PASIŪLYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ASMENS VARDO IR PAVARDĖS RAŠYMO DOKUMENTUOSE ĮSTATYMO PROJEKTO Nr. XIIIP- 535(2)

 

2022-01-13

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

5

 

 

Argumentai:

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo civilinę bylą, kurioje buvo sprendžiama dėl šalutinių (diakritinių) ženklų rašymo civilinės būklės aktų įrašuose ir 2021 m. spalio 6 d. priėmė nutartį civilinėje byloje Nr. e3K-3-122-1075/2021, kurioje konstatavo, kad teisės normos analizė nesuteikia pagrindo daryti išvadą, kad bet koks diakritinis ženklas, kuris nėra naudojamas lietuvių kalbos abėcėlėje, pats savaime, automatiškai turi būti vertinamas kaip techniškai neįmanomas įrašyti ženklas.

 Taip pat Kasacinis teismas nusprendė, kad civilinės būklės aktus registruojančioms institucijos atsisakymas sudaryti civilinės būklės akto įrašą be diakritinio ženklo, motyvuojant techninių galimybių nebuvimu, vertintina kaip asmens teises siaurinanti teisės norma.  Remdamasis Europos Sąjungos Teisingumo Teismo formuojama praktika Kasacinis teismas taip pat konstatavo, kad techninių galimybių nebuvimas nėra legitimus pagrindas pateisinti nacionalinėmis taisyklėmis sukeliamus laisvo asmenų judėjimo ribojimus.

Teikiamo Lietuvos Respublikos asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo projekte Nr. XIIIP-535(2) (toliau – Įstatymo projektas) reikalinga atsisakyti nuostatų, kad Lietuvos Respublikos piliečio vardas ir pavardė rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis (be diakritinių ženklų), kurios iš esmės užkerta kelią įrašyti asmenvardžius originalia forma, t. y. lotyniško pagrindo rašmenimis su diakritiniais ženklais. Teikiamas pasiūlymas ypač aktualus Lietuvos pilietėms (-čiams) sudariusioms(-iems) santuokas su kitos valstybės piliečiais bei užtikrinantis teisę ir galimybę užrašyti asmens tapatybės dokumentuose originalią pavardę. Vertinant Lietuvos piliečių nuolat gyvenančių ES valstybėse, kurių kalbose yra diakritinių ženklų, Lietuvos tautinėms mažumoms priklausančių piliečių poreikius ir lūkesčius, šis teikiamas įstatymo projekto pasiūlymas išspręstų problemą, su kuria Lietuvos pilietės (-čiai) kreipiasi į teismus.

Siekiant užtikrinti vienodą asmens tapatybės nustatymą, įvertinus registrų bei sistemų pertvarkymo būtinybę, siūlomus pakeitimus nebus įmanoma įgyvendinti kartu su kitomis Įstatymo projekto nuostatomis, jiems reikalinga nustatyti vėlesnį įsigaliojimo terminą.  Atsižvelgiant į tai, kad iki šio termino bus reikalinga pakeisti Lietuvos Respublikos gyventojų registro duomenų kodavimo sistemas ir pasirengti pritaikyti valstybės registrus tvarkyti asmenvardžius su kitų kalbų diakritiniais ženklais siūlomas pakeitimų įsigaliojimo terminas – 2023 m. rugsėjo 1 d.

 

Pasiūlymas:

 

4

 

Papildyti Įstatymo projekto 5 straipsnį 4 dalimi ir ją išdėstyti taip:

„4. 2023 m. rugsėjo 1 d. įsigalioja tokia šio įstatymo 3 straipsnio 3 dalies redakcija:

„3. Ne lietuvių tautybės Lietuvos Respublikos piliečio prašymu jo ir jo vaikų vardai ir pavardės Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose ir civilinės būklės aktų įrašuose rašomi lotyniškos abėcėlės lotyniško pagrindo rašmenimis (be diakritinių ženklų).““

 

5

 

Papildyti Įstatymo projekto 5 straipsnį 5 dalimi ir ją išdėstyti taip:

„5. 2023 m. rugsėjo 1 d. įsigalioja tokia šio įstatymo 4 straipsnio 1 dalies redakcija:

„1. Vardas ir pavardė, dokumento šaltinyje įrašyti ne lietuviškais rašmenimis, Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose ir civilinės būklės aktų įrašuose rašomi laikantis šių reikalavimų:        

1) vardas ir pavardė, dokumento šaltinyje įrašyti lotyniškos abėcėlės (be diakritinių ženklų) ar lotyniško pagrindo rašmenimis, nurašomi paraidžiui lotyniško pagrindo lotyniškos abėcėlės rašmenimis (be diakritinių ženklų);

2) vardas ir pavardė, dokumento šaltinyje įrašyti nelotyniško pagrindo rašmenimis, perrašomi lotyniškos abėcėlės lotyniško pagrindo rašmenimis (be diakritinių ženklų);

3) vardas ir pavardė, tame pačiame dokumento šaltinyje įrašyti ir lotyniško, ir nelotyniško pagrindo rašmenimis, nurašomi paraidžiui lotyniškos abėcėlės lotyniško pagrindo rašmenimis (be diakritinių ženklų).““

 

 

6.

 

Papildyti Įstatymo projekto 5 straipsnį 6 dalimi ir ją išdėstyti taip:

„6. 2023 m. rugsėjo 1 d. įsigalioja tokia šio įstatymo 4 straipsnio 2 dalies nuostatos iki dvitaškio redakcija:

„2. Lietuvos Respublikos piliečio vardas ir pavardė Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose ir civilinės būklės aktų įrašuose gali būti nurašomi lotyniško pagrindo rašmenimis arba perrašomi lotyniškos abėcėlės lotyniško pagrindo rašmenimis (be diakritinių ženklų), jeigu:“.“

 

 

 

Teikia

Seimo nariai:                                                                              

Rita Tamašunienė

Beata Petkevič

Česlav Olševski