LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VISUOMENĖS INFORMAVIMO ĮSTATYMO NR. I-1418 341 STRAIPSNIO PAKEITIMO

įstATYMO PROJEKTO

 

2024-04-16 Nr. XIVP-3633

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šią pastabą.

Projektu siūloma papildyti Visuomenės informavimo įstatymo 341 straipsnio 21 dalį (įtvirtinantį draudimą Lietuvos Respublikoje retransliuoti ir (ar) platinti internete Rusijos Federacijos ar Baltarusijos Respublikos įsteigtų, tiesiogiai ar netiesiogiai valdomų, kontroliuojamų ar finansuojamų subjektų radijo programas, televizijos programas ir (ar) atskiras programas) ir joje nustatyti naują nuostatą, pagal kurią šis draudimas taikomas tol, kol Nacionalinio saugumo strategijoje Rusijos Federacija ir (arba) Baltarusijos Respublika yra nurodytos kaip keliančios pavojų ir grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui.

Vertindami siūlomą nuostatą, atkreipiame dėmesį, kad nors nauja norma ir konstruojama kaip tam tikra imperatyvaus įstatyminio draudimo taikymo taisyklė, tačiau savo esme tai yra ne kas kita, o keičiamo įstatymo 341 straipsnio 21 dalies galiojimą nustatanti norma. Pažymėtina, kad tam tikros įstatyminių nuostatų specialaus taikymo (laike ar tam tikrų subjektų atžvilgiu) sąlygos dažniausiai formuluojamos įstatymų baigiamosiose nuostatose, kai, siekiant apsaugoti teisinių santykių dalyvių teisėtus lūkesčius bei interesus, reikia išdėstyti tam tikras pereinamojo laikotarpio iš buvusio teisinio reguliavimo į naują teisinį reguliavimą taisykles. Tuo tarpu projekte išdėstytos nuostatos esmė yra ne nustatyti tam tikras laikinas, pereinamojo laikotarpio draudimo taikymo sąlygas, o tiesiog nustatyti, kad draudimas nebebus taikomas (t. y. draudimas faktiškai nebegalios), kai atsiras tam tikros įstatyme numatytos aplinkybės. Pabrėžtina, kad siūlomas reguliavimas implikuoja tokią situaciją, kai įstatyminei nuostatai (341 straipsnio 21 daliai) toliau galiojant, jos taikymas bus negalimas, t. y. įstatyminės nuostatos galiojimas faktiškai būtų sustabdytas. Šiame kontekste pažymėtina, kad įstatymų leidyba savo priederme ir paskirtimi nėra susijusi su įstatymų galiojimo stabdymu ar sąlyginiu galiojimu, kai atsiradus tam tikrai sąlygai, nuostata nebegalėtų būti taikoma. Taip yra todėl, kad situacijoje, susidariusioje sustabdžius įstatymo galiojimą ar atsiradus numatytai sąlygai, galima būtų įžvelgti prielaidas dviprasmybėms atitinkamų visuomeninių santykių reguliavimo procese, o taip pat teisės spragoms atsirasti. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Konstitucija neleidžia įstatymų leidėjui priimti įstatymų, kuriais sustabdomas galiojančių įstatymų galiojimas; kad tol, kol įstatymas galioja, jis turi būti taikomas; kad prireikus netaikyti įstatymo (jo dalių), turi būti pripažįstama, kad jis (jo dalys) neteko galios, o ne kad sustabdomas jo (jo dalių) galiojimas (Konstitucinio Teismo 2007 m. liepos 5 d. nutarimas).

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, manome, kad siūlomas projektas yra teisiškai ydingas. Jeigu siekiama nustatyti tolesnį draudimo Lietuvos Respublikoje retransliuoti ir (ar) platinti internete Rusijos Federacijos ar Baltarusijos Respublikos įsteigtų, tiesiogiai ar netiesiogiai valdomų, kontroliuojamų ar finansuojamų subjektų radijo programas, televizijos programas ir (ar) atskiras programas, turėtų būti keičiama ne galiojančio Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo 341 straipsnio 21 dalis, kaip siūloma teikiamu projektu, bet Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 341 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIV-1425, kurio pakeitimo projektas Nr. XIVP-3634 yra teikiamas kartu su aptariamu projektu,  3 straipsnis, nustatant jame vėlesnę šio įstatymo 2 straipsnio, kuriuo įstatymo 341 straipsnio 21 dalis pripažįstama netekusia galios,  įsigaliojimo datą.

 

 

 

Departamento direktorius                                                                                   Dainius Zebleckis

 

 

 

 

 

 

 

 

E. Mušinskis, tel. (0 5) 209 6356, el. p. [email protected]

L. Schulte-Ebbert, tel. (0 5) 209 6055, el. p. liucija.schulteebbert@lrs.lt