Projekto

               lyginamasis variantas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

CIVILINIO PROCESO KODEKSO 28, 282, 404, 407, 481,  482, 483 IR 487 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO  

ĮSTATYMAS

 

2017 m.                                         d.

Vilnius

 

                      1 straipsnis. 28 straipsnio pakeitimas

                      Pakeisti 28 straipsnio 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

                      ,,3) dėl įvaikinimo pagal užsienio valstybių piliečių prašymus įvaikinti Lietuvos Respublikos pilietį, gyvenantį Lietuvos Respublikoje arba užsienio valstybėje Lietuvos Respublikos piliečių, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra užsienio valstybėje, užsienio valstybių piliečių, asmenų, turinčių ir Lietuvos Respublikos, ir užsienio valstybės pilietybę, asmenų be pilietybės prašymus įvaikinti Lietuvos Respublikos pilietį, gyvenantį Lietuvos Respublikoje arba užsienio valstybėje;“.

                     

                      2 straipsnis. 282 straipsnio pakeitimas

                      Papildyti 282 straipsnį 5 dalimi:

                      „5) dėl įvaikinimo.“


                      3 straipsnis. 404 straipsnio pakeitimas

                      Pakeisti 404 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

                      ,,1. Teismas, rengdamasis bylą nagrinėti teisme, paveda valstybinei vaiko teisių apsaugos institucijai pateikti išvadą dėl ginčo, išskyrus atvejus, kai ieškinį paduoda pati valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija.“

 

                      4 straipsnis. 407 straipsnio pakeitimas

                      Pakeisti 407 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

                      „407 straipsnis. Globos (rūpybos) nustatymas

                      Priimdamas sprendimą apriboti tėvų valdžią, teismas tuo pačiu sprendimu nustato vaikui nuolatinę globą (rūpybą), ir jo gyvenamąją vietą.

 Priimdamas sprendimą apriboti tėvų valdžią, teismas tuo pačiu sprendimu nustato vaiko gyvenamąją vietą ir priteisia išlaikymą vaikui iki teismo sprendimo dėl vaiko globos (rūpybos) nustatymo įsiteisėjimo.

 

                      5 straipsnis. 481 straipsnio pakeitimas

                      Pakeisti 481 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

                      „1) duomenys  apie pareiškėją (vardas, pavardė, asmens kodas, gimimo data ir vieta, gyvenamoji vieta, darbovietė, šeiminė ir materialinė  padėtis, sveikatos būklė, ar įrašytas į asmenų, norinčių  įvaikinti, sąrašą, taip pat užsienio valstybės, kurios pilietis pareiškėjas yra ar kurioje yra jo gyvenamoji vieta ar Lietuvos Respublikos pilietis, kurio nuolatinė (pagrindinė) gyvenamoji vieta yra užsienio valstybėje, institucijų išvada, ar jis tinka būti tarptautiniu įvaikintoju);“

 

                      6 straipsnis. 482 straipsnio pakeitimas

                      1. Pakeisti 482 straipsnio 1 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

                      „3) jeigu yra galimybė ir vaikas turi įstatymų nustatyta tvarka paskirtą globėją (rūpintoją), išskyrus valstybinę globos instituciją vaikų globos institucijas ar šeimynas, – teismo nutartis, patvirtinanti globėjo (rūpintojo) sutikimą įvaikinti;“.

                      2. Pakeisti 482 straipsnio 1 dalies 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

                      ,,5) duomenys, kad įvaikintojas yra įrašytas į norinčiųjų įvaikinti sąrašą, išskyrus vaiko motinos (tėvo) ar įmotės (įtėvio) sutuoktinį, ir kad įvaikinamasis yra įrašytas į įvaikinamų vaikų sąrašą, išskyrus atvejus, kai vaikas gyvena su vienu iš tėvų ir vaiką nori įvaikinti jo motinos (tėvo) sutuoktinis arba kai įvaikinamasis gyvena įvaikintojo šeimoje;“.

