Lyginamasis variantas

 

LOGOnespalv-maz2

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO

MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS


 

 

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2008 M. BIRŽELIO 4 D. ĮSAKYMO NR. 3D-308
„DĖL IŠSKIRTINĖS KOKYBĖS ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ SPECIFIKACIJŲ“ PAKEITIMO

 


 

 

2014 m.
3D-
 


______________________ Nr. ______________________

Vilnius


 

 

            P a k e i č i u Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. birželio 4 d. įsakymą      Nr. 3D-308 „Dėl išskirtinės kokybės žemės ūkio ir maisto produktų specifikacijų“:

            1. Nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės bičių produktų ir jų mišinių specifikacijos 4.1.6 ir 4.1.7 papunkčius pripažįstu netekusiais galios.

„4.1.6.

Atstumas iki taršos šaltinių

Bitynas turi būti laikomas ne arčiau kaip 3 km nuo taršos šaltinių (fabrikų, sąvartynų, fermų, atliekų tvarkymo objektų) sanitarinės apsaugos zonos.

4.1.7.

Atstumas nuo kelių

Medunešio metu bitynas turi būti laikomas ne arčiau kaip:

1500 m nuo magistralinių kelių;

500 m nuo krašto kelių.“

            2. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 3.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

„3.6.

Vidaus auditas

Ne rečiau kaip 2 kartus 1 kartą per metus reikia atlikti savikontrolę dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.“

            3.  Nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 4.1.1 ir 4.1.2 papunkčius pripažįstu netekusiais galios.

„4.1.1

Atstumas iki taršos šaltinių

Pasėliai turi būti ne arčiau kaip 1 kilometras nuo gamyklų, katilinių, sąvartynų sanitarinės apsaugos zonos.

4.1.1.       

Atstumas nuo kelių

Pasėliai turi būti ne arčiau kaip:

50 m nuo magistralinių kelių;

10 m nuo krašto kelių.“

            4. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 4.1.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

„4.1.4

Mikroelementinių trąšų naudojimas

Mikroelementinėsų trąšos gali būti naudojamos tik tais atvejais, kai vadovaujantis moksliškai pagrįstomis augalininkystės technologijomis, rekomendacijomis ir (arba) laboratorinių tyrimų rezultatais įrodyta, kad dirvožemyje arba auginamoje kultūroje jų nepakanka.“

            5. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 4.1.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

„4.1.5.

Sėjomainos reikalavimai

Laikantis kiekvienai javų rūšiai reikalingos fitosanitarinės pertraukos ūkyje turi būti sudaryta sėjomaina ir jos laikomasi.

Javai (migliniai augalai) toje pačioje vietoje gali būti sėjami ne ilgiau kaip 2 metus iš eilės. Kitius augalai (dviskilčiai, pupiniai, bastutiniai) tame lauke po javų sėjami, ne mažiau nei vienerius metus., tame lauke sėjami dviskilčiai pupiniai ar bastutiniai augalai.“

            6. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 4.1.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

„4.1.6.

Pesticidų Augalų apsaugos produktų naudojimas

Draudžiama pasėlių apsaugai naudoti augimo reguliatorius ir labai nuodingus (etiketėje ženklinamus „Labai toksiškas“ ir (arba) simboliu „T+“) ir nuodingus (etiketėje ženklinamus „Toksiškas“ ir (arba) simboliu „T“) pesticidus augalų apsaugos produktus.

Pesticidus Augalų apsaugos produktus, kurių sudėtyje yra tokios pat veikliosios medžiagos, pasėliams galima naudoti ne daugiau kaip 2 kartus per vegetaciją, išskyrus tuos, kurie nustatyta tvarka leidžiami naudoti ekologiniuose ūkiuose nustatyta tvarka leidžiamus naudoti pesticidus.

