LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Biudžeto ir finansų komitetas

 

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

 

DĖL FINANSINIŲ PRIEMONIŲ RINKŲ ĮSTATYMO NR. X-1024 PAKEITIMO

įstatymo projekto nr. XIIIP-1899

 

2018-05-23  Nr. 109-P-17

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Biudžeto ir finansų komiteto nariai: Stasys Jakeliūnas, Andrius Palionis, Rasa Budbergytė, Kęstutis Bartkevičius, Viktoras Rinkevičius, Mykolas Majauskas, Valius Ąžuolas. Biudžeto ir finansų komiteto biuras: biuro vedėja Alina Brazdilienė, patarėjai: Janina Alasevičienė, Dalia Mudėnienė, Jolanta Dzikaitė, Jolanta Žaltkauskienė, padėjėja Jolanta Matiliauskienė.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

      1.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

2

4

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, Europos Sąjungos teisės aktams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1. Projekto 1 straipsnyje nauja redakcija dėstomo įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas, Įstatymas) 2 straipsnio 4 dalyje siūloma nustatyti: „4. Šio įstatymo 21 straipsnio nuostatos mutatis mutandis taikomos reguliuojamų rinkų ir daugiašalių prekybos sistemų nariams arba dalyviams, kurie pagal šio straipsnio 5 dalies 1, 5, 9 ir 10 punktų nuostatas neprivalo turėti veiklos licencijos.“ Nuostata tobulintina, atsižvelgiant į tai, kad keičiamo Įstatymo 2 straipsnio 5 dalis nustato subjektus, kuriems Įstatymas netaikomas, bet joje nėra nuostatų dėl nurodytų subjektų pareigos turėti veiklos licencijas. Siūlytina vietoj formuluotės „kurie pagal šio straipsnio 5 dalies 1, 5, 9 ir 10 punktų nuostatas neprivalo turėti veiklos licencijos“ įrašyti formuluotę „nurodytiems šio straipsnio 5 dalies 1, 5, 9 ir 10 punktuose, jeigu jie neprivalo turėti veiklos licencijos pagal šį įstatymą.“

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 2 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Šio įstatymo 21 straipsnio nuostatos mutatis mutandis taikomos reguliuojamų rinkų ir daugiašalių prekybos sistemų nariams arba dalyviams, nurodytiems kurie pagal šio straipsnio 5 dalies 1, 5, 9 ir 10 punktų punktuose, net jeigu jie pagal šį įstatymą nuostatas neprivalo turėti veiklos licencijos.“

      2.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

2

5

14

2. Keičiamo įstatymo 2 straipsnio 5 dalies 14 punkte, siekiant teisinio aiškumo ir atsižvelgiant į 2009 m. liepos 13 d Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 714/2009 dėl prieigos prie tarpvalstybinių elektros energijos mainų tinklo sąlygų, panaikinančio Reglamentą (EB) Nr. 1228/2003 6 - 8 straipsnių nuostatas bei 2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 715/2009 dėl teisės naudotis gamtinių dujų perdavimo tinklais sąlygų, panaikinančio Reglamentą (EB) Nr. 1775/2005 6 - 8 straipsnių nuostatas, kuriose yra reglamentuojamas tinklo kodeksų priėmimas ir keitimas, prieš žodį „kodeksuose“ įrašytinas žodis „tinklo“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 2 straipsnio 5 dalies 14 punktą ir jį išdėstyti taip:

„14) perdavimo sistemos operatoriams, kaip jie apibrėžti Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatyme, ir gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriams, kaip jie apibrėžti Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatyme (toliau – perdavimo sistemos operatorius), vykdantiems šiuose įstatymuose, 2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 714/2009 dėl prieigos prie tarpvalstybinių elektros energijos mainų tinklo sąlygų, panaikinančiame Reglamentą (EB) Nr. 1228/2003 (OL 2009 L 211, p. 15), 2009 m. liepos 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 715/2009 dėl teisės naudotis gamtinių dujų perdavimo tinklais sąlygų, panaikinančiame Reglamentą (EB) Nr. 1775/2005 (OL 2009 L 211, p. 36), arba tinklo kodeksuose ar gairėse, priimtose įgyvendinant šiame punkte nurodytų reglamentų nuostatas, nurodytą perdavimo sistemos operatorių veiklą, taip pat balansavimo energijos tiekėjams, skirstomųjų tinklų operatoriams ir skirstymo sistemos operatoriams, suskystintų gamtinių dujų sistemos operatoriams ir viešuosius interesus atitinkančių paslaugų lėšų administratoriams. Šiame punkte nustatyta išimtis taikoma tik pavestas funkcijas siekiantiems vykdyti nurodytiems asmenims, vykdantiems investicinę veiklą ar teikiantiems investicines paslaugas, susijusias su biržos prekių išvestinėmis finansinėmis priemonėmis. Išimtis netaikoma antrinės apyvartos rinkos operatoriams, įskaitant operatorius, vykdančius antrinės prekybos platformų, kuriose prekiaujama finansinėmis perdavimo teisėmis, veiklą;“.

      3.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

3

4

1,

 4

3. Keičiamo įstatymo 3 straipsnio 4 dalies 1 ir 4 punktuose, siekiant Įstatyme vartojamų terminų nuoseklumo, siūlytina vietoj „gyvenamosios vietos adresas“ įrašyti „gyvenamoji vieta“.

Pritarti

1.      Pakeisti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 4 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) valstybė narė, kurioje registruota finansų maklerio įmonės buveinė. Jeigu kitoje valstybėje narėje įsteigta finansų maklerio įmonė pagal tos valstybės narės teisę neturi registruotos buveinės arba finansų maklerio įmonės teisėmis veikia fizinis asmuo, – valstybė narė, kurioje yra įmonės buveinė arba fizinio asmens gyvenamosios vietos adresas gyvenamoji vieta;“.

2. Pakeisti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 4 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) valstybė narė, kurioje registruota patvirtinto informacijos apie sandorius teikimo subjekto, konsoliduotos informacijos apie sandorius teikimo subjekto arba patvirtinto pranešimų apie sandorius teikimo subjekto buveinė. Jeigu kitoje valstybėje narėje įsteigtas informacijos apie sandorius teikimo subjektas, konsoliduotos informacijos apie sandorius teikimo subjektas arba patvirtinto pranešimų apie sandorius teikimo subjektas pagal tos valstybės narės teisę neturi registruotos buveinės arba informacijos apie sandorius teikimo subjekto, konsoliduotos informacijos apie sandorius teikimo subjekto arba patvirtinto pranešimų apie sandorius teikimo subjekto teisėmis veikia fizinis asmuo, – valstybė narė, kurioje yra įmonės buveinė arba fizinio asmens gyvenamosios vietos adresas gyvenamoji vieta.“

      4.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

3

39

52

53

 

4. Keičiamo įstatymo 3 straipsnio 39, 52, 53 dalyse ir kituose Įstatymo straipsniuose vartojama sąvoka „bendrovė“, kurios apibrėžtis Įstatyme nepateikta. Pastebėtina, kad ši sąvoka asocijuojasi su viena iš įmonių teisine forma – akcine bendrove, tačiau pagal kai kurių nuostatų turinį galima manyti, jog turima omenyje ne tik akcinė bendrovė. Siekiant aiškumo, svarstytina galimybė tobulinant projektą apibrėžti „bendrovės“ sąvoką arba patikslinti jo nuostatas taip, kad būtų aišku, kada „bendrovė“ turi būti suprantama, kaip akcinė bendrovė, o kada – kaip bet kurios teisinės formos juridinis asmuo ar įmonė.

