LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

KAIMO REIKALŲ KOMITETO

 

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL Tautinio paveldo produktų įstatymo Nr. X-1207 pakeitimo įstatymo projektO NR. XIVP-4141

 

2024-10-16  Nr. 110-P-31

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis, pirmininko pavaduotojas Vidmantas Kanopa, komiteto nariai: Juozas Baublys, Jonas Gudauskas, Sergejus  Jovaiša, Vigilijus Jukna, Kęstutis Mažeika.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

1

 

 

1. Projekto 1 straipsniu keičiamo Tautinio paveldo produktų įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 1 straipsnyje, be kita ko, nurodoma, kad įstatymas reglamentuoja tradicinių amatų centrų steigimą ir veiklą, tačiau keičiamo įstatymo VI skyriuje reglamentuojama tradicinių amatų centrų veikla, pripažinimas tradicinių amatų centru ir šio pripažinimo galiojimo panaikinimas. Atsižvelgiant į tai ir siekiant teisinio aiškumo, keičiamo įstatymo 1 straipsnis turėtų būti patikslintas suderinant formuluotę su keičiamo įstatymo VI skyriaus 22 straipsnio nuostatomis.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Lietuvos Respublikos tautinio paveldo produktų įstatymas užtikrina tautinio paveldo produktų valstybinę apsaugą, sudarant sąlygas sukauptą tradicinių amatų patirtį išsaugoti ir skleisti, suteikus jai reikšmingumą, šiuolaikinėje visuomenėje, apibrėžia tautinio paveldo produktų klasifikavimo, tautinio paveldo produktų ir tradicinių amatų neformaliojo mokymo programų sertifikavimo ir tradicinių amatininkų pripažinimo tradicinių amatų meistru tvarką, nustato paramos teikimo tautinio paveldo produktų kūrėjams formas, reglamentuoja tradicinių amatų centrų steigimą ir veiklą, pripažinimą tradicinių amatų centru ir šio pripažinimo galiojimo panaikinimą, nustato atsakomybę už šio įstatymo pažeidimus.“

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

2

3

 

2. Keičiamo įstatymo 2 straipsnio 3 dalyje siūloma nustatyti, kad sąvoka „senoji tradicinio gaminio gamybos technologija“ būtų suprantama kaip „visuma gamybos būdų ir priemonių, įprastai naudotų tradicinio gaminio gamybai iki 1925 m. visoje Lietuvoje ar jos etnografiniame regione“. Iš šios sąvokos turinio nėra pakankamai aišku, kaip būtų suprantamas terminas „iki 1925 m.“, ar kaip terminas „1925 m. sausio 1 d.“, ar šis terminas galėtų apimti ir visą 1925 metų laikotarpį. Manytina, kad siekiant išvengti šios įstatymo nuostatos skirtingo aiškinimo taikant įstatymą, minėtos sąvokos turinyje reikėtų nustatyti konkretų terminą (metai, mėnuo, diena).

Pritarti

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 2 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Senoji tradicinio gaminio gamybos technologija – visuma gamybos būdų ir priemonių, įprastai naudotų tradicinio gaminio gamybai iki 1925 m. gruodžio 31 d. visoje Lietuvoje ar jos etnografiniame regione.“

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

2

6

 

3. Pažymėtina, kad ūkinę veiklą Lietuvos Respublikoje gali vykdyti ne tik juridiniai asmenys, bet ir kitų Europos Sąjungos bei Europos ekonominės erdvės valstybių subjektai, kurie gali ir neturėti juridinio asmens statuso, kaip tai nustatyta Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 1.19 straipsnyje, kuriame minimi užsienio juridiniai asmenys ar kitos organizacijos. Tokie užsienio juridiniai asmenys bei kitos organizacijos Lietuvoje gali įsteigti savo padalinius ir vykdyti veiklą, nesteigdami atskiro juridinio asmens. Projekto aiškinamajame rašte nėra nurodyta motyvų, kuriais vadovaujantis projekte siūloma nustatyti, kad tautinio paveldo produktų kūrėju gali būti tik Lietuvos Respublikoje įsteigtas juridinis asmuo ar jo padalinys. Atsižvelgiant į tai, siūlytina patikslinti keičiamo įstatymo 2 straipsnio 6 dalies nuostatą, kad tautinio paveldo produktų kūrėju gali būti „Lietuvos Respublikoje įsteigtas juridinis asmuo ar jo padalinys“ ir nurodyti ne tik fizinius ir juridinius asmenis, bet ir užsienio kitas organizacijas ar jų padalinius. Patikslinus minėtas keičiamo įstatymo nuostatas, atitinkamai turėtų būti tikslinamos ir kitos keičiamo įstatymo nuostatos, kuriose vartojama formuluotė „juridinis asmuo ar jo padalinys“ (pvz., keičiamo įstatymo 7 straipsnio 2 dalies 8 punktas, 4 dalies 2 punktas 13 straipsnis ir kt.)

 

Pritarti iš dalies

Argumentai:

Įstatymas yra skirtas saugoti nacionalinį identitetą, reglamentuojant tautos tradicinių gaminių / paslaugų pripažinimą tautinio paveldo produktu.

ŽŪM nuomone, užsienio juridiniai asmenys ar kitos organizacijos, kaip jos apibrėžtos Civilinio kodekso 1.19 str., negali būti nacionalinės etninės gyvosios tradicijos tęsėjos, nes etninės kultūros tradicijos perdavimas turi vykti iš kartos į kartą, kaip nurodyta Įstatymo projekto 14 str. 2 dalyje.

Siūlomas galimų tautinio paveldo produktų kūrėjų sąrašo išplėtimas, papildant užsienio juridiniais asmenimis ir kitomis organizacijomis, iš esmės iškreiptų Įstatymo tikslą, tačiau pritariame siūlymui iš dalies išplėsti galimų tautinio paveldo kūrėjų ratą, papildant kitomis organizacijomis ar jų filialais.

Pažymėtina, kad TPP sertifikatas nėra leidimas vykdyti gamybą ar teikti paslaugas. Bet kuris asmuo (fizinis, juridinis, užsienio, Lietuvos) gali užsiimti įvairia gamyba, paslaugomis. TPP sertifikatas tik patvirtina, kad sertifikuotas gaminys / paslauga yra pripažinti tradiciniais Lietuvoje. Todėl, galimų sertifikuoti asmenų sąrašo siaurinimas, neužkerta kelio ir kitiems asmenis gaminti gaminius, bet jie nebus pripažinti tautinio paveldo produktais.

Be to, jeigu sertifikuosime užsieniečius, kurie veiks ne Lietuvos Respublikos teritorijoje, negalėsime užtikrinti Įstatymo įgyvendinimo kontrolės už Lietuvos ribų.

Siūloma alternatyva – pakeisti tris sąvokas 2 straipsnyje:

1. Pasiūlymas:

Pakeisti 2 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Tautinio paveldo produktų kūrėjas tradicinis amatininkas arba Lietuvos Respublikoje įsteigtas juridinis asmuo ar jo padalinys, kita organizacija ar jos filialas (-ai), kuriantys ar gaminantys sertifikuotus tradicinius gaminius, veisiantys ir auginantys sertifikuotų tradicinių veislių augalus ar gyvūnus, tradiciniais būdais ruošiantys gamtos gėrybių produktus ir (arba) teikiantys sertifikuotas tradicines paslaugas Lietuvos Respublikoje.“

2. Pasiūlymas:

Atitinkamai keičiami 2 straipsnio 14 dalis, 2 straipsnio 16 dalis, 7 straipsnio 2 dalies 8 punktas.

4.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

2

8

 

TD 2. <...> Analogiško turinio pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 2 straipsnio 8, 12 dalims, 14 straipsnio 2 dalies 1 punkto b papunkčiui, 3 daliai, 6 dalies 2 punktui. Be to ši pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 14 straipsnio 7 dalies 1 punkte nurodytam terminui „iki 1940 m.“.