Pasėlių apsaugai panaudojus pesticidus augalų apsaugos produktus, nuimti derlių ir tiekti jį rinkai galima tik praėjus ne mažiau kaip 2/3 ilgesniam išlaukos laikotarpiui nei nurodytas pesticidų augalų apsaugos produktų techninėje dokumentacijoje išlaukos laikotarpis.“

            7. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 4.2.1. papunktį ir jį išdėstau taip:

„4.2.1.

Grūdų kokybės reikalavimai

Tiekiami rinkai ar perdirbti grūdai turi būti be jaučiamo pelėsių kvapo ir be vizualiai matomų skalsių, mineralinių priemaišų, kūlėtų grūdų bei Fusarium, Penicillium ir (arba) kitų genčių pelėsinių grybų pažeistų grūdų (papilkėjusių, balkšvų, lengvų, susiraukšlėjusių, su oranžinėmis dėmėmis). Mikotoksinų likučių koncentracija derliuje nustatoma ne rečiau kaip vieną kartą metuose ir turi būti bent 20 proc. mažesnė nei nurodyta 2006 m. gruodžio 19 d. Komisijos reglamente (EB) Nr. 1881/2006, nustatančiame didžiausias leistinas tam tikrų teršalų maisto produktuose koncentracijas (OL 2006, L 364, p. 5), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. spalio 30 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 1067/2013 (OL 2013 L 289 p. 56).

Mėginius tyrimui ima sertifikavimo įstaiga.“

8. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 4.3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

„4.3.2.

Dirvožemio analizė

Kas trejus metus išskirtinės kokybės augalininkystės produkcijos auginimo laukuose turi būti atliekami dirvožemio tyrimai, kurių metu nustatomas mineralinio azoto, organinės medžiagos (humuso), judriojo fosforo, kalio kiekis bei rūgštingumas, esantis 0–60 cm dirvožemio sluoksnyje.

Kiekvienais metais, prieš tręšiant javus, turi būti nustatomas mineralinio azoto kiekis, esantis 0–60 cm dirvožemio sluoksnyje tuose laukuose, kuriuose prėjusiais metais buvo auginamos ne išskirtinės kokybės augalininkystės kultūros.

Analizei imamas ir tiriamas ne mažiau kaip vienas bandinys iš 15 ha ploto, o jei laukas mažesnis nei 15 ha – ne mažiau kaip vienas bandinys iš lauko.“

            9. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 4.3.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„4.3.3.

Tręšimo planas

Kiekvienais metais, jei laukai tręšiami, turi būti sudaromas ir vykdomas tręšimo planas.

Atsižvelgiant į augalų ir dirvožemio savybes, priešsėlį, apskaičiuojamas kiekvienam laukui ar lauko daliai maistinių makromedžiagų poreikis ir parenkama kiekvienam laukui ar lauko daliai trąšų rūšis, forma, norma, tręšimo laikas ir būdas.“

10. Nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 4.3.5 papunktį pripažįstu netekusiu galios.

„4.3.5

Sėjomainos planavimas

Laikantis kiekvienai javų rūšiai reikalingos fitosanitarinės pertraukos ūkyje turi būti sudaryta sėjomaina ir jos laikomasi.“

            11. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 5.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

„5.2.

Grūdinės žaliavos naudojimo reikalavimai

Perdirbtų produktų gamyboje pagal Taisykles sertifikuotos išskirtinės kokybės arba ekologiškos žaliavos turi sudaryti ne mažiau kaip 90 proc. ir tai turi būti įrodyta dokumentais.

Draudžiama naudoti kaip sudedamąsias dalis tos pačios rūšies sertifikuotą pagal Taisykles išskirtinės kokybės, ekologišką ir įprastinės gamybos būdu pagamintą žaliavą.“

12. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 5.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

„5.8.

Vidaus auditas

Ne rečiau kaip 2 kartus 1 kartą per metus reikia atlikti savikontrolę dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.“

            13. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 7.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

„7.2.

