės iniciatyvos, lyderystės, kalbu apie vadovų kadencijų įvedimą, kalbu apie profesinio mokymo sisteminę pertvarką. Pagaliau yra esminių sprendimų dėl universiteto jungimo ne Vyriausybėje ir ne dėl lyderystės atsirado, o pusiniai ir nelabai į sinergiją vedantys sprendimai – Seime ar kur nors šalia jo.
Bet mano klausimas yra apie mažėjantį mokslo finansavimą. Praėjusiais metais 78 % mažėjo aukštojo mokslo finansavimas. Kai jau 2016 metais dar iki jūsų Vyriausybės darbo pradžios mes matėme, kad daugiau nei dvigubai atsiliekame nuo Europos Sąjungos vidurkio, tokioje situacijoje mes ir per praėjusius metus nematėme realių žingsnių tam atsilikimui mažinti, o mažėjimas – minus 78 %. Ministre, koks būtų jūsų komentaras?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Galbūt pakomentuos švietimo ir mokslo ministrė. Aš dabar noriu dėl reformų. Jūs turbūt puikiai suvokiate, gerbiamasis kolega, ir pats buvote vykdomojoje valdžioje, kad niekas be vykdomosios valdžios nevyksta. Jeigu norite, kad tai būtų priskiriama Seimo lyderystei, aš labai džiaugiuosi, svarbu, kad sprendimai, kurie padaryti, būtų reikalingi švietimo sistemai, švietimo reformai. Ir visa garbė jums, o mes kuo galėsime, tuo padėsime įgyvendinant šitas struktūrines reformas.
J. PETRAUSKIENĖ. Dėkoju. Atsakysiu dėl mokslo finansavimo mažėjimo. Manyčiau, reikėtų skaičiuoti mokslo finansavimą ne tik vertinant valstybės biudžetines lėšas, bet taip pat ir struktūrinius fondus. Taip, jūs įvardinate vieną skaudulį, bet kalbant apie mokslo finansavimą Lietuvoje yra didžiulė priklausomybė nuo struktūrinių fondų paramos ir vykdomos pertvarkos. Tai turi vesti ta kryptimi, kad iš tos priklausomybės, kuri buvo sukurta per dešimtmečius, būtų išeita. Mokslo sistemos finansavimas pirmiausia yra nuskurdintas per dėstytojų ir tyrėjų atlyginimų mažinimą arba nepakėlimą po krizės metų. Šiemet buvo padarytas pirmas ir tikrai labai svarbus žingsnis, kai daugiau nei 22 mln. eurų buvo skirta dėstytojų ir tyrėjų atlyginimams didinti, ir ta kryptimi taip pat planuojama eiti ir kitais metais. Bendra mokslinės veiklos ir jos finansavimo suma nėra sumažėjusi, bet pakeitus dvi finansavimo metodikas mokslo administravimo lėšos sumažėjo – jos yra susietos su mokslinės veiklos kokybe, ir manau, kad tai yra žingsnis į priekį.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys S. Jakeliūnas. Ruošiasi A. Palionis. Stasy Jakeliūnai, klauskite.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Dėkoju, gerbiamasis Pirmininke. Norėčiau finansų ministro paklausti. Ataskaitoje rašoma apie skolos dinamiką ir apie subalansuotą ir perteklinį viešųjų finansų sektorių, nėra užsimenama apie finansinį rezervą, kurį mes „Sodroje“ pradedame kaupti, jau matosi. Valstybės biudžetas kol kas deficitinis, bet gal jūs planuojate ir esate priėmę sprendimus (dabar ir ateityje), kaip turėtų būti kaupiamos atsargos visuose biudžetuose tam, kad jeigu mes susidurtume su neigiamais finansų rodikliais, galėtume neiti į finansų rinkas ir nesiskolinti, kaip kad buvo maždaug prieš dešimtmetį?
V. ŠAPOKA. Ačiū už tikrai labai aktualų klausimą. Teisingai pastebėjote, kad tiek „Sodros“, tiek, galima paminėti, sveikatos srityse tie rezervai kaupiami ir neretai viešumoje būna spekuliacijų, kad tai, kas yra susiję su valstybės biudžetu, nėra kaupiama. Iš tikrųjų yra kaupiama, yra numatyti automatiniai mechanizmai: tiek keliauja dalis dividendų, tiek iš kitų pajamų šaltinių. Planuojame, kad jau šių metų pabaigoje ši suma sieks netoli 300 mln. Tie mechanizmai tikrai yra. Čia reikėtų paminėti du svarbius aspektus: tiek rezervo dydis yra aktualus, tiek pačios skolos dydis yra ypač aktualus. Turime teigiamą dinamiką tiek dėl skolos, tiek dėl paties rezervo dydžio didėjimo.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys A. Palionis. Ruošiasi M. Majauskas.
A. PALIONIS (LSDDF). Ačiū, Pirmininke. Visų pirma, noriu padėkoti ir Vyriausybei už darbą, ir premjerui už pristatymą. Ir tie skaičiai, kurie rodo tiesioginių investicijų pritraukimą 2017 metais, ir tai, kad esame ant slenksčio dėl narystės EBPO, aš manau, yra nuoseklaus ir darnaus darbo rezultatas. Premjere, ir jūsų ataskaitoje yra minima apie mokestines pertvarkas, kurios jau yra įgyvendintos ir kurias dar rengiamasi įgyvendinti. Aš manau, kad neturėtume ilgai delsti, tuo labiau kad tos mokestinės pertvarkos susiję ir su biudžeto planavimu, ir su vaiko pinigais – pagal turimas pajamas žiūrėsime, kokias galime daryti išlaidas. Aš norėjau paklausti. Kada pristatysite, vykdomoji valdžia pristatys, savo pertvarkos viziją Seimui? Taip pat, kaip paminėjote ataskaitoje, yra patiesti…
PIRMININKAS. Klauskite.
A. PALIONIS (LSDDF). …pagrindai etatiniam mokytojų apmokėjimui, kadangi netrukus rugsėjo 1 diena. Kada Seimas pamatys šiuos projektus?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Matyt, kaip mes ir esame užsibrėžę, kitą savaitę tai pristatysime – visas šešias struktūrines reformas, iš jų viena yra ir mokesčių. Tai padarysime, aišku, natūralu, pirmiausia valdančiosioms frakcijoms, po to ir opozicinėms frakcijoms. Pateiksime viešai konsultacijai tuos sprendimus, principinius sprendimus, pagal kuriuos, mes manome, galėtume panaudoti mūsų ekonomikos augimą pagrindinėms problemoms spręsti. Jeigu kalbėtume apie etatinį apmokėjimą, tai projektas yra Seime, belieka išreikšti politinę valią ir priimti. Procesas tikrai nebuvo lengvas, glaudžiai dirbome su komitetu, komiteto pirmininku, kuriam galima tik padėkoti, su partneriais, profesinėmis sąjungomis. Parengtas projektas yra subalansuotas, suderintas iš esmės su visomis profesinėmis sąjungomis, mokytojų bendruomene ir tikrai, manau, prisidės prie to, kad mokytojai galės gauti ir didesnį atlyginimą, ir už visas teikiamas paslaugas arba atliekamus darbus mokykloje jiems bus apmokėta.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys M. Majauskas. Ruošiasi A. Armonaitė.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas premjere, už pristatymą. Man atrodo, Vyriausybės veiklos ataskaitą puikiai apibūdintų gerai žinoma lietuviška patarlė, kuri sako: „Kas pakels katinui uodegą, kad ne anas pats.“ Bet, premjere, ar tikrai čia katino nuopelnas investicijų proveržis, nedarbo lygio mažėjimas, darbo užmokesčio augimas? Juk privatus sektorius atliepia pagrindines investicijas, kuria darbo vietas. Jeigu pažiūrėtume darbo užmokesčio augimą per pastaruosius penkerius metus, privačiame sektoriuje darbo užmokestis reikšmingai labiau kilo negu viešajame sektoriuje. Viešojo sektoriaus atlyginimų augimas atrodo pakankamai silpnai, o tai priklauso ir konkrečiai nuo jūsų. O jūs giriatės apie kosmetines priemones verslui skatinti. Norėčiau paklausti. Ar nesvarstote kokių nors reikšmingų sprendimų verslui skatinti, darbo vietoms kurti ir investicijoms daryti, kaip padarė Estija? Tarkime, nustatyti nulinį mokestinį pelno tarifą visam reinvestuojamam pelnui. Jeigu laikai pinigus įmonėje, tai tu nemoki mokesčių…
PIRMININKAS. Klauskite.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). …bet jeigu juos ištrauki vartoti – pradedi mokėti. Tokia nuostata yra Estijoje ir ji veikia. Ar nesvarstėte dėl tokios nuostatos Lietuvoje? Ačiū.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Nesvarstėme, nes mes žiūrime ir mokomės iš kitų klaidų. Tikrai nemanau, kad šiuo atveju tai reikėtų vertinti kaip ypatingą ar veikiantį pasiekimą. Jeigu kalbėtume apie jūsų paminėtus skaičius, tai jie savaime neatsiranda ir savaime neauga. Kokia yra investicinė aplinka, kaip jaučiasi įmonės, kaip jaučiasi investuotojas, tiek nacionalinis, tiek užsienio, parodo, ar jisai rizikuoja didinti apimtis, gamybos apimtis, ar jis investuoja į technologinį atsinaujinimą, ar kuria papildomas darbo vietas, ar laukia nenuspėjamų sprendimų galvodamas, kad reikės ką nors po nakties išgirsti ir priimti sprendimus. Tokių sprendimų tikrai mes nesirengiame daryti, kad būtų galima vėl verslą grąžinti ten, iš kur šiandien mes dar negebame viso ištraukti, nes dalis jo, deja, yra šešėlyje. O tos paskatos, kurios parodė, kurios buvo padarytos ir pernai, ir ankstesnės Vyriausybės pamatai dėti buvo, geriausiai parodo, kad ateina vizitinės kortelės į Lietuvą, gamybinės investicijos, kurių neiškelsi per vieną naktį, nesurinksi kompiuteriu, neišvažiuosi. Gamybinės investicijos ir tiesiogine prasme, ir išvestine prasme, kalbant apie papildomų darbo vietų kūrimą ir investavimą, yra geriausias rodiklis.
O kalbant apie pačią ataskaitą, kolega, turbūt būtų keista matyti, jeigu aš išeičiau į tribūną ir saviplaka užsiimčiau. Ko gero, tikrai ne. Tai yra Vyriausybės ataskaita. Aš suprantu didžiulį A. Kubiliaus norą, bet lygiai taip pat jis darė tą patį būdamas šioje tribūnoje, kai buvo Ministras Pirmininkas. Aš tikrai nesakiau, kad mes viską pasiekėme, viską įgyvendinome, bet mes teikiame ataskaitą. O kaip, ar darbai pakankami, ar ne, – tai vėlgi sprendžia Lietuvos žmonės ir jie vienokia, ar kitokia forma tą išreiškia.
Dėl Estijos gal dar ministras patikslins.
V. ŠAPOKA. Taip, iš tikrųjų labai drąsiai sakote, kad Estijos paskata veikia, bet pasižiūrėjus detaliau, ar tikrai jos skatino produktyvias investicijas, tai po išsamesnės analizės, akivaizdu, pasirodys, kad ne. Šiuo atveju reikėtų paminėti, kad Lietuvoje praėjusiais metais našumas augo sparčiausiai visoje Europos Sąjungoje. Jeigu pažiūrėtume ilgesnį laikotarpį, tai Estijos produktyvumo augimo kreivė niekuo nesiskiria nuo Lietuvos, ir lengvatos turėjimas yra brangus malonumas, taip pat ir skatinantis šešėlį. Kuo reikėtų pasidžiaugti, kad Lietuvoje praėjusiais metais pirmą kartą šešėlis yra mažesnis negu Estijoje.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narė A. Armonaitė. Ruošiasi A. Dumbrava.
A. ARMONAITĖ (LSF). Dėkoju. Gerbiamas premjere, ačiū jums už ataskaitą. Kai kuriuos darbus mes irgi palaikėme, galbūt kai kam oponavome, vis dėlto linkime sėkmės toliau darbuose.
Mano klausimas yra susijęs su skaitmenine ekonomika ir technologijomis. Yra plačiai pripažįstama, daugybė knygų yra parašyta apie tai, kad tos šalys, kurios yra atviros technologijoms, kurios jas skatina ir pačios jas naudoja, sukuria greitesnes prielaidas ekonomikai augti ir netgi geriau demokratijai veikti. Vis dėlto šioje ataskaitoje aš pasigedau dėmesio skaitmeninei ekonomikai, pasigedau valstybės elektroninių paslaugų plėtros. Ar nevertėtų tam dėmesio skirti šiek tiek daugiau? Nes jeigu mes pasižiūrime į tarptautinius reitingus, verslas Lietuvoje yra labai pažengęs šioje srityje, tačiau Lietuvos pozicijas visur tempia valstybės vaidmuo. Man atrodo, tam reikia kur kas didesnio politinio dėmesio. Kas vis dėlto buvo nuveikta? Dėkoju.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Galbūt reikėtų dar atidžiau pažiūrėti, nes, bent jau aš, kažkurioje vietoje skaičiau (juokaujant), bet ji iš tikrųjų yra. Yra skirta. Kalbėdami apie viešųjų paslaugų elektronizavimą, mes kitokio kelio ir neturime. Ta pati vykstanti valstybės tarnybos pertvarka, viešųjų įmonių pertvarka yra susijusi su vienu iš šitų pagrindinių aspektų: dalis funkcijų perkeliama į elektroninę erdvę. Yra sukurtos stebėsenos sistemos, specialios informacinės sistemos, mes skaičiuojame, monitoringą turime ir čia tikrai atrasite skaičius, kiek tų paslaugų yra perkelta į elektroninę erdvę, kaip vykdyta stebėsena.
Tai tikrai nenorėčiau sutikti su tuo, kad mes čia stipriai lyg ir atsiliekame. Galiausiai naujos technologijos – pripažįstame iš tikrųjų, kur, matyt, turime didžiausią problemą, tai yra tai, ką mes investavome į modernias laboratorijas, į aukšto produktyvumo produktų kūrimą, kažkaip tikrai sunkiai pasiekia verslą. Čia mes turime problemą. Dėl to žingsniai yra daromi, kalbant apie eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimą, kalbant apie kompetencijų dalinimą tarp Švietimo, Mokslo ir Ūkio ministerijų. Sprendimai yra padaryti. O detaliau tiesiog neturiu ką pasakyti, nes iš esmės nemačiau nė vieno mūsų žingsnio, kur mes skatintume, atvirkščiai darytume, kad reikia daugiau popierių, popierinių sprendimų, kokių nors ataskaitų ir visa kita.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys A. Dumbrava. Ruošiasi A. Sysas.
A. DUMBRAVA (TTF). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Gerbiamas premjere, taip pat norėčiau padėkoti jums už ataskaitą, ypač už nuveiktus darbus socialinėje srityje.
Norėčiau paklausti. Neseniai Latvija paskelbė, kad šiais metais vidutinis darbo užmokestis Latvijoje peržengs 1 tūkst. eurų ribą, Estijoje tai yra jau senokai padaryta. Prašau pasakyti, ką mes galime pažadėti Lietuvos žmonėms ir kokie yra Vyriausybės planai, kad vis dėlto ir mes įšoktume į tą traukinį ir viršytume tokį psichologinį 1 tūkst. eurų vidutinio darbo užmokesčio lygį? Ačiū.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Manau, kad mes tikrai kitais metais įšoksime į tą traukinį dėl jūsų paminėtų skaičių.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys A. Sysas. Ruošiasi J. Narkevičius.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamas Ministre Pirmininke ir Vyriausybės nariai, aš tikrai noriu padėkoti ir pagirti. Buvo padaryta tikrai daug gražių darbų, bet jūs labai kukliai parašėte savo ataskaitoje, kad darbo užmokestis padidėjo tik 8,5 %. Kai kuriems mūsų gyventojams ir darbuotojams, pavyzdžiui, prokurorams, STT – 30 %, šiais metais planuojate žvalgybininkams per du etapus virš 30 % kelti. Didelėmis pastangomis ir opozicijos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojams, valstybės tarnautojams išstenėjome čia (ar, tiksliau, jūs) 2 eurų bazinio dydžio padidinimą.
Dabar matau, kad vėl apie tai tylima, nes įstatyme yra, kaip sakiau, žvalgai, diplomatai ir teisėjai. Kitų nemačiau dėl darbo užmokesčio, bet tokie planai yra. Profesinės sąjungos skundžiasi, kad pagal įstatymą jūs turite iki liepos 1 dienos surengti derybas dėl bazinio dydžio.
PIRMININKAS. Klauskite!
A. SYSAS (LSDPF). Jau keturi kreipimaisi buvo, derybos neprasidėjo. Ar prasidės derybos dėl bazinio dydžio, kaip numatyta įstatymuose?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Taip, prasidės. Tik dar yra klausimas, ar derėsis Vyriausybė, ar įgalios vieną iš ministerijų derėtis dėl bazinio dydžio.
Kalbant apie atlyginimus, kuriuos jūs minėjote, aš kalbėjau apie privatų sektorių – 8,5 %. Jeigu būčiau visiškai tikslus, apie 6,7 % viešajame sektoriuje taip pat buvo augimas. Nevertinant net to, sakykim, bazinio dydžio padidinimo, jūs puikiai, kaip buvęs komiteto pirmininkas ir dabar aktyvus narys, suvokiate, ką reiškia bazinio dydžio didinimas tokiais mastais – 1, 2 ar 5 eurai.
Aš vis dėlto laikausi tos pačios nuomonės, lygiai toks pat projektas tą įgyvendinti yra pateiktas Seimui. Jeigu mes norime (o tikrai norime) turėti modernią, patrauklią valstybės tarnybą, efektyviai dirbančią, mes turime priimti sprendimus, nes visus vienodai finansuoti, neatsižvelgiant į jų kuriamą pridėtinę vertę, darbo rezultatus, matyt, nebūtų visiškai teisinga. Naujasis įstatymas atvers galimybes institucijos vadovui tikrai motyvuoti ir pritraukti į valstybės tarnybą arba išlaikyti žmones, kurie kuria didžiulę pridėtinę vertę valstybei ir jos žmonėms, o tie, kurie nenori darbuotis, nebegali, jau nebeturi ugnies, tiesiog galės likti prie tų pačių pozicijų arba rinktis kitas veiklos sritis, nes darbo rinkoje tikrai yra didžiulė kompetentingų žmonių paklausa.
Kalbant apie atskiras institucijas, norėčiau pakartoti tą frazę, kurią mes kartojame įvairiais aspektais kalbėdami, pavyzdžiui, ir apie šalies gynybą: nepriešinkime ir nešnekėkime to, ko nereikia kalbėti. Nei teisėjams, nei prokurorams šiais metais atlyginimas nepadidėjo. Dauguma tų institucijų, kurioms didėjo atlyginimai, tai padarė iš savo įvykdytų struktūrinių reformų ir sutaupytų resursų. Tokie yra dalykai. Galbūt nepavydėkime. Sakau, reikia absoliučiai visiems galvoti apie veiklos efektyvinimą ir kartu motyvuoti, kad būtų galima didinti atlyginimus, bet nereikia sakyti, kad, žinot, institucijos veikia kaip veikė, bet mes vis tiek joms turime vis daugiau pinigų mesti.
Galiausiai apie tą pačią valstybės tarnybą. Žmonių skaičius šalyje keičiasi ir keičiasi ne į didėjančią pusę.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys J. Narkevičius. Ruošiasi R. Šarknickas.
J. NARKEVIČ (LLRA-KŠSF). Labai ačiū, gerbiamas premjere, Vyriausybės nariai, už ataskaitą, bet pirmiausia, be abejo, už darbą, kuris buvo atliktas ir dabar atliekamas. Iškėlėte, kaip ir mes visi, didingus siekius, laukiami reikšmingi pokyčiai, tačiau akivaizdu, kad realizavimo procese susidurta su administraciniu, su nomenklatūriniu pasipriešinimu sprendimų procesui ir iššūkiams. Iš principo yra akivaizdus nukrypimas nuo tų didingų siekių ir laukiamų reikšmingų lūkesčių. Akivaizdu, sprendimas dalinis ir jis jau stebimai netenkina žmonių lūkesčių. Pavyzdžiui, vaiko pinigai – dalinis sprendimas. Vis dėlto, mūsų manymu, reikėjo iš esmės spręsti, žmonės jau yra…
PIRMININKAS. Klauskite.
