LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VIII (PAVASARIO) SESIJOS
posėdžio NR. 379
STENOGRAMA
2020 m. kovo 10 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkas V. PRANCKIETIS,
Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. BAŠKIENĖ
ir Seimo Pirmininko pavaduotojas A. NEKROŠIUS
PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). Gerbiami Seimo nariai, gerbiami svečiai, pradedame Lietuvos Respublikos XII Seimo VIII (pavasario) sesiją ir pradedame šios dienos, tai yra kovo 10 dienos, posėdį. (Gongas)
Giedamas Lietuvos valstybės himnas
Registruojamės.
Užsiregistravo 116 Seimo narių.
Toliau posėdžiui pirmininkauja Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. Baškienė.
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF*). Mielieji kolegos, nuoširdžiai džiaugiuosi matydama jus ir kviečiu Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininką V. Pranckietį. Prašom, Pirmininke, į tribūną. Jūsų sveikinimo žodis.
10.04 val.
Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio kalba
V. PRANCKIETIS. Mielieji Lietuvos žmonės ir gerbiamieji kolegos bei svečiai, Konstitucija – kiekvieno piliečio dorovinis stuburas – mums sako, kad šiandien turi būti pradėta Seimo pavasario sesija. Šis Seimas paskutinįkart renkasi politinio pavasario sezoną atidaryti. Tradiciškai dabar kalbėčiau apie laukiančius darbus, iššūkius, kelčiau klausimą dėl užsigulėjusių projektų ar kreipčiausi su kvietimu telktis bendram darbui.
Įtempta situacija pasaulyje ir nerimas dėl žmonių sveikatos lėmė, kad privalome saugoti artimą ir save, todėl Nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmetį minėsime keldami Nepriklausomybės vėliavas Nepriklausomybės aikštėje, žmonių aikštėje, o Kovo 11-osios įžymybę garbingai minėsime ir atšaukus ekstremalią situaciją šalyje.
Kalbėkime apie valstybę. Apie Lietuvos valstybę, jos žmones. Apie tautą, savo istoriją skaičiuojančią antrąjį tūkstantmetį.
Lietuva visada laikėsi tvirtai iškelta galva, išdidi ir save gerbianti. Saugodama savo identitetą Lietuva nesusitaikė su padalijimais, priespaudomis ir okupacijomis. Skaudžiausia bausme buvo baudžiami ne už kriminalinius nusikaltimus, bet už laisvą žodį, už tikėjimą.
Esame ypatingi – mes kilome prieš carus, mes nešėme uždraustą žodį, mes atstatėme valstybę ir įžūliai kėlėme trispalvę, mes išlikome tremtyje ir tyliai meldėmės, kai buvo draudžiama. Mes tokie, mes lietuvių tauta.
Kai žmonija išgyveno pasaulinius karus, vieni vadino save laimėtojais, kiti buvo sugniuždyti, dar kiti – išniekinti ir sunaikinti. O Lietuva liko okupuota. Okupuota sovietų. 50 metų. 16 tūkst. 686 dienas. Okupuota.
Ir kai pagaliau suprato, kokio dydžio blogiui buvo leidžiama vešėti šitiek metų, žmonija pradėjo kurti taikų sambūrį. Ir mes buvome to dalis – taikaus pasitraukimo iš Sovietų Sąjungos ir sistemos sugriovimo dalis. Labai reikšminga dalis.
Tą dalį sudarė didelių žmonių dideli darbai. Kokį didelį darbą padarė rezistentai – kiekvienas atskirai ir visi kartu – idealistai disidentai, ne kartą rizikuodami sekę savo įsitikinimais už laisvą tėvynę ir laisvą žodį. Kokį didelį darbą padarė Persitvarkymo sąjūdis. Kokį didelį darbą padarė Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarai. Jie įteikė mums Lietuvos nuosavybės dokumentą. Tauta tapo savininku. Savininku visko, kas čia buvo gera ir bloga.
Nuo to laiko visi Lietuvos žmonės kūrė, saugojo ir puoselėjo savo Lietuvą. Nes tai mūsų. Mes patys save turime.
Per tris dešimtmečius taikiai kūrėme Lietuvos nepriklausomybę ir saugojome ją – kurdami Konstituciją, kariuomenę, prisijungdami prie Europos Sąjungos ir NATO, visi Seimai leisdami įstatymus ir visos Vyriausybės juos įgyvendindamos. Visa yra Lietuvos kūryba ir statyba.
Dėmesį skirkime visuomenininkams ir pilietiniams aktyvistams, kurie dėvėdami Laisvos Lietuvos uniformas ir dėdami rankas prie širdies puoselėja patriotiškumą. Taip, kaip 1918-aisiais Lietuvą atkūrė kultūrininkai ir visuomenininkai, taip, kaip 1990-aisiais Nepriklausomybę atkūrė menininkai ir publicistai, taip ir šiandien Lietuvą kuria ir turi kurti plačiai žinomi gerbiami veidai. Ačiū jiems.
Nepriklausomybės vaikai, mūsų vaikai, tęskite, aukite ir auginkite Lietuvą. Švęskime.
Su mūsų visų švente!
PIRMININKĖ. Dėkojame gerbiamam Pirmininkui. (Plojimai)
V. PRANCKIETIS. Gerbiami kolegos, leiskite pagarsinti. Gavome Prezidento sveikinimą ir tą tekstą norėčiau perskaityti.
„Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos sveikinimas Seimo pavasario sesijos pradžios proga.
Gerbiami Seimo nariai, sveikinu jus, susirinkusius į paskutinę šios kadencijos Seimo pavasario sesiją. Kreipiuosi į jus, kaip į tautos atstovus, kurie su kitomis valdžios institucijomis ant savo pečių laiko atsakomybės už šalies gerovę naštą. Nėra lengva būti atsakingiems už visą šalį, kiekvieno politiko dėmesį kausto artėjantys rinkimai, tačiau istorija mums siūlo įtikinamą pavyzdį žmonių, kurie sudėtingomis sąlygomis nesiblaškė, telkė jėgas ir nuo pamatų kūrė Lietuvą. Jau rytoj švęsime 30-ąsias atkurtos Nepriklausomybės metines, tai yra puiki proga apžvelgti nuveiktus darbus ir įvertinti, ko iki šiol nepadarėme.
Gegužės viduryje minėsime Steigiamojo Seimo šimtmetį, ypatingą Lietuvos parlamentarizmo istorijos sukaktį, kuri primena mums apie gilias šalies demokratijos tradicijas. Net ir šimtui metų praėjus, garsiai ir išdidžiai skamba pirmajame Steigiamojo Seimo posėdyje G. Petkevičaitės-Bitės ištarti žodžiai, kad mūsų likimas mūsų rankose ir kad savo jėgomis turime gydyti senąsias savo žaizdas. Kaip prieš šimtą metų, taip ir dabar, pagrindinė Seimo narių pareiga – bendromis jėgomis dirbti Lietuvos naudai ir žmonių gėrybei. Dirbti visada ir visur, bet kokiomis aplinkybėmis, savo rankomis kurti mūsų bendrą likimą. Istorijos aplinkybės keičiasi, tačiau esmė visada išlieka. Galima rasti įvairiausių pasiteisinimų, kodėl kažko nepadarėme, sakyti, kad politiniai oponentai negirdi argumentų, kad nepakanka laiko, tačiau nepamirškime, kad garsiausiai apie mus visada kalba darbai.
Šiandien, kaip ir prieš šimtą metų, turime įsisenėjusių žaizdų, kurios reikalauja dėmesingo gydymo, jaučiame susiskaldymą, teisingumo ir pagarbos žmogui trūkumą, girdime ekspertų perspėjimus apie šalyje tvyrančią socialinę atskirtį. Matome neracionalų viešųjų išteklių naudojimą, privilegijuotą mokesčių sistemą, kai valstybei vis pritrūkta pinigų įsipareigojimams vykdyti. Nepagarba rinkėjams būtų dar kartą ištarti, kad jų problemas turės spręsti jau kitas Seimas. Būtent dabar yra metas siekti proveržio kuriant visų Lietuvos žmonių gerovę. Dar ne vėlu pildyti rinkėjams duotus pažadus, todėl raginu jus negaišuoti ir tinkamai išnaudoti iki rinkimų likusį laiką. Kviečiu prisiminti Lietuvos žmonėms duotą priesaiką, pamiršti savitarpio nesutarimus ir kibti į darbus. Linkiu tapti pavyzdžiu, kad Lietuvoje įmanoma ne tik neigianti, bet ir kurianti politinė kultūra. “
PIRMININKĖ. Dėkojame Lietuvos Respublikos Prezidentui, kuris atsiuntė mums tokį sveikinimą. Ačiū, Pirmininke, kad jį perskaitėte.
V. PRANCKIETIS. Gerbiami kolegos, turime dar vieną malonų vidaus sveikinimą, pagerbkime ir pasveikinkime I. Šiaulienę jos jubiliejaus proga. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju, gerbiamas Pirmininke. Mielieji kolegos, kovo 10 diena yra ir Lietuvos dainiaus J. Marcinkevičiaus gimtadienis. Jo žodžiai:
Tai gražiai skambėjo žodžiai:
Laukas, pieva, kelias, upė.
Tai gražiai iš jų išaugo
Vienas žodis – LIETUVA!
Su tuo žodžiu ir dėl Lietuvos, manau, esame nusiteikę dirbti labai atsakingai.
10.14 val.
Informaciniai pranešimai
Mielieji kolegos, prieš darbotvarkės tvirtinimą yra bendra informacija, kurią turime paskelbti ir suderinti. Balsų skaičiavimo grupė, sesijos pradžia, ir skelbiu: A. Butkevičius, E. Gentvilas, V. Kamblevičius, P. Kuzmickienė, M. Mackevičius, P. Nevulis, A. Salamakinas. Kovo 10 diena–balandžio 10 diena – šita balsų skaičiavimo grupė yra skelbiama. Galime jai pritarti? Pritariame.
Mielieji kolegos, taip pat informuoju ir pranešu, kad Prezidentas grąžino svarstyti iš naujo Civilinio turto konfiskavimo įstatymo projektą ir lydimuosius Civilinio proceso kodekso 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą bei Kriminalinės žvalgybos įstatymo 19 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą. Prezidento grąžintų įstatymų projektų pateikimas bus ketvirtadienį.
Gerbiamieji Seimo nariai, taip pat informacija, kad praėjusioje sesijoje priėmėme kai kurių Seimo statuto straipsnių pakeitimus. Jums ant stalų yra išdalinta aktuali Seimo statuto redakcija.
Dar vienas pranešimas. Seimo nario E. Vareikio pranešimas: „Prašau nebelaikyti manęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariu.“
10.16 val.
Seniūnų sueigos patikslintos 2020 m. kovo 10 d. (antradienio) posėdžio darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
O dabar – darbotvarkės tvirtinimas. Ar yra pasiūlymų dėl šios dienos darbotvarkės? Nėra. Galima ją patvirtinti? Prašome, balsuojame, kad patvirtiname šios dienos darbotvarkę.
Darbotvarkė patvirtinta. Balsavo 116 Seimo narių: už – 113, prieš nėra, susilaikė 3 Seimo nariai.
10.17 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-4589 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos patvirtinimo“ projektas Nr. XIIIP-4589. Pirmasis pranešėjas – Seimo Pirmininkas V. Pranckietis. Prašom.
V. PRANCKIETIS. Gerbiami kolegos, pareiga sako, kad turiu šiandien daug stovėti tribūnoje.
Norėčiau pristatyti Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programą, pradedant nuo prioritetų. Paminėsiu, kad yra penki pagrindiniai prioritetai. Trumpai tariant, tai yra socialinės atskirties mažinimo, korupcijos prevencijos, pokyčių aplinkos apsaugos srityje, klimato kaitos, energetikos politikos, ketvirtasis – Respublikos teritorijos bendrojo plano koncepcija iki 2030 metų ir vykdomų reformų įgyvendinimo kontrolė.
Atsižvelgiant į šiuos prioritetus, yra parengta visa darbų programa. Programoje yra įtraukta beveik 600 teisės aktų. Visi teisės aktai buvo įtraukti pagal visų Seimo narių, komitetų ir kitų subjektų pageidavimą. Susirinkę į šią paskutinę sesiją mes turime atlikti tuos darbus, kurie buvo numatyti ir Vyriausybės programoje. Ją pristatys premjeras, o aš norėčiau truputį apžvelgti, ką mes turėtume nuveikti artimiausiu metu ir tolesnėje perspektyvoje.
Šią Seimo sesiją pradedame nuo trijų Konstitucinio Teismo teisėjų skyrimo procedūros. Šiandien taip pat pradėsime Aukščiausiojo Teismo pirmininko skyrimo procedūrą. Ketvirtadienio posėdyje pradėsime procedūras dėl Respublikos Prezidento grąžinto pakartotinai svarstyti Civilinio turto konfiskavimo įstatymo projekto.
Kaip ir anksčiau, taip ir šią sesiją rengsime diskusijas aktualiomis temomis. Numatyta surengti šias diskusijas: Europos Sąjungos finansinės programos 2021–2027 metais vertinimas – tai yra regioninė politika, sanglauda, žemės ūkis; kita tema būtų breksito įtakos Lietuvai vertinimas; trečia tema – pokyčių aplinkos apsaugos srityje reglamentavimo vertinimas ir Europos žaliojo kurso įgyvendinimo perspektyvos Lietuvos konkurencingumo ir vienodų galimybių su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis narėmis kontekste.
Kalbant apie šią sesiją priimtus projektus, paminėsiu keletą, mano vertinimu, aktualių projektų, kuriuos turėtume apsvarstyti ir priimti šią Seimo sesiją. Sveikatos sistemos tobulinimo, socialinės apsaugos srityje aktualūs Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimai, kuriais siekiama sudaryti teisines prielaidas optimizuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo veiklą, konsoliduoti jo valdymo struktūrą, sujungiant šiuo metu veikiančias PSDF administravimo įstaigas į vieną juridinį asmenį.
Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo pakeitimais siekiama efektyvaus, skaidraus ir atsakingo Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos įstaigų valdymo, numatoma sudaryti galimybes regionams prisidėti ir dalyvauti planuojant ir valdant sveikatinimo veiklos paslaugas regionuose.
Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pakeitimų tikslas – reglamentuoti tabako gaminių pardavimą tiesiogiai neprieinamu būdu, numatant draudimą mažmeninės prekybos vietose viešai eksponuoti tabako ir su juo susijusius gaminius. Taip pat įstatymo pataisomis siekiama uždrausti rūkyti, trumpai kalbant, balkonuose, terasose, lodžijose ir lauko sąlygomis įrengtose kavinėse.
Socialinio verslo plėtros įstatymo projektu apibrėžiama socialinio verslo samprata, kriterijai, socialinio verslo subjektui taikomos valstybės paramos formos siekiant skatinti socialinio verslo plėtrą Lietuvoje. Užimtumo įstatymo pakeitimai skirti didinti darbo ieškančių asmenų užimtumo galimybes ir todėl numatoma plėsti darbo rinkoje papildomai remiamų asmenų sąrašą bei teikiamas paslaugas, didinti vyresnių kaip 45 metų asmenų užimtumą.
Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymas keičiamas siekiant reglamentuoti asmeninio asistento pagalbos teikimą ir neįgaliųjų, kuriems nustatytas specialiųjų poreikių lygis, teisių ir garantijų užtikrinimą.
Darbo kodekso pakeitimais numatoma patikslinti nuostatas, kuriomis būtų užtikrinta geresnė onkologinėmis ligomis susirgusių asmenų teisinė apsauga. Seimo nutarimu dėl nacionalinės šeimos tarybos sudėties patvirtinimo siekiama patvirtinti tarybos sudėtį, kad ji galėtų pradėti veikti.
Švietimo, kultūros ir mokslo srityje svarbus naujos redakcijos Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo projektas, kuriuo siekiama atnaujinti LRT valdymo modelį, išplečiamos LRT tarybos funkcijos, siekiama didinti nacionalinio transliuotojo nepriklausomumą nuo politikų, jo atvirumą bei atskaitomybę visuomenei.
Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimo įstatymo pataisomis į nacionalinę teisę perkeliamos Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyvos nuostatos, dėl kurių jau buvo daug diskutuojama.
Mokslo ir studijų įstatymo pataisomis siekiama pagerinti studijų prieinamumo sąlygas bei pertvarkyti aukštųjų mokyklų finansavimą. Vienas iš pagrindinių uždavinių – išplėtoti nemokamą aukštąjį mokslą.
Su valstybės saugumu susijusioje teisėkūros srityje naujos įstatymo pataisos užtikrintų veiksmingą valstybės gynybą ir sklandžią valstybės institucijų ir ūkio subjektų veiklą užtikrinant valstybės ir visuomenės poreikį.
Civilinės saugos įstatymo pakeitimais siekiama patikslinti įstatyme nustatytą reguliavimą siekiant užtikrinti efektyvų ir operatyvų ekstremalių situacijų valdymą. Naujos redakcijos Korupcijos prevencijos įstatymo pakeitimo įstatymo projektu siekiama kurti antikorupcinę aplinką Lietuvoje pereinant nuo prievartos link savanoriškos veiklos.
Ekonomikos plėtros, verslo skatinimo srityje šią sesiją aktualūs Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimai, kuriais siekiama užtikrinti skaidresnius ir efektyvesnius viešuosius pirkimus juos centralizuojant. Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimais siekiama panaikinti pridėtinės vertės mokesčio skirtumo grąžinimui taikomus apribojimus, kad pagerėtų PVM mokėtojų padėtis.
Bankų įstatymo pakeitimais, siekiant užtikrinti finansų sektoriaus stabilumą, siūloma nustatyti sisteminės rizikos vertinimo taisyklę.
Elektros energetikos įstatymų pakeitimais būtų užtikrintas Lietuvos elektros energetikos sistemos adekvatumas, po 2025 metų įtvirtintas ilgalaikių pajėgumų mechanizmo Lietuvoje modelis. Elektroninių ryšių įstatymo pakeitimais numatoma užtikrinti tvarią konkurenciją elektroninių ryšių srityje.
Naujos redakcijos Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymu siekiama teisiškai sureguliuoti visuomeninius santykius, siekiant sutelkti valstybės valdomas informacines technologijas.
Akcinių bendrovių įstatymo pakeitimais siekiama užtikrinti akcinių bendrovių, kurių akcijomis leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje, valdymo skaidrumą.
Valstybės kontrolės įstatymo pakeitimo įstatymo projektu siekiama įtvirtinti aukščiausios audito institucijos funkcinį, organizacinį bei finansinį savarankiškumą.
Teisės, valstybės valdymo, viešojo administravimo srityse itin reikšmingas Seimo narių teisių, pareigų ir veiklos garantijų įstatymo projektas, kuriuo siekiama įgyvendinti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo 2004 metų nutarimą „Dėl Seimo statuto 15 straipsnio 4 dalies atitikties Lietuvos Respublikos Konstitucijai“ ir atskiru įstatymu nustatyti Seimo narių teises, pareigas ir veiklos garantijas. Juo taip pat įgyvendinamas ir kitas Konstitucinio Teismo 2016 metų nutarimas, kuriuo pripažinta, kad Seimo statuto 151 straipsnio 1 dalis tiek, kiek pagal joje nustatytą teisinį reguliavimą Seimo nariui, be svarbios pateisinamos priežasties nuolat nedalyvavusiam Seimo, Seimo komitetų, kitų struktūrinių padalinių, kurių nariu jis paskirtas Seimo statuto nustatyta tvarka, posėdžiuose, to mėnesio atlyginimas negali būti mažinamas daugiau negu vienu trečdaliu, prieštarauja Konstitucijai.
Seimo statuto pakeitimais siekiama sureguliuoti Seimo nutarimų projektų svarstymą ypatingos skubos tvarka. Tai yra numatoma įtvirtinti specialią nutarimų priėmimo tvarką, taikytiną tik Statute nurodytais atvejais.
Taip pat siūloma pakeisti Seimo statuto normas, reglamentuojančias Seimo narių privačių interesų deklaravimą, nusišalinimą nuo klausimo svarstymo, numatyti aiškią privačių interesų deklaracijų pateikimo tvarką. Statuto pakeitimais siūloma sugriežtinti Seimo narių atsakomybę už nedalyvavimą Seimo, komitetų ir komisijų posėdžiuose.
Naujos redakcijos Regioninės plėtros įstatymo pakeitimais numatoma sudaryti teisines prielaidas efektyviam regioninės politikos įgyvendinimui didinant Lietuvos regionų konkurencingumą.
Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo pakeitimais siekiama suteikti teisę nemokamos krizinio nėštumo bei paliatyviosios pagalbos centrams, kurie pagal Nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymą laikomi viešosios naudos nevyriausybinėmis organizacijomis, panaudos pagrindais neatlygintinai perduoti naudoti valstybės ir savivaldybių turtą.
Viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymo pakeitimais numatyta reglamentuoti viešojo sektoriaus subjektų, tarp jų – valstybės ir savivaldybių, atskaitomybės procesą, kuris užtikrintų tinkamą visuomenės informavimą apie šių subjektų veiklą, finansinę būklę, išteklių naudojimą ir paskirstymą.
Itin svarbūs Valstybės teritorijos bendrojo plano koncepcijos įstatymo projektai, kadangi tai vienas svarbiausių teritorijos planavimo dokumentų, kuriame numatoma, kaip per ateinančius 30 metų bus vystoma Lietuvos teritorija.
Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo nauja redakcija numatoma suderinti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo ir Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo nuostatas, atsižvelgti į moters pažeidžiamumą ir nelygiateisiškumą visuomenėje ir atitinkamai nustatyti apsaugos nuo smurto priemones.
Aplinkos apsaugos srityje aktualūs Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimai, kuriais ketinama patvirtinti atliekų kainodaros principus.
Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pakeitimais numatoma efektyviau įgyvendinti „teršėjas moka“ ir gamintojo atsakomybės principus, ekonominėmis priemonėmis mažinti oro ir vandens taršą, skatinti investicijas į inovatyvias aplinkai draugiškas technologijas.
Seimo VIII sesijoje prioritetiniai taip pat yra įstatymų projektai, susiję su Europos Sąjungos teisės aktų nuostatų perkėlimu ir pradėta Europos Sąjungos teisės pažeidimo procedūra arba su Europos Komisijos paklausimais dėl atitikties Europos Sąjungos teisei, pripažinimo įstatymo pakeitimo, Baudžiamojo kodekso pakeitimo projektai.
