LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ŽMOGAUS TEISIŲ KOMITETAS

 

 

PAPILDOMO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUSMIŲ VYKDYMO KODEKSO PAKEITIMO ĮSTATYMO NR. XIV-1196 1 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO  Nr. XIVP-2300

 

2022-12-14  Nr. 112-P-44

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, komiteto nariai Dainius Kepenis, Vytautas Bakas, Tomas Bičiūnas, Eugenijus Gentvilas, Andrius Navickas, Arūnas Valinskas. Komiteto biuro vedėja Jolanta Savickienė; biuro patarėjos Eglė Lukšienė,  Rūta Ragaliauskienė, Inga Ališauskienė; biuro padėjėja Ingrida Aidietienė.

Kviestieji asmenys: Seimo kontrolierė Erika Leonaitė, Teisingumo viceministras Elanas Jablonskas, Teisingumo ministrės patarėjas Rokas Uscila,  Bausmių vykdymo politikos grupės vadovas Marius Rakštelis, Bausmių vykdymo politikos grupės patarėjas Rimvydas Laukis, Kalėjimų departamento direktorius Virginijus Kulikauskas.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2022-11-29

 

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, pastabų neturime.

 

Pritarti

 

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

 

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kontrolierių įstaiga

2022-12-13

76

4

 

BVK projekto 76 straipsnio 4 dalį papildyti, nuostatomis, kad prevencinės priemonės ne ilgiau kaip vienam mėnesiui galėtų būti taikomos nuteistojo skambinimams, susitikimui ir susirašinėjimui su sutuoktiniu ar asmeniu, su kuriuo nuteistasis bendrai gyvena neįregistravęs santuokos.

Pritarti

Atsižvelgiant į BVK 27 straipsnio 2 dalyje nustatytą trumpinį „artimieji“, kuris apima tiek sutuoktinį, tiek sugyventinį, artimuosius giminaičius, BVK 76 straipsnio 4 dalį išdėstyti taip:

„4. Šio straipsnio 1 dalyje nustatytos prevencijos priemonės, susijusios su nuteistųjų skambinimu artimiesiems giminaičiams, susitikimu ir susirašinėjimu su jais, gali būti taikomos tik tais atvejais, kai kitomis priemonėmis negalima užkirsti kelio nusikalstamoms veikoms, ir ne ilgiau kaip vienam mėnesiui. Šis terminas gali būti pratęstas vienam mėnesiui. Pratęsimų skaičius neribojamas.“

2.

Seimo kontrolierių įstaiga

2022-12-13

76

 

 

BVK 76 straipsnyje numatyti, kad prevencijos priemonės parenkamos, jų taikymo trukmė nustatoma ir laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus nutarimas taikyti prevencijos priemones vykdomas teisingumo ministro arba Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus nustatyta tvarka.

 

Pritarti

Papildyti BVK 76 straipsnį 8 dalimi:

„8. Prevencijos priemonių vykdymo aprašą tvirtina laisvės atėmimo vietų įstaigos direktorius.“

3.

Seimo kontrolierių įstaiga

2022-12-13

 

 

 

Siekiant išvengti nuteistųjų teisių ribojimo nepagrįstai ilgą laiką rizikos, siūlytina apsvarstyti galimybę užtikrinti, jog nuteistųjų teisės į privatų ir šeimos gyvenimą ribojimo termino pratęsimo pagrįstumą, būtinumą ir proporcingumą peržiūrėtų nepriklausoma, objektyvi ir nešališka institucija – teismas.

Nepritarti

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Laisvės atėmimo vietų įstaigos direktoriaus veiksmų apskundimo tvarka yra nustatyta BVK 100 straipsnyje, kuri būtų taikoma ir paskyrus nuteistiesiems/suimtiesiemprevencines priemones.

Minėto straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad bausmę vykdančios įstaigos direktoriaus veiksmai ir sprendimai per dvidešimt dienų nuo jų įteikimo dienos gali būti skundžiami apygardos administraciniam teismui.

Taip pat pabrėžtina, kad analogiškas apskundimo mechanizmas būtų taikomas inter alia ir prevencinių priemonių pratęsimo atvejais.

Atsižvelgiant į tai, kad prevencijos priemonių paskyrimo ir jų pratęsimo teisėtumo ir pagrįstumo vertinimas gali būti atliekamas teisme, netikslinga įvesti atskiro prevencijos priemonių pratęsimo patikros algoritmo.

Balsavimo rezultatai:

Už – 3, prieš – 1, susilaikė – 3.

 

 

 

 

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

 

6. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:  siūlyti pagrindiniam komitetui tobulinti Lietuvos Respublikos Bausmių vykdymo kodekso pakeitimo įstatymo NR. XIV-1196 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-2300, atsižvelgus į Seimo kontrolieriaus pasiūlymus, kuriems komitetas pritarė.

 

7. Balsavimo rezultatai: už – 4, prieš – 0, susilaikė – 3.

8. Komiteto paskirti pranešėjai: T. V. Raskevičius, V. Bakas.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                         (Parašas)                                                                      Tomas Vytautas Raskevičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja Inga Ališauskienė