LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
II (PAVASARIO) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 41
STENOGRAMA
2017 m. kovo 30 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. BAŠKIENĖ
ir Seimo Pirmininko pavaduotojas G. KIRKILAS
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF*). Labas rytas, gerbiamieji Seimo nariai. Pradedame 2017 m. kovo 30 d., ketvirtadienio, rytinį posėdį. (Gongas)
Prašom registruotis.
Užsiregistravo 89 Seimo nariai.
10.01 val.
Seniūnų sueigos patikslintos 2017 m. kovo 30 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės tvirtinimas
Darbotvarkės 1 klausimas – darbotvarkės tvirtinimas. Yra pasiūlymų dėl darbotvarkės? Galime bendru sutarimu? Dėkoju. Darbotvarkei pritariame bendru sutarimu, tvirtiname ją.
10.01 val.
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos išvada dėl Seimo rezoliucijos projekto svarstymo procedūrų
Darbotvarkės 1-2 klausimas – Seimo Etikos ir procedūrų komisijos išvada dėl Seimo rezoliucijos projekto svarstymo procedūrų. Gerbiamoji Etikos ir procedūrų komisijos pirmininke Rita Tamašuniene, kviečiu į tribūną pateikti jūsų komisijos 2017 m. kovo 28 d. išvadą dėl balsavimo procedūrų. Prašom.
R. TAMAŠUNIENĖ (LLRA-KŠSF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Etikos ir procedūrų komisija dėl šio klausimo nusprendė.
Seimui 2017 m. kovo 23 d. plenariniame posėdyje balsavus dėl rezoliucijos projekto, kuriuo siūloma nesutikti Lietuvos Respublikos Seimo narį M. Adomėną patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo laisvę, už – 15, prieš – 46, susilaikius 12 Seimo narių, rezoliucijos projektas buvo nepriimtas ir šio projekto svarstymo procedūra baigta, rezoliucijos nebeliko.
Antras pasiūlymas. Siūlyti Seimui pavesti tai pačiai tyrimo komisijai atlikti naują tyrimą ir pasiūlyti sprendimą arba sudaryti kitos sudėties tyrimo komisiją šiam klausimui išnagrinėti.
Komisijos narių balsavimo rezultatai: už – 6, prieš – 4, susilaikiusių nebuvo.
PIRMININKĖ. Dėkoju, gerbiamoji pirmininke, ačiū už pateikimą. Per šoninį mikrofoną – R. Žemaitaitis. Prašom.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Mes Statute bandėme surasti tokį dalyką, bet neradome, gal iš praktikos būtų galima pranešėjai užduoti klausimą. Mes dabar patekome į teisinę koliziją. Kažkieno paprašytas Teisės departamentas surašė tokią, sakyčiau, visišką teisinę analogiją, arba teisiškai neprotingą rašliavą. Įsivaizduokite, pavedame tai pačiai komisijai, tie patys komisijos nariai nubalsuoja lygiai taip pat – sprendimas vėl nepriimtas. Ar mes čia tyčiojamės iš paties Seimo, ar mes norime, kad toliau žmonės mus laikytų kvailiais? Tada sudarome naują komisiją, nauja komisija priima vėl tokį patį sprendimą? Tai mes taip eisime iki pabaigos, kol baigsis kadencija? Todėl ir norėjau paklausti pranešėjos, kaip Etikos ir procedūrų komisija spręs tokiu atveju? Jis toks jau yra užprogramuotas dabar, nes pavedama tai pačiai komisijai. Nejaugi buvę komisijos nariai?..
PIRMININKĖ. Arba kitai, kaip sakė komisijos pirmininkė.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Taip aš ir galvoju, tai ko norite, kad buvę komisijos nariai pakeis nuomonę? Komisijos narys – žmogus, jis neišsižada. Man yra įdomus teisinis klausimas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kadangi paminėta Etikos ir procedūrų komisija, gerbiamoji R. Tamašunienė.
R. TAMAŠUNIENĖ (LLRA-KŠSF). Noriu atsakyti gerbiamam R. Žemaitaičiui. Iš tikrųjų komisijai dirbant dalyvavo tiek Teisės departamento atstovai, tiek Posėdžio sekretoriato atstovai. Mes kitokios galimybės dėl teisinės kolizijos neradome, nes rezoliucija nebuvo priimta. Tik 15 iš balsavusių Seimo narių pasisakė už tai, kad pritartume komisijos sprendimui nepanaikinti neliečiamybės, o kiekvienu atveju turi būti 71 Seimo nario balsas. Todėl rezoliucija buvo nepriimta ir mes suformulavome tokį pasiūlymą, nes Statutas kitaip nenumato.
PIRMININKĖ. Ačiū. A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Išties, kolegos, Etikos ir procedūrų komisijoje mes keturi balsavome ir teikėme siūlymą, kad mūsų sprendimas, nutarimas būtų iš vieno punkto, kad procedūra baigta, nes jeigu rezoliucija nepriimta, vadinasi, jos nėra, nėra ką daugiau svarstyti, nesvarbu, ar laikinoji komisija būtų siūliusi leisti ar neleisti. Ji nepriimta, viskas, nebėra daugiau dokumento, baigėsi procedūra. Man tik kyla įtarimas, kodėl buvo daromas didžiulis spaudimas, dalyvavo Teisės departamento vadovas. Įtariu, kad buvo daromas spaudimas – buvo suėjusi visa Sekretoriato vadovybė, teikė savo siūlymus, kad turi būti toks sprendimas, koks dabar yra priimtas. Kitas dalykas. Prieš tai kadencijoje buvo priimtas visiškai kitoks sprendimas. Žodžiu, mes esame nenuoseklūs ir siūlau nepritarti tokiam Etikos ir procedūrų komisijos sprendimui.
PIRMININKĖ. Ačiū už jūsų nuomonę, tačiau dėl kokio nors spaudimo tikrai reikėtų suabejoti, nes toks atvejis, kai Seimo komisija priima sprendimą neleisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn, o Seimas nepritaria komisijos sprendimui, yra tikrai nedažnas. Todėl Statute, ką teisingai pasakė ir komisijos pirmininkė, nėra numatyta procedūra, kaip tai turėtų būti. Be abejo, ką aš sakiau ir tada, kai teko pirmininkauti pagal darbotvarkę svarstant šį klausimą, tai mūsų Statute, ko gero, reikėtų apibrėžti ir teikti Statuto pataisas, kaip reikėtų elgtis konkrečiai tokiu klausimu. Ačiū.
A. Salamakinas ir, ko gero, diskusiją per šoninius mikrofonus baigsime. Ir replikas.
A. SALAMAKINAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama pirmininke, gerbiama pirmoji pavaduotoja. Seimas dirba visuomet pagal precedentus. Lygiai toks pat precedentas buvo prieš septynerius ar aštuonerius metus. Tada buvusi Etikos ir procedūrų komisija padarė išvadą, kaip Seimui elgtis. Dabar pasikeitė dvi kadencijos ir mes iš naujo kvestionuojame, kas buvo priimta, ir iš naujo imame spręsti. Na, visuomet vadovaukimės tuo, kas jau buvo priimta anksčiau, nes Etikos ir procedūrų komisijos išvados turi galioti, nesvarbu, viena, kita, trečia kadencija. Dabar jūs aną numetėte į šalį, reiškiu pagarbą Etikos ir procedūrų komisijai, jūs priėmėte naują. Ateis kita kadencija – kuriuo precedentu vadovautis? Šitaip nesielgiama.
PIRMININKĖ. Ačiū, Algimantai. Ir paskutinis… Remigijus jau kalbėjo. (Balsai salėje) R. Tamašunienė.
R. TAMAŠUNIENĖ (LLRA-KŠSF). Aš noriu atsakyti gerbiamam A. Salamakinui. R. Žilinsko atvejį mes svarstėme ir tai nebuvo tas pats, nes Seimas balsavo priešingai. Be to, teisininkai paaiškino, kad tas sprendimas taip pat nebuvo nei teisėtas… paprasčiausiai Etikos ir procedūrų komisijos sprendimas dėl alternatyvaus balsavimo.
Noriu labai paantrinti A. Matului. Aš perskaičiau 1 punktą, kad komisija konstatavo, kad procedūra yra baigta, tos rezoliucijos nebėra, bet prokurorai, Seimas neatsakė, ką mes toliau darysime. Tai mes iš karto suformulavome pasiūlymą, nenorėdami sulaukti vėl Seimo kreipimosi į Etikos ir procedūrų komisiją, ką daryti toliau.
PIRMININKĖ. Ačiū. P. Urbšiui tikrai duodu paskutiniam, nes užsitęsė.
P. URBŠYS (LVŽSF). Dėl vedimo tvarkos. Siūlau baigti diskusiją ir balsuojame.
PIRMININKĖ. Ačiū. Išties baigiame diskusiją. Kolegos, viskas jūsų valioje ir jums spręsti. Komisija pasiūlė ir pateikė išvadą. Aš prašau balsuoti jūsų, ar pritariate komisijos sprendimui. (Balsai salėje) Komisija pasiūlė ir aš teikiu balsuoti. Siūlyti Seimui pavesti komisijai atlikti tyrimą, tai pačiai, ar pasiūlyti sudaryti kitą komisiją. Natūralu… (Balsai salėje) Gerai. Jeigu jūsų pageidavimas yra balsuoti už Etikos ir procedūrų komisijos išvadą – aš dėkoju už šitą pastabą man – kviečiu balsuoti. Kas pritariate Etikos ir procedūrų komisijos išvadai?
Balsavimo rezultatai: kad pritartume komisijos… Balsavo 104 Seimo nariai. Už balsavo 71, prieš – 17, susilaikė 16.
Replika po balsavimo.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Kolegos, pavyzdžiui, aš balsuodamas nesupratau, už ką mes balsavome, ar mes balsavome už tai, kad būtų tai pačiai pavestai ar kad naujai?
PIRMININKĖ. Ne. Aš pakartojau, ką gerbiamieji kolegos man patarė. Balsavome, kolegos… (Balsai salėje) Jeigu nesuprato daugelis, ar nesuprato? (Balsai salėje) Suprato. Per šoninį mikrofoną – I. Šiaulienė, I. Degutienė.
I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų antrą kartą toks, ne visai toks, bet panašus precedentas. Tai aš kreipiuosi į darbo grupę, kuri taiso Statutą, nes šiandien Statute iš tikrųjų tokia situacija nėra aprašyta ir mes ginčijamės čia tarpusavyje, vadovaujamės tik tuo, ką pasakė vienoje kadencijoje vieni teisininkai, šioje kadencijoje – kiti teisininkai, ir išeina taip, kad 2008 metais buvo vienoks Etikos ir procedūrų komisijos sprendimas, ką ir Algimantas sakė, dabar kitoks. Aš tiesiog norėčiau ir prašyčiau darbo grupės atkreipti į tai dėmesį ir galų gale suredaguoti Statutą taip, kad ateinančių kadencijų seimai žinotų, kaip elgtis tokioje situacijoje. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū už pritarimą tam, ką mes tikrai siūlėme ir to būtinai reikia. Gerbiamasis S. Šedbaras.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš labai trumpai. Čia nuskambėjo klausimas, kad ne iki galo suprato, už ką balsuota. Jeigu Seimas nuspręstų balsuoti iš naujo, siūlyčiau balsuoti už tuos punktus atskirai. Už pirmą atskirai, už antrą atskirai ir tada jau būtų galutinis sprendimas.
PIRMININKĖ. Dabar Seimas nusprendė, kad Seimas suprato, kaip balsavo už išvadą. Už išvadą yra… Etikos ir procedūrų komisijos išvadai yra pritarta, tačiau 2 punkte buvo pasiūlymas ir mes dabar jau turime nuspręsti. Etikos ir procedūrų komisija siūlo Seimui pavesti: pirma, tai pačiai tyrimo komisijai atlikti naują tyrimą arba pasiūlyti sprendimą ir sudaryti… Atsiprašau, ne taip paskaičiau. Tai pačiai tyrimo komisijai atlikti tyrimą ir pasiūlyti sprendimą arba sudaryti kitos sudėties tyrimo komisiją šiam klausimui nagrinėti. Vėlgi jūsų valioje.
Mielieji kolegos, tie, kurie spaudžiate mygtuką „už“, vadinasi, pavedate tai pačiai tyrimo komisijai priimti sprendimą, o kas balsuojate spausdami mygtuką „minus“ – sudaryti kitą komisiją kitos sudėties ir pavesti jai išnagrinėti šitą klausimą. Šitoje situacijoje, deja, kitaip pasielgti nėra galimybės. (Šurmulys salėje) Alternatyvus balsavimas. Kas už – ta pati komisija, kas prieš – kita komisija.
Balsavo 107 Seimo nariai. Už tai, kad būtų pavesta tai pačiai komisijai, balsavo 31, kad būtų sudaryta kita komisija, balsavo 76.
Kreipiuosi į frakcijas ir prašau, kad frakcijos pateiktų savo pasiūlymus, ir šiandien mes turėsime priimti Seimo nutarimą dėl naujos komisijos sudarymo. Ačiū.
Replika po balsavimo – R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Labai gerai, pirmininke, ką jūs kalbate. Aš tai siūlyčiau dabar tokį dalyką, kad neatsitiktų vėl, kad nebūtų priimtas tas pats sprendimas – sustabdyti šios komisijos darbą, operatyviai pateikti Statuto pakeitimą ir pasakyti, kad tokiu atveju užtenka kvalifikuotos pusės balsų daugumos nuo Seimo narių, ir viskas. Ta komisija galėtų balandžio ar 19, ar 20 dieną pradėti dirbti. Nes jeigu bus toks pat sprendimas, mes vėl turėsime tą patį chaosą, kokį turime dabar. O Statuto pakeisti mums tereikia tik vieną straipsnį – 23 straipsnio 7 dalį.
PIRMININKĖ. Ačiū. Gerbiamasis kolega, jūs skaitote mano mintis, mes taip ir padarysime ir artimiausioje… P. Urbšys.
P. URBŠYS (LVŽSF). Ne, bet iš tikro yra tai, kad būtų, kas būtų. Dabar sudarykime naują komisiją.
PIRMININKĖ. Sudarysime.
P. URBŠYS (LVŽSF). Pamatysime, kokios išvados, tada spręsime, ar čia reikia skubos, nes gal tai ir neįvyks.
PIRMININKĖ. Gerai. Viskas vyks pagal procedūras.
Matau, kad į posėdį atvyko V. Bakas, kurį maloniai noriu pakviesti. Jūsų visų dėmesiui –pasidžiaukime, kad jam neseniai sukako 40 metų, jis mūsų energingas, šaunus, išmintingas kolega, tad sveikiname su gimtadieniu. (Plojimai) Štai, kolegos, tokia gražia gaida – gimtadienis ir palinkėjimas išminties, tęsiu darbotvarkę.
Darbotvarkės 1-3 klausimas. Taip, dar pertrauka sveikinimams, suteiksime galimybę. Vedame posėdį toliau.
10.16 val.
Civilinio kodekso 3.172, 3.176, 3.180, 3.183, 3.210, 3.212, 3.217, 3.219, 3.222, 3.223, 3.224, 3.243, 3.249, 3.250, 3.252, 3.253, 3.254, 3.256, 3.257, 3.262, 3.264, 3.265, 3.266, 3.267, 3.269, 3.271, 3.274 straipsnių pakeitimo ir Kodekso papildymo 3.2761 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-288(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3a klausimas – Civilinio kodekso 3.172, 3.176, 3.180, 3.183, 3.210, 3.212, 3.217, 3.219, 3.222, 3.223, 3.224, 3.243, 3.249, 3.250, 3.252, 3.253, 3.254, 3.256, 3.257, 3.262, 3.264, 3.265, 3.266, 3.267, 3.269, 3.271, 3.274 straipsnių pakeitimo ir kodekso papildymo 3.2761 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-288(2). Pranešėjas – Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas J. Sabatauskas. Ačiū, jūs jau tribūnoje. Prašom pastraipsniui.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Gerbiama pirmininke, gerbiamieji kolegos, po svarstymo stadijos buvo gautos Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabos dėl kai kurių straipsnių. Komitetas jas apsvarstė ir turbūt svarstant pastraipsniui bus pasakyta komiteto išvada.
PIRMININKĖ. Ačiū. Svarstome pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pasiūlymų nėra gauta. Ar galime priimti jį? Galime. Dėl 2 straipsnio taip pat nėra jokių pasiūlymų. Galime priimti?
Dėl 3 straipsnio buvo Seimo Teisės departamento išvada. Prašom.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Teisės departamentas pasiūlė išbraukti perteklinę frazę ir komitetas tam pritarė.
PIRMININKĖ. Galime bendru sutarimu pritarti? Pritariame. 3 straipsnį bendru sutarimu galime priimti? Priimame.
4 straipsnis.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Dėl 4 straipsnio taip pat Teisės departamento buvo pastaba dėl 2 dalies ir komitetas jai pritarė iš dalies. Formuluotė yra pateikta.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kolegos, galime pritarti komiteto išvadai? Galime. Galime 4 straipsnį priimti bendru sutarimu? Galime.
Dėl 5 straipsnio pasiūlymų nėra gauta. Galime priimti bendru sutarimu? Galime. Dėl 6 straipsnio pasiūlymų nėra gauta. Galime priimti bendru sutarimu? Galime. Dėl 7 straipsnio pasiūlymų nėra gauta, galime bendru sutarimu? Dėl 8 straipsnio nėra gauta. Galime priimti bendru sutarimu. Dėl 9 straipsnio nėra gauta. Bendru sutarimu. Dėl 10 straipsnio taip pat nėra gauta. Bendru sutarimu. Dėl 11 straipsnio nėra gauta. Bendru sutarimu. Dėl 12 straipsnio bendru sutarimu taip pat. Dėl 13 straipsnio nėra gauta pasiūlymų. Bendru sutarimu priimame.
Dėl 14 straipsnio jau yra Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Taip pat buvo pastaba, kuri buvo redakcinio pobūdžio. Komitetas jai pritarė ir atitinkamai suredagavo.
PIRMININKĖ. Galime pritarti komiteto pasiūlymui, tai yra išvadai? Ačiū. Pritariame. Galime priimti 14 straipsnį? (Balsai salėje) Priimame. Dėkoju. Dėl 15 straipsnio pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti? Priimame.
Dėl 16 straipsnio buvo gautas Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Teisės departamento pastabai komitetas pritarė, taip pat pateikta redakcija.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Galime pritarti komiteto pasiūlymui? (Balsai salėje) Pritariame. Visam 16 straipsniui pritariame bendru sutarimu. Dėkoju. Priimtas. 17 straipsnis. Pasiūlymų nėra gauta. Priimame bendru sutarimu.
Dėl 18 straipsnio yra gautas Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymas. Prašau, pranešėjau.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Komitetas tai pastabai nepritarė, nes dar anksčiau buvo analogiška Teisės departamento pastaba ir komitetas, redaguodamas, pateikdamas patobulintą projektą, jau tada buvo jai nepritaręs. Dabar taip pat nepritaria paminėdamas, kad nuolatinė globa, nors savo tikslais ir esme skiriasi nuo laikinosios, nustatoma be tėvų globos likusiems vaikams, kurie esamomis sąlygomis negali grįžti į savo šeimą. Todėl nuolatinės globos nustatymas neužkerta kelio, pasikeitus aplinkybėms, vaiką grąžinti į šeimą.
PIRMININKĖ. Ačiū. Ar galime pritarti komiteto argumentams ir nuomonei? Pritariame.
Dėl viso 18 straipsnio. Galime priimti jį bendru sutarimu? Priimtas. 19 straipsnis. Pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti bendru sutarimu? Galime. 20 straipsnis. Pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti bendru sutarimu? Priimtas. 21 straipsnis. Pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti bendru sutarimu? Priimtas. 22 straipsnis. Pasiūlymų nebuvo gauta. Priimame bendru sutarimu. Dėkoju.
23 straipsnis. Yra gautas Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Teisės departamentas apeliuoja į tai, kad reikėtų keisti dar ir kitus straipsnius, kurie šiame projekte nekeičiami, todėl, mūsų manymu, priėmimo stadijoje jau neturėtų būti siūloma keisti projekto nekeičiamų straipsnių.
PIRMININKĖ. Ačiū. Ar galime?..
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ten iš esmės siūlymas yra redakcinio pobūdžio. Manau, kad didelės žalos mes nepadarysime.
PIRMININKĖ. Ačiū. Galime pritarti komiteto nuomonei, nepritariant Teisės departamento pasiūlymui? Galime. Dėl viso 23 straipsnio. Galime priimti bendru sutarimu? Galime.
24 straipsnis. Dėl jo taip pat buvo Teisės departamento pasiūlymas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Teisės departamento pastabai komitetas pritarė ir atitinkamai suredagavo.
PIRMININKĖ. Galime bendru sutarimu pritarti komiteto pasiūlymui dėl viso straipsnio? 24 straipsnį galime priimti bendru sutarimu? Priimtas.
25 straipsnis. Dėl jo taip pat buvo gautas Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Taip pat komitetas pritarė tokiai pastabai ir yra pateikta atitinkama redakcija.
PIRMININKĖ. Galime pritarti komiteto pasiūlymui? Galime. Dėl viso 25 straipsnio. Ar galime bendru sutarimu priimti? Galime.
26 straipsnis. Taip pat buvo gautas Teisės departamento pasiūlymas. Prašau, pranešėjau.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Teisės departamentas suabejojo, kad nėra aišku, koks būtų vaiko priežiūros turinys. Komitetas tai pastabai nepritarė, nes žodis „prižiūri“ atitinka kartu su svarstomu projektu teikiamą Socialinių paslaugų įstatymo projektą. Ten, būtent 6 straipsnyje, keičiamo įstatymo 191 straipsnio 1 dalies nuostatos esmė, kad budintis globotojas prižiūri likusį be tėvų globos vaiką ir t. t. Taigi manome, kad tokiai pastabai nereikėtų pritarti.
PIRMININKĖ. Gerbiamieji, ar galime pritarti komiteto nuomonei? Galime. Dėl viso 26 straipsnio. Ar galime jį priimti bendru sutarimu? Galime. 27 straipsnis. Yra gauti net du Teisės departamento pasiūlymai.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Komitetas abiem pastaboms pritarė ir atitinkamai pakeitė redakciją.
PIRMININKĖ. Ar galime pritarti komiteto nuomonei dėl vieno ir antro Teisės departamento pasiūlymo dėl 27 straipsnio? Galime. Dėl viso 27 straipsnio. Galime jį priimti bendru sutarimu? Galime. 28 straipsnis. Pasiūlymų nėra gauta. Galime priimti? Priimtas. 29 straipsnis. Pasiūlymų taip pat nėra gauta. Galime priimti? Priimtas.
Dėl viso įstatymo projekto. Keturi – už, keturi – prieš. Pirmasis norintis kalbėti už – R. J. Dagys. Prašau.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, mes čia dabar priimame visą paketą šiandien tų įstatymų projektų, kurie iš principo ir iš tikrųjų bus pozityvūs, nes naujai reguliuoja globėjų ir įvaikintų vaikų sistemą. Atsiranda ekonominės ir kitokios paskatos. Kaip mes tas ekonomines sąlygas sureguliuosime, čia bus Ligos, motinystės ir Išmokų vaikams įstatymų dalyje, bet iš tikrųjų dabar aš tikrai agituoju priimti jį, nes nepriėmus tokių pataisų kalbėti apie efektyvų įvaikinimo skatinimą turbūt būtų labai sudėtinga.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė už – K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, Lietuvoje turime labai nekokią situaciją dėl įvaikinimo. Paprastai yra įvaikinami vaikai tiktai iki dvejų metų, o tų vaikų, kurie iki to amžiaus nėra įvaikinti, jau paprastai niekas ir neįvaikina. Taip pat yra labai blogai įvaikinami vaikai su negalia. Mes tikrai turime labai nekokią situaciją, lyginant su kitomis Europos valstybėmis, taip pat blogą situaciją, lyginant su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, su Kanada.
Kas čia dabar įvyktų? Mes pripažįstame tą faktą, kad šeima, kuri paima vaiką, kad ir vyresnį vaiką – ketverių, penkerių ar dešimties metų – į šeimą, kad tas vaikas, atsidūręs toje šeimoje, savotiškai gimsta, kad ta šeima turi adaptuotis prie vaiko ir vaikas turi adaptuotis prie šeimos. Bet čia visas paketas, aš kalbu apie visą paketą. Matyt, kad atskirai nekalbėsiu daugiau. Iš tikro po to tas adaptacijos procesas yra sudėtingas ir vienai, ir kitai pusei. Mes visu įstatymų kompleksu palengviname galimybę ir vienai, ir kitai pusei integruotis. Taip, kaip šeimai, kuri gimdo, mes sudarome sąlygas vaiką pasigimdžius jį integruoti į savo šeimą ir priprasti prie jo, nors galėtų tikriausiai po kokio mėnesio mamytė grįžti į darbo rinką, bet mes leidžiame…
PIRMININKĖ. Ačiū.
K. MASIULIS (TS-LKDF). …ar mamytei, ar tėveliui, tai taip pat leidžiame ir šitai šeimai.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs apžvelgėte ir pritarėte ir kitiems, lydimiesiems, įstatymų projektams.
Nuomonė už – A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, aš nekartosiu, ką sakė mano kolegos, bet iš esmės tikiuosi, kad šitas įstatymų paketas paskatins ir Lietuvos piliečius aktyviau įsivaikinti vaikus, nes labai gaila, reikia apgailestauti, kad per metus maksimaliai įvaikinama apie 100 vaikų, dar apie 100 įvaikina užsieniečiai. Teisiniai dalykai tvarkomi taip, kad pirmiausia tos šeimos ir lengviau tai galėtų padaryti, ir, antra, kad valstybė pagal savo išgales galėtų tas šeimas paremti. Tam skirtas visas paketas. Todėl pritariu ir šitam įstatymui, už kurį mes balsuosime.
PIRMININKĖ. Ačiū. Išties balsuosime, tuo labiau kad nuomonių prieš negirdime.
Kviečiu balsuoti už įstatymo projektą Nr. XIIIP-288(2). Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 97 Seimo nariai: 97 Seimo nariai balsavo už minėtą įstatymo projektą. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-288(2) priimtas. (Gongas)
10.30 val.
Civilinio proceso kodekso 83, 404, 407 ir 504 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-289(2) (priėmimas)
Skelbiu mūsų priimto įstatymo projekto jau lydimąjį – Civilinio proceso kodekso 83, 404, 407 ir 504 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-289(2). Kviečiu… (Balsai salėje) Kadangi pasiūlymų nėra ir jūs minėjote, kad nėra ką papildomai informuoti, gerbiamieji kolegos, kviečiu priimti pastraipsniui.
Dėl 1 straipsnio pasiūlymų nėra gauta. Galime priimti bendru sutarimu? Galime priimti. 2 straipsnį galime priimti? Taip, galime priimti. 3 straipsnį galime priimti? Galime. 4 straipsnį galime priimti? Galime. Ir 5 straipsnį galime priimti? Galime. Visi straipsniai pastraipsniui aptarti. Nuomonė už, nuomonė prieš. Norinčių kalbėti nėra. Prašau balsuoti. Kas pritariate įstatymo projektui Nr. XIIIP-289(2)?
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 100 Seimo narių, visi 100 Seimo narių pasisakė už minėtą įstatymo projektą balsuodami už. Dėkoju. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-289) priimtas. (Gongas)
10.32 val.
Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo Nr. XII-2603 1 straipsniu patvirtinto Lietuvos Respublikos darbo kodekso 133 ir 134 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-290(3) (priėmimas)
Skelbiu kitą įstatymo projektą – Darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo Nr. XII-2603 1 straipsniu patvirtinto Lietuvos Respublikos darbo kodekso 133 ir 134 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-290(3). Kviečiu Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininką A. Sysą pateikti nuomones ir pasiūlymus, kurie buvo gauti prieš priėmimą.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamoji pirmininke, gerbiamieji kolegos, po svarstymo gautas Teisės departamento techninis pasiūlymas į straipsnį įrašyti konkrečiai „2 straipsnio nuostatos“. Buvo parašyta tik „nuostatos“. Komitetas vienbalsiai pritarė. Galime pastraipsniui.
PIRMININKĖ. Taip, galime pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti? Galime. Dėl 2 straipsnio pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti?
A. SYSAS (LSDPF). Galime.
PIRMININKĖ. Galime. Dėl 3 straipsnio, kaip jau minėjo komiteto pirmininkas, buvo Teisės departamento pasiūlymas, jį pirmininkas trumpai ir pristatė. Komiteto nuomonė – pritarti.
A. SYSAS (LSDPF). Pritarė.
PIRMININKĖ. Ar galime pritarti komiteto nuomonei? (Balsai salėje) Galime. Visą 3 straipsnį su Socialinių reikalų ir darbo komiteto pasiūlymu, pritariant Teisės departamento pasiūlymui, galime priimti? Galime. Dėl viso įstatymo projekto. Norinčių kalbėti… Užsirašė… (Balsai salėje) Jau niekas neužsirašė. Norinčių kalbėti nėra.
Kviečiu balsuoti dėl minėto įstatymo projekto Nr. XIIIP-290(3). Skelbiu balsavimą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 98 Seimo nariai, visi 98 balsavo už. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-290(3) priimtas. (Gongas)
10.34 val.
Išmokų vaikams įstatymo Nr. I-621 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-291(2) (priėmimas)
Skelbiu anksčiau priimto įstatymo lydimąjį įstatymą – Išmokų vaikams įstatymo Nr. I-621 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-291(2). Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas A. Sysas jau tribūnoje. Prašom, gerbiamasis kolega.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamoji pirmininke, gerbiamieji kolegos, norėčiau atkreipti dėmesį, kad dėl šio įstatymo yra daug pataisų ir tos pataisos buvo pateiktos po diskusijų komitete. Į tai šiek tiek buvo bandoma atkreipti dėmesį pateikiant šį įstatymą, bet noriu priminti kolegoms, apie ką kalbama šiame įstatyme. Kalbama apie tėvus, kurie įvaikina vaikučius. Šiandien tokie tėveliai gauna tik vienkartinę išmoką – 418 eurų ir turi trijų mėnesių laikotarpį to vaiko adaptacijai. Noriu pabrėžti – trijų mėnesių ir gauna vienkartinę išmoką 418 eurų. Įstatymo teikėjai buvo pasiūlę vaikučiams taikyti tas pačias normas, kaip ir esant biologiniams tėvams, t. y. iki dvejų metų gauti ir vaiko priežiūros atostogas. Žmonės vaikus įvaikina įvairaus amžiaus, todėl šiek tiek keistokai atrodytų, jeigu iš socialinio draudimo lėšų būtų mokama už vaiko priežiūros atostogos, kai vaikui yra dešimt metų. Tai prieštarautų pačiai socialinio draudimo logikai, todėl komitetas ieškojo kompromiso, ir būtent kartu su R. J. Dagiu mes pasiūlėme variantą, kai iki dvejų metų įvaikintas vaikutis, gaunamos tokios pat garantijos kaip ir biologinių tėvų, t. y. iki dvejų metų imamos vaiko priežiūros atostogos: arba 100 % iki vienerių metų, arba 70 % ir 40 % iki dvejų. Jeigu tai jau vyresnis vaikutis, tai už jį tėvams papildomai mokama aštuonių bazinių dydžių išmoka – 304 eurai. Tam per metus papildomai reikės maždaug 400 tūkst. eurų Todėl noriu dar priminti, kad per metus maždaug įvaikinama 100 vaikų, didžiausias skaičius – iki trejų metų, pernai – 67, nuo ketverių iki šešerių – aštuoni ir iki devynerių metų – trys vaikučiai.
Dar yra labai svarbus momentas, kad tie tėveliai, jeigu mes pagal teikėjus suteiktume atostogas, jie turėtų nedirbti. Aš manau, kad mūsų darbo rinkoje žmonės, kurie turi darbą, tikrai gali dirbti ir reikia dirbti. Visą dieną su vaiku, kuriam devyneri metai, nelabai ir būsi. Todėl komitetas siūlo, aš, kaip komiteto pirmininkas, siūlau pirmiausia balsuoti dėl esminės pataisos, ar pritariama dėl 81 straipsnio atsiradimo. Salėje, žinau, yra ir kitokių nuomonių, jūs gavote ir laiškų, jūs nepritarsite, tai tada ir nereikės balsuoti dėl kitų straipsnių. Bet mūsų komitetas mano, kad logiška būtų eiti tuo keliu, kad vyresnio amžiaus tėveliams išmokos eitų iš biudžeto, o ne iš socialinio draudimo sistemos, nes po to atsirastų daug įvairių interpretacijų.
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamasis komiteto pirmininke. Kaip jūs ir siūlėte, esminis straipsnis yra siūlymas papildyti 81 straipsniu, atsirastų išmoka įvaikinus vaiką. Gal nuo to mes ir pradedame. Yra siūlymas, kurį pateikė Seimo nariai R. J. Dagys ir A. Sysas. Ar yra 29 Seimo nariai, kurie pritaria, kad galima leisti tokį pasiūlymą pateikti? (Balsai salėje) Aš prašau balsuoti. Balsuojame, kas už tai, kad leistume kolegoms pristatyti? (Šurmulys salėje) Reikia 29 balsų, kad galėtume svarstyti kolegų pasiūlymą.
Taip, yra net 68. Prašom pristatyti. Kuris? Ar R. J. Dagys pristatys pasiūlymą?
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, čia turbūt mes susiduriame su tuo variantu, kai mes ieškome geresnio sprendimo. Čia nėra taip, kad kas nors manytų, kad ko nors nereikia. Tiesiog komitetas mano, kad keliais aspektais toks siūlymas būtų geresnis iš principo, tie pagrindiniai dalykai yra šie: Motinystės ir (…) įstatymas, Priežiūros įstatymas neapima visų grupių, kas neturės draudimo stažo, tai jis negalės pasinaudoti šita lengvata. Tai yra viena.
Antras dalykas, kai mes kalbame apie įvaikinimo išmokų gavėjus, privalomai tėvas arba mama turi nedirbti. Šiuo atveju komitetas mano, kad tai nebūtina sąlyga, o būtų gerai, kad ta parama bet kuriuo atveju eitų, ir, jeigu yra vyresnis vaikas, ten jis užsiima būreliais, vaikšto kur nors, nebūtinai mama ar tėtis turi sėdėti namuose ir nedirbti. Šiuo atveju mes suteikiame galimybę gauti tą paramą net ir tuo atveju, jeigu to reikėtų.
Kokia dydžio parama? Klausimas, aišku, yra diskutuotinas. Tokį pasiūlė mums ministerijos atstovai, komitetas tą ir pasiūlė, bet galima su Biudžeto peržiūrėti ir padidinti, juo labiau kad Išmokų vaikams įstatymas reikalauja mažiau lėšų. Kita vertus, jeigu mes pradėsime kaitalioti tą didįjį įstatymą, tai ir dabar, šiuo metu išmokos su įmokomis kertasi beveik pusantro karto, mes išmokame daugiau, negu įmokame, t. y. didiname „Sodros“ deficitą, o šiuo atveju tai būtų mokama iš biudžeto. Jeigu ateityje mes norėtume palengvinti įvaikinimą, dar labiau paspartinti procesus, tai lengviau pakeisti tą įstatymą, kuris susijęs su mažesnėmis išmokomis, negu iš karto koreguoti didelę sistemą. Tai buvo pagrindiniai motyvai, dėl ko mes siūlome, kad tokiu būdu būtų geriau spręsti klausimus.
PIRMININKĖ. Ačiū, jūs pateikėte pasiūlymą. Už jūsų pasiūlymą papildyti įstatymą 81 straipsniu kalba J. Olekas.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiamieji kolegos, aš tikrai kviečiu įsiklausyti į pataisų teikėjų argumentus, jų pataisos, mano supratimu, padaro įstatymą universalesnį, leidžiantį paramą gauti ir tiems, kurie nedirba. Ir tuo būdu iš tikrųjų leidžia žmonėms, kadangi susiduriame su šiek tiek augesniu vaiku, o tai sukelia ir tam tikra prasme didesnes adaptacijos problemas, bet laiko prasme tikrai paliekame galimybę tėvams turėti bent dalinį užimtumą darbe. Kitu atveju mes turėtume jiems pasakyti, kad jie negali dirbti, nes taip numato mūsų priimti įstatymai. Man atrodo, kad ir finansinė parama čia pasiekia labai artima, kaip pasiekia biologinius tėvus, ir padaro lengvesnį priėjimą ir lengvesnę laiko dispoziciją tiems tėvams, kurie įsivaikins šiek tiek vyresnius vaikus. Todėl aš kviesčiau pritarti šiai universalesnei formuluotei ir pakankamam žingsniui į priekį su ta parama, kuri buvo teikiama iki šiol, gal ne tokia, kokią mes norėtume įsivaizduoti, bet tai galėtų būti ir ateity mūsų finansinės paramos, nekeičiant pačios struktūros, pačios formos, padidinimo klausimas. Todėl kviečiu pritarti pateiktai pataisai.
PIRMININKĖ. Ačiū. M. Navickienė – nuomonė prieš.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš norėčiau tikrai labai atkreipti visų Seimo narių dėmesį į šitą klausimą, jis yra labai svarbus mums visiems, kalbant apie ateityje skatinamą ir norimą labiau paskatinti įsivaikinimo procesą. Mano supratimu, čia pagrindinis argumentas yra vaiko atsiradimo šeimoje faktas, ir nesvarbu, ar tas vaikas į šeimą atkeliauja biologiniu būdu, gimdamas, ar jis yra atėjęs į šeimą įsivaikinimo momentu. Nuo tada jis tampa šeimos nariu ir tada šeimą ištinka tėvystės faktas. Tėvai, kurie įsivaikina vaikus, moka mokesčius, jie turi teisę gauti tas išmokas draudiminiu pagrindu. Mano supratimu, Prezidentės pateiktas projektas yra daug socialiai teisingesnis vaikus įvaikinančių šeimų atžvilgiu, todėl tikrai prašyčiau palaikyti būtent Prezidentės teikiamą variantą, o ne šito komiteto išvadą. Aš pati susilaikiau balsuodama.
Dar vienas argumentas, kurį norėčiau pasakyti, kad išmoka, kuri yra siūloma, būtų tik apie 300 eurų per mėnesį, jeigu tie žmonės užsidirbo ir mokėjo mokesčius nuo didesnių pajamų, jie tikrai galėtų gauti didesnes išmokas. Kitas dalykas, kad tuo metu, kai jie gautų tik išmokas pagal komiteto rekomendaciją, jie jau netektų galimybės tuo metu kaupti pensijai. Todėl Prezidentės pataisų pasiūlymas yra daug objektyvesnis ir labiau atitinka tų pačių įvaikinančių šeimų interesus.
PIRMININKĖ. Dėkoju už jūsų nuomonę. Gerbiamieji Seimo nariai, labai atsakingai visi klausėme ir dabar balsuojame dėl… Atsiprašau, aš pamiršau komiteto nuomonę. Prašom, gerbiamasis pirmininke. (Balsas salėje) Akcentus pasakys. Mes dirbkime pagal procedūrą.
A. SYSAS (LSDPF). Profesoriau Masiuli, statutinė norma, aš nesiruošiu kartoti to, ką aš kalbėjau. Gerbiamieji kolegos, aš noriu pasakyti, taip, nuomonės komitete išsiskyrė, tai visiškai normalu. Bet dar kartą kartoju, kad šiandien šitos šeimos gauna vienkartinę išmoką 418 eurų ir už trijų mėnesių priežiūrą. Mes suteikėme teisę iki dvejų metų, kaip ir visoms šeimoms, gauti vaiko priežiūros atostogas, o nuo trejų metų ir daugiau gauna papildomą išmoką prie to, ką jie turi. Ir gauna pagal Darbo kodekso specialiąsias atostogas, jeigu nori pasiimti. Šiuo atveju, kai sako, kad jie gali atsisakyti, taip, bet jeigu jie atsisako, jie nieko negauna. Šiuo atveju mes, kaip atstovaujantys mokesčių mokėtojams, tikrai žymiai didesnę sumą skiriame šitoms šeimoms ir matome truputį plačiau, ne tik šitą momentą, kuris yra. Ir darbo rinką, ir darbdavio problemas, ir visas kitas. Todėl komiteto nuomonė buvo už.
PIRMININKĖ. Girdėjome nuomones už, nuomones prieš, komiteto nuomonę. Prašom balsuoti.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamieji kolegos, bet kokiu atveju mes darome geriau.
PIRMININKĖ. Dabar nediskutuojame. Balsavimo rezultatai: balsavo 91 Seimo narys, už – 59, prieš – 14, susilaikė 18. Seimo narių R. J. Dagio ir A. Syso pasiūlymui papildyti įstatymą 81 straipsniu pritarta.
Gerbiamasis pirmininke, gal dabar nuosekliai eikime pagal straipsnius? Replika po balsavimo – M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerai, kad diskutuojame šiais klausimais, matome labai rimtą problemą su globos įstaigomis, matome, kad iš tikrųjų reikia skatinti įsivaikinimą, ir žengiame svarbius žingsnius, bet, deja, suklupome. Mano supratimu, suklupome todėl, kad čia nepamatėme vaiko interesų. Kalbėjome apie valstybės interesus, kalbėjome apie tėvų interesus, apie „Sodros“ interesus, bet nepakalbėjome apie vaiko interesus, nes ką Prezidentė pataisomis siūlė, tai siūlė galimybę tėvams likti namuose su vaiku ir, nesvarbu, kiek jam metų, užtikrinti šeimos atmosferą, užtikrinti tą aplinką ir parodyti, kaip atrodo tikra šeima, o ne kaip šuniuką pasiimti ir bėgti į darbą, uždarius namuose ar išleidus į kokį būrelį. Man yra labai apmaudu, kad buvo žengtas toks žingsnis ir nebuvo pagalvota apie vaiko interesus.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Replika po balsavimo – R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamasis jaunasis kolega, nereikia karštligiškai teigti to, ką jūs neįsigilinęs kalbate. Jokių čia vaiko interesų niekas nežada pažeisti, kaip tik ieško geresnio varianto. Nežinau, kodėl jūs norėtumėte tiems tėvams, kurie nori derinti darbą ir priežiūrą, neleisti jiems įsivaikinti, nors tai būtų geriausias vaiko interesas. Kodėl tie, kurie neturi draudiminio stažo, turėtų negauti paramos augindami vaiką? Čia irgi būtų geriausias interesas. Mes leidžiame dvejus metus gauti išmokas ir neverčiame būtinai pasirinkti vieną formą, ieškome geriausio sprendimo tėvams, kurie įsivaikino, ir tai vėl ne vaiko interesas. Gerbiamasis, susimąstykite, ką jūs kalbate.
PIRMININKĖ. Gerbiamieji kolegos, ačiū. Iš tiesų dar bus galimybė nuomonę prieš, nuomonę už pasakyti už visą įstatymą. T. Langaitis. Trumpą.
T. LANGAITIS (TS-LKDF). Ne, dar repliką senajam kolegai. Mes išties labai aiškiai suprantame, dėl ko balsuojame, ir mes tiesiog pasisakome už tai, kad nesvarbu, kiek metų vaikui, kuris yra įvaikinamas, su juo reikia praleisti laiką namie. Ir tiesiog manome, kad jeigu vaikas dar yra vyresnis, tai jam išties reikės ir daugiau laiko. Pabandykime įsivaizduoti, ką reiškia įsivaikinti paauglį.
A. SYSAS (LSDPF). Visiems vaikams reikia dėmesio.
PIRMININKĖ. Ačiū. Ir paskutinis – J. Sabatauskas. Replikas po balsavimo baigsime.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiamieji kolegos, svaidymasis jaunajam, senajam kolegai… Gal mes esame vienodai lygūs čia, salėje, ir nesiskirstykime pagal amžių? Bet norėčiau pasakyti vieną dalyką.
Teisės ir teisėtvarkos komitetas atkreipė dėmesį, kad suteikimas vaiko priežiūros atostogų įtėviams, kurie įvaikina vaiką, kuris yra vyresnis negu dvejų metų, tarkime, aštuonerių ar dešimties, nėra jokia parama tai šeimai, nes supraskite, ko jie tada turi atsisakyti. Jie turi atsisakyti darbo, jie paima atostogas ir gauna pirmais metais 70 % išmoką savo gauto atlyginimo, o antrais – 40 %. Jokia čia parama. Čia pasityčiojimas. Šitie pinigai yra reali parama nors tokia forma.
Mūsų komitetas siūlė pagalvoti ir Darbo kodekse numatyti naują tikslinių atostogų rūšį būtent tokiems įvaikinimo atvejams. Galbūt tai bus ateities dalykas, galbūt dar mąsto komitetas, bet čia, aš manau, reali parama ir sveikintina. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū. J. Olekas. Labai trumpą repliką, nes mes…
J. OLEKAS (LSDPF). Gerbiama pirmininke, aš tikrai negrįšiu prie argumentų, nes labai džiaugiuosi, kad mes gyvename šalyje, kur galime diskutuoti ir turėti savo nuomonę, bet aš noriu paprašyti kolegų, kurie nori vaizdžiai pasisakyti. Na, nelyginkime vaiko su šuniuku, o tėvų su šunų vedžiotojais. Aš manau, mes norime, kad tų patyčių būtų mažiau ir kad iš mūsų pavyzdžio tie, kurie nori tyčiotis, neimtų.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Siūlau toliau mums dirbti. Ar Monika? Na, mieloji kolege, tik labai trumpai, nes…
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, aš norėčiau tik atkreipti dėmesį, kad mes čia visi labai teoriškai svarstome, kas geriau būtų šeimoms, kurios nori įsivaikinti vaikus. Bet mes turbūt visi gavome tėvų, globojančių arba įsivaikinančių vaikus, kreipimąsi į Seimą su labai aiškiai išreikšta savo pozicija, kad jie pritaria būtent Prezidentės teikiamiems siūlymams, kurie iš esmės pagerintų jų situaciją, o ne šitoms pataisoms. Tai bent jau į jų nuomonę įsiklausykime.
PIRMININKĖ. Ačiū. Toliau tęsiame. Gal, pirmininke, pagal straipsnius.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiama pirmininke, kadangi pritarta esminei pataisai, tai tiek pataisa dėl pavadinimo, tiek pataisa dėl 1 straipsnio ir dėl 2 straipsnio, ir dėl 3 straipsnio yra automatiškai. Mes galime dar kartą balsuoti, bet automatiškai reikia tą daryti.
PIRMININKĖ. Tiesiog sutarsime labai gražiai. Kolegos, ar yra 29 balsai, kurie pritartų, kad pasiūlymai dėl 1 straipsnio, kad papildytume 3 straipsnį, dar prieš tai papildytume 2 straipsnį, kad galime suteikti galimybę? Kolega R. J. Dagys pateiktų pasiūlymus. Ar 29 yra? Jau susiję, tai, aš manau, problemos nebekeliame, ir matau, kad rankos kyla. Gerbiamasis Rimantai Jonai.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Čia dėl kurio straipsnio?
A. SYSAS (LSDPF). Dėl 1 straipsnio – pavadinimo keitimo.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Čia yra techninis keitimas…
PIRMININKĖ. Pavadinimą mes paskui paskutiniu akcentu, o dabar…
R. J. DAGYS (TS-LKDF). …jeigu mes įvedėme naują grupę. Aš atkreipiu dėmesį. Prezidentės siūlyme buvo tik globėjų klausimai sprendžiami. Dabar, kadangi mes palietėme dar vieną asmenų grupę, tai logiška pateikti pavadinimą, nes sprendėme iš naujo…
PIRMININKĖ. Dėl pavadinimo mes gale. O dabar buvo jūsų papildymas, kad išmoka vaikams, įvaikinus vaiką, skiriama, jeigu nors vienas iš vaiko įtėvių ir vaikas atitinka (…) straipsnio 2 dalies 2 punkto nuostatas.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Man atrodo, jau jūsų perskaityta pati formuluotė ir pasako, ką mes norime padaryti.
PIRMININKĖ. Dėl kitų straipsnių atitinkamai buvo papildyta „išmoka įvaikinus vaiką“. Nuomonė už, nuomonė prieš. Nėra. Aš nuosekliai prašau tada balsuoti, pirmininke, dėl kiekvieno pasiūlymo.
A. SYSAS (LSDPF). Gerai. Taip, prašau.
PIRMININKĖ. Balsuojame dėl pasiūlymo įstatymo projektą papildyti 1 straipsniu, ką tik perskaičiau, minėtąja nuostata. Prašom balsuoti.
Balsavo 92 Seimo nariai: už balsavo 86, prieš nėra, susilaikė 6. Seimo narių pasiūlymui pritarta. Ir įstatymo projektas yra papildomas 1 straipsniu.
Toliau yra Seimo narių R. J. Dagio ir A. Syso pasiūlymas įstatymo projektą papildyti 2 straipsniu ir atitinkamai įrašyti „išmoka vaikams įvaikinus vaiką“, papildyti 3 straipsnį nauju 5 punktu. Nuomonė už, nuomonė prieš. Nėra. Galime bendru sutarimu?
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Techninis.
A. SYSAS (LSDPF). Galime.
PIRMININKĖ. Galime bendru sutarimu.
Kitas pasiūlymas. Seimo nariai R. J. Dagys ir A. Sysas. Įstatymo projektą papildyti…
A. SYSAS (LSDPF). Čia pavadinimo keitimas, tai mes sutarėme, kad ir dėl skirsnio, ir dėl įstatymo pavadinimo gale balsuosime.
PIRMININKĖ. Sutarėme.
A. SYSAS (LSDPF). Yra 1 straipsnio pakeitimas, 8 straipsnio, tai yra Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas pritarė.
PIRMININKĖ. Ar galime pritarti? Galime. Balsuoti nereikia.
A. SYSAS (LSDPF). Dėl 5 straipsnio mes balsavome. Dabar dėl 6 straipsnio, kuris keičia, 12 straipsnio pakeitimas, kur atsiranda įrašas „išmokos įvaikinus vaiką“.
PIRMININKĖ. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime.
Seimo narių R. J. Dagio ir…
A. SYSAS (LSDPF). Ir analogiškas yra 7 straipsnio, kuris pildo 13 straipsnio pakeitimą. Tas pats – „išmoka įvaikinus vaiką“ papildomai įrašoma į straipsnį.
PIRMININKĖ. Taip. Ir yra taip pat pasiūlymas dėl 2 straipsnio Seimo narių R. J. Dagio ir A. Syso dėl įsigaliojimo…
A. SYSAS (LSDPF). …tvarkos.
PIRMININKĖ. …tvarkos. Čia atskirai 29 kolegų pritarimo reikia?
A. SYSAS (LSDPF). Nereikia.
PIRMININKĖ. Viskas gerai, sutariame. Ar norite pakomentuoti, kolegos? Ne. Komiteto pirmininke?
A. SYSAS (LSDPF). Tai susieta su pagrindiniu straipsniu, dėl kurio čia mes diskutavome ir balsavome. Siūlau pritarti ir po to balsuoti dėl trečiojo skirsnio pavadinimo keitimo ir paties įstatymo kai kurių straipsnių ir skirsnio pavadinimo pakeitimo.
PIRMININKĖ. Ačiū. Dabar pastraipsniui. Viską sudėliokime į savo vietas. 1 straipsnį jau priėmėme. 2 straipsnį taip pat priėmėme. 3 straipsnis priimtas, čia kur skirsnių pavadinimai pakeisti. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime.
4 straipsnis. Su Teisės departamento ir kolegų A. Syso ir R. J. Dagio pasiūlymu galime priimti?
A. SYSAS (LSDPF). Taip.
PIRMININKĖ. Priimame. 5 straipsnis. Su kolegų pasiūlymais galime priimti? Priimame.
A. SYSAS (LSDPF). Balsavome, priimame.
PIRMININKĖ. Balsavome. 6 straipsnis. Galime priimti. Priimame. 7 straipsnis. Taip pat galime priimti? Priimame. Ir 8 straipsnis. Galime priimti? Priimame.
Dėl viso įstatymo projekto. Dar atitinkamai noriu akcentuoti, kad įvertinę visus mūsų priimtus straipsnius, kadangi buvo papildyta, pakeičiame įstatymo projekto pavadinimą ir papildome 1, 3, 12, 13 straipsnių trečiojo skirsnio pavadinimo ir įstatymo papildymo 81 straipsniu… Ir 3 straipsnyje, kaip jau ir aptarėme, pakeistas skirsnio pavadinimas.
Dėl viso įstatymo projekto. Gerbiamieji kolegos, ar galime sutarti, kad nebekalbame?
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, pirmininke. Ačiū. Ar galima? Dėkui.
PIRMININKĖ. Jūs norite? Prašom.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Aš kviečiu atkreipti dėmesį, kad tai yra netobulas projektas, bet, matyt, gal ir tobulų nebūna, bet tai yra žingsnis į priekį, nors ir nebuvo pritarta tai nuomonei, kurią išsakėme. Vis dėlto tai yra žingsnis į priekį ir labai labai teisinga diskusija. Mes galvojame ir kalbame, kaip paskatinti įsivaikinti vaikus iš globos įstaigų, iš globos namų ir kad tą reikia daryti. Tai siūlau palaikyti šį įstatymo projektą ir kalbėti toliau daugiau apie tai, ko iš tikrųjų reikia vaikams, kokios pagalbos jiems reikia, kaip galėtume padėti ir vaikams, ir šeimoms tam, kad iš tikrųjų matytume realų proveržį visuomenėje įsivaikinant vaikus.
PIRMININKĖ. Ar R. J. Dagys nori kalbėti? Prašau. Nuomonė už.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, turbūt tobulų įstatymų mes niekada nepriimame, nes patys keičiame. Mano galva, dėl tokio karštligiško kartais balsavimo, karščiavimosi salėje mes daug ką prarandame. Šiuo atveju mes turėtume grįžti prie šio įstatymo svarstydami biudžetą, kadangi jis įsigalioja nuo sausio 1 dienos ir buvo tokių pasiūlymų, komitetas nespėjo į juos gerai įsigilinti. Jeigu mes susietume tas išmokas su vidutinio darbo užmokesčiu, kurio tėvai neteko, matyt, sprendimas būtų teisingesnis, taip turbūt ir reikėtų padaryti. Galbūt nepaisant to, kad tėvai gali apsidrausti, jeigu norėtų slaugyti vaiką tuos dvejus metus, bet galbūt valstybė šiuo atveju turėtų įteisinti jų socialinį draudimą tuo laikotarpiu, jeigu pasirinktų slaugos išmokas. Pataisius tuos dalykus, mes dar labiau priartėtume prie idealo, bet dar turime tam laiko ir kartu su biudžetu galime parengti tas pataisas, priklausomai nuo turimų pinigų kiekio.
PIRMININKĖ. Ačiū. J. Olekas nori kalbėti ar galime jau balsuoti? Norite pasakyti nuomonę už įstatymo projektą.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Aš tikrai paraginčiau, kadangi čia tokios karštos diskusijos, dar kartą paraginčiau pritarti. Nepaisant to, kad kolegos, kurie kritikuoja, sakykime, ar turi savo siūlymų, kaip dar dėl vieno žingsnio į priekį, šis žingsnis, kuris šiandien daromas dėl šio įstatymo priėmimo, iš tikrųjų palengvintų tėveliams įsivaikinti vaikus ir sudarytų geresnes sąlygas tiems įvaikintiems vaikams augti tose naujose šeimose. Todėl aš tikrai kviečiu ne stabdyti, o pritarti šiam įstatymo projektui.
