LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
II (PAVASARIO) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 65
STENOGRAMA
2017 m. gegužės 25 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkas V. PRANCKIETIS
ir Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. BAŠKIENĖ
PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). Laba diena, gerbiamieji Seimo nariai. 10 valanda. Pradedame Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. gegužės 25 d. posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 86 Seimo nariai.
10.01 val.
Seniūnų sueigos patikslintos 2017 m. gegužės 25 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Darbotvarkės svarstymas. Darbotvarkė yra pateikta, Seniūnų sueiga patvirtino. Kas turite dėl darbotvarkės? R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (TTF*). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Iš tiesų aš norėčiau dėl darbotvarkės ir tam tikrą pranešimą padaryti. Aš manau, kad ką tik, lygiai prieš 12 minučių, Seimo plenarinių posėdžių salėje buvo padarytas nusikaltimas, arba sistema yra sugedusi. Asmenys šiame flange nedalyvavo ir nebuvo čia (aš kalbu apie R. Karbauskį ir A. Verygą), jų vardu naudodamasis asmuo, Seimo narys, jų kortelėmis juos užregistravo. Dabar mes kalbame apie Alkoholio kontrolės įstatymą. Ar čia nebuvo dirbtinai informatikų prieš tai jau surežisuota, kad jie įtraukti, ar tai buvo kokio asmens padaryta? Todėl, kol išsiaiškins šitą dalyką Seimo sekretoriatas, kas ir kieno vardu užregistravo, aš siūlau daryti Alkoholio kontrolės įstatymo svarstymo pertrauką, kad būtų aiškumas. Nes jeigu vyksta tokie procesai, gali vykti ir su balsavimu, nesant žmonių.
PIRMININKAS. R. Karbauskis.
R. KARBAUSKIS (LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, nejuokinkite vienas kito. Pone Žemaitaiti, taip pat nejuokinkite čia susirinkusių Seimo narių. Registruotasi buvo ne posėdžiui, ne balsavimui, o tiesiog šnekėjimui frakcijos vardu. (Triukšmas salėje) Aš prašau jūsų tada, jeigu yra tokia problema, jeigu jūs matote tokią problemą, tegul Etikos ir procedūrų komisija apsvarsto. O dabar mes iš naujo užsiregistruokime, jeigu jūs siūlote taip daryti. (Balsai salėje) Jūs nejuokaukite!
PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, kadangi nėra… (Triukšmas salėje) Gerbiamieji kolegos, aš turiu teisę kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją, tą ir darau. Kreipiuosi į Etikos ir procedūrų komisiją išsiaiškinti šį paminėtą klausimą. Diskusija bus rengiama pagal Statutą.
Dėl darbotvarkės – E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Nei piktai, nei linksmai, pasakysiu taip. Liberalai nutarė ateiti anksčiau užsiregistruoti, be keturiolikos dešimt čia mes visi susirinkome, dar sistema registracijos neveikė. Dalyvavo viena Seimo narė iš tos pusės, ir atsirado užsirašymai, kas buvo minėta, R. Karbauskio ir A. Verygos. Aš būčiau siūlęs kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją. Tą padarė Seimo Pirmininkas, ačiū jums. Tačiau tuo pagrindu reikia stabdyti svarstymą. Toks mūsų frakcijos siūlymas.
Ir antras dalykas, aš prašau paaiškinimo. Aš neprašau išbraukti iš darbotvarkės, tačiau ar dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų svarstymo šiandien nėra pažeidžiama Statuto 151 straipsnio 1 dalis? Jeigu bus pateiktas kvalifikuotas išaiškinimas su datomis, tada tvarka, nereikalaujame atšaukti, išbraukti klausimo iš darbotvarkės, jeigu jūs tą įrodysite.
Tačiau dėl kreipimosi į Etikos ir procedūrų komisiją mes prašome stabdyti procedūrą.
PIRMININKAS. Išaiškinimas. Gegužės 16 dieną pagrindiniame komitete pateikta pagrindinė išvada, po to Seimo nariai turi teisę teikti siūlymus, kuriuos komitetas apsvarsto iki Seimo posėdžio.
Toliau – A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Aš tiesiog prašyčiau anuliuoti tuos registravimusis balsavimui tiek… (Triukšmas salėje) Aš kažkaip tikiu, kad Seimas yra kultūringa institucija ir nerėkia visi, kai kalba vienas. Tai prašyčiau anuliuoti registravimusis. Taip, registravau aš tų Seimo narių kortelėmis.
PIRMININKAS. Šiuo klausimu kreipiausi į Etikos ir procedūrų komisiją. Toliau jie spręs, ką mes turime daryti.
K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū, Pirmininke. Kolegos, galbūt pradėkime dirbti, išties kalbame apie darbotvarkę. Aš norėčiau lygiai taip pat dėl Etikos ir procedūrų komisijos išvados, vakar pareiškė išvadą dėl 1-9a klausimo. Prašyčiau jį išbraukti iš darbotvarkės, nes turime atsižvelgti į komisijos išvadą. Prašau išbraukti iš darbotvarkės.
PIRMININKAS. A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiamasis Pirmininke, čia ta situacija iš vienos pusės atrodo lyg ir juokinga, tas registravimasis, bet iš kitos pusės… Aš tik noriu jus informuoti apie vieną Statuto normą. 7 straipsnio 1 dalis skamba taip: „Seimo narys turi Seimo nario pažymėjimą ir Seimo nario ženklelį, kuriais jis naudojasi savo įgaliojimų laikotarpiu.“ Noriu priminti, kad Seimo narys L. Karalius praeitą kadenciją dėl to, kad leido naudotis savo pažymėjimu kitam asmeniui, neteko Seimo nario mandato.
PIRMININKAS. Ačiū. E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Viena pastaba. Gal aš neteisingai supratau ponią A. Širinskienę, kuri pasiūlė anuliuoti pasisakymų sąrašą, registravimąsi pasisakymui. Kokiu pagrindu būtų anuliuotas mano užsirašymas? Aš užsirašiau pagal Statutą. Tada patikslinkime, jeigu anuliuotume, tai nebent dviejų asmenų, už kuriuos buvo užsirašyta. (Balsai salėje) O čia kitas dalykas dėl Etikos ir procedūrų komisijos. Galioja mūsų siūlymas atidėti viską.
PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, diskusija dėl Alkoholio kontrolės įstatymo bus rengiama pagal Statutą, ne taip, kaip užsirašė Seimo nariai. Kadangi laikas yra ribotas, tai pagal frakcijų dydį.
Z. Jedinskis. Prašom.
Z. JEDINSKIJ (LLRA-KŠSF). Gerbiamasis Pirmininke, pagal Statutą Vyriausybės valanda turi būti rytinio posėdžio metu, Statute yra parašyta. Kodėl nuolat pažeidžiamas Statutas?
PIRMININKAS. Yra du punktai Statute, kurie prieštarauja vienas kitam. Tai yra dabar dėmesio centre.
Kas dar dėl darbotvarkės? A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Aš vis dėlto, žvelgdamas į Statutą ir į Seimo darbo praktiką, norėčiau priminti jums, kad tais atvejais, kada Seimas mano kitaip, jis gali priimti ir kitus sprendimus ir dėl eilės, kuri, kaip matome, su tam tikrais pažeidimais buvo sudaryta pasisakyti, taip pat dėl laiko, nes itin svarbus klausimas. Mūsų koalicijos partneriai ir jų lyderis R. Karbauskis įvardija Alkoholio kontrolės įstatymą kaip svarbiausią šioje sesijoje, todėl manau, kad diskusijos laiką turbūt būtų galima ir pratęsti? Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Dabar svarstome darbotvarkę. Kai svarstysime klausimą, apsispręsime dėl laiko, skirto šiam klausimui svarstyti.
Povilai Urbšy, dėl darbotvarkės norite? Ne. E. Gentvilas. Norite dėl darbotvarkės?
E. GENTVILAS (LSF). Taip. Dabar jau konkrečiai dėl darbotvarkės. Kadangi Seimo Pirmininkas kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją dėl išaiškinimo, ar būta pažeidimų, ar nebūta, Liberalų sąjūdžio frakcija siūlo balsuoti dėl klausimo svarstymo atidėjimo iki kito posėdžio, iki kurio turi būti Etikos ir procedūrų komisijos išvada. Mūsų siūlymas balsuoti dėl klausimo atidėjimo iki kito posėdžio, kol bus komisijos išvada.
PIRMININKAS. Gerai. Su etikos klausimu tai nesusiję, bet dėl jūsų siūlymo galėsime balsuoti atskirai. Ar galime pritarti darbotvarkei be 1-9 klausimo? (Balsai salėje) Gerai.
Balsuojame. Kas už tokią darbotvarkę, išbraukus 1-9a ir 1-9b klausimus? (Triukšmas salėje)
Balsavo 76 Seimo nariai: už darbotvarkę balsavo 63 Seimo nariai, prieš – 3, 10 susilaikė. Darbotvarkė patvirtinta. (Balsai salėje)
Gerbiami kolegos, E. Gentvilas suformulavo klausimą, kad atidėtume, bet neišbrauktume iš darbotvarkės. Todėl būtų svarstoma tuo metu, kada svarstomas klausimas. Ar sutinkate su tuo, kad toks buvo jūsų pasiūlymas? (Balsai salėje)
E. GENTVILAS (LSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Aš manau, jūs pasielgėte visiškai statutiškai korektiškai – pirmiau patvirtinti darbotvarkę neišbraukiant šito klausimo, nes aš nesiūliau išbraukti iš darbotvarkės, o štai dabar, pradedant svarstyti tą darbotvarkės klausimą, prašau teikti mūsų frakcijos siūlymą atidėti klausimą, iki kol bus Etikos ir procedūrų komisijos išvada. Dėkoju jums už teisinį korektiškumą. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Gerbiami Seimo nariai, pasiūlymas yra atidėti iki kito posėdžio, ir mes privalome balsuoti už šį pasiūlymą. (Balsai salėje) Nesusijęs su Etikos ir procedūrų komisija. (Balsai salėje) Formuluoju balsavimo klausimą. (Balsai salėje) Gerai.
J. OLEKAS (LSDPF). Labai ačiū, Pirmininke. Gerbiami kolegos, jeigu pažiūrėsime į Statutą, klausimas dėl atidėjimo svarstomas tada, kada bus pradėtas svarstyti tas klausimas. Kol kas šitas klausimas nebuvo pradėtas svarstyti, kol kas apskritai svarstėme darbotvarkės tvirtinimo klausimą. Dėl darbotvarkės nubalsavome. Kai prasidės klausimo svarstymas, tada gali būti frakcijų pasiūlymai dėl nukėlimo ir panašių dalykų. Ačiū.
PIRMININKAS. Atrodo, kad svarstyti pradėjome. P. Urbšys.
P. URBŠYS (LVŽSF). Kadangi iš tikro mes tiktai dabar pradedame svarstyti šį klausimą, frakcijos vardu prašau pusės valandos pertraukos. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Dėkoju. Gerai. (Balsai salėje) Gerbiami kolegos, pirmas pasiūlymas vis dėlto buvo.
P. URBŠYS (LVŽSF). Palaukite! Mes vis dėlto turime laikytis Statuto, nes svarstymo metu galėjo būti įvairių pasiūlymų. Bet pasiūlymą dėl pertraukų galima skelbti tik tada, kai yra paskelbtas būtent darbotvarkės klausimas. Aš griežtai laikiausi Statuto.
Dabar dėl Etikos ir procedūrų komisijos išvadų. Kiek aš suprantu, įvyko perregistravimas, panaikinta būtent pasekmė. Gerbiamasis, gali būti svarbu ar ne? Etikos ir procedūrų komisija fiksuos tai, kas buvo padaryta. Dabar tų pasekmių nėra. Man atrodo, nevilkinkime klausimo svarstymo. Prašom atsižvelgti į mano statutinį prašymą.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, aš didžiai turiu visų jūsų atsiprašyti. Taip, Povilai Urbšy, aš tikrai nepaskelbiau klausimo.
10.17 val.
Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4096(2), Akcizų įstatymo Nr. IX-569 23, 24, 25 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4097, Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 381 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4098(2) (svarstymas)
Dabar aš skelbiu, kad mes svarstysime pirmąjį darbotvarkės 1-2a klausimą – Alkoholio kontrolės…
P. URBŠYS (LVŽSF). Palaukite! (Balsai salėje)
PIRMININKAS. …Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą. (Balsai salėje) Prašau.
P. URBŠYS (LVŽSF). Aš galiu pakartoti frakcijos prašymą daryti pusės valandos pertrauką. Tuo labiau, jeigu jūs pažiūrėsite į stenogramą, jūsų buvo sakinys – dabar pradedame svarstyti darbotvarkės klausimą. Jūs dabar tik patikslinote būtent kokį, bet tas jūsų sakinys buvo. Aš galiu tik pakartoti savo statutinį prašymą. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Siūlau balsuoti dėl frakcijos siūlymo, dėl Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos siūlymo… (Triukšmas salėje)
Gerbiami Seimo nariai, ar sutiktumėte balsuoti alternatyviai? Yra du pasiūlymai. (Triukšmas salėje) Negalime. Gerai. Pirmasis pasiūlymas buvo klausimą atidėti iki kito posėdžio. (Triukšmas salėje) Gerai. Techninė penkių minučių pertrauka.
Pertrauka
PIRMININKAS. Gerbiamieji kolegos, atrodo, radome konsensusą. Kadangi E. Gentvilas svarstant darbotvarkę paprašė svarstyti klausimo atidėjimą, o P. Urbšys paprašė pertraukos tuo metu, kai buvo paskelbtas klausimas, todėl siūlau apsispręsti dėl P. Urbšio siūlymo daryti šio klausimo svarstymo pusės valandos pertrauką. Balsuojame. Kas už tai, kad būtų šio klausimo svarstymo pusės valandos pertrauka?
Balsavo 107 Seimo nariai: už – 59, prieš – 36, susilaikė 12. Šio klausimo svarstymo pusės valandos pertrauka.
10.27 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 1997 m. birželio 26 d. nutarimo Nr. VIII-340 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-575(3) (svarstymas)
Kitas darbotvarkės 1-3 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 1997 m. birželio 26 d. nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyvių ir nuo okupacijų nukentėjusių asmenų teisių ir reikalų komisijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-575. Pranešėjas – Seimo narys V. Simulikas.
V. SIMULIK (LVŽSF). Gerbiamasis Pirmininke, mielieji kolegos, Žmogaus teisių komitetas buvo pagrindinis šiuo klausimu. Teikėjas dalyvavo komiteto posėdyje, suderinome visas pozicijas, siūlome pritarti bendru sutarimu patobulintam projektui, kuris keičia pavadinimą ir kai kurias vidines nuostatas. Labai ačiū. (Šurmulys salėje)
PIRMININKAS. Dėkoju. Pasiūlymų nėra. Užsirašiusių dalyvauti diskusijoje taip pat nėra. Dėl motyvų. Motyvai už – Seimo narys J. Olekas.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamasis Pirmininke. Aš noriu mūsų Laisvės kovų komisijos vardu padėkoti Žmogaus teisių komitetui, kuris išnagrinėjo šį klausimą, taip pat Teisės departamentui už pateiktas pastabas. Kolegos, tikrai kviečiu pritarti siūlymams ir balsuoti už, kadangi mūsų komisija turės galimybę taip pat rūpintis dalyvavusiais Sausio 13-osios įvykiuose, nukentėjusiais žmonėmis. Iš tikrųjų spręstinų problemų yra, o iki šiol teisinio pagrindo pasirūpinti šiais žmonėmis nebuvo. Todėl kviečiu pritarti pateiktam pasiūlymui.
PIRMININKAS. Dėkoju. Daugiau užsirašiusių nėra. Siūlau balsuoti ir pritarti po svarstymo.
Balsavo 98 Seimo nariai: už – 96, prieš nėra, susilaikė 2 Seimo nariai. Po svarstymo nutarimui pritarta.
10.29 val.
Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ Nr. IX-2206 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-443(2)ES (priėmimas)
Kitas darbotvarkės 1-4a klausimas – įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-443. Pranešėjas – Seimo narys M. Puidokas.
M. PUIDOKAS (LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, dėl Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimo turėjome Užsienio reikalų komitete svarstymą, buvo Vidaus reikalų ministerijos, Migracijos departamento, taip pat Valstybės saugumo departamento atstovai. Remdamiesi jų rekomendacijomis, išdiskutavome, kad optimalus terminas dėl aukštos kvalifikacijos darbo jėgos vadovų turėtų būti du mėnesiai, o skubos tvarka – vienas mėnuo. Taigi priimtas tiek mūsų šalies saugumo institucijų reikalavimus, tiek regioninę specifiką atitinkantis sprendimas. Kaip jau minėjau praeitą sykį, Lenkijoje taip pat analogiškas terminas, t. y. maksimalus – 60 dienų, minimalus – 30 dienų, Latvijoje – vienas mėnuo, o Estijoje – 55 dienos. Taigi priėmę šį projektą, pakeitimo projektą, turėsime Lietuvoje konkurencingą situaciją šioje srityje. Prašau visų palaikyti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Mindaugai Puidokai, prašytume likti. Priėmimas pastraipsniui.
1 straipsnis. Pasiūlymų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta. 2 straipsnis. Taip pat pasiūlymų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta. 3 straipsnis. Pasiūlymų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju. Pritarta. 4 straipsnis. Taip pat pasiūlymų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta. 5 straipsnis. Pasiūlymų nėra. Galime bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta. 6 straipsnis. Pasiūlymų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju. Pritarta.
7 straipsnis. Yra užregistruoti Seimo narių A. Ažubalio ir L. Kasčiūno pasiūlymai. Kas?.. Nėra teikėjų. Pranešėjau, norėtumėte pakomentuoti?
M. PUIDOKAS (LVŽSF). Aš galiu trumpai pristatyti. Iš tikrųjų komitete buvo balsavimas dėl siūlymo, kad būtų ilgesnis terminas, t. y. trys mėnesiai. Komitetas pritarė mano pristatytam įstatymo pakeitimo projektui, tai yra trumpesniam terminui, būtent dviejų mėnesių ir vieno mėnesio skubos tvarka. O kolegos A. Ažubalio siūlymas buvo trys mėnesiai.
PIRMININKAS. Ar turime 29 pritariančius? Prašom balsuoti, kad svarstytume šį pasiūlymą.
Balsavo tik 27. Nėra. Pataisa nesvarstoma.
Kita – Užsienio reikalų komiteto. Kas pristato? Pranešėjas.
M. PUIDOKAS (LVŽSF). Aš faktiškai tą esminę pataisą ir pristačiau, kad šiuo atveju šioms dviem kategorijoms darbuotojų, perkeliant juos iš trečiųjų šalių, būtų taikomas dviejų mėnesių terminas. O skubos tvarkos atveju tai būtų vienas mėnuo, arba 30 dienų.
PIRMININKAS. Ar turime 29 balsus, kad būtų svarstoma? Prašom balsuoti.
Už balsavo 70, svarstoma.
Dėl vedimo tvarkos – K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiamasis Pirmininke, aš norėčiau, kad jūs padarytumėte pastabą klausimą pristatančiajam. Negali būti taip, kad žmogus stovi tribūnoje, pristato klausimą ir pirštu rodo, kaip reikia balsuoti. Aš tokio dalyko dar nesu matęs. Čia chamizmų chamizmas.
PIRMININKAS. Gerai. Ačiū. E. Zingeris.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Gerbiamasis Mindaugai, kadangi jums buvo suteikta garbė gerbiamo Pirmininko paaiškinti… (Triukšmas salėje) …svarbų dalyką, tai yra kodėl, jūs nepasakėte, kodėl buvo siūlyti trys mėnesiai, nes pagrindinis paaiškinimas, balsavimas buvo, bet jūs motyvą praleidote, kad Valstybės saugumo departamentas neturi (mes nutarėme, kad reikia padidinti pajėgumus) pakankamų pajėgumų prižiūrėti tą srautą. Todėl buvo siūloma dabar, kada nėra iš biudžeto skirta pinigų naujo atvykstančiųjų srauto patikimumui peržiūrėti, buvo prašoma daugiau mėnesių, nes dar nebuvo įtraukti biudžetiniai pakeitimai. Šitą dalyką jūs galėjote paaiškinti prieš balsavimą. Gerbiamasis Mindaugai, aš pasitikiu jūsų objektyvumu. Ačiū.
M. PUIDOKAS (LVŽSF). Norėčiau atsakyti į gerbiamojo Emanuelio klausimą. Iš tiesų Valstybės saugumo departamentas dalyvavo Užsienio reikalų komiteto posėdyje ir aiškiai buvo priimtas kompromisinis sprendimas, kuris šiandien atitinka ir Valstybės saugumo departamento situaciją, tai yra du mėnesiai. Tą kiti kolegos, komitete dalyvavę, iš Valstybės saugumo departamento atstovo lūpų taip pat girdėjo. Todėl ir buvo pasirinktas būtent šis variantas.
PIRMININKAS. Ačiū. Motyvai dėl komiteto siūlymo. Motyvai už – V. Bakas. (Balsas salėje) Motyvai prieš – G. Steponavičius.
G. STEPONAVIČIUS (MSNG). Labai ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, vadinamasis kompromisinis pagrindinio komiteto siūlymas yra ne mažiau žalingas kaip ir iniciatyvos dėl trijų mėnesių suteikti leidimus gyventi Lietuvoje. Drįstu tik priminti, kad prieš metus Lietuvos Respublikos Seimas balsavo už Užsieniečių teisinės padėties įstatymą, kuriuo mes sutrumpinome terminus, siekdami būti lankstesni ir greitesni, pritraukdami specialistus iš užsienio.
Šiuo siūlymu vėl grįžti prie ilgesnių terminų mes patys sau šaudome į kojas, gerbiami kolegos. Aš drįstu atkreipti dėmesį, kad prieš metus kelis mėnesius diskutavome ir radome kompromisus, tarp jų ir V. Sinkevičius, dabartinis Ekonomikos komiteto pirmininkas, kartu su kitais „Kurk Lietuvai“ entuziastais mynė takus ir įtikino Seimą, kad reikia lanksčių terminų. Jeigu L. Kasčiūnui ar kitiems iniciatoriams dėl ilgesnių terminų kyla klausimų, tai paskambinkite Lenkijos kolegoms ir paklauskite, kaip milijonas ukrainiečių šiandien padeda kelti ne Lietuvos, o Lenkijos ekonomiką. Kodėl Lietuvoje yra turbūt penki, maximum 7 tūkstančiai kvalifikuotų ukrainiečių specialistų, kurių šiandien mirtinai Lietuvai trūksta, o mes manome, kad neapsisuks tarnybos. Skirkime milijoną litų, atsiprašau, eurų, šiuo atveju VSD papildomai, kad turėtų reikiamą pareigūnų skaičių ir galėtų dirbti su visomis prevencinėmis, indikacinėmis priemonėmis. Bet terminų ilginimas, gerbiamieji kolegos, konkurencinėje aplinkoje dėl kvalifikuotos darbo jėgos šiame regione išties yra ydingas ir žalingas Lietuvai sprendimas. Du mėnesiai yra vėžlio greitis. Aš kviečiu nepritarti šiems pasiūlymams, kuriuos siūlo komitetas ir grupė Seimo narių.
PIRMININKAS. Dėkoju. R. J. Dagys – motyvai už.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Kai mes norime prastumti savo idėjas, net ne visai korektiškus metodus naudojame. Lenkus paminėjome, kur 80 dienų yra tas terminas. Tai kur čia mes dabar išsiskiriame su dviem mėnesiais, aš niekaip nepagaunu minties, ir kur čia mes konkurencinę kovą pralošiame?
Supraskime, šiuo atveju yra protingumo kriterijus, per kiek laiko realiai galima įvykdyti procedūrą. Tai yra dalykas. Niekas nesiginčija, reikia tuos žmones leisti ir panašiai. Srautas tik didės, žmonių pas mus vis mažėja. 14 tūkst. laikinų leidimų per metus išduodame dirbti pagal laikinus leidimus. Tai tikrai nemaža masė, kurią reikia patikrinti.
Ką mes sakysime, jeigu kas nors atsitiks ir papuls kokie nors nepageidautini žmonės, ir įvykdys ką nors? Tada mušimės į krūtinę, plėšysime drabužius, kodėl tos tarnybos nepadarė? Nereikia…
Sistemą turime pritaikyti prie realiai veikiančių struktūrų ir įgyvendinamų terminų, todėl aš manau, kad kompromisinis sprendimas tikrai yra normalus, jeigu mūsų institucijos tam dalykui pritaria. Todėl ir nereikia kalbėti, kad mes labai ekonomiką pakelsime. Bet kurios darbo jėgos įvežimas naudingas ekonomikai, bet atlyginimų jis nekelia. Jis kaip tik mažina atlyginimus, nes įvežama todėl, kad ten pigesnė darbo jėga.
PIRMININKAS. Dėkojame. Siūlau apsispręsti dėl pataisos. Kas pritaria komiteto nuomonei, balsuoja už, kas nepritaria – prieš, kiti susilaiko.
Balsavo 111 Seimo narių: už – 72, prieš – 12, susilaikė 27. Pataisai pritarta.
Turėtume apsispręsti dėl viso 7 straipsnio. Ar galime bendru sutarimu pritarti 7 straipsniui su pataisa? Ačiū, pritarta. 8 straipsnis. Pasiūlymų, pataisų nėra. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 9 straipsnis. Taip pat pasiūlymų ir pataisų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. 10 straipsnis. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 11 straipsnis. Taip pat pataisų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 12 straipsnis. Pataisų nėra. Galime bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 13 straipsnis. Pataisų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. 14 straipsnis. Taip pat pataisų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. 15 straipsnis. Taip pat pataisų nėra. Galime bendru sutarimu pritarti šiam straipsniui? Ačiū, pritarta. 16 straipsnis. Pataisų taip pat nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
17 straipsnis. Yra Teisės departamento… Prašau pakomentuoti.
M. PUIDOKAS (LVŽSF). Įrašyti žodį „yra“.
PIRMININKAS. Prašom pakartoti.
M. PUIDOKAS (LVŽSF). Sakau, tik techninė Teisės departamento pataisa, kad tekstas būtų tikslesnis, yra įkeliamas žodis „yra“.
PIRMININKAS. Ar galime pritarti 17 straipsniui su Teisės departamento technine pataisa? Bendru sutarimu. Ačiū, pritarta. 18 straipsnis. Pataisų nėra. Ar galime pritarti 18 straipsniui bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 19 straipsnis. Pataisų taip pat nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. 20 straipsnis. Taip pat pataisų nėra. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 21 straipsnis. Taip pat pataisų nėra. Galime bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. 22 straipsnis. Pataisų nėra. Bendru sutarimu galime pritarti? Ačiū, pritarta. 23 straipsnis. Taip pat pataisų nėra. Galime pritarti? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. 24 straipsnis. Taip pat be pataisų. Ar galime bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
25 straipsnis „Įsigaliojimas, taikymas ir įgyvendinimas“. Užsienio reikalų komiteto siūlymas. Prašau pristatyti.
M. PUIDOKAS (LVŽSF). Norėčiau trumpai pakomentuoti. Vidaus reikalų ministerijos ir Migracijos departamento prašymu siūloma įsigaliojimą numatyti rugsėjo 1 dieną, nes toks terminas yra mums tinkamiausias, kad mes galėtume jį įgyvendinti.
PIRMININKAS. Ar galime pritarti bendru sutarimu, kad svarstytume, ar balsuojame? Galime pritarti? Ačiū, pritarta. Ar galime pritarti siūlymui bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Tada visam 25 straipsniui galime pritarti bendru sutarimu su siūlymu? Ačiū, pritarta.
Dėl motyvų dėl viso užsirašę… Motyvai už – Seimo narys V. Bakas. Nėra. K. Masiulis – motyvai už. Ačiū M. Puidokui.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, ilgai negaišindamas jūsų brangaus laiko, noriu paremti šitą įstatymo projektą, kuris leidžia lengviau įvežti kvalifikuotus specialistus. Tai yra išteklius, tiesiog prilygintinas auksui. Kitose valstybėse žmonės gauna išsilavinimą, įgauna kompetenciją, kvalifikaciją ir atvyksta darbuotis čia. Tikrai lai tai būna padaroma lengviau, o ne sukuriant tam tikrus nereikalingus barjerus.
PIRMININKAS. Dėkojame. Motyvai prieš – Seimo narys Ž. Pavilionis. Nėra. Tada G. Steponavičius – motyvai prieš.
G. STEPONAVIČIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Tik trumpai pakartosiu dar kartą argumentus suprasdamas, kad taip, bendras projektas atsilieka nuo svarstymo terminų, susijusių su Europos Sąjungos teisės perkėlimu į mūsų nacionalinę teisę, tačiau mes šiuo sprendimu pasirinkome patį biurokratiškiausią, patį atsainiausią kelią, kaip stiprinti Lietuvos patrauklumą regione ir stiprinti Lietuvos konkurencingumą. Leidimų gyventi terminų ilginimas yra prieš Lietuvos interesus, darant šitą šalį ir savo piliečiams, ir kvalifikuotiems specialistams patrauklią. Todėl aš manau, kad ši pataisa dėl terminų pailginimo yra tas šaukštas deguto, kuris sugadino visą įstatymo projektą, ir aš negaliu balsuoti už tokį projektą.
PIRMININKAS. Dėkojame. Motyvai už – V. Bakas.
V. BAKAS (LVŽSF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiami kolegos, aš tik noriu priminti, kad kaip tik mes sutrumpinome terminus tam, kad, viena vertus, subalansuotume iššūkius, susijusius su saugumu, kad mes galėtume įsitikinti dėl tų asmenų, kurie nori pas mus kurti verslą.
