|
Projektas Nr. XIVP-960(2) |
LIETUVOS RESPUBLIKOS
ŽALOS ATLYGINIMO DĖL NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ DARBE AR SUSIRGIMŲ PROFESINE LIGA LAIKINOJO ĮSTATYMO NR. VIII-366 22 STRAIPSNIO PAKEITIMO
ĮSTATYMAS
2021 m. d. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. 22 straipsnio pakeitimas
1. Pakeisti 22 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
„22 straipsnis. Žalos atlyginimo mokėjimo ypatumai ir mokėjimo terminai“.
2. Papildyti 22 straipsnį 3 dalimi:
„3. Periodinės netekto darbingumo kompensacijos ar žalos atlyginimo netekus maitintojo mokėjimas išmokos mokėtojo sprendimu stabdomas, kai šių išmokų gavėjas įsiteisėjusiu teismo sprendimu yra pripažintas nežinia kur esančiu arba gauti duomenys apie aplinkybes, sudarančias pagrindą nuspręsti, kad asmuo prarado teisę gauti išmoką. Kompensacijos ar žalos atlyginimo netekus maitintojo mokėjimas sustabdomas nuo mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį atsirado šioje dalyje nurodytos aplinkybės, pirmos dienos. Išnykus šioje dalyje nustatytoms aplinkybėms, kompensacijos ar žalos atlyginimo netekus maitintojo mokėjimas išmokos mokėtojo sprendimu pratęsiamas nuo mokėjimo sustabdymo dienos, jeigu teisė gauti šias išmokas asmeniui buvo išlikusi. Jeigu paaiškėja, kad asmuo, kuriam kompensacijos ar žalos atlyginimo netekus maitintojo mokėjimas buvo sustabdytas, yra miręs (paskelbtas mirusiu), jo įpėdiniams, kuriems paveldėjimo tvarka pereina mirusio (paskelbto mirusiu) asmens turtas, pateikusiems paveldėjimo teisės liudijimą, o mirusį (paskelbtą mirusiu) kompensacijos gavėją pergyvenusiam sutuoktiniui, pateikusiam nuosavybės teisės į sutuoktinių bendro turto dalį liudijimą, išmokama mirusiam (paskelbtam mirusiu) asmeniui priklausiusi kompensacijos ar žalos atlyginimo netekus maitintojo suma nuo mokėjimo sustabdymo dienos iki jo mirties (paskelbimo mirusiu) dienos, bet ne daugiau kaip už 3 metus.“
· Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2021-11-23:
Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šias pastabas bei pasiūlymus:
Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 22 straipsnio 3 dalyje siūloma nustatyti, kad periodinės netekto darbingumo kompensacijos ar žalos atlyginimo netekus maitintojo mokėjimas išmokos mokėtojo sprendimu sustabdomas, kai gauti duomenys apie aplinkybes, sudarančias pagrindą nuspręsti, kad asmuo prarado teisę gauti išmoką.
Įstatymo projekte būtina nustatyti pareigą išmokos mokėtojui per protingą laikotarpį (pavyzdžiui, mėnesį nuo išmokos mokėtojo sprendimo sustabdyti išmokos mokėjimą priėmimo dienos) pačiam inicijuoti ar kreiptis į kompetentingas institucijas (pavyzdžiui, policijai, prokuratūrai), kad būtų imtasi reikiamų veiksmų aplinkybes, sudariusias pagrindą nuspręsti, kad asmuo prarado teisę gauti išmoką ištirti, asmens buvimo vietai ar kitoms juridinę reikšmę turinčioms aplinkybėms nustatyti bei kad būtų imtasi veiksmų dėl juridinę reikšmę turinčių faktų (pavyzdžiui, asmens pripažinimo nežinia kur esančiu ar asmens pripažinimo mirusiu) nustatymo. Pažymėtina, kad to nenustačius, išmokos mokėtojo sprendimas dėl išmokų sustabdymo, jeigu minėtos aplinkybės neišnyktų, galiotų neapibrėžtą laiką. Lieka neaišku, kas ir kokia tvarka šį sprendimą galėtų panaikinti, jeigu minėtos aplinkybės neišnyktų.
Komiteto nuomonė - Nepritarti.
Komiteto argumentai:
Analogiškos nuostatos jau yra šiuo metu galiojančioje Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 33 straipsnio 12 dalyje.
Išmokų mokėjimo sustabdymo trukmės reglamentuoti nereikėtų, nes mokėjimo pagrindo atnaujinimas būtų pasikeitusios aplinkybės ir išmokos gavėjo prašymas – išmokos mokėjimas būtų atnaujintas ir išmoka išmokama už visą laikotarpį nuo mokėjimo sustabdymo. Abejotina, ar būtų teisinga išmokas mokančią įstaigą ar buvusį darbdavį įpareigoti (vien remiantis informacija apie negaunamą prašymą atnaujinti išmokos mokėjimą) inicijuoti teismo procesą dėl asmens pripažinimo nežinia kur esančiu ar mirusiu. Projekte pateiktas reglamentavimas (išmokos mokėjimo sustabdymo galimybė) iš esmės apsaugo išmokų mokėtoją nuo galimų permokų ir tuo pačiu nepažeidžia išmokos gavėjo teisių atgauti jam priklausančias išmokų sumas.
2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas
Šis įstatymas įsigalioja 2022 m. sausio 1 d.
Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.
Respublikos Prezidentas
Teikia
Socialinių reikalų ir darbo komiteto vardu
Komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė