LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

kaimo reikalų komitetas

 

 

PAPILDOMO KOMITETO IŠVADA

DĖL Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo Nr. XIII-2166 91, 92, 93, 94 ir 96 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto nr. XIVP-3237

 

2024-11-06 Nr. 110-P-34

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis, Komiteto pirmininko pavaduotojas Vidmantas Kanopa, Komiteto nariai: Jonas Gudauskas, Sergejus Jovaiša, Vigilijus Jukna, Kęstutis Mažeika.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-11-06.

1 (91)

 

 

1. Projekto 1 straipsniu keičiamo Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 91 straipsnyje siūloma nustatyti, kad melioruotos žemės ir melioracijos statinių apsaugos zona nustatoma žemės sklypams, kuriuose įrengtos melioracijos sistemos ir melioracijos statiniai. Projekto nuostatos nėra aiškios ir yra diskutuotinos šiais aspektais.

Pirma, atkreiptinas dėmesys, kad Melioracijos įstatymo 2 straipsnio 4 dalyje apibrėžta sąvoka „Melioracijos sistema“, kuri suprantama kaip „grupė melioracijos statinių, kurie yra susiję funkciniais ryšiais ir išsidėstę konkrečiame melioruotos žemės plote“, o 5 dalyje apibrėžta sąvoka „Melioracijos statiniai“, kuri suprantama kaip „melioracijai naudojami įvairūs statiniai (grioviai, slenksčiai, greitvietės, vandens pralaidos, drenažo rinktuvai ir sausintuvai, siurblinės, tvenkinių žemės užtvankos, pylimai, drėkinimo vamzdynai, šuliniai, vandens nuleistuvai ir kiti)“. Atsižvelgiant į tai, projekto nuostata „įrengtos melioracijos sistemos ir melioracijos statiniai“ nėra pakankamai aiški, nes neaišku, ar melioruotos žemės ir melioracijos statinių apsaugos zona nustatoma tik tiems žemės sklypams, kuriuose įrengtos melioracijos sistemos ir melioracijos statiniai, ar minėtos apsaugos zonos nustatomos ne tik žemės sklypams, kuriuose įrengtos melioracijos sistemos, bet ir tiems žemės sklypams, kuriuose įrengti pavieniai melioracijos statiniai, nesusiję funkciniais ryšiais su kitais melioracijos statiniais. Be to, svarstytina, ar sąvoka „melioracijos statiniai“ savo turiniu neapima sąvokos „melioracijos sistemos“ turinio. Atsižvelgiant į tai, projekto nuostatos tikslintinos.

Antra, pagal galiojančio keičiamo įstatymo 91 straipsnio 2 punktą melioruotos žemės ir melioracijos statinių apsaugos zonos nustatomos ne visiems melioracijos statiniams, o tik tokiems melioracijos statiniams, kaip melioracijos griovys, bendrojo naudojimo drenažo rinktuvai ir polderiai. Atkreiptinas dėmesys, kad pagal projekto nuostatas minėtos apsaugos zonos būtų nustatomos žemės sklypams, kuriuose įrengti bet kokios paskirties statiniai, kurie pagal Melioracijos įstatymo 2 straipsnio 5 dalį būtų suprantami kaip melioracijos statiniai. Atsižvelgiant į tai, svarstytina, ar projektu siūlomas nustatyti teisinis reguliavimas atitinka projekto aiškinamajame rašte nurodytą projekto uždavinį – „sujungti 2 esančias specialiųjų žemės naudojimo sąlygas ir panaikinti perteklinius reikalavimus, neduodančius naudos melioracijos sistemų ir melioracijos statinių funkcionalumui užtikrinti“.

Pritarti

 

2

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-11-06.

1 (91)

 

 

(1)

2. Projekto 1 straipsniu pakeitus galiojančio keičiamo įstatymo 91 straipsnio 1 punkto nuostatą, nustatančią, kad melioruotos žemės ir melioracijos statinių apsaugos zona nustatoma melioruotai žemei, savo turiniu tampa neaiškios projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 92 straipsnio 1 ir 2 dalių nuostatos toje apimtyje, kurioje nustatoma tam tikra draudžiama veikla „melioruotoje žemėje“, t. y., neaišku, ar įstatyme nurodyta veikla būtų draudžiama melioruotoje žemėje, kaip ši sąvoka suprantama pagal Melioracijos įstatymo 2 straipsnio 6 dalį, ar, vis dėlto, nurodyta veikla būtų draudžiama „žemės sklypuose, kuriuose įrengtos melioracijos sistemos ir melioracijos statiniai“. Siekiant aiškumo, projekto nuostatas reikėtų suderinti tarpusavyje.