Kita vertus, mes turime puikiai suprasti, kad turime būti konkurencingi regione. Mes negalime nagrinėti prašymų iki begalybės, todėl aš manau, kad šis projektas yra subalansuotas. Vakar į komitetą buvo specialiai pakviesti ir Valstybės saugumo departamento, Vidaus reikalų ministerijos atstovai, tikrai sprendimas yra subalansuotas tiek saugumo, tiek patrauklumo požiūriu, todėl kviečiu balsuoti už.
PIRMININKAS. Dėkojame. Motyvai prieš – E. Zingeris.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Aš norėčiau pasakyti, kad aš po ilgų svarstymų mūsų komitete iš esmės nesu prieš, bet esu prieš labai paprastą dalyką. Ką tik ponas pirmininkas V. Bakas pasakė dėl Valstybės saugumo departamento buvimo pokalbio metu. Klausimas yra, kaip mes, tikrai atidarydami vartus ir darydami konkurencingą ekonomiką, sugebame padėti Valstybės saugumo departamentui padidėjusį srautą prižiūrėti valstybės saugumo prasme. Tik tai, viskas, daugiau nieko. Šitas dalykas šalia neįvyko, bet komitetas įsipareigojo (gerbiamas J. Bernatonis gali patvirtinti) pateikti būsimo biudžeto kontekste oficialius pasiūlymus, kaip padidinti biudžetą Valstybės saugumo departamentui, kad tuos padidėjusius srautus būtų galima prižiūrėti nacionalinio saugumo prasme, jeigu tai įvyks, tada šitas projektas yra teigiamas. Mes žinome, kaip svarstomas biudžetas, todėl jeigu dabar jūs, gerbiami kolegos, visi galėtumėte į šitą nedidelį prašymą įsiklausyti, jis būtų be galo svarbus, liberalėjant mūsų rinkai (o tai yra svarbu ir būtina), mes taip pat turime padidinti budrumą tų savo žmonių, kurie prižiūri mūsų valstybės saugumo garantijas. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Motyvai už – Seimo narys A. Anušauskas.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Iš esmės pritardamas siūlomam projektui, turiu labai trumpai pasakyti. Vis dėlto terminų klausimas nėra šiaip savitikslis. Tiek trumpinimas, tiek ilginimas turi savų pliusų ir minusų. Pavyzdžiui, apie trumpinimą. Čia tie žmonės, kurie oponuoja projektui sakydami, kad ištempiami per daug terminai, vis dėlto ignoruoja realybę. Institucijas galima spausti iki begalybės. Galima nustatyti vieną dieną, terminą, ir koks bus rezultatas? Institucijos turi priimti sprendimus. Jos paprasčiausiai reikalauja daugybės dokumentų dėl jų tikslinimo. Kiek man teko susidurti su konkrečiais skundais, aš galiu pasakyti – terminas visada ištempiamas reikalaujant papildomų dokumentų tikslinimo, tikslinimo ir tikslinimo, kartais net pasakant, kad iš mūsų kokių nors atstovybių neatėjo dokumentai, juos pametant pakeliui ir panašiai. Čia yra realybė ir visiškai nesvarbu, kokį mes terminą nustatysime. Bet institucijos turi savo ribas, todėl aš siūlau pritarti šitam projektui, neignoruoti tos realybės, nespausti iki galo institucijų, nesukuriant joms galimybių vykdyti šį įstatymą.
PIRMININKAS. Dėkojame už nuomonę. Nuomonė prieš – Ž. Pavilionis.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Labai ačiū. Aš tiesiog manau, kad tokie sprendimai gali pakenkti mūsų šalies saugumui, nes tiek Valstybės saugumo departamento žmonės, tiek Migracijos departamento žmonės tai nevienareikšmiškai indikavo, o visi pažadai, apie kuriuos minėjo Emanuelis ir kiti žmonės, kurie kalba apie tai, kad mes visų pirma turime daryti viską, kad mūsų žmonėms būtų sudarytos geros darbo sąlygos, kad mūsų žmones prisitrauktume iš užsienio, trečdalį tautos, išvykusios, jie kol kas lieka tik kalbomis. Kai jie pasidarys tokiais pat įstatymų projektais, konkrečiomis programomis, dėl kurių mes kreipėmės į Vyriausybę ir niekaip negauname atsakymo, tada gal būtų ir galima balsuoti už. O šiuo metu daroma viskas, kad trečiųjų šalių piliečiams, kurie dar mažiau, dar labiau sumažins mūsų atlyginimus, būtų atvertos durys į Lietuvą, ir tai tiesiog nėra strategiška. Taip pat sukuriama grėsmė saugumui, žinant, kad pusė tikrinamų žmonių yra atmetama dėl grėsmės mūsų saugumui, ir savo ruožtu saugumas nėra pakankamai finansuojamas, kaip ir visos žvalgybos tarnybos. Manau, tai yra tiesiog pasidavimas verslo grupių spaudimui, kuris visiškai prieštarauja koalicijos politikai, kuri ne vieną kartą deklaruota. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkojame. Motyvai už – Seimo narys A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiamieji kolegos, tikrai niekas salėje negalėtų paneigti, tai yra tam tikras žingsnis į priekį, sprendžiant kai kurias problemas. Aš per daug metų negirdėjau nė iš vieno kokios nors tarnybos vadovo ar atstovo, kad pinigų yra užtektinai ir kad jie džiaugiasi, jeigu jiems kažkokią papildomą funkciją reikia atlikti.
Gerbiamieji, aš manau, kad ne valstybė turi padėti Valstybės saugumo departamentui, o Valstybės saugumo departamentas turi dirbti valstybei, nes sprendžiant iš pažymų turbūt visi sėdintys… tos institucijos turi pažymas apie čia sėdinčius. Galbūt reikia vidinius resursus perskirstyti būtent kitaip ir nereikės papildomo finansavimo. Ta problema bus išspręsta, todėl siūlau pritarti.
PIRMININKAS. Dėkojame. Motyvai prieš – Seimo narys E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Gerbiamieji kolegos, mūsų frakcija šįryt buvo apsisprendusi balsuoti už šitą įstatymo projektą, tačiau balsavimas dėl terminų šiek tiek išmuša mus iš pusiausvyros. Mes taip pat gyvename konkurencinėje aplinkoje dėl darbo jėgos, dėl pigios darbo jėgos. Kodėl lietuviai ar kiti Rytų europiečiai priimami senosiose Europos šalyse, ištiestomis rankomis būdavo priimami kaip pigi ir darbšti darbo jėga. Mes dabar šitą savo konkurencinį galimą pranašumą sumenkiname dėl kai kurių Rytų šalių darbininkų, darbuotojų, žmonių ir piliečių. Konkurencija vyksta ir mes tai ignoruojame, mes nenorime pasinaudoti. Ultraradikaliems oponentams, kurie apskritai nenori čia matyti užsieniečių, aš pasakysiu šitaip, jeigu mes sunkiname įsidarbinimo, atvykimo į Lietuvą sąlygas mus gerai pažįstantiems ukrainiečiams ar ir baltarusiams, su kuriais galime susikalbėti, su kuriais turime ir bendrą istorinę praeitį, tai tiems ultraradikaliems aš pasakau: ignoruodami šituos, mes per Europos Komisijos siūlymus susilauksime padidintų kvotų. Bet tos kvotos kalba ne apie Ukrainos ar Baltarusijos piliečius. Tos kvotos kalba apie kitus. Tai apsispręskime, ką mes darome.
Aš nenoriu sakyti, kad keičiame frakcijos poziciją. Aš asmeniškai keičiu savo poziciją – vietoj „už“ į „susilaikymo“ poziciją. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju už išsakytas nuomones ir kviečiu balsuoti dėl viso įstatymo.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 113 Seimo narių: už – 84, prieš – 4, susilaikė 25. Lietuvos Respublikos įstatymas „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ Nr. IX-2206 pakeitimo įstatymas priimtas. (Gongas)
Toliau posėdžiui pirmininkaus Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. Baškienė.
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF). Replika po balsavimo – P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (TTF). Gerbiamieji Seimo nariai, jūs puikiai žinote, kad ukrainiečių Lenkijoje oficialiai dirba daugiau kaip 1 mln., taip pat nemažai iš Baltarusijos atvykusių. Deja, mes su šiuo įstatymu nepagerinome situacijos ir nėra tokios nuostatos, pavyzdžiui, Ukrainoje arba Lenkijoje, kad turėtų gauti dvigubai arba tris kartus daugiau atvykęs užsienietis. Mūsų lietuviai, išvykę į Angliją, Airiją, tikrai negauna tris kartus daugiau negu anglas, dirbdamas tą darbą. Nustatytas tarifas ne mažiau kaip du vidutinius darbo užmokesčius mokėti žmogui, kuris dirbs paprastą darbą, kai pas mus gauna 500–600 eurų, tai tikrai darbdavys tokio darbuotojo nepriims. Gal aš klystu, gal J. Bernatonis man paaiškins, kad tas tarifas neišliko, gal jo nėra.
PIRMININKĖ. Replika po balsavimo – J. Bernatonis.
J. BERNATONIS (LSDPF). Dėkoju, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Aš trumpai norėčiau informuoti tuos kolegas Seimo narius, kurie, matyt, nesuspėjo įsigilinti į projektą, kad čia ne ilginamas terminas, o atvirkščiai, mes nuo trijų mėnesių tikrinimo terminą sutrumpiname iki dviejų mėnesių. Tam ir pritarė Seimas, priimdamas šį įstatymą.
PIRMININKĖ. Ačiū. Replika po balsavimo – A. Ažubalis.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Kolegos, norėčiau kai ką patikslinti ir kartu apgailestauti, kad daugelis balsuoja nežinodami už ką. Štai ponas E. Gentvilas ką tik kalbėjo apie kažkokią pigią darbo jėgą. Šis dokumentas, kuriuo perkeliame reglamentą, nieko bendro su pigia darbo jėga neturi. Labai atvirai, čia yra apie aukštos kvalifikacijos komandiruojamus darbuotojus. Kita vertus, reikia žinoti, kad didžiausias pavojus, aišku, ne iš Europos šalių, ne iš Baltarusijos ar Ukrainos, o iš Azijos valstybių, ir apie tai aiškiai indikavo ir kalbėjo VSD. Tai, kad buvo išsukiotos rankos Vidaus reikalų ministerijai, kurios nuomonė prieš tai buvo visiškai kitokia, tik parodo, kad šita valstybė arba atskiri jos pareigūnai neturi stuburo. Ir, neduok Dieve, aš tikrai nenoriu būti blogas pranašas, bet jeigu atsitiks kas nors panašaus Lietuvoje, kaip atsitiko dabar Vakarų Europoje, tai aš tikrai norėčiau, kad piliečiai atsimintų tas pavardes tų, kurie balsavo už.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Paskutinė replika po balsavimo – G. Steponavičius.
G. STEPONAVIČIUS (MSNG). Labai ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Jeigu atsitiktų taip, kad pagrindinio komiteto pirmininkas J. Bernatonis eitų komentuoti žiniasklaidai, tai gali atsitikti taip, kad jisai ne tik Seimo narius bandys suklaidinti, bet ir visuomenę. Įstatymo projektu nuo vieno mėnesio iki dviejų mėnesių yra pailgintas terminas. Taip, buvo balsuota dėl pataisos dėl trijų mėnesių ir jai nebuvo pritarta. Bet vaidinti dabar, kad kažkokį gerą darbą – sutrumpinome terminus – padarė Seimas ar pagrindinis komitetas, yra netiesa.
Gerbiamieji kolegos, bent jau įsiskaitykite patys, už ką balsuojate. Taip, kalbame apie kvalifikuotus specialistus, kurių trūksta Lietuvai. Bet iš tiesų mes buvome pasiekę prieš metus, kad tai yra mėnesio terminas, iki mėnesio. Dabar yra ilgesnis. Ir nereikia, Audroni, nervintis. Išties šaudome sau į kojas tokiais sprendimais.
PIRMININKĖ. Iš tiesų kadangi paminėta pavardė, aš turiu suteikti žodį J. Bernatoniui.
J. BERNATONIS (LSDPF). Aš dėkoju gerbiamajam kolegai Gintarui, kad jis didina mano populiarumą minėdamas pavardę. Tik norėčiau atkreipti dėmesį, kad vienas mėnuo skubos tvarka taip ir liko, kaip buvo. Čia kalbame apie bendrą tvarką. Buvo trys mėnesiai pateiktame Vyriausybės projekte, Seimas sumažino iki dviejų mėnesių.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Išvadų rengėjas M. Puidokas. (Balsai salėje) Užteks, kolegos.
M. PUIDOKAS (LVŽSF). Labai trumpa replika dėl kolegos A. Ažubalio pasisakymo, kad visas sprendimas gimė bendradarbiaujant su Vidaus reikalų ministerija, ir kompromisas būtent dėl to ir buvo priimtas, kad premjero sprendimu Migracijos departamentas bus stiprinamas ir nuo rugsėjo 1 d. mes tikrai būsime pasirengę šiems terminams dirbti efektyviai.
PIRMININKĖ. Ačiū. K. Masiulis replikuoja paskutinis, tikrai paskutinis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ačiū. Labai trumpai. Gerbiami liberalai, reikalaudami dar didesnio pagerinimo, už menkesnį pagerinimą balsavote prieš. Tai bent jau būtų tiek.
11.01 val.
Administracinių nusižengimų kodekso 542, 589 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-444(2)ES (priėmimas)
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ir lydimasis mūsų darbotvarkės šio įstatymo klausimas – Administracinių nusižengimų kodekso 542, 589 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-444(2)ES. Priėmimas. Teisės ir teisėtvarkos komiteto pranešėjas – S. Šedbaras. Nėra jokių pasiūlymų. Yra tik dėl 1 straipsnio Teisės departamento pasiūlymas, kuriam komitetas pritarė. Ar 1 straipsnį galime priimti? Priimame.
2 straipsnis. Pasiūlymų nebuvo. Galime priimti? Priimame. 3 straipsnis. Pasiūlymų nėra. Galime priimti? Priimame. 4 straipsnis. Įsigaliojimas – birželio 1 dieną. Galime priimti? Priimame.
Dėl viso įstatymo keturi už, keturi prieš. Norinčių kalbėti nėra. Pašom balsuoti.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 109 Seimo nariai: už – 107, prieš nėra, susilaikė 2 Seimo nariai. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-444(2) priimtas. (Gongas)
11.03 val.
Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4096(2), Akcizų įstatymo Nr. IX-569 23, 24, 25 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4097, Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 381 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4098(2) (svarstymo tęsinys)
Grįžtame į darbotvarkės pradžią, nes praėjo pusė valandos, ir skelbiu Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIP-4096(2) (sujungti projektai Nr. XIIP-4437 ir Nr. XIIP-4096). Kviečiu Sveikatos reikalų komiteto pirmininkę A. Širinskienę pateikti Sveikatos reikalų komiteto išvadą. Prašom. Taip pat ir lydimuosius.
E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Ačiū. Pradėtas klausimo svarstymas paskelbtas, tai aš kreipiuosi. Nenorėjote švelnesnio balsavimo dėl pertraukos, dabar mano siūlymas Liberalų sąjūdžio frakcijos vardu toks pagal Statuto 109 straipsnį. Prašom balsuoti dėl klausimo svarstymo pertraukos, kol Etikos ir procedūrų komisija pateiks išvadą R. Karbauskio, A. Širinskienės ir A. Verygos registravimosi klausimu.
PIRMININKĖ. Ačiū. Tačiau labai išmintingam savo kolegai iš karto pasakau: pagal to paties 109 straipsnio 2 dalį tuo pačiu klausimu dvi pertraukos nedaromos. Tad posėdį tęsiame toliau. (Balsai salėje) Tuo pačiu klausimu dvi pertraukos nedaromos. (Balsai salėje: „Daromos!“, „Kaip nedaromos?“) Tame pačiame posėdyje. Paskaitykite 109 straipsnio 2 dalį.
Gerbiamoji Širinskiene, prašom pateikti komiteto išvadą.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Turiu konstatuoti, kad Sveikatos reikalų komitetas gegužės 10 dienos posėdyje svarstė Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo ir lydimųjų teisės aktų projektus ir komiteto sprendimas yra toks: mes siūlome pritarti Sveikatos reikalų komiteto patobulintam jungtiniam įstatymo projektui Nr. XIIP-4096 ir komiteto išvadai.
Antru savo sprendimu mes nutarėme prijungti įstatymo projekto Nr. XIIP-4437 nuostatas, kurioms pritarė komitetas, prie jungtinio įstatymo projekto Nr. XIIP-4096, antrasis komiteto patobulintas variantas. Sprendimas buvo priimtas balsuojant: 8 balsai buvo už ir 2 balsai susilaikė, prieš balsuojančių nebuvo.
Ar turėčiau pristatyti papildomą išvadą, kuri atsirado praėjusiame posėdyje? Kadangi komitetas gavo pasiūlymų po pagrindinės išvados suformulavimo ir įregistravimo, tai vakar, gegužės 24 dieną, svarstė Seimo narių gautus pasiūlymus ir daliai jų pritarė, daliai ne, tačiau balsavome už komiteto patobulintą variantą. Mūsų balsavimo rezultatas: 7 balsai buvo už, prieš nebuvo ir 3 asmenys susilaikė.
PIRMININKĖ. Dėkoju komiteto pirmininkei už pagrindinio komiteto išvadą. Papildomų komitetų nebuvo, tad dabar pagal 151 straipsnio 3 dalį skelbiama bendroji diskusija.
Gerbiamieji kolegos, mums reiktų pasitarti, kokį laiką mes skirsime diskusijai. Pirminiu siūlymu buvo siūloma valanda. Ar yra kitų siūlymų? Valandą laiko skiriame diskusijai ir laiko trukmė – atitinkamai svarstoma pagal frakcijų proporcijas. Frakcijų, komitetų vardu. Lydimuosius mes svarstysime papildomai. J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Etikos ir procedūrų komisija, matyt, nespės padaryti išvados dėl to registravimosi sukčiavimo būdu, tai aš manau, kad gal bent tiek mes galėtume sutarti, kad tie Seimo nariai, kurie neteisėtai užsiregistravo, na, paskui jie užsiregistravo į vėlesnę vietą, kad vis dėlto prisiimdami moralinę atsakomybę nedalyvautų diskusijoje šiandien.
PIRMININKĖ. Tai jūsų nuomonė. O dabar pradedame, kolegos, diskusiją. Frakcijų vardu yra užsiregistravęs kalbėti G. Landsbergis. Aš taupydama laiką maloniai kviečiu jį į tribūną. Prašom.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Vėl padarytas pažeidimas, gerbiama pirmininke. 109 straipsnio…
PIRMININKĖ. R. Žemaitaitis – dėl vedimo tvarkos.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). …3 dalis, aiškiai pasakyta, jeigu svarstant klausimą buvo akivaizdžiai pažeistas šis Statutas… Tai aš skaitau Statuto 7 straipsnį – Seimo nario pažymėjimas. „Seimo narys turi Seimo nario pažymėjimą ir Seimo nario ženklelį, kuriais jis naudojasi savo įgaliojimų laikotarpiu. Seimo nariui pažymėjimas įteikiamas po (…).“ Tai reiškia, jis negali naudoti. Baudžiamojo kodekso 198 straipsnis: svetimo pažymėjimo elektroninių duomenų naudojimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę. Skaitau toliau 109 straipsnio 3 dalį, yra aiškiai pasakyta: „(…) komitetas, rengęs įstatymo ar kito teisės akto projektą, frakcija arba Etikos ir procedūrų komisija turi teisę reikalauti, kad klausimo svarstymas būtų atidėtas, bet ne ilgiau kaip savaitei.“ Tai aš naudodamasis trečia dalimi…
Šiandien mes kalbame ne šiaip sau – aš noriu daryti posėdžio pertrauką ne šiaip sau, kad aš užsinorėjau ar susapnavau, bet todėl, kad Seimo nariams kilo įtarimų, kad kažkas, galimai naudodamasis kito Seimo nario kortele, užregistravo Seimo narį. Aš nekalbu apie balsavimą, bet naudodamasis kito Seimo nario kortele. Ir 9 valandą 51 minutę tų Seimo narių salėje nebuvo.
PIRMININKĖ. Ačiū. Gerbiamas mielasis kolega, skaitykime viską labai nuosekliai. Suprantu, kad jums malonu užsižaisti toje procedūroje. Etikos ir procedūrų komisija pasakys savo nuomonę, tačiau… (Balsai salėje) Gerai, bet jūsų reikalavimas neteisėtas. Skaitau 109 straipsnio 3 dalį: „Jeigu (…) pažeistas šis Statutas, komitetas, rengęs įstatymo ar kito teisės akto projektą (…).“ Rengęs įstatymo šiuo atveju!
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Pirmininke, na, tikrai iš jūsų to nesitikėjau! Mes su jumis dirbame ne vieną kadenciją. Skaitykite! „Jeigu svarstant klausimą buvo akivaizdžiai pažeistas šis Statutas (…).“ Mes turime įtarimą, dar Etikos ir procedūrų komisijai nekonstatavus, kad akivaizdžiai galėjo būti pažeistas. Aš skaitau pirmą sakinio dalį, antrą: „(…), komitetas, rengęs įstatymo ar kito teisės akto projektą, frakcija arba Etikos ir procedūrų komisija turi teisę reikalauti, kad klausimo svarstymas būtų atidėtas bent savaitei.“ Jeigu (…) aiškintume šitą dalį, pagal šio sakinio 2 papunktį, jeigu taip grubiai pasakytume, tai arba frakcija „Tvarka ir teisingumas“…
PIRMININKĖ. Gerai. Ačiū.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). …arba liberalai, arba Etikos ir procedūrų komisija turi prašyti.
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamasis kolega. Jūs privertėte paskaityti iki galo. Tikrai taip. Todėl, vadovaudamasi 109 straipsnio 3 dalimi, kurią jūs ir nurodėte, ir reikalaujate frakcijos vardu (toliau Statuto pažeidimų būti negali), išties skelbiu balsavimą ir balsų dauguma nuspręs, ar tęsti posėdį toliau, ar daryti pertrauką. Balsuojame. (Balsai salėje) Kas už tai, kad frakcijos pasiūlymu darytume pertrauką? Atitinkamai balsuojantys kitaip nusprendžia kitaip, kad pertraukos nebus. (Balsai salėje) Kas už pertrauką, balsuoja spausdami mygtuką „už“, kas prieš pertrauką, balsuoja „prieš“. (Balsai salėje) Pirmiausia paskelbsiu balsavimo rezultatus. Ramiai! Nesinervinkime! Viską padarysime teisingai.
Balsavo 103 Seimo nariai: už pertrauką pasisakė 44, prieš pertrauką – 54. Jūs išjungėte, nebemačiau, susilaikė 5. Pertraukos nebus, dirbame toliau. (Balsai salėje)
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Pirmininke, pirmiausia replika dėl to, ką jūs dabar pasakėte. Opozicijos frakcijos vardu buvo pareikalauta pertraukos. Pirmas dalykas.
Antras dalykas. Gerbiama pirmininke, aš labai džiaugiuosi…
PIRMININKĖ. Kolegos!
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Ar galiu aš pabaigti pasisakymą, jeigu jau suteikėte žodį?
PIRMININKĖ. Taip. Prašau.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Gerbiama pirmininke, aš labai džiaugiuosi, kad pirmininkaujate jūs, nes jūs dalyvavote 2008–2012 metų kadencijos Seime, kai buvo precedentas dėl L. Karaliaus, ir apkaltos komisijoje teko dalyvauti. Dėl tokių analogiškų dalykų žmogus neteko Seimo nario mandato. Jūs supraskite padėties rimtumą ir veskite posėdį atsakingai.
Dabar vėl precedentas. Jūs skelbiate balsavimą nepasakydama, iki kada pertrauka, kokia pertrauka, kiek balsų reikės. Dabar vėlgi bandote mus apgauti sakydama, kad…
PIRMININKĖ. Nebandome…
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). …pertraukos nebus, nes dauguma nubalsavo. Jūs tokių dalykų nedarykite ir prašau susikaupti. Jeigu reikia, padarykite dar techninių pertraukų, nes to, kas vyksta šiandien nuo ryto Seime, aš nesu matęs.
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamas Pauliau, už pamokas, kurias jūs mums dėstote. Tačiau atsakingai teigiu – tai visai kitas atvejis ir tai išsiaiškins Etikos ir procedūrų komisija. Nebuvo jokio balsavimo už kitą Seimo narį ir prašom nelyginti nesulyginamų dalykų. Tai sakau atsakingai. 109 straipsnio 3 dalyje nenumatyta, kad opozicinei frakcijai paprašius būtų reikalinga 1/5 arba trečdalis narių. Todėl dauguma Seimo narių apsisprendė dirbti toliau. Ar visi supratome? Supratome.
Dirbame toliau. Aš jau pakviečiau į tribūną Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų frakcijos vardu kalbėti gerbiamą G. Landsbergį. Jums – septynios minutės. Prašau.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Noriu pradėti nuo to, kad šio ryto ginčas dėl iš tikrųjų keistos kortelių dalinimo tvarkos neturėtų vis dėlto nustelbti pagrindinio tikslo, kurį, aš manau, visi suprantame, ir turi būti visiems aišku, kad iš tikrųjų Seimas yra pasirengęs stabdyti alkoholio epidemiją, Seimas yra pasirengęs priimti racionalius, sveiku protu grįstus sprendimus. Aš tuo labai džiaugiuosi, kad kampanija, kurią prieš tikrai daugelį metų pradėjo A. Matulas mūsų frakcijoje, šiandien galų gale persikėlė į Seimą, ir mes visi svarstome klausimus.
Aš susidūriau su įdomiu dalyku – su šiek tiek skirtingu požiūriu į Seimo darbą. Kartais susidaro įspūdis, kad įstatymų teikėjai, pataisų teikėjai pirmiausia nori, kad juos išgirstų, kad būtų atkreiptas į juos dėmesys, kad jie būtų pastebėti žiniasklaidos kaip garsiai kovojantys, aukštai iškėlę kirvius, vėliavas. Tokie riteriai ant žirgo. Tačiau Seimas nebūtinai veikia taip. Ant stalo mums visiems numestas dokumentas ir pasakymas, kad jūs privalote už tai balsuoti, nes kitaip visi būsite alkomafija ir visi kiti blogiečiai, taip neveikia. Seimas priima sprendimus 51 % balsų dauguma. Norint surinkti tą daugumą, reikia daugelio įgūdžių – rankų laužymas, prievartiniai veiksmai, kurie dar dabar vyksta ir šioje Seimo salėje, labai retai suveikia.
Kartais susidaro ir kitas įspūdis, kad iškėlus kokį nors neišmintingą pasiūlymą, žinant, kad daugumos nesusirinks už tą pasiūlymą, gali kristi ir visa reformos idėja, o dėl to jau būtų labai gaila. Šiuo atveju atsitiko labai panašiai: buvo iškelta pora minčių, viena iš jų uždrausti alkoholio vartojimą renginiuose, kita – lauko kavinėse, sukėlė visuomenės pasipriešinimą, pasipiktinimą. Visiškai nebuvo aišku, kam to reikia, ką tai turi bendro su tragedijomis, kurios įvyksta Lietuvos regionuose ir kitose vietose. Tai nebuvo įrašyta į Tėvynės sąjungos programą. Aš nežinau, galbūt buvo valstiečių, bet aš neturėjau garbės su tuo susipažinti. Šiandien mes įsikabiname į tuos klausimus kaip į pačius pagrindinius, esminius ir labiausiai pokytį lemiančius dalykus.
Praleidau porą savaičių kalbėdamas su kolegomis Seime ir supratau vieną dalyką, kad balsų dėl šitos reformos paprasčiausiai iš viso gali nebūti. Valdantieji pasirinko taktiką toliau spjaudyti ir mėtyti akmenis į visus, kurie sugeba sudvejoti jų pasiūlytais žodžiais. Nesuprantu, kodėl tai reikėjo daryti? Iš tikrųjų aš esu įsitikinęs, kad Seimas šiandien gali priimti racionalų, kompromisu grįstą, galbūt ne patį jums priimtiniausią dokumentą, bet tokį, kur būtų keli ryžtingi, aiškūs žingsniai į priekį. Man atrodo, kad mes tokį susitarimą jau šiandien Seime turime. Aš labai tikiuosi, kad balsavimas būtent tai ir parodys. Mes sutarėme, kad darbo laikas turi būti ribojamas, mes sutarėme, kad reklama turi būti ribojama. Mes sutarėme, kad galima tikrai diskutuoti šiame Seime, ir galbūt bus priimti sprendimai dėl vienokio ar kitokio amžiaus ribojimo. Bet mes lygiai taip pat sutarėme… Kai kurios nesąmonės apskritai griauna pačią reformos idėją.
Aš kreipiuosi į kolegas valstiečius – nedarykite, nediskredituokite, nes diskredituodami save jūs pirmiausia diskredituojate ir parlamentą, ir apskritai gebėjimą priimti sprendimus.
Tas pats klausimas yra ir dėl švietimo situacijos. Pradėdami švietimo reformą, jūs pradedate nuo atostogų trumpinimo. Visuomenė pradeda juoktis, ir tada mes išvis nebegalime judėti švietimo klausimais į priekį. Taip ir su alkoholiu. Aš tikiuosi, kad šiandien bus rasta išmintis, bus priimti racionalūs, kompromisu grįsti sprendimai, kurie iš tikrųjų įgyvendins svarbiausius žingsnius ribojant alkoholio vartojimą, einant teisinga linkme. Aš labai tikiuosi, kad mes tikrai galėsime džiaugtis vieningu Seimo darbu. To labai jums visiems linkiu. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkojame G. Landsbergiui. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos vardu kviečiu seniūną R. Karbauskį. (Balsai salėje) Jis užsirašė 16 numeriu, bet kadangi paspausti mygtuką galima ir asmeniškai, ir frakcijos vardu, o mes sutarėme, kad pirmiausia kalbama frakcijų vardu, tai taip ir vykdome.
