LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
IŠKILMINGO
LAISVĖS GYNĖJŲ DIENOS MINĖJIMO IR
2014 METŲ LAISVĖS PREMIJOS ĮTEIKIMO CEREMONIJOS
STENOGRAMA
2015 m. sausio 13 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkė L. GRAUŽINIENĖ
ir Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas V. GEDVILAS
PIRMININKĖ (L. GRAUŽINIENĖ). Gerbiamieji iškilmingo minėjimo dalyviai, šiandieną minime Laisvės gynėjų dieną, kai prieš 24 metus beginkliai Lietuvos žmonės ryžtingai susivieniję ir trokšdami laisvės stojo prieš sovietų agresorių ir apgynė atkurtos Lietuvos valstybės Nepriklausomybę.
Skelbiu iškilmingo Laisvės gynėjų dienos minėjimo ir Laisvės premijos įteikimo ceremonijos pradžią.
M. STROLYS (Seimo posėdžių sekretoriato konsultantas). Jos Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Giedamas Lietuvos valstybės himnas
PIRMININKĖ. Gerbiamieji, į Lietuvos Respublikos Seimo iškilmingą Laisvės gynėjų dienos minėjimą ir 2014 m. Laisvės premijos įteikimo ceremoniją atvyko: Lietuvos Respublikos Prezidentė D. Grybauskaitė (Plojimai), Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas A. Butkevičius (Plojimai), Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo Pirmininkas D. Žalimas (Plojimai), Prezidentas V. Adamkus (Plojimai), pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas V. Landsbergis (Plojimai), 2014 m. Laisvės premijos laureatas A. Michnikas (Plojimai), užsienio valstybių diplomatinių atstovybių Lietuvoje vadovai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariai, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Pirmininkas, Lietuvos Respublikos Seimo nariai, žuvusiųjų už Lietuvos laisvę artimieji, nukentėjusieji Sausio 13-ąją, laisvės gynėjai, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, Aukščiausiosios Tarybos deputatai, atkurtos nepriklausomos Lietuvos Respublikos pirmosios Vyriausybės nariai, buvę Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkai, Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėjai, kovotojai už laisvę, Lietuvos bažnyčių hierarchai ir atstovai, Europos Parlamento nariai, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas, tautinių bendrijų atstovai, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės, Tarybos nariai, Lietuvos Sąjūdžio Tarybos nariai, miestų ir rajonų savivaldybių merai, Seimui atskaitingų valstybės institucijų vadovai, Lietuvos universitetų ir akademijų rektoriai, svečiai iš Lenkijos Respublikos ir Ukrainos, kiti didžiai gerbiami svečiai. (Plojimai)
Minėjimui toliau pirmininkaus Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas V. Gedvilas.
PIRMININKAS (V. GEDVILAS, DPF[1]). Gerbiamieji, kviečiu tarti žodį Seimo Pirmininkę Loretą Graužinienę.
Seimo Pirmininkės L. Graužinienės kalba
L. GRAUŽINIENĖ. Brangūs Sausio 13-ąją žuvusių Laisvės gynėjų artimieji, Jūsų Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidente Dalia Grybauskaite, Ministre Pirmininke Algirdai Butkevičiau, Prezidente Valdai Adamkau, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininke Vytautai Landsbergi ir visi į šį iškilmingą minėjimo posėdį atvykę garbūs svečiai!
Šiandien minime Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną. Ši diena Lietuvos valstybės istorijai labai svarbi, kaip ir Vasario 16-oji, kaip ir Kovo 11-oji. Šios reikšmingos datos sukuria įspūdingą praėjusio šimtmečio tautos istorinių įvykių trilogiją: paskelbta Lietuvos Nepriklausomybė – atkurta Lietuvos Nepriklausomybė – APGINTA LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖ.
Po šiomis svarbiomis datomis slypi paprastų žmonių likimai. Likimai, pakeitę Lietuvą, pakeitę mus visus. Be Sausio 13-osios nakties mes nebūtume tokie, kokie šiandien esame. Toji naktis mus sutelkė, suvienijo bendra skaudžia ir kartu galinga, visą esybę persmelkusia patirtimi – tai LAISVE. Laisve, prieš kurią beginklė net mirtis.
Reikšdami didžiausią pagarbą ir dėkingumą, lenkiame galvas prieš Loretą Asanavičiūtę, Virginijų Druskį, Darių Gerbutavičių, Rolandą Jankauską, Rimantą Juknevičių, Alvydą Kanapinską, Algimantą Petrą Kavoliuką, Vidą Maciulevičių, Titą Masiulį, Alvydą Matulką, Apolinarą Juozą Povilaitį, Igną Šimulionį, Vytautą Vaitkų, Vytautą Koncevičių.
Laisvė yra jų garbės pjedestalas, laisvė yra jų gyvenimas mūsų visų atmintyje. Šių žmonių likimas pakeitė visos tautos likimą. Jų atminimas su mumis kasdien mūsų siekiuose ir darbuose. Pagerbkime žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą tylos minute.
Tylos minutė
Ačiū.
Mielieji, nakties tamsa bejėgė prieš aušrą. 1991-ųjų sausio 13-osios naktis Lietuvos istorijos puslapiuose – viena tamsiausių, tačiau ir viena didingiausių. Tą naktį mes visi ėjome dainuoti laisvę, jeigu reikės – net ir iki paskutinio atodūsio. Todėl net ir dabar, praėjus beveik ketvirčiui amžiaus, tebejaudina ir didžiausią pagarbą įkvepia tą naktį budėjusių Laisvės gynėjų ryžtas ir tikėjimas, kad jų vieta – būtent čia, kad laisva Lietuva – kiekviename iš mūsų.
Sausio 13-osios naktį laisva valia ir vieningi pasitikome lemtį. Lemtį, kuri pasiėmė keturiolika iš mūsų. Kai po nakties tamsos ėmė brėkšti aušra, mes sutikome ją būdami jau kitokie – sukrėsti skaudžios netekties, bet dar stipresni, dar ryžtingesni. Mes esame tie, kurie tęsia šią kilnią misiją ir neša Lietuvos Laisvės vėliavą ateities kartoms. Tikiu, kad Sausio 13-oji neišdildomu Laisvės antspaudu paženklino kiekvieno iš mūsų širdį. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkojame Seimo Pirmininkei. Mielieji, prieš 24 metus, 1991-ųjų sausio naktimis ir dienomis, ne kartą, išgirdę žinią, kad bus puolama, stiprybės sėmėmės iš maldos žodžių. Jie sustiprino mūsų jėgas ir ryžtą, sujungė mūsų rankas ir širdis, padėjo apginti Lietuvos laisvę. Ir dabar, siekiant kilnaus užsibrėžto tikslo, malda mums padeda įveikti visus sunkumus.
Maloniai kviečiu tarti žodį Vilkaviškio vyskupą Rimantą Norvilą, kuris tą tragišką naktį atvykęs iš Kauno kartu su tūkstančiais susirinkusiųjų prie parlamento saugojo Lietuvos širdį.
Vilkaviškio vyskupo R. Norvilos kalba
R. NORVILA. Jūsų Ekscelencijos Lietuvos Respublikos Prezidente, Seimo Pirmininke, Ministre Pirmininke, visi kovoję ir ypatingai darbavęsi dėl Lietuvos Nepriklausomybės ir jos įtvirtinimo, Jūsų Ekscelencijos ambasadoriai, gerbiamieji Seimo nariai, visi garbieji svečiai šio iškilmingo posėdžio dalyviai!
Jau 24-osios anuometinių visai Lietuvai labai reikšmingų įvykių metinės. Daugelis šioje iškilmėje dalyvaujančiųjų gyvai prisimena 1991 metų sausio 13-osios įvykius. Tad šios dienos paminėjimas leidžia prisiliesti prie anuometinės tikrovės, kai laisvės troškimas išsiveržė lyg visus suvienijanti, pakelianti, gaivinanti versmė.
