PASIŪLYMAS

DĖL NUTARIMO projekto NR. xivp-3320(2) DĖL PAVEDIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS KONTROLEI ATLIKTI VALSTYBINĮ AUDITĄ

 

2023-12-12

Vilnius

 

Eil. Nr.

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

 

1.

 

 

 

 

Argumentai:

Manoma, kad preambulėje neturėtų būti teiginių, kurie klaidingai suponuoja, kad mokytojų darbo vietos patrauklumas priklauso tik nuo darbo užmokesčio dydžio. Priežasčių spektras yra žymiai platesnis. EBPO pateikiama informacija rodo, kad valstybėse, kuriose darbo užmokestis stipriai viršija EBPO vidurkį, mokytojų taip pat trūksta (pav. Šveicarija, Nyderlandai). Darbo vietos patrauklumui įtakos turi ir organizacinė aplinka pačiose mokyklose, pav., pozityvūs santykiai su kolegomis, kolegiškos pagalbos kultūra, santykiai su vadovu (įstaigos administracija, iš kurios tikimasi palaikymo bei įvertinimo), tėvų ir vaikų elgesys ir visuomenės požiūris. Šias nuostatas patvirtina ir Lietuvos Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos užsakymu MRU atliktas tyrimas „Pedagogų ir kitų švietimo darbuotojų smurto patirtys švietimo įstaigose“ (2023 m.), kad švietimo įstaigose organizacijos psichosocialinė aplinka yra viena iš darbo vietos (ne)patrauklumo priežasčių: mokytojai kenčia ne tik nuo vaikų ir tėvų smurto, bet patiria daug smurto ir vieni iš kitų.

 

Pats švietimas iš savęs yra reaguojantis į (lokalius ir) globalius pokyčius, pav., dirbtinis intelektas, Vakarų pasaulio visuomenių gimstamumo mažėjimas, tų pačių veiksnių, lemiančių darbo vietos patrauklumą, pokyčiai, ir švietimas pagal savo pobūdį turi reaguoti į šiuos pokyčius. Pats pasaulis yra neapibrėžtas, kintantis, tai persiduoda įvairioms sritims, t.y., ir švietimui.

 

Kadangi nutarimu siekiama išsiaiškinti, „ar tinkamai švietimo sistemos dalyvių įgyvendinti įsipareigojimai dėl mokytojų ir kitų pedagoginių darbuotojų darbo užmokesčio ir kitų asignavimų racionalaus naudojimo“, siūlytina nutarime atsisakyti nuostatų, kurios atskleidžia tik tam tikrus darbo vietos patrauklumo aspektus.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Nutarimo preambulę ir ją išdėstyti taip:

 

„Lietuvos Respublikos Seimas,

vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės įstatymo 13 straipsnio 3 dalimi;

matydamas, kad sunku pritraukti asmenis įsidarbinti mokytojais ir pedagogais dėl nepatrauklių darbo sąlygų ir neapibrėžtumo švietimo srityje, nors valstybės biudžeto speciali tikslinė dotacija savivaldybėms ugdymo reikmėms finansuoti, iš kurios mokamas mokytojų ir kitų pedagoginių darbuotojų darbo užmokestis, per pastaruosius trejus metus didėjo 50,6 proc.;

konstatuodamas, kad valstybės biudžete švietimui skiriami asignavimai jau viršija Europos Sąjungos vidurkį, tačiau savivaldybių institucijos ir švietimo bendruomenė kelia klausimus dėl įvairių švietimo sričių nepakankamo finansavimo, organizuojami mokytojų ir pedagogų streikai, o tai skatina analizuoti aplinkybes, ar pinigai, skirti švietimui, naudojami racionaliai,  n u t a r i a:“

 

 

Teikia

 

Seimo nariai