Aktualūs ir praėjusią sesiją nepriimti įstatymų projektai, kurie yra susiję su pradėta Europos Sąjungos teisės pažeidimo procedūra arba su Europos Komisijos paklausimais dėl atitikties Europos Sąjungos teisei. Juos planuojama priimti pavasario sesijoje. Tai Baudžiamojo proceso kodekso (nustatomi būtiniausi nusikaltimų aukų teisių, paramos joms ir jų apsaugos standartai, nuostatos), Energijos vartojimo efektyvumo didinimo įstatymo (nustatyti reguliavimą, skatinantį poreikio valdymo prieigą ir dalyvavimą balansavimo, rezervo ir kitų sisteminių paslaugų rinkose siekiant, kad būtų nustatytos dalyvavimo šiose rinkose techninės nediskriminacinės sąlygos, remiantis elektros tinklų techniniais reikalavimais ir atsižvelgiant į poreikio valdymo galimybes), Seimo 2002 metų nutarimo „Dėl Rezervinio (stabilizavimo) fondo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo (nustatoma panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų atsakingo ir saugaus tvarkymo Bendrijos sistema, lėšų giluminiam atliekynui įrengti ir radioaktyviosioms atliekoms tvarkyti kaupimo tvarka, supaprastinamas Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo finansavimo mechanizmas), Lygių galimybių įstatymo (dėl priemonių, kad darbuotojai galėtų lengviau naudotis laisvo darbuotojų judėjimo teisėmis, nuostatų) pakeitimo projektai.
Dėkoju.
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamasis Pirmininke.
Mieli kolegos, gal sutarkime išklausyti ir antrąjį pranešėją, o po to jiems užduosime klausimus. Kviečiu Ministrą Pirmininką S. Skvernelį. Prašom pristatyti.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Gerbiamas Seimo Pirmininke, gerbiami kolegos Seimo nariai, visų pirma sveikinu visus, naudodamasis proga, su artėjančia Kovo 11-ąja – mūsų Nepriklausomybės atkūrimo diena. Šiemet jinai yra ypatinga. Nueitas solidus 30 metų kelias, per kurį kaip šalis pasiekėme nepaprastai daug: įgyvendinome strateginius uždavinius gerovei ir saugumui užtikrinti, prieš 15 metų tapome Europos Sąjungos, NATO nare, 2018 metais buvome priimti į EBPO. Pasaulio gerovės indekso duomenimis, Lietuva tarp 149 pasaulio šalių yra 36 vietoje. Verslo sąlygas vertinančiame Pasaulio banko tyrime „Doing Business“ Lietuva užima 11 vietą iš 190 valstybių. Jeigu šią mūsų sėkmę mato ir pripažįsta pasaulis, ja patikėti ir apie ją kalbėti privalome mes patys.
Gerbiamieji Seimo nariai, apie visa tai kalbu ne tik dėl to, kad artėja mūsų šaliai svarbi data ir nuoširdžiai kviečiu įvertinti, ką esame pasiekę, bet ir todėl, kad šiandien pradedame naują Seimo darbų etapą. Etapą, kuriuo turime išnaudoti visas galimybes, kad Lietuvos žmonės ir toliau jaustų, jog gyvename stiprėjančioje, augančioje valstybėje ir šios galimybės vis dar yra mūsų rankose.
Privalome tęsti pradėtus darbus Lietuvos žmonėms, nepaisydami būsimų rinkimų batalijų. Artėjant rinkimams negalime susigundyti griauti sukurtą visuomenės gėrį. Visus trejus metus šioje tribūnoje kartojau, kad mažiname socialinę atskirtį, geriname valstybės teikiamas paslaugas, sprendžiame šešėlinės ekonomikos, įsisenėjusias korupcijos problemas. Šeimų socialinis saugumas, orus garbus amžius, jaunimo perspektyvos buvo mūsų Vyriausybės darbotvarkės prioritetai ir išlieka. Šiandien jie nesikeičia. Juos tik papildo naujų iššūkių sprendimai ir didelės pastangos padaryti taip, kad žmonės išsaugotų tai, kas buvo taip sunkiai atkurta ir sukurta per trejus metus.
Gerbiami kolegos, pagrindiniai Vyriausybės siūlymai Seimo pavasario… ir toliau susiję su socialinės atskirties mažinimu, šeimų stiprinimu, sveikatos apsaugos ir švietimo sistemų gerinimu. Toliau siūlomos efektyvios priemonės kovai su korupcija ir šešėline ekonomika, skiriamas didelis dėmesys aplinkosaugai, žmonių saugumui.
Socialinės atskirties mažinimas buvo vienas svarbiausių uždavinių darbotvarkėje su Seimu. Baltijos kelyje visi stovėjome lygūs, vienodai ištroškę laisvės ir lygiai tikėdami jos galimybėmis. Natūralu, kad vieniems pasisekė labiau, kitiems mažiau, tačiau valstybė buvo apleidusi silpniausius savo piliečius. Mūsų pradėtas ir tęsiamas pajamų didinimas žmonėms tebėra svarbiausias šios Vyriausybės tikslas. Siekiame, kad šią Vyriausybę prisimintų dėl to, jog kilo atlyginimai ir sparčiai augo pensijos. Ne tik viešojo sektoriaus darbuotojai, mokytojai, gydytojai, kariai, ugniagesiai, bet ir bet kuris Lietuvos žmogus ar šeima, gaunantys vaiko pinigus, socialines išmokas ir kitą valstybės pagalbą, turi likti ramūs, kad tai nebus iš jų atimta.
Pavasario sesijoje bendromis pastangomis su Seimu ir Prezidentu toliau kursime mūsų žmonių gerovę, artinsime pensijas prie oraus gyvenimo lygio. Spręsdami darbo rinkos problemas Seimui teiksime Užimtumo įstatymo pakeitimus, kurie sudarys galimybę greičiau ir efektyviau vykdyti darbo paieškas, didins vyresnių kaip 45 metų asmenų įdarbinimo galimybes. Pagaliau turime stabiliai augantį darbo užmokestį. Dėl ekonomikos augimo ir mokesčių reformos vidutinis atlyginimas nuo 2016 metų pakilo penktadaliu, vidutinis gydytojo ar mokytojo atlyginimas pakilo trečdaliu. Šią tendenciją turime tęsti.
Šią Seimo sesiją kviesime koreguoti Darbo kodeksą, kad užtikrintume sunkiomis ligomis susirgusių žmonių apsaugą darbe, didinsime dirbančiųjų pajamas, peržiūrėsime pareiginės algos bazinį dydį, minimalią mėnesinę algą. Toliau kryptingai sieksime stiprinti Lietuvos šeimas sudarydami sąlygas auginti, ugdyti ir mokyti savo atžalas gyventi visavertį gyvenimą Lietuvoje, o ne kažkur kitur. Tokios priemonės kaip parama šeimoms įsigyjant būstą regionuose, šeimos kortelė, kultūros pasas, nemokamas muziejų lankymas, nemokamas ikimokyklinukų maitinimas ne tik lengvina šeimų finansinę situaciją, bet ir ugdo sveiką bei išprususią jaunąją kartą. Darysime viską, kad šių priemonių aprėptis didėtų.
Prieš trejus metus ėmėme gerinti sveikatos apsaugos sistemą, kad laisvės karta nebeišsiskirtų vien skaudžiais rodikliais Europoje. Jau šiandien galime didžiuotis, kad mažėja mirtingumas dėl infekcinių ir kraujotakos sistemos ligų, mažėja savižudybių skaičius, taip pat mirčių dėl alkoholio nulemtų priežasčių. Žmogaus gyvenimo kokybės gerinimas yra ilgalaikis procesas ir mes jį toliau nuosekliai darysime. Todėl Seimui siūlysime nemažai įstatymų projektų, optimizuojančių sveikatos biudžetinių įstaigų tinklą, Sveikatos pakartotinių duomenų naudojimo įstatymo projektą ir kitus teisės aktus. Transporto lengvatų įstatymo pakeitimu kviesime Seimo narius pritarti lengvatoms įsigyti automobilius ir kompensacijoms reguliaraus eismo važiavimo bilietams sunkiai sergantiems.
Prieš trejus metus mūsų Vyriausybė pradėjo ryžtingai mažinti korupciją ir šešėlį ekonomikoje. Pranešėjų apsaugos įstatymas jau veikia, per 2019 metus pranešėjo statusas suteiktas daugiau negu 50 asmenų. Dėl Civilinio turto konfiskavimo įstatymo turėsime priimti galutinius sprendimus čia. Galiu patikinti, kad ir toliau kova su šiomis negerovėmis lieka vienas iš svarbiausių uždavinių. Atsižvelgiant į praėjusių metų šalies ekonominės raidos tendencijas ir rezultatyvesnį mokesčių administravimą, galima konstatuoti, kad iš šešėlio ištraukėme planuotus 200 mln. eurų. Bet to tikrai negana, todėl atnešame į Seimą projektus, kurie didina skaidrumą transporto, statybų ir paslaugų sektoriuose. Bet ryžtingesniems veiksmams reikalingas visų politikų pritarimas Seime.
Atsižvelgiant į priežiūros ir kontrolės institucijų duomenis, statybos, prekybos naudotais automobiliais, automobilių atliekų tvarkymo sektoriuose neapskaitytos ekonomikos mastas yra 700–800 mln. eurų. Todėl labai reikia tolesnės paramos Vyriausybės pateiktiems projektams diegiant statybininko identifikacinę kortelę, įgyvendinant naudotų automobilių perpardavėjų kontrolės ir jų mokestinės drausmės priemones, automobilių atliekų tvarkymo taisykles.
Švietimo situacijos gerinimą Lietuvos žmonės išrinko viena iš kertinių idėjų Lietuvai. Pripažįstu, kad ne viskas, ką buvome suplanavę šioje srityje, pavyko sklandžiai, tačiau nereikia nuleisti rankų. Šiai esminei, bet neišvengiamai, būtinai reformai reikia daugiau laiko, todėl Vyriausybė pasiūlė partijoms pasirašyti susitarimą dėl ilgalaikės švietimo perspektyvos, o pati Vyriausybė ir toliau didina švietimo srities finansavimą. Ne taip greitai, kaip norėtųsi, bet artėjame prie galimybės siekti gero išsilavinimo, nepriklausomai nuo finansinės padėties ar gyvenamosios vietos. Nemokamų bakalauro studijų įstatymo projektas jau Seime. Vilniaus ir Šiaulių universitetų jungimosi projektai taip pat teikiami jūsų, kolegos, verdiktui.
Jau praėjusioje Seimo sesijoje teikėme nemažai įstatymų aplinkos apsaugos ir klimato kaitos problemoms spręsti. Ryžtingai ir nuosekliai toliau Seimui siūlysime priemones, kaip spręsti svarbiausius iššūkius užtikrinant saugią ir švarią aplinką, didinti atliekas naudojančių ir šalinančių įmonių atsakomybę.
Numatome teikti įstatymų projektus, kurie sudarys sąlygas efektyvesnei vandentvarkos įmonių veiklai ir galimybę Lietuvos gyventojams gauti geresnes geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo paslaugas. Girdėdami daugelio nusiskundimus dėl augančių neadekvačių, ne visai skaidriai pagrįstų komunalinių mokesčių, siūlysime nustatyti, kad komunalinių atliekų tvarkymo kainodara būtų reguliuojama.
Gerbiami kolegos, negaliu nepaminėti dar vieno iššūkio. Įsiklausydami į šiandienos aktualijas, šioje sesijoje pateiksime Žvalgybos įstatymo pataisas, didinančias tarnybų atskaitomybę ir stiprinančias jų lankstumą veikti šiandieninių iššūkių kontekste. Mūsų nuomone, nesankcionuoti veiksmai niekada neturi būti vykdomi. Lietuvos žmonių teisių ir privatumo apsauga – aiškus prioritetas ir turime nutraukti ydingą praktiką, kuri buvo susiklosčiusi per daugelį metų.
Reaguodami į interesų grupių galimo neteisėto poveikio valstybės institucijoms ir politiniams procesams rizikas, teiksime Lobistinės veiklos įstatymo pakeitimus.
Mūsų teikiami naujos redakcijos Karo padėties ir Mobilizacijos įstatymai įgalins šalies gynybos sistemą veikti kritinėmis sąlygomis, apsaugoti mūsų šalies nepriklausomybę ir užtikrinti piliečių saugumą. Turime būti pasirengę skirtingiems iššūkiams, nuo nesantaikos kurstymo iki įtakos šalies demokratiniams procesams, nuo šalies diskreditavimo tarptautinėje arenoje iki galimų karinių provokacijų. Tam labai atsakingai ruošėmės pastaruosius trejus metus ir privalome tęsti tą pasirengimą šioje pavasario sesijoje.
Jums visiems žinoma, kad Vyriausybė, dirbdama kartu su itin plačiu socialinių ekonominių partnerių ratu, parengė 2021–2030 metų nacionalinio pažangos plano projektą, skėtinį 10 metų trukmės planavimo dokumentą. Šis dokumentas padės suplanuoti šalyje būtinus pokyčius ir užtikrinti ilgalaikę šalies ekonominę ir socialinę pažangą. Tačiau tam, kad jis veiktų, būtinas visų valdžių susitelkimas ir Seimo palaikymas. O susitelkimas, kaip matome, visada duoda gerų rezultatų. Tai puikiai iliustruoja tarptautinės migracijos balansas, kuris Lietuvoje ilgą laiką buvo neigiamas, tačiau dėl bendromis Seimo ir Vyriausybės pastangomis įgyvendintų šeimos ir regioninės politikos priemonių ir kitų veiksnių praeitais metais situacija pasikeitė ir pirmą kartą daugiau nei po 20 metų grynoji migracija buvo teigiama. Ši tendencija tęsiasi iki šiol. Vasario mėnesį vėl įregistruota teigiama migracija ir gyventojų skaičiaus didėjimas. Darykime viską, kad ši kryptis išliktų.
Baigdamas noriu pabrėžti, kad visi 147 Vyriausybės teikiami įstatymų projektai svarbūs ir reikalingi, o juos svarstyti ir diskutuoti turime nedaug laiko. Todėl, sveikindamas jus visus su pavasariu ir nauja sesija, kviečiu nukreipti mintis ne tik į spalį laukiančius rinkimus, bet ir pamąstyti apie tai, kaip kiekvieną iš mūsų, kiekvieno iš mūsų sprendimus atsimins Lietuvos žmonės, žmonės, kurie prieš 30 metų visa savo širdimi tikėjo Lietuva ir jos ateitimi.
Rinkimai ateina ir praeina, reitingai kyla ir krenta, bet mūsų visuomenė sugeba atskirti svarbius ir tvarius sprendimus nuo trumparegiškų partinių pasistumdymų. Todėl kviečiu padovanoti dovaną Lietuvos žmonėms Nepriklausomybės 30-mečio proga – mažiau beprasmių rietenų ir daugiau prasmingų darbų ir bendradarbiavimo.
Mielieji kolegos, linkiu jums visiems darbingos, pakilios pavasario sesijos! Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju, gerbiamasis premjere. Seimo nutarimo pateikimas įvyko, pranešėjai savo kalbas pasakė, dabar atsakymai į klausimus. Gerbiami kolegos, 18 Seimo narių yra užsirašę paklausti, tam skiriame pusę valandos laiko. Galime sutarti? Sutariame. Tada prašome premjerą patogiai atsisėsti, kad galėtumėte atsakyti į klausimus. Kartu ir Seimo Pirmininką. Klausiantieji pasakysite, kuriam iš jų norite užduoti klausimus.
Pirmasis klausia A. Nekrošius. Ruošiasi A. Armonaitė.
A. NEKROŠIUS (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Mano klausimas būtų Seimo Pirmininkui. Aš konkrečiai norėčiau pasiteirauti dėl vieno įstatymo projekto, tai yra Švietimo įstatymo 44 straipsnio pataisų įstatymo projekto Nr. XIIIP-4501. Tai iš esmės liečia kaimo mokyklų reorganizaciją ir pertvarką regionuose, kad daugelis savivaldybių tiesiog neatsižvelgdamos į bendruomenės lūkesčius tą tinklą tvarko. Yra registruotas šis projektas, tai yra V. Ačienės ir V. Ąžuolo. Mano klausimas būtų, kada yra planuojama jį įtraukti į darbotvarkę? Gal būtų galima įtraukti kuo greičiau, nes šis klausimas yra aktualus ir gana svarbus. Daugelis savivaldybių šitą klausimą spręs jau artimiausiuose savo posėdžiuose, tiesiog laukia Seimo sprendimo. Ačiū.
V. PRANCKIETIS. Klausimas aktualus, švietimo problematika, kaip matėte, tarp prioritetų. Labai gerai, kad jūs atkreipėte dėmesį. Manau, kad pagal pageidavimą artimiausiu metu pateikimą reikėtų ir padaryti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia A. Armonaitė. Ruošiasi M. Majauskas.
A. ARMONAITĖ (MSNG). Dėkoju. Klausimas premjerui taip pat apie švietimą. Jūs siūlote grandiozinį susitarimą dėl švietimo, tačiau higieninius dalykus galite padaryti jau šiandien. Tai yra jau šiandien galite atsisakyti jungtinių klasių ir patvirtinti tinklo taisykles, kad Lietuvos moksleiviai nesimokytų kaip carinės Rusijos kaime. Jūs galite klausyti EBPO rekomendacijų ir atsisakyti klasės krepšelio, kuris įšaldė neefektyvią sistemą. Atsisakėte Mykolo Romerio universiteto ir VGTU sujungimo, nors pačioje kadencijos pradžioje ir šiandien iš tribūnos kalbėjote apie aukštojo mokslo įstaigų konsolidaciją ir apskritai netgi panaikinote de facto kolegijas, nes nuleidote kartelę stoti į universitetus. Mano klausimas toks. Jūs galite sutvarkyti švietimo higieną jau šiandien, nereikia dešimtmečiams susitarimo, bet neatrodo iš programos, kad tą ketinate padaryti.
PIRMININKĖ. Dėkoju, kolege, laikas.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Miela kolege, gal didžiausios problemos ir buvo pastarųjų dešimtmečių, kad mes išsprendėme higienines problemas vienos srities – švietimo, kitų sričių – socialinių klausimų. Dėl švietimo susitarimo, man atrodo, kad yra temos, ar tai būtų jungtinės klasės, ar, kaip jūs minėjote, klasės krepšelis ir panašūs dalykai, svarbūs visai visuomenei. Mes turime tikrai skirtingas nuomones, tai irgi natūralu. Vieni esame už vieną modelį, kiti už kitą modelį, tačiau norisi tokių sprendimų, kad, nepaisant politinių jėgų persiskirstymo, kuris yra galimas po kiekvienų Seimo rinkimų, tie susitarimai būtų vykdomi. Matyt, viena iš didžiausių mūsų problemų daugelyje sričių yra, kad ketverius metus darome vienaip, po to ketverius metus bandome patobulinti, reformuoti ir pakeisti kitaip.
Taip, gyvenimas nestovi vietoje, turi būti pokyčiai, tačiau noras dėl švietimo yra, ir šiandien toks yra. Aš manau, kad mes galime bandyti suderinti ir opozicijos pusėje rengiamą švietimo susitarimą, ir pozicijos, jeigu tikrai mes tikime tuo nuoširdžiai (o aš tuo tikiu), ir priimti ne vien higieninius pataisymus, o tvarius sprendimus.
Dėl atskirų universitetų, jūs paminėjote Mykolo Romerio universitetą. Gaila man, tikrai gaila, kad pasikeitė nuomonė pasikeitus rektoriui. Tiesiog nesinori naudoti jokių administracinių svertų ir įrankių daryti tą prievartą. Bendruomenė taip apsisprendė, vadinai, ji įvertino rizikas dėl šio universiteto galimybės toliau ne tik išlikti, bet ir būti sėkmingu, kokybiškas paslaugas teikiančiu universitetu. Jeigu jie tokį kelią mato, na, bendruomenė apsisprendė, suteikime tokią teisę, o gyvenimas parodys, ar buvo teisūs jie, ar buvo teisi Vyriausybė ir dalis Seimo, kurie siūlė tuos sprendimus, kurie buvo nužengę faktiškai į finišo tiesiąją. Net ir buvo numatytos lėšos, skatinančios šitas abi aukštąsias mokyklas dėl susijungimo. Deja, Mykolo Romerio universiteto bendruomenė pasielgė kitaip.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia M. Majauskas. Ruošiasi E. Pupinis.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiamas premjere, didžiausios pasaulio valstybės kalba apie COVID-19 įtaką jau nebe žmonių sveikatai, bet realiai ekonomikai, finansų stabilumui, valstybių pajamoms. Iš jūsų kalbos atrodo, lyg nieko neįvyko.
Ar galite patikslinti, ar tikrai nėra poreikio numatyti papildomą finansavimą, tarkime, pandemijos prevencijai? Ar nėra poreikio atšaukti 2021 metais įsigaliosiančią 3 dalį mokestinės reformos milijardas milijonui, dėl ko mažėja valstybės pajamos? Ar nėra poreikio svarstyti įstatymų projektus dėl finansinės paramos įmonėms, kurios išgyvena trumpalaikius finansinius sunkumus? Ar nėra poreikio didinti išmokas galbūt ligoniams dėl laikino nedarbingumo ir taip paskatinti pasitikrinti sveikatą? Ar nėra poreikio sudaryti palankias sąlygas naudotis nuotolinio darbo režimu? Ar tikrai nereikia dėl to keisti nė vieno įstatymo? Ar jūs tikrai įvertinote situaciją ir Seimui nereikia priimti nieko dėl COVID-19 galimos įtakos ekonomikai ir finansams?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Mielas kolega, ačiū už klausimą. Visiems jums naudodamasis proga noriu padėkoti, kad šia tema, kuri tikrai labai svarbi kiekvienam iš mūsų ir asmeniškai, ir verslui, mes nedarėme tokių pareiškimų, neužsiėmėme galbūt, nors ir kyla noras (…) politinėms kovoms, ir išlaikėme ramybę.
Ramybės išlaikymas nereiškia nieko neveikimą. Visi įrankiai, kurie reikalingi jūsų problemoms spręsti, šiandien yra turimi. Aš tikrai nenoriu viešai ir garsiai skelbti, kad laikinas ekonomikos ir inovacijų ministras renka atsakingus asmenis, verslo atstovus, spręsdamas situaciją, vertindamas galimą riziką, kaip bus, jeigu toliau situacija keisis ne tiktai Lietuvoje, bet ir Europoje, ir pasaulyje.
Šiandien tų įrankių pakanka. Jeigu tiktai mes matysime, kad būtinas įstatymų leidėjo įsitraukimas su atitinkamais sprendimais čia, patikėkite, prašysime pasinaudoti teise – ypatinga skuba. Turbūt sutiksime, kad jau šiuo atveju mes turėsime ypatingą sąlygą, kur galėsime šią Statuto normą naudoti. Visos jūsų išvardintos priemonės tikrai yra mūsų nuolatinėje, kasdieninėje darbotvarkėje. Yra sprendžiama… tikrai stengiamės neapkrauti visuomenės pertekline informacija, neskatiname tų procesų, kurie galbūt nebuvo suvaldyti kitose valstybėse, ir tikrai matome šiandien kartais neadekvačią visuomenės reakciją į tą problemą, kuri yra labai rimta.
Taigi dėkoju už tas jūsų išvardintas sritis. Jos visos yra mūsų darbotvarkėje ir kol kas visi įrankiai turimi. Jeigu kas nors keičiasi, mes sprendžiame, kas reikalinga Vyriausybės lygmeniu. Jūs matėte, yra ir tam tikri sprendimai keičiami. Kol kas įstatymo leidėjo… Tikrai aš dėkoju, suprantu ir tikiuosi, kad jeigu bus reikalinga, mes nedelsdami galėsime ypatingos skubos tvarka tuos projektus pateikti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia E. Pupinis. Ruošiasi A. Sysas.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Norėčiau paklausti Ministro Pirmininko. Šiandien jūs tikrai nemažai įvardinote tų neva kilimo lygio… kurie susiję, daugiau susieti su ekonomika arba su Pensijų įstatymu, kuris buvo priimtas anksčiau. Tačiau dėl švietimo jūs pats pripažįstate, kad iš tikrųjų nėra viskas gerai.
Aš vis dėlto norėčiau jūsų nuoširdžiai paklausti, ar manote, kad plačiai pravėrę duris į aukštąsias mokyklas ir sudarę sąlygas stoti tiems žmonėms, kurie, klausimas, ar verti būti priimti netgi į kolegijas kai kada, jūs pakelsite aukštojo mokslo lygį?
Antras klausimas: ar palengvinę stojimą į aukštąsias mokyklas jūs taip pakelsite ir bendrojo lavinimo lygį? Savaime suprantama, galbūt yra tų moralinių dalykų, kurie verčia jaunimą mokytis, bet visada taip atsitinka, kad lengvai pravėrus duris ir bendrojo lavinimo lygis krenta. Ar nemanote, kad čia vis dėlto yra tam tikra klaida ir dar vienas pavojus, kadangi jūsų Vyriausybės sprendimai kardinaliai pasikeitė…
PIRMININKĖ. Dėkoju.
E. PUPINIS (TS-LKDF). …nuo J. Petrauskienės, kuri kėlė, dabar viskas atleidžiama, varžtai atgal.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Čia kartu papildysiu ir gerbiamos Aušrinės, nes neatsakiau į tą dalį, nes buvo didelis klausimas dėl kartelės. Noriu pareikšti, kad stojimo kartelė nei į universitetus, nei į kolegijas, o ir tai, ir tai yra aukštosios mokyklos, nėra sumažinta. Mes kalbame apie galimybę moksleiviams, kurie galbūt (nenoriu sakyti teisingai), bet galbūt prognozavo savo ateitį šiek tiek kitaip, užkirsti kelią net ir tai kartelei peržengti. Yra padaryti sprendimai nesumažinus kartelės, o papildydamas norėčiau, kad dar ministras labai aiškiai atsakytų, kad kartelė nėra sumažinta.
A. MONKEVIČIUS. Ačiū už šitą klausimą. Yra gera proga paaiškinti dar kartą – kartelė nėra sumažinta. Konkursinis balas lieka toks pats – 5,4 į universitetus, 4,3 į kolegijas. Buvo keturi reikalavimai ir vieno reikalavimo tiesiog griozdiška… Pasakykite, kas visuomenei gali paaiškinti tas karteles? Tų kartelių yra keturios. Vieną pasakiau – ji lieka pati aukščiausia ir svarbiausia.
Toliau. Penki geriausi dalykai: 7 vidurkis į universitetus, 6 į kolegijas. Trys privalomi išlaikyti egzaminai: lietuvių kalba, užsienio kalba, matematika. Lieka tik tuo vidurkiu… Tikrai, kaip premjeras sakė, tikrai matome, kad apie 100 ar kiek vaikų, kurie labai gerai kažkokį dalyką pasimokę, kitų nesurinko to vidurkio, nebegali patekti. Mes tik vieną šitą elementą pašalinome, bet Seimui teikiame projektą, kaip suvienodinti tuos reikalavimus, kad Lietuvoje nebebūtų dviejų kategorijų studentų. Seime šitas paketas yra. Lietuvos švietimo taryba pasisakė dar radikaliau nei mano šita korekcija. Mes turime tikrai matyti, kad mažėja prieiga prie aukštojo mokslo tikrai gabių vaikų. Jums žinotina, mano pakoreguotas kitų metų… prieš dvejus metus yra pasiūlymas vietoj užsienio kalbos pasirinkti reikalingą dalyką: biologiją, chemiją, fiziką ar ką nors panašaus. Taigi, kartelė tikrai nėra sumažinta, yra šiek tiek lankstesnė, pritaikyta gabiems vaikams, kad jie neatsidurtų užribyje.
O tarp kolegijų ir universitetų balansą tikrai išlaikysime kitomis priemonėmis. Tai tikrai yra svarbu, pritariu, kad tai būtina padaryti, ir tai padarysime.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia A. Sysas. Ruošiasi M. Adomėnas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Bus galbūt kompleksinis klausimas netgi daugiau Seimo Pirmininkui negu Ministrui Pirmininkui. Matau, kad iš principo kasdienėje darbotvarkėje yra dabar kiti klausimai: švietimas, koronavirusas ir visi kiti. Pavasario darbų programoje neradau dėl ilgalaikio tvaraus viešojo sektoriaus darbo užmokesčio didinimo. Praėjusį pavasarį stipriai padirbėjome, nuomonės išsiskyrė, bet strategija buvo atnešta į Seimą. Taigi, strategija Seime guli nuo praėjusio pavasario, niekas nieko nedaro, atskiros institucijos neša atskirus darbo apmokėjimo įstatymus ir aiškina, kad strategija nepriimta, galime daryti, ką norime. Bet žiūrint ir į darbų programą, Vyriausybė apie tai nerašo nė žodžio, kaip bus su darbo užmokesčiu. Išskyrus minimalų ir bazinį dydį, kažkas buvo pasakyta. Aš tą girdėjau, premjere.
Gerbiamas Seimo Pirmininke, ar strategija nereikalinga?
PIRMININKĖ. Dėkoju.
A. SYSAS (LSDPF). Ar jau mes palaidojome galutinai šitą darbo užmokesčio taktiką ir strategiją?
V. PRANCKIETIS. Gerbiamas kolega, labai aktualus klausimas. Ir labai džiaugiuosi jumis, kad jūs esate labai nuoseklus dėl šių klausimų ir tai metai iš metų kartojate, bet į darbų programą yra priimti visi pasiūlymai, kurie buvo siūlomi ir komitetų. Manau, kad Socialinių reikalų ir darbo komitetas galėjo pasiūlyti šį klausimą svarstyti ir jis būtų įrašytas. Manau, kad ta aktualija neprapuola ir ji eis pirmyn. Ačiū.
PIRMININKĖ. Premjere, ar jūs norite papildyti?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Manau, kad čia nebūtų nieko blogo, kaip tik atvirkščiai, tikrai daug darbo įdėta, grįžti prie tos strategijos ir ją svarstyti. Nesakau, kad jinai yra tobula. Ją galima tobulinti, bet tie sisteminiai sprendimai, aš pritariu, turi būti. Aišku, čia irgi iššūkis, kaip ir su švietimu. Jeigu mes priimame šitą strategiją, galbūt kitokios apimties, didesnės, mažesnės, bet ją priimame, turime ilgalaikį tvarų planą, nepriklausomai nuo to, kokios čia politinės dėlionės spalį įvyks. Aš manau, kad reikia tą dalyką daryti ir tikrai svarstyti komitetuose, frakcijose, diskutuoti, teikti siūlymus tobulinti. Ir galbūt pavyks priimti netgi.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia M. Adomėnas. Ruošiasi J. Sabatauskas.
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Ačiū. Čia klausimas Seimo Pirmininkui. Aš iš tikrųjų norėjau tokį principinį klausimą užduoti. Problema nenauja, bet, man atrodo, jinai labai smarkiai aštrėja. 600 teisės aktų. 600 teisės aktų per tris mėnesius, kai mes renkamės du kartus per savaitę į plenarinius posėdžius. Kaip galima išlaikyti įstatymų leidybos kokybę, kai yra toks srautas, kur joks sveiko proto žmogus negali net perskaityti, jau nekalbu apie tai, kad įsigilintų, pakalbėtų su ekspertais. Ir šita įstatymų leidimo infliacija, aš nežinau, gal tai nėra rekordinė sesija, bet tai yra gilėjanti problema. Įstatymų leidimo kokybė tikrai krenta, mes nuolat turime grįžti ir taisyti jau priimtus aktus. Buvo netgi šios kadencijos metu šaukiamos sesijos tam, kad būtų kliurkos ištaisytos. Man atrodo, reikia stabdyti. Europos Komisija visiems metams pasiūlė 43 teisės aktus. Mes esame tiek kompetentingesni, mes esame tiek geriau pasirengę? Labai tuo abejoju.
V. PRANCKIETIS. Pirmiausia turbūt reikėtų atkreipti dėmesį, kad negalėtume lyginti Europos Komisijos pasiūlymų originalumo su mūsų. Pirmiausia, jau paminėjau, kad visi teisės aktai, pasiūlyti komitetų, pasiūlyti Vyriausybės, pasiūlyti Prezidento ir pasiūlyti Seimo narių, yra įtraukti į darbų programą. Ši darbų programa nesiekia 600, kaip pamenate, ankstesnėse sesijose būdavo iki 800. Bet turėčiau atkreipti dėmesį, kad kiekvienas pokytis kiekvieno klausimo tai yra įstatymas. Mūsų Konstitucijoje nustatyta, kad įstatymas keičiamas tik įstatymu. Matyt, jūs kalbate apie kokybę tokių turbūt pagrindinių įstatymų, tai reikėtų juos skaičiuoti galbūt atskirai. Bet nėra metodikos, kaip juos būtų galima išskirti iš viso srauto. Bet aš sutinku, kad kokybe mes turime rūpintis nuolat, revizuodami komitetuose, ką turime teikti ir ko turime neteikti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia J. Sabatauskas. Ruošiasi K. Glaveckas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiamas premjere, aš noriu paklausti jūsų dėl smurto, smurto artimoje aplinkoje, tiksliau sakant, smurto lyties pagrindu. 2013 metais pareigūnai gavo pranešimus apie 21 tūkst. atvejų smurto artimoje aplinkoje, o 2016 metais jau 50 tūkst. Daugmaž toks pat lygis išsilaikė ir pernai. 2013 metais Europos Sąjungos valstybės pasirašė Stambulo konvenciją, kuri įpareigoja valstybes vykdyti smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevenciją, užtikrinti aukų apsaugą ir smurtautojų baudžiamąją atsakomybę.
Konvencija paremta nuostata, kad smurtas prieš moteris yra smurtas lyties pagrindu, tad joje įtvirtintas valstybių įsipareigojimas keisti visuomenės požiūrį, kovoti su lyčių stereotipais, dėl kurių toleruojamas…
PIRMININKĖ. Dėkoju, bet jau laikas klausti.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). …smurtas. Policijos duomenimis, 80 % smurtą patiriančių aukų yra moterys. Ar Vyriausybė žada pavasario sesijoje teikti Seimui ratifikuoti Stambulo konvenciją?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Dėl šitų problemų, kurias jūs minėjote, tai yra įstatymo projekte, į Socialinės apsaugos ir darbo… darbų programą yra įtraukta Vyriausybės įstatymo iniciatyva. Stambulo konvencija yra pateikta ratifikuoti Seimui, jeigu aš gerai prisimenu, tai padarė Respublikos Prezidentė. O gal aš klystu?
PIRMININKĖ. Stambulo konvencija yra įrašyta į sesijos darbų programą iš tikrųjų.
K. Glaveckas. Ruošiasi A. Jankuvienė.
K. GLAVECKAS (LSF). Klausimas gerbiamajam Seimo Pirmininkui. Pradžioje truputį statistikos.
Bundestage yra 631 Žemutinio parlamento narys. Italijos parlamente, kitaip sakant, Camera deputato, yra 630. Dabar eis tiesioginė transliacija iš Italijos parlamento: 630 žmonių, deputatų, iš jų dauguma yra pagyvenę deputatai, posėdžiauja, nors Italijoje yra valstybės paskelbta karantino pati aukščiausia kategorija. Sakykite, gerbiamas Pirmininke, kodėl jūs, nesant tokios dramatiškos situacijos Lietuvoje kaip Italijoje, uždraudėte rytoj signatarams švęsti jų toje vietoje, kurioje jie paskelbė nepriklausomybę, dėl kurios jūs dabar ir esate Seimo Pirmininkas, šventę? Ačiū.
V. PRANCKIETIS. Gerbiamas kolega, pirmiausia turbūt mes turime daryti viską, kad ta liga Lietuvoje neplistų. Ir turbūt mes esame ta sėkminga šalis, kurioje neišplito taip, kaip Italijoje. Turbūt Italija nepadarė visko, kad užvakar paskelbė apie 131 mirusįjį. Turbūt turime džiaugtis ir didžiuotis, kad mes rūpinamės savo vyresniaisiais žmonėmis, tarp kurių dabar esu ir aš. Jų sveikata mums yra labai svarbi.
Mano pranešime buvo paminėta, kad apsaugok artimą. Aš manau, kad tai yra to dalis. O jokių draudimų, mes atsižvelgę… Seimo valdyba, ne asmeniškai aš, ne Pirmininkas, o Seimo valdyba, atsižvelgusi į vyriausybinės komisijos rekomendaciją nerengti uždarų renginių, vengti jų, padarė tokį sprendimą. Taip, jeigu nieko neįvyks, turbūt visi sakys, kad nieko neįvyko. Bet jeigu kas nors įvyktų, o renginys būtų, turbūt tada mes turėtume vėl ieškoti kaltų. Nereikia mums kaltų, mums reikia sveikų žmonių, mums reikia sveikos Lietuvos. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju, Pirmininke. Klausia A. Jankuvienė. Ruošiasi G. Burokienė.
A. JANKUVIENĖ (LVŽSF). Ačiū. Gerbiamas premjere, neseniai buvo skelbta, kad Lietuvoje šešėlinė ekonomika pernai sumažėjo iki 14,6 %. Tai yra viena iš tų sričių, kurioje Lietuva pagal šešėlinės ekonomikos mažinimą aplenkė Estiją. Aš norėčiau paklausti, kokiais būdais ir kiek lėšų konkrečiai pavyko pernai ištraukti iš šešėlio? Ir kas numatoma šiemet? Kokiais būdais ir kiek lėšų?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Aš savo kalboje minėjau, mes skaičiuojame apie 200 mln. rezultatą, bet tikrai matome, kad tai yra nepakankamai, dėl to Vyriausybės teikiami įstatymų projektai dėl šešėlio mažinimo tokiuose jautriuose sektoriuose kaip statybos, transporto priemonių pakartotinis pardavimas ir jų detalių pardavinėjimas, kai kurios paslaugos. Manytume, kad ta suma galėtų būti 600–700 mln. eurų.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia G. Burokienė. Ruošiasi R. Šarknickas.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Dėkoju. Norėčiau paklausti Seimo Pirmininko, nes jo prerogatyva yra teikti ir atleisti Seimo pareigūnus. Norėčiau paklausti, kada bus pateikta atleisti ir priimti VRK narį?
V. PRANCKIETIS. Klausimas yra turbūt apie poną V. Semešką, nes jis yra išėjęs iš komisijos, ir tai yra Konservatorių partijos… Turbūt aš turiu teikti, bet jie turi pasiūlyti kandidatą. Taip. Tai, gerbiami… (Balsai salėje) Pasiūlytas yra? Tada teiksime artimiausiu metu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia R. Šarknickas. Ruošiasi A. Skardžius.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Laba diena. Mano klausimas būtų gerbiamam premjerui. Pamenate, kai visi kartu su Vyriausybe sėkmingai padidinome vaiko pinigus nuo 30 iki 60 eurų. Tai išties yra puikus skaičius, tačiau Alytaus miesto savivaldybės dauguma kardinaliai padidino kainas visoms sritims: būreliams, sportui, muzikos mokyklai, dailės, uždarė dvi gerai veikiančias mokyklas, kurios turėjo vardą visoje Lietuvoje, šiuo metu dar vyksta procesas. Žodžiu, tie pinigai, kuriuos mes padidinome, socialiai nebeatitinka Valstiečių ir žaliųjų sąjungos programos, dėl to mes greitai reagavome. Noriu pasakyti, ką šioje situacijoje valstybei pačiai daryti, kai savivaldybės elgiasi taip neadekvačiai. Jau girdėjau panašių atvejų ir Marijampolės savivaldybėje, būtent valdantys socialdemokratai padidino kardinaliai mokesčius.
PIRMININKĖ. Dėl sesijos darbų programos, Robertai. Kam užduodate klausimą?
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Ačiū. Sakiau, premjerui.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Atsakymas labai paprastas. Tiesiog savivaldybės gyventojai, rinkėjai vertina tiek tarybos, tiek mero darbo rezultatus ir kitoje rinkimų perspektyvoje, matyt, bus arba gali būti kitokie sprendimai. Kas priklauso nuo centrinės valdžios, mes tikrai padarėme viską, kad tos šeimų pajamos visose srityse didėtų, o savivaldybės optimizavimo klausimus, kaštų klausimus savo įstaigose sprendžia pačios, tai žmonės, gyvenantys tose savivaldybėse, ir įvertins.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDDF). Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Gerbiamas premjere, Seimas buvo suformulavęs Vyriausybei pavedimą savo nutarimu, kad atliktų nepriklausomą auditą dėl SGD laivo pirkimo aplinkybių, nes buvo pirktas laivas, po to buvo nupirkta paprasčiausia nuoma, net neišperkamoji nuoma. Matome, kad esame įklimpę net iki 2044 metų su šiuo nuomos pirkiniu. Tai vis dėlto tas nepriklausomas auditas, kurio Seimas savo nutarimu prašė Vyriausybės, įgyvendinus šį projektą, o projektas įgyvendintas buvo dar prie praėjusios Vyriausybės, bet ji taip pat neišdrįso. Liko vienintelė sesija, sakykime, tas geras pusmetis, per kurį galėtų Vyriausybė vis dėlto nepriklausomą auditą atlikti. Kaip jūs planuojate, premjere?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Mielas kolega, turbūt jūs turite omenyje Seimo pavedimą XVI Vyriausybei. Aš kaip tokio nepamenu, kad būtume gavę. Be abejo, yra Vyriausybių veiklos tęstinumas. Pasižiūrėsime, jei jis nėra įvykdytas, tą reikės padaryti, priklausomai nuo to, kokias mes turime galimybes pirkti tokią paslaugą, nes, kaip suprantu, buvo reikalingas nepriklausomas auditas, išorinis auditas. Jei toks nutarimas yra ir jis nebuvo įvykdytas, artimiausiu metu pažiūrėsime ir darysime sprendimus.
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, pusę valandos, kaip ir buvome sutarę, klausinėjome, išgirdome atsakymus.
Dabar motyvai po pateikimo. M. Majauskas – motyvai prieš.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Neblogai prisimenu 2008 metus, kai buvome tokioje situacijoje, kai Vyriausybė slėpė spartų ekonomikos lėtėjimą ir artėjančią finansų griūtį. Labai norėtųsi, kad ši Vyriausybė pasielgtų atsakingai ir nebandytų nuslėpti realios ekonominės situacijos. Kaip ir minėjau, visos didžiausios pasaulio ekonomikos išgyvena šaltą dušą dėl COVID-19, krenta akcijų biržos, centriniai bankai spausdina papildomas pinigų emisijas, lėtėja ekonomikos augimas, traukiasi eksportas, tačiau pagal vienos iš svarbiausių valstybės institucijų – Seimo darbų programą atrodo, kad nieko neįvyko. Nieko nereikia keisti, viskas ir taip gerai ir niekam nereikia ruoštis. Aš nenoriu gąsdinti, aš tiesiog noriu, kad mes elgtumėmės atsakingai ir priimtume reikiamus sprendimus. Dabar atrodo, kad nei papildomo finansavimo reikia, nei pagalbos įmonėms, nei nuotolinio darbo reglamentavimo reikia, nei galbūt papildomo laikinojo nedarbingumo išmokų, nieko keisti nereikia, viskas yra gerai. Tai kyla nerimas ir įtarimas, jog nėra atskleidžiama reali situacija arba galbūt Vyriausybė neadekvačiai vertina tai, kas šiuo metu vyksta pasaulio ekonomikose ir finansų rinkose. Todėl kviečiu susilaikyti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Daugiau norinčių kalbėti nėra. Gerbiami kolegos, po pateikimo balsuojame dėl Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo VIII (pavasario) sesijos darbų programos“ projekto. Skelbiamas balsavimas. Prašom.
Balsavo 102 Seimo nariai: už – 67, prieš – 4, susilaikė 31. Po pateikimo pritarta.
Šią programą svarstys visi komitetai ir siūloma į plenarinių posėdžių salę grįžti svarstyti kovo 19 dieną.
11.12 val.
Informaciniai pranešimai
Gerbiami kolegos, yra dar vienas pareiškimas, leiskite jį perskaityti. Dėl pasitraukimo iš Lietuvos Respublikos Seimo socialdemokratų darbo frakcijos. P. Čimbaras informuoja, kad nuo kovo 10 dienos traukiasi iš Seimo socialdemokratų darbo frakcijos ir pereina dirbti į Mišrią Seimo narių grupę.
Mielieji kolegos, kaip matote, darbotvarkėje yra numatyta 30 minučių pertrauka. Galvojant apie mūsų visų sveikatą, rūpinantis jumis, dirbsime valandą 15 minučių, o jau ir dirbome, 30 minučių pertrauka, kurios metu ši salė bus ventiliuojama, ir į posėdį susirenkame 11 val. 45 min. Iki pasimatymo.
Pertrauka
11.47 val.
Seimo nutarimo „Dėl Ingridos Danėlienės paskyrimo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėja“ projektas Nr. XIIIP-4375 (pateikimas)
PIRMININKAS (A. NEKROŠIUS, LVŽSF). Gerbiami kolegos, tęsiame posėdį. Toliau darbotvarkės 1-4 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Ingridos Danėlienės paskyrimo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėja“ projektas Nr. XIIIP-4375. Kviečiu Seimo Pirmininką V. Pranckietį pateikti kandidatūrą.
V. PRANCKIETIS. Gerbiami kolegos, įgyvendindamas savo pareigą pagal Konstitucijos 103 straipsnio 1 dalį, teikiu Seimui kandidatę į Konstitucinio Teismo teisėjus daktarę I. Danėlienę. Kandidatė atitinka visus Konstitucinio Teismo teisėjui keliamus reikalavimus ir yra puikiai pasirengusi šiam darbui.