Pritarti

 

3

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-11-06.

2 (92)

 

(2)

 

(2)

3. Projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 92 straipsnio 2 dalies 2 punkte siūloma nustatyti, kad melioruotoje žemėje draudžiama statyti statinius, pastatus ir (ar) įrenginius. Atkreiptinas dėmesys, kad pagal Statybos įstatymo 2 straipsnio 84 dalį sąvoka „statinys“ suprantama kaip „nekilnojamasis daiktas (pastatas arba inžinerinis statinys), turintis laikančiąsias konstrukcijas, kurios visos (ar jų dalis) sumontuotos statybos vietoje atliekant statybos darbus“, t. y. sąvoka „statinys“ savo turiniu apima sąvoką „pastatas“. Atsižvelgiant į tai, siūlytina projekto nuostatose atsisakyti žodžio „pastatus“ kaip perteklinio.

Pritarti

 

4

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-11-06.

2 (92)

 

(2)

 

(4)

4. Atsižvelgiant į Vandens įstatymo 3 straipsnio 9 dalyje apibrėžtą sąvoką, projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 92 straipsnio 2 dalies 4 punkte vietoj žodžio „nepratekančius“ įrašytinas žodis „nepratekamus“.

Pritarti

 

5

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-11-06.

2 (92)

 

(2)

 

(7)

5. Projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 92 straipsnio 2 dalies 7 punkte po žodžių „išskyrus“ įrašytini žodžiai „šio įstatymo“.

Pritarti

 

6

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-11-06.

2 (92)

 

(3)

 

6. Projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 92 straipsnio 3 dalyje nėra aiškus joje vartojamos sąvokos „melioracijos įrenginys“ turinys, nes ši sąvoka nėra apibrėžta nei keičiamame įstatyme, nei Melioracijos įstatyme. Siekiant aiškumo, projekto nuostatose reikėtų atskleisti šios sąvokos turinį arba jos atsisakyti, jei ji būtų suprantama kaip Melioracijos įstatymo 2 straipsnio 5 dalyje apibrėžtos sąvokos „melioracijos statiniai“ turinyje išvardyti konkretūs statiniai.

Pritarti

 

7

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-11-06.

3 (93)

 

 

7. Projekto 3 straipsniu siūloma keičiamo įstatymo 93 straipsnį pripažinti netekusiu galios. Atkreiptinas dėmesys, kad keičiamo įstatymo 93 straipsnis reglamentuoja melioracijos statinių apsaugos zonų dydžius, t. y. nustato žemės juostos, esančios prie melioracijos statinių, dydžius (konkrečius metrus), kuriose taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos. Atsisakius šio keičiamo įstatymo straipsnio, iš projekto nuostatų nėra aišku, ar specialiosios žemės naudojimo sąlygos, nustatytos projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 92 straipsnyje, būtų taikomos visam žemės sklypui, kuriame įrengti melioracijos statiniai, ar minėtos sąlygos būtų taikomos tik tam tikrai žemės sklypo daliai (pavyzdžiui, ar statyti statinius, įveisti mišką ir pan. būtų draudžiama visame žemės sklype, kuriame įrengtas koks nors melioracijos statinys (pavyzdžiui, melioracijos griovys), ar vis dėlto tik toje žemės juostoje, kuri yra išilgai šio griovio, kurios ribos yra 15 metrų nuo griovio šlaito viršutinės briaunos (kaip tai nustatyta keičiamo įstatymo 93 straipsnio 1 dalyje). Svarstytina, ar toks teisinis reguliavimas, kuriuo nustatomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos visam žemės sklypui (ypač jei jis yra didelio ploto) yra racionalus ir atitinka Teisėkūros pagrindų įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktuose nustatytus teisėkūros tikslingumo ir proporcingumo principus.

Pritarti

 

8

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2023-11-06.

 

 

 

8. Atsižvelgiant į Vyriausybės kompetenciją, nustatytą keičiamame įstatyme, siūlytume dėl šio projekto gauti Vyriausybės išvadą.

Pritarti

 

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1

Savivaldybių žemės ūkio skyrių darbuotojų asociacija, 2024-04-19.