PIRMININKĖ. Ačiū. Mieli kolegos, prašom balsuoti už Išmokų vaikams įstatymą, kurį papildėme kai kuriais straipsniais, dėl kurio buvo daug pasiūlymų ir jūsų išsakytos nuomonės išgirstos. (Balsai salėje)
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 91 Seimo narys: už – 87, prieš nėra, susilaikė 4. Išmokų vaikams įstatymas priimtas. (Gongas)
11.03 val.
Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-110 5, 20, 22, 23 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-292(2) (priėmimas)
Kitas klausimas – Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-110 5, 20, 22, 23 ir 24 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-292(2). Tribūnoje Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas A. Sysas. Prašau, žodis jums.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamieji kolegos, daugiausia ginčų sukėlė ką tik priimtas Išmokų vaikams įstatymas, tai Ligos ir motinystės įstatymas yra išvestinis iš to, kam buvo pritarta, todėl siūlau priimti pastraipsniui. Čia yra daugiau techniniai dalykai, nes jeigu nebūtų priimtas tas pagrindinis siūlymas, tai tada, aišku, šitos pataisos atkristų ir liktų tik Teisės departamento pastabos, kurios dabar nereikalingos. Taigi, gerbiama pirmininke, pastraipsniui prašom.
PIRMININKĖ. Pastraipsniui. Gerai. Gerbiamieji kolegos, dėl 1 straipsnio yra gautas R. J. Dagio ir A. Syso pasiūlymas. 29 pritariantys yra?
A. SYSAS (LSDPF). Aš manau, primininke, tai jau susieti su pagrindiniu balsavimu, tai mes nedarykime papildomų problemų.
PIRMININKĖ. Neteiksiu procedūrinio siūlymo, nors tai numato Statutas. Tiesiog, tikėdamasi jūsų pritarimo, suteikiu žodį R. J. Dagiui.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, kadangi mes pasirinkome mechanizmą pirmuoju įstatymu, tai logiška, kad mes turime pataisyti Socialinio draudimo įstatymą, palikdami šitą įstatymą galiojantį dėl tų vaikų, kuriems iš tikrųjų reikalinga priežiūra, tai yra mažiems vaikams.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė už pasiūlymą – J. Olekas.
J. OLEKAS (LSDPF). Aš matau, kad yra prieštaraujančių, tai kviečiu pritarti. Iš tikrųjų būtų nelogiška, jeigu mes priėmėme pagrindinį įstatymą su tomis pataisomis, o dabar priimtume priešingai ir nepataisytume šio įstatymo.
PIRMININKĖ. M. Navickienė nori pasakyti nuomonę prieš.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš suprantu, kad šiuo atveju būtų nelogiška balsuoti prieš, kai jau patvirtinome įstatymą prieš tai, tačiau akcentuoju tik vieną dalyką: taip, gerai, kad žengėme žingsnį į priekį, bet kartais turėtume labiau įsiklausyti ne tik į save pačius, kaip mums atrodo, kad sistema turėtų veikti, bet į žmones, kurie su tuo tiesiogiai susiduria. Dar kartą noriu akcentuoti, kad, mano supratimu, draudiminis sprendimas būtų buvęs teisingesnis. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Komiteto nuomonė buvo pritarti. Ar komiteto pirmininkas dar nori?
A. SYSAS (LSDPF). Aš noriu atkreipti dėmesį, kad 1 straipsnyje mes kalbame apie techninius dalykus, jokios čia politikos ar požiūrio į vaikus, tėvelius nėra. Tai yra Darbo kodekso kai kurių straipsnių išbraukimas, nes reguliuojame pagal tą tvarką, kurią priėmėme prieš tai buvusiame įstatyme. Kviečiu balsuoti už. Komitetas pritaria.
PIRMININKĖ. Prašom balsuoti. Kas pritariate Seimo narių R. J. Dagio ir A. Syso pasiūlymui?
Balsavo 86 Seimo nariai: už pasiūlymą – 69, prieš nėra, susilaikė 17. Pasiūlymui pritarta.
Dėl viso 1 straipsnio. Galime priimti bendru sutarimu su pasiūlymu? Galime.
2 straipsnis. Seimo narių R. J. Dagio ir A. Syso pasiūlymas. Rimantai, prašom.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Mes jau diskutavome. Čia iš esmės to paties mechanizmo įgyvendinimas. Jeigu mes priimsime kitaip, tai mes sudvejinsime visas išmokas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Komiteto nuomonė.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiami kolegos, gerbiama pirmininke, mes čia taisome įstatymo teikėjų techninę klaidą, nes įrašas įstatyme turėtų būti: Lietuvos Respublikos darbo kodeksas… Na, ne viskas buvo įrašyta, čia grynai techninis dalykas. Čia dėl 2 straipsnio.
PIRMININKĖ. Bendru sutarimu galime pritarti pasiūlymui? Galime. Dėl įstatymo 2 straipsnio priėmimo galime pritarti?
A. SYSAS (LSDPF). Galime.
PIRMININKĖ. Galime priimti 2 straipsnį. 3 straipsnis. Seimo narių R. J. Dagio ir A. Syso pasiūlymas.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Aš jau pasakiau komentarą, atsiprašau, ne dėl to straipsnio. Ne dėl techninės, o dėl šitos, kad nesudvejintume.
PIRMININKĖ. Gerai, mes supratome ir susigaudėme. Komitetas pritaria?
A. SYSAS (LSDPF). Taip, būtent techninis pataisymas, nes pakeista formuluotė.
PIRMININKĖ. Ar galime bendru sutarimu pasiūlymui pritarti? Galime. Ar galime priimti visą 3 straipsnį su pasiūlymu?
A. SYSAS (LSDPF). Galime. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Norite balsuoti? Na, norite balsuoti, balsuokime už 3 straipsnį.
Balsavo 89 Seimo nariai: už – 73, prieš nėra, susilaikė 16.
Pasiūlymas ir visas straipsnis, kadangi balsavome už straipsnį, priimtas.
Dėl 4 straipsnio yra gautas R. J. Dagio ir A. Syso pasiūlymas, tačiau mes, priimdami 1 straipsnį, už tai jau balsavome. Todėl už pasiūlymą balsuoti nebereikia ir jam jau pritarėme. Ar visą 4 straipsnį galime priimti bendru sutarimu? Galime.
5 straipsnis. Taip pat yra gautas Seimo narių pasiūlymas. A. Sysas ir R. J. Dagys. Pasiūlymas dėl 5 straipsnio.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Nežinau, ar vėl kartoti tuos pačius argumentus, ar…
PIRMININKĖ. Argumentai išsakyti. Komitetas.
A. SYSAS (LSDPF). Komitetas suderino visus įstatymus ir šitos techninės pataisos būtinos, kad būtų lengviau įgyvendinti.
PIRMININKĖ. Būtinos. Galime bendru sutarimu? Galime. Galime priimti visą 5 straipsnį su pasiūlymais? Galime. 6 straipsnis – įsigaliojimas. Yra gautas Teisės departamento pasiūlymas.
A. SYSAS (LSDPF). Jis buvo gautas dėl originalaus pasiūlymo, todėl jo būtinybė atkrinta, nes yra kita redakcija.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs viską labai išsamiai, gerbiamas pirmininke, paaiškinote. 6 straipsnį galime priimti? Galime bendru sutarimu.
Dėl viso įstatymo projekto. Keturi – už, keturi – prieš. M. Majauskas. Ar visi norime kalbėti? (Balsai salėje)
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Aš gal tokį šiek tiek filosofinį klausimą. Iš tikrųjų, kaip ir sakiau, netobulas, bet žengiame žingsnį į priekį. Bet vis dėlto kyla tokių, kaip ir sakau, filosofinių minčių. Kam čia ta valdančioji dauguma ir Vyriausybė, kai yra R. Dagys ir A. Sysas? Nes įstatymo projektą parengė ir pateikė prezidentūra, Vyriausybė parašė išvadą, kad pritaria, o štai Seimas nusprendė ir apsigalvojo balsuoti kitaip. Iš tikrųjų labai keistai atrodo tas darbas. Jis gal šiek kiek kelia nerimą.
Kita vertus, gal ir gerai, kad bent po truputį judame į priekį. Tokie būtų pamąstymai.
PIRMININKĖ. Ačiū. Seimas visada turi savo nuomonę. R. J. Dagys nori kalbėti?
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Seimas priima įstatymus Lietuvoje pagal Konstituciją. Todėl mūsų priedermė – ieškoti geriausio sprendimo. Manau, kad mes vienokį sprendimą dabar gavome ir kad turėsime dar pakankamai laiko įsigilinti. Kaip ir minėjau, su biudžetu dar… Jis bus žymiai geresnis, negu kad buvo pateiktas pradinis.
PIRMININKĖ. Ačiū. M. Navickienė.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš taip pat manau, kad gerai, kad žengėme ta linkme labiau skatindami Lietuvos šeimas imtis drąsos ir įsivaikinti. Taip pat tikiuosi, kad šitas įstatymas toks, koks jis buvo ir bus dabar priimtas, dar bus tobulinamas tiek atsižvelgiant į pačių įsivaikinančių arba ketinančių įsivaikinti tėvų pastabas ir interesus, ne vien tiktai į politinį patogumą, ir kad išspręsime dabar jau kylančius klausimus, kuriuos aktyviai mums užduoda tėvai. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė už – V. Rinkevičius.
V. RINKEVIČIUS (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Aš iš tiesų irgi džiaugiuosi, kad padidėjo galimybės įsivaikinti vaikus ir parama dėl atostogų ir dėl išmokų. Iš tiesų ir lauktas, ir reikalingas atsižvelgiant į dabartinę tą situaciją, būklę vaikų, kurie turi problemų su tėvais socialinės rizikos šeimose ir kitur. Ypač rezonansiniai įvykiai, kurie buvo Lietuvoje ir praeitais metais, ir šiemet. Tai geras žingsnis į priekį. Aš pritariu ir siūlau balsuoti už.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūsų siūlymu taip ir vadovausimės.
Kviečiu balsuoti už įstatymo projektą – Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymą. Prašau.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 86 Seimo nariai: už – 83, prieš nėra, susilaikė 3. Minėtas įstatymas priimtas. (Gongas)
L. STANIUVIENĖ (LVŽSF). Įskaičiuokite protokoliniu sprendimu. Nebalsavau.
PIRMININKĖ. Levutės balsą įskaičiuojame… L. Staniuvienės balsas už.
11.14 val.
Socialinių paslaugų įstatymo Nr. X-493 2, 9, 13, 18, 19, 34 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 191 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-293(3) (priėmimas)
Kitas klausimas – Socialinių paslaugų įstatymo Nr. X-493 2, 9, 13, 18, 19, 34 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 191 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIIP-293(3). Tribūnoje Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas. Žodis jums. Priėmimas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, dėl šito įstatymo buvo gauta nemažai Teisės departamento pastabų. Turėčiau pasitaisyti, nes prieš tai pasakiau, kad techninio. Redakcinio pobūdžio pataisos, kurioms komitetas pritarė visiškai arba iš dalies.
PIRMININKĖ. Ačiū, pirmininke. Gal vykdysime nuosekliai priėmimą pastraipsniui.
1 straipsnis. Teisės departamento pasiūlymas. Komiteto nuomonė.
A. SYSAS (LSDPF). Komitetas pritaria ir papildo.
PIRMININKĖ. Ir papildo. Gerbiamieji kolegos, galime bendru sutarimu pritarti komiteto nuomonei? Galime. 1 straipsnį galime priimti? Galime. Dėkoju.
Taip pat yra dėl to paties 1 straipsnio nemažai… dar vienas dėl 10 – socialinės rizikos šeima. Taip pat Teisės departamento pasiūlymas.
A. SYSAS (LSDPF). Ne, yra antras pasiūlymas dėl šito straipsnio – išbraukti žodį „biologiniams“. Mes pritariame.
PIRMININKĖ. Pritariame bendru sutarimu. Kaip ir jau sutarėme, 1 straipsnį mes priimame.
2 straipsnis. Pasiūlymų nėra. Galime priimti? Galime.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiama pirmininke, dar yra dėl šito 1 straipsnio 10 dalies irgi Teisės departamento. Mes siūlome pritarti. Ten išbraukė psichologinę, fizinę, seksualinę prievartą. Įrašome smurtą prieš vaikus – taip, kaip formuluojama kituose įstatymuose.
PIRMININKĖ. Atsiprašau. Tada mes, gerbiami kolegos, visus tris Teisės departamento pasiūlymus aptarėme, jiems pritarėme, dėl jų neabejojame, kiek matau iš jūsų reakcijos. Tada galutinai sakau dėl 1 straipsnio. Jį galime priimti? Galime priimti.
Dabar 2 straipsnis.
A. SYSAS (LSDPF). Dėl 2 straipsnio pastabų nėra.
PIRMININKĖ. Pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti? Galime. Dėl 3 straipsnio buvo gautas Teisės departamento pasiūlymas.
A. SYSAS (LSDPF). Jie pasiūlė išbraukti 13 straipsnio 2 dalies 4 punktą ir komitetas pritarė.
PIRMININKĖ. Galime pritarti komiteto nuomonei? Galime. Su komiteto nuomone 3 straipsnį galime priimti? Galime bendru sutarimu. Dėkoju.
4 straipsnis. Taip pat buvo gautas Teisės departamento pasiūlymas.
A. SYSAS (LSDPF). Mes jau dėl jo sutarėme. Yra išbraukiamas žodis „laikinai“.
PIRMININKĖ. Jau sutarėme. Atskirai nediskutuojame tuo klausimu. Visą 4 straipsnį galime priimti? Galime.
5 straipsnis. Dėl jo pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti? Galime priimti.
Dėl 6 straipsnio taip pat sulaukėme Teisės departamento pasiūlymų. Gerbiamas pirmininke.
A. SYSAS (LSDPF). Dėl 7 dalies yra nemažai redakcinio pobūdžio pataisų, kurioms visoms komitetas pritaria.
PIRMININKĖ. Visiems komiteto aptartiems ir Teisės departamento pateiktiems pasiūlymams galime pritarti? Galime. Visą 6 straipsnį galime priimti? Galime. Dėkoju.
7 straipsnis. Pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti?
A. SYSAS (LSDPF). Galime.
PIRMININKĖ. Galime. 8 straipsnis. Pasiūlymų taip pat nebuvo gauta. Įsigaliojimas. Galime priimti? Galime.
Dėl viso įstatymo projekto. Keturi – už, keturi – prieš. Nuomonė už – M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, pirmininke. Kadangi buvau vienas iš šio įstatymo projektų teikėjų, o jis vėliau buvo sujungtas kartu su Prezidentės teikiamu įstatymu, tai kviečiu palaikyti. Kviečiu palaikyti todėl, kad tai vėlgi yra žingsnis, skatinantis globos įstaigų pertvarką, skatinantis mus pereiti nuo institucinės smurto formos prie vaikų globos šeimose. Mano supratimu, tai yra labai labai reikalingas žingsnis. Jį seniai reikėjo žengti. Tiktai tokie žingsniai galės paskatinti užbaigti globos įstaigų pertvarką. Bet tai yra tiktai pirmas žingsnis ir jo neužteks. Mes turime kalbėti apie tai, jog pinigai, kurie šiuo metu yra skiriami globos įstaigoms vienam vaikui išlaikyti, maždaug apie 1 tūkst. eurų per mėnesį, tas 1 tūkst. eurų paslaugų forma, pagalbos forma, o kartais ir pinigine forma turi keliauti toms šeimoms, kurios apsiima globoti vaikus. Taigi pirmas dalykas yra reglamentavimas ir reguliavimas.
Antras žingsnis – paskui tai turi sekti pinigai ir turi būti reali parama šeimoms, kurios apsiima globoti, na, šiuo atveju laikinai, vaikus. Kviečiu palaikyti, bet nesustoti čia.
PIRMININKĖ. Ačiū. J. Olekas – nuomonė už.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Aš irgi kviečiu palaikyti, nes, man atrodo, argumentai jau buvo išsakyti. Mes darome tą žingsnį, kada vaikai galės pasijusti arčiau šeimos, jie pajus iš tikrųjų tą globą ir šilumą. Tikiuosi, kad tai bus labai natūrali globa, nepaskatinta vien tik dėl pinigų, o paskatinta širdies, tėviškų jausmų. Kviečiu pritarti šiam įstatymo projektui.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė už – E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Šis paketas vertas priimti vien dėl šito pasiūlymo, kad įvedamas naujas elementas – budintis globotojas. Tačiau laikas greitai bėga ir turėtume susirūpinti, kad būtų tam tikras parengimas ir tam tikra atranka, nes, kaip žinote, mažinami savivaldybių ir valstybės vaikų namai gali sukurti problemų vien todėl, kad paprasčiausiai, paėmus vaikus iš probleminių šeimų, jų nebus kur dėti. Reikėtų atkreipti labai didelį dėmesį ir pabandyti kuo greičiau parengti budinčius globotojus, kad nebūtų problemų.
PIRMININKĖ. Ačiū. R. Šarknickas – nuomonė už.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Praėjusio Seimo ar Vyriausybės padaryta pataisa padarė žalos našlaičiams, kuriems suėjo 18 metų. Jiems buvo uždrausta iki 21 metų savaitgaliais grįžti į globos namus. Siūlyčiau padaryti tokį pataisymą perspektyvoje, kad bent galėtų grįžti į globos šeimas tie, kurie dabar gyvena namuose, bendruomenėse, nes kriminaliniai skaičiai parodė, kad tai atsiliepė neigiamai ir ne vienas vaikas atsidūrė kalėjimuose, nes vis dėlto dar reikia savarankiško gyvenimo ugdymo. Dėkoju.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Dėl vedimo tvarkos – P. Urbšys.
P. URBŠYS (LVŽSF). Dėl vedimo tvarkos. Jeigu mes matome, kad dėl šio įstatymo nėra prieš, aš suprantu, dar vienas gali pasisakyti už, bet kai visi mes pradedame pasisakyti, aš suprantu, mūsų visų nuomonės svarbios…
PIRMININKĖ. Ačiū.
P. URBŠYS (LVŽSF). …bet mes šiek tiek užtęsiame posėdį.
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamasis kolega. Tačiau nuomonės labai svarbios ir kiekvienas turi ką pasakyti. Tiesiog nematykime priežasties neišsakyti nuomonės, juo labiau kad dabar kviečiu visus balsuoti ir išreikti tai balsuojant.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 93 Seimo nariai: už – 91, prieš nėra, susilaikė 2. Socialinių paslaugų įstatymas (projektas Nr. XIIIP-293(3) priimtas. (Gongas)
11.23 val.
Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo Nr. VIII-1591 12, 13 ir 22 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-294(2) (priėmimas)
Kitas šios kompleksinių įstatymų projektų grupės įstatymo projektas – Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo Nr. VIII-1591 12, 13 ir 22 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-294(2). Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko J. Sabatausko į tribūną nekviečiu, nes pasiūlymų gauta nebuvo.
Kviečiu priimti pastraipsniui. 1 straipsnis. Pasiūlymų, kaip jau minėjau, nebuvo gauta nė dėl vieno straipsnio. Galime priimti? Galime. 2 straipsnį galime priimti? Galime. 3 straipsnį galime priimti? Galime. 4 straipsnį galime priimti? Galime.
Dėl viso įstatymo projekto. Nuomonė už – J. Olekas.
J. OLEKAS (LSDPF). Kadangi nėra prieštaraujančių, kviečiu balsuoti už.
PIRMININKĖ. Kviečiate balsuoti. Kviečiu visus balsuoti dėl įstatymo projekto Nr. XIIIP-294(2).
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 85 Seimo nariai, visi 85 pritarė įstatymo projektui ir balsavo už. Skelbiu Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymą (projektas Nr. XIIIP-294(2) priimtą. (Gongas)
Štai mes tikrai padarėme nepaprastai gerą darbą, priimdami Civilinį kodeksą ir lydimųjų įstatymų projektus. Už tai labai nuoširdžiai dėkoju.
11.25 val.
Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 67 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-269(3) (priėmimas)
Skelbiu Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 67 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-269(3). Pranešėja – A. Kubilienė, Sveikatos reikalų komitetas. Priėmimas.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Gerbiamoji posėdžio pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai, po svarstymo Seimo plenariniame posėdyje buvo gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabų ir pasiūlymų, kuriuos Sveikatos reikalų komitetas vakar (2017 m. kovo 29 d.) posėdyje apsvarstė ir visoms pastaboms pritarė arba pritarė iš dalies.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ar galime pastraipsniui? Taip ir darykime. Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio buvo gauta Teisės departamento nemažai pataisų, pasiūlymų. Dėl 67 straipsnio 1 dalies. Jūs minėjote, kad dėl visų pritarta?
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Pritarta arba pritarta iš dalies.
PIRMININKĖ. Gerbiamieji Seimo nariai, ar turite?.. (Balsai salėje) Komiteto pasiūlymų yra? Yra. Ar galime pritarti komiteto pasiūlymams? Galime.
Dėl viso 1 straipsnio. Galime priimti 1 straipsnį? (Balsai salėje) Galime. 2 straipsnis. Dėl 2 straipsnio taip pat buvo gautas Teisės departamento pasiūlymas. Prašom pristatyti komiteto nuomonę.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Tuojau.
PIRMININKĖ. Pritarta komiteto, ten pateikėte savo pasiūlymą, redakciją.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Tuojau. Kur buvo pastaba dėl kaimiškų rajonų, taip?
PIRMININKĖ. Ne, čia baigiamosios nuostatos, 2 straipsnis.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Tuojau. Baigiamosios nuostatos. Minutėlę! Komiteto pasiūlymas – pritarti ir išdėstyti savo redakciją.
PIRMININKĖ. Ir išdėstėte savo redakciją pakeisdami žodžius. Gerbiamieji kolegos, ar galime pritarti komiteto nuomonei? (Balsai salėje) Galime. Dėl viso 2 straipsnio. Galime jį priimti? (Balsai salėje) Galime. Ačiū pranešėjai.
Dėl viso įstatymo projekto keturi – už, keturi – prieš. Prieš norinčių kalbėti nėra. Ar galime nekalbėti? A. Matulas būtinai nori pasakyti nuomonę.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, išties mes tvirtiname Nacionalinės sveikatos tarybos naują sudėtį. Mano ilgametė politiko patirtis rodo, kad, deja, ne visi politikai, ne visi merai, ne visi ministrai suvokia tos Nacionalinės sveikatos tarybos reikšmę ir dažnai nesivadovauja savo darbuose tarybos priimtais nutarimais, tuo labiau kad vyksta metinis pranešimas, kuriame labai gražiai atspindėta tendencija, demografinė situacija ir kokios priežastys lemia didelį sergamumą, mirtingumą. Todėl aš raginu visus komitetus: Švietimo ir mokslo, Socialinių reikalų ir darbo, Aplinkos apsaugos, Ekonomikos, Kultūros ir kitus, kurie turėsite deleguoti į Nacionalinę sveikatos tarybą po vieną šios srities atstovą, aš labai prašau jūsų pažiūrėti neformaliai, nedeleguoti per kažkokias pareigas, galbūt tai gali būti žemesnių pareigų žmogus, bet kad jis būtų fanatikas, kad jis suprastų, kad kiekviena sritis žmogaus sveikatai, gyvybei yra labai svarbi.
Ir dar vienas dalykas, kurį mes turime įteisinti, ir labai prašau daugumos, nes anksčiau to nebuvo galima padaryti. Mes priimdami įstatymus aiškinamuosiuose raštuose visada nurodome, o kokią gi įtaką gali padaryti įstatymas korupcijai. Būtų labai gerai, kad mes įteisintume Statute nuostatą, kad kiekvienas teikiamas įstatymo projektas turėtų būti pateiktas su aiškinamuoju raštu, kuriame būtų nurodyta, o kokią neigiamą ar teigiamą įtaką įstatymas gali padaryti visuomenės sveikatai, nes pagrindinis ir aukščiausias tikslas yra, aišku, ne pati savaime aplinka, švarus pašaras gyvuliams, bet žmogaus sveikata, žmogaus gyvybė. Tikrai pritariu šitam įstatymo projektui ir dar kartą neformaliai prašau pažiūrėti visų komitetų.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kolegos, ar galime… V. Rinkevičius kelia ranką, labai nori kalbėti. Gerbiamasis Povilai Urbšy, jūsų pasiūlymo kolegos neklauso. V. Rinkevičius, nuomonė už.
V. RINKEVIČIUS (LVŽSF). Ačiū, aš ilgai netrukdysiu. Aš už tas permainas ir noriu pasakyti tik vieną sakinį, kad tik tekantis vanduo yra šviežias, skanus ir sveikas. Todėl, kaip ir mes šiuo projektu… šviežią, sveiką vandenį ir visi būsime sveikesni.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Galime balsuoti? Matau J. Liesys labai nelaimingas, negalėjęs pasakyti nuomonės už. Būkite laimingas, pasakykite nors truputį.
J. LIESYS (LSF). Gerai. Dabar pats laimingiausias. Ačiū, posėdžio pirmininke. Pasinaudodamas tokia proga, siūlau balsuoti ir negaišti laiko.
PIRMININKĖ. Juozas taip pat sako, kad nori balsuoti. Siūlo balsuoti už.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Tikrai siūlau balsuoti už, bet aš noriu pasakyti, kad tenkantis, skaidrus vanduo visada yra skanu. Bet brandus vynas taip pat yra skanus. Noriu padėkoti buvusiai tarybai, kuri buvo formuojama pagal seną tvarką, kuri pateikė daug vertingos medžiagos Seimui, už tikrai tą didelį darbą. Gaila, kad mes ne visada galbūt ja pasinaudojome tinkamai. Tikiuosi, kad dabar, priėmę ir matydami naują impulsą, naujų žmonių darbą, galbūt daugiau pasinaudosime labai vertingais pritarimais, apie kuriuos kalbėjo mano kolega, pradėdamas šį palaikymą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Balsuojame dėl minėto įstatymo projekto, Sveikatos sistemos įstatymo pakeitimo. Pranešėja turės dar kitą įstatymo projektą, todėl ji labai čia šauniai atrodo tribūnoje. Kartu ir balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 89 Seimo nariai: už – 89, vienbalsiai. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-269(3) priimtas. (Gongas)
11.33 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 1998 m. sausio 15 d. nutarimo Nr. VIII-612 „Dėl Nacionalinės sveikatos tarybos nuostatų patvirtinimo“ priedėlio pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-270(3) (priėmimas)
Lydimasis – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 1998 m. sausio 15 d. nutarimo Nr. VIII-612 „Dėl Nacionalinės sveikatos tarybos nuostatų patvirtinimo“ priedėlio pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-270(3). Pranešėja – A. Kubilienė. Prašom, gerbiamoji kolege.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Čia taip pat po svarstymo Seimo plenariniame posėdyje buvo gauta Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabų ir pasiūlymų, kuriuos Sveikatos reikalų komitetas taip pat vakar posėdyje apsvarstė ir visoms pastaboms pritarė arba pritarė iš dalies. Dauguma jų yra analogiškos.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jūs tikriausiai norėtumėte akcentuoti Teisės departamento pasiūlymus, kur siūlė pripažinti netekusiusiais galios, atitinkamai 13, 14, 15, 17 ir 18 punktus. Gerbiamieji Seimo nariai, ar galime pritarti dėl 1 straipsnio pateiktiems Teisės departamentas pasiūlymams ir komiteto nuomonei? Galime. Visą 1 straipsnį galime priimti? Galime priimti.
Dėl 2 straipsnio taip pat buvo Teisės departamento pasiūlymų. Komiteto nuomonė.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Tuojau. 2 straipsnis. Komiteto nuomonė yra pritarti iš dalies. Argumentai: kartu teikiamas Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo Nr. 1-552 69 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas, papildytas siūloma nuostata. Atsižvelgiant į tai, siūlytina šiame projekte, įstatyme patvirtintų nuostatų nekartoti.