I. Danėlienė yra konstitucinės teisės specialistė, juo labiau šios srities mokslininkė, todėl vienas iš pagrindinių mano pasirinkimo motyvų buvo būtent tai, kad daktarė I. Danėlienė priklauso naujai konstitucionalistų kartai, kuriai būdingas Vakarų teisės tradicijos ir naujausių konstitucionalizmo raidos tendencijų išmanymas, aukštas profesinės kompetencijos lygis, analitinis mąstymas, greita orientacija, puikus užsienio kalbų mokėjimas bei ryškios profesinės lyderystės savybės.
Puikiausiai mano žodžius liudija ir ką tik pasirodžiusi didžiulės apimties monografija „Konstituciniai ginčai“ (tik ką gavau), kurią daktarė I. Danėlienė praeitais metais parengė kartu su tokiais Lietuvos konstitucinės teisės grandais kaip T. Birmontienė, E. Jarašiūnas, V. Sinkevičius. Šioje knygoje I. Danėlienei priklauso didžiulis indėlis tiriant šiandienos Konstitucinio Teismo veiklai aktualią problematiką, Konstitucinio Teismo įgaliojimus užtikrinant Konstitucijos viršenybės principą, individualaus konstitucinio skundo institutą, konstitucinės justicijos bylų nagrinėjimo specifiką. Be to, daktarė I. Danėlienė yra daugiau nei 20 straipsnių lietuvių, anglų, lenkų, rumunų, ukrainiečių kalbomis autorė ir bendraautorė, kelių mokslo studijų ir monografijų bendraautorė.
Jos parengtos publikacijos ir atlikti tyrimai skirti analizuoti tokioms aktualioms teisės temoms kaip, pavyzdžiui, konstitucinių teismų įgaliojimai, iššūkiai teisės viršenybei kontekste, žmogaus teisių raida jurisprudencinėje Konstitucijoje, Konstitucijos pataisų konstitucingumas, baudžiamosios atsakomybės už neteisėtą praturtėjimą konstitucingumas, atsakingo valdymo principas, Europos Sąjungos teisės įtaka Lietuvos viešosios teisės principų raidai ir kitoms.
Atkreipčiau dėmesį, kad ir jos lygiai prieš aštuonerius metus Vilniaus universitete apginta daktaro disertacija parengta aktualia proporcingumo principo sampratos ir taikymo viešojoje teisėje tema. Mokslinį pedagoginį darbą I. Danėlienė dirba nuo 2004 metų. Šiuo metu ji yra Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos vyresnioji mokslo tyrėja. Visą teisinės karjeros laikotarpį kandidatė derino akademinę ir praktinę veiklą.
Pabrėžčiau didžiulę I. Danėlienės teisinio darbo patirtį, įgytą dirbant praktinį darbą aukščiausiuose teismuose. Baigusi teisės studijas 2003 metais daktarė I. Danėlienė 12 metų dirbo Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme teisėjo padėjėja, pirmininko padėjėja, pirmininko patarėja. Be kitų pareigų, ji daug metų rengė teismo procesinių sprendimų projektus sudėtingiausiuose norminių aktų teisėtumo tyrimo, išplėstinių kolegijų bylose. Kandidatė puikiai išmano ir teismų veiklos organizavimo, teismų savivaldos klausimus.
Dirbdama Konstituciniame Teisme, ji, be kita ko, atsakė už Konstitucinio Teismo teisininkų darbą, įskaitant konstitucinės justicijos bylų rengimą ir kokybę. Pati yra prisidėjusi prie reikšmingiausių pastarųjų penkerių metų laikotarpio Konstitucijos justicijos bylų. Jai sėkmingai įgyvendinant įstaigos struktūrinius pokyčius, vadovaujant teisininkų darbui, ypač paspartėjo konstitucinės justicijos bylų rengimas, pagerėjo dokumentų kokybė.
2019 metais I. Danėlienė asmeniškai prisidėjo tiek prie individualiam konstituciniam skundui įvesti būtinų įstatymų rengimo, tiek parengė atitinkamus Konstitucinio Teismo reglamento pakeitimus, kitus vidaus teisės aktus, taip pat užtikrino, kad Konstitucinis Teismas per itin trumpą laiką tinkamai pasirengtų priimti ir nagrinėti fizinių ir juridinių asmenų prašymus.
Beje, išskirčiau, kad 2019 metais individualiam konstituciniam skundui įvesti Konstituciniam Teismui iš valstybės biudžeto neprireikė nė vieno papildomo euro cento.
Pabrėžčiau, kad I. Danėlienė turi išskirtinę patirtį Konstitucinio Teismo tarptautinio bendradarbiavimo srityje. Ji yra puikiai žinoma ir turi autoritetą tarptautinėje konstitucionalistų bendruomenėje, įskaitant Venecijos komisiją (Europos Komisiją „Demokratija per teisę“). Būtent I. Danėlienė atsakė už kol kas vienintelio Europos… 2017 metais Vilniuje įvykusio Pasaulio konstitucinės justicijos konferencijos IV kongreso turinį ir formą. Ji taip pat yra Venecijos komisijos Jungtinės konstitucinės justicijos tarybos narė.
Kandidatė pasižymi ir išskirtine patirtimi rengiant bei įgyvendinant tarptautinius projektus. Jai vadovaujant Konstitucinis Teismas įgyvendino Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos projektus, jų tikslas stiprinti Moldovos, Sakartvelo, Ukrainos konstitucinių teismų vaidmenį užtikrinant teisinės valstybės principų įgyvendinimą.
Taip pat koordinavo Konstitucinio Teismo sėkmingai įgyvendintą teisinės paramos Moldovos konstituciniam teismui projektą. Kaip konstitucinės teisės ekspertė, Europos Tarybos ir Europos Sąjungos institucijų, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos kvietimu ji yra teikusi pagalbą Ukrainos ir Moldovos konstituciniams teismams, Turkijos teismams, kitoms šių valstybių institucijoms bei nevyriausybiniam sektoriui.
Baigdamas norėčiau pasakyti, kad daktarė I. Danėlienė priklauso tiems lietuviams, kurie po Nepriklausomybės atkūrimo išvyko į Vakarus, tačiau, turėdami puikias galimybes ten įsitvirtinti, apsisprendė savo ateitį kurti Lietuvoje, dirbti savo tėvynės labui. Manyčiau, jog visi mes turėtume remti tokį požiūrį bei apsisprendimą.
Gerbiami kolegos, esu įsitikinęs, kad daktarės I. Danėlienės žinios ir patirtis yra ypač reikalinga Lietuvos Respublikos Konstituciniam Teismui. Todėl kviečiu jus pritarti šiai kandidatūrai.
PIRMININKAS. Pirmininke, dėkoju už išsamų pristatymą. Į tribūną kviečiu pretendentę I. Danėlienę. Jums skiriama iki dešimties minučių. Prašom.
I. DANĖLIENĖ. Gerbiamasis Seimo Pirmininke, posėdžio pirmininke, gerbiamieji Seimo nariai. Pirmiausia norėčiau padėkoti Seimo Pirmininkui už parodytą pasitikėjimą ir už išsamų pristatymą. Man didelė garbė būti šiandien čia. Seimo Pirmininko siūlymą vertinu ir jį priėmiau tiek suvokdama galinčią tekti didžiulę atsakomybę, tiek matydama galimybę veiksmingai asmeniškai prisidėti prie tolesnės sėkmingos Konstitucinio Teismo veiklos, šiandien jau galinčios būti pavyzdžiu kitoms šalims. Vertinu šį siūlymą ir kaip aukštą Konstitucinio Teismo teisininkų kantraus ir nuoseklaus, nebūtinai visada matomo darbo kokybės įvertinimą.
Beveik visos 17 metų trunkančios teisininko profesinės karjeros metu lygiagrečiai dirbau tiek akademinį, tiek praktinį teisininko darbą. Pirmiausia Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme, vėliau – Konstituciniame Teisme. Per šiuos metus esu įgijusi visapusiškos patirties viešosios ir konstitucinės teisės srityje. Džiaugiuosi, kad ši mano patirtis yra vertinama ir tarptautiniu lygiu: tiek ekspertinėje veikloje, tiek bendradarbiaujant su viso pasaulio konstituciniais teismais, juos vienijančiomis tarptautinėmis organizacijomis bei Venecijos komisija. Didelę prasmę per pastaruosius penkerius metus jaučiau ir… Konstitucinio Teismo vykdytoja vystomojo bendradarbiavimo veikloje, tai yra remiant Rytų partnerystės valstybių konstitucinius teismus, padedant jiems perimti gerąją Lietuvos patirtį.
Per pastaruosius dešimt metų man ne kartą teko prisidėti ir prie įvairių teisėkūros procesų, susijusių su teismų veiklos proceso, teisės tobulinimu. Pastaraisiais metais aktyviai prisidėjau rengiantis įvesti individualų konstitucinį skundą. Kai kurie iš jūsų mane galbūt prisimenate iš Seimo darbo grupės, atsakingos už referendumo 12 straipsnio, įtvirtinančio konstitucinius Lietuvos Respublikos pilietybės pagrindus, pakeitimų rengimo susitikimų.
Pabrėžčiau, jog darbas Konstituciniame Teisme man būtų svarbus ne dėl garbės ar statuso, o dėl galimybės dirbti mėgstamą ir taip pat pažįstamą darbą, dėl galimybės būti atsakinga už konstitucinių vertybių apsaugą, nenutrūkstamą teisinės valstybės stiprinimą. Save matyčiau dirbančią nepriklausomame, Konstitucijos viršenybę ir žmogaus teises ginančiame, visuomenei atvirame ir jos dalimi esančiame Konstituciniame Teisme. Būtent prie tokio teismo stiprinimo norėčiau ir, tikiu, galėčiau prisidėti, jeigu jūs, gerbiami Seimo nariai, pritartumėte mano kandidatūrai. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju pretendentei. Yra nemažai norinčių paklausti. Pirmasis klausia M. Majauskas. Ruošiasi S. Tumėnas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiama pretendente, nekyla jokių abejonių dėl jūsų kompetencijos. Aš norėčiau paklausti apie žmogaus teises. Savo akademinėje veikloje esate detaliai nagrinėjusi žmogaus teisių aspektus. Lietuva pagal santykinį kreipimųsi į EŽTT skaičių yra viena iš pirmūnių visoje Europoje, o ir pralaimėtų bylų skaičius, ir nustatyti pažeidimai tikrai nedžiugina. Klausimas būtų, kokios, jūsų nuomone, to priežastys? Ar mes tiesiog esame skundikai ir besiskundžiantys, ar iš tiesų yra problemų su žmogaus teisėmis Lietuvoje?
I. DANĖLIENĖ. Nuoširdžiai dėkoju jums už klausimą. Iš tiesų nesu tiek detaliai susipažinusi būtent su nagrinėjamų bylų prieš Lietuvą Europos Žmogaus Teisių Teisme specifika, tačiau, kiek žinau, pastaruoju metu Žmogaus Teisių Teisme kasmet nustatoma vidutiniškai apie pora šimtų pažeidimų. Dažniausiai tie pažeidimai yra konstatuojami tose srityse, kurios yra susijusios su teise į teisingą teismą, ikiteisminių institucijų darbu, taip pat kiek jos susijusios su nuosavybės teisių apsauga ir grąžinimu. Būtų tikrai per kategoriška, matyt, teigti, kad Lietuva kažkuo yra blogesnė ar situacija žmogaus teisių srityje blogesnė nei kitose valstybėse. Iš tikrųjų kaip konstitucionalistė, kaip ir minėjau, pastaruosius metus skyriau ir daug domėjausi individualaus konstitucinio skundo įvedimu. Aš galėčiau pasakyti, kad iš esmės būtent dėl tos priemonės, atsiradusios nuo 2019 metų, yra teikiama viltis ir tikimasi, kad galimybė kreiptis asmeniui į Konstitucinį Teismą, prieš kreipiantis į Europos Žmogaus Teisių Teismą, mums veiksmingai padės išspręsti šias problemas, jeigu jų tokių būtų Lietuvoje. Tai yra grindžiama ilgamete kitų valstybių patirtimi. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia S. Tumėnas. Ruošiasi S. Jovaiša.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Gerbiama pretendente, Seimo Pirmininkas, teikęs jūsų kandidatūrą, kartu prisiima atsakomybę bent jau devynerius metus į priekį. Seimo Pirmininkas akcentavo jūsų akademines kompetencijas. Aš noriu pacituoti Konstitucinio Teismo pirmininko D. Žalimo teiginį iš ataskaitos, kurioje rašoma, kad Konstitucinio Teismo užsakymu 2019 metais atliktas visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad Konstituciniu Teismu pasitiki 52,8 % respondentų. Ką jūs, jeigu tapsite Konstitucinio Teismo teisėja, darysite, kad Konstituciniu Teismu pasitikėtų ne 52 %, o bent 80 ar 90 % respondentų? Ačiū.
I. DANĖLIENĖ. Gerbiamas Seimo nary, iš tikrųjų ačiū jums už įdomų klausimą, gerą klausimą. Pirmiausia, gal norėdama atpalaiduoti, jeigu taip įmanoma, Seimo Pirmininką nuo atsakomybės už mane devynerius metus į priekį, galiu pacituoti Konstituciją. Iš tikrųjų, tapę Konstitucinio Teismo teisėjais, Konstitucinio Teismo teisėjai yra visiškai nepriklausomi, jie klauso tik Konstitucijos, vykdo savo visas funkcijas nepriklausomai nuo ko nors, lygiai taip pat prisiima visą atsakomybę už savo veiksmus. Ta atsakomybė, tapus teisėju, lieka tik pačiam Konstitucinio Teismo teisėjui.
Iš tikrųjų geras klausimas ir geras pastebėjimas dėl apklausos. Penkiasdešimt kelių procentų visuomenės pasitikėjimas Konstituciniu Teismu iš tiesų yra labai, netgi stebėtina, rekordiškai didelis, lyginant su visuomenės pasitikėjimu kitais teismais. Kaip jis gali būti dar didinamas? Tik didesne darbo kokybe ir, matyt, Konstitucinio Teismo dėmesiu išaiškinti savo priimtus sprendimus, komunikuoti. Kas buvo daroma Konstituciniame Teisme pastaruosius metus ir kas atnešė didžiausios teigiamos naudos šioje srityje? Matyt, tai, kad Teismas niekada nebijojo paaiškinti, kodėl priimtas vienoks ar kitoks sprendimas. Taip pat imtasi kitų priemonių. Tai yra tokie dalykai kaip tiesioginė posėdžių transliacija, aiškesnės procedūros. Matyt, toje srityje galima dirbti toliau.
Asmeniškai aš manau, kad Konstitucinio Teismo baigiamieji aktai galėtų būti rengiami dar aiškesne, suprantamesne kalba ir galėtų būti kartais ir trumpesni. Toks mano atsakymas.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia S. Jovaiša. Ruošiasi V. Bakas.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiama pretendente, jūsų išties tiek teorinė, tiek praktinė gyvenimo dalis, teisė yra įspūdinga. Bet aš turiu vieną klausimą dėl neseniai priimto Konstitucinio Teismo instituto asmeniškai piliečiams pateikti skundus Konstituciniam Teismui. Jūsų nuomone, ar tai nėra jau įsibėgėjusi, bet perteklinė priemonė, nes, kiek tenka girdėti, daug tų skundų atmetama ir jų nagrinėjimas, jei toks būtų, užtruktų labai ilgai ir galbūt pakenktų kitų bylų nagrinėjimui. Prašyčiau pasidalinti savo įžvalgomis šia tema.
I. DANĖLIENĖ. Dėkoju jums už klausimą. Iš tiesų gal pirmiausia pradėčiau nuo to, kad man šiandien džiugu, kad apie individualų konstitucinį skundą mes galime jau kalbėti ne tik kaip apie teorinį institutą ar teorinę sąvoką, jau turime teorinę praktiką, kurią matome. Lietuvos Respublikos Konstitucija nuo pat jos priėmimo 30 straipsnio 1 dalyje įtvirtino kiekvieno asmens teisę ginti savo konstitucines teises teisme. Tačiau iki praeitų metų būtent asmuo konstitucines teises galėjo ginti tik ordinariniuose teismuose ar, geriausiu atveju, jeigu jam kildavo klausimas, kad galbūt jo atžvilgiu priimtas sprendimas buvo grindžiamas įstatymu, kuris prieštarauja Konstitucijai, jis galėjo prašyti teismo, nagrinėjančio jo bylą, kreiptis į Konstitucinį Teismą.
Problema ta, ir mano akademiniai tyrimai parodė, teismų praktikos tyrimai parodė, kad ne visada tie teismai, net ir išgirdę asmens argumentus, matydavo poreikį kreiptis į Konstitucinį Teismą. Kartais jie tiesiog galvodavo, kad greičiau byla bus išnagrinėta pačiame teisme, kartais mes turime tokių liūdnesnių pavyzdžių, kai ordinariniai teismai galbūt imdavosi patys vaidmens aiškinti konstitucinę teisę, ir asmeniui tarsi būdavo užkertamas kelias. Vienintelė galimybė – kreiptis į EŽTT.
Šiuo atveju aš matyčiau didžiulę individualaus konstitucinio skundo prasmę pirmiausia todėl, kad iš tikrųjų iš gaunamų kreipimųsi matome, kad asmenys žino tą priemonę, ja naudojasi.
Antras dalykas, kad Konstituciniam Teismui išnagrinėjus vieno asmens skundą pasekmės yra galiojančios ir būtų taikomos visiems. Tai yra kiekvienas asmuo įgyja didelę galimybę ginti žmogaus teises.
Trečias aspektas yra tai, kad per žmones Konstitucinį Teismą, kaip rodo užsienio valstybių praktika, pasiekia visai kitokio pobūdžio bylos. Pirmiausia tai yra ne politiniai klausimai, ne institucinio bendradarbiavimo klausimai, o tie grynieji žmogaus teisių apsaugos klausimai, ko kartais mes gal ir Konstituciniame Teisme pasigesdavome.
Atsakydama į jūsų klausimą ir pastebėjimą, kad iš tiesų šiuo metu iš visų gautų kreipimųsi priimta nagrinėti yra labai mažai, nematyčiau dėl to didesnės problemos, tai daugiau yra, matyt, ta tendencija, kas pirmiausia yra daroma Konstituciniame Teisme, tai yra atliekama patikra, ar skundas iš tiesų atitinka įstatyme nustatytas sąlygas. Pagal jau gautus skundus matoma, kad yra kai kur praleisti terminai, kad asmenys skundžia teismo sprendimą, nors negali skųsti teismo sprendimo, kreipiasi ne dėl savo, o dėl kitų teisių gynimo. Tai yra formalūs pagrindai, ir aš manau, kad ilgainiui žmonės mokysis ir jų skundai bus vis kokybiškesni ir mes matysime tą naudą. Ačiū už kantrybę išklausant ilgą atsakymą.
PIRMININKAS. Aš tik priminsiu, kad atsakymams skiriama iki dviejų minučių, nes klausiančių yra daug. Klausia V. Bakas. Neįdėjote kortelės. Taip.
V. BAKAS (MSNG). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama kandidate į Konstitucinio Teismo teisėjus, vakar buvo priimtas toks labai svarbus Konstitucinio Teismo nutarimas, kuriame Konstitucinis Teismas pasakė, kad negali būti pagal Konstituciją draudžiamų privilegijų teisėjams, kitaip tariant, buvo kalbama apie teisę daryti kratas. Tarsi išeina taip, kad kurį laiką teisėjai turėjo tokių privilegijų, kurios leido išvengti baudžiamosios atsakomybės, ir tai būdavo patvirtinta Aukščiausiojo Teismo praktika. Konstitucinis Teismas pakeitė tą situaciją išaiškindamas privilegijų turinį.
Aš jūsų noriu paklausti. Štai ar jūs, kaip konstitucinės doktrinos būsima plėtotoja, kuri nagrinės bylas, ar matote dar kur nors spragų ar galimybių, tiksliau, kalbant apie pasitikėjimą teismais, teismų savivaldą, teismų nepriklausomumą, kur yra rezervų įgyvendinti tą teismų savivaldą ir nepriklausomumą, kur galbūt yra privilegijų, kurios yra perteklinės, o galbūt yra ir situacijų, kurias kaip tik reikėtų stiprinti, kur tas nepriklausomumas nėra įgyvendintas iki galo? Ar matote? Trumpai.
I. DANĖLIENĖ. Iš tiesų dėkoju už šį klausimą, klausimas yra labai įdomus, asmeniškai man labai įdomus. Man tiesiog gal šiek tiek tenka apgailestauti, kad aš negaliu atsakyti į jį būdama šioje pozicijoje. Kiekvienas mokslininkas gali kelti įvairias hipotezes, ieškoti įvairių atsakymų. Žvelgiant į tai, kad aš šiandien stoviu prieš jus kaip galbūt būsima Konstitucinio Teismo teisėja, aš tokio atsakymo recepto į priekį negaliu pasakyti, aš gal labiau galėčiau pakomentuoti Konstitucinio Teismo, sakykime, vakar suformuotą doktriną. Ką Konstitucinis Teismas pirmiausia pabrėžė, kad, taip, iš tiesų teisėjo ir teismų nepriklausomumas yra viena esminių konstitucinių vertybių Lietuvoje, tačiau jis nėra savitikslis ir turi būti vertinamas visų kitų vertybių kontekste. Lygiai taip pat kaip teisėjų imunitetas yra tik funkcinio pobūdžio, skirtas tam, kad užtikrintų teisėjo nešališkumą jam nagrinėjant bylas, tiek ordinarinių teismų, tiek, jeigu atkreiptumėte dėmesį, nors nebuvo keliamas tas klausimas byloje, pats Konstitucinis Teismas atsakė, kad ir Konstitucinio Teismo teisėjų imunitetas negali būti aiškinamas plečiamai, tai yra susiaurino savo paties imunitetą.
O kalbant apie teismų savivaldą, teismų veiklą, iš tiesų man tai yra pati artimiausia veikla širdžiai, kadangi su tuo aš visą savo kaip teisininkės gyvenimą ir gyvenu, tai pirmiausia turi būti skaidrumas, aiškumas, teisėjų atrankos procedūrų aiškumas, objektyvių kriterijų kiek įmanoma taikymas. Matyt, visa tai, kas yra daugiau ar mažiau žinoma, tik tiesiog galbūt kartais turėtų būti stiprinamas įgyvendinimas.
O šiaip vėlgi aš matyčiau didelį potencialą iš to individualaus konstitucinio skundo instituto: kylant klausimų, kiekvienam asmeniui atnešti tą klausimą teismui ir tada doktrina galėtų atsakyti. Aš atsiprašau, kad tik tiek.
PIRMININKAS. Klausia A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiama pretendente, aš dar pagilinsiu klausimą, kurį pradėjo ponas V. Bakas, apie privilegijas.