Ši versmė užliejo visą šalį, paskatino žmonių pasiaukojimą, solidarumą, geranoriškumą. Visa tai buvo tikra, nesuvaidinta, gyva. Tikras vis dėlto tuomet buvo ir nerimas matant, kas vyksta. Bet tikra buvo ir drąsa. Gyva buvo ir daugelio malda bei tikėjimas.
Ir man lemiamą Sausio 13-osios naktį teko būti šalia šio pastato kartu su daugybe tuometinės Aukščiausiosios Tarybos gynėjų. Pamenu, iš Žvėryno tilto pusės pamatėme atvažiuojančią karinę techniką. Jau buvome girdėję, kas vyko prie Televizijos bokšto. Tvyrojo nežinia, įtampa, buvo ir baimės.
Visam laikui į atmintį įsirėžė vienos netoliese stovėjusios moters garsus šauksmas: „Marija, gelbėk Lietuvą!“. Tai buvo gyvo tikėjimo šauksmas, tuomet atskambėjęs daugelio šalia esančiųjų širdyse. Kažkas pradėjo kalbėti maldą „Tėve mūsų“. Kaipmat ši malda garsiai suskambo aplinkinių lūpose. Tai buvo ypatinga malda.
Supratome, jog tuomet nebuvo kuo daugiau pasitikėti. Esu įsitikinęs, kad ši ir nesuskaitoma daugybė kitų maldų, taip pat Dievui paaukota daugelio žmonių kančia savo Tėvynėje ir už jos ribų, miškuose ir Sibiro platybėse subrandino į laisvę atvedusiąją Sausio 13-ąją. Po 24 metų šiandien prisimenami įvykiai jau tapo istorija. Kasmetinis Sausio 13-osios paminėjimas atgaivina tų dienų nuotaiką ir stiprina viltį, pakelia ir drąsina. Per šį minėjimą mūsų širdyse ir sielose autentiškai atskamba tų dienų dvasia. Prisimindami praeitį, negalime jos atsieti nuo Lietuvos dabarties ir ateities.
Tad ši diena taip pat prakalbina apie tai, kas šiandien Lietuvoje tikra, nesuvaidinta, skatina atsinaujinti, vyksta ne dėl siaurų interesų. Kas kelia, ugdo atsakingos laisvės supratimą, žadina viltį, stiprina vertybinius visuomenės pamatus. Ši diena primena, jog ne tik kasdieninė patogi egzistencija svarbi visuomenės gerovei. Ne tik drabužis, būstas, kasdieninių poreikių tenkinimas, litas ar euras sulipdo žmogiškosios egzistencijos pagrindus. Žmogui reikia ir dvasinės atramos.
Popiežius Pranciškus, prieš pusantro mėnesio kalbėdamas Europos Parlamente Strasbūre, šalia kitų dalykų priminė Europos žmonėms visada buvusį būdingą atvirumą transcendencijai – Dievui. Primindamas didžiulį krikščionybės indėlį formuojant Europos socialinį ir kultūrinį paveldą, Popiežius teigė: „Šis indėlis nekelia pavojaus valstybių pasaulietiškumui […], priešingai, yra praturtinimas.“
Žvelgdami ir į mūsų šalies paveldą, galime pakartoti tą patį. Laisvoje mūsų valstybėje pastebėdami vis ryškiau besiformuojančias vertybines, pasaulėžiūrines takoskyras, neturėtume skubėti nubraukti tai, kas svarbiausia ir brangiausia mūsų pavelde. Tokias takoskyras bene ryškiausiai pastebime moralės dalykuose, požiūryje į šeimą, gyvybę, tikėjimą. Kartais mūsų šalyje paskubomis skatinamos diegti naujų, bet laikinų, gilesnių vertybinių šaknų neturinčių ideologijų suformuotos nuostatos. Tai dažnai veda ne į atsinaujinimą, bet į susipriešinimą.
Popiežius Pranciškus Europos Parlamente minėjo, kad „kiekvienas žmogus yra susijęs su socialiniu kontekstu, kuriame teisės ir pareigos sujungtos su kitų teisėmis ir pareigomis ir su pačiu visuomenės bendruoju gėriu“. Tik tokia visuomenės raidos supratimo perspektyva veda į augimą, visokeriopą valstybės plėtrą.
Garbieji svečiai, šio iškilaus susibūrimo dalyviai! Sausio 13-ąją išgyventas solidarumas mus skatina bręsti atsakingam, kūrybingam dialogui. Tam mus kviečia ir pasaulio Kūrėjas, laikų Viešpats, esantis virš visų laikmečio mąstymo tendencijų, srovių, ideologijų. Siekime giliau įžvelgti, kurlink Jis mus veda. Statykime valstybę ant tvirtos uolos, neišjudinamų vertybinių pamatų, kad ji atlaikytų visus iššūkius, kad jos nesilpnintų kažkieno interesai, ideologiniai vėjai ar kitokių sukrėtimų audros. Viešpats telaimina mus šiame kelyje. (Plojimai)
PIRMININKĖ (L. GRAUŽINIENĖ). Dėkoju Jo Ekscelencijai R. Norvilai.
Tragišką 1991-ųjų sausio 13-osios naktį čia, šioje salėje, ne vienam Aukščiausiosios Tarybos deputatui reikėjo nepaprastos ištvermės, dvasinės tvirtybės ir greitos reakcijos priimant sprendimus. Maloniai kviečiu tarti žodį Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą, ambasadorių Petrą Vaitiekūną, kuris, atstovaudamas Lietuvai Ukrainoje, turėjo ir vėl prisiminti bei patirti panašias akimirkas kartu su laisvę mylinčiais ir kovojančiais už savo šalies ateitį ir demokratines vertybes Ukrainos žmonėmis. Ambasadoriaus dvasinė tvirtybė, ištvermė, patirtis labai padėjo garbingai atliekant diplomato darbą tomis dienomis Ukrainoje. Prašom, ambasadoriau. (Plojimai)
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, ambasadoriaus P. Vaitiekūno kalba
P. VAITIEKŪNAS. Sausio 13-osios didvyrių artimieji, ponia Prezidente, ponia Seimo Pirmininke, Vyriausybės vadove, Vyriausybės nariai, Seimo nariai, ponios ir ponai, Lietuvos piliečiai! Noriu tarti keletą žodžių, žodžių iš širdies, apie laisvę.
Prieš 25 metus prasidėjęs Lietuvos laisvės žygis iš karto pareikalavo aukų ir ši diena – Sausio 13-oji – man visą laiką buvo daugiau atminimo diena, galbūt diena, turinti daugiau pergalės atspalvio, šventinio atspalvio. Vis dėlto priešas pasitraukė, mes nugalėjome! Šiandien šita diena man įgauna naujų atspalvių ir tą naują atspalvį aš pavadinau galbūt priminimo atspalviu. Ši diena man primena apie laisvę, primena apie ryžtą, kurio nereikėjo, bet kurio galbūt dar ir reikia, ir reikės mums.
Ką primena ši diena? Primena tai, kad už laisvę kovojama kasdien, kad kartkartėmis už laisvę mokama krauju, galbūt ne vieną kartą, ne pirmą ir ne paskutinį kartą, kad laisvė nėra dovanojama, laisvė – ne diplomas, ne pažymėjimas. Jeigu laisvė yra dovanojama, tai ji nevertinama, ji yra laikina, trumpalaikė, praeinantis dalykas. Kai aš sakau, kad už laisvę kovojama kasdien, na, galima sakyti, ne kovojama, bet dirbama kasdien, ta laisvė įgyja labai konkrečius pavadinimus, bruožus, ją galima pačiupinėti. Energetinės nepriklausomybės laivas, stovintis Klaipėdoje, – tai mūsų laisvė. Tai ir Būtingės terminalas, tai ir 44 % Lietuvos centralizuotos šilumos, gaminamos iš atsinaujinančių šaltinių, tai ir mūsų narystė Europos Sąjungoje, tai mūsų narystė NATO, tai mūsų euras, kuris nuo sausio 1 d. pradėjo funkcionuoti Lietuvoje. Visa tai galima pačiupinėti. Tai yra mūsų laisvės išraiškos.
