Projekto

lyginamasis variantas

 

 

                      LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

 

 

NUTARIMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2010 M. LAPKRIČIO 24 D. NUTARIMO NR. 1673 „DĖL VALSTYBĖS GARANTIJŲ BANKŲ STABILUMUI DIDINTI TEIKIMO, ADMINISTRAVIMO IR ŠIŲ GARANTIJŲ VYKDYMO TAISYKLIŲ, PASITIKĖTINIŲ (SUBORDINUOTŲ) PASKOLŲ BANKAMS TEIKIMO IR ŠIŲ PASKOLŲ PRIEŽIŪROS TAISYKLIŲ IR BANKŲ TURTO IŠPIRKIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2014 m.             d. Nr.

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. lapkričio 24 d. nutarimą Nr. 1673 „Dėl valstybės garantijų bankų stabilumui didinti teikimo, administravimo ir šių garantijų vykdymo taisyklių, pasitikėtinių (subordinuotų) paskolų bankams teikimo ir šių paskolų priežiūros taisyklių ir bankų turto išpirkimo taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeisti 2.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„2.2. Akcinė bendrovė Turto bankas Centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas pagal pavedimo sutartis, sudarytas su Finansų ministerija, administruoja valstybės garantijas bankų stabilumui didinti, administruoja ir realizuoja iš bankų išpirktą turtą.“

1.2. Nurodytu nutarimu patvirtintose Valstybės garantijų bankų stabilumui didinti teikimo, administravimo ir šių garantijų vykdymo taisyklėse:

1.2.1. Pakeisti 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2. Valstybės garantijos bankų stabilumui didinti teikiamos dėl bankų įsipareigojimų litais arba eurais. Valstybės garantija banko stabilumui didinti teikiama tik mokiems bankams. Sutarties dėl valstybės garantijos banko stabilumui didinti galiojimo laikotarpiu bankui draudžiama naudoti suteiktą valstybės garantiją banko stabilumui didinti ir informaciją apie šią garantiją rinkodaros ir banko veiklos plėtros tikslais.“

1.2.2. Pakeisti 3.1.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„3.1.1. prašomų valstybės garantuoti įsipareigojimų suma ir terminas, atitinkantys Finansinio tvarumo įstatymo 5 straipsnio 2 dalyje nustatytus apribojimus, valiuta ir numatomų gauti lėšų naudojimo tikslai;“.

1.2.3. Pakeisti 19.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„19.2 banko įsipareigojimų, dėl kurių suteikiama valstybės garantija, suma ir valiuta, laikotarpis, kuriam suteikiama valstybės garantija;“.

1.3. Nurodytu nutarimu patvirtintose Pasitikėtinių (subordinuotų) paskolų bankams teikimo ir šių paskolų priežiūros taisyklėse:

1.3.1. Pakeisti 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2. Subordinuota paskola teikiama litais arba eurais. Subordinuotos paskolos trukmė – nuo 2 iki 5 metų.“

1.3.2. Pakeisti 4.1.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„4.1.1. prašomos suteikti subordinuotos paskolos dydis, terminas ir valiuta, šios paskolos naudojimo tikslai;“.

1.3.3. Pakeisti 6.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„6.2. siūlomą bankui teiktinos subordinuotos paskolos dydį, valiutą, palūkanų normą ir terminą;“.

1.3.4. Pakeisti 11.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„11.2. subordinuotos paskolos suma, valiuta, trukmė, metinė palūkanų norma, šios paskolos naudojimo tikslai;“.

1.3.5. Pakeisti 17.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„17.1. Vyriausybės vertybinių popierių metinę palūkanų normą, apskaičiuojamą kaip viešai išplatintų per paskutinius 3 mėnesius Vyriausybės vertybinių popierių svertinė palūkanų norma pagal atitinkamą valiutą ir trukmę atsižvelgiant į numatomą suteikti subordinuotą paskolą; jeigu per paskutinius 3 mėnesius Lietuvos Respublikos Vyriausybė nebuvo sudariusi atitinkamų skolinimosi sandorių, remiamasi bent vienoje iš visuotinai pripažintų ir naudojamų informacinių ar prekybos sistemų skelbiamų atitinkamų Vyriausybės vertybinių popierių pelningumu;“.