I. DANĖLIENĖ. Labai gerai.
A. SYSAS (LSDPF). Dalyvavau bylose, kai dar kviesdavote Seimo narius ant kilimėlio. Apie teisėjų privilegijas. Aš nevertinsiu visų, kurios yra išskirtinės būtent teisėjų, palyginti su kitomis profesijomis, bet dėl vienos paklausiu. Tai yra dėl valstybinių pensijų gavimo, kai pilietis, buvęs teisėjas, gauna kitas pajamas. Nė viena Lietuvoje profesinė grupė tokių teisių neturi, privilegijų, nes Konstitucinis Teismas priėmė tik teisėjams. Kaip jūs žiūrite į tokią, nes, sakykime, dėl kratų jau padarėme tam tikras pataisas? Ar tokiais Konstitucinio Teismo sprendimais plečiant teisėjų privilegijas nebuvo persistengta? Ačiū.
I. DANĖLIENĖ. Dėkoju jums už įdomų ir tikrai aktualų klausimą. Iš tiesų privilegijų tema Konstitucinio Teismo doktrinoje dabar yra nuosekliai vystoma ir privilegijų, aš pabrėžčiau, mažinimo kryptimi. Dėl teisėjų valstybinių pensijų, į ką kaip konstitucinės teisės specialistė aš galėčiau atkreipti dėmesį, kad valstybinės pensijos yra įtvirtintos ne konstituciniu, o įstatymų lygmeniu, tai yra pirmiausia būtent tautos atstovų Seimo sprendimu. Konstitucijoje nėra numatyta tokia socialinė garantija kaip valstybinės teisėjų pensijos.
Ką Konstitucija vis dėlto numato ir kas yra doktrinoje išaiškinta, kad Seimo narys, kaip ir bet kuriuo kitu klausimu, taip ir spręsdamas, sakykim, dėl teisėjų socialinių garantijų klausimo, gali priimti sprendimus, kurie keistų esamą reguliavimą, tačiau jis tai turi daryti laikydamasis Konstitucijos suformuluotų principų, tai yra nepažeidžiant teisėtų lūkesčių, kitų principų, nesikėsinant į teisėjo nepriklausomumą. Bet iš esmės tai iš tiesų teisėjo valstybinė pensija nėra Konstitucijos sąvoka. Tai yra sąvoka įstatymo, kuris, Seimui nusprendus, laikantis Konstitucijos imperatyvų, galėtų būti… (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Gerai. Nereaguojame iš vietos.
I. DANĖLIENĖ. Jeigu atsakyčiau labai trumpai, tai ar man patiktų, ar nepatiktų Konstitucinio Teismo doktrina, jinai, matyt, vis tiek turėtų būti vertinama kaip įpareigojanti, ne turėtų, bet iš tiesų yra įpareigojanti mus visus. Konstitucinis Teismas, kokį yra pateikęs anksčiau išaiškinimą, teikė tam tikrame kontekste, aiškindamas tam tikrą tuo metu galiojantį įstatymą. Tai vėlgi keičiantis įstatymams kažkiek galėtų būti… (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Dėkoju pretendentei. Laikas atsakyti į klausimus baigėsi. Visi klausimai frakcijose toliau bus aptariami.
I. DANĖLIENĖ. Labai jums ačiū. Ačiū.
PIRMININKAS. Vadovaujantis Seimo statuto 201 straipsnio 1 punktu, po pristatymo kandidatūrą svarsto Seimo narių frakcijos ar atitinkami komitetai. Paminėsiu, kad komitetai bus Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Taip pat siūloma svarstyti kovo 19 dieną. Bendru sutarimu.
12.17 val.
Seimo nutarimo „Dėl Giedrės Lastauskienės paskyrimo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėja“ projektas Nr. XIIIP-4379 (pateikimas)
Toliau darbotvarkėje – Seimo nutarimo „Dėl Giedrės Lastauskienės paskyrimo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėja“ projektas Nr. XIIIP-4379. Pranešėja – Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja J. Šovienė. Prašau.
J. ŠOVIENĖ. Laba diena. Dėkui, gerbiamas pirmininke. Gerbiami Seimo nariai, pristatysiu Lietuvos Respublikos Prezidento dekretą, kuriuo, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 84 straipsnio 12 punktu, Respublikos Prezidentas teikia Seimui skirti G. Lastauskienę Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėja devyneriems metams. Docentė, daktarė G. Lastauskienė yra aukščiausios kvalifikacijos teisininkė, akademinėje bendruomenėje gerbiama, pripažįstama teisės mokslininkė. G. Lastauskienė su pagyrimu baigė Vilniaus universiteto Teisės fakultetą. 2002 metais apgynė disertaciją tema „Teisinės sankcijos kaip teisinio teksto elementai ir teisinių imperatyvų garantas“ ir įgijo socialinių mokslų teisės krypties daktaro laipsnį.
Per 28 savo profesinės veiklos metus G. Lastauskienė įgijo įvairios darbo patirties tiek teisės taikymo, tiek mokslinėje srityje. Ji yra buvusi mokslinė darbuotoja Teisės institute, 1993–1996 metais dirbo diplomatinėje tarnyboje Lietuvos Respublikos ambasadoje Varšuvoje.
Nuo 2003 metų G. Lastauskienė užsiima advokato praktika.
G. Lastauskienė yra aktyvi ir gerbiama akademinės bendruomenės narė – nuo 1998 metų dėsto studentams. Nuo 2003 metų yra Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Viešosios teisės katedros docentė.
2016 metais G. Lastauskienė buvo pripažinta geriausia Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dėstytoja.
2016–2017 metais buvo Vilniaus regioninio biomedicininių tyrimų etikos komiteto nare. Yra Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Ginčų sprendimo komisijos narė bei doktorantūros komiteto narė.
G. Lastauskienė yra daugelio mokslinių publikacijų autorė ir bendraautorė. Jos mokslinių tyrimų interesų ekspertinės sritys yra teisės teorija, teisės filosofija, teisėkūra, teisinė etika.
Paminėsiu keletą svarbesnių G. Lastauskienės mokslinių darbų. G. Lastauskienė kartu su kitais Vilniaus universiteto mokslininkais atliko mokslinį tyrimą „Ekonominės krizės iššūkiai teisės viešpatavimui ir žmogaus teisėms“. Atlikto tyrimo pagrindu buvo atlikta monografija. Parengė publikacijas: „Teismų sprendimai ekonominės krizės sąlygomis“, „Ekonominiai argumentai teisėje, jų vieta ir ribos“, „Teismų interpretacinis žaismas ir jo doktrininės prielaidos“ ir daugelį kitų.
G. Lastauskienė aktyviai užsiima ir kita teisine bei visuomenine veikla. Šiuo metu ji yra Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos tarybos narė. Nuo 2018 metų yra Pretendentų į teisėjus egzaminų komisijos narė. Nuo 2015 metų yra mokslo darbų periodinio leidinio „Parlamento studijos“ redakcinės kolegijos narė.
Prašau Seimo narių palaikyti G. Lastauskienės kandidatūrą į Konstitucinio Teismo teisėjus. Dėkui.
PIRMININKAS. Dėkoju už pristatymą. Kviečiu į tribūną pretendentę G. Lastauskienę. Jūs taip pat turite dešimt minučių.
G. LASTAUSKIENĖ. Laba diena, gerbiami Seimo nariai. Šitą gražią šventišką prieššventinę dieną, pirmąją jūsų sesijos dieną, sveikinuosi su jumis. Turiu pareigą prisistatyti po to, kai buvau pristatyta Prezidento patarėjos. Iš tikrųjų turbūt labai simboliška, kad būtent šiuo laikotarpiu pagal reguliavimą ir nusistovėjusią tradiciją vyksta Konstitucinio Teismo teisėjų korpuso kaita, nes, ko gero, Konstitucija visgi, be jokių abejonių, yra svarbiausias valstybės teisinis dokumentas, kuriam pavadinti ieškome šiek tiek kitokių žodžių. Sakome – visuomeninė sutartis, tautos susitarimas, aukščiausia teisė. Be jokių abejonių, labai svarbu, kas bus tie žmonės, kurie turės specialiuosius įgalinimus Konstituciją skaityti ir spręsti konstitucinius ginčus.
Esu dėkinga Prezidentui už parodytą pasitikėjimą ir vėlgi, kaip ir visi, norėčiau pasakyti, kad labai rimtai vertinau, ar galėčiau būti kandidatė į Konstitucinio Teismo teisėjus ir dėl savo anksčiau priimtų įsipareigojimų kitose veiklose, kurių, jeigu Seimas parodytų pasitikėjimą, turėčiau atsisakyti, ir dėl savo kaip asmens tinkamumo eiti tokias pareigas.
Išreikšdama sutikimą padariau išvadą, kad atitinku formaliuosius reikalavimus, kurie yra formuluojami teisėjams, bet, be jokių abejonių, mano nuomonė šiuo atveju yra mažai reikšminga – po to, kai Prezidentas pateikė mano kandidatūrą svarstyti, tai yra Seimo narių apsisprendimas, ar galėčiau tokia veikla užsiimti.
Nežinau, kaip jaučiasi kiti pretendentai, bet, tiesą sakant, prisistatyti pačiam nėra lengva, kad išlaikytum ir tam tikrą objektyvumo testą, ir kartu išlaikytum elementarius savikritikos ir kuklumo reikalavimus. Todėl norėčiau pasakyti, kad labai daug naujų aplinkybių, be tų, kurias pasakė Prezidento patarėja, aš Seimo nariams nesiruošiu pasakyti. Galbūt tik trumpą šitų aplinkybių vertinimą. (Šurmulys salėje)
Kaip buvo pasakyta, turiu beveik 30 metų teisinio darbo patirties, labai įvairaus teisinio darbo patirties. Gerai pažįstu Lietuvos teisinę sistemą tiek dėl to, kad užsiimu akademine veikla, tai yra žinau teorinius jos aspektus, tiek dėl to, kad šiek tiek prisiliečiu prie tos sistemos formavimo dalyvaudama įvairiose komisijose, bet bene labiausiai šią teisinę sistemą, aš manau, pažįstu dėl to, kad turiu advokato praktikos. Tai reiškia, kad man tiesiogiai iš vidaus tenka pamatyti, kaip veikia ta teisinė sistema, ir pamatyti jos įvairius veidus, ne tik tuos gražiuosius, kuriuos mes kartais norėtume matyti.
Suprantu, kad, nepaisant mano formalių kriterijų atitikimo, Prezidento pasirinkimas buvo šiek tiek netikėtas galbūt ir daliai iš čia esančių Seimo narių. Manau, kad iš tikrųjų jis buvo netikėtas ir dėl to, kad, mano duomenimis, šiuo atveju yra daroma tam tikra išimtis iš bendrosios taisyklės. Jeigu aš teisingai suprantu, iki tol Konstitucinio Teismo teisėjais buvo siūlomi asmenys, kurie yra arba profesionalūs teisėjai, arba, tam tikroms išimtims esant, yra tik mokslo atstovai ar valstybės tarnybos atstovai. Mano žiniomis, pirmą kartą valstybinė institucija, šiuo atveju Prezidento institucija, pasirinko tokią galimybę teikti pretendentu asmenį, kuris užsiima ilgamete advokato praktika. Man kol kas tokia situacija nebuvo žinoma, galbūt aš esu suklydusi, bet manyčiau, kad ne. Šiuo atveju tai būtų pirmasis atvejis, kai į teisininkų korpusą įsilieja ir kitokių kompetencijų turintys asmenys. Šiuo atveju aš turiu galvoje save.
Esu teikiama čia kaip advokatė, kaip advokato profesijos atstovė, bet save labiausiai identifikuoju kaip universiteto žmogų ir universiteto asmenį, nes abi šios veiklos maitino viena kitą ir padėjo man veikti, mano supratimu, tinkamesne linkme. Daug pretendentų į Konstitucinio Teismo teisėjus ir teisėjų turi mokslinius laipsnius. Kolegė, kuri prisistatė prieš mane, taip pat turi mokslinį laipsnį. Ir visgi aš savo išskirtinumą matyčiau būtent savo ilgametėje advokato veikloje, nes tik advokatas supras, kaip jaučiasi žmogus, patekęs į tam tikrą teisinę bėdą arba siekiantis apginti savo teisinius interesus. Teisėjo pozicija ir profesionalus teisėjo kelias šiuo požiūriu yra patogesnis, nes emocijų, išgyvenimų, laukiant teismo verdikto, vertinant verdikto pagrįstumą, teisėjui tenka šiek tiek mažiau. Tokia būtų mano asmeninė nuomonė arba asmeninis vertinimas.
Manyčiau, kad šiuo atveju tiesiog galėčiau Konstituciniam Teismui pasiūlyti įvairesnį pasaulio vaizdą, įvairesnį teisinio pasaulio vaizdą, jeigu būtų galimybė veikti tokioje institucijoje.
Naudojuosi galimybe iki bus užduota klausimų, gali būti, kad kokių nors tokių klausimų atsiras, pasakyti, kas… Iš tikrųjų naudojuosi ir akademine laisve, kurią labai vertinu ir gerbiu, pasakyti, kas, mano nuomone, galėtų būti tos kryptys, kurios yra tobulintinos Konstitucinio Teismo veikloje. Nežinau, ar Seimo nariai sutiktų su manimi dėl to, ką aš pasakysiu, bet išskyriau pati sau keturis elementus, į kuriuos turėtų būti atkreiptas dėmesys, ir galbūt Konstitucinio Teismo sudėties atsinaujinimas galėtų būti pagalba, siekiant tokių tikslų.
Taigi, pirmiausia Konstitucinis Teismas turėtų siekti, kad jo nutarimai būtų rašomi paprastesne ir visiems labiau suprantama kalba. Šiuo atveju prisijungiu prie judėjimų, kurie kyla visose pasaulio valstybėse, taip pat ir Vakarų valstybėse, kad teisė turi būti grąžinta žmonėms, vadinasi, ir teisinės taisyklės turi būti formuluojamos suprantamai ir aiškiai, ir teismų sprendimai turi būti trumpi, korektiški ir suprantami žmonėms, kuriems jie yra skirti. Taigi, pirmasis mano pastebėjimas būtų toks.
Antrasis pastebėjimas. Konstitucinio Teismo nutarimų formuluotės turėtų būti dar aiškesnės, nekeliančios sunkumų šiuos nutarimus įgyvendinant. Iš tikrųjų gal kokio nors papildomo komentaro dėl to nekeisti, bet manyčiau, kad tai yra gana nemaža problema.
Trečiasis mano pastebėjimas. Konstitucinis Teismas turėtų tiksliai laikytis konstitucinio ginčo ribų ir neatsakinėti į klausimus, kurie jam nebuvo užduoti, o atsakinėjant į klausimus laikytis savo teisinio reguliavimo ribų. Visų giriamas vakarykštis nutarimas, kuris iš tikrųjų yra labai geras, taip pat turi ir šį požymį, kurį aš dabar norėjau įvardinti.
Ir paskutinis mano pastebėjimas. Konstitucinis Teismas turėtų itin atsakingai teikti savo išvadas, susijusias su valstybės socioekonominėmis funkcijomis. Taip, iš tikrųjų ne visada Konstitucinis Teismas gali išspręsti teisinį klausimą, neišsprendęs šito klausimo. Bet didžiulis dėmesys ir suvokimas, koks to klausimo sudėtingumas, turėtų būti Konstitucinio Teismo prioritetas.
Tiesiog apibendrinsiu. Manau, kad Konstitucinis Teismas, pagal savo galimybes reikalaujantis, kad visi laikytųsi Konstitucijos ir įstatymų, taip pat turėtų būti labai tikslus Konstitucijos ir savo įstatyminių ribų vykdytojas. (Plojimai) Labai ačiū.
Tiesiog baigdama norėčiau pasakyti tokį kaip ir apibendrinimą. Kadangi vis dėlto esu universiteto atstovė, leisiu sau jį pasakyti. Gali būti, kad išgirsite žodį, kuris Seime kelia dažnai tam tikrą šurmulį, bet surizikuosiu tą terminą pasakyti.
Iš tikrųjų moderni valstybė yra grindžiama valdžių padalijimo ir stabdžių atsvarų modelio principais. Būtent Š. Monteskjė bene pirmasis savo leidinyje „Apie įstatymų dvasią“ kalbėjo apie valdžių padalijimą, o kitas žinomas asmuo – Dž. Medisonas „Federalisto užrašuose“ kalbėjo, įvedė atsvarų ir stabdžių modelį.
Seimas, spręsdamas dėl Prezidento pateiktos kandidatūros tinkamumo, iš esmės ir pateks į tą situaciją, kai turės derinti tuos du modelius: ir valdžių padalijimo, ir stabdžių atsvarų modelį, siekdamas rasti tokį sprendimą, koks būtų tinkamas.
Seimui linkiu gero darbo pavasario sesijoje ir teisingų sprendimų. Mano prisistatymas būtų baigtas.
PIRMININKAS. Ačiū. Pirmoji klausia A. Armonaitė.
A. ARMONAITĖ (MSNG). Dėkoju už prisistatymą, aš esu čia, priešais jus tiesiai.
G. LASTAUSKIENĖ. O! Labai atsiprašau. Labai ačiū.
A. ARMONAITĖ (MSNG). Norėčiau užduoti tokį klausimą. Iš tiesų pastaruoju metu, pastaraisiais metais, Konstitucinis Teismas kaip niekad tikriausiai turėjo daug darbo ir priėmė reikšmingų bylų ir nutarimų žmogaus teisių srityje. Man būtų įdomu, ką jūs asmeniškai galėtumėte išskirti pastarojo meto nutarimuose, kokie jie būtų reikšmingi žmogaus teisių sričiai? Dėkoju.
G. LASTAUSKIENĖ. Labai sudėtinga pasakyti, ką jūs turite galvoje.
A. ARMONAITĖ (MSNG). Aš noriu išgirsti jūsų nuomonę tiesiog, buvo daug nutarimų. Dėkui.
G. LASTAUSKIENĖ. Iš esmės kiekvienas nutarimas, kurį priima Konstitucinis Teismas, yra vienaip ar kitaip susijęs su žmogaus teisėmis, nes yra sprendžiami būtent konstitucinio lygmens klausimai. Man pačiai, pavyzdžiui, atrodytų labai svarbus klausimas, kuriuo buvo pasisakyta dėl nereikalingo skubos tvarka priimamų teisės aktų priėmimo, tvarkos, nes aš pati manau, kad Seimas, priimdamas Teisėkūros pagrindų įstatymą, taip pat save suvaržė tais teisiniais rėmais, kurių ne visada Seimui taip pat pavyksta laikytis. Be jokių abejonių, bene vienas reikšmingiausių aspektų, matyt, bus vakar dienos nutarimas dėl teisėjų imuniteto ribų varžymo.
Tiesiog šiuo etapu man šie du nutarimai ateina į galvą būtent iš tų veiklos sričių, kurios domina mane.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia M. Majauskas. Ruošiasi S. Jovaiša.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama pretendente, aš gal patikslinsiu kolegės klausimą. Ji klausė, kurie klausimai būtent žmogaus teisių aspektu, nes skubos… Įstatymų priėmimas galbūt teisėtvarkos požiūriu yra svarbus, bet žmogaus teisių – galbūt mažiau aktualus. Tai gal galėsite papildyti.
Bet mano klausimas būtų jums. Kadangi jūs ne vienus metus dirbote Lietuvos ambasadoje Lenkijoje, kaip vertinate pastaruoju metu vykdomą teisinės sistemos pertvarką toje šalyje? Kai kurių žmonių teigimu, yra vykdomas spaudimas teisėjams ir vykdomas valdančiosios partijos teisinės valdžios silpninimas kitų dviejų grandžių sąskaita. Tai kaip vertinate tas pertvarkas Lenkijoje?
G. LASTAUSKIENĖ. Vertinimas iš šono visada nėra labai paprastas. Mano tiesioginės patirtys su šia valstybe yra jau labai senos. Tiesiog, išgirdus jūsų klausimą, man pirmoji mintis atėjo į galvą, asociacija ir aš tiesiog ir su jumis pasidalinsiu, kad valstybė iš tikrųjų turi du veidus.
Vienas jos veidas yra valdžia, politinė valdžia, kurią realizuoja įvairios valstybinės institucijos, taip pat ir tautos išrinktos institucijos. Kitas jos veidas yra teisinis veidas, kurį parodo arba realizuoja veikianti teisinė sistema, pirmiausia – teismų sistema. Šitų veidų derinimas visose valstybėse yra ganėtinai sudėtingas ir komplikuotas. Labai panašu, kad šiuo metu kaimyninėje valstybėje mes turime tam tikrą krizę, kalbant apie tai. Man pačiai tenka susidurti su Lenkijos akademine visuomene ir norėčiau pasakyti, kad joje vyrauja didžiulis nepasitenkinimas tuo, kas vyksta Lenkijoje.
Kita vertus, kažkokios kitos aplinkos ar kitos visuomenės grupės sako, kad jiems tinka tos procedūros, procesai, kurie vyksta Lenkijoje. Manyčiau, kad… Jeigu truputėlį konkrečiau, bet irgi labai trumpai dėl to, ką jūs paklausėte. Aš iš tikrųjų susipažinusi su tais įstatymų pakeitimais, nes man buvo įdomu, kas gi vyksta, nes žiniasklaidos priemonės nepakankamai detaliai apie tai kalba. Iš tikrųjų noriu pasakyti, kad teismų sistemos gali funkcionuoti įvairiais modeliais, teisėjų amžius gali būti irgi įvairus. Tai, kas vyksta šiuo metu Lenkijoje, yra įprasto standarto mažinimas arba keitimas ir štai būtent tokį dalyką mūsų viešieji arba tarptautiniai įsipareigojimai kaip ir draudžia.
Iš tikrųjų klausimas yra susijęs su tuo ir klausimas susijęs su didžiule visuomenės sluoksnių poliarizacija. Vienas sluoksnis tą labai remia, kitas sluoksnis tam labai priešinasi. Valstybės laukia labai dideli iššūkiai, mūsų kaimynų laukia labai dideli iššūkiai, kad jie galėtų rasti sprendimus, kurie atitiktų ir tarptautinius įsipareigojimus, ir Lenkijos gyventojų lūkesčius. Taip, tai toks būtų mano trumpas atsakymas.
PIRMININKAS. Klausia S. Jovaiša. Ruošiasi S. Tumėnas.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiama pretendente, pirmiausia leiskite pasidžiaugti ir kartu pasveikinti jus, kad pasirinkote savo gyvenimo keliu teisę, o ne sportą. Girdėjau, kad 30 metų teisėtvarkoje ir plius 9 perspektyvoje, tai jau rimtas bagažas.
