LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

TEISĖS IR TEISĖTVARKOS KOMITETAS

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO 711, 73, 77, 771, 212, 254, 303 IR 327 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-1221

 

2022-05-04 Nr.102-P-18

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras, komiteto pirmininko pavaduotoja Agnė Širinskienė, komiteto nariai: Aušrinę Armonaitę pavaduojantis Kasparas Adomaitis, Irena Haase, Gabrielių Landsbergį pavaduojantis Andrius Navickas, Česlav Olševski, Julius Sabatauskas, Algirdas Stončaitis.

Komiteto biuro vedėja Dalia Komparskienė, patarėjos: Martyna Civilkienė, Rita Karpavičiūtė, Dalia Latvelienė, Irma Leonavičiūtė, Rita Varanauskienė, Loreta Zdanavičienė, vyriausioji specialistė Aidena Bacevičienė, padėjėjos: Meilė Čeputienė, Rivena Zegerienė.

Institucijų atstovai: Teisingumo ministerijos atstovai: Tarptautinio bendradarbiavimo ir žmogaus teisių politikos grupės vadovas darius Žilys, šios grupės patarėja Indrė Balčiūnienė; Krašto apsaugos ministerijos atstovai: Teisėkūros skyriaus patarėjas kpt. Mantas Keliotis, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos Teisės skyriaus viršininkė Audronė Jakučionienė; Generalinės prokuratūros atstovai: Generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas, Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Arūnas Meška; Seimo kanceliarijos Teisės departamento patarėjas Simonas Mikšys.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-12-16

2

3

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1. Įstatymo projekto 2 straipsniu keičiamo Baudžiamojo proceso kodekso 73 straipsnio 3 dalies formuluotėje „Nutartis priimama per įmanomai trumpiausią laiką, bet ne vėliau kaip per dešimt dienų nuo teismo posėdžio, kuriame išspręstas asmens išdavimo klausimas, dienos“ žodžiai „kuriame išspręstas“, suponuojantys galutinį klausimo dėl asmens išdavimo išsprendimą, keistini į žodžius „kuriame buvo sprendžiamas“, kadangi šiuo atveju asmens išdavimo klausimas būtų galutinai išsprendžiamas ne teismo posėdžio metu, bet priimant atitinkamą procesinį sprendimą jau po teismo posėdžio.

Pritarti iš dalies

Prireikus posėdžių, kuriuose sprendžiamas ekstradicijos klausimas, gali būti ne vienas, todėl atsižvelgiant į pastabą,  formuluotė koreguojama taip:

Nutartis priimama ir paskelbiama per įmanomai trumpiausią laiką, bet ne vėliau kaip per dešimt dienų nuo teismo posėdžio, kuriame buvo baigtas nagrinėti pareiškimas, dienos.“

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-12-16

N 9

 

 

2. Iš įstatymo projekto aiškinamojo rašto matyti, kad įgyvendinant įstatymą reikės keisti Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2004 m. rugpjūčio 26 d. įsakymą Nr. 1R-195/I-114 „Dėl Europos arešto orderio išdavimo ir asmens perėmimo pagal Europos arešto orderį taisyklių patvirtinimo“. Atsižvelgiant į tai, įstatymo projektas turėtų būti papildytas nuostatomis dėl įstatymo įgyvendinimo.

Nepritarti

Numatomi Europos arešto orderio išdavimo taisyklių (toliau – Taisyklės) pakeitimai nėra šiuo Įstatymo projektu nustatomas normas įgyvendinančios normos, todėl jos ir nebuvo formuluojamos įgyvendinimo nuostatomis. Aiškinamajame rašte parašyta, kad siekiant visiškai perkelti Pamatinio sprendimo 2002/584/TVR 18 ir 19 straipsnius į nacionalinę teisę, reikės papildyti Taisykles. Įstatymu nustatomos asmens išklausymo taisyklės, kai Lietuva yra Europos arešto orderį vykdanti valstybė, o Taisyklėmis – kai Lietuva išduodančioji valstybė. Taigi, tai skirtingi procesai.

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: nėra.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: nėra.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: nėra.

            6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: nėra.

            7. Komiteto sprendimas: pritarti Komiteto patobulintam įstatymo projektui XIVP-1221(2) ir Komiteto išvadoms.

            8. Balsavimo rezultatai: už – 7, prieš – 0, susilaikė – 0.

            9. Komiteto paskirti pranešėjai: Agnė Širinskienė, Irena Haase.

            10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: negauta.

 

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas įstatymo projektas XIVP-1221(2), jo lyginamasis variantas.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                                     Stasys Šedbaras

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Dalia Latvelienė