J. NARKEVIČ (LLRA-KŠSF). …nepatenkinti ir taip toliau, laukiamas mokytojų etatinių… čia irgi diskusija.
Bendro pobūdžio klausimas. Be abejo, oponentai visada kritikuos, kad ir ką gero darytum, bet savikritika turbūt yra naudinga ir progresyvi. Taigi, gerbiamas premjere, ko per tuos metus jūs neįvertinote? Ko jūs nepadarėte arba kitaip dabar darytumėte, kad pasiektumėte dėl tų didingų siekių ir reikšmingų pokyčių teigiamus lūkesčius? Ačiū.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Kalbant apie didingus lūkesčius. Suprantu, kad didingas lūkestis 30 eurų šeimai už vaiką, nevertinant pajamų, plius dar, nepamirškime, kad nepriklausomai… priklausomai nuo pajamų ir vaikų skaičiaus, dar papildomai yra nuo 15 su trupučiu iki 28 eurų šeimai. Sumos… na, aš suprantu, kad norisi daugiau, bet vien vaiko pinigų, tų 30 eurų, įvedimas yra daugiau nei 100 mln. eurų. Tai yra pirmas žingsnis, tą mes kalbėjome. Jūsų iniciatyva, kuri buvo pristatyta, tikrai didžiąja dalimi prisidėjo, kad tie vaiko pinigai atsirastų. Tai žengėme pirmą žingsnį, galėjome jo nežengti, jo nebūtų. Dabar mūsų tikslas iš tikrųjų yra, kad būtų aprėptis ir sumos didesnės, mes tikrai matome didesnes galimybes tą padaryti ir padarysime.
O kalbat apie įvairius pasipriešinimus, tai irgi, mes tą tikrai vertinome. Tikrai neatrodė, kad atskiruose sektoriuose situacija yra pakankamai bloga, mes galbūt kai kur iš tikrųjų neįvertinome ir tam tikrų interesų grupių veikimo, bet kiekvienas tas pokytis, ypač nedarytas ilgus dešimtmečius arba daug metų, tai irgi, natūralu ir suprantama, sulaukė iš pradžių tokios neigiamos reakcijos. Todėl, matyt, tai, ką mes tikrai galėjome ir užsibrėžę buvome padaryti… Kalbant apie tas mokestines iniciatyvas, kurias mes šiais metais pristatysime, na, galbūt buvo verta bandyti rizikuoti tą daryti praeitais metais, nors tikrai tokios tvirtos garantijos, kad mes būtume priėmę sprendimus, nebuvo. Tai mes priėmėme tokį tarpinį žingsnį, iš pradžių sutvarkėme esamos mokestinės sistemos nelogiškumus, socialinius neteisingumus, juos panaikinome, ir kai kalbame apie šešėlio masto mažinimą, lygiagrečiai taikydami priemones, kurios tikrai buvo paveikios ir davė rezultatą, dabar galime žengti ir kitą žingsnį, kurį mes pristatysime.
Tikrai nebus paprasta ir lengva, matyt, bus įvairiausių nuomonių, bet vėlgi, jeigu mes apsisprendžiame, kad šiandien yra būtent mūsų prioritetas, kaip minėjau, išplėsti tą pajamų didinimą iki viduriniosios klasės, tai tą ir turime daryti. Čia Vyriausybės laukia nelengvas darbas įtikinti ir kolegas, ir Seimo narius, ir valdančiąją daugumą, tikrai norisi ir opozicijos paramos, kad tie sprendimai būtų reikalingi ir tai pajustų kuo daugiau Lietuvos žmonių. Tą ir darysime. Tikrai ne viską pavyko padaryti, tai yra faktas. Mes apie 17 % darbų, kurie buvo suplanuoti Vyriausybės priemonių įgyvendinimo plane, turėjome koreguoti. Gyvenimas nestovi vietoje, jis tikrai koreguoja tuos planus.
PIRMININKAS. Ir baigiantis laikui klausia Seimo narys R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Norėčiau, visų pirma paneigti jūsų, premjere, žodžius, kad daug ko nepavyko padaryti. Aš sakyčiau, kad iš tikrųjų pavyko daug ką padaryti ir noriu padėkoti jums už šeimą, vaikus, tai yra akivaizdu, Lietuvoje mes jau matome ir socialiai gerėjančią situaciją. Mano klausimas būtų socialinės apsaugos ir darbo ministrui. Socialinių paslaugų centruose, kaip supratau, iš Europos Sąjungos lėšų per jūsų ministeriją atsirado sukurtos kelios pilotiniu principu… teikti atokvėpio paslaugas tėvams, kurie augina neįgaliuosius arba sunkios rizikos savo vaikus. Aš norėčiau pasakyti, kad šimtu procentų yra pasitvirtinęs šis projektas, jis pasitvirtino, nes leido susitvarkyti tėvams savo gyvenimus ir net išvengti psichologinio smurto artimoje aplinkoje. Norėčiau paklausti, ar tas projektas dar bus tęsiamas, ar jis taps tradicinis, nes situacija rodo, kad iš esmės pasikeitė net santykiai šeimose. Dėkoju.
L. KUKURAITIS. Dėkoju už klausimą. Iš tiesų palietėte labai aktualią temą, džiugu, kad savivaldybės tiek projektų, tiek savo biudžetų lėšomis jau kuria atokvėpio paslaugas. Vyriausybė Šeimų stiprinimo įstatymu yra įpareigota iki rugsėjo 1 dienos patvirtinti bazinių paslaugų šeimai paketą. Būtent atokvėpio paslaugos būtų vienos iš paketo turinio, ir ten būtų nurodyta, kokiu būdu yra užtikrinamas tęstinumas ir tvarumas ir kad visose savivaldybėse visos šeimos prieitų prie šitų paslaugų.
PIRMININKAS. Ačiū. Diskusiją dėl Vyriausybės metinės veiklos ataskaitos planuojama rengti 2018 m. balandžio 24 d. Ataskaitą svarsto visi Seimo komitetai. Ačiū Vyriausybei už dalyvavimą ir premjerui už pranešimą
11.31 val.
Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo Nr. IX-1672 1, 2, 5, 8, 12, 21, 27, 44, 45, 47 ir 48 straipsnių pakeitimo ir 50 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIIP-1804, Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo Nr. I-1324 51 ir 101 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1805, Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo Nr. IX-1768 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ir 124 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1806 (pateikimas)
Darbotvarkės 1-3 klausimas, kompleksinis – Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo straipsnių pakeitimo ir straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIIP-1804. Pranešėjas – ministras L. Kukuraitis.
L. KUKURAITIS. Visą paketą?
PIRMININKAS. Pristatykite visą paketą, tai yra projektai Nr. XIIIP-1805, Nr. XIIIP-1806. Viskas.
L. KUKURAITIS. Dėkoju, gerbiamas Pirmininke. Gerbiamieji Seimo nariai, teikiamas trijų įstatymų projektų paketas. Pirmasis – Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas, parengtas siekiant suderinti galimybę Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritoriniams skyriams, nesutinkantiems su profesinės ligos patvirtinimo aktu, skųsti jį Centrinei darbo medicinos ekspertų komisijai, o Centrinės darbo medicinos ekspertų komisijos sprendimus skųsti teismui. Šiuo metu Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme yra nustatyta, kad šiuos aktus gali skųsti tik Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba. Fondo valdyba viena šios funkcijos atlikti negali ir dėl žmogiškųjų išteklių trūkumo, fondo valdyboje šiuo metu dirba tik trys kontrolės specialistai, o teritoriniuose skyriuose 70. 2017 metais Lietuvoje naujai buvo nustatytos 356 profesinės ligos 259 asmenims. Valstybės kontrolė taip pat teikia valstybinio socialinio draudimo fondo valdybai rekomendacijas sudaryti galimybes teritoriniams skyriams, reikalui esant, ginčyti profesinės ligos patvirtinimo aktus.
Siūlomi pakeitimai sudarys sąlygas „Sodros“ valdybos teritoriniams skyriams tinkamai vykdyti socialinio draudimo 30 straipsnyje numatytą uždavinį užtikrinti teisingą išmokų skyrimą ir mokėjimą ir bus išvengta esamo teisinio reguliavimo spragų. Šiame įstatymo projekte taip pat siekiama įgyvendinti kartu su naujuoju Darbo kodeksu įsigaliojusiu Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo įtvirtintus pakeitimus dėl darbuotojų mokymų ir jų žinių tikrinimo. Šiuo tikslu teikiamas įstatymo 8 straipsnio patikslinimas, atsisakant darbuotojų, dirbančių ar siekiančių dirbti saugos ir sveikatos specialistais, profesinės sveikatos specialistais, statinių projektavimo, statinių statybos saugos ir sveikatos koordinatoriais, kvalifikacijos ir žinių įgijimo detalaus reglamentavimo, šias funkcijas pavedant ministrams pagal kompetencijos sritis. Taip pat šiuo projektu teikiami kiti juridinės technikos ir redakcinio pobūdžio pakeitimai.
Antruoju paketo įstatymo projektu siekiama suderinti Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo nuostatas su 2017 m. liepos 1 d. kartu su nauju Darbo kodeksu įsigaliojusiu Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo įtvirtintomis nuostatomis dėl darbuotojų mokymo ir žinių tikrinimo bei kai kurių veiklos sričių darbuotojų kvalifikacijos arba kompetencijos reikalavimais.
Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo 10 straipsnio 4 dalies 2 punkte yra nustatomi juridinio asmens, siekiančio vykdyti nuolatinę įrenginių priežiūrą, darbuotojų kompetencijos reikalavimai, o 2017 m. liepos 1 d. įsigaliojus pakeitimams šių darbuotojų kvalifikacijos arba specialių žinių ir įgūdžių reikalavimus nustato valstybės institucijos, atsakingos už atskirų kategorijų įrenginių priežiūros organizavimą. Be to, būtina tikslinti šį įstatymą, nes nuo liepos 1 dienos pasikeitus Valstybinės darbo inspekcijos įstatymui, kuriame neliko Valstybinės darbo inspekcijos atstovų dalyvavimo atestuojant darbuotojus, bei panaikinus socialinės apsaugos ir darbo ministro ir sveikatos apsaugos ministro bendrą įsakymą „Dėl Mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais bendrųjų nuostatų patvirtinimo“, Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymu nurodyta, kad darbuotojų atestacija šiuo metu nebeturi teisinio pagrindo, todėl jį reikia sukurti.
Įstatymu taip pat siekiama patikslinti Potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros įstatymo nuostatas dėl potencialiai pavojingų įrenginių techninės būklės tikrinimo įgaliojimų suteikimo ir dėl nuolatinės potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros licencijavimo tvarkos pagal šiuo metu galiojančią licencijavimo tvarką, nustatytą Licencijavimo pagrindų aprašu, patvirtintu Vyriausybės nutarimu, bei suderinti įstatymo nuostatas su Teisėkūros pagrindų įstatymu. Taip pat įstatymu siekiama atsisakyti akredituotoms įstaigoms, siekiančioms gauti įgaliojimus tikrinti įrenginių techninę būklę, teikiamų reikalavimų dėl vadovų kvalifikacijos, turimos įrangos, steigimo dokumentų, kurie dubliuoja akreditavimo reikalavimus. Atsisakyti juridiniams asmenims, siekiantiems gauti licenciją veiklai, taikomų perteklinių reikalavimų, susijusių su jų steigimo dokumentais ir organizacine struktūra.
Trečiasis paketo įstatymas – Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo tam tikrų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas parengtas siekiant suderinti Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo nuostatas su Valstybinės darbo inspekcijos veiklos… su Vyriausybės įstatymu ir Biudžetinių įstaigų įstatymu. Nustatoma, kad konkrečią Valstybinės darbo inspekcijos struktūrą tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras, taip pat konkrečios funkcijos yra nustatomos inspekcijos nuostatuose, taip pat patikslinamos pareigybės atsisakant struktūrinių padalinių vedėjų ir jų pavaduotojų pareigybių.
Įstatymo projektu siūlomas teisinis reguliavimas sudarys sąlygas optimaliai Valstybinės darbo inspekcijos veiklai ir užtikrins tinkamą Valstybinės darbo inspekcijos funkcijų vykdymo bei vidinių procesų optimizavimą. Kartu atsižvelgiant į teisėkūros, ekonomiškumo principus siūloma atsisakyti perteklinių nuostatų, atlikti redakcinio pobūdžio patikslinimus. Įstatymų projektai suderinti su suinteresuotomis institucijomis, socialiniais partneriais ir visuomene. Prašome šiems įstatymų projektams pritarti.
PIRMININKAS. Paklausti nori Seimo narys E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamasis pranešėjau, aš kaip tik ir norėčiau pradėti klausti nuo trečio įstatymo, t. y. Valstybinės darbo inspekcijos įstatymo. Jūs faktiškai iš įstatymo išbraukiate Valstybinės darbo inspekcijos funkcijas, kurias perkeliate į poįstatyminį aktą. Dažnai būna per teismus, kuomet tam tikri dalykai skundžiami, procedūros, tai teismai vis dėlto reikalauja, kad visi pagrindiniai dalykai, funkcijos būtų numatyta įstatyme, ar iš tikrųjų jos atitinka to pareigūno tam tikrą pareigybę. Tai čia vienas dalykas.
Bet konkretus klausimas. Jūs atsisakote, kaip ir sakėte, vyresniųjų inspektorių ir einate prie teritorinių skyrių. Tas teritorinis skyrius gali būti įvairus – rajoniniu pagrindu arba netgi apskrities pagrindu. Tai kiek dabar bus sumažinta etatų, atsižvelgiant į šią reformą? Ar liks rajonuose teritoriniai skyriai? Ačiū.
L. KUKURAITIS. Dėkoju už klausimą. Pirma klausimo dalis, kur klausiama apie nuostatų egzistavimą įstatyme. Mūsų galva, tai neatitinka Biudžetinių įstaigų įstatymo, kuris nustato, kad biudžetinės įstaigos funkcijos ir jos veiklos tikslai nustatomi būtent nuostatuose, kuriuos patvirtina įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija.
Taip pat turėdami baigtinį nuostatų sąrašą, kai darbo sąlygos ir darbo santykiai keičiasi taip sparčiai, mes pačią Darbo inspekciją įkaliname tame tokiame nuostatų kietume, kur tam, kad galėtų ji pradėti naują veiklą, kurią būtina pradėti, turime keisti įstatymą. Tokiu būdu einame šiuo keliu, kuris numatytas Biudžetinių įstaigų įstatyme.
Antroji klausimo dalis – apie planuojamas pertvarkas. Kol kas jos iš tiesų yra tik planuojamos ir nėra dar galutinių sprendimų, nėra galutinių net ir vizijų. Todėl, jeigu yra rūpestis dėl užtikrinimo dėl teritorinių skyrių, tikrai galime tai garantuoti, tačiau tokio galutinio vaizdo, kurį aš galėčiau pakomentuoti, kas lieka, ko nelieka, aš negalėčiau.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys A. Dumbrava.
A. DUMBRAVA (TTF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamas ministre, norėčiau, kad galbūt patvirtintumėte arba paneigtumėte, kad šios įstatymo pataisos niekaip nepaveiks, tarkim, darbuotojo padėties, tarkim, dėl ypatingų darbo sąlygų, nesuteiks didesnių prioritetų darbdaviui, kaip jūs manote? Nenukentės šiuo atveju darbuotojas? Ačiū.
L. KUKURAITIS. Kalbate apie darbuotojus, dirbančius visuose sektoriuose, jūs apie tai klausiate? Gerai. Darbuotojai… Priešingai, šitais įstatymų projektais įgalinama Valstybinė darbo inspekcija papildomai tikrinti darbuotojų, kurie yra atsakingi už darbuotojų saugą įmonėse, kompetenciją, žinias. Šitos teisės ji neturėjo. Tokiu būdu yra sustiprinama saugos galimybė. Kiti teisės pakeitimai, kurie čia yra numatomi, irgi turėtų prisidėti tiktai pozityviai prie darbuotojų saugos.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys A. Sysas. Ruošiasi R. J. Dagys.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamas ministre, išklausius jus ir išklausius paskutinį atsakymą, tikrai man nesustiprėjo nuomonė, kad darbuotojų sauga ir sveikata, priėmus šituos įstatymus, padidės. Aš suprantu, kad čia yra daug biurokratinių taisymų, kurių reikia daugiau verslui palengvinti ir visai kitiems dalykams, bet ne darbo saugai ir sveikatai, konkrečiai darbuotojui. Bet, aš manau, komitete mes apie tai padiskutuosime.
Mano klausimas būtų, kadangi kalbate ir apie potencialiai pavojingų įrenginių priežiūrą, ar šitame įstatyme pagaliau išsprendėte: liftas yra potencialiai pavojingas įrenginys ir kam priklauso jo priežiūra – ar specialiai institucijai, ar gyventojams, kurie gyvena tame name, nes tai nesibaigiantis ginčas?
L. KUKURAITIS. Dėkoju už komentarą ir klausimą. Atsiliepsiu į komentarą. Iš tiesų taip, čia yra nemažai tokių biurokratinių ir teisėkūros pakeitimų, taip pat palengvinti sąlygas užtikrinti saugą. Aišku, kad yra reikalingos ir įgyvendinamos rimtos saugos priemonės, tokios kaip tiksliniai patikrinimai pagal sektorius, tų ypatingų situacijų monitoringas ir tada tam tikrų sprendimų priėmimas, mokymai, atsakingų darbuotojų patikrinimas ir t. t. Šie darbai yra daromi.
Dėl lifto, kiek aš žinau, tikrai šituo projektu nėra sprendžiama.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Iš dalies mano klausimą A. Sysas paklausė, bet dar liko vienas klausimas, susijęs su tam tikrais struktūros pakeitimais – pavaduotojų skyrimais, jų atsisakymais. Jeigu jūs planuojate, kaip aš supratau iš jūsų atsakymų, kad tai bus dar tam tikri struktūriniai pakeitimai, tai kam dabar jie daromi šiuo metu nematant visos tos pertvarkos prasmės ir esmės? Kam to dabar reikia, jeigu po to seks esminės arba labiau esminės pertvarkos?
L. KUKURAITIS. Dėkoju už klausimą. Kai įstatyme yra nurodytos konkrečios pareigybės, jos irgi labai apriboja tarnybos veiklą. Šiuo atveju net be rimtų struktūrinių pakeitimų tie apribojimai, mūsų galva, kai darbo santykiai yra tokie lankstūs, reikia, kad ir tarnybos būtų maksimaliai lanksčios ir užtikrintų gebėjimą greitai reaguoti, kurti papildomas funkcijas ir papildomas pareigas, užtikrinti ir atliepti rinkos bei darbuotojų saugos poreikius. Todėl reikia palengvinti šios tarnybos veiklą, palengvinti teisiškai, kad ji optimaliai, efektyviai veiktų.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys J. Olekas.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Gerbiamas ministre, aš du tokius klausimus. Pirmas. Čia yra keletas pasiūlymų, kaip jūs minėjote, sustiprinti Darbo inspekcijos teises ir kiti. Bet kaip to, dirbančiojo, teisės sustiprės, kad jis galėtų apsiginti nelaimės atveju, sakykime, profesinės ligos atveju? Mes girdime ne vieną nusiskundimą, kad žmonės, turintys akivaizdžių profesinių pažeidimų, ne visada sulaukia teisingo įvertinimo.
Antras dalykas. Darbo inspekcija turės daugiau teisių, galės skųsti, nesutikdama su profesinės veiklos nustatymu. Darbo turėtų padaugėti ir medikams, kurie nustato profesinę ligą. Kaip bus dėl darbo apmokėjimo? Girdime, kad ir šeimos gydytojams, ne tik nustatant profesinę ligą, atsiranda daugiau aktų, popierizmo pildyti, o tai niekaip nėra apmokama. Ačiū už atsakymus.