O dabar rimčiau. Jūs kaip akademinės bendruomenės atstovė, koks jūsų požiūris į mūsų jaunųjų teisininkų perspektyvas Lietuvoje, ar iš tikrųjų jų rengiama per daug, gal reikėtų įvesti kokias nors kvotas, nes iš tikrųjų norisi, kad mūsų jauni specialistai liktų čia, Lietuvoje. Jeigu koks nors perteklius nusimato, kaip tenka girdėti kartais pasisakymų, tai tada jie turbūt bergždžiai leidžia laiką kaip studentai tuose suoluose. Kokia būtų jūsų nuomonė tuo klausimu?
G. LASTAUSKIENĖ. Klausimas labai įdomus. Čia visi turime klišių, kuriomis pradedame atsakymą siekdami pagalvoti, ką sakysime toliau. Iš tikrųjų jis labai svarbus ir labai įdomus. Ir dabar mano pasirinkimas, ar turėčiau tiesiog atsakyti, kaip reikėtų, ar turėčiau atsakyti atvirai, šis pasirinkimas yra gana nelengvas. Mano vertinimu, šiuo etapu, kuriame mes esame, tiek daug teisininkų Lietuvai nereikia. Kadangi aš pati dirbu Vilniaus universiteto Teisės fakultete, kaip ir visą laiką dalinuosi pozicija fakulteto administracijoje, kad mūsų studentai lengvai randa darbus. Pasisakyti dėl kitų studentų, kurie baigia kitas aukštąsias mokyklas, man yra sudėtinga, bet aš nemanau, kad kvotų sistema yra tinkamas sprendimas. Valstybė kaip ir bando reguliuoti tuos dalykus per valstybės finansuojamas ar nefinansuojamas studijas. Lyg ir negali uždrausti žmonėms už savo finansus įgyti vienokį ar kitokį išsilavinimą, bet tam tikro, šiandien gal ne, bet ankstesniais laikotarpiais, kai teisininkai buvo rengiami tūkstančiais kiekvienais metais, šiokio tokio žmonių klaidinimo aš matyčiau. Vis dėlto, kai universitetai tampa verslo organizacijomis, problema egzistuoja, to negalima paneigti. Tai toks būtų mano atsakymas.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia S. Tumėnas. Ruošiasi V. Bakas.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Gerbiama pretendente, jūsų galimai būsimai kolegei darbe aš pateikiau skaičių, kad 52,8 % pasitiki Konstituciniu Teismu. Jums noriu pateikti kitą jūsų galimai būsimo vadovo D. Žalimo pateiktą skaičių iš ataskaitos, kad 56,8 % respondentų neabejoja, kad Konstitucinio Teismo priimti sprendimai turi įtakos piliečių kasdieniam gyvenimui. Ar ta nuo praeitų metų atsiradusi galimybė asmeniškai kreiptis į Konstitucinį Teismą, jūsų nuomone, pagerins, padidins tuos skaičius, ar apie tai jūs kalbėjotės su Prezidentu, teikusiu jūsų kandidatūrą? Kad tas skaičius padidėtų, jūsų nuomone, ar čia trūksta piliečių teisinio raštingumo, ar daugiau Konstitucinis Teismas, jūsų būsima darbovietė, turėtų dirbti šioje srityje, kad dar daugiau padidėtų?
G. LASTAUSKIENĖ. Ačiū už klausimą. Su Prezidentu mes kalbėjome pačiais įvairiausiais klausimais. Taip pat pasikeitėme nuomonėmis ir apie naują atsiradusį Lietuvoje institutą. Tačiau, ko gero, tai, ką aš jums pasakysiu, gali jus nustebinti. Iš tikrųjų aš įtariu, kad po to, kai buvo įvesta asmens teisė kreiptis į Konstitucinį Teismą su personaliu arba asmeniniu skundu, pasitikėjimas Konstituciniu Teismu gali sumažėti. Žinote, kodėl? Gali atsirasti ta tendencija, kuri būdinga bendros kompetencijos teismams. Kodėl dažnai yra žemas pasitikėjimas bendros kompetencijos teismais? Todėl, kad pusė proceso dalyvių bylą pralošia arba gauna kažkokį sprendimą, kuris jiems yra nepalankus, ne visai palankus. Gali atsirasti taip, kadangi mes girdime, kad didžiuliais skaičiais yra teikiami individualūs konstituciniai skundai, priimama labai nedaug, jau turėsime grupę asmenų, kurie bus įsitikinę, kad jų skundas nebuvo priimtas, nors galėjo ir turėjo būti priimtas. Aš čia šiuo atveju spekuliuoju, bet gali atsitikti toks dalykas, kai įsijungia konkretus žmogus – fizinis arba juridinis asmuo su savo teisių galimu pažeidimu, gali atsitikti taip, kad atsiras daugiau nepatenkintų Konstitucinio Teismo veikla. Nors pats skaičius yra didelis, jis yra labai didelis, ir tie jūsų minimi pasitikėjimo procentai Konstituciniam Teismui kaip tik ir yra būdingi, nes tai nėra tradicinis teismas. Nėra tradicinis teismas. Tai yra daugiau tokio teisėkūrinio aparato dalis, konstitucinio veikimo dalis, o ne teismas, kuris turi konkretų teisinį ginčą, kur ginčijasi du ar daugiau asmenų.
PIRMININKAS. Klausia V. Bakas.
V. BAKAS (MSNG). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama kandidate, tikrai sveikinu, kad į Konstitucinį Teismą ateinate iš tiesų iš šiek tiek kitos srities. Tai yra labai įdomu.
Mano klausimas yra labai konkretus, susijęs su jūsų dabartine veikla. Štai Seimas neseniai priėmė Civilinio turto konfiskavimo įstatymą. Advokatų taryba parašė Prezidentui laišką su tokiu raginimu, griežtu kvietimu vetuoti įstatymą neva dėl to, kad valdininkų galimai neteisėtai įgytas turtas, kurio jie negali pagrįsti, yra nuosavybė, ji turi būti taip ginama ir prieštaraus Konstitucijai. Noriu jūsų paklausti. Nepaisant to, kad britai priėmė tokius įstatymus, airiai, EŽTT praktika, jūs, būdama Konstituciniame Teisme, ginsite tokią nuosavybę, kuri įgyta kyšių būdu arba kurios valdininkai negali pagrįsti? Tai yra tą nuosavybę, kurią reikia ginti, ar tai ginsite?
G. LASTAUSKIENĖ. Labai sudėtingas klausimas.
V. BAKAS (MSNG). Paprastas. Advokatų taryba kreipėsi. Jūs, matyt, irgi buvote dalis to kreipimosi?
G. LASTAUSKIENĖ. Ne, iš tikrųjų nedalyvavau tame procese, kuriuo buvo pateiktas tas kreipimasis į Prezidentą, jį minėjote, bet iš tikrųjų sritis arba dalykas, su kuriuo aš esu susijusi Teisės fakultete, tai yra tokie bendrieji teisiniai mokslai arba sunkūs teisiniai atvejai, kurie pasaulyje egzistuoja. Aš suprantu, kai žmogus įsigilina į tam tikrą sritį, jam pradeda galbūt ir atrodyti, kad viskas yra labai paprasta. Aš pati taip dažnai jaučiuosi. Šiuo atveju mes turime situaciją su įstatymu, kurio jau pačiame pavadinime yra prieštaros. Tai yra Civilinio konfiskavimo įstatymas. Civilinė teisė tokios priemonės nežino. Kitas terminas, arba kategorija, yra paimta iš visai kitos teisės srities. Tai reiškia, kad jau situacija nėra paprasta. Vienas dalykas.
Antras dalykas. Valstybė turi teisę gintis nuo nesąžiningų veiksmų. Priemonės, kurias valstybė naudoja, tokiais atvejais turi būti teisėtos ir proporcingos. Viešasis interesas gali būti pagrindas kalbėti apie nuosavybės atėmimą arba nusavinimą. Iš tikrųjų, kai mes dabar šiandien diskutuojame Seime, nėra aišku, koks bus galutinis to įstatymo variantas, koks bus galutinis įstatymo tekstas. Man sudėtinga pasakyti, apie kurį objektą iš tikrųjų mes kalbame, kaip bus su Prezidento veto ir kaip bus su tolesniais variantais. Galbūt Seimo nariai turi daugiau informacijos šiuo klausimu.
Aišku, kas mane labiausiai jaudina, tai yra įstatymo galiojimas atgal. Yra ta bendroji teisinė taisyklė, kad teisės akto galiojimas atgal yra netinkama veikimo priemonė, nors doktrinoje yra pripažįstama, kad tam tikrais išimtiniais atvejais tokia situacija yra galima ir iš tikrųjų apie tokią situaciją kalbėjo Vokietijoje, kai buvo sprendžiamos Berlyno sienos bylos, kai reikėjo teisti vaikinukus, kurie šaudė per sieną bėgančius asmenis, tai yra taikė atgal jiems tam tikrus teisės aktus. Arba fašistinę Vokietiją nugalėjus vyko teismai dėl skundikų bylų, taip, tada teisės aktai kaip ir galiojo atgal, bet tai visada teisės moksle ir praktikoje sukelia didžiules, didžiules diskusijas. Tai turi būti išimtinis atvejis.
Jeigu Seimas mano, kad tai yra tokia situacija, kai tokio lygio išimtis turėtų būti taikoma ir kad iš tikrųjų valstybei gana nuolaidžiauti dėl to, kas vyksta, toks Seimo apsisprendimas galėtų būti, o vėliau, ko gero, vieni ar kiti aspektai gali būti tikrinami ir Konstituciniame Teisme. Be jokių abejonių, tokia situacija galima, nors aš, kaip žmogus ir kaip pilietė, labiau laukčiau iš Seimo pirma Visuotinio turto deklaravimo, o po to jau, pavyzdžiui, Civilinio turto konfiskavimo įstatymo.
PIRMININKAS. Aš tik primenu, kad atsakyti skirta iki dviejų minučių. Šiek tiek užtrukome. Dar paklaus du žmonės. A. Sysas, ruošiasi J. Sabatauskas ir baigiam.
G. LASTAUSKIENĖ. Atsiprašau.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Mano klausimas analogiškas, kurį… Aš tiesiai prieš jus.
G. LASTAUSKIENĖ. Labai ačiū, kaip aš čia taip nepamatau.
A. SYSAS (LSDPF). Ten taškelis raudonas, žiūrėkite ir iš karto surasite kur. Mano klausimas apie tą patį. Ar tai privilegija, ar ne? Nes kolegė buvo užmiršusi, kad šitą sprendimą priėmė ne įstatymų leidėjas, nes ir šiandien Valstybinių pensijų teisėjų įstatyme jūs nerasite, kad yra tokia nuostata. Ten parašyta – pagal Konstitucinio Teismo sprendimą. Būtent pats Konstitucinis Teismas svarstė septynis epizodus. Aš čia tik dėl vieno klausiu – dėl privilegijų. Jeigu kitos piliečių grupės, gaunančios valstybinę pensiją, negali turėti kitų pajamų, o teisėjai gali, tai yra privilegija ar čia, taip sakant, rūpinimasis teisėjais? Ačiū.
G. LASTAUSKIENĖ. Jūs, ko gero, dalį atsakymo jau teikėte savo klausimu, galimo atsakymo. Klausimas yra sudėtingas visada, kai Konstitucinis Teismas turi pasisakyti apie save. Čia yra labai sudėtinga. Ir gali būti, kad žmogiškoji prigimtis verčia situaciją traktuoti vienoje šviesoje, juo labiau kai Konstitucija apie tai tiesiogiai nekalba. Manau, kad iš tikrųjų vienareikšmiško atsakymo aš jums pateikti negalėčiau. Galėčiau tiktai pasidžiaugti kolegės paminėtu pavyzdžiu, kad Konstitucinis Teismas lyg ir pradėjo naują kelią nuo vakar dienos nutarimo, siaurindamas tam tikras savo galbūt per plačiai išplėstas ribas.
Ką dar noriu pasakyti? Ne visada išimtinis reguliavimas yra privilegija. Išimtinis reguliavimas kartais gali būti ir yra pateisinamas, tada, kai yra siekiama visuomenei reikšmingo tikslo, kai pasirinka priemonė yra proporcinga ir adekvati tam tikslui pasiekti. Šiandien čia ir dabar aš negalėčiau įvertinti jūsų pasakymo, bet jau dabar turime naują precedentą, kad pradėjus nagrinėti teisėjų laisvės ribas pradėta žiūrėti į tikslą, kam tas išimtinis reguliavimas buvo atsiradęs. Gali būti, kad Konstitucinio Teismo doktrina keisis, o galbūt keisis teisinis reguliavimas ir įstatymų leidėjas tiksliau pasisakys kažkokiu klausimu.
PIRMININKAS. Dėkoju. Paskutinis klausia J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis pirmininke. Gerbiamoji pretendente, tarp savo tikslų arba prioritetų (tiesiai prieš jus)…
G. LASTAUSKIENĖ. O, taip.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Tarp savo išvardintų keturių prioritetų jūs paminėjote, kad Konstitucinis Teismas turi atsakyti tik į tuos klausimus, kurių jo klausiama. Mano kolegos klausimas irgi buvo apie tai, ten nebuvo to klausimo, bet dabar aš klausiu apie vakar dienos nutarimą, kuriuo Konstitucinis Teismas, priimdamas labai svarbų nutarimą dėl imuniteto, tai yra teisę į neliečiamybę turinčių asmenų imuniteto, ne tik teisėjų, taip pat ir Seimo narių, pasakė, be kita ko, apie įstatymus, bet vertino ir Aukščiausiojo Teismo 2019 m. lapkričio 25 d. nutartį. Konstitucija nemini tokios galimybės, kad Konstitucinis Teismas taptų superkasacine instancija ir vertintų kasacinio teismo nutartį. Kaip jūs vertinate šį aspektą?
G. LASTAUSKIENĖ. Aš, matyt, pati prisišaukiau šį klausimą savo prisistatymo teiginiu. Norėčiau tik pasakyti, kad, ko gero, pati dėl tam tikrų įsipareigojimų nebūčiau spėjusi išsamiai susipažinti su šiuo Konstitucinio Teismo nutarimu ir galiu dalintis su gerbiamais Seimo nariais tiesiog savo doktorantų įžvalgomis, nes vakar buvo doktorantūros paskaita, ir vienas iš doktorantų atkreipė dėmesį į tą, iš tikrųjų nežinau, kaip švelniai pavadinti, nesusipratimą. Aš manyčiau, kad tokio dalyko negalėtų būti, ir čia galbūt toks kažkoks… negaliu paaiškinti.
Konstitucinis Teismas neturi galių pasisakyti dėl bendros kompetencijos teismo nutarimo. Neturi galių. Iš tikrųjų tas toks sakinys nei jis ką nors nulemia ar buvo reikšmingas, tiesiog gal vertinu, kaip… Tiesiog gal niekaip nevertinu. Bet iš tikrųjų tai būtų vienas iš pavyzdžių, ką aš turėjau galvoje. Vadinasi, Konstitucinis Teismas taip pat turi griežtai laikytis tų ribų, kurias jam yra suteikusi Konstitucija ir įstatymai. Tokios galios jis neturėjo.
PIRMININKAS. Dėkoju. Laikas klausti baigėsi. Siūlomi komitetai, pagrindinis – Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Siūloma svarstyti kovo 19 dieną. Bendru sutarimu. Ačiū.
12.51 val.
Seimo nutarimo „Dėl Algio Norkūno paskyrimo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėju“ projektas Nr. XIIIP-4381 (pateikimas)
Toliau darbotvarkės klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Algio Norkūno paskyrimo Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėju“ projektas Nr. XIIIP-4381. Pranešėja – S. Rudėnaitė. Prašom. Replika, dar K. Masiulis, kol pradės.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš trumpą repliką norėčiau pasakyti pretendentams į Konstitucinį Teismą, kad vis dėlto tas klausimas, kuris čia taip gerai keliamas A. Syso, yra moralės klausimas. Konstitucinis Teismas vis tiek turėtų būti moralus ir nebūti egoistiškas. Tai savo poelgiu jie peržengė visas ribas, ir nuo jūsų atsakymų priklausys mūsų balsavimas.
PIRMININKAS. Dėkoju. Prašom pristatyti pretendentą.
S. RUDĖNAITĖ. Laba diena, gerbiami Seimo nariai. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Konstitucijos 103 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo įstatymo 4 straipsnio 2 dalimi teikiu A. Norkūną kandidatu į Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėjus devyneriems metams.
A. Norkūnas yra profesionalus teisėjas, mano kolega. Savo karjerą 1985 metais (baigęs Vilniaus universiteto Teisės fakultetą) pradėjo kaip teisininkas Ignalinos ir Švenčionių rajonų prokuratūrose, o nuo 1992 metų yra teisėjas. Nuo 1999 metų iki šiol – Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas.
A. Norkūnas turi 27 metų teisėjo darbo stažą, vertinamas kaip plačios erudicijos, aukštos profesinės kvalifikacijos, nepriekaištingos reputacijos teisininkas. Pelnė žmonių pagarbą eidamas Teisėjų tarybos pirmininko pavaduotojo pareigas, taip pat dalyvaudamas tarybos veikloje iki šiol. Nuo 2010 metų iki 2016 metų teisėjas A. Norkūnas buvo Teisėjų etikos ir drausmės komisijos pirmininku, o tai teikia papildomą argumentą patikėti jo etikos ir moralės principu ir pozicijų tvirtumu, tai, be abejonės, būtina ir Konstitucinio Teismo teisėjui.
Yra reiklus savo dalykinei kvalifikacijai, teisėjas taip pat užsiima pedagogine veikla. Nuo 2001 metų dėsto Vilniaus Mykolo Romerio universitete. Nuo 2004 iki 2010 metų dalyvavo Vilniaus universiteto Civilinės teisės ir civilinio proceso katedroje kaip egzaminų komisijos narys. Yra dalyvavęs komisijoje, kuri tikrina teisėjų žinias po įvadinio mokymo, pradedant teisėjo karjerą. Nuolatinis Teisėjų mokymo centro lektorius, daugelio mokslinių praktinių konferencijų dalyvis. Vykdė ekspertinę veiklą Lietuvoje ir tarptautinėje erdvėje dalyvaudamas Europos teisėjų tarybos tinklo veikloje. Aktyviai dalyvauja teisėkūroje rengiant ir pasisakant dėl teisės aktų projektų, juos vertinant. Yra straipsnių civilinės atsakomybės, civilinio proceso, vartotojų teisių ir kitais klausimais autorius, teisės vadovėlių, monografijų, kitų mokymo priemonių bendraautoris.
Teisėjas gerai žinomas teisėjų bendruomenėje, ir, manau, ne tik teisėjų, kaip aktyvus nuolatinių susitikimų, paskaitų, pranešimų, konsultacijų, diskusijų dalyvis. Moka anglų, rusų kalbas.
Teisėjas yra šeimos žmogus. Turi tris suaugusius sūnus, žmoną Vidą. Neabejotinai iškalbinga profesinė ir visuomeninė veikla, pasiekimai, didelė patirtis įvairiuose nacionaliniuose ir tarptautiniuose projektuose, profesinis pripažinimas, autoritetas nacionalinėje ir tarptautinėje teisininkų bendruomenėje, nepriekaištinga reputacija, sukaupta gyvenimiška patirtis patvirtina, kad A. Norkūnas atitinka visus kandidatui į Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėjus keliamus reikalavimus. Taigi teikiu jūsų teismui, kolegos, kandidatūrą ir prašau „pritarti“.
PIRMININKAS. Dėkoju.
S. RUDĖNAITĖ. Čia buvo kabutėse, bet kabučių aš nemoku jums parodyti. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kviečiu pretendentą A. Norkūną. Jūs taip pat turite iki dešimties minučių.
A. NORKŪNAS. Laba diena, gerbiami Seimo nariai. Ačiū už pristatymą. Pirmiausia pasakysiu kelis žodžius apie save, gal išplėsdamas tuos biografijos faktus, kurie buvo pasakyti. Galbūt tai turės reikšmės perprasti mano asmenį ir nuspręsti, ar pagal savo savybes tikčiau dirbti Konstitucinio Teismo teisėju.
Rimtai svarsčiau šį pasiūlymą. Konstitucinės problemos teisėjo darbe visai nėra naujiena. Mano gyvenimas susiklostė taip, kad pradėjau darbą nuo prokuratūros. Tai buvo darbas su baudžiamosiomis bylomis ir truko pirmus šešerius metus. Vėliau dirbdamas teisėju Apylinkės teisme nagrinėjau visas bylas, tai yra civilines, baudžiamąsias. Bet pradėjęs veiklą 1992 metais… Kaip žinome, nuo 1993 metų konstitucinėje justicijoje įkurtas Konstitucinis Teismas, atsirado galimybė kreiptis į Konstitucinį Teismą, tai mano pirmoji praktika atsirado dar dirbant apylinkės teisme, nes jau tada kreipiausi su paklausimais į Konstitucinį Teismą dėl įstatymų atitikimo Konstitucijai.
Vėliau, dirbdamas Apygardos teisme, dirbau su civilinėmis bylomis. Taip pat teko spręsti kreipimųsi į Konstitucinį Teismą klausimus.
Nuo 1999 metų dirbau Aukščiausiajame Teisme irgi su civilinėmis bylomis. Baudžiamosios atsakomybės klausimų nespręsdavau. Su baudžiamosiomis bylomis ir procesais susidurdavau tik tiek, kiek reikėdavo spręsti žalos atlyginimo klausimus, kai asmenys nukentėdavo nuo baudžiamosios justicijos, nuo teisingumo institucijų klaidų ir panašiais atvejais.
Per savo praktiką teko nagrinėti sunkias ir labai sunkias bylas. Jos yra iš įvairių sričių. Iš tokių, kurios garantuojamos Konstitucija, kur ne visada rasime atsakymą įstatymuose. Ir tekdavo remtis nuostata, kad asmens teisės turi būti apginamos tiesiogiai taikant Konstituciją. Jeigu iškildavo abejonių, tekdavo kreiptis į Konstitucinį Teismą išaiškinimų.
Kaip čia jau buvo paminėta, jei Konstitucinio Teismo išaiškinimai būtų trumpesni ir aiškesni, tai būtų labai didelė vertybė. Manau, kad didžiausios problemos Konstitucinio Teismo darbe jau yra paminėtos. Iš jų išskirčiau konstitucinių aktų aiškumą, Konstitucinio Teismo laikymąsi savo veiklos ribų, o kaip dalį šios problemos ir kaip apskritai probleminį klausimą matyčiau, kad sunku nustatyti ribą, kur baigiasi teismo ir kur prasideda įstatymų leidėjo kompetencija, kur baigiasi teisė ir kur prasideda ekonomika, pasirinkimas, nuožiūra, kas ne visą laiką būna teismo valia. Manyčiau, šie klausimai ir toliau bus aktualūs, nes jie yra labai svarbūs Lietuvos žmonėms, nes būtent dėl socialinių, ekonominių klausimų sprendimo ir atsakymų į juos priklauso daugelio žmonių teisės, turtas, likimas. Šiuos klausimus esu pasiruošęs kompetentingai ir atsakingai spręsti.
