Stenogramas galima rasti |
Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija |
|
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VIII (PAVASARIO) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 372
STENOGRAMA
2024 m. gegužės 9 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkė V. ČMILYTĖ-NIELSEN,
Seimo Pirmininko pavaduotojai V. MITALAS ir R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ
PIRMININKĖ (V. ČMILYTĖ-NIELSEN). Labas rytas, gerbiami kolegos, gerbiami posėdžio svečiai. Sveikinu visus, susirinkusius į šį kiek ankstyvesnį nei paprastai posėdžių rytą. Pradedame Lietuvos Respublikos Seimo 2024 m. gegužės 9 d. Seimo posėdį. (Gongas)
9.30 val.
Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečio ir Europos dienos minėjimas
Mieli kolegos, gegužės 9 diena yra ypatinga diena Europos Sąjungai ir Lietuvai – 20-metį Europos šeimoje švenčiančiai Sąjungos narei. Posėdžio dalį, skirtą Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečiui ir Europos dienai, kviečiu pradėti Lietuvos valstybės himnu ir Europos Sąjungos himnu – Liudvigo van Bethoveno „Ode džiaugsmui“. Ją atliks Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos mokytojos.
Giedamas Lietuvos valstybės himnas.
Liudvigo van Bethoveno „Odę džiaugsmui“ atlieka Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos mokytojos. (Plojimai)
Dėkoju. Prašau užimti savo vietas. Pirmininkavimą Seimo posėdžiui perduodu pavaduotojai Radvilei Morkūnaitei-Mikulėnienei.
PIRMININKĖ (R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ). Laba diena, gerbiami kolegos. Į tribūną noriu pakviesti sveikinimo žodį tarti Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen.
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kalba
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Garbūs posėdžio svečiai, kolegos parlamentarai, šiandien susirinkome pažymėti dvi reikšmingas progas: Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20 metų jubiliejų ir Europos dieną. Norėčiau išreikšti padėką Europos Komisijos Pirmininkei Ursulai fon der Lejen, kuri pagerbė Lietuvos Respublikos Seimą savo buvimu su mumis šią ypatingą dieną. (Plojimai)
Abiejų progų esmė yra džiaugsminga, tačiau šventinę nuotaiką temdo mus kasdien jau daugiau nei dvejus metus pasiekiančios žinios apie karo siaubiamą Ukrainą – Europos šalį, neatsiejamą Europos kultūros ir civilizacijos dalį. Šie tragiški įvykiai priverčia mus iš naujo apmąstyti ir suvokti Europos integracijos prasmę, naudą ir ilgą kelią jos link.
Šiandien minima Europos diena gimė ant Antrojo pasaulinio karo griuvėsių. Rusijos vykdomas karas prieš Ukrainą taip pat paradoksaliai paspartino Ukrainos integracijos į Europos Sąjungą procesus.
Matydami sudėtingą Ukrainos kelią Europos link, prisimename ir Lietuvos istoriją. Mūsų šalis neturėjo galimybės dalyvauti Europos integracijos pradiniame etape. Kai 1950 m. gegužės 9 d. Robertas Šumanas pakvietė Europos šalis suvienyti savo jėgas saugiai ir klestinčiai Europai kurti, Lietuvos miškuose aidėjo partizanų šūviai, o Sibiro link dar dardėjo gyvuliniai vagonai su tremtiniais. Europietiškos Lietuvos viltis, lygiai taip pat kaip šiandien Ukrainoje, buvo naikinama.
Dėl to, ką patyrėme, ir šiandien, minėdami Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-metį ir švęsdami Europos dieną, esame mintimis su Ukraina – šalimi ir tauta, kuri krauju gina savo laisvę gyventi europietiškoje šalyje. Lietuvos Respublikos Seimas buvo vienas pirmųjų Europos Sąjungoje aiškiai ir nedviprasmiškai pasisakęs už Ukrainos narystę.
Palaikome praėjusių metų gruodį Europos Sąjungos valstybių ir vyriausybių vadovų priimtą istorinį sprendimą pradėti derybas dėl Ukrainos ir Moldovos narystės Europos Sąjungoje. Naudodamasi proga, kad šiandien Seime su mumis yra Europos Komisijos Pirmininkė, norėčiau paraginti neatidėlioti derybų pradžios ir siekti, kad jos būtų pradėtos jau birželio mėnesį.
Mieli susirinkusieji, Lietuva Europos dieną kaip pilnateisė Europos Sąjungos narė švenčia jau 20-ąjį kartą. Šia proga verta pažvelgti atgal ir įvertinti nueitą kelią, pasidžiaugti mūsų pasiekimais.
Visų pirma norėčiau nuoširdžiai padėkoti visiems Lietuvos žmonėms už indėlį į mūsų europietiškos valstybės kūrimą. Taip pat ir Seimui, visiems prisidėjusiems politikams ir politinėms jėgoms už tai, kad mūsų europinė ir euroatlantinė kryptis ir siekiai buvo plataus politinio sutarimo ir pasiryžimo rezultatas. Dabartiniame kontekste dar ryškiau matome, koks toliaregiškas ir teisingas buvo mūsų sprendimas rinktis integraciją į Europos Sąjungą ir NATO, nes jei ne narystė šiose bendrijose, labai tikėtina, kad vietoj su pasitikėjimu į ateitį žvelgiančios ir savo Europos Sąjungos partnerių bei Aljanso sąjungininkų petį jaučiančios valstybės šiandien būtume pilkojoje zonoje su visomis iš to kylančiomis grėsmėmis ir pasekmėmis.
Kita vertus, tai nereiškia, kad galime jaustis atsipalaidavę dėl savo ateities. Pati Europos Sąjunga išgyvena didelių pokyčių metą. Vien per pastaruosius du Europos Parlamento ciklus Europos Sąjunga sprendė su migracija, breksitu, populizmo augimu, klimato kaita, pasaulinių ekonominių svorio centrų pasikeitimu ir geopolitika susijusius iššūkius.
Galiausiai visi kartu patyrėme COVID-19 pandemiją. Ji, ir ypač pandemijos pradžia, supurtė net Europos projekto pamatus. Įsitikinome, kaip greitai šalys nežinomybės akivaizdoje linkusios užsiverti ir apriboti net vieną iš fundamentalių Europos Sąjungos iškovojimų – laisvę judėti, kaip greitai pasiduodame instinktui užsisklęsti ir užsidaryti tikėdamiesi, kad negandų banga mus aplenks. Tačiau iššūkius Europoje galime įveikti tik kartu. Tikiuosi, tai bus pagrindinis rinkimų kampanijos į Europos Parlamentą leitmotyvas.
Europos Sąjunga visuomet iš krizių išeidavo sustiprėjusi. Tikiuosi, kad taip išliks ir ateityje. Pasisakau už Lietuvą stiprioje Europos Sąjungoje. Europos Sąjungoje, kurios fundamentas – pagarba žmogaus teisėms, teisės viršenybei. Europos Sąjungoje, kuri savo pagrindines vertybes ne tik deklaruoja, bet ir geba apginti. Esu įsitikinusi, kad tai – ir saugios, klestinčios, su pasitikėjimu į ateitį žvelgiančios Lietuvos garantas.
Ukrainos laisvės kova mums primena, kad Europos vertybės, žmogaus teisės ir demokratija, pagaliau pati Europa, tokia, kokią mes pažįstame, nėra savaime garantuoti dalykai, todėl Europą privalome ginti. Šiandien Europai kaip niekada anksčiau reikia stiprių, progresyvių, proeuropietiškų balsų. Kviečiu tokiais balsais būti mus visus.
Su Lietuvos narystės Europos Sąjungoje jubiliejumi! Su Europos diena! Už Ukrainą Europoje! (Plojimai)
PIRMININKĖ. Ačiū Seimo Pirmininkei. Toliau posėdžiui pirmininkaus Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
PIRMININKĖ (V. ČMILYTĖ-NIELSEN). Gerbiamieji, šią šventinę dieną Lietuvai ir visai Europos Sąjungai itin reikšmingą sukaktį kartu su mumis paminėti bei savo mintimis pasidalinti kviečiu Europos Komisijos Pirmininkę Ursulą fon der Lejen. Gerbiama Pirmininke, prašom, žodis jums. (Plojimai)
Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos fon der Lejen kalba
U. FON DER LEJEN. Ponia Pirmininke, Ministre Pirmininke, Seimo nariai, Europos Parlamento nariai, Lietuvos žmonės! Man didelė garbė švęsti šią ypatingą dieną kartu su jumis čia, Lietuvos demokratijos namuose. Tai vieta, kurioje jūs pasakėte „ne“ okupacijai. Tai vieta, kurioje atkūrėte savo nepriklausomybę. Iš čia savo tautą sugrąžinote į Europos širdį ir į euroatlantinį saugumą. Tai yra išminties ir vizijų namai. Tai taip pat vieta, kurioje Lietuvos gyventojai pasipriešino ir vieningai stojo ginti laisvės. Tai buvo 1991 metų sausio 13-osios naktis. Sovietų tankai ir kariai judėjo per Vilnių pasirengę įsiveržti į šį pastatą ir sugriauti jūsų demokratiją. Tačiau čia susirinko daugiau kaip 50 tūkst. žmonių iš visos Lietuvos. Visą naktį, iki ryto, jie stovėjo petys petin, dainavo, skandavo ir meldėsi. Vienintelis jų ginklas buvo meilė laisvei. Jie sulaikė baisiausią kariuomenę žemėje. Tokie yra Lietuvos gyventojai, tokia yra Lietuvos dvasia – bebaimė ir laisva.
O vėliau, praėjus vos daugiau nei dešimtmečiui, žmonės ir vėl buvo šalies permainų priešakyje. Daugiau kaip 90 % lietuvių balsavo už stojimą į Europos Sąjungą. Šis pasirinkimas pakeitė ne tik jūsų šalį, bet ir visą Europą, nes jums įstojus į Europos Sąjungą mūsų Sąjunga grįžo prie savo šaknų. Dėl jūsų pasipriešinimo istorijos lietuvių tauta tapo unikali. Unikali savo meile laisvei, parama kitoms laisvę branginančioms tautoms ir nepakantumu bet kokios formos prievartai. Nuo to laiko, kai įstojote į Europos Sąjungą, priminėte mums, kas visada buvo Europos projektas. Tai mūsų žemyno kelias į laisvę. Tai jaunų ir senų demokratijos šalių stiprėjimo kartu istorija. Taigi Europos diena yra skirta jums. Šiandien prisimename žmones, kurie sukūrė mūsų Sąjungą, ir tuos, kurie ją kuria kiekvieną dieną. Šiandien ši šventė skirta jums, brangūs draugai lietuviai ir visi europiečiai, kurie mūsų vertybes paverčiate realybe. Taigi, ačiū, Lietuva. Labai ačiū (lietuviškai). (Plojimai)
Jūsų šalis visada buvo Europos istorijos centre, visada puoselėjote glaudžius ryšius ne tik su savo artimiausiais kaimynais, be ir su Skandinavijos šalimis, Vidurio Europa ir dar tolesnėmis šalimis prie Juodosios jūros. Visa tai tapo neįmanoma dėl geležinės uždangos, tačiau dabar Lietuva atgavo savo teisėtą vietą Europoje ir tai reiškia grįžimą namo. Esate prie mūsų Sąjungos geografinės sienos, vadinasi, esate Europos gyvenimo širdis, tapote stipria veikėja Briuselyje ir stipria partnere visoms kitoms šalims, esate aktyvūs Europos politikos formuotojai. Jau 20 metų mūsų Sąjungoje jūs įkūnijate puikią istoriją – Europos sėkmės ir Lietuvos sėkmės istoriją, nes savo viziją ir svajones pavertėte realybe. Jūs – inovatorių ir verslininkų šalis, o jūsų talentas dabar pripažįstamas visame žemyne. Jūsų startuoliai išsiplėtė gerokai už jūsų sienų ir užkariavo Europos rinkas, o sostinė Vilnius yra augantis technologijų centras, pritraukiantis žmonių ir investicijų iš užsienio. Jūsų menas nuo literatūros iki operos užima svarbią vietą visoje Europoje.
Jūsų BVP padidėjo nuo 50 % Europos Sąjungos vidurkio iki beveik 90 %. Taigi, Lietuva augo sparčiau, nei bet kuri nauja mūsų Sąjungos narė. Išnaudojote visas bendrosios rinkos teikiamas galimybes, tačiau parodėte, kad Europa jums yra daug daugiau nei ekonominė erdvė – tai lyg šeima, kuri kartu keliauja laisvės link. Šiais metais Lietuva nuolat rodė solidarumą su likusia Europos dalimi. Pavyzdžiui, jūs patys pirmieji pasidalinote vakcinomis su mūsų Rytų partnerėmis, visada buvote pasirengę kovoti ne tik už savo, bet ir visų europiečių laisvę. Jūs tvirtai remiate Ukrainos suverenitetą ir nepriklausomybę jau nuo Oranžinės revoliucijos ir Maidano. 2022 metais prasidėjus plataus masto invazijai, jūsų solidarumas tapo stulbinantis.
Viena istorija ypač parodo, kaip jums rūpi Ukrainos kova už laisvę. Tai Lietuvos žurnalisto Konstantino Gudausko istorija. Pirmomis invazijos dienomis, kai įžengė Rusijos kariai, jis buvo Kyjivo regione. Dėl dvigubos pilietybės, Lietuvos ir Kazachstano, jam buvo leista išvykti iš Rusijos okupuotos teritorijos, tačiau jis nepabėgo. Rizikuodamas savo gyvybe jis nusprendė keliauti pirmyn ir atgal savo automobiliu, kad išgelbėtų kuo daugiau žmonių. Jis nepaisė Rusijos bombų ir kontrolės punktų ir išgelbėjo daugiau kaip 200 Ukrainos civilių gyventojų. Dabar jis vadinamas Bučos angelu.
Jo istorija rodo neįtikėtiną drąsą. Tačiau yra tiek daug kitų Lietuvos žmonių solidarumo veiksmų jų draugų ukrainiečių labui. Atvėrėte savo namus tūkstančiams pabėgėlių ir suteikėte jiems visapusišką prieigą prie savo ekonomikos. Surinkote lėšas ir nupirkote Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms skirtus bepiločius orlaivius ir radarus. Ir proporcingai BVP Lietuva yra viena didžiausių paramos Ukrainai teikėjų visame pasaulyje. Tai yra puiku ir jūs tuo galite didžiuotis. Taigi noriu pasakyti, kad jūs rodote pavyzdį visai Europai ir šiandien esate tikras įkvėpimas visiems europiečiams. (Plojimai)
Gerbiamieji parlamento nariai, jau daugelį metų Lietuva įspėjo Europą apie Rusijos keliamus pavojus. Po 2014 metų mums pasakėte, kad Putinas nesustos. Ir Europai reikėjo paklausyti! Mums prireikė per daug laiko, kad atsibustume ir pamatytume Putino Rusijos grėsmę. Tačiau šiandien mūsų Sąjunga tvirtai stovi greta jūsų už laisvę ir prieš agresiją. Kai nusprendėte išsilaisvinti nuo Rusijos šantažo energetikos srityje, mūsų Sąjunga ėmėsi veiksmų ir skyrė precedento neturintį finansavimą švariai energijai, kaupimui ir jungtims. Čia lankiausi kartu su Jensu Stoltenbergu, kai Baltarusija bandė destabilizuoti jus hibridiniu išpuoliu. Tai buvo sudėtingi mėnesiai. Lukašenka stengėsi mus suskaldyti, tačiau Europa išliko vieninga ir kartu mes įveikėme krizę.
Dabar vėl suvienijome jėgas, kad sustiprintume savo gynybos pramonę, Seimui priėmus teisės aktus, kurie atitinka mūsų Europos gynybos pramonės strategiją. Nes jūsų gynyba yra Europos gynyba. Jūsų laisvė yra Europos laisvė. Šiandien labiau nei bet kada anksčiau Lietuva gali pasikliauti Europa. Lygiai taip pat Europa gali pasikliauti jumis.
Gerbiami parlamento nariai, mieli draugai, šiais metais taip pat minimos 35-osios Baltijos kelio metinės. Būtent taip pradėjote siekti nepriklausomybės: žmonių grandinė nusidriekė beveik 700 kilometrų per tris Baltijos valstybes. Tai buvo galingas vienybės simbolis siekiant laisvės. Šis simbolis galingas ir šiandien. Mūsų žemynas toliau žengs laisvės keliu, kol visi Europos žmonės taps savo likimo šeimininkais, kol galiausiai mūsų Sąjunga bus baigta kurti.
Taigi sveikinu visus su Europos diena! Tegyvuoja Lietuva ir tegyvuoja Europa! (Minėjimo dalyviai atsistoja ir ploja)
PIRMININKĖ. Dėkoju, ponia Pirmininke, už jūsų pasisakymą, už įkvepiančius žodžius.
Gerbiami kolegos, 2004 metais prie Europos Sąjungos kartu su Lietuva prisijungė dar devynios Europos šalys. Kiekviena šalis turėjo savo lūkesčių ir savo iššūkių. Tai buvo didžiausias iki tol Europos Sąjungos plėtros etapas, ne tik išplėtęs Europos Sąjungą geografiškai, padidinęs gyventojų skaičių ir kultūrinę įvairovę, bet ir pažymėjęs Vakarų ir Rytų Europos susivienijimą.
Šį itin didelio masto ir sudėtingą derybų bei šalių stojimo į Europos Sąjungą procesą prižiūrėjo ir kylančius iššūkius sprendė tuometinis Europos Komisijos Pirmininkas Romanas Prodis. Kviečiu pažiūrėti Romano Prodžio mums parengtą vaizdo kreipimąsi.
1999–2004 metų Europos Komisijos Pirmininko Romano Prodžio kalba (vaizdo įrašas)
R. PRODIS. Mieli draugai iš Lietuvos Respublikos Seimo, džiaugiuosi galėdamas į jus kreiptis po 20 metų, kuriuos buvome kartu. Tai buvo didi diena prieš 20 metų, gegužės 1-oji, Dubline. Tuomet labai džiaugėmės.
Gali būti sakančių, kad viskas buvo padaryta ir įgyvendinta netobulai, kad būta problemų, bet aš manau, kad naujoji Europa yra sėkmės istorija, kalbant iš ekonominės pusės. Puiki konvergencija, žmonių bendruomenė, kuri pasirodė esanti stipresnė, negu manėme.
O problemų tai būna visada. Kai kurios šalys turi tam tikrą kitokį požiūrį į Europą, bet tai juk demokratija, to mes ir norime. Norime geresnio ekonominio gyvenimo, gerų demokratijos ir žmonių bendradarbiavimo pasiekimų. Tai mes ir pasiekėme. Žinoma, yra tam tikrų problemų, nes saugodami vienbalsiškumo principą Europos priimamuose sprendimuose mes prarandame galią pasaulio arenoje. Esame labai vieningi, bet prarandame savo vaidmenį Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kinijoje, mus spaudžia. Ir net šios siaubingos agresijos Ukrainoje kontekste mes negalėjome pasiūlyti jokio taikos proceso. Buvo Turkijos pasiūlymas, buvo ir kitų iniciatyvų, bet nieko iš to neišėjo, nes vienbalsiškumo principas sutrukdė priimti tam tikrus sprendimus. Galiu pasakyti, kad vienbalsiškumo ieškojimas paralyžiuoja tam tikrus procesus. Prisiminkime, kaip buvo su euru – buvo tik 12 valstybių, o dabar jau 20 valstybių yra įsivedusios eurą. Nepaisant tam tikrų ekonominių krizių, euras mums yra labai naudingas. Bet jeigu mes neturėsime bendros užsienio politikos, bendros gynybos politikos ir jeigu nebus tam tikro fiskalinio harmonizavimo, mes nebūsime vieningi, kokie turėtume būti, ir negalėsime progresuoti ir padėti savo žmonėms.