R. KARBAUSKIS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, šiandien tikrai vienas tokių daugiausia visuomenėje svarstymų sukeliantis klausimas – Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos. Čia pirmiausia reikia pasakyti viena – jos nėra pateiktos šitos kadencijos Seimo, jos yra pateiktos ir joms pritarta pirmiausia praėjusios kadencijos Seimo. Mes tęsiame svarstymą tų įstatymų, kuriuos pateikė įvairios frakcijos, Seimo nariai, pateikė žmonės, surinkę parašus (yra judėjimas „Už blaivią“). Čia vienas aspektas.
Antras aspektas. Visoje diskusijoje, kuri vyko iki šiol, iki šito posėdžio, buvo labai daug spekuliacijų dalykais, kuriems nebuvo pritarta nei Vyriausybėje, nei Sveikatos reikalų komitete. Aš prisimenu, kaip buvo šnekama apie tai, kad bus filmuojami žmonės, kurie perka alkoholį. Šitas siūlymas niekada nebuvo pateiktas nei valstiečių, nei pritarta Vyriausybėje. Kiek aš žinau, tai pasiūlymas, kuris buvo pateiktas Konservatorių frakcijos. Mes šiuo atveju turime suprasti viena: jeigu pradedame vadinti tuos siūlymus (kurie šiandien yra pateikti balsuoti, kuriems pritarta Vyriausybėje ir komitete) kokiais nors nesveiko mąstymo dalykais… Tikriausiai, kada Seimo nariai pradėjo žiūrėti tiksliai į tai, už ką bus balsuojama, reikėtų nesąmonėmis galbūt vadinti kai kurių Seimo narių siūlymus, šiuo atveju tikrai ne Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narių siūlymus. Iš tikrųjų daugelis diskutavę viešojoje erdvėje net nebandė pasidomėti, kas buvo siūloma ir kas yra siūloma. Siūlymai, kurie pateikti ir kuriems pritarta komitete, yra labai racionalūs, jie pirmiausia orientuoti į tai, kad mes apsaugotume savo augančią kartą nuo problemų, kurios susijusios su alkoholio vartojimu. Tai tiesiogiai susiję ir su narkotikų vartojimu.
Jeigu šnekėtume apie kitas pasekmes, apie tuos žmones, kurie jau turi priklausomybes, o jų Lietuvoje labai daug, jeigu šnekėtume apie Lietuvos vyrų populiaciją, yra 46 % vyrų, kurie turi vienokią ar kitokią priklausomybę nuo alkoholio, 16 % moterų, šitoje situacijoje reikia pasakyti viena, kad visi kiti klausimai… Buvo kaltinimų, kad mes matome tik draudimų politiką. Mes turime pasirūpinti, kad mūsų sveikatos apsaugos sistema būtų pasiruošusi padėti didesniam kiekiui žmonių, kurie jau turi priklausomybes. Mes turime šnekėti apie tai, kas turi būti padaryta švietimo srityje ir užimtumo klausimais. Bet be šitų sprendimų, kurie siūlomi, be reklamos draudimo, be prekybos laiko normavimo, be kitų sprendimų, kurie siūlomi, mes iš tikrųjų kompleksiškai šito klausimo nepradėsime spręsti.
Aš labai džiaugiuosi, kad mes turėjome laiko diskutuoti su mūsų koalicijos partneriais. Aš suprantu, galbūt absoliučiai ne viskam pritariama, bet aš tikiuosi kiekvieno jūsų atsakingumo šiandien balsuojant, nes čia nėra politikos klausimas, čia yra mūsų žmonių gyvenimo klausimas. Kad ir pagal kokią metodiką skaičiuotume, esame daugiausia alkoholio išgerianti valstybė pasaulyje. Kad ir kokią naudotume metodiką… Šiuo atveju aš paprasčiausiai suprantu, kad jeigu mes norime iš tos situacijos išeiti, šiandien turime būti ryžtingi. Vakar buvo paskelbta ir vyskupų nuomonė, kad mes turime būti solidarūs. Solidarūs visi – ir tie, kurie neturime jokių problemų dėl alkoholio vartojimo, kad šitie sprendimai, kurie siūlomi Vyriausybės ir komiteto, iš tikrųjų duotų tą efektą, kurio visi labai norime.
Baigdamas palinkėsiu kuo mažiau šnekėti apie visokius dalykus, kurie iš tikrųjų nėra esminiai, o susitelkti į sprendimą, nes mes svarstome labai svarbų įstatymą, kuris gali apsaugoti šimtus, tūkstančius žmonių nuo žūčių keliuose, nuo mirčių dėl įvairių ligų, širdies, kraujagyslių, nuo paskandintų vaikų šuliniuose ir t. t. Aš labai tikiuosi, kad visi tai suprantame. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkojame R. Karbauskiui. Frakcijų vardu daugiau niekas neužsirašė. Kviečiu pagal partijų proporcingumą. A. Skardžius – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos vardu, ne vardu, o savo, kaip Seimo nario. Penkios minutės. Ruošiasi Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas S. Gentvilas.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Išties svarstome itin reikalingą visuomenei, Lietuvai įstatymą, tačiau išeities duomenys, kurie yra pateikti, mane, kaip parlamentarą, ir turbūt daugelį jūsų šokiravo, kad Pasaulio sveikatos organizacija ne kažkurią pietų valstybę, tarkime, Ispaniją, Graikiją, Prancūziją, įvardino daugiausia alkoholio vartojančia valstybe, o Lietuvą. Kodėl nebuvo vadovaujamasi, tarkime, Eurostato duomenimis? Kodėl Pasaulio sveikatos organizacija staiga pateikia tokius duomenis, kurių net negali patvirtinti Lietuvos statistikos departamentas, tarsi būtų degradavusi tauta, tuo pačiu diskredituoja Lietuvos vardą tarptautinėje arenoje? Galų gale investuotojų žvilgsniai nukrypsta kažkur nuo Lietuvos į šoną – galbūt geriau investuoti į Rusiją, Baltarusiją, Kaliningrado sritį ar kažkur kitur. Aš manau, kad, siekiant tokio kilnaus tikslo, nereikėtų taip spekuliuoti tokiais duomenimis.
Socialdemokratai taip pat daugeliui šio įstatymo pataisų pritaria, ypač dėl prekybos laiko ribojimo, reklamos uždraudimo, tačiau negalime sutikti ir su kolegomis. Su gerbiamuoju seniūnu A. Palioniu įregistravome pataisą, kad jauni žmonės negalėtų būti diskredituojami sulaukę 18 metų, kad valdžia turi pasitikėti pilnamečiais mūsų piliečiais ir leisti jiems patiems atsakingai, savarankiškai tenkinti savo poreikius ir elgtis atsakingai. Aš manau, kad jaunimas išties yra sąmoningas. Priešingu atveju mes, ribodami alkoholio prieinamumą tokiomis priemonėmis, didindami amžiaus ribą, galime sulaukti pasekmių, kad narkotikų vartojimas išties gali didėti, ir ypač lengvųjų narkotikų. Jų duomenų tikrai Sveikatos apsaugos ministerija nei analizuoja, nei priima atsakingus sprendimus, nei koordinuoja programą.
Tai galiu pasakyti atsakingai, nes pats esu vadovavęs Narkomanijos prevencijos komisijai dar 2002–2004 metais. Tai buvo pirmoji komisija, įsteigta Seime. Čia, manyčiau, reikėtų žvelgti kaip į susisiekiančius indus – sumažinus prieinamumą vienų svaigalų, galimai gali didėti kitų svaigalų vartojimas, taip pat ir nekokybiško, nelegalaus alkoholio vartojimas. Mes matome daug spragų teisėsaugos sistemoje, užkardant narkotikų patekimą į Lietuvą, jų platinimą, taip pat ir nelegalaus alkoholio gamybą ir jo platinimą. Galime sulaukti dar liūdnesnių pasekmių todėl, kad tas procesas šiandien yra nekontroliuojamas, programos neveiksmingos. Jos turėtų apimti išties platų spektrą valstybės institucijų – pasienis, įvairiausios kriminalinės žvalgybos, ne vien tik palikti sveikatos ministrui narkomanijos prevencijos programas įgyvendinti. Jis, naudodamasis metadono programa, gali tik kovoti su pasekmėmis.
Štai yra tos priežastys, ir aš siūlyčiau tikrai neskirstyti žmonių į ligonius, asocialius, o tiesiog solidariai kaip visuomenei imtis kovoti prieš šį blogį. Taip, alkoholizmas yra blogis. Jo masto paplitimas yra didelis ir pasekmės yra labai skaudžios visam valstybės biudžetui, mokesčių mokėtojams, pačiai visuomenei, tačiau negalima fragmentiškai užsižaisti tik tokiomis ribotomis pataisomis, taip pat dar labiau supriešinant visuomenę.
Kaip ir mano kolegos, aš pritarsiu racionaliems siūlymams, bet populistiniams sprendimams tikrai negalime pritarti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkojame A. Skardžiui. Kviečiu Liberalų sąjūdžio frakcijos narį S. Gentvilą. Prašom. Penkios minutės.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamieji kolegos, klausimas įdomus iš tos pusės, kad jis pradedamas nuo kontrolės, nekalbama apie kitus įstatymus, kurie, man atrodo, būtų turėję pasirodyti pirmieji. Į šitą diskusiją norėjau pakviesti vieną žmogų, kurį kildina lietuviu. Vieni sako, kad „Hamletą“ parašė Lietuvos didysis kunigaikštis, o iš tikrųjų autorius yra V. Šekspyras. Antra priežastis, kodėl V. Šekspyrą norėjau pakviesti į šitą diskusiją, kad jis tikėjo, kad vyną gerti logiška, ir geriant vyną galima sukurti nuostabius dalykus, kuriuos mes skaitome jau 400 metų. V. Šekspyras buvo gabus kelti dilemas, Hamletas ypač. Hamletas, kaip Danijos princas, gyveno Helsingioro pilyje, kur jis iškėlė klausimą „būti ar nebūti?“ Jeigu šitą klausimą perfrazuotume – būti ar nebūti alkoholio politikai ir palygintume ją su Danijos ir Švedijos atveju, nes iš Helsingioro vos per tris kilometrus matyti Švedija ir ten kiekvieną dieną kursuoja keltai į Danijos pusę važiuojančių apsipirkti švedų?.. Palyginkime, kaip sekasi ten.
Danija ir Švedija turėtų mums pasakyti gana aiškiai, kad alkoholio kontrolė iš esmės neveikia. Žmogaus racionalumas ir sąmoningumas veikia. Aš norėčiau pateikti pavyzdį. Vos trijų kilometrų atstumu esančios valstybės visiškai skiriasi alkoholio kontrolės atžvilgiu. Danijoje alų galima gerti nuo 16 metų, Švedijoje – nuo 20 metų. Danijoje alkoholio reklama leidžiama visur, išskyrus medijas, nutaikytas į jaunimą. Švedijoje draudžiama visur, išskyrus internetą. Jeigu žiūrėsime Daniją, Danijoje leidžiama prekiauti alkoholiu visur, Švedijoje leidžiama prekiauti tik valstybinėse monopolijose, vadinamosiose „Systembolaget“, kurios yra atidarytos vos 50 valandų per savaitę. Šios valstybinės monopolijos parduoda 61 % viso rinkoje suvartojamo alkoholio. Jeigu pažiūrėsime į Daniją, Danijoje akcizai yra tris kartus mažesni negu Švedijoje, vadinasi, alkoholis yra pigesnis. Danai net uždirba daugiau negu švedai, nes jie turi didesnį BVP asmeniui. Ir šios dvi valstybės suvartoja daugiausia alkoholio, yra didžiausia proporcija, dalis visuomenės, kuri vartoja alkoholį. Danijoje vartoja alkoholį 93 % visuomenės, Švedijoje – 90 % visuomenės. Atmetus sergančius, negalinčius, netoleruojančius ir nėščiąsias, iš esmės alkoholį Švedijoje ir Danijoje vartoja visi.
Dar vienas įdomus faktas, kad Danijoje mažiesiems aludariams, kaip ir Suomijoje, taikomas lengvatinis PVM tarifas: vietoj 20 % taikoma 7,5 %.
Dabar faktiniai duomenys. Iš tikrųjų Švedija, turėdama itin griežtą alkoholio kontrolę, būdama vos trijų kilometrų atstumu nuo Danijos, išgeria tik pusantro litro mažiau alkoholio: palyginimas – tai yra 9 ir 10,5 litro. Alkoholio kontrolė, nors ir kokia ji būtų griežta Švedijoje, nesustabdo gerti tiek pat, kiek Danijoje. Kartu Danija žinoma pasaulyje kaip „Calsberg“ alaus gamintoja, žinoma kaip didžiausia investuotoja į mūsų alkoholio, turiu omenyje, labiau alaus pramonę, Danija yra laimingiausia tauta pasaulyje. Danijoje taip pat yra vienas žinomiausių muzikinių festivalių, kuriame leidžiama normaliai, saikingai vartoti alkoholį, tai yra Roskildės, ir ten nėra problemų.
Jeigu pažiūrėtume į mus, Lietuva jau yra pritaikiusi griežčiausias sankcijas kalbant apie alkoholio kontrolę. Mes reguliuojame ir reklamą, mes reguliuojame pardavimo vietas. Akcizas yra padidintas tiek, kad mūsų alkoholio įperkamumas turint vidutinę algą yra vienas mažiausių Europoje pagal alkoholio litro įperkamumą. Taigi mums, lietuviams, problema yra ne alkoholio kontrolė, bet troškulys, kuris mus skatina gerti. Bet tą troškulį turi ne visi. Pavyzdžiui, palyginkime: 25 % italų kasdien geria alų, alkoholį, 23 % ispanų geria alkoholį, bet jie suvartoja tris kartus mažiau alkoholio negu mes, lietuviai.
Lietuvoje problema yra kita. Yra visuomenės dalis, kurią teisingai R. Karbauskis įvardino, 10–15 % sergančiųjų alkoholizmu. Visų pirma jiems turėtų būti taikomos priemonės, nes pagal alkoholio kontrolę mes jau pirmaujame Lietuvoje.
V. Šekspyro karalius Lyras yra pasakęs vieną frazę, kalbėdamas su policininku Glosteriu: „Žmogau, nemušk rimbu prostitutės, kuria norėtumei pasinaudoti, nes tai nėra tikroji bėda. Pasižiūrėk aplinkui. Bėdų yra tikrai daugiau. Pasižiūrėk, kas dedasi politikoje, pasižiūrėk, kas dedasi muitinėje ir kitur.“
Problemų Lietuvoje yra tikrai daugiau. Ką daryti provincijoje vaikams, kurie neturi pinigų popamokinei veiklai? Jūsų valdančiųjų dauguma atmetė neformaliojo krepšelio papildymą 2,5 mln. eurų dotacija, ji baigsis, iš tikrųjų nebeveiks nuo birželio 1 dienos. Ką daryti…
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamasis Simonai, jūs puikiai kalbate, bet jau artėkite prie pabaigos.
S. GENTVILAS (LSF). (10 sekundžių.) Ką daryti alkoholikams, kurie turi laukti 14 dienų? Nueiti pas šeimos gydytoją, gauti siuntimą į stacionarą ir tik tada eiti pas psichiatrą. 14 dienų, per kurias jie tikrai persigalvos. Apie šituos dalykus mes nešnekame. Mes šnekame apie visai kitus dalykus, kurie neveiks.
Dėkoju už dėmesį ir atsiprašau, kad vėluoju.
PIRMININKĖ. Ačiū gerbiamajam kolegai. Kviečiu R. Žemaitaitį, frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovą. Asmeniškai jūsų, Seimo nario, vardu – 5 minutės.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Gerbiamieji kolegos, iš tiesų aš manau, kad šiandien mes visi, ko gero, suprantame, kokia yra problema. Tikrai ne sarkastiškai, ne su kokia juoko pagieža, bet tikrai noriu padėkoti tam pačiam R. Karbauskiui, kuris išdrįso iškelti tą klausimą. Jis iškėlė tą klausimą gal nepakankamai aštriai, gal nepakankamai apgalvotai, bet išties ši problema yra labai didelė. Aš manau, kad šiandien vykstantys debatai, diskusijos tik parodo, kiek mes nežinojome arba kiek nebuvome įsigilinę, kiek Lietuvoje yra problemų. O problemų išties yra daug.
Mes turime problemą – besaikį alkoholio vartojimą paplūdimiuose, mes turime nepilnamečių asmenų besaikį alkoholio vartojimą, mes išties turime besaikį kontrabandos kiekį, atvežimą, oficialios kontrabandos atvežimą iš Europos Sąjungos valstybių narių: iš Latvijos, iš Estijos. Mes turime begalę, daug problemų, ir tikrai nuoširdžiai galiu padėkoti pačiam Ramūnui, kad jis tą klausimą iškėlė. Prieš tai buvę seimai, kadencijos, nes man tenka ne pirmą sėdėti, – mes diskutavome ir kalbėjome tik apie pavienius straipsnius, tik apie pavienius skyrius ir pavienes problemas. Bet aš manau, kad šiandien mes turime kalbėti šiek tiek kitaip. Mes turėtume kalbėti apie jaunimo užimtumą, mes turėtume kalbėti apie 5 % alkoholio ir tabako akcizo, kuris, mano įsitikinimu, turi būti skirtas tik jaunimo programoms, sporto salių statymams, kultūros renginiams.
Vėlgi negaliu nesutikti su pačiu Ramūnu, ką jis kalba apie mokyklų mokinių vežimą į teatrus ir spektaklius. Štai čia būtų tie pinigai, kuriais mes galėtume jaunimą kultūrinti ir įvesti į visuomenę. Mes kalbame šiandien su kolega Dainiumi, atsiprašau, A. Kirkučiu, su D. Kepeniu. Mes kalbame apie sveikatinimo programą. Mes kalbame apie mokinių fizinio lavinimo… padidinimą klasėse nuo vienos iki dviejų ir iki trijų.
Vėlgi mes galime šiandien kalbėti apie iškeltą problemą, o kurgi tas akcizas nueina. Ar dėl mūsų politinių sprendimų beatodairiškai didinti akcizą kaip tik nenukrypsta tie pinigai į juodą šešėlį, juodą rinką? Ne taip seniai, prieš 15 metų, mes kalbėjome apie pilstuką, mes kalbėjome apie kitus surogatinius gėrimus ir apsinuodijusius žmones. Aš manau, mes turime kalbėti kompleksiškai ir tartis su pačiu premjeru, tartis su vidaus reikalų ministru, su muitinės ir pasienio vadais, ką daryti, kad alkoholis neplūstų į Lietuvą iš Europos Sąjungos valstybių narių. Mes turime Latviją, mes turime Lenkiją.
Mano paties asmeninis pavyzdys. Prieš tris savaites lankiausi Latvijoje pas savo bičiulį, kolegą. Vynas, kurį aš perku Lietuvoje, tikrai drąsiai tą galiu sakyti, iki akcizo pakėlimo parduotuvėje kainavo 7 eurus 65 euro centus. Dabar tas vynas kainuoja 10 eurų. Latvijoje to paties vyno butelį aš nupirkau už 7 eurus 25 euro centus. Klausimas, ar aš vienas toks kvailys, kuris nuvažiuos į gretimą valstybę ir nusipirks alkoholinio gėrimo? Ką mes darysime su Mažeikiais, Pasvaliu, Biržais, Kupiškiu, Joniškiu, Šiauliais? Ką mes darysime su Lenkijos pasienyje esančiomis savivaldybėmis? Mielieji mano, apie tai mes šiandien ir turime kalbėti. Čia yra didžiausia, ko gero, viena iš didžiausių problemų.
Kartu mes turime kalbėti ir apie PVM lengvatas. Mes turime kalbėti apie PVM lengvatą arba galimybę jaunimui, darbuotojams sporto klubuose gauti treniruotes be PVM. Mes šiandien turime kalbėti apie problemą dėl narkotikų. Aš net neabejoju, kad čia sėdintys iš vyresniosios kartos anksčiau ar vėliau esate susidūrę su narkotikais. Narkotikams nereikia nei reklamos, nei jokios informacijos – nieko nereikia. Bet reklama apie juos eina iš lūpų į lūpas.
Ir pabaigai, visiškai pabaigai. Savaitės įvykis mūsų Seime. Prie ko privedė absoliutus draudimas? Pagautas Afrikos diplomatas. Gėda mums. Gėda mums visiems. Ir klausimas, ko mes tuo siekiame? Ar kad būtume Europoje pirma valstybė narė, kuri beatodairiškai taiko draudimus, ar pirma Europos Sąjungos valstybė narė, kuri priima logiškus sprendimus?
Ir visiškai pabaigai, gerbiama posėdžio pirmininke. Aš dar kartą noriu padėkoti pačiam Ramūnui, kuris drąsiai iškėlė tą problemą. Aš tikrai kviečiu neskubėti priimti šio įstatymo, nepriimti tų pataisų. Tikrai darykime pertrauką, diskutuokime. Gal drauskime paplūdimiuose, bet centre, senamiestyje, kur yra daug užsieniečių, kur atplaukia kruiziniai laivai…
PIRMININKĖ. Gerbiamasis Remigijau, jau laikas.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, pirmininke.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kviečiu kalbėti R. Martinėlį. V. Rinkevičius, kol ateis R. Martinėlis.
V. RINKEVIČIUS (LVŽSF). Dėl vedimo tvarkos.
PIRMININKĖ. Dėl vedimo tvarkos.
V. RINKEVIČIUS (LVŽSF). Aš noriu R. Žemaitaičiui atsakyti, nes savo kalboje jis paminėjo Biržus, kaip jie važiuoja į Latviją alaus pirkti. Noriu pasakyti, kad šeštadienį buvau Biržų alaus firminėje parduotuvėje nusipirkti giros. Kadangi buvo didelė eilė, teko stovėti eilėje. Eilėje stovėjo vien latviai, kurie masiškai važiuoja iš Latvijos į Biržus pirkti alaus. Tai buvo šeštadienį.
PIRMININKĖ. Ačiū už repliką. (Triukšmas salėje) Tęsiame diskusiją. Kolegos, ramiai ir be triukšmo! Kalba R. Martinėlis. Ruošiasi M. Majauskas.
R. MARTINĖLIS (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Aš iš pat pradžių norėčiau pasiūlyti, kad palaikytume šį įstatymo projektą ir balsuotume už, nors manau, kad šis projektas nėra tobulas. Alkoholio vartojimui mažinti pagrindinę reikšmę turi kainos didinimas, akcizai, reklamos draudimas, prieinamumo mažinimas. Iš tikrųjų yra labai gerai, kad planuojame iš dalies riboti reklamą. Prieinamumą reikia mažinti ir tuo niekas neabejoja, bet kartu negalima bloginti ir verslo sąlygų. Iš surinktų alkoholio akcizo mokesčių yra finansuojamos netgi ir sveikatos programos, sporto rėmimo programos. Įstatyme taip pat reglamentuojama, kad nemokamuose renginiuose alkoholiu neprekiaujama, o mokamuose jau galima atskirose zonose. Aš manyčiau, kad iš tikrųjų būtų galima zonų atsisakyti, nes tai, manau, nėra labai priimtina ir žmonėms, kai kokiose nors atskirose zonose būtų prekiaujama alkoholiu. Toks įspūdis, kad ten eina beveik kaip alkoholio vartoti. Tiesiog, manau, tai psichologiškai nėra priimtina. Arba tada reikėtų priimti sprendimą, kad visai reikia neprekiauti alkoholiu renginiuose, nepaisant to, ar mokamas, ar nemokamas.
Taip pat 20 metų riba, kai galima įsigyti alkoholio. Aš manyčiau, kad tai yra tikrai geras sprendimas, nes ir daugelyje šalių tai yra ir tikrai pasiteisina dėl alkoholio vartojimo mažinimo.
Taip pat dėl specializuotų parduotuvių, dėl kurių, aš manau, ateityje būtų siūlymų. Irgi pritarčiau tokiems sprendimams, nes tai tikrai irgi vienas iš tokių esminių dalykų, ribojančių alkoholio vartojimą.
Didelis pliusas yra, kad yra palikta galimybė savivaldai spręsti dėl alkoholio kontrolės klausimų. Nuo 2018 m. sausio 1 d. ir sporto varžybų metu savivaldybės taryba galės riboti ar uždrausti prekybą alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 7,5 %, taip pat savivalda savo sprendimu turės teisę riboti prekybą alkoholiniais gėrimais švenčių, parodų, koncertų, spektaklių, masinių renginių metu ir nustatyti dar teritorijas, jeigu, sakykim, jau būtų priimtas toks sprendimas. Taip pat uždrausti prekybą alkoholiu nestacionariose prekybos vietose. Nemanau, kad tai būtų labai geras sprendimas. Būtų galima uždrausti nestacionariose prekybos vietose, kuriose yra pavojinga aplinka. Sakykim, ar prie vandens telkinių, kur nors tokiose vietose, bet kad ten reikia riboti visiškai, tai nemanyčiau.
Iš principo aš siūlau balsuoti už. Bus galima teikti pataisas, priėmus šį įstatymo projektą svarstymo stadijoje. Dar kartą kviečiu palaikyti šį projektą, nes šiuo metu tai padaryti būtina ir galima tolesnė diskusija šiuo klausimu. Ačiū visiems.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu M. Majauską, Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų frakcijos atstovas. Penkios minutės.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkui, pirmininke. Penkių minučių tikrai neprireiks. Pabandysiu gana glaustai. Mūsų frakcijos seniūnas iš esmės sudėliojo pagrindinius argumentus. Aš gal pabandysiu šiek tiek žengti žingsnį atgal ir pradėti nuo to, kad mes visi puikiai suprantame, kad alkoholis nėra gėris, o alkoholizmas lemia labai rimtas socialines ir ekonomines problemas. Turime smurtą šeimoje, smurtą artimoje aplinkoje, smurtą prieš vaikus. Turime ir savižudybių pasekmes, ką mokslas yra ne vieną kartą įrodęs, kad alkoholizmas, alkoholio vartojimas ir savižudybių didesnis skaičius koreliuoja. Todėl yra teisingas žingsnis imtis priemonių mažinti alkoholizmą ir mažinti alkoholio vartojimą šalyje.
Pasaulio sveikatos organizacija labai aiškiai sako, kad reikia riboti prieinamumą, reikia drausti alkoholio reklamą neperlenkiant lazdos, bet lygiai taip pat šalia lygiai tų pačių rekomendacijų Pasaulio sveikatos organizacija sako ir daug kitų dalykų, kuriuos padaryti yra sunkiau nei tiesiog paimti ir uždrausti. Aš labai kviečiu pagalvoti ir imtis darbų ne tik su draudimais, bet kalbėti apie švietimą dėl alkoholio žalos, kalbėti apie sveikatos apsaugos sistemą, ne tik apie prieinamą gydymą tiems, kurie serga priklausomybės ligomis, bet taip pat kalbėti apie psichologinių paslaugų prieinamumą. Pripažinkime, žmonės vartoja alkoholį, nes nori paslėpti, galbūt nuplauti savo kasdienes problemas, galbūt nebūtinai serga priklausomybe nuo alkoholio. Taigi, nesukūrę alternatyvos, neskatindami užimtumo, neskatindami sporto kultūros, neužtikrindami prieinamos psichologinės pagalbos, mes galime pridaryti dar daugiau labai rimtų problemų.
Taigi kviečiu rinktis subalansuotus sprendimus, taip pat užtikrinti visapusę pagalbą ir priemones riboti alkoholio prieinamumą, užtikrinti ir realias alternatyvas, ką veikti: sportuoti, mokytis, bendrauti, kalbėtis. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. A. Armonaitė. Ar esate pasirengusi diskusijai? Jums penkios minutės. Ruošiasi P. Gražulis.
A. ARMONAITĖ (LSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, išties niekas nesako, kad alkoholį vartoti yra sveika ir kad tai sveikintina. Matyt, tai, kad mūsų šalyje vartojimo mastai yra dideli, yra tąsa ne tik sovietinės sistemos, kurioje mes gyvenome, bet ir Rusijos imperijos palikimas, kai buvo vykdoma metodinė alkoholizmo kampanija tam, kad pavergtumei tautas, kurios gyveno iš pradžių šalia, o po to ir pačioje Rusijos imperijoje. Tai yra Lenkija, Suomija, Lietuva.
Psichiatras profesorius D. Pūras, kuris yra specialusis pranešėjas Jungtinėse Tautose, visai neseniai viešojoje erdvėje išsakė, kad šie pasiūlymai, dėl kurių mes šiandien diskutuojame, dėl kurių šiandien kalbame, išties yra pasiūlai, o ne paklausai mažinti. Kitaip tariant, jeigu mūsų žmonės ir toliau masiškai sirgs depresija, jeigu jie jausis nereikalingi, jeigu vaikai mokyklose patirs patyčias, jeigu mes paraštėse paliksime kitaip mąstančius, kitaip atrodančius ar netradiciškai gyvenančius, žmonės vis tiek skandins savo skausmą, savo problemas alkoholyje. Jeigu mes toliau neskatinsime žmonių iniciatyvos ir jie jausis, kad jų idėjų, jų veiklos čia nereikia, jeigu norima daugiau atimti, jie tiesiog neturės kito kelio kaip ir dažnas dabar.
Taigi iš esmės mes turime tik tas priemones, kurios riboja reklamą, kurios riboja pardavimus, tačiau visiškai neturime tų priemonių, kurios padeda žmonėms geriau jaustis, kad apskritai nesinorėtų dideliais mastais vartoti alkoholį. Mes matome tik pataisėlių rinkinį, kuris iš esmės reiškia nepasitikėjimą žmonėmis, nepasitikėjimą jaunu žmogumi, bandymą perbraižyti renginių, festivalių ir barų kultūrą.