Pritarti

1.          Pakeisti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 39 dalį ir ją išdėstyti taip:

„39. Mažos ir vidutinės įmonės – bendrovės įmonės, kurių vidutinė rinkos kapitalizacija per pastaruosius 3 kalendorinius metus kiekvienų metų pabaigoje nesiekė 200 milijonų eurų.“

2. Pakeisti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 52 dalį ir ją išdėstyti taip:

„52. Perleidžiamieji vertybiniai popieriai – kapitalo rinkoje galintys cirkuliuoti vertybiniai popieriai (išskyrus mokėjimo priemones):

1) akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių (toliau - bendrovė) akcijos ir kiti vertybiniai popieriai, lygiaverčiai bendrovių, partnerystės pagrindu veikiančių bendrijų ir kitų subjektų akcijoms, taip pat depozitoriumo pakvitavimai dėl akcijų;

2) obligacijos ir kitų formų ne nuosavybės vertybiniai popieriai, įskaitant depozitoriumo pakvitavimus dėl ne nuosavybės vertybinių popierių;

3) kiti vertybiniai popieriai, suteikiantys teisę įsigyti ar perleisti perleidžiamuosius vertybinius popierius arba lemiantys piniginius atsiskaitymus, nustatomus atsižvelgiant į perleidžiamuosius vertybinius popierius, valiutas, palūkanų normas, pajamingumą, biržos prekes arba kitus indeksus ar priemones.“

3. Pakeisti keičiamo įstatymo 53 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Priežiūros institucija, gavusi visus reikiamus dokumentus, per 3 mėnesius privalo išduoti licenciją arba raštu pateikti motyvuotą atsisakymą. Priežiūros institucija gali pareikalauti, kad akcinė bendrovė pateiktų papildomą informaciją ar paaiškintų jau pateiktus duomenis. Šiuo atveju prašymo nagrinėjimo terminas skaičiuojamas nuo paskutinių dokumentų ar duomenų pateikimo.“

4.      Pakeisti keičiamo įstatymo 107 straipsnio 1 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) finansų maklerio įmonės ar valdymo įmonės, turinčių priežiūros institucijos išduotą licenciją, patronuojančioji įmonė yra patronuojančioji finansų kontroliuojančioji bendrovė ar mišrią veiklą vykdanti finansų kontroliuojančioji bendrovė mišrios veiklos finansų kontroliuojančioji įmonė.“

      5.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

3

52

1

5. Keičiamo įstatymo 3 straipsnio 52 dalies 1 punkte siūloma nustatyti, jog perleidžiamieji vertybiniai popieriai yra „bendrovių akcijos ir kiti vertybiniai popieriai, lygiaverčiai bendrovių, partnerystės pagrindu veikiančių bendrijų ir kitų subjektų akcijoms, taip pat depozitoriumo pakvitavimai dėl akcijų.“ Pastebėtina, kad pagal nacionalinę teisę partnerystės pagrindu veikiančios bendrijos (ūkinės bendrijos) neišleidžia akcijų. Atsižvelgiant į tai, projektas tikslintinas. 

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 52 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) akcinių bendrovių akcijos ir kiti vertybiniai popieriai, lygiaverčiai akcinių bendrovių akcijoms, partnerystės pagrindu veikiančių bendrijų dalims ir kitų subjektų akcijoms, taip pat depozitoriumo pakvitavimai dėl akcijų;“.

      6.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

3

57

 

6. Keičiamo įstatymo 3 straipsnio 57 dalyje reikia nurodyti  ne į Reglamento (ES) Nr. 2016/1011 3 straipsnio 10 dalį, bet į 3 straipsnio 1 dalies 10 punktą.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 2 straipsnio 5 dalies 14 punktą ir jį išdėstyti taip:

„57. Prižiūrimas duomenų teikėjas – kaip tai apibrėžta Reglamento (ES) Nr. 2016/1011 3 straipsnio 1 dalies 10 dalyje punkte.“

      7.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

3

70

 

7. Keičiamo įstatymo 3 straipsnio 70 dalyje vietoj žodžių „šio įstatymo“ įrašytina „šio straipsnio“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 70 dalį ir ją išdėstyti taip:

„70. Su anglimis ar nafta susietos išvestinės finansinės priemonės – šio įstatymo 3 straipsnio 15 dalies 6 punkte nurodyti su anglimis ar nafta susieti pasirinkimo, ateities, apsikeitimo sandoriai ir kitos išvestinės finansinės priemonės, kuriomis prekiaujama organizuotos prekybos sistemoje ir už kurias privaloma atsiskaityti prekėmis.“   

      8.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

3

9

 

78

5

 

8. Keičiamo įstatymo 3 straipsnio 78 dalyje siūloma nustatyti, jog vadovai – tai administracijos vadovas, valdybos nariai ir stebėtojų tarybos nariai. Pastebėtina, jog keičiamo įstatymo 9 straipsnio 5 dalyje siūloma nustatyti, jog finansų maklerio įmonėje turi būti vienasmenis valdymo organas – bendrovės vadovas ir kolegialus valdymo organas – valdyba. Neaiškus nurodytų normų tarpusavio santykis, t.y. ar administracijos vadovas ir bendrovės vadovas yra tos pačios pareigybės sinonimai, ar šios sąvokos turi savarankišką turinį. Projektas tobulintinas, pašalinant šį neaiškumą.

Pritarti

1. Pakeisti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 78 dalį ir ją išdėstyti taip:

„78. Vadovai:

1) administracijos vadovaivadovas (vadovas ir jo pavaduotojas);
2) valdybos nariai;
3) stebėtojų tarybos nariai.“

2. Pakeisti keičiamo įstatymo 9 straipsnio 5 dalį.

 

      9.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

3

83

 

9. Keičiamo įstatymo 3 straipsnio 83 dalyje siūloma nustatyti: „Viešas skelbimas – informacijos skelbimas priežiūros institucijos interneto svetainėje, jeigu šiame įstatyme nenumatyta kitaip.“ Pastebėtina, kad kai kurios keičiamo įstatymo nuostatos įpareigoja viešai skelbti informaciją ne tik priežiūros instituciją, bet ir kitus subjektus (finansų maklerio įmones, rinkos operatorius), pvz., 22 straipsnio 3 dalis, 33 straipsnio 5 ir 10 dalys, 60 straipsnio 2 dalis ir kt., bet nenustato, kur šie subjektai turi viešai paskelbti informaciją. Jeigu nurodytais atvejais taikyti Įstatymo 3 straipsnio 83 dalį, tai šie subjektai turėtų savo informaciją skelbti priežiūros institucijos svetainėje, nors pagal nuostatų turinį manytina, kad šių subjektų informacija turėtų būti viešai skelbiama jų interneto svetainėje. Atkreiptinas dėmesys, kad pagal juridinės technikos reikalavimus terminas, kurio reikšmė nurodyta apibrėžtyje, ta reikšme turi būti vartojamas visame teisės akte. Projektas tobulintinas, arba pakeičiant 3 straipsnio 83 dalyje pateikiamą viešo skelbimo apibrėžtį, arba kituose Įstatymo straipsniuose nurodant, kur informacija skelbiama viešai.

Pritarti

1.      Panaikinti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 83 dalį:

„83. Viešas skelbimas –informacijos skelbimas priežiūros institucijos interneto svetainėje, jeigu šiame įstatyme nenumatyta kitaip.

2.      Keičiamo įstatymo 3 straipsnio 84 ir 85 dalis atitinkamai laikyti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 83 ir 84 dalimis.

  10.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

3

 

 

10. Keičiamo įstatymo 3 straipsnio paskutinė pastraipa turi turėti numerį.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 3 straipsnio paskutinę pastraipą ir ją išdėstyti taip:

85. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Finansų įstaigų įstatyme, Lietuvos Respublikos finansinio tvarumo įstatyme (toliau – Finansinio tvarumo įstatymas), Kolektyvinio investavimo subjektų įstatyme, Reglamente (ES) Nr. 575/2013, Reglamente (ES) Nr. 596/2014, Reglamente (ES) Nr. 909/2014, Reglamente (ES) Nr. 600/2014, Reglamente (ES) Nr. 2016/1011 ir Reglamente (ES) Nr. 2015/2365.“

  11.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

8

2

 

11. Keičiamo įstatymo 8 straipsnio 2 dalyje po žodžių „ne vėliau kaip kitą“ siūlytina įrašyti žodį „darbo“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 8 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Priežiūros institucija, nustačiusi licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimus, ne vėliau kaip kitą darbo dieną priima sprendimą, kuriuo finansų maklerio įmonė įspėjama apie galimą licencijos galiojimo sustabdymą, ir per 3 darbo dienas nuo tokio sprendimo priėmimo apie tai praneša finansų maklerio įmonei, nurodo pažeidimus ir nustato ne ilgesnį kaip dviejų mėnesių terminą, per kurį finansų maklerio įmonė privalo nurodytus pažeidimus pašalinti.“

  12.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

9

7

1

12. Pagal keičiamo įstatymo 9 straipsnio 7 dalies 1 punktą asmuo negali būti laikomas nepriekaištingos reputacijos, jeigu jis yra pripažintas kaltu padaręs Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse numatytą <...> nusikaltimą nuosavybei, turtinėms teisėmis ir turtiniams interesams, ekonomikai, verslo tvarkai, finansų sistemai, <...> nepaisant to, ar teistumas yra išnykęs ar panaikintas. Pažymėtina, kad dauguma šioje nuostatoje minimų nusikaltimų pagal Baudžiamąjį kodeksą priskiriami apysunkiams ir nesunkiems nusikaltimams, todėl nėra suprantama, kodėl asmuo turėtų būti vertinamas kaip neatitinkantis nepriekaištingos reputacijos reikalavimų net ir tuomet, kai teistumas yra išnykęs ar panaikintas. Mūsų vertinimu tokiu teisiniu reguliavimu būtų neproporcingai ribojamos asmenų (vadovų) teisės. Toks teisinis reguliavimas, mūsų vertinimu, neatitinka ir projekto aiškinamajame rašte minimų Gairių dėl valdymo organų narių ir pagrindines užduotis atliekančių asmenų tinkamumo eiti pareigas vertinimo (angl. – Guidelines on the assesment of the suitability of members of the management body and key function holders) 74 punkte nustatytų nepriekaištingos reputacijos vertinimo kriterijų (nusikaltimo sunkumas; laikas, praėjęs nuo nusikaltimo padarymo, ir pan.)

Pritarti iš dalies

Argumentai:

Įstatymo projektu siekiama nustatyti harmonizuotus reputacijos reikalavimus skirtingiems rinkos dalyviams (žr. su šiuo projektu teikiamą Bankų įstatymo projektą Nr. XIIIP-1897).

Tačiau, atsižvelgiant į minimą proporcingumo principą, į kai kurių kitų institucijų reikalavimus vertinant reputaciją ar priimant į tarnybą nustatančių įstatymų nuostatas (žr. pvz., Tarnybos Kalėjimų departamente prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos statuto 10 str. 2 d. 1 p.; Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto 12 str. 1d. 1 p.), kuriose numatoma, kad vertinant nusikaltimą padariusio asmens reputaciją neatsižvelgiama į tai, kad teistumas išnyko ar buvo panaikintas tais atvejais, kai yra padaromi sunkūs, labai sunkūs arba tyčiniai nusikaltimai, siūlytina taisyti 9 straipsnio 7 dalies 1 punktą

Pasiūlymas:

Pakeisti keičiamo įstatymo 9 straipsnio 7 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) jis yra pripažintas kaltu padaręs Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse numatytą sunkų, labai sunkų nusikaltimą arba tyčinį nusikaltimą nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams, ekonomikai ir verslo tvarkai, finansų sistemai ar už juos atitinkančias nusikalstamas veikas pagal kitų valstybių baudžiamuosius įstatymus, nepaisant to, ar teistumas yra išnykęs ar panaikintas;“.

  13.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

16

13

 

13. Keičiamo įstatymo 16 straipsnio 13 dalyje nustatomas reikalavimas pavedimus pateikti patvariojoje laikmenoje, o skliaustuose nurodoma, jog patvariąja laikmena gali būti elektroninis laiškas. Pastebėtina, kad elektroninis laiškas vargu ar galėtų būti laikomas patvariąja laikmena, kaip ji apibrėžiama Įstatymo 3 straipsnio 48 dalyje. Be to, toliau Įstatymo 16 straipsnio tekste yra vartojamas elektroninio pranešimo terminas ir nustatomi jo saugojimo reikalavimai. 

Nepritarti

Atkreiptinas dėmesys, kad tiek apibrėžimas „patvarioji laikmena“, tiek keičiamo įstatymo 16 straipsnio 13 dalyje elektroninio laiško priskyrimas patvariajai laikmenai yra suderintas su perkeliama direktyva 2014/65/ES. Numačius kitaip būtų netinkamai perkelta direktyva.

  14.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

17

1

 

14. Keičiamo įstatymo 17 straipsnio 1 dalyje vietoj nuorodos į šio straipsnio 9 dalį įrašytina nuoroda į šio straipsnio 10 dalį.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 17 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Finansų maklerio įmonė privalo užtikrinti, o priežiūros institucijos reikalavimu – įrodyti, kad vieną ar kelias šio straipsnio 3 dalyje numatytas finansų maklerių operacijas vykdytų tik fizinis asmuo – atestuotas finansų makleris, atitinkantis šio straipsnio 2 dalyje nurodytus reikalavimus. Atestuotas finansų makleris privalo nuolat tobulinti savo kvalifikaciją, laikydamasis šio straipsnio 9 10 dalyje nurodytų reikalavimų.“

  15.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

18

2

 

15. Keičiamo įstatymo 18 straipsnio 2 dalyje vietoj nuorodos į šio įstatymo 99 straipsnį įrašytina nuoroda į šio įstatymo 100 straipsnį.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 18 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Finansų maklerio įmonių audito atlikimo tvarka, reikalavimai auditoriui ir audito įmonei, auditoriaus ir audito įmonės pareigos ir atsakomybė reglamentuojami Lietuvos Respublikos finansinių ataskaitų audito įstatyme, Finansų įstaigų įstatyme ir šio įstatymo 99 100 straipsnyje.“

  16.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

22

6

 

16. Keičiamo įstatymo 22 straipsnio 6 dalyje vietoj nuorodos į 69 straipsnį įrašytina nuoroda į 70 straipsnį.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 22 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Finansų maklerio įmonės ir rinkos operatoriai, administruojantys daugiašalę prekybos sistemą arba organizuotos prekybos sistemą, turi laikytis šio įstatymo 67 straipsnio 3 ir 4 dalyse ir 69 70 straipsnyje nustatytų reikalavimų ir taikyti visas reikalingas veiksmingas sistemas, procedūras ir susitarimus, kad būtų užtikrintas nustatytų reikalavimų laikymasis.“

  17.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

25

3

4

17. Keičiamo įstatymo 25 straipsnio 3 dalies 4 punkto nuostata tobulintina. Įstatyme turi būti įtvirtinamos norminės nuostatos, jame nėra pateikiami pavyzdžiai.

 

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 25 straipsnio 3 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) emitentas periodiškai pats atskleidžia arba jo vardu tinkamai periodiškai atskleidžiama informacija, pavyzdžiui, tokia kaip rengiamos audituotos metinės ataskaitos ir kita šiuo įstatymu numatyta viešai skelbti informacija;“.