PIRMININKĖ. Taip, jau buvo pritarta. Ačiū, gerbiamoji kolege, jūs šauniai viską pakomentavote. Ar galime pritarti komiteto nuomonei ir pateiktiems Teisės departamento pasiūlymams dėl šio straipsnio? Galime bendru sutarimu. Ar galime priimti 2 straipsnį? Galime.
Dėl viso įstatymo projekto norinčių kalbėti nėra. Kviečiu balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Iš viso balsavo 88 Seimo nariai, už vienbalsiai. Z. Streikus dėl protokolo prašo įrašyti, kad jis balsavo už.
Skelbiu, kad Seimo nutarimas (projektas Nr. XIIIP-270(3) priimtas. (Gongas)
11.36 val.
Viešųjų pirkimų įstatymo Nr. I-1491 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3750(4)ES (priėmimas)
Kitas mūsų darbotvarkės klausimas – Viešųjų pirkimų įstatymo Nr. I-1491 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3750(4). Pranešėjas – V. Sinkevičius. Priėmimas.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Laba diena, gerbiamieji kolegos. Viešųjų pirkimų įstatymo priėmimo stadija. Tuomet gal, pirmininke, pastraipsniui?
PIRMININKĖ. Taip. Jūs apibendrintai pristatykite tai, kas buvo pateikta, ir naująją redakciją. Ir esmines pastabas, o paskui dirbsime pastraipsniui.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Ekonomikos komitetas dar kartą svarstė Viešųjų pirkimų įstatymą, buvo gauta pataisų tiek iš Seimo Teisės departamento, tiek iš Seimo narių. Visos pastabos buvo vakar svarstytos komitete, kai kurioms jų buvo pritarta, kai kurioms – iš dalies, kai kurioms nepritarta. Todėl siūlau eiti pastraipsniui.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis pirmininke, dėkoju. Dėl 1 straipsnio pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Galime.
PIRMININKĖ. Palaukite minutėlę, tuoj susidėliosime. Nebuvo gauta. Pabandė čia mane truputį išvesti iš kelio, viskas gerai. Dėl 1 straipsnio pasiūlymų tikrai nebuvo gauta ir galime priimti? Galime.
Dėl 2 straipsnio buvo gautas Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymas ir ne tik jis. Pirmiausia nuo šito pasiūlymo.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas pritarė Seimo Teisės departamento pasiūlymui, kuriame yra tiesiog pertekliniai žodžiai „Lietuvos Respublikos“, ir tiek.
PIRMININKĖ. Ar galime pritarti komiteto nuomonei, pritariant Teisės departamentui? Galime bendru sutarimu? Taip. Seimo narys T. Langaitis taip pat pateikė pasiūlymą dėl 2 straipsnio.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Jis atsiima.
PIRMININKĖ. Tuoj įjungsime T. Langaičio… Ar jūs norite pristatyti, ar norite atsiimti?
T. LANGAITIS (TS-LKDF). Aš noriu atsiimti pataisą.
PIRMININKĖ. Jūs norite atsiimti. Ačiū. Atsiimta. Daugiau pasiūlymų… Dėl 36 straipsnio Seimo kanceliarijos Teisės departamentas pateikė pasiūlymą. Komitetas jam pritarė.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Pritarė. Tiesiog smulkus pakeitimas, vietoj žodžio „įmonių“ įrašyta „ūkio subjektų“.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kolegos, galime pritarti komiteto nuomonei ir pasiūlymui? Galime. Daugiau dėl 2 straipsnio pasiūlymų nebuvo teikta. Galime priimti visą 2 straipsnį? Galime. Dėkoju.
Dėl 3 straipsnio pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti? Galime. Dėl 4 straipsnio pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti? Galime. Dėl 5 straipsnio pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti? Galime. Dėl 6 straipsnio pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti? Galime. Dėl 7 straipsnio pasiūlymų nebuvo gauta. Galime priimti? Galime.
Dėl 8 straipsnio buvo Teisės departamento pasiūlymas. Toliau posėdžiui pirmininkaus G. Kirkilas. Prašom.
PIRMININKAS (G. KIRKILAS, LSDPF). Kolegos, dėl 8 straipsnio yra Teisės departamento. Komitetas pritaria.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, tai vėlgi smulki pastaba – vietoj skaičiaus „29“ įrašytinas skaičius „26“. Komitetas pastabai pritaria.
PIRMININKAS. Galime pritarti? 10 straipsnis.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Vidaus sandoriai.
PIRMININKAS. 9 straipsnis, ne 10 straipsnis. Pastraipsniui. 9 straipsniui, kolegos, galime bendru sutarimu pritarti? Galime.
10 straipsnis – Teisės departamento. Komitetas nepritaria.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Kadangi tai yra vidaus sandoriai, tai Ekonomikos komitetas pritaria Seimo nario A. Nekrošiaus siūlymui naikinti vidaus sandorius, todėl buvo neatsižvelgta į Teisės departamento pastabą, kuri buvo būtent taikoma dėl vidaus sandorių.
PIRMININKAS. Galime pritarti komiteto nuomonei? (Balsai salėje) Ne? Gal kolegos A. Nekrošiaus pasiūlymą?.. (Balsai salėje) Kolega A. Nekrošius. Prašom pateikti savo pataisą.
A. NEKROŠIUS (LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, šį pasiūlymą teikiau atsižvelgdamas į Valstybės kontrolės, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Konkurencijos tarybos, Viešųjų pirkimų tarybos nuomonę, kad vidaus sandoriais tiek valstybės, tiek savivaldybių lygmeniu naudojamasi neskaidriai, pažeidžiant sąžiningos konkurencijos principus ir sukuriant prielaidų korupcijai. Todėl siūlau apskritai naikinti vidaus sandorius.
Taip pat norėčiau atkreipti jūsų, gerbiamieji kolegos, dėmesį į tai, kad Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas dar 2015 metais yra priėmęs du sprendimus šiuo klausimu. Sprendimuose konstatuojama, kad tokie sandoriai pažeidžia lygios ir sąžiningos konkurencijos galimybes. Tokie sandoriai privalo vykti viešojo konkurso būdu. Todėl kviečiu kolegas, atsižvelgiant į specialistų siūlymus, pasitikėti Valstybės kontrole, Specialiųjų tyrimų tarnyba, Konkurencijos tarnyba, Viešųjų pirkimų tarnybos nuomone ir galiausiai Konstitucinio Teismo išaiškinimu ir kviečiu pritarti šiam pasiūlymui. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Taip, aišku, prašom užsirašyti. Komiteto nuomonė.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas pritarė A. Nekrošiaus siūlymui. Keturi komiteto nariai balsavo už, trys buvo prieš. Komitete nuomonės išsiskyrė. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Kolegos, ar galime bendru sutarimu? (Balsai salėje) Negalime. Tada reikia 29 balsų, kad svarstytume. Ar yra 29 balsai, prašau pakelti rankas. Gal geriau pabalsuojame, kad būtų aiškiau. Balsuojame. Kas pritaria ir remia, balsuoja už. (Triukšmas salėje) Kad svarstytume! Kolegos, iš vietos nešaukite, nes vis tiek negirdime. (Triukšmas salėje) Taigi…
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Balsavote už tai, kad pataisas svarstytume.
PIRMININKAS. Čia už tai, kad svarstytume. Yra. 36 yra.
Dėl motyvų. Dabar galite pasisakyti, kolegos.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Labai ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Raginčiau, nors mes apie tai daug kalbėjome praėjusią savaitę, apie vidaus sandorius, vis dėlto raginčiau įsiklausyti į tai, ką sako kolega A. Nekrošius, ir palaikyti šią pataisą, taip pat ir Ekonomikos komiteto sprendimą. Todėl, kad nepaisant to, kad vidaus sandoriai yra egzistuojanti praktika privačiame versle, leidžiama Europos Sąjungos direktyvų ir leidžianti sutaupyti transakcijų kaštus, šita diskusija ir tie laiškai, kuriais mes, kaip Seimo nariai, buvome užmėtyti pastarąją savaitę prašant paremti vidaus sandorius, visi konstatuoja, kad vidaus sandoriai Lietuvoje yra reikalingi viskam tam, išskyrus tam, kam jie buvo sugalvoti.
Dar vienas dalykas yra svarbus, kad čia mes turime, atrodo, ir konstitucinę problemą, į kurią dėmesį atkreipia Teisės departamentas, kai tik viena dalis subjektų yra išskirta kaip turinti teisę vykdyti vidaus sandorius, tuo tarpu kitai daliai subjektų ši teisė pagal praėjusį ketvirtadienį pritartą pataisą būtų neprieinama. Dėl šios priežasties aš tikrai labai raginčiau kolegas pritarti gerbiamojo Arvydo pasiūlymui ir balsuoti už. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolega G. Kindurys – prieš. G. Kindurys.
G. KINDURYS (LVŽSF). Gerbiamieji, tarptautiniu lygiu yra pripažintas vidaus sandorių išimties teisėtumas. Tokia išimtis įteisinta ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimuose, įtvirtinta direktyvoje ir daugelis valstybių perkelia į savo šalių teisės aktus, apklausus 27 valstybes, 4 neatsakė, o 23 pasakė, kad veikia. Šiandien vidaus sandorių panaikinimas prieštarautų dabartiniam Vietos savivaldos įstatymui, kurį priėmė lapkričio mėnesį, kurį mes čia tikslinome. Ten yra parašyta apie šių sandorių įteisinimą, tai yra: prieš pavedant vykdyti ūkinę veiklą, siekiant patenkinti savivaldybės bendruomenės bendruosius interesus, atlikus tam tikras procedūras, gavus Konkurencijos tarybos pritarimą, vidaus sandoris galimas. Tai kaip galima pritarti pateiktam siūlymui, kuris prieštarautų dabartiniam įstatymui?
Be to, praėjusią savaitę Seimas, svarstydamas šį klausimą dėl vidaus sandorių, pritarė Savivaldybių komiteto siūlymui palikti vidaus sandorių reglamentavimą tik savivaldybėms ir tik išimtiniais atvejais. Nepriklausomai nuo to, kaip balsavo kiekvienas Seimo narys, jų pasirinkimas tikrai gerbtinas, tačiau šios nuostatos pakartotinį išbraukimą, kai Seimas jau yra apsisprendęs visuotiniu balsavimu, laikau nepagarba Seimui. Kviečiu pritarti patvirtintam apsisprendimui leisti vidaus sandorius, aš pakartosiu, tik išimtiniais atvejais ir tik savivaldybėms.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas kolega. Nuomonės išsiskyrė, turime balsuoti, formuluoju: dėl kolegos Seimo nario A. Nekrošiaus pasiūlymo, kuriam komitetas pritarė. Kas pritariate, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsavimas pradėtas.
Gerbiamieji kolegos, balsavo už 31, prieš – 38, susilaikė 22. Nepritarta.
Dėl Teisės departamento galime grįžti? Pirmininke, dėl Teisės departamento pataisos?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Teisės departamento pastabai nepritarta.
PIRMININKAS. Nepritarta. Gerai. Dar taip pat dėl 10 straipsnio Seimo nario Tado… Kolega T. Langaitis atsiėmė, taip? Linkčioja galvą. Einame toliau. Kolegos, dėl viso 10 straipsnio. Minutėlę. Dėl vedimo tvarkos – M. Bastys.
M. BASTYS (LSDPF). Dėkoju, gerbiamas pirmininke. Aš tiesiog kreipiuosi į komiteto pirmininką. Mano supratimu, reikėtų daryti įstatymo priėmimo pertrauką, nes nepritarus A. Nekrošiaus pataisai iš esmės keičiasi 10 straipsnio dalis. Kadangi tai apima tik mažą dalį – savivaldybes, mes komitete diskutavome dėl to, turėtų būti ir valstybės įmonės įtrauktos…
PIRMININKAS. Ačiū. Dėl Seimo nario M. Basčio pasiūlymo.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Atsakau M. Basčiui. Seimas jau kaip ir yra pritaręs Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto siūlymui, todėl čia buvo tik A. Nekrošiaus siūlymas dėl vidaus sandorių uždraudimo. Šiaip ar taip, ta pataisa, kuri buvo siūlyta Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto, ir įsigalios atitinkamai. O daugiau mes visas kitas komitete pasvarstėme pastabas.
PIRMININKAS. Gerai, kolegos. Vis dėlto grąžinu, gerbiamas pirmininke, dėl Teisės departamento. Man sako, kad vis dėlto…
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Į Teisės departamento pastabą buvo atsižvelgta iš dalies. Kitu atveju… Tuomet, grąžinant Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto, į Teisės departamento pastabą yra atsižvelgta iš dalies, pritariant pirmai pastabos daliai ir nepritariant antrai daliai. Tai tiek.
PIRMININKAS. Jūs galvojate, kad to pakanka. Paklausykite, pasitarkite su patarėju.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Galiu tik pridėti, kad Teisės departamentas įspėja, kad įsigaliojus šiai pataisai galimas prieštaravimas Konstitucijai. (Balsai salėje) Bet yra taip parašyta.
PIRMININKAS. Dėl sandorių, taip?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Ne, ne dėl vidaus sandorių konkrečiai, o dėl to, kad leidžiama savivaldybėms, bet neleidžiama, pavyzdžiui, valstybės valdomoms įmonėms.
PIRMININKAS. Na, taip, aišku, čia keičia situaciją. Jeigu bus toks kreipimasis, tai Konstitucinis Teismas ir nuspręs. Gal jūs galite pasakyti, kokia bus to punkto formuluotė? Gal galime šį straipsnį atidėti, kol suformuluos, kolegos? (Balsai salėje) Taip, paliekame kaip tekste, taip? Gerai. Kolegos, ar galime visam 10 straipsniui su visomis pataisomis, už kurias čia balsavome ir svarstėme, pritarti bendru sutarimu? Galime. Einam toliau.
Kolegos, 11 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Galime. 12 straipsniui galime? Galime. 13-am galime? Galime. 14 straipsnis. Pritariame. 15 straipsnis. Pritariame. 16 straipsniui pritariame. 17, 18, 19 straipsniams pritariame, 20 straipsniui pritariame, 21 straipsniui pritariame ir dėl 22 straipsnio turime Seimo nario T. Langaičio siūlymą, kurį jis, atrodo, atsiėmė. Taip? (Balsai salėje) Gerai. Atsiėmė. Kadangi taip pat atsiimta, ar galime pritarti bendru sutarimu 22 straipsniui? Galime.
23 straipsnis. Seimo nariai V. Simulikas, D. Gaižauskas, A. Šimas teikė pataisą. Komitetas nepritarė.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komiteto nuomonė yra nepritarti, nes siūlymas yra perteklinis ir už viešuosius pirkimus reglamentuojančius teisės aktų pažeidimus jau yra numatyta administracinė atsakomybė perkančiųjų organizacijų vadovams ir kitiems asmenims pagal įstatymo 100 straipsnį ir Administracinių nusižengimų kodekso 184 straipsnį.
PIRMININKAS. Iš pataisos iniciatorių kas galėtų? Prašom. V. Simulikas. Prašom, kolega.
V. SIMULIK (LVŽSF). Dėkoju, pirmininke. Mes norėjome atkreipti dėmesį, kad ta norma, kuri yra įrašyta, 2 %, siekiamybė, kad būtų žmonėms su negalia sudarytos papildomos išskirtinės sąlygos dalyvauti darbo rinkoje, būtų gyva. Jeigu šiandien ir yra numatytos kokios nors sankcijos, nelabai girdėti, kad jos naudojamos. Mes šnekame, kad Vyriausybė turėtų turėti instrumentą sukurti fondą. Bet aš noriu pabrėžti, kad mes su ponu Justu šnekėjome šia tematika. Kadangi socialinių įmonių statusas išnyks, tai šnekėsime apie socialinio darbo kažkokį skatinimą įmonėms, kurios sieks integruoti, padėti žmonėms su negalia, ar tai bus mokestinė lengvata, ar dar kas nors. Vis dėlto siūlyčiau tos temos nepalikti, prie jos grįžti.
PIRMININKAS. Ačiū. Tam, kad galėtume pradėti svarstyti, turime surinkti 29 Seimo narių balsus. Balsuojame, kolegos. Kas pritaria, kad svarstytume šią pataisą, balsuoja už, kas nepritaria, balsuoja kitaip. Kas pritaria? Reikia 29 balsų dėl V. Simuliko, D. Gaižausko ir A. Šimo pataisos, kuriai komitetas nepritarė. Bet tam, kad svarstytume, reikia 29 balsų. Yra. Yra 29 balsai. Kolegos, dabar už pataisą. Komiteto nuomonė yra nepritarti, taip, pirmininke?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, komiteto nuomonė yra nepritarti, nes pataisa yra perteklinė, o tai yra direktyvos perkėlimas.
PIRMININKAS. J. Džiugelis norėtų kalbėti prieš.
J. DŽIUGELIS (LVŽSF). Laba diena, kolegos. Aš noriu atkreipti dėmesį, kad Seime yra sudaryta darbo grupė dėl socialinių įmonių reformos iš esmės. Dabar siūloma pataisa vėlgi lengvintų tam tikrų socialinių įmonių gyvenimą apeliuojant į tai, kad prie Vyriausybės bus sukurtas fondas remti socialines įmones. Tai yra iš esmės netiesa, nes fondas bus sukurtas nevyriausybinėms organizacijoms stiprinti. Todėl šitai pataisai siūlau nepritarti. Bet kaip gerinti žmonių su negalia ir kitų socialiai pažeidžiamų grupių įdarbinimo galimybes, mes padarysime darbo grupėje, kurioje dalyvauja ir dviejų ministerijų atstovai. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, kadangi nuomonės išsiskyrė, balsuojame dėl Seimo narių V. Simuliko, D. Gaižausko ir A. Šimo pataisos, kuriai komitetas nepritarė. Kas pritariate jų pataisai dėl 23 straipsnio, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsavimas pradėtas. Prašau kolegą A. Sysą ir kitus balsuoti. (Balsas salėje: „Labai ačiū.“) Prašom. Čia jūsų sritis, gerbiamas kolega.
Gerbiami kolegos, balsavo 85 Seimo nariai: už – 20, prieš – 23, susilaikė 42. Nepritarta.
Dabar visam 23 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Su pataisa, kuriai nebuvo pritarta.
24 straipsnis. Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba. Komitetas nepritarė. Pirmininke, prašom.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas nepritarė, nes manome, kad formuluotė yra tiksliai perkelta iš direktyvos, ir siūlytume neinterpretuoti iš anksto, kad būtų išvengta rizikos dėl galimų prieštaravimų su galimais šios nuostatos išaiškinimais ateityje Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktikoje.
PIRMININKAS. Kolegė I. Šimonytė – prieš.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Atsiprašau, ar galiu?.. Kolega Rimas man sutrukdė. Kurią pataisą svarstome?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). 24 straipsnį.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Oi, ne, atsiprašau, aš ne dėl tos pataisos.
PIRMININKAS. Nėra norinčių kalbėti. Gal bendru sutarimu galime pritarti? Nepritarimui galime? (Balsai salėje) Ir visam 24 straipsniui taip pat? Ačiū.
25 straipsniui galime pritarti? Galime. 26 straipsniui galime, 27 straipsniui galime.
Dėl 28 straipsnio yra kolegos Seimo nario A. Skardžiaus pataisa. Prašom, kolega. Komitetas pritarė iš dalies. A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Aš sutinku su tuo pritarimu, nes toks kompromisinis turbūt. Nors ne visai patenkintas, bet sutinku. Ačiū.
PIRMININKAS. Kolegos, galime tada pritarti bendru sutarimu komiteto nuomonei pritarti iš dalies? Galime. Tada visam 28 straipsniui? Pritarta.
29 straipsnis. Galime pritarti? Pritarta. 30 straipsniui pritarta, 31 straipsniui pritarta, 32 straipsniui pritarta, 33 straipsniui pritarta, 34… Ne, atsiprašau.
Dėl 34 straipsnio yra Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas pritarė. Taip, pirmininke?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, komitetas pritarė, pastaba labai smulki. Vietoj žodžių „prieš skelbdami“ įrašyti „prieš skelbiant“.
PIRMININKAS. Galime pritarti komiteto pritarimui? Galime. Ir visam 34 straipsniui? Ačiū, pritarta.
Dėl 35 straipsnio yra taip pat Seimo nario A. Skardžiaus pataisa, kuriai komitetas pritarė… Man sufleruoja, kad 28 straipsnį jau priėmėme, tik dėl 35 straipsnio, kadangi iš to išeina. Reikėtų pritarti, taip?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip.
PIRMININKAS. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime. Ačiū. Visam 35 straipsniui galime su pataisa? Pritarta. 36 straipsniui galime? Pritarta. 37 straipsniui galime? Pritarta. 38 straipsniui galime? Pritarta. 39 straipsniui galime? Pritarta. 40 straipsniui pritarta, 41 straipsniui pritarta, 42 straipsniui pritarta, 43 straipsniui pritarta, 44 straipsniui pritarta, 45 straipsniui pritarta, 46 straipsniui pritarta.
Atsiprašau. Dėl 46 straipsnio jau yra pataisa. Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas pritarė. Taip, pirmininke?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, komitetas pritarė. Pastaba labai smulki – įrašyti žodį „informacija“.
PIRMININKAS. Iš esmės redakcinio pobūdžio. Galime bendru sutarimu pritarti? Galime.
Dar viena Teisės departamento pastaba, pirmininke, dėl to paties straipsnio.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Šiai pastabai nepritarta, nes atsižvelgiama į susiformavusią ydingą praktiką, kai į nepatikimų tiekėjų sąrašus įtraukti subjektai, įsteigę analogišką veiklą vykdančius juridinius asmenis, ir toliau dalyvauja viešuosiuose pirkimuose ir taip jie gali išvengti atsakomybės už pažeidimus.
PIRMININKAS. Ačiū. Galime pritarti Teisės departamento… atsiprašau, komiteto nuomonei? Galime.
Dar viena Teisės departamento, gerbiamas kolega.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Čia yra labai smulki pastaba, kuriai komitetas pritaria – vietoj „bankrutavęs“ yra žodis „nemokus“.
PIRMININKAS. Ar pritariame pritarimui? Pritariame.
Taip pat yra dar viena Teisės departamento. Taip pat komitetas pritaria, taip? Irgi iš esmės redakcinė. Prašau, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, pastaba lygiai taip pat yra redakcinė, tiesiog suvienodiname žodžius.
PIRMININKAS. Kolegos, ar galėtume bendru sutarimu 46 straipsnį su visomis pataisomis? Ačiū. Pritarta.
47 straipsnis. Galime pritarti? Pritarta. 48 straipsniui galime pritarti? Pritarta. Dėl 49 straipsnio turime pataisų. Seimo narys kolega A. Skardžius pateikė. Prašau, Artūrai. Komitetas nepritarė. Tuoj įjungsime.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). (…mikrofoną.) Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Išties labai aktuali situacija, kada viešųjų pirkimų praktika rodo, kad dalyviai siekia remtis kitų asmenų patirtimi net ir tais atvejais, kai pagal viešojo pirkimo sutartį šie asmenys nevykdys, jau iš anksto žinoma – jokių įsipareigojimų. Tai skatina nesąžiningų tiekėjų, kurie jau, tarkim, bankrutavo arba įtraukti į juoduosius sąrašus, kaip paslaugos teikėjų, dalyvavimą konkursuose, ir mes nesiimame jokių, neįtraukiame saugiklių. Aš nesuprantu, kodėl komitetas šiai pataisai nepritarė. Tai išties taupytų nemažas viešąsias lėšas vien dėl to, kad jais nebūtų galima remtis laimint konkursus. Aš siūlyčiau, gerbiami kolegos, pritarti šiai pataisai, nes tai yra saugiklis. Ačiū.
PIRMININKAS. Pirmiausia, kolegos, turime išsiaiškinti, ar turime 29 balsų paramą, kad svarstytume šią pataisą. Prašom balsuoti. Prašau. Kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote, kad svarstytume A. Skardžiaus pataisą, kurią neseniai jis pristatė. Komitetas nepritarė, bet tuoj pat pirmininkas išdėstys argumentus. Nėra. Nesvarstome.
Dar dėl šio 49 straipsnio yra Teisės departamento. Komitetas pritarė. Prašom, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Teisės departamento siūlymui yra pritarta tiesiog įterpiant žodžius „perkančiosios organizacijos“. Galime pritarti? Pritariame visam 49 straipsniui. Bendru sutarimu galime? Galime. Ačiū.
50 straipsniui galime pritarti? Galime. 51 straipsnis. Pritariame? Pritariame. Dėl 52 straipsnio turime pataisų. Yra Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas pritarė. Pirmininke, prašom.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Pastaba vėlgi labai smulki – žodžių pakeitimas: „informacijos nuslėpimas“ keičiama į „melagingos informacijos pateikimas“.
PIRMININKAS. Galime bendru sutarimu pritarti pritarimui? Ačiū. Dar viena pastaba dėl to paties straipsnio.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip pat pastaba smulki, įterpiant žodį „informacija“. Komitetas pritarė Teisės departamento pastabai.
PIRMININKAS. Galime pritarti, kolegos? Ir ar galime bendru sutarimu pritarti 52 straipsniui? Ačiū. Pritarta. Dėl 53 straipsnio taip pat turime Teisės departamento pataisą, kuriai komitetas pritarė. Prašau, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas pritarė Teisės departamento pataisai – žodžiai „kompetentingos institucijos“ keičiami „sertifikavimo įstaigos, sertifikavimo įstaigų“.
PIRMININKAS. Ačiū, pirmininke. Ar sutinkame su tokia nuomone? Sutinkame. Ar galime pritarti bendru sutarimu 53 straipsniui? Ačiū. Pritarta. 54 straipsniui galime pritarti? Pritarta. Dėl 55 straipsnio taip pat turime Seimo nario kolegos A. Skardžiaus pataisą, kuriai komitetas pritarė iš dalies. A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Aš pritariu pritarimui iš dalies. Ačiū. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Kolegos, gal galime bendru sutarimu, kad mes svarstome? Pirmininke, prašom, tada jūsų nuomonė.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas pritarė A. Skardžiaus siūlymui iš dalies. Viskas kaip ir išdėstyta, kad būtent…
PIRMININKAS. Kolegos, galime pritarti bendru sutarimu? Pritariame.
Dar viena Seimo narių V. Simuliko, D. Gaižausko, K. Smirnovo, A. Šimo, R. Karbauskio, I. Šiaulienės.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Analogiška.
PIRMININKAS. Analogiška?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Galime pritarti, kolegos? (Balsai salėje) Aišku, yra 29, kurie palaiko. Taip, pritariame bendru sutarimu. Ir pritariame komiteto nuomonei pritarti iš dalies, taip? Ačiū.
Kolegos, ar galime bendru sutarimu pritarti 55 straipsniui? Ačiū. Ar galime pritarti taip pat 56 straipsniui? Pritarta. Dėl 57 straipsnio turime pataisų. Taip pat yra A. Skardžiaus pataisa, kuriai komitetas nepritarė. A. Skardžius. Prašau.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Labai analogiška pataisa, kuriai buvo pritarta iš dalies. Tik šiuo atveju yra kalbama apie neįprastai mažą pasiūlytą kainą. Būtent yra žaidžiama darbuotojų atlyginimais, nurodomi specialistų atlyginimai, kurie labai skiriasi nuo rinkos kainos. Todėl mano pastabų esmė ir buvo tokia, kad būtų ne mažesnė nei vidutinis tos srities ir kvalifikacijos specialistams mokamas atlyginimas, ir tiekėjams nepateikia savo siūlymų, kad būtų orientuoti į vidutinį atlyginimą, kad nebūtų žaidžiama atlyginimų sąskaita laimint konkursus. Ačiū.