Tai ir turėtų būti mūsų bendras tikslas – kartu dirbti siekiant laimės ir džiaugsmo, kaip buvo gegužės 1 dieną prieš 20 metų. Labai svarbu turėti galvoje tai, kad jeigu nežengsime į priekį, tai eisime atgal. Europa negali būti kuriama vien tik ant kompromiso pamatų. Europa turi būti kuriama remiantis bendra ateitimi ir bendrais veiksmais. Dėkoju už galimybę pasisakyti šiame minėjime. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkojame buvusiam Europos Komisijos Pirmininkui Romanui Prodžiui. Dabar norėčiau į tribūną pakviesti Seimo Pirmininkės pavaduotoją, Europos reikalų komiteto pirmininkę Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę.
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojos, Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės kalba
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ. Gerbiamieji, gerbiamoji Europos Komisijos pirmininke Ursula fon der Lejen, kai 1990-aisiais Lietuva paskelbė nepriklausomybę, tą pat akimirką prasidėjo mūsų kelias į Europos Sąjungą. Tiesą sakant, jis mums prasidėjo po Antrojo pasaulinio karo, kai dešimtmečius priešindamiesi sovietinei okupacijai mūsų laisvės kovotojai, rezistentai, Sąjūdžio žmonės, Sausio 13-osios gynėjai siekė, kad mūsų valstybė būtų laisva ir nepriklausoma, kad jos žmonės laisvai ir demokratiškai galėtų parinkti jai kelią.
Paraleliai tuos dešimtmečius laisvoji Europa gyveno kitomis aktualijomis: suradusi būdą sutarti dėl taikos, ji ieškojo sprendimų, kaip žmonėms Europoje užtikrinti orų ir gerą gyvenimą. Prieš 35 metus vykę geopolitiniai pokyčiai galutinai subrandino ir pokyčius Europoje. Lygiai tomis kovo dienomis, kai Lietuva skelbė nepriklausomybę, Europos Parlamentas diskutavo apie Tarpvyriausybinę konferenciją ir strategiją dėl ES ateities – būtinybės transformuoti Europos Bendriją į politinę sąjungą, kuri neapsiribotų tik bendra rinka, ekonomine ir pinigų sąjunga.
1992-aisiais, būdama vaikas, su savo kitais bičiuliais pirmą kartą lankiausi Vakarų Europoje. Ryškiausiai prisimenu pilnas lentynas bananų, įvairiausių saldainių ir automatiškai atsidarančias duris. Tai mums visiems buvo nematytas stebuklas ir didelis džiaugsmas. Tais pačiais metais buvo pasirašyta Mastrichto sutartis. Europos Bendrija tapo Europos Sąjunga. Jau tada ėmė girdėtis siūlymai kurti bendrą užsienio politiką, siekti pertvarkų, kurios leistų greičiau priimti sprendimus, peržiūrėti institucinę sąrangą.
1995-aisiais į Europos Sąjungą įstojo Suomija ir Švedija, o Lietuva ir Europos Sąjunga pasirašė asociacijos sutartį, kuri įtvirtino norą siekti narystės. 1997 metais pirminiame plėtros sąraše Lietuvos ir Latvijos nebuvo. Mes turėjome spurtuoti, kad pasivytume Kopenhagos kriterijus ir kitas šalis kandidates. Lietuva turėjo įsipareigojimų dėl mirties bausmės panaikinimo, Ignalinos atominės elektrinės uždarymo. Mums reikėjo vykdyti pertvarkas teismų, žmogaus teisių, aplinkos, energetikos, kovos su korupcija srityse. Kai kurie sprendimai buvo politiškai brangūs ir sunkiai paaiškinami visuomenei. Bet pavyko. Mes likusias didžiosios plėtros valstybes pasivijome. Tada įrodėme ir, mano vertinimu, pastaruoju laiku įtvirtinome, kad esame geri europiečiai, veikiantys pagal bendrai sutartas taisykles ir įsipareigojimus. Lietuva yra tarp labiausiai Europos Sąjunga pasitikinčių valstybių. Narystė Europos Sąjungoje yra platus bendrasis vardiklis mūsų visuomenėje.
Vakar buvome susitikę su buvusiais Europos reikalų komiteto pirmininkais. Skirtingų kartų, skirtingų partijų. Ir kokia magiška yra ta Europos Sąjungos idėja, kad mes komitete dažniausiai sprendimus priimame bendru sutarimu, kad vakar aplink stalą jautėmės bendražygiai. Europos Sąjunga turi galią nuplauti aštrius skirtumus ir ieškoti bendro sutarimo.
Seime Europos Sąjungos klausimams skiriame ypatingą dėmesį. 2004 metais buvo priimtas Konstitucinis aktas „Dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje“. Europos reikalų komitetas ir Užsienio reikalų komitetas Lietuvos Respublikos Konstitucijoje yra įtvirtinti kaip turintys specialius įgaliojimus.
Dėkoju visiems buvusiems ir esamiems politikams, skirtingų politinių frakcijų atstovams, Seimo darbuotojams, kurie dirbo, kad Lietuva taptų Europos Sąjungos nare, kurie dirbo, kad Lietuva būtų konstruktyvi ir girdima Europos Sąjungos dalis. Ačiū Lietuvos žmonėms.
Kurį laiką Europos Sąjunga buvo kiek pavargusi nuo savireguliacijos, nuo ne itin greitų sprendimų. Taip jau nutinka, kad negandos ir krizės paskatina susimobilizuoti. Bendras Europos Sąjungos atsakas į kovido pandemiją, ES atsigavimo fondo sukūrimas, reakcija į Rusijos pradėtą karą Ukrainoje, sankcijos, sprendimas dėl kandidačių statuso Ukrainai ir Moldovai parodė, kad Europos Sąjunga pajėgi imtis lyderystės. Tik nereikia sustoti, reikia dar didinti tempą. Reikia Ukrainai ir Moldovai kitą derybinį periodą atidaryti dar šį birželį, ne vėliau. Reikia rūpintis savo saugumu ir gynyba.
Matant Europos Sąjungos istoriją, panašu, esame pertvarkų lange. Mums tikrai reikia greitesnių ir efektyvesnių sprendimų, ypač dėl užsienio politikos, gynybos, plėtros, sankcijų Rusijai, kad jos nebūtų apeinamos. Ko gero, verta aptarti ir gilesnę integraciją į kol kas mažiau reguliuojamas sritis.
Už laisvę ir apsisprendimą buvo mūsų seneliai ir proseneliai, nes kiekviena Lietuvos karta grūmėsi su agresoriumi už teisę būti. Kaip sakė Vytautas Landsbergis: „Narystė NATO – gyvenimas, narystė Europos Sąjungoje – geresnis gyvenimas.“ Su ES pagalba ir savo požiūriu, užsispyrimu mes pasiekėme didelių dalykų. Tikrai ne vien to, kad parduotuvių lentynose būtų daug įvairių saldainių. Mūsų BVP išaugo penkis kartus, vidutinė alga – daugiau nei šešis kartus, daugybė kitų pozityvių rodiklių, bet svarbiausia, kad Europos Sąjunga mums davė saugumą, esame ne vieni, padedame vieni kitiems.
Lietuva ir kiekvienas iš mūsų galime palyginti nueitą kelią per šeimos ir valstybės nuotraukas, kaip atrodėme tada ir kaip šiandien. Atsiverskime albumus. Bet labiausiai didžiuojuosi savo valstybe, kad šiandien skiriame didelį dėmesį savo saugumui ir gynybai, ryškiai remiame Ukrainą, visame pasaulyje plečiame draugystę su demokratijomis. Manau, tiek darydami, turime moralinę teisę aiškiai prašyti ir kitų esmingai remti Ukrainą, investuoti į savo saugumą, siekti kiek įmanoma atsiriboti nuo nedemokratinių ir saugumui grasinančių režimų bei priklausomybės nuo jų.
Ačiū bičiuliams Europoje už bendrystę ir visokeriopą paramą, ačiū už drauge nueitą 20 metų kelią. Sveikinimai didžiosios plėtros valstybėms. Sveikinu jus visus su Europos diena! Bet didžioji Europos diena bus tada, kai Ukraina ir mes visi laimėsime. Tada bus visiškai šviesu. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju Radvilei Morkūnaitei-Mikulėnienei.
Gerbiami kolegos, kartu su mumis paminėti Europos dieną ir pasidalinti mintimis apie Europos Sąjungos ateitį atvyko aktyviai narystės Europos Sąjungoje siekiančios Ukrainos Aukščiausiosios Rados Ukrainos integracijos į Europos Sąjungą komiteto pirmininkė Ivana Klympuš-Cincadzė. Gerbiama Ivana, maloniai kviečiu jus į tribūną pasisakyti. (Plojimai)
Ukrainos Aukščiausiosios Rados Ukrainos integracijos į Europos Sąjungą komiteto pirmininkės Ivanos Klympuš-Cincadzės kalba
I. KLYMPUŠ-CINCADZĖ. Gerbiama Seimo Pirmininke, Ministre Pirmininke, ponia Europos Komisijos Pirmininke, kolegos, brangūs svečiai! Aš esu sujaudinta šio kvietimo atšvęsti jau 20 metus, kai Lietuva prisijungė prie Europos Sąjungos ir švenčia Europos dieną. Tikriausiai sutiksite su manimi, kad Europos idėja jau buvo suformuota ukrainiečių ir lietuvių, kai buvo suformuota Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. Mes esame labai artimos tautos ne tik todėl, kad turime bendrą istoriją, bet ir mūsų likimas yra panašus. Nuo pat seniausių laikų mes buvome kartu – gynėme Europą nuo Mongolų ordino, nuo Maskovijos įsiveržimų. Mes kartu kovojome dėl savo nepriklausomybės XX amžiaus pradžioje, bet vėliau, deja, mus užkariavo Sovietų Sąjunga, o po Antrojo pasaulinio karo baisumų partizanai ir Lietuvoje, ir Ukrainoje priešinosi Sovietų Rusijos okupantams, tą darė labai ilgai, tuo mes turime didžiuotis.
Ukrainoje mes taip pat prisimename jūsų Sąjūdį ir kaip jis mus įkvėpė toliau kovoti dėl savo nepriklausomybės, sukurti savo judėjimą Narodnyj ruch. Jūs padėjote mums spausdinti laikraščius, literatūrą, kad galėtume ją platinti Ukrainoje ir kalbėti apie nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Rusijos imperija pirmą kartą pabandė atkurti savo galią net žlugdama. Tad Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečio paminėjimas yra labai svarbus. Lietuviams taip pat svarbus, kaip ir ukrainiečiams. Jūs sugebėjote atkurti savo nepriklausomybę labai anksti ir jums pavyko taip pat sugrįžti į Europos šeimą, kuriai jūs visada ir priklausėte. Mums lietuviai, kaip ir kitos Baltijos valstybės, Centrinės Europos valstybės, kurios 2004 metais pasinaudojo galimybe ir prisijungė prie Europos Sąjungos, yra puikus įrodymas, kaip narystė Europos Sąjungoje padeda ekonominiam progresui, skatina žmogaus orumą, didina saugumą ir panašiai. Jūs parodėte, kaip valstybė, turinti tikslų, turinti ištvermės, gali pasiekti užsibrėžtų tikslų. Taip pat jūs įrodėte, kad svajonės pildosi.
Šiandien džiaugiuosi būdama čia, būdama su Lietuvos lyderiais, kurie vedė Lietuvą sudėtingu keliu į Europos Sąjungą. Žinau, kad tai buvo labai sudėtinga kelionė, žinau, kad jums nebuvo patiestas raudonas kilimas, bet jums pavyko. Jūs puikiai atlikote savo namų darbus ir įtikinote visus, įvykdėte visus įsipareigojimus dėl savo žmonių. Jūs esate įkvepiantis pavyzdys ukrainiečiams. Per visus šiuos 20 metų narystės Europos Sąjungoje Lietuva vis rodė, kad ne tik remiasi Europos Sąjungos vertybėmis, bet ir vertina jas. Lietuva yra puikus pavyzdys, kaip tokia valstybė gali tapti svarbia geopolitine veikėja, jeigu remiasi laisvės vertybėmis. Mes stebime jus iš Ukrainos ir matome jus kaip lyderius, kurie nebijo pasipriešinti blogiui.
Vyriausybės nariai, brangūs Seimo nariai, mes šiandien čia susirinkome švęsti Europos dienos, kur pirmiausia yra švenčiama laisvė, demokratija, žmogaus teisės, saugumas, bendradarbiavimas ir taika – tie dalykai, kurie mus visus vienija. Žinoma, yra visokių problemų. Ukraina taip pat stengiasi įvykdyti tam tikrus pokyčius nuo tada, kai atgavo nepriklausomybę, bet tik dėl nuoseklių pokyčių po Maidano revoliucijos mes apsisprendėme kaip tauta ir kaip valstybė. Būtent tada Rusijos agresijos karas prieš Ukrainą sudrebino pasaulio tvarką ir dabar visam pasaulio saugumui kyla grėsmė. Aš žinau, kad Lietuvoje jūs puikiai suprantate, kokios yra Maskvos ekspansijos ambicijos, ir jūs puikiai žinote, kad Putino Rusija yra egzistencinė grėsmė ir jums, ir Europos saugumui. Kartu žinome, kad priešas nesustos, jeigu jo nesustabdysime. Bet žinote ką, draugai? Kraujuojanti, kenčianti, bet atspari ir drąsi ukrainiečių tauta viena be pagalbos negalės sustabdyti Rusijos – mums reikia kitų valstybių pagalbos, nes Rusijai kitos valstybės padeda, kad ji galėtų vykdyti agresyvias atakas prieš mūsų taikius miestus. Jie žino, kad jie negali palaužti mūsų dvasios, bet jie bando sunaikinti ukrainiečių gyvenimą, kasdienį gyvenimą, ir sugriauti mūsų nuostabius miestus ir kaimus, kad žmonės ten negalėtų gyventi.
Brangūs draugai, mes, ukrainiečiai, esame jums amžinai dėkingi, dėkingi kiekvienam Lietuvos piliečiui už pagalbą. Mes vertiname visus išteklius, visas idėjas, veiksmus, kuriuos jūsų politikai skyrė Ukrainai, pradedant Prezidentu, Vyriausybės nariais, visų partijų politikais, Seimo nariais, Europos Parlamento nariais. Galbūt yra tam tikrų nesutarimų, bet esame suvienyti lietuvių laisvės dvasios. Mes dėkingi už jūsų savanorių pastangas, už nevyriausybinių organizacijų pastangas, kad padedate mums kovoti už mūsų nepriklausomybę ir suverenitetą, už taiką ir saugumą. Dėkoju už jūsų atsidavimą, dėkoju už jūsų paramą mūsų kelyje į Europą. Dėkoju, kad pirmaujate siekdami užtikrinti, kad Ukrainai būtų suteiktas kandidatės statusas, kad su Europos Vadovų Taryba būtų pradėtos derybos dėl stojimo į Europos Sąjungą, kad būtų priimti sprendimai ir dėl kitų dalykų, tokių kaip The Ukraine Facility. Mes labai dėkojame už karinę, humanitarinę, finansinę pagalbą. Mes niekuomet nepamiršime jūsų kūrybiškumo, jūsų energijos, kurią skiriate padėdami mums.
Vis dėlto būdama ypač dėkinga, brangūs kolegos, šiandien stoviu čia, priešais jus, ir prašau daugiau. Stoviu čia, priešais jus, ir prašau daugiau laiko, pastangų, ginkluotės, išteklių, energijos ir veiksmų, kad mes galėtume užtikrinti, kad ukrainiečių tauta neišnyks, kad Ukrainos valstybė bus išsaugota, kad jūsų, Europos ir pasaulio saugumas būtų atkurtas, o Rusija būtų nugalėta, susilpninta ir izoliuota taip, kad ji negalėtų pulti.
Stoviu prieš jus. Esu dėkinga jūsų tautai, bet prašau dar daugiau jūsų žinių, ekspertizės, patirties, veiksmų, kad užtikrintume, jog Ukrainoje mes sėkmingai turėtume visus instrumentus ir galėtume atlikti Europos namų darbus.
Kaip ir Moldova, ir Vakarų Balkanų valstybės, kaip Sakartvelas, mes jungiamės prie Europos Sąjungos ir norėsime padaryti ją dar labiau klestinčią ir stiprią. Mūsų narystė Europos Sąjungoje yra būtina mūsų bendriems tikslams. Tikiuosi, kad kitas Europos dienas galėsime švęsti su daugiau valstybių ir galėsime užtikrinti, kad toliau sėkmingai vystysime Europos projektą. Tikiuosi, kad Lietuvos Vytis ir Ukrainos herbas visada bus kartu ir jų bendra jėga prisidės prie Europos Sąjungos pasiekimų. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkojame gerbiamai Ivanai. Nuoširdžiausios sėkmės Ukrainai jos kelyje.
Mieli susirinkusieji, mūsų garbinga viešnia, Europos Komisijos Pirmininkė Ursula fon der Lejen turi išvykti. Nuoširdžiai dėkojame jums, gerbiama Pirmininke, už išsakytas mintis, už sveikinimus ir linkime jums gražios likusios šventinės dienos.
O toliau Seimo posėdžiui pirmininkaus Seimo Pirmininko pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Plojimais palydima išeinanti Europos Komisijos Pirmininkė Ursula fon der Lejen.
PIRMININKĖ (R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ). Gerbiami kolegos, mūsų susirinkimo, mūsų minėjimo svečiai, tęsiame mūsų šį proginį susirinkimą, kad apžvelgtume nueitą kelią ir pasidalintume mintimis apie ateitį.
Dabar į tribūną noriu pakviesti dukart Europos reikalų komiteto pirmininką, buvusį premjerą, dabar – Europos Parlamento narį Andrių Kubilių. (Plojimai)
Europos Parlamento nario, Lietuvos Respublikos Seimo pirmojo Europos reikalų komiteto pirmininko Andriaus Kubiliaus kalba
A. KUBILIUS. Gerbiamosios ir gerbiamieji, išties gana specifinis jausmas vėl stovėti šioje tribūnoje, turiu prisipažinti iš karto. Kadangi Radvilė jau čia pristatė su visais titulais, tai iš tiesų noriu kreiptis į jus ne tik kaip pirmasis Europos reikalų komiteto pirmininkas, bet ir kaip 2000 metų Ministras Pirmininkas, nes tų metų vasario mėnesį Lietuva pagaliau buvo pakviesta pradėti derybas dėl narystės Europos Sąjungoje. Tada iš tiesų mums teko įrodyti, kad Lietuva yra pasirengusi tapti Europos Sąjungos nare kartu su pirmuoju big-bang plėtros dešimtuku. Tada ir Nidos grožiai padėjo tai pasiekti, nekalbant apie kitas gėrybes.
Radvilė jau citavo labai tikslius Vytauto Landsbergio žodžius, kad NATO mums garantuoja gyvenimą, o Europos Sąjunga – geresnį gyvenimą. Iš tiesų tuo ir džiaugiamės pastaruosius 20 metų. Narystė Europos Sąjungoje ir jos turtingoje bendrojoje rinkoje leido mums patiems kurti savo sėkmės istoriją, kurią būtų galima prilyginti ir stebuklui šimtametėje Lietuvos istorijoje.
Verta prisiminti, kad 2000 metais, kai Lietuva tik pradėjo derybas dėl narystės Europos Sąjungoje, mūsų ekonomikos išsivystymo lygis siekė tik 36 % Europos Sąjungos vidurkio. Tai yra pagal europinius standartus buvome neturtingas, iš sovietinės okupacijos neseniai išsivadavęs kraštas, gyvenome stipriai atsilikdami nuo vidutinio europiečio. Kaip jau minėjo Komisijos Prezidentė, dabar šis rodiklis siekia jau 90 % Europos Sąjungos vidurkio. Tai yra baigiame pasivyti Europą, esame tarp pirmaujančių „naujosios Europos“ šalių ir jau pralenkėme tokias Europos Sąjungos senbuves kaip Ispaniją, Graikiją, Portugaliją. Kas svarbiausia mums, lietuviams, 1 % aplenkėme ir kaimyninę Estiją.