  18.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

29

6

 

18. Keičiamo įstatymo 29 straipsnio 6 dalies nuostatos tobulintinos. Šios dalies 1 punkte yra nurodyta, kokia informacija pateikiama klientui. Tuo tarpu šios dalies 2 ir 3 punktuose nurodyta privaloma pateikti informacija, tačiau neaišku, kam ji turi būti pateikta. Projektas tobulintinas, pašalinant šį neaiškumą.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 29 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Įgyvendindama šio straipsnio 5 dalyje nustatytus reikalavimus, finansų maklerio įmonė klientams ar potencialiems klientams privalo pateikti šią informaciją:

1) finansų maklerio įmonė, teikianti investavimo rekomendaciją, turi iš anksto, prieš pradėdama teikti investavimo rekomendaciją, pateikti informaciją klientui:

a) ar teikiama investavimo rekomendacija atitinka nepriklausomos investavimo rekomendacijos požymius, ar jų neatitinka;

b) ar investavimo rekomendacija teikiama atlikus išsamią ar ribotą skirtingų tipų finansinių priemonių analizę;

c) ar finansų maklerio įmonės vertintas finansines priemones išleido arba pateikė subjektai, su kuriais finansų maklerio įmonė susijusi glaudžiais ryšiais arba kitokiais artimais sutartiniais, teisiniais ar ekonominiais ryšiais, keliančiais grėsmę teikiamos investavimo rekomendacijos nepriklausomumui;

d) ar finansų maklerio įmonė įsipareigoja periodiškai vertinti klientui rekomenduotų finansinių priemonių tolesnį tinkamumą;

2) informaciją apie finansines priemones ir siūlomą investavimo strategiją, kuri turi apimti tinkamą informavimą ir įspėjimus apie riziką, būdingą investicijoms į šias finansines priemones arba susijusią su konkrečiomis investavimo strategijomis, taip pat informaciją apie tai, ar finansinė priemonė skirta neprofesionaliesiems ar profesionaliesiems klientams, atsižvelgdama į numatytą tikslinę klientų grupę pagal šio straipsnio 2 dalį;

3) informaciją apie visas išlaidas ir kitus susijusius mokėjimus, kuri turi apimti informaciją, susijusią su investicinėmis ir papildomomis paslaugomis, įskaitant, jei taikoma, investavimo rekomendacijos kainą, su klientui rekomenduota arba platinama finansine priemone susijusias išlaidas ir informaciją klientui apie apmokėjimo sąlygas, įskaitant taikomus mokėjimus tretiesiems asmenims.“

  19.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

29

8

 

19. Keičiamo įstatymo 29 straipsnio 8 dalyje pateikiama nuoroda į to paties straipsnio 4-9 dalis kelia abejonių. Svarstytina, ar vietoj jos neturėtų būti pateikta nuoroda į šio straipsnio 4-7 dalis.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 29 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

„8. Šio straipsnio 4–97 ir 12-14 dalyse nurodyta informacija turi būti teikiama suprantamai ir tokiu būdu, kad klientai arba potencialūs klientai galėtų suprasti investicinės paslaugos ir siūlomo konkretaus finansinių priemonių tipo pobūdį ir riziką, o tada priimtų pateikta informacija pagrįstus sprendimus. Šiame straipsnyje nurodyta informacija gali būti teikiama taip pat ir standartizuota forma.“

  20.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

30

6

 

20. Keičiamo įstatymo 30 straipsnio 6 dalyje vietoj formuluotės „Ši teisė netaikoma“ siūlytina įrašyti formuluotę „Finansų maklerio įmonė tokios teisės neturi“.

 

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 30 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Finansų maklerio įmonė, kurios teikiamos investicinės paslaugos apima tik pavedimų vykdymą klientų sąskaita ir (arba) pavedimų priėmimą ir perdavimą, neatsižvelgdama į tai, ar yra teikiamos papildomos paslaugos, turi teisę teikti šias paslaugas nesurinkusi informacijos apie kliento žinias ir patirtį investavimo srityje ir neįvertinusi, ar konkrečios investicinės paslaugos arba finansinės priemonės yra tinkamos klientui, jeigu yra tenkinamos visos šio straipsnio 7 ir 8 dalyse nustatytos sąlygos. Ši teisė netaikoma Finansų maklerio įmonė tokios teisės neturi, kai teikiant šioje dalyje nurodytas investicines paslaugas klientui suteikiamas kreditas ar paskola, kaip tai nurodyta šio įstatymo 3 straipsnio 45 dalies 2 punkte, išskyrus susitarimus dėl anksčiau suteiktų kredito ar paskolos limitų, einamųjų sąskaitų ir sąskaitos kreditavimo.“

  21.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

33

4

 

21. Keičiamo įstatymo 33 straipsnio 4 dalies nuostata tobulintina, nes jos kontekste neaiškus formuluotės „skatinimo priemonių reikalavimai“ turinys.

 

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 33 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Finansų maklerio įmonė neturi teisės priimti jokio atlygio, nuolaidos ar nepiniginės naudos už tai, kad ji perduoda klientų pavedimus vykdyti į konkrečią prekybos vietą ar pavedimų vykdymo vietą, kai tai pažeistų šio straipsnio 1–3 dalyse, 16 straipsnio 2–7 dalyse, 28 ir 29 straipsniuose  nustatytus užmokesčio, komisinio atlyginimo arba kitokios nepiniginės naudos teikimo ar gavimo skatinimo priemonių reikalavimus arba pareigą vengti interesų konfliktų.“

  22.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

33

13

 

22. Keičiamo įstatymo 33 straipsnio 13 dalyje vietoj žodžių „įmonės pareiga“ įrašytini žodžiai „įmonė privalo“.

 

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 33 straipsnio 13 dalį ir ją išdėstyti taip:

„13. Finansų maklerio įmonės pareiga privalo priežiūros institucijos prašymu įrodyti priežiūros institucijai, kad įmonė laikosi šiame straipsnyje nustatytų reikalavimų.“

  23.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

35

 

 

23. Keičiamo įstatymo 35 straipsnyje nurodoma, kad finansų maklerio įmonė ir centrinis depozitoriumas šiame straipsnyje numatytų priemonių įgyvendinimui „gali pasitelkti trečiuosius asmenis“. Nėra aišku apie kokio pobūdžio „trečiuosius asmenis“ bei „pasitelkimą“ šioje nuostatoje kalbama.

Nepritarti

Keičiamo įstatymo 35 straipsnis reikalauja, kad finansų maklerio įmonė ir centrinis depozitoriumas savo darbuotojams įdiegtų priemones, leidžiančias specialiu kanalu pranešti apie teisės aktų pažeidimus. Būtent šio reikalavimo įgyvendinimui numatoma, kad finansų maklerio įmonė ir centrinis depozitoriumas gali pasitelkti trečiuosius asmenis. Manytina, kad nėra tikslinga detaliau apibrėžti, kas tie tretieji asmenys gali būti, nes jais galės būti tik tie asmenys, kurie gali įdiegti Lietuvos banko įstatymo 437 straipsnio 1 dalyje nustatytus toms priemonėms taikomus reikalavimus.

  24.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

36

8

 

24. Keičiamo įstatymo 36 straipsnio 8 dalyje siūloma nustatyti: „8. Priežiūros institucija įrašo asmenį į viešąjį priklausomų tarpininkų sąrašą, jei jis turi priežiūros institucijos pripažintą kvalifikaciją ir pateikia priežiūros institucijai jos nurodytus dokumentus.“ Pastebėtina, kad atsižvelgiant į priklausomų tarpininkų funkcijas, išvardintas 36 straipsnio 1 dalyje, priklausomiems tarpininkams turėtų būti taikomi ne tik kvalifikacijos, bet ir nepriekaištingos reputacijos reikalavimai. Atkreiptinas dėmesys, kad Įstatymu įgyvendinamos 2014 m. gegužės 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2014/65/ES dėl finansinių priemonių rinkų, kuria iš dalies keičiamos direktyvos Direktyva 2002/92/EB ir Direktyva 2011/61 (toliau - Direktyva 2014/65/ES) 29 straipsnio 3 dalyje  nustatyta:

„Valstybės narės užtikrina, kad priklausomus agentus būtų galima įtraukti į viešą registrą tik nustačius, kad jie turi pakankamai gerą reputaciją ir tinkamų bendro, komercinio ar profesinio pobūdžio žinių ir kompetencijos, leidžiančių jiems teikti investicinę paslaugą ar papildomą paslaugą ir esamam ar potencialiam klientui tinkamai perduoti informaciją apie siūlomą paslaugą.