 

 

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 2 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

8. Tradicinė augalų ar gyvūnų auginimo technologija – tradicinių veislių augalų ar gyvūnų auginimo būdas, taikytas iki 1925 m. gruodžio 31 d. visoje Lietuvoje ar jos etnografiniame regione.“

5.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

2

12

 

TD 2. <...> Analogiško turinio pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 2 straipsnio 8, 12 dalims, 14 straipsnio 2 dalies 1 punkto b papunkčiui, 3 daliai, 6 dalies 2 punktui. Be to ši pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 14 straipsnio 7 dalies 1 punkte nurodytam terminui „iki 1940 m.“.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 2 straipsnio 12 dalį ir ją išdėstyti taip:

12. Tradicinės žaliavos – medžiagos, įprastai naudotos tradicinių gaminių gamybai iki 1925 m. gruodžio 31 d. visoje Lietuvoje ar jos etnografiniame regione.“

6.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

7

1

4

4. Siekiant suderinti įstatyme vartojamas formuluotes, keičiamo įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 4 punkte po žodžių „tautinio paveldo“ įrašytinas žodis „produktų“.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 7 straipsnio 1 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) bendradarbiauja tautinio paveldo produktų valstybinės apsaugos srityje su etninės kultūros srityje veikiančiomis institucijomis ir organizacijomis bei savivaldybėmis.“

7.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

7

2

2

5. Keičiamo įstatymo 7 straipsnio 2 dalies 2 punkte nurodoma, kad ministras tvirtina tradicinių amatų klasifikaciją, kuri skirta tautinio paveldo produktų klasifikavimui pagal tradicinius amatus. Pastebėtina, kad keičiamo įstatymo 11 straipsnio 2 dalyje pažymėta, jog tautinio paveldo produktai žemės ūkio ministro nustatyta tvarka klasifikuojami ne tik pagal atskirus tradicinius amatus, bet ir pagal tautinio paveldo produktų sritis, rūšis, porūšius. Svarstytina, ar siekiant teisinio aiškumo keičiamo įstatymo 7 straipsnio 2 dalies 2 punktas neturėtų būti atitinkamai papildytas nurodant ir kitus klasifikavimo kriterijus taip suderinant jo nuostatas su keičiamo įstatymo 11 straipsnio 2 dalimi arba iš viso keičiamo įstatymo 7 straipsnio 2 dalies 2 punkte atsisakant formuluotės po kablelio „kuri skirta tautinio paveldo produktų klasifikavimui pagal tradicinius amatus“.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 7 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) tvirtina tradicinių amatų klasifikaciją, kuri skirta tautinio paveldo produktų klasifikavimui pagal tradicinius amatus, tautinio paveldo produktų sritis, rūšis, porūšius;“

8.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

7

3

6

6. Atkreiptinas dėmesys, kad keičiamo įstatymo 2 straipsnyje nėra apibrėžta sąvoka „įmonė“, todėl šio įstatymo nuostatų kontekste šios sąvokos turinys nėra pakankamai aiškus. Atsižvelgiant į tai, tikslintinos keičiamo įstatymo 7 straipsnio 3 dalies 6 punkto, 17 straipsnio 3 dalies 1 punkto ir 21 straipsnio 4 dalies 4 punkto nuostatos, kuriose vartojama minėta sąvoka, pakeičiant ją įstatyme vartojama formuluote „juridinis asmuo ar jo padalinys“ atitinkamame linksnyje.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 7 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6) administruoja tautinio paveldo interneto svetainę, joje visuomenės informavimo tikslais skelbia informaciją apie tautinio paveldo produktų kūrėjus (vardą, pavardę, juridinio asmens ar jo padalinio įmonės pavadinimą, gyvenamąją ar buveinės vietą (pvz.: miestą, rajoną) ir informaciją ryšiams(pvz.: el. paštą, telefono Nr.), jų veiklą (pvz.: informaciją apie edukacinius užsiėmimus, parodas) ir kuriamus tautinio paveldo produktus, tradicinių amatų centrų veiklą;“

9.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

7

3

6

7. Atsižvelgus į tai, kad įstatyme turi būti dėstomos norminio pobūdžio nuostatos, taisyklės, siūlytina keičiamo įstatymo 7 straipsnio 3 dalies 6 punkto nuostatose kaip perteklinių atsisakyti formuluočių „(pvz.: miestą, rajoną)“, „(pvz.: el. paštą, telefono Nr.)“ ir „(pvz.: informaciją apie edukacinius užsiėmimus, parodas)“. <...>

Pritarti

Pasiūlymas išdėstytas prie TD 6 pastabos.