Ne tik ekonomiškai pasivijome Europą, bet ir civilizacine, kultūrine prasme sugrįžome į Europą. Įveikėme nepriklausomybės pradžioje klestėjusią korupciją, įtvirtinome europietiškus teisinės valstybės principus, išmokome rūpintis žmogaus teisėmis ir laisvėmis bei demokratinėmis vertybėmis. Galėtume tikėtis, kad ir per ateinančius dešimtmečius kartu su Europos Sąjunga mes saugiai kursime savo sėkmę ir taikysimės jau nebe į Europos Sąjungos vidurkį, bet į ekonomiškai pirmaujančiųjų penketuką.
Tačiau akivaizdu, kad tokią svajonę būsime pajėgūs įgyvendinti tik tuo atveju, jeigu kartu su Europos Sąjunga ir NATO įveiksime šiandieninę gilią viso Europos žemyno bei visos Europos Sąjungos geopolitinę krizę, kurią sukėlė Rusijos karas prieš Ukrainą. Artimiausią dešimtmetį Europos Sąjunga neturės didesnio rūpesčio nei atkurti tvarią taiką visame Europos žemyne. To nebus galima pasiekti kokiomis nors derybomis dėl trumpalaikio ugnies nutraukimo ar sutariant dėl taikos Putino sąlygomis.
Tvari taika Europos žemyne yra galima tik tada, jeigu geopolitinės transformacijos įvyks plačiame Europos rytinės dalies regione, įskaitant Rusiją ir Baltarusiją, o tam reikia, kad Rusija pralaimėtų karą Ukrainoje ir kad Kremliuje žlugtų Putino režimas. Todėl ačiū Ukrainai už tai, kad gina mus, ir už tai, kad atveria perspektyvą tokioms galimybėms. Ukrainos pergalė atvertų galimybes pozityvioms permainoms minėtame visame Europos Rytų regione. Mes turime būti pasiruošę visiškai išnaudoti šį galimybių langą, nes tik tai leis atkurti tvarią taiką ir saugaus augimo galimybes visame Europos žemyne, taigi ir Lietuvoje.
Artimiausias dešimtmetis bus Europos geopolitinės krizės įveikimo dešimtmetis ir grįžimo prie tvarios taikos dešimtmetis. Drįstu pavadinti, kad jis bus Ukrainos dešimtmetis, nes tik Ukrainos sėkmė, tai yra jos pergalė prieš Rusiją, jos atstatymas ir modernizacija, jos narystė Europos Sąjungoje ir NATO padės transformuotis tam platesniam Europos Rytų regionui. Todėl Ukrainos pergalė ir tapimas Europos Sąjungos nare yra reikalinga ne tik pačiai Ukrainai, tai yra reikalinga ir visai Europos Sąjungai. Nes tvarios taikos reikia ne tik Ukrainai, jos reikia visiems europiečiams, tarp jų ir mums. O Ukrainos pergalė, jos atstatymas, euroatlantinė integracija yra tai, ką gali ir privalo padaryti Europos Sąjunga bei kitos Vakarų valstybės.
Brutalus Rusijos karas prieš Ukrainą ir prieš visą civilizuotą pasaulį tęsiasi jau daugiau nei dvejus metus. Europos Sąjunga, suteikdama karinę ir kitokią paramą Ukrainai, įvesdama sankcijas Rusijai, pakviesdama Ukrainą pradėti narystės derybas, padarė daugiau, negu buvo galima iš Europos Sąjungos tikėtis prieš karo pradžią. Todėl galima tik sveikinti tvirtą Europos Komisijos Prezidentės Ursulos fon der Lejen lyderystę sutelkiant Europos Sąjungos beprecedentę materialią ir politinę paramą Ukrainai.
Tačiau šiandien turime matyti ir tai, kad tokios paramos pakako tik tam, kad Ukraina nepralaimėtų, bet jos kol kas tikrai nepakanka tam, kad Ukraina laimėtų. Praeitais metais Rusija karui prieš Ukrainą išleido daugiau kaip 100 mlrd. eurų, o Ukraina savo gynybai kartu su visa Vakarų, tai yra Jungtinių Amerikos Valstijų ir Europos Sąjungos, parama galėjo išleisti tik 80 mlrd. eurų. Iš jų visa Vakarų karinė parama siekė tik 40 mlrd. eurų, arba 0,1 % viso Vakarų bendrojo vidaus produkto.
To tikrai nepakanka Ukrainos pergalei. Todėl Lietuva turi raginti Europos Sąjungą neatidėliojant imtis iniciatyvos ir parengti Europos Sąjungos planą Ukrainos pergalei pasiekti, kuriame būtų tiksliai įvertinta, kokios ir kiek ginkluotės reikia tokiai pergalei pasiekti, kur ir kada tai bus pagaminta bei kaip tai bus finansuojama. Akivaizdu, kad Vakarų parama Ukrainos pergalei per metus turi siekti ne 40 mlrd. eurų, o bent 100 mlrd. eurų, arba 0,25 %, viso Vakarų bendrojo vidaus produkto. Ir visa tai turi būti išdėstyta aiškiame Ukrainos pergalės plane, imant pavyzdį iš Jungtinių Valstijų 1941 metų birželio mėnesį parengto pergalės plano, kuriame viskas buvo tiksliai suplanuota, kaip per ketverius metus pasiekti besąlygišką pergalę prieš Adolfą Hitlerį ir imperinę Japoniją.
Lietuva turi raginti Europos Sąjungą imtis įgyvendinti plačią Europos Rytų erdvės transformacijos strategiją, tai, ką būtų galima pavadinti grand strategija, kuri apimtų visas paramos Rusijos ir Baltarusijos politinei transformacijai priemones, įskaitant paramą tų šalių pilietinei visuomenei ir opozicijai, taip pat ir Ukrainos pergalę bei integracijos sėkmę, vertinant kaip esminius faktorius, lemsiančius tokios transformacijos galimybę. Tokia Europos Sąjungos strategija yra reikalinga, kad Vakaruose būtų įveiktos Rusijos pralaimėjimo ir Vladimiro Putino režimo griūties baimės, Vakarams nerimaujant, kad po Vladimiro Putino režimo griūties Rusijoje bus tik blogiau. Tokios nepagrįstos baimės ir yra viena pagrindinių kliūčių, stabdančių Vakarų ryžtą suteikti didesnę karinę paramą Ukrainai. Tokios pozityvios permainos Europos Rytų regione yra reikalingos visai Europai, nes, kaip jau minėjau, tai vienintelis kelias į tvarią taiką Europos kontinente. Tokioms permainoms būtina Ukrainos pergalė ir Ukrainos sparti euroatlantinė integracija.
Prabėgus mūsų narystės 20-čiai metų, turime pagaliau atsikratyti tarp mūsų vis dar gajos „naujokų“ savivokos ir savivokos, kad nuo mūsų, „mažiukų“, tariamai niekas nepriklauso toje didelėje Europos Sąjungoje. Mes galime ir privalome daryti įtaką Europos Sąjungos politikai, ypač mūsų regionui svarbiems sprendimams. Turime nebijoti siūlyti savo idėjų, svarbių visai Europai, turime išmokti tokioms idėjoms burti bendraminčius iš įvairių partijų ir įvairių šalių. Tai jau sėkmingai padarėme subūrę pasaulinę parlamentarų „United for Ukraine“ koaliciją. Noriu pasinaudoti šia proga ir padėkoti visų pirma Žygimantui Pavilioniui bei kitiems Seimo nariams, aktyviausiems šios koalicijos nariams.
Šiandien žvelgdami ir į ateinančius dešimtmečius turime sutarti, kad mūsų europietiška veikla per artimiausią dešimtmetį tikrai bus skirta Ukrainos pergalei pasiekti ir per jos euroatlantinę integraciją transformuoti visą Europos Rytų erdvę. To turime siekti visų pirma išnaudodami svarbiausius Europos Sąjungos politikos darymo ir derinimo instrumentus – Europos politines partijas Europos Parlamente ir visose Europos Sąjungos tarybose, kuriose po visų šiais metais įvyksiančių rinkimų dirbs ir Lietuvos atstovai. Turime jau dabar sutarti dėl svarbiausių politinių prioritetų bei Ukrainos ir visos Europos Rytų erdvės, todėl raginu jau dabar sutarti, kad 2027 metais mūsų antro pirmininkavimo Europos Sąjungai svarbiausiu politiniu prioritetu bus Ukraina ir visa Europos Rytų erdvė. Ta proga tikrai raginčiau imtis burti Vilniaus koaliciją už Ukrainą ir visą Europos Rytų erdvę, už jos transformaciją taip, kaip Berlynas yra subūręs Berlyno koaliciją už Vakarų Balkanus.
Turime įrodyti Europai, kad Ukrainos pergalė ir integracinė sėkmė reikalinga ne tik Ukrainai ir Lietuvai, bet ir visai Europos Sąjungai. Turime įtikinti Centrinę Europą nebijoti Ukrainos ekonominės konkurencijos, nebijoti kvalifikuotos daugumos balsavimo ir turime įtikinti Centrinę Europą netapti pagrindine politine kliūtimi tolesnei Europos Sąjungos plėtrai tiek į Ukrainą, tiek į Vakarų Balkanus ar Moldovą.
Jau dabar pasiekime, kad svarbiausiose Europos Sąjungos institucijose, ypač atsakingose už Ukrainos dešimtmečio politikos įgyvendinimą, dirbtų kuo daugiau aukščiausios kvalifikacijos Lietuvos atstovų ir kad Lietuvos atstovas taptų Europos Sąjungos plėtros komisaru, atsakingu už tai, kad Europos Sąjungos plėtros nauja banga būtų realizuota iki 2030 metų, nes mums tokia plėtra tikrai rūpi, kaip, ko gero, niekam kitam Europos Sąjungoje.
Prieš daugiau kaip 30 metų kovomis už savo laisvę prisidėjome prie to, kad griūtų Berlyno siena ir subyrėtų Sovietų Sąjunga. Dabar mūsų pastangų reikia ne tik tam, kad Ukraina laimėtų, bet ir kad subyrėtų Kremliaus diktatūros ir neoimperinės agresijos sienos. Europos Sąjunga yra pajėgi tai pasiekti, o mes esame pajėgūs pasiekti, kad Europos Sąjunga norėtų tai pasiekti.
Taigi su europietišku 20-mečiu ir Slava Ukraini! (Plojimai)
PIRMININKĖ. Labai ačiū Andriui Kubiliui.
Dabar į tribūną norėčiau pakviesti savo įžvalgomis, patyrimais pasidalinti Vytenį Povilą Andriukaitį, itin aktyviai dirbusį Seime eurointegraciniais klausimais Lietuvai rengiantis narystei Europos Sąjungoje, ir, žinoma, buvusį Europos Komisijos narį. Prašom.
Toliau posėdžiui pirmininkaus Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
2014–2019 metų Europos Komisijos nario, 2001–2004 metų Lietuvos Respublikos Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko Vytenio Povilo Andriukaičio kalba
V. P. ANDRIUKAITIS. Gerbiami aukštieji svečiai, gerbiami šio iškilmingo posėdžio dalyviai, ponios ir ponai! Pradėdamas savo kalbą pirmiausia noriu nusilenkti svarbiausiam šios epochinės sėkmės istorijos veikėjui – Lietuvos pilietinei Tautai, priėmusiai lemtingus sprendimus, leidusius šiandien minėti Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20 metų sukaktį.
Tai ji (cituoju), „atkakliai gynusi savo laisvę ir nepriklausomybę, išsaugojusi savo dvasią, gimtąją kalbą, raštą ir papročius“, „siekdama atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės“, net trimis referendumais apsisprendė vėl eiti laisvės, demokratijos ir žmogaus teisių įgyvendinimo keliu.
Tai ji, Antrojo atgimimo, Baltijos kelio ir Sausio 13-osios Tauta, 1991 m. vasario 9 d., 1992 m. spalio 25 d. ir 2003 m. gegužės 10 ir 11 dienomis ištarė savo tvirtą „Taip“ dalyvauti Europos integracijoje, kad joje būtų stiprinama taika, saugumas ir didinama pažanga.
Tai ji pasisakė už tai, kad Europos Sąjunga ir toliau būtų grindžiama šiomis vertybėmis (cituoju): „pagarba žmogaus orumui, laisve, demokratija, lygybe, teisine valstybe ir pagarba žmogaus teisėms, įskaitant ir mažumoms priklausančių asmenų teises“.
Šios vertybės nėra nei Vakarų, nei Rytų, nei Šiaurės, nei Pietų! Jos yra bendražmogiškos, universalios, tinka viso pasaulio tautoms ir tik jos gali užtikrinti humanišką ir taikią ateitį tiek Europos Sąjungai, tiek ir visam kitam pasauliui. Jos išplaukia iš Visuotinės žmogaus teisių deklaracijos ir jos įkūnytos Lietuvos Respublikos Konstitucijoje bei Europos Sąjungos Lisabonos sutartyje. Ir jos privalomos visoms 27 Europos Sąjungos valstybėms.
Be tų svarbių Tautos sprendimų nebūtų ir šios Gegužės 9-osios šventės. Būtent dėl Tautos politinės valios įtakos Tautos atstovybė – Seimas – ėmėsi sunkių darbų, kad Tautos sprendimai pavirstų kūnu – Lietuvos naryste Europos Sąjungoje. Suprantama, ir be 15-os to meto Europos Sąjungos šalių narių, kurių daugumoje vyriausybių buvo socialdemokratai, būtent be jų sprendimo priimti naująjį dešimtuką irgi tokios plėtros nebūtų. Daug sutapo dėkingų veiksnių istorinėje Europos tėkmėje šiuo laikotarpiu. Taip, tai buvo abipusis eismas ir ačiū toms valstybėms už tai.
Mano rankose – knyga „Seimas Lietuvos kelyje į Europos Sąjungą“. Štai, rodau, kad jūs visi matytumėte. Jos sudarytoja – buvusi 2004 metų Europos reikalų komiteto vyriausioji patarėja Loreta Raulinaitytė, Lietuvos Seimo kelio į Europos Sąjungą apžvalgos šioje knygoje autorius – Evaldas Sinkevičius. Ir dar prisidėjo nemažai autorių, kuriems reikia tik padėkoti. Padėkoti noriu visiems to meto Tautos atstovybės nariams ir visiems to meto atstovybės darbuotojams, tarnautojams už šioje knygoje aprašytus darbus. Šiandien tai – jau istorinis paminklas nuveiktiems darbams ir bibliografinė retenybė. Gaila, kad po Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą Seimui pritrūko politinės valios tęsti Tautos atstovybės darbų apžvalgas jau Lietuvos narystės Europos Sąjungoje sąlygomis. Bet gal 20-mečio minėjimas bus gera proga atnaujinti šią vertingą iniciatyvą. Habent sua fata libelli (knygos turi savo likimą), sakė romėnai. Jos turi likimą ir jos lieka amžiams, kaip ir šita knyga.
Senasis graikų mitas primena mums „Europos pagrobimą“. Finikijos karaliaus Agenoro dukrą Europą pagrobė graikų vyriausiasis dievas Dzeusas. Finikiečių kalba „Europa“ reiškia „plačiaakę“ ir „plačiabalsę“, kitaip sakant, plačiai žiūrinčią ir plačiai kalbančią. Ir kaip ši Europos vardo interpretacija sutampa su pliuralizmo, tolerancijos, humanizmo ir aukštų moralinių idealų siekiais, tautų ir žmonių bendro būvio, valstybių taikios koegzistencijos poreikiais!
Neseniai miręs buvęs Europos Komisijos prezidentas Žakas Deloras yra pasakęs: „Arba Europa taps demokratiškesne, valdoma piliečių, jaučiančių lojalumą ne tik savo šaliai, bet ir visam kolektyviniam sumanymui, arba nebus jokios Europos!“ Pranašiški ir teisingi žodžiai. Ir tai yra ypač aktualu šiandien. Mes negalime nematyti, jog į politinę tikrovę sugrįžta šovinizmas, nacionalistinis egoizmas, eurofobijos. Vis labiau pasigirsta balsai, kad reikia mažiau Europos, to tikras įrodymas – breksitas. Kraštutinės dešiniosios jėgos eksploatuoja žmonių baimes ir gali rimtai pasipriešinti tolesnei solidarios ir efektyvios Europos Sąjungos plėtrai.
Dabar Europos Sąjunga susiduria su visiškai naujais iššūkiais. Vėl karas Europos kontinente, Rusijos brutali ir nepateisinama karinė agresija prieš Ukrainą, kruvinas konfliktas Artimuosiuose Rytuose, klimato kaitos neigiamų padarinių iššūkiai, terorizmo grėsmė, ekonominė stagnacija ir saugumo bei socialinio pažeidžiamumo krizė verčia visus: ir mus, ir Europos Sąjungą, ieškoti efektyvesnių sprendimų. Jie efektyvūs bus tiek, kiek integracijos procesas aprėps Europos kūno ir dvasios gelmes, kiek mes pajėgsime humanizuoti valstybių, tautų ir žmonių santykius.
Kokios bendraeuropinės programos bus pasiūlytos artimiausiu metu? Akivaizdu, kad Europos Sąjungos šalys kiekviena atskirai nesugebės, nepajėgs įveikti daugelio dabarties bėdų. Visos Europos Sąjungos šalys skirstomos į dvi grupes: į mažas ir į tas, kurios dar nesupranta, kad yra mažos. Ar tai bus Vokietija, ar tai bus Kipras – globaliu mastu jos visos mažos. Todėl visiškai akivaizdu, kad mes turime iš karto galvoti, kaip įveikti visus iššūkius: nuo bioįvairovės nykimo iki jaunimo nedarbo, nelegalios migracijos, įvairių ligų ir pandemijų, kurios nepripažįsta sienų, tarptautinio nusikalstamumo, atskirų regionų netolygaus vystymosi. Visos šios socialinės, teisinės, sveikatos apsaugos, mokslo, ekonominės, transporto, ryšių ir kitokios problemos reikalauja šalių narių integruotų pastangų, naujų mechanizmų sukūrimo. O pažadas priimti Ukrainą ir kitas devynias šalis reikalauja ir Lisabonos sutarties peržiūros, taip pat ir didesnio Europos Sąjungos biudžeto.
Europos Sąjungoje Lietuva nebuvo tik naudos gavėja. Jau 2002–2003 metais Lietuvos delegacija Europos Konvente pateikė Europos sutarčių pataisas, kurios galioja ir šiandien. Būtent pirmininkavimas Europos Sąjungai lygios rotacijos principu (equal rotation) įtvirtintas ir Lisabonos sutartyje. Ir tai yra Lietuvos inovacija, todėl visos 27 šalys įgavo teisę pirmininkauti Europos Sąjungoje. Aš su pasididžiavimu dėviu šį kaklaraištį, nes jis buvo Lietuvos pirmininkavimo ženklas. Suprantame, mes daug prisidėjome ir prie Europos sveikatos sąjungos kūrimo, ir prie daugelio kitų tikslų.
Taigi, mes patys turime sau atsakyti į klausimą: kodėl mes vis dėlto savo praktikoje menkiname Europos vardą? Išmušame iš jos dvasią, nuolat kartodami: pas mus kaip Europoje, einame į Europą, siekiame Europos lygio, lygiuojamės į Europą, mąstome europietiškai. Dažnai savo prastus sprendimus ar nepadarytus darbus pridengiame fraze „Briuselis liepė“. Ir vis piešiame tą baisią Briuselio biurokratiją, net nepasakydami, kad visos Europos Sąjungos institucijos sudarytos iš visų šalių narių atstovų, kad be Lietuvos dalyvavimo nei vienas sprendimas nėra priimamas. Ir dar: atrodo, kad vienintelis tikslas – tai kaip išmušti daugiau pinigų iš to Briuselio. Dažnokai girdžiu, kad štai Vengrijos Viktoras Orbanas moka pasipriešinti Briuselio diktatūrai. Tai gražiai įpakuotas melas, bet jis girdimas ir Lietuvoje. Reikia aiškiai pasakyti, kad Europos Sąjunga nėra jokia Sovietų Sąjunga, jokia Maskva, ten nieko negalima išmušti. Europos Sąjungos jokiais automobiliais neparsigabensi, neparsiveši jos gražiai įpakuotos, aplipdytos euro banknotais. Jokiais euroremontais jos nesukursi, nes ji negyvena be solidarumo, socialinio teisingumo ir visų dalyvavimo. Negyvena, jos tiesiog nėra.