Žaliavos naudojimo reikalavimai

Kepinių gamyboje pagal Taisykles sertifikuotos išskirtinės kokybės arba ekologiškos žaliavos turi sudaryti ne mažiau kaip 90 proc. ir tai turi būti įrodyta dokumentais.

Draudžiama naudoti kaip sudedamąsias dalis tos pačios rūšies sertifikuotą pagal Taisykles  išskirtinės kokybės, ekologišką ir įprastinės gamybos būdu pagamintą žaliavą.“

14. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės grūdų, jų perdirbtų produktų ir duonos, pyrago bei miltinės konditerijos kepinių specifikacijos 7.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

„7.8.

Vidaus auditas

Ne rečiau kaip 2 kartus 1 kartą per metus reikia atlikti savikontrolę dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.“

15. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės mėsos ir jos gaminių specifikacijos 3.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

„3.8.

Vidaus auditas

Ne rečiau kaip 2 kartus 1 kartą per metus reikia atlikti savikontrolę dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.“

            16. Nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės mėsos ir jos gaminių specifikacijos 4.1.1 ir 4.1.2 papunkčius pripažįstu netekusiais galios.

„4.1.1

Atstumas iki taršos šaltinių

Gyvuliai turi būti ganomi ne arčiau kaip 1 km nuo gamyklų, katilinių, sąvartynų sanitarinės apsaugos zonų.

4.1.1.       

Atstumas nuo kelių

Gyvuliai turi būti ganomi ne arčiau kaip:

50 m nuo magistralinių kelių;

10 m nuo krašto kelių.“

17. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės mėsos ir jos gaminių specifikacijos 5.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

„5.8.

Vidaus auditas

Ne rečiau kaip 2 kartus 1 kartą per metus reikia atlikti savikontrolę dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.“

18. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės mėsos ir jos gaminių specifikacijos 7.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„7.3.

Žaliavų naudojimo reikalavimai

IKP gamyboje naudojama ne mažiau kaip 90 proc. pagal Taisykles sertifikuotų išskirtinės kokybės arba ekologiškų žaliavų.

IKP gamyboje kaip sudėtines dalis draudžiama naudoti tos pačios rūšies sertifikuotą pagal Taisykles išskirtinės kokybės, ekologišką ir įprastinės gamybos būdu pagamintą žaliavą.“

19. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės paukštienos gamybos specifikacijos 3.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

„3.8.

Vidaus auditas

Ne rečiau kaip 2 kartus 1 kartą per metus reikia atlikti savikontrolę dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.“

20. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės paukštienos gamybos specifikacijos 5.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

„5.6.

Vidaus auditas

Ne rečiau kaip 2 kartus 1 kartą per metus reikia atlikti savikontrolę dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.“

21. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės pieno ir jo gaminių specifikacijos 3.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

„3.4.

Vidaus auditas

Ne rečiau kaip 2 kartus 1 kartą per metus reikia atlikti savikontrolę dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.“

22. Nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės pieno ir jo gaminių  specifikacijos 4.1.1 papunktį pripažįstu netekusiu galios.

„4.1.1.

Atstumas iki taršos šaltinių

Galvijai ganomi ar pašarai (išskyrus koncentruotuosius) auginami ne arčiau kaip 1 km nuo gamyklų, sąvartynų sanitarinės apsaugos zonos ir ne arčiau kaip:

50 metrų nuo magistralinių kelių;

10 metrų nuo krašto kelių.“

23. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės pieno ir jo gaminių specifikacijos 5.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

„5.2.

Pieno naudojimo reikalavimai

Visas Gaminių gamyboje naudojamas pienas turi būti sertifikuotas pagal Taisykles išskirtinės kokybės arba ekologiškas ir tai turi būti įrodyta dokumentais.“

            24. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės pieno ir jo gaminių specifikacijos 5.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

„5.6.

