LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

TEISĖS IR TEISĖTVARKOS KOMITETAS

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO

„DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO NR.I-399

18015 STRAIPSNIO PAKEITIMO“ PROJEKTO XIVP-3301

 

2024-05-08 Nr. 102-P-13

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkė Irena Haase, komiteto pirmininko pavaduotoja Agnė Širinskienė, nariai: Gabrielių Landsbergį pavaduojanti Jurgita Sejonienė, Česlav Olševski, Julius Sabatauskas, Vilius Semeška, Algirdas Stončaitis, Andrius Vyšniauskas.

Komiteto biuro vedėja Dalia Komparskienė, patarėjai: Martyna Civilkienė, Jurgita Janušauskienė, Dalia Latvelienė, Irma Leonavičiūtė, Rita Varanauskienė, Loreta Zdanavičienė, vyriausioji specialistė Aidena Bacevičienė, padėjėjos: Meile Čeputienė, Rivena Zegerienė.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2023-11-15

1

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.    Projektu siūloma Seimo statuto 18015 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatyti, kad Europos reikalų komiteto arba Užsienio reikalų komiteto posėdyje svarstant Lietuvos Respublikos poziciją Ministras Pirmininkas, ministras arba, išimtiniais atvejais, suderinus su Seimo Europos reikalų komiteto ir (arba) Užsienio reikalų komiteto pirmininku, ministro įgaliotas viceministras, komiteto posėdyje ją pristato ir atsako į komiteto narių klausimus. Pažymėtina, kad pagal Vyriausybės įstatymo 49 straipsnio, reglamentuojančio Vyriausybės pareigą konsultuotis su Seimu rengiant, derinant ir pristatant Lietuvos Respublikos poziciją, 4 dalį pristatyti šią poziciją Europos reikalų komitete arba Užsienio reikalų komitete, išimtinais atvejais atitinkamo ministro pavedimu gali viceministras, pavedimo derinimas su Europos reikalų komiteto ir (arba) Užsienio reikalų komiteto pirmininku nurodytoje Vyriausybės įstatymo normoje nėra numatytas. Pagal Teisėkūros pagrindų įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 7 punkte įtvirtintą teisėkūros sistemiškumo principą teisės normos turi derėti tarpusavyje, todėl aptariama Seimo statuto, pagal Konstitucijos 76 straipsnį turinčio įstatymo galią, 18015 straipsnio 1 dalies 1punkto nuostata vertintina kaip neatitinkanti šio principo ir turi būti derinama su Vyriausybės įstatymo 49 straipsnio 4 dalimi, t. y. projekte atsisakytina nuostatos, pagal kurią viceministro dalyvavimas Europos reikalų komiteto arba Užsienio reikalų komiteto posėdyje derinamas su šių komitetų pirmininkais. Sistemiškai vertinant projektu keičiamo Seimo statuto nuostatas, atkreiptinas dėmesys, kad pagal Seimo statuto 141 straipsnio, reglamentuojančio projekto pateikimo Seimo posėdyje procedūrą, 1 dalį Vyriausybę kaip projekto iniciatorių, be kita ko, gali atstovauti Vyriausybės įgaliotas viceministras ir tokio atstovavimo nereikia derinti su kokiu nors subjektu (Seimo Pirmininku, Seimo valdyba ar kt.), todėl būtų nepagrįsta numatyti viceministro dalyvavimo Seimo struktūrinio padalinio (komiteto) posėdyje derinimą su padalinio vadovu (komiteto pirmininku), tai nederėtų su aukščiau nurodytoje Seimo statuto normoje įtvirtintu teisiniu reguliavimu.

          Be to, projektu keičiamo Seimo statuto 18015 straipsnio 1 dalies 1 punkte, derinant su aukščiau nurodyta Vyriausybės įstatymo 49 straipsnio 4 dalies norma, vietoj formuluotės „ministro įgaliotas viceministras“ įrašytina formuluotė „ministro pavedimu – viceministras“.

Pritarti

Patobulintu projektu siūloma Seimo statuto 18015 straipsnio 1 dalies 1 punktą išdėstyti taip:

„1) Ministras Pirmininkas, arba ministras arba išimtiniais atvejais suderinus su Seimo Europos reikalų komiteto ir (arba)( Užsienio reikalų komiteto pirmininku ministro įgaliotas pavedimu viceministras komiteto posėdyje pristato Lietuvos Respublikos poziciją ir atsako į komiteto narių klausimus;“.

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2023-11-15

1

2

 

2.    Projektu teikiama Seimo statuto 18015 straipsnio 1 dalies 1punkto nuostata yra susijusi su šio Seimo statuto straipsnio 4 dalimi, numatančia, kad komiteto nuomonė Seimo vardu Ministrui Pirmininkui ir (ar) ministrui pareiškiama žodžiu arba raštu, todėl Seimo statuto 18015 straipsnio 4 dalis taip pat turėtų būti atitinkamai keičiama, nes būtų nelogiška, kad ši nuomonė nebūtų pareikšta komiteto posėdyje dalyvavusiam viceministrui.

 

Pritarti

Pritarus pastabai ir Užsienio reikalų komiteto pasiūlymui, Projektas patobulintas:

„4. Komiteto nuomonė Seimo vardu komiteto posėdyje Ministrui Pirmininkui ir (ar) ministrui pareiškiama žodžiu arba raštu ir įrašoma į komiteto posėdžio protokolą.“

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2023-11-15

2

 

N

3.    Pažymėtina, kad projektu nustačius, kad Lietuvos Respublikos poziciją Europos reikalų komitete arba Užsienio reikalų komitete gali pristatyti ne tik Ministras Pirmininkas, ministras, bet išimtiniais atvejais ir viceministras, siekiant teisinio reguliavimo sistemiškumo reikėtų atitinkamai tikslinti ir Seimo statuto 180 straipsnio, reglamentuojančio Seimo nuomonės pateikimą, 1 dalį bei Seimo statuto 18021 straipsnio, reglamentuojančio Europos Sąjungos reikalų svarstymą Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetų posėdžiuose, 10 dalies 3 punktą.

 

Pritarti iš dalies

Pritarus Užsienio reikalų komiteto pasiūlymui pastabai pritarta iš dalies.

Projektas papildytas 2 straipsniu, kuriuo siūloma keisti Seimo statuto 18021 straipsnio 10 dalies 3 punktą, jį išdėstant taip:

3) Ministras Pirmininkas, ministrai ar, išimtiniais atvejais, ministrų pavedimu – viceministrai ir jiems padedantys valstybės institucijų atstovai (kai pristatoma Lietuvos Respublikos pozicija).“

 

Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabai, kad turėtų būti tikslinama ir Seimo statuto 1809  straipsnio, reglamentuojančio Seimo nuomonės pateikimą, 1 dalis, manytina, kad nėra tikslinga pritarti, nes šioje dalyje pažymimi subjektai, vykstantys į Europos Vadovų Tarybos ir į Europos Sąjungos Tarybos posėdžius.

Pažymėtina, kad tiek Lietuvos Respublikos Konstitucijos papildymo Konstituciniu aktu „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“ 3 dalyje, tiek ir  LR Vyriausybės įstatymo 49 str. 3 dalyje yra numatyta, kad dėl pasiūlymų priimti Europos Sąjungos teisės aktus Seimo Europos reikalų komitetas ir Užsienio reikalų komitetas Seimo statuto nustatyta tvarka gali pateikti Seimo nuomonę Vyriausybei. LR Vyriausybės įstatymo 1 straipsnyje yra nustatyta, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybę sudaro Ministras Pirmininkas ir ministrai, todėl ir Seimo nuomonė, pagal Seimo statutą, adresuojama Ministrui Pirmininkui ir ministrams.

 

4.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2023-11-15

 

 

 

4.    Pagal Konstitucijos 70 straipsnio 2 dalį Seimo statutą pasirašo Seimo Pirmininkas, (o ne Respublikos Prezidentas, kaip nurodoma projekte), todėl projektas taisytinas šiuo aspektu.

 

 

Pritarti

 

5.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2023-11-15

 

 

 

5.    Projektas taisytinas vadovaujantis Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijomis, patvirtintomis teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 „Dėl Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijų patvirtinimo“:

-          projekto pavadinimas dėstytinas taip:

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

STATUTAS

„DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO I-339 18015 STRAIPSNIO PAKEITIMO“;

                 - po projekto tekstu išdėstyto sakinio „Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą“ atsisakytina. 

 

Pritarti

Pastabai pritartina, tačiau projekto pavadinimas tikslintinas atsižvelgiant ir į tai, kad projektas papildytas 2 straipsniu, kuriuo siūloma keisti Seimo statuto 18021 straipsnį.

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Užsienio reikalų komitetas

2024-03-20

 

 

 

 

Pritarti ir siūlyti pagrindiniam komitetui pritarti pagal Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas ir Užsienio reikalų komiteto pasiūlymus patobulintam Lietuvos Respublikos Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Statuto I-339 180(15) ir 180(21) straipsnių pakeitimo“ projektui ir Užsienio reikalų komiteto išvadai.

Pritarti

 

2.

Užsienio reikalų komitetas

2024-03-20

1

1

 

 

Argumentai:

Užsienio reikalų komitetas, atsižvelgdamas į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, kuriai pritarė, siūlo pakeisti Seimo statuto 18015 straipsnio 1 dalies 1 punktą.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 18015 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) Ministras Pirmininkas, arba ministras arba, išimtiniais atvejais, ministro pavedimu – viceministras, komiteto posėdyje pristato Lietuvos Respublikos poziciją ir atsako į komiteto narių klausimus;“

 

Pritarti

 

3.

Užsienio reikalų komitetas

2024-03-20

1

2

 

 

Argumentai:

Siūlyti Seimo statuto 18015 straipsnio 4 dalyje nenurodyti subjekto, kam Komiteto nuomonė Seimo vardu yra pareiškiama, neatsižvelgiant į posėdyje dalyvavusį subjektą, o tik akcentuoti, kad Komiteto nuomonė Seimo vardu posėdyje pareiškiama žodžiu arba raštu ir įrašoma į komiteto posėdžio protokolą. Praktikoje išrašas iš posėdžio protokolo siunčiamas LR Vyriausybei ir už LR pozicijos rengimą atsakingai ministerijai. Pažymėtina, kad tiek Lietuvos Respublikos Konstitucijos papildymo Konstituciniu aktu „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“ 3 dalyje, tiek ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstatymo 49 str. 3 dalyje yra numatyta, kad Seimo Europos reikalų komitetas ir Užsienio reikalų komitetas Seimo statuto nustatyta tvarka Vyriausybei gali pateikti Seimo nuomonę dėl pasiūlymų priimti Europos Sąjungos teisės aktus.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 18015 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Komiteto nuomonė Seimo vardu Ministrui Pirmininkui ir (ar) ministrui posėdyje pareiškiama žodžiu arba raštu ir įrašoma į komiteto posėdžio protokolą.“

 

Pritarti

 

4.

Užsienio reikalų komitetas

2024-03-20

2

 

 

 

Argumentai:

Užsienio reikalų komitetas, atsižvelgdamas į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabą, kuriai pritarė, siūlo papildyti Statuto projektą nauju 2 straipsniu ir jame pakeisti Seimo statuto 18021 straipsnio 10 dalies 3 punktą.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 18021 straipsnio 10 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) Ministras Pirmininkas, ministrai ar, išimtiniais atvejais, ministrų pavedimu – viceministrai ir jiems padedantys valstybės institucijų atstovai (kai pristatoma Lietuvos Respublikos pozicija).“

 

Pritarti

 

5.

Užsienio reikalų komitetas

2024-03-20

 

 

 

P

Argumentai:

Užsienio reikalų komitetas, atsižvelgdamas į pasiūlymus, kuriuos teikia pagal Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas, siūlo pakeisti Seimo statuto pakeitimo projekto pavadinimą.

Pasiūlymas:

Pakeisti Įstatymo projekto pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

„LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

STATUTAS

„DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO I-339 18015 IR 18021 STRAIPSNIŲ STRAIPSNIO PAKEITIMO“

 

Pritarti

 

 

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas: pritarti komiteto patobulintam projektui ir komiteto išvadoms.

 

8. Balsavimo rezultatai: už – 8, prieš – 0, susilaikė – 0.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Irena Haase, Agnė Širinskienė, Julius Sabatauskas.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: negauta.

 

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas Seimo statuto projektas, jo lyginamasis variantas.

 

 

Komiteto posėdžio pirmininkė,

Komiteto pirmininko pavaduotoja                                                                             (Parašas)                                                                      Agnė Širinskienė

 

 

 

 

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Martyna Civilkienė