Taip pat nemažą mano veiklos dalį sudarė visuomeninė veikla. Pedagoginė veikla gal mažesnę, nes teisėjo darbas neleidžia daug laiko skirti akademinei veiklai, tačiau, kiek turėjau laiko, joje dalyvavau: rašiau straipsnius, publikavau, dalyvavau ir pasisakiau konferencijose.
Žymią veiklos dalį apėmė šešerių metų darbas Teisėjų etikos ir drausmės komisijoje, nes tas laikas buvo labai sunkus. Kaip žinote, teisėjų atsakomybės klausimų 2008 metais buvo padaryti esminiai pakeitimai, dėl teisėjų elgesio galėjo skųstis kiekvienas, todėl tada buvo labai didelis srautas skundų dėl teisėjų elgesio, dėl teisėjų sprendimų. Tai 2010–2016 metai buvo labai įtempti ir atsakingi. Manau, tai yra nemenka patirtis, teko įsigilinti į daugybę klausimų, kurių nesutikčiau nagrinėjamose bylose.
Tuo norėčiau baigti savo prisistatymą ir laukiu jūsų klausimų.
PIRMININKAS. Dėkoju. Pirmoji klausia A. Armonaitė. Ruošiasi M. Majauskas.
A. ARMONAITĖ (MSNG). Dėkoju už prisistatymą. Jūs dirbote Aukščiausiojo Teismo teisėju ir praėjusiais metais šis Teismas priėmė nutartį teisėjų privilegijų išsaugojimo naudai. Priėmėte sprendimą nesikreipti į Konstitucinį Teismą, tačiau savarankiškai išnagrinėjote ir priėmėte tokią nutartį. Kaip dabar vertinate Konstitucinio Teismo vakarykštį pareiškimą, kuris iš esmės paneigė Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutarimą ir pažymėjo viešai, jog teisėjai neturėtų džiaugtis tomis privilegijomis, kurios yra nenumatytos ir netgi draudžiamos Konstitucijoje? Tai būtų įdomi jūsų nuomonė. Dėkoju.
A. NORKŪNAS. Teisėjų imuniteto klausimai yra labai svarbūs. Pirmiausia konstitucinė figūra yra teisėjas, jis vienintelis pagal įstatymus šalyje vykdo teisingumą. Už teismą bylų niekas neišspręs ir vietoj teismo bausmės niekas nepaskirs. Tiesiog tokie įstatymai ir mes tokioje šalyje gyvename. Tam, kad teisėjas būtų nepriklausomas, kad teisėjas galėtų nepriklausomai priimti sprendimus, turi būti svarbios garantijos, bet jos turi būti ir pasvertos.
Bet ne mažiau svarbus klausimas yra ir tas, kad turi būti aiškios taisyklės, kur imunitetas prasideda ir kur baigiasi. Iš tikrųjų ilgą laiką, kol nesusidūrėme praktiškai, egzistavo problema, ką reiškia ta nelemtoji Teismų įstatymo 47 straipsnio 2 dalis. Kiek aš skaitydavau, kol praktiškai nereikia taikyti, tai neužsiimi postringavimais ir aiškinimais, nes paprasčiausiai nereikia. Bet man visada buvo problemiška suprasti, ką realiai tai reiškia ir kaip tai įvyktų, negi iš tikrųjų būtų draudžiama.
Visų pirma priimtą Konstitucinio Teismo sprendimą priimu kaip labai teigiamą žingsnį, kad dabar yra aiškus atsakymas. Aš nepasakysiu, kad ten yra duoti išsamūs ir visi atsakymai. Taip gyvenime tiesiog nebūna. Jūs niekada nepriimsite ir neparašysite išsamių ir iki galo gerų įstatymų, nes jų dar nepriėmus gyvenimas turbūt jau bus nuėjęs į priekį. Tai ir ten. Atsakomybės taikymo įvairovė yra pernelyg didelė, ir aš manau, kad ji nesutilpo, kad ir kaip stengiantis, į tą nutarimą, kiek jis yra parašytas. Tą atspindi ir teisėjos pareikšta atskiroji nuomonė.
Aš manau, kad įstatymu turėtų būti tobulinamos tos nuostatos, bet pats aiškumas ir pasakymas, kokiais atvejais kokia procedūra yra, neabejotinai yra pasiekimas.
PIRMININKAS. Klausia M. Majauskas. Ruošiasi V. Bakas. M. Majausko nėra. V. Bakas.
V. BAKAS (MSNG). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas kandidate, ar galiu paklausti?
PIRMININKAS. Klauskite. (Balsai salėje)
V. BAKAS (MSNG). Ar galiu? Labai ačiū.
A. NORKŪNAS. Taip, klausau.
V. BAKAS (MSNG). Gerbiamas kandidate, jūs buvote vienas iš ne tik Aukščiausiojo Teismo teisėjų, bet teismų savivaldos lyderių, nes buvote, kaip suprantu, vienas iš Teismų tarybos pavaduotojų. Mano klausimas yra toks. Kaip jūs manote, kokios yra pagrindinės priežastys, kodėl visuomenė taip nepasitiki teismais? Labiau nepasitiki tik Seimu. Ką reikėtų, nežinau, padaryti Seimui ar savivaldai, ką palinkėtumėte atsisveikindamas, kad ši situacija pasikeistų ir taip pat būtų užtikrintas teismų nepriklausomumas? Kokia jūsų nuomonė, kokie tie svarbiausi darbai ir kokios priežastys, kodėl teismų sistema nepasitikima? Klausiu kaip lyderio, ne tik kaip teisėjo.
A. NORKŪNAS. Aš manau, kad dėl nepasitikėjimo teismais nėra išimtinė vien teismų situacija. Visi apklausų duomenys rodo apie apskritai didelį nepasitikėjimą valstybės institucijomis. Teismų padėtis šiuo atveju yra dar tokia blogesnė, nes teismai priima konkrečius kiekvienam žmogui suprantamus ir juos paliečiančius sprendimus. Nors tai būna atvejo klausimas, bet jis yra ganėtinai artimas kiekvienam žmogui. Tą pavyzdį ir atvejį labai lengva suprasti. O mūsų darbe yra taip, kad teisėjas veikia tam tikros nuožiūros ribose. Jeigu sankcija gali būti skiriama nuo kažkiek iki kažkiek metų, visą laiką išliks abejonių, kad buvo galima duoti daugiau arba mažiau. Jeigu žalos atlyginimas nuo kažkiek iki kažkiek tūkstančių, visą laiką gali būti ginčų, kiek iš tikrųjų bus teisingai ir gerai. Dėl tokios padėties, taip pat dėl… Aš manyčiau, Lietuvos visuomenės pagrindinis naratyvas yra tai, kad Lietuvoje trūksta socialinio teisingumo, kad žmonės jaučiasi gyvenantys blogai. Tai lemia, matyt, neigiamą požiūrį į valstybės institucijas kaip nepakankamai darančias. Tai liečia ir teismus. Be abejo, pačių teismų daromos klaidos ar visų galimybių neišnaudojimas taip pat tam turi įtakos, nes jeigu mes kelerius metus ir pastaruosius metus turime atvejų, kai teisėjai yra pašalinami iš pareigų už teisėjo vardo žeminimą, tai akivaizdu, kad naivu yra tikėtis, kad bus geriau pasitikima teismais arba jie palankiau vertinami.
PIRMININKAS. Klausia J. Sabatauskas. Ruošiasi A. Ažubalis.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas pretendente, mano klausimas analogiškas kaip ir ankstesnei pretendentei dėl vakar dienos Konstitucinio Teismo nutarimo, kai pažymėdamas iš tikrųjų, kad labai reikšmingas nutarimas dėl teisės į neliečiamybę turinčių asmenų imuniteto turinio… Tiesa, vis tiek, mano manymu, lieka atviras klausimas. Šito aš jūsų neklausiu, tik šiaip pasakau, atviras klausimas dėl tų kitų laisvės suvaržymų, kurie nepaminėti, išskyrus, kad nėra laisvės suvaržymas krata ir poėmis. Netgi sekimas nėra laisvės suvaržymas. Tačiau Konstitucinis Teismas vertino ir praeitų metų lapkričio 25 dienos Aukščiausiojo Teismo nutartį. Nei Konstitucijos 105 straipsnis nemini apie tokią galimybę Konstituciniam Teismui, nei iki šiol esu girdėjęs tokį dalyką. Net įvedant, dirbant prie individualaus konstitucinio skundo, tiek vadovaujant darbo grupei, tiek ruošiant pataisą, nebuvo kalbos, kad Konstitucinis Teismas vertins teismų nutartis.
PIRMININKAS. Laikas!
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Kokia jūsų nuomonė apie šitą Konstitucinio Teismo savo galių išplėtimą?
A. NORKŪNAS. Tokia nuostata, kuri buvo paskutiniame nutarime, iškrenta iš paties Konstitucinio Teismo praktikos, nes anksčiau taip nebūdavo net ir tais atvejais, kai apie teismus būdavo kalbama. Kalbėdamas apie savo kompetenciją Konstitucinis Teismas niekada to nebuvo nurodęs. Iš esmės aš manyčiau, kad tokių nuostatų neturėtų būti, nes tai tiesiog ne Konstitucinio Teismo kompetencija.
PIRMININKAS. Klausia A. Ažubalis. Ruošiasi A. Sysas.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Pone pretendente, kadangi pasaulyje vyksta tam tikri procesai, kurie neaplenkia Lietuvos, vyksta tam tikri kultūriniai karai, tai aš noriu paklausti. Ką jūs manote apie praėjusių metų sausio 11 dienos Konstitucinio Teismo nutarimą, kuriame buvo pažymėta: „Kitaip nei konstitucinė santuokos samprata, konstitucinės šeimos samprata, be kita ko, yra neutrali lyties požiūriu.“ Ar negalima čia įžiūrėti to, kad Konstitucinis Teismas savo nutarimu apeina Seimą ir įveda į Lietuvos teisinę sistemą naują tos pačios lyties asmenų šeimos ar šeimos santykių kategoriją? Ačiū.
A. NORKŪNAS. Aš manau, kad konstitucinė doktrina tuo klausimu bus vystoma. (Balsas salėje)
PIRMININKAS. Dėkoju už atsakymą.
A. NORKŪNAS. Teismas vysto doktriną byla po bylos, klausimas po klausimo. (Balsas salėje)
PIRMININKAS. Klausia A. Sysas. Prašau.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Tikiuosi, ir aš sulauksiu iš trečio karto galbūt tokio trumpo ir aiškaus atsakymo. Turbūt girdėjote mano prieš tai užduotus klausimus apie privilegijas ir apie tam tikrą moralę, nes būtent ne tik dėl kelių epizodų kreipėsi žemesnio lygmens teismas išaiškinti. Visi kiti buvo paties Konstitucinio Teismo teisėjų sugalvoti ir priimti. Visgi tai nėra viešojo intereso gynimas ir netgi nepriskirčiau, kad galimybė turėti draudžiamąsias pajamas ir valstybinę pensiją yra saugos elementai teisėjui už sunkų ir pavojingą darbą. Visgi šita nuostata yra privilegija ar būtinybė? Ačiū.
A. NORKŪNAS. Manyčiau, pagal tai, kiek asmenų ja naudojasi, ir pagal kitus kriterijus, galima sakyti, kad taip, tai yra privilegija, tačiau tai yra tik pusė atsakymo. Apskritai Konstitucinis Teismas yra pasakęs, kad negali būti nustatomos nepagrįstos privilegijos. Tada dar reikėtų atsakyti į klausimą, ar būtų pagrįsta nustatyti privilegijas kažkam dėl išskirtinumo, dėl tam tikrų aplinkybių ir panašiai, nes viena yra reikalavimas nediskriminuoti, kita yra nustatyti tam tikrą išskirtinumą dėl objektyviai pateisinamų dalykų. Iš esmės šalyje reikia įstatymų leidėjui apsispręsti, ar tai turėtų būti, ar to neturėtų būti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia L. Balsys.
L. BALSYS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas kandidate, norėčiau jūsų paklausti. Ką jūs galvojate apie Konstitucinio Teismo doktrinų praktiką kaip teisėkūros ir net įstatymų leidybos instrumentą? Turiu omeny, kad galbūt kartais ta praktika ir kaip instrumentas uzurpuoja Tautos atstovybės įstatymų leidybos teisę. Ačiū.
A. NORKŪNAS. Nesiryžčiau sakyti, kad uzurpuoja, bet aš manyčiau, kad Konstitucinio Teismo doktrina tai yra idėjų šaltinis ir tai yra tam tikrų taisyklių ar kaip kitaip pavadinti rinkinys. Jeigu mes vystome savo visuomenę taip, kad ji organizuojama gyventi pagal tam tikras taisykles, tai, be abejo, jos turi būti. Aš manyčiau, kad doktrina yra tiesiog pasiūlymas diskutuoti, kaip dabar bus, nes nereikėtų tikėtis, kad mes sukursime vieną kartą ir visiems laikams gerą sistemą. Todėl, kad gyvenimas kinta. Tai, kas yra doktrinoje pasakyta dabar, ne visada tiks gyvenime.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia B. Bradauskas.
B. BRADAUSKAS (LSDPF). Dėkoju, pirmininke. (Aš čia esu.) Gerbiamas pretendente, neretai pasitaiko atvejų, kada teismai už tas pačias veikas tomis pačiomis sąlygomis (na, gali būti ten kokie maži nukrypimai) skiria visiškai neadekvačias baudas. Aš turiu omeny ne tik baudas, bet ir nuteisia, ir visa kita, bausmes, tiksliau būtų galima pasakyti. Vienos vieniems, kitos kitiems ir taip toliau. Kaip jūs vertinate, ar teismai turi laikytis vis dėlto vienodo sprendimo – jeigu tu padarei tokį nusikaltimą Vilniuje, tai gauni tiek, jeigu Panevėžyje, taip pat gauni tiek? Tai vienas klausimas būtų.
Ir jūsų žmogiško vertinimo noriu paklausti. Štai du atvejai, vienas – netyčia nušautas stumbras, 36 tūkst. eurų bauda. Ir antras – tyčinė veika Jurbarke, kur išžaginta mergina, suluošinta ir taip toliau, bauda 10 tūkst. eurų. Kaip suprasti tokius dalykus? Žmonės užduota tuos klausimus. Kaip paaiškinti? Kas svarbiau – ar netyčia nušautas stumbras, kuris sukeltas Lietuvoje, atrodo, kad pasaulinis karas įvyko, ir…
PIRMININKAS. Laikas.
B. BRADAUSKAS (LSDPF). …būtent šita veika, kurią paminėjau Jurbarke. Ačiū.
A. NORKŪNAS. Pradėdamas nuo antrojo klausimo, pasakyčiau pirmiausia, kad teisėjo etika man neleidžia komentuoti su neišnagrinėtomis bylomis… tuo labiau ne mano nagrinėjamus dalykus. Todėl kiek galėdamas aptakiau galėčiau atsakyti tik bendrąja prasme dėl teismų praktikos nevienodumo, taip pat ir kiek tai susiję su baudų skyrimu. Tačiau jokiu būdu mano paaiškinimai neturėtų būti suprantami siejant su tais nagrinėjamais atvejais. Todėl bet kokio tikslumo vengsiu.
Kalbant dėl baudų, be abejo, teismai turi veikti taip, kad vienodas prasižengimas turėtų nuspėjamą ir daugmaž vienodą bausmę pagal įstatymus. Tačiau pirmas atvejis yra… Reikia išsiaiškinti, ar tikrai yra vienodos aplinkybės, nes tų aplinkybių yra daug. Ir jeigu pats atvejis tam tikrų nuostolių, žalos darymas gali sutapti, gali būti svarbios prasižengėlio asmenybės kažkokios savybės ar kažkokios kitos. Todėl tas sutapimas galbūt ne visais atvejais yra galimas, kiek mes viešai komentuojame ir žinome tik iš laikraščių. Galbūt mes nežinome tiek atvejo aplinkybių, kiek žino konkretus nagrinėjantis teisėjas.
Iš principo teismų sistema yra organizuota tam, kad būtų praktikos vienodumas ir kad būtų šalinami tokie nesusiderinimai. Pažymėčiau, kad tie procesai, kurie dabar vyksta, tai turėkime galvoje, priimti pirmųjų instancijų sprendimai. Bylos bus nagrinėjamos toliau ir mes dar kol kas galutinių sprendimų neturime.
PIRMININKAS. Dėkoju, jūs atsakėte į visus klausimus. Laikas baigėsi. Siūlomi komitetai. Kaip pagrindinis – Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Salėje bus svarstoma kovo 19 dieną. Bendru sutarimu pritarta. Ačiū.
13.19 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjos Sigitos Rudėnaitės atleidimo iš šio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininko pareigų ir jos skyrimo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininke“ projektas Nr. XIIIP-4349 (pateikimas)
Kitas klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjos Sigitos Rudėnaitės atleidimo iš šio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų ir jos skyrimo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininke“ projektas Nr. XIIIP-4349. Pranėšėja – J. Šovienė. Prašom.
J. ŠOVIENĖ. Dėkui, pirmininke. Dėkui, gerbiami Seimo nariai, leiskite jums pristatyti Lietuvos Respublikos Prezidento dekretą, kuriuo Respublikos Prezidentas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucija bei Teismų įstatymu, atsižvelgdamas į teisėjų tarybos patarimą, teikia Lietuvos Respublikos Seimui atleisti Lietuvos Respublikos Aukščiausiojo Teismo teisėją S. Rudėnaitę iš šio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininko pareigų ir skirti ją Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininke.
S. Rudėnaitė šiuo metu eina Aukščiausiojo Teismo teisėjo ir, kaip minėjau, šio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininko pareigas. Šias vadovaujamas pareigas ji eina jau antrą kadenciją. Tai rodo jos sukauptą patirtį einant vadovaujamas pareigas ir patvirtina, kad jos darbas einant tokias pareigas yra vertinamas ir pripažįstamas.
S. Rudėnaitė baigė Vilniaus universiteto Teisės fakultetą su pagyrimu, nuosekliai dirbo teisininko darbą ir sukaupė daugiametės įvairiapusės patirties. Prieš pradėdama teisėjo kelią, beveik devynerius metus užsiiminėjo advokato praktika. Subrendusi kaip teisininkė, 1997 metais pradėjo karjerą teismų sistemoje – Utenos apylinkės teisme. S. Rudėnaitė turi sukaupusi solidžios daugiau nei 20 metų teisėjos patirties, taigi itin gerai pažįsta teismų sistemą, išmano jos stipriąsias ir silpnąsias puses. Yra dirbusi ne tik visų pakopų bendrosios kompetencijos teismuose, bet ir abiejų pakopų specializuotuose administraciniuose teismuose.
S. Rudėnaitė, būdama Aukščiausiojo Teismo teisėja, prisidėjo ir prie kitos veiklos, reikšmingos teismų sistemai, ji buvo Pretendentų į teisėjus egzamino komisijos nare, Pretendentų į teisėjus atrankos komisijos nare ir Nuolatinės teisėjų veiklos vertinimo komisijos nare. S. Rudėnaitės kompetencija yra pripažįstama ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Ji aktyviai dalyvauja įvairiuose nacionaliniuose bei tarptautiniuose projektuose, renginiuose kaip pranešėja civilinės bei viešosios teisės temomis. S. Rudėnaitė yra Konsultacinės Europos teisėjų tarybos narė. Respublikos Prezidentas prašo palaikyti šią kandidatę. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame. Kviečiame pretendentę. Jūs taip pat turite iki dešimties minučių. Prašom.
S. RUDĖNAITĖ. Laba diena dar kartą. Gerbiamieji Seimo nariai, per 23 savo teisėjos darbo metus šioje garbingoje tribūnoje iš tikrųjų man tenka stovėti ketvirtą kartą, ir niekas neabejoja, kad šiandien pats sudėtingiausias, matyt, atvejis arba įvykis. Ir iš tikrųjų ne vien dėl to, kad pareigos, į kurias aš drįstu pretenduoti, yra labai atsakingos, garbingos ir to nereikia įrodinėti. Matyt, niekas neabejoja ir tuo, kad situacija, kurioje šiuo metu gyvena tiek Aukščiausiasis Teismas, tiek visa teismų sistema, švelniai tariant, yra labai nepaprasta. Kalbant aiškiau, tai, ko gero, vienas iš sunkiausių laikotarpių, kokius ir man asmeniškai, ir, matyt, iš dalies teismų sistemai teko išgyventi.
Iš esmės de facto nuo rugpjūčio mėnesio, de jure nuo rugsėjo 1 dienos aš pagal pareigas ir pagal Teismų įstatymą taip pat einu ir Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigas, jos yra laikinos, tačiau tas laikas man jau leido pakankamai suvokti ir labai daug nereikėjo dienų, kad suprasčiau, jog pareigų garbingumas ir reprezentacija, funkcija atstovauti teismų sistemai yra tik labai maža, labai menka dalis to, kas tenka teisėjui, kuris į tokias pareigas vis dėlto būna paskirtas ir turi jas eiti.
Tikriausiai niekas neužmiršo ir neabejoja, kad prieš metus įvykę vasario mėnesio įvykiai, kurie ir šiandien vadinami teisėjų korupcijos skandalu ir reputacijos krize, labai rimtai palietė tiek visus teismus, tiek Aukščiausiąjį Teismą, tiek kiekvieną teisėją atskirai, ypač akcentuočiau kiekvieną sąžiningai dirbantį teisėją, kuris prie to niekaip neprisidėjo, tačiau tą sunkią neigiamo visuomenės požiūrio ir atsakomybės naštą turi nešti.
Taigi per tą laiką, galėčiau jums pasakyti, Aukščiausiasis Teismas viena iš savo veiklos krypčių, matyt, laikė ir tą darė, kad būtent informacija, kurią mes turėjome ir kuri mums buvo pateikta kaip pagrindas ir kaip galimybės daryti kai kurias priemones, kurios parodytų, tiek mus pačius užtikrintų, kad korupcijos, galimos korupcijos rizika yra valdoma geriau, negu buvo iki tol. Čia turiu ir tą STT tyrimą galvoje. Keitėme taisykles, susijusias su bylų skirstymu, tiek su interesų konfliktų derinimu, tačiau, be abejonės, kol nesibaigė baudžiamosios bylos, kol mes nežinome visų aplinkybių, tol tas reikalas nuolat ir nuolat kalbėti ir ieškoti, kur dar yra šaknys ir priežastys, išlieka.