Mes sukūrėme Europą Lietuvoje. Mes priklausome Europos civilizacijai. Ir tai ne faktas, kad kaip saulė pateka rytuose ar nusileidžia vakaruose. Galimas daiktas, labai daug žmonių ir Rytuose, ir Pietuose, ordos tokių žmonių, kurie nori mūsų laisvę sutrypti ir ją iš mūsų atimti. Mes priklausome Europos civilizacijai. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad mes tikime, kad žmogus iš prigimties yra geras, o jeigu žmogus yra geras, jis gali būti laisvas. Jam galima duoti laisvę. Laisvas žmogus ištaisys savo klaidas. Ištaisys jas ir eis toliau. Deja, su šita civilizacijos koncepcija, su šita civilizacija yra daug nesutinkančių. Kodėl nesutinkančių? Kodėl tie šimtai milijonų Rytuose nesutinka su šituo, nori užgesinti tą laisvę ir atnešti kitą savo supratimą apie pasaulį ir gyvenimą. Visų pirma skurdas. Skurdas ir tamsumas. Tai propagandinė smarvė, kuri persmelkusi jų televizorius, jų laikraščius, jų radiją. Jie yra apnuodyti propagandinio melo. Tai fundamentalios nesėkmės ženklas, kuris persekioja tą šalį nuo pat pradžios, nesugebėjimas sukurti sėkmės istorijos, kokią sugebėjo sukurti Lietuva ir tuo „pažemino“ kai kuriuos kaimynus. Tai galų gale šiukšlyno ekonomika, šiukšlyno finansai toje šalyje. Ir tas žodis „šiukšlynas“ nėra metafora, tai yra tikslus ekonominis, finansinis terminas. Jų reitingai yra šiukšlyno lygio. Ir rusai tai mato. Galima būtų daug kalbėti apie tai, kodėl jie taip elgiasi ir kas bus toliau. Tai įdomu, tačiau beprasmiška. Beprasmiška todėl, kad tai yra tam tikra proto mankšta, kuri šiandien nedaug turi prasmės. O kas yra prasminga? Mano nuomone, prasmingi galbūt yra du dalykai: kaip stabdome prezidento V. Putino politiką? antras – kaip šiandien padedame Ukrainai? Ukrainai, kuri kovoja, šiandien pakilo į kovą už savo laisvę, už savo pasirinkimą, už teisę priklausyti Europai. Aš lenkiu savo galvą prieš savo draugą ukrainietį J. Dykyjų, kuris šiandien yra kartu su mumis, kuris yra ir Maidano kovotojas, ir dabar antiteroristinės operacijos kovotojas, kuris buvo tuo metu sužeistas Donbase ir kuris prieš 24 metus gynė mūsų laisvę čia, tuometinėje Aukščiausiojoje Taryboje-Atkuriamajame Seime. (Plojimai)
Mes atiduodame šiandien skolą. Skolą, kurią paėmėme prieš 24 metus. Aš pateiksiu ir paskutinį argumentą, kurį yra pateikęs prezidentas V. Putinas Ukrainai, kalbos pabaigoje. Tačiau noriu pabrėžti, kad nė vienas rusas nėra mūsų priešas tol, kol jie neperžengė mūsų sienos, kol jie neperžengė Europos Sąjungos valstybių sienos, kol neperžengė NATO sienos, kol rusas neperžengė su ginklu rankoje mūsų draugų sienos. Tačiau mums priešas yra prezidento V. Putino vykdoma politika, nes ji griauna pasaulio tvarką, nes griauna pasaulio tvarką jėga, karine jėga, griauna tarptautinę teisę, naikina tarptautinę teisę, naikina sutartis, kurios buvo pasirašytos ir Tarybos Sąjungos, ir Rusijos, naikina parašus po tomis sutartimis, naikina šalių įsipareigojimus, duotus vieni kitiems, laikytis tam tikros tvarkos, naikina egzistuojančias sienas, keičia jas jėga, pamina nepriklausomybės ir suvereniteto faktus. Todėl ta politika yra priešiška bet kokios civilizacijos vertybėms. Tai anticivilizacinė politika.
Tačiau aš vis tiek turiu viltį, aš turiu viziją, kad ir kaip galbūt neįtikimai skambėtų, kaip kokiais Antrojo pasaulinio karo metais pasakyti žodžiai, kokiais 1943 m. pasakytų kas nors žodžius, kad jisai mato Vokietiją Europos civilizacijos pagrindine dalimi, pagrindine sudedamąja europietiškos civilizacijos dalimi. Tai skambėtų neįtikimai, bet šiandien tai yra faktas. Todėl aš irgi ateityje matau Rusiją Europos ir Vakarų civilizacijos dalimi. Aš matau, kad artėja tas laikas, kai iš šios tribūnos bus pasakyti žodžiai, nuskambės oficialus Rusijos atsiprašymas už Lietuvos sovietinę okupaciją. Neabejoju tuo. (Plojimai)
Baigdamas savo kalbą, aš kreipiuosi į laisvos Lietuvos laisvus piliečius. Kreipiuosi į Lietuvos piliečius – krikščionis, musulmonus, visų kitų religijų atstovus, kreipiuosi į lietuvius, lenkus, rusus, baltarusius, ukrainiečius, žydus, totorius, latvius, estus ir klausiu jūsų: Lietuvos piliečiai, ar jūs šiandien vėl pasirengę ginti savo laisvę? Esu įsitikinęs, kad taip.
Kaip ir žadėjau, noriu įteikti dovaną, atminimo dovaną, paskutinį Kremliaus politikos argumentą, kurį jie naudojo žudydami laisvos Ukrainos laisvus piliečius, tai yra salvinės sistemos „Grad“ skeveldra. Tai argumentas už tamoženyj sojūz (Muitų sąjungą), tai argumentas už Eurazijos sąjungą ir argumentas prieš Europos civilizaciją. (Plojimai) Slava Ukraine! Šlovė Lietuvai! (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju gerbiamajam ambasadoriui Ekscelencijai P. Vaitiekūnui.
Gerbiamieji, net ir prabėgus 24 metams ne vienas šioje salėje esantis Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras prisimena, kaip įvairiais būdais buvo bandoma pranešti Vakarų politikams apie Sovietų Sąjungos vykdomą agresiją prieš Lietuvą. Maloniai kviečiu tarti žodį Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarę, buvusią Europos Parlamento narę Laimą Liuciją Andrikienę. (Plojimai)
Nepriklausomybės Akto signatarės, buvusios Europos Parlamento narės L. L. Andrikienės kalba
L. L. ANDRIKIENĖ. Ekscelencijos, Lietuvos laisvės gynėjai, kolegos signatarai, ponios ir ponai! Dvidešimt ketvirtąjį kartą renkamės čia, šioje salėje, minėti Sausio 13-osios. Tiek metų praėjo nuo didžiojo Lietuvos tautos išbandymo. Tą naktį netekome keturiolikos bendrapiliečių, ant Tėvynės Laisvės altoriaus sudėjusių didžiausią auką – gyvybę. Tais pačiais 1991-aisiais nužudyti ir Medininkų pasienio postą saugoję Lietuvos vyrai, gyvas išliko tik T. Šernas.
Brangieji, pasakykime atvirai: juk Sausio 13-oji mums yra ne tik atmintina diena. 1991-ųjų sausio 13-oji yra mūsų istorinės pergalės diena, Lietuvos pergalės prieš gerai ginkluotą agresorių, prieš SSRS, turėjusį tikslą sunaikinti ką tik naujam gyvenimui pakilusią laisvą Lietuvą.