Vidaus auditas

Ne rečiau kaip 2 kartus 1 kartą per metus reikia atlikti savikontrolę dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.“

            25. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės pieno ir jo gaminių specifikacijos 6.1.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

„6.1.2

Gaminio sudėtis   

Gaminiuose sudedamosios pieno dalys negali būti keičiamos ne pieno kilmės sudedamosiomis dalimis.

Perdirbti produktai gali būti ženklinami kaip IKP, jei gamyboje panaudota ne mažiau kaip 80 proc. pagal Taisykles sertifikuotų išskirtinės kokybės arba ekologiškų žaliavų.“

26. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos 3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.2.

Vaisių ir daržovių gamybos reikalavimai

IKP viso gamybos proceso metu turi būti atskirti nuo įprastinės gamybos būdu gaminamų produktų.

Nuo 2016 m. sausio 1 d. ūkyje negali būti auginama tos pačios rūšies išskirtinės kokybės ir įprastinė produkcija.

Daržininkystės ūkiuose galima naudoti tik savo ūkyje išaugintą arba įsigytą sertifikuotą dauginamąją medžiagą.“

            27. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos 3.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.5.

Vidaus auditas

Ne rečiau kaip 2 kartus  1 kartą per metus reikia atlikti savikontrolę dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.“

            28. Nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos 4.1.1–4.1.3 papunkčius pripažįstu netekusiais galios.

„4.1.1.

Atstumas iki taršos šaltinių

Ūkis, auginantis vaisius ir daržoves atvirajame grunte, turi būti ne arčiau kaip 1 km nuo gamyklų, sąvartynų sanitarinių apsaugos zonų.

4.1.1.         

Atstumas nuo kelių

Jeigu tarp kelio ir augalų nėra ištisinių želdinių juostų, vaisiai ir daržovės atvirajame grunte auginami ne arčiau kaip:

50 m nuo magistralinių kelių;

10 m nuo krašto kelių.

4.1.2.         

Atstumas nuo kaimyninių laukų

Atvirame grunte vaisiai ir daržovės auginami ne arčiau kaip 5 m nuo kaimyninių laukų, kuriuose auginami kiti nei IKP ar ekologiniai produktai. Nurodyto pločio apsauginėse juostose privaloma laikytis specifikacijos reikalavimų. Apsauginėse juostose išauginta produkcija negali būti ženklinama bei tiekiama rinkai kaip IKP.“

            29. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos 4.1.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

„4.1.7.

Mikroelementinių trąšų naudojimas

Mikroelementinėsų trąšos gali būti naudojamos tik tais atvejais, kai vadovaujantis moksliškai pagrįstomis auginimo technologijomis, rekomendacijomis ir (arba) laboratorinių tyrimų rezultatais įrodyta, kad dirvožemyje ar augalų lapuose jų nepakanka.“

            30. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos 4.1.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

„4.1.9.

Pesticidų Augalų apsaugos produktų naudojimas

Draudžiama vaisių ir daržovių apsaugai naudoti labai nuodingus (etiketėje ženklinamus „Labai toksiškas“ ir (arba) simboliu „T+“) ir nuodingus (etiketėje ženklinamus „Toksiškas“ ir (arba) simboliu „T“) pesticidus augalų apsaugos produktus.

Pesticidus Augalų apsaugos produktus, kurių sudėtyje yra tokios pat veikliosios medžiagos, galima naudoti ne dažniau kaip 2 kartus per vegetacijos periodą, išskyrus tuos, kurie nustatyta tvarka leidžiami naudoti ekologiniuose ūkiuose nustatyta tvarka leidžiamus naudoti pesticidus.“

            31. Nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos 4.2.2 papunktį pripažįstu netekusiu galios.

„4.2.2

Vaisių ir daržovių laikymo sąlygos

Uogos, lapinės ryšulinės brandos daržovės (tai ankstyvos brandos daržovės ryšulėliais – vien lapija, lapija su šakniavaisiais, lapija su ropelėmis) po derliaus nuėmimo turi būti per 5 val. atvėsinamos iki jų laikymo temperatūros. Vaisiai ir daržovės turi būti laikomi tinkamose saugyklose, optimaliomis laikymo sąlygomis.“

32. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos 4.3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

„4.3.2.

