2019-07-05

 

PASIŪLYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PACIENTŲ TEISIŲ IR ŽALOS SVEIKATAI ATLYGINIMO ĮSTATYMO NR. I-1562 2, 7, 8, 13, 20 STRAIPSNIŲ IR V SKYRIAUS PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-3083(2)

 

 

 

Eil.

Nr.

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

1.

1

2

 

Argumentai:

Pagrindinis įstatymo projekto tikslas – sudaryti sąlygas pacientams, kurių sveikatai padaryta žala, teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas, greičiau ir paprasčiau gauti žalos atlyginimą ir lėšas bei laiką skirti sutrikdytai sveikatai susigrąžinti. Todėl įstatymo projektu įgyvendinamas žalos be kaltės modelis ir eliminuojama kaltės įrodinėjimo sąlyga, kuri iki šiol buvo būtina, siekiant gauti žalos atlyginimą. Atsižvelgiant į suformuotą Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktiką, kuria jis deliktinės civilinės atsakomybės sąlygas kaltę ir neteisėtus veiksmus iš esmės sutapatina (asmens kaltė apima ir neteisėtus veiksmus, t. y. konstatuojamas asmens kaltas elgesys, kartu reiškia ir veiksmų neteisėtumą, ir kaltės elementą), taip pat yra eliminuojama ir neteisėtų veiksmų įrodinėjimo sąlyga.

Kartu įstatymo projektu siūloma apibrėžti neišvengiamos žalos sąvoką ir numatyti, kad žala, kuri yra susijusi su teiktomis asmens sveikatos priežiūros paslaugomis, tačiau atsiradusi dėl aplinkybių, kurių asmens sveikatos priežiūros specialistas ir (ar) asmens sveikatos priežiūros įstaiga negalėjo numatyti, kontroliuoti ir (ar) užkirsti joms kelio, pacientui nebūtų atlyginama. Todėl, pacientui siekiant gauti žalos dėl teiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų atlyginimą, kiekvienu atveju turėtų būti vertinama, ar aplinkybės, dėl kurių atsirado žala nėra tokios, kurių asmens sveikatos priežiūros specialistas ir (ar) asmens sveikatos priežiūros įstaiga negalėjo numatyti, kontroliuoti ir (ar) užkirsti joms kelio, t. y. įrodyti, kad jos tokios nėra. Įvedus šią vertinamąją (įrodinėtiną) sąlygą nebūtų pasiektas pagrindinis projekto tikslas – pacientui greičiau ir paprasčiau gauti žalos atlyginimą ir lėšas bei laiką skirti sutrikdytai sveikatai susigrąžinti. Taip pat atsirastų atvejų, kai žala nebūtų atlyginama, nors ją ir sukėlė teiktos asmens sveikatos priežiūros paslaugos, kas nėra teisinga paciento atžvilgiu. Žala neturėtų būti atlyginama tik tais atvejais, kai ji nėra susijusi su teiktomis asmens sveikatos priežiūros paslaugomis ir jos nebuvo galima numatyti.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti projekto 1 straipsnio 2 dalimi dėstomo Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo (toliau – įstatymas) 2 straipsnio 91 dalį ir ją išdėstyti taip:

„91. Neišvengiama žala – paciento sveikatai padaryta žala, nesusijusi su teiktomis asmens sveikatos priežiūros paslaugomis arba susijusi su teiktomis asmens sveikatos priežiūros paslaugomis, tačiau ir atsiradusi dėl aplinkybių, kurių asmens sveikatos priežiūros specialistas ir (ar) asmens sveikatos priežiūros įstaiga negalėjo numatyti, kontroliuoti ir (ar) užkirsti joms kelio.“

 

 

 

 

Teikia

 

Seimo narys                        Mykolas Majauskas