Taip, tokią dieną galime prie širdies segtis neužmirštuolės žiedelį ar kitą gyvos atminties simbolį, bet svarbiau yra ne tai, kas kokia nors proga yra prisegta prie širdies, o tai, kas širdyje. Nes jeigu net burokevičiai, jermalavičiai ir Co prisisegtų neužmirštuoles, nė už ką nepatikėčiau, kad jie tapo laisvos Lietuvos mylėtojais ir gynėjais, kad jiems Lietuva yra toji vienintelė vieta žemėje, kurios valstybingumas ir Nepriklausomybė už nieką neperkami ir neparduodami.
Sakoma, kad iš laiko perspektyvos dalykai, reiškiniai matomi geriau ir objektyviau. Tačiau yra ir kita akivaizdi tiesa: bėgantis laikas yra negailestingas, nes praėję metai iš mūsų atminties, iš gyvų tų įvykių liudininkų atminties ištrina ne tik faktus, detales ir niuansus, kurie kartais būna net svarbesni už pačius faktus, bet ištisas dienas ir savaites. Kuo daugiau laiko prabėga, tuo daugiau galimybių interpretacijoms, variacijoms ir iš to kylančioms tikroms ir sufabrikuotoms sensacijoms.
Šiais didžiojo protų painiojimo, dar kitaip vadinamo informaciniu, propagandiniu karu, laikais, kai visi esame bandymų perrašyti Lietuvos istoriją liudininkai, kai stebime pastangas sudėlioti akcentus taip, kaip kai kam būtų patogiau, ypatingą vertę įgyja mūsų pačių atmintis ir patyrimas.
Po Sausio 13-osios greitai prasidėjo ilgalaikė ekonominė blokada. Sovietų Sąjunga mus bandė palaužti, visais įmanomais būdais trukdydama mūsų valstybės gyvenimą. Infliacija 1991-iaisias pasiekė kosmines aukštumas – beveik 383 %, 1992-aisiais – per 1000 %, palyginti su metais iki Nepriklausomybės atkūrimo.
Turėjome, M. Gorbačiovo žodžiais tariant, paspringti savo nepriklausomybe. Ar dar prisimenate to charizmatiškojo, žavėjusio ir apžavėjusio daugelį Vakarų lyderių SSRS kompartijos generalinio sekretoriaus žodžius, pasakytus Vilniuje 1990-ųjų sausį: „Zachliebnioties vy svojei nezavisimostju!“ („Paspringsite jūs savo nepriklausomybe.“) Ištvėrėme. Lietuva ištvėrė. Ir laimėjo.
Prabėgo 24-eri metai. Europoje nebeliko geležinės uždangos, Lietuva – laisvos ir demokratinės Europos dalis. Tačiau mūsų atmintis, patyrimas ir sveikas protas sako: mūsų kova nebaigta, mūsų darbas dar nėra atliktas iki galo. Gal geriausiai tai išreikštų ant Kapitolijaus kalvos esančio JAV parlamento sienoje iškalti žodžiai: „Whenever a free man is in chains we are threatened also. Whoever is fighting for liberty is defending America.“ („Kai laisvas žmogus yra surakinamas grandinėmis, mums taip pat grasinama. Kiekvienas, kovojantis už laisvę, gina Ameriką.“)
Ar mes, Lietuva, per 25-erius Nepriklausomybės metus patyrusi tiek daug išbandymų, įveikusi tiek sunkumų, nemažai praradusi, galėtume pasakyti, kad jau esame verti tokių žodžių, kuriuos ką tik citavau, kad esame ištikimi ir nesvyruojantys laisvės ir demokratijos idealų gynėjai?
Sekmadienio popietę matėme Europos ir kitų pasaulio valstybių lyderius eisenoje Paryžiuje, kurios tikslas – apginti minties, žodžio, spaudos laisvę. „Je suis Charlie“, – savo dalyvavimu eisenoje sakė Vokietijos lyderė A. Merkel, Prancūzijos Prezidentas F. Hollande’as, Europos Komisijos Prezidentas J. C. Junckeris, Europos Parlamento Pirmininkas M. Schultzas, Lietuvos ministras L. Linkevičius, ES Tarybos Prezidentas lenkas D. Tuskas, Jordanijos karalius Abdullah II ir karalienė Rania, Izraelio ir Palestinos lyderiai, Ispanijos premjeras M. Rajoy, NATO generalinis sekretorius – visi kartu, vienoje gretoje. „Je suis Charlie!“ – skandavo daugiau nei milijonas į gatves išėjusių prancūzų.
Sakykite, o kai snaiperiai be skiriamųjų ženklų vos prieš metus Kijeve sušaudė šimtą ukrainiečių, „Dangaus šimtinę“, ar mes – Lietuva, jos lyderiai – išėjome į Gedimino prospektą su plakatais „Aš esu maidanietis“, „Aš esu ukrainietis“? Ar aukščiausieji mūsų valstybės pareigūnai ir visų Lietuvos demokratinių, parlamentinių partijų lyderiai susikibo už rankų, demonstruodami solidarumą ir vienybę, paramą Ukrainai dėl šios tautos teisėtų siekių ir patirtų aukų, ar mes, Lietuva, paskui juos išėjome į Gedimino prospektą ar Katedros aikštę? Įvyko daugiatūkstantiniai Ukrainą remiantys mitingai, eisenos? Ne, mūsų politiniai lyderiai dalyvavo rungtynėse dėl aukštesnės vietos reitingų lentelėje, o viešojoje erdvėje daugiausia vietos užėmė kritika Europai ir Amerikai, kad anieji nieko nedaro, o jei daro, tai ne tai, ką reikia, o ir apskritai per mažai. Paklauskime savęs: ar mes, Lietuva, demokratinės Europos, Europos Sąjungos dalis, viską padarėme dėl Ukrainos, ką galėjome?
Šiandien mums labiausiai trūksta tikrosios lyderystės, kai politika daroma ne žodžiais svaidantis, kuris kiečiau, krūčiau pasakys apie kitą, mums reikia tikros lyderystės, gyvo pavyzdžio, kai svarbiausiomis dienomis lyderiai aplink save suburia kuo platesnes visuomenės grupes, gyvu pavyzdžiu išreiškia poziciją ir lyderystę. Tada Lietuva yra stipri, kai ji vieninga, solidari, veikianti išvien.
Dabar kai kas Lietuvoje sako: tai, kas įvyko Paryžiuje, yra jų, prancūzų, bet ne lietuvių problema, pas mus, girdi, tai būtų neįmanoma. Nereikia įžeidinėti tikinčiųjų nešvankiomis karikatūromis, o jei tai suprantame kaip žodžio laisvę, tai būkime pasirengę ir sumokėti už tai.
Tiems bendrapiliečiams pasakyčiau: visos religijos gerbtinos, bet įkaitų ėmimas ir jų žudymas yra absoliučiai nepriimtinas būdas kovoti su tuo, kas mums nepatinka ar yra nepriimtina. Jei traktuosime tai kaip primityvų kerštą, vendetą, kurią galima suprasti ir netgi pateisinti, tada būkime pasiruošę neilgai laukę tai patirti ir Lietuvoje. Terorizmas neturi sienų ir ne vienos valstybės ar net valstybių grupės jėgoms yra su juo kovoti ir jį įveikti. Terorizmo formų gali būti pačių įvairiausių, bet esmė pasilieka ta pati.
Gerbiamieji, pasaulis labai pasikeitė, palyginti su tuo, koks jis buvo prieš 24 metus. Pasaulis tapo dar labiau tarpusavyje susijęs, labai sparčiai besikeičiantis, sudėtingesnis. Mūsų problemos – globalios, neįveikiamos vienos valstybės jėgomis. Tai pačiai Europai padedant pasaulyje atsirado naujų galios centrų. Būtent dėl šio konteksto, nepaisant to, kad Europos Sąjunga yra didesnė ir gerokai stipresnė nei prieš 24 metus, palyginti su kitais pasaulio regionais, Europa atrodo sena ir pavargusi, pasaulis tapo daug mažiau eurocentriškas, o Europa prarado anksčiau turėtą lyderystę. Šiandieninis pasaulis Europą priima abejingai, su tam tikra rezervacija ir nepasitikėjimu, netgi įtarumu. O juk mes, Lietuva, esame Europos dalis ir geografine, ir politine, ir ekonomine prasme. Europa yra mūsų namai, ir mums tai negali nerūpėti.