L. KUKURAITIS. Dėkoju už klausimą. Profesinės ligos atveju yra palengvinama ir pačiam žmogui, ir „Sodrai“ priimti greičiau ir daugiau sprendimų, susijusių būtent su profesiniu susirgimu. Iki šiol tuos spendimus priimdavo Fondo valdyba, o dabar galės ir „Sodros“ teritoriniai skyriai. Ar papildomai padaugės darbo medikams? Sunku vertinti. Jeigu padaugės, tada ir bus sprendžiama.
PIRMININKAS. Ačiū, daugiau klausiančių nėra. Dėl motyvų užsirašė Seimo narys A. Sysas. Motyvai už.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamas ministre, gerbiami kolegos, tikrai sutinku, kad pokyčiai darbo rinkoje vyksta labai greitai. Mes priėmėme naują Darbo kodeksą ir, aišku, Darbo inspekcija turėtų operatyviai reaguoti į tuos pokyčius, kurie vyksta darbo rinkoje. Bet mane labiausiai jaudina tai, kad mes vis krauname Darbo inspekcijai papildomų funkcijų, bet žmogiškuosius resursus ir finansavimą didiname neproporcingai mažai. Vėl uždėdami jiems naujas funkcijas, platesnes, sudėtingesnes, mes turime pagalvoti ir apie finansavimą, nes, priešingu atveju, paprasčiausiai perkrauname sistemą ir ji negali atlikti elementarių funkcijų. Pasižiūrėkite, kas vyksta net valstybinėse įstaigose, kai nesilaikoma priimtų visiškai naujų Darbo kodekso įstatymų, tiek dėl tarybų, tiek dėl darbuotojų dalyvavimo valdybose – įvairūs išsisukinėjimai. Skirdami papildomų užduočių Darbo inspekcijai turime sudaryti sąlygas, kad ji galėtų tas funkcijas vykdyti. O dabar siūlyčiau pritarti.
PIRMININKAS. Ačiū. Ar galime, kolegos, pritarti dėl visų trijų projektų? (Balsai salėje) Balsuojame po pateikimo.
Balsavo 89 Seimo nariai: už – 86, prieš nėra, susilaikė 3. Po pateikimo pritarta. Siūlomi komitetai: pagrindinis – Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Siūloma svarstyti gegužės 15 dieną. Galime pritarti tokiems pasiūlymams?
Ačiū, pritarta.
11.49 val.
Įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos ir Ukrainos susitarimo dėl Lietuvos Respublikos ir Ukrainos sutarties dėl socialinės apsaugos pakeitimų ir papildymų ratifikavimo“ projektas Nr. XIIIP-1885 (pateikimas)
Kitas projektas. Taip pat pristato ministras L. Kukuraitis. Įstatymo „Dėl Lietuvos Respublikos ir Ukrainos susitarimo dėl Lietuvos Respublikos ir Ukrainos sutarties dėl socialinės apsaugos pakeitimų ir papildymų ratifikavimo“ projektas Nr. XIIIP-1885. Pateikimas. Prašau.
L. KUKURAITIS. Dėkoju, Pirmininke. Gerbiami Seimo nariai, praėjusių metų gruodžio 8 dieną Vilniuje buvo pasirašytas Lietuvos Respublikos ir Ukrainos susitarimas dėl Lietuvos Respublikos ir Ukrainos sutarties dėl socialinės apsaugos pakeitimų ir papildymų. Susitarimas priskirtinas ratifikuojamų tarptautinių sutarčių kategorijai.
Teikiamo įstatymo projekto tikslas – Lietuvos Respublikoje atlikti teisines procedūras, reikalingas susitarimui įsigalioti. Susitarimu nustatomas naujas pensijų perskaičiavimo principas – nustatant asmens teisę į pensiją, sumuojamas abiejose valstybėse įgytas valstybinio socialinio draudimo stažas. Kiekviena valstybė skiria ir moka pensijos dalį už savo stažą. Sovietinį stažą, pavyzdžiui, įgytą Kazachstane ar kur kitur, įskaito ta valstybė, kurioje asmens įgytas stažas yra ilgesnis. Jei vienodas, įskaito ta valstybė, kurioje asmuo buvo paskutinį kartą apdraustas. Toks sovietinio stažo įskaitymo principas yra numatytas dvišalėse sutartyse su Latvija, Estija ir Moldova.
Susitarimu numatoma galimybė perskaičiuoti iki šio susitarimo įsigaliojimo paskirtas pensijas pagal asmenų prašymą, tokiu būdu užtikrinant socialinį teisingumą, kai už Lietuvoje įgytą socialinio draudimo stažą asmuo pensiją gaus pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. Susitarimu siekiama, kad Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Užsienio išmokų tarnyba pensijas asmenims apskaičiuotų ir mokėtų tik už Lietuvoje įgytą draudimo stažą, t. y. už laikotarpį, už kurį buvo mokamos socialinio draudimo įmokos Lietuvoje, o sovietinį stažą įskaitytų ir pensiją už šį stažą tikrintų tik tuo atveju, jei pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus įgytas draudimo darbo stažas būtų ilgesnis už draudimo darbo stažą, įgytą pagal Ukrainos teisės aktus.
Susitarimui įgyvendinti reikės papildomų Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto lėšų pensijoms peržiūrėti ir sovietinio draudimo darbo stažo įskaitymo nuostatoms taikyti, tačiau įvertinti besikreipiančiųjų skaičių ir lėšų poreikį perskaičiuotoms pensijoms mokėti nėra galimybės, nes susitarime numatyta, kad pensijos bus perskaičiuojamos asmens prašymu. Užsienio išmokų tarnyba 2018 metų kovo mėnesį į Ukrainą pensijas siuntė 227 Lietuvos Respublikos pensijų gavėjams, išmokėta suma – apie 147 tūkst. eurų. Taip pat pensijas mokėjo 252 gavėjams, gyvenantiems Lietuvoje, turintiems ir lietuviško, ir ukrainietiško stažo. Ukrainos pensijų fondas 2018 metų kovo mėnesį į Lietuvą pensijas atsiuntė 318 Ukrainos pensijų gavėjų, išmokėta suma – 40 tūkst. 706 eurai. Projektas suderintas su atsakingomis institucijomis. Prašome pritarti.
PIRMININKAS. Klausti nori Seimo narys A. Dumbrava.
A. DUMBRAVA (TTF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamas ministre, tikrai, aš manyčiau, labai geras pateikimas dėl pensininkų, nes kyla daug problemų, ypač kai dirbate vienmandatėje apygardoje. Ypač dėl sovietinio stažo yra daug priekaištų, kodėl vienos valstybės, kur pensijos, tarkime, mažesnės… norėtų lietuviško pensijos, tai dabar priklausytų, kur stažas ilgesnis, tai, aš manau, labai logiška.
Kita vertus, aš noriu paklausti daugiau bendro klausimo. Dabar tik su Latvija, Estija ir su Moldova, kaip supratau, yra tokia panaši tvarka. Bet, tarkime, su Baltarusija, su Rusija visos tvarkos yra skirtingos ir visur yra kitaip. Tarkime, rusams mokama lietuviška pensija, tačiau jie nedraudžiami sveikatos draudimu. Ukrainiečiai gauna pensijas iš Ukrainos vieną kartą per tris mėnesius. Visą laiką su tomis trečiosiomis šalimis pas mus kažkaip skirtingai. Ar nebūtų galima kokią pavyzdinę tvarką ir suvienodinti? Labai ačiū.
L. KUKURAITIS. Dėkui už klausimą. Iš tiesų to ir siekiama. Mūsų tarnautojai susisiekia su užsienio valstybių tarnautojais ir siekia dvišalio susitarimo. Deja, tas procesas yra labai ilgas ir kita pusė ne visada rodo tiek pozityvumo, kiek yra iš mūsų pusės. Pavyzdžiui, net ir šiuo atveju buvo eita link šio susitarimo daugiau negu penkerius metus su visokiais komunikaciniais nutrūkimais ir t. t. Procesas yra ilgas. Kol tai yra padaroma, užtrunka. Bet, kaip ir sakiau, nuostata yra tokia, kad mes siekiame su visomis valstybėmis prieiti prie to paties standarto.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys J. Olekas.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Gerbiamas ministre, Ukrainai – penkeri metai, man atrodo, naujajai Ukrainai – dar tik geri treji metai, kai viskas vyksta, ir karo sąlygomis, todėl galima juos suprasti. Aš norėčiau pasitikslinti. Dalis žmonių, kurie gyveno ir dirbo Lietuvoje, ir gavo pensijas, yra išvykę į Ukrainą. Ten irgi kildavo pensijų mokėjimo problemų. Ar ši sutartis leistų, kad tiems žmonėms, kurie persikėlė, gyvena Ukrainoje, toliau būtų mokamos lietuviškos pensijos?
L. KUKURAITIS. Taip, pensijos… Tas laikotarpis, kurį jie gyveno Lietuvoje ir turėjo lietuvišką stažą, už tą stažą bus mokama lietuviška ir bus užtikrinamas ne mažesnis pensijų lygis, negu yra dabar, po perskaičiavimo.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys J. Liesys.
J. LIESYS (LSF). Ačiū gerbiamajam posėdžio pirmininkui. Gerbiamas ministre, tikrai malonus įstatymo pateikimas ir, matyt, visi pritars, bet aš noriu jūsų paklausti. Pirmą mano klausimo dalį paklausė gerbiamas J. Olekas.
Jūs, ko gero, turite registre duomenis, kiek gali būti užsienyje pensininkų, kuriems mes tikrai mokėsime, užregistruotų, gausime prašymus, ir dalis jų gyvena čia. Yra nemažai žmonių, gyvenančių Lietuvoje, jie gaus pensijas čia. Prašom pasakyti, kiek jų gali būti: tūkstantis, du, trys? Ko gero, jei mes šį įstatymą priimsime, šitie skaičiai didės. Bet, matyt, yra išeitiniai skaičiai, šiuo metu jūs turite kokius nors pradmenis tų skaičių, jie tikrai turėtų būti jums žinomi.
L. KUKURAITIS. Deja, turiu pripažinti, kad mes šiuo metu tokių skaičių neturime. Kai kalbame apie perskaičiavimą, tai kalbame apie labai senyvo amžiaus tiek lietuvius, tiek ukrainiečius, kuriems šios nuostatos galioja. Dabar konkretaus skaičiaus, koks yra atitikmuo, neturime. Kaip minėjau, pagal dabartinę esamą tvarką pasikeičiama panašiai po 300 asmenų tiek Ukrainoje, tiek Lietuvoje.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamas ministre, jūs minėjote, kad ši sutartis yra analogiška Latvijos ir Estijos sutartims. Turbūt visoms Europos Sąjungos valstybėms yra panašiai. Kuo iš esmės skiriasi šiuo atveju sutartis su Ukraina ir mūsų turima sutartis su Baltarusija ar Rusija? Kurios vietos yra skirtingos?
L. KUKURAITIS. Šį konkretų klausimą dėl Baltarusijos ir Rusijos patikslinčiau komiteto posėdžiuose.
PIRMININKAS. Ačiū. Daugiau klausiančiųjų nėra. Dėkoju ministrui. Motyvų sakyti niekas neužsirašė. Ar pritariame bendru sutarimu po pateikimo? (Balsai salėje) Balsuojame. Gerai, balsuojame.
Balsavo 93 Seimo nariai: už – 93, prieš ir susilaikiusių nebuvo. Po pateikimo pritarta. Siūlomi komitetai: Užsienio reikalų komitetas – pagrindinis, papildomas – SRDK. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Siūloma svarstyti šių metų gegužės 15 dieną.
Toliau posėdžiui pirmininkaus Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. Baškienė.
11.59 val.
Kibernetinio saugumo įstatymo Nr. XII-1428 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1925ES, Administracinių nusižengimų kodekso 479, 480, 589 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1926 (pateikimas)
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF). Gerbiami kolegos, tęsiame darbą ir maloniai kviečiu į tribūną gerbiamąjį ministrą R. Karoblį, kad pateiktų darbotvarkės 1-5a klausimą ir, manau, kartu 1-5b klausimą. Tai Kibernetinio saugumo įstatymo Nr. XII-1428 ir kartu Administracinių nusižengimų kodekso 479, 480 ir 589 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymų projektus. Prašau, gerbiamasis ministre.
R. KAROBLIS. Labai ačiū, ponia pirmininke. Gerbiami Seimo nariai, norėčiau pristatyti ponios pirmininkės išvardytų teisės aktų paketą. Projektų tikslas yra įgyvendinti Europos direktyvos dėl priemonių aukštam bendram tinklų ir informacinių sistemų saugumo lygiui visoje Europos Sąjungoje užtikrinti nuostatas ir sukurti sąlygas šias direktyvos nuostatas perkelti, įgyvendinti teisės aktų lygmeniu. Ši direktyva yra kitaip vadinama NIS – angliškas direktyvos sutrumpinimas. Mes vadintume Tinklų ir informacinių sistemų direktyva, t. y. TIS direktyva.
Pagrindiniai šios direktyvos reikalavimai: priimti Nacionalinę tinklų ir informacinių sistemų saugumo strategiją. Antras, nustatyti saugumo ir pranešimų apie incidentus reikalavimus esminių paslaugų operatoriams ir skaitmeninių paslaugų teikėjams. Trečia, nustatyti sankcijas už perkeliamų direktyvos nuostatų pažeidimus.
Šiuo projektu įgyvendindami direktyvą siūlome nustatyti pavedimą Vyriausybei, tvirtinant Nacionalinę kibernetinio saugumo strategiją, apibrėžti kibernetinio saugumo subjektus ir nustatyti jų pareigas, įtvirtinti nuostatas dėl kibernetinio saugumo rizikos valdymo, stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą Europos Sąjungos lygmeniu, įstatymą papildyti naujais kibernetinio saugumo principais, t. y. rizikos valdymo, standartizacijos, technologinio neutralumo, subsidiarumo.
Dėstydami šio projekto naują redakciją, taip pat siūlome atsisakyti perteklinių nuostatų, susijusių su Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos įgaliojimais kibernetinio saugumo srityje, patikslinti teisinį reguliavimą dėl dalyvavimo formuojant kibernetinio saugumo politiką, nustatyti, kad tai atlieka tik Nacionalinis kibernetinio saugumo centras, atsisakyti išdėstyti įstatyme Nacionalinio kibernetinio saugumo centro funkcijas, kurios pagal svarbą neturėtų būti reguliuojamos šiuo teisės aktu, o jau Vyriausybės nutarimu tvirtinamais nuostatais, taip pat patikslinti Kibernetinio saugumo įstatymą teisės technikos aspektu.
O Administracinių nusižengimų kodekso tam tikrais straipsniais ir priedais siūloma išplėsti šio kodekso nustatytų subjektų, kuriems taikoma administracinė atsakomybė už nusižengimų, susijusių su ryšio sistemomis, padarymą, ratą, t. y. nustatyti administracinę atsakomybę visiems kibernetinio saugumo subjektams. Administracinių nusižengimų kodekso 479 straipsnio 1 dalį siūloma papildyti – nustatyti atsakomybę ne tiktai už Nacionalinio kibernetinio saugumo centro, bet ir už policijos nurodymų, susijusių su kibernetinio saugumo užtikrinimu, neįvykdymą laiku.
Pritarus įstatymų projektams, bus sudarytos prielaidos užtikrinti aukštą bendrųjų tinklų ir informacinių sistemų saugumo lygį Europos Sąjungoje ir gerinti vidaus rinkos veikimą.
Prašymas būtų, jeigu įmanoma, šį įstatymų paketą tvirtinti skubos tvarka, atsižvelgiant į tai, kad tai yra direktyvos perkėlimas ir reikia įvykdyti per tam tikrus terminus. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū, ministre. Jūsų nori paklausti devyni Seimo nariai. Pirmasis klausia M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, ministre, už pristatymą. Iš tikrųjų, matyt, reikėtų priimti sprendimus kibernetinio saugumo klausimais skubos tvarka tam, kad būtų užtikrintas kritiškai svarbus kibernetinis saugumas – ir ne dėl direktyvų, o dėl to, kad artėja demokratiniai rinkimai Lietuvoje, tikrai labai svarbūs rinkimai ateinančiais metais. Jungtinės Amerikos Valstijos šiuo metu aiškinasi, ar buvo kišamasi į jų rinkimus ir ar buvo visiškai užtikrintas kibernetinis saugumas, nerimauja Švedija dėl pas juos vyksiančių rinkimų.
Mano klausimas. Ar jūs nematote grėsmės Lietuvoje, kad būtų kišamasi į rinkimus būtent kibernetiniu būdu? Ar užteks laiko įgyvendinti šias nuostatas ir užtikrinti kibernetinį saugumą iki ateinančių rinkimų ir ar turime pakankamai specialistų, kurie užtikrins šio įstatymo įgyvendinimą?
R. KAROBLIS. Labai ačiū. Iš tikrųjų nesame, kaip sakome, nulinėje stadijoje užtikrindami kibernetinį saugumą. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras veikia ir jis kažkiek padeda kovoti tiek valstybinėms institucijoms, tiek privatiems sektoriams su kibernetinėmis grėsmėmis, taip pat įskaitant ir konkrečias kibernetines atakas.
O jeigu pasižiūrėtume, dinamika daugeliu atvejų yra gera, pozityvi, vykdant atitikimą kibernetinio saugumo reikalavimams. Turime problemų su kai kurių valstybinių įstaigų ir taip pat infrastruktūrai svarbių objektų internetinėmis svetainėmis. Čia dar klausimas, kur reikia padirbėti. Bet, aišku, yra dirbama šiose srityse.
Savaime aišku, kad ten, kur yra institucijos, kurios labiausiai yra susijusios su rinkimais, pirmiausia Vyriausioji rinkimų komisija, bet ir kitos institucijos turi suskubti su dar didesnių reikalavimų įdiegimu, o Nacionalinės kibernetikos centras tikrai bus pasirengęs padėti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia M. Navickienė.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiamasis pranešėjau, norėjau paklausti jūsų nuomonės apie dabartinę situaciją, ypač duomenų saugumo situaciją Lietuvoje. Tikrai girdime tiek iš valstybinių institucijų, tiek iš privačių verslo struktūrų istorijų ir skandalų, kai nuteka duomenys. Kaip jūs vertinate mūsų šalies pajėgumus su tuo dorotis? Ar manote, kad esame gerame kelyje, ar užtenka resursų ir pajėgumų? Ir kaip vertinate visame šiame kontekste, na, premjeras džiaugiasi internetinio balsavimo projektu Vyriausybėje, kaip jūs vertinate šiandien ir kokios būtų jūsų mintys tuo klausimu?
R. KAROBLIS. Taip, du klausimai. Pirmu klausimu dėl duomenų apsaugos tai šiuo metu vyksta procesas ir, jeigu neklystu, kitą savaitę bus Vyriausybėje svarstymas pačios duomenų architektūros, valstybinių duomenų. Iš tikrųjų yra dabar situacija, kad turime per 90 net ne duomenų centrų, o serverinių, ir yra konsolidavimo klausimas, nes tik konsolidavus ir įvedus atitinkamas vienodas griežtas saugumo priemones galima kontroliuoti. Tikrai negalime kontroliuoti šimto ir tą reikia keisti.
Antras dalykas. Kas tą turi daryti? Ar vis dėlto turi būti kontroliuojami tie, kurie tiesiogiai dirba užtikrindami kibernetinio saugumo saugą, turi visas technologijas, ar vis dėlto, na, sakykim, platesnis ratas subjektų, kurie galbūt turi ir ne tokį ambicingą lygį. Mūsų manymu, turime orientuotis, ypač valstybinės institucijos, valdančios jautriausius duomenis, būtent kad pirmiausia turi turėti užtikrintą kokybę, be jokios abejonės, ir turime būti tikri, kad esamos architektūros ar schemos leis maksimaliai užtikrinti kibernetinį saugumą.
Lygiai tas pats instrumentas yra valstybinių institucijų perimetro uždarymas tam, kad būtent vėl leistų kolektyviai gintis nuo kibernetinių atakų, technologijos dėl to yra, reikia naudotis užsienio patirtimi, tai irgi yra tas klausimas, kuris netrukus bus svarstomas Vyriausybėje.
O klausimas dėl internetinio balsavimo buvo svarstytas sausio mėnesį vyriausybinėje Nacionalinio saugumo komisijoje. Yra priimtas principinis sprendimas, kad būtų pradėta nuo rinkimų lygio, svarstomos galimybės, kur galbūt turėtų mažesnį kitų pusių suinteresuotumą ir būtų lengviau apsaugoti. Pavyzdžiui, nuo seniūnaičių rinkimų. Tikrai nekalbama apie prezidento, Seimo ar savivaldybių rinkimus. Šiame etape ne, bet pabandyti nuo žemiausio lygio turbūt galima, nors įkurti tam tikrą teisinę bazę ir įsteigti, nustatyti adekvačius techninius sprendimus būtent tam balsavimo lygiui išsaugoti. Bet, aišku, klausimas irgi diskutuojamas. Manau, kad vieną kartą Vyriausybės pozicija jau buvo išreikšta, tokia jinai ir turėtų išlikti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia S. Gentvilas. Ruošiasi J. Olekas.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas ministre, dėkoju už pristatymą. Teko šiek tiek susipažinti su 2017 metų kibernetinės saugumo būklės ataskaita, kurią prieš mėnesį pateikėte. Premjeras daug dėmesio skyrė savo ataskaitoje apie centro veiklą.
Norėčiau paklausti tokio grynai techninio niuanso. Norisi tikėti Lietuvos pasiruošimu ir norisi prilygti Estijos pasiruošimui, gal sudėtinga lygiuotis į Estiją, bet konkrečiai jums. Čia kalbama apie Europos direktyvos perkėlimą į Lietuvos teisės aktus. Direktyvos nuostatos turi būti perkeltos iki gegužės 9 dienos, tai yra liko mažiau negu mėnuo iki perkėlimo, vadinasi, ne tik įstatymui priimti, bet ir poįstatyminiam aktui. Kodėl vėluojama ypač svarbius Europos Sąjungos (mes turėtume būti priešakyje tokių sprendimų)… kodėl vėluojama perkelti į Lietuvos teisės aktus, ypač po Valstybės kontrolės ataskaitos, kad 50 % Europos direktyvų vėluojama perkelti į mūsų nacionalinę teisę. Ir iš esmės rekomendacijos yra Vyriausybei ir ministerijoms. Dėkui.
R. KAROBLIS. Geras klausimas. Iš tikrųjų tikėjausi kaip vieno iš klausimų. Pirmas dalykas, kad šis įstatymas gali būti taikomas 99 % tiesiogiai ir jį priėmus direktyvos nuostatos iš karto būtų įgyvendinamos. O šiaip aš sutinku, kad yra teikiama šiek tiek vėlokai, bet, kitas dalykas, vis tiek mes turėjome išsiaiškinti subjektus, kurie, pirmas dalykas, ir rengė direktyvą, perkeliamą į šiuos įstatymus, teisės aktus.
Jeigu žiūrėtume prieš metus laiko, dar nežinojome institucijos, kuri tą darys, kuri bus atsakinga. Per praeitus metus vyko subjektų konsolidavimo dinamika ir visos tos architektūros išgryninimas. Tiesiog dirbame kartu reformuodami visą sistemą, todėl tie trūkumai, tas laikotarpis ir užsitęsė. Aš suprantu, kad tai nėra normalu, bet, taip sakant, kai vykstant reformai reikia tuos darbus daryti, tai iš tikrųjų nėra lengva ir susiduriame su iššūkiais. Toliau, pavyzdžiui, dėl strategijos rengimo, tikiuosi, procesai bus sklandesni, kaip ir tolesni praktiniai žingsniai ir toliau įgyvendinant kibernetinio saugumo reikalavimus.
PIRMININKĖ. Klausia J. Olekas. Prašom.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiamas ministre, palaikydamas jūsų iniciatyvą ir teikimą, aš manau, kad mes turime perkelti ir įgyvendinti dėl kibernetinio saugumo. Aš turiu tik vieną klausimą dėl lygmens, kuris palies, įgyvendinant šitą direktyvą, tam tikrus subjektus, pavyzdžiui, tam tikras biudžetines įstaigas ar kitus dalykus, kad ir Seimą. Ar įgyvendinimas pareikalaus kokių papildomų lėšų? Tikiu, kad krašto apsaugos sistema susitvarkys, bet kitos biudžetinės įstaigos? Mes kalbėjome apie galimas institucijas, kurioms galėtų reikėti papildomų lėšų įgyvendinant kibernetinę saugą savo institucijose, nes po to yra administracinė atsakomybė vadovams. Aišku, kai kurie galbūt nepakankamai skiria tam dėmesio, bet gali būti, kad reikėtų ir papildomų investicijų. Ačiū už atsakymą.
R. KAROBLIS. Ačiū. Taip, tam tikrų pinigų reikia, bet tos lėšos sąlyginai nėra didelės. Ir kitas dalykas, netgi ten, kur pagal mastą institucijoms būtų per daug didelis krūvis ar per didelė ir administracinė, ir finansinė našta, turime idėjų šiek tiek pabandyti diferencijuoti šiuos reikalavimus pagal galimą žalą, kuri būtų padaryta internetinių atakų atžvilgiu. Išėjo taip, kaip išėjo, ilgą laiką buvo tas vienas kurpalius, dabar manome, kad galima palengvinti ir administracinę, ir finansų naštą, bet čia ateis per laiką, tikiuosi, per kelis mėnesius.
O šiaip, manyčiau, šioje stadijoje svarbiausias klausimas yra administracinis susitvarkymas, t. y. techninių, administracinių reikalavimų sutvarkymas iki pat galo, šimtu procentų, nes dabar tikrai dar yra institucijų, kurios to nepadarė, nors dinamika gera, taip pat techninių priemonių, kad irgi mes būtume pasiruošę.
Yra tų mechanizmų, kurie jau dabar gali padėti institucijoms įgyvendinti visą kibernetinės saugos paketą. Čia yra klausimas daugiau institucijų atsakomybės ir iniciatyvos, o ji dažnai ateina po nacionalinio kibernetinio saugumo centro paraginimų taip pat.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausimams laikas baigėsi. Ar kolegos norėtų pratęsti? Galime sutarti. Išsakysite pozicijos nuomonę už, nuomonę prieš po pateikimo. Ačiū, ministre, kad pateikėte.
Dabar išklausysime Seimo narių nuomones. A. Anušauskas. Prašom. Nuomonė už.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, iš tikrųjų taip, įstatymas reikalingas, tačiau kaip ir dėl kiekvieno įstatymo įgyvendinimo visada kyla problemų, nes kibernetinio saugumo ataskaita ir apskritai informacija apie institucijų požiūrį į šį svarbų klausimą rodo, kad dalis valstybės institucijų nėra paskyrusios net atsakingų asmenų už šią sritį.
Išties tai, kas yra numatyta šiame įstatyme, kad bus kibernetinių incidentų valdymo ypatingos svarbos informacinėse infrastruktūrose planai, kad didelė dalis tų funkcijų iš įstatymo yra perkeliama į poįstatyminius ministerijoje parengtus aktus, yra viskas gerai. Tačiau vis dėlto išlieka tie klausimai dėl institucijų, nes viena ministerija tikrai su tuo nesusidoros, institucijų, kurios taip pat atsakingos už ypatingos svarbos infrastruktūrą, vadovų požiūrį ir atsakomybę.
Išties aš pasisakau už šį įstatymą, bet vis dėlto norėčiau ir linkėčiau ir krašto apsaugos ministrui šioje srityje demonstruoti principingumą ir valią pasiekti tų rezultatų, kurie yra iškeliami, kad visos institucijos, jų vadovai jaustų atsakomybę už šią sritį. Priešingu atveju tų planų, kurie siejami su internetiniais balsavimais, tikrai mes negalėsime parengti neparengę ir neapgynę savo šios kibernetinės erdvės.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonės prieš nėra. Gal galime bendru sutarimu? Balsuojame. Prašom. Balsuojame dėl Kibernetinio saugumo ir kartu lydimojo Administracinių nusižengimų kodekso įstatymų projektų.
Balsavo 88 Seimo nariai: už – 88. Pagrindinis komitetas būtų Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, papildomas – Ekonomikos komitetas. Ir tai būtų dėl Kibernetinio saugumo įstatymo projekto. O dėl Administracinių nusižengimų kaip pagrindinis yra siūlomas Teisės ir teisėtvarkos komitetas, kaip papildomas – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas.
Vyriausybė prašo skubos tvarka. Ar būtų galima siūlyti datą balandžio 26 dieną? Galime tam pritarti bendru sutarimu? Dėkoju.
12.19 val.
Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1720, Karinės jėgos naudojimo statuto 8, 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1721, Administracinių nusižengimų kodekso 29, 393, 589 straipsnių pakeitimo ir Kodekso papildymo 5571 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-1722 (pateikimas)
Skelbiu mūsų darbotvarkės 1-6a klausimą ir lydimuosius 1-6b ir 1-6c klausimus, projektus Nr. XIIIP-1720, Nr. XIIIP-1721 ir Nr. XIIIP-1722. Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1720. Kviečiu pateikti ministrą R. Karoblį. Kartu pateiks Karinės jėgos naudojimo statuto 8, 12 straipsnių ir Administracinių nusižengimų kodekso kai kurių straipsnių pakeitimus. Prašom, gerbiamasis ministre.
R. KAROBLIS. Ačiū, ponia pirmininke. Gerbiamieji Seimo nariai, teikiamais projektais siekiama uždrausti rinkti informaciją apie karines teritorijas ir kalbama apie dvi formas: pirma, nustatant draudimus jas vizualizuoti, t. y. fotografuoti ir filmuoti; antra, vykdyti bepiločių orlaivių skrydžius virš jų ir būtų numatyta, kad išlygos gali būti daromos krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka. Tai yra ir išorėje, ir būnant viduje, ir lankantis visuomenės atstovams, ir panašūs aspektai. Aišku, objektas yra būtent nesankcionuoti ir įtarimų, kad renkama informacija, keliantys atvejai.
Siekiant užtikrinti draudimo įgyvendinimą, siūloma nustatyti administracinę atsakomybę juos pažeidusiems asmenims, taip pat pagrindus panaudoti karinę jėgą, t. y. numušant, prieš bepiločius orlaivius. Siūloma suteikti teisę kariams sulaikyti asmenis, neteisėtai filmuojančius ar fotografuojančius karines teritorijas ar neturint leidimo vykdančius bepiločių orlaivių skrydžius. Siūloma, kad šiuos įstatymo pažeidimus tirtų Karo policija.
Projekto rengimą paskatino Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaita šių metų ir pernai metų. Joje pažymėta, kad didėjantis karinių objektų stebėjimo, fotografavimo, filmavimo atvejų skaičius, taip pat didėjantis bepiločių orlaivių skrydžių virš karinių objektų skaičius gali būti naudojami užsienio valstybių kariniams veiksmams, nukreiptiems prieš Lietuvos nacionaliniam saugumui reikšmingus karinės paskirties objektus, kurie yra arba gali būti pasirinkti kaip planuoti taikiniai, taip pat karinės infrastruktūros pokyčiams Lietuvoje, Lietuvos teritorijoje stebėti.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė šių metų vasario 21 dieną nutarimu Nr. 174 projektams pritarė. Konkrečiai Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo projekte siūloma nustatyti draudimą vizualizuoti karines teritorijas ir vykdyti bepiločių orlaivių skrydžius virš jų. Nustatomos išimtys: įstatymo ir tarptautinių sutarčių numatyti atvejai bei turint ministro nustatyta tvarka išduotą leidimą.
Administracinių nusižengimų kodekso įstatymo projekte siūloma nustatyti administracinę atsakomybę už: pirma, bepiločių orlaivių skrydžių vykdymą virš karinių teritorijų; antra, karinių teritorijų filmavimą, fotografavimą ir vizualizavimą kitu būdu; trečia, gautos vizualinės informacijos perdavimą kitiems asmenims, neturint leidimo.
Antra veika. 2 punktas: nustatyti teisę konfiskuoti ir ne pažeidėjui nuosavybės teise priklausantį turtą, kuris buvo administracinių nusižengimų įrankis, priemonė, dalykas ar įstatymu uždraustos veiklos rezultatas, kai vykdomas neteisėtas vizualinės informacijos rinkimas ar perdavimas. Galimybė konfiskuoti bepilotį orlaivį jau yra numatyta ir dabar galiojančiame įstatyme.
Trečia: nustatyti Karo policijai kompetenciją vykdyti šių administracinių nusižengimų tyrimą.
Karinės jėgos naudojimo statuto įstatymo projekte siūloma suteikti teisę naudoti karinę jėgą prieš bepiločius orlaivius, jeigu skrydžiai vykdomi neteisėtai. Antra, sulaikyti asmenis, neteisėtai filmuojančius, fotografuojančius ar kitais būdais vizualizuojančius karines teritorijas. Toks būtų įstatymų turinys.
PIRMININKĖ. Ačiū, ministre. Jūsų nori klausti Seimo nariai. Pirmasis klausia M. Majauskas. Prašom, kolega.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, ministre, už pristatymą. Tikrai pritariu pasiūlytam projektui.
Turiu keletą klausimų dėl įgyvendinimo. Yra nemažai karinių teritorijų, besiribojančių su civiliniais gyvenamaisiais pastatais. Norėčiau paklausti, kaip bus užtikrintas įgyvendinimas, būtų išvengta įvairių dviprasmybių ir kurioziškų situacijų taip pat suderinus su asmeniniu privatumu? Čia vienas klausimas.
Kitas – dėl dronų. Norėčiau paklausti, kokiomis priemonėmis yra planuojama nukenksminti dronus? Ar šiuo metu karinės teritorijos, apie kurias kalbate, yra aprūpintos priemonėmis būtent aptikti ir nukenksminti tuos dronus?
R. KAROBLIS. Pirmas dalykas. Būtų nustatomos teritorijos, jau dabar nustatomos, kuriose draudžiami bepiločių skrydžiai, ir būtent stacionariems, fiksuotiems objektams… Bet, kaip minėjote, yra aspektų dėl gyvenamųjų vietovių. Iš tikrųjų vėl klausimas, kaip ir ankstesnis, kad tas vieno kurpaliaus principas aptverti tiek šimtų metrų ar panašiai, tikrai negalima, turime individualizuoti, įskaitant, ypač miestuose, skraidymo zonas ir atsižvelgiant į rizikas, ką gali tie dronai, bepiločiai orlaiviai, padaryti. Lygiai tas pats ir su, sakykim, filmavimu, fotografavimu. Vis dėlto yra rizikos vertinimas, ar, sakykim, kariuomenės vado biuro iš lauko fotografavimas gali padaryti žalos, lyginant su nuolatiniu fotografavimu sargybos poste Rukloje ar panašiai. Taigi vienas klausimas tikrai yra individualizavimas, priklausomai nuo geografinės vietos.
Antras dalykas irgi yra ne teritorijose, bet nustatymas draudimų ir apibrėžimų ten, kur yra mobilūs objektai, tai yra kolonų judėjimas, kur mes turime ir fotografavimo atvejų, ir orlaivių. Tai čia yra apibrėžimo dalykai, ir tikimės, kad per individualizavimo prizmę vis dėlto rasime proporcingus sprendimus, konsultuodamiesi, taip sakant, su socialiniais suinteresuotais partneriais, kuriuos žinome ir kurie tikrai linki gero, bet ne blogo.
Dėl priemonių prieš bepiločius. Šiuo metu turimos priemonės tikrai yra nepakankamos. Galimos visos priemonės, įskaitant ir, sakykim, pradedant snaiperiniais šautuvais, baigiant dažnių žeminimo sistemomis. Kol kas iš tikrųjų paskutinių sistemų neturime, bet vykdomi gana intensyvūs pirkimo procesai ir žiūrimi įvairūs variantai, tikrai greitu laiku turėtume šį pajėgumą įsigyti. Kiek žinau, tą patį daro ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba, nes ten irgi yra savų problemų.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia A. Anušauskas. Ruošiasi S. Jovaiša.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamasis ministre, iš tikrųjų gerai, kai įstatymai per kelerius metus, bet vis dėlto pasiveja tą techninį progresą, apie tai diskusijos jau buvo ir ne šiemet, ir ne pernai, ir ne užpernai, ir anksčiau. Mano klausimas būtų toks, galbūt ir pasiūlymas. Šiaip karinės stacionarios teritorijos – tai labai aišku, jos turi tas labai aiškias ribas, bet kitos šalys turi patirtį nustatyti ir tam tikras apsaugines zonas šalia karinių teritorijų. Jūsų manymu, pavyzdžiui, Rukla, kur yra sankaupa karinių dalinių, aš įsivaizduoju, tiesiog Ruklos miestelis patektų į tą visą apsauginę zoną, kur tokių bepiločių orlaivių skrydžiai nebūtų leidžiami, jeigu jie nepriklauso mūsų karinėms ar sąjungininkų pajėgoms. Jūsų manymu, ar poįstatyminiams aktams…
PIRMININKĖ. Klauskite.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). …įgyvendinti užtenka mūsų teisinės bazės įvesti apsauginę zoną?
R. KAROBLIS. Vyksta diskusijos tarp įvairių teisininkų – ir privačių subjektų, ir krašto apsaugos sistemos teisininkų. Panašu, kad teisinio reguliavimo priemonių užtektų. Iš tikrųjų ir dabar yra numatytos ir apsauginės zonos, ne tik pati teritorija, gal jos yra kai kur per mažos, kai kur yra per didelės, kaip tik aš šnekėjau apie tą individualizacijos atvejį. O jeigu kalbėtume apie Ruklos miestelį, tai iš tikrųjų ar reikalinga keliasdešimties metrų, einant į miestelį, zona, ar reikalinga kelių šimtų metrų, jeigu žiūrėtume aplinkui miškus ir visa kita, irgi tai yra konkretaus sprendimo klausimas, atsižvelgiant į rizikas, galimas priežastis, kodėl yra tie dronai ir panašiai, kodėl yra pastangų fotografuoti, filmuoti karines bazes arba link to. Taigi, dar kartą kartoju, tai yra individualizavimas ir pagal individualius aspektus ir rizikos vertinimą nustatymas konkrečių, kaip jūs ir minėjote, apsauginių zonų.
PIRMININKĖ. Klausia S. Jovaiša. Ruošiasi V. Kamblevičius.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Dėkoju. Gerbiamasis ministre, jums turbūt žinomas posakis: mano namai – mano tvirtovė. Jeigu visi mes taip galvosime, faktiškai galime numušinėti tuos dronus kaip virš karinio objekto. Čia pajuokavau, bet dabar rimtas klausimas. Kuo skirtųsi stebėjimas iš palydovo ir ką pakeistų, sakykim, papildomos priemonės, ir duotų naujo tiems, kas būtų suinteresuotas žvalgyti tam tikrą placdarmą?
R. KAROBLIS. Iš tikrųjų pirmas dalykas dėl jūsų komentaro, jūs esate teisus: mano namai – mano tvirtovė. Bet iš tikrųjų neturime tikslo uždrausti bepiločių naudojimo, pavyzdžiui, virš viso miesto ar dar kur nors, kur, atrodytų, imtume pavyzdį – Ruklos stacionarios kareivinės kur nors negyvenamoje, mažai gyvenamoje vietoje, tikrai neturime.
Dar kartą apie individualizuotą poreikį ir kokią žalą tas skraidymas galėtų padaryti. Apie tai ir būtų kalba, tie patys draudimai skraidyti.