 

 

 

Savivaldybių žemės ūkio skyrių darbuotojų asociacija prašo pakartotinai svarstyti Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo Nr. XIII-2166 91, 92, 93, 94 ir 96 straipsnių pakeitimo įstatymą ir teikia pastabas bei siūlymus projektui dėl:

• 91 straipsnio:

Kadangi sureguliuotos upės yra melioracijos sistemos dalis ir tarnauja sausinamai žemei drenažu bei valstybinėje melioracijos statinių apskaitoje jos yra sumoje su Magistraliniais grioviais, todėl sureguliuotoms upėms tikslinga taikyti melioracijos statinių apsaugos zoną. Siūlome pakeisti 91 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„91 straipsnis. Melioruotos žemės apsaugos zona

Melioruotos žemės apsaugos zona nustatoma melioruotai žemei bei joje esantiems melioracijos grioviams, sureguliuotoms upėms, drenažo rinktuvams ir polderiams, kanalizuotiems grioviams, drenažo latakams ir sausintuvams“,

• 92 straipsnio 1 punkto:

Pasekoje, 92 straipsnio 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1. Melioruotoje žemėje draudžiama važinėti per melioracijos griovius ir sureguliuotas upes nenustatytose vietose, tvenkti melioracijos griovių ir sureguliuotų upių vagas, melioracijos grioviuose, sureguliuotose upėse ir jų šlaituose ganyti gyvulius, kūrenti ugnį, sandėliuoti medieną ir kitas statybines medžiagas, pašarus, trąšas, pilti gruntą, atliekas, išleisti nuotekas į drenažo sistemas, arti žemę mažesniu negu 1 metro atstumu nuo griovio ar sureguliuotos upės šlaito viršutinės briaunos (išskyrus atvejus, kai žemė ariama persėjant daugiametę žolę), įrenginėti arčiau kaip 15 m iki melioracijos griovių, drenažo latakų ar sureguliuotų upių viršutinių šlaito briaunų ir arčiau kaip iki 15 m drenažo rinktuvų (tiksliai nustačius – 5 m), arčiau kaip iki 15 m kanalizuotų griovių (tiksliai nustačius – 10 m), arčiau kaip 5 m iki sausintuvų dirbtinus nepratekamus dirbtinus vandens telkinius. Polderių pylimo vidinio šlaito papėdžių ir polderio kanalų juostų negalima užstatyti, jose neturi augti medžiai ir krūmai, jų negalima arti.“

• 92 straipsnio 2 punkto:

92 str. 2 punkte siūloma palikti sąvoką „direktoriaus įgalioto savivaldybės administracijos atstovo“, kadangi pašalinus šią sąvoką visa administracinė projektų derinimo našta teks direktoriui.

• 92 straipsnio 2 punkto 2 papunkčio:

Vadovaujantis Statybos techniniu reglamentu statinio rekonstravimo tikslas – perstatyti esamo statinio laikančiąsias konstrukcijas ir tuo pakeičiant (padidinant, sumažinant) bet kuriuos statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį, skersmenį ir pan. Kadangi rekonstrukcijos metu statiniai gali patekti į melioruotos žemės apsaugos zoną ir užstatyti melioracijos įrenginius, todėl siūlome palikti 92 straipsnio 2 punkto 2 papunktyje žodžius „ar rekonstruoti“.

• 92 straipsnio 2 punkto 6 papunkčio:

Kadangi melioracijos statinių priežiūrai, remontui ir rekonstrukcijai reikalingos plačios apsaugos zonos dėl technikos privažiavimo, sąnašų skleidimo, drenažo sistemų apsaugojimo nuo augmenijos šaknų, žiočių pakeitimo ir kt.,  todėl siūlome pakeisti 92 straipsnio 2 punkto 6 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„6) sodinti medžius ar krūmus arčiau kaip 15 metrų iki melioracijos griovio, drenažo latako  ar sureguliuotos upės šlaito viršutinės briaunos, po 15 metrų į abi puses nuo drenažo rinktuvo ašinės linijos ir (ar) 15 metrų nuo polderio pylimo išorinio šlaito krašto;“

• 92 straipsnio 2 punkto 7 papunkčio:

