Išrašas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

SOCIALINIŲ REIKALŲ IR DARBO komitetas

 

POSĖDŽIO PROTOKOLAS

 

2016 m. balandžio 12 d. Nr. 103-P-21

 

SVARSTYTA: Seimo nario R. Paliuko pasiūlymas Užimtumo įstatymo projektui Nr. Xiip-3240(2).

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Seimo narys R. Paliukas,

2016-04-05

111

N

 

 

Argumentai:

Užimtumo įstatymo projektas apima visas asmenų užimtumo formas, todėl turėtų būti įtrauktos ir tarptautinės praktikos. Pagal dabartinį teisinį reglamentavimą aukštųjų mokyklų ir profesinių mokyklų absolventai, atliekantys tarptautinę praktiką (pvz., „Erasmus+“), nėra draudžiami privalomu sveikatos draudimu, jie turi susimokėti patys.

Siekiant skatinti tarptautiškumą, taip pat siekiant skatinti absolventų suinteresuotumą atlikti tarptautinę praktiką ir įgyti reikalingos profesinės tarptautinės patirties, siūloma papildyti Užimtumo įstatymo projektą  11 straipsniu ,, Tarptautinę praktika“, nustatant, kad asmenys, turintys teisę atlikti tarptautinę praktiką įmonėse, įstaigose, organizacijose ar kitose struktūrose (toliau – įmonė) užsienyje pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ir susitarimus, Europos Sąjungos ir Europos laisvosios prekybos asociacijos programas ir projektus yra draudžiami privalomu sveikatos draudimu (PSD) valstybės lėšomis Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka, kai toks draudimas nėra apmokamas kitų šalių, Europos Sąjungos, Europos laisvosios prekybos asociacijos ar įmonių lėšomis. Asmuo, atliekantis tarptautinę praktiką, likus ne mažiau kaip 1 darbo dienai iki numatytos tarptautinės praktikos atlikimo pradžios ir per 3 darbo dienas po tarptautinės praktikos atlikimo pabaigos LR teisės aktų nustatyta tvarka informuoja Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba) teritorinį skyrių, vykdantį šiame straipsnyje nustatytų reikalavimų tarptautinės praktikos sutartims laikymosi kontrolę, apie tarptautinės praktikos pradžią ir pabaigą. Tarptautinės praktikos atlikimo tvarką nustato Europos Sąjungos, Europos laisvosios prekybos asociacijos kompetentingos institucijos arba Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

 

Pasiūlymas

Papildyti II skyrių Užimtumo formos ir jų sistema nauju 11 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

11 straipsnis. Tarptautinė praktika

1. Asmenys, turintys teisę atlikti tarptautinę praktiką įmonėse, įstaigose, organizacijose ar kitose struktūrose (toliau – įmonė) užsienyje pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ir susitarimus, Europos Sąjungos ir Europos laisvosios prekybos asociacijos programas ir projektus yra draudžiami privalomu sveikatos draudimu (PSD) valstybės lėšomis Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka, kai toks draudimas nėra apmokamas kitų šalių, Europos Sąjungos, Europos laisvosios prekybos asociacijos ar įmonių lėšomis.

2. Asmuo, atliekantis tarptautinę praktiką, likus ne mažiau kaip 1 darbo dienai iki numatytos tarptautinės praktikos atlikimo pradžios ir per 3 darbo dienas po tarptautinės praktikos atlikimo pabaigos LR teisės aktų nustatyta tvarka informuoja Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba) teritorinį skyrių, vykdantį šiame straipsnyje nustatytų reikalavimų tarptautinės praktikos sutartims laikymosi kontrolę, apie tarptautinės praktikos pradžią ir pabaigą.

3. Tarptautinės praktikos atlikimo tvarką nustato Europos Sąjungos, Europos laisvosios prekybos asociacijos kompetentingos institucijos arba Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

Nepritarti.

Pasiūlymo dėl asmenų, turinčių teisę atlikti tarptautinę praktiką užsienyje, draudimo privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis, įgyvendinimas pareikalaus papildomų valstybės biudžeto lėšų. Todėl turėtų būti gauta Lietuvos Respublikos Vyriausybės (kaip valstybės biudžeto planuotojos ir vykdytojos) išvada.

Be to, pasiūlymas neatitinka LR Užimtumo įstatymo projekto paskirties ir jo taikymo (1 str.). Todėl turi būti keičiamas LR Sveikatos draudimo įstatymas.

Taip pat, atsižvelgiant į darbo jėgos paklausą Lietuvos Respublikoje, prioritetas turėtų būti teikiamas praktikos atlikimui Lietuvos valstybėje.

 

 

 

Komiteto pirmininkė                                                                                                                                                                           Kristina Miškinienė