O dėl antrojo klausimo. Bepiločiai orlaiviai, įskaitant žvalgybos tikslais, tampa galingi ginklai ir jie tikrai kuo toliau, tuo daugiau naudojami tiek taktinės žvalgybos kariuomenių, tiek apskritai žvalgybos tarnybų. Taigi tai yra tikrai… Na, palydovai yra palydovai, bet tai yra naujas, galingas ir vis dažniau naudojamas ginklas. Lįsti giliau tikrai negaliu ir nekomentuosiu. Bet iš tikrųjų jaučiame patys savo nugara, savo kailiu tuos aspektus.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Paskutinis klausia V. Kamblevičius. Prašom.
V. KAMBLEVIČIUS (TTF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas kolega, norėjau paklausti. Aišku, reikalingi šie įstatymų pakeitimai, viskas, bet ar praktiškai buvo tokių pažeidimų, tiek orlaiviai, tiek dronai buvo pažeidę mūsų erdvę virš tų objektų?
R. KAROBLIS. Taip, ir jų daugėja, ypač daugėja virš karinių dalinių. Rukloje, aš net nežinau dažnumo, bet per savaitę po porą kartų tas dalykas būna dėl fotografavimo. Ypač sąjungininkams atvykus, tai tapo tikrai ne mėgėjiškais atvejais ir ne mėgėjiškais tikslais, matyti, ir tikrai dėl labai konkrečių priežasčių. Tie nuogąstavimai buvo iškelti ir matomi ne tik mūsų tarnybų, bet ir atsakingų pareigūnų mūsų sąjungininkų. Kaip pavyzdys, esant dabartinei situacijai, skaičius tiek vizualizavimo per fotografavimą ir filmavimą, tiek per dronus tikrai didėja.
PIRMININKĖ. Ačiū, ministre, jūs atsakėte į jums pateiktus klausimus. Motyvai. Nuomonė už – A. Anušauskas. Prašom.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, siūlau pritarti. Įstatymas yra labai svarbus. Iš tikrųjų ministras paminėjo tik vieną vietovę, kur yra bent po keletą pažeidimų kas savaitę. Tokių pažeidimų per visą Lietuvą yra gerokai daugiau, todėl valstybė, gindama savo interesą šitoje srityje, turi imtis pakankamai griežtų priemonių ir numatyti atsakomybę. Tas yra daroma.
Tik aš svarstymo stadijoje vis dėlto siūlyčiau neapsiriboti karine teritorija, bet apibrėžti aiškiau ir tą teritoriją, kuri yra greta, nes mes puikiai suprantame, kad naudojant techniką, tokią kaip dronai, karinę teritoriją galima stebėti iš visiškai šalia esančių erdvių ir, kaip sakoma, apeiti šitą įstatymą. Matyt, svarstymo metu vis dėlto siūlysiu aiškiau apibrėžti tas ribas, kurios šiek tiek gintų ir erdvėje tas karines teritorijas. Siūlau palaikyti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Prieš – P. Gražulis. Prašom.
P. GRAŽULIS (TTF). Gerbiamieji Seimo nariai, aš norėčiau truputį iš principo pakalbėti šituo klausimu. Ar mūsų šalies gynyba nepanaši, jeigu paimsime kokius viduramžius, kai dar nebuvo tankų, ginkluotės, technikos, dar ankstesnius laikus, kai vien tik su kardais ir lazdomis kariavo. Mes galime pridrožti tų lazdų, tų kardų, kiek nori, bet jeigu kita pusė turi tanką, tai vienu tanku nukariaus visas lazdas, visus kardus.
Rusija turi „Iskander“ raketas, mes perkame branduolinį ginklą, kur neša 500 kilometrų spinduliu, o mes dar perkame rusiškus, ne rusiškus, o amerikietiškus tankus. Ką prieš tą raketą tas dronas padės ar tas tankas padės? Mes žiūrėkime, gal „Patriot“ kažkokius kvieskime, kad būtų lygiavertė gynyba, o ne kokius nors žaidimus žaiskime? Apgaudinėjame save ir visuomenę, kad mes dabar būsime saugūs.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonės išsakytos. Prašom balsuoti po pateikimo.
Balsavo 85 Seimo nariai: už – 84, prieš nėra, susilaikė 1. Po pateikimo pritarta.
Kaip pagrindinis siūlomas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Šis komitetas taip pat skiriamas kaip pagrindinis ir dėl Karinės jėgos naudojimo… tai projekto Nr. XIIIP-1721. Dėl Administracinių nusižengimo kodekso įstatymo projekto kaip pagrindinis siūlomas Teisės ir teisėtvarkos komitetas, o kaip papildomas – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Siūloma svarstyti visus šiuos tris paminėtus įstatymų projektus gegužės 29 dieną. Galime pritarti? Galime pritarti paskirtiems komitetams ir nustatytai datai. Dėkoju.
Skelbiu kitą mūsų darbotvarkės klausimą. 1-7a… M. Adomėnas – po balsavimo. Prašom, Mantai.
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Gerbiama posėdžio pirmininke, aš suprantu, kad čia dėl komitetų nekilo jokių klausimų, bet mūsų monitoriuose nuostata, kad pritarta bendru sutarimu, atsirado dar prieš jums paskelbus klausimą. Kitą kartą prašome techninio personalo nepaskelbti iš anksto dėl nutarimo rezultatų, kol jie nebuvo perskaityti. Ta prasme, jūs perskaitėte siūlymą dėl komitetų ir svarstymo datos, bet nuostata, kad pritarta bendru sutarimu, pasirodė ekranuose dar minutę prieš tai. Reikėtų tokių įvykių vengti.
PIRMININKĖ. Ačiū už jūsų dėmesingumą. V. Bakas. Prašom.
V. BAKAS (LVŽSF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Aš norėčiau paprašyti svarstymo stadijoje dėl Kibernetinio saugumo įstatymo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą skirti papildomu komitetu.
PIRMININKĖ. Gerai. Paklausime Seimo, ar galime pritarti, kad… Jūs kalbate dėl Kibernetinio saugumo, prieš tai pritarto mūsų po pateikimo, tai ir buvo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Čia viską mes susitvarkėme, dėkojame, kad jūs sekate posėdį ir labai aktyviai dalyvaujate. Tai džiugina.
12.37 val.
Radiacinės saugos įstatymo Nr. VIII-1019 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1835ES, Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo Nr. VIII-1190 2, 24, 25 straipsnių ir devintojo skirsnio pavadinimo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1836ES (pateikimas)
Skelbiu kitą mūsų darbotvarkės klausimą ir kviečiu ministrą A. Verygą. Radiacinės saugos įstatymo Nr. VIII-1019 ir Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymų projektai Nr. XIIIP-1835 ir Nr. XIIIP-1836. Prašom, ministre.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, teikiu jums didelį pakeitimų paketą, kuris iš esmės susijęs su Europos Tarybos direktyvų perkėlimu. Įstatymais yra siekiama į mūsų nacionalinę teisę perkelti ir įgyvendinti 2013 m. gruodžio 5 d. Tarybos direktyvą 2013/95 Euratomas, kuria nustatomi pagrindiniai saugos standartai, siekiant užtikrinti apsaugą nuo jonizuojančios spinduliuotės apšvitos keliamų pavojų, ir panaikinama daugelis anksčiau galiojusių direktyvų. Rengiant šių įstatymų pakeitimų projektus taip pat yra atsižvelgta į Tatenos Tarptautinių pagrindinių saugos standartų dėl apsaugos nuo jonizuojančios spinduliuotės ir dėl spinduliuotės šaltinių saugos nuostatas. Taip pat į projektus yra perkeltos tos direktyvos Euratomas nuostatos, kurios varžo asmens teises, asmens ūkinės veiklos laisvę bei iniciatyvą ir kurias būtina įgyvendinti įstatymo lygiu, siekiant įtvirtinti radiacinės saugos teisinius pagrindus, kurie leistų vykdyti veiklą su jonizuojančios spinduliuotės šaltiniais, veiksmingai saugoti žmonių sveikatą, turtą, aplinką nuo žalingo jonizuojančio spinduliuotės poveikio.
Dėl Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo, tai taip pat ten yra perkeliamos direktyvos nuostatos, nes tikslinga keisti šio įstatymo 2 straipsnyje apibrėžtas nebekontroliuojamo radioaktyvumo lygio, radioaktyviųjų atliekų, uždaro jonizuojančios spinduliuotės šaltinio, uždaro jonizuojančios spinduliuotės šaltinio gavėjo ir uždaro jonizuojančios spinduliuotės šaltinio tiekėjo sąvokas bei papildyti įstatymo 2 straipsnį panaudoto uždaro radioaktyviojo šaltinio sąvoka.
Dabar, kas šiuose projektuose keičiasi iš esmės. Pirmiausia kalbant apie Radiacinės saugos įstatymo pakeitimą, projekte yra nustatomi radiacinės saugos teisiniai pagrindai, kurie, kaip ir minėjau, leidžia apsaugoti žmones ir aplinką nuo jonizuojančios spinduliuotės keliamų pavojų ir reglamentuoja fizinių ir juridinių asmenų santykius, atsirandančius dėl veiklos su jonizuojančios spinduliuotės šaltiniais, įskaitant radioaktyviųjų atliekų tvarkymą, taip pat valstybės institucijų kompetenciją valstybinio radiacinio saugos valdymo srityje.
Kokios nuostatos yra keičiamos? Įstatymo lygiu yra nustatomi pagrindiniai radiacinės saugos principai, kurie anksčiau įstatyme nebuvo numatyti. Tokių principų yra dešimt. Vadovaujantis šiais Tarptautiniais radiacinės saugos bendruomenės pripažintais principais, remiamasi ir radiacinės saugos užtikrinimo sistema. Vienas iš pagrindinių principų – atsakomybė už radiacinės saugos užtikrinimą tenka ūkio subjektams, kurie vykdo veiklą su jonizuojančios spinduliuotės šaltiniais.
Taip pat nustatomi veiklos su jonizuojančios spinduliuotės šaltiniais pagrįstumo, vertinimo ir pranešimo apie tokią veiklą reikalavimai ir įstatymo lygiu reguliuojančiai institucijai suteikiama teisė vertinti, ar veiklos nauda visuomenei bus didesnė už žalą. Kaip pavyzdį būtų galima paminėti, pavyzdžiui, net ir medicinoje naudojamus radiologinius tyrimus. Tarkim, krūties vėžio tyrimui būtų galima naudoti kompiuterinės tomografijos tyrimą, kurio apšvita būtų labai didelė, tačiau tai būtų nepagrįsta spinduliuotė. Todėl yra naudojamas daug mažesnę apšvitą duodantis mamografijos tyrimas. Jeigu ta žala būtų vis dėlto didesnė už naudą, veikla būtų laikoma nepagrįsta. Ūkio subjektai privalės pranešti apie bet kokią veiklą, kurios metu galima apšvita jonizuojančia spinduliuote. Manoma, kad toks reikalavimas padėtų ūkio subjektams tinkamai pasirengti veiklos vykdymui.
Taip pat yra nustatomos dozimetrijos tarnybų ir radiacinės saugos ekspertų pripažinimo sąlygos siekiant užtikrinti, kad būtų kokybiškai atliekami darbuotojų patiriamos apšvitos matavimai ir vertinimas. Tokius matavimus atliekančios tarnybos turi turėti kvalifikuotus specialistus, būti įdiegusios kokybės vadybos sistemas. Radiacinės saugos ekspertų pagrindinė užduotis yra patarti ir konsultuoti ūkio subjektus radiacinės saugos užtikrinimo klausimais. Tokiais ekspertais galės būti tik asmenys, turintys reikiamą išsilavinimą ir profesinę patirtį radiacinės saugos klausimais.
Taip pat nustatomi radioaktyviųjų šaltinių fizinės saugos užtikrinimo pagrindai, tai vertinant terorizmo grėsmes. Tarptautinė bendruomenė neatmeta tikimybės, kad jonizuojančios spinduliuotės šaltiniai gali būti panaudojami terorizmo tikslais, todėl būtina stiprinti tokių šaltinių apsaugą. Tie saugos pagrindai iš dabar egzistuojančių taisyklių yra perkeliami ir įtvirtinami įstatyme.
Taip pat mažinant administracinę naštą verslui yra įtvirtinami veiklos su jonizuojančios spinduliuotės šaltiniais, kurios pobūdis yra mažiau pavojingas, registravimas vietoj licencijavimo, pavyzdžiui, kaip sveikatos srityje, moksle arba ir pramonėje naudojami jonizuojantys šaltiniai. Tai padėtų sumažinti pateikiamų tiek dokumentų kiekį, tiek nebereikėtų informacijos apie pasikeitusius darbuotojus.
Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatymo nemažai straipsnių pakeitimų taip pat yra susiję su direktyvų sąvokų pakeitimais. Manytume, kad šie projektai turėtų teigiamą įtaką verslo sąlygoms ir jo plėtrai, nes bus nustatyti veiklos pagrįstumo vertinimo ir pranešimo apie veiklą reikalavimai, taip pat dozimetrijos tarnybų radiacinės saugos ekspertų pripažinimo sąlygos. Priėmus projektus mažėtų administracinė našta verslui, nes veiklos, kurių pobūdis yra mažiau pavojingas, būtų registruojamos, o ne licencijuojamos.
Tiek apie esmę. Prašyčiau pritarti įstatymų projektams.
PIRMININKĖ. Dėkojame už pateikimą. Nori paklausti šeši Seimo nariai. Pirmasis klausia M. Majauskas. Ruošiasi J. Olekas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, ministre, už tikrai labai detalų pristatymą. Kalbant paprastai, didžiausia radiacinė grėsmė gali kilti iš nesaugiai statomos Astravo atominės elektrinės čia, greta Lietuvos sienos. Norėjau paklausti, ar galėtumėte paprastais žodžiais paaiškinti, kokių priemonių galės imtis radiacinės saugos specialistai, jeigu bus aptiktas radiacijos padidėjimas? Kokių priemonių galės imtis specialistai priėmus šį paketą, jeigu bus aptiktas radiacijos padidėjimas dėl nesaugiai statomos Astravo atominės elektrinės?
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju už klausimą. Jis yra šiek tiek platesnio konteksto negu tik radiacinės saugos veikla, t. y. negu tik centro, kuris prižiūri ir kontroliuoja daugiausia šaltinius, kurie yra susiję ne su atomine energetika, bet, kaip aš minėjau, su ūkio subjektais, su medicina.
Tokiu atveju, jeigu vis dėlto įvyktų koks nors įvykis, kuris yra susijęs su didelės spinduliuotės šaltiniais (jūs kalbate apie galimus precedentus arba įvykius atominėje jėgainėje), įtraukiama ir daugiau, ne tik Radiacinės saugos centras, kuris pirmiausia fiksuoja, aišku, radiacinio fono pakitimus, bet įtraukiamos ir kitos priemonės, kurios yra numatomos planuojant ir tam tikrą valstybės rezervą, tai yra ir priemonės, susijusios su jodo preparato dalinimu gyventojams, tų medžiagų prieinamumo užtikrinimu dėl pakenkimo skydliaukei, ir, aišku, pirmiausia gyventojų informavimas ir dalyvavimas evakuacijoje, jeigu toks poreikis būtų.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia J. Olekas. Ruošiasi A. Vinkus.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Aš turėjau kitą klausimą, bet vis dėlto dar noriu pagilinti gerbiamojo M. Majausko klausimą. Gerbiamasis ministre, jūs norite pasakyti, kad šitų įstatymų paketų jūs niekaip nesiejate su už sienos statoma Astravo branduoline jėgaine? Ar yra koks nors kitas paketas, kuris, sakykim, rengiamas, kuris galėtų pasitarnauti? Nes Radiacinės saugos centrui turbūt nustatymas… Vienas buvo dalykas, kai mes turėjome pagrindinį šaltinį Visagine, ir kitas dalykas, kai dabar galbūt ir tikėtina, kad turėsime Astrave. Ar šitos pataisos kiek nors paliestų tai, ar jūs rengiate kitus pasiūlymus? Jūsų minėti tam tikri medikamentų rezervai, tvarkos, įspėjimai turėtų, man atrodo, kaip nors būti sureguliuoti arba matomi naujuose įstatymų pakeitimuose. Ačiū už atsakymą.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju už klausimą. Jie yra sureguliuoti, nes Lietuva prieš tai turėjo savo atominę jėgainę ir ruošėsi tokiems galimiems incidentams. Dabar mes jos savos neturime. Turime radiacinius šaltinius, kurie yra, tiesa, saugomi, gal įvykių rizika yra mažesnė Lietuvoje, bet ta elektrinė, kuri yra statoma už sienos, na, taip pat gali kelti grėsmę. Tai šitie dalykai yra reglamentuoti. Mes ko nors naujo nesukuriame, tai yra tiesiog Europos reguliavimo ir direktyvų perkėlimas į Lietuvą, aiškiau reglamentuojant tam tikrų šaltinių naudojimą, jų saugumo užtikrinimą. Tiesiogiai tai nėra siejama, sakykim, su tų didžiųjų atominės energetikos šaltinių valdymu, nes ten priežiūroje daugiausia dalyvauja ne Radiacinės saugos centras, bet VATESI.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia A. Vinkus. Ruošiasi A. Matulas.
A. VINKUS (LSDDF). Gerbiamas ministre, pritardamas ir džiaugdamasis jūsų to įstatymo pristatymu ir įstatymo straipsnių pakeitimu, prisiminiau buvusią Černobylio katastrofą, kada man teko būti sanitarijos tarnyboje. (Šurmulys salėje) Iš tiesų radiacinės tarnybos veikia labai aktyviai, tačiau visos kitos tarnybos, pradedant civilinės gynybos štabais ir t. t., buvo sutrikusios, nors ant popieriaus viskas gražiai sudėta. Buvo tam tikrą laiką absoliuti nežinomybė, bet pačiu laiku ir labai gerai, kad dėl šito klausimo yra tas įstatymas, kuris mums duoda tam tikras kryptis. Noriu jūsų paklausti. Galiojančioje Radiacinės saugos įstatymo redakcijoje aiškiai nurodyta, kad Lietuvoje radiacinę saugą reguliuojanti institucija yra Radiacinės saugos centras. Ar aš praskaičiau ir nepamačiau, ar iš tiesų naujame įstatyme nėra užrašyta, kad Radiacinės saugos centras yra kaip reguliuojanti institucija.
PIRMININKĖ. Klauskite.
A. VINKUS (LSDDF). Nes vertinant šiuolaikines grėsmes žmonių pavojui ir didelį poreikį valstybei užtikrinti…
PIRMININKĖ. Klauskite.
A. VINKUS (LSDDF). …tinkamą pasirengimą branduolinėms radiologinėms avarijoms, aiškiai turėtų būti nurodyta institucija, kuri yra konkreti ir atsakinga institucija, nes Čekijoje, Suomijoje, Bulgarijoje, Švedijoje, Slovėnijoje, Vengrijoje, Prancūzijoje tai padaryta. Drįstu dėl to paklausti.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju už klausimą. Iš tikrųjų nepraskaitėte, vėlgi manau, kad Seimas apsispręs, aš pabandysiu paaiškinti logiką, dėl ko manome, kad iš įstatymo reikėtų išbraukti konkrečių įstaigų, institucijų pavadinimus tiek šiuo atveju, tiek ateityje kitais atvejais, kai teiksime siūlymus dėl sveikatos sistemos įstatymų. Iš tikrųjų konkrečios įstaigos pavadinimo įrašymas į įstatymą, matyt, negarantuoja, kad bus suteikta visa tinkama pagalba arba bus tinkamai organizuojami visi procesai, kaip jūs paminėjote, kritiniu atveju. Nes, matyt, nepriklausomai nuo to, kaip mes tą įstaigą pavadinsime ar kam Vyriausybė pavestų būti tokia kontroliuojančia kompetentinga institucija, privalu užtikrinti visas galiojančias įstatymo nuostatas. Mūsų siūlymas yra vis dėlto atsisakyti įvardinti tas įstaigas, nes ateityje gali atsirasti kažkokių poreikių įstaigas ar konsoliduoti, arba galvoti kaip tik atvirkščiai – galbūt jas plėsti arba keisti jų turinį. Kad nereikėtų kiekvieną kartą keisti įstatymo, keičiant pavadinimų arba įstaigų formuluotę, siūlome įstatyme taip detaliai nerašyti įstaigų.