Ekscelencija jau minėjo, kad mažiau nei prieš du mėnesius Europos Parlamente lankęsis popiežius Pranciškus savo kalboje sakė, kad Europa atrodo pavargusi, o joje gyvenantys žmonės sutrikę. Ar sutiktumėte su tokiu apibūdinimu? Ir kokie europiečiai esame mes, lietuviai? Mes esame optimistai ar tie, kurie yra amžinai kuo nors nepatenkinti, praradę pasitikėjimą viskuo ir visais?
Neseniai atlikto Gallup tyrimo išvados rodo, kad tarp visų pasaulio valstybių esame vieni nelaimingiausių. Tarp daugiau nei šimto pasaulio valstybių esame tik treti nuo galo. Už mus nelaimingesniais jaučiasi esą tik sirai, kur jau ne vienerius metus vyksta žiauriausias karas, ir Čado gyventojai. Rusai, ukrainiečiai, baltarusiai, latviai, estai, vengrai, vokiečiai ir visi kiti europiečiai, jau nekalbant apie Lotynų Amerikos žmones, jaučiasi esą laimingesni nei lietuviai. Tokias išvadas išgirdusi nepatikėjau, kol pati jų neperskaičiau.
Ko trūksta tai pavargusiai ir sutrikusiai Europai, nelaimingais besijaučiantiems lietuviams? Ogi Sausio 13-osios dvasios, pasiryžimo ir tikėjimo, pasitikėjimo Lietuva ir pačiais savimi. Jei ne mes, tai kas? Jei mes pasitrauksime, kas apgins mūsų namus, vaikus, vertybes, tikėjimą?
Popiežiaus žinia Europos Parlamentui, o per jį – visiems 550 milijonų europiečių, buvo aiški: viltis ir padrąsinimas. Popiežius Pranciškus taip ir sakė: atvežiau jums vilties žinią, kad mūsų problemos taps tokios didelės (terorizmas – tik viena iš jų), kad joms įveikti prireiks ne tik Europos, bet viso pasaulio pastangų. Antroji žinia – tai padrąsinimas sugrįžti prie Europos Sąjungos tėvų tikėjimo, jų Europos vizijos, o toji Europos vizija – tai Europa, grįsta krikščioniškosiomis vertybėmis, tai vertybinė politika, tai bendras darbas, siekiant įveikti skirtumus, praeities takoskyras, skatinti taiką ir bendradarbiavimą.
Popiežiaus siunčiamos vilties ir padrąsinimo žinios turi pasiekti ir lietuvių protus ir širdis, nes lietuvių laukia tie patys iššūkiai, kaip ir visų europiečių. Įstojimas į euro zoną, šios dienos energetikos problemų sprendimas negarantuoja ramaus gyvenimo ilgiems metams. Nauji iššūkiai mūsų lauks visose srityse, o jiems įveikti prireiks ne mažesnių valios pastangų ir darbo nei tiems, kuriuos jau įveikėme.
Mielieji, baigti savo kalbą norėčiau keliomis mintimis apie Ukrainą, kur su paramos misija išvykstu jau rytoj. Ištvėrėme mes – ištvers ir Ukraina. Ukrainos tauta to verta. Ukrainiečių Sausio 13-oji labai užsitęsė, ji trunka jau daugiau nei metus. Už Ukrainos laisvę ir žemių vientisumą mokama aukščiausia kaina. Maidane žuvusiųjų „Dangaus šimtinę“ beveik kasdien papildo naujos aukos. Žuvusiųjų skaičius jau pasiekė 4700.
Tikiu: Ukraina bus viena ir nepadalinta, laisva ir demokratiška, Europos Sąjungos ir NATO narė. Tai – ne tik Ukrainos, bet ir Lietuvos interesas. Todėl už mūsų ir jų laisvę! Kuo didesnė ir stipresnė yra demokratijų bendrija, tuo stipresnė ir saugesnė yra Lietuva, tuo taikesnis ir stabilesnis bus pasaulis, kuriame gyvens tie, kurie ateis po mūsų. Tegul mus veda tikėjimas, meilė ir viltis, o mūsų darbus lydi sėkmė. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju gerbiamajai L. L. Andrikienei. Šiais metais minėsime Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-metį, kai Aukščiausiosios Tarybos deputatai, vykdydami Tautos valią, šioje salėje paskelbė, kad Lietuva po 50 metų vėl yra laisva. Maloniai kviečiu tarti žodį Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą, ambasadorių Vytautą Petrą Plečkaitį, kuris nuo pat Sąjūdžio įsikūrimo kovojo už Lietuvos laisvę. Prašom.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, ambasadoriaus V. P. Plečkaičio kalba
V. P. PLEČKAITIS. Gerbiamoji Lietuvos Respublikos Prezidente, Jo Ekscelencija gerbiamasis Prezidente Valdai Adamkau, gerbiamoji Seimo Pirmininke, gerbiamasis premjere, gerbiamieji ministrai, gerbiamasis Aukščiausiosios Tarybos Pirmininke, garbūs svečiai bei užsienio šalių ambasadoriai, mielieji žuvusiųjų artimieji!
Šiandien minime istorinę dieną, kai mūsų tauta kovoje už savo laisvę ir nepriklausomybę neteko 13-os geriausių sūnų ir vienos dukters – Loretos Asanavičiūtės, paaukojusių gyvybes, kad mes, mūsų vaikai ir ateities kartos gyventume laisvi savo pačių kuriamoje demokratinėje valstybėje. Dar 604 beginkliai Lietuvos piliečiai ir pilietės buvo sužeisti ir sužaloti gindami Lietuvos televizijos bokštą bei radijo ir televizijos pastatus. Tragišką Sausio 13-osios naktį padėtį dar labiau dramatizavo prieš dvi dienas Aukščiausiosios Tarybos paskirtas, o dabar laikinai pradingęs premjeras. Jis buvo deputatų paskelbtas „nežinia kur esančiu“, todėl ankstyvą Sausio 13-osios rytmetį Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkui Vytautui Landsbergiui pasiūlius buvo paskirtas naujas Vyriausybės vadovas – Gediminas Vagnorius. Taip buvo išspręsta labai trumpai trukusi Vyriausybės vadovų krizė.
Sausio 13-oji – tai ne tik liūdesio ir žuvusiųjų pagerbimo diena, bet ir mūsų tautos šlovės, pasišventimo ir vienybės diena. Dešimčių tūkstančių susivienijusių žmonių dėka, atvykusių apginti Aukščiausiosios Tarybos iš visos Lietuvos, jų drąsos bei ryžto dėka pasipriešinti brutaliai karinei jėgai Lietuva nebuvo parklupdyta ir nugalėta. Turėdama savo žmonių palaikymą, Lietuvos Vyriausybė ir parlamentas tęsė kovo 11-ąją pradėtą kelią į nepriklausomybę ir pasiekė, kad mūsų šalis tapo visateise ir nepriklausoma Europos valstybe.
Lietuva, kaip ir Latvija, ir Estija, kaip ir mūsų kaimynė Lenkija bei kitos Vidurio Europos šalys, XX amžiuje buvo priverstos du kartus užgimti kovodamos už teisę turėti suverenią valstybę. Abu kartus Lietuvos žmonės kovojo su pražūtį nešusiu bolševikiniu komunistiniu režimu, paniekinusiu tautų apsisprendimo teisę ir asmens laisvę.
Tam, kad 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Tarybos paskelbta Nepriklausomybės deklaracija virstų realia nepriklausomybe, turėjo praeiti mažiausiai dveji metai su ginklu rankose kovojant prieš tuos, kurie tą nepriklausomybę norėjo sunaikinti. Nepriklausomybės kovose 1918–1920 metais Lietuva neteko daugiau kaip dviejų su puse tūkstančių karių savanorių.
