PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽIMTUMO ĮSTATYMO NR. XII-2470

1, 12, 16, 20, 22, 24, 28, 29, 30, 31, 36, 37, 38, 391, 40, 44, 46, 47, 48, 481 STRAIPSNIŲ, PRIEDO pakeitimo ir ĮSTATYMO papildymo 392, 393 IR 482 STRAIPSNIAIS

ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-1399

 

 

2022-05-03

Vilnius

 

Eil.

Nr.

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

1

1

1

 

Argumentai:

Siūlomu įstatymo projektu įvedamas naujas „darbo rinkai besirengiančio asmens“ statusas, į kurį dėl objektyvių priežasčių patekęs žmogus netenka dalies Užimtumo tarnybos taikomų priemonių. Vertinant įstatymo 5 straipsnyje pateiktas aplinkybes, dėl kurių suteikiamas darbo rinkai besirengiančio asmens statusas, akivaizdu, kad padėti grįžti į darbo rinką šiems asmenims įmanoma tik efektyviai sutelkiant ir tarpusavyje derinant Užimtumo tarnybos, savivaldybių ir socialinių partnerių teikiamas paslaugas. Deja, apie įsipareigojimą teikti tokias paslaugas ar jas finansuoti šiame įstatyme nekalbama arba kalbama nepakankamai. Vertinant riziką, kad naujo statuso įvedimas gali dalį asmenų įstumti į mažai apibrėžtą priemonių visumą ir gal net pabloginti šiuo metu jiems taikomas pagalbos priemones, teikiame siūlymą įtvirtinti šios grupės statusą įstatyme, priskirti specialią užimtumo didinimo programą ir užtikrinti jai finansavimą.

Pasiūlymas:

Papildyti Užimtumo įstatymo 1 straipsnio 1 dalį ir jį išdėstyti taip:

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis ir taikymas

1. Šis įstatymas nustato pagrindines užimtumo formas ir jų sistemą, darbo ieškančių asmenų ir darbo rinkai besirengiančių asmenų užimtumo rėmimo sistemos teisinius pagrindus, jos tikslą, uždavinius, užimtumo rėmimo politiką įgyvendinančių subjektų funkcijas, darbo rinkos paslaugų teikimo ir užimtumo rėmimo priemonių įgyvendinimo organizavimą ir finansavimą, atsakomybę už nelegalų darbą, užsieniečių įdarbinimo tvarkos pažeidimus, nedeklaruotą darbą ir nedeklaruotą savarankišką veiklą.

2

21

 

 

Argumentai: žr. aukščiau.

Pasiūlymas:

Papildyti Užimtumo įstatymo 21 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

21 straipsnis. 48 straipsnio pakeitimas

1. papildyti 48 straipsnio 1 dalį 4 punktu:

1. Užimtumui didinti gali būti rengiamos šios programos:

1) nedarbo prevencijos;

2) imigrantų, tautinių mažumų integravimo į darbo rinką;

3) šio straipsnio 2 dalyje nurodytų asmenų užimtumo didinimo;

4) darbo rinkai besirengiančių asmenų integravimo į darbo rinką;

4) 5) kitos.

2. Papildyti 48 straipsnio 2 dalį 11 punktu:

„11) darbo rinkai besirengiantys asmenys.“

3. papildyti 48 straipsnio 1 dalį:

3. Sprendimą dėl šio straipsnio 1 dalyje nurodytų užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo, atsižvelgdamos į jų svarbą ir paskirtį, priima Lietuvos Respublikos Vyriausybė, ministerijos ir kitos valstybės institucijos, savivaldybių institucijos ir užimtumo rėmimo politiką įgyvendinančios įstaigos, konsultuodamosi su socialiniais partneriais, organizacijų ir vietos bendruomenių atstovais, atstovaujančiais darbo ieškančių asmenų grupių interesams. Užimtumo didinimo programų rengimo ir jų finansavimo tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija. Šio straipsnio 1 dalies 4 punkte nurodytą nacionalinę programą parengia ir įgyvendina Užimtumo tarnyba ir savivaldybės, bendradarbiaudamos su socialiniais partneriais.

3

 

 

 

Argumentai: žr. aukščiau.

Pasiūlymas:

Papildyti Užimtumo įstatymo 50 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

50 straipsnis. Užimtumo rėmimo priemonių, darbo rinkos paslaugų ir kitų išmokų finansavimo šaltiniai

1.    Darbo rinkos paslaugos, užimtumo rėmimo priemonės ir kitos šiame įstatyme nurodytos išmokos finansuojamos iš valstybės ir savivaldybių biudžetų, Garantinio fondo, Europos Sąjungos struktūrinių ir kitų fondų bei šaltinių. Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo lėšų naudojimo sąlygas ir tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

2.    Užimtumo didinimo programos, skirtos darbo rinkai besirengiančių asmenų integravimui į darbo rinką, finansuojamos skiriant specialiąsias tikslines dotacijas savivaldybių biudžetams.

 

Teikia

Seimo nariai