Valstybės narės gali nuspręsti, kad, taikant atitinkamas kontrolės priemones, investicinės įmonės gali patikrinti, ar jų paskirti priklausomi agentai turi pakankamai gerą reputaciją, žinias ir kompetenciją, kaip nurodyta antroje pastraipoje.“

Nepritarti

Atsižvelgiant į tai, kad Finansų rinkos dalyvius reglamentuojančiuose teisės aktuose samprata „nepriekaištinga reputacija“ yra plati (todėl ir direktyvoje yra vartojama tik „pakankama reputacija“) ir apima visapusišką asmens reputaciją bei atsižvelgiant į tai, kad priklausomas tarpininkas yra žemos rizikos finansų rinkos dalyvis ir už jį visiškai atsako maklerio įmonė (keičiamo įstatymo 36 straipsnio 2 dalis), yra netikslinga reputacijos klausimu vertinti tarpininką taip pat griežtai, kaip, pvz., banko vadovą. Kadangi tai būtų perteklinis  ir neproporcingas vertinimas, siūloma palikti reputacijos klausimą spręsti  per maklerio įmonės deklaraciją, t.y. kaip yra siūloma įstatymo projekte: „pateikia priežiūros institucijai jos nurodytus dokumentus“.

 

  25.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

39

1

 

25. Keičiamo įstatymo 39 straipsnio 1 dalyje siūloma nustatyti atvejus, kai finansų maklerio įmonė gali nesilaikyti Įstatymo 29 straipsnyje (išskyrus 5–8 dalis), 30 straipsnyje, 33 straipsnyje ir 34 straipsnio 1 dalyje nustatytų reikalavimų dėl sudaromų sandorių ir su šiais sandoriais tiesiogiai susijusių papildomų paslaugų. To paties straipsnio 4 dalyje siūloma nustatyti, kad sandorio šalis gali prašyti jai taikyti visas neprofesionaliųjų investuotojų interesų apsaugos priemones, įskaitant nustatytas šio įstatymo 29, 30, 31 ir 33 straipsniuose. Taigi šios Įstatymo 39 straipsnio dalys yra tarpusavyje glaudžiai susijusios, jose turi būti pateiktos nuorodos į tuos pačius Įstatymo straipsnius, todėl projektas taisytinas. Kartu atkreiptinas dėmesys į tai, jog Įstatymu Direktyvos 2014/65/ES 30 straipsnio 1 ir 2 dalyse pateikiamos nuorodos į šios direktyvos  24, 25, 27 ir 28 straipsnius, kurių nuostatos perkeliamos į keičiamo įstatymo 29, 31, 33 ir 34 straipsnius.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 39 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Asmens priskyrimas prie tinkamų sandorio šalių kategorijos nepanaikina šio asmens teisės prašyti jam taikyti visas neprofesionaliųjų investuotojų interesų apsaugos priemones, įskaitant nustatytas šio įstatymo 29, 30, 31, ir 33 straipsniuose ir 34 straipsnio 1-2 dalyse. Toks prašymas gali būti bendro pobūdžio arba pateikiamas kiekvienu konkrečiu atveju.“

 

  26.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

41

3

 

26. Keičiamo įstatymo 41 straipsnio 3 dalyje reikėtų nustatyti terminą, per kurį finansų maklerio įmonė ar rinkos operatorius turi informuoti priežiūros instituciją apie savo sprendimą sustabdyti arba nutraukti prekybą finansine priemone.

Nepritarti

Direktyva 2014/65/ES paveda pranešimo apie prekybos finansinėmis priemonėmis sustabdymą, jų pašalinimą iš prekybos pranešimo ir paskelbimo formato bei laiko reikalavimus nustatyti Europos Komisijai. Tuo tikslu yra priimtas tiesiogiai taikomas ES teisės aktas – Komisijos įgyvendinimo reglamentas Nr. 2017/1005.

  27.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

41

8

 

27. Keičiamo įstatymo 41 straipsnio 8 dalyje siūloma nustatyti: „8. Priežiūros institucija, priėmusi sprendimą sustabdyti arba nutraukti prekybą finansine priemone arba šio straipsnio 2 dalyje nurodytomis išvestinėmis finansinėmis priemonėmis, apie šį sprendimą informuoja šio straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka.“ Nuostata tobulintina. Neaišku, ar šiuo atveju pareiga „informuoti“ reiškia, jog priežiūros institucija turi apie savo sprendimą tik pranešti 41 straipsnio 4 dalyje nurodytoms institucijoms, ar turi apie jį ir viešai paskelbti. Be to, siekiant aiškumo, siūlytume šioje dalyje pateikti nuorodą į Įstatymo 102 straipsnio 3 dalies 3 punktą, kuriuo priežiūros institucijai suteikiami įgaliojimai sustabdyti arba nutraukti konkrečios finansinės priemonės platinimą ar prekybą ja.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 41 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

„8. Priežiūros institucija, vadovaudamasi  šio įstatymo 102 straipsnio 3 dalies 3 punktu priėmusi sprendimą sustabdyti arba nutraukti prekybą finansine priemone arba šio straipsnio 2 dalyje nurodytomis išvestinėmis finansinėmis priemonėmis, apie šį sprendimą paskelbia viešai ir informuoja šio straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka.“

  28.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

44

 

 

28. Keičiamo įstatymo 44 straipsnio pavadinimas neatitinka šio straipsnio turinio, todėl taisytinas.

 

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 44 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

„44 straipsnis.             Lietuvos Respublikoje įsteigtų finansų maklerio įmonių teisė teikti investicines paslaugas investicinių paslaugų teikimas kitoje valstybėje narėje įsteigiant filialą“.

  29.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

44

1

 

29. Keičiamo įstatymo 44 straipsnio 1 dalyje, siekiant teisinio reguliavimo nuoseklumo, siūlytina 5 ir 6 punktus perkelti po 3 punkto, nes jie susiję su informacija, kuri teikiama, kai ketinama steigti filialą.

 

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 44 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Finansų maklerio įmonė, ketinanti įsteigti filialą kitoje valstybėje narėje arba teikti investicines ir papildomas paslaugas, pasinaudodama kitoje valstybėje narėje įsteigtų priklausomų tarpininkų paslaugomis, privalo pateikti priežiūros institucijai pranešimą, kuriame nurodoma:

1) valstybė narė, kurioje ketinama įsteigti filialą arba kurioje ketinamos teikti investicinės ir papildomos paslaugos nesteigiant filialo, bet pasinaudojant toje valstybėje narėje įsteigtų priklausomų tarpininkų paslaugomis;

2) numatomos vykdyti veiklos programa, kurioje, be kita ko, nurodomos planuojamos teikti investicinės ir papildomos paslaugos;

3) jei ketinama steigti filialą, filialo organizacinė struktūra, taip pat informacija apie tai, ar filialas ketina naudotis priklausomų tarpininkų paslaugomis, taip pat informacija apie priklausomų tarpininkų tapatybę;

4) adresas priimančiojoje valstybėje narėje, kuriuo kreipiantis galima gauti filialo dokumentus;

5) filialo vadovų vardai ir pavardės;

64) jei ketinama teikti investicines ir papildomas paslaugas nesteigiant filialo, bet pasinaudojant kitoje valstybėje narėje įsteigtų priklausomų tarpininkų paslaugomis, informacija apie priklausomų tarpininkų organizacinę struktūrą ir numatomą vykdyti veiklą, taip pat apie priklausomų tarpininkų atskaitomybės ryšius ir einamas pareigas finansų maklerio įmonėje;.