PIRMININKĖ. Ačiū. Paskutinis klausia A. Anušauskas, nes A. Matulas išsibraukė iš klausiančių.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamas ministre, norėjau paklausti, kai įstatyme kalbama apie tai, kaip bus išduodami leidimai vežti radioaktyvias medžiagas, radioaktyvias atliekas, išskyrus susidariusias branduolinio kuro ciklo metu… Šiuo atveju, kai kalbame apie radioaktyvias medžiagas ir atliekas, ar tai reikštų, kad per Lietuvos teritoriją būtų gabenamos pavojingos medžiagos, tačiau, kaip sakoma, gavus visus leidimus, būtų galima gabenti, pavyzdžiui, iš Karaliaučiaus į Rygą, iš Rygos kur nors į Baltarusiją, iš Baltarusijos į Lenkiją ir panašiai – per Lietuvos teritoriją. Ar tiesiog nesudaromos prielaidos Lietuvos teritorija gabenti itin pavojingas medžiagas, pakankamai… nesakau plačiai, bet vis dėlto… Kaip mes kontroliuosime tą procesą?
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju už klausimą. Nemanau, kad yra prielaidų kokių nors papildomų sukuriama, kaip tik atvirkščiai – yra reglamentuojama, kad net jeigu ir būtų kas nors gabenama, pagrindinis tikslas pirmiausia būtų užtikrinti visuomenės saugumą, t. y. net jeigu ir tektų ką nors gabenti, kad radiacinės saugos specialistai prižiūrėtų, kad ta spinduliuotė nekenktų gyventojams. Bet pats reglamentavimas aš manau, kad tikrai kokių nors papildomų galimybių nesukuria.
PIRMININKĖ. Ačiū, ministre, jūs atsakėte į visus klausimus. Dėl motyvų. Nuomonė prieš – J. Olekas. Prašau.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Aš suprantu, kad įstatymo kai kurios pataisos reikalingos ir turbūt turės būti apie jas diskutuojama, bet norėčiau išreikšti dvi tokias abejones, dėl ko pasisakau prieš.
Pirma, kaip sakiau, mes turime naują galimą radiacinės grėsmės šaltinį, dėl kurio, man atrodo, reikėtų ir sveikatos sistemai skirti didesnį dėmesį, tai čia, šiame įstatyme, aš to pasigendu.
Antras dalykas. Tikrai turime per ilgesnį laiką susiformavusią gana neblogą vertikalę dėl radiacinės saugos. Ypač noriu pabrėžti tą, ką mano kolega klausė, dėl Radiacinės saugos centro, kuris, manau, tikrai vertas dėl savo profesionalumo ir gebėjimo ir toliau išlikti tokia centrine radiacinės saugos struktūra. Dabar kolegos ministro siūlymas, kad išbraukime iš įstatymų tokių institucijų pavadinimus, galbūt Vyriausybė suteiks kam nors savo nutarimu tokias teises, nesukuria pridėtinės naujos vertės. Jeigu toks dalykas būtų, kad būtų aiškus planas, kas turi pakeisti tą Radiacinės saugos centrą, kam tos funkcijos turi būti perduotos arba kaip jos bus konsoliduotos, tada mes galėtume sakyti: taip, yra aiški Vyriausybės pozicija. Šiandien, kai tokios pozicijos nėra, man atrodo, kad nėra tokios būtinybės iš įstatymo braukti tokią instituciją. Išbraukus iš įstatymo, jos lygmuo natūraliai sumenksta, nes atsiranda svarstymų, atsiranda galimos reorganizacijos ir panašūs dalykai, todėl siūlau nepritarti tokiems pakeitimams arba bent jau svarstymo komitetuose metu iš esmės juos pataisyti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Daugiau nuomonių niekas nenori išsakyti. Apsispręsime balsuodami.
Balsavo 95 Seimo nariai: už – 78, prieš – 2, susilaikė 15. Po pateikimo pritarta. Norime paskelbti, kad pagrindinis komitetas – Sveikatos reikalų komitetas, papildomo komiteto nenumatyta. Ar galime tam pritarti? Galime. Siūloma svarstyti birželio 14 dieną. Dėkoju, kolegos.
12.58 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 50 ir 589 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1566ES (pateikimas)
Skelbiu kitą mūsų darbotvarkės klausimą – Administracinių nusižengimų kodekso 50 ir 589 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1566ES. Kviečiu ministrą A. Verygą. Pateikimas.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju. Gerbiami kolegos, teikiamu Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 50 ir 589 straipsnių pakeitimo įstatymo projektu yra siekiama Administracinių nusižengimų kodekse nustatyti diferencijuotas baudas už 2009 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl kosmetikos gaminių reikalavimų pažeidimus pagal veikų pavojingumą, kartu numatant ir adekvačią veiklos pavojingumui alternatyvią administracinę nuobaudą, tai yra įspėjimą.
Taip pat siūloma šiuo teisiniu reguliavimu Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui prie Sveikatos apsaugos ministerijos suteikti įgaliojimus, kad centro pareigūnai, kaip ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos pareigūnai, įgyvendindami šiam centrui suteiktas teises ir atlikdami jiems pavestas pareigas, turėtų teisę pradėti administracinių nusižengimų teiseną, tai yra atlikti tyrimą ir surašyti administracinių nusižengimų protokolus už 50 straipsnyje nustatytus administracinius nusižengimus, atitinkamai pakeičiant 589 straipsnio 48 punktą ir 70 punkto nuostatas dėl pažeidimų, kurių atveju tarnyba pradeda administracinių nusižengimų teiseną, atlieka administracinių nusižengimų tyrimą ir surašo administracinių nusižengimų protokolus.
Taip pat šio projekto tikslas yra numatyti atsakomybę už reglamente nustatytų kosmetikos gaminių gamybos, tiekimo rinkai ir pateikimo rinkai reikalavimų pažeidimus atsižvelgiant į pažeidimo pobūdį ir sunkumą.
Pažymėtina, kad minėto reglamento 37 straipsnis numato valstybėms narėms pareigą nustatyti sankcijas už reglamento pažeidimus, taip pat įpareigoja, kad už prievolių nevykdymą būtų nustatomos veiksmingos, proporcingos ir atgrasančios sankcijos.
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 50 straipsnyje numatyti neproporcingai maži baudų dydžiai – nuo 140 iki 300 eurų, už pakartotinį nusižengimą – atitinkamai nuo 280 iki 600 eurų. Šiuo metu centrui net nesuteikta teisė dėl 50 straipsnyje numatytų administracinių nusižengimų pradėti administracinių nusižengimų teiseną ir atlikti nusižengimų tyrimą bei surašyti administracinių nusižengimų protokolus.
Taigi priėmus šituos sprendimus, būtų ne tik nustatomos baudos, adekvačios pažeidimų turiniui. Teikiamu projektu 50 straipsnis yra keičiamas iš esmės detalizuojant, diferencijuojant kosmetikos gaminių tiekimo rinkai reikalavimų pažeidimus pagal pažeidimų pobūdį ir sunkumą. Didžiausia numatyta bauda yra 1 tūkst. 400 eurų, o už pakartotinai padarytą nusižengimą numatyta 2 tūkst. 800 eurų už pažeidimą kosmetikos gaminio saugos įvertinimo reikalavimų, kurie yra numatyti reglamente.
Taip pat, priėmus siūlomą įstatymo projektą, būtų įgyvendintos reglamento 37 straipsnio nuostatos, kad už reglamento pažeidimus būtų nustatytos proporcingos ir atgrasančios sankcijos.
Todėl prašyčiau pritarti minėtiems Nusižengimų kodekso straipsnių pakeitimams.
PIRMININKĖ. Dėkojame, ministre, už pateikimą. Dar jums teks atsakyti į klausimus. Pirmasis klausia A. Vinkus. Ruošiasi M. Majauskas.
A. VINKUS (LSDDF). Gerbiamas ministre, visiškai suprantu jūsų pateiktą straipsnių pakeitimo klausimą ir manau, kad jis sudrausmins gamintojus. Tačiau, kai buvo Laikinoji maisto kokybės komisija, kuriai dalykiškai vadovavo ponia G. Burokienė, mes aiškiai pamatėme, kad ne tik baudos nulemia, bet kad nėra jokio koordinavimo tarp Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, tarp kitų kontroliuojančių institucijų ir t. t. Kai atsitinka koks nors čėpė, tada vieni nuo kitų nusiima kaltę. Ar nereikėtų, kad būtų koordinuoti veiksmai visų tų, kaip (…) Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ir kitų institucijų?
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju už klausimą. Iš tikrųjų labai teisinga jūsų pastaba, nes kiekviena institucija vertina šiek tiek kitus dalykus. Kaip jūs teisingai paminėjote, kaip buvo maisto produktų atveju, viena institucija labiau rūpinasi maisto sauga, kad produktai nebūtų užteršti kokiomis nors pavojingomis medžiagomis, kiti gal labiau rūpinasi visuomenės sveikatos aspektais, bet koordinavimo neretai pritrūksta. Jūsų pastaba yra labai teisinga, kad ne tik baudos, bet ir visuomenės informavimas, ir tų institucijų koordinavimas yra svarbus tinkamai įgyvendinant ir prižiūrint, kad produktai rinkoje būtų kokybiški.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia M. Majauskas. Ruošiasi J. Olekas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ministre, teikiate siūlymus dėl bausmių diferencijavimo ir bausmių racionalizavimo jūsų kompetencijos srityje. Norėjau paklausti, ar neketinate teikti siūlymo racionalizuoti ir smulkaus kiekio narkotikų turėjimą be tikslo platinti? Kaip žinome, šiuo metu yra viskas sukrauta į Baudžiamąjį kodeksą. Aš žinau jūsų poziciją, jog žmonės, turintys priklausomybę, turi būti gydomi, o ne baudžiami. Ar neplanuojate teikti siūlymo racionalizuoti būtent tą visą bausmių už narkotines ir psichotropines medžiagas sistemą?
A. VERYGA (LVŽSF). Supratau klausimą, ačiū. Jis tik iš dalies yra susijęs su sveikatos priežiūra, labiau, matyt, yra susijęs su teisėsauga, su bausmių vykdymu. Kaip jūs ir sakėte, mano asmeninį požiūrį jūs žinote ir aš jį galiu dar kartą pakartoti, kad žmonės, kurie turi priklausomybę, turėtų būti baudžiami ne tokiomis bausmėmis, kurios atimtų laisvę arba ją ribotų, bet sukurtų jiems tinkamą motyvaciją eiti gydytis. Administracinė tvarka, mano supratimu, yra pakankama tokiai motyvacijai kurti, bet gal nebūtina tikėtis, kad visus siūlymus registruočiau aš. Tikrai be manęs yra daugiau Seimo narių, manau, kad galima tuos siūlymus registruoti ir teikti Seimui svarstyti.
PIRMININKĖ. Dėkoju, klausia J. Olekas. Ruošiasi A. Anušauskas.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiamas ministre, jūs lyg ir minėjote, kad sustiprinamos, arba padidinamos, baudos, bet aš žiūriu tekstą, kad čia jos kaip tik pamažinamos, bent jau apatinės ribos. Ar jūs galvojate, kad jos yra per didelės, ypač už pakartotinumą, nes buvo 140, dabar lieka tik 100 apatinė riba? Kokie čia motyvai žeminti tą apatinę ribą, ypač pakartotiniu atveju? Ačiū už atsakymą.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju už klausimą. Reikėtų, matyt, tiksliai pasižiūrėti, kur jūs ten radote tą sumažinimą, bet šiaip kai kur mažinimas yra, manau, logiškas. Vėlgi mažinant administracinę naštą, kai pažeidimai yra nedideli, nekeliantys kokios nors ypatingos grėsmės, atsiranda logika nebūtinai net ir dėl piniginės baudos, bet ir dėl įspėjimo, kaip yra visur, kur užtenka, matyt, netaikyti tokių priemonių, kai reikia išieškoti paskui tas sumas, užtenka tiesiog įspėti. Kai kur dėl mažinimo logika yra, bet ten, kur pažeidimai yra laikomi reikšmingais arba grėsmingais, tos baudos yra reikšmingai didinamos.
PIRMININKĖ. Ačiū. Ir paskutinis klausia A. Anušauskas.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamas ministre, žinoma, pas mus kosmetikos gamintojų nėra daug, bet vis dėlto yra gamintojai, kurie naudoja tam tikras technologijas. Kai Visuomenės sveikatos centrui suteikiami įgaliojimai, sakysim, už pažeidimus skirti baudas, vis dėlto klausimas paprastas: kuo remdamiesi ir kokie ekspertai padės Visuomenės sveikatos centrui ekspertuoti turinį, tų gaminių sudėtį, nes Vartotojų teisių tarnyba išties visada susiduria su ta ekspertavimo problema. Šiuo atveju kas darys?
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju už klausimą. Iš tikrųjų gali būti pačių įvairiausių pažeidimų, kurie nebūtinai yra susiję su produkto turiniu. Jie gali būti susiję su registracija, su tam tikra dokumentų atitiktimi, gabenimu, laikymu ir panašiai, bet, kalbant apie produktų sudėtį, tai vėlgi medžiagos, kurios yra žmogui pavojingos arba jų kiekiai yra pavojingi, yra gana gerai žinomos. Lietuvoje mes turime laboratoriją, yra tokia kompetentinga institucija, kuri gali ištirti tų medžiagų sudėtį ir pasakyti, kokie yra kiekiai. Aš esu gana tikras, kad mums užtenka žmonių, kurie gali cheminiu atžvilgiu vertinti tuos produktus. Kiek jie yra tinkami ar netinkami paveikti, sakykim, odą, ką jie gali padaryti naudojant, tai, matyt, tikslus jūsų klausimas, bet čia ne tik Lietuvai yra aktualu. Tai gal labiau mokslinių tyrinėjimų klausimas, kokį efektą padaro, ir čia jau šalis su savo kompetentinga institucija sudėtingai tokiu būdu paprastai įvertins. Tai yra labiau ieškojimas atitikimų, kiek tų medžiagų kiekiai atitinka reikalavimus, kaip kiti dalykai, registracija ir panašūs, atitinka reglamentavimą.
PIRMININKĖ. Ačiū, ministre, atsakėte į visus klausimus. Nuomonės? Niekas nenorite kalbėti. Gal galime bendru sutarimu? (Balsai salėje) Galime bendru sutarimu.
Kaip pagrindinis siūlomas Teisės ir teisėtvarkos komitetas, kaip papildomas – Sveikatos reikalų komitetas. Galime pritarti? Ir siūloma svarstyti gegužės 31 dieną. Sutariame bendru sutarimu. Dėkoju.
13.10 val.
Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo Nr. I-722 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1293(2) (priėmimas)
Skelbiu kitą mūsų darbotvarkės 1-9 klausimą – Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo Nr. I-722 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1293(2). Gerbiami kolegos, noriu jums priminti, kad praėjusį posėdį po kolegos J. Razmos pasiūlymo buvo grįžta atgal į priėmimo stadijoje padarytą pertrauką. Mes tada vadovavomės 158 straipsniu. Pagrindinis komitetas, Ekonomikos komitetas, viską labai sėkmingai sutvarkė, todėl grįžtame į priėmimo pradžią. Kviečiu gerbiamąjį komiteto pirmininką R. Sinkevičių, pastraipsniui aptarsime jūsų komiteto pasiūlymus.
1 straipsnis. Yra Ekonomikos komiteto pasiūlymas.
R. SINKEVIČIUS (LSDDF). Ekonomikos komitetas suredagavo pataisos iniciatoriaus J. Razmos pateiktą tekstą ir bendru sutarimu pritarė 1 straipsnio 3 dalies 8 papunkčio naujai redakcijai.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kolegos, ar galime bendru sutarimu? Galime bendru sutarimu. 1 straipsnis su Ekonomikos komiteto redakcija. Galime priimti? Galime priimti.
2 straipsnis. Taip pat Ekonomikos komiteto pasiūlymas.
R. SINKEVIČIUS (LSDDF). Ekonomikos komitetas, atsižvelgęs į Vyriausybės nuomonę, į Ūkio ministerijos nuomonę, šiek tiek pataisė, pakoregavo įstatymo įsigaliojimo ir taikymo datas, t. y. įstatymas įsigalioja nuo 2019 m. sausio 1 d., o Vyriausybė įpareigota parengti papildomus teisės aktus iki šių metų gruodžio 31 dienos. Ekonomikos komitete pritarta bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonių niekas nenori sakyti. Galime pritarti? Galime pritarti Ekonomikos komiteto nuomonei.
Dėl viso 2 straipsnio norinčių kalbėti taip pat nebuvo. Galime pritarti? Galime bendru sutarimu.
Dėl viso įstatymo projekto norintys kalbėti prašom. Nuomonė už – J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, nors aš šiek tiek abejojau, ar reikia padidinti tą reikalavimą dėl nepriklausomų įmonių valdybos narių skaičiaus, bet dabar, kai yra priimta ir mano pataisa, kuri gal leis objektyviau ir nepolitizuotai parinkti tuos valdybų narius, gal bus tvarka. Todėl galiausiai aš apsisprendęs balsuoti už, nors, kaip minėjau, ir ankstesnis reikalavimas, kad nepriklausomų valdybos narių turi būti ne mažiau kaip trečdalis, leido ten, kur norima, juos kad ir visus paskirti nepriklausomus. Bet ką gi, komitete sutarėme, dėl visko padarėme kompromisus, tai manau, kad reikia dabar balsuoti už įstatymo projektą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė prieš – M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, pirmininke. Iš esmės pritariu pačiam įstatymo projektui, tik noriu atkreipti dėmesį į kelis rizikos faktorius, įgyvendinant šį įstatymo projektą. Pirmas dalykas, ar mes tikrai surasime tuos nepriklausomus, tikrai nepriklausomus valdybų narius rajonuose? Nes vienas dalykas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, kitas dalykas Joniškyje, Rokiškyje ar Šalčininkuose, kur reikės surasti tikrai nepriklausomą asmenį ir dirbti daugelyje valstybės ar savivaldybės įmonių ir įstaigų.
Antras dalykas, ar mes išdrįsime jiems sumokėti tokį atlyginimą, kuris tikrai motyvuotų ateiti tikrai stiprius, nepriklausomus specialistus.
Trečias dalykas, į kurį, man atrodo, labai svarbu atkreipti dėmesį, kad valstybinėse įstaigose dažnai sprendimus reikia priimti tokius, kurie nebūtinai yra pačios įmonės interesai, bet vartotojų interesai. Ir čia nepriklausomi valdybų nariai nebūtinai bus motyvuoti priimti tokius sprendimus, kurie galbūt sumažintų kainas ar pagerintų vartotojų situaciją, bet pablogintų įmonių situaciją. Todėl noriu atkreipti į šias kelias tokias rizikas ir su šiom rezervacijom pritarti projektui.
PIRMININKĖ. Dėkoju. A. Armonaitė, prašom, nuomonė už.
A. ARMONAITĖ (LSF). Dėkoju. Aš norėčiau pakviesti palaikyti šitą projektą. Man atrodo, kad tas tonas ir kryptis yra labai gera ir ji eina koja kojon su EBPO rekomendacijomis, kurios nariais mes šiemet tapsime. Ir po J. Razmos pataisos šis modelis dabar labai primena Suomijoje veikiantį modelį, kuris ten pasiteisino. Akivaizdu, kad atranka į valdybas turi būti kuo skaidresnė ir nekelti jokių klausimų. Taigi tai, kad buvo vis dėlto pritarta tai pataisai, tam Seimo nario J. Razmos pasiūlymui, yra labai gerai ir šis projektas tapo tikrai geresnis. Labai svarbu yra atitraukti politikus nuo atrankos, atitraukti politikus nuo įtakos valstybinėms įmonėms.