                      3. Pakeisti 482 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Užsienio valstybės piliečiai ar asmenys be pilietybės, išskyrus tuos, kurių nuolatinė (pagrindinė) gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublikoje, taip pat Lietuvos Respublikos piliečiai, kurių nuolatinė (pagrindinė) gyvenamoji vieta yra užsienio valstybėje, paduodami pareiškimą įvaikinti, pateikia savo valstybės įstatymų nustatyta tvarka įformintus dokumentus, duomenis, kad užsienio valstybė pripažins konkretaus vaiko įvaikinimą, kad vaikui yra išduotas ar bus išduotas oficialus leidimas įvažiuoti į tą šalį ir nuolat joje gyventi. Prie šių dokumentų turi būti pridėti jų vertimai į lietuvių kalbą, patvirtinti įstatymų nustatyta tvarka. Dokumentai turi būti legalizuoti, išskyrus įstatymų ar tarptautinių sutarčių numatytus atvejus.“

 

7 straipsnis. 483 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 483 straipsnio 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3)  jeigu įvaikinti prašo užsienio valstybės pilietis ar  asmuo be  pilietybės arba Lietuvos Respublikos pilietis, kurio nuolatinė (pagrindinė) gyvenamoji vieta yra užsienio valstybėje (TD, BIFK),  –  paveda valstybinei  įvaikinimo   institucijai pateikti  išvadą, ar pagal Civilinį kodeksąLLR120 įvykdyta įvaikinimo procedūra iki teismo.“

 

8 straipsnis. 487 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 487 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

487 straipsnis. Teismo sprendimas

1. Teismo sprendimu vaikas įvaikinamas arba pareiškimas įvaikinti atmetamas.

2. Teismas, atsižvelgdamas į vaiko interesus, turi teisę priimti sprendimą įvaikinti be globėjo (rūpintojo) sutikimo.

2. 3. Patenkinus pareiškimą, teismo sprendimu įvaikintojai pripažįstami vaiko tėvais, o įvaikintieji – įvaikintojų vaikais. Jei teismo nutartimi vaikas buvo perkeltas į šeimą iki įvaikinimo, tai įvaikinus vaiką įvaikintojai laikomi vaiko tėvais pagal įstatymą nuo nutarties perkelti vaiką į šeimą įsiteisėjimo. Teismas tai pažymi sprendime.

3. 4. Teismo sprendimo įvaikinti rezoliucinėje dalyje paliekami vaiko individualybę išsaugantys duomenys: gimimo data, gimimo vieta, taip pat vardas ir (ar) pavardė, jeigu jie nekeičiami.

4. 5. Kai įvaikina užsienio valstybių piliečiai ar asmenys be pilietybės, išskyrus tuos, kurių nuolatinė (pagrindinė) gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublikoje, arba Lietuvos Respublikos piliečiai, kurių nuolatinė (pagrindinė) gyvenamoji vieta yra užsienio valstybėje, teismo sprendimo rezoliucinėje dalyje nurodoma, į kurią valstybę leidžiama įvaikinti.

5. 6. Įsiteisėjęs teismo sprendimas įvaikinti per tris dienas išsiunčiamas civilinės metrikacijos įstaigai, kuri yra įregistravusi vaiko gimimą.

6. 7. Teismo sprendimas įvaikinti yra pagrindas civilinės būklės aktų įrašų įstaigai pakeisti įvaikio gimimo įrašą ir išduoti naują gimimo liudijimą.

7. 8. Visas teismo sprendimas skelbiamas uždarame teismo posėdyje.

9. Teismo sprendimai dėl įvaikinimo vykdomi skubiai.

 

                      9 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2017 m. liepos 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija iki šio įstatymo įgyvendinimo priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

 

 

Teikia: Seimo nariai                                                                            Dovilė Šakalienė

                                                                                                            Monika Navickienė