NUMATOMO TEISINIO REGULIAVIMO POVEIKIO VERTINIMO PAŽYMA

 

 

Projekto pavadinimas

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Nacionalinės elektroninių siuntų pristatymo, naudojant pašto tinklą, informacinės sistemos nuostatų patvirtinimo“ projektas (toliau – nutarimo projektas).

 

Projekto rengėjas

 

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija.

 

Projekto tikslas

 

Nutarimo projekto tikslas – patvirtinti Nacionalinės elektroninių siuntų pristatymo, naudojant pašto tinklą, informacinės sistemos (toliau – E. siuntų pristatymo sistema) nuostatus, kad panaudojant informacines ir ryšių technologijas nacionaliniu lygmeniu būtų įteisintas keitimasis elektroninėmis siuntomis.

 

Siūlomo projekto poveikio įvertinimas

(teigiamos ir (ar) neigiamos pasekmės)

 

Poveikis informacinės visuomenės plėtros ir pašto sritims

 

Teigiamas – priėmus nutarimą, bus skatinama informacinės visuomenės plėtra: ministerijos, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija, Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstaigos ir įstaigos prie ministerijų, kitos valstybės institucijos ir įstaigos (toliau – įstaigos) galės keistis tarpusavyje ir su fiziniais ir juridiniais asmenimis elektroninėmis siuntomis, palaipsniui mažės popierinių dokumentų apyvarta; sistema leis užtikrinti daug mažesnį nepristatytų gavėjams siuntų skaičių, kadangi visos siuntos bus pristatomos į elektroninę pristatymo dėžutę, kurią gavėjas galės pasitikrinti jam patogiu metu, nepriklausomai nuo buvimo vietos; E. siuntų pristatymo sistema užtikrins visišką duomenų saugumą – siunčiamos elektroninės siuntos turinys bus prieinamas tik jo siuntėjui ir gavėjui, o visos siunčiamos elektroninės siuntos bus saugomos duomenų saugyklose; elektroninėse siuntose siunčiamus dokumentus bus galima pasirašyti elektroniniu parašu.

Neigiama numatomo teisinio reguliavimo pasekmė pašto sričiai – sumažės įprastų pašto paslaugų skaičius ir pajamos, kadangi įstaigos, fiziniai ir juridiniai asmenys siųs elektronines siuntas.

 

Poveikis valstybės finansams

 

 

 

 

 

 

Teigiamas – priėmus nutarimą, bus taupomos valstybės biudžeto lėšos, o sukurta E. siuntų pristatymo sistema bus naudojama racionaliai ir efektyviai.

E. siuntų pristatymo sistemos kūrimas, modernizavimas ir tvarkymas bus finansuojami Europos Sąjungos struktūrinių fondų, Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis ir E. siuntų pristatymo sistemos tvarkytojo AB Lietuvos pašto lėšomis, gautomis teikiant atlygintinas paslaugas per E. siuntų pristatymo sistemą.

Preliminariais AB Lietuvos pašto duomenimis, visos įstaigos kasmet bendrai pašto paslaugoms pirkti išleidžia apie 12 mln. Lt valstybės biudžeto asignavimų (savivaldybių administracijos – dar apie 1,6 mln. Lt). Jeigu pirmaisiais metais apie 20 proc. pašto siuntų būtų siunčiama E. siuntų pristatymo sistema naudojantis tik elektroninėmis paslaugomis, t. y. elektroninių siuntų nereikėtų spausdinti ir jų fiziškai pristatyti gavėjams, visos įstaigos ir savivaldybių administracijos per metus bendrai sutaupytų apie 1,27 mln. Lt. Pažymime, kad elektroninių siuntų pristatymo paslaugų sąnaudos bus keletą kartų mažesnės nei šiuo metu įprastai teikiamų pašto paslaugų, todėl kuo daugiau paslaugų bus perkelta į elektroninę erdvę, tuo daugiau valstybės biudžeto lėšų bus sutaupoma.

Neigiamų numatomo teisinio reguliavimo pasekmių valstybės finansams šiuo metu nenumatoma.

 

Poveikis administracinei naštai

 

 

 

Teigiamas – priėmus nutarimą, įstaigos galės keistis tarpusavyje ir su fiziniais ir juridiniais asmenimis elektroninėmis siuntomis, prilygintomis registruotajai pašto siuntai, daug greičiau ir patogiau, asmenims nereikės vykti į įstaigą ar paštą, be to, elektroninių siuntų pristatymo paslaugos siuntėjams, kurie siųs elektronines siuntas įstaigoms, savivaldybių administracijoms, taip pat elektroninių siuntų pristatymo paslaugos įstaigoms, savivaldybių administracijoms, kurios siųs elektronines siuntas kitiems asmenims, bus neatlygintinos.

Neigiamų numatomo teisinio reguliavimo pasekmių administracinei naštai nenumatoma.

 

Poveikis verslui

 

 

 

Teigiamas – priėmus nutarimą, ūkio subjektams nereikės vykti į paštą ar įstaigą, kadangi jie galės neatlygintinai siųsti elektronines siuntas įstaigoms, todėl nepatirs kelionės, pašto siuntos siuntimo, pašto siuntos spausdinimo ir kitų išlaidų, sutaupys laiko. Be to, ūkio subjektas,  kreipęsis į įstaigą per E. siuntų pristatymo sistemą, atsakymą taip pat gaus per šią sistemą, todėl galės su juo susipažinti nepriklausomai nuo fizinės savo buvimo vietos bet kuriuo paros metu.  Ūkio subjektai taip pat galės naudotis ir atlygintinomis E. siuntų pristatymo sistemos teikiamomis paslaugomis – elektronines siuntas siųsti kitiems ūkio subjektams, taip pat siųsti reklamą tam tikroms tikslinėms grupėms ir pan.

Neigiamų numatomo teisinio reguliavimo pasekmių verslui nenumatoma.

 

Kita svarbi informacija

Status quo – valstybės institucijos  oficialius dokumentus nuskenuoja ir siunčia elektroniniu paštu. Toks siuntimas nėra saugus ir dėl teisinių pasekmių negali būti prilygintas registruotosios pašto siuntos siuntimui. E. siuntų pristatymo sistema yra valstybės nuosavybė, kuri šiuo metu nenaudojama efektyviai ir neduoda ekonominės naudos tiek, kiek galėtų duoti.

Kita galima alternatyva – nepritarti nutarimo projektui. Įgyvendinus šią alternatyvą, valstybės turtas ir toliau bus naudojamas neefektyviai, valstybės institucijos ir toliau oficialius dokumentus siųs nesaugiai paprastu elektroniniu paštu, oficialūs dokumentai ir toliau bus spausdinami, todėl bus patiriama su tuo susijusių sąnaudų.

 

Informacija apie asmenį ir instituciją, atsakingą už poveikio vertinimą

 

Vardas ir pavardė

Kristina Semėnė

Pareigos

Laikinai einanti Informacinės visuomenės politikos departamento direktoriaus pavaduotojo pareigas

Institucija (padalinys)

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija

Telefono numeris ir elektroninio pašto adresas

Tel. 239 3996, el. p. [email protected]