Kadangi užstatytose teritorijose siekiama neapriboti privačių žemės sklypų naudojimosi ir dauguma žemės sklypų užstatytose teritorijose nėra žemės ūkio paskirties žemė bei dažniausiai joje užstatomi įvairūs statiniai arčiau kaip 5 m iki sureguliuotos upės, drenažo latako ar griovio viršutinės briaunos, todėl siūlome pakeisti 92 straipsnio 2 punkto 7 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„7) neužstatytose teritorijose arčiau kaip 15 metrų, užstatytose teritorijose arčiau kaip 5 metrai iki melioracijos griovio, drenažo latako ar sureguliuotos upės šlaito viršutinės briaunos tverti tvoras, kitais statiniais, įrenginiais ir (ar) įveisiamais želdiniais sudaryti kliuvinius prižiūrėti, remontuoti ir (ar) rekonstruoti melioracijos statinius, išskyrus šio įstatymo 99 straipsnio 12 punkto c papunktyje išvardytas tvoras.“

• 92 straipsnio 3 punkto:

Pagal 91 straipsnio pakeitimą siūlome papildyti ir 92 str. 3 p.:

„3. Savivaldybės administracija nepritaria projektui ar numatomai veiklai, jeigu šio straipsnio 2 dalyje nurodyti darbai trukdys ar darys neigiamą įtaką tinkamai funkcionuoti melioracijos grioviams, sureguliuotoms upėms, kanalizuotiems grioviams, drenažo latakams, sausintuvams, drenažo rinktuvams ir (ar) polderiams.“

Savivaldybėms šis įstatymo pakeitimas svarbus dėl administracinės naštos panaikinimo, įbraižant melioracijos statinių apsaugos zonas žemėlapiuose.

Pritarti

 

2

Šilalės r. savivaldybės meras T. Bartkus, 2024-04-24.

 

 

 

Teikiame pastabas bei siūlymus Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo Nr. XIII-2166 91, 92, 93, 94 ir 96 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui dėl:

*91 straipsnio:

Melioruotos žemės apsaugos zonas palikti sureguliuotiems upeliams, magistraliniams ir apsauginiams grioviams (arba vienas žodis grioviams), taikyti melioruotoje žemėje esantiems statiniams (nes yra užariamos arba užtrypia gyvuliai, vandens nuleistuvus, latakus, reguliuojamus šulinius) melioracijos statinių apsaugos zoną. Siūlome pakeisti 91 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„91 straipsnis. Melioruotas žemės apsaugos zona

Melioruotos žemės apsaugos zona nustatoma melioruotai žemei bei joje esantiems melioracijos statiniams, grioviams, drenažo rinktuvams ir polderiams“.

*92 straipsnio 1 punkto:

Pakoreguoti specialiąsias žemės naudojimo sąlygas melioruotos žemės apsaugos zonoje. Reikia įtraukti melioracijos statinius, esančius melioruotuose plotuose, vandens nuleistuvus, reguliuojamus šulinius, latakus (ganant gyvulius ar ariant sunaikinami vandens nuleistuvai, reguliuojami šuliniai, latakai. Nuo šių statinių numatyti tam tikrus atstumus neganyti gyvulių, nearti žemės). Siūlome 92 straipsnio 1 punktą išdėstyti taip:

„92. Specialiosios žemės naudojimo sąlygos melioruotos žemės apsaugos zonoje:

„1. Melioruotoje žemėje draudžiama važinėti per melioracijos magistralinius ir apsauginius griovius nenustatytose vietose, tvenkti melioracijos griovių vagas, melioracijos grioviuose ir jų šlaituose, latakuose, melioruotoje žemėje esančiuose melioracijos statiniuose ganyti gyvulius, kūrenti ugnį, sandėliuoti medieną ir kitas statybines medžiagas, pašarus, trąšas, mėšlą, pilti gruntą, savavališkai (be suderinimo) įrengti mėšlo sandėliavimo vietas, atliekas, išleisti nuotekas į drenažo sistemas ir griovius, arti žemę arčiau negu 1 metro atstumu nuo griovio šlaito viršutinės briaunos (išskyrus atvejus, kai žemė ariama persėjant daugiametę žolę, suderinus su savivaldybės specialistais). Polderių pylimo vidinio šlaito papėdžių ir polderio kanalų juostų negalima užstatyti, jose neturi augti medžiai ir krūmai, jų negalima arti.“

*92 straipsnio 2 punkto:

92 straipsnio 2 punkte siūlome palikti sąvoką „direktoriaus įgalioto savivaldybės administracijos atstovo“, kadangi pašalinus šią sąvoką visa administracinė projektų derinimo našta teks direktoriui.