 

10.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

7

3

7

8. Siekiant teisinio aiškumo, reikėtų patikslinti keičiamo įstatymo 7 straipsnio 3 dalies 7 punkto nuostatas toje apimtyje, kurioje nustatyta, kad Agentūra populiarina „parodas ir kitus renginius“, nustatant, kad populiarinamos ne bet kokios parodos ir kiti renginiai, o tik susiję su tautinio paveldo produktais ar šių produktų kūrėjais.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 7 straipsnio 3 dalies 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

7) populiarina tautinio paveldo produktus, tradicinių amatų centrų veiklą, tradicines muges, parodas ir kitus renginius, skirtus populiarinti tautinio paveldo produktus ir jų kūrėjus.

11.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

7

4

1

9. Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina keičiamo įstatymo 7 straipsnio 4 dalies 1 punkte esančių formuluočių „ar nesertifikavimo“ ir „ar nepripažinimo“ atsisakyti kaip perteklinių. <...>

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 7 straipsnio 4 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) remdamasis Ekspertų komisijos siūlymais, žemės ūkio ministro nustatyta tvarka priima sprendimus dėl tautinio paveldo produktų, tradicinių amatų neformaliojo mokymo programų sertifikavimo ar nesertifikavimo, tradicinių amatininkų pripažinimo ar nepripažinimo tradicinių amatų meistru, tautinio paveldo produkto sertifikato ir (arba) tradicinių amatų neformaliojo mokymo programos sertifikato ir (arba) tradicinių amatų meistro pažymėjimo galiojimo panaikinimo ir tvirtina tautinio paveldo produktų, atestuotų tradicinių amatų meistrų ir tradicinių amatų neformaliojo mokymo programų sąrašus;“

12.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

12

3

1

10. Siekiant aiškumo, reikėtų suvienodinti keičiamo įstatymo 12 straipsnio 3 dalies 1 punkto nuostatą „kurios nepakeičia gamybos būdo, receptūros bei unikalių savybių“ ir 14 straipsnio 2 dalies 3 punkto b papunkčio nuostatą „kurios nepakeičia gaminio gamybos būdo, receptūros, unikalių savybių ir sudėties“.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 12 straipsnio 3 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) tradiciniai gaminiai, artimi autentiškiems tradiciniams gaminiams, ir sukurti naudojant tradicines žaliavas ir naujas technologijas, kurios nepakeičia gaminio gamybos būdo, receptūros bei unikalių savybių;“

13.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

13

4

2

TD 7. <...> Analogiško turinio pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 13 straipsnio 4 dalies 2 punkte esančiai formuluotei „(kavinės, restorano, baro ir kt.)“.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 13 straipsnio 4 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) juridinio asmens ar jo padalinio – maitinimo paslaugas teikiančio subjekto (kavinės, restorano, baro ir kt.), kuris teikia prašymą sertifikuoti tautinio paveldo produktus, pavadinimas yra lietuviškas arba būdingas Lietuvoje gyvenančių kitų tautų etninei kultūrai, o sertifikuojami tradiciniai gaminiai patiekiami tradiciniuose arba artimuose tradiciniams induose.“

14.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

14

2

1

TD 2. <...> Analogiško turinio pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 2 straipsnio 8, 12 dalims, 14 straipsnio 2 dalies 1 punkto b papunkčiui, 3 daliai, 6 dalies 2 punktui. Be to ši pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 14 straipsnio 7 dalies 1 punkte nurodytam terminui „iki 1940 m.“.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 14 straipsnio 2 dalies 1 punkto b) papunktį ir jį išdėstyti taip:

b) tradiciniai gaminiai buvo gaminami ir (arba) tradiciniu amatu verčiamasi iki 1925 m. gruodžio 31 d.