PIRMININKAS. Kolegos, ar turime 29 Seimo narių paramą, kad svarstytume šią pataisą? Prašau balsuoti dėl paramos svarstyti A. Skardžiaus pataisą dėl 57 straipsnio. Taip, yra 36.
Prašau, pirmininke, jūsų komitetas nepritarė. Prašau.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Pirmiausia buvo konsultuotasi su Europos Komisijos viešųjų pirkimų politikos srities ekspertais ir pagal šias konsultacijas tokio pobūdžio reikalavimas yra nesuderinamas su pagrindiniais Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo principais.
Antra. Tai yra nesuderinama su direktyva.
Trečia. Pažymėtina, kad problema dėl per mažų darbuotojams mokamų atlyginimų yra sprendžiama, nes anksčiau iš dalies jau pritarta Seimo nario A. Skardžiaus siūlymui. Šis siūlymas prieštarauja įstatymo Nr. XIIIP-3750(4) 55 straipsnio 1 daliai, nes ten yra nurodoma, kad leidžiama mokėti didesnes nei minimali alga, o čia mes jau apibrėžiame, kad ne mažesnes nei vidutinę. Tai kaip ir netektų prasmės.
PIRMININKAS. Primenu, kad svarstome A. Skardžiaus pataisą. Ar V. Simulikas nori kalbėti už? Prašau.
V. SIMULIK (LVŽSF). Dėkoju, pirmininke. Aš noriu atkreipti dėmesį, kad ir mes pasiūlėme labai panašią pataisą. Ten gal skiriasi 1,…
PIRMININKAS. Taip.
V. SIMULIK (LVŽSF). Atkreipiu dėmesį. Mieli kolegos Seimo nariai, manau, ne vienas susidūrėte savivaldybėje, kad kai vyksta konkursai, yra skaičiavimo metodika, kokia maždaug yra projekto vertė. Jeigu ta metodika yra bloga, ją seniai reikėjo pakeisti, bet kai yra metodika, ateina įmonė ir laimi 30 % pigesne kaina, yra direktorius ir buhalteris… O iš kur kiti darbuotojai? Iš darbo biržos papigiaiskai arba išvis be kvalifikacijos. Ne viena savivaldybė yra nukentėjusi. Bent Šiaulių rajone mes tikrai turime istoriją. Įmonė laimėjo konkursą, iškasė griovius, sudėjo vamzdžius ir bankrutavo, ir savivaldybė iš savo pinigų turėjo pabaigti. Gal atkreipkite dėmesį? Ir dėl renovacijų tas pats galioja. Jeigu jau įmonė rodo tokią mažą kainą, tegul ir rodo, kad iš tikrųjų turi kvalifikuotus darbuotojus, kad jiems moka mažus atlyginimus ir jie labai gerai dirba. Elementari patikra įrodant, kad tavo darbuotojai kvalifikuoti. Nematau problemos.
PIRMININKAS. Ačiū. Viskas. Ačiū, gerbiamas kolega.
Balsuojame. Kas pritariate Seimo nario A. Skardžiaus pataisai, kas jai pritariate, balsuojate už. Primenu, kad komitetas nepritarė. Kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsavimas pradėtas. Gerbiamieji kolegos, balsavo 86 Seimo nariai: už – 42, prieš – 13, susilaikė 31. Nepritarta.
Dabar, gerbiamieji kolegos, ar galime bendru sutarimu pritarti 57 straipsniui? Ačiū, pritarta. 58 straipsnis. Pritarta. 59 straipsnis. Pritarta. 60 straipsnis. Pritarta. 61 straipsnis. Pritarta. 62 straipsnis. Pritarta. 63 straipsnis. Pritarta. 64 straipsnis. Pritarta. 65 straipsnis. Pritarta. 66 straipsnis. Pritarta. 67 straipsnis. Pritarta. Kolegos, iki 74 straipsnio nėra pataisų, gal galime visiems pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Ačiū, palengvinote darbą.
74 straipsnis. Kolegos, yra Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba. Komitetas pritarė. Taip, pirmininke?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, pritarta. Labai smulki pastaba. Vietoj skaičiaus „39“ įrašytinas skaičius „40“.
PIRMININKAS. Galime pritarti komiteto nuomonei? Pritarimui pritariame. Tada 74 straipsniui pritarta bendru sutarimu. 75 straipsnis. Galime pritarti? Pritarta. 76 straipsnis. Taip pat. 77 straipsnis. Taip pat. 78 straipsnis. Taip pat. 79 straipsnis. Taip pat. 80 straipsniui galime pritarti? Ne, negalime. Yra pataisa. Seimo kanceliarijos Teisės departamentas turi pastabą. Pirmininke, komitetas pritarė, taip?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, komitetas pritarė. Teisės departamentas pažymėjo, kad jų siūlymas dar geriau atitiktų direktyvą, todėl tam komitetas pritarė.
PIRMININKAS. Kolegos, galime pritarti komiteto nuomonei bendru sutarimu? Pritariame. Tada visam 80 straipsniui pritariame bendru sutarimu. Ačiū.
Dabar ar galėtume pritarti nuo 81 straipsnio iki 89 straipsnio bendru sutarimu, kad nereikėtų vardinti? Ačiū.
Dėl 89 straipsnio taip pat yra A. Skardžiaus pataisa. Gerbiamasis kolega, prašom. Komitetas nepritarė. Prašom pristatyti savo.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Įjunkite! Ačiū, pirmininke. Pataisos esmė ir dėl ko mes susiginčijome su Viešųjų pirkimų tarnyba komitete, kad sutartys, ypač inžinerinių statybos pirkimo darbų, būtų rengiamos vadovaujantis FIDIC, t. y. Tarptautinės inžinierių konsultantų federacijos, patvirtintomis standartinės sutarties sąlygomis ir keičiamos pagal tas sąlygas. Bet labai keistas buvo Viešųjų pirkimų tarnybos paaiškinimas, kad jeigu sutartis nesudaryta pagal FIDIC, jos ir negalima keisti pagal FIDIC. O kada sudaroma pagal FIDIC reikalavimus, tai jos gali būti keičiamos ne pagal FIDIC reikalavimus. Esant tokiai netvarkai ir nekeisdami reglamentavimo, mes viešuosius finansus mėtome vėjais. Atkreipiu jūsų dėmesį, tai absoliutus nonsensas, Viešųjų pirkimų tarnybos neveiklumas ir sistemos, na, sakykime, švelniai tariant, neveiksnumas. Siūlau, gerbiamieji kolegos, tikrai pritarti šiam siūlymui, nes tai taupys viešuosius finansus. Labai jums ačiū.
PIRMININKAS. Pirmiausia patikrinsime, ar turime 29 Seimo narius, kurie siūlo svarstyti šią pataisą. Prašau balsuoti. Kas siūlo svarstyti Seimo nario A. Skardžiaus pataisą dėl 89 straipsnio, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko.
Lygiai 29. Komiteto pirmininkas, komitetas nepritarė. Prašom, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas siūlo nepildyti įstatymo projekto 89 straipsnio 1 dalies 1 punkto būtent šia nuostata. Pirmiausia tai laikoma, kad Tarptautinės inžinierių konsultantų federacijos patvirtintos standartinės sutarčių sąlygos dėl pakeitimų gali prieštarauti būtent Europos Sąjungos teisei ir aiškiai numatytas šis pakeitimas vėliau Europos Sąjungos Teisingumo Teisme gali būti aiškinamas kiek kitaip, ir kiltų rizika, kad pagal nacionalinę teisę būtų netiksliai interpretuojama būtent direktyvinė sąvoka.
PIRMININKAS. A. Skardžiui negaliu leisti kalbėti už. Prieš – E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Aptarinėjome mes komitete. Aš galėčiau sakyti lyg ir geras, šventas A. Skardžiaus noras sugriežtinti visus pakeitimus, kurie vyksta sutarties vykdymo metu, bet negalime mes paimti FIDIC tam tik tikrų standartų ir pradėti juos taikyti sutarties vykdymo metu, jeigu pati sutartis nebuvo pradėta ir sudaryta pagal FIDIC standartus. Čia yra problema. Mes siūlėme gal tokią tarpinę formuluotę: jeigu sutartis pasirašyta remiantis FIDIC standartais, tai, natūralu, ir visi pakeitimai turėtų būti daromi. O dabar nėra reikalavimo sudaryti sutartį remiantis tais standartais, tačiau pakeitimus ar pataisymus siūloma daryti remiantis tik šitais standartais. Na, truputį logikos pritrūksta ir neišeina pritarti.
PIRMININKAS. Ačiū. Balsuojame, kolegos. Kas pritariate, pabrėžiu, A. Skardžiaus pataisai dėl 89 straipsnio, kuriai komitetas nepritarė, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsavimas dėl pataisos pradėtas. Prašom balsuoti.
Gerbiamieji kolegos, balsavo 93 Seimo nariai: už – 25, prieš – 28, susilaikė 40. Nepritarta. Kolegos, galime bendru sutarimu pritarti 89 straipsniui? Ačiū. Pritarta. Ir dar iki 95 straipsnio, nes dėl jų nėra, 91, 92, 93, 94 straipsniams pritariame. Dėl 95 straipsnio yra Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabų. Pirmininke!
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas vienbalsiai pritarė Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaboms, kaip yra išdėstyta.
PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, galime pritarti komiteto nuomonei bendru sutarimu? Ir visam 95 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Ačiū. 96 straipsniui galime pritarti? Galime. 97 straipsniui? Pritariame. 98 straipsniui? Pritariame. 99 straipsniui? Pritariame. 100 straipsniui? Pritariate. Dėl 101 straipsnio taip pat yra Seimo kanceliarijos Teisės departamento pataisa. Komitetas pritarė. Pirmininke, prašom.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip pat komitetas vienbalsiai pritarė šiam siūlymui tokiam, kaip išdėstyta straipsnyje, ir išbraukė perteklinius žodžius.
PIRMININKAS. Kolegos, galime bendru sutarimu pritarti? Pritariame. Ir dėl viso 101 straipsnio? Ačiū. Pritarta. 102 straipsniui galime pritarti? Pritariame. Dėl 103 straipsnio taip pat yra Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas pritarė. Prašom, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, komitetas pritarė vienbalsiai, įterpdamas, kad neprivaloma nagrinėti pretenzijų, teikiamų…
PIRMININKAS. Kolegos, galime pritarti komiteto pritarimui? Ačiū, pritarta. Dėl viso 103 straipsnio? Pritariame. 104 straipsniui? Pritariame. 105 straipsniui? Pritariame. 106 straipsniui? Pritariame. 107 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. (Balsai salėje) Ir visam naujos redakcijos 1 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Pritarta. (Balsai salėje)
Dabar pereiname prie 2 straipsnio, 116 puslapis, kas stebite įdėmiai, čia jau pabaiga. 2 straipsnis, kolegos. Taip pat yra Seimo nario A. Skardžiaus pataisa. Prašom, kolega. Tuoj įjungsime. Nespėja technika. Prašau.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Dėl kurio straipsnio, gerbiamasis pirmininke?
PIRMININKAS. Dėl 2 straipsnio, čia jau pati pabaiga.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Čia, kur jau pritarta.
PIRMININKAS. Pirmininke, gal jūs tada, bus greičiau?
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Čia FIDIC buvo dėl 2 straipsnio.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip.
PIRMININKAS. Pasiūlymų vertinimas ir palyginimas čia.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Tai čia…
PIRMININKAS. Gal jūs sutinkate su tokia nuomone?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Čia kur buvo pritarta, tik jūsų vėlesnė įsigaliojimo data.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Taip, taip.
PIRMININKAS. Pritariate. Aišku, nereikia. Ačiū.
3 straipsnis. (Balsai salėje) Bendru sutarimu galime pritarti 2 straipsniui? Galime. Ačiū.
Kolegos, dėl 3 straipsnio yra Seimo narių A. Bilotaitės, I. Šimonytės pataisa. Gal I. Šimonytė gali? Komitetas pritarė iš dalies. I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Taip, ačiū. Man visiškai tinka, kaip komitetas atsižvelgė. Labai dėkoju. Šita nuostata yra reikalinga, nes vidaus sandoriai lieka, tačiau jų sąlygos keičiamos ir griežtinamos. Kad tos sutartys, kurios yra sudarytos neterminuotai arba labai ilgiems laikotarpiams, ko tikrai praktikoje yra, turėtų apibrėžtą galiojimo laikotarpį. Šitas galiojimo laikotarpis yra pasiūlytas iš ankstesnės Ekonomikos komiteto formuluotės, kurios buvo svarstymo stadija. Būtų gerai taip ir suderinti.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūs pristatėte. Prieš – E. Pupinis. Atsiprašau Edmundo. Prieš tai norėtume išgirsti komiteto nuomonę.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas pilnai pritarė ir tik šiek tiek…
PIRMININKAS. Pilnai ar iš dalies parašyta?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Pritarė iš dalies, nes buvo pakeista data, iki kada tie sandoriai gali galioti.
PIRMININKAS. Ačiū. Prašom, E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamieji kolegos, iš esmės mes kai kurias įmones, ypač savivaldybių, įstumsime į naujas tam tikras sąlygas. Ir tos įmonės, vykdydamos normalią savo veiklą, yra pasiėmusios…
PIRMININKAS. Gerbiamasis kolega, jūs kalbate dėl pataisos ar dėl viso?
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ne, dėl pataisos. …yra pasiėmusios tam tikras paskolas ir, tarkime, jeigu bus joms tokios sąlygos, kada turės pasibaigti tos sutartys, faktiškai savivaldybės, kurios garantavusios tam tikras paskolas, bus pakabintos su nemažomis problemomis. Taip pat mes faktiškai dėl šio pakeitimo įvesime tam tikrą problemą, nes įmonės iš esmės negalės toliau vykdyti savo veiklos, atsinaujinti imdamos naujas paskolas. Iš tikrųjų toks pakeitimas paprasčiausiai pridės problemų, ir vėlgi tai tas pats vidaus sandorių naikinimo kelias ir savivaldybių įmonėse.
PIRMININKAS. Už – A. Bilotaitė.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, 5,5 % vidaus sandorių yra sudaryti trejų–ketverių metų laikotarpiui, 3,4 % vidaus sandorių sudaromi ketverių–šešerių metų laikotarpiui ir 0,1 % yra sudaryti neterminuotam laikotarpiui. Kadangi mes Seime jau apsisprendėme, kad lieka vidaus sandoriai, bet atsirado nuostata, kad savivaldybių įmonėms yra taikomi tam tikri reikalavimai sudarant vidaus sandorius, tai manau, kad būtų teisinga, kad tos sutartys būtų peržiūrimos. Ir mes siūlome protingą laikotarpį, tai yra 1,5 metų.
Manau, kad turėtų būti visiems vienodos žaidimo taisyklės, negali būti daromos išimtys, kad vienų įmonių yra išskirtinės galimybės, o kitų ne. Jeigu esame principingi, tą ir pademonstruokime.
PIRMININKAS. Kolegos, balsuojame dėl šio straipsnio už komiteto nuomonę. Kas pritaria komiteto nuomonei, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko. Balsavimas pradėtas. Jeigu prieš, tai prieš komiteto nuomonę, nes autoriai sutiko su komitetu. Kas pritaria komiteto nuomonei (autoriai jai pritaria), balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko. (Triukšmas salėje) Kolegos, balsavimas pradėtas. Labai daug triukšmo.
Gerbiamieji kolegos, balsavo 99 Seimo nariai: už – 79, prieš – 8, susilaikė 12. Pritarta.
Gerbiamieji kolegos, ar galime bendru sutarimu pritarti 3 straipsniui? Pritarta. Ačiū.
Kolegos, motyvai dėl viso įstatymo. Už pirmasis – J. Jarutis.
J. JARUTIS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Ypač norėčiau pasisakyti dėl 10 straipsnio, kadangi nugalėjo racionalus mąstymas ir savivaldybėms paliko išimtinę teisę turėti vidaus sandorius. Aš suprantu, kad norėjosi, bent jau kaip buvusiam savivaldos atstovui, kad tos galimybės būtų šiek tiek lengvesnės, bet, manau, yra pliusas, kad liko.
Dėl 10 straipsnio įvairios insinuacijos, galbūt paveiktos didžiųjų miestų savivaldybių, bet pats, kaip iš provincijos, tikrai žinau, kad kartais užtikrinti viešąsias paslaugas, kurių prievolė yra savivaldai, nebūtų galimybių, jeigu neliktų viešųjų sandorių. Keletas pavyzdžių, kada verslas ir savivaldybės įmonė, konkuruodama, na, ne konkuruodama… šilumos ūkyje… pavyzdžiui, Ignalina ir Biržai: šilumos kaina skiriasi dvigubai. Tiesiog kviečiu kolegas palaikyti, bendrai pritarti visam sprendimo projektui ir dar kartą ačiū už tai, kad savivalda turės galimybių daryti viešuosius sandorius.
PIRMININKAS. Prieš – A. Bilotaitė.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Gerbiamieji kolegos, tikrai reikia pasakyti, kad šiame Viešųjų pirkimų įstatyme yra daug gerų dalykų, tačiau pagrindinis dalykas – vidaus sandoriai, kurie yra tapę landa korupcijai, deja, liko. Taip pat reikia pažymėti, kad atsiranda diskriminacinė nuostata. Mes uždraudėme valstybės valdomoms įmonėms vykdyti vidaus sandorius, bet palikome tokią galimybę savivaldybėms.
Ką rodo skaičiai? Skaičiai rodo, kad savivaldybės vidaus sandoriams išleidžia 200 mln. eurų. 200 mln. – tai didelė suma ar maža suma? Teko girdėti argumentų, kad čia nedideli pinigai. Mano nuomone, tai yra dideli pinigai. Ir tuo labiau kad Konkurencijos taryba aiškiai yra pasakiusi savo tyrimuose, kad naudodamos vidaus sandorius savivaldybės įmonės tikrai užkelia kainas ir paslaugos dėl tokių sandorių pabrangsta nuo 5 iki 100 %. Dėl to nukenčia gyventojai. Kolegos, aš tikrai manau, kad po šio įstatymo priėmimo inicijuosime kreipimąsi į Prezidentę, kad ji vetuotų šį įstatymo projektą.
PIRMININKAS. Už – R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, gerbiamasis posėdžio pirmininke. Iš tikrųjų negaliu nepritarti Agnės išsakytoms mintims dėl vidaus sandorių, bet tai yra mažas žingsnelis į priekį. Bet balsuoju už tai, kad parodyčiau valdančiajai daugumai, ir savo frakcijoje šiandien už tai agitavau. Du nesutapimai. Prieš dvi savaites, tiksliau, tris savaites, ateina su miškų urėdijų reforma. Premjeras pristato savo frakcijoje ir valstiečiai beveik vienbalsiai, plodami katučių, sako, taip, reformos reikia, korupcija, nesąžiningumas ir t. t., ir t. t., išdėsto. Ką mes matome šiandieną? Užregistruotas pasiūlymas dėl vidaus sandorių. Tą pačią korupciją, tas pačias landas įteisina jie patys, balsuodami prieš tokias pataisas.
Niekaip aš nesuvokiu logikos šito Seimo ir Valstiečių frakcijos referentų, kurie parengė medžiagą patiems valstiečiams. Kaip jūs prieš tris savaites ardėte urėdijas, vadovaujami premjero, sakydami, kad tai yra nusikaltimas, korupcija, yda ir blogybės, šiandieną jūs tą patį tvirtinate, balsuodami už vidaus sandorius. Mūsų frakcijos kai kurie nariai tikrai balsuoja už, vien norėdami parodyti, kaip jūs negebate savarankiškai priimti sprendimų, o kažkas jums bando nurodyti ir primesti valią.
Mielieji kolegos, to dar nėra buvę! Aš tikrai jums sakau, įeis į istoriją antradienį jūsų balsavimas dėl Ekonomikos instituto. Jūs patys, manau, po dviejų mėnesių atnešite ir užregistruosite. Lygiai tas pats čia su šiuo balsavimu. Viena darote, kita sakote, tai tokie rinkimų pažadai. Ne veltui vakar jūsų pirmininkas R. Karbauskis diagnozavo S. Skverneliui tam tikrą ligą ir, matyt, A. Veryga valandą frakcijoje jį masažavo arba teikė psichologines konsultacijas, nes, ko gero, pats S. Skvernelis nesupranta…
PIRMININKAS. Kolega, į temą kalbėkite.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). …kas vyksta.
PIRMININKAS. Gerbiamasis kolega, kalbėkite į temą. N. Puteikis – prieš.
N. PUTEIKIS (LVŽSF). Nesutinku su gerbiamuoju R. Žemaitaičiu. Valstiečiai čia jokios klastos neorganizavo, tiesiog dalis jų nuoširdžiai tiki geraisiais merais. Jie per mažai matę koncesijų sutarčių, kurios yra apgaulingos ir skirtos politiniams partneriams papirkti. Jie per mažai matę savivaldybės įmonių, kuriose pavaduotojais skiriami koalicijos partneriai, kad galėtų maitintis iš biudžeto visiškai be reikalo. Jie pernelyg mažai matę algų, kurios nustatomos, pavyzdžiui, regioniniuose atliekų centruose politikams, kurie tenai įsūdomi merų geležine valia. Jie tiesiog nuoširdžiai klysta ir jokios klastos čia nėra.
Aš noriu juos apginti, aš esu jų frakcijoje ir aš tai matau. Tikiuosi, kad, kai Prezidentė vetuos, mes sugrąžinsime tuos paklydėlius valstiečius į doros kelią, ir tie žmonės, kurie tikėjosi permainų Lietuvoje ir balsavo už valstiečius būtent dėl permainų ir sąžiningumo antikorupcijos srityje, galės pamatyti, kad valstiečiai tą klaidą ištaiso.
Antras argumentas, kodėl aš agituoju balsuoti prieš šitą įstatymą. Vis dėlto dabar jau visų partijų atstovai, įskaitant ir mane, dauguma mūsų nuolat kalbame, kad viešus pirkimus laimi firmos apgaule, įrašydamos į viešųjų pirkimų dokumentus eilutėje „alga“, pavyzdžiui, 100 eurų. Kitaip tariant, firmos rodo, kad įvykdys viešąjį pirkimą, sutartį įvykdys faktiškai dirbdami nemokamai. Tai yra klasta, mes tą klastą smerkiame, bet kad balsuotume už tą pataisą, kuri garantuotų, kad tos firmos, kurios sąžiningai dirba, kurios nustato didesnį negu vidurkis arba minimumas atlyginimą, kad mes suteiktume joms galimybę sąžiningai laimėti. Šiandien jūs kažkodėl nubalsavote prieš. Pritrūko dviejų valstiečių balsų.
PIRMININKAS. Laikas!
N. PUTEIKIS (LVŽSF). Taigi visos viltys į Prezidentės veto ir ištaisykime tas klaidas po to, kai Prezidentė vetuos.
PIRMININKAS. Už – A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Na, šiandien nubalsavome už įstatymą. Galbūt negausime baudos, kad vėluojame direktyvą perkelti. Dveji metai. Per tą laiką vidaus sandoriai, kurie prasidėjo, beje, 2011 metais, atsirado nauja viešųjų finansų grobstymo ir piktnaudžiavimo jais forma… Šiandien turbūt bus padėtas taškas. Bet aš nesuprantu dviejų kolegių, kurios teikia pataisą. Tai gerbiamos A. Bilotaitės ir gerbiamos I. Šimonytės, kad sandoriais dar būtų galima dvejus metus žaistis, ir taip jau dešimčiai metų į priekį vidaus sandoriai, būtent pradėjus svarstyti naują teisinį reglamentavimą perkelti direktyvą, sakykime, į lietuvišką reglamentavimą… Štai atsirado šešerių, dešimties metų sandorių sudarymo terminas. Juos reikia baigti su įstatymų įsigaliojimu. Tačiau štai tas nenoras žaisti, ypač ginant valstybės įmones, kurios, ne paslaptis, visiems žinoma, sudariusios sutartis per ofšorines kompanijas, per Bermudus, Kiprą ir kitas, sėkmingai plauna viešuosius finansus ir žmonių pinigus. O suma nemaža – 5 mlrd. eurų kas metai. Todėl man kelia nuostabą valstiečių pozicija – nenori, kad žmonės gautų bent jau skirstant darbus iš viešųjų finansų, iš tų 5 mlrd., bent jau minimalų arba vidutinį atlyginimą įmonėms dalyvaujant konkursuose. Čia tai tikrai niekaip negaliu suprasti. Bet yra nedidelis žingsnelis į priekį ir turbūt išvengsime baudos.
Jeigu dar diskutuotume, tai jo susilauktume greičiausiai netrukus. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Prieš – R. Martinėlis. R. Martinėlis. Prašom.
R. MARTINĖLIS (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Nenoriu kartoti argumentų prieš vidaus sandorius, išsakytų kolegų. Vidaus sandorių palikimas išimtinai savivaldybėms yra tikrai perteklinis dalykas, negaliu pritarti visam įstatymui. Todėl aš siūlau balsuoti prieš, kolegos.
PIRMININKAS. Ačiū. Už – E. Pupinis. Prašom, kolega. E. Pupinis. Prašom įjungti.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas pirmininke, gerbiamieji kolegos, iš tiesų sandorių ribojimas per datas šiek tiek sudarė tam tikros sumaišties, tačiau šis įstatymas vis tiek yra pozityvus, sugrįšite į savivaldybes, galbūt dar pasikalbėsite su vietos valdžia ir tarybomis. Nemanau, kad mes turime būti gudresni už visą senąją Europą, kur net Europos direktyvose leidžia savivaldybėms turėti vietos sandorių, nes visi supranta, kad savivaldybių įmonės nėra orientuotos gauti pelno, jos yra orientuotos į bendruomenės poreikius ir valdo savivaldybių turtą. Todėl turbūt ir esame įsitikinę, kad toks vietos bendruomenės dirbantis turtas, o kartu ir įmonės turi būti saugomos vien todėl, kad konkurencinėje ekonominėje sistemoje išliktų kaip piliečiams paslaugas teikianti struktūra, kuri neutralizuoja rinkos koncentracijos interesus, yra socialiai orientuotas ekonomikos rinkos dalyvis. Iš tiesų, manyčiau, mes dar nepasimokėme, kai pasitikėjome rinkos ekonomika ir atidavėme kai kurias energetikos įmones, ypač šilumos tinklus.
Gerai, kad kai kurios savivaldybės dar sugebėjo išsaugoti, nors lygiai tas pats buvo sakoma mums, kad rinka sureguliuos kainas, komisija taip pat sureguliuos kainas. Deja, pamatėme per daug laiko, kad vis dėlto niekas nesureguliuoja, išskyrus pačios savivaldybių tarybos, prižiūrinčios pačias įmones, investuojančios ir taip skatindamos juos siekti ekonominio, bet socialiai orientuoto efekto. Tikrai galime pritarti, tačiau manau, kad tas ribojimas, data pridirbs tam tikrų problemų įmonėms, kurios ir toliau nori investuoti, nori skolintis, bet to negalės, nes bankai tokioms įmonėms, kurioms nėra garantuotas tolesnis gyvavimas, paprasčiausiai neduos paskolų.
Manyčiau, dar turėsime grįžti ir prie šio įstatymo projekto.
PIRMININKAS. Prieš – K. Pūkas.
K. PŪKAS (MSNG). Ačiū posėdžio pirmininkui. Aš norėčiau pateikti tokį realų vaizdelį, kaip tai vyksta su savivaldybės vidaus sandoriais. 2005 m. rugsėjo 25 d. Kauno miesto tarybos sprendimu Nr. T493 savivaldybės įmonė „Kauno gatvių apšvietimo elektros tinklai“ pertvarkyta į uždarąją akcinę bendrovę „Kauno gatvių apšvietimas“. Veiklos sritys buvo tokios: miesto gatvių ir kitų objektų apšvietimo paslauga, apšvietimo tinklų įrengimas, mechanizmų nuoma.