*92 straipsnio 2 punkto 2 papunkčio:

Vadovaujantis Statybos techniniu reglamentu, statinio rekonstravimo tikslas – perstatyti esamo statinio laikančiąsias konstrukcijas tuo pakeičiant (padidinant, sumažinant) bet kuriuos statinio išorės matmenis – ilgį, plotį, aukštį, skersmenį ir pan. Kadangi rekonstrukcijos metu statiniai gali patekti į melioruotos žemės apsaugos zoną ir užstatyti melioracijos įrenginius, todėl siūlome palikti 92 straipsnio 2 punkto 2 papunktyje žodžius „ar rekonstruoti“.

*92 straipsnio 2 punkto 6 papunkčio:

Melioracijos statinių priežiūrai, remontui ir rekonstrukcijai reikalingos plačios apsaugos zonos dėl technikos privažiavimo, sąnašų pavalymo, sąnašų skleidimo, drenažo sistemų apsaugojimo nuo augmenijos šaknų, žiočių pakeitimo ir kt. (5 metrų zonoje ekskavatorius neapsisuka ir nebus paskleidžiamos išmestos sąnašos. Pagal aplinkosaugos reikalavimus sąnašos iš sureguliuotų upelių metamos už 5 metrų ir skleidžiamos už 5 metrų, paskleidimas būna 20–30 metrų ir daugiau, priklausomai nuo sąnašų kiekio), sodinant mišką privalo išlikti 15 metrų nuo rinktuvo ašies į abi puses, esant mažesniems atstumams, medžių, krūmų šaknys pasiekia rinktuvą. Todėl siūlome pakeisti 92 straipsnio 2 punkto 6 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„6) draudžiama (įveisti) sodinti medžius ar krūmus arčiau kaip 15 metrų iki melioracijos magistralinio griovio (sureguliuoto upelio), šlaito viršutinės briaunos, po 15 metrų į abi puses nuo drenažo rinktuvo ašinės linijos, drenažo latako į abi puses ir (ar) 15 metrų nuo polderio pylimo išorinio šlaito krašto.“

*92 straipsnio 2 punkto 7 papunkčio:

Kadangi užstatytose teritorijos yra iš sovietinių laikų, nebuvo reikalaujama atstumų nuo magistralinių griovių ir rinktuvų siekiant neapriboti žemės sklypų naudojimosi, dauguma žemės sklypų užstatytose teritorijose nėra žemės ūkio paskirties žemė, dažniausiai joje užstatomi įvairūs statiniai arčiau kaip 5 m iki sureguliuotos upės ar griovio viršutinės briaunos (griovių rekonstrukcija ar remontas bus brangesnis, išvalytas sąnašas reikės išvežti), siūlome pakeisti 92 straipsnio 2 punkto 7 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„7) neužstatytose teritorijose ne arčiau kaip 15 metrų, užstatytose teritorijose ne arčiau 5 metrai iki melioracijos griovio, drenažo latako ar sureguliuoto upės šlaito viršutinės briaunos tverti tvora, kitais statiniais, įrenginiais ir (ar) įveisiamais želdiniais sudaryti kliuvinius prižiūrėti, remontuoti ir (ar) rekonstruoti melioracijos statinius, išskyrus šio įstatymo 99 straipsnio 12 punkto c papunktyje išvardytas tvoras“.

*92 straipsnio 3 punkto:

Siūlome papildyti 92 straipsnio 3 punktą:

„3. Savivaldybė nepritaria projektui ar numatytai veiklai, jeigu šio straipsnio 2 dalyje nurodyti darbai trukdys  ar darys neigiamą įtaką tinkamai funkcionuoti melioracijos grioviams, sureguliuotiems upeliams, kanalizuotiems grioviams, drenažo latakams, sausintuvams, drenažo rinktuvams, melioruotuose plotuose melioracijos statiniams  ir (ar) polderiams.“

Pritarti

 

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, 2024-06-05.

 

 

 

Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo Nr. XIII-2166 91, 92, 93, 94 ir 96 straipsnių pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIVP-3237 (toliau – Įstatymo projektas) ir pasiūlyti Lietuvos Respublikos Seimui Įstatymo projektą tikslinti pagal šias pastabas ir pasiūlymus:

1. Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina:

1.1. Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 91 straipsnį išdėstyti taip:

91 straipsnis. Melioruotos žemės apsaugos zona

Melioruotos žemės apsaugos zona nustatoma melioruotai žemei bei joje esantiems melioracijos grioviams, bendrojo naudojimo drenažo rinktuvams ir polderiams.“

1.2. Įstatymo projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 92 straipsnio pavadinimą išdėstyti taip:

92 straipsnis. Specialiosios žemės naudojimo sąlygos melioruotos žemės apsaugos zonoje“.