5) adresas priimančiojoje valstybėje narėje, kuriuo kreipiantis galima gauti filialo dokumentus;

6) filialo vadovų vardai ir pavardės.

  30.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

58

3

 

30. Keičiamo įstatymo 58 straipsnio 3 dalies nuostatos yra laikino pobūdžio, todėl turėtų būti perkeltos į projekto 2 straipsnį. Jeigu šiai pastabai nebūtų pritarta, atkreiptinas dėmesys, kad joje nurodytas terminas „iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos“, atsižvelgiant į tai, kad nėra priimamas naujas įstatymas, o priimama nauja galiojančio įstatymo redakcija,  būtų 2007 m. vasario 8 d.

Pritarti

1.      Pakeisti keičiamo įstatymo 58 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

58 straipsnis. Rinkos operatoriaus vadovai

1. Rinkos operatoriaus vadovai turi būti nepriekaištingos reputacijos ir turėti pakankamą kvalifikaciją ir patirties, leidžiančios tinkamai eiti pareigas. Rinkos operatorius privalo suteikti priežiūros institucijai informaciją apie rinkos operatoriaus vadovus, taip pat pranešti apie vėlesnius pateiktos informacijos pasikeitimus, taip pat pateikti visą informaciją, reikalingą vertinant, ar rinkos operatorius atitinka šiame straipsnyje ir šio įstatymo 59 straipsnyje nustatytus reikalavimus.

2. Rinkos operatorius turi pateikti priežiūros institucijai informaciją apie rinkos operatoriaus vadovų kandidatūras. Priežiūros institucija turi teisę prieštarauti rinkos operatoriaus vadovų kandidatūroms, jeigu yra pagrindas manyti, kad siūlomos vadovų kandidatūros kelia grėsmę skaidriam ir patikimam reguliuojamos rinkos valdymui ir veiklai.

3. Priimant sprendimą dėl reguliuojamos rinkos licencijos išdavimo, asmuo ar asmenys, veiksmingai vadovaujantys iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos licenciją gavusiai reguliuojamai rinkai ar jos operatoriui, laikomi atitinkančiais šiame straipsnyje nustatytus reikalavimus.

43. Priežiūros institucija nustato reikalavimus rinkos operatoriaus vadovams ir vidaus valdymo reikalavimus.“

2. Papildyti įstatymo projekto 2 straipsnį nauja 9 dalimi ir ją išdėstyti taip:

9. Priimant sprendimą dėl reguliuojamos rinkos licencijos išdavimo, asmuo ar asmenys, veiksmingai vadovaujantys iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos licenciją gavusiai reguliuojamai rinkai ar jos operatoriui, laikomi atitinkančiais šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymo 58 straipsnyje nustatytus reikalavimus.

  31.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

59

102

2

7

4

4

31. Keičiamo įstatymo 59 straipsnio 2 dalies 4 punkte ir 102 straipsnio 7 dalies 4 punkte vartojamas  valdymo organo „vyresniosios vadovybės“ terminas, kuris savaime nėra aiškus. Projektas tobulintinas, pateikiant nurodyto termino apibrėžtį, įstatyme vartojami terminai negali būti aiškinami poįstatyminiuose teisės aktuose.

Pritarti

1.      Keičiamo įstatymo 3 straipsnį papildyti nauja 84 dalimi ir ją išdėstyti taip:

„84. Vyresnioji vadovybėasmuo arba asmenys, kurie veiksmingai vadovauja rinkos operatoriaus arba finansų maklerio įmonės veiklai ir yra atsakingi ir atskaitingi rinkos operatoriaus arba finansų maklerio įmonės valdymo organui už kasdienį valdymą, įskaitant reikalavimų, taikomų rinkos operatoriui arba finansų maklerio įmonei ir jų darbuotojams vykdant produktų ir paslaugų platinimą klientams, įgyvendinimą.“

2.     Keičiamo įstatymo 3 straipsnio 84 ir 85 dalis (žr. TD 9 ir 10 pastabas) atitinkamai laikyti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 85-86 dalimis.

  32.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

66

4

 

32. Keičiamo įstatymo 66 straipsnio 4 dalies antrajame sakinyje vietoje nuorodos į Įstatymo 36 straipsnį įrašytina nuoroda į Įstatymo 34 straipsnį.

 

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 66 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Reguliuojamos rinkos nariai neprivalo vienas kito atžvilgiu laikytis šio įstatymo 29, 30, 31, 33 ir 34 straipsniuose nustatytų pareigų dėl toje reguliuojamoje rinkoje sudaromų sandorių. Tačiau reguliuojamos rinkos nariai privalo laikytis šio įstatymo 29, 30, 31, 33 ir 36 34 straipsniuose nustatytų reikalavimų, taikomų klientams, kai, veikdami savo klientų vardu, vykdo jų pavedimus toje reguliuojamoje rinkoje.“

  33.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

68

1

 

33. Svarstytina, ar projekte nereikėtų apibrėžti keičiamo įstatymo 68 straipsnio 1 dalyje minimos „tarpuskaitos namų“ sąvokos.

 

Pritarti  iš dalies

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai, kad tarpuskaitos namų sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos atsiskaitymų baigtinumo mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemose įstatyme, siūlytina papildyti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 86 dalį.

Pasiūlymas:

Pakeisti keičiamo įstatymo 3 straipsnio 86 dalį ir ją išdėstyti taip:

„86. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Finansų įstaigų įstatyme, Lietuvos Respublikos finansinio tvarumo įstatyme (toliau – Finansinio tvarumo įstatymas), Kolektyvinio investavimo subjektų įstatyme, Lietuvos Respublikos atsiskaitymų baigtinumo mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemose įstatyme, Reglamente (ES) Nr. 575/2013, Reglamente (ES) Nr. 596/2014, Reglamente (ES) Nr. 909/2014, Reglamente (ES) Nr. 600/2014, Reglamente (ES) Nr. 2016/1011 ir Reglamente (ES) Nr. 2015/2365.“

  34.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

73

3

 

34. Keičiamo įstatymo 73 straipsnio 3 dalyje vietoj nuorodos į Įstatymo 71 straipsnį įrašytina nuoroda į Įstatymo 72 straipsnį.

 

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 73 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Biržos prekių išvestinių finansinių priemonių pozicijų apribojimai, taikomi pagal šio įstatymo 71 72 straipsnį, ir šiame straipsnyje nurodyta pozicijų valdymo kontrolė privalo būti skaidrūs ir nediskriminuoti, atsižvelgiant į rinkos dalyvių pobūdį ir sudėtį bei į tai, kiek jie naudojasi galimybe sudaryti sandorius.“

  35.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

74

5

 

35. Keičiamo įstatymo 74 straipsnio 5 dalies nuostatos nepatenka į Lietuvos Respublikos jurisdikciją, nes Lietuvos Respublikos įstatymai negali reguliuoti Europos vertybinių popierių ir rinkų institucijos veiklos, nustatyti jos teises ir pareigas. Atsižvelgiant į tai, projektas tobulintinas.

Pritarti

Išbraukti keičiamo įstatymo 74 straipsnio 5 dalį, buvusią šio straipsnio 6 dalį laikyti 5 dalimi:

5. Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija per 24 valandas nuo pranešimo iš priežiūros institucijos gavimo dienos paskelbia savo nuomonę, ar reikia griežtesnių biržos prekių išvestinių finansinių priemonių pozicijų apribojimų.