15.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

14

2

3

TD 10. <...> ir 14 straipsnio 2 dalies 3 punkto b papunkčio nuostatą „kurios nepakeičia gaminio gamybos būdo, receptūros, unikalių savybių ir sudėties“.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 14 straipsnio 2 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

b) tradiciniai gaminiai pagaminti naudojant naujas gamybos technologijas, kurios nepakeičia gaminio gamybos būdo, receptūros bei unikalių savybių ir sudėties, ir tradicines žaliavas.“

16.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

14

3

 

TD 2. <...> Analogiško turinio pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 2 straipsnio 8, 12 dalims, 14 straipsnio 2 dalies 1 punkto b papunkčiui, 3 daliai, 6 dalies 2 punktui. Be to ši pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 14 straipsnio 7 dalies 1 punkte nurodytam terminui „iki 1940 m.“.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 14 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Tautinio paveldo produktu sertifikuojami tradicinių veislių augalai. Tradicinėmis augalų veislėmis pripažįstamos veislės, pradėtos auginti iki  1925 m. gruodžio 31 d. ir augintos ne mažiau kaip 50 metų.“

17.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

14

6

2

TD 2. <...> Analogiško turinio pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 2 straipsnio 8, 12 dalims, 14 straipsnio 2 dalies 1 punkto b papunkčiui, 3 daliai, 6 dalies 2 punktui. Be to ši pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 14 straipsnio 7 dalies 1 punkte nurodytam terminui „iki 1940 m.“.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 14 straipsnio 6 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) tradicinė paslauga buvo teikiama iki 1925 m. gruodžio 31 d.;“

18.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

14

7

1

TD 2. <...> Be to ši pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 14 straipsnio 7 dalies 1 punkte nurodytam terminui „iki 1940 m.“.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 14 straipsnio 7 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) tradicinė mugė vyko iki 1940 m. gruodžio 31 d. ir tai patvirtinama renginio dokumentine medžiaga ar atitiktį tradicijai patvirtinančiais archyviniais įrašais;“.

19.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

14

8

 

11. Keičiamo įstatymo 14 straipsnio 8 dalyje prieš žodį „produktui“ įrašytini žodžiai „tautinio paveldo“.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 14 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

8. Tradicinio amatininko sertifikuojamam tautinio paveldo produktui gali būti suteikiama A arba B kategorija, vadovaujantis šio įstatymo 12 straipsnio nuostatomis.“

20.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

17

3

1

TD. 6. <...> Atsižvelgiant į tai, tikslintinos keičiamo įstatymo 7 straipsnio 3 dalies 6 punkto, 17 straipsnio 3 dalies 1 punkto ir 21 straipsnio 4 dalies 4 punkto nuostatos, kuriose vartojama minėta sąvoka, pakeičiant ją įstatyme vartojama formuluote „juridinis asmuo ar jo padalinys“ atitinkamame linksnyje.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 17 straipsnio 3 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) tautinio paveldo produkto (-ų) sertifikate: sertifikato numeris, tautinio paveldo produkto (-ų) kategorija, pavadinimas (-ai), grupė ir kodas pagal tradicinių amatų klasifikaciją, tautinio paveldo produkto (-ų) kūrėjo vardas ir pavardė ar įmonės juridinio asmens ar jo padalinio pavadinimas;“

21.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

18

 

3

12. Keičiamo įstatymo 18 straipsnio 3 punkto nuostata „jei jos aprašymas neatitinka šio įstatymo 16 straipsnio 1 dalies nuostatų“ nėra aiški, nes keičiamo įstatymo 16 straipsnio 1 dalyje yra nustatyti reikalavimai asmeniui, kuris gali teikti prašymą sertifikuoti tradicinių amatų neformaliojo mokymo programą, o ne reikalavimai šios programos aprašymui. Siekiant teisinio aiškumo, projekto nuostatos tikslintinos.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 18 straipsnio 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) nesertifikuoti tradicinių amatų neformaliojo mokymo programos, jeigu jos aprašymas tradicinis amatininkas neatitinka šio įstatymo 16 straipsnio 1 dalies nuostatų.“

22.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

20

 

 

TD 9. <...> Analogiško turinio pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 20 straipsniui.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 20 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

20 straipsnis. Sprendimų dėl tautinio paveldo produktų ir tradicinių amatų neformaliojo mokymo programų sertifikavimo ar nesertifikavimo, tradicinių amatininkų pripažinimo ar nepripažinimo tradicinių amatų meistru, tautinio paveldo produkto sertifikato, tradicinių amatų neformaliojo mokymo programos sertifikato ir tradicinių amatų meistro pažymėjimo galiojimo panaikinimo priėmimas

1. Agentūra, remdamasi Ekspertų komisijos siūlymu, priima sprendimą dėl:

1) tautinio paveldo produktų ir (arba) tradicinių amatų neformaliojo mokymo programų sertifikavimo ar nesertifikavimo, tradicinių amatininkų pripažinimo ar nepripažinimo tradicinių amatų meistru‘

2) tautinio paveldo produkto sertifikato ir (arba) tradicinių amatų neformaliojo mokymo programos sertifikato ir (arba) tradicinių amatų meistro pažymėjimo galiojimo panaikinimo.

