EUROPOS TEISĖS DEPARTAMENTAS

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

 

Biudžetinė įstaiga, Vilniaus g. 23-7A, LT-01402 Vilnius, tel. 8 706 63 687, faks. 8 706 63 679,

el. p. [email protected]. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188600362

 

 

2017-05-

Nr.

 

Į 2017-04-18

Nr. S-2017-3884

 

Lietuvos Respublikos Seimui

 

 

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS civilinio proceso kodekso 56, 83, 88 ir 98  straipsnių pakeitimo ĮSTATYMO PROJEKTO  NR.  XIIIP-559 ATITIKTIES EUROPOS SĄJUNGOS TEISEI

 

 

Europos teisės departamentas išnagrinėjo Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos Seimo posėdžių sekretoriato raštu pateiktą Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 56, 83, 88 ir 98 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą  Nr.  XIIIP-559 (toliau – įstatymo projektas). Pateiktas derinti įstatymo projektas teikia dviejų rūšių siūlymus. Pirmiausia siūloma praplėsti fizinius ir juridinius asmenis atstovaujančių įgaliotų atstovų sąrašą ir nustatant šiems asmenims mažesnius išsilavinimo reikalavimus, nei šiuo metu nustatyta. Kitas siūlymas – bylinėjimosi išlaidoms priskirti įgaliotų asmenų atstovavimo bylose patirtas išlaidas praplečiant šiuo metu nustatytą teisinį reguliavimą ir tokioms išlaidoms priskiriant ne tik advokato ar advokato padėjėjo, dalyvavusių nagrinėjant bylą, pagalbą, konsultacijas, procesinių dokumentų rengimą, bet ir asociacijų atstovų išlaidas ar kitų įgaliotų atstovų išlaidas.

Vertindami įstatymo projektą pažymime, kad tiesiogiai Europos Sąjungos teisė nereguliuoja įstatymo projekte pateiktų klausimų, todėl pastabų ar pasiūlymų dėl nuostatų atitikties Europos Sąjungos teisei neturime. Manytume, kad valstybė pati pasirenka sistemą, užtikrinančią kiekvieno asmens teisę į veiksmingą teisinę gynybą ir teisingą bylų nagrinėjimą. Svarstytina, ar praplečiant galimų atstovų teisme sąrašą ir nustatant jų atžvilgiu žemesnius kvalifikacinius (išsilavinimo) reikalavimus bus tinkamai užtikrinama veiksminga, efektyvi ir kokybiška asmenų teisinė gynyba bylų nagrinėjimo metu teismuose. Manytume, kad atsižvelgiant į įstatymo projektu siekiamą tikslą padaryti asmenų atstovavimo teismuose, konsultavimo teisines paslaugas prieinamas ir reikalaujančias mažesnių išlaidų, galėtų būti įvertintos ir kitos galimos alternatyvos (teikiant jų galimo poveikio valstybės mastu vertinimo analizes, kas projekte nėra daroma). Viena iš tokių siūlomam teisinio reguliavimo keitimui alternatyvių priemonių, pavyzdžiui, galėtų būti egzistuojančios valstybėje nemokamos teisinės pagalbos asmenims, neturintiems pakankamai lėšų gauti tinkamą teisinę pagalbą, peržiūra nustatant platesnį ratą asmenų, kuriems tokia nemokama teisinė pagalba galėtų būti teikiama.

 

 

Generalinio direktoriaus pavaduotoja                                                               Rūta Krasuckaitė

 

 

 

Daiva Stepanienė, tel. 8 706 68 083, el. p. [email protected]