Tame fone teko susidurti ir su tuo, kad natūraliai kilus visuomenės pasipiktinimui mes sulaukiame labai daug kritikos. Labai daug kritikos, kad ir kaip būtų keista, o gal ir nėra keista, gal tai rodo Aukščiausiojo Teismo reikšmingumą, sulaukia būtent Aukščiausiasis Teismas. Gavome labai daug pretenzijų dėl neva nepagrįstai nepriimamų kasacinių skundų. Kita vertus, gauname iki šiol ir kritikos, kad užsiimame bylomis ir nagrinėjame bylas, kurios nedera kasacinės instancijos teismui, nes tas teismas pagal įstatymų leidėjo valią pašauktas vis dėlto aiškinti, formuoti teisės išaiškinimus bylose, kurios turi ne tik individualų, bet ir visuotinį požiūrį. Tai toje kritikų priešpriešoje ar kontekste vienas iš mūsų uždavinių buvo, ir, manau, gana sėkmingai kol kas tvarkomės, būtent surasti, atrinkti konstruktyvią kritiką, ją priimti, daryti išvadas, bet ir sugebėti vis dėlto išlaikyti tą liniją, įsivaizdavimą Aukščiausiojo Teismo, kas mes esame, kokia mūsų misija ir kokia veiklos kryptis mums turėtų būti prioritetinė.
Be abejo, apsiriboti tuo, kas yra šiandien ir kokios problemos šiandien mums kyla, negalime, mes turime galvoti į ateitį, kas bus su Aukščiausiuoju Teismu ir kas bus su teismų sistema toliau. Ir čia aš jau neišvengiamai noriu pradėti kalbėti apie tai, kas yra visiškai nepopuliaru, net neabejoju, kad sulauksiu ir vienokių ar kitokių pastebėjimų. Būtent tam, kad išlaikytume profesionalumo lygį, mums reikia išlaikyti teisme, šiuo atveju kalbu apie Aukščiausiąjį Teismą, ne tik profesionalius kvalifikuotus teisėjus, mums reikia konkurencingų teisininkų, aš turiu galvoje, teisėjų padėjėjus, patarėjus, galima juos pavadinti teisės ekspertais, tarsi tokio sąstato, kuris mums leistų iš tikrųjų kvalifikuotai ir profesionaliai išspręsti tuos teisės klausimus, kurie globalios visuomenės kontekste kelia iššūkius (nebijosiu to žodžio), nes žmogus negali visko žinoti vienas, tai yra teisėjui reikia pagalbos. Tam, kad pas mus ateitų tikrai kvalifikuoti žmonės, nepabėgtų kvalifikuoti žmonės, jau dabar dirbantys, mes turime galvoti apie jų materialias buities sąlygas. Tai mes neišvengiamai turime kalbėti. Ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkas, kad ir kas juo būtų, turi prisiimti atsakomybę ir išdrįsti pasakyti, kad finansavimo teismui neužtenka. Neužtenka ir mūsų teismui. Mes turime situacijų, kai bandome kviesti padėjėją netgi iš kitų institucijų, tačiau atsisakoma vien dėl tos paprastos žmogiškos padėties, kad ateitį kuriančiam jaunam žmogui to, ką mes galime pasiūlyti jam atlyginimo forma, tiesiog neužtenka.
Be abejo, situacija, kuri yra su Aukščiausiojo Teismo… Na, tarkime, pastatas čia jums kaimynystėje tikriausiai jau yra įprastas ir galbūt natūraliai nepastebima, bet aš drįsiu pasakyti, Aukščiausiojo Teismo pastatas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pastatas, yra elementariai nušiuręs. Valstybės institucija turėtų… Aš net neabejoju, kad pripažįstate, Aukščiausiasis Teismas yra viena iš valstybės institucijų, kuri reprezentuoja valstybę. Vadinasi, tos institucijos orumas yra reikšmingas ne tik teisėjams. Galbūt ne tiek teisėjams, bet valstybei. Kodėl mes gyvename dabar tokiomis sąlygomis, aš negalėčiau (…), bet šiandien per tą laiką, man einant pareigas, aš susidūriau su tokiais dalykais, kad yra poreikis elementaraus remonto, kad kai kurios patalpos Aukščiausiojo Teismo atitiktų tokius reikalavimus kaip elementari, matyt, higiena arba kad patalpos būtų tokios, kad žmogus, jose dirbantis, jaustųsi oriai. Tai vėlgi prisiimti drąsą sakyti, kad taip, mums reikia pinigų. Šitas laikotarpis, kuriuo esame, be abejo, yra visiškai nedėkingas tą sakyti, bet aš tiesiog jaučiu moralinę pareigą, kad jeigu būčiau paskirta, aš apie tai iš tikrųjų kalbėčiau, nes manau, kad apie tai kalbėti Aukščiausiojo Teismo pirmininkas privalo. To mums trūksta.
Antra dalis tikriausiai rūpesčių, kurie man iš tikrųjų yra labai artimi, nes, kaip jau buvo sakyta, aš prieš 23 metus labai sąmoningai nusprendžiau, kad pakeisiu savo profesinės karjeros kryptį, nors advokatūra iš tikrųjų yra labai gera profesija, ir pasirinkau teismus. Nesigailiu, bet aš visas problemas, kurios teismų sistemai būdingos, priimu (nebijosiu to žodžio), matyt, kaip patriotė. Man pačiai asmeniškai jos yra svarbios, jos yra skaudžios.
Kalbu aš čia šiuo atveju apie tai, kas paskutiniu metu į viešąją erdvę iškyla iš pačių teismų. Tai būtent konfliktai, jeigu taip būtų galima pasakyti, laikas nuo laiko kylantys tai apylinkių teismuose, tai aukštesnės instancijos teismuose, nepasitenkinimas, kurį eiliniai teisėjai reiškia ir įvardina (galbūt tai yra problema blogo vadovavimo), darbo krūvio netolygumo problema, kuri irgi visąlaik yra jautri.
Pradėjusi dirbti nuo apylinkės teismo lygio ir dirbusi įvairių permainų laikais, tikrai, manau, sugebėčiau tas problemas objektyviai atpažinti ir padėti jas spręsti būdama jau būtent Teisėjų tarybos narė.
Ačiū. Mano laikas baigėsi.
PIRMININKAS. Dėkoju. Pirmasis klausia V. Bakas. Prašau.
V. BAKAS (MSNG). Gerai. Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamoji laikinai einanti Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigas, visų pirma norėčiau padėkoti jums už geranoriškumą: kai mes norėjome organizuoti rimtesnį renginį, tikrai sulaukiau jūsų paramos ir atvirumo. Tikrai tai vertinu.
Dabar būtų toks klausimas, vis tiek yra proga. Mūsų Teisės ir teisėtvarkos komitetas labai nesistengia organizuoti diskusijų, kai skiriami Aukščiausiojo Teismo vadovai, bet yra proga pasikalbėti apie tai. Jūs ateisite kaip šitos teismų sistemos lyderė, ne tik Aukščiausiojo Teismo. Jūs būsite tam tikras teisininkų etalonas ir studentams, ir teisėjams, ir kitų profesijų atstovams.
Klausimas toks. Ko gali tikėtis, jeigu trumpai, kiek įmanoma šiandien, teisėjų bendruomenė, darbuotojai, kai jūs būsite paskirta pirmininke? Ko gali tikėtis valstybė? Jūs šiek tiek čia pradėjote kalbėti apie jautrias problemas, apie kurias iki šiol gal teismų bendruomenė nekalbėjo, bet ko gali tikėtis visuomenė? Kalbu apie pasitikėjimą, kurio taip vis dėlto reikia teismams. Keliais žodžiais – ko gali tikėtis tiek bendruomenė, tiek visuomenė, jums atėjus į šias pareigas?
S. RUDĖNAITĖ. Jeigu kalbame apie visuomenę, aš tikrai labai nuoširdžiai tikiu, kad per visą tą laiką, kai dirbau teisėja ir kai buvau Civilinių bylų skyriaus pirmininkė, matyt, tikrai nemažai daliai žmonių turėjau suteikti pasitikėjimo, kad esu sąžininga. Jeigu kas nors mane kuo nors gali apkaltinti, tai galbūt kartais charakterio ūmumu arba pasakymu to, ką gal ne visąlaik reikia sakyti. Bet pridėjusi ranką prie širdies galiu pasakyti – niekas negalėtų pasakyti, kad padarė man poveikį arba išgąsdinęs, arba pasiūlęs kokį nors geresnį gyvenimą ateity, arba, nežinau, kokiu dar spaudimu, nes kažkada esu sugalvojusi tokią gal šiek tiek arogantišką frazę, bet pakartosiu. Aš sakydavau, kad mano pavardė yra tokia brangi, kad ją nupirkti iš tikrųjų nėra įmanoma. Bet aš nuoširdžiai galvoju, kad yra žmonių, kurie ant manęs pyksta, nes per tiek metų aš esu padariusi visokių sprendimų, aš gal dariau klaidas, o gal tiesiog dariau sprendimus, kurie žmonėms natūraliai nepriimtini, nes tas, kas ateina į teismą, turi teisę būti nepatenkintas tuo, ką ir aš darau, tačiau manau, tokių savybių žmonėms, ypač kurie su manimi artimai susidūrė, tokį tikėjimą, kad taip bus ir toliau, aš galėčiau pažadėti. Lygiai taip pat, kad Aukščiausiasis Teismas tikriausiai turėtų išlaikyti absoliutų neutralitetą. Mes esame depolitizuoti pagal įstatymą, tačiau mes turime ir faktiškai, ir savo laikysena parodyti, kad taip, mes gerbiame visus žmones, mes gerbiame visus Seimo narius, bet nė viena partija, nė vienas Seimo narys, nė vienas politikas tikriausiai niekada nebūtų ir neturi teisės tikėtis, kad bus kažkokiu būdu išskirtinai Aukščiausiajam Teismui, aš nežinau, nevertinamas darantis įtaką.
O teismų bendruomenė, aš jau sakiau, aš pradėjau nuo apylinkės, aš tikrai žinau, kas yra didelis darbo krūvis, aš dirbau per dvi reformas, kai mes šalia lovos pasidėdavome bylas, kurias reikia rytoj nagrinėti, jų neperskaitydavome, eidavome į darbą. Aš labai jaučiu tokią moralinę drąsą kalbėti su tais žmonėmis, kurie iš tikrųjų dabar ir viešai skundžiasi, kad galbūt teismų pirmininkai jiems kaip nors ne taip bylas skirsto ar galbūt kaip nors kitaip skriaudžia. Aš galiu tą suprasti ir manau, kad galėčiau įtikinti žmones ir betarpišku savo požiūriu, ir pakalbėjimu, kad iš tikrųjų nereikia užmiršti tų problemų, negalima jų ignoruoti. Kokia nors problema, vadinasi, yra, jeigu žmonės nepatenkinti, bet reikia vis dėlto priimti tą problemą ir įvardinti, kas tai yra per problema, tik išsiaiškinus visas aplinkybes, tai yra teisėjo darbo specifika, natūra, mes turime pasižiūrėti, kas iš tikrųjų už to slypi. Na, ir tikiu savo teisingumo jausmu, ne tik kaip teisėjos, bet ir bendražmogišku. Daugiau nežinau, ko iš manęs tikėtis.
PIRMININKAS. Aš tik primenu, atsakyti iki dviejų minučių.
S. RUDĖNAITĖ. Žinokite, aš nesugebu pamatyti. Jūs mane pertraukite tada, aš nesugebu sekti, kai kalbu. Atsiprašau.
PIRMININKAS. Klausia A. Sysas. Prašau.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiama pretendente, mano klausimas nebus iš privilegijų šį kartą.
S. RUDĖNAITĖ. Bet apie pinigus bus?
A. SYSAS (LSDPF). Ne, apie teisingumą.
S. RUDĖNAITĖ. Gerai.
A. SYSAS (LSDPF). Nežinau, ar jūs skaitėte V. Čepo knygą „Siena“, kurioje aprašomas lietuviškas teisingumas, kai yra nuteisti trys žmonės iki gyvos galvos ir, na, ne viskas sueina iki galo. Slepiami įrodymai, vežiojami atskirai operatyvininkų liudininkai, DNR netiriama. Mano klausimas, ar yra dar kokia išeitis, ar taip ir liks šitie žmonėms, manomai galbūt nuteisti neteisėtai, neteisingai, jie ir liks kalėjime iki gyvos galvos? Ačiū. Jeigu skaitėte tą knygą, jeigu ne, galiu priminti, kas ten buvo.
S. RUDĖNAITĖ. Aš turiu jūsų atsiprašyti, knygos neskaičiau, bet aš jums galėčiau pasakyti nuoširdžiai, neveidmainiaudama ir nepataikaudama, tai yra teisinė problema, tai nėra moralinė problema. Matyt, tiek senaties terminai, kas yra susiję su procesų atnaujinimu, tokių galimybių yra, nėra, ir prieš kiek metų tai įvyko, nes tokie dalykai, na, kad ir kaip būtų graudu, galbūt lieka neteisingumas, kartais iš tikrųjų jis lieka, ir mes turime susitaikyti, nes vėlgi tie instrumentai, kurie yra numatyti peržiūrėti, na, neteisėtus nuosprendžius šiuo atveju, yra įstatyme. Jie nėra teismų rankose.
PIRMININKAS. Vėluojame, tai nepatikslinsime. Frakcijoje asmeniškai paklausite.
Toliau klausia J. Sabatauskas. Prašom.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Gerbiama pretendente, ačiū, pirmininke, turbūt atsibosiu, bet klausimas tas pats ir jums, apie tą patį Konstitucinio Teismo nutarimą, nes jis susietas su Aukščiausiojo Teismo, kuriam jūs pretenduojate vadovauti, nutartimi. Būtent tai, kad to dar nebuvo mūsų teisinėje sistemoje, kad Konstitucinis Teismas šalia įstatymų vertintų ir Aukščiausiojo Teismo nutartį, mano manymu, tai visiškai perteklinis vertinimas, kai pasakai, kad įstatymas prieštarauja Konstitucijai ir kokiu aspektu. Manau, kad bylą bus galima atnaujinti ir panašiai. Tačiau jūsų, kaip būsimos Aukščiausiojo Teismo vadovės, pozicija?
PIRMININKAS. Laikas.
S. RUDĖNAITĖ. Mano pozicija visų pirma yra tokia, kad pirmiausia komentuoti sprendimą moralinę ir visokią kitokią netgi kartais pareigą, ir stipresnę, turi tas, kas jį priėmė. Tai mes šiaip jau vengiame labai kritikuoti vieni kitų sprendimus, ne savo sprendimus. Šiuo atveju, jūs suprantate, situacija yra pakankamai jautri, kai šiek tiek tas sprendimas Konstitucinio Teismo… Gerai, aš su jumis sutinku, mes žinome, apie ką mes kalbame. Iš tikrųjų yra precedentų. (Balsai salėje) Taip, žinau. Yra precedentų, pagaliau ta hierarchija. Tikrai nebūtina buvo to rašyti, kad sistema išsivalytų ir veiktų taip, kaip nori Konstitucinis Teismas.
Bet kad jau jūs man uždavėte tokį klausimą, aš labai norėčiau visiems Seimo nariams labai nuoširdžiai pasakyti ir atkreipti dėmesį į tai: negali šitas Konstitucinio Teismo nutarimas būti traktuojamas, kaip aš vakar mačiau kažkokios televizijos laidos, tarkim, titruose, kad iki tol Aukščiausiasis Teismas buvo suformavęs praktiką, kad kratos teisėjo bute ar apžiūros negalima daryti be Seimo ar Prezidento sankcijos. Tai yra absoliuti netiesa, tai buvo senas įstatymas, jis galiojo. Tai, kas buvo Aukščiausiojo Teismo teisėjų nagrinėta, tai buvo būtent tas slidus klausimas, kada toje situacijoje iš tikrųjų asmuo buvo fiziškai suvaržytas. Tai tikrai aš labai prašau, gindama ir savo viso teisėjų luomo prestižą, išgirsti, kad tai netiesa, kad teisėjai džiaugiasi perdėtu imunitetu. Pagaliau imunitetą ne teisėjai sugalvojo. Seimo nariai turi imunitetą. Pagalvokime dėl ko? Jeigu visuomenė būtų ideali, tai nereikėtų jokių imunitetų, jeigu mes visi žinotume, kad nebūna tokių atvejų, kai kažkas kažką bando neteisėtai paveikti. Bet pagaliau net ne Lietuva sugalvojo ir ne Seimas sugalvojo. Tai yra iš tarptautinės praktikos. Tai yra saugikliai, kurie, matyt, yra reikalingi. Aš gerbiu Konstitucinį Teismą. Jis pažiūrėjo plačiau, iš tikrųjų mūsų kolegos neįžvelgė konstitucinės problemos. Bet situacijos negalima supaprastinti taip, kad visi teisėjai norėjo išsaugoti kažką, kas jiems labai leidžia išvengti atsakomybės, ir tik dabar įvyko tas teisingumas. Tai absoliuti netiesa. Ačiū už tą klausimą, bet aš atsakiau šiek tiek ir iš savo.
PIRMININKAS. Dėkoju, daugiau klausiančių salėje nematau. Jūs atsakėte į visus klausimus. Dėkoju jums. Siūlomi komitetai: pagrindinis – Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Siūloma svarstyti kovo 19 dieną.
13.43 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. lapkričio 15 d. nutarimo Nr. XIII-7 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo valdybos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-4595 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Toliau į tribūną kviečiu R. Baškienę, kuri mums pristatys klausimą – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. lapkričio 15 d. nutarimo Nr. XIII-7 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo valdybos patvirtinimo“ pakeitimo“ projektą Nr. XIIIP-4595. Prašom, pateikimas.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Dėkoju. Gerbiamieji kolegos, kaip jūs žinote, valdyba yra sudaroma iš Seimo Pirmininko, pavaduotojų ir opozicijos lyderio. Noriu įvardinti sprendimą, opozicinės partijos yra susitariusios, susitarimą, kad trečiąją ir ketvirtąją, o tai yra nuo 2020 m. kovo 10 d. iki šios kadencijos pabaigos opozicinės frakcijos siūlo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūną G. Landsbergį.
Teikiamas Seimo nutarimas. Seimo nutarime vietoj J. Sabatausko opozicijos lyderiu yra siūlomas G. Landsbergis.
PIRMININKAS. Dėkoju už pristatymą. Klausti niekas neužsirašė. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Svarstymas. Diskutuoti taip pat niekas neužsirašė. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
Priėmimas. Kviečiu balsuoti dėl šio nutarimo projekto.
Šio nutarimo priėmimas
PIRMININKAS. Balsavo 59 Seimo nariai: už – 57, prieš nėra, susilaikė 2. Nutarimas priimtas. (Gongas)
13.45 val.
Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. kovo 12 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės pateikimas ir tvirtinimas
Toliau. Kviečiu Seimo Pirmininką V. Pranckietį, kuris pristatys mums 2020 m. kovo 12 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkę. Tvirtinimas. Prašom.
V. PRANCKIETIS. Gerbiami kolegos, darbotvarkė buvo svarstyta Seniūnų sueigoje. Sueiga yra pritarusi, bet po to jau yra atsiradę daugiau iniciatyvų, todėl norėčiau trumpai perbėgti per darbotvarkę.
Yra du posėdžiai – rytinis ir vakarinis. Norėčiau, kad rytiniame posėdyje būtų pritarta ir suteiktume žodį visiems Seime esantiems trims signatarams, tai yra E. Gentvilui, K. Glaveckui ir E. Zingeriui, pasakyti sveikinimą po tris minutes. O po to, kaip yra numatyta darbotvarkėje, Valstybės tarnybos įstatymo pataisų, kuriomis bus suderintas Seimo nuolatinis atstovas Europos Sąjungoje, priėmimas.
Toliau – Prezidento veto dėl Civilinio turto konfiskavimo įstatymo ir lydimųjų pateikimas. Toliau – Lietuvos Respublikos Vyriausybės inicijuotų įstatymų projektus pristato ministrai E. Jankevičius, R. Tamašunienė ir L. A. Linkevičius.
Toliau, vakarinis posėdis būtų… Kalbame apie ketvirtadienį, taip? Posėdžio 8 klausimu būtų įtrauktas Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. birželio 22 d. nutarimo Nr. XIII-508 „Dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos sudarymo“ pakeitimo“ projektas, reaguojant į G. Burokienės klausimą. Taigi būtų pateiktas nutarimas, kad būtų pakeistas Vyriausiosios rinkimų komisijos narys. Tuo baigtųsi. Apie pirmąją dalį pakalbėjome.
Dabar dėl antrojo, popietinio posėdžio. Yra surinkti 48 parašai ir yra įtrauktas Švietimo įstatymo 44 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-4501 pateikimas. O toliau – taip, kaip darbotvarkėje ir buvo numatyta.
Klausimai.
PIRMININKAS. Klausia R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Gerbiamas Seimo Pirmininke, dėl tų klausimų, kuriuos pristatėte ketvirtadieniui… Šį rytą aš nespėjau paklausti apskritai dėl pavasario sesijos. Norėjau pasiteirauti, kodėl sąrašuose neatsidūrė Lietuvos kultūros pagrindų įstatymo projektas? Gal jūs žinote, kodėl iš ministerijos neatkeliavo?
V. PRANCKIETIS. Šiandien klausiau Kultūros komiteto pirmininko ir jis patikino, kad yra tas projektas. Galėčiau dar pasitikslinti. Taigi, noriu neabejoti tais žodžiais.
PIRMININKAS. Klausia I. Degutienė.
I. DEGUTIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamas Pirmininke, nors pavasario sesijos darbų programoje yra Farmacijos įstatymas, kurio liko tik priėmimas, nes gruodžio 20 dieną neužteko balsų, kad jį priimtume, ar nebūtų galima įrašyti bent jau į kitos savaitės darbotvarkę arba netgi ketvirtadienio, nes pacientai labai laukia to įstatymo. Tai būtų Konstitucinio Teismo sprendimu įpareigotas įstatymo projektas dėl pigiausio kompensuojamojo vaisto nustatymo.
V. PRANCKIETIS. Jeigu aš teisingai supratau, jūs minite kitą savaitę. Šiuo metu mes nesvarstome kitos savaitės darbotvarkės. Tai yra šito ketvirtadienio.
O dėl kitos savaitės, taip, reikia, kad būtų siūlymai ir ta darbotvarkė bus formuojama. Galima atsižvelgti, taip.
PIRMININKAS. Dėkoju. Daugiau klausiančiųjų nėra. Galima patvirtinti darbotvarkę bendru sutarimu? Galima. Ačiū. Pritarta.
Seimo narių pareiškimų nėra, tai kviečiu visus registruotis.
Užsiregistravo 59 Seimo nariai. Ačiū. Posėdį skelbiu baigtą (Gongas).
Visiems valdybos nariams įspėjimas, kad renkamės A. Stulginskio salėje.
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDDF – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.