Dirvožemio ir lapų analizė

Kas trejus metus išskirtinės kokybės augalininkystės produkcijos auginimo laukuose turi būti atliekami dirvožemio tyrimai, kurių metu nustatomas mineralinio azoto, organinės medžiagos (humuso), judriojo fosforo, kalio kiekis bei rūgštingumas, esantis 0–60 cm dirvožemio sluoksnyje.

Kiekvienais metais, prieš tręšiant daržininkystės laukus, turi būti nustatomas mineralinio azoto kiekis, esantis 0–60 cm dirvožemio sluoksnyje, tuose laukuose, kuriuose prėjusiais metais buvo auginamos ne išskirtinės kokybės augalininkystės kultūros.

Analizei imamas ir tiriamas ne mažiau kaip vienas bandinys iš 15 ha ploto, o jei laukas mažesnis nei 15 ha − ne mažiau kaip vienas bandinys iš lauko ar šiltnamio.

Ne rečiau kaip kas trejus metus soduose ir uogynuose turi būti atlikta lapų makroelementų (N, P, K, Ca, Mg) ir mikroelementų (B, Zn, Mn, Fe, Cu) analizė.“

            33. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos 4.3.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„4.3.3.

Tręšimo planas

Kiekvienais metais, jei laukai tręšiami, turi būti sudaromas tręšimo planas, apskaičiuojant kiekvienam laukui ar lauko daliai trąšų rūšis, formą, normą, tręšimo laiką ir būdą, neviršijant 140 kg/ha bendrojo azoto per metus. Šio plano turi būti laikomasi. Laukai, skirti daržovėms auginti, mėšlu arba srutomis tręšiami tik prieš sėją arba nuėmus derlių.“

            34. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos 4.3.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

„4.3.6

Bioįvairovės gausinimas

Išskirtinės kokybės vaisių, uogų ir daržovių augintojo valdomoje žemės ūkio valdoje turi būti sudarytos palankios sąlygos bioįvairovei atliekant bent vieną šių darbų: įrengti paukščiams bent po 4 inkilus 1 ha plote, veisti bitinius vabzdžius, įrengiant jiems mažiausiai 4 veisyklas 1 ha plote, palikti nenusausintas pelkutes, želdinanti aplinką gyvatvorėmis, dalyvauti bent vienoje iš Lietuvos kaimo plėtros priemonės „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programų, veiklą pagal galimybes vykdyti Lietuvos Respublikos saugomose teritorijose (gamtiniuose rezervatuose, draustiniuose, nacionaliniuose ar regioniniuose parkuose, biosferos rezervatuose).“

35. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos 5.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.2.

Perdirbtų produktų gamybos reikalavimai

Perdirbti produktai gali būti ženklinami kaip IKP, jei gamyboje panaudota ne mažiau kaip 80 proc. pagal Taisykles sertifikuotų išskirtinės kokybės arba ekologiškų žaliavų. Tai turi būti įrodyta dokumentais.“

            36. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos 5.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.5.

Žaliavų ir medžiagų naudojimo reikalavimai

Perdirbtų IKP gamyboje kaip sudedamąsias dalis draudžiama naudoti tos pačios rūšies sertifikuotą pagal Taisykles išskirtinės kokybės, ekologišką ir įprastinės gamybos būdu pagamintą žaliavą.

            37. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos 5.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.9.

Vidaus auditas

Ne rečiau kaip 2 kartus 1 kartą per metus būtina atlikti savikontrolę dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.

            38. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės dedeklių vištų kiaušinių specifikacijos 3.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.7.