Išties neįtikėtinai atrodo siekis pakeisti pilnamečio asmens Lietuvoje suvokimą. Aštuoniolikmečiai ir devyniolikmečiai Lietuvoje gali sukurti šeimą, gali ginti Tėvynę, gali balsuoti, prisiimti teises ir pareigas – iš esmės tai reiškia atsakyti už savo veiksmus. Šitas alkoholio kontrolės paketas yra bandymas tokius žmones paversti nesugebančiais tvarkytis su savo teisėmis ir su savo pareigomis. Tai, kad miesto švenčių dalyviai turės stovėti aptvaruose tam, kad aštuoniolikmečiai ir devyniolikmečiai negalėtų pažiūrėti į alkoholį, yra tiesiog neįtikėtina. Leiskime aštuoniolikmečiams ir devyniolikmečiams tvarkytis su jų laisve, leiskime jiems parodyti savo atsakomybę. Išties kovoti su alkoholio problema Vyriausybė gali jau šiandien, nereikia specialaus paketo, reikia sutelkti Sveikatos, Socialinės apsaugos ir darbo, Švietimo ir Vidaus reikalų ministerijų pajėgas. Mes kalbėjome apie neformalaus ugdymo krepšelį, kurio finansavimas baigiasi birželio 1 dieną, mes kalbėjome apie tai, kad nepilnametis žmogus šiandien Lietuvoje gali labai lengvai įsigyti alkoholio: 70 % nepilnamečių teigia, kad jiems įsigyti alkoholio yra lengva. Ką mes turime daryti? Daryti tarnybos darbus gali jau dabar. Pavyzdžiui, Vidaus reikalų ministerija galėtų inicijuoti tam tikrus dalykus. Šeimos gydytojai, pirminė sveikatos priežiūra juk irgi gali stebėti savo pacientų vartojimo įpročius ir patarti juos keisti.
Mano žinia yra ta, kad pataisomis neišspręsime alkoholio problemos, spręsti ją galima jau šiandien ir tai daryti gali Vyriausybė, o nepilnamečio žmogaus sampratos keitimas Lietuvoje apskritai yra nepriimtinas ir rodo labai žemą požiūrį į jauną žmogų.
PIRMININKĖ. Gerbiamoji kolege, ačiū. Kviečiu P. Gražulį, frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovą. Penkios minutės.
P. GRAŽULIS (TTF). Gerbiamieji Seimo nariai, gerbiamoji posėdžio pirmininke, iš tikrųjų tai yra moralinis klausimas, kurį mes svarstome. Mane tiesiog nustebino Seimo narių pašaipos, kada R. Karbauskis paminėjo Lietuvos vyskupų konferencijos arkivyskupo G. Grušo raštą. Mes esame krikščioniška visuomenė ir man Vyskupų konferencijos pirmininko pozicija yra svarbi. Aš noriu jums tai pasakyti. Nes tai yra moralinis klausimas, o kai kam tai yra pašaipa. Mane tai stebina.
Antras dalykas, kodėl kilo toks didelis šurmulys ir triukšmas visuomenėje? O dėl to, kad ribojama reklama, žiniasklaida praranda tikrai ne vieną milijoną eurų pajamų Čia ir yra esmė. Nejau žiniasklaida tapo tokia jautri dėl smulkių aludarių iš Pasvalio krašto ar iš kur? Aš manau, kad bus rasta priemonių ir bus atsižvelgta į tą verslą, kuris yra tautos paveldas.
Kitas dalykas, pažiūrėkime, čia buvo kalbėta apie Skandinavijos šalis, apie Švediją, apie Ameriką. Amerikoje nuo 21 metų, Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur sakoma, kad pati demokratiškiausia pasaulyje valstybė, net pati liberaliausia pasaulyje valstybė, ypač liberalai ten pirštu rodo ir iš ten semiasi išminties. Ten nuo 21 metų galima vartoti alkoholį. Ir kas tai per problema? Pažiūrėkite iš kitos pusės, šiandien 18 metų moksleiviai dar mokosi 12 klasėje ir jau leidžiamas alkoholis. O kas atsitiks, jeigu mes leisime nuo 20 metų vartoti alkoholį? Kokia čia bus problema? Kur čia suvaržyta didelė laisvė? Galima sakyti, kodėl ne nuo 19 metų. Pažiūrėkite, aš jums taip pat noriu pateikti vieną konkretų pavyzdį. Patys prekybos tinklai buvo įvedę visuotinį registravimą, t. y. dokumento pareikalavimą iš tų, kas perka alkoholį. Pasirodo, Švedijoje registruojamas kiekvienas, kuris perka alkoholį, nepaisant jo amžiaus. Švedijoje, demokratinėje valstybėje. Noriu pasakyti, kad mano vienas pažįstamas, kuris dirba Lietuvos ambasadoje, nupirko tikrai didesnį kiekį vyno, pas jį atvyko policija, jis paaiškino, kam jis perka, ir jokių sankcijų nebuvo. Bet ten taikoma prevencija. Jeigu žmogus pradeda pirkti didesnius kiekius, susidomi policija, psichologinės tarnybos, išsiaiškinama. O jeigu mes priimtume tokį įstatymą, mes sakytume, kad pažeidžiame žmogaus teises, kad prieštarauja Konstitucijai.
Manau, kad taip, be abejo, daugeliui nuostatų mes galime pritarti ir pritarsim. Yra, dėl vienos ar kitos nuostatos kyla abejonių. Bet priėmimo stadijoje, kai svarstysime tas nuostatas, dėl jų mes ir kalbėkime. O ne taip, kad visu choru kažkokia visuotinė sukelta psichozė. O kas atsitiks, jeigu nebus galima, pavyzdžiui, kad ir miestuose laikinose palapinėse prekiauti alkoholiu? Aš, kaip žmogus, keliu sau klausimą, ar tai didelė būtų problema? Juk šimtai kavinių ir gal mūsų alkoholiu prekybos vietų Europoje yra vienas didžiausių skaičių, labiausiai prieinamas. Jeigu šiek tiek sumažinsime, mes darome didžiulę didžiulę tragediją, lyg pasaulis aukštyn kojom apsiverstų. Kodėl toks, sakyčiau, riksmas, klyksmas ant visos Lietuvos, nesuprantama, kartais kyla? Geriausia nieko nedaryti. Visi kalbame, kad alkoholizmas problema, o kai kažką pasiūlo, tai iš tikrųjų bandome sukilti visi prieš tą pasiūlymą. Siūlykite išmintingesnius sprendimus. O jeigu kalbame apie darbo vietų kūrimą, tai ne šiame įstatyme kalbama apie darbo vietų kūrimą, apie užimtumo skatinimą, tai yra kituose įstatymuose numatyta, teikime tuose įstatymuose.
Gerbiamieji, pritarsiu po svarstymo įstatymo pataisai, šitam įstatymui, o po to, kai bus svarstymas, jeigu kils abejonių dėl vienos ar kitos įstatymo…
PIRMININKĖ. Ačiū, Petrai.
P. GRAŽULIS (TTF). …nuostatos, tada mes ir svarstysime. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu J. Jarutį. Ruošiasi A. Matulas.
J. JARUTIS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamieji, įdomiai sutvertas tas pasaulis, kaip kolega Simonas paminėjo, kad Danija yra pakankamai daug gerianti šalis, bet yra laimingiausia pasaulio šalis. Deja, Lietuvoje procentas geriančių yra šiek tiek mažesnis, bet mes esame tikrai pati nelaimingiausia šalis. Aš atėjau į šitą tribūną kalbėti apie argumentus, kurie mane įtikina palaikyti šitą įstatymą. Dažnai mes minime Pasaulio sveikatos organizacijos įvairius statistikos duomenis, kiek mes suvartojame alkoholio, kad daugiausia pasaulyje ir t. t. Man labiau imponuoja kita statistika, kuri yra Lietuvoje. Mane veikia priimti šitą sprendimą kas metus didėjantis apsigimimų skaičius. Mane verčia šitą sprendimą palaikyti apie 300 žūstančių žmonių avarijose, kurias dažniausiai sukelia girti asmenys. Mane verčia palaikyti šitą sprendimą apie 40 tūkst. smurto atvejų per metus artimoje aplinkoje Lietuvoje. Mane verčia šitą įstatymą palaikyti tūkstančiai sužalotų vaikų, užmuštų, nuskandintų. Mes lygiuojamės, savo valstybės kryptį norime nukreipti, lygiuotis į vadinamąsias gerovės valstybes, Daniją, Norvegiją, Švediją, Suomiją. Ten alkoholio, žinoma, išskyrus Daniją, ten kontrolės įstatymas yra daug griežtesnis, negu mes siūlome priimti šiandien.
Teko būti Norvegijoje, šventės puikiausiai vyksta be alkoholio, renkasi šeimos, yra alkoholio monopolis, yra apribotas laikas. Šiandien sukilęs didžiulis triukšmas iš ryto, kad apribosime alkoholio prieinamumą, sumažinsime reklamą, pailginsime amžių, atrodo, kad iš mūsų ruošiasi kažkas atimti orą, vandenį ir duoną. Kviečiu kolegas palaikyti. Ne viskas ir man šimtu procentų patinka, bet manau, kad po svarstymo turime palaikyti ir dar turėsime laiko ir galimybių tobulinti. Žinoma, tobulų dalykų šiame gyvenime nėra, nebent ką tik gimęs kūdikis ir vandens lašas. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū J. Jaručiui. Dėkojame. Jūs sutaupėte laiko. Maloniai kviečiu A. Matulą. Jums – 5 minutės. Ruošiasi K. Glaveckas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, išties didžiausia klaida mūsų valstybėje buvo padaryta 2000 metais, kai vadinamoji naujoji politika liberalizavo visą alkoholio verslą, reklamą, prekybą. Ir ilgai laukti nereikėjo, septynerius metus, nes 2007 metais pagal alkoholinių psichozių skaičių, kitus parametrus Lietuva tapo viena iš labiausiai prasigėrusių valstybių ne tik Europoje ir pasaulyje, bet ir per savo tūkstantmetį. Ir čia matau keletą žmonių, tos naujosios politikos įgyvendintojų, todėl, matyt, tie žmonės ir turi prisiimti atsakomybę. Todėl labai siūlau, kad dabar nebūtų pridaryta klaidų.
Žinote, daug metų mes tik keli čia kovojome, teikėme pataisas – ir kompleksines, ir pavienes. Dabar patys matote, kaip yra sunku priimti kompleksines pataisas, bet aš tikrai džiaugiuosi, kad yra Vyriausybė, yra valstybės prioritetas ir mes kovą su alkoholizmu dabar suprantame kaip problemą, ir visas parlamentas skiria labai daug dėmesio, kyla aistros. Aš tikrai dėl to džiaugiuosi.
Bet, kolegos, mes turime nepridaryti klaidų. Žiūrėkite, prieš porą mėnesių Vyriausybė pateikė siūlymą didinti alkoholio akcizą silpnam alkoholiui (vynui, alui) per 400 %, o degtinei – 5 %. Tai žiūrėkite, pavyko įtikinti, registravome pataisas, kad tik 100 % didintų silpnam alkoholiui ir 20 % stipriam alkoholiui, pavyko išlaikyti tą santykį. Žiūrėkite, koks rezultatas dėl to, kad 100 % padidinome – akcizo surinkimas smuko katastrofiškai. O kas būtų įvykę, jei būtų 400 % pakelta? Priemonės turi būti, kolegos, subalansuotos, apmąstytos, turime įsiklausyti į visas nuomones.
Ar po vakar komiteto posėdžio vis dėlto labai daug nesutarimų liko? Iš esmės jų liko labai nedaug, kolegos. Dėl lauko kavinių vakar sutarėme. Visi komitete balsavome vienbalsiai, kad lauko kavinėse draudimas yra neracionalus. Daugiausia atvažiuoja užsieniečiai. Mes tik turime išmokti prie vyno taurės, prie alaus bokalo sėdėti visą vakarą ir bendrauti, o ne maukti kas pusę valandos pakeisdami tą puslitrinį ar litrinį bokalą. Čia problemos nėra.
Dėl masinių renginių. Buvo pasiūlytas tikrai nesąmoningas dalykas dėl mokamų renginių. Tie mokami renginiai… Visos miesto šventės taps mokamos. Padėk dėžutę, parašyk „Įėjimas 10 ct“, ir nereikės niekam kontroliuoti, jau įstatymai nepažeisti. Tai vakar rastas kaip ir kompromisas leisti visuose renginiuose įrengti zonas. Kolegos, ar taip sunku suprasti, kad tos zonos tikrai nereikalingos? Kolega R. Martinėlis labai gerai pasakė. Tuo pat metu mes teikėme siūlymą, suteikėme daugiau teisių savivaldybėms riboti, savivaldybės gali riboti ir riboja. Jau dabar 13 savivaldybių labai efektyviai naudojasi šia priemone.
Dabar dėl reklamos draudimų. Taip, aš irgi už tai, kad reklama būtų visai draudžiama. Bet, kolegos, kokias pasekmes duos visiškas reklamos draudimas? Pražudysime antrąją religiją – krepšinį, nes nemažai krepšinio komandų remia vien už tai, kad leidžia prekės ženklą parodyti ant nugaros arba ant grindų. Meno renginius remia ir t. t. Būkime nuoseklūs. Kai mes išspręsime per Sveikatingumo fondą tam tikras kompensacijas ar geriau finansuosime sporto renginius ir t. t., tai palaipsniui po dvejų trejų metų galbūt priimsim sprendimą. O dabar uždrauskime reklamą, bet palikime galimybę prekės ženklą, nes rėmėjas už nieką nerems tų dalykų. Ir vėl pasiektas bus kompromisas. Tikrai dėl prekės ženklo pamatymo atsitiktinai ant maikės niekas neprasigers.
Dabar dėl amžiaus. Kolegos, amžius išties yra veiksminga priemonė, bet pažiūrėkite, ar iki 18 metų dabar draudžiama gerti ir turėti su savimi? Ar įstatymas veikia? Ar visuomenė įsikiša? Ar policija daro pastabas? Ar daug yra nubaustų?
Įstatymas fiktyvus. Jeigu mes aklai padarysime 20 metų, turėsime neveikiantį įstatymą. Tai galbūt padarykime vieną darbą – nutolinkime stiprų alkoholį nuo jaunų žmonių, ir tas žmogus, turėdamas galimybę nusipirkti vyno ar alaus bokalą, tikrai nepirks.
PIRMININKĖ. Ačiū, jau laikas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Jeigu galima, man minutę, aš pabaigsiu, gerai, nes gal jau nusipelniau šitai temai?
PIRMININKĖ. Taip, jūs nusipelnęs, tačiau pasistenkite greitai.
A. MATULAS (TS-LKDF). Ačiū. Galbūt padarykime, nutolinkime stiprų alkoholį nuo jaunų. Vėlgi čia sutarti labai nesunku. Dėl laiko trumpinimo niekas nesiginčija. Man gaila, kad atsisakyta specializuotų parduotuvių. Specializuotas parduotuves įvesti vienu metu ribojant pagal gyventojų skaičių neįmanoma. Sužlugdysime smulkųjį verslą, sužlugdysime prekybą kaimuose. Todėl padarykime, kaip buvo siūloma praeitais metais mūsų frakcijos, leiskime kaime iki 15, prekybos centruose – tik silpną alkoholį, visus kitus specializuotose, bet kažkodėl to atsisakoma.
Mielieji kolegos, kartu mes turime žiūrėti ir tas kompleksines priemones. Žiūrėkite, regioninės politikos nėra, ketinama optimizuoti kai kurias įstaigas, kur darbo vietų mažės, bedarbystė klesti, neteisingas pašalpų mokėjimas. Ar jūs žinote, Pakruojo rajone pas ūkininką dirba…
PIRMININKĖ. Jau nepiktnaudžiaukite, pone Antanai, laiku.
A. MATULAS (TS-LKDF). …iš Ukrainos žmonės už 800. Lietuviai neina dirbti, nes, girdi, pašalpas gauna po kelis šimtus, kam jiems eiti.
Dėl gydymo. Iš esmės priklausomybių ligų centralizavimas tik nutolins galimybę gydytis. Kaip tik reikia ne penkiose apskrityse centralizuoti, bet visose dešimt apskričių…
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamas Antanai.
A. MATULAS (TS-LKDF). …arba net kiekviename rajone priklausomybių ligų skyrius. Kolegos, tų problemų, nesutarimų yra labai nedaug, tik elkimės atsakingai ir bus rezultatas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kviečiu gerbiamą K. Glavecką. Paskutinis ruošiasi T. Tomilinas ir būsime visą valandą jau diskutavę.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiama posėdžio pirmininke, gerbiamieji kolegos, aš tikrai ilgai nekalbėsiu, nes čia, atrodo, visi aspektai yra paliesti, tik pabandysiu kaip ekonomistas šiek tiek akcentuoti gal kitus dalykus.
Visų pirma tai, kad dėl viso šito įstatymų paketo yra teikta daugiau kaip 300 siūlymų, rodo, kad iš tikro tai yra milžiniška problema. Palyginti su biudžetu, ten buvo pateikta tris ar keturis kartus mažiau, o dar kiti ne mažiau svarbūs valstybei ir žmonėms įstatymai – apskritai buvo tik vienas ar kitas pasiūlymas ir faktiškai be viešų diskusijų.
Diskusija sudaro tokį vaizdą, kad Lietuva yra ne Europos Sąjungoje, ne Europos žemyne, bet kažkur Atlanto vandenyne kažkokia sala ir kad viską, ką mes joje padarysime, bus įgyvendinta ir padaryta. Iš tikro taip nėra. Mes esame Europoje, turime kaimynus. Ir jeigu mes galvojame, kad visi mūsų draudimai pradės veikti šiandien, tai klystame. Pamiršome paprastą seną taisyklę, kad politikoje ir ekonomikoje ne visuomet laimi zuikiai, dažniausiai laimi vėžliai.
Ką tai reiškia? Tai palaipsninis arba labai palaipsninis ėjimas sprendžiant tą problemą, ne ataka, kaip dabar daroma visose srityse. Internetas ir bet kas – draudžiama, draudžiama, draudžiama, bet jeigu būtų padaryti keli žingsniai kaip mūsų kaimynų valstybėse, Lenkijoje ar kitur, kur, pavyzdžiui, pakoreguojamas darbo laikas per pusę metų, pakoreguojamas dar koks nors dalykas, tada yra tam tikri rezultatai. O dabar, kai mes viską sumetėme į vieną krūvą ir viską griauname, tai rezultatas bus tikrai blogas.
Patarimas valdantiesiems. Iš tikro yra sena arabų patarlė: „Jeigu joji ant asilo ir pajunti, kad asilas dvesia, tai geriausia strategija – nuo to asilo nulipti.“ Tai apie tą situaciją, apie tą visą Alkoholio įstatymą.
Ekonominis aspektas. Aš sutinku, kad kalbu neatsižvelgdamas į tai, ką kolegos kalbėjo. Ekonominis aspektas. Mes iš alkoholio gauname į biudžetą 253 mln. akcizo, 260 mln. PVM ir dar 50 mln. „Sodros“, GPM ir kitų mokesčių, iš viso 600 mln. eurų. Jeigu mes taip neatsakingai padarysime ir išvarysime savo pirkėjus ir žmones arba į šešėlį, arba į užsienį, mūsų pajamos sumažės, esant natūraliam alkoholio gėrimo mažėjimui, pajamos sumažės 15–20 %, vertine prasme tai beveik 100 mln. eurų. 100 mln. eurų – tai yra dideli pinigai. Tai yra pinigai, kurie gali būti skirti ir vaikučiams, ir mokykloms, ir galų gale pensininkams. Galų gale tie įsipareigojimai, kurie surašyti jūsų kelio žemėlapyje, taip pat galėtų būti priimti.
Kitas dar labai svarbus aspektas, mano supratimu, yra lyginimas su Danija, Švedija ar kitais norvegų kraštais. Negalima lyginti Lietuvos su Danija, Švedija, nes ten yra kitokia ekonomika, kitoks gerovės lygis. Jūs lyginkite Lietuvą su Lenkija, su Latvija, su Čekija, su Slovakija arba lyginkite Lietuvą su Kuveitu arba Saudo Arabija – ten niekas negeria ir visi laimingai gyvena. Bet mes nesame nei Saudo Arabija, nei Kuveitas. Mes esame Lietuva ir esame Europos Sąjungoje. Turime sienas ir prie tų sienų, įskaitant Vilnių, gyvena daugiau negu pusė gyventojų. Aš jums garantuoju, kad per metus prarasime 50 mln., 70 mln., iki 100 mln. eurų vien tik dėl to, kad priėmėme neprotingą (kaip zuikiai), didelį, blogą sprendimą. Jeigu mes būtume ėję step by step, po truputį, paėmę du veiksnius ir paskui perėję prie kitų reformos dalykų, kurie dabar yra paguldyti, užmigdyti – urėdijų reforma, galų gale visos kitos reformos, – tada rezultatai būtų didesni. Tokia yra mano pozicija.
Apskritai, kalbant apie krikščionybę, kaip žinote, egzistuoja bažnytinis vynas. Netgi kunigai geria vyną. Todėl uždrausti gerti bet kur… Netgi Bažnyčioje yra leidžiama gerti vyną.
Yra sena patarlė: klausimas, ar galima meldžiantis rūkyti? Klausimas yra negatyvus – negalima meldžiantis rūkyti, bet rūkant, sako, dirbant bet kokį darbą, galima melstis. Čia taip išeina apie vyną: meldžiantis galima gerti vyną? Sako – ne, bet vyną geriant melstis – taip. Tokia sena išmintis. Šia išmintimi ir baigsiu. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Paskutinį diskusijoje kalbėti kviečiu T. Tomiliną. Prašau. Penkios minutės.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Gerbiami tautos atstovai, šiandien iš tiesų istorinė diena – Seimas primena tikrą vakarietišką parlamentą, kuriame vyksta panašūs ginčai. Man tai – solidarumo balsavimas. Man tai – balsavimas, kuriuo aš sprendžiu paaukoti dalį savo asmeninio komforto vardan visuomenės gėrio. Deja, opozicija šiandien elgiasi įprastai ir netgi savo pačių pasiūlymais spekuliuoja, ir bando pagauti visuomenės nuotaiką. Mus išrinko ketveriems metams, todėl mes neturime būti priklausomi nuo tų nuotaikų.
Gerbiami liberalai, visi liberalai – ir tie, kurie pagal partiją liberalai, ir tie, kurie liberalai pagal pažiūras kitose frakcijose, šiandien yra ne jūsų diena. Mes turime tiksliai įvardyti, ką svarstome, tai yra svaigalų pardavimo ir reklamos ribojimą. Tik tiek. Mes kalbame apie esminę žmogaus teisę į gyvybę. Aštuoni iš dešimties Lietuvos žmonių vienaip ar kitaip miršta dėl alkoholio sukeliamų ligų. Todėl kritikų apeliavimas į laisves, teises, privataus gyvenimo neliečiamumą iš tikrųjų tik diskredituoja šias pamatines vertybes. Stabdykite šių vertybių infliaciją, kurią patys ir sukeliate. Čia nėra diskusija apie laisves, apie žmogaus teises.
Asmeniškai man, keturių vaikų tėvui, labai patinka būtent tos priemonės, apie kurias daugiausia diskutuojame. Man labai patinka, kad atsiras atskira erdvė masiniuose renginiuose, į kurią aš negalėsiu nueiti kartu su savo vaiku, net jeigu norėsiu nueiti, tikrai nenueisiu. Man labai patinka visiškas reklamos draudimas ir vartojimo neskatinimas. Man labai patinka, kad girdyklų neliks mūsų aikštėse ir paplūdimiuose. Vilniuje liko vienintelė aikštė – Katedros aikštė, kurioje nėra girdyklos vasarą. Žinote kodėl? Todėl, kad jai galioja Katalikų bažnyčios jurisdikcija. Tik todėl.
Gerbiami liberalai, tai ne jūsų diena. Lauko kavinės išliks. Neklaidinkite visuomenės! Ramiai nueisite į lauko… Aš irgi nueisiu į lauko kavinę ir gersiu alų. Neklaidinkite! Mes kalbame tik apie papildomas girdyklas aikštėse. Šiandien balsavimas nėra demokratijos ar laisvės vertybių išdavimas, nėra draudimų dauginimas. Jūsų, gerbiami liberalai, balso tikrai labai reikės, kai iš tiesų kalbėsime apie mažumų teises, apie konkurencijos skatinimą. Prisiminkite, jūs patys esate aršūs draudimų šalininkai, kai mes kalbame apie vidaus sandorius. Tada jūs – draudimai, draudimai, mums reikia draudimų! Tai ne jūsų diena, gerbiami liberalai.
Noriu kreiptis į socialdemokratus ir nuolat socialinį teisingumą ginančius Krikščioniškų šeimų sąjungos, lenkų, rusų atstovus. Tai jūsų diena. Šiandien jūs, balsuodami už visas Sveikatos reikalų komiteto pataisas, galite įrodyti, kad pasiektas kompromisas ir kad jūs tikite solidarumo idealais, netgi savo komforto sąskaita, kad jūs turite imunitetą lobizmui, kad jūs nedemonizuojate valstybės reguliavimo kaip priemonės skatinti gerovę ir sveikatą. Prisiminkite, gerbiami kolegos koalicijos partneriai, kad jums reikės šių argumentų, kai jūs įtikinėsite dešiniuosius dėl progresinių mokesčių, dėl perskirstymo. Aš tikiu solidarumo idealu ir siūlau balsuoti už.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiamieji Seimo nariai, mes diskutavome 1 val. 2 min. Iš užsirašiusių kalbėti 18 Seimo narių kalbėjo 13, tad diskusijas baigėme, kaip ir buvome sutarę.
12.16 val.
Alkoholio kontrolės įstatymo Nr. I-857 2, 16, 161, 17, 18, 22, 28, 29 ir 34 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4096(2) (svarstymo tęsinys)
Kviečiu toliau tęsti pasiūlymų svarstymą. Kviečiu Sveikatos reikalų komiteto pirmininkę A. Širinskienę. Svarstysime Seimo narių pasiūlymus. Dėl 1 straipsnio, 2 straipsnio pakeitimas. Yra gautas Seimo narių A. Verygos, A. Širinskienės, R. J. Dagio, A. Vinkaus, V. Aleknos, V. Vingrienės, A. Nekrošiaus, D. Šakalienės, R. Karbauskio, V. Sinkevičiaus ir L. Stacevičiaus pasiūlymas. Ar, kolegos, sutinkate su tuo, kad yra pritarta iš dalies? Ar norite pristatyti? Čia, gerbiamoji komiteto pirmininke, masiniai renginiai. Pagrindinės sąvokos.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Mes pritariame iš dalies masiniams renginiams, tačiau pritariame idėjai prašydami masinių renginių diferencijavimą į mokamus ir nemokamus įvesti per kitus įstatymo straipsnius, tačiau patį masinio renginio apibrėžimą palikti tokį, koks jis šiuo metu ir yra teisės akte. Kadangi aš esu viena iš teikėjų, taip pat…
PIRMININKĖ. Sutinkate, kad pritarta iš dalies? Taip. Matau.
Nuomonė už, nuomonė prieš. Norinčių kalbėti nėra. Galime sutarti bendru sutarimu? Norite balsuoti? Prašom balsuoti dėl pasiūlymo dėl 2 straipsnio – dėl sąvokos „masinis renginys“.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Balsuojama dėl komiteto pritarimo iš dalies.
PIRMININKĖ. Taip. Ačiū, pirmininke, kad patikslinote.
Balsavo 113 Seimo narių: už – 79, prieš nėra, susilaikė 34. Pritarta tokiam pasiūlymui, dėl kokio ir pateikė komitetas savo nuomonę.
Yra gautas Seimo nario G. Landsbergio pasiūlymas dėl 1 straipsnio, 2 straipsnio pakeitimas. Čia, kolegos, pagal 151 straipsnio 3 dalį reikia, kad šitą pasiūlymą paremtų 10 Seimo narių. Ar galime mes sutarti dėl visų pasiūlymų, kad negrįžtume ir nebalsuotume, ir taupytume laiką, visiems leisime pateikti. Visada tikriausiai 10 narių surasime. Taip bus greičiau ir spėriau.
G. Landsbergis. Prašom pateikti pasiūlymą. 2 straipsnio 17 dalis. Jūs pasiūlėte išdėstyti.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). R. Žemaitaičio.
PIRMININKĖ. Ne. Čia Seimo nario G. Landsbergio pasiūlymas. (Balsai salėje)
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Ne visai. Aišku, jūs sujungėte tas dvi dalis, aš taip supratau, nes jos buvo gana panašios?
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Aš gal tada tiesiog paaiškinsiu, kas įvyko komitete. Mes pritarėme Seimo nario G. Landsbergio pasiūlymui iš dalies pritardami nuostatoms, kad reikia grąžinti sąvokas „nestacionari mažmeninės prekybos vieta“ ir „nestacionari viešojo maitinimo vieta“, tačiau nepritardami „paviljono“ sąvokos grąžinimui į teisės aktą.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Mes pritariame komiteto nuomonei.
PIRMININKĖ. Sutinkate. Ar visi sutinkate, ar norite išakyti nuomones? Bendru sutarimu. Kolegos, noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad žiūrėtume į konsoliduotą įstatymo projektą ir tada suprasime, kad mes balsuosime dėl kiekvieno jūsų pasiūlymo. (Balsas salėje) Jeigu norite replikuoti dėl savo pasiūlymo – per šoninį mikrofoną. Dėl posėdžio vedimo tvarkos.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Jeigu yra sujungiami pasiūlymai, tai taip ir informuokite, gerai? Dėl to, kad iš tikrųjų labai sudėtinga atsekti.
PIRMININKĖ. Niekas nejungiama, gerbiamasis kolega. Jūs įsijunkite konsoliduotą įstatymo projektą ir tiesiog nuosekliai matysime, kaip einame pastraipsniui pagal kiekvieną pasiūlymą.
Toliau. Dėl 1 straipsnio 2 dalies yra Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės ir A. Skardžiaus pasiūlymas.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Šiam pasiūlymui komitetas pritarė ir, kaip jau minėjau, sugrąžiname į įstatymą nestacionarinę mažmeninės prekybos vietą ir nestacionaraus viešojo maitinimo vietą. Komitetas pasiūlymas – palikti mažmeninės prekybos vietą. Iš esmės tai yra tas pats, dėl ko ką tik priėmėme sprendimą.
PIRMININKĖ. Ar pateikėjai nori dar kalbėti ir ar pritaria? Pritaria. Galime bendru sutarimu, nes nuomonės už, prieš nėra? Galime. Yra Seimo nario R. Žemaitaičio pasiūlymas pakeisti 2 straipsnio 17 dalį, tačiau mes jau apsisprendėme pritardami Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymams. Komiteto redakcija yra nepritarti.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). R. Žemaitaičio pasiūlymui – taip, dėl tos priežasties, kad yra pritarta jau anksčiau apsisprendus dėl paviljonų išbraukimo.
PIRMININKĖ. Balsuoti netenka. 2 straipsnis, 16 straipsnio pakeitimas. Yra pasiūlymas dėl 2 straipsnio 1 dalies – 16 straipsnio 1 dalies Seimo nario R. Karbauskio. Prašom pristatyti. Kolega, ar norite pristatyti?
R. KARBAUSKIS (LVŽSF). Aš matau, kad komitetas pritarė, tai aš nepristatysiu.
PIRMININKĖ. Gal komiteto pirmininkė gali pakomentuoti?
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Taip, galiu pakomentuoti. Kadangi patvirtinome mažmeninės prekybos sąvoką ir į sąvoką, kaip minėjau, mes neįvedėme zonavimo į mokamas ir nemokamas, komitetas buvo nusprendęs, kad dėl mokamų ir nemokamų masinių renginių vedimo bus kituose įstatymo straipsniuose. Čia Seimo narys tiesiog papildė šitą komiteto nuostatą, siūlydamas, kad tuose masiniuose renginiuose, kurie yra nemokami ir į kuriuos patekimas yra neribojamas, būtų sukurtos specialios dalys, teritorijos, kuriose būtų galima prekiauti alkoholiniais gėrimais. Kartu organizatoriai turėtų užtikrinti, kad į tas zonas nepatektų asmenys iki 20 metų.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonę prieš nori išsakyti A. Armonaitė.
A. ARMONAITĖ (LSF). Išties toks pasiūlymas įveda tam tikros netvarkos apskritai į renginių organizavimą. Jeigu ateini su šeima, kur tau palikti vaiką? Komiteto pirmininkė sako, kad organizatoriai pasirūpins vaikais, aš manau, kad vaikais turėtų pasirūpinti tėvai. Ir antras dalykas, be abejo, yra nuostata dėl 20 metų. Dėl 20 metų mes keičiame pilnametystės sąvoką, dar net neapsisprendę iš tikrųjų, ar mes uždrausime pardavinėti alkoholį aštuoniolikmečiams ir devyniolikmečiams. Mes dar neapsisprendėme, tačiau čia jau siūloma riboti patekimą į tas zonas tiems žmonėms. Kviečiu balsuoti prieš.
PIRMININKĖ. Nuomonė už – R. Karbauskis.
R. KARBAUSKIS (LVŽSF). Su visa pagarba Aušrinei. Iš tikrųjų žmonės su vaikais į tokius renginius eina ne dėl to, kad išgėrinėtų juose. Tai vienas argumentas. O kitas – iš tikrųjų buvo ir pirminiame variante įrašyta „ribotos prieigos zonose“. Kadangi to įrašymo neužteko, tai tas išaiškinimas dabar platesnis, jis pašalina bet kokias abejones, kad masiniuose ir nemokamuose renginiuose galės būti vietos ir galės būti ne viena, kur galės būti prekiaujama alkoholiu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Dėl vedimo tvarkos – A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamoji posėdžio pirmininke, šitam siūlyme yra du aiškūs pasiūlymai. Mes neapsisprendėme dėl amžiaus. Jeigu mes įtvirtiname šitą, aš tikrai norėčiau pritarti pirmai daliai, dėl antros aš galbūt abejoju. Galbūt reikėtų balsuoti atskirai, nes po to gali nukentėti geri pasiūlymai.
PIRMININKĖ. Ačiū už jūsų pastabą. Gerbiamieji, noriu atkreipti dėmesį, kad mes kalbame apie didmeninės ir mažmeninės prekybos alkoholio produktais valstybinį reguliavimą, licencijų išdavimą. Taip, gerbiamoji pirmininke? (Balsai salėje: „Ne!“) Taip, pažiūrėkite, apie kurį straipsnį kalbame.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Iš tiesų tai yra apribojimas ne asmenims patekti. Mes kalbame šiuo metu apie 16 straipsnio 3 dalies pakeitimus.
PIRMININKĖ. Mes kalbame apie licencijas. (Šurmulys salėje)
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Licencijavimo tvarką – „Mažmeninės prekybos licencijos“.
PIRMININKĖ. G. Steponavičius dėl vedimo tvarkos.
G. STEPONAVIČIUS (MSNG). Gerbiamoji posėdžio pirmininke, kolegos, teisiniu nuoseklumo požiūriu dabar reikėtų palikti balsavimą dėl šitos pataisos, nes vėliau yra pataisos dėl amžiaus apskritai. Gali atsitikti taip, kad nebus nuspręsta kilstelėti kartelės iki 20 metų, tada ir šito pasiūlymo logiškumas atkristų. Aš siūlau pradžioje balsuoti dėl principinių amžiaus nuostatų ir tada grįžti prieš šitos.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Kolegos, gal mes galime apsispręsti dėl prekybos amžiaus, pereidami prie to straipsnio, ir grįžti čia, ir dings ginčas.
PIRMININKĖ. Gerbiamoji pirmininke, jūs siūlote dabar balsuoti tik dėl dalies pasiūlymo ar dėl viso nebalsuoti?
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Ar mes procedūriškai negalime eiti dabar prie to straipsnio balsavimo, kur yra apibrėžiamas amžius, 18 ar 20 metų riba? Ir apsisprendus dėl 18 ar 20 metų ribos grįžti prie šito straipsnio.
PIRMININKĖ. Gerai. Dabar mes visi atkreipiame dėmesį, kad turime… G. Landsbergis – dėl vedimo tvarkos.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Pirmininke, aš prašyčiau, kad pirma būtų balsuojama dėl Tėvynės sąjungos pasiūlymo dėl amžiaus.
PIRMININKĖ. Dėl kurio jūsų pasiūlymo?
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Dėl mano pasiūlymo, kuris yra…
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Aš atsiprašau, bet pasiūlymai yra teikiami balsuoti pagal jų registravimo laiką.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Jūs jau dabar keičiate tvarką, tai aš tiesiog siūlau padaryti taip, kad pirma būtų balsuojama… balsuoti dėl kito.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Tikrai nesutiksiu, nes tai būtų neteisinga dėl registravimo tvarkos. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Gerbiamieji kolegos, viską paaiškinu. Jeigu mes nutarėme, kad mes dabar apsispręsime dėl amžiaus, ir gerbiamasis Gabrielius, manau, taip pat sutinka, tai būtent svarstant šitą straipsnį – alkoholiniais gėrimais asmenims, jaunesniems kaip 20 metų, ir buvo pasiūlymas 18, o jūsų pasiūlymas buvo graduoti, tai prie jo nuosekliai ir prieisime. Pirmiausia balsuojame dėl Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės ir A. Skardžiaus pasiūlymo. Prašau, kad gerbiamieji Seimo nariai pateiktų savo pasiūlymą. Kuris pateiksite? A. Palionis, R. Šalaševičiūtė ar A. Skardžius? Dirbame nuosekliai, gerbiamas Povilai.
P. URBŠYS (LVŽSF). Dėl vedimo tvarkos. Jūs galite pasakyti straipsnius, mes turime…
PIRMININKĖ. Pasakau straipsnį. Vieną minutę.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Jeigu spausdinote išvadą taip, kaip ji yra pateikta, tai yra 27 puslapis.
PIRMININKĖ. 5 straipsnis, 11 dalis. Ar visi atsivertėte, nes mes dabar norėdami apsispręsti dėl amžiaus turime padaryti šuolį.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, mes turėsime keisti 18 straipsnio 4 dalies 3 punktą.
PIRMININKĖ. Prašom. Gerbiamasis A. Palionis pristato pasiūlymą.
A. PALIONIS (LSDPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Mūsų Seimo narių grupė siūlo amžių palikti tą patį, koks galioja ir pagal dabartinį Alkoholio kontrolės įstatymą, tai yra 18 metų. Vadovaujantis civilinio kodekso 2.5 straipsniu, 18 metų sulaukę asmenys įgyja visišką civilinį veiksnumą, gali sudaryti santuoką ir bet kokius sandorius, balsuoti rinkimuose. 19 metų sulaukę asmenys yra šaukiami į nuolatinę privalomąją karo tarnybą. Manome, kad draudimas pilnamečiam asmeniui įsigyti alkoholinių gėrimų vertinamas kaip nepagrįstas asmens laisvių ribojimas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Komiteto nuomonė.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Komitetas nesutinka su tokiu požiūriu ir siūlo nepritarti Seimo narių pasiūlymui. Tiesiog komitetas norėtų atkreipti Seimo dėmesį, kad praeitos kadencijos Seime buvo priimta Lietuvos sveikatos strategija. Priimtos Lietuvos sveikatos strategijos 75 dalies 5 papunktis sako, kad Seimas įsipareigoja didinti amžiaus cenzą pirkti ir vartoti alkoholinius gėrimus iki 20 metų amžiaus. Tiesiog mes siūlome įgyvendinti anksčiau Seimo priimtą įsipareigojimą.
PIRMININKĖ. Nuomonė už, nuomonė prieš. P. Urbšys.
P. URBŠYS (LVŽSF). Gerbiamieji, jeigu mes iš tikrųjų norime nieko nekeisti, taip ir sakykime. Mes turime realią problemą – nuo 2001 iki 2016 metų vaikų nuo 7 metų iki 17 metų, apsinuodijusių alkoholiu, padaugėjo net septynis kartus: 2001 metais turėjome 69, dabar turime 460. Be abejo, mūsų tikslas yra padidinti amžiaus cenzą, kad išspręstume būtent šią problemą, nes alkoholikais tampama nuo jaunų dienų. Jeigu norime realiai kovoti su šia problema, mes iš esmės turime spręsti problemą dėl amžiaus cenzo padidinimo.
PIRMININKĖ. Kitą nuomonę nori išsakyti M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkui, pirmininke. Kviečiu palaikyti pataisą ir nepritarti komiteto nuomonei, t. y. palikti galiojimą, kad pilnametystės sulaukę žmonės galėtų priimti atsakingus sprendimus, o valstybė ne ribojimais, o investavimu į naują kartą, į jaunimą pasiektų rezultatą. Šviestų, užtikrintų galimybę sportuoti, užtikrintų galimybę lankyti įvairius būrelius, bendrauti, bet ne riboti ir ne drausti jiems priimti atsakingus sprendimus.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūs, kolegos, tikriausiai supratote, kad Seimo nariai užsirašė priešingai. Už Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymą nuomonės už, nuomonės prieš išsakytos. Prašom atsakingai balsuoti. Jų siūlymas buvo palikti 18 metų amžių. Prašom balsuoti.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Bet mes balsuojame, aš patikslinu, dėl komiteto…
PIRMININKĖ. Ne, dėl Seimo narių pasiūlymo.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Dėl Seimo narių pasiūlymo.
PIRMININKĖ. Balsuojame dėl Seimo narių pasiūlymo. Seimo nariai siūlė palikti 18 metų. Visi, manau, suprato.
Balsavo 119 Seimo narių. Už tai, kad būtų palikta 18 metų, balsavo 47, prieš balsavo 51 ir susilaikė 21. Lieka, apsispręsta – 20 metų amžius.
Replika po balsavimo – T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Aš dėl vedimo tvarkos. Tiesiog dėl patogumo aš siūlyčiau taip nešokinėti per pataisas, nes yra be galo didelis dokumentas ir labai sudėtinga susigaudyti. Ką tik balsavimo metu komiteto pirmininkė pasakė neteisingą informaciją.
PIRMININKĖ. Viską supratome.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Dėl to labai gerai būtų eiti iš eilės ir, atsiradus prieštaravimams, pagal Statuto straipsnį palikti komitetui galimybę po svarstymo sutvarkyti tuos prieštaravimus.
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamasis jaunasis kolega. Mes tiesiog nuosekliai norėjome apsispręsti ir gerbiamo A. Syso pasiūlymas buvo labai teisingas.
Replika po balsavimo – M. Adomėnas.
M. ADOMĖNAS (TS-LKDF). Gerbiamoji posėdžio pirmininke, dėl gana chaotiškos vedimo tvarkos nesupratau balsavimo motyvų, todėl prašau dėl protokolo įrašyti mane kaip balsavusį už.
PIRMININKĖ. Jūs balsavote už pasiūlymą, kad būtų 18 metų. M. Adomėnas. A. Armonaitė.
A. ARMONAITĖ (LSF). Man išties labai gaila, kad 18 ir 19 metų suaugusiems žmonėms Seimas išsiuntė žinią, kad jie nesugeba tvarkytis su savo atsakomybe, nesugeba tvarkytis su savo laisve. Labai apgailestauju.
PIRMININKĖ. Kolegos, gal dirbkime toliau ir visas replikas, visas pastabas tikrai dar turėsime progos išsakyti, nes įstatymo projektas labai didžiulis.
Jūs dėl vedimo tvarkos? P. Urbšys.
P. URBŠYS (LVŽSF). Aš reaguoju į M. Adomėno persigalvojimą. Tai gal kitą sykį neplatinkite iš savo elektroninio pašto Vyskupų konferencijos laiško, kuriame aiškiai pasakoma, kad šią problemą reikia spręsti ir prisiminti solidarumą. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Tikrai, kolegos, baigiame diskusijas ir replikas per šoninius mikrofonus.
Dabar, kad mes būtume nuoseklūs dėl šio straipsnio, aš labai prašau jūsų ir, gerbiamoji pirmininke, dabar yra 18 straipsnio 4 dalies 3 punktas dėl 20 metų. Analogiški pasiūlymai buvo Seimo narių A. Armonaitės, V. Čmilytės-Nielsen, S. Gentvilo ir A. Gelūno. Komitetas nepritarė, jau apsisprendėme. R. Žemaitaičio – taip pat jau apsisprendėme ir prie to nebegrįšime. G. Landsbergis turėjo kitą siūlymą. Ar reikia balsuoti? (Balsai salėje)
Gerbiamieji kolegos, jau priimtas sprendimas dėl 18 metų. (Triukšmas salėje) Palaukite, viską susitvarkysime. Aš viską nuosekliai noriu paaiškinti, ko jūs pykstate? Dėl 18 metų apsisprendėme. Tačiau mums reikia balsuoti dėl G. Landsbergio – 2 dalies. Todėl aš suteikiu žodį pasiūlymo teikėjui. Viską nuosekliai darysime, nereikalingos jūsų išankstinės emocijos.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Aš garsiai kalbu, galėčiau ir taip pristatyti, jeigu reiktų. Mano teikiamas pasiūlymas yra kompromisinis pasiūlymas, kuris atitraukia nuo itin griežto dabar valstiečių siūlomo varianto, nes skaidoma į kelias amžiaus grupes, kurioms būtų galima parduoti alkoholį. Nuo 18 iki 20 metų būtų prieinamas alkoholis iki 15 laipsnių, nuo 20 metų – visas, kaip dabar galioja. Aš pabrėžiu dar kartą: taip yra kai kuriose Skandinavijos valstybėse, bet kitas, svarbesnis, aspektas, kad tai yra kompromisas. Jeigu šis neįsigalios, tada įsigalios griežčiausias komiteto siūlomas variantas.
PIRMININKĖ. Nuomonė už – S. Gentvilas.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamieji, apgailestaudamas, kad buvo atmesta socialdemokrato A. Palionio ir kolegų nuostata, iš tikrųjų raginčiau pasisakyti už konservatorių pasiūlytą variantą, nors iš esmės tai nėra geras sprendimas, nes už daugumą jūsų balsavo žmonės, atėję pirmą kartą prie balsavimo urnų, 18 metų. Mes esame renkami žmonių, kuriuos vadiname sąmoningais žmonėmis nuo 18 metų. Jau buvo cituotas Civilinis kodeksas, ką galima daryti nuo 18 metų. Mes šiuo atveju virstame radikalia valstybe, kuri pakelia šį amžių, ir tik dėl alkoholio klausimo. Todėl siūlau pritarti kompromisiniam konservatorių pasiūlytam variantui.
PIRMININKĖ. A. Veryga – nuomonė už. Atsiprašau, nuomonė prieš.
A. VERYGA (LVŽSF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Iš tikrųjų, gerbiami kolegos, aš kviesčiau jūsų nesieti 20 metų amžiaus su nepasitikėjimu mūsų žmonėmis ir neskirstyti alkoholinių gėrimų į grupes, nes ne pavadinimas ir ne gėrimo rūšis sukelia priklausomybę, o tas pats alkoholis, esantis bet kuriame gėrime: ar aluje, ar vyne, ar degtinėje. Jo kiekis sukelia priklausomybę. Siūlydami diferencijuoti alkoholinius gėrimus įsiveliame į diskusiją, kodėl būtent šituos gėrimus, nes tai yra ir savotiškas korupcinis klausimas, kodėl mes iškeliame, prioritetą teikiame vienoms ar kitoms gėrimų grupėms. Tikrai nei biologiškai, nei sveikatos prasme mes nesugebėsime paaiškinti, kodėl viena ar kita gėrimų grupė yra geresnė ar blogesnė.
O kai kalbama apie nepasitikėjimą žmonėmis, aš jums pateiksiu keletą pavyzdžių. Mes kalbame, kad mes nedemokratiškai elgiamės. Jungtinės Amerikos Valstijos iš viso 21 metus nustatė dėl visų gėrimų. Dar daugiau. Alkoholis yra ta medžiaga, kuri greitai keičia elgesį, žmogus viešojoje erdvėje gali pridaryti problemų. Amerikiečiai nuėjo dar toliau: ir dėl tabako nustatė 21 metus. Tą padarė ne todėl, kad nepasitiki žmonėmis, o todėl, kad tai yra susiję su biologine branda. Kuo žmonės anksčiau pradeda vartoti gėrimus, tuo daugiau jų tampa priklausomais asmenimis. Tie skirtumai gali būti iki keturių kartų, ir nieko bendro su valstybės nepasitikėjimu mūsų piliečiais.
PIRMININKĖ. Dėkojame. Prašom balsuoti dėl Gabrieliaus. Kas už, balsuoja už G. Landsbergio pasiūlymą, kas balsuoja prieš, mano kitaip.
Balsavo 116 Seimo narių: už G. Landsbergio pasiūlymą balsavo 49, prieš pasiūlymą balsavo 49, susilaikė 18. Pasiūlymui nepritarta.
Gerbiamieji kolegos, grįžtame prie 2 straipsnio, 16 straipsnio pakeitimo – prie didmeninės ir mažmeninės prekybos alkoholio produktais valstybinio reguliavimo. Ten buvo licencijos ir mes sutarėme apsispręsti dėl 20 metų amžiaus.
Dėl vedimo tvarkos, jeigu turite pasiūlymų…
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Repliką po balsavimo, jeigu būtų galima.
PIRMININKĖ. Repliką po balsavimo – M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkui, pirmininke. Iš tiesų labai apmaudu, kad tokius griežtus sprendimus Seimas šiandien priima, visiškai neatsižvelgdamas į naująją kartą, neatsižvelgdamas į tai, kad naujoji karta yra gana brandi ir sąmoninga priimti sprendimus. Tik pabandykime įsivaizduoti, kaip dabar reikia elgtis tiems, kuriems yra 18,5 metų, kaip dabar elgtis tiems, kuriems yra 19 metų, kuriems yra 19,5 metų? Ar tai reiškia, kad dabar reikia išvažiuoti atostogų? Ką jiems reikės daryti? (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Dėkoju. Repliką po balsavimo – T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Atsverianti replika. Aš labai prašau dešiniųjų neuzurpuoti viso jaunimo po savo sparnu. Iš tikrųjų jau niekas jaunimui neuždraus būti solidariems su savo bendrapiliečiais, solidarumas dar nėra atšauktas. Jeigu jie nori… Tikrai čia sėdi daugelis žmonių, kurie dalyvauja blaivybės judėjime. Iš tikrųjų reikia gerbti jų pastangas padėti savo bendrapiliečiams, bendraamžiams, todėl neuzurpuokite ir nemanipuliuokite.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kolegos, bet jeigu mes kiekvieną kartą repliką po balsavimo, tai šitiek užsitęs! Nutraukiu replikas po balsavimo. Jeigu dėl vedimo tvarkos turite pastabų, tai prašom jas išsakyti. Tik dėl vedimo tvarkos. Neturite.
Dirbame toliau. Dėl R. Karbauskio pasiūlymo, kurį jau pristatėme, liko išsakyti nuomonę už, nuomonę prieš. O tai yra, gerbiamoji pirmininke, priminkime…
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Primenu, yra pasiūlymas nemokamų renginių teritorijoje sudaryti galimybę turėti atskiras zonas, kuriose galėtų būti prekiaujama alkoholiniais gėrimais, tai yra ne daugiau 7,5 %, kartu organizatoriams užtikrinant, kad į tas zonas nepatektų asmenys iki 20 metų.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė už – A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Gerbiami kolegos, kviesčiau vis dėlto palaikyti šią idėją, nes tai tikrai yra savotiškas kompromisas, atsižvelgiant į daugybę diskusijų ir, sakykim, tokių nesusikalbėjimų sukėlusius siūlymus. Manau, kad tai yra labai pasvertas sprendimas, nes mes kalbame apie savotišką blaivesnio laisvalaikio kultūros diegimą, nes mes iš tikrųjų turėtume pasakyti, kad savivaldybės, kurios yra priėmusios netgi griežtesnius reguliavimus arba sprendimus ir apskritai neleidžia prekiauti alkoholiniais gėrimais per masines šventes ir panašiai, tikrai džiaugiasi. Policijos pareigūnai patvirtina, kad ten ir dėl viešosios tvarkos tikrai nekyla jokių problemų. Nesakykime vėlgi, kad mūsų žmonės tiktai pyksta dėl tokių siūlymų, nes nemaža dalis, matyt, tų besipiktinančių tiesiog nėra buvę tokiose šventėse ir nėra jų matę. Siūlytume pabandyti visiems nuvažiuoti į tokias vietas, tikrai ten nėra jokios tragedijos. Visuose tuose miestuose ir šventėse kaip veikė, taip ir veiks barai ir kavinės, kurių Lietuvoje tikrai yra labai daug, restoranai, į kuriuos galima nueiti išgerti, lauko kavinės, dėl kurių be reikalo buvo pasakyta, kad jų nebus. Tikrai mes tų vietų, kuriose žmonės galės vartoti alkoholį, turėsime. Mums pradėti formuoti savotišką naują kultūrą tikrai labai labai reikėtų. Siūlau pritarti komiteto sprendimui.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė prieš – A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, pataisa taip suformuluota, kad aš bandau įsivaizduoti, kaip atrodys, pavyzdžiui, garsi Vilniaus miesto Kaziuko mugė. Kur ten bus tas gardas, į kurį reikės suvaryti?.. Ar Kalėdų mugė ir t. t., tai yra įvairių renginių. Taip, kaip jūs aprašėte, galbūt gali būti kokiam nors festivaliui taikoma, bet yra ne tik festivalių. Aš kažkada klausiau premjero čia, salėje, ar Lietuvoje bus uždaryti Oktoberfest tipo festivaliai. Premjeras drąsiai pasakė nein. Štai dėl šio pasiūlymo, kuris dabar čia yra pateiktas, tokių švenčių Lietuvoje negalės būti, ir net ne Oktoberfest, bet jau Kaziuko mugė bus visiškas nesusipratimas. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Dėkojame. Nuomonės išsakytos. Gerbiamieji, viską supratome ir prašome balsuoti. Kas pritariate R. Karbauskio pasiūlymui, kuriam komitetas pritarė, prašom balsuoti. (Balsai salėje)
Balsavo 119 Seimo narių: už R. Karbauskio pasiūlymą balsavo 64, prieš – 31, susilaikė 24. R. Karbauskio pasiūlymui ir komiteto nuomonei pritarta.
Gerbiamoji pirmininke, kitas R. Karbauskio pasiūlymas. Čia identiškas tekstas, tačiau kitos įsigaliojimo datos.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Taip, įsigaliojimo datos skiriasi. Tas, kam pritarėme, įsigalioja nuo 2018 metų, bet yra tolesnė redakcija, įsigaliosianti nuo 2020 metų. Šiuo atveju Seimo narys R. Karbauskis teikia pasiūlymą vėlgi ir nuo 2020 metų išlaikyti zonavimą. Tačiau turiu atkreipti dėmesį, kad pagal 2020 metų redakciją nebelieka jau ir sezoninės mažmeninės prekybos tose kurortinėse vietovėse.
PIRMININKĖ. Ar galime pritarti bendru sutarimu, ar norite?.. Norite išsakyti nuomonę prieš, matau. S. Gentvilas – nuomonė prieš. Žodis jums.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamieji, lyg ir logiškas pasiūlymas – pavėlinti iki 2020 metų, tačiau ką mes iš esmės sakome kitoms valstybėms? Net labai griežtai alkoholį kontroliuojančiose musulmoniškose valstybėse yra galimybė užsieniečiams, atvažiavusiems į turistines zonas, ragauti alkoholio. Mes turistinių zonų turime tikrai mažai ir čia daugiausia dominuoja sezoninės licencijos. Pavyzdžiui, Azerbaidžano parlamente, kuriame lankiausi prieš mėnesį, galima įsigyti vyno ir tai yra nepadengiama solidarumo ar kokiais nors draudimais. Yra tiesiog suvokiama, kad atvažiavę žmonės, kurie saikingai vartoja alkoholį, gali jį ragauti ten, kur juo nepiktnaudžiauja. Tad leiskite turistams Lietuvos kurortuose vartoti alkoholinius gėrimus. Dėkui.
PIRMININKĖ. Ačiū.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Gerbiami kolegos, aš tiesiog įsiterpsiu klausdama, ar ir šiuo atveju, kaip mes padarėme su metais, pirma nuspręsdami dėl metų, nereikėtų nuspręsti dėl sezoninių licencijų ir paskui grįžti prie Seimo nario R. Karbauskio svarstymo?
PIRMININKĖ. Gerbiamoji pirmininke, jūs siūlote dabar nebalsuoti dėl šio pasiūlymo, o kai nuspręsime dėl 2020 metų kituose straipsniuose?..
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Aš noriu pasitarti, ar nebūtų logiška…
PIRMININKĖ. Ar biuras siūlo balsuoti vėliau? Gerbiamosios biuro patarėjos, ar jūs siūlote dabar balsuoti, ar?.. (Balsai salėje)
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Tada balsuojame dabar…
PIRMININKĖ. Siūlote balsuoti dabar, jokios sumaišties nebus.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Gerai.
PIRMININKĖ. Nuomonė už – A. Gumuliauskas.
A. GUMULIAUSKAS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, aš kažkaip negirdėjau, kad blogis yra ne tik alkoholis, bet ir tabakas. Iš tikrųjų aš esu tabako vartotojas ir mano tikrai yra tokia padėtis, kad mane stumia iš visų viešųjų erdvių, bet aš čia nematau tragedijos. Tai lygiai tas pats turėtų būti ir su alkoholiu. Todėl aš visiškai pritariu šitam pasiūlymui.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonės pasakytos, prašom balsuoti. Kas pritariate R. Karbauskio pasiūlymui, kuriam komitetas pritarė?
Balsavo 105 Seimo nariai: už pasiūlymą balsavo 65, prieš pasiūlymą – 16, susilaikė 24. R. Karbauskio pasiūlymui pritarta.
Seimo narys G. Landsbergis teikia pasiūlymą pakeisti 16 straipsnio 3 dalį. Tačiau, balsuodami už R. Karbauskio pasiūlymus, mes dėl šios formuluotės, šių nuostatų jau priėmėme sprendimą. Gerbiamoji komiteto pirmininke, kiek matau, komiteto nuomonė yra nepritarti pasiūlymui?
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Taip, komiteto nuomonė – nepritarti.
PIRMININKĖ. Bet mes jau apsisprendėme, tad balsuoti nesiūlome.
Seimo nariai A. Palionis, R. Šalaševičiūtė, A. Skardžius taip pat teikia pasiūlymus pakeisti 16 straipsnio 3 dalį. Šis pasiūlymas yra analogiškas mūsų jau apsvarstytam. Gerbiamieji kolegos, deja, toliau antrą kartą balsuoti už tą patį mes negalime.
Seimo narys R. Žemaitaitis taip pat siūlė pakeisti 16 straipsnio 3 dalį ir jau apsispręsta, balsuota. O dabar, atkreipiu dėmesį, mums reikės balsuoti dėl šio pasiūlymo. A. Armonaitė, V. Čmilytė-Nielsen, S. Gentvilas ir A. Gelūnas teikia pasiūlymą pakeisti 16 straipsnio 3 dalį. Aš suteikiu žodį. Kuris iš pasiūlymo autorių? A. Armonaitė pristatys.
A. ARMONAITĖ (LSF). Dėkoju. Išties dalis pasiūlymo yra panaši į ankstesnius, nes mes kalbame apie galimybę palikti savivaldai spręsti.
PIRMININKĖ. Taip, tik dėl 14 %.