Europos Sąjungos nėra Briuselyje ir be mūsų. Mes, Lietuva, turime lygiavertę jėgą priimant Europos Sąjungos sprendimus. Bet egoistiškas vienbalsiškumo principas gali pakenkti Europos Sąjungos projekto plėtrai.
Ji, Europa, yra čia, Vilniuje, ir kiekvienoje kitoje ES šalies narės sostinėje. Ją, Europos dvasią, galime tik užsiauginti Lietuvoje ir savyje. Jau laikas pasakyti, kad nesame jokie naujokai, jau negali būti dalomųjų linijų tarp senų ir naujų narių. Juk greitai teks pradėti derybas su dešimčia naujų narių – Ukraina, Vakarų Balkanais, Moldova, Gruzija ir taip toliau. Visiškai akivaizdu, kad mes turime užsiauginti lietuvišką europietiškumą čia, namuose. Tai tiesiog būtina. O jis juk yra įtvirtintas Lietuvos Konstitucijoje, pagrįstoje universaliomis žmogaus teisėmis. Mūsų teisinė sistema yra ir Europos Sąjungos teisinė sistema. Lisabonos sutartis yra Lietuvos teisinės sistemos sudėtinė dalis, mūsų sutartis, ne ko nors kito. Todėl nekartokime vakariečių, būkime universalių žmogiškųjų vertybių, kurių taip reikia Lietuvoje, ambasadoriai. Blogai, kai žmogaus teisės pavirsta akmenimis ir imame mėtyti vieni į kitus, užuot žmogaus teisėmis konsolidavę visuomenę. Gražiai pasakė kardinolas Vincentas Sladkevičius: „Akmenys tinka statybai, bet ne mėtyti vieniems į kitus.“ Žmogaus teisės taip pat tinka statybai, bet ne mėtyti vieniems į kitus. Taigi mūsų darbai yra labai sunkūs.
Dažnai girdime kalbas, kad Europos Sąjunga naikina tautos identitetą, daro neigiamą įtaką mūsų kultūrai. Bet Europos Sąjungos sutartyje aiškiai pabrėžiama, kad ji privalo skatinti „Bendrijai priklausančių šalių kultūrų klestėjimą, gerbti jų nacionalinę ir sričių įvairovę ir drauge stengtis išsaugoti bendrą kultūros paveldą“. Tautinės kultūros ir pilietinės lietuvybės likimas yra ir bus mūsų amžinas rūpestis, o Europos kultūros, jos dvasios paveldas nebus pilnas be Lietuvos kultūros ir mokslo gaivinimo, be mūsų pastangų pristatyti Europai mūsų kūrėjus, mokslininkus, mūsų genijų Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, be mūsų įnašo į Europos Sąjungos kultūros įvairovę.
Tad 20 metų Europos Sąjungoje – tai mūsų kartos gyvenimo faktas. Jaunesnė karta, gimusi jau po 2004 metų, jau kitą dvidešimtmetį pradeda vadovaudamasi mūsų sukaupta patirtimi. Europos Sąjunga – ne federacija, ne konfederacija, ne dar kas nors, bet visiškai unikalus socialinės rinkos ekonomikos projektas tarp 27 šalių narių, besiremiantis keturiomis laisvėmis ir teisės viršenybės principo bendrąja erdve. Bet dabar atėjo laikas jį užpildyti socialinės integracijos ir solidarumo darbais. Žmonės negali jaustis antrarūšiai, kai jie žvelgia į savo atlyginimus ar pensijas, kai mato vaistų kainų skirtumus, nors serga ta pačia liga, nepriklausomai ar Kipre, ar Lietuvoje, ar Suomijoje. Gauti adekvatų gydymą už vienodą kainą yra neįmanoma. Štai kodėl šiandien reikia dėti pastangas, kad tai būtų išspręsta. Žmonės nori teisingesnės Europos Sąjungos, bet tai priklauso tik nuo mūsų pačių.
Tad ilgai gyvuok, Europos Sąjunga! O mes kartu turime atlikti solidarumo ir socialinio teisingumo darbus. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ (V. ČMILYTĖ-NIELSEN). Dėkoju, gerbiamas Vyteni, už įžvalgas.
Gerbiami kolegos, 20 narystės Europos Sąjungoje metų – tai laikotarpis, kai užaugo nauja karta Lietuvoje. Karta piliečių, gimusių jau Europos Sąjungoje. Šiandien savo mintimis apie Lietuvą ir Europos Sąjungą sutiko pasidalinti Milda Bartašytė, viena iš Eimanto Belicko režisuoto filmo „Karta.EU“ apie Lietuvos jaunimą, gimusį 2004 m. gegužės 1 d., herojų. Kviečiu į tribūną. (Plojimai)
Eimanto Belicko režisuoto filmo „Karta.EU“ apie Lietuvos jaunimą, gimusį 2004 m. gegužės 1 d., herojės Mildos Bartašytės kalba
M. BARTAŠYTĖ. Sveiki, šventinio minėjimo dalyviai ir svečiai. Mano vardas – Milda Bartašytė. Esu labai labai dėkinga už galimybę šiandien būti čia ir šnekėti. Aš gimiau 2004 m. gegužės 1 d. – tą dieną, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą ir tapo bendruomenės dalimi. Tą gražią dieną prasidėjo ne tik mano gyvenimo istorija, bet ir pagaliau jau oficiali Lietuvos istorija Europos Sąjungoje. Nuo gimimo žinojau, ką ši diena reiškia Lietuvai. Nepamiršti padėjo ne tik tėvai, kurie noriai atsakinėjo į visus smalsius klausimus, bet ir tuo metu Europos Parlamento nariu buvęs Šarūnas Birutis, kuris mums, vaikams, gimusiems tą dieną, ilgą laiką organizavo gimtadienius. Jų metu galėjome ne tik pažinti vienas kitą, bet ir kasmet prisiminti, kokia didi diena tai yra mūsų valstybei. Esu dėkinga jam už tradicijos puoselėjimą ir tokią iniciatyvą, kuri leido augti žinant, kokia laimė būti Europos Sąjungoje. Kita graži iniciatyva, leidusi šiandien būti čia, taip pat pažinti kitus vadinamuosius euriukus, gimusius gegužės 1 dieną, – režisieriaus Eimanto Belicko filmas „Karta.EU“. Jame režisierius labai šviesiai parodė, kaip skirtingai ir įdomiai susiklostė mūsų, gimusiųjų tą pačią dieną, likimai.
Europos Sąjungą šiuo metu sudaro 27 šalys, viena iš jų – mūsų mylimiausia ir brangiausia Lietuva. Prieš 20 metų, žiūrint į didžiausio Europos Sąjungos padidėjimo istoriją, kartu su mumis prisijungė dar 9 šalys: Kipras, Malta, Čekija, Estija, Vengrija, Latvija, Lenkija, Slovakija ir Slovėnija – visos, degančios noru tapti Sąjungos dalimi. Šiandien jos ten, kur ir norėjo būti, – Europos Sąjungoje, laisvos ir laimingos, vieningos ir stiprios kartu.
Prieš 2 savaites turėjau nepakartojamą galimybę švęsti šią sukaktį ir atstovauti Lietuvai Strasbūre per Europos Parlamento ceremoniją. Jos metu buvo švenčiamas Lietuvos bei kitų 9 šalių įstojimo į Europos Sąjungą dvidešimtmetis, o iš mūsų kiekvienas, prieš dvi savaites dar devyniolikmetis jaunuolis, gimęs gegužės 1 dieną, turėjo garbę ne tik gyvai išgirsti įkvepiančias kalbas, bet ir užduoti po klausimą žmogui, kuris prisidėjo prie to, kad jo šalis šiandien būtų Europos Sąjungos dalimi. Pakvietimą į šią gražią šventę gavau ketvirtadienį ryte, o kitos savaitės ankstų antradienio rytą jau sėdėjau lėktuve. Taip lengvai ir greitai, su lėktuvo bilietu ir pasu rankoje aš galiu keliauti ir pažinti pasaulį – be sunkumų kertant sienas. Mažai planavimo, mažai vargo ir daug daug galimybių. Daug galimybių lengvai sakyti „taip“. Žodį „taip“ šiai galimybei pasakėme mes dešimt – visi iš skirtingų šalių, atrodo, tokie skirtingi, bet kartu tokie vienodi, tokie laisvi ir norintys pamatyti ir patirti kuo daugiau. Būdami ten, stovėdami Europos Parlamente, negalėjome patikėti, kad šnekamės su tais žmonėmis, kurie prieš 20 metų daug dirbo, kad šiandien gyventume gerai. Jiems galime dėkoti už tai, kad mūsų šalis yra Europos Sąjungos dalis. Dešimties šalių prezidentai ir užsienio reikalų ministrai, tarp jų Antanas Valionis, kurio aš turėjau garbę paklausti, mums antrino, kad patikėti tuo negali ir jie. Atrodo, kad tai buvo ganėtinai neseniai, bet greitai bėgantis laikas pirmąją Europos Sąjungoje gimusią dvidešimtmečių kartą jau atvedė pas juos.
Šnekėti apie mūsų jaunąją kartą man ganėtinai sunku, visgi esu šiek tiek nešališka vertintoja, tačiau noriu tikėti, kad esame laisvi ir europietiški, drąsūs ir mylintys savo šalį. Jaunimas Lietuvoje, kuri yra Europos Sąjungos dalis, gyvena ir turi daug galimybių ne tik geriau pažinti pačius save, bet ir mus supantį pasaulį, keliauti ne tik po Lietuvą, bet ir po kitas Europos šalis. Daugybė jaunimo galimybių, tokių kaip „Erasmus“, suteikia progą jauniems žmonėms keliauti, gyventi, mokytis ir įgyti gyvenimiškos patirties ne tik Tėvynėje. Aš, gimusi ir augusi Vilniuje, esu labai laiminga, kad likusi namuose, kur širdžiai geriausia, turiu galimybę studijuoti tarptautiniame universitete. Studijuodama šalies sostinėje turiu ne tik dėstytojų, bet ir draugų iš kitų šalių, kurie mane supažindina su savo šalimis ir kultūra, mainais už tai norėdami geriau pažinti jiems tokią įdomią Lietuvą – laisvą ir europietišką Lietuvą.
Aš esu laiminga, nes mano realybė visada buvo tokia, kitokios jos nežinau, tik tokioje augau ir tik tokią pažįstu. Negaliu jums pati papasakoti, kokia ji buvo prieš 20 metų, bent jau ne savo žodžiais, galiu nebent cituoti kitus – tėvus, senelius, pasakoti jų istorijas ir išgyvenimus, tačiau galiu papasakoti, kokia ji yra dabar bent jau mano akimis. Ji laisva, pasaulietiška, demokratiška ir nepriklausoma šalis. Ji yra kovojusi už savo laisvę, daug atidavusi ir dabar besidžiaugianti tuo, ką pavyko pasiekti. Lietuva yra saugi ir tvirta, o jos žmonės pasiryžę padėti kitiems. Lietuva yra Tėvynė, kuri džiugina širdį ir kelia pasididžiavimą. Ji suteikia galimybių siekti savo svajonių ir būti drąsiems.
Aš Lietuvos narystę Europos Sąjungoje matau kaip laisvę gyventi taip, kaip norime, laisvę patiems rašyti savo istoriją. Ne tik keliauti ir pažinti, bet ir saugiai gyventi savo šalyje. Šiandieniame kontekste, kai Ukrainos kariai kasdien kovoja ne tik už savo šalies, bet ir visų mūsų laisvę, mes esame dėkingi, kad nežinome, ką reiškia vaikščioti gatvėmis bijant išgirsti sirenas, raginančias slėptis nuo iš dangaus krentančių bombų. Laisvė lietuviams visada buvo vertybė, kurios mūsų tauta niekada nenustojo ir nebijojo ginti. Atrodo, kad labiau jos vertinti ir saugoti nebegalėtume, tačiau toks skaudus priminimas, kaip greitai mūsų laisvė gali būti atimta, įrodo, kad noras išsaugoti Tėvynę nepriklausomą yra begalinis ir neišsenkantis. Buvimas Europos Sąjungos dalimi leidžia būti ramesniems, nes turime stiprų užnugarį ir bendriją, pasiruošusią padėti ir palaikyti. Tai mums padeda išlaikyti Nepriklausomybę ir kasdienį ramų gyvenimą.
Turbūt to ir belieka palinkėti mūsų šaliai – taikos, ramybės ir saugumo, kad Lietuvos žmonės niekada nepamirštų branginti ir mylėti Tėvynės. Šviesios ateities Europos Sąjungoje, eiti išvien ir nepamiršti, koks džiaugsmas mūsų šaliai turėti stiprų užnugarį. Visada turėti stiprų balsą, kuris gintų šalies ir jos žmonių interesus ir būtų girdimas ne tik Europos Sąjungos, bet ir pasaulio mastu. Labai jums ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Nuoširdžiai dėkojame, miela Milda, ir didžiausios jums sėkmės!
Gerbiamieji, į tribūną norėčiau pakviesti buvusį vyriausiąjį derybininką dėl narystės Europos Sąjungoje, Europos Parlamento narį Petrą Auštrevičių. (Plojimai)
Europos Parlamento nario, vyriausiojo derybininko dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje Petro Auštrevičiaus kalba
P. AUŠTREVIČIUS. Gerbiama Seimo Pirmininke, gerbiama Ministre Pirmininke, garbūs parlamentarai, gerbiami svečiai, mieli europiečiai, nuoširdus sveikinimas Europos dienos proga, žyminčia ir Lietuvos narystės 20-metį. Praėję keli dešimtmečiai neatpažįstamai pakeitė mūsų gyvenimą, visuomenę ir jos gerovę. Radosi daugiau stabilumo ir pasitikėjimo, užmezgėme naujus ryšius su mūsų partneriais, atsivėrė naujų tolesnio augimo galimybių. Lietuva tapo istorinės vadinamosios didžiosios plėtros bangos dalyve, deramai atlikusia savo namų darbus ir užsitikrinusia susitarimus su Europos Sąjungos partneriais. Mes paneigėme nuogąstavimus dėl kiek vėlesnės derybų pradžios savo nuosekliu darbu ir sugebėjome nutildyti kritikus ir netgi oponentus. Mūsų šalies transformacija tik paliudija, kad gilesnė integracija į Europos vidaus rinką yra didelis privalumas, o demokratijos kokybė buvo ir išlieka neišvengiamu būtinumu.
Ekonominiai narystės Europos Sąjungoje privalumai visuose ekonomikos sektoriuose reiškiasi kaip eksporto augimas ir konkurencingumas. Tai mums leido per dešimtmetį pasiekti vidutinio atlyginimo augimą daugiau nei penkis kartus. Įspūdinga. Gera pradžia, žvelgiant į perspektyvą.
Lietuvos tolesnė ekonominė konvergencija ir konkurencingumas yra lemiami šalies ekonominės sėkmės veiksniai. Kartu man ypač svarbu, kad Lietuva išlaikė ir politinės demokratijos egzaminą. Gerbdami liberaliosios demokratijos principus iš esmės išvengėme neatsakingo populizmo, politinių kraštutinumų ar gręžiojimosi atgal į istorijos pagundas. Esame išbandomi dabar kenkėjiškos ir labai pavojingos dezinformacijos ir propagandos, ateinančios iš Rytų. Tai tikra grėsmė. Privalome atsilaikyti ir kartu privalome išlaikyti laisvos žiniasklaidos ir pliuralistinės visuomenės pagrindus.
Ponios ir ponai, Lietuva buvo priversta, neturėjo kito pasirinkimo kaip tik keturis dešimtmečius stebėti Robero Šumano idėjų plėtrą Europos kontinente. Buvome okupuoti ir izoliuoti. Dabar esame visaverčiai dalyviai ir esame kartu atsakingi už bendrą ateitį, kuri atneša ir naujų išbandymų. Vakarų civilizacija Europoje laimėjo Antrąjį pasaulinį karą tik susijungusi bendroje kovoje prieš blogį. Dabar privalome pasinaudoti savo istorine patirtimi ir išvien su Ukraina įveikdami XXI amžiaus blogio jėgas. Kito varianto tiesiog neturime. Arba dabar, arba bus galbūt dar ir blogiau.
Europos Sąjungai reikalinga gilesnė ir aiškiai įsipareigojimais grindžiama veiksmų koordinacija karinės pagalbos Ukrainai srityje. Valstybės narės privalo vadovautis principu – kiek reikia, o ne kiek galiu – teikdamos pagalbą Ukrainai. Būsimoji Europos Komisija privalo veikti kaip darnus, nebijokime šito žodžio, karo kabinetas mūsų bendrai pergalei su Ukraina pasiekti. Leiskite atskirai padėkoti Europoje aktyviai veikiantiems piliečiams ir nevyriausybinėms organizacijoms, kurios daro milžinišką darbą (ir to iš tiesų negalima nepastebėti) padėdamos Ukrainai. Lietuva šioje srityje – puikus pavyzdys, tai išties europietiško solidarumo pavyzdys.
Europa nuo Lisabonos iki Mariupolio ir Donecko išlieka svarbiu politiniu pažadu ir vizija. Europos Sąjungos plėtra privalo įgyvendinti tolimesnį Europos integracijos projektą ir įtvirtinti vieningos ir saugios Europos pagrindus. Privalome suprasti, kad intelektas gali būti ir dirbtinis, tačiau saugumas gali būti tik realus. Europietiška Baltarusija yra neatskiriama šio Europos regiono ateities dalis. Deja, politinių represijų ir diktatūros nusikaltimai pastatė naują Europą dalinančią sieną, einančią ties Lietuvos ir Baltarusijos siena. Esu tikras – ateityje jinai grius.
Ponios ir ponai, Vilniaus universitetas 200 metų išliko labiausiai į rytus nutolęs vakarietiškas universitetas, jis skleidė europietiškos civilizacijos (kaip ir dabar Seimo nariai skleidžia geras idėjas štai tenai, kažkur toliau) ir laisvės idėjas, kurios tapo tiek ukrainiečių, tiek ir baltarusių intelektualų įkvėpimu kovoje už jų tautų laisvę kiek vėliau. Švietimas buvo, išlieka ir bus europiečių pažangos ir ateities garantas, tad padarykime viską, kad europietiškų kvalifikacijų standartai taptų dar darnesni ir aukštesni. Įtvirtinkime švietimą kaip penktąją laisvę, nevaržomai keliaujančią Europoje. Investicijos į švietimą, mokslą ir kultūrą yra indėlis į mūsų pažangą. Lietuvos 20-metis Europos Sąjungoje leido išauginti jaunąją kartą, kuri yra laiminga ir pasitikinti, ji yra laimingiausia pasaulyje, ir Milda yra šios kartos dalis, matome pavyzdį. Vadinasi, mūsų darbai nenuėjo veltui.
Mielieji, su Europos diena, reiškiančia vienybę, laisvę ir viltį. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju Petrui Auštrevičiui. Norėčiau padėkoti visiems pranešėjams už išsakytas mintis ir pakviesti visus, galinčius skirti dar šiek tiek laiko, į Lietuvos laisvės gynėjų galeriją Seimo I rūmuose pabendrauti ir apžiūrėti lauko parodą, skirtą Lietuvos įstojimo į NATO ir Europos Sąjungą 20-mečiui, Seimo rūmų didžiajame kieme.
Gerbiami kolegos, Ekscelencijos ambasadoriai, visi garbūs dalyviai, Lietuvos narystės Europos Sąjungoje 20-mečio ir Europos dienos minėjimą baigiame. Skelbiu 10 minučių techninę pertrauką. Po jos pagal darbotvarkę tęsime Seimo posėdį. Dėkoju visiems dalyvavusiems.
Pertrauka
PIRMININKAS (V. MITALAS, LF*). Gerbiamieji kolegos, grįžtame po techninės pertraukos ir pratęsiame Seimo posėdį šią šventinę dieną pirmu darbu – registracija. Kviečiu registruotis.