Kauno miesto savivaldybės vidaus sandoriai su savo kontrolierių bendrove 2012 metais bendrovės veiklą papildė šviesoforų priežiūros paslauga. Analogiškai 2013 metais bendrovė savivaldybės veiklą papildė šviesoforų įrengimo ir rekonstrukcijos paslauga. O jau 2016 metais Kauno miesto savivaldybė savo UABʼo veiklą papildė kelio ženklų įrengimo ir priežiūros, greičio matavimo sistemų priežiūros, taip pat želdinių priežiūros paslaugomis. Suprantama, kad šios paslaugos Kauno miesto savivaldybei yra gyvybiškai būtinos ir todėl jos buvo atimtos iš tų žmonių, iš to verslo, kurie atliko. Ir buvo perduotos vadinamajai kontroliuojamai bendrovei.
Minėti gyvybiškai būtini Kauno miesto savivaldybė vidaus sandoriai su savo UABʼu leido savivaldybės administracijos direktoriui 2016 m. balandžio 21 d. įsakymu Nr. A1138 paskirstytiną pelną, kur kalbėjo, kad pelno nesiekia, 250 tūkst. 708 eurus paskirstyti taip (kur tie pinigai nueina): 79 tūkst. 917 eurų skirti į rezervą labdarai paremti ir paramai; 50 tūkst. skirti dividendams, o gyventojams, apie ką kalbate, 2 tūkst. 361 euras skirtas darbuotojų premijoms, pašalpoms, socialinėms ir kultūrinėms reikmėms.
PIRMININKAS. Laikas, kolega!
K. PŪKAS (MSNG). Aš manau, kad vienas konkretus pavyzdys…
PIRMININKAS. Ačiū. Gerbiamieji kolegos, balsuojame dėl Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimo projekto Nr. XIIP-3750. Kas palaikote šį įstatymo projektą po visų apsvarstymų, pataisų, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsavimas pradėtas.
Priėmimas. Prašom, gerbiamieji kolegos, Mykolai Majauskai ir Ingrida, labai garsiai kalbate. Balsavimas pradėtas.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 104 Seimo nariai: už – 86, prieš – 7, susilaikė 11. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.38 val.
Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo projektas Nr. XIIP-3751(4)ES (priėmimas)
Kitas darbotvarkės klausimas 1-5b – projektas Nr. XIIP-3751. Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto… (Dėl vedimo tvarkos. Tuoj, tik paskelbsiu.) ir kitų įstatymo projektas. Taip pat priėmimas. Pranešėjas – V. Sinkevičius, komiteto pirmininkas. I. Šimonytė – dėl vedimo tvarkos turbūt arba replika. Prašom, Ingrida Šimonyte.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Aš ne dėl vedimo tvarkos, o repliką po balsavimo, nes vienas kolega paminėjo mūsų su Agne įregistruotą pataisą. Tai jeigu jau Seimas apsisprendė, kad vidaus sandoriai turi likti, bet turi likti griežtesnėmis sąlygomis, tai Seimas yra ne bananų bazė, o Lietuva yra ne bananų respublika ir vis dėlto pereinamasis laikotarpis turėtų būti normalus. Ir aš dar kartą primenu, kad šis pereinamasis laikotarpis buvo suformuluotas pagal Ekonomikos komiteto siūlymą, kaip jis buvo suredaguotas priimti. Tai tiek.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiama kolege. (Balsas salėje: „Šventa tiesa.“)
Prašom. Dar T. Langaitis. Prašom, kolega. T. Langaitis.
T. LANGAITIS (TS-LKDF). Prašau užfiksuoti balsą už, kortelė nesuveikė.
PIRMININKAS. T. Langaitis – už. Pirmininke, prašom.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Iš tiesų dauguma įstatymų yra analogiški, kadangi Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymas eina su Viešųjų pirkimų įstatymu, todėl visos pastabos yra analogiškos, ir lygiai taip pat komitetas joms pritarė arba pritarė iš dalies, arba neatsižvelgė, kaip ir prieš tai jau dėl mūsų svarstytų. Tik viena labai svarbi pastaba yra dėl, tuoj vieną sekundę, dėl 18 straipsnio. Kadangi Seimas paliko vidaus sandorius, todėl yra įregistruota mano paties, kad vidaus sandoriai būtų ir šiame įstatyme apibrėžti paraleliai, nes buvo įregistruota tik dėl vieno įstatymo Nr. XIIP-3750, kurį ką tik svarstėme, bet nebuvo įregistruota dėl Nr. XIIP-3751, dėl vandentvarkos, energetikos, pašto paslaugų ir transporto.
PIRMININKAS. Ačiū, pirmininke. Kolegos, einame pastraipsniui. Ar galime pritarti 1 straipsniui bendru sutarimu? Dėl 2 straipsnio yra Seimo Teisės departamento pastaba, komitetas pritarė. Pirmininke, prašom.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Tai analogiška, pertekliniai žodžiai „Lietuvos Respublika“ išbraukti taip, kaip ir buvo.
PIRMININKAS. Galime bendru sutarimu pritarti komiteto nuomonei? Galime. Ir taip pat dėl 2 straipsnio? Pritarta. Dabar, kolegos, ar galėtume pritarti, kad nevardinčiau straipsnių, iki pat 18 straipsnio? Galime pritarti bendru sutarimu?
Dėl 18 straipsnio mes jau turime pataisų. Tai yra, ką minėjo pats pirmininkas, jo pataisa. Prašau, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Kaip ir minėjau, pataisa yra lygiai tokia pati, kaip apibrėžiama ir prieš tai mūsų priimtame straipsnyje. Jie turi būti vienodi. Nebuvo įregistruota dėl šio įstatymo, nors dėl šio įstatymo turbūt yra daug svarbiau, kad energetikos, vandentvarkos sektoriuose ir būtų vidaus sandoriai.
PIRMININKAS. Kolegos, privalome jau dabar pritarti bendru sutarimu. Labai ačiū, kolegos. Dėl 18 straipsnio pataisą priėmėme. Dar viena pataisa. Komitetas nepritarė. Prašau, pirmininke, čia numeracija.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas tos pataisos tiesiog nesvarstė, kadangi buvo pritarta A. Nekrošiaus siūlymui išbraukti vidaus sandorius. Tačiau, jeigu dabar yra pritarta, tai komitetas pritaria šiam siūlymui.
PIRMININKAS. Pritaria. Galime pritarti pritarimui?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Numeracijos pakeitimas.
PIRMININKAS. Ačiū. Pritarta. Ir visam 18 straipsniui pritarta. 19 straipsnis. Pritariame. 20 straipsniui pritariame, 21 straipsniui pritariame, 22 straipsniui… Iki 27 straipsnio galime pritarti, kolegos?
Dėl 27 straipsnio yra Teisės departamento pastaba, komitetas pritarė. Prašom, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas pritarė vienbalsiai, taip, kaip ir išdėstyta straipsnyje.
PIRMININKAS. Kolegos, galime pritarti pritarimui? Pritarta. Ir visam 27 straipsniui pritarta. 28, 29, 30, 31 straipsniams pritarta.
32 straipsniui negalime pritarti, nes yra pataisa. 31 straipsniui pritariame. Seimo kanceliarijos Teisės departamento pataisa, komitetas pritarė. Prašom, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). 32 straipsniui analogiškai komitetas pritarė vienbalsiai, taip, kaip išdėstyta, nuorodą į 45 straipsnio 4 dalies 2 punktą pakeičiant į 46 straipsnio…
PIRMININKAS. Ačiū. Galime pritarti pritarimui? Pritariame. Ir visam 32 straipsniui pritariame. 33 straipsniui pritariame.
Dėl 34 straipsnio turime taip pat Teisės departamento pastabą. Komitetas pritaria. Prašom, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Pritarta vienbalsiai. Vėlgi patikslinant, kad vietoj formuluotės atitinkamose šio straipsnio dalyse įrašyta tikslesnė formuluotė „tik šio straipsnio 1 dalyje“.
PIRMININKAS. Ačiū. Galime pritarti, kolegos, pritarimui? Pritariame ir 34 straipsniui bendru sutarimu.
Dėl 35 straipsnio taip pat yra Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas nepritarė. Prašau, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Vėlgi analogiškai, kaip ir prieš tai svarstytame įstatyme, čia Seimo Ekonomikos komitetas nepritarė Teisės departamento pastabai, manydamas, kad tai būtų netikslus direktyvos perkėlimas ir Europos Sąjungos Teisingumo Teismo praktikoje bus išspręsta.
PIRMININKAS. Nėra norinčių kalbėti, kolegos. Ar galime balsuoti? Balsuojame dėl Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabos, kas jai pritaria – už, bet komitetas nepritaria. Atsiprašau, dėl Teisės departamento nebalsuojame. Mes pritariame komiteto nepritarimui, taip? Taip.
36 straipsniui galime bendru sutarimu, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45 straipsniams pritariame.
Dėl 46 straipsnio yra Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas pritarė.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas pritarė vienbalsiai. Vietoj 45 straipsnio įrašytas 46 straipsnis.
PIRMININKAS. Galime pritarti bendru sutarimu? Pritariame. Ir tada pritariame 46 straipsniui bendru sutarimu.
Dėl 47 straipsnio taip pat Teisės departamento pastaba. Prašom. Komitetas pritaria.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas pritarė vienbalsiai, taip, kaip išdėstyta.
PIRMININKAS. Galime pritarti pritarimui? Pritarta. Ir 47 straipsniui bendru sutarimu. 48 straipsniui – taip pat, 49 straipsniui – taip pat, 50-am ir, jeigu leisite man neminėti visų, ateiname prie 58 straipsnio, kur taip pat yra Teisės departamento pastaba. Pirmininke, komitetas pritaria.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Tai vėlgi labai smulkus pakeitimas – vietoj 3 dalies 1 ir 2 punkto tiesiog nurodoma 46 straipsnio 3 dalis.
PIRMININKAS. Pritarimui pritariame ir 58 straipsniui pritariame. 59 straipsniui galime pritarti? Pritariame. 60 straipsniui galime pritarti? Pritariame.
Dėl 61 straipsnio taip pat Teisės departamento pastaba. Komitetas pritarė.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Tai vėlgi smulki pastaba, redakcinė, kuriai komitetas pritarė vienbalsiai, taip, kaip nurodyta.
PIRMININKAS. Galime pritarti bendru sutarimu? Ir dar dėl vieno straipsnio taip pat Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba, kuriai pritarėte, taip?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, pritarėme, pridėjome kablelį.
PIRMININKAS. Trečiai šio straipsnio pataisai taip pat pritarėte?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, pritarta vienbalsiai.
PIRMININKAS. Kolegos, visiems trims straipsniams galime pritarti… pritarimui? Ir tada visam 61 straipsniui pritariame bendru sutarimu.
62 straipsnis. Taip pat yra keletas Teisės departamento pastabų, viena, dvi, trys, kurioms komitetas pritarė. Taip, pirmininke?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip. Visoms komitetas pritarė, kadangi pataisos yra…
PIRMININKAS. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Ir pritarti 62 straipsniui bendru sutarimu.
63 straipsnis. Yra Seimo Ekonomikos komiteto pataisa, komitetas pritaria. Prašau, pirmininke. 63 straipsnis.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Čia siekiant suvienodinti su A. Skardžiaus siūlymu, kuriam buvo pritarta iš dalies, taip pat yra pateikiama pataisa dėl šio įstatymo, kadangi, kaip Artūras minėjo, kad abu įstatymai eina…
PIRMININKAS. Ačiū. Ar galime pritarti šiai nuomonei? Pritariame. Ir visam 63 straipsniui.
64 straipsnis. Pritariame. 65 straipsnis. Pritariame. 66 straipsnis. Pritariame. 67 straipsnis. Pritariame. 68 straipsnis. Pritariame. 69 straipsnis. Pritariame. 70 straipsnis. Pritariame. 71 straipsnis. Pritariame. 72 straipsnis. Pritariame. Kolegos, iki 86 galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Pritariame.
86 straipsnyje…
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Redakcinio pobūdžio.
PIRMININKAS. Redakcinio pobūdžio pastaba. Prašom.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas vienbalsiai pritarė.
PIRMININKAS. Galime pritarti pritarimui? Ir taip pat visam straipsniui bendru sutarimu pritarta.
87 straipsniui pritariame, 88 straipsniui pritariame. 89 straipsniui pritariame. 90 straipsniui pritariame. 91 straipsniui pritariame. 92 straipsniui pritariame. 93 straipsniui pritariame. 94 straipsniui pritariame.
Dėl 95 straipsnio Teisės departamento pastaba. Komitetas pritarė. Prašom, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip pat redakcinio pobūdžio pastaba. Tiesiog vietoj nuorodos į 45 straipsnį pateikiama nuoroda į 46.
PIRMININKAS. Galime pritarti komiteto pritarimui? Galime. Ir 95 straipsniui – taip pat bendru sutarimu.
Dėl 96 straipsnio taip pat yra Teisės departamento pastaba.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). 96 straipsnyje lygiai taip pat redakcinio pobūdžio – iš 96 straipsnio 1 dalies 4 punkto keičiama į 93…
PIRMININKAS. Galime pritarti, kolegos, bendru sutarimu pritarimui, taip pat ir visam 96 straipsniui? Ačiū.
Dėl 97 straipsnio taip pat Teisės departamento pastaba. Prašom, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Redakcinio pobūdžio. Pritarta vienbalsiai – iš 45 straipsnio keičiama nuoroda į 46 straipsnį.
PIRMININKAS. Ir dar viena pastaba dėl to paties… Atsiprašau. Dėl pritarimo. Pritariame ir visam straipsniui bendru sutarimu? Ačiū.
Dėl 98 straipsnio taip pat yra Teisės departamento pastaba. Prašom, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Analogiška pastaba, pritarta vienbalsiai. Keičiama nuoroda iš 45 straipsnio į 46 straipsnį.
PIRMININKAS. Pritariame. Ačiū. Ir visam 98 straipsniui? Pritariame.
Dėl 99 straipsnio yra kelios pastabos. Pirmoji – Seimo Teisės departamento. Prašom, pirmininke. Komitetas pritaria.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Pirmoji taip pat yra redakcinė – iš 45 straipsnio keičiama į 46.
PIRMININKAS. Galime pritarti? Pritarta. Ačiū. Antroji. Taip pat komitetas pritaria.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Antroji taip pat yra nuoroda iš 50 straipsnio į 51.
PIRMININKAS. Ir trečioji – Seimo nario V. Sinkevičiaus pastaba. Prašau.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Ekonomikos komitetas šios pastabos nesvarstė, kadangi buvo pritarta A. Nekrošiaus siūlymui naikinti vidaus sandorius. Kadangi dabar Seimas pritarė, kad vidaus sandorių liktų, todėl būtina pridėti, kad duomenys apie pirkimo sutarčių ir vidaus sandorių vykdymą gaunami iš informacinės sistemos „E. sąskaita“. Tiesiog pavadinimas Vidaus sandorių…
PIRMININKAS. Tai čia yra suderinta su jau priimtais, taip?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip.
PIRMININKAS. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Ir visam 99 straipsniui. Ačiū. 100 straipsnis. Taip pat V. Sinkevičiaus pastaba.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Lygiai tokia pati, analogiška. Komitetas nesvarstė, tačiau būtinas papildymas pridedant žodžius „vidaus sandorius“, nes Seimas apsisprendė palikti vidaus sandorius.
PIRMININKAS. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta. Dar viena Teisės departamento pastaba. Komitetas pritarė. Prašau.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, komitetas pritarė, tiesiog keičia būtent 46, 47 ir 50 straipsnius ir prideda žodį „informacija“.
PIRMININKAS. Techninė. Galime bendru sutarimu pritarti? Pritariame. Dar viena Teisės departamento pastaba, kuriai…
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Tokia pati techninė pastaba keičiant straipsnių nuorodas.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, ar galime pritarti 100 straipsniui bendru sutarimu? Ačiū.
Dabar keliamės į 106 straipsnį. Iki 106 straipsnio pritarėme bendru sutarimu. Taip, kolegos? Labai ačiū. Jūs labai kūrybiškai ir konstruktyviai dirbate. 106 straipsnis. Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba. Komitetas pritarė.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip pat komitetas pritarė vienbalsiai taip, kaip išdėstyta pakeitime, išbraukiant perteklinius žodžius.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, galime pritarimui pritarti? Pritariame. Ačiū. Ir visam 106 straipsniui pritarta.
107 straipsnis. Galime pritarti? Pritarta.
108 straipsnis turi vieną Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą. Prašau.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Analogiška, kaip ir prieš tai svarstytame įstatyme. Komitetas pritarė vienbalsiai įrašydamas reikiamą formuluotę, pasiūlytą Teisės departamento.
PIRMININKAS. Galime pritarti šiai nuomonei? Ačiū. 108 straipsniui bendru sutarimu? Ačiū.
109 straipsniui bendru sutarimu? Ačiū. 110 straipsniui pritariame. 111 straipsniui pritariame. Dėl 112 straipsnio turime Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą. Prašau.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Redakcinė pastaba keičiant nuorodą iš 49 straipsnio į 50 straipsnį.
PIRMININKAS. Ačiū. Galime pritarti? Ačiū. Ir 112 straipsniui – bendru sutarimu.
113 straipsnis. Seimo nario V. Sinkevičiaus pastaba. Prašau.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Čia vėlgi komitetas šios pastabos nesvarstė, bet čia taip pat žodžių „vidaus sandoriai“ įterpimas, nes Seimas apsisprendė palikti vidaus sandorius.
PIRMININKAS. Galime… Prašau, minutę. Kažkas turi pastabų. Tuoj išsiaiškinsime, ar viskas čia teisingai. Prašom pasakyti pirmininkui. (Balsas salėje)
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). A, supratau. Gerai. Atsiprašau. Komitetas nepritarė, nes buvo pritarta I. Šimonytės ir A. Bilotaitės…
PIRMININKAS. Jūs atsiimate?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Jis analogiškas. Perkeliamas ir į šį įstatymą.
PIRMININKAS. Gerai. Galime pritarti tokiai nuomonei? Ačiū. Ekonomikos komiteto pastaba, pritarti jai. Kita pastaba.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip. Lygiai tokia pati, analogiška, pridedant…
PIRMININKAS. Galime pritarti tokiai nuomonei? Ačiū. Seimo narių A. Bilotaitės ir I. Šimonytės. I. Šimonytė norėtų. Prašau. Komitetas pritarė iš dalies.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Labai ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Čia tiesiog analogiška nuostata, kaip pagrindiniame įstatyme, taip ir šitame įstatyme, nes jos yra susijusios. Ačiū komitetui ir neturiu ką pridurti.
PIRMININKAS. Ačiū. Prašau, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip pat komitetas pritarė, analogiškai iš dalies keičia datą, kad būtų pakankamas pereinamasis laikotarpis savivaldai susitvarkyti su sutartimis – daugiau nei pusantrų metų.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, ar galime pritarti komiteto nuomonei? Pritarta bendru sutarimu. Ir visam šiam straipsniui bendru sutarimu galime pritarti? Ačiū.
Motyvai dėl viso įstatymo projekto. Keturi – už, keturi – prieš. Nėra norinčių kalbėti?
Balsuojame. Kas pritariate Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo projektui Nr. XIIP-3751, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsavimas pradėtas, kolegos.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiami kolegos, balsavo 90 Seimo narių: už – 81, prieš – 2, susilaikė 7. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.54 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 184 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3753(3) (priėmimas)
Kitas įstatymo projektas yra 1-5c – Administracinių nusižengimų kodekso 184 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3753.
Dėl vedimo tvarkos – kolega R. Šarknickas. Prašau.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Padariau klaidą – dėl straipsnio (Nr. XIIIP-3750) aš norėjau susilaikyti, o ne balsuoti už. Prašyčiau įtraukti į protokolą, prieš tai.
PIRMININKAS. Dėl kurio straipsnio?
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Nr. XIIIP-3750.
PIRMININKAS. Gerai.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Dėkoju.
PIRMININKAS. Susilaikėte, taip? Ačiū. Prašau. Kas pristatys? Pirmininke, jūs?
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip. Čia dabar kalbame apie gynybos srityje įstatymo… Yra lydimieji…
PIRMININKAS. Ne, mes dabar kalbame apie Administracinių nusižengimų kodeksą. Gal čia S. Šedbaras pristatys? Pirmininke, ačiū. Jūs pailsėkite. Tuoj mes jus grąžinsime į tribūną. S. Šedbaras. Yra pataisų. Prašau, pirmininke.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Buvo kolegių I. Šimonytės ir A. Bilotaitės pasiūlymas. Vakar mes komitete diskutavome. Man atrodo, radom bendrą sutarimą. Iš dalies pritarėme ir nustatėme minimalią baudos…
PIRMININKAS. Ar kolegės neturi pastabų? I. Šimonytė. Prašom.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Taip, iš tikrųjų vakar komitete svarstėme, ir kompromisas buvo rastas. Siūlymo esmė yra tokia, kad nors yra keliamos administracinės atsakomybės viršutinės ribos, mūsų su Agne nuomone, būtų prasminga pakelti taip pat ir apatinę baudos ribą, turint minty, kad prieš porą dienų jau pradėjome svarstyti pataisas, kad net dėl išėjimo iš baro ne visai blaiviam reikia pakelti apatinę baudos ribą. Tai už viešuosius pirkimus, kurių žala yra nepalyginamai didesnė, jeigu yra padaryti kokie nors pažeidimai, tas padidinimas, mūsų supratimu, yra logiškas. Dėkoju komitetui, kad iš dalies…
PIRMININKAS. Kolegos, atrodo, yra sutarimas. Ar galime pritarti komiteto nuomonei? Galime. Nėra norinčių kalbėti.
Galime balsuoti, kolegos? Balsuojame. 1 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Galime. 2 straipsniui taip pat galime.
Balsuojame dėl viso įstatymo projekto. Priėmimas. Kas pritariate įstatymo projektui Nr. XIIP-3753, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsavimas pradėtas. Kviečiu visus dalyvauti balsavime. Prašau.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiami kolegos, balsavo 85 Seimo nariai: už – 80, prieš – 2, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
12.57 val.
Viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymo Nr. XI-1491 1, 2, 3, 4, 5, 9, 10, 16, 24, 25, 32 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo nauju 64 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIIP-3754(3) (priėmimas)
1-5d klausimas – Viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, daugelio straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3754. Pranešėjas – komiteto pirmininkas V. Sinkevičius. Prašau, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Tai einantis…
PIRMININKAS. Priėmimas. Einame pastraipsniui.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip. Tai lydimasis, tada eikime pastraipsniui.
PIRMININKAS. Taip, yra Teisės departamento pastaba.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, jai pritarta. Tai tiesiog yra redakcinio pobūdžio.
PIRMININKAS. Redakcinio pobūdžio. 4 straipsnio 15 punktas. Atsiprašau, kolegos. Pirmiausia priimame. 1 straipsniui galime bendru sutarimu? Galime. 2 straipsniui galime. 3 straipsniui galime. Dėl 4 straipsnio turime Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą. Prašau, pirmininke. Komitetas pritarė.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Taip, yra pritarta vienbalsiai.
PIRMININKAS. Kolegos, galime pritarti pritarimui? Pritariame. Tada visam 4 straipsniui galime pritarti? Ačiū. 5 straipsniui galime pritarti? Ačiū. 6 straipsniui galime pritarti? Pritarta. 7 straipsniui pritarta. 8 straipsniui pritarta. 9 straipsniui pritarta. 11 straipsniui pritarta. 12 straipsniui pritarta. Atsiprašau, sako, praleidau 10-ą. 10 straipsniui galime pritarti? Pritarta. 11 straipsniui pritariame. 12 straipsniui pritariame. 13 straipsniui pritariame. 14 straipsniui pritariame.
Dėl viso A. Skardžius norėtų kalbėti už. Prašau. A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Mes kažkaip kartais susismulkiname į labai, sakykime, tokius… tampame skrupulingi nagrinėdami vienus ar kitus įstatymus, bet kai gynybai skiriami 2 % BVP, išties ženkli suma, labai svarbu, kaip efektyviai mes išleidžiame šias lėšas. Todėl šiems pirkimams turi būti skiriamas ypatingas dėmesys, nes tai yra mūsų šalies gynybinio pajėgumo stiprinimas. Jeigu mes tuos pinigus išleidžiame neefektyviai, mūsų tokia ir gynyba arba toks supratimas apie gynybą.
Rinkimų kampanijos metu matėme įvairiausių pasvarstymų, ar tai gerai, kad „Nota Bene“ tokiais įkainiais teikia virtuvinę įrangą kariniams daliniams, ieškojome kaltų, na, bet mes, žvelgdami į atsakymus, pavyzdžiui, Europos Komisijai dėl labai rimtos ginkluotės, dėl bokserių pirkimo, matome, kad Gynybos taryba tuos pirkimus įpareigoja vykdyti slaptai, per tarpininkus, per, tarkime, Lietuvos Respublikos organizaciją… planuoja įsigyti per Jungtinio bendradarbiavimo ginkluotės srityje organizaciją, į kurią įstosime po pusės metų, pagal jos taisykles. Kai pažiūrime rezultatus, matome, kad tie bokseriai mums kainavo milijonu Amerikos dolerių brangiau, nei juos įsigijo tuo pačiu laiku ta pati Vokietija. Iš tiesų matome, kad šioje srityje tikrai yra ką veikti ir mes turime labai atsakingai naudoti tuos pinigus. Parlamentui, kaip ir kitiems, turi būti suteikta teisė. Kodėl Olandijos ir Vokietijos parlamentai, prieš įsigydami tuos bokserius, svarsto, o mes ne?
PIRMININKAS. Laikas!
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Aš atkreipiu dėmesį! Ačiū, pirmininke.
PIRMININKAS. Bet pritariate, taip? Ačiū. Kolegos, balsuojame dėl Viešųjų pirkimų, atliekamų gynybos ir saugumo srityje, įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo nauju 64 straipsniu įstatymo projekto Nr. XIIP-3754(3). Kas už, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko. Balsavimas pradėtas. Gerbiamieji kolegos, prašom sėstis į savo vietas ir balsuoti. (Balsai salėje) Labai svarbus įstatymo projektas.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 82 Seimo nariai, visi vieningai už. Už – 82, prieš ir susilaikiusių nėra. Įstatymas (projektas Nr. XIIP-3754(3) priimtas. (Gongas)
13.02 val.
Paslaugų įstatymo Nr. XI-570 3 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3755(4) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-5e klausimas – Paslaugų įstatymo 3 priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3755(4). Pastabų nėra. Galime pritarti 1 straipsniui bendru sutarimu? Ačiū. 2 straipsniui galime pritarti? Ačiū. Nėra norinčių kalbėti. Kolegos, galime balsuoti?
Balsuojame dėl Paslaugų įstatymo 3 priedo pakeitimo įstatymo projekto. Kas pritariate šiam įstatymo projektui, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Prašau kolegų sėstis ir balsuoti. Petrai, gerbiamas Petrai! Gerbiamasis Petrai! Petrai, balsuok!
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Viskas gerai, net pastabų nebuvo.
PIRMININKAS. Petras, bet ne Gražulis, Čimbaras. (Balsai salėje)
Šio įstatymo priėmimas
Kolegos, balsavo 82 Seimo nariai: už – 81, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIP-3755(4) priimtas. (Gongas)
13.03 val.
Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo Nr. I-722 17 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3758(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-5f klausimas – Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo Nr. I-722 17 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3758(3). Yra pataisų. Gerbiamasis pirmininke, priėmimo fazė. 1 straipsnis. Yra Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba. Komitetas pritarė. Prašom, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Tai redakcinio pobūdžio pastaba, kad būtų pateikiama be perteklinio žodžių „Lietuvos Respublikos“. Komitetas pritarė vienbalsiai.