A. ARMONAITĖ (LSF). Taip pat dėl ko mums reikia apsispręsti? Mes siūlome parodose suteikti galimybę demonstruojant gėrimus, kad jų stiprumas būtų ne 13, o 14 laipsnių. Nes kartais taip nutinka, kad raudonojo vyno koncentracija yra trys kablelis kažkiek, kartais ir daugiau. Mes siūlome 14. Kviečiu apsispręsti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Dėl vedimo tvarkos G. Landsbergis.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Jeigu dar galima, gerbiamoji pirmininke, dėl praėjusio straipsnio.
PIRMININKĖ. Gal mes pabaikime šitą ir tada sugrįšime. R. Žemaitaitis – nuomonė už.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiamieji kolegos, iš tikrųjų dėl A. Armonaitės pasiūlymo 14 %. Tai yra logiškas dalykas. Aišku, jis turėtų būti 18 %, nes jeigu mes žiūrėsime į Pietų vynus, kuriuos ir someljė iš tikrųjų pristato, ypač tose pačiose mugėse, Vilniaus kultūros sostinės arba Europos sostinės dienose, kai būna, tai būna įvairaus laipsnio vyno ir iš tikrųjų jis nėra spirituotas. Aš manau, kad čia absoliučiai niekas nepasikeis, kadangi pritarė dėl 20 metų, o dėl laipsnių – tai iš tikrųjų yra toks vynas. Jis nėra, kaip kas nors galvoja, kad būtų koks nors pigus ar dar kas nors. Toks vynas kainuoja tikrai ne vieną ir ne dešimt eurų. Aš manau, kad mugėse būtų galima tą dalyką daryti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Aš labai atsiprašau, nesuteikiau žodžio komiteto pirmininkei, kuri pasakytų komiteto nuomonę.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Komiteto nuomonė yra nepritarti, nes iš tiesų ir šiuo metu galioja, komitetas negriežtina tvarkos iki 13 laipsnių. Šiuo metu įstatymo galiojančiame tekste yra 13 laipsnių riba. Iš tiesų, jeigu keltume iki 14 laipsnių, mes liberalizuotume prekybą ir tai prieštarauja įstatymo tikslui. Remdamasis šiais argumentais, komitetas tiesiog prašo nepritarti.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis T. Tomilinas taip pat siūlo nepritarti ir nori išsakyti nuomonę prieš pasiūlymą.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Siūlau balsuoti prieš. Kaip bandžiau pasakyti per šoninį mikrofoną, aš labai prašau gerbiamųjų opozicijos atstovų neapsimesti, kad atstovaujate visam Lietuvos jaunimui. Aš manau, kad tikrai mes turime eiti link savo sprendimų ir neliberalizuoti dabartinės tvarkos. Todėl siūlau balsuoti prieš.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Balsuojame. Kas pritariate A. Armonaitės, V. Čmilytė-Nielsen, S. Gentvilo ir A. Gelūno pasiūlymui, kuriuo fiksuojama 14 % alkoholinių gėrimų koncentracija?
Balsavo 113 Seimo narių: už pasiūlymą balsavo 46, prieš pasiūlymą 43, susilaikė 24. Pasiūlymui nepritarta.
Gerbiamasis G. Landsbergis dėl vedimo tvarkos, norėjo pasitikslinti. Žodis jums. Prašom.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Gerbiamoji posėdžio pirmininke, vakar komitete, svarstant prieš tai buvusį straipsnį, buvo šioks toks nesklandumas…
PIRMININKĖ. Mes kalbame apie jūsų pasiūlymą?
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Taip, apie mano pasiūlymą – 2 straipsnio, 16 straipsnio pakeitimas, 3 dalis.
PIRMININKĖ. Taip.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Dabar aš noriu atkreipti dėmesį, kad tai buvo pataisa iš dviejų dalių. Pirmoje dalyje buvo kalbama apie muges. Antrojoje dalyje – ką mes pakeitėme R. Karbauskio pataisa. Tačiau mano pataisoje buvo kalbama ir apie kurortines teritorijas bei poilsio teritorijas. Kadangi R. Karbauskio pataisoje to nebuvo, tai atmesta, ir jūs kažkodėl nusprendėte, kad Seimas neturi apsispręsti dėl kurortų ir poilsio teritorijų. Tai būtų buvusi problema, jeigu mes nebūtume pritarę gerbiamosios A. Armonaitės pataisai, kuri kalba lygiai taip pat apie kurortines teritorijas ir jas sėkmingai grąžina. Aš dėkoju R. Karbauskiui ir linkiu sėkmės.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Mes nepritarėme.
PIRMININKĖ. Gerbiamoji komiteto pirmininke!
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Aš tiesiog turėčiau pasakyti, kad mes nepritarėme Seimo narės A. Armonaitės pasiūlymui, nes balsavimo rezultatai buvo tokie: už – 46, prieš – 43, susilaikė 24. Buvo atmestas Seimo narės pasiūlymas.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis Gabrieliau, jūs visiškai teisus, mes dabar šituo pasiūlymu nepritarėme ir tai daliai, apie kurią jūs ką tik kalbėjote.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Vis dėlto aš manau, kad Seimo nariai turėjo apsispręsti dėl konkretaus vieno klausimo, dėl to, kad jisai yra specifinis. Vakar lygiai taip pat ir kolegos socialdemokratai tą klausimą kėlė kaip visiškai atskirą. Taip, aš padariau klaidą, aš nesužiūrėjau dabar, kad buvo atmestas tas balsavimas. Vis dėlto aš siūlyčiau Seimui atskirai apsispręsti dėl šio klausimo.
PIRMININKĖ. Ar Seimo nariai nori perbalsuoti dėl šito atskiro punkto? (Balsai salėje) Nenori. Visi suprato? Nori? (Balsai salėje) Kolegos, jūsų valia yra tai, kad… Balsuodami už gerbiamosios A. Armonaitės pasiūlymą, mes matėme jo tekstą, todėl iš tikrųjų perbalsuoti nereikia.
J. RAZMA (TS-LKDF). Dėl vedimo tvarkos.
PIRMININKĖ. J. Razma dėl vedimo tvarkos.
J. RAZMA (TS-LKDF). Posėdžio pirmininke, jūs pati girdėjote, kad diskutuojant dėl kolegės pataisos visi diskutavo tik dėl laipsnių. Sakote, liberalizuosime, padidinsime. Niekas nediskutavo apie kurortines ir poilsio teritorijas.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Kolegos…
J. RAZMA (TS-LKDF). Todėl jūs turėjote atskirti tuos du dalykus.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis Jurgi Razma, visi Seimo nariai turi pasiūlymų tekstus, visi skaito labai atsakingai ir labai atsakingai žino, už ką balsuoja. Jeigu jūs manote, kad mes nebuvome pakankamai įdėmūs, priėmimo stadijoje jūs galėsite registruoti papildomai.
Dabar 3 straipsnis – 161 straipsnio pakeitimas. Prekybos alkoholiniais gėrimais vieta. Dėl šio straipsnio, 161 straipsnio 2 dalis, yra gauti tokie linksmi Seimo narių S. Gentvilo ir K. Glavecko pasiūlymai. Prašom pristatyti.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamieji, šiandien iš tikrųjų nėra liberalų diena Seime, kaip sakė gerbiamasis T. Tomilinas. Tai nėra mūsų su kolega Kęstučiu kerštas valstiečiams. Bet tai yra pati įstatymo logika ir posakis – rodyti solidarumą su visuomene, kuri kenčia nuo alkoholio priklausomybės, per tai, kad būtų uždrausta tiems, kurie nekenčia nepriklausomybės. Aš noriu pacituoti du valstiečius, kurie šiandien labai aktyviai pasisakė. Visų pirma T. Tomilinas, kuris sako, aš šiandien vertinu dieną kaip solidarumą ir esu pasiruošęs atiduoti savo dalį komforto dėl kitų.
Antrasis yra A. Veryga, kuris išdalino ant kiekvieno mūsų stalo po tekstą ir nuomonę. Aš esu linkęs įsiklausyti į argumentus, priešingai negu kita pusė, kuri dažnai neklauso mūsų opozicijos argumentų. Aš šiandien perskaitęs A. Verygos straipsnį arba nuomonę noriu ją taip pat pacituoti. Citata prasideda: „Taip pat norėčiau priminti, kad alkoholio kontrolės priemonės buvo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkimų programos dalis ir ją palaikė balsavusieji už šią partiją ir jos kandidatus, todėl tų nuostatų laikymasis yra rinkiminių pažadų vykdymo objektas, tad kaip bebūtų, pažadas mažinti alkoholio vartojimą buvo duotas. Žmonės už jį balsavo, todėl jis turi būti vykdomas.“
Todėl aš, apeliuodamas į gerbiamąjį A. Verygą ir jo solidarumo rodymą, labai norėčiau apeliuoti ir į Valstiečių frakciją, kad ji iš tikrųjų parodytų pavyzdį visuomenei ir apribotų savo galimybes pirkti alkoholį Seimo plenarinių posėdžių dienomis – antradieniais ir ketvirtadieniais. Dėkoju už gerą humoro supratimą.
PIRMININKĖ. Gerbiamasis kolega, dabar jūs pristatėte truputį ne tą straipsnį, bet komiteto nuomonė yra nepritarti. Komiteto pirmininkė pakomentuos.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Komiteto nuomonė nepritarti, nes svarstomas straipsnis įveda filmavimą, o originaliame projekte, kurį komitetas svarstė dar kadencijos pradžioje, filmavimas buvo siejamas su specializuotais alkoholinių gėrimų skyriais. Kadangi mes šiame reformos etape atsisakome specializuotų parduotuvių, tai vadovaudamasis tuo komitetas tiesiog prašo nepritarti pasiūlymui.
PIRMININKĖ. Nuomonė už – P. Urbšys.
P. URBŠYS (LVŽSF). Gerbiamieji Seimo nariai, aš tikrai siūlau vis dėlto ne tik vykdyti filmavimą, bet gal sugalvoti, pavyzdžiui, prie kiekvieno Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nario, jam prijaučiančio, už jį balsavusio prisiūti gandro logotipą, kad jį atskirtų viešose vietose. Galų gale nustatyti vietas autobusuose, troleibusuose, viešose vietose, kur jie turėtų sėdėti, kad visi aiškiai matytų, kas gi tie žmonės, kurie tą dalyką daro. Aišku, tai irgi atspindi esminę liberalų dvasią, nors jie kalba apie liberalumą, bet tame liberalume iš tikrųjų glūdi ne kas kita, bet tas pats nacistinis pradas.
PIRMININKĖ. Nuomonė prieš – R. J. Dagys. Tikriausiai pasiūlys įrašyti ir Konservatorių frakcijos narius visų lygiateisiškumo principu.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, šiaip, aš manau, visi Seimo nariai turi humoro jausmą, bet žmonės stebi mūsų gana rimto įstatymo projekto svarstymą. Ir jeigu jūs galvojate, kad toks humoras kelia Seimo reitingus, tai giliai klystate. Aš raginu kolegas vis dėlto rimtai dirbti savo darbą, o ne vaizduoti savo šmaikštumo, nes šmaikštumą į kitą pusę galima parodyti ne menkesniais atvejais, negu jūs čia pasisakote.
PIRMININKĖ. Dėkoju R. J. Dagiui. Išties jūs pasakėte esmę.
Kolegos, kadangi mes turime balsuoti, pasiūlymas oficialiai registruotas, prašom balsuoti. Kas pritariate S. Gentvilo ir K. Glavecko pasiūlymui, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate nepritardami.
Balsavo 87 Seimo nariai: už pasiūlymą pasisakė 16, prieš – 55, susilaikė 16. Pasiūlymui nepritarta.
Dėl vedimo tvarkos – T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Buvo paminėta mano pavardė, todėl turiu teisę atsakyti ponui Simonui. Gerbiamasis ponas Simonai, pasakykite tiksliai, ką reikia uždrausti – ar kartonines dėžes, ar plastikinius maišus, kad pinigai iš alkoholio pramonės neatsidurtų galimai jūsų partijos kišenėse?
PIRMININKĖ. E. Zingeris.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Gerbiamas, mielas bičiuli Povilai, aš norėčiau pasakyti, mano mamai 95 metai. Ji šiandien su šiokiu tokiu stabtelėjimu klausosi tiesioginę laidą, kas vyksta Seimo salėje. Ketverius metus ji praleido vokiečių lageryje, iš 64 žmonių liko ji viena gyva. Gal galima netraukti tų baisių dalykų į mūsų diskusiją kaip folklorinio juoko, nes jis kartais iš juoko pereina į pajuoką. Aš labai prašyčiau šito nedaryti. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Ačiū gerbiamajam kolegai. Išties jūs mus paskatinote labai atsakingai kalbėti ir atsakingai dirbti, todėl kreipdamasi labai atsakingai į Seimo narius S. Gentvilą ir K. Glavecką tikiuosi, kad jūs atsiimsite kitą pasiūlymą. Ar galime tikėtis atsiėmimo? Ačiū.
G. Landsbergio siūlymas pakeisti 161 straipsnį „Prekybos alkoholiniais gėrimais vieta“. Iš dalies mes balsavome, tačiau dėl masinių renginių nėra balsuota.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Aš pakomentuosiu šitą pasiūlymą. Mes jau esame apsisprendę dėl paviljonų atsisakymo, tačiau yra korektūra, tai yra „kiti masiniai renginiai“. Tiesiog, kad visame įstatymo tekste būtų vartojama renginio sąvoka vienodai, papildant ir pasakant, kad tai yra „kiti masiniai renginiai“.
Komitetas dėl tos priežasties G. Landsbergio pasiūlymui pritarė iš dalies. Mes pakoregavome, pridėdami tai prie žodžių „kitų renginių“, kad būtų „kitų masinių renginių“.
PIRMININKĖ. Ar G. Landsbergis sutinka komiteto pritarimui iš dalies?
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Sutinku su komiteto išvada.
PIRMININKĖ. Sutinkate. Ačiū jums. Nuomonės už, nuomonės prieš nėra. Galima bendru sutarimu? Galime? Dėkoju.
Mes jau esame apsisprendę, tačiau Seimo nario R. Žemaitaičio pasiūlymą aš vis tiek paskelbiu ir dėl jo jau negalime balsuoti, nes apsispręsta.
Dabar 4 straipsnis, 17 straipsnio pakeitimas. 17 straipsnio 4 dalis. Yra Seimo nario G. Landsbergio pasiūlymas.
Dėl vedimo tvarkos – gerbiamasis A. Salamakinas.
A. SALAMAKINAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Norėjau, kad jūs patikslintumėte – arba mes baigiame, arba nesvarstome kitų klausimų, nes jau laikas tikrai seniai baigėsi tam klausimui. Tada galime dirbti iki pietų, bet kitų nesvarstome.
PIRMININKĖ. Ačiū. Gerbiamasis kolega, jūs iš tiesų patikslinote, mūsų laikas, nustatytas šiam klausimui, baigėsi, bet mes taip išsamiai pradėjome nagrinėti šį įstatymą ir galbūt pabaikime jį, o toliau kitus įstatymų projektus, kurių nespėsime, mes svarstysime kitą dieną arba pratęsime posėdį. Ar galime bendru sutarimu dirbti toliau? (Balsai salėje: „Galime!“) Galime.
Skelbiu ir prašau gerbiamąjį G. Landsbergį pristatyti, nes mums reikės dėl to apsispręsti ir balsuoti. 17 straipsnio 4 dalis. Jūs pateikėte pasiūlymą.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Siūlome atisakyti perteklinio draudimo išsinešti, nusipirkus alkoholį, iš parduotuvės, ir iš tikrųjų prievolę slėpti, kad nebūtų privaloma tą butelį slėpti ar slėpti pakuotę nepermatomame įpakavime.
Kolegos yra minėję, kad yra matę filmuose arba lankęsi Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur tokia praktika egzistuoja. Tačiau aš noriu pabrėžti, kad daugumoje valstybių tokia praktika egzistuoja tik kai atidaryti buteliai ar atidaryta tara. Tai iš esmės Lietuvoje jau dabar galioja ir yra normalu. Šiandien turėtume sureguliuoti žmogų, išeinantį su uždarytu buteliu alaus, parsinešti namo… mes turime jį sureguliuoti, nubausti, jeigu jis to neslepia plastikiniame nepermatomame arba kokiame nors popieriniame įpakavime.
Manau, kad tai yra ir sunkiai sukontroliuojama, ir sunkiai sugaudoma, nebent premjeras pastatys po policininką prie kiekvienos „Maximos“, kad iš tikrųjų stebėtų pažeidžiant šią tvarką. Aš siūlau tiesiog atsisakyti to, kas nėra išmintinga.
PIRMININKĖ. Ačiū. Komiteto nuomonė.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Komitetas nepritarė Seimo nario G. Landsbergio pasiūlymui dėl tos priežasties, kad draudimas gabenti ir laikyti viešose vietose, išskyrus prekybos vietas, alkoholinius produktus viešai matomoje pakuotėje iš tikrųjų mažina alkoholinių gėrimų matomumą, kartu užtikrina tai, kad neatsiranda tos netiesioginės reklamos. Be to, komitetas atkreipia dėmesį, kad norma yra taikoma ne tarai, o produktui, tai yra tikrai netrukdys paskui nešti atiduoti į taromatus ir t. t. Bet kol gėrimas yra viduje, kol yra alkoholinis produktas, tol tas ribojimas yra taikomas.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė už – R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Iš tiesų, mano galva, Gabrielius šiandien yra labai teisus, ir toks pasiūlymas yra logiškas, nes tikrai, kas lankėsi Amerikoje, patys puikiai žinote, kad atidaryto neštis, nešiotis ar parke, ar dar kur nors negalima. Aš šiek tiek pajuokausiu, nes man patinka šituo įstatymu juokauti. Ar nebus taip, kad išeis R. Žemaitaitis iš parduotuvės ir jo klaus, kur slepi, ir jis atsakys – po skverneliu. Tai kaip jums atrodys tokie dalykai? Mieli mano, baikime juokus krėtę su tokiais įstatymo projektais. Ir prigyja po to tokie žodžiai, ir visa kita. Mes kalbame ne apie atidarytą, mes kalbame apie uždarytą. Ir tada tas juokas eis per visą Lietuvą. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė prieš – P. Urbšys.
P. URBŠYS (LVŽSF). Gerbiamasis Gabrieliau Landsbergi, jūsų partijos atstovai praėjusiame Seime registravo Alkoholio įstatymo siūlymus, kurių esmė buvo tokia: specializuotose alkoholio pardavimo parduotuvėse filmuoti ne vien tik Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovus, bet visus asmenis, ir tuos vaizdo įrašus saugoti visus metus. Vis dėlto būtų gerai, kad jūs būtumėte nuoseklus, ar vis dėlto konservatoriai tada buvo tikrieji konservatoriai, ar jie dabar yra tikrieji konservatoriai?
PIRMININKĖ. Nuomonės išsakytos, prašom balsuoti. Replika.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Labai trumpai. Aš buvau paminėtas. Gerbiamasis Povilai, yra labai sudėtinga atspėti, kada jūs juokaujate, kada ne. Aš tikrai kviesčiau pasitobulinti savo humoro gebėjimus, nes iš tikrųjų tada salėje būtų truputį daugiau aiškumo, ar čia bandote kažkokį juokelį suskelt.
PIRMININKĖ. Siūlymas neminėti pavardžių. Dėl vedimo tvarkos – gerbiamas A. Anušauskas.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Kadangi gerbiamas P. Urbšys yra didelis korupcijos problemos specialistas.
PIRMININKĖ. Pavardžių neminėkime.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Atsiprašau, vis tiek paminėjau, vis tiek specialistas. Šiuo atveju, kai mes keičiame kokią nors įstatymo nuostatą… Žinote, maišelių gamyba taip pat yra produkcija, ir jeigu jūs proteguojate galbūt kokią nors maišelių gaminimo įmonę, aš irgi leisiu sau pajuokauti. Gal ne, gal reikia antikorupcinio vertinimo, aš nežinau, kiek skaidus tas maišelis turi būti, kokio dydžio pakuotės turi tilpti. Man iš tikrųjų tai neaktualu, bet vis dėlto siūlau mažiau moralizuoti, tęskime įstatymo svarstymą.
PIRMININKĖ. Tikrai taip ir neminėkime pavardžių, nes dabar jau P. Urbšys, ir aš privalau jam suteikti žodį.
P. URBŠYS (LVŽSF). Jeigu jūs žiūrite būtent mūsų suinteresuotumą paremti maišelių gamintojus, tada noriu paklausti jūsų. Alkoholio gamintojų apyvarta per 2015 metus siekė 1,1 mlrd., jūsų proteguojama išlyga iki 17 stiprumo apima 906 mln. eurų apyvartą. Tada pagal tą logiką proteguojate gamintojus? Man atrodo, baikime su maišeliais, gamintojais ir žiūrėkime esmę.
PIRMININKĖ. Taip, ir dirbame. O dabar nuomonės išsakytos, replikos išsakytos, balsuojame dėl šio G. Landsbergio pasiūlymo dėl 17 straipsnio 4 dalies.
Balsavo 111 Seimo narių: už – 50, prieš – 53, susilaikė 8. Pasiūlymui nepritarta.
A. Kubilius – replika po balsavimo.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš, kaip Lietuvos pilietis, noriu paklausti, dabar „Maximos“ parduotuvėje…
PIRMININKĖ. Klausti negalima, replika po balsavimo.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). …galima nusipirkti šešių butelių alaus pakuotę. Sakykite, kokį maišelį reiktų įsigyti, kad tą pakuotę būtų galima įdėti?
PIRMININKĖ. Visi apie tai pagalvosime.
Kitas mūsų pasiūlymas – Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas dėl 17 straipsnio 4 dalies. Kuris kolega pristatys dėl metų, t. y. dėl valandos prailginimo? Kuris pristatote?
A. Palionis. Ačiū, gerbiamasis kolega, žodis jums.
A. PALIONIS (LSDPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Iš esmės Lietuvoje ir dabar yra ribojamas prekybos alkoholiu laikas ir per savaitę išeina 98 valandos, per kurias galima prekiauti alkoholiu. Šito įstatymo projektu ribojimas dar labiau sustiprina, sumažinamas, lieka tik 65, mažinama trečdaliu prekybos laiko. Mūsų pasiūlymas yra pridėti šešias valandas: darbo dienomis ir šeštadienį ne iki 20 valandos, o iki 21 valandos.
PIRMININKĖ. Komiteto nuomonė.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Tiesiog turėčiau atkreipti Seimo narių dėmesį, kad dabar balsuojame ne dėl prekybos, o dėl išnešimo laiko. Ir išnešimo laikas būtų keičiamas iki 21 valandos. Komitetas nemano, kad tai yra tinkama priemonė, ir siūlo palikti 20 valandos ribą, siejant su tuo, kad komitetas taip pat siūlys ir prekybos atveju palikti 20 valandos ribą.
PIRMININKĖ. Nuomonė už – R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Išties, kolegos, šitas yra dėl išnešimo, labai teisingai pirmininkė pasakė, bet po to mes kalbėsime apie prekybą. Natūralu, jeigu mes pritartume dėl 21 valandos, tai dėl prekybos… Aišku, tai yra daugiau gal…
PIRMININKĖ. Išnešimas.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Išnešimas, atsiprašau, dabar dėl išnešimo, nes po to bus dėl prekybos, bet tai yra susiję. Aš gal kalbu dėl abiejų, nes mes patys puikiai žinome 1997, 1998, 1999 metų kontrabandos kiekį, koks jis buvo. 2009, 2010, 2011 metais irgi visokiais surogatiniais gėrimais buvo prekiaujama, pardavinėjama. Jeigu mes apsitarsime, kad iki 21 valandos atlikti prekybą alkoholiu, natūralu, kad turėtume balsuoti už.
O kolegai A. Kubiliui aš galiu pasakyti, bus paprastas dalykas, ką darys. Jei alaus bus šeši vienetai ir aštuoni, tiesiog „Švyturys“ galės uždėti savo logotipą ir parašyti „nealkoholinis alus“, ir nebus reklama, ir tai nebus draudimas. Esmė – visa tai apeis, nes tas įstatymas bus labai lengvai apeinamas.
PIRMININKĖ. Nuomonė prieš – A. Veryga. Prašom.
A. VERYGA (LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, kadangi pradėjome diskutuoti apie laiką, noriu pasakyti argumentus. Čia buvo minėta ir nelegali prekyba, ir panašiai. Tikrai nemažai šalių, ypač Skandinavijoje, prekybą leidžia iki 18 valandos, savaitgalį (sekmadienį) apskritai neprekiauja ir tikrai tas nesudaro kokių nors labai didelių problemų, ir prekybos laiko trumpinimas, ypač vakarinio prekybos laiko trumpinimas, yra esminis, norint sumažinti prieinamumą. Tą rekomenduoja ir Pasaulio sveikatos organizacija.
O dėl išsinešimo, jūs puikiai žinote, dėl ko yra siūlymai neleisti neštis lauk, tai yra dėl tų naktinių „pseudobarų“, kad nebūtų piktnaudžiaujama šitomis pataisomis, kad nebūtų išsinešama tuo metu, kai yra draudžiama prekiauti mažmena, tai žmonės, atėję į barą, restoraną, tegul vartoja ten vietoje, bet kad nebūtų apeinamas įstatymas. O iš tikrųjų pritarčiau tam, kad kai bus nuspręsta dėl prekybos laiko apribojimo, natūralu, kad su tuo bus siejamas ir išsinešimo laikas.
PIRMININKĖ. Ačiū. Visi supratome, kad balsuojame dėl draudimo išsinešti iš viešojo maitinimo vietų jose įsigytus alkoholinius gėrimus nuo 20 iki 21 valandos, siūlė kolegos. Prašom balsuoti.
Balsavo 114 Seimo narių: už pasiūlymą – 19, prieš – 85, susilaikė 30. Pasiūlymui nepritarta.
Kitas mūsų pasiūlymas – 5 straipsnis, 18 straipsnio pakeitimas. Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais tvarka. Čia yra Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas dėl 18 straipsnio 5 straipsnio 1 dalies pakeitimo, pakeičiant 18 straipsnio 1 dalimi 5 punktu. Mes jau apsisprendėme balsuodami dėl 16 straipsnio 3 dalies, balsuoti nebereikia.
Seimo nario R. Karbauskio pasiūlymas taip pat dėl 18 straipsnio 1 dalies 5 punkto, taip pat jau svarstytas ir priimtas sprendimas.
Kitas pasiūlymas dėl 5 straipsnio 2 dalies 3 punkto – dėl 14 % siūlymo A. Armonaitės, A. Gelūno…
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Mes apsisprendėme.
PIRMININKĖ. …S. Gentvilo ir V. Čmilytės-Nielsen, taip pat apsispręsta balsuojant už 16 straipsnio 3 dalį, balsuoti nereikia.
Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas dėl 18 straipsnio 1 dalies, tačiau mes jau apsisprendėme balsuodami už 16 straipsnio 3 dalį, taip pat už G. Landsbergio, A. Palionio ir R. Šalaševičiūtės ankstesnius siūlymus.
Seimo nario R. Žemaitaičio pasiūlymas dėl 18 straipsnio 1 dalies 3 punkto. Balsuoti taip pat nebereikia, nes jau apsisprendėme balsuodami už 16 straipsnio 3 dalį.
Taip pat yra pritarta ir Seimo nario R. Karbauskio 5 straipsnio 2 daliai, o tai yra 18 straipsnio 1 dalies 4 punkto keitimas. Balsuoti nebereikia.
Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas dėl 18 straipsnio 3 dalies 3 punkto – jau balsuota ir priimtas sprendimas.
R. Karbauskio dėl 18 straipsnio 3 dalies 3 punkto – taip pat apsispręsta ir balsuoti nereikia. 5 straipsnio 3 dalies 5 punktas – dėl procentų taip pat apsispręsta, balsuoti nereikia. R. Žemaitaičio dėl 18 straipsnio 3 dalies 3 punkto – taip pat apsispręsta, balsuoti nereikia.
Dabar noriu dėmesio. Seimo narys S. Jovaiša yra pateikęs pasiūlymą dėl 18 straipsnio 3 dalies 11 punkto. Kviečiu gerbiamąjį Seimo narį pristatyti savo pasiūlymą.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Dėkoju, pirmininke. Aš norėčiau komiteto pirmininkei užduoti klausimą ir sutiksiu tada su komiteto nuomone. Kodėl jūs, dabar kapodami į kairę ir į dešinę, viską griežtindami, vietoj mano siūlymo prekiauti nuo 12 valandos, vis dėlto švelninate nuo 10 valandos? Ar čia išėjimas iš komforto zonos apsiriboja 10 valanda, ar galima pratęsti, kad Lietuva nors pusę dienos būtų blaivi, o ne prasidėjus rytiniam darbui bėgtų apsirūpinti svaigalais? Jūsų atsakymas bus mano sutikimas su komiteto nuomone. Ačiū.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Tiesiog mes manome, kad pirmajam etapui laiko apribojimas nuo 10 valandos iki 20 valandos, leidimas prekiauti būtų pakankamai efektyvus. Jeigu matysime, kad alkoholio suvartojimo mastai Lietuvoje nekinta arba kinta ne tokiais tempais, kokie yra lūkesčiai, be abejo, jūsų pasiūlymas tolesniame etape būtų svarstytinas.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Gerai. Ačiū. Tada sutinku su komiteto nuomone ir lauksiu išvadų, ar įstatymas veikia. Ačiū.
PIRMININKĖ. Jūs sutinkate su komiteto pozicija pritarti iš dalies.
Nuomonės už, nuomonės prieš niekas nenori išsakyti. Gal galime bendru sutarimu? Galime. Dėkoju.
Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymai pakeisti 18 straipsnio 3 dalies 11 punktą. Balsuoti nereikia, mes jau apsisprendėme dėl 21 valandos. Liko 20 valanda. Teisingai, pirmininke?
