LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Valstybės istorinės atminties komisija

 

PAPILDOMOS KOMISIJOS IŠVADA

DĖL  LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMO DĖL LIETUVOS LAISVĖS KOVOS SĄJŪDŽIO TARYBOS 1949 M. VASARIO 16 D. DEKLARACIJOS NR. VIII-1021 3 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-1052

 

2018-04-25  Nr. 145-P-4

Vilnius

 

1. Komisijos posėdyje dalyvavo: Komisijos nariai: Arūnas Gumuliauskas, Juozas Imbrasas, Vytautas Juozapaitis, Ričardas Juška, Irena Šiaulienė, Stasys Tumėnas; Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Parlamentarizmo istorinės atminties skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Petrulevičienė, Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Parlamentarizmo istorinės atminties skyriaus vedėja Angonita Rupšytė; kviestieji asmenys.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komisijos nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2017-08-28

1

 

 

Įvertinę projektą dėl jo atitikties Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

 

1. Projekto 1 straipsniu teikiama keičiamo įstatymo 3 straipsnio 2 dalies nuostata, numatanti, kad „Minint reikšmingas 1949 m. vasario 16 d. Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaracijos pasirašymo sukaktis, Lietuvos Respublikos Vyriausybė parengia Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio minėjimo veiksmų planą ir valstybės biudžete numato lėšas parengtam veiksmų planui įgyvendinti“ vertintina kaip nesiderinanti tiek su įstatymo priėmimo siekiu įvertinti Lietuvos pasipriešinimo okupacijoms faktą, įvykius ir reikšmę (keičiamo įstatymo preambulė), tiek su viso keičiamo įstatymo paskirtimi  nustatyti Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos statusą Lietuvos Respublikos teisės sistemoje (keičiamo įstatymo 1 straipsnis), tiek su konkrečiu keičiamu straipsniu, kurio galiojančios redakcijos pavadinime įvardijama Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaracija, o nuostatoje nurodoma, kad ši deklaracija yra Lietuvos valstybės teisės aktas.

 

Pritarti

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2017-08-28

1

 

 

2.  Jei būtų apsispręsta projektui pritarti, jis svarstytinas keliais aspektais.

 

Pirma, teikiamo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje  Vyriausybei numatytas pavedimas parengti Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio minėjimo veiksmų planą ir numatyti biudžete lėšų šiam parengtam planui įgyvendini dėl jame vartojamo vertinamojo pobūdžio termino „reikšmingas“ yra subjektyviai aiškintino turinio, gali kelti įvairias interpretacijas dėl reikšmingumo vertinimo diapazono: ar reikšminga sukaktis būtų septyniasdešimtmetis, septyniasdešimt penktosios metinės ir t.t., ar  septyniasdešimtmetis, aštuoniasdešimtmetis ir t.t., ar kt.

 

Antra, nėra aišku, koks subjektas ir kokia tvarka priimtų sprendimą (ar sprendimus) dėl deklaracijos pasirašymo sukakties reikšmingumo – pati Vyriausybė, Seimas ar kas nors kitas.

 

Trečia, siūlytina tikslinti aptariamą projekto nuostatą, nes iš teikiamos redakcijos nėra visiškai aišku, kas turėtų būti minima ir, atitinkamai, minėjimui skiriamos biudžeto lėšos - Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaracijos pasirašymo sukaktis ar Laisvės Kovos Sąjūdis. Pažymėtina, kad keičiamo įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje nurodoma, kad „Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdis jungė karines formuotes bei visuomenines grupes, buvo vadovaujamas vieningos vadovybės ir politinėmis bei karinėmis priemonėmis vykdė pasipriešinimą ir kovojo už Lietuvos išlaisvinimą“, o 3 straipsnyje nustatyta, kad „Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaracija yra Lietuvos valstybės teisės aktas“, t.y. Sąjūdis ir Sąjūdžio Tarybos priimta deklaracija yra skirtingi dalykai.