1.3. Įstatymo projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 92 straipsnio 3 dalį išdėstyti taip:

„3. Savivaldybės administracija nepritaria projektui ar numatomai veiklai, jeigu šio straipsnio 2 dalyje nurodyti darbai trukdys ar darys neigiamą įtaką tinkamai funkcionuoti melioracijos grioviams, bendrojo naudojimo drenažo rinktuvams ir polderiams.“

Pritarti

 

2

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, 2024-06-05.

 

 

 

2. Įstatymo projektu siūloma patikslinti keičiamo įstatymo 96 straipsnio nuostatas dėl draudimo sausinti natūralias pievas ir ganyklas bei kitaip keisti jų žolynų būklę ir sudėtį. Šią nuostatą siūloma papildyti išimtimi, draudžiančia sausinti įrengiant naujas melioracijos sistemas, persėti bei kalkinti natūralias pievas ir ganyklas. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad minėtų teritorijų persėjimas kultūrinėmis žolėmis ir kalkinimas drastiškai keičia žolyno sudėtį ir yra nepalankus daugeliui jautrių laukinių augalų, taip pat ir su jais susijusių organizmų rūšių. Kai kurios vertingos natūralios pievos yra susiformavusios nusausintoje žemėje, kur jau yra nusistovėjęs hidrologinis režimas. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, siūlytina Įstatymo projekto 5 straipsniu keičiamo įstatymo 96 straipsnį išdėstyti taip:

96 straipsnis. Specialiosios žemės naudojimo sąlygos natūraliose pievose ir ganyklose

Natūralias pievas ir ganyklas draudžiama suarti, persėti, kalkinti, sausinti įrengiant naujas melioracijos sistemas, užsodinti želdiniais ar įveisti mišką arba kitaip jas pažeisti ar keisti jų žolynų būklę ir sudėtį, išskyrus kaitą dėl krūmų kirtimo, invazinių rūšių naikinimo, ganymo ar šienavimo ir atvejus, kai natūralių pievų ir ganyklų dalys, pažeistos laukinių žvėrių, išlyginamos ir užsėjamos laukinių žolių mišiniais.“

Pritarti

 

3

Lietuvos Respublikos Vyriausybė, 2024-06-05.

 

 

 

3. Atsižvelgiant į tai, kad Įstatymo projektui įgyvendinti žemės ūkio ministras ir aplinkos ministras turės parengti 2022 m. lapkričio 11 d. įsakymo Nr. D1-355/3D-680 „Dėl Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostų, pelkių ir šaltinynų, natūralių pievų ir ganyklų, melioruotos žemės ir melioracijos statinių apsaugos zonų planų, žemėlapių ir (ar) schemų rengimo (kai nerengiamas teritorijų planavimo dokumentas ar žemės valdos projektas) ir tvirtinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo projektą, ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo 20 straipsnio 4 dalyje nustatyta dviejų datų taisykle, pagal kurią teisės aktai, keičiantys ar nustatantys naują ūkio subjektų veiklos ar jos priežiūros teisinį reguliavimą, paprastai įsigalioja gegužės 1 dieną arba lapkričio 1 dieną, tačiau visais atvejais ne anksčiau kaip po 3 mėnesių nuo jų oficialaus paskelbimo dienos, siūlytina Įstatymo projekte nustatyti Įstatymo įsigaliojimo datą – 2024 m. lapkričio 1 d., taip pat siūlytina papildyti Įstatymo projektą nurodant, kad įgyvendinamieji teisės aktai turės būti parengti iki 2024 m. spalio 31 d.

Pritarti

 

 

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: Negauta.

6. Komiteto sprendimas: Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo Nr. XIII-2166 91, 92, 93, 94 ir 96 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-3237 grąžinti iniciatoriui tobulinti, kadangi siūlomas nustatyti teisinis reguliavimas neatitinka projekto aiškinamajame rašte nurodyto projekto uždavinio – sujungti dvi esančias specialiųjų žemės naudojimo sąlygas ir panaikinti perteklinius reikalavimus, neduodančius naudos melioracijos sistemų ir melioracijos statinių funkcionalumui užtikrinti.

7. Balsavimo rezultatai: už – 6, prieš – 0, susilaikė – 0.

8. Komiteto paskirti pranešėjai: Viktoras Pranckietis.

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                                     Viktoras Pranckietis

 

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Gintarė Rimeisienė