2. Agentūros sprendimas įforminamas Agentūros direktoriaus įsakymu.“

23.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

21

4

4

TD. 6. <...> Atsižvelgiant į tai, tikslintinos keičiamo įstatymo 7 straipsnio 3 dalies 6 punkto, 17 straipsnio 3 dalies 1 punkto ir 21 straipsnio 4 dalies 4 punkto nuostatos, kuriose vartojama minėta sąvoka, pakeičiant ją įstatyme vartojama formuluote „juridinis asmuo ar jo padalinys“ atitinkamame linksnyje.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 21 straipsnio 4 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) kaupti ir skelbti informaciją apie savo veiklos teritorijoje dirbančius tautinio paveldo produktų kūrėjus (vardą, pavardę, įmonės juridinio asmens ar jo padalinio pavadinimą ir kontaktinę informaciją ir tautinio paveldo produktus);“

24.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

22

3

1

13. Keičiamo įstatymo 22 straipsnio 3 dalies 1 punkte vietoj žodžio „tradicinio“ įrašytinas žodis „tradicinių“.

 

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 22 straipsnio 3 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) gavus tradicinio tradicinių amatų centro prašymą;“

25.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

25

 

 

14. Keičiamo įstatymo 25 straipsnio nuostata, jog „Ministerijos sprendimai gali būti skundžiami“ šioje nuostatoje nurodytų įstatymų nustatyta tvarka keičiamo įstatymo kontekste nėra aiški, nes keičiamame įstatyme nėra nuostatų, reglamentuojančių, kokius sprendimus tautinio paveldo produktų srityje priima ministerija. Svarstytina, ar šios nuostatos nereikėtų atsisakyti.

Be to, atsižvelgiant į keičiamo įstatymo 7 straipsnio 4 dalies nuostatas, keičiamo įstatymo 25 straipsnio nuostatose reikėtų nustatyti, kad gali būti skundžiami ne Agentūros, o jos direktoriaus priimti sprendimai.

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 25 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

25 straipsnis. Sprendimų apskundimo tvarka

Agentūros direktoriaus ir Ministerijos sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo, Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo arba Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.“

26.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2024-09-25 Nr. XIVP-4141

2

3

 

15. Siekiant suvienodinti įstatyme vartojamas formuluotes, projekto 2 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių „datos“ įrašytini žodžiai „dienos“ (nuostatose vartojama du kartus).

Pritarti

Pasiūlymas:

Pakeisti 2 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Tradicinių amatų centrai, įsteigti iki šio įstatymo įsigaliojimo datos dienos, per 6 mėnesius nuo šio įstatymo įsigaliojimo datos dienos privalo pakeisti savo veiklos dokumentus, juose nurodant veiklos teritoriją ir atstovaujamą (-us) etnografinį (-ius) regioną (-us), ir raštu informuoti Žemės ūkio agentūrą prie Žemės ūkio ministerijos apie savo veiklos teritoriją ir atstovaujamą (-us) etnografinį (-ius) regioną (-us), kurio (-ių) tradicijas puoselėja.“

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

 

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

 

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: nepaskirtas.

 

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai: pritarti Komiteto patobulintam Tautinio paveldo produktų įstatymo Nr. X-1207 pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIVP 4141(2) ir Komiteto išvadoms.

8. Balsavimo rezultatai: už – 7, prieš – 0, susilaikė – 0.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Juozas Baublys.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: nepateikta.

 

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas Tautinio paveldo produktų įstatymo Nr. X-1207 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP 4141(2), jo lyginamasis variantas.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                                     Viktoras Pranckietis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Simantė Kairienė