Užsiregistravo 80 Seimo narių.
11.17 val.
Seimo seniūnų sueigos patikslintos 2024 m. gegužės 9 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės tvirtinimas
Darbotvarkės 1-2 klausimas – darbotvarkės tvirtinimas. Ar būtų norinčių pasiūlyti pakeitimų dėl darbotvarkės? Jų nematau. Galime bendru sutarimu patvirtinti šios dienos darbotvarkę? (Balsai salėje: „Balsuojame!“) Gerai, balsuojame dėl šios dienos darbotvarkės tvirtinimo.
Balsavo 81: už – 68, prieš – 1, susilaikė 12. Darbotvarkei pritarta.
Gerbiamieji kolegos, dėl mūsų vieno svarstomo šios dienos įstatymo, 2-13 klausimo – Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymo, jis nebuvo įrašytas į Seimo pavasario sesijos darbų programą. Gal galime pritarti, kad jisai būtų įrašytas šiandien ir galėtų būti pristatytas? Galime? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
11.18 val.
Seimo nutarimo „Dėl Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projekto pripažinimo ypatingos valstybinės svarbos projektu“ projektas Nr. XIVP-3604(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-3 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Šiaurės vakarų ir rytų elektros perdavimo tinklų sujungimo projekto pripažinimo ypatingos valstybinės svarbos projektu“ projekto priėmimas. Yra keturi straipsniai. Dėl jų pastabų, pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso dėl motyvų yra norinčių šnekėti. Už – K. Masiulis. Prašau.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Matau, kad prieš nėra. Gal tada ir netrukdysiu laiko.
PIRMININKAS. Labai ačiū. Kadangi balsavimo langas nuo 11 val. 10 min., kviečiu apsispręsti balsuojant, kas pritaria, kad šis nutarimas būtų priimtas.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 94: už – 89, prieš – 1, susilaikė 4. Nutarimas yra priimtas. (Gongas)
11.19 val.
Patikimumo deklaracijų juridiniams asmenims, norintiems dalyvauti Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos konkursuose, išdavimo pagrindų įstatymo Nr. XIII-1995 2, 3 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 61 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-3354(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-4 klausimas – Patikimumo deklaracijų juridiniams asmenims, norintiems ir taip toliau… įstatymo projekto priėmimas. Priėmimas pastraipsniui.
Dėl straipsnių nuo 1 iki 3 pastabų, pasiūlymų negauta. Galime jiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl 4 ir 5 straipsnių atitinkamai yra. Atsiprašau, dėl 4 straipsnio yra A. Pociaus du pasiūlymai, dėl šio projekto įsigaliojimo. Yra šiek tiek patikslinama įsigaliojimo data. Suprantu, kad komitetas pritarė šiems pasiūlymams. Gal galime bendru sutarimu pritarti taip pat šiems pasiūlymams? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Ir Teisės departamento pastaba, jai komitetas pritarė. Ar galime pritarti visam 4 straipsniui? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Dėl viso projekto nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti, ar priimame šį projektą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 103 – visi 103 balsavo už. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
11.21 val.
Teismų įstatymo Nr. I-480 441, 98, 101 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 443 straipsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-1288(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-5 klausimas – Teismų įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projekto priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. Nuo 1 iki 5 straipsnių nėra pastabų, pasiūlymų, ar galime jiems pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Dėl viso projekto nėra norinčių kalbėti. Kviečiu apsispręsti balsuojant, ar priimame šį įstatymą.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 98: už – 97, prieš nebuvo, susilaikė 1. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
11.21 val.
Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo Nr. I-1562 9 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2691(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-6.1 klausimas – Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 9 ir 12 straipsnių pakeitimo projekto priėmimas. Šiame įstatyme yra trys straipsniai, dėl jų pastabų, pasiūlymų negauta. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl viso šio projekto priėmimo motyvų už kalbės L. Slušnys, prašom.
L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Atsisakau žodžio.
PIRMININKAS. Atsisako žodžio. Ačiū, gerbiamas Linai. Daugiau nėra norinčių kalbėti. Kviečiu apsispręsti balsuojant, kas pritaria šio projekto priėmimui.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 95: už – 87, prieš nebuvo, susilaikė 8. Įstatymas priimtas. (Gongas)
Replika po balsavimo. Prašom, Asta Kubiliene.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Ačiū, pirmininke, bet buvo pasiūlymai. Mano pasiūlymai yra keturi.
PIRMININKAS. Dėl šito pasiūlymų nebuvo. (Balsas salėje: „Dėl lydimojo.“) Taip.
11.22 val.
Medicinos praktikos įstatymo Nr. I-1555 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2692(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-6.2 klausimas – Medicinos projekto lydimasis įstatymas, tai yra Medicinos praktikos įstatymo pakeitimo projektas. Čia būtent ir yra jūsų pasiūlymas. Dėl 1 straipsnio yra Seimo narės A. Kubilienės pasiūlymas. Kviečiu jį pristatyti. Prašom. Taip pat į tribūną kviečiu komiteto atstovę M. Danielę. Prašom, Kubiliene, tuoj, minutėlę, įjungsime jums mikrofoną pristatyti pasiūlymą.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Šie argumentai galioja dėl visų keturių mano pasiūlymų, nes jie visi yra beveik identiški, todėl pasisakymus sujungsiu ir jau jų nebekartosiu. Nežinau, pirmininke, ar mane girdėjote?
PIRMININKAS. Prašom pristatyti visiems.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Gerai, ačiū. Dėkoju Sveikatos reikalų komitetui, kad vakar iš dalies pritarė mano pasiūlymui suvienodinti slaugytojų ir akušerių teises su kitų medicinos specialistų teisėmis. Deja, motyvuojant tuo, kad mano pasiūlymas neva neatspindi svarstomo projekto pateikimo tikslo, nors tai nesutrukdė, kaip minėjau, dalies pasiūlymų priimti, neatsirado tos politinės valios palaikyti ir kitų pasiūlymo dalių, kurios įstatyme realizuotų konstitucinės sąžinės laisvės garantiją.
Atsižvelgiant į tai, kad Konstitucijos 26 straipsnyje įtvirtintas nevaržomos sąžinės laisvės principas, ir į tai, kad tarp sąžinės ir profesinės etikos principų egzistuoja glaudus ryšys… (Triukšmas salėje) Kolegos, tyliau, neįmanoma susikalbėti. …Kad egzistuoja glaudus ryšys, kuris ir sudaro prielaidas realiam tos etikos principų taikymui profesinėje praktikoje, įstatymo pakeitimo projektą siūlau papildyti nuostata, kad atsisakymas teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas ar paslaugų teikimo nutraukimas galimas esant prieštaravimui tarp asmens sveikatos priežiūros specialisto sąžinės ir profesinės etikos principų. Iš tikrųjų būtina suprasti, kad tarp šių etikos principų ir individualios gydytojo, kaip profesionalo, sąžinės egzistuoja glaudus ir tiesioginis ryšys. Todėl būtina gerbti žmogaus konstitucinę teisę ir sąžinės laisvę, pagarba pirmiausia turi būti garantuojama įstatyme. Nesutikimas šiandien įtvirtinti sąžinės laisvę ir sustiprinti įstatyminę jos apsaugą iš esmės reiškia, kad Konstitucijos 26 straipsnis yra tik deklaratyvus. Patys juo netikime, o kai kurie galbūt truputėlį ir prisibijome, kas valstybei nutiktų, jeigu visi profesionalai pradėtų vadovautis savo sąžine.
PIRMININKAS. Laikas.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Kolegos, nebijokime, mūsų demokratija turi būti grindžiama pasitikėjimu, o šis pasiūlymas yra tokio pasitikėjimo medikų profesionalumo išraiška. Likusi dalis yra techninė ir dėl jos aš nekalbėsiu. Kviečiu pritarti. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ar yra 29 Seimo nariai, kad svarstytume šį siūlymą? Tai gal balsuojame tada, ar yra 29. Lygiai tiek ir yra.
Dabar komiteto nuomonę pristatys M. Danielė. Prašau.
M. DANIELĖ (LF). Sveikatos reikalų komitetas svarstė gerbiamos A. Kubilienės pasiūlymą gegužės 8 dieną. Komiteto sprendimas yra nepritarti šiam siūlymui. Pagrindinės priežastys yra tos, kad šis konkretus įstatymas yra skirtas apsaugoti gydytojus nuo psichologinio ir kitokių formų smurto, na, o sąžinės laisvė ir galėjimas gydytojo atsisakyti teikti paslaugas remiantis savo sąžine yra kitokio pobūdžio projektas ir turėtų būti registruojamas atskirai. Taip pat „sąžinės“ sąvoka, yra laikoma, pernelyg abstrakti ir taip pat numatoma galima piktnaudžiavimo grėsmė šiuo atveju.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dėl motyvų. Už šį pasiūlymą kalbės A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju, kolegos. Visgi labai gaila, kad komitetas nepritarė šitam siūlymui. Turbūt visi suprantame, kad egzistuoja aplinkybės, kada dėl tam tikros grėsmės medikai galėtų atsisakyti teikti paslaugas ir teikti pagalbą.
Bet šiuo atveju aš pirmiausia noriu apeliuoti į tą dešiniąją pusę, kuri save pristato kaip tam tikrų dešiniųjų pažiūrų atstovus. Jūs puikiai žinote, kad medikai šiandieną susiduria su tam tikromis dilemomis teikiant kai kurias paslaugas ir ypač norint išvengti jų teikimo. Jūs puikiai žinote, apie ką mes čia kalbame. Jie turi ieškoti galbūt tokių gydymo įstaigų, kurios tokių paslaugų neteikia, ir panašiai.
Norint, kad medikai nebūtų verčiami ir spaudžiami to daryti, kolegės A. Kubilienės siūlymas šitą dilemą išspręstų. Vėliau jau galima detalizuoti ir tam tikrais poįstatyminiais sprendimais, teisės aktais, ministro įsakymais. Aš tikrai kviesčiau palaikyti ir sudaryti galimybes medikams veikti pagal savo sąžinės laisvę. Kviečiu balsuoti už.
PIRMININKAS. Prieš pasiūlymą kalbės A. Vyšniauskas.
A. VYŠNIAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Na, mieli kolegos, labai smagu, kad kolegos iš kairės pusės bando apsimesti didžiais demokratais ir įvesti kažkokius demokratinius kriterijus medicinos srityje. Bet, manau, mes visi sutiksime, kad medicinoje svarbiausias dalykas yra moksliškumas, tai yra mokslinė sritis, ir medikai pirmiausia turi remtis medicininiais kriterijais, moksliniais kriterijais, kai priima vienus ar kitus sprendimus. Sąžinė yra, tiesą pasakius, tokia filosofinė sąvoka, kurią labai sunku apibrėžti ir pamatuoti, kiekvieno žmogaus sąžinę, jo įsitikinimus ir kitus dalykus.
Bet aš suprantu, ką kolegos nori padaryti. Jie nori suteikti galimybę, pavyzdžiui, medikui nuspręsti dėl savo kažkokių įsitikinimų neskiepyti žmogaus. Matau akivaizdų norą įtikti tam judėjimui prieš skiepus, prieš kai kuriuos kitokius dalykus. Tačiau kartu kyla ir kitų abejonių. O jeigu ateis koks nors gydytojas ir sakys: aš esu įsitikinęs, kad sąžinė man neleidžia žmogui nupjauti kojos, kai kiti gydytojai sakys, kad tą koją reikia nupjauti? Ir kas bus kaltas, kai ta koja bus nenupjauta ir žmogui sveikata bus pabloginta? Kas pamatuos to gydytojo sąžinę ir jo sąžinės visus reikalus, na, kaip įlįsti į jo sąžinę ir išsiaiškinti, ar tai buvo tikrai tinkamas sprendimas? Man atrodo, tai yra ne mokslu pagrįstas, absurdiškas kriterijus. Medikai pirmiausia turi remtis Hipokrato priesaika, kurią jie duoda, ir moksliniais argumentais.
Kviečiu nepalaikyti, nes pasiūlymas tikrai neprotingas.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar ir apsispręsime, ar palaikome A. Kubilienės siūlymą. Kviečiu balsuoti.
Balsavo 100: už – 32, prieš – 45, susilaikė 23. Pasiūlymui nepritarta.
Gerbiami kolegos, taigi, ar 1 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Ar 2 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl viso šio projekto dėl motyvų už kalbės J. Sejonienė. Prašau.
J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Dėkui, posėdžio pirmininke. Matyt, čia ir dėl šio projekto, ir dėl kitų lydimųjų tiktai noriu pastebėti, kad tikrai ilgą laiką medikų bendruomenė laukia šitų projektų ir labai dėkoja jums už tai, kad pritariate jiems.
PIRMININKAS. Dėkoju. Prieš kalbės A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Smagu, kad kolegos dėkoja. Man yra labai įdomu klausyti argumentų, kai kolegos sako, kad sąžinės negalima pamatuoti, bet psichologinius dalykus bus įmanoma pamatuoti. Jie yra lygiai tokie patys subjektyvūs. Kai kuriais atvejais bus sudėtinga nuspręsti iš tikrųjų, teikti ar neteikti, bet kolegoms pasirodė, kad medikais galima pasitikėti. Aš taip pat medikais pasitikiu ir labai apgailestauju, kad visa dešinioji pusė, pristatanti save krikščionimis demokratais, nusprendė, kad medikus galima spausti atlikti tam tikras procedūras, pradedant nėštumo nutraukimu, tam tikrų vaistų pardavinėjimais, lyčių keitimais ir panašiais dalykais, bet bus galima atsisakyti teikti tam tikras paslaugas dėl kitų priežasčių. Aš nesu kategoriškai prieš ir aš manau, kad visgi pabalsuosiu už šitą įstatymo projektą, bet man yra gaila dėl tokios veidmainystės, kuri šiandien čia įvyko.
PIRMININKAS. S. Jovaiša kalbės už.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Ačiū pirmininkui. Ką tik kalbėjusiam gerbiamam kolegai norėčiau atsakyti: jeigu mes sversime pagal įsitikinimus, sąžinę ir dar kažkokius moralinius dalykus, ar nereikėtų tada prieš stojant į universitetus mokytis užpildyti kažkokias deklaracijas apie savo įsitikinimus? Nueitume iki absoliutaus absurdo. Mano toks priekaištas dėl to, kad atmestą pasiūlymą jisai vis tiek norėtų matyti. Balsuojame už.
PIRMININKAS. Prieš kalbės A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Aš kaip suprantu, kitas konservatorių žingsnis bus sąžinė ir išmesti iš Konstitucijos ir Europos žmogaus teisių konvenciją, greičiausiai denonsuoti ta apimtimi, kiek jinai gina sąžinės laisvę. Ironizuojant toliau, kaip jūs sakėte, sąžinė yra neapibrėžtas dalykas. Kam jinai tuomet yra reikalinga teisės aktuose? Visa tai jūs šiandien pasakėte, kalbėdami apie Lietuvos medikus.
Kitas dalykas. Aš matau didžiulę pacientų teisių problemą ir paliktą spragą. Šitos pataisos, kurias jūs dabar priimate, absoliučiai neįvertina pacientų, kurie kartais tampa agresyviais ne dėl alkoholio, ne dėl blogo charakterio, bet dėl savo psichikos sveikatos būklės. Taip, jie gali būti nevaldomi, gydytojui gali būti sudėtinga atskirti tokį įsiaudrinusį pacientą. Jisai gali neturėti jokios anamnezės ir turėti pirmą priepuolį gydymo įstaigoje. Reikia suprasti, kad tokiam pacientui taip pat bus atsisakoma suteikti gyvybiškai būtinas sveikatos priežiūros paslaugas. Aš manau, kad šitie projektai, kuriuos jūs priimate šiandien, yra tvarūs iki pirmos bylos, iki pirmo mirusio paciento, kuris mirs dėl to, kad gydytojas atsisakė suteikti pagalbą žmogui, kurio psichikos sveikata tuo metu yra tiesiog sutrikusi.
PIRMININKAS. Už kalbės L. Slušnys.
L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Ačiū. Pavyzdžiui, kas nutiktų, kai mes kalbame apie sąžinę, jeigu man tektų teikti paslaugą poniai A. Širinskienei ar kitam ne itin mielam kolegai ir aš pagal sąžinę staiga nutarčiau, kad aš tos paslaugos tiesiog teikti nenoriu, nes man taip sąžinė sako? Čia mes einame į tokius truputėlį absurdiškus dalykus, kurie tikrai nėra niekaip susiję su ta gydytojo deontologija ar kitais dalykais. Deja, privalau ir negaliu atsisakyti tokios pagalbos teikti. Aš, kaip gydytojas, teiksiu bet kuriam tą pagalbą, jeigu ištiktų kokia nors bėda. Čia nėra tokio klausimo, mano smegenyse šito vingio nerasta.
Kolega (beje, psichiatras) taip pat ką tik melavo visiems Lietuvos piliečiams sakydamas, kad negali gydytojai atsisakyti teikti pagalbos. Taip, yra galimybė atsisakyti planinės pagalbos, jeigu, sakysime, kokios nors procedūros ar dar kas nors, ko tu neišmanai, ko tu nežinai, nemoki, tai tu netgi privalai to nedaryti. Aš labai atsiprašau. Bet yra skubi pagalba, būtinoji pagalba, taip, mes ją privalome teikti, bet šiuo įstatymu mes to ir nereglamentuojame. Ačiū.
PIRMININKAS. Paskutinis kalbės už K. Masiulis. Replikos bus po balsavimo.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš kai kuriems moralistams norėčiau priminti, kad moralė iš tikrųjų yra subjektyvus dalykas. Tai yra žinoma nuo I. Kanto laikų. Kadangi dabar daug šnekame apie I. Kantą, tai galiu priminti, kad I. Kantas savo „Praktinio proto kritikoje“ rašė: „Elkis taip, kaip nori, kad su tavimi elgtųsi kiti.“ Čia priminsiu moralistei A. Širinskienei. Ji dažniausiai nesielgia pagal tą imperatyvą ir taip iškristų iš labai doros katalikės apibrėžimo. Moralė yra subjektyvus dalykas. Tu pats turi apsispręsti elgtis moraliai, taip, kaip tu supranti moralę.
PIRMININKAS. Taip, motyvai išsakyti. Kviečiu apsispręsti ir balsuoti, kas pritaria šio įstatymo priėmimui.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 115: už – 80, prieš – 1, susilaikė 34. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
Replikos po balsavimo – A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Kadangi jau mano vardą paminėjo, aš tiems savo kolegoms norėčiau atsakyti. Tikrai labai linkėčiau kolegai, kuris nesupranta, kad yra sąžinė ir kad ją reikia gerbti, nesugrįžti į mediciną. Mano galva, žmonėms, kurie nesupranta, kas yra sąžinė, tikrai nėra vietos medicinoje.
Kitas dalykas, vėlgi kolegai, kuris čia I. Kantą citavo. Aš nuoširdžiai esu nustebusi, kad jūs necitavote K. Markso ar V. Lenino, nes kaip rusų propagandistas, senas komunistas tą dalyką turėjote pacituoti.
PIRMININKAS. J. Urbanavičius. Prašom.
J. URBANAVIČIUS (TS-LKDF). Kolegos, tikrai aštrus klausimas. Tam, kad įtampą pašalintume, noriu pasidžiaugti, kad šiandien su mumis – Kauno rajono bendruomenė „Dobilija“. Smagu, kad esate čia! (Plojimai)
PIRMININKAS. Valio! Replika – A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Aš noriu pasidžiaugti šiandien įvykusia atvirumo akimirka. Vienas kolega prisipažino, kad trūksta smegenų vingių, kiti prisipažino, kad sąžinė nėra šitos pusės dimensija, jinai nėra aktuali, negalima jos apibrėžti. O aš norėčiau pacituoti jums senosios Hipokrato priesaikos, kurią duodavo kiekvienas medikas ir kurios galimybę įgyvendinti jūs šiandien paneigėte, vieną iš straipsnių. Kiekvienas medikas, pradėdamas savo profesinę veiklą, prisiekdavo sakydamas taip: „Niekam, nors ir labiausiai prašytų, neduosiu mirtinų nuodų, taip pat panašių jų sumanymų patarimu neparemsiu. Be to, nė vienai moteriai neduosiu priemonės pradėtam gemalui ar vaisiui sunaikinti.“ Tai buvo gyvybės pagarbos kultūra, kuri šiandien iš medikų yra atimama. Verčiama, kaip jūs sakote, moksliniais būdais (čia žiūriu į kolegą, kuris kalbėjo apie sąžinę) atlikti nei mokslinius, nei žmogiškus dalykus.