PIRMININKAS. Galime pritarti pritarimui? Ačiū, pritarta. Galime bendru sutarimu pritarti 1 straipsniui? Galime. Ačiū. 2 straipsniui galime pritarti? Ačiū. Nėra norinčių kalbėti. Balsuojame. (Balsai salėje) Atrodo, buvo norinčių kalbėti. Kolega V. Rinkevičius norėjo kalbėti. Prašau. Už.
V. RINKEVIČIUS (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Noriu pasakyti – pritariu įstatymo projektui, bet noriu grįžti prie vidaus sandorio. Kolega J. Jarutis minėjo Ignalinos ir Biržų šildymo kainas. Ignalinoje šildymo paslaugas gyventojams teikia savivaldybės centrinio šildymo įmonė, Biržuose – verslo subjektas. Biržuose šildymo kainos gyventojams dvigubai didesnės nei Ignalinoje teikiamos. Kūrenama pigiausiu kuru – biokuru. Gal oponentai, kurie dėl vidaus sandorių taip prieštarauja, galėtų pasakyti, kodėl taip yra? Gal jie atsakytų į šitą klausimą? Labai norėčiau visiems užduoti tą klausimą.
PIRMININKAS. Retorinis klausimas. Kolegos, balsuojame. Kas pritaria įstatymo projektui Nr. XIIP-3758, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko. Balsavimas pradėtas.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 80 Seimo narių: už – 77, prieš nėra, susilaikė 3. Įstatymas (projektas Nr. XIIP-3758(3) priimtas. (Gongas)
13.05 val.
Mokėjimų, atliekamų pagal komercines sutartis, vėlavimo prevencijos įstatymo Nr. IX-1873 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3759(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-5g klausimas – Mokėjimų, atliekamų pagal komercines sutartis, vėlavimo prevencijos įstatymo Nr. IX-1873 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3759(3). Pastabų nėra. Galime pastraipsniui? Galime. Galime pritarti 1 straipsniui? Ačiū, pritarta. 2 straipsniui? Pritarta. Nėra norinčių kalbėti. Galime balsuoti? Ačiū.
Balsuojame. Kas pritariate įstatymo projektui Nr. XIIP-3759, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsavimas pradėtas. Kviečiu kolegas balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 80 Seimo narių: už – 79, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIP-3759(3) priimtas. (Gongas)
13.06 val.
Investicijų įstatymo Nr. VIII-1312 151 ir 152 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3760(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-5h klausimas – Investicijų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3760(3). Yra pastabų. Dėl 1 straipsnio nėra pastabų. Galime pritarti bendru sutarimu? Sutariame. Dėl 2 straipsnio yra Teisės departamento pasiūlymas, kuriam komitetas pritarė. Prašom, pirmininke.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas pritarė vienbalsiai. Vėlgi redakcinio pobūdžio pastaba.
PIRMININKAS. Galime pritarti pritarimui? Ačiū. Redakcinio pobūdžio. Pritariame 2 straipsniui? Pritariame. 3 straipsniui galime pritarti? Pritariame.
Balsuojame. Nėra norinčių kalbėti. Balsuojame dėl įstatymo projekto Nr. XIIP-3760. Kas pritaria įstatymo projektui, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 85 Seimo nariai: už – 84, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIP-3760(3) priimtas. (Gongas)
13.07 val.
Šilumos ūkio įstatymo Nr. IX-1565 37 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3761(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-5i klausimas – Šilumos ūkio įstatymo 37 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3761(3). Pataisų nėra. Galime pritarti 1 straipsniui bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 2 straipsniui? Ačiū, pritarta. Norinčių kalbėti nėra.
Balsuojame dėl įstatymo projekto Nr. XIIP-3761. Kas pritaria įstatymo projektui, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko. Balsavimas pradėtas.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 79 Seimo nariai: už – 78, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIP-3761(3) priimtas. (Gongas)
13.08 val.
Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymo Nr. VIII-1422 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3762(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-5j klausimas – Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymo 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3762(3). Priėmimas. Du straipsniai. Pataisų nėra. 1 straipsniui galime pritarti? (Balsai salėje) Ačiū. 2 straipsniui galime pritarti? Ačiū, pritarta. Norinčių kalbėti nėra. Kas pritaria įstatymo projektui Nr. XIIP-3762, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko. Balsavimas pradėtas. Visi įstatymų projektai susiję.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 80 Seimo narių: už – 79, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIP-3762(3) priimtas. (Gongas)
13.09 val.
Statybos įstatymo Nr. I-1240 14 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3763(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-5k klausimas – Statybos įstatymo 14 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3763(3). Yra pataisų. Dėl 1 straipsnio Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastaba. Prašom, pirmininke. Komitetas pritarė.
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Komitetas pritarė vienbalsiai. Redakcinio pobūdžio pastaba.
PIRMININKAS. Galime pritarti bendru sutarimu tokiai nuomonei? Ačiū. Galime pritarti 1 straipsniui? Pritarta. Ačiū. 2 straipsnis. Ačiū.
Balsuojame. Nėra norinčių kalbėti. Balsuojame. Kas pritaria įstatymo projektui Nr. XIIP-3763, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko. Balsavimas pradėtas. Kviečiu gale esančius kolegas balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 81 Seimo narys: už – 80, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIP-3763) priimtas. (Gongas)
13.11 val.
Saugomų teritorijų įstatymo Nr. I-301 28 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3764(3) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 1-5l klausimas – Saugomų teritorijų įstatymo 28 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-3764. Du straipsniai. Pataisų nėra. Galime pritarti 1 straipsniui? Pritarta. Galime pritarti 2 straipsniui? Pritarta. Ar yra norinčių kalbėti? Nėra. Galime balsuoti? Balsuojame.
Kas pritariate įstatymo projektui Nr. XIIP-3764, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 82 Seimo nariai: už – 81, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIP-3764) priimtas. (Gongas)
13.12 val.
Elektros energetikos įstatymo Nr. VIII-1881 2, 75 straipsnių, dvyliktojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 751, 752 straipsniais įstatymo projektas Nr. XIIP-4550(3) (priėmimas)
Baigėme visą bloką. Gerbiamieji kolegos, pereiname prie kito darbotvarkės klausimo. Siūlome pradėti nuo 1-7 klausimo – Elektros energetikos įstatymo dvyliktojo skirsnio pavadinimo pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4550. Kviečiu V. Poderį į tribūną. Priėmimas. V. Poderys. Gerbiamasis kolega, čia yra keletas pataisų. Pradėsiu nuo 1-ojo. 1 straipsnis. Galime pritarti? 2 straipsnis. Galime pritarti? Galime. 3 straipsnis. Galime pritarti?
Dėl 4 straipsnio yra Teisės departamento pastaba. Komitetas pritarė. Prašom, pirmininke.
V. PODERYS (LVŽSF). Komitetas pastabai pritarė.
PIRMININKAS. Galime pritarti pritarimui? Pritarta ir dėl viso 4 straipsnio.
V. PODERYS (LVŽSF). Antrai pastabai pritarta.
PIRMININKAS. Atsiprašau, yra antra pastaba. Antrai pritarėte? Galime pritarti tokiai nuomonei? Pritariame. Dėl viso 4 straipsnio bendru sutarimu. Ačiū. Dėl 5 straipsnio taip pat yra Teisės departamento pastaba. Prašau.
V. PODERYS (LVŽSF). Komitetas pritarė.
PIRMININKAS. Komitetas pritarė. Pritariame tokiai nuomonei? Pritariame. Pritariame ir visam 5 straipsniui. Ačiū.
6 straipsnis.
V. PODERYS (LVŽSF). Abiem pastaboms pritarė.
PIRMININKAS. Abiem pastaboms komitetas pritarė. Galim pritarti tokiai nuomonei? Pritarta. Pritarta visam 6 straipsniui. Ačiū pranešėjui. Kolegos, nėra norinčių kalbėti. Galime balsuoti dėl Elektros energetikos įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4550? Kas palaiko šį įstatymo projektą, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko. Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 78 Seimo nariai: už – 77, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIP-4550) priimtas. (Gongas) Ačiū, pirmininke.
13.14 val.
Patentų įstatymo Nr. I-372 29 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4579(2) (priėmimas)
Kviečiu į tribūną K. Masiulį. Dar pakviesime. Atsiprašau, mes šiek tiek šokinėjame. K. Masiulį kviečiu į tribūną. 1-6 klausimas – Patentų įstatymo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4579. Pirmininke, pasiūlymų nėra.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, jokių pasiūlymų nėra.
PIRMININKAS. Galime pritarti bendru sutarimu 1 straipsniui? Galima. Ačiū. 2 straipsnis. Galime pritarti? Balsuojame dėl įstatymo projekto Nr. XIIP-4579. Norinčių kalbėti nėra. Kas pritaria, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko. Priėmimas.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 82 Seimo nariai: už – 80, prieš nėra, susilaikė 2. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-4579) priimtas. (Gongas)
13.15 val.
Prekių ženklų įstatymo Nr. VIII-1981 21 straipsnio pakeitimo ir 22 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIP-4578(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 1-6b klausimas. Kviečiu vėl K. Masiulį. Pataisų taip pat nėra. Nėra pataisų? Ačiū. Kiek ten straipsnių? Ačiū. Yra du straipsniai, kolegos, trys straipsniai. Galime 1 straipsniui pritarti bendru sutarimu? Galime. 2 straipsniui galime pritarti? Galime. 3 straipsniui? Pritariame. (Salėje kažkas čiaudo) Norinčių kalbėti (į sveikatą) nėra. Galime balsuoti. Kas pritariate įstatymo projektui – 1-6b klausimui, projekto Nr. XIIP-4578, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsavimas pradėtas.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 82 Seimo nariai: už – 80, prieš nėra, susilaikė 2. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-4578) priimtas. (Gongas)
13.16 val.
Dizaino įstatymo Nr. IX-1181 26 straipsnio pakeitimo ir 27 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIP-4580(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 1-6c klausimas – Dizaino įstatymo kai kurių straipsnių įstatymo projektas Nr. XIIP-4580. Pataisų nėra. Kolegos, galime pastraipsniui? Galime pritarti 1 straipsniui? Galime. 2 straipsniui? Galime. 3 straipsniui? Pritarta. Nėra norinčių kalbėti. Galime balsuoti? Kas pritariate Dizaino įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIP-4580, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsavimas pradėtas.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 83 Seimo nariai: už – 81, prieš nėra, susilaikė 2. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-4580) priimtas. (Gongas)
13.17 val.
Puslaidininkinių gaminių topografijų teisinės apsaugos įstatymo Nr. VIII-791 13 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4581(2) (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 1-6d klausimas – Puslaidininkinių gaminių topografijų teisinės apsaugos įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4581. Pastabų nėra. Gerbiamieji kolegos, galime pritarti 1 straipsniui? Pritarta. 2 straipsniui galime pritarti? Pritarta. Norinčių kalbėti nėra. Balsuojame. Priėmimas. Kas pritaria įstatymo projektui Nr. XIIP-4581, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko. Balsavimas pradėtas.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 86 Seimo nariai: už – 85, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-4581) priimtas. (Gongas)
13.18 val.
Gamtinių dujų įstatymo Nr. VIII-1973 2, 13, 20 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 131, 132 straipsniais įstatymo projektas Nr. XIIP-4551(3) (priėmimas)
Ir vėl kviečiame V. Poderį į tribūną. Darbotvarkės 1-8 klausimas – Gamtinių dujų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4551. Kolegos, pastraipsniui. Galime pritarti 1 straipsniui? Pritarta. Dėl 2 straipsnio yra Teisės departamento pastaba. Prašom, pirmininke.
V. PODERYS (LVŽSF). Gerbiamasis posėdžio pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai, į pastabą atsižvelgta. Bet į tą pačią pastabą tuo pačiu metu sureagavo ir Seimo nariai J. Sabatauskas ir P. Gražulis. Komiteto nuomone, komiteto pateiktas atsižvelgimas yra geriausias, tam ir pritarta. Čia, man atrodo, galėtų būti balsavimas, jeigu mūsų pritarėme, tai kitiems dviem nepritarėme, alternatyvus. Pirmininke, siūlau balsuoti taip, kad jeigu balsuojame už komiteto pataisą, kartu balsuojame prieš dvi kitas pataisas, kurios yra lygiai apie tą patį, t. y. prieš J. Sabatausko ir P. Gražulio. Tai yra dėl to paties reikalo. Siūlau balsuoti už komiteto.
PIRMININKAS. Kolegos, balsuojame dėl komiteto varianto. Siūlau pritarti komiteto variantui. Yra Seimo nario P. Gražulio, Seimo nario J. Sabatausko alternatyvūs pasiūlymai. Pradžioje balsuojame dėl komiteto. Jeigu komiteto pritariame, tai kitų nereikės svarstyti. Prašom. Balsuojame dėl komiteto varianto – 2 straipsnio 13 straipsnio pakeitimo. Kas pritaria komiteto nuomonei, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. (Balsai salėje) Taip, dėl komiteto nuomonės balsuojame. Jeigu nubalsuojame, tai kitų nesvarstome.
Kolegos, balsavo 82 Seimo nariai: už – 77, prieš nėra, susilaikė 5. Pritariame komiteto nuomonei. Vadinasi, dabar 2 straipsnio pavadinimas bus 131, taip?
V. PODERYS (LVŽSF). Taip.
PIRMININKAS. Ir 3 straipsnis.
V. PODERYS (LVŽSF). Atsižvelgta.
PIRMININKAS. Visam 2 straipsniui, kaip nubalsavome, galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū.
3 straipsnio dabar pavadinimas „Papildymas…“ Tiesiog 3 straipsnis, taip, 131? Du, atsiprašau, ne prim, o du, 132. Yra Teisės departamento pataisa. Prašom, pirmininke. Pirmoji pataisa.
V. PODERYS (LVŽSF). Dėl 3 straipsnio atsižvelgta.
PIRMININKAS. Atsižvelgta. Pritariate komitetui. Dar antra pastaba. Taip pat pritariate? Taip pat pritariate. Kolegos, galime šitam pritarimui pritarti? Ačiū, pritarta.
Dabar ar galime pritarti visam 3 straipsniui? Galime.
4 straipsniui galime pritarti? Atsiprašau, negalime. Yra Teisės departamento pastaba, kuriai komitetas…
V. PODERYS (LVŽSF). Komitetas atsižvelgė ir pritarė.
PIRMININKAS. Komitetas pritarė. Galime pritarti pritarimui? Pritarta. Ir visam 4 straipsniui galime pritarti? Pritarta. Galime pritarti 5 straipsniui? Pritarta.
Dėl 6 straipsnio yra Teisės…
V. PODERYS (LVŽSF). Į abi pastabas atsižvelgė ir pritarė.
PIRMININKAS. Į abi pastabas atsižvelgė. Galime pritarti? Pritarta. Visam 6 straipsniui galime pritarti? Pritarta.
Ar yra norinčių kalbėti? Už – V. Rinkevičius. Prašom.
V. RINKEVIČIUS (LVŽSF). Atsisakau žodžio.
PIRMININKAS. Atsisako. Balsuojame. Gerbiamieji kolegos, kas pritariate įstatymo projektui Nr. XIIP-4551, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Ačiū, pirmininke.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 80 Seimo narių: už – 76, prieš nėra, susilaikė 4. Įstatymui (projektas Nr. XIIP-4551(3) pritarta. (Gongas)
13.23 val.
Geležinkelių transporto kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir taikymo įstatymo Nr. IX-2152 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4552(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-9 klausimas – Geležinkelių transporto kodekso kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4552. Kviečiu A. Skardžių. Nėra pataisų.
Galime pritarti 1 straipsniui? Pritarta. Ar yra norinčių kalbėti? Nėra. Balsuojame dėl Geležinkelių transporto kodekso kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-4552. Kas pritariate, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. (Triukšmas salėje) Labai daug triukšmo! Gerbiamasis kolega Audroni, labai jau garsiai kalbate! Balsuokite.
Šio įstatymo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 80 Seimo narių. Už – 79, prieš nėra, susilaikė 1. Įstatymui (projektas Nr. XIIP-4552(3) pritarėme. (Gongas)
13.24 val.
Seimo nutarimo „Dėl valstybės pripažinimo suteikimo Lietuvos naujajai apaštalų bažnyčiai“ projektas Nr. XIP-2412(2) (priėmimas)
Gerbiamieji kolegos, darbotvarkės 1-10 klausimas. Labai garsiai kalbate, gerbiamas Antanai Matulai! Jūs labai garsiai kalbate. Seimo nutarimo „Dėl valstybės pripažinimo suteikimo Lietuvos naujajai apaštalų bažnyčiai“ projektas Nr. XIP-2412. Kviečiu V. Simuliką į tribūną. Prašom. Priėmimas.
Gerbiamasis Gabrieliau Landsbergi! Atsiprašau! Kolegos konservatoriai, trupučiuką tą toną žemiau! O, gerai, fain. Čia kaip tik apie bažnyčias, tai krikdemai turi klausyti. Prašom.
V. SIMULIK (MSNG). Gerbiamasis pirmininke, mielieji kolegos, Žmogaus teisių komitetas teikia Seimui nutarimą „Dėl valstybės pripažinimo suteikimo Lietuvos naujajai apaštalų bažnyčiai“ Lietuvos Respublikos Konstitucijos 43 straipsnio pagrindu: „Valstybė pripažįsta tradicines Lietuvoje bažnyčias bei religines organizacijas, o kitas bažnyčias ir religines organizacijas – jeigu jos turi atramą visuomenėje ir jų mokymas bei apeigos neprieštarauja įstatymui ir dorai.“
Sprendimą priima Seimas, bet priima Teisingumo ministerijos rekomendacijos pagrindu. Teisingumo ministerija yra pripažinusi, kad ši bažnyčia atitinka visus reikalavimus. Santykis su kitomis bažnyčiomis. Istoriko A. Streikaus pažymoje nurodoma, kad ganėtinai geranoriškas Katalikų bažnyčios santykis su Naująja apaštalų bažnyčia. Teisingumo ministerijos išvadoje pažymima, kad ši bažnyčia pripažįsta katalikiško kanono Bibliją ir puoselėja pagarbų santykį su kitų konfesijų atstovais. Lietuvoje veikia 45 bažnyčios. Surašymo duomenimis, šiai bažnyčiai save priskiria daugiau nei 3 tūkst. tikinčiųjų.
PIRMININKAS. Kolegos, dėmesio!
V. SIMULIK (MSNG). Jeigu reikia dar papildomos informacijos apie bažnyčios religijas, kurios yra pripažintos kaip tradicinės, tai yra devynios. Iki šiol yra valstybės pripažintos dar trys papildomos. Siūloma pritarti ir ketvirtajai. Labai ačiū, kolegos.
PIRMININKAS. Ačiū. Čia yra priėmimas. Nėra norinčių kalbėti. Gerbiamieji kolegos, galime balsuoti? Balsuojame dėl Seimo nutarimo „Dėl valstybės pripažinimo suteikimo Lietuvos naujajai apaštalų bažnyčiai“ projekto Nr. XIP-2412.
Priėmimas. Kas pritariate projektui, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. Balsavimas pradėtas. (Triukšmas salėje) Kolegos, labai daug triukšmo! Laurynai, labai garsiai kalbate. Balsavimas pradėtas.
Šio nutarimo priėmimas
Gerbiamieji kolegos, balsavo 75 Seimo nariai: už – 67, prieš nėra, susilaikė 8. Nutarimas (projektas Nr. XIP-2412) priimtas. (Gongas) Sveikiname.
13.27 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl sutikimo Lietuvos Respublikos Seimo narį Mantą Adomėną patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo laisvę sudarymo“ projektas Nr. XIIIP-515 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Kolegos, dabar turime rezervinį pirmą klausimą. Ministrės dar nėra, ji tuoj ateis. Jau yra? Kolegos, čia yra priėmimas, ten jau prasidės pateikimai. Gal galime pakviesti R. Tamašunienę dėl Seimo nutarimo dėl laikinosios tyrimo komisijos dėl M. Adomėno? Prašom. Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė R. Tamašunienė. Priėmimas. Atsiprašau, pateikimas, svarstymas ir priėmimas.
R. TAMAŠUNIENĖ (LLRA-KŠSF). Nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl sutikimo Lietuvos Respublikos Seimo narį Mantą Adomėną patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo laisvę sudarymo“. Lietuvos Respublikos Seimas, atsižvelgdamas į 2017 m. kovo 28 d. Seimo Etikos ir procedūrų komisijos išvadą dėl Seimo rezoliucijos projekto svarstymo procedūrų, nutaria:
1 straipsnis. Sudaryti Lietuvos Respublikos Seimo laikinąją tyrimo komisiją dėl sutikimo Lietuvos Respublikos Seimo narį M. Adomėną patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo laisvę iš 12 Seimo narių.
2 straipsnis. Patvirtinti šios sudėties komisiją: R. Andrikis, A. Ažubalis, G. Burokienė, T. Langaitis, A. Nekrošius, A. Norkienė, A. Palionis, G. Skaistė, A. Širinskienė, P. Urbšys, G. Vaičekauskas, L. Talmontas.
3 straipsnis. Pirmininku paskirti… komisija išsirinks.
4 straipsnis. Pavesti komisijos tyrimą atlikti iki… komisija nustatys.
PIRMININKAS. Klausimai. R. Žemaitaitis – pirmasis.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamoji pranešėja, ką aš klausiau ryte, tai dar kartą aš jūsų paklausiu. Dabar komisija susirenka ir nusprendžia lygiai tokiu pačiu balsavimu, pavyzdžiui, 6:4 ar 3:7. Jūs, kaip Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkė… kiek tą cirką mes tęstume tokiu atveju? Be pabaigos mes darysime? Ar tol, kol patenkinsime kažkieno norus?
R. TAMAŠUNIENĖ (LLRA-KŠSF). Ačiū už klausimą. Aš manau, kad Seimas pasielgs atsakingai ir balsuodamas už laikinosios komisijos pateiktą rezoliuciją dalyvaus Seimo posėdyje ir pareikš savo nuomonę pritardamas ar nepritardamas rezoliucijai. Šiuo metu pagal Statutą yra taip. Mes kitaip pasielgti negalėjome, nes buvusi rezoliucija dėl M. Adomėno buvo atmesta ir pasirinkti alternatyvų balsavimą nėra objekto, dėl ko mes turėtume balsuoti. Todėl buvo toks mūsų komisijos sprendimas.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege. P. Čimbaras.
P. ČIMBARAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Mano klausimą jau uždavė R. Žemaitaitis, bet man…
PIRMININKAS. Ačiū, kad sutaupėte laiką. E. Pupinis.
P. ČIMBARAS (LSDPF). Palaukite, palaukite, plaukite, palaukite!
PIRMININKAS. Tai pradėkite be didelių įžangų. Prašom.
P. ČIMBARAS (LSDPF). Aš turiu savo laiką ir galiu su įžanga ar be įžangos kalbėti, gerbiamas pirmininke. Man jau tikrai prašom nenurodinėti.
PIRMININKAS. Prašau.
P. ČIMBARAS (LSDPF). Šiuo atveju man tikrai keista, nes pagal jūsų išvadą supratau, kad Seimas pasielgė neatsakingai prieš tai balsuodamas. Neatsakingai. Vadinasi…
R. TAMAŠUNIENĖ (LLRA-KŠSF). Seimas nepritarė…
PIRMININKAS. Klauskite!
P. ČIMBARAS (LSDPF). Vadinasi, neatsakingai. Ir komisija pasielgė neatsakingai. Tai gal juos tada reikia perduoti Etikos ir procedūrų komisijai, kad Seimas pasielgė neatsakingai, komisija pasielgė neatsakingai. Pagal idėją dar kartą turėtų ateiti prokuroras, pristatyti, paaiškinti, nes, ko gero, ir jis neatsakingai pasielgė. Ateitų ir prašytų neliečiamybės.
PIRMININKAS. Gerai. Klausimas, ar pasielgė atsakingai. Prašau, kolege.
R. TAMAŠUNIENĖ (LLRA-KŠSF). Ačiū. Dėl atsakingumo čia jūsų fantazija. Komisija priėmė sprendimą, ir komisijos sprendimas dėl rezoliucijos teksto buvo toks, koks buvo komisijos sprendimas. Rezoliucija buvo tinkama ir buvo pateikta Seimui balsuoti. Statuto 73 straipsnis nenumato, kas įvyksta, jeigu 71 Seimo narys nepareiškia savo nuomonės nei už rezoliucijos tekstą, nei prieš. Bet pačiai rezoliucijai užtenka paprastosios Seimo daugumos ir jai buvo nepritarta.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege. Prašau. E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Iš tiesų ar nemanote, kad tokiais sprendimais jūs norite daryti įtaką laisvam Seimo nario apsisprendimui ir suvaržyti jo teises arba balsuoti, arba nebalsuoti, arba iš viso nedalyvauti balsavime, taip ar taip balsuoti? Iš tikrųjų ar nemanote, kad reikėtų daryti pertrauką ir daryti pataisas mūsų Statuto tam, kad galų gale galėtume priimti sprendimą? Ačiū.
R. TAMAŠUNIENĖ (LLRA-KŠSF). Ačiū už klausimą. Jūsų pastaba yra labai teisinga. Pirmoji Seimo Pirmininko pavaduotoja R. Baškienė taip pat iš ryto patikino, kad Statute turėtų atsirasti nuostata, straipsnis, sureguliuojantis tokius atvejus, nes tai jau antrasis mūsų komisijoje žinomas toks įvykęs atvejis.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiama pirmininke. Nėra norinčių kalbėti. Galime pritarti bendru sutarimu po pateikimo? Ačiū. Pritarta.
Svarstymas. (Balsai salėje) Ačiū, pirmininke. Nėra norinčių kalbėti. Galime pritarti bendru sutarimu?
Pastraipsniui. Galime pritarti 1 straipsniui? Pritarta. 2 straipsniui galime pritarti? Kolegos, jeigu būtų galima, norėčiau padaryti techninę pertrauką, kad greitai susirinktų ir išsirinktų pirmininką komisija, kurios sudėtis yra tokia: R. Andrikis, A. Ažubalis (prašau čia, prie tribūnos) G. Burokienė, T. Langaitis, A. Nekrošius, A. Norkienė, A. Palionis, G. Skaistė, A. Širinskienė, P. Urbšys, G. Vaičekauskas, L. Talmontas. Leonardai, prašom kuo greičiau. Prašom, prašom greitai ateinate čia prie tribūnos ir išsirenkate pirmininką ir datą. (Balsai salėje) Tie, kas dalyvauja, ateiti ir išsirinkti pirmininką. Labai daug garbingų vyrų ir moterų turime komisijoje.
Pertrauka
PIRMININKAS. Ačiū, kolegos, pertrauka baigta.
Gerbiami kolegos, 3 straipsnis. Komisijos pirmininku komisija išrinko A. Širinskienę. Galime pritarti? Pritarta. Ir komisijai pavesta tyrimą atlikti iki balandžio 6 dienos. Galime pritarti? Galime. Nėra norinčių kalbėti. Dėl viso yra? Atsiprašau.
R. Žemaitaitis – prieš.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Aš iš esmės esu prieš. Mieli kolegos, čia yra teisiniai dalykai, ir nesvarbu, kokiai politinei grupei ar politinei partijai mes priklausome, ar frakcijai, toks nurodymas susirinkti naujai ir jai svarstyti… O jeigu ir posėdžio salėje bus skirtingas balsavimas, tai gali būti suprantama kaip Seimo nario laisvo mandato suvaržymas. Manau, tikrai atsiras Seimo narių, kurie surinksime 29 parašus dėl kreipimosi į Konstitucinį Teismą. Ką mes kalbėjome su pirmąja Seimo vicepirmininke, tai iš tikrųjų reikia keisti Statutą, bet procedūra yra baigta. O šiaip tai yra tiesioginis Seimo nario mandato suvaržymas, įpareigojimas priimti kitokį sprendimą, negu priėmė prieš tai buvusi komisija.