Aš šiek tiek domėjausi, kaip tai veikia regionuose, ir turiu pasakyti, kad ten, kur yra tikrai nedidelė savivaldybė ir tikrai nedidelė įmonė, tos įmonės net neturi valdybų. Akivaizdu, kad yra tiesiog direktorius, kuris atsakingas miestui, miesto merui, tarybai, pagaliau gyventojams. Ir akivaizdu, kad ten, kur yra labai nedidelė savivaldybė, ten ir neaktualus šis įstatymas. Tačiau ten, kur vis dėlto yra didžiulės įmonės, didžiuliai resursai, valstybės resursai, kurie naudojami įmonės veiklai, ten mes turime užtikrinti didžiausią skaidrumą, ir aš neabejoju, kad šis projektas sukurs prielaidas tam skaidrumui.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė prieš – E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Tenka pripažinti, kad įstatymo projektas šiek tiek pagerėjo, galbūt valdybos atrankos skaidrumas atsiranda, tačiau kai kurios savivaldybių įmonės nėra tokios didelės, kad joms reikėtų skirti kažkokius valdybos narius, kurie galbūt, esant neblogiems ryšiams, bus įdarbinami, gaus tantjemas ir tik padidins tam tikras tų įmonėlių veiklos sąnaudas.
Nemanau, kad visur buvo problemų. Taip, reikia pripažinti, kai kur buvo problemų, kai kur buvo pristeigta nereikalingų įmonių, galbūt kai kur merai, atvirkščiai, skiria į valdybas savo žmones. Iš esmės ši situacija, ko gero, nelabai pasikeis, tik galbūt per ilgesnį laiką susigyvens pačios valdybos, ir nežinia, ar rezultatas bus geresnis. Taip pat manau, kad ir kai kurios savivaldybių tarybos pakankamai efektyviai gilinosi į tą veiklą, prižiūrėjo savo įmones ir be jokių didesnių išlaidų išlaikė valdybos narius. Jeigu čia yra gera pusė, tai yra ir bloga pusė. Aš susilaikysiu balsuodamas už šį įstatymo projektą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. S. Gentvilas – nuomonė už. Prašom.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiami kolegos, gaila girdėti kolegų konservatorių abejojimą tokiu geru projektu, nes kai premjeras A. Kubilius nusprendė ištraukti iš valstybinių įmonių vieną milijardą eurų dividendų, tai tada kaip tik ir prasidėjo nepriklausomi valdybų nariai, atskiras jų formavimas, atskaitomybė, akcininkų lūkesčių gairės ir t. t.
Šis įstatymo projektas tikrai nėra tobulas, nes viskas paliekama Vyriausybei apsispręsti. Šiandien mes matome, kad valstybinės įmonės, pavyzdžiui, ką tik reformuota valstybinė įmonė Lietuvos miškai, Valstybiniai miškai… Jos komisiją sudarinėja visgi pats aplinkos ministras, ministras dėjo parašą ant generalinio direktoriaus priėmimo akto. Politikai vis tiek išlaiko įtaką, ir Vyriausybė nepateikusi iš esmės vizijos, kaip ji darys šitą atranką bent valstybės valdomose įmonėse, nekalbant apie savivaldybių valdomas įmones. Mes turime vertinti, kad rizika politizuoti procesą vis tiek dar išlieka.
Kas kita yra savivaldybių įmonių depolitizavimas. Reikia aiškiai pasakyti: jeigu mes norime rezultatyviai dirbančių įmonių, valdymas, profesionalus valdymas kainuoja. Negalima sakyti, kad tai nekainuos, nes turėti nepriklausomą valdybos narį – tai tas pats, kas teisėjui nemokėti algos ir tikėtis, kad jis atstovaus teisingumui ir teisei. Aš manau, kad valdymas visada turi kainuoti ir turime įtraukti profesionalus. Geras pagrindas padėtas, bet tikrai pavojų išlieka. Vis dėlto, manau, pliusai nusveria pavojus. Kviečiu palaikyti projektą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. K. Starkevičius – nuomonė prieš.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Aš tiesiog norėčiau padiskutuoti ir išsakyti savo argumentus. Vis dėlto jeigu mes atsiversime mūsų partijų, visų partijų programas, tai rasime punktą „Savivaldos stiprinimas“. Šiuo atveju atstovų delegavimas ir, kaip žinome, valdybose nėra taip, kad būtų mokami ir dividendai, mokamos visos išlaidos už atvykimą. Čia jau matau tam tikrą papildomų lėšų skyrimą, o tos lėšos iš niekur neatsiras. Atsiras tiktai, kad reikės didinti tam tikrus tarifus ir tokiu būdu didinti paslaugų kainas.
Kitas taip pat labai svarbus dalykas – kad ateina savivaldybių rinkimai. Štai kitais metais bus rinkimai. Tokiu atveju bendruomenė iš tikrųjų nusprendžia, ar valdantieji dirbo tinkamai, ir per rinkimus gali pasirinkti tą naują jėgą. Mes čia dabar papildomai kišdamiesi išreiškiame tam tikrą nepasitikėjimą savivalda, savivaldybėmis. Aš siūlyčiau labiau pasitikėti savivalda, turėsime geresnius rezultatus.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė už – G. Skaistė. Prašau, kolege.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Labai džiaugiuosi šiuo įstatymu ir dar labiau džiaugiuosi ta pataisa, kuri buvo priimta. Kai kalbame apie nepriklausomus valdybų ekspertus, nepriklausomus valdybų narius, kartais galvojame, kad jeigu nėra savivaldybės tarybos narys ar nedeleguotas frakcijos, jis bus nepriklausomas. Tuo tarpu pavyzdžiai parodo… Pavyzdžiui, neseniai analizuotas Kauno miesto savivaldybės įmonių pavyzdys, kai buvo išvardinti visi valdybų nariai, ir matome, kad kiekvienoje valdyboje yra įmonių, kur meras yra akcininkas, darbuotojai yra įmonių valdybų nariai, kartu išsimoka ir tantjemas, ir gauna pajamas iš valdybos nario veiklos. Ta pataisa, užtikrinanti, kad bus objektyvūs Vyriausybės nustatyti kriterijai, iš tikrųjų yra labai svarbi. Man atrodo, kad reikia palaikyti šitą įstatymą ir tikrai tiktai skaidrumas ir viešumas užtikrins efektyviausią veiklą savivaldoje.
PIRMININKĖ. Ačiū. Ir paskutinis kalba A. Matulas – nuomonė prieš.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, daug metų tenka ir teko dirbti savivaldybės lygiu ir būti ne vienos įmonės valdybos nariu. Man yra gana keista dabar prasidėjusiu bumu ieškoti nepriklausomų valdybos narių, nepriklausomų ekspertų pradedant nuo Vyriausiosios rinkimų komisijos ir panašiai. Kur jūs realybėje surasite tų nepriklausomų ekspertų? Ar tikrai sugebės ar Vyriausybė, ar kokios nors nepriklausomos agentūros atrinkti tokius nepriklausomus ekspertus, kurie be dividendų… Nes dabar daugumoje savivaldybių įmonių valdybos nariai dirba be atlygio, nes paprasčiausiai knygynai, autobusų parkai neturi iš ko mokėti tų dividendų. Man yra labai keistas tas noras, nes realiai kiekvienas žmogus turi savo mąstyseną, turi savo pažiūras ir vis tiek jis anksčiau ar vėliau, jeigu ir nėra neva nepriklausomas, taps priklausomas.
Kitas dalykas. Kas atsakys, jeigu po tų vadinamųjų nepriklausomų valdybos narių priimtų sprendimų situacija įmonėje pradės blogėti, kas tada atsakys? Savivaldybės taryba, savivaldybės meras, kuris neturės įtakos, arba dauguma valdybos narių bus iš kokių nors agentūrų? Aš manau, kad dauguma kolegų nesupranta, kokia yra reali situacija savivaldybėse, savivaldybės valdomose įmonėse. Todėl susilaikysiu ir raginu visus susilaikyti. Reikia ieškoti dar geresnio įstatymo projekto varianto.
PIRMININKĖ. Mielieji kolegos, nuomonės išsakytos. Prašom balsuoti. Priėmimo stadija.
Šio įstatymo priėmimas
Skelbiu balsavimo rezultatus. Balsavo 101 Seimo narys: už – 79, prieš – 1, susilaikė 21. Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo Nr. I-722 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas priimtas. (Gongas)
13.24 val.
Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo Nr. VIII-1443 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1709(2) (svarstymas)
Kitas darbotvarkės 1-10 klausimas – Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo Nr. VIII-1443 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1709(2). Svarstymas. Kviečiu Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką V. Baką pateikti komiteto išvadą.
Gerbiamieji kolegos, salėje labai didelis triukšmas. Maloniai prašau tylos. Prašau.
V. BAKAS (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamieji kolegos, komitetas kovo 31 dieną svarstė įstatymo projektą, nutarta pritarti bendru sutarimu. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Pasiūlymų nebuvo gauta. Norinčių dalyvauti diskusijoje? (Balsai salėje) Nėra. Po svarstymo norintys išsakyti savo nuomonę už, prieš? Nėra. Galime bendru sutarimu? Norite balsuoti?
Balsuojame. Balsavo 95 Seimo nariai: už – 92, prieš nėra, susilaikė 3. Po svarstymo įstatymo projektui pritarta.
13.26 val.
Seimo nutarimo „Dėl Virginijaus Kanapinsko skyrimo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininku“ projektas Nr. XIIIP-1860 (svarstymas ir priėmimas)
Skelbiu darbotvarkės 1-11 klausimą – Seimo nutarimo „Dėl Virginijaus Kanapinsko skyrimo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininku“ projektas Nr. XIIIP-1860.
Gerbiamieji kolegos, mūsų Statuto 202 straipsnis. Pirmiausia pateikiamos frakcijų ir komitetų išvados. Ar yra norinčių kalbėti frakcijų? Nėra. Tada rengiama bendroji diskusija ir dalyvauti diskusijoje kviečiu E. Gentvilą. Prašau.
E. GENTVILAS (LSF). Sveiki mieli kolegos, noriu iš karto pasakyti, kad su ponu V. Kanapinsku asmeniškai kaip ir nesame pažįstami. Neturiu ką blogo pasakyti, atvirkščiai, esu nugirdęs, kad Vyriausiojoje tarnybinės etikos komisijoje situacija yra geresnė nei Vyriausiojoje rinkimų komisijoje, kurią linksniavome gana dažnai. Tačiau visada norisi to tikrumo jausmo ir to tikrumo jausmo mes neturime, tos publikacijos „Alfa“ portale iš tikrųjų sukėlė sumaištį galvose ir privedė prie to, kad Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas ėmėsi analizuoti. Mes, natūralu, norime turėti visiškai laisvą, nepriklausomą ir teisingais pagrindais atsirandantį VTEK’o nuolatinį vadovą. Tos abejonės yra sukeltos dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos laikinojo vadovo paskyrimo praėjusių metų kovo 17 dieną ir šiandien aš irgi neturiu galutinio atsakymo į iškeltus klausimus.
Labai norėjau, kad Seimo vadovybė labai rimtai išanalizuotų tą situaciją, nežinau, ar pono P. Urbšio vadovaujamas komitetas savarankiškai ėmėsi to tyrimo ir apklausos, ar pavestas Seimo valdybos ar Seimo Pirmininko, nežinau. Skaitau informaciją, kad pono P. Urbšio komitetas perdavė informaciją Seimo valdybai, tačiau aš nesu gavęs iš Seimo valdybos jokios informacijos ar jokio atgarsio. Galbūt patikslinsite kas nors, ar Seimo valdyba svarstė tą surinktą informaciją ir kokias išvadas padarė? Vieną išvadą aš matau, kad padarė, klausimas yra darbotvarkėje, matyt, abejonių Seimo valdybai tas nekelia.
Man kelia vienu požiūriu. Jeigu R. Valentukevičiaus liudijimai yra teisingi, vadinasi, laikinasis komisijos pirmininkas ponas V. Kanapinskas laikinuoju komisijos pirmininku tapo galimai nepagrįstai. Priešingu atveju tada turime kalbėti apie R. Valentukevičiaus šmeižtą, intrigas arba kerštą ponui V. Kanapinskui arba visai Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Šiuo atveju aiškumo mes neturime.
Aš suprantu, kad Seimas nesame ikiteisminio tyrimo institucija, kuri nustatytų, kas meluoja, kas melavo ir taip toliau, tačiau pateikta informacija veda prie to, kad neaiškumas egzistuoja. Kitaip sakant, jeigu lieka versija, kad ponas V. Kanapinskas laikinuoju VTEK’o vadovu paskirtas neteisėtai, tai vargu ar šiandien galėtume mes svarstyti klausimą dėl jo paskyrimo nuolatiniu VTEK’o vadovu.
Nesileisdamas į jokias detales, kurios yra žinomos bent jau tiems, kurie norėjo susipažinti, informacijos yra daug, aš bandau įsivaizduoti tokią situaciją.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija tiria kokios nors kitos tarnybos arba institucijos sprendimus. Matydama tokią neaiškią situaciją, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija turbūt padarytų išvadą: pas jus ten kažkas netvarkoje, nesutvarkyta. Posėdis vyko iš anksto, jo nepaskelbus, dėl dalyvavimo posėdyje kilo skirtingų liudijimų, posėdžio vieta nurodoma skirtingai, vienas komisijos narys apklaustas telefonu, to protokole nenurodant ir nepažymint. Kitaip sakant, VTEK’as padarytų išvadą apie kokią nors instituciją, kad ten yra neaiškiai ir netvarkingai sudėliota.
Šiuo atveju turime precedentą, kai paties VTEK’o susirinkimą, kuriame paskirtas laikinasis komisijos pirmininkas, mes taip pat turime pagrindą vertinti kaip neaiškią, galimai neskaidrią situaciją. Štai einu 14 valandą į slaptą balsavimą su visomis tomis abejonėmis, kurių, deja, ir Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas neišaiškino iki galo. Aš neturiu priekaištų ponui P. Urbšiui ar komitetui, aš nežinau, ar apskritai jie savarankiškai ėmėsi tirti, ar gavo nurodymą. Mano manymu, reikėjo išanalizuoti tą situaciją, Seimo Pirmininkui pristabdyti teikimą ir galėjome kitą savaitę, galbūt turėdami visapusišką, aiškią informaciją, eiti slaptai balsuoti.
Šįryt kėliau tą klausimą Seimo seniūnų sueigoje. Ką gi, nutarta, kad šiandien, tai šiandien. Žiūrėsime. Sakau, einu į slapto balsavimo kabiną su didelėmis abejonėmis, tuo labiau kad tai yra Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, kur, kaip vienoje pėdkelnių reklamoje sakoma, neturi būti nė šešėlio abejonės.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Tiesiog informuoju Seimo narius, kadangi gerbiamasis kolega iškėlė klausimą. Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (manau, diskusijoje P. Urbšys apie tai informuos) informavo Seimo Pirmininką dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nario skyrimo laikinai eiti šios komisijos pirmininko pareigas aplinkybių ir apie savo atliktą tyrimą, komiteto svarstymą tiesiog informavo pateikdamas komiteto posėdžio protokolo išrašą, atitinkamai su tuo susijusius dokumentus. Ir tuo raštas Seimo Pirmininkui baigiamas. Manau, kad patikslins ir labiau atsakys į užduotą klausimą.
Kartu kviečiu dalyvauti diskusijoje P. Urbšį. Prašom, kolega.
P. URBŠYS (LVŽSF). Gerbiamieji Seimo nariai, dėl Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto svarstyto klausimo, susijusio su Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos posėdžiu, kurio metu buvo paskirtas laikinai eiti pareigas gerbiamasis V. Kanapinskas, buvo išanalizuotos tos aplinkybės. Posėdžio protokolo išrašas yra išsiųstas kiekvienam Seimo nariui dar vakar vakare ir pridėti visi priedai. Jeigu negavote, tikrai būtų gerai informuoti. Bet aš trumpai galiu supažindinti su esme.
Vis dėlto iš tos informacijos, kurią mes išklausėme, galime daryti išvadą, kad posėdis vyko, bet jis įvyko spontaniškai ir taip buvo sudarytos galimybės įvairiai interpretuoti paties posėdžio teisėtumą. Dėl to, kad nebuvo daromas garso įrašas, tai iš tikrųjų įstatymas nenumato tokios privalomos galimybės.
Antras dalykas dėl nuotolinio dalyvavimo posėdyje. Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos reglamentas, pasirodo, irgi aiškiai to neapibrėžia. O pagal komisijos darbo reglamento 56 straipsnį, kada galėjo būti surengti skubūs posėdžiai, tai jie galėjo būti tik inicijuoti komisijos pirmininko arba trijų komisijos narių iniciatyva. Šiuo atveju nė vienas, kuris pateikė informaciją apie šitą posėdį, negalėjo tiksliai pasakyti, kas inicijavo skubos tvarka, ar komisijos pirmininkas, ar trys komisijos nariai. R. Valentukevičiaus parašas po protokolu yra tikras ir jis pats to neneigia, tik jis gal skirtingai pateikia pasirašymo aplinkybes.
Aš tikiuosi, čia buvo informacija, kur galbūt nebus įskaičiuota į mano pasisakymo dalį, nes norėčiau supažindinti su pastabomis Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto, kur mes atliekame komisijos parlamentinę kontrolę. Būtent Seimo, Seimo Pirmininko dėka ir komiteto dėka pavyko daryti įtaką komisijos darbui, kad jis būtų kuo skaidresnis ir objektyvesnis, kad iš vieno asmens institucijos ji taptų tikrai kolegiali. Mes matome tuos kitokius standartus, kurie dabar yra keliami komisijos tų asmenų atžvilgiu, kurių tiriami viešieji ir privatūs interesai.
Bet ar pati komisija kelia pati sau tokius pat reikalavimus? Kai teko pradėti gilintis dėl Darbo reglamento, tai tikrai teko nustebti. Pasirodo, Darbo reglamentas yra pasirašytas ankstesnio pirmininko, bet jis nėra registruotas teisių registre. Toliau yra, kad 2017 m. kovo 10 d. Specialiųjų tyrimų tarnyba atliko antikorupcinį vertinimą ir ten vienareikšmiškai buvo pasiūlyta, kad turi būti aiškiau apibrėžtas komisijos narių dalyvavimas komisijoje, jo dalyvavimas posėdyje nuotoliniu būdu, ir rekomendacija, kad būtų daromi įrašai, galų gale, kad tas Darbo reglamentas būtų įregistruotas. Ir buvo paprašyta per du mėnesius informuoti, kaip reaguojama į tas rekomendacijas.
Dabar mes turime situaciją, kad gerbiamas V. Kanapinskas laikinai eina komisijos… pareigas, jis jau metus eina tas pareigas. Kai mes bandėme vakar išsiaiškinti, ar jam buvo žinoma apie tas išvadas, tai jis mums nei patvirtino, nei paneigė. Mes matome, žinome, kad tas raštas buvo vizuotas R. Valentukevičiaus padalinių vadovams, tai man atrodo, kad nežinoti V. Kanapinskas apie tas išvadas negalėjo. Tai, kad nebuvo skubama aiškiau reglamentuoti komisijos darbo, man atrodo, sukelia tam tikrų minčių, kodėl tai yra daroma. Noriu priminti, komisijos nariai yra etatiniai darbuotojai, tai yra darbuotojai, kurie turi išdirbti etatines valandas, per savaitę 40 valandų. Būtent darbo organizavimą…
PIRMININKĖ. Jau laikas!
P. URBŠYS (LVŽSF). …pirmininko pavedimu, įsakymu nustatoma pagal pareigas, dirbant ne tik nuolatinėje darbo vietoje, komisijos patalpose, patiems savo nuožiūra skirstyti savo darbo laiką. Tai yra pavesta pačiam komisijos nariui…
PIRMININKĖ. Kolega, jau jūsų laikas baigėsi!
P. URBŠYS (LVŽSF). Gerbiama pirmininke, aš turėjau atsakyti į klausimą.
PIRMININKĖ. Taip, taip, noriu paprašyti, paklausti jūsų. Kiek laiko dar jums reikia skirti pabaigti?
P. URBŠYS (LVŽSF). Dvi minutes…
PIRMININKĖ. Dar dvi minutes frakcijos vardu. Ar galime sutarti – dvi minutės?
