2017-11-07

 

PASIŪLYMAS DĖL

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ŠVIETIMO ĮSTATYMO NR. I-1489 12, 18, 24, 28, 37, 38, 41, 42, 43, 44, 561, 62 IR 69 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 391 STRAIPSNIU

ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-1075

 

 

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

Str.

Str. d.

P.

43

 

 

Argumentai:

            Siekiant, kad profesinis mokymas taptų lygiaverčiu pasirinkimu labiau akademiniam mokymosi profiliui, įstatyme svarbu pabrėžti šias dvi alternatyvas, o taip pat akcentuoti galimus profesinio mokymo programų įgyvendinimo būdus.

            Todėl siūlau straipsnį, kalbantį apie mokymo programas, kuriame šiuo metu minimos tiek bendrojo ugdymo, tiek profesinio rengimo programos, išskirti į du atskirus straipsnius ir taip pabrėžti, kad akademinis ugdymas bei profesinis ugdymas yra du galimi pasirinkimai.

            Straipsnyje apie formaliojo profesinio mokymo programas siūlau akcentuoti galimybę bendrojo ugdymo mokyklose vykdyti profesinio rengimo programas, įkuriant realines klases.

 

Pasiūlymas:

Įterpti naują, 8-tą 43 straipsnio dalį ir išdėstyti ją taip, o taip pat atitinkamai pakeisti 43 dalies numeraciją:

 

7. Mokykloje gali būti vykdomos tik Studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registre įregistruotos formaliojo švietimo programos. Mokykla bendrojo ugdymo programas gali vykdyti, jei atitinka Vyriausybės patvirtintose Mokyklų, vykdančių formaliojo švietimo programas, tinklo kūrimo taisyklėse nustatytus bendruosius ir specialiuosius kriterijus.

8. Mokykloje gali būti vykdomos formaliojo profesinio mokymo programos, įsteigiant realines klases. Mokykla formaliojo profesinio mokymo programas gali vykdyti tik turėdama švietimo ir mokslo ministro išduotą licenciją, už kurios išdavimą, papildymą ar patikslinimą mokama valstybės rinkliava. Formaliojo profesinio mokymo licencijavimo taisykles tvirtina Vyriausybė.

8. 9. Mokykla (išskyrus aukštąją mokyklą) ar kitas švietimo teikėjas mokinių priėmimą ir mokymą pradeda tik gavę licenciją ir (ar) rašytinį sutikimą, jeigu jie yra privalomi.

9. 10. Valstybinė ir savivaldybės formaliojo švietimo mokykla savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos (dalyvių susirinkimo), kitos formaliojo švietimo mokyklos – savininko (dalyvių susirinkimo) sprendimu gali vykdyti neformaliojo švietimo programas.

 

 

 

 

 

10. 11.  Mokykla gali:

11. 12. Mokykla privalo užtikrinti sveiką, saugią, užkertančią kelią smurto, prievartos apraiškoms ir žalingiems įpročiams aplinką, ugdymo, mokymo, studijų, švietimo programų vykdymą, atvirumą vietos bendruomenei, mokymo sutarties sudarymą ir sutartų įsipareigojimų vykdymą, geros kokybės švietimą.

12. 13. Bendrojo ugdymo ir ikimokyklinio ugdymo mokyklose, profesinio mokymo įstaigose, vykdančiose pirminį profesinį mokymą, saugios ir palankios mokiniams aplinkos kūrimu rūpinasi Vaiko gerovės komisija. Ji organizuoja ir koordinuoja švietimo programų pritaikymą mokiniams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, švietimo pagalbos teikimą ir atlieka kitas su vaiko gerove susijusias funkcijas. Vaiko gerovės komisijos sudarymo ir jos darbo organizavimo tvarką nustato švietimo ir mokslo ministras.

13. 14. Mokykloje gali veikti mokinių ir jaunimo organizacijos, kurios skatina mokinių dorinį, tautinį, pilietinį sąmoningumą, patriotizmą, puoselėja kultūrinę ir socialinę brandą, padeda tenkinti jų saviugdos ir saviraiškos poreikius. Mokinių ir jaunimo organizacijos savo veiklą grindžia nustatyta tvarka įregistruotais įstatais, jų veikla neturi prieštarauti Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir įstatymams.

            14. 15. Mokykloje veikiančioms mokinių ir jaunimo organizacijoms sudaromos palankios veiklos sąlygos. Šias organizacijas gali finansuoti ir kitais būdais jų veiklą skatinti valstybė, valstybinės ir savivaldybės mokyklos – savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija (dalyvių susirinkimas), kitų mokyklų – savininkas (dalyvių susirinkimas) ar kiti fiziniai bei juridiniai asmenys.

 

 

 

Teikia:

Seimo narys                                                                                        Mantas Adomėnas