PIRMININKAS. Ačiū už nuomonę. Kolegos, balsuojame. Kas pritaria nutarimo projektui Nr. XIIIP-515, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko. Balsavimas pradėtas.
Šio nutarimo priėmimas
Gerbiami kolegos, balsavo 83 Seimo nariai: už – 62, prieš – 2, susilaikė 19. Pritarta.
13.36 val.
Patentinių patikėtinių įstatymo projektas Nr. XIIP-4628, Dizaino įstatymo Nr. IX-1181 2, 16 ir 511 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4629, Patentų įstatymo Nr. I-372 2 ir 14 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4630, Prekių ženklų įstatymo Nr. VIII-1981 2, 11 ir 551 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4631, Mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų registravimą įstatymo Nr. IX-352 1, 3, 4, 5, 6, 7 straipsnių pakeitimo ir 2 straipsnio bei 6 priedėlio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIIP-4632 (pateikimas)
Kolegos, grįžtame prie darbotvarkės. 1-11a ir visas blokas iki c. Kviečiu teisingumo ministrę M. Vainiutę.
Pirmasis – Patentinių patikėtinių įstatymo projektas Nr. XIIP-4628. Pateikimas. Prašom, ministre.
M. VAINIUTĖ. Kaip tik buvo paminėta, iš esmės pateikiame vienu ypu, vienu kartu net penkis įstatymų projektus. Jie iš tikrųjų visi yra susiję.
Pradėčiau nuo pirmojo, kuris ir lėmė tą priežastį, kodėl reikia keisti ir kitus darbotvarkėje paminėtus keturis įstatymus. Taigi pirmasis projektas yra Patentinių patikėtinių įstatymo projektas. Pati sąvoka „patentiniai patikėtiniai“, ko gero, gali būti mums, bent jau man pačiai, pradėjus domėtis šia tema, buvo šiek tiek ir naujovė. Gali būti taip, kad esminė priežastis yra ta, kad pagal dabartinį reguliavimą būtent šitą institutą, šitą profesiją, galima taip sakyti „patentinis patikėtinis“ reglamentuoja gana seniai, 1992 metais, priimtas Vyriausybės nutarimas. Aišku, yra jo ir naujesnė versija, nauja redakcija yra nuo 2004 metų. Kaip mes visi gerai suprantame, praktika yra ydinga, nes darbo sąlygos ir su darbo sąlygomis susiję teisiniai santykiai, be abejonės, negali būti reglamentuojami įgyvendinamuoju teisės aktu. Tam turėtų būti įstatymo forma. Teisiniai santykiai turi būti įtvirtinti įstatymu, kitaip sakant. Būtent dėl šios priežasties, siekiant eliminuoti tokią ydingą praktiką, šiuo atveju konkretų atvejį, ir yra parengtas Patentinių patikėtinių įstatymas.
Dabar trumpai apie šį įstatymą. Taigi, visi suprantame, šitas įstatymas reglamentuos tam tikrus, pavyzdžiui, trumpai pacituojant paskirtį: „reglamentuoja reikalavimus asmenims, siekiantiems tapti patentiniais patikėtiniais, patentinių patikėtinių veiklos pradžią, sustabdymą ir nutraukimą, patentinių patikėtinių profesinės veiklos ir savivaldos sąlygas, patentinių patikėtinių profesines teises ir pareigas“. Iš esmės šita paskirtis, kaip ir suprantame, lemia ir paties įstatymo struktūrą.
Pagrindinės sąvokos būtų „patentinis patikėtinis“. Čia kalbama apie fizinį asmenį, kuris teiks tam tikras paslaugas. Ir kita sąvoka būtų „patentinio patikėtinio institutas“, kuris iš esmės pakeistų dabar pagal minėtą Vyriausybės nutarimą veikiančią Patentinių patikėtinių asociaciją. Galime sakyti, kad, priėmus šitą įstatymą, būtų žymiai didesnis aiškumas, o tai yra susiję, tie visuomeniniai santykiai susiję būtent su šita profesija. Žiūrint apskritai į šitą įstatymą, tai tokia bendra charakteristika. Galbūt jis iš tikrųjų yra labai panašus į kitas teisines profesijas reglamentuojančius teisės aktus. Tai čia apžvelgiant bendrai. Čia būtų ir jų veiklos principai, kokie būtų keliami reikalavimai kandidatams, kurie pretenduotų tapti patentiniais patikėtiniais. Lyginant su dabartiniu reglamentavimu, kuris, kaip aš minėjau, nustatytas nutarimu, tai būtų sutrumpintas praktinis darbo stažas, nes dabar yra reglamentuojama, kad reikia penkerių metų, dabar užtektų dvejų metų.
Dėl paties egzamino, egzamino komisijos, kada veikla būtų pradedama, kada ji baigiama. Čia galbūt norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad veikla būtų pradedama tada, kai būtų išduodama licencija. Kitaip sakant, vadinamoji D licencija, kai asmuo jau deklaruoja šitą veiklą, jis galėtų pradėti veikti. Aišku, čia reikėtų tą licenciją suderinti su Valstybiniu patentų biuru.
Toliau įstatyme, aišku, detaliai reglamentuojamos visos procedūros, kaip šita veikla vyktų, kaip ta licencija būtų sudaroma kaip sąrašas, kaip aš jau minėjau, jų visa veikla. Čia gal irgi norėčiau stabtelėti ir dėl civilinės atsakomybės privalomojo draudimo. Tokiu atveju reikėtų draustis, nes gali teikiant tam tikras paslaugas atsirasti ir tam tikra žala. Patentiniai patikėtiniai galėtų veikti įvairiomis formomis: individualiai, sudarę darbo sutartis. Kada ta patentinio patikėtinio veikla būtų nutraukiama, kitos teisės ir pareigos, tiesiog taupydama laiką detaliau prie jų nesustosiu. Drausminė atsakomybė, savivaldos organai – čia visuotinis susirinkimas. Iš esmės, sakau, labai panašu, kaip aš ir minėjau, kaip ir su teismų reguliavimu. Tokia būtų bendra charakteristika.
Dabar, žiūrint į pasaulį, kaip yra pasaulyje, tai iš tikrųjų yra daug šalių – Estija, Lenkija, Čekija, Slovakija, Vengrija, Švedija ir taip pat kitos valstybės turi tokius specialius įstatymus, būtent reglamentuojančius patentinių patikėtinių veiklą. Aišku, reikėtų dar labai daug priimti ir įgyvendinamųjų teisės aktų. Čia, aišku, didelė užduotis būtų ir Teisingumo ministerijai, nes ji nustatytų ir egzaminų tvarką, ir komisiją nustatytų, kurios struktūra iš esmės yra nustatyta pačiame įstatyme, aišku, pats Patentų biuras. Ir, kaip aš minėjau, Patentinių patikėtinių institutas, kuris būtų tas viešasis juridinis asmuo, kuris vienytų būtent patentinius patikėtinius, ir įgyvendintų jų profesinę savivaldą.
Dabar dėl pastabų. Išnagrinėjome, Teisės departamentas teikia kai kurias pastabas. Į daugelį jų yra atsižvelgta, bet iš tikrųjų galėtume apibendrintai pasakyti taip dėl Teisės departamento, kad juo nebuvo siekta labai detaliai reglamentuoti tam, kad paskui nereikėtų keisti.
Tiesa, čia dar buvo pastaba dėl licencijavimo modelio. Iš esmės aš truputėlį jau paminėjau. Modelis būtų ne tas griežtasis, o nuo deklaravimo momento pradėtų veikti. Taigi iš esmės tikrai būtų žymiai daugiau aiškumo. Jeigu žiūrėtume į ateitį, ko gero, ir daugiau žmonių rinktųsi šitą profesiją, nes pagal dabartinį registrą (pasidomėjau) jų tikrai nėra daug – apie 150, bet realiai veikiančių yra tikrai žymiai mažiau. Žodžiu, dabartiniame pasaulyje, kai veikia tos tendencijos, atsirastų poreikis. Ko gero, galime sakyti, kad būtų tokių asmenų, pasirenkančių šitą profesiją ir daugiau. Galėtume tai prognozuoti. Trumpai būtų apie tai.
Dabar kiti keturi įstatymai. Iš esmės tie keturi įstatymai… Pagrindinė priežastis, dėl ko mes juos keičiame, yra todėl kad, kaip jūs matote darbotvarkėje, yra paminėti įstatymai: Dizaino įstatymo projektas (kai kurių straipsnių necituoju), Patentų įstatymas, Prekių ženklų ir Mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų registravimą įstatymai. Pagrindinė priežastis, kodėl mes juos keičiame, yra ta, kad juose buvo įtvirtinta „patentinio patikėtinio“ sąvoka. Tam, kad būtų viename teisės akte šita sąvoka apibrėžta, tiesiog iš ten yra ta nuostata išbraukiama.
Dabar dar viena priežastis, dėl ko tie įstatymai yra keičiami, yra ta, kad yra įgyvendinami du Europos Tarybos reglamentai dėl apskundimo. Gal tiesiog aš pacituosiu, kokie tai būtų: „Įgyvendinamas reglamentas dėl Bendrijos prekių ženklo ir reglamentas dėl Bendrijos dizainų, kuriuose yra nustatyta, kad Lietuvos apeliacinis teismas suinteresuotos šalies prašymu ne vėliau kaip per penkias darbo dienas Civilinio proceso kodekse nustatyta tvarka patikrina įsiteisėjusių vidaus rinkos derinimo tarnybos sprendimo autentiškumą ir išduoda vykdomąjį raštą.“ Ta nuostata yra įtvirtinta ir tikrai daugiau tų momentų nėra.
Dar vienas svarbus momentas dėl vieno įstatymo, kuris yra paminėtas. (Šurmulys salėje)
PIRMININKAS. Kolegos, dėmesio!
M. VAINIUTĖ. Mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų registravimą įstatymo pakeitimai. Tai yra tai, kad atsisakoma imti mokestį už registravimą. Aišku, galbūt čia ir kitų klausimas. Dabartiniame kontekste tai galbūt ir peiktina, bet kadangi tai turėtų iš tikrųjų biudžetui labai mažą įtaką ir, kaip aš minėjau, patentinių patikėtinių nėra daug, tai tikrai didelės žalos biudžetas neturėtų, bet, kita vertus, sakykim, tas mokestis sugrįžtų kita forma, t. y. laikant kvalifikacinį egzaminą ir įtraukiant juos į sąrašą, tai, kaip aš jau minėjau pradžioje, darytų Teisingumo ministerija. Esmė tokia.
Dar kartą apibendrintai sakau, tai yra naujas įstatymas, keičia Vyriausybės nutarimą, be abejonės, pažangus ir reikalingas įstatymas, kaip ir minėjau, ko gero, galima sakyti, ir laukiamas, ir galbūt išplėtotų mokslinius tyrimus, ir darytų kitus teigiamus dalykus. Kitus momentus aš taip pat paminėjau.
PIRMININKAS. Ačiū, ministre. Jūsų nori paklausti I. Šimonytė. Prašau.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiama ministre, mano klausimas yra ne tiek apie šitą konkretų paketą, bet vis dėlto apie mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų įregistravimo kai kuriuos niuansus. Šiandien yra nustatyta tokia tvarka, kad jeigu kažkas pavėluoja pratęsti išradimo registraciją, galima tai padaryti pavėlavus iki šešių mėnesių, bet iš karto tokiu atveju yra taikoma 50 % bauda. Tai yra mokestis yra didinamas 50 %. Bet kokiais kitais atvejais, pavėlavus sumokėti mokesčius, yra skaičiuojami delspinigiai ir tikrai ne tokios žiaurios sankcijos yra taikomos. Turint minty, kad yra skatinimas vis dėlto išradimų, inovacijų ir jų patentavimo Lietuvoje, ar jūs negalvojate apskritai peržiūrėti šitų mokesčių sistemos ir struktūros ir tokius nelabai logiškus dalykus galbūt pakeisti į ką nors labiau logiško ir atitinkančio bendrą mokesčių administravimo praktiką? Ačiū.
M. VAINIUTĖ. Labai ačiū jums už klausimą.
PIRMININKAS. Prašau.
M. VAINIUTĖ. Iš tiesų, kaip aš ir paminėjau, šitame projekte šitas klausimas, kurį jūs dabar iškėlėte, nėra aptartas, bet, be abejonės, mes dabar žymimės ir konspektuojam ir tikrai sugrįžę namo turime užduotį tai padaryti. Tikrai labai ačiū už labai svarbią pastabą.
PIRMININKAS. Kolega S. Jovaiša.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama ministre, padėkite susiorientuoti, kas čia per vieni tokie yra tie patentininkų patikėtiniai ir kodėl mes tokiu dvigubu vardu juos vadiname, o ne tik patentininkais? Kaip jie veikia? Nes jūs daug kalbėjote apie jų veiklą, bet aš to konkretumo neišgirdau. Ar jie yra būtini, ar šiuo metu gali kas nors kitas juos pakeisti Lietuvoje? Ačiū.
M. VAINIUTĖ. Ačiū už klausimą. Pačioje pradžioje aš jums irgi minėjau. Iš esmės ta sąvoka „patentinis patikėtinis“ tikrai faktiškai labai retai girdima. Patentininkas ar panašiai, kaip jūs sakote, galbūt šnekamoje kalboje yra vartojama tokia sąvoka. Sakau, ko gero, gali būti priežastis (jau kartoju), kad iš tikrųjų tas reguliavimas yra prastas, ydingas šituo atveju, kaip aš minėjau, nutarimu. Gali būti viena iš tų priežasčių.
Kitas dalykas. Trumpai kalbant, aš irgi su specialistais rengiausi šitam pristatymui ir kalbėjau su tais, kurie rengė šitą įstatymą, jie taip apibrėžia, kitaip sakant, tai yra Patentų biuro advokatai. Taip apibūdino tam, kad būtų aiškiau. Kokios tos teisės? Iš esmės jų funkcijos išaiškėja iš 18 straipsnio, kuriame įtvirtintos patentinio patikėtinio profesinės teisės. Pasakysiu, gal keletą pacituosiu ir tada galbūt bus didesnis aiškumas. Pavyzdžiui, ką jie veiktų Valstybiniame patentų biure?
Pirmas punktas. Jie turėtų tokią teisę: rengti ir įteikti patento, prekės ženklo, dizaino, puslaidininkių gaminių, topografijos ir kitų pramoninės nuosavybės objektų registracijos paraiškas, prašymus, apeliacijas, protestus ir kitus dokumentus, pavyzdžiui, viena jų funkcija. Arba, pavyzdžiui, atstovauti klientams gaunant išradimų, prekės ženklo, dizaino ir kitus dalykus, atstovauti kliento interesams sudarant, įregistruojant licencijas. Žodžiu, tokie momentai. Čia aš tuos pačius pirmuosius paminėjau. Prašyti iš fizinių, juridinių asmenų dokumentų… Kitaip sakant, gal būtų tada aiškiau iš tiesų, nes iš esmės kažkaip tikrai iš paties apibrėžimo, bet kai atskleidžiate visas jo profesines teises, pareigas, tada galbūt tos funkcijos darosi aiškesnės.
PIRMININKAS. Ačiū, ministre.
Kolegos, nėra norinčių kalbėti. Ar reikia balsuoti, ar pritarsime bendru sutarimu?
Balsuojame. Kas pritariate minėtiems įstatymų projektams Nr. XIIP-4628, Nr. XIIP-4629, Nr. XIIP-4630, Nr. XIIP-4631, Nr. XIIP-4632, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. (Balsai salėje) Balsavimas pradėtas. Gerbiamieji kolegos, prašom sėstis į vietas. Balsavimas po pateikimo dėl šių penkių įstatymų projektų.
M. VAINIUTĖ. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, balsavo 79 Seimo nariai: už – 72, prieš nėra, susilaikė 7. Pritariame po pateikimo. Siūlomas kaip pagrindinis komitetas, suprantama, Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Dėl įstatymo projekto Nr. XIIP-4632 dar papildomas, nes čia mokesčiai, Biudžeto ir finansų komitetas. Galime su tuo sutikti? Galime sutikti. Siūloma svarstyti birželio 27 dieną. Galime? Pritariame. Ačiū.
13.51 val.
Seimo savaitės (2017-04-03–2017-04-07) – 2017 m. balandžio 4 d. (antradienio) ir 6 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės pateikimas ir tvirtinimas
Kolegos, kviečiu į tribūną Seimo Pirmininko pirmąją pavaduotoją R. Baškienę pateikti kitos savaitės darbotvarkę. Prašau, pirmininke.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Mielieji kolegos, išties kitą savaitę mes turėsime diskusiją, kurią skatina mus rengti mūsų visuomenė. Labai tikimės išsamios Vyriausybės nuomonės ir pozicijos šiuo klausimu. Tikimės ekspertų atsakingų ir labai rimtų pranešimų ir, aišku, jūsų, gerbiamieji kolegos, frakcijų atstovų ir Seimo narių dalyvavimo šioje diskusijoje, o po to atkreipiu dėmesį, kad Seimo nutarimas, kurį mes visi kartu priimsime ir kurį kviečiu tobulinti, svarstymo stadijoje būtų išties labai labai atsakingas.
Daug įstatymo projektų, susijusių su kultūra, turiu omenyje Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato, valstybės kultūros paveldo pateikimai ir svarstymai. Ir, aišku, to, ko tikriausiai seniai laukėme, tai Konstitucijos straipsnio pakeitimo įstatymas. Konstitucinis įstatymas, kad kiekvienas asmuo galėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą. Apie tai įstatymo projektas, kurį pateiks J. Sabatauskas.
Vėlgi Administracinių bylų teisenos įstatymas, Kriminalinės žvalgybos, turėčiau atkreipti dėmesį į išties labai didelį tikslą – kovoti su kontrabanda, su nusikalstamumu. Ir Civilinio proceso kodekso pateikimai.
Ketvirtadienį vėlgi nemažai įstatymo projektų: Rinkliavų, Reklamos, Atsinaujinančių išteklių. Kartu ir Europos Sąjungos direktyva, benzino kokybė ir skatinimas naudoti atsinaujinančius išteklius, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo projektai plečiant ratą. Džiaugiuosi matydama nemažai farmacijos įstatymų, kuriuos teikia kolegos Seimo nariai: ir A. Matulas, ir R. Žemaitaitis, ir A. Širinskienė, ir E. Gentvilas. Jie atitinkamai susiję su farmacija.
Manau, kad Seniūnų sueigoje sutarsime ir dėl to, ką planavome, kad skubios Statuto pataisos taip pat turėtų papildyti darbotvarkę, o galbūt ir kiti įstatymų projektai.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūsų kaip tik A. Matulas ir nori paklausti. Prašau, kolega.
A. MATULAS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamoji pavaduotoja, noriu paprašyti, gal kitą savaitę galite įtraukti Civilinio kodekso tam tikras pataisas, kuriomis siekiama išbraukti nuostatą, kad Lietuvos Respublikoje atliekamos lyties keitimo operacijos. Kiek žinau, Vyriausybei duotas kitas pavedimas. Neįsivaizduoju, kaip jūs asmeniškai ar A. Veryga galėtų jas realizuoti. Arba jūs eisite prieš savo valią. Galbūt, nes žinau, kad Civilinio kodekso pataisos kitą savaitę bus svarstomos, reikia pridėti kompleksiškai ir bandykime svarstyti ir tą pataisą, kuri jau antrą kadenciją kažkodėl nesvarstoma, nes tai irgi yra kelias. Jeigu mes pasakytume, kad tokios procedūros įstatymas nenumato, mes neturėtume problemos.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Taip, jūs labai įžvalgus. Mano nuomonė tuo klausimu tokia, kad mes svarstytume šį jūsų pasiūlytą įstatymo projektą. Manau, kad tikrai galime. Jeigu Teisės departamento išvados yra, įrašysime į darbotvarkę. Manau, Seimo nariai tam neprieštaraus.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Nėra norinčių kalbėti. Galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Ačiū.
Kviečiu į tribūną…
13.55 val.
Seimo nutarimo „Dėl 2018 metų paskelbimo Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, paveikslo karūnavimo 300 metų jubiliejaus minėjimo metais“ projektas Nr. XIIIP-371(2) (pateikimas)
Darbotvarkės 1-12 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl 2018 metų paskelbimo Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, paveikslo karūnavimo 300 metų jubiliejaus minėjimo metais“ projektas Nr. XIIIP-371(2). Kviečiu J. Narkevičių pristatyti. Kolegos, pateikimas.
J. NARKEVIČ (LLRA-KŠSF). Laba diena. Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Teikiu jums Seimo nutarimo „Dėl 2018 metų paskelbimo Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, paveikslo karūnavimo 300 metų jubiliejaus minėjimo metais“ projektą. Paminėsiu, kad 2018 metais Lietuva minės nepriklausomos valstybės 100-ąjį gimtadienį, tačiau mes turime suprasti ir suprantame, kad modernios Lietuvos istorijos nebūtų be datų, įvykių, žmonių, kurie nulėmė mūsų šalies valstybingumo raidą, kurie nusprendė (…) valstybės gyvenimą. Būtent 2018 metais Trakų Dievo Motinos paveikslo karūnavimo 300 metų jubiliejaus minėjimas – tai kvietimas atrasti visa tai iš naujo ir įvertinti mūsų savivertę ir mūsų laisvę.
Paminėsiu tik tiek, kad Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, paveikslas – seniausias Dievo Motinos paveikslas Lietuvoje. Pirmasis Romos Popiežiaus karūnuotas Lietuvoje, Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, ir antrasis Abiejų Tautų Respublikoje. Paveikslo karūnavimas atspindi Lietuvos svarbos pripažinimą, taip pat atmena, kad Trakų šventovėje minimi Švenčiausiosios Mergelės Gimimo atlaidai yra Lietuvos seniausi ir iškiliausi pagarbos Dievo Motinai ženklai. Manau, kad verta šį nutarimą priimti.
Be to, siekiama puoselėti Lietuvos ir Europos kultūros paveldą per Trakų Dievo Motinos, Globėjos, paveikslo karūnavimo iškilmes, šį iškilios ir reikšmingos sukakties minėjimą pritaikant pažintinei, kultūrinei, edukacinei, piligriminei ir turistinei veiklai.
Taip trumpai pristatydamas, gerbdamas mūsų visų laiką, siūlau pritarti.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Jūsų nori paklausti S. Gentvilas. Prašau, kolega.
S. GENTVILAS (LSF). Dėkoju, gerbiamasis kolega, už tokią iniciatyvą. Šiemet Lietuvoje minimos Reformacijos 500-osios metinės ir, manau, prie modernėjimo religiniu aspektu prisidėjo būtent šita proga. Norėčiau jūsų paklausti keleto klausimų tam, kad įtikintumėte.
Visų pirma, čia yra vieno paveikslo karūnavimo 300 metų jubiliejus. Gal galėtumėte priminti mums, kiek tame paveikslo karūnavime dalyvavo žmonių prieš 300 metų?
Antras klausimas būtų toks. Ar sutiktumėte, kad vis dėlto valstybė neprisidėtų prie šios datos minėjimo, bet tiesiog paminėtų metus? Nes religija ir valstybė šiuo metu yra atskirtos ir pasaulietinis Seimas turėtų lyg ir nedalinti valstybinių pinigų religinėmis organizacijoms arba religinėmis progomis? Dėkui.
PIRMININKAS. Prašau.
J. NARKEVIČ (LLRA-KŠSF). Ačiū. Atsakysiu nuo antro klausimo. Aš paminėjau, kad būtent šitas įvykis yra valstybingumo atspindys, ir, be to, tas įvykis, kuris bus 2018 metais švenčiamas, 300 metų, tai vedė viso valstybingumo raidą. Tik paminėsiu, kad Trakų bažnyčios pati istorija glaudžiai susijusi su valstybingumu, ją globojo žymiausi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikai ir dvasininkai, nemažai jų savo amžinąja vieta pasirinko būtent tą šventovę. Nuo to laiko, apsilankymo toje bažnyčioje… tapo viena svarbiausių Marijos šventovių Lietuvoje. Tačiau Lietuvos Didysis Kunigaikštis Vytautas…
PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos konservatoriai, labai garsiai!
J. NARKEVIČ (LLRA-KŠSF). …taip ir nesulaukė savosios karūnos, tačiau būtent tais metais, 1718 m. rugsėjo 4 d., buvo vainikuotas su jo vardu susijęs pirmasis Dievo Motinos paveikslas, o iškilmės buvo aštuonių dienų vainikavimo šventinimas, tai yra didžiausi Lietuvoje atlaidai, kurie iki šiol yra minimi. Taigi tas įvykis tikrai yra išskirtinis ir ne vien tik religinis, nes tą paveikslą garbina iki šiol įvairių tikybų asmenys, tai yra tikrai išskirtinis atvejis. Per tą minėjimą mes galėtume pažvelgti ir atšvęsti, savo kultūrą ir savo istoriją, tuos įvykius priminti naujai kartai.
PIRMININKAS. Ačiū. Kolegos, už norėtų kalbėti R. J. Dagys. Prašom. Ačiū pranešėjui.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Aš manau, kad po pateikimo tokiu klausimu tikrai būtų galima pritarti. Kokiu aspektu, kaip tą daryti, kaip minėjimą atlikti, čia yra kitas klausimas. Turbūt, aišku, tam tikrame kontekste per kitų metų įvykių minėjimą, bet kolegai galiu pasakyti, liberaliam kolegai galiu pasakyti, kad jeigu gerai išmanytų istoriją, tai ir mokyklos, ir universitetas yra siejami ne tiek su Reformacija, bet su Katalikų bažnyčia, su jų indėliu šviečiant mūsų tautą. Neneigiu tikrai Reformacijos įtakos ir reikšmės, bet istorija yra tokia ir šiuo atveju mes turime žiūrėti suprasdami to meto tradicijas ir supratimą, kad tai yra vienas iš tam tikrų Lietuvos pripažinimo simbolių ir tai tikrai yra svarbus aspektas. Koks svarbumas visame kontekste, čia istorikų turbūt daugiau ginčas, bet tai buvo vienas iš tų etapų, kai Lietuva įsiliejo į visos to meto katalikiškos Europos kontekstą.
PIRMININKAS. Ačiū. S. Gentvilas – prieš. Išsitrynė. Nėra prieš. Balsuojame, gerbiamieji kolegos, dėl Seimo nutarimo projekto Nr. XIIIP-371. Kas pritariate šiam nutarimo projektui, balsuojate už – kolegos, netriukšmaukite iš vietos! – kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote. (Balsai salėje) Kolegos, čia balsuojame po pateikimo. Komitetuose turėsite galimybę išsiaiškinti.
Gerbiamieji kolegos, balsavo 61 Seimo narys: už – 53, prieš – 1, susilaikė 7. Pritarta po pateikimo. Siūlomas Švietimo ir mokslo komitetas. Nežinau, žiūriu į pranešėją Jaroslavą, gal ir Kultūros komitetas turėtų? Ne? Kultūros komitetas turėtų būti taip pat. (Balsai salėje) Švietimo ir mokslo jau yra, aš jau pasakiau. Švietimo ir mokslo – pagrindinis, Kultūros – papildomas. Galite, pirmininke? Sutinkate? Ačiū.
Kolegos, siūloma svarstyti balandžio 27 dieną. Anksčiau? Kada? Ketvirtadienį. Gerai. Kurį ketvirtadienį? Balandžio 6 dieną. Tvarka.
Gerbiamieji kolegos, tuo mes rytinę darbotvarkę baigiame. Registruojamės. Registracija.
Gerbiamieji kolegos, užsiregistravo 58 Seimo nariai. Vakarinis posėdis 15 valandą. Rytinis posėdis baigtas. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.