P. URBŠYS (LVŽSF). Mes matome, kad darbo laiką organizuoja patys komisijos nariai, jie veda savo žiniaraštį, patys pasirašinėja ir pristato. Tai iš tikrųjų, kai komisijos pirmininkas gali toleruoti tam tikrą laisvą savo darbo organizavimą, tai toks komisijos pirmininkas tinka ir kitiems komisijos nariams. Mes kalbame apie atlyginimus, kurie per mėnesį yra apie 2 tūkst. eurų vienam komisijos nariui. Tai kai yra taip, kad nėra atsižvelgiama į STT išvadas aiškiau reglamentuoti darbą, kai nėra aiškiai apibrėžta, kaip komisijos narys dalyvauja posėdyje, beje, posėdžių sprendimai sukelia teisinių pasekmių, tai iš tikro tada kyla klausimas, ar nėra čia dvejopi standartai taikomi tiems komisijos subjektams, kuriuos jie tyrė, ir kiti būtent sau… Mes, pavyzdžiui, pasiteiravome dėl ilgamečio komisijos nario S. Katuokos paaiškėjusio fakto, nes jis 2014 metų lapkričio mėnesį buvo paskirtas į VTEKʼo nario pareigas, o nuo 2013 metų ėjo Tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės instituto direktoriaus pareigas, tai, tapęs VTEKʼo nariu, S. Katuoka turėjo kreiptis į komisiją su prašymu leisti dirbti kitą darbą. Toks prašymas buvo nagrinėtas tik 2015 m. balandžio 15 d. Kaip gerbiamas V. Kanapinskas mums atsakinėjo į tuos raštus, aš taip supratau, kad jam trūksta principingumo įvertinti galiojančių dvejopų standartų principus, kurie matyti plika akimi komisijos darbe.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu N. Puteikį. Jums – penkios minutės.
N. PUTEIKIS (LVŽSF). Viešųjų ir privačių interesų įstatymo esminė nuostata, kad politikai neturi patekti į situacijas, kuriose kiltų jiems interesų konfliktas.
Antra labai svarbi nuostata, kad nesusidarytų įspūdis visuomenei, kad jie turi interesų konfliktą.
Dabar VTEKʼo vadovas turi būti vienodai teisingas. Ar kandidatas yra vienodai teisingas? Drįstu teigti, kad ne. Štai kodėl. Aš sutinku su gerbiamo E. Gentvilo pasakymu, kad esant R. Valentukevičiui ten buvo turbūt išvis, švelniai tariant, tai nebuvo VTEKʼas ar ne. Esant dabartiniam tarsi yra požymių, kad tampa kažkokia įstaiga, kuri vis dėlto bando ieškoti ir bausti, ir nustatyti, konstatuoti tuos atvejus, kai politikai ar kiti valstybės tarnautojai pažeidžia Viešųjų ir privačių interesų įstatymą. Vis dėlto esant R. Valentukevičiui štai tokiam Klaipėdos merui V. Grubliauskui, kurio žmona turi džiazo festivalį, nuolat gaunantį pajamų iš įmonių, kurių veikla priklauso nuo jos vyro, t. y. V. Grubliausko, veiklos, tai R. Valentukevičius anksčiau visą laiką advokataudavo V. Grubliauskui ir jo žmonai. Kiek žmonės rašydavo raštų nurodydami, kad net mero telefonas yra duodamas džiazo festivalio puslapyje, visą laiką R. Valentukevičius advokataudavo. Buvo galima tikėtis, kad laikinai pareigas einančio dabartinio kandidato požiūris pasikeis. Deja.
Ar VTEKʼas yra advokatavimo įstaiga galimiems pažeidėjams ar tyrimo įstaiga? Aš perskaičiau labai išsamų gerbiamo kandidato laišką, kuriame jis analizavo eilinį skundą dėl V. Grubliausko ir jo žmonos galimo interesų konflikto. Štai ką aš matau tame rašte? Ten rašoma, kad V. Grubliauskas paskirtas neteisėtai uosto valdybos nariu. Mes žinome, kad valstybės įmonių valdybose politikų negali būti. V. Grubliauskas buvo ten sėkmingai keturis mėnesius būdamas meru. V. Grubliausko namas stovi uosto plėtros zonoje. V. Grubliausko žmona gauna iš Uosto direkcijos paramą, tiesa, užmaskuotą paramą. Čia, beje, kolegos, dėmesio tiems, kurie domisi apie slaptą valstybės įmonių teikiamą paramą. Uosto įstatyme parašyta, kad valstybinė įmonė Uosto direkcija negali teikti paramos, bet ten sėdintys gudručiai, taip pat ir valdyboje surado būdą – reklama. Uostas teikia dideles sumas V. Grubliausko žmonos džiazo festivaliui ir tą paramą vadina reklama. Ta reklama pasireiškia tuo, kad uosto generalinis direktorius atsistoja scenoje, kai būna džiazo festivalis, pasako ten porą gražių žodžių ir už nugaros šviečia logotipas. Už tai sumokama pakankamai įspūdinga suma. Deja, visuomenei tos sumos, kurias skiria „reklamai“ Uosto direkcija, yra neprieinamos.
Štai aš tikėjausi, kad laikinai einantis pareigas VTEKʼo vadovas vis dėlto išsiųs užklausą gavęs skundą ir išsiaiškins tai, ar buvo skirta reklamai pinigų, kai V. Grubliauskas buvo valdybos nariu, kada, kokiais sprendimais, ar dalyvavo V. Grubliauskas skiriant, ar valdyba dalyvavo skiriant, ar vis dėlto čia yra interesų konfliktas, ar nėra?
Rezultatas yra priešingas. VTEKʼas surašė pažymą kaip advokato dokumentą, kuriuo V. Grubliauskas yra visais įmanomais būdais išsukinėjamas. Taip stengėsi išsukti, kad net pavyko parašyti, kad jis gali būti ir valdybos nariu. Aš taip pagalvojau, jeigu paaiškėtų… Įsivaizduokime hipotetinę situaciją, kad Širvintų merė tampa valstybės įmonės, kuri užsiima keliais, valdybos nare, o keliai eina per Širvintų rajoną. Aš įsivaizduoju, kad Seime kiltų milžiniškas skandalas, Širvintų merę prikaltume prie kryžiaus, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija darytų pareiškimą, premjeras, ministrai pasipiktintų – baisi klaida, negalima, įstatymas draudžia ir taip toliau. O jeigu dar paaiškėtų, kad ta kelių įmonė duoda Širvintų merės vyro firmai reklamą, tai, aš įsivaizduoju, lėktų abu iš darbo, tiksliau, visi trys – ir tas, kas davė tuos reklaminius pinigus, ir merė turbūt būtų atstatydinta, ir jos vyro firma užsidarytų, ir taip toliau.
Čia viskas yra priešingai: kad ir kas dirbtų Vyriausiojoje tarnybinės etikos komisijoje, kad ir kas laikinai vadovautų, V. Grubliausko žmonos firma klesti, pinigai nelegaliai iš Uosto direkcijos eina, meras keturis mėnesius nelegaliai buvo valdybos nariu ir visa tai dangstė visais įmanomais būdais, labai daug pastangų dėdami, ilgais raštais. Dabartinis kandidatas, drįstu teigti, kad dabartinis kandidatas galbūt yra džiazo mėgėjas, gal V. Grubliausko gerbėjas, gal liberalas dūšioje ar gal partinis, nežinau, bet manau, kad jis negali būti vadovu, nes yra nevienodai teisingas.
PIRMININKĖ. Laikas!
N. PUTEIKIS (LVŽSF). Todėl, kolegos, agituoju už jį jokiais būdais nebalsuoti.
PIRMININKĖ. Diskusija baigėsi. Gerbiamieji kolegos, pagal 202 straipsnio 3 dalį diskusijos pabaigoje suteikiamas žodis kandidatui. Ar pageidautų gerbiamasis? (Šurmulys salėje) Jums gali būti skiriama iki dešimties minučių. Gerbiamasis V. Kanapinskas. Prašom.
V. KANAPINSKAS. Gerbiamoji posėdžio pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai, kadangi iškilo tam tikrų abejonių dėl mano laikinojo paskyrimo į komisijos pirmininko pareigas, jaučiu pareigą tas abejones išsklaidyti. Verta paminėti, kad komitetas pateikė Seimo nariams ne visą informaciją. Mes vakar pridėjome keletą tokių dokumentų, tai norėčiau juos paminėti.
Pirma. Šitą laikinojo komisijos pirmininko paskyrimo situaciją vertino Vilniaus apygardos administracinis teismas ir jis pasakė, kad aš vadovauju įstaigai teisėtai. Kuo gi teismas rėmėsi? Teismas rėmėsi komisijos kovo 17 dienos posėdžio protokolu, kuriame yra pono R. Valentukevičiaus, tuo metu ėjusio komisijos pirmininko pareigas, parašas. Taip pat rėmėsi perdavimo-priėmimo aktu, kuriuo R. Valentukevičius man, V. Kanapinskui, laikinai paskirtam eiti komisijos pirmininko pareigas, perdavė įstaigos dokumentus, raktus nuo seifo, taip pat perdavė įstaigos antspaudą. Taip pat teismas rėmėsi Juridinių asmenų registro išrašu, kuriame aiškiai konstatuota, kad aš esu įstaigos vadovas nuo praėjusių metų kovo 20 dienos. Taigi atsakymas į tuos klausimus aiškus. Mes Seimo nariams šiandien irgi išsiuntėme tuos papildomus dokumentus, kad jie turėtų visą informaciją.
Dabar ką gerbiamasis Seimo narys N. Puteikis kalba apie komisiją, kad aš dėl pono V. Grubliausko tam tikrus atsakymus pateikiau. Norėčiau priminti, kad komisija vadovaujasi kolegialumo principu. Tas atsakymas buvo ne mano vienasmeniškai pasirašytas, sprendė visa komisija ir vienbalsiai jam pritarė. Taigi, komisija vadovaujasi ir politinio neutralumo principu, ir kolegialumo principu.
Aš norėčiau, kad Seimo nariai balsuotų ne pagal gandus, bet pagal atliktus darbus. Priminsiu, kad man vadovaujant komisija, lyginant su 2016 metais, nustatė 4 kartus daugiau pažeidimų, taip pat įvertino 7 kartus daugiau kitų institucijų atliktų išvadų, taip pat rekomendacijų, nuomonių išaiškinimų dėl įstatymų įgyvendinimo pateikė 15 kartų daugiau nei 2016 metais ir mokymų įstaigų darbuotojams surengė 7 kartus daugiau. Rezultatai kalba patys už save. Norėčiau, kad pagal darbus ir būtų vertinama. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ir pagal Statutą žodis suteikiamas teikiančiam asmeniui, šiuo atveju Seimo Pirmininkui V. Pranckiečiui.
V. PRANCKIETIS. Gerbiamieji kolegos, kadangi buvo iškilę ir žiniasklaidoje tokių neatitikimų ir pareiškimų, manau, labai gerai, kad V. Kanapinskas pats paaiškino apie protokolus. Tik prieš pietus jums buvo išsiųsti visi tie dokumentai, kurie buvo pasirašyti. Ir dėl to, kad dar ir teismas pripažino, kad tas posėdis teisėtas ir viskas yra teisinga, tai jau šitos abejonės lyg ir nueina į šalį. Bet aš norėčiau kalbėti ne tik apie tai.
Šią procedūrą, aš taip galvoju, pradėjome prieš metus laiko, kada laikinai paskyrė. Tada irgi buvo derinta su frakcijomis, su komitetais. Praėjo metai laiko, mes neturėjome daug pastabų, galbūt kokių nors nuoskaudų dėl atliktų tyrimų, taip, galėjo jų būti, bet tai nėra neteisinga girdėti apie tyrimus, kai tie tyrimai yra visų frakcijų vienodai paliesti. Aš norėčiau… Nekartosiu apie tuos dokumentus, aš juos buvau susirašęs, bet atsakė ponas V. Kanapinskas. Noriu pasakyti, kad kai aš išgirstu gerbiamojo N. Puteikio žodžius, kad jokiu būdu nebalsuoti, aš noriu pasakyti priešingai, mes kaip tik turbūt turime siekti turėti žmogų, kuris atėjo vieną kartą ir pademonstravo savo stuburą. Ten neliko vienos asmenybės dar papildomai per tą laikotarpį, kuri buvo labai abejotinos reputacijos, ir veikė labai abejotinais tikslas. Galvoju, kad mums yra geriau turėti žmogų tvirtu stuburu, kurio negalima palenkti, bet galima sulaužyti. Aš norėčiau, kad jis šiandien būtų tiesiog pastatomas į tą vietą ir jam suteikta galimybė veikti taip, kaip veikė šiuos metus, o per metus mes tikrai jokių nusiskundimų neturėjome.
Labai kviesčiau visus palaikyti tą mano teiktą iniciatyvą, bet derintą ir su didžiąja frakcija, ir su kitomis frakcijomis ir pritarti pono V. Kanapinsko kandidatūrai. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Motyvai. Prašom įjungti. Prieš – N. Puteikis. Jūs jau kalbėjote, ar dar norite akcentuoti? Prašom.
N. PUTEIKIS (LVŽSF). Po gerbiamojo kandidato kalbos aš savo nuomonės nepakeičiau. Nemanau, kad jis savo pareiškimu kaip nors paneigė tą begalinį ir sunkiai paaiškinamą advokatavimą Klaipėdos merui ir jo žmonai, o ji neteisėtai gauna pinigus iš įmonių, taip pat iš Uosto direkcijos. Nemanau, kad galima dangstytis kolektyvine atsakomybe, kaip jisai čia iš tribūnos pasakė. Mano motyvacija agituoti prieš tik dar labiau sustiprėjo. Todėl, kolegos, raginu jokiais būdais nebalsuoti už tokį kandidatą, nes panašu į tai, kad jis yra savo srities profesionalas, bet profesionalumą demonstruoja ne tirdamas galimus nusižengimus, o juos dangstydamas.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė prieš – P. Urbšys.
P. URBŠYS (LVŽSF). Kai mes girdėjome pretendento pasakymą, ir tarsi buvo mestas šešėlis ant komiteto, kad komitetas galėjo nuslėpti kokią nors reikšmingą informaciją Seimo nariams, tai irgi rodo tam tikrą požiūrį dar nepaskirto komisijos pirmininko į komitetą, kuriam suteikta parlamentinė kontrolė. Mes, kas buvo oficialiai pateikta, viską pateikėme Seimo nariams. Ką jūs pateikėte vakar papildomai, iš tikrųjų tai buvo neoficialu. Bet jūsų visi atsakymai buvo pateikti ir niekas nebuvo nuslėpta. Bet kalbant apie komisiją, kaip veiksmingą ir nepažeidžiamą instituciją, sutikite, ji gali būti tik tada, kai vienodai taiko principus sau ir kitiems. Kai ji taiko sau kitokius principus, tai anksčiau ar vėliau tampa vienasmeniu klaneliu arba gali tapti ir kolektyviniu klaneliu. Tokia komisija negali būti principinga ir veiksminga. Tai, kas buvo išvardinta, kas yra padaryta kitų atžvilgiu, labai gerai, bet savo atžvilgiu – faktiškai rezultatas nulinis.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Daugiau norinčių kalbėti nėra. Gerbiami kolegos, mums reikia pasitvirtinti slapto balsavimo biuletenį, jis jums puikiai visiems žinomas ir suprantamas. Dėl Seimo nutarimo „Dėl Virginijaus Kanapinsko skyrimo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininku“. Galime bendru sutarimu patvirtinti? Galime. Skelbiu dar kartą ir primenu balsų skaičiavimo grupę: R. Andrikis, A. Butkevičius, A. Gelūnas, A. Kubilius, M. Mackevič, R. Popovienė, G. Steponavičius ir S. Tumėnas. Dabar 13 val. 55 min., ir skelbiame balsavimo pradžią. Balsavimą baigsime 14 val. 15 min. Rytinį posėdį baigsime tada, kai bus suskaičiuoti balsai.
J. OLEKAS (LSDPF). Patys kantriausi kolegos, laukiantys balsavimo, gal galime parlamento ir Ukrainos grupės… susirinkti prie tribūnos, pasitarti, nes, matau, yra keletas narių.
Pertrauka
PIRMININKAS (A. NEKROŠIUS, LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, tęsiame rytinį posėdį.
14.59 val.
Seimo nutarimo „Dėl Virginijaus Kanapinsko skyrimo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininku“ projektas Nr. XIIIP-1860 (priėmimo tęsinys)
Įvyko balsavimas ir norėčiau jums pranešti balsų skaičiavimo protokolą dėl Seimo nutarimo „Dėl Virginijaus Kanapinsko skyrimo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininku“.
Iš viso išduota biuletenių 110, rasta biuletenių 110, galiojančių –109, negaliojančių – 1.
Balsavo už 43, prieš – 44 ir susilaikė 22. Pasirašė balsų skaičiavimo pirmininkė R. Popovienė. Seimo nutarimas nepriimtas.
Rytinį posėdį skelbiu baigtą. (Balsai salėje)
Ar norite dar repliką po balsavimo? Prašau, E. Gentvilas pirmas.
E. GENTVILAS (LSF). Reikia pripažinti, kad mano abejonės pasitvirtino. Seimas patikėjo. Taigi Seimo Pirmininkas nepataikė su teikimu, tačiau nežiūrint į praeitį, žiūrint į ateitį, ar tai reiškia, kad Seimas pasitiki laikinuoju VTEK vadovu V. Kanapinsku? Aš galėčiau traktuoti, kad situacija gali susiklostyti tokia: dar porą metų ponas V. Kanapinskas gali eiti kaip laikinasis VTEK pirmininkas, nors Seimas jam nėra parodęs pasitikėjimo. Todėl Seimo Pirmininkas turėtų įvertinti šią subtilią situaciją ir pagalvoti, ar gali būti laikinuoju Seimo Pirmininku neribotą laiką asmuo, kuriam Seimas nesuteikia pasitikėjimo?
PIRMININKAS. Seimo Pirmininkas nori reaguoti.
V. PRANCKIETIS. Ne laikinuoju Seimo Pirmininku, bet laikinuoju komisijos pirmininku, visi mes čia laikini šioje žemėje. Taip, jūs teisus. Kadangi Seimas neišreiškė pasitikėjimo, tai turėtume kelti klausimą ir dėl vadovavimo laikinumo. Taigi turėsiu teikti ką nors kitą iš komisijos arba komisija gal apsispręs, kad jai vadovautų vyriausias pagal amžių. Man atrodo, jeigu neklystu, tai ponas S. Katuoka.
PIRMININKAS. Dar norėtų R. Juknevičienė.
R. JUKNEVIČIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, tikrai labai daug klausimų po šito balsavimo. Du momentus noriu pasakyti. Viena, man akivaizdu, kad čia buvo toks švelnus R. Karbauskio kerštas Seimo Pirmininkui šiuo balsavimu, nes frakciją tai jis valdo. O ši frakcija, žinome, kad nulemia visus balsavimus Seime. Tai viena. Gaila, Seimo Pirmininkas neturi daugumos pasitikėjimo.
Antras dalykas, man labai įdomiai skambėjo ir labai atidžiai klausiau labai agresyvių pono P. Urbšio kalbų ir veiksmų, žinodama, kad praėjusią vasarą ponas P. Urbšys Panevėžio spaudoje yra pasisakęs šios komisijos atžvilgiu labai reikšmingai. Nežinau, ar kas nors tyrė šį jo pasisakymą, kur jis Panevėžio mero tyrimo kontekste, kai VTEK’as buvo pripažinęs Panevėžio merą pažeidus viešuosius ir privačius interesus, ponas P. Urbšys Panevėžio spaudoje pasakė, kad, jo žiniomis, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija priėmė visai kitokį sprendimą nei pateikta medžiaga. Komisijos narių nuomonės dėl išvadų taip pat išsiskyrė. Iš kur ponas P. Urbšys žino apie tai, kokia būna medžiaga iš vakaro pateikta VTEK’o nariams? Tai gal todėl jis čia šiandien taip aršiai kovojo prieš šitą kandidatą? Todėl, kad turėjo pats interesų dėl Panevėžio reikalų?
PIRMININKAS. Vis dėlto baigiame rytinį posėdį. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDDF – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.