Jų dėka mūsų senelių karta galėjo 20 metų džiaugtis nepriklausomybės vaisiais. Prieš beveik 100 metų sukurta valstybė dviem kartoms tapo pavyzdžiu kuriant šiuolaikinę modernią Lietuvą.
1991 metų sausio 13-ąją žuvusiųjų, sužeistų mūsų valstybės piliečių dėka, visų Lietuvos žmonių, nešiojusių širdyje laisvės idėją, ir juos rėmusių šioje kovoje kitų tautų piliečių dėka, tarp jų ir čia sėdinčio Adamo Michniko, ir jo kolegų iš lenkų „Solidarumo“, mus rėmusių rusų demokratų, taip pat ukrainiečių, šiandien kovojančių už savo piliečių teisę į suverenią valstybę, dėka netrukus švęsime antrosios Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės 25-metį.
Nepaisant visų bėdų ir nepriteklių, egzistuojančių mūsų šalyje, per daug didelės socialinės nelygybės, per mažo dėmesio silpniems ir skurstantiems, vis dėlto kaip tauta ir valstybė esame kaip niekada stiprūs ir saugūs, būdami Europos Sąjungoje ir gynybinėje NATO organizacijoje, esant reikalui susitelkę ir vieningi, kad mūsų laisvė būtų apginta.
Dėkodami ir prisimindami žuvusius didvyrius, susitelkime į gyvuosius, skirkime daugiau dėmesio paprastam žmogui. Prisiminkime, kad būtent dėl tų paprastų eilinių, kuklių Lietuvos piliečių buvo sukurta ir apginta Lietuvos laisvė. Daugiausia dėl jų ir šiandien kuriama mūsų šalies gerovė.
Nepamirškime, kad būtent jie – paprasti eiliniai miestų, miestelių ir kaimų žmonės, daugiausia jauni, kovojo už mūsų laisvę miškuose partizaninį karą, tai jie platino atsišaukimus ir slaptą antikomunistinę spaudą, skleisdami laisvės idėjas, jie leido „Katalikų Bažnyčios Kroniką“, būrėsi į pogrindines grupes ir organizacijas, į tokias kaip Laisvės lyga ir kitas. Jie buvo šalinami iš universitetų už laisvą mintį, buvo persekiojami, gniuždomi ir kalinami už pasipriešinimą komunistinei diktatūrai. Jie organizavo Sąjūdį, gynė ir aukojosi 1990–1991 m., kad mes šiandien būtume laisvi.
Jų aukos tegu mums nuolat primena, jog už laisvę ir teisingumą bei geresnį gyvenimą turime nuolat kovoti, nes visada atsiranda tokių, kurie mūsų laisvę ir demokratines teises bei siekį gyventi teisingiau ir geriau norėtų sumažinti ar apriboti. Ačiū už dėmesį. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkojame gerbiamajam V. P. Plečkaičiui.
Mielieji! Šiais metais bus įteikta jau ketvirtoji Laisvės premija. Norėčiau priminti, kad pirmoji Laisvės premija buvo paskirta nenuilstančiam kovotojui už žmogaus teises, laisvę ir demokratiją, Rusijos disidentui Sergejui Kovaliovui. Antroji – politiniam kaliniui, Lietuvos laisvės lygos įkūrėjui Antanui Terleckui. 2013 metų Laisvės premija paskirta kovotojui už Lietuvos laisvę ir žmogaus teises, aktyviam Lietuvos neginkluoto pasipriešinimo dalyviui, politiniam kaliniui, pogrindinės spaudos leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika“ steigėjui, redaktoriui, Tikinčiųjų teisių gynimo katalikų komiteto nariui, Kauno arkivyskupui metropolitui Sigitui Tamkevičiui.
Gerbiamieji, netrukus pradėsime 2014 metų Laisvės premijos įteikimo ceremoniją.
Maloniai kviečiu tarti žodį Seimo Pirmininko pavaduotoją, Laisvės premijų komisijos pirmininkę Ireną Degutienę. (Plojimai)
Seimo Pirmininko pavaduotojos, Laisvės premijų komisijos pirmininkės I. Degutienės kalba
I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF[2]). Brangūs Sausio 13-ąją žuvusiųjų laisvės gynėjų artimieji, garbūs Laisvės gynėjų dienos minėjimo dalyviai, buvę ir esami nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovai, gerbiamasis Adamai Michnikai, Ekscelencijos ambasadoriai, gerbiamieji ir garbūs šio iškilmingo minėjimo svečiai!
Šiandien minime Laisvės gynėjų dieną ir jau, kaip sakė Seimo Pirmininkė, ketvirtą kartą teikiame Laisvės premiją. Premiją, kuri pagerbia ir įvertina „asmenų ir organizacijų pasiekimus bei indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą, kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.“ Šiandien ji paskirta mūsų bičiuliui Adamui Michnikui – Lenkijos visuomenės veikėjui, disidentui, vienam iš „Solidarumo“ lyderių, žurnalistui, eseistui ir politikos publicistui, vieno iš populiariausių ir pažangiausių Lenkijos dienraščių „Gazeta Wyborcza“ vyriausiajam redaktoriui. A. Michnikui – bičiulių ir bendraminčių su didele pagarba greta Václavo Havelo ir Andrejaus Sacharovo vadinamam vienu iš legendinių Europos kovotojų už žmogaus teises, pilietines laisves, Vidurio ir Rytų Europos tautų ir šalių nepriklausomybę. Žmogui, ne kartą kalintam ir gniuždytam režimo, tačiau vis taip pat atkakliai siekusiam ir šiandien besiekiančiam laisvės ir demokratijos idealų.
Nuoširdžiai džiaugiuosi A. Michniko ir Lietuvos bičiulyste, besitęsiančia ne vieną dešimtmetį, nuoširdžia ir ištikima bičiulyste kovojant dėl laisvės; bičiulyste, kuri sieja dvi šalia gyvenančias, bendra istorija susietas tautas.
Simboliška, kad prieš 24 metus A. Michnikas čia, Vilniuje, kaip Lenkijos Respublikos Seimo prezidiumo ir Lenkijos žiniasklaidos atstovas, buvo drauge su mumis, su tauta, pasiryžusia krauju apginti savo laisvę lemtingomis sausio akimirkomis. 1991-ųjų sausį Lietuvoje drauge su atvykusia Lenkijos pilietinio parlamentinio klubo delegacija jis atvirai reiškė besąlygišką paramą Lietuvos piliečių kovai su brutalia sovietų agresija. Tuomet nebuvo aišku, kaip pasisuks istorijos vingiai, kuo virs jėgos panaudojimas prieš beginklę tautą. Buvęs svarbiausiais Lenkijos istorijos momentais – drauge su 1968-ųjų Varšuvos studentais, drauge su Darbininkų gynimo komitetu, drauge su „Solidarumu“ – A. Michnikas neliko abejingu stebėtoju ir tomis siaubo dienomis buvo drauge su mumis.
Tuomet mums tikrai reikėjo draugų, reikėjo tų, kurie supranta, kad laisvė peržengia sienas, kad jūsų laisvė reiškia ir mūsų laisvę, o mūsų laisvė reiškia jūsų laisvę. Gerbiamas A. Michnikas buvo ir yra. Jis aktyviai ragino Lenkijos vyriausybę kuo greičiau pripažinti Lietuvą ir padėti Lietuvai gauti diplomatinį pripažinimą tarptautinėje arenoje. Jam esame dėkingi už nuolatinį priminimą Vakarų Europos valstybių ir Jungtinių Amerikos Valstijų politikams, ir visuomenei apie Lietuvos kovas, laisvės ir demokratijos siekius. Esame dėkingi, kad nuo pat Sąjūdžio laikų aktyviai propagavo taip reikalingą Lietuvos ir Lenkijos opozicionierių bendradarbiavimą, skatino „Solidarumo“ ir Sąjūdžio veiksmų koordinavimą, neleido pamiršti, kad kova už laisvę, kad kova už demokratiją yra bendra kova. Esame dėkingi už nuolatinį dėmesį Lietuvos problematikai 1989-aisiais nepriklausomų žurnalistų ir demokratinės opozicijos atstovų pradėtame leisti dienraštyje „Gazeta Wyborcza“. Dienraštyje, kuris šiuo metu yra vienas įtakingiausių visuomenės nuomonės formuotojų Lenkijoje ir kurio vyriausiasis redaktorius nuo pat pradžių yra A. Michnikas.
