LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽUVININKYSTĖS ĮSTATYMO NR. VIII-1756 2, 6, 14, 141, 143, 144, 15, 20 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2023-05-15 Nr. XIVP-2334(2)

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.    Siekiant teisinio aiškumo ir įstatyme vartojamų formuluočių suderinamumo, projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 6 straipsnio 3 dalies paskutiniajame sakinyje po žodžių „Verslinės žvejybos“ įrašytini žodžiai „vidaus vandenų telkinyje“, o po žodžių „būklė tame“ įrašytinas žodis „vidaus“.

2.    Projekto 7 straipsniu keičiamo įstatymo 144 straipsnio 1 dalies paskutiniajame sakinyje po žodžių „mažinamas tam“ įrašytinas žodis „vidaus“.

3.    Projekto 7 straipsniu keičiamo įstatymo 144 straipsnio 3 dalyje minimas „paraiškos pateikimas“, tačiau šiame straipsnyje nėra siūloma nustatyti kuriam subjektui bei kokiu tikslu paraiška yra pateikiama. Galima tik numanyti, kad paraiškų pateikimas būtų reglamentuojamas aplinkos ministro nustatytoje tvarkoje. Siekiant teisinio reguliavimo aiškumo, svarstytina, ar projekto 7 straipsniu keičiamo įstatymo 144 straipsnio 3 dalyje nereikėtų nurodyti kuriam subjektui teikiama paraiška turima omenyje bei kokiu tikslu ji yra teikiama.

4.    Siekiant teisinio aiškumo, projekto 7 straipsniu keičiamo įstatymo 144 straipsnio 3 dalies 2 punkte tikslintina formuluotė „nuo sprendimo skirti išmoką dienos“, po žodžio „išmoką“ įrašant žodį „priėmimo“.

5.    Projekto 7 straipsniu keičiamo įstatymo 144 straipsnio 5 dalyje nurodoma, kad išmokos, kurią ūkio subjektas gauna už perleidžiamą teisę į žvejybos kvotą, išmokamos iš valstybės biudžeto lėšų, tačiau nėra aišku, iš kuriai valstybės institucijai skirtų valstybės biudžeto asignavimų būtų mokamos tokios išmokos bei institucija, kuri būtų įgaliota išmokas mokėti. Atsižvelgiant į tai, svarstytina, ar vertinamosios projekto nuostatos nereikėtų patikslinti, nurodant, kad iš valstybės biudžeto lėšų mokama išmoka, kai perleidžiama teisė į žvejybos kvotą aplinkos ministro įgaliotai biudžetinei įstaigai, taip pat nurodyti valstybės instituciją, kuri būtų įgaliota išmokėti išmokas iš jai skirtų valstybės biudžeto asignavimų bei nurodyti subjektą, kurio nustatyta tvarka tokios išmokos būtų išmokamos.

Be to, svarstytina, ar, siekiant teisinio aiškumo, šių projekto nuostatų nereikėtų patikslinti taip, kad išmokos apskaičiavimui turėtų įtakos ne iš bet kokios rūšies žvejybos veiklos gautos pajamos, o tik pajamos gautos iš verslinės žvejybos veiklos, t. y. po skaičių ir žodžio „2018 – 2022 m. iš“ įrašytinas žodis „verslinės“.

6.    Siekiant teisinio aiškumo, projekto 9 straipsniu keičiamo įstatymo 20 straipsnio 4 dalyje vietoj formuluotės „vandens telkinių savininkai“ įrašytina formuluotė „vidaus vandenų telkinių savininkai“.

7.    Pagal projekto 10 straipsnio 5 dalyje siūlomą nustatyti teisinį reguliavimą išmokos už aplinkos ministro įgaliotai biudžetinei įstaigai perleidžiamą teisę į žvejybos kvotą pagal 2024 – 2025 metais pateiktas paraiškas būtų išmokama 100 procentų aplinkos ministro nustatyta tvarka apskaičiuotos išmokos, o pagal 2026 metais – 80 procentų. Iš projekto nuostatų nėra aišku, kokiais argumentais remiantis siūloma nustatyti, kad pagal 2026 m. pateiktas paraiškas būtų išmokama mažesnė išmoka, o jos dydis nustatytas būtent 80 procentų aplinkos ministro nustatyta tvarka apskaičiuotos išmokos dydžio, o ne nustatyta kita procentinė išraiška. Nėra aišku, kokiais argumentais remiantis išmoka pagal 2026 metais pateiktas paraiškas yra mažinama. Tuo atveju, jeigu nėra esminių išmokos mokėjimo mažinimą pagrindžiančių aplinkybių, manytina, kad visos išmokos nepriklausomai nuo paraiškos pateikimo laikotarpio turėtų būti nustatytos vienodo dydžio.

8.    Projekto 6 straipsnio vienintelės struktūrinės dalies žymėti numeriu nereikia.

 

 

 

Departamento direktorius                                                                                      Dainius Zebleckis

 

 

 

 

 

N. Azguridienė, tel. (8 5) 239 6546, el. p. [email protected]

S. Švedas, tel. (8 5) 239 6165, el. p. [email protected]