1.4. Nurodytu nutarimu patvirtintose Bankų turto išpirkimo taisyklėse:

1.4.1. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3. Numatomas išpirkti bankų turtas yra banko suteiktos paskolos ir gautinos sumos, investicijos, laikomos iki termino pabaigos, ir kitas finansinis turtas, kuris vertinamas amortizuota savikaina ir yra susijęs su kredito rizika (taip pat ir kreditai, sąskaitos kreditai, diskontuotieji vekseliai, skolos vertybiniai popieriai, gautinos išperkamosios nuomos sumos, indėliai, lėšos kitų bankų sąskaitose, atvirkštiniai atpirkimo sandoriai, faktoringas, išsimokėtinai (skolon) parduotas turtas, išankstiniai mokėjimai) (toliau – paskolos). Iš bankų išperkamos tik litais ir eurais suteiktos paskolos, kurias bankas turi Taisyklių įsigaliojimo metu.“

1.4.2. Pakeisti 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

„7. Už išperkamą bankų turtą gali būti atsiskaitoma litais, eurais arba Vyriausybės vertybiniais popieriais.“

1.4.3. Pakeisti 14.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„14.2. siūlomas banko turto išpirkimas atitinka Finansinio tvarumo įstatyme ir Taisyklėse nustatytus reikalavimus, – nedelsdama informuoja apie tai banką ir (arba) banką kontroliuojančius akcininkus (užsienio banko filialą įsteigusį asmenį), prašančius išpirkti banko turtą, ir akcinę bendrovę Turto banką (toliau – Turto bankas) centralizuotai valdomo valstybės turto valdytoją; Turto bankui centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui Finansų ministerija nurodo, kokį banko turtą numatoma išpirkti ir pagal kokius kriterijus (paskolų grąžinimo vėlavimo terminas, skolininko bankrotas ir panašiai), atsižvelgdama į banko ir (arba) banką kontroliuojančių akcininkų (užsienio banko filialą įsteigusio asmens) ir Lietuvos banko pasiūlymus.“

1.4.4. Pakeisti 15 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„15. Turto bankas Centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas Taisyklių 14.2 papunktyje nurodytu atveju:“.

1.4.5. Pakeisti 16 punktą ir jį išdėstyti taip:

„16. Išperkamam banko turtui vertinti turtą vertinanti įmonė privalo pasitelkti Turto banko centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojo parinktą audito įmonę, kuri turi būti įtraukta į Lietuvos Respublikos audito įmonių sąrašą, turėti ne mažiau kaip 2 atestuotus auditorius ir ne mažesnę kaip 3 metų bankų audito patirtį.“

1.4.6. Pakeisti 18 punktą ir jį išdėstyti taip:

„18. Bankas privalo pateikti Turto bankui centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui, turtą vertinančiai įmonei ir jos pasitelktai audito įmonei visą informaciją, kurios reikia jo turtui vertinti, išperkamo turto sąrašui sudaryti ir jo kainai nustatyti. Už atliktą išperkamo banko turto vertinimą apmoka bankas, kurio turtą prašoma išpirkti.“

1.4.7. Pakeisti 19 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„19. Banko turto išpirkimo kaina negali būti didesnė už turtą vertinančios įmonės nustatytą išperkamo banko turto vertę, sumažintą 20 procentų. Turto bankas Centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas gali nustatyti ir mažesnę išperkamo banko turto kainą, atsižvelgdamas į:“.

1.4.8. Pakeisti 20 punktą ir jį išdėstyti taip:

„20. Išperkamo banko turto sąrašas, vertinimo metodas ir išperkamo turto kaina Finansų ministerijai turi būti pateikti per 30 kalendorinių dienų nuo informacijos pateikimo Turto bankui centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui, kaip nustatyta Taisyklių 14.2 papunktyje. Šis terminas Finansų ministerijos sprendimu gali būti pratęstas ne ilgiau kaip 30 kalendorinių dienų.“

1.4.9. Pakeisti 23.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„23.4. įgaliojimas Finansų ministerijai su Turto banku centralizuotai valdomo valstybės turto valdytoju sudaryti valstybės turto patikėjimo sutartį;“.

1.4.10. Pakeisti 32 punktą ir jį išdėstyti taip:

„32. Finansų ministerija pagal pavedimo sutartį perduoda iš banko išpirktą turtą Turto bankui centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojui administruoti ir realizuoti.“

1.4.11. Pakeisti 33 punktą ir jį išdėstyti taip:

„33. Turto bankas Centralizuotai valdomo valstybės turto valdytojas iš bankų išpirktą ir jam perduotą turtą realizuoja kuo greičiau, tačiau siekdamas, kad valstybė patirtų kuo mažiau finansinių nuostolių dėl bankų turto išpirkimo.“

2. Nustatyti, kad:

2.1. Šis nutarimas, išskyrus 1.2, 1.3, 1.4.1 ir 1.4.2 papunkčius, įsigalioja 2014 m. spalio 1 d.

2.2. Šio nutarimo 1.2, 1.3 ,1.4.1 ir 1.4.2 papunkčiai įsigalioja 2015 m. sausio 1 d.

 

Ministras Pirmininkas                                                                     

 

 

Finansų ministras