PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

CIVILINIO PROCESO KODEKSO  736 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-1653(2)

 

 

2018-06-25

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1

8

 

 

Argumentai:

Šio įstatymo siūlymas mažinti išskaitas nėra pakankamas spręsti tokią gilią problemą, kaip skurdas. Projektas yra orientuotas tik į MVPD (minimalių vartojimo poreikių dydžio, šiuo metu – 245 Eur) apsaugojimą, nes nuskaičius 30 proc. nuo MMA liktų vos daugiau nei MVPD. Būtina atkreipti dėmesį, kad MVPD apima tik minimaliausius poreikius, kurie reikalingi patenkinti gyvybiškai būtiniems poreikiams. Tuo tarpu dirbančiam žmogui yra svarbu ne tik palaikyti savo egzistenciją, bet ir turėti galimybę oriai gyventi. Šiuo pasiūlymu siūlome  nuskaičiuoti 20 proc. nuo MMA (jei žmogus turi daugiau nei vieną bylą) – liktų 288 Eur. Naujausiais Statistikos departamento duomenimis skurdo rizikos riba siekia 282 Eur. Pasiūlymas užtikrintų, kad vienas gyvenantis asmuo, dirbdamas ir mokėdamasis skolas, gyventų aukščiau skurdo rizikos ribos. 

 

Norint pasiekti reikšmingų pokyčių, būtina imtis ryžtingų veiksmų. Žmogui, racionaliai priimant sprendimą, ar išeiti iš šešėlio ar paramos sistemos, yra itin reikšminga, kokia dalis jo algos bus išskaityta – trečdalis ar penktadalis. Manome, kad šiuo atveju dešimties procentų skirtumas tarp išskaitų dydžių yra lemtingas žmogaus apsisprendimui. Tuo tarpu neryžtingi sprendimai neduotų laukiamo rezultato.

 Taikant 20 proc. išskaitas būtų geriau apsaugotos senatvės pensiją gaunančių ir žmonių su negalia, gaunančių netekto darbingumo pensijas, pajamos. Tai yra labai svarbu, nes pensijinio amžiaus žmonės ir žmonės su negalia, turintys mažą darbingumo lygį, paprastai neturi kitų galimybių užsitikrinti didesnes ir pakankamas pragyvenimui pajamas.

 Seimo kanceliarijos Informacijos ir komunikacijos departamento Tyrimų skyrius 2016 metais atliko kai kurių ES valstybių (Airijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir kt.) išieškojimo iš darbo užmokesčio apžvalgą, kurioje nurodyta, kad iš minimalaus atlyginimo kai kuriose šalyse apskritai neišieškoma, o daugumoje valstybių 20 - 30 proc. išieškoma tik nuo tos dalies, kuri viršija MMA. Todėl siūlome sumažinti galimų išieškoti lėšų procentinį dydį.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 8 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

„8 straipsnis. 736  straipsnio  pakeitimas

1. Pakeisti  736  straipsnį ir jį išdėstyti taip:

1. Iš skolininkui priklausančios darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių dalies, neviršijančių Vyriausybės nustatytos MMA, išskaitoma pagal vykdomuosius dokumentus tol, kol bus visiškai padengtos išieškomos sumos:

1) išieškant išlaikymą periodinėmis išmokomis, žalos, padarytos suluošinimu ar kitokiu sveikatos sužalojimu, taip pat maitintojo gyvybės atėmimu, atlyginimą – trisdešimt procentų, jeigu kitaip nenustatyta pačiame vykdomajame rašte arba ko kita nenustato įstatymai ar teismas;

2) visų kitų rūšių išieškoms, jeigu kitaip nenustatyta pačiame vykdomajame rašte arba ko kita nenustato įstatymai ar teismas, – dvidešimt dešimt procentų;

3) pagal kelis vykdomuosius dokumentus – trisdešimt dvidešimt procentų.

2. Iš darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų bei davinių dalies, viršijančios Vyriausybės nustatytą MMA dydį, išskaitoma penkiasdešimt procentų, jeigu ko kita nenustato įstatymai ar teismas.

3. Jeigu skolininkas išlaiko nedarbingus šeimos narius, esant jo rašytiniam prašymui, antstolio patvarkymu šio straipsnio 2 dalyje nurodyta išskaitoma dalis gali būti mažinama po dešimt procentų kiekvienam išlaikytiniui, tačiau taip mažinant negali būti sumažinta įstatymų ar teismo nustatyta dalis. Mažinant išskaitų dydį, neatsižvelgiama į išlaikytinius, kuriems išlaikyti iš skolininko darbo užmokesčio daromos išskaitos.“

 

 

Teikia                                   

Seimo nariai                                                                Dovilė Šakalienė

Ingrida Šimonytė (pasirašė 2018-06-30)