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Taip.
PIRMININKĖ. Taip. Seimo nario S. Jovaišos pasiūlymas: 18 straipsnio 3 dalies 13 punktas – 12 valanda viešojo maitinimo vietose. Gerbiamas Sergejau, jūs sutinkate su komiteto nuomone pritarti iš dalies? Komitetas pritaria… pritarti iš dalies. Nuomonių išsakyti niekas nenori. Galime bendru sutarimu? Galime. Dėkoju.
Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymai pakeisti 18 straipsnio 3 dalies 13 punktą. Seimo nariai siūlo jau dabar…
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Bet mes apsisprendėme dėl 20 valandos…
PIRMININKĖ. Jau apsisprendėme ir balsuoti nebereikia. Ačiū, gerbiamoji pirmininke.
Taip pat Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas dėl 18 straipsnio 3 dalies 14 punkto dėl švenčių, masinių renginių.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Tiesiog patikslinu, kad yra ta korektūra, kurią mes jau padarėme, nes anksčiau apsisprendėme, kad reikėtų sakyti „kitų masinių renginių“ ir nukelti struktūriškai tų išvardintų sąrašo apačią. Mes pritarėme iš dalies dėl tos priežasties. Yra tiktai techninis sprendimas.
PIRMININKĖ. Techninis. Nuomonių už, nuomonių prieš nėra. Galime bendru sutarimu? Galime.
Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas papildyti 18 straipsnio 3 dalies 15 punktą, t. y. išbraukti. Čia, gerbiamoji pirmininke, mes turėtume suteikti žodį ir balsuoti.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Iš tiesų komitetas siūlo nepritarti dėl masinių renginių zonavimo…
PIRMININKĖ. Bet gal leiskime jiems pirma pristatyti. Kuris iš Seimo narių? Gerbiamas A. Palionis? (Balsai salėje) Atsiprašau, mane patikslina, kad jau mes apsisprendėme. Jums nebesuteiksime galimybės kalbėti.
Taip pat Seimo nario R. Žemaitaičio pasiūlymas dėl to paties, taip pat nebebalsuojame. Seimo nario R. Karbauskio pasiūlymas dėl 18 straipsnio 3 dalies 15 punkto.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Jau yra apsispręsta.
PIRMININKĖ. Jau yra apsispręsta, balsuoti nereikia. Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas dėl 18 straipsnio 4 dalies 1 punkto.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Yra apsispręsta, nes čia vėl ta mokamų, nemokamų renginių takoskyra, dėl kurios jau priėmėme sprendimą.
PIRMININKĖ. Apsispręsta. Taip pat apsispręsta ir dėl Seimo nario R. Karbauskio pasiūlymo dėl šito paties punkto. Balsuoti nebereikia. (Balsai salėje)
Kitas Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas dėl 18 straipsnio 4 dalies 1 punkto.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Apsisprendėme jau dėl…
PIRMININKĖ. Apsispręsta. Nebalsuojame. Seimo nario R. Žemaitaičio taip pat… Pirmininke, ar čia?..
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Taip, apsispręsta.
PIRMININKĖ. Apsispręsta. Nebalsuojame. Seimo nario R. Karbauskio pasiūlymas dėl 18 straipsnio 4 dalies 1 punkto. Apsispręsta. Komitetas pritarė ir nebereikia balsuoti.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Taip.
PIRMININKĖ. Dabar jau mums reikės balsuoti.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Aš atsiprašau, bet mes jau priėmėme sprendimą dėl 20 metų…
PIRMININKĖ. Taip, mes jau priėmėme sprendimą ir čia nebebalsuojame, o toliau einame. Seimo narių P. Saudargo ir V. Kernagio pasiūlymas dėl 18 straipsnio 4 dalies „Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais tvarka.“ Prašom, gerbiamieji, kuris? Paulius? P. Saudargas pristato.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Labai ačiū, gerbiama pirmininke. Šiaip jau nesupratau komiteto nuomonės, kodėl atsisakyta pritarti šiam pasiūlymui. Pagrindinis akcentas yra, kad būtų draudžiama pardavinėti alkoholinius gėrimus puodelio tipo pakuotėse su nuplėšiamais dangteliais.
Gerbiami kolegos Seimo nariai, jūs žinote, kas tai yra? Atsiprašau, pachmielui daryti 100 gramų, atplėšiama parduotuvėse. Vaikai mato, žmonės, išėję iš parduotuvės, už kampo iškart išgeria. Čia ne apie nešimąsi nei maišeliuose, nei ne maišeliuose. Čia kalbama apie suvartojimą parduotuvėje arba prie parduotuvės. Uždrauskime šitą dalyką.
Kita pasiūlymo dalis yra vėlgi kova su ta pačia alkoholio bambalių kultūra, kad mažintume, ribotume plastikinėse pakuotėse, tuose dideliuose bambaliuose pardavinėti didelės koncentracijos alkoholį. Pasiūlymo esmė yra tokia. Man keista, kad komitetas nepritarė.
PIRMININKĖ. Ačiū. Komitetas kaip tik ir pasakys savo argumentus, kokia komiteto išvada ir kodėl nepritarta.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Situacija yra tokia, kad jūsų pasiūlymas yra neišvengiamai susijęs su prekybos laisve Europos Sąjungoje. Uždraudus prekiauti alkoholiniais gėrimais puodelio tipo pakuotėse, būtų apribotas importas. Pakeitus taros dydį, dėl ko mes jau diskutavome Seime, vėlgi būtų apribotas importas. Taip, tokie apribojimai yra įmanomi, tačiau prieš tai, kad juos priimtume, mes turime pradėti notifikavimą su Europos Komisiją ir pradėti dialogą, ar ji mums leidžia taikyti tokius apribojimus, ar neleidžia.
Beje, buvo labai panašus Seimo narės A. Kubilienės pasiūlymas dėl vaikiškų gėrimų, kurie panašūs į alkoholinius gėrimus, uždraudimo. Seimo narė atsiėmė dėl tos priežasties, nes notifikavimo procedūra trunka ilgą laiką. Tiesiog komiteto posėdžio metu mes diskutavome siūlyti jums ir Seimo narei A. Kubilienei galbūt registruoti šitą pasiūlymą vėliau, tada gražiai pereiti notifikavimo procedūrą ir svarstyti, nes mes negalime nenotifikuodami tiesiog pritarti tokiam pakeitimui, kuriuo rizikuojama pažeisti Europos Sąjungos teisę. Tiesiog turiu priminti, kad kai mes priėmėme sprendimą praėjusios kadencijos Seime pereiti prie 0,5 litro pakuočių, mes turėjome pradėtą pažeidimo procedūrą ir buvo labai nemalonios diskusijos Europos Komisijoje. Tikrai komitetas siūlo nekartoti klaidos. Tiesiog dabar nepritarti, o jeigu Seimo nariai norės vėliau, registruoti ir gražiai pradėti notifikavimo procedūrą. Siūlome nepritarti. (Šurmulys salėje)
PIRMININKĖ. Ar išgirdo argumentus R. Žemaitaitis norėdamas už pasiūlymą?..
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ne, aš tai visą tą situaciją žinau, nes aš pirma, kai dar buvo svarstymas dėl kolegės A. Kubilienės, iškart pasakiau ir esu teisus, ir tada buvau teisus, nes ginčijosi su manimi, sakė, kad nereikės notifikavimo. Tikrai reikės, mielieji. Čia irgi reikėtų notifikavimo ir su Europos Sąjunga suderinimo. Bet, aišku, labai gerai pasakė komiteto pirmininkė, mes ir komitete kalbėjome, kad būtų idealus variantas registruoti atskirai ir A. Kubilienei kartu susikooperuoti ir pradėti atskirą procedūrą dėl derinimo. Pats pasiūlymas iš esmės yra labai geras, labai laiku teikiamas. Aš tiesiog už, kad pasiūlymas geras, bet notifikavimas užtruks šešis mėnesius. Tai reikia žinoti, jeigu bus pritarta.
PIRMININKĖ. Nuomonė prieš – A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Iš esmės sutikčiau su kolegos V. Kernagio apskritai pasiūlymo turiniu, nes tikrai, kaip jūs sakote, idėja yra labai gera, ir tai, ką jūs minite, tos mažos talpos stipriųjų gėrimų jau parduodamos, tai tikrai yra skatinimas vartoti, ypač pagirių metu žmonėms, kurie turi mažai pinigų. Bet tikrai siūlyčiau, kaip ir prieš tai kalbėjusieji sakė, susiderinti kartu ir paruošti kompleksiškai kartu su tara ir su tais produktais, kurie buvo paminėti ir gerbiamosios A. Kubilienės, tai yra su imitavimu. Žodžiu, šitą klausimą svarstyti atskirai ir teikti kompleksiškai, nes čia yra svarbu ne tik maža tara, bet ir didelė tara, kur yra dėl kitų gėrimų labai aktualu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Balsuojame dėl minėto pasiūlymo, kurį teikia Seimo nariai P. Saudargas ir V. Kernagis.
Balsavo 107 Seimo nariai: už – 41, prieš – 32, susilaikė 34. Pasiūlymui nepritarta.
Kitas pasiūlymas Seimo narių A. Palionio…
A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Aš norėčiau pasakyti repliką, tad suteikite man teisę.
PIRMININKĖ. Suteikiame.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Aš nesuprantu gerbiamosios komiteto pirmininkės, kodėl šis pasiūlymas, tikrai racionalus, mažinantis sisteminį alkoholio vartojimą, sveikatos pataisymą, liaudiškai tariant, negali būti priimtas dabar. Reikia pusės metų notifikuoti. Tai mes įsigaliojimo terminą nukelkime iki kitų metų pradžios ir galime jį priimti. Todėl mano siūlymas iki priėmimo stadijos tikrai iš naujo perregistruoti, komitetas tegu apsvarsto, suderina. Negi mes čia priiminėjame tik populistiškai? Aš kreipiuosi į sveikatos ministrą, padirbėkime truputį dėl notifikavimo ir gausime išimtį. Ačiū.
PIRMININKĖ. Ačiū už jūsų repliką.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Gal galėčiau atsakyti?
PIRMININKĖ. Prašom, pirmininke.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Iš tiesų komitetas labai atsakingai žiūri į Europos Sąjungos teisę. Ir komitetas, ir pirmininkė nenori įvelti Lietuvos į ginčus Teisingumo Teisme. Dėl šitos priežasties mes ir siūlome daryti procedūrą tvarkingai.
PIRMININKĖ. Ačiū. Kitas pasiūlymas Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus. Siūloma pakeisti 18 straipsnio 8 dalį. Iš dalies mes jau esame priėmę sprendimą, tačiau, gerbiamoji pirmininke, „kitų renginių metu“. Ar dėl to reikia balsuoti?
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Taip, iš tiesų mes esame priėmę sprendimą dėl renginių, kurie yra mokami, nemokami. Esame priėmę sprendimą dėl patikslinimo, kad „kitų masinių renginių metu“. Mano manymu, nereikėtų. Žiūriu į Sekretoriatą.
PIRMININKĖ. Balsuoti nereikia.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Nereikėtų. Ir, jūsų manymu, nereikėtų balsuoti.
PIRMININKĖ. Ačiū. Jau priimta, balsuoti nereikia.
Seimo nario R. Karbauskio pasiūlymas, taip pat jau apsispręsta, balsuoti nereikia. Seimo nario R. Žemaitaičio pasiūlymas dėl 18 straipsnio 9 dalies. Techninio pobūdžio. Komitetas siūlo pritarti.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Komitetas pritaria, kaip ir R. Karbauskio pasiūlymui. Mes jau esame apsisprendę, dėl to balsuoti nereikia.
PIRMININKĖ. Balsuoti nereikia. Dėkoju. Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės ir A. Skardžiaus pasiūlymas pakeisti 18 straipsnio 9 dalį. Reikėtų, kad kolegos pristatytų, taip? Nes truputį keičiasi.
A. PALIONIS (LSDPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Mūsų siūlymas yra išbraukti iš įstatymo projekto, kad savivaldybės galėtų nustatyti vietas ir teritorijas (savivaldybės tarybos sprendimu), kuriose draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais. Manome, kad vien teisės suteikimas savivaldybėms nustatyti vietas ir teritorijas, kuriose draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais, galimai lemtų subjektyvių sprendimų priėmimą ir neabejotinai turėtų neigiamą įtaką dėl korupcijos ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Komiteto nuomonė.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Komiteto nuomonė yra nepritarti. Iš tiesų mes esame už tai, kad būtų plečiamos savivaldos teisės ir kad savivaldybės įgytų teisę nustatyti vietas ir teritorijas, kuriose draudžiama prekiauti. Tik primenu, kad diskusijų metu tai buvo tam tikras kompromisas dėl gana radikalių Tėvynės sąjungos pasiūlymų nustatyti prekybos vietas 100 ar 200 metrų atstumu. Tiesiog buvo nuspręsta ne įstatymu daryti, prievarta, bet palikti savivaldai, kur savivaldybės iš tiesų mato tokį poreikį, yra nustatyti kriterijai, kad jos galėtų tai padaryti. Komitetas siūlo nepritarti, tuo remdamasis.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė prieš pasiūlymą – A. Vinkus.
A. VINKUS (LSDPF). Norėčiau pritarti šiam pasiūlymui, nes meras vienvaldiškai neskiria, t. y. nepriima, sprendimų, o taryba. Taryba taip pat rinkta demokratiškai. Kaip tik mes sustipriname savivaldybių vadovybės teises ir parodome žmonėms, kad jie patys sprendžia.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Prašom balsuoti už gerbiamųjų kolegų A. Palionio, R. Šalaševičiūtės ir A. Skardžiaus pasiūlymą, nes nuomonės už nebuvo.
Balsavo 103 Seimo nariai: už pasiūlymą balsavo 18, prieš – 45, susilaikė 40. Pasiūlymui nepritarta.
Kreipiuosi į gerbiamuosius Seimo narius S. Gentvilą, K. Glavecką. Jūsų pasiūlymas vėl nukreiptas į vienos partijos kvietimą neiti į prekybos vietas tam tikromis dienomis prieš plenarinius posėdžius. Gal atsiimate?
K. GLAVECKAS (LSF). Taip. Labai skaudančia širdimi atsiimame.
PIRMININKĖ. Atsiima skaudančia širdimi. Ačiū už supratimą.
Seimo nario G. Landsbergio pasiūlymas dėl 18 straipsnio 1 dalies 5 punkto. Gerbiamoji pirmininke, mes esame jau apsisprendę.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Mes jau esame apsisprendę ir dėl prekybos vietų, ir dėl tarybos sprendimų.
PIRMININKĖ. Dėkoju. 6 straipsnis – 22 straipsnio pakeitimas. Dėl 22 straipsnio 1 dalies 6 punkto yra Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas. Jau esame apsisprendę, todėl balsuoti nereikia.
Yra Seimo nario R. Karbauskio pasiūlymas. Taip pat esame apsisprendę. Ar neklystu?
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Taip.
PIRMININKĖ. Sako, kad reikia balsuoti.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Palaukite. Čia yra sprendimas dėl draudimo vartoti.
PIRMININKĖ. Patikslino, kad nereikia balsuoti, nes dėl ankstesnių straipsnių mes ir dėl masinių renginių, ir dėl renginių vietos esame priėmę sprendimus.
Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas dėl 22 straipsnio 1 dalies 7 punkto. Jau esame apsisprendę. Taip pat esame pritarę R. Karbauskio pasiūlymui dėl to paties punkto. Ir R. Karbauskio pasiūlymui dėl 22 straipsnio 1 dalies 8 punkto taip pat esame pritarę.
Dabar Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės ir A. Skardžiaus pasiūlymas dėl 22 straipsnio 2 dalies.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Iš tiesų aš kelčiau klausimą, ar reikia dėl jo balsuoti, nes mes tiesiog apsisprendėme dėl 20 metų ribos. Dabar tiesiog uždraustume tiems jauniems žmonėms dirbti parduotuvėse ar dirbti vasaros kavinėse. Tai gal priėmus sprendimą dėl 20 metų…
PIRMININKĖ. Sutinkate? Ačiū.
Seimo nariai A. Armonaitė, V. Čmilytė-Nielsen, S. Gentvilas ir A. Gelūnas teikia analogišką pasiūlymą. Apsisprendėme. Nebalsuojame.
Seimo nario G. Landsbergio pasiūlymas pakeisti 22 straipsnio 2 dalį.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Mes jau atmetėme jo pasiūlymą diferencijuoti laipsnius pagal amžiaus cenzą, tai, manau, logiška būtų, kad…
PIRMININKĖ. Jau priimtas sprendimas ir nebegrįžtame, nebebalsuojame.
Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas dėl 22 straipsnio 3 dalies. Dėl 18 metų jau apsisprendėme. Taip pat apsisprendėme dėl G. Landsbergio pasiūlymo svarstydami 22 straipsnio 2 dalį.
Kitas Seimo nario G. Landsbergio pasiūlymas, dėl kurio dalies jau esame apsisprendę, tačiau dėl sporto renginių, varžybų metu salėse. Gerbiamasis Gabrieliau, jūs dėl šitos dalies, 1 dalies, nes dėl kitų punktų jau yra apsispręsta.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Aš tiesiog tik gerbiamajam Gabrieliui primenu mūsų diskusiją Sveikatos reikalų komitete. Mes diskutavome dėl sąvokų „sporto renginių ir (ar) varžybų metu“ ir kėlėme klausimą, kuri sąvoka yra platesnė. Varžybos yra siauresnė sąvoka. Jeigu įtvirtintume jūsų siūlymą, mes iš tiesų gerokai suvaržytume vartojimą visų renginių metu, kur yra ne tik varžybos susijusios su sportu. Komiteto nuomonė buvo nepritarti.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Gerai, tai aš atsiimu.
PIRMININKĖ. Ačiū. Ačiū už supratimą. Lieka komiteto nuomonė nepritarti. Seimo narys R. Žemaitaitis taip pat atsiima. Ačiū už supratimą.
7 straipsnis – draudimai, reklamos ribojimai. Ir Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas. Dėl 28 straipsnio 2 dalies mes jau apsisprendėme dėl 20 metų. R. Žemaitaičio yra analogiškas, nebebalsuojame.
8 straipsnis. Atsiprašau, jau 29 straipsnis – alkoholio reklamos draudimas, alkoholio reklamos ribojimas. Čia 5 dalis. Reikia balsuoti dėl Seimo nario G. Landsbergio pasiūlymo dėl 8 straipsnio, 29 straipsnio pakeitimo: „pakeisti 29 straipsnį ir išdėstyti taip“, ir jūs čia labai daug ką prirašėte, gerbiamas kolega.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Iš tikrųjų prirašėme, pribalsavome, primaišėme, bet šiuo atveju mes šiek tiek paliekame dabar galiojančios tvarkos, numatydami išimtis, kada reklama leidžiama masinių kultūros ir sporto renginių metu. Noriu pabrėžti, kad šito atsisakymas panaikintų mecenatystės galimybes, bent jau per sporto renginius, kultūros renginius nebebūtų galimybės reklamuotis, jeigu jų metu nėra pardavinėjama. O tikrai ne visų renginių metu yra prekiaujama, kolegos. Čia būtent yra tas dalykas, kad jeigu renginio metu nevykdoma prekyba, bet jį remia, logotipas yra galimas ar prekės ženklas yra galimas. Čia yra būtent dėl to pataisa. Kviečiu palaikyti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Komiteto nuomonė.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Sveikatos reikalų komitetas nepritarė Seimo nario G. Landsbergio pasiūlymui. Mūsų manymu, reklamos draudimas pagal Pasaulio sveikatos organizaciją yra efektyvi priemonė. Komiteto pritartame variante yra pakankamai daug išimčių, tarp jų yra išspręstas ir logotipų klausimas. Sveikatos reikalų komitetas tikrai nemato kokių nors papildomų išimčių, kaip siūlo G. Landsbergis, poreikio ir būtinybės. Be to, pati formuluotė, komitetas atkreipia dėmesį, ydinga, nes siūlomu 1 punktu jis uždraudžia visų formų alkoholio reklamą, paskui nustato išimtis, o paskui atsiranda dar viena draudimo forma, tai yra dar išorinė reklama, kuri atskirai reglamentuojama ir vėl draudžiama su išimtimis. Tiek dėl teisėkūros technikos, tiek dėl mano paminėtų kitų, kad tai yra pernelyg daug išimčių iš reklamos apribojimų, kur jau reklamos draudimo požymius daro neefektyvius, siūlome nepritarti G. Landsbergio pasiūlymams.
PIRMININKĖ. Už G. Landsbergio pasiūlymą nori kalbėti R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Išties komiteto pirmininkė iš dalies yra teisi. Ten yra prieštaraujančių viena kitai nuostatų. Aišku, priėmimo stadijoje galėtų perregistruoti Gabrielius ir išbraukti būtent tą trečią, kur yra išorinis ribojimas. Tik tiek galiu pasakyti, kad mes apskritai su šiais ribojimais, kaip apeis žaidėjas… Aš vakar tą patį aiškinau ir teisiškai tai yra įrodyta, kolegos prieš tai ginčijosi dėl nealkoholinio, kad jeigu šiandien „Neptūno“ komanda persivadins „Švyturiu“ ir ant „Švyturio“ maikės užsiklijuos „Nealkoholinis alus“, jie galės reklamuoti. Jeigu salėje bus stendas „Nealkoholinis alus Švyturys“, jie galės jį reklamuoti. Jeigu, važiuojant į Vilnių, į Klaipėdą, bus stendas, kur dabar kabo „Sveiki atvykę į „Švyturio“ šalį“ ir „Utenos alų“ reklamuoja, užteks pridėti žodžius „nealkoholinis alus“ ir jie galės jį reklamuoti. Aš jums parodau: mes priimame įstatymą, o aš jums iš karto pasakau, kaip mes jį apeisime.
PIRMININKĖ. Ačiū. Nuomonė prieš – A. Veryga. (Balsai salėje)
A. VERYGA (LVŽSF). Ačiū už suteiktą žodį. Iš tikrųjų, kolegos, kuo daugiau yra padaroma išimčių ir kuo sudėtingiau yra reglamentuojama reklama arba jos įvairūs apribojimai, tuo didesnė administracinė našta valstybei yra uždedama ir pasidaro labai sudėtinga tą reklamą stebėti ir kontroliuoti. Mes tada turime labai sudėtingais mechanizmais užtikrinti ir vertinimus tų pažeidimų, ir panašiai. Kuo mažiau yra padaroma išimčių reklamos ribojimo, tuo paprasčiau yra ją įgyvendinti. Be to, vėlgi yra sakoma Pasaulio sveikatos organizacijos, kad tik tie tikrieji, didieji ribojimai turi realų poveikį, daliniai ribojimai iš esmės yra neefektyvūs. Kviesčiau nepritarti šitam siūlymui ir į reklamos draudimą žiūrėti kompleksiškai ir labai rimtai.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Balsuojame dėl G. Landsbergio pasiūlymo dėl 28 straipsnio.
Balsavo 110 Seimo narių: už pasiūlymą – 40, prieš – 49, susilaikė 21. Pasiūlymui nepritarta.
Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas dėl 8 straipsnio 1, 2, 3 dalių atsiimtas komiteto posėdžio metu, todėl nesvarstome.
Seimo narių A. Palionio, R. Šalaševičiūtės, A. Skardžiaus pasiūlymas dėl 8 straipsnio. Čia, gerbiamoji pirmininke, ar turite?..
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Iš tiesų tai yra iš esmės labai panašus pasiūlymas į tą, kurį mes ką tik atmetėme, nebent Seimo nariai matytų skirtumų, kuriuos norėtų pristatyti.
PIRMININKĖ. Pristato gerbiamas A. Palionis. Prašom.
A. PALIONIS (LSDPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Iš esmės nėra jie panašūs, nes mes dabar galiojančios redakcijos 29 straipsnio 1 dalį papildome 12 punktu, kurio esmė yra, kad reklamoje negalima naudoti žmogaus atvaizdo, o galima naudoti tik balsą. Pakeičiame 2 dalies 1 punktą, kad reklama draudžiama Lietuvos Respublikos jurisdikcijai priklausančių leidėjų leidžiamuose laikraščiuose ir jų savarankiškuose prieduose, žurnaluose bei knygose visų laikraščių ir jų savarankiškų priedų, žurnalų bei knygų išorinėse viršelių pusėse.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė prieš – P. Urbšys.
P. URBŠYS (LVŽSF). Aš perduodu R. Karbauskiui.
PIRMININKĖ. R. Karbauskis – nuomonė prieš.
R. KARBAUSKIS (LVŽSF). Kolegos, aš labai prašau suprasti tuos argumentus, kuriuos išdėstė ministras. Iš tikro bet kokios reklamos draudimo išimtys būtų neteisingas sprendimas ir mes… Aš labai siūlau prisiminti tas diskusijas, kurios buvo dėl tabako reklamos draudimo. Tikriausiai nėra abejojančių, kad tas sprendimas pasiteisino, šiuo atveju mūsų sprendimas dėl alkoholio reklamos turi tą pačią prasmę ir jis duos tikrai aiškų rezultatą.
PIRMININKĖ. Ačiū. Ar komiteto pirmininkė norėjo dar papildyti?
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Komitetas nepritarė, nes labai išplečiamas reklamos išimčių sąrašas.
PIRMININKĖ. Todėl prašau balsuoti.
Balsavo 106 Seimo nariai: už pasiūlymą – 41, prieš – 47, susilaikė 18. Pasiūlymui nepritarta. Replika po balsavimo – A. Kubilius. Prašau.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš siūlau daryti pertrauką ir reikia išsiaiškinti, kodėl socdemai nebalsuoja už savo pataisas. Ar taip yra išgąsdinti pono R. Karbauskio ir pono S. Skvernelio, ar kas nors kita? Gal yra padarytas koks nors poveikis, nes kai socdemai taip vieningai nebalsuoja už savo pataisas, čia reiškinys, kuris reikalauja specifinio tyrimo. Aš reikalauju tą tyrimą nedelsiant atlikti.
PIRMININKĖ. Dėkojame už jūsų susirūpinimą. Tačiau, gerbiami kolegos, labai prašau – liko labai nedaug šito įstatymo pataisų. (Balsai salėje) Mes tiesiog sukaupkime jėgas, dirbame toliau. (Balsai salėje)
R. Karbauskis norėjo atsakyti? (Balsai salėje)
R. KARBAUSKIS (LVŽSF). Aš tik norėjau padėkoti koalicijos partneriams už supratimą ir palaikymą. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Ir N. Puteikis.
N. PUTEIKIS (LVŽSF). Aš suklydau – ne tą mygtuką paspaudžiau. Prašau įskaityti prieš.
PIRMININKĖ. Balsavote prieš. Remigijau!
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Aš trumpą repliką gerbiamam A. Kubiliui. Ne taip įvyko. Palucką padėjėju priėmė, tai truputį arbata užvaišino. Todėl ir neklauso dabar A. Palionio.
PIRMININKĖ. Linksmos jūsų replikos. Dirbame toliau, nes išties liko labai nedaug.
Seimo narių A. Armonaitės, V. Čmilytės-Nielsen, S. Gentvilo, A. Gelūno pasiūlymas dėl 8 straipsnio – dėstyti 29 straipsnio 2 dalį siūlote kitaip. Prašom pateikti pasiūlymą.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamieji, iš tikrųjų mums kilo nuogąstavimų dėl antrosios Lietuvos religijos, tai yra krepšinio. Mes žaidžiame, mūsų klubai žaidžia Eurolygoje. Krepšinio federacija yra kreipusis dėl tokių klubų, kurie atvažiuoja su alkoholio gamintojų logotipais, kurie tokie yra, ir žaidėjai žaidžia, pavyzdžiui, „Anadolu Efes“. Pagal šiandieninį reglamentavimą tokia reklama Lietuvoje būtų draudžiama. Mes prašytume pripažinti tai kaip ne reklamą. Dėkoju.
PIRMININKĖ. Ačiū S. Gentvilui už pateiktą pasiūlymą. Gerbiamoji komiteto pirmininke, pristatykite komiteto nuomonę.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Taip, iš tiesų ir komiteto posėdžio metu buvo keliamas klausimas dėl atvažiuojančių kompanijų, ką pripažino ir Narkotikų kontrolės departamento atstovai. Toks draudimas atvažiuojančių kompanijų pavadinimams nebūtų taikomas, tad nuogąstavimų šitoje srityje nelieka.
Kitas dalykas. Mes tikrai manome, kad ir sporto, kaip jau sutarėme, ir varžybų metu turėtų būti ribojamas naudojimas. Vis dėlto turėtume vengti alkoholinių gėrimų sąsajų su sportu suprasdami, kad mūsų jaunimas tikrai mėgsta sportą, ir dažnai netiesioginis poveikis yra daromas.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė prieš – S. Skvernelis.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, religija yra labai svarbus dalykas ir tikrai krepšiniui grėsmė nekyla. Kalbant apie tuos ženklus, kurie gali būti naudojami, tai ženklai ir toliau galės būti naudojami. Jeigu tą patį, nenoriu vienos iš įmonių minėti… apačioje nebus užrašo „alus“, o bus įmonės logotipas, tikrai nematau, kad tai yra reklama, ir netraktuotina, kad reklama.
Lygiai taip pat Vyriausybė, suprasdama poreikį gauti paramą ir sportui, ir kultūrai, ir menui, tikrai yra numačiusi ir dirba ta linkme, kad būtų galima per atskirus fondus gauti kaip socialiai atsakingiems partneriams rėmimą ir turėti tą pačią iš esmės finansinę naudą, ne tai kad reklamuojant alkoholio pramonę, bet skatinant elgtis socialiai atsakingai, panašiai, kaip viena iš Lietuvos komandų dabar aktyviai reklamuoja saugų elgesį keliuose.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Balsuojame dėl grupės Seimo narių pasiūlymo.