Tačiau kaimyninės valstybės ir tautos gynyba nėra vienpusiška. A. Michnikas yra ne kartą vienareikšmiškai pasisakęs prieš lenkų ir lietuvių santykių kiršinimą, išnaudojant tautines mažumas. Plačiai nuskambėjo A. Michniko pasisakymas, kurį norėčiau dar kartą pacituoti. „Kai žiūrime, kas vyksta Donecke ir Luhanske, tai tame kontekste matome, kokie yra absurdiški ginčai tarp Lietuvos ir Lenkijos. Jie yra beprasmiai, jie yra kenksmingi – reikia atvirai pasakyti. Yra politikų, kurie dirba V. Putino politikos labui. Ranka rankon dirba. Nes gerų Lietuvos ir Lenkijos santykių griovimas naudingas tik Kremliaus imperialistinei politikai.“
Pamatykime ir mes šį „absurdą“ ir neleiskime jam užgožti mūsų bendradarbiavimo ir bendravimo, kasdienių mūsų veiksmų. Neieškokime supriešinančių praeities atsiminimų, bet veikiau žiūrėkime į priekį, ieškokime, kas mus jungia ir padeda kurti dialogą.
Tikiu, kad tiek mūsų laisvės gynėjų pavyzdys, tiek mūsų šios dienos svečio – Laisvės premijos laureato A. Michniko asmeninis pavyzdys bus tas įkvėpimo šaltinis, į kurį kiekvieną kartą galėsime atsigręžti, kai iškils nauji iššūkiai, kai reikės atsiremti į kažką tvirto ir tikro. Istorija leidžia ne tik mokytis iš buvusių kartų klaidų, ji taip pat įkvėpia semtis stiprybės iš didvyrių, kad siektume laisvos, teisingesnės, sąžiningesnės, į pagarbą kiekvienam orientuotos dabarties. Tikiu ir linkiu, kad laisvės, demokratijos, pagarbos ir atjautos kitam vertybės, dėl kurių kovojo ir kurių nuolat siekė 2014 metų Laisvės premijos laureatas, būtų gyvos kiekvieno mūsų kasdienybėje, kiekvieno mūsų gyvenime.
Gerbiamasis Adamai Michnikai! Esate už savo gyvenimo nuopelnus ne kartą apdovanotas ir pagerbtas. Mes dar kartą nuoširdžiai norime jums padėkoti, įteikdami Laisvės premiją, ir pasakyti: už Jūsų ir mūsų laisvę! Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Labai visiems ačiū. Dėkoju I. Degutienei. Toliau iškilmingam minėjimui pirmininkaus Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas V. Gedvilas.
Rodoma filmuota medžiaga (Plojimai)
PIRMININKAS (V. GEDVILAS, DPF). Maloniai kviečiu Seimo Pirmininkę įteikti Laisvės statulėlę 2014 metų Laisvės premijos laureatui, Lenkijos visuomenės veikėjui, disidentui, vienam iš judėjimo „Solidarumas“ lyderių, žurnalistui, eseistui ir politikos publicistui, Lenkijos dienraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiajam redaktoriui A. Michnikui.
Seimo Pirmininkė L. Graužinienė įteikia Laisvės premijos statulėlę (Plojimai)
Kviečiu Seimo Pirmininko pavaduotoją, Laisvės premijų komisijos pirmininkę I. Degutienę įteikti Laisvės premijos diplomą.
Laisvės premijų komisijos pirmininkė I. Degutienė įteikia Laisvės premijos diplomą (Plojimai)
Mielieji, maloniai kviečiu tarti žodį 2014 metų Laisvės premijos laureatą, Lenkijos visuomenės veikėją, disidentą, vieną iš judėjimo „Solidarumas“ lyderių, žurnalistą, eseistą ir politikos publicistą, Lenkijos dienraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiąjį redaktorių Adamą Michniką. (Plojimai)
2014 metų Laisvės premijos laureato A. Michniko kalba
A. MICHNIK. Labai ačiū, Jūsų Ekscelencijos ponia Prezidente, ponia parlamento Pirmininke, pone premjere, Lietuvos laisvės gynėjų didvyrių artimieji, Laisvės gynėjų artimieji, Sąjūdžio bičiuliai! Cz. Miɫoszas buvo lenkų mąstymo apie laisvą Lietuvą mokytojas, Vilniaus krašto sūnus, lenkas ir lietuvis – didysis poetas, kuris save laikė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės įpėdiniu, daugelio tautų, daugelio kalbų, daugelio religijų ir kultūrų teritorijos įpėdiniu. Atsiimdamas Nobelio premiją 1980 m., Cz. Miɫoszas Stokholme pasakė įsimintinus žodžius: „Įsitvirtino Atlanto Chartijai prieštaraujantis požiūris, kad atskiromis šalimis galima prekiauti, net lošti iš jų kortomis ar kauliukais. Tai liudija Europos padalijimas į dvi sferas. O dviejų diktatorių palikimą nuolat primena tai, kad trijų Baltijos valstybių ligi šiol nėra tarp Jungtinių Tautų Organizacijos narių. Prieš karą tos valstybės priklausė Tautų Lygai, tačiau pagal slaptuosius 1939 metų sutarties protokolus išnyko iš Europos žemėlapio.“ Lenkų poetas buvo, ko gero, vienintelis, kurio balsą tuo metu galėjo išgirsti visas pasaulis, balsas, ginantis Lietuvą, Latviją ir Estiją. Toje pat kalboje Cz. Miɫoszas pasakė: „Gera gimti mažame krašte, kuriame gamta atitinka žmogaus mastelį, kur amžiams bėgant sugyveno kartu skirtingos kalbos ir skirtingos tikybos, kalbu apie Lietuvą – mitų ir poezijos kraštą. […] galbūt jos dvasios niekada manęs nepaliko.“ Cz. Miɫoszas dar kalbėjo: „Palaima iš likimo gauti tokį […] studijų miestą, koks buvo Vilnius – fantastiškas į šiaurės girias perkeltas itališkos baroko architektūros miestas, kur kiekviename akmenyje glūdi istorija. Keturiasdešimties katalikų bažnyčių, tačiau kartu ir daugybės sinagogų miestas; tais laikais žydai vadino jį Šiaurės Jeruzale.“
Daugelis mano kartos žmonių buvo pripratę prie tokio Vilniaus vaizdo, juo didesnis yra šiandien mano susijaudinimas, todėl aš šiandien kreipiuosi į jus lenkiškai, o ne taip, kaip man buvo siūlyta, rusiškai. Kadangi mano bičiulis rusas iš Maskvos papasakojo man anekdotą apie Goldbergo ir Rabinovičiaus pokalbį Odesoje, kaip tik tą pokalbį jums papasakosiu rusiškai. (Vertimas į lietuvių kalbą: Odesoje susitiko Goldbergas ir Rabinovičius ir Goldbergas sako: „Moisejevičiau, aš jau bijau kalbėti rusiškai. – O kodėl tu bijai? – Bijau, kad atvažiuos Vladimiras Vladimirovičius Putinas manęs ginti.“) (Plojimai, juokas salėje)
Kadangi aš nenoriu, kad V. Putinas atvyktų į Vilnių ar į Varšuvą ko nors ginti, taip pat ir rusakalbių, todėl šiandien kalbu lenkiškai. O rusiškai mielai kalbėsiu Rusijoje, Maskvoje, išlaisvintoje nuo V. Putino. Nes šios dienos kontekstas, apie ką šiandien jau daugelį kartų kalbėta, yra nelinksmas. Mes išgyvenome šoką dėl Prancūzijos žurnalo „Charlie Hebdo“ redakcijos banditų teroristinio puolimo. Toks yra rezultatas, ką mes matėme, kai taiki religija islamas virsta politinio fanatizmo ir žudynių ideologija. Tai pamoka mums visiems. Niekas labiau neįžeidžia Dievo nei tas, kuris jo vardu meluoja, sėja neapykantą ir ragina žudyti.