Ačiū kolegoms ir gerbiamam kolegai, kuris prisipažino, kad yra be vingių, eilinį kartą padėjo tokį sprendimą priimti.
PIRMININKAS. Taip. E. Zingeris – replika. Prašom.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Tai bus trumpiausia replika. Aš nieko necituosiu, nei K. Markso, nei F. Engelso, bet noriu pasakyti, kad aš balsavau už. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Pažiūrėsime, ką K. Masiulis pasakys.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš, kaip senas komunistas, kuris savo disertacijoje, apgintoje sovietmečiu, niekaip teigiamai nepacitavau K. Markso arba F. Engelso, noriu priminti poniai A. Širinskienei, kad jinai gimė ir augo tada, kada aš kartu su kitais kūriau Sąjūdį. Tačiau dabar ji apgynė disertaciją, kurioje sugebėjo įrodyti, kad kontraceptinės priemonės neleistinos, kad prezervatyvų naudojimas platina ŽIV ir sunaikina meilę. Mokslo pasaulis iš tokių disertacijų šaiposi. Tai gal jūs mažiau į moksliškumą čia apeliuokite, jeigu rašote tokius niekus ir tai vadinate mokslu?
PIRMININKAS. Labai ačiū, kolegos. Trumpinkime replikas, nes ilgai truksime. A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Kadangi įstatymo projektas labai svarbus, tai noriu pasakyti, kad man pačiam teko gal aštuonerius metus dirbti greitojoje pagalboje ir ne vieną kartą susidurti su labai agresyviu žmogumi, ligoniu, bet visais atvejais puldavau teikti tą pagalbą. Matėte žiniasklaidoje ne vieną atvejį, kada žmogus netgi žuvo, nukentėjo. Dabar išties priimame labai reikalingą įstatymą. Jeigu pacientas agresyvus ir kelia pavojų medikų gyvybei ar sveikatai, jeigu tai ne būtinoji pagalba, bus galima, kol jis bus apramintas ar nurims, neteikti pagalbos, išskyrus būtinąją pagalbą. Ir čia įstatyme nekalbama apie tai, kad pacientas bus verčiamas nutraukti nėštumą ar daryti kitus dalykus. Tai yra jau įtvirtinta įstatymuose. O siūlymas įvesti sąžinės apibrėžimą pernelyg platus. Aš prisidedu prie kolegos L. Slušnio. Jeigu man reikėtų, jeigu grįšiu iš parlamento ir atsinaujinsiu licenciją, tai po tokių chamiškų gerbiamos A. Širinskienės kalbų tikrai mano sąžinė neleis prie jūsų prisiliesti.
11.43 val.
Odontologijos praktikos ir burnos priežiūros praktikos įstatymo Nr. I-1246 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2693(2) (priėmimas)
PIRMININKAS. Gerai, užtenka, man atrodo, replikų. Tikrai dar vienas klausimas. Darbotvarkės 1-6.3 klausimas – Odontologijos praktikos ir burnos priežiūros praktikos įstatymas. Dėl 1 straipsnio buvo analogiškas A. Kubilienės siūlymas, ji jį pristatė. Aš kreipiuosi į jus: ar galime laikyti, kad balsavimas yra lygiai toks pat? Jūs taip pat prašote iš naujo balsuoti. Gerai. Kolegos, man atrodo, jeigu A. Kubilienė jau pristatė argumentus, jie yra tokie patys, bet tik dėl kito įstatymo, tai laikykime, kad yra 29 Seimo nariai, kurie pasiryžę svarstyti. Sveikatos reikalų komiteto rezultatas yra lygiai toks pat. Ar nori kas dar šnekėti dėl išvadų? Nenori. Kviečiu balsuoti dėl analogiško A. Kubilienės siūlymo, tiktai jau dėl šito 1-6.3 klausimo. Komiteto pranešėja, jūs galėtumėte jau ir grįžti į savo vietą, jeigu ką. Ne? (Balsai salėje) Galite ir čia pabūti.
Balsavo 107: už – 39, prieš – 36, susilaikė 32. Pasiūlymui nepritarta. Ar galime pritarti 1 straipsniui? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. 2 straipsnis. Ar galime pritarti? Ačiū, pritarta. Dėl viso šio įstatymo nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl jo priėmimo. Balsuojame dėl 1-6.3 klausimo – Odontologijos praktikos ir burnos priežiūros praktikos įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 113: už – 92, prieš – 1, susilaikė 20. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.45 val.
Slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo Nr. IX-413 11 ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2694(2) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-6.4 klausimas – Slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo priėmimas. Priėmimas pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio yra A. Kubilienės siūlymas, kuriam komitetas pritarė iš dalies. Kviečiu pristatyti, jeigu norite. Ne, tenkina pritarimas iš dalies. Čia jau yra suformuluota „pritarti iš dalies“. (Balsas salėje: „Argumentai tie patys.“) Prašom, A. Kubilienė. Jūs jau pristatėte tą patį? Supratau. Prašom pristatyti komiteto poziciją.
M. DANIELĖ (LF). Komitetas pritarė siūlymui iš dalies, nes šis siūlymas suvienodina formuluotes dėl slaugytojų ir kitų specialistų, šiuo atveju į Slaugytojų įstatymą įtraukiama ta pati formuluotė, kuri buvo prieš tai praleista.
PIRMININKAS. Ar tenkina pritarimas iš dalies? Klausiu A. Kubilienės. Ar reikia balsuoti dėl viso? Netenkina pritarimas iš dalies. Supratau. Laikome, kad yra 29. Aš suprantu, dabar balsuosime dėl viso A. Kubilienės pasiūlymo. Jis, jeigu Seimas pritars, visas nuguls į įstatymą. Kviečiu pristatyti motyvus. Už kalbės A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, išties labai gaila, kad Asta pateikė dėl įstatymo projekto labai gerą pasiūlymą, bet jis tiesiog buvo praleistas. Ir komitete iš dalies vienbalsiai pritarėme šitam siūlymui, jūs lyg ir neprieštaravote, todėl visiškai pritarti jūsų pasiūlymui neišeina. Aš prašyčiau balsuoti prieš ir tegul lieka komiteto redakcija pritariant jos pasiūlymui iš dalies. Tada tikrai dar kartą padėkosiu ir dėkoju jums už tą akylumą, kad pamatėte šią praleistą klaidelę.
PIRMININKAS. Dėkoju. Daugiau dėl motyvų nematau. Kviečiu tada apsispręsti. Balsuojame dėl viso A. Kubilienės siūlymo, kuriam komitetas pritarė tik iš dalies.
Balsavo 108: už – 36, prieš – 40, susilaikė 32. Nepritarta. Taigi lieka komiteto redakcija. Ar galime pritarti 1 straipsniui bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Dėl 2 straipsnio taip pat buvo A. Kubilienės siūlymas, jam komitetas pritarė iš dalies. Ar A. Kubilienė nori, kad balsuotume vėlgi dėl jos pasiūlymo, ar tinka komiteto redakcija? Balsuoti. Supratau. Analogiškai dėl motyvų nėra. O naujas?.. Supratau. Tai nėra norinčių kalbėti dėl pasiūlymo, taip reikia suprasti. Kviečiu balsuoti. Kas pritaria A. Kubilienės siūlymui, kuriam komitetas pritarė iš dalies? (Balsas salėje) Dėl kito straipsnio – 2 straipsnio. Kviečiu klausytis.
Balsavo 111: už – 40, prieš – 32, susilaikė 39. Visos apimties pasiūlymui nėra pritarta. Ar galime tada pritarti 2 straipsniui pagal komiteto redakciją? Ačiū, galime.
Dėl 3 straipsnio pastabų nėra. Galime pritarti? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Dėl viso nėra norinčių kalbėti. Kviečiu balsuoti dėl šio įstatymo priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 111: už – 93, prieš – 1, susilaikė 17. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
11.49 val.
Asmens sveikatos priežiūros praktikos įstatymo Nr. XIII-3222 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2695(2) (priėmimas)
Ir paskutinis iš paketo 1-6.5 klausimas – Asmens sveikatos priežiūros praktikos įstatymo pakeitimo įstatymo projektas. Dėl 1 straipsnio yra A. Kubilienės analogiškas pasiūlymas, jam komitetas nepritarė. A. Kubilienė jau pristatė tą siūlymą. Dėl motyvų, aš suprantu, nėra norinčių kalbėti. Laikykime, kad vis dar yra 29. Apsispręskime dėl šio siūlymo, kuriam komitetas vėlgi nepritarė.
Balsavo 112: už – 40, prieš – 37, susilaikė 35. Pasiūlymui nepritarta. Ar galime tada 1 straipsniui pritarti bendru sutarimu? Ačiū, galime. Ir 2 straipsniui? Ačiū, taip pat pritarta bendru sutarimu.
Dėl viso projekto prieš nori šnekėti A. Širinskienė. Prašau.
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Aš, žinokite, garsiai nusistebėsiu, nes dar atsimenu laikus, kai krikdemai šiame Seime paprastai remdavo žmogaus sąžinės laisvę ir kartu gydytojų sąžinės laisvę atsisakyti tų paslaugų, kurios nėra būtinos teikti tam, kad išsaugotų žmogaus gyvybę. Nėštumo nutraukimas, beje, dažniausiai ir yra ta paslauga, kuri nėra būtina moteriai jos gyvybei išsaugoti, priešingai – ji nutraukia žmogaus gyvybę. Bent jau kitose šalyse ta kova už sąžinės laisvę medikams yra krikdemiškumo bruožas. Man tikrai labai gaila žiūrint į tuos balsavimus, kuriuos dabar matome, kad pas mūsų krikdemus to bruožo, deja, neliko.
PIRMININKAS. Už kalbės J. Sejonienė.
J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Dėkui, gerbiamas posėdžio pirmininke. Žiūrėkite, kolegos, ir dabar gydytojas gali atsisakyti, jeigu nėra medicininių indikacijų nutraukti nėštumą. Baikite, gali atsisakyti atlikti tokią procedūrą. Projektas yra visai ne apie tai. Ir sąžinė? Jeigu mes įtrauksime tokį tikrai sunkiai pamatuojamą kriterijų, kaip tik yra pavojus, kad bus piktnaudžiaujama juo, pavyzdžiui, dėl rasės, dėl religinių įsitikinimų, dėl lyties ir kitų. Nesudarykime tokių prielaidų. Prašau palaikyti projektą, kurio, kaip ir minėjau, medikų bendruomenė laukia.
PIRMININKAS. Dėkoju. Motyvai išsakyti. Kviečiu balsuoti dėl priėmimo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 114: už – 88, prieš nebuvo, susilaikė 26. Įstatymas yra priimtas. (Gongas)
Replika po balsavimo – A. Kubilienė.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Aš atsiprašau, kad reikėjo balsuoti keturis kartus, bet, manau, labai svarbu, kad rinkėjai žinotų jūsų pažiūras. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkui. Liko paskutinis įstatymas rytiniame posėdyje. Ar galime šiek tiek pratęsti balsavimo langą, kol jį baigsime priimti? (Balsai salėje) Manau, kad galime, labai nedaug čia, žinokite.
11.52 val.
Švietimo įstatymo Nr. I-1489 2 ir 60 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3427(3) (priėmimas)
Darbotvarkės 1-7 klausimas – Švietimo įstatymo priėmimas. Iš trijų straipsnių. Tiek dėl 1, tiek dėl 2 straipsnių yra nedidelės Teisės departamento pastabos, kurios yra redakcinio pobūdžio. Ar galime joms pritarti? Ačiū. Ir ar galime pritarti nuo 1 iki 3 visiems šitiems Švietimo įstatymo pakeitimo straipsniams? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Dėl motyvų nori kalbėti E. Pupinis. Prašau.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami kolegos, iš tiesų smagu, kad mūsų jaunimas, Lietuvos moksleivių sąjunga teikia įstatymus, kurie įtvirtina demokratiją mokyklose. Šis įstatymas kaip tik ir kilo iš Lietuvos moksleivių sąjungos, kad vis dėlto visos struktūros, esančios mokykloje, būtų renkamos demokratiniu būdu. Taip pat įtvirtina tai, kad vis dėlto ir Moksleivių sąjungos padaliniai, ir apskritai visos struktūros visose mokyklose veiktų. Aišku, yra kai kurių išimčių dėl mokyklų, kuriose yra neformalusis ugdymas arba pradinės mokyklos, kuriose sunku būtų įgyvendinti tą rinkimų sistemą, ypač dėl gana mažo moksleivių amžiaus. Tačiau džiaugiuosi, kad vis dėlto tas demokratinis principas kyla iš pačių jaunų žmonių. Siūlau pritarti, nes buvo sudaryta darbo grupė, kurioje dalyvavo Moksleivių sąjungos narių. Taigi šis įstatymas visapusiškai apsvarstytas. Siūlau pritarti.
PIRMININKAS. Dėkui. Kviečiu balsuoti, kas pritariate šio įstatymo priėmimui.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 113: už – 110, prieš nebuvo, susilaikė 3. Įstatymas priimtas. (Gongas)
11.54 val.
Seimo narių pareiškimai
Dabar Seimo narių pareiškimai. Pirmoji kalbės J. Sejonienė. Prašau.
J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Labai dėkui, posėdžio pirmininke. Kolegos, kol dar neišsivaikščiojote, aš norėčiau tik labai greitai priminti, jog nuo 12 valandos Vitražo galerijoje galima paaukoti kraujo. Prašau būti geriems ir pasidalyti krauju.
PIRMININKAS. Labai ačiū. Į tribūną kviečiamas D. Kepenis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkoju, pirmininke. Kaip žinome, po kelių savaičių, gegužės 27 dieną, prasidės Pasaulio sveikatos organizacijos 77-oji sesija, kurioje bus priimti ypatingos svarbos nutarimai. Ta proga noriu kreiptis į Lietuvos sveikatos ministrą A. Dulkį dėl Lietuvos sveikatos sistemos suvereniteto.
Kaip žinoma, artėja kritinė data, kai viso pasaulio sveikatos sistemos rizikuoja prarasti savo suverenitetą. Globali valdžia, ypač sveikatos sektoriuje, jau nebeskamba kaip sąmokslo teorija. Tokia niekada ir nebuvo. Būtent šių metų gegužės 27 dieną įvyks Pasaulio sveikatos organizacijos 77-oji asamblėja, kurioje PSO šalys narės pasirašys pasaulinės pandemijos valdymo sutarties tekstą. Jame, be kita ko, rašoma, jog PSO generaliniam direktoriui suteikiamos beveik neribotos galios ir teisės skelbiant pasaulinę pandemiją ir nustatant jos valdymo gaires. Šalys narės privalo paklusti sutarties vykdymo subjektams ir jų nurodymams dalintis informacija, vakcinomis ir vaistais. Šalys narės privalo atsiskaityti PSO dėl savo veiksmų pandemijos valdymo kontekste. Šalių narių vidaus politikos veiksmai privalo sutapti su sutarties tikslais ir jų įgyvendinimu. Nors naujausias sutarties juodraštis jau nebemini privalomumo kaip tokio, tačiau atskiri sutarties punktai, kaip matome, sako atvirkščiai.
2024 m. vasario 24 d. aukščiausio cituojamumo žurnale „British medical journal“ pasirodžiusiame moksliniame straipsnyje aiškiai teigiama, kad „Pfizer“ vakcinos sukelia ūminį skersinį mielitą, tai yra nugaros smegenų uždegimą, ir ūminį encefalomielitą, tai yra galvos smegenų uždegimą. Ir tai tik dar vienas iš daugelio įrodymų, kad saugios ir efektyvios vakcinos kaip pandemijos valdymo pagrindas buvo klaida. Nepamirškime, kad savo moksliniais įrodymais pagrįstą, bet kitokią nei valdžios nuomonę turėję asmenys buvo stigmatizuojami, gąsdinami, su jais buvo raginama susidoroti.
Prašau man, kaip Seimo nariui, vadovaujantis jūsų veiklą reglamentuojančiais teisės aktais, atsakyti: negi mes nebepasitikime savo suverenios sveikatos sistemos galimybėmis? Ar planuojate, gerbiamas Dulky, pasirašyti šią PSO sutartį ir kas jus įgaliojo? Ir kada mes Lietuvoje svarstėme šios sutarties sąlygas?
Pastebiu efektyvią praktiką, kai likus mažiau nei 6 mėnesiams iki parlamento rinkimų, ši Vyriausybė ir jūs, kaip šios Vyriausybės narys, imatės tokių sprendimų, kurie nėra suderinami su nacionaliniu valstybės saugumu, suverenitetu ir kelia grėsmę Lietuvos žmonių savarankiškumui ir sveikatai.
Pagarbiai – D. Kepenis. Tikiuosi, gerbiamas ministre, jūsų atsakymo. Sėkmės.
PIRMININKAS. Kviečiu V. Ąžuolą.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Na, turbūt reikėtų daug kalbėti apie veidmainystę, politinę ir Lietuvos banko veidmainystę, kai netyčia prieš rinkimus prisiminė žmones, kurie turi paskolų, ypač būsto paskolų, ir kuriems labai didelė našta mokėti palūkanas, nes jos drastiškai išaugusios, labai dideli suvaržymai norint keisti finansuotoją. Lietuvos bankas atnešė džiugią žinią. Pasirodo, Lietuvos bankas gali reguliuoti, pakeisti sąlygas, kad gerintų skolininkų situaciją. Finansų ministrė taip pat prisiminė, kad gali daryti tą reguliavimą, kuris gerina skolininkų situaciją.
Dabar žiūrėkite, kaip tie veidmainiai dviese – labai didelis veidmainis Lietuvos bankas ir finansų ministrė, kuri dirba dėl rinkimų. Pasirodo, ir Lietuvos bankas dėl rinkimų gali dirbti, prieš rinkimus atneša šį sprendimą. Negana to, kad atneštų dabar iš karto, pavasario sesijoje, ir kuo greičiau žmonėms tą finansinę situaciją pagerintų, jie dar palauks rudens, kad bankai dar galėtų kuo daugiau žmonių apiplėšti, ir rudenį tada tą pasiūlymą teiks.
Tada techninis klausimas: kur jie buvo trejus metus, dvejus metus, metus, nes visus tuos pakeitimus buvo galima padaryti prieš tai, kai drastiškai pradėjo augti palūkanos, kad žmonės galėtų išeiti ir pasirinkti kitą finansuotoją? Visą tą laiką jie nieko nedarė, leido bankams plėšti žmones, negana to, priėmė įstatymus: grynųjų draudimą, grynųjų apribojimą, kad kuo daugiau bankai galėtų uždirbti; ir staiga prieš rinkimus atsiminė, kad gali kažką daryti. Mielieji žmonės, eidami į rinkimus prisiminkite tuos veidmainius ir tas valstybines institucijas, kurios dirba tik prieš rinkimus, o po rinkimų užmiršta, kad gali tai reguliuoti. Su tuo ir sveikinu visus!
PIRMININKAS. Dėkoju. Išsakyti pareiškimai. Dabar kviečiu pradėti Vyriausybės valandą. Kviečiu ministrus į Vyriausybės vietą Seimo salėje ir mes galėsime sužinoti aktualiausius atsakymus į aktualiausius klausimus.
12.00 val.
