LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

TEISĖS IR TEISĖTVARKOS KOMITETAS

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO

„DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO NR.I-399

155 STRAIPSNIO PAKEITIMO“ PROJEKTO XIVP-3441(3)

 

2024-05-22 Nr. 102-P-16

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkė Irena Haase, komiteto pirmininko pavaduotoja Agnė Širinskienė, nariai: Aušrinę Armonaitę pavaduojantis Tomas Vytautas Raskevičius, Gabrielių Landsbergį pavaduojanti Jurgita Sejonienė, Česlav Olševski, Julius Sabatauskas, Vilių Semešką pavaduojanti Rasa Petrauskienė, Algirdas Stončaitis, Andrių Vyšniauską pavaduojantis Andrius Navickas.

Komiteto biuro vedėja Dalia Komparskienė, patarėjai: Martyna Civilkienė, Jurgita Janušauskienė, Rita Karpavičiūtė, Dalia Latvelienė, Irma Leonavičiūtė, Rita Varanauskienė, Loreta Zdanavičienė, vyriausioji specialistė Aidena Bacevičienė, padėjėjos: Meile Čeputienė, Rivena Zegerienė.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2024-02-20

1

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.    Pagal projektu teikiamą Seimo statuto 155 straipsnio 2 dalį, Seimo nariui išmokama „tiek vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka, kiek metų nepertraukiamai truko jo įgaliojimų laikas Seime, bet <...> ne didesnė kaip 6 vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio“ išeitinė išmoka. Pažymėtina, kad pagal Konstitucijos 55 straipsnio 1 dalį Seimo nariai renkami 4 metams, o pagal 63 straipsnio 1 punktą Seimo nario įgaliojimai nutrūksta, kai pasibaigia įgaliojimų laikas arba susirenka į pirmąjį posėdį pirmalaikiuose rinkimuose išrinktasis Seimas, taigi Seimo nario įgaliojimų laikas negali „nepertraukiamai trukti“ ilgiau nei viso Seimo kaip kolegialios institucijos kadencija. Kadangi pagal Konstituciją ilgiausias įmanomas Seimo nario įgaliojimų laikas, sutampantis su Seimo kaip kolegialios institucijos kadencija, yra 4 metai, apskaičiuojant išeitinės išmokos dydį pagal projekte numatytą teisinį reguliavimą ji negalėtų būti didesnė kaip 4 vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio, taigi šios išmokos dydžio apribojimas formuluote „ne didesnė kaip 6 vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio“ yra nepagrįstas ir nesuprantamas.

Atsižvelgti iš dalies

Atsižvelgiant į tai, kad projektu nesiekiama keisti Seimo statuto 155 straipsnio 2 dalyje numatytų išeitinių išmokų dydžių ir siekiant išvengti šių nuostatų taikymo neaiškumų, projektas patobulintas:

„2. Nutrūkus Seimo nario įgaliojimams Konstitucijos 63 straipsnio 1 ir 4 punktuose numatytais atvejais, jam išmokama išeitinė išmoka. Seimo nariui išmokama tiek vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka, kiek metų iš eilės jis buvo Seimo nariu nepertraukiamai truko jo įgaliojimų laikas kadencija Seime, bet ne mažesnė kaip 2 ir ne didesnė kaip 6 vidutinių mėnesinių Seimo nario atlyginimų dydžio išeitinė išmoka. <...>

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2024-02-20

 

 

 

2.    Projekto pavadinime vietoj žodžio „straipsnių“ įrašytinas žodis „straipsnio“.

 

Pritarti

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: negauta.

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas pritarti komiteto patobulintam projektui Nr. XIVP-3441(4) ir komiteto išvadoms.

 

8. Balsavimo rezultatai: už – 8, prieš – 0, susilaikė – 0.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Irena Haase, Agnė Širinskienė, Julius Sabatauskas.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: negauta.

 

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas Seimo statuto projektas, jo lyginamasis variantas.

 

 

Komiteto pirmininkė                                                                           (Parašas)                                                                      Irena Haase

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Martyna Civilkienė