 

Atsižvelgti

 

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2017-08-28

 

 

 

3. Projekto aiškinamajame rašte, kaip projekto rengimą paskatinusi priežastis, nurodoma, kad „Artėjant deklaracijos pasirašymo 70-mečiui, sulaukiama iniciatyvų iš visuomenės 2019-uosius paskelbti Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio metais, taip siekiant aktualizuoti partizaninio pasipriešinimo kovų istoriją, supažindinti jaunimą su Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžiu. Tačiau <...> analogiškas nutarimas jau priimtas 2009 metais <...>“. Pažymėtina, kad Respublikos Seimas 2009 m. sausio 20 d. nutarimu Nr. XI-156 Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio metais paskelbė 2009 metus, todėl jis negalėtų būti taikomas ir juo vadovaujamasi Laisvės Kovos Sąjūdžio metais paskelbiant 2019 metus. Be to, projekto 1 straipsniu teikiamoje keičiamo įstatymo 3 straipsnio 2 dalies nuostatoje įvardijamos Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos deklaracijos pasirašymo sukaktys, o ne Laisvės Kovos Sąjūdžio metai, todėl siūlytina analizuoti, kokių tikslų siekiama teikiamu projektu.

 

Pritarti

 

4.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2017-08-28

1, 2

 

 

4. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 patvirtintose Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijose nustatytais teisės technikos reikalavimais:

 

4.1. vienintelės 1 straipsnio ir 2 straipsnio dalys nenumeruotinos;

 

4.2. 2 straipsnio pavadinime brauktini žodžiai ,,ir įgyvendinimas“, nes jokios su įgyvendinimu susijusios nuostatos šiame straipsnyje nedėstomos.

Atsižvelgti

 

5.

Europos teisės departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos

2017-08-30

 

 

 

Europos teisės departamentas, išnagrinėjęs Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Seimo posėdžių sekretoriato 2017 m. rugpjūčio 25 d. raštu Nr. S-2017-7632 pateiktą Lietuvos Respublikos įstatymo dėl Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos Nr. VIII1021 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP1052 (toliau – Projektas), pažymi, kad pastabų ar pasiūlymų dėl Projekto nuostatų atitikties Europos Sąjungos teisei neturi.

Atsižvelgti

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komisijos nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Laisvės kovų komisija

2017-10-25

 

 

 

 

1) iš dalies pritarti Lietuvos Respublikos įstatymo dėl Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos Nr. VIII-1021  3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIIP-1052;

 

Atsižvelgti

 

2.

Laisvės kovų komisija

2017-10-25

 

 

 

 

2) siūlyti pagrindiniam komitetui parengti Seimo nutarimą dėl 2019 metų paskelbimo Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos metais.

Nepritarti

2019 metus yra numatoma paskelbti Nepriklausomybės kovų metais, 2018 metai yra paskelbti Adolfo Ramanausko-Vanago metais, tad Komisijos nuomone dar vienų panašios tematikos metų skelbimas būtų perteklinis.

6. Komisijos sprendimas ir pasiūlymai:

6.1. Sprendimas: Iš dalies pritarti Lietuvos Respublikos įstatymo dėl Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos Nr. VIII-1021 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIIP-1052 ir siūlyti pagrindiniam komitetui jį svarstyti, atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento ir Valstybės istorinės atminties komisijos pastabas ir pasiūlymus.

6.2. Pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komisijos nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Valstybės istorinės atminties komisija

2018-04-25

2

 

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„Šis įstatymas įsigalioja 2018 m. liepos sausio 1 d.“.

Pritarti

 

7. Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu – už.

8. Komisijos paskirti pranešėjai: Arūnas Gumuliauskas.

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                                                                                                             Arūnas Gumuliauskas

 

 

Informacijos ir komunikacijos departamento Parlamentarizmo istorinės atminties skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Petrulevičienė