Antras terorizmo, neapykantos matas. Jį galima pastebėti Ukrainos Rytuose, nes V. Putino propagandos kalba mums, lietuviams ir lenkams, gerai žinoma. Tai A. Hitlerio ir J. Goebbelso kalba. Tai J. Stalino ir prokuroro A. Vyšinskio kalba. Tai yra melo, neapykantos ir agresijos kalba ir praktika. Ukraina negali būti agresijos teritorija ir prekybos objektas. Ukraina turi teisę į nepriklausomybę, į demokratiją lygiai taip pat, kaip tą teisę turi Lietuva ir Lenkija. Mūsų tautos tai puikiai supranta.
Tuo labiau mes turėtume vis kartoti, kad V. Putinas – tai ne Rusija, kad V. Putinas – tai didžiarusiškas imperializmas. Reikia kartoti, kad rusofobija yra liga, kuri gali būti mirtina. Juk mes visą laiką prisiminsime kitokią Rusiją – A. Gerceno ir A. Sacharovo Rusiją. Tai A. Gercenas XIX a. viduryje sakė, kad Lietuva pati turi spręsti dėl savo ateities. Tai A. Sacharovas nuolat reikalavo Tarybų Sąjungos dekolonizavimo. Nors Lietuva ir Lenkija sovietų diktatūros buvo pavergtos skirtingais būdais, tačiau tai, kas mus siejo, tuomet buvo stipriau už tai, kas mus skyrė. Senieji ginčai, visa mūsų praeitis – mes tai turime prisiminti ir apie tai sąžiningai kalbėti.
Praeities negalima pakeisti, tačiau ją galima apmąstyti ir išnagrinėti. Vilnius – suverenios demokratinės Lietuvos sostinė – liks visiems laikams neatskiriama ir lenkų istorinės atminties dalis. Tai reiškia, kad lenkai vieną kartą ir visiems laikams atsisakė bet kurių sienų revizijos tendencijų. Tokia yra Lenkijos valstybės pozicija ir Lenkijos viešoji nuomonė mažiausiai nuo 1989 m.
Didžiausias mūsų – Lietuvos ir Lenkijos kaip Europos Sąjungos narių – bendras laimėjimas yra tas, kad Lietuvos ir Lenkijos pasienyje nėra sienos. Gerai suvokiami Lietuvos ir Lenkijos nacionaliniai interesai reikalauja iš mūsų elito mąstymo ir vaizduotės, kurie atitiktų mūsų nelengvus laikus.
Prisiminkime ir vieni, ir kiti, kad V. Putino imperializmo ideologas A. Duginas suformulavo savo mintį aiškiai. Dėl Rusijos interesų jis rašė: „Etninė įtampa lenkų ir lietuvių santykiuose yra ypatingos vertės elementas, kurį reikia panaudoti ir kiek tik įmanoma gilinti.“ Pamąstykime, kokia puiki dovana tai didžiarusiškai juodajai sotniai yra lietuvių ir lenkų konfliktai dėl pavardžių rašybos ar dvikalbių gatvių pavadinimų užrašų ten, kur gyvena daug lenkų Lietuvos piliečių. J. Giedroycas, iškilus lietuvis ir lenkas, kuris formavo Lenkijos politinę mintį, sugebėjo mąstyti kategorijomis, kurios aplenkė savo laiką. J. Giedroiyco manymu, Lenkijos ir Lietuvos nepriklausomybė naująjį nepriklausomų tautų elitą įpareigojo iš naujo kurti gerus mūsų tautų tarpusavio santykius. Tai yra akivaizdus geopolitinis įsakas, mūsų laikų įsakas. Taigi kiekvienas Lenkijos pilietis lietuvis turi džiaugtis visomis pilietinėmis laisvėmis.
Mes, lenkai, turime tai užtikrinti ir norime, kad būtent toks būtų mūsų bendras indėlis į Europos Sąjungos paveldą, kad mes galėtume mąstyti plačiau, negu atsižvelgdami į tautinį egoizmą, plačiau, negu atsižvelgdami į siaurą egoizmą, ir visi tie, kas tam trukdo, apakinti, be vaizduotės ar apnuodyti etninio šovinizmo, veikia prieš nacionalinius mūsų tautų interesus. Su tuo reikia kovoti.
Įžymus lietuvių poetas ir eseistas T. Venclova kadaise parašė, kad komunistinis totalitarizmas pavergtose šalyse bandė suabsoliutinti tautą, ir dar 1997 m. įspėjo, kad tautos laikymas absoliučia vertybe yra totalitarinės savimonės elementas. Žymiausi lenkai – A. Mickiewiczius, Cz. Miłoszas, L. Kołakowskis ir T. Konwickis, ypač kardinolas K. Wojtyła (Popiežius Jonas Paulius II), buvo lygiai tokios pačios nuomonės. T. Venclova dar pridėjo, kad aš, kaip lietuvis, laikau savo pareiga koncentruotis ties lietuvių klaidomis. Tai paprasčiausia taisyklė inteligentui, kuris yra atsakingas už savo tautos likimą.
O aš esu lenkas, lenkų inteligentas, ir atsakau už lenkų trūkumus, todėl pirmiausia juos pastebiu ir dažnai kartoju kaltės dauginimo taisyklę: lenkų yra dešimt kartų daugiau nei lietuvių, todėl dėl Lenkijos ir Lietuvos santykių kiekvieno lenko kaltė yra dešimteriopai didesnė, ir mes negalime to pamiršti.
Lenkų nuomonė apie Lietuvą yra sužeista žinių ir jautrumo trūkumo. Jautrumo dėl lietuvių žaizdotos atminties. Mūsų užduotis yra papildyti tą žinių stoką realiomis žiniomis. Laimei, visa tai keičiasi į gerąją pusę, ir aš tikiu, kad tie pokyčiai vyks.
Jeigu kalbėtume apie Lietuvos 1863 m. sukilimą, neseniai miręs didis lenkų rašytojas T. Konwickis, kilęs iš Vilniaus krašto, savo herojaus pulkininko Z. Mineikos lūpomis klausia „Ar vertėjo?“ ir atsako sukilimo vado R. Trauguto žodžiais: „Nežinau, ar buvo prasminga, bet žinau, kad reikėjo.“ Toji būtinybė buvo aktuali daugelį metų, kai lietuviai ir lenkai buvo pavergti, ir ši būtinybė mus atvedė į laisvę.
Baigiant, bičiuliai, leiskite pasakyti gruzinišką tostą. Buvo sau ganytojas, kuris ganė avis. Vieną kartą atskrido didelis erelis, pagriebė aviną ir pakilo su juo aukštyn. Ganytojas paėmė šautuvą ir šovė į erelį. Taigi išgerkime už tai, kad avinai nekiltų į dangų ir kad nebūtų šaudomi ereliai. (Plojimai)
PIRMININKĖ (L. GRAUŽINIENĖ). Nuoširdžiai dėkoju A. Michnikui.
M. STROLYS (Seimo posėdžių sekretoriato konsultantas). Jos Ekscelencija Lietuvos Respublikos Prezidentė. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Gerbiamieji, dėkoju visiems šio iškilmingo minėjimo ir 2014 metų Laisvės premijos įteikimo ceremonijos dalyviams.
Skelbiu iškilmingo minėjimo pabaigą. Maloniai kviečiu visus aktyviai dalyvauti ir kituose Laisvės gynėjų dienos renginiuose.
Ačiū visiems. (Plojimai)