Vyriausybės valanda
Pirmasis klausia V. Ąžuolas. Prašom.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Labai gaila, kad nėra premjerės, nežinau, gal žemės ūkio ministras… gaila, aplinkos ministro nėra. Vakar žemdirbius pasiekė liūdna žinia – vienas iš žemdirbių reikalavimų buvo išbraukti tris žodžius: draudžiama dirbti žemę tam tikrose teritorijose, zonose. Žemdirbių vakarykščiai pranešimai feisbuke – pasirodo, Vyriausybė pritarė tai formuluotei ir draus dirbti žemę. Tai ką dabar žemdirbiams daryti reikėtų? Latvijoje tokio draudimo nėra, Lenkijoje tokio draudimo nėra. Ūkininkai tą žemę jau dirba. Dirba apie 80 % ūkininkų ir jie dirbs toliau tą žemę. Klausimas: ar čia Vyriausybės klaida, ar tai bus pakeista, ar premjerė žino apie tai ir ką ūkininkams daryti? Visi lauks sankcijų ar vis dėlto tas reikalavimas, ko prašė žemdirbiai, bus įvykdytas? Ačiū. Kas galite atsakyti?
PIRMININKAS. Taip, mikrofoną ministrui.
K. NAVICKAS (TS-LKDF). Jau veikia. Ačiū. Ačiū už klausimą. Reikia patikslinti: šitas reikalavimas dirbti nedirbti atsirado iš žemdirbių protesto tik paskutiniu metu ir jis tiktai kelių ūkininkų, konkrečiai net galima įvardinti, interesas, bet ne apie tai kalbama. Apie draudimus dar tikrai per anksti kalbėti, nes įstatymas net Seimui nepristatytas. (Balsai salėje) Ne, Vyriausybė nepriima įstatymų, kaip žinote iš Lietuvos Respublikos Konstitucijos. Aplinkos ministras pristatys įstatymą, komitetuose bus galima pakalbėti. Ten iš esmės yra kalbama, ko ūkininkai reikalauja, kalbama apie tam tikras upes, kurių pakrančių apsaugos juostos išplečiamos iki 40 metrų. Iš tikrųjų, kiek girdėjau, bent jau per tas diskusijas, kiek aplinkos ministras susitikimuose su ūkininkais kalbėjo, tai jie buvo linkę ieškoti kompromiso. Matyt, ten kažkokių išimčių yra, bet čia jau diskusijų Seime klausimas.
PIRMININKAS. Klausia K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, posėdžio pirmininke. Premjerės nėra, tai žemės ūkio ministro paklausiu. Pristatydamas klausimą neatsakėte man dėl ūkininkų atostogų. Galbūt galite patikslinti: visuomenininkai, savanoriai padės ūkininkams pamelžti karves, galbūt pašerti kitus gyvulius, gal patręšti laukus ar nupurkšti. Kaip jūs įsivaizduojate, kaip tai veiks, kokia projekto vertė, kiek numatyta pinigų, lėšų ir kas įgyvendins tą projektą, kas administruos? Truputį aiškumo, nes viešojoje erdvėje, taip, jūs pasakėte iš dalies, bet be kitos pusės. Kažkaip norisi aiškumo. Ačiū.
K. NAVICKAS (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Gal be sarkazmo, atostogos… Net ir ūkininkai turi teisę pailsėti. Ir, man atrodo, žmogiška ir suprantama, ir socialiai atsakinga, kad tos atostogos turėtų būti. Dar patikslinsiu, šito klausimo jūs nekėlėte, jūs kėlėte dėl logistikos centrų aną kartą. Prisimenu, ko jūs klausėte. Apie atostogas pirmą kartą klausiate. Čia dėl tikslumo.
Kaip turėtų veikti sistema? Aišku, bus konkursas ir mes sieksime, kad kažkurios organizacijos arba kelios organizacijos tą projektą galėtų administruoti. Iš esmės jų prievolė bus žmones motyvuoti, apdrausti, apmokyti. Apdrausti ir civilinės atsakomybės draudimu, nes darbas su gyvuliais, tai reikia ne tik daug žinių, bet maža kas gali nutikti. O kaip jisai veiks? Kol kas mes kalbame tik apie koncepciją, dar net neturime Europos Komisijos įvertinimo, kaip Europos Komisija į tai reaguoja. Bet iš esmės bus sušaukta grupė žmonių, kuriuos tas administratorius apmokys. Ir kas galės pretenduoti, tai pretenduoti galės tik tie, kurie valdo ūkį, kurie neturi samdomų darbuotojų. Aš nežinau jūsų ūkio struktūros. (Balsas salėje) Ir jeigu jūs neauginate bičių, tai, matyt, galėsite. Nežinau, ką jūs iš galvijų auginate.
Prioriteto tvarka pirmiausia yra pieno ūkiams ir tada kas augina galvijus ūkyje, kokios trukmės, tokios yra numatytos ir eilinės atostogos – mėnesį kartą per metus. Ir tada visos kitos, kurios gali atsitikti dėl ligos, tarnybos, net yra numatytas variantas – 9 mėnesių pavadavimas, jeigu ūkio savininkas miršta ir nėra nuspręsta, koks to ūkio likimas. Tai šita koncepcija yra pateikta. Bet apibendrinant ir baigiant, mes kol kas kalbame tik apie koncepciją. Dėl pinigų patikslinsiu jums raštu, tiesiog dabar nespėjau atsiversti, nes nesitikėjau šito klausimo.
PIRMININKAS. Klausia A. Sysas. Ruošiasi A. Vinkus.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Pasigendu kai kurių ministrų.
Prieš porą savaičių Ignalinos atominės elektrinės profsąjunga kreipėsi į Vyriausybę, į Ministrę Pirmininkę, į Seimo Pirmininkę, į energetikos ministrą, net į Prezidentą dėl situacijos, kuri dabar yra susiklosčiusi. Galbūt iš dalies socialinį dialogą kuruoja gerbiama ministrė. Įsiklausykite. Norėčiau žinoti, kad yra susitarimas mažinti darbuotojų skaičių, bet kartu didinamos įrangos išmontavimo darbų apimtys 20 %, kitais metais 50 %.
Buvo sutarta ir pernai darbo užmokestis didėjo tik atskiroms grupėms, tai yra vadovams, kai kuriems po 100 %, o šiais metais turėjo kitiems darbuotojams, bet tas didėjimas labai mažas, nesilaikoma susitarimo. Iš vienos pusės, kaip sakiau, mažinamas darbuotojų skaičius, o darbų apimtys didėja. Žinome, kad atominė elektrinė – tai ne kepykla, kurią lengva uždaryti, mes turime sutartį ir su Europos Sąjunga. Aš labai norėčiau atkreipti dėmesį, kad darbuotojai gautų aiškesnius atsakymus į jų laišką. Labai ačiū.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Labai ačiū, gerbiamas Algi. Aš pabandysiu atsakyti. Kadangi pati nesu susipažinusi su kreipimusi, tai paprašysiu, kad su manimi pasidalintų Vyriausybės kanceliarija. Šitą klausimą tikrai pabandysiu pasekti, kad darbuotojai gautų atsakymą.
PIRMININKAS. Dėkui. Dabar – A. Vinkus, po to – A. Skardžius.
A. VINKUS (LVŽSF). Aš paskutiniu metu gaunu nusiskundimų, ir nemažai nusiskundimų. Kreipiasi tiek iš visos Lietuvos, tiek iš Kretingos savivaldybės tarybos. Va, ponia D. Bieliauskienė vakar net laikraštyje rašė, kad pastaruoju metu daugėja vaikų ir paauglių emocinių psichologinių problemų ir dėl vykstančių pokyčių mokyklose, ir dėl įvairių kitų itin spartaus gyvenimo tempo diktuojamų priežasčių. Medikai konstatuoja, kad visoje Lietuvoje ypač trūksta vaikų psichiatrų, psichoterapeutų, psichologų. Kadangi pagalbos vaikams ir paaugliams prireikia vis dažniau, pedagoginėje psichologinėje tarnyboje dirbantys specialistai susiduria su didžiuliais krūviais.
Mano kolegos pasiteiravo Sveikatos ministerijoje, gerbiamas sveikatos ministre, specialistų ir gavo atsakymą, kad šiuo metu tokių centrų Lietuvoje yra tik 12. Suprantama, šių paslaugų poreikiai yra kur kas didesni. Todėl noriu paklausti jūsų, ministre, kokios politikos laikotės šiuo klausimu? Ar matote šią problemą kaip prioritetinę ir ar planuojate kokius konkrečius žingsnius jai sušvelninti?
A. DULKYS. Labai ačiū jums už klausimą. Taip, iš tiesų psichikos dienos centrų, stacionarų Lietuvoje tikrai trūksta. Mes būtent iš Europos Sąjungos paramos paketo esame numatę, jeigu neklystu, apie 14–15 mln. eurų būtent psichiatrijos dienos stacionaro paslaugų prieinamumui gerinti. Vaikų ir paauglių specializuotų ambulatorinių psichosveikatos priežiūros paslaugų plėtrai regionuose – apie 2 mln. eurų, jeigu gerai pamenu. Manome, kad paslaugų apimtis galėtų būti išauginta daugiau nei 50 %. Galėtų prisijungti per artimiausius metus apie 22 naujos savivaldybės ir tų tokių skyrių galėtų būti jau kokie 42. Tai maždaug tokie yra mūsų preliminarūs planai ir tas procesas vyksta. Projektai… Čia ne tik yra suplanuota – jau yra ir paskelbti tam tikri kvietimai, ir yra įgyvendinami projektai. Na, kai kur tie kvietimai planuojami… dar 2025 metais teikti paraiškas. Tai kol kas tiek. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia A. Skardžius. Prašom.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas aplinkos ministre, jūs turbūt sutiksite, kad miškai absorbuoja CO2, todėl yra labai svarbūs, sprendžiant pasaulinės klimato kaitos problemas. Tačiau jūs ketinate mišką paversti medienos sandėliu – Valstybinę miškų urėdiją transformuoti į akcinę bendrovę. Turbūt atvirai jau kalbame, kad dalis akcijų bus privatizuota, atiteks privatiems asmenims, kurių tikslas bus didinti grąžą iš miškų. Jūs puikiai žinote, kad Skandinavijos valstybės (tokios kaip Suomija) net į Konstituciją yra įrašę, kad miškai yra valstybės turtas ir neprivatizuojami. Kodėl jūs einate „Ignitis“ pramintu keliu? Ar tie patys konsultantai jus konsultuoja, kad ateinant rinkimams jūs tiesiog norite paversti…
PIRMININKAS. Laikas.
A. SKARDŽIUS (MSNG). …medienos sandėliu mūsų miškus? Ačiū.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas Artūrai, yra Seime trys politikai turbūt, su kuriais susitinki, šnekiesi, protingai šneka. Kai paima mikrofoną į rankas, pradeda tokias nesąmones kalbėti! Ir šiuo atveju jūs esate vienas iš tų trijų politikų šioje salėje.
Iš kur jūs to prisiskaitėte? Kas yra jūsų šaltiniai? Pasižiūrėkite Vyriausybei teiktus, su visuomene derintus projektus. Miškas, kaip išskirtinė konstitucinė nuosavybė, nėra urėdijos turtas šiuo metu ir nebus urėdijos turtas dėl to, kad jis yra valdomas patikėjimo teise. Tai yra 5–8 mlrd. eurų turtas, kuris yra visada ir liks valstybės turtas. Urėdija jį tiktai eksploatuoja pagal Vyriausybės nustatytas valstybinio miško kirtimo normas.
Tai būkite mielas, nežinau, kas jūsų šaltiniai, bet nešnekėkite nesąmonių, nes jūs gąsdinate Lietuvos gyventojus dėl klimato kaitos tikslų, dėl kažkokių pavojų. Ir būkite žmogumi, kaip jūs esate Seimo salėje vaikščiodamas ir kalbėdamas su manimi. Kai pasiimate mikrofoną, šnekate totalias nesąmones ir visi čia, salėje, supranta, kad jūs taip elgiatės. Tai prašau korektiškumo.
PIRMININKAS. Klausia J. Razma. (Balsas salėje: „Neįsijungia…“) Ar turite kortelę, Jurgi, įdėjęs į mikrofoną? Ar… Nėra? Prašau.
J. RAZMA (TS-LKDF). Klausimas sveikatos apsaugos ministrui. Turbūt sutiksite, kad ilgas laukimo laikas patekti pas specialistus yra viena didžiausių šiandieninių sveikatos apsaugos sistemos problemų. Norėčiau paklausti, ką darote ir ką artimiausiu metu darysite, kad tas laukimo laikas trumpėtų? Ar neplanuojate kaip ankstesniais metais numatyti papildomų pinigų toms gydymo įstaigoms, kurios sutiktų teikti virškvotines specialistų paslaugas? Tik tokiu atveju raginčiau vis dėlto normaliau sumokėti už tas paslaugas. Ne taip, kaip buvo praėjusį kartą, kai sumokėjo tik trečdalį įkainių ir tiek įstaigos, tiek gydytojai liko nusivylę po tokio sprendimo dar ir dėl to, kad tai buvo padaryta su geroku vėlavimu.
A. DULKYS. Ačiū jums už klausimą. Praėjusiais metais Lietuvos medikų bendruomenė, tikrai galime jai padėkoti už tai, suteikė mūsų šalies gyventojams rekordinį skaičių konsultacijų per visą sveikatos sistemos istoriją. Aš manau, kad pagrindinis dalykas, mūsų pagrindinė problema yra ne eilės, o būtent informacinis raštingumas, registracijos sistemų plėtra, naudojimasis jomis. Kai yra problema, visą laiką rekomenduoju iš pradžių patekti pas konkretų specialistą. Tikrai kviečiu pasitikrinti IPR IS, pacientų registracijos informacinėje sistemoje, ar tikrai taip yra, ar tikrai artimu metu nėra kitų specialistų kitose gydymo įstaigose. Dažnai pasitaiko, kad randamas tas variantas.
Dabar kita jūsų dalis. Taip, mes stengiamės papildomai finansuoti būtent tas paslaugas, kur yra didžiausios eilės. Tai darėme praėjusį kartą, tai darysime pagal PSDF’o galimybes ir šiais metais. Noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad pirmą kartą sveikatos sistemos istorijoje jau dvejus metus iš eilės mes padengiame visas viršsutartines ambulatorines ir dienos paslaugas. Tai ir yra šios Vyriausybės prioritetas. Niekada nedengsime viršsutartinių stacionarinių paslaugų, kurias pernai dengėme 30 %, nes tai nėra šios Vyriausybės prioritetas. Tai yra būtent tie pokyčiai, kurių mes ir siekėme, kad būtų daugiau teikiama ambulatorinių ir dienos paslaugų, o ne stacionarinių.
Taigi, ačiū jums už klausimą. Tikrai dėsime visas pastangas. Valstybinė ligonių kasa, kai jau žiūri tas galimybes, anksčiau darydavo viršsutartines tik po metų, vėliau pradėjo matuoti ir duoti išteklius kas pusmetį, dabar jau Valstybinė ligonių kasa matuoja ir kas ketvirtį. Bet supraskime, kad PSDF’as yra gyvas organizmas, taip nėra, kad nepasiskaičiavęs, neplanuodamas gali tiesiog imti ir kažką išmokėti. Tačiau tikrai viršsutartinės sumos jau dveji metai iš eilės buvo apmokamos tik pagal mūsų prioritetus. Tai dėsime ir kitas pastangas. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia A. Dumbrava.
A. DUMBRAVA (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Norėčiau paklausti vidaus reikalų ministrės. Gerbiama ministre, klausimas dėl Migracijos departamento. Darbuotojai dirba tikrai labai stipriai, labai atsakingai, kiek teko susidurti, tačiau iš kai kurių žmonių kreipimųsi į vienmandatininkus, aš taip jaučiu, jiems, matyt, trūksta pajėgumų. Kai kurie žmonės nesulaukia atsakymo ir pusę metų. Tarkime, buvo suteiktas leidimas laikinai gyventi Lietuvoje, baigėsi. Paskutinis atvejis buvo, kai vaikui pratęsė, o mamai nepratęsė. Mama nežino, ką daryti, blaškosi, ateina pas mane, aš vėl bandau į tą miesto skyrių, bet tie skyriai mažai ką sprendžia. Aš tiesiog norėčiau, be to, kad jie tikrai atsakingai dirba, ar negalvojate kaip nors papildyti tos jų komandos? Gal jiems būtų lengviau dirbti? Aš nežinau tos virtuvės, bet jaučiu, kad ne visada tie darbai atliekami operatyviai. O žmonės tikrai laukia. Labai ačiū.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Labai ačiū už klausimą. Migracijos departamentas per paskutiniuosius metus susiduria su tikrai dideliais iššūkiais, neteisėtos migracijos iššūkiais, vėliau klausimais, susijusiais su pagalba iš Ukrainos atvykusiems žmonėms, bėgantiems nuo karo. Krūviai tikrai yra padidėję. Matydami tai, mes nuosekliai didiname Migracijos departamento finansavimą. Jei pažiūrėtume į visus tuos mūsų vadovavimo Vidaus reikalų ministerijai metus, Migracijos departamento biudžetas bendrai didėjo apie 60 %. Šių metų biudžete buvo atskirai įrašytas papildomas apie 2 mln. finansavimas tam, kad pastiprintume Migracijos departamentą per atlygį, per priimamus naujus žmones. Suprantame, kad tai yra labai svarbu.
Dėl tų atsirandančių iššūkių, dėl tam tikrų problemų. Tikrai yra keliami uždaviniai Migracijos departamento vadovei taip sureguliuoti ir užtikrinti procesus, kad jie būtų sklandžiai organizuojami, kad ir aptarnavimas būtų užtikrinamas, ir viskas laiku būtų pateikiama. Bet, matyt, būna visokių situacijų. Jeigu turite konkrečių atvejų, tikrai kreipkitės, sieksime išspręsti visus tuos klausimus.
PIRMININKAS. Klausia A. Butkevičius.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Aš norėčiau paklausti finansų ministrės, taip pat ekonomikos ir inovacijų ministrės. Kaip tik šiandien atšventėme tą įstojimo į Europos Sąjungą 20-metį, tikrai niekas neginčija, kokie yra didžiuliai darbai padaryti ir pasiekimai matomi, bet pastaruoju metu mane jaudina Europos Sąjungoje susidariusi ekonominė situacija. Ar jūsų nejaudina tokie pavadinimai, kad „Europos Sąjunga prarado bendrąją rinką“, kad „Europos Sąjunga yra autsaiderė, palyginti su kitais regionais“, kad „Europos Sąjungą yra apėmusi konkurencinė krizė“? Visi šitie pavadinimai yra ne mano išgalvoti, bet pastaruoju metu iš tarptautinių konferencijų.
Taip pat, jeigu pažiūrėsime ir į praeitų metų tiesiogines užsienio investicijas, Europos Sąjunga lenkia tik Afrikos kontinentą. Nuo visų kitų jau iš esmės kontinentų ir regionų atsiliekame tik 70 mlrd.
PIRMININKAS. Laikas!
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dalis, aišku, bando prisidengti vykstančiu karu Ukrainoje, bet jeigu pažiūrėsime iki karo ir kalbėsime apie tiesiogines užsienio investicijas Europos Sąjungoje, tai 2019–2021 metais jos sumažėjo 68 %, o JAV padidėjo 63 %.
PIRMININKAS. Laikas!
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Darbo našumas krito 20 %, palyginti su JAV, produktyvumas irgi yra silpnas. Ar Ministrų Tarybos posėdžiuose apskritai svarstote tą susidariusią situaciją? Ačiū.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Išties konkurencingumas yra vienas iš esminių būsimos Europos Komisijos darbotvarkės klausimų. Buvo identifikuota situacija, kad matomas poreikis stiprinti Europos konkurencingumą ir didinti investicijas turbūt į konkurencingumą, bet kartu ir politiką reikia adekvačiai pritaikyti prie naujų iššūkių. Šiuo metu yra rengiama Europos konkurencingumo ataskaita, yra paskirtas specialus žmogus jai rengti. Pirminis projektas yra parengtas, pristatytas Europos Komisijoje.