Balsavo 109 Seimo nariai: už balsavo 35, prieš – 56, susilaikė 18. Pasiūlymui nepritarta.
Seimo nario R. Žemaitaičio pasiūlymas dėl 29 straipsnio 2 dalies. Mes jau iš esmės esame apsisprendę. Taip? Gerbiamas Remigijus nenori nieko kalbėti ir su sprendimu sutinka.
Seimo nario A. Verygos pasiūlymas dėl 29 straipsnio 4 dalies. Prašau.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Čia dėl elektroninio.
A. VERYGA (LVŽSF). Gerbiami kolegos, norėčiau pasakyti, kad tai yra techninis pataisymas po konsultacijų su Ryšių reguliavimo tarnyba ir su kitais specialistais, kaip galėtume užtikrinti, kad Lietuvos internetinėje erdvėje būtų įgyvendintas alkoholinių gėrimų reklamos draudimas ir kad nebūtų sudarytos sąlygos nesąžiningiems rinkos dalyviams tiesiog apeiti tokiu būdu, savotiškai nuskriaudžiant mūsų žiniasklaidą. Tai tiesiog yra techninis pataisymas atsižvelgus į ekspertų nuomonę, kaip įgyvendinti patį tą draudimą internetinėje žiniasklaidoje.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Komitetas pritaria. Nuomonės už, nuomonės prieš nėra. Galime bendru sutarimu? (Balsai salėje) Galime. Dėl 9 straipsnio pasiūlymų nėra. Dėl 10 straipsnio „Įsigaliojimo laikas ir įgyvendinimas“ taip pat nėra. Įstatymo tam tikros pagrindinės dalys įsigalioja nuo 2018 m. sausio 1 d., o šio įstatymo 1, 2 straipsnio 2 dalis, 3 straipsnis ir 5 straipsnio 2 ir 10 dalys įsigalioja nuo 2020 m. sausio 1 d.
Dėkoju gerbiamajai komiteto pirmininkei. Dėkoju visiems Seimo nariams. Labai atsakingai balsavome svarstydami jūsų pasiūlymus.
Po svarstymo nuomonė už, nuomonė prieš. Nuomonė už – R. Karbauskis.
R. KARBAUSKIS (LVŽSF). Labai dėkingas visiems… (Balsas salėje)
PIRMININKĖ. Atsiprašau, jūsų replika ne vietoje! Tikrai ne čia. Nuomonei už, nuomonei prieš registruotasi yra dabar ir R. Karbauskis sako nuomonę už. (Balsai salėje) R. Karbauskis nekalba.
Nuomonė už – R. Martinėlis.
R. MARTINĖLIS (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Aš siūlau palaikyti šį įstatymo pakeitimo projektą ir balsuoti už. Jame yra daug gerų momentų dėl alkoholio prieinamumo ribojimo. Dalinės reklamos ribojimas, pardavimo laiko mažinimas, alkoholio įsigijimo amžiaus didinimas. Daug galimybių palikta savivaldai spręsti alkoholio kontrolės klausimus. Taip pat bus užtikrintas ir viešasis saugumas, probleminių vartotojų skaičiaus mažinimas. Įstatymo pakeitimo projektas, aišku, pildytinas naujais pasiūlymais. Tai bus daroma po svarstymo. Svarstymo stadijoje kviečiu visus balsuoti už ir palaikyti šį įstatymo projektą. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė prieš – R. Žemaitaitis.
R. ŽEMAITAITIS (TTF). Ačiū, gerbiama posėdžio pirmininke. Aš, kaip ir diskusijose kalbėjau, išties esu dėkingas, kad šiandien visas Seimas yra taip intensyviai ir aktyviai įtrauktas į tą dalyką. Aišku, aš norėčiau, kad tikrai nebūtų taip skubama. Tikrai noriu pakartoti – yra daug taisytinų dalykų, daug teisinių niuansų. Nepamirškime vieno dalyko, kad šitą įstatymą turės įgyvendinti Alkoholio ir tabako kontrolės departamentas, kuriame netgi jau ir dabar jie tarpusavyje ginčijasi, kaip viena ar kita įstatymo nuostata bus taikoma. Aš tikrai siūlau dabar bent jau susilaikyti ir priėmimo tikrai kitą savaitę nedaryti. Padarykime birželio mėnesį, jeigu reikia, gal rudenį, bet visus punktus jūs pereikite grynai pagal teisminę praktiką, kokia galėtų kilti, nes tokių interpretacijų bus labai daug. Jeigu kitais metais mes sausio ar gruodžio mėnesiais vėl bėgdami pradėsime taisyti šitą įstatymą, vėl mes atrodysime, sakyčiau, labai ne tik kad neetiškai, bet ir labai neprofesionaliai. Tikrai yra tų nuostatų, su kuriomis partija „Tvarka ir teisingumas“ sutinka. Mes, dar kartą sakau, esame kalbėję ir džiaugiuosi, kad Ramūnas jau šiandien sutiko, kad Senamiestyje turi būti paviljonai, turi būti lauko prekyba, po dviejų savaičių didelių debatų ir didelių ginčų. Partija „Tvarka ir teisingumas“ aiškiai pasisako už valandas, kad ryte iš tikrųjų turi būti iki 10 valandos neparduodamas alkoholis, dėl savaitgalių. Bet, mielieji, dėl 20 metų amžiaus išties yra šiek tiek, galėčiau sakyti, juokinga. Kai yra visur draudžiama reklama, o mes kalbėtume… apie pritaikytą jaunimui reklamą mes nekalbame. Aš pasigendu irgi tame pačiame, tiksliau, kitame įstatyme, kur bus, Akcizų įstatyme, mes skiriame fondą, bet skiriame tik keletą procentų, tiksliau – 1 %, kai turėtume skirti ne mažiau kaip 5 % jaunimo užimtumui. Čia, aš manau, būtų tie sprendimai ir visas šitas Seimas įeitų į istoriją, jis išties kovoja su šita bėda ir su šita problema.
O kas kalbėjo apie Ameriką? Aš galiu paneigti savo kolegą, bičiulį iš dešinės. Amerikoje narkotinių medžiagų vartojimas jau seniai lenkia alkoholio. Siūlyčiau pasidomėti ir atnaujinti savo 1993 metų žinias.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Balsuojame apsispręsdami po svarstymo dėl Alkoholio kontrolės įstatymo.
Balsavo 106 Seimo nariai: už įstatymo projektą po svarstymo balsavo 75, prieš – 6, susilaikė 25. (Plojimai) Po svarstymo Alkoholio kontrolės įstatymui pritarta.
Gerbiamieji Seimo nariai, replikos po balsavimo. Ir kartu norėsiu prašyti, gal mes galime pratęsti pusę valandos? Mes dar padarytume lydimuosius įstatymų projektus ir priėmimus. Tiesiog jūs esate patys šauniausi mano kolegos. (Triukšmas salėje) Kas galite ir kas sutinkate dirbti toliau, prašau likti salėje.
Replika po balsavimo – N. Puteikis.
N. PUTEIKIS (LVŽSF). Tėvynės sąjunga jau gali ramia sąžine iš savo pavadinimo išbraukti „krikščionys demokratai“. Vargšas P. Saudargas šiandien buvo vienintelis, kuris bandė realizuoti priešrinkiminius Tėvynės sąjungos pažadus dėl alkoholio ribojimo. Gerbiamasis Gabrieliau, jūsų mintis, kad pavadinimas sutrumpėja, gali būti realizuota, o Lenkų rinkimų akcija bus patenkinta, teisėtai atgavusi jiems priklausantį pavadinimą, nes jie trečia kadencija nuosekliai balsuoja prieš alkoholį. (Plojimai)
PIRMININKĖ. A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Aš norėčiau padėkoti visų vardu Sveikatos reikalų komiteto pirmininkei ir sveikatos ministrui už gražiai suorganizuotą šiandieną kraujospūdžio matavimo mėnesio renginį.
Atkreipiu visų dėmesį į patarimus. Patarimai sveikam kraujo spaudimui, aš manau, jie galiotų ir sveikam protui. Aštuntas punktas: „Ribokite suvartojamo alkoholio kiekį, laikykitės rekomenduojamų dienos normų.“ (Juokas salėje)
PIRMININKĖ. Ačiū. Buvo paminėta P. Saudargo pavardė. Suteikiu žodį jums.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Labai ačiū. Neplanuotai pirmoji pasisakymo dalis bus susijusi su gerbiamuoju N. Puteikiu. Aš tikrai dėkoju už tokį išskirtinį dėmesį, bet siūlyčiau N. Puteikiui rūpintis savo partijos pavadinimu, o ne mūsų. Mes žinome, ką darome, kur einame.
Ir aš tikrai džiaugiuosi, kad įstatymas, kad ir koks jis būtų, skinasi kelią, dar yra priėmimo stadija, vėl registruosime pasiūlymus, judėsime į priekį. Tikrai problema Lietuvoje didelė, reikia tai daryti. Jei matysime, kad neveikia, pataisysime, viskas gerai. Aš tikrai siūlau valdantiesiems prisiminti ir mūsų pasiūlymus, nes tą bambalių kultūrą reikia naikinti, ir neužsižaiskime biurokratinėse procedūrose. Kreipiuosi į Sveikatos reikalų komitetą rasti teisinius būdus integruoti mūsų pasiūlymus. Tikrai palaikymas būtų dar didesnis.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kalbės R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Tikrai gerbiamasis N. Puteikis galėtų savimi rūpintis. Mes balsavome, kaip buvome įsipareigoję balsuoti, galite žiūrėti balsavimus. Aš noriu atkreipti ir N. Puteikio, ir visų kitų valdančiųjų atstovų dėmesį. Yra du būdai nepriimti įstatymo: čia, Seime, balsuoti prieš arba padaryti įstatymą tokį, kokį visuomenė atmestų dėl kai kurių kvailų pataisų ir paskui priverstų jį atšaukti. Kai kuriais balsavimais jūs šiandien pasirinkote antrąjį būdą, man sukėlėte įtarimų. Ar jūs tikrai norite priimti tokį įstatymą, kokio reikia, ar dėl kokių nors maišelių ir panašiai norite padaryti, kad iš to įstatymo šaipytųsi, diskredituotų pačią idėją? Siūlau labai gerai pamąstyti iki priėmimo.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Keistai atrodo, kai sako, dėl kvailų sprendimų, kai daugiau nei prieš 40 tūkst. vaikų yra smurtaujama vien dėl alkoholio. Tai man šiek tiek keista. Dabar mes tapome Baltijos šalyse vieningos sesės – Estija, Latvija taip pat pradėjo kalbėti apie šitą pataisą ir savo šalyse. Mes tapome vėl vieningi. Galų gale jau ne apie Estiją mes kalbame, bet Estija kalba apie mus. Valio!
PIRMININKĖ. Kolegos, dirbame toliau, nes dar laukia daug įstatymų, dėl kurių mes pasiryžę šiandien priimti sprendimus.
14.04 val.
Akcizų įstatymo Nr. IX-569 23, 24, 25 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4097 (svarstymo tęsinys)
Akcizų įstatymo Nr. IX-569 23, 24, 25 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4097. Pranešėjas – Biudžeto ir finansų komiteto narys ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas A. Palionis.
A. PALIONIS (LSDPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas svarstė minėtą įstatymo projektą. Komitetas siūlo įstatymo projektą atmesti, nes šis projektas buvo užregistruotas praeitoje kadencijoje, pavasarį, o mes, susirinkęs naujas Seimas, priėmėme daug didesnius akcizo tarifus, kurie įsigaliojo šių metų kovo 1 dieną. Siūlome atmesti, pritardami Vyriausybės nuomonei, kad turime pažiūrėti, kokią įtaką akcizai daro prekybai, kas yra priimta nuo kovo 1 dienos, tuo labiau kad jie yra didesni, negu siūloma šitame projekte. Už balsavo 11, prieš – 1.
PIRMININKĖ. Ačiū. Norinčių dalyvauti diskusijoje nėra. Nuomonė už – J. Razma. Norite kalbėti? Pritariame. Už atmetimą bendru sutarimu? Dėkoju.
14.06 val.
Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 381 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4098(2) (svarstymo tęsinys)
Skelbiu kitą darbotvarkės klausimą – Sveikatos sistemos įstatymo Nr. I-552 381 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4098(2). Kviečiu Sveikatos reikalų komiteto pirmininkę A. Širinskienę. Jūs dar energinga, pristatykite komiteto išvadą ir dėl šito įstatymo projekto.
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Komitetas gegužės 10 dieną svarstė Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo 381 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIP-4098. Tai yra projektas, kuris išplečia Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšų šaltinius, nustatydamas, kad į šį fondą galės patekti ir lėšos, tai tam tikras procentas nuo akcizų pajamų, gautų už parduotą apdorotą tabaką, bei nuo lošimų ir azartinių žaidimų mokesčio. Tai tiesiog leistų surinkti daugiau lėšų į Visuomenės sveikatos fondą ir, be abejo, galėtume panaudoti ir alkoholio prevencinėms programoms. Komitetas pritarė bendru sutarimu ir kviečia Seimą taip pat pritarti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Norinčių dalyvauti diskusijoje nėra. Nuomonė už, nuomonė prieš. Nuomonė už – A. Skardžius. Jau nenori kalbėti ir pritaria. Galime bendru sutarimu pritarti po svarstymo? Dėkoju.
14.07 val.
Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 14 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-343(2) (priėmimas)
Skelbiu kitą darbotvarkės klausimą – Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 14 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-343(2). Pranešėjas – R. Juška, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto išvada. Prašom pateikti. Priėmimo stadija. Ar buvo kokių pasiūlymų? Buvo. Prašom.
R. JUŠKA (LSF). Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas atsižvelgė į Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadą, kad skundų bei prašymų… „Viešojo administravimo įstatymo 14 straipsnyje bei trečiajame skirsnyje įtvirtintomis skundų bei prašymų nagrinėjimo nuostatomis, nenumatančiomis galimybės kitiems subjektams nagrinėti skundų dėl viešojo administravimo subjekto veiklos ar nagrinėti prašymų, skirtų viešojo administravimo subjektui…“ Todėl komitetas bendru sutarimu pritarė papildyti 14 straipsnio 4 dalį 9 punktu, formuluodamas jį taip: „Nagrinėja iš asmenų gaunamus pranešimus ir pareiškimus apie savivaldybės administracijos, įmonių, įstaigų ir jų vadovų veiklą ir teikia dėl jų siūlymus savivaldybės administracijai ir savivaldybės tarybai.“ Iš projekto išbraukta „gyventojų prašymus ir pareiškimus“, toliau kaip tekste.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ačiū už pateiktą išvadą. Vienas straipsnis. Kaip ir minėjo, Teisės departamento pasiūlymui pritarta. Galime pritarti? Dėl viso įstatymo projekto keturi – už, keturi – prieš. Norinčių kalbėti nėra. Balsuojame. E. Pupinis nori kalbėti? Sutinkame. Priėmimas, reikia balsuoti.
Prašom, kolegos, kurie dabar diskutuojate ir aptarinėjate mūsų po svarstymo pritartą įstatymą, grįžkite į darbo vietas – labai reikalingi jūsų balsai. Vyksta balsavimas, priėmimas. (Balsai salėje) Deja, yra užsiregistravę tik 63 Seimo nariai, ir mes priimti įstatymo negalime. Gal palikime balsavimą dėl įstatymo tiesiog po pietų, dėl bendro priėmimo.
14.10 val.
Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos įstatymo Nr. X-1666 6 ir 161 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-475(4) (priėmimas)
O dabar Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos įstatymo Nr. X-1666 6 ir 161 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-475(4). Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto išvada. Jau tribūnoje Z. Streikus. Prašom pateikti.
Z. STREIKUS (LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, šis įstatymo projektas po svarstymo Seime buvo grąžintas komitetui patobulinti. (Balsai salėje) Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas pakartotinai apsvarstė ir įvertino įstatymo projektą bei gautus pasiūlymus ir bendru sutarimu priėmė sprendimą pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui ir komiteto išvadoms. Papildomai buvo gautas Seimo narės G. Skaistės pasiūlymas, kad Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nariu skiriamas pilietis, turintis aukštąjį universitetinį teisinį išsilavinimą ir ne mažesnį kaip trejų metų teisinio darbo stažą. Komitetas šiam pasiūlymui taip pat nepritarė, nes yra pritaręs palikti šiuo metu galiojančią keičiamo įstatymo 5 straipsnio formuluotę, ir komitetas, aišku, nepritarė šiam pasiūlymui.
Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas pastabų dėl šio projekto neturi. Siūlau pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Dar likite tribūnoje. Prašau likti tribūnoje. Yra registruotas Seimo narės G. Skaistės pasiūlymas. Dėl jo svarstymo reikėtų 29 balsų. Ar yra 29 pasiūlymą remiantys balsai? Nematau.
Balsuojame. Ar yra 29 Seimo narės G. Skaistės pasiūlymą remiantys balsai? Nesvarstome.
1 straipsnį galime priimti bendru sutarimu? Galime. 2 straipsnį galime priimti? Galime. 3 straipsnį galime priimti, ir tai labai svarbu, nes birželio 1 dieną turėtų įsigalioti šis įstatymas. Ačiū pranešėjui.
Dėl viso įstatymo projekto E. Gentvilas. Nėra. Prieš – J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamieji kolegos, po garsiai skelbtų Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos depolitizavimo idėjų matome, kad išeina šnipštas. Tik vietoj Savivaldybių asociacijos prezidento teikimo įrašomas antrasis Teisininkų draugijos teikimas. Be abejo, tas faktas, kad lieka Seimo Pirmininko teikimas, Ministro Pirmininko teikimas, išlaiko šią komisiją politizuotą.
Dar daugiau, kai pareikalaujama dabar įstatyme vardinio komisijos narių balsavimo, tai delegavę tuos narius politikai įgauna teisę net tuos komisijos narius kontroliuoti, ar teisingai jie balsuoja. Aš manau, kad tas pakeitimas nieko gero neduos komisijos savarankiškumui, jos darbo kokybei, objektyvumui. Geriau, kad liktų dabartinė situacija, kokia yra, nes tie pasiūlymai ne per daug ką nors ir keičia.
PIRMININKĖ. Dėkoju. E. Pupinis – nuomonė prieš.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamieji kolegos, iš tiesų toks demokratinis nonsensas, kai mes dažniausiai svarstome asmenis Vyriausioje tarnybinės etikos komisijoje… Kai Seime mes balsuojame už asmenis, iš tikrųjų balsavimas slaptas, kur tu gali pasirinkti, apsispręsti slaptai ir nebūtų daroma įtaka kokių nors jėgų. O šiuo metu, kai bus tas balsavimas atviras ir viešas, tai iš tikrųjų viršininkai, kurie siuntė savo žmones į komisijas, galbūt rinko pagal kompetenciją ir sąžiningumą, tam tikru momentu galės daryti jiems įtaką, nes žino, kad jie yra priklausomi vien todėl, kad yra pasiūlyti į komisiją. Tai vien šitas variantas, kai mes žmones pastatome į tokią padėtį ne pagal sąžinę balsuoti, o iš tikrųjų jiems gali būti daroma įtaka, tikrai negali būti priimtas, nes gyvename demokratinėje valstybėje.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nuomonė prieš – R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Čia turbūt šis įstatymas bus klasikinis pavyzdys, kai siekiama vieno, o pasiūloma visiškai priešingai. Jeigu mes siekiame tam tikro depolitizavimo ir tos komisijos autoriteto pakėlimo, tai mes tų tikslų nepasiekėme, jau nekalbu apie tai, kad mes palikome tuos pačius politizuotus teikimus, kuriuos atitinkamai skiria politikai, susiję su tam tikromis politinėmis partijomis, vadinasi, pasitikėjimas šia komisija nė kiek neišaugs. Maža to, dabar mes padarėme dar du dalykus. Vienas – kad mes vardinį balsavimą įteisinome dėl kontroliavimo, kad jeigu kas nors būtų drįsęs dar kaip nors balsuoti, dabar jis jau balsuoti nedrįs, žiūrės, ką ponas pasakė. Tai nežinau, koks čia priklausomumas, kur tas savarankiškumas.
Ir dar kitą dalyką mes padarėme. Galimybė pasipriešinti, argumentuotai pagrįsti savo nuomonę… Nes šiuo metu mes net kvalifikaciją išbraukėme. Nereikalaujame tų žmonių atitinkamos kompetencijos, kad jie galėtų pagrįsti savo nuomonę ir atsispirti kitam spaudimui, kai kokio nors ten Seimo Pirmininko teisininkai arba Prezidentės teisininkai pasakys, kad taip, reikia spręsti. O jis kvalifikacijos neturi, kam jis pasipriešins? Jis net argumentų neras. Tai mes iš šitos komisijos padarėme visiškai priešingą organą, dėl kurio savo laiku net buvau teikėjas VTEK – tokios institucijos kūrimo. Visiškai priešingai į kitą pusę nuėjome. Jokio autoriteto nebus. Ir nekvalifikuoti žmonės sėdi, ir politiškai priklausomi, ir dar politiškai kontroliuojami. Visiškai priešingas rezultatas, negu kad mes stengiamės padaryti.
PIRMININKĖ. Ačiū už jūsų nuomonę. Tačiau balsuoti negalime. Salėje yra per mažai Seimo narių. Noriu tiesiog atkreipti dėmesį dėl kitų įstatymų projektų, dėl Architektūros įstatymo yra daug pasiūlymų. Gerbdama Seimo narius, kurių nėra salėje ir negalės pateikti pasiūlymų, neteikiu dėl tolesnio priėmimo. Taip pat yra dėl Ūkinių bendrijų įstatymo.
14.18 val.
Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo Nr. XI-1375 1, 2, 6, 38, 58 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-511(2) (svarstymas)
Bet labai prašau paskutinį – Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo Nr. XI-1375 1, 2, 6, 38, 58 straipsnių ir priedo pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-511(2), nes įsigaliojimas artėja, ir mums reiktų suskubti. K. Mažeika, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas, galėtų pateikti išvadą, bet jo nematau. Kas galėtų iš Aplinkos apsaugos komiteto narių pateikti išvadą? Svarstymas. Simonas. Prašom. Vieną minutėlę.
S. GENTVILAS (LSF). Dėkoju. Komitetas svarstė Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymą ir jam buvo pritarta bendru sutarimu: 9 už, nė vienas nesusilaikė, nebuvo prieš. Dėkui.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ekonomikos komitetas, A. Skardžius. Bet A. Skardžiaus nematau. Kas iš Ekonomikos komiteto galėtų pateikti išvadą? Yra A. Skardžius. Puiku. Ačiū, Artūrai. Supažindinkite.
A. SKARDŽIUS (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Ekonomikos komitetas, kaip papildomas komitetas, pritarė bendru sutarimu patobulintam, atsižvelgęs į Teisės departamento išvadas, taip pat į Seimo nario V. Sinkevičiaus pateiktus siūlymus dėl elektromobilio sąvokos patobulinimo.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kaimo reikalų komiteto išvadą – A. Stančikas. Prašom.
A. STANČIKAS (LVŽSF). Gerbiamieji kolegos, Kaimo reikalų komitetas svarstė šį klausimą ir pritarė.
Balsavimo rezultatai: 7 – už, susilaikiusių ir prieš balsavusių nerasta.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Nori dalyvauti diskusijoje V. Rinkevičius. Norite kalbėti? Nori kalbėti. (Balsai salėje) Prašau į… Taip, mes buvome sutarę iki 14 val. 30 min. pasidarbuoti. Dar turime keletą minučių.
V. RINKEVIČIUS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, aišku, labai gaila, kad tuščiai salei reikia kalbėti.
PIRMININKĖ. Netuščia.
V. RINKEVIČIUS (LVŽSF). Atsiprašau, pustuštei salei.
PIRMININKĖ. 52 Seimo nariai jūsų įdėmiai klauso.
V. RINKEVIČIUS (LVŽSF). Aš buvau pateikęs pataisas kolegoms dėl šio įstatymo projekto, nes tai liečia svarbią sritį – atsinaujinančius šaltinius ir norisi, kad į tą procesą, kaip buvo ir anksčiau, įsitrauktų ne tik Energetikos ministerija, kuri kuruoja tą sritį, bet ir Žemės ūkio ministerija, nes biodegalai, žaliava biodegalams auga ant žemės. Tai yra žemdirbių darbas, jų produkcija, taip pat žymią dalį sudaro biodegalų struktūroje. Dabar šiek tiek keičiasi Europos Sąjungoje ir pas mus, perkeliama Europos Sąjungos direktyva, kad antros kartos biodegalai, atliekos ir t. t. irgi patenka į tą apibrėžimą, tačiau viena pagrindinių žaliavų vis tiek išlieka žemdirbių užauginta produkcija – rapsai, grūdai ir t. t.
Bet Žemės ūkio ministerija šiame projekte išvis yra eliminuojama iš reglamentavimo ir tolesnės poįstatyminių aktų išleidimo srities, paliekama tik Energetikos ministerija. Žinant, kad atliekų srityje ne tik turbūt Lietuvoje, bet pas mus, Lietuvoje, akivaizdu, yra didžiulė korupcija ir pačioje Aplinkos ministerijoje… Šiandien matome iš spaudos, iš žiniasklaidos, kad ten irgi nesusitvarkoma, kas kur – vyksta ir teisminiai, ir kitokie tyrimai, ir t. t. Kad į įstatymą būtų įrašyta ir Žemės ūkio ministerija, būtų tiesiog logiška ir būtų mažiau galbūt ir tai korupcijai… Tie išleisti teisės poįstatyminiai aktai būtų logiškesni ir skaidresni.
Labai gaila, kad buvo nepritarta mano ir mano kolegų pataisai. Aš siūlau jums ir kviečiu jus, ir prašau jūsų palaikyti tą pataisą ir palikti Žemės ūkio ministeriją, taip pat kad poįstatyminiuose aktuose būtų, kad energetikos kartu su žemės ūkio ministru savo įsakymu nustato tvarką ir visa kita. Šitai Aplinkos apsaugos komitetas pavadino pertekliniu reikalavimu, atseit taip yra lyg ir daroma. Mes, žinodami mūsų tą korupcinę aplinką, tai, kas dedasi atliekų srityje, aš galiu iš karto pasakyti, kad tai nebus tikrai labai skaidru ir nebus… Tai yra labai gerai suinteresuotų… Tai yra klanų kova. Klanai ten kiša savo… pataria turbūt ir komitetui, ir kitiems per kokius nors savo tarpininkus tas formuluotes. Aš siūlau ne klausyti klanų, o turėti savo protą ir priimti tą pataisą, kad būtų įrašyta ir Žemės ūkio ministerija. Tiek ir norėjau pasakyti.
PIRMININKĖ. Dėkoju už jūsų išsakytas mintis. Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko nematau. Simonas taip pat išėjęs. Kas galėtų? Gal K. Bacvinka? Nes yra užregistruotas Seimo narių V. Rinkevičiaus, A. Stančiko, A. Šimo, J. Rimkaus, K. Bacvinkos ir A. Palionio pasiūlymas dėl 3 straipsnio 6 dalies, papildyti 6 straipsnį nauju 14 punktu. Ar yra 10 Seimo narių, remiančių pasiūlymą? (Balsai salėje) Aiškiai matau, kad yra. Simonas yra, bet jau Kęstutis atėjo į tribūną. Manau, kad jis puikiai… Leiskime pristatyti. Kuris iš Seimo narių pristatysite pasiūlymą? Ar V. Rinkevičius pristato pasiūlymą? (Balsai salėje)
V. RINKEVIČIUS (LVŽSF). Aš jau pristačiau savo kalboje, kad siūlau įrašyti, kad Žemės ūkio ministerija būtų įrašyta į projektą, tik tuos žodžius.
PIRMININKĖ. Ačiū. Komiteto nuomonė yra nepritarti. Gerbiamas komiteto atstove, prašom pasakyti argumentus.
K. BACVINKA (LVŽSF). Laba diena visiems. Komitetas išnagrinėjo šitą siūlymą ir nutarė nepritarti, nes pasiūlymas buvo perteklinis.
PIRMININKĖ. Nuomonė už, nuomonė prieš. Ar yra norinčių kalbėti?
Balsuojame. Kas už Seimo narių V. Rinkevičiaus, A. Stančiko, A. Šimo, J. Rimkaus, K. Bacvinkos ir A. Palionio pasiūlymą, kuriam komitetas nepritarė? (Balsai salėje)
Balsavo 50 Seimo narių: už balsavo 42, prieš nėra, susilaikė 8. Pasiūlymui pritarta.
Dėl viso įstatymo projekto norinčių kalbėti… Tai yra, nuomonė už. Gal, Jonai, nebekalbame? (Balsai salėje) Nėra Jono. Nuomonės prieš nėra.
Balsuojame. Kartu bus mūsų užsiregistravimas šitame rytiniame posėdyje, kuriame jūs visi iš tiesų labai labai atsakingai, nuoširdžiai, ilgai dirbote. Dėkoju.
Balsavo 55 Seimo nariai: už balsavo 51, prieš nėra, susilaikė 4. Po svarstymo įstatymo projektui Nr. XIIIP-511(2) pritarta. Dėkoju už įstatymą.
14.27 val.
Informaciniai pranešimai
Aišku, pranešu, ką ir paminėjau jau pakviesdama į tribūną, kad Lietuvos socialdemokratų frakcijos seniūnu yra išrinktas A. Palionis. (Plojimai) Mes jį atitinkamai ir Seimo nutarimu įrašysime į Seniūnų sueigą. Linkime jam sėkmės! Spausime ranką matydami jį salėje.
Dėkoju už nuoširdų darbą rytiniame posėdyje. Posėdis baigtas. (Gongas) (Balsai salėje) 15 valandą. Taip, pietų pertrauka trumpa – tik pusės valandos, bet jūs spėsite. (Balsai salėje)
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.