LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Ekonomikos komitetas

 

Papildomo komiteto IŠVADA

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS NEFORMALIOJO ŠVIETIMO IR TĘSTINIO MOKYMOAI ĮSTATYMO NR. VIII-822
2, 4, 7, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 17 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 9STRAIPSNIU

ĮSTATYMO PROJEKTO nR. XIVP-2588

 

                                                                                                           2023-04-12  Nr. P-108-9

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius, Komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas, Komiteto nariai Andrius Bagdonas, Viktoras Fiodorovas, Andrius Kupčinskas, Deividas Labanavičius, Laima Mogenienė, Ieva Pakarklytė, Jonas Pinskus, Paulius Saudargas, Mindaugas Skritulskas.

Komiteto biuro vedėja Rima Petkūnienė, patarėjai Raimonda Danė,  Rasa Ona Duburaitė, Laura Jasiukėnienė, Irina Jurkšuvienė,  Žilvinas Klimka, Darius Šaltmeris, padėjėja Zita Jodkonienė.

Kviestieji asmenys: Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos viceministrė Agnė Kudarauskienė, Lietuvos Respublikos Prezidento patarėja Jolanta Urbanovič.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas
2023-03-31

91

4

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

Siūlome patikslinti projekto 5 straipsniu keičiamo įstatymo 9straipsnio 4 dalį, kadangi iš siūlomo reguliavimo neaišku, kokios Individualių mokymosi paskyrų sistemos veiklą užtikrinančios institucijos turimos omenyje. Atkreiptinas dėmesys, kad keičiamo įstatymo 9straipsnio 3 dalyje numatyta tik šią sistemą administruojanti įstaiga, t.y. švietimo, mokslo ir sporto ministro įgaliota įstaiga, jokių kitų institucijų, kurioms būtų pavedama užtikrinti minėtos sistemos veiklą, šiame įstatyme nėra numatyta.

Pritarti

Įstatymo projekto 5 straipsniu keičiamo įstatymo 91 straipsnio 4 dalį patikslinti taip:

„4. Individualių mokymosi paskyrų sistemai valdyti švietimo, mokslo ir sporto ministras sudaro valdymo grupę, kurios nuostatus ir personalinę sudėtį tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras.“

 

Pažymėtina, kad įstatymo projektu nėra numatoma kitų institucijų, kurioms būtų pavedama užtikrinti minėtos sistemos veiklą, nes kitos institucijos, jų funkcijos, pavadinimai, teisinis statusas, gali kisti. Įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad IMP sistemos veiklą užtikrinančios institucijos yra šios:

1.    Europos socialinio fondo agentūra (ESFA) – institucijai pavesta koordinuoti IMP sistemos diegimą ir užtikrinti jos sklandų veikimą;

2.    LAMA BPO – informacinės sistemos valdytojas;

3.    Kvalifikacijų ir profesinių mokymų plėtros centras (KPMPC) – IMP sistemoje skelbiamų ir valstybės finansavimų pretenduojančių gauti programų ir teikėjų kokybės stebėsenos užtikrinimas, programų vykdymo ir teikėjų patikra;

4.    Nacionalinė švietimo agentūra – IMP sistemos funkcionavimui reikalingų ir Nacionalinės švietimo agentūros valdomų registrų sąveikos su IMP sistema įdiegimas.

5.    IMP sistemos valdymo grupė – teikia svarstyti IMP sistemos veikimo ataskaitą Vyriausybės komisijai, koordinuojančiai nacionalinę žmogiškųjų išteklių stebėseną. Individualių mokymosi paskyrų sistemos valdymo grupės nuostatus ir personalinę sudėtį tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras.

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas
2023-03-31

 

 

 

Projekto 12 straipsnio
5 dalyje vietoj formuluotės „Šio įstatymo 4 ir 10 straipsnių nuostatos“ įrašytina formuluotė „Šio įstatymo 4 ir
10 straipsniuose išdėstytų Lietuvos Respublikos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatymo 9 ir 16 straipsnių nuostatos“.

Pritarti

Pagrindinis komitetas turėtų pateikti galutines formuluotes.

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: nėra.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: nėra.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: nėra.

6. Komiteto išvados rengėjų komitetui siūlomas sprendimas ir pasiūlymai:

6.1. Sprendimas: pritarti įstatymo projektui Nr. XIVP-2588 ir Komiteto išvadoms kartu pažymint, kad dabartinėje siūlomoje įstatymo redakcijoje trūksta nuostatų dėl aiškaus darbdavių bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijos priemonių, skirtų neformaliam suaugusiųjų mokymui, integracijos.

6.2. Pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Ekonomikos komitetas

2023-04-12

91

1,

2

 

 

Argumentai:

Kuriant bendrą mokymosi visą gyvenimą sistemos modelį, labai svarbu numatyti, kad svarstomu įstatymo projektu būtų įtvirtinta ne tik individualių mokymosi paskyrų (IMP) elektroninė sistema, skirta Švietimo mokslo ir sporto ministerijos priemonėms aptarnauti, bet būtų sukurti ir būtini sistemos/modelio pakeitimai, kurių šiuo metu nėra numatyta. Pažymėtina, kad įstatymo projekte pakeitimai yra orientuoti į RRF lėšų įsisavinimą, nepasinaudojant galimybe iš esmės patobulinti visą neformaliojo suaugusiųjų mokymo sistemą, plačiau įtraukti darbdavius. Įstatymo projektu yra numatytas Ekonomikos ir inovacijų ministerijos dalyvavimas IMP elektroninės sistemos valdyme, tačiau Ekonomikos ir inovacijų ministerijos priemonės į sistemą nėra įtrauktos. Deja, įstatymo pakeitimai neužtikrina Švietimo mokslo ir sporto ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (Užimtumo tarnybos) ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijos priemonių apjungimo ir integracijos. Todėl įstatymo projektas siūlomas atitinkamai tobulinti.

 

Pasiūlymas:

1. Įstatymo projekto 5 straipsnyje dėstomo keičiamo įstatymo
91 straipsnio 1 dalį pakeisti ir išdėstyti taip:

„1. Individualių mokymosi paskyrų sistema – vieno langelio principu veikianti sistema, kurioje teikiami pasiūlymai mokytis pagal neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programas ir profesinio orientavimo paslaugos asmenims, siekiantiems tobulinti ir (arba) įgyti kompetencijas, bei pretenduoti į valstybės institucijų skiriamą paramą neformaliam suaugusiųjų mokymui šio įstatymo nustatyta tvarka.“

 

2. Įstatymo projekto 5 straipsnyje dėstomo keičiamo įstatymo
91 straipsnio 2 dalį pakeisti ir išdėstyti taip:

„2. Individualių mokymosi paskyrų sistemoje skelbiamos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programos, kurios atitinka šio įstatymo 10 straipsnyje nustatytą kokybės užtikrinimo tvarką. Taip pat skelbiamos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programos, kurias baigus įgyjamos kvalifikacijos ir kompetencijos, įtrauktos į aukštą pridėtinę vertę kuriančių kvalifikacijų ir kompetencijų sąrašą, tvirtinamą Užimtumo įstatyme nustatyta tvarka, taip pat Ekonomikos ir inovacijų ministro nustatyta tvarka vykdomos ir finansuojamos neformaliosios suaugusiųjų mokymo programos, skirtos dirbančių asmenų kompetencijų kėlimui.“

Pritarti

Balsavimo rezultatai – pritarti bendru sutarimu.

 

8. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Kazys Starkevičius, Viktoras Fiodorovas.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: nėra pareikšta.

 

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                               Kazys Starkevičius

 

 

 

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Laura Jasiukėnienė