Turbūt yra į keletą aspektų atkreipiamas dėmesys: ir į naujus iššūkius, ir naujas galimybes, kurias turime dėl naujų technologinių galimybių, kurios ateina. Taip pat toje ataskaitoje atkreipiamas dėmesys ir į bendrosios rinkos stiprinimo poreikį, nes fragmentacija vis dar išlieka didelė ir kartais reguliavimo apribojimai neleidžia mums tos bendrosios rinkos galimybių išnaudoti visa apimtimi, kalbant ir apie produktų, paslaugų keliavimą, duomenų keliavimą, taip pat ir apie bendrą kapitalo rinką, kurios vystymas vis dar gana probleminis. Sakyčiau, kad diskusijos tikrai vyksta, tačiau, kaip ir daug kas Europos Sąjungoje, tokie pokyčiai nėra lengvi, nes reikalingas visiškas visų šalių sutarimas. Dažnai šalys saugo savo nacionalinius interesus, savo nacionalinius gamintojus, todėl tokiu atveju tie susitarimai nėra nei lengvi, nei greiti, tačiau diskusijos tikrai vyksta. Dar Aušrinė, matau, norėtų papildyti.
A. ARMONAITĖ (LF). Aš galiu papildyti. Apskritai su jumis sutinku – mes, europiečiai, esame labai geri reguliuotojai, galime prigalvoti labai daug direktyvų, reguliavimų. Slenka ir ant ūkio subjektų našta. Beje, mes, lietuviai, esame vieni pirmųjų Europoje ir matuojame ne tik administracinę naštą, bet ir prisitaikymo naštą verslui. O kai kalbame apie akceleravimą, kai čia jau amerikiečiai ir Pietryčių Azijos šalys yra čempionai, ten trūksta. Tai, kad Lietuvoje mums, nepaisant geopolitikos, nepaisant infliacijos ir visko, pavyko ir tiesiogines užsienio investicijas išlaikyti rekordinio lygio (tiesą sakant, 230 mln. eurų kapitalo investicijų atėjo iš užsienio praėjusiais metais, o mūsų vietinis verslas augino dar trigubai), tai nepaisant to, kad mes Lietuvoje augame, bendrai Bendrija turi pasidaryti išvadas. Jeigu mes toliau tarp savo prioritetų nematysime inovacijų, mokslo ir technologijų (turiu omenyje ir Europos biudžeto prioritetus), jeigu mes toliau kilosime popierius iš vienos krūvos į kitą ir reguliuosime – taip, pildysis tai, ką jūs pasakėte.
Galiu užtikrinti, kad Lietuva yra aktyvi, iš mūsų Ekonomikos ir inovacijų ministerijos komandos mes davėme savo grįžtamąjį ryšį ir dėl reportų, kurie buvo rengiami apie bendrąją rinką. Pavyzdžiui, buvęs Italijos premjeras E. Leta, kuris yra už tai atsakingas, lankėsi Lietuvoje ir ministerijoje, ir kitose institucijose, tai mūsų daroma. Taip pat bus labai svarbūs ir Europos Parlamento rinkimai, ir nauja Komisija, kad ne tik kalbomis, bet ir realiais veiksmais tą Europos konkurencingumą mes augintume.
PIRMININKAS. Klausia O. Leiputė.
O. LEIPUTĖ (LSDPF). Dėkoju. Mano klausimas bus sveikatos apsaugos ministrui. Lietuvos gyventojai pagal išgales bando rūpintis savo sveikata, tačiau jeigu kalbėtume apie dantų būklę, burnos būklę, tai išsiskiriame iš Europos Sąjungos šalių, galima vertinti kaip labai prastą. Tyrimo duomenimis, 50 % suaugusių žmonių neturi vieno danties, o 30 % – šešių ir daugiau. Jeigu žmonės turi didesnes pajamas, tai dar bando kažkaip susitvarkyti, bet tiems, kurių pajamos yra mažesnės, faktiškai tai yra neįmanoma. Jeigu kalbėtume apie vaikus, nepaisant to, kad tai yra kompensuojama, eilės irgi pusę metų ir daugiau. Ką jūs, kaip sveikatos apsaugos ministras, ką ministerija ketina daryti, kad Lietuvos gyventojams dantų priežiūra ir gydymas nebūtų prabangos dalykas? Ačiū.
A. DULKYS. Ačiū jums už klausimą. Palietėte mūsų sveikatos sistemos vietą, bet kaip Sveikatos reikalų komiteto narė puikiai žinote, kad tai yra ta vieta, kuri jau yra mūsų, deja, apleista daug anksčiau. Viešųjų finansų šitai sričiai tikrai yra skiriama nedaug ir mes išsiskiriame ne tik savo požiūriu apskritai į higieną, bet ir į visas prevencines programas, kas po to suponuoja, sakykime, prastą sveikatą. Stengiamės pagal PSDF’o galimybes didinti dėmesį bent jau prevenciniams dalykams, nes būtent prevencija ankstyvame amžiuje yra pats pagrindinis dalykas. Vėliau jau, jeigu žmogus pats neprisižiūrėjo, deja, tenka, sakykime, brangiau ir mokėti.
Bet kai pasakome A, reikia pasakyti ir B. Mes iš kitų Europos Sąjungos šalių išsiskiriame ne tik šitais rezultatais, rodikliais, kuriuos jūs paminėjote, – mes išsiskiriame ir tuo, kad mokame dvigubai mažesnes sveikatos draudimo įmokas. Lūkestį turime, sakykime, Vakarų šalių, Skandinavijos šalių, o pyragą tą sveikatos draudimo įmokų, deja, renkame dvigubai mažesniu žingsniu. Matyt, ateityje reikėtų suefektyvinus sistemą, atlikus mūsų tuos pokyčius, kuriuos dabar darome… Aš kviesčiau ateityje svarstyti didesnį prisidėjimą prie sveikatos draudimo įmokų, kad tos programos galėtų būtų platesnės ir didesnės. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia R. Šarknickas. Prašom.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Dėkoju. Mano klausimas būtų ministrei M. Navickienei. Vaikai yra mūsų ateitis. Dažnai šitą frazę vartojame norėdami priimti naudingus įstatymus, kurie liečia mūsų ateitį. Alytaus miesto vaikų dienos centrų yra devyni, tačiau centrai pildosi dėl padidintų savivaldybės mokesčių už būrelius, darželius, sportą ir panašiai. Pradėjo daugėti vaikų tuose centruose, nes nebeišgali susimokėti. Taip yra, kad, deja, Alytaus mieste yra vieni mažiausių vaikų krepšelių. Ką čia būtų galima padaryti, gal turite minčių? Ačiū.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Labai svarbus klausimas ir visada turbūt turime ieškoti abipusio tokio bendradarbiavimo principo, nes vaikų dienos centrai yra finansuojami iš dviejų šaltinių: vienas yra iš ministerijos – tai kietajai daliai fiksuota suma, kita dalis yra savivaldybės skiriama vadinamoji priemoka už vaiką. Jinai gali būti arba minimali, kokia yra poįstatyminiame teisės akte numatyta, arba didesnė. Yra savivaldybių, kurios moka papildomai vaikų dienos centrui ir iki 300 eurų, bet yra ir tų, kurios moka tą vadinamąjį minimumą, apie 30 eurų. Visada turbūt reikia kalbėti ir su pačia savivaldybe, su savivalda, kad tas prisidėjimas prie vaikų dienos centrų būtų prioritetas. Čia tiktai kalbantis galima tą daryti. Bet jeigu problema jau tampa tai, kad reikia daugiau vaikų dienos centrų, nes jie paprasčiausiai nebetelpa fiziškai ir yra eilės, tada reikia, aišku, galvoti apie didesnį vaikų dienos centrų skaičių. Gali nevyriausybinės organizacijos kreiptis dėl akreditacijos, ją gauti, taip pat gauti tuo metu ir iš ministerijos tą kietąją dalį savo kaštams padengti, susirinkti vaikų ir gauti papildomą tą finansavimą iš savivaldybės. Kviesčiau bendruomenę susitikti su savivaldos atstovais, aptarti susiklosčiusią situaciją ir atkreipti dėmesį, kad vaikų dienos centrų išgyvenimui tikrai yra svarbus tas prisidėjimas.
PIRMININKAS. Klausia L. Savickas. Prašom.
L. SAVICKAS (DFVL). Labai ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, norėčiau užduoti klausimą aplinkos ministrui S. Gentvilui. Viešai esate pasakęs, kad, Aplinkos ministerijos vertinimu, galimos išlaidos, perkant CO2 kvotas Europos Sąjungos pastangų pasidalijimo reglamento formatu, jau 2027 metais bus daugiau negu 430 mln. eurų. Tai iš esmės yra labai panaši suma, kurios šiuo metu yra ieškoma siekiant sutelkti reikiamus poreikius šalia jūsų sėdinčio gynybos ministro poreikiams. Ir jūsų kitas kolega – ministras D. Kreivys sako, jog naftos degalų vartojimą iki 2030 metų sumažinti 41 % neįmanoma, bet kartu sako, kad jokių kvotos mokesčių Lietuvai pirkti nereikės.
Mano klausimas būtų, kaip čia taip yra, kad lyg ir į tą pačią situaciją žiūrime, į situaciją, kuri tikrai yra opi būsimai Vyriausybei, tačiau nuomonės taip reikšmingai skiriasi? Ačiū.
S. GENTVILAS (LSF). Dėkui. Visų pirma tai yra moralinis klausimas, ar mes vykdome tarptautinius įsipareigojimus. Antras yra finansinis klausimas. Aš pagal popietinę darbotvarkę pateiksiu Klimato kaitos valdymo įstatymą, skaidrėse būsiu įrašęs 400 mln. eurų Lietuvos potencialią baudą 2027 metais, jeigu aplinkos taršos leidimai kainuotų 55 eurus. Maždaug tiek mes būsime pragyvenę savo įsipareigojimą.
Šiandien Valstybės kontrolė paviešino didelę didelę ataskaitą, pavadintą „Energetinės nepriklausomybės įgyvendinimas transporto sektoriuje“. Ten punktas po punkto patvirtina, kad visi tikslai, įskaitant elektromobilių stotelių įrengimą, atsinaujinančių degalų proporciją, automobilių kiekį, keleivių skaičius geležinkelio transporte, – visi yra nepasiekti. Tai dabar yra pilietinė iniciatyva minus 41 % mažiau CO2, bene pirma pilietinė iniciatyva, prie kurios prisijungė 230 Lietuvos įmonių, kurios sako, valstybe, darykite daugiau dėl klimato kaitos, nes vietinis verslas iš to galės sukurti, ypač regionuose, darbo vietų. Tai čia yra vėjas į politikų bures.
Bet čia klausimas turėtų būti užduodamas susisiekimo ministrui. Visgi yra virš 200 Lietuvos transporto įmonių, kurios sako, kad darykime daugiau. Yra 400 mln. kabanti bauda, yra Valstybės kontrolės išvados. Kur yra veiksmai? Veiksmų, įskaitant e. tollingą, automobilių taršos mokestį ir kitus, mes, deja, be Susisiekimo ministerijos pagalbos neįveiksime. Transporto sistema turi atsakyti už savo emisijas.
Atsakant tiesiai šviesiai, tas, kas važiuoja, iš tikrųjų turėtų mokėti už savo neigiamą poveikį aplinkai, o ne visa Lietuvos visuomenė, visi pensininkai iš bendro biudžeto 2027 metais mokėtume kelių šimtų milijonų eurų baudą, kurią Finansų ministerija turės įtraukti į trimetį biudžetą artimiausio biudžeto metu, jeigu nieko nebus keičiama.
PIRMININKAS. Klausia K. Vilkauskas.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Klausimas gerbiamam aplinkos ministrui. Gerbiamas ministre, yra ruošiamas Lietuvos Respublikos daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo projektas. Lietuvos sodininkų draugija ir daugiabučių namų bendrijų atstovai yra sunerimę dėl to, kad šiame įstatyme, pavyzdžiui, dėl daugiabučių namų bendrijų, yra skiriamos didesnės pareigos. Jie ir šiaip turi daug atsakomybių. Sodininkų bendrijos irgi nerimauja dėl to, kad dar nesutvarkius prieš tai esamų darbų jau keičiama struktūra ir kitokia žemės paskirtis. Ar jūs išgirsite tuos sodininkų bendrijos ir daugiabučių namų atstovus? Ačiū.
S. GENTVILAS (LSF). Ačiū už klausimą. Projektas jau pateiktas Vyriausybei, pakeitimas greičiausiai ateis į Seimą. Sodininkų bendrijos, daugiabučių namų bendrijos buvo išklausytos per viešus aptarimus. Aš noriu akcentuoti: čia sukuriama galimybė, tai yra viešoji įstaiga kaip bendrijos forma. Tai reiškia, kad viešosios įstaigos dalininkais 100 % galės būti skirtingų žemės paskirčių savininkai, skirtingų pastatų savininkai. Tame pačiame daugiabutyje gali būti ne tik gyvenamosios patalpos, bet ir visuomeninės, administracinės, komercinės patalpos. Jų savininkai šiandien negali tapti bendrijos nariais. Tik po naujo įstatymo. O pastatas tas pats, ūkis yra tas pats. Jeigu pastate yra komercinės patalpos ir gyvenamosios patalpos, šiandien nėra susitarimo mechanizmo, ir tai yra didelė problema. Todėl ir yra apleista daugiabučių ar šiaip aukštų pastatų priežiūra.
Žvelkite į tai optimistiškai. Pasižiūrėkite Gedimino prospekte, Kęstuti, pereikite, kiek yra žalių balkonų apkabinta tinklais brangiausioje Lietuvos gatvėje. Kodėl jie netvarkomi? Todėl, kad gyventojai negali susitarti. Matykime pažangą, nes akivaizdžiai vien Gedimino prospekto balkonai tai įrodo, kad būtini daugiabučių namų administravimo pokyčiai.
O sodų bendrijos, atleiskite, bet sodų bendrijos… Savivaldybės nusišalina nuo šios problematikos. Sodų bendrijos jau yra tapusios gyvenamaisiais kvartalais. Sodininkų pirmininkai negali valdyti nuosavybės teise bendrojo naudojimo objektų, tokių kaip gatvės ar kiti, ir įstatymas suteiks tą galimybę.
Čia yra didelė didelė pagalba namų savininkams ir sodininkų bendrijoms, o kartu ir garažų bendrijoms. Tai gegužę grįšime su įstatymu.
PIRMININKAS. Klausia D. Kepenis.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkoju. Noriu paklausti sveikatos ministro. Čia ką tik, prieš pusvalandį, perskaičiau pareiškimą tamstai, jame klausiu jūsų apie Lietuvos galimybę pasirašyti tą pasaulinį susitarimą dėl pandemijų valdymo, jis, ko gero, bus pasirašytas šio mėnesio 27 dieną Niujorke, PSO asamblėjos metu. Ar jūs pasirengę tą daryti? Kodėl Lietuvoje mes apie tai nekalbame, to neaptarinėjame? Nes po to atiduosime visą sveikatos valdymą jau į tarptautines rankas, Lietuvoje mes nebeturėsime balso. O puikiai matome, vienas po kito eina moksliniai straipsniai, kurie parodo tas bėdas ir nelaimes, įvykusias po „Pfizer“, po „AstraZeneca“ dalyvavimo čia, Lietuvos sveikatos sistemoje. Po to, kai jau pasirašysime, niekas čia, Lietuvoje, jau nebeturės teisės valdyti šio proceso, jau mus valdys PSO su jos vadu T. Hebreusu. Ačiū.
A. DULKYS. Labai ačiū jums už klausimą. Teisinga, kad domitės. Taip, iš tikrųjų labai svarbi sutartis. Noriu jus patikinti, kad tiek Lietuvos Vyriausybė, tiek Sveikatos apsaugos ministerija, tiek aš asmeniškai iš tikrųjų labai atsakingai žiūrime į tą procesą. Jis yra ilgas, sudėtingas. Nesu dar toks užtikrintas, ar sutartis iš tikrųjų bus asamblėjos metu jau pateikta, jos projektas, sutarti, nes derybos tikrai vyksta, yra įvairių nuomonių.
Bet norėčiau gal atkreipti jūsų dėmesį, kad pagrindinis akcentas čia yra ne kokių nors savo įgaliojimų ar savo teisių, sveikatos sistemų atidavimas kokiai nors kitai organizacijai, o priešingai – būtent įvertinę, ką pandemijos metu pamatė pasaulis, kad virusas nesirenka sienų, jam neįdomūs valstybių pavadinimai, mes turime užtikrinti, kad visame pasaulyje žmones pasiektų ir vakcinos, ir žinios, ir kiti dalykai, ko, deja, šios pandemijos metu nebuvo. Buvo labai skirtinga situacija Europoje, ji labai skyrėsi nuo to, kas vyko Afrikos žemyne. Tai būtent tas susitarimas yra skirtas, kad visame pasaulyje mes tokias pandemijas, ekstremaliąsias situacijas, kurios peržengia vienos šalies ribas, įveiktume kartu bendradarbiaudami – ir valstybės, ir vyriausybės, ir medicinos mokslininkai, ir kiti ekspertai.
Na, o prie šios sutarties čia dirba ir sveikatos apsaugos ministerijos, ir užsienio reikalų ministerijos. Yra gauti Europos Sąjungos… Įgaliojimus turi Europos Komisija, ji tą procesą koordinuoja. Yra atitinkamos darbo grupės.
Na, aš tiesiog, kadangi turiu jūsų raštišką kreipimąsi, tai į jį tikrai pateiksime tą visą algoritmą, kaip vyksta derybos, kad jums būtų aiškiau. Bet iš principo noriu pasakyti, kad mes, Lietuva, palaikome, kad yra svarbi tokia pandemijos sutartis, bet mes tikrai tenai nepalaikome jokių privalomumų ir kitų dalykų. Atvirkščiai, Europos Sąjungos valstybės pasisako, kad turi būti bendros rekomendacijos, kaip mums ateityje kovoti su pandemijomis ir ekstremaliomis situacijomis ir daugiau bendradarbiauti. Tai tikrai jus patikinu, kad nėra čia jokių sąmokslo teorijų, o būtent siekis išgelbėti daugiau žmonių gyvybių ateityje.
PIRMININKAS. Klausia R. Šalaševičiūtė.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Klausimas ministrui A. Dulkiui. Tris savaites per kiekvieną Sveikatos reikalų komiteto posėdį svarstome Sveikatos draudimo įstatymą ir iš esmės mes svarstome klausimą, susijusį su šituo įstatymu, nes jame nėra numatyta ligonių kasoms galimybės kontroliuoti, kaip dirba viešosios ir ypač privačios medicinos sveikatos priežiūros įstaigos. Dabar labai aiškiai pateikta medžiaga, kokie vyksta prirašymai, kaip taikomi priedai gyventojams, kurių sveikatos apsaugos ministras savo sąraše nenumatęs, ypač daug pažeidimų odontologijos, slaugos srityse ir taip toliau. Mes jau galime skaičiuoti padarytą žalą, kuri yra bent 700 tūkst. eurų ir neatlyginta, ir 3 mln. yra užkardyti dėl ligonių kasų darbuotojų. Klausimas trumpas: asmeniškai jūs, ministre, ką manote? Nepriimate, netvarkote ir nieko nedarote šiuo klausimu per visą kadenciją, nors tokia žinia jums seniai buvo pateikta ir žinoma.
A. DULKYS. Mane labai stebina jūsų klausimas, bet noriu jus informuoti, kad Valstybinė ligonių kasa yra pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai įstaiga ir savo veiklą koordinuoja… visa jos veikla yra organizuojama kartu su Sveikatos apsaugos ministerija. Mums yra puikiai žinomi ir tie tyrimai, turime savo pastabų ir Ligonių kasai, kaip to monitoringo galėtų būti daugiau ir efektyvesnio. Dėl žalos kalbėčiau kiek atsargiau, nes būtent bendraudamas su Valstybinės ligonių kasos vadovais visą laiką domėjausi, kodėl nesikreipiama į teisėsaugą. Buvau patikintas, kad jų mastas nėra toks, kad jie galėtų kreiptis į teisėsaugą. Šiuo atveju nesutinku su jūsų klausime suformuluotu teiginiu, bet, tikiuosi, jums atsakiau.
PIRMININKAS. Dėkoju. Skelbiu Vyriausybės valandą ir posėdį baigtą. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; DPF – Darbo partijos frakcija; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.