6 5. Priežiūros institucija, nustačiusi griežtesnius biržos prekių išvestinių finansinių priemonių pozicijų apribojimus, kurie prieštarauja Europos vertybinių popierių rinkų institucijos nuomonei, per 1 darbo dieną savo interneto svetainėje paskelbia pranešimą, kuriame išsamiai paaiškina šio sprendimo motyvus.“

  36.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

77

2

 

36. Keičiamo įstatymo 77 straipsnio 2 dalyje siūloma nustatyti: „<...> Finansų maklerio įmonė arba rinkos operatorius turi teisę teikti informacijos apie sandorius paslaugas tik tada, kai priežiūros institucija įsitikina, kad finansų maklerio įmonė arba rinkos operatorius atitinka šiame skirsnyje nustatytus reikalavimus.“ Neaišku, kokiu būdu priežiūros institucija įsitikina, kad finansų maklerio įmonė arba rinkos operatorius atitinka šiame skirsnyje nustatytus reikalavimus, ir kaip apie tai sužino finansų maklerio įmonė. Projektas tobulintinas, pašalinant neaiškumus.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 77 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Finansų maklerio įmonei arba rinkos operatoriui, administruojantiems prekybos vietą ir ketinantiems teikti informacijos apie sandorius paslaugas, atskira informacijos apie sandorius pranešimo paslaugų teikėjo licencija neišduodama. Šiuo atveju ketinamomis teikti informacijos apie sandorius paslaugomis yra papildomos galiojančios finansų maklerio įmonės arba rinkos operatoriaus licencijos. Finansų maklerio įmonė arba rinkos operatorius turi teisę teikti informacijos apie sandorius paslaugas tik tada, kai priežiūros institucija įsitikina, kad finansų maklerio įmonė arba rinkos operatorius atitinka šiame skirsnyje nustatytus reikalavimus.

  37.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

79

2

 

37. Keičiamo įstatymo 79 straipsnio 2 dalies nuostata „Įmonė įgyja teisę verstis licencijuojama veikla nuo sprendimo išduoti veiklos licenciją priėmimo arba nuo sprendime nurodytos įsigaliojimo dienos“ tikslintina, nes neaišku, ar sprendime turi būti nurodyta sprendimo, ar veiklos licencijos įsigaliojimo diena.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 79 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Sprendimą dėl licencijos išdavimo priežiūros institucija priima ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo visų reikalingų dokumentų ir informacijos pateikimo dienos ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas apie tai praneša prašymą pateikusiai įmonei. Įmonė įgyja teisę verstis licencijuojama veikla nuo sprendimo išduoti veiklos licenciją priėmimo arba nuo sprendime nurodytos sprendimo įsigaliojimo dienos.“

  38.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

81

7

6

38. Keičiamo įstatymo 81 straipsnio 7 dalies 6 punkte išbrauktini žodis ir skaičius „įstatymo V“.

 

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 81 straipsnio 7 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

„6) šiurkščiai ir nuolat pažeidžia šio įstatymo V skyriaus antrajame skirsnyje ar Reglamente (ES) Nr. 600/2014 nustatytus informacijos apie sandorius paslaugų teikėjo veiklos reikalavimus;“.

  39.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

81

10

 

39. Keičiamo įstatymo 81 straipsnio 10 dalyje vietoj žodžių „panaikinti licenciją“ įrašytini žodžiai „panaikinti licencijos galiojimą“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 81 straipsnio 10 dalį ir ją išdėstyti taip:

„10. Informacijos apie sandorius paslaugų teikėjas negali teikti paslaugų nuo sprendimo sustabdyti arba panaikinti licenciją licencijos galiojimą priėmimo dienos. Sprendimą sustabdyti arba panaikinti licenciją licencijos galiojimą priežiūros institucija privalo nedelsdama paskelbti savo interneto svetainėje.“

  40.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

82

6

 

40. Keičiamo įstatymo 82 straipsnio 6 dalyje siūloma nustatyti: „6. Priežiūros institucija nustato reikalavimus informacijos apie sandorius paslaugų teikėjo vadovams <...> reikalavimus.“ Pastebėtina, kad reikalavimai informacijos apie sandorius paslaugų teikėjo vadovams yra nustatyti Įstatymo 82 straipsnio 1 dalyje. Atsižvelgiant į tai, projektas tikslintinas.

Pritarti

Patikslinti įstatymo projekto 82 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Priežiūros institucija nustato detalizuoja reikalavimus informacijos apie sandorius paslaugų teikėjo vadovams ir vidaus valdymo reikalavimus.“

  41.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

84

7

 

41. Keičiamo įstatymo 84 straipsnio 7 dalies nuostata „ir reikalauti, kad klaidingi duomenys būtų pateikti iš naujo“ taisytina, nes turi būti pateikti teisingi, o ne klaidingi duomenys. Siūlytina vietoj nurodytos formuluotės įrašyti „ir reikalauti, kad duomenys apie sandorius, kuriuose nustatyta klaidų, būtų pateikti iš naujo“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 84 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Patvirtintas informacijos apie sandorius skelbimo subjektas privalo pasitelkti ir naudoti tinkamas sistemas, skirtas duomenų apie sandorius išsamumui patikrinti, nustatyti akivaizdžias klaidas arba praleidimus ir reikalauti, kad klaidingi duomenys apie sandorius, kuriuose nustatyta klaidų, būtų pateikti iš naujo.“

  42.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

85

3

10

42. Keičiamo įstatymo 85 straipsnio 3 dalies 10 punkte reikėtų tikslinti nuorodą į Reglamento (ES) Nr. 600/2014 4 straipsnio 1 dalies p punktą, nes šio reglamento 4 straipsnio 1 dalyje yra tik a-d punktai.

 

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 85 straipsnio 3 dalies 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

„10) faktas, kad dėl sandorio Reglamento (ES) Nr. 600/2014 3 straipsnio 1 dalyje nustatyta informacija nebuvo skelbiama vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 600/2014 4 straipsnio 1 dalies a ir p b punktuose nurodytomis išimtimis, jeigu toks faktas patvirtintas.“

  43.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

102

4

2

43. Keičiamo įstatymo 102 straipsnio 4 dalies 2 punktas dėstytinas iš naujos eilutės.

 

Pritarti

 

  44.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

111

1

6

44. Keičiamo įstatymo 111 straipsnio 1 dalies 6 punkte siūloma nustatyti:“ Išnykus licencijos sustabdymo pagrindui, priežiūros institucija nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo tada, kai įsitikino, kad pagrindas išnyko, atnaujina licencijos teikti vieną, kelias ar visas investicines paslaugas galiojimą;“

Pastebėtina, kad nurodytus teisinius santykius tai pat siūloma reglamentuoti, tik kiek kitaip, Įstatymo 8 straipsnio 6 dalyje (priežiūros institucija per 5 darbo dienas priima sprendimą panaikinti licencijos galiojimo sustabdymą, jeigu visi pažeidimai buvo pašalinti, ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo apie tai informuoja finansų maklerio įmonę) ir 55 straipsnio 6 dalyje (priežiūros institucija per 5 darbo dienas priima sprendimą panaikinti licencijos galiojimo sustabdymą, jeigu visi pažeidimai buvo pašalinti, ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo apie tai informuoja rinkos operatorių).

Siūlytina projekte atsisakyti perteklinio teisinio reguliavimo arba suderinti tarpusavyje nurodytų straipsnių nuostatas

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 111 straipsnio 1 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

„6) sustabdo licencijos teikti vieną, kelias ar visas investicines paslaugas galiojimą tol, kol yra pagrindas sustabdyti licenciją. Išnykus licencijos sustabdymo pagrindui, priežiūros institucija nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo tada, kai įsitikino, kad pagrindas išnyko, atnaujina licencijos teikti vieną, kelias ar visas investicines paslaugas galiojimą;“.