 

Vištų laikymo reikalavimai

 

Visi gamybos etapai turi vykti tame pat regione. Regiono plotas negali būti didesnis kaip šalies, kurioje jis yra, administracinės ribos.

Išskirtinės kokybės kiaušinius dedančios vištos ir jų kiaušiniai turi būti atskirti vietos ir (arba) laiko atžvilgiu nuo įprastinės gamybos būdu auginamų vištų ir jų kiaušinių.

Nuo 2016 m. sausio 1 d. tame pačiame ūkyje negali būti auginamos išskirtinės kokybės ir įprastos dedeklės vištos.

Laikant vištas tvarte, turi būti sudarytos sąlygos joms pasikapstyti smėlyje ir palesti žvyro.

            39. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės dedeklių vištų kiaušinių specifikacijos 3.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.8.

Vidaus auditas

Ne rečiau kaip 2 kartus 1 kartą per metus būtina atlikti savikontrolę dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.

            40. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės cukrinės konditerijos ir šokolado gaminių specifikacijos 3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.2.

 

Žaliavos naudojimo reikalavimai

 

Produktų gamyboje naudojamos pagal Taisykles sertifikuotos išskirtinės kokybės arba ekologiškos uogos, vaisiai ir daržovės ir tai turi būti įrodyta dokumentais.

Šokolade kakavos sviestas negali būti pakeistas kitais augaliniais riebalais.

Draudžiama naudoti kaip sudedamąsias dalis tos pačios rūšies sertifikuotą pagal Taisykles išskirtinės kokybės, ekologišką ir įprastinės gamybos būdu pagamintą žaliavą.

            41. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės cukrinės konditerijos ir šokolado gaminių specifikacijos 3.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.8.

 

Vidaus auditas

 

Ne rečiau kaip 2 kartus 1 kartą per metus reikia atlikti vidaus auditą dėl Taisyklių reikalavimų laikymosi.

            42. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės cukrinės konditerijos ir šokolado gaminių specifikacijos 4.1.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.1.1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gamybai naudojamos sudedamosios dalys ir maisto priedai

 

Produktai turi būti gaminami pagal sertifikavimo įstaigai pateiktą receptūrą. Nepažeidžiant 3.2 punkto reikalavimų, gamybai gali būti naudojamos tik natūralios, vietinės gamybos sudedamosios dalys, išskyrus atvejus, kai jos neauginamos ar negaminamos regione (regiono plotas negali būti didesnis nei šalies, kurioje jis yra, administracinės ribos).

Apdoroti bei perdirbti vaisiai, uogos ar daržovės, naudojami įdarų ar produktų gamybai, turi būti sertifikuoti pagal Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijos reikalavimus.

Jei naudojami maisto priedai, jie turi būti tik natūralios kilmės ir tai pagrindžiama dokumentais.

            43. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės cukrinės konditerijos ir šokolado gaminių specifikacijos 4.2.3.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.2.3.1.

 

Medaus naudojimas

 

Produktų gamyboje naudojama ne mažiau kaip 5 proc. pagal Taisykles sertifikuoto IKP išskirtinės kokybės arba ekologiško medaus, skaičiuojant nuo produktų masės.

            44. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintos Išskirtinės kokybės cukrinės konditerijos ir šokolado gaminių specifikacijos 4.2.3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.2.3.2.

 

Aromatinių augalų ir jų ekstraktų naudojimas

 

Aromatui suteikti naudojami aromatiniai augalai (džiovinti ar kitaip perdirbti) ar jų ekstraktai. Aromatinių augalų auginimas, jų apdorojimas bei perdirbimas, taip pat ir ekstraktų gamyba turi būti atliekami pagal Išskirtinės kokybės šviežių vaisių, uogų ir daržovių, taip pat jų perdirbtų produktų specifikacijosoje išdėstytus arba ekologinei gamybai keliamus reikalavimus.

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                                      Vigilijus Jukna