  45.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

111

2

 

45. Keičiamo įstatymo 111 straipsnio 2 dalyje vietoj nuorodos į 1 dalies 10 punktą įrašytina nuoroda į 1 dalies 11 punktą.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 111 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Taikant šio straipsnio 1 dalies 10 11 punktą, šiurkščiu pažeidimu laikomi centrinio depozitoriumo valdymo organo nario, finansų maklerio įmonės stebėtojų tarybos nario, finansų maklerio įmonės valdymo organo nario, finansų maklerio įmonės vadovo, kitos valstybės narės finansų maklerio įmonės filialo vadovo arba kito fizinio asmens, kuris laikomas atsakingu už pažeidimą, veiksmai, kuriais pažeidžiamos šio įstatymo, Reglamento (ES) Nr. 600/2014, Reglamento (ES) Nr. 575/2013, Reglamento (ES) Nr. 909/2014, Reglamento (ES) Nr. 596/2014, Reglamento (ES) Nr. 2015/2365, Reglamento (ES) Nr. 2016/1011 ar jų įgyvendinamųjų teisės aktų nuostatos ir dėl kurių už pažeidimą atsakingas asmuo savo ar kitų asmenų naudai išvengė didelės turtinės žalos arba gavo didelės turtinės naudos, arba padarė didelės turtinės žalos tretiesiems asmenims, arba kilo grėsmė finansų rinkos stabilumui ir patikimumui. Turtinė žala, turtinė nauda yra didelė, kai jos vertė viršija 250 bazinių bausmių ir nuobaudų dydžio sumą.“

  46.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

114

6

 

46. Keičiamo įstatymo 114 straipsnio 6 dalyje vietoj nuorodos į 1 dalies 1 punktą įrašytina nuoroda į 1 dalies 2 punktą.

 

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 114 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Tais atvejais, kai sunku ar neįmanoma nustatyti juridinio asmens bendrųjų metinių pajamų, priežiūros institucija turi teisę vietoj šio straipsnio 1 dalies 1 2 punkte nurodytos baudos skirti juridiniams asmenims baudą iki 5 mln. eurų.“

  47.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

 

 

 

47. Keičiamo įstatymo priede išbrauktinas 2 punktas, nes jame nurodyta 2007 m. rugsėjo 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2007/44/EB iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 92/49/EEB ir direktyvas 2002/83/EB, 2004/39/EB ir 2006/48/EB dėl riziką ribojančio vertinimo tvarkos taisyklių ir vertinimo kriterijų, taikomų akcijų paketų įsigijimui ir didinimui finansų sektoriuje, nebegalioja (panaikinta Direktyva 2014/65/ES).

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo priedą ir jį išdėstyti taip:

„ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI

1. 2001 m. gegužės 28 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2001/34/EB dėl vertybinių popierių įtraukimo į biržos oficialųjį prekybos sąrašą ir dėl informacijos, kuri turi būti skelbiama apie tuos vertybinius popierius (OL 2004 m. specialusis leidimas, 6 skyrius, 4 tomas, p. 24).

2. 2007 m. rugsėjo 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2007/44/EB, iš dalies keičianti Tarybos direktyvą 92/49/EEB ir direktyvas 2002/83/EB, 2004/39/EB, 2005/68/EB ir 2006/48/EB dėl riziką ribojančio vertinimo tvarkos taisyklių ir vertinimo kriterijų, taikomų akcijų paketų įsigijimui ir didinimui finansų sektoriuje (OL 2007 L 247, p. 1).

32. 2009 m. rugsėjo 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1060/2009 dėl kredito reitingų agentūrų (OL 2009 L 302, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. gegužės 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 462/2013 (OL 2013 L 146, p. 1).

43. 2012 m. kovo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 236/2012 dėl skolintų vertybinių popierių pardavimo ir tam tikrų kredito įsipareigojimų neįvykdymo apsikeitimo sandorių aspektų (OL 2012 L 86, p. 1).

54. 2012 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 648/2012 dėl ne biržos išvestinių finansinių priemonių, pagrindinių sandorio šalių ir sandorių duomenų saugyklų (OL 2012 L 201, p. 1).

65. 2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2013/36/ES dėl galimybės verstis kredito įstaigų veikla ir dėl riziką ribojančios kredito įstaigų ir investicinių įmonių priežiūros, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2002/87/EB ir panaikinamos direktyvos 2006/48/EB bei 2006/49/EB (OL 2013 L 176, p. 338).

76. 2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 (OL 2013 L 176, p. 1).

87. 2014 m. balandžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 596/2014 dėl piktnaudžiavimo rinka (Piktnaudžiavimo rinka reglamentas) ir kuriuo panaikinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2003/6/EB ir Komisijos direktyvos 2003/124/EB, 2003/125/EB ir 2004/72/EB (OL 2014 L 173, p.1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2016 m. birželio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 2016/1033 (OL 2016 L 175, p. 1).

98. 2014 m. gegužės 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/65/ES dėl finansinių priemonių rinkų, kuria iš dalies keičiamos Direktyva 2002/92/EB ir Direktyva 2011/61/ES (OL 2014 L 173, p. 349), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2016 m. birželio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) Nr. 2016/1034 (OL 2016 L 175, p. 8).

109. 2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 600/2014 dėl finansinių priemonių rinkų, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 (OL 2014 L 173, p. 84), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2016 m. birželio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 2016/1033 (OL 2016 L 175, p. 1).

1110. 2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/59/ES, kuria nustatoma kredito įstaigų ir investicinių įmonių gaivinimo ir pertvarkymo sistema ir iš dalies keičiamos Tarybos direktyva 82/891/EEB, direktyvos 2001/24/EB, 2002/47/EB, 2004/25/EB, 2005/56/EB, 2007/36/EB, 2011/35/ES, 2012/30/ES bei 2013/36/ES ir Europos Parlamento ir Tarybos reglamentai (ES) Nr. 1093/2010 bei (ES) Nr. 648/2012 (OL 2014 L 173, p. 190).

1211. 2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 909/2014 dėl atsiskaitymo už vertybinius popierius gerinimo Europos Sąjungoje ir centrinių vertybinių popierių depozitoriumų, kuriuo iš dalies keičiamos direktyvos 98/26/EB ir 2014/65/ES bei Reglamentas (ES) Nr. 236/2012 (OL 2014 L 257, p.1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2016 m. birželio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 2016/1033 (OL 2016 L 175, p. 1).

1312. 2014 m. lapkričio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1286/2014 dėl mažmeninių investicinių produktų paketų ir draudimo principu pagrįstų investicinių produktų (MIPP ir DIP) pagrindinės informacijos dokumentų (OL L 352, 2014, p. 1).

1413. 2015 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2015/2365 dėl vertybinių popierių įsigijimo finansavimo sandorių ir pakartotinio naudojimo skaidrumo ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 (OL 2015 L 337, p. 1).

1514. 2016 m. birželio 8 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 2016/1011 dėl indeksų, kurie kaip lyginamieji indeksai naudojami finansinėse priemonėse ir finansinėse sutartyse arba siekiant įvertinti investicinių fondų veiklos rezultatus, kuriuo iš dalies keičiami direktyvos 2008/48/EB ir 2014/17/ES bei Reglamentas (ES) Nr. 596/2014 (OL 2016 L 171, p. 1).“

  48.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

2P

1

 

48. Projekto 2 straipsnio 1 dalyje siūloma nustatyti, jog įstatymas įsigalioja 2018 m. gegužės 1 d., o šio straipsnio 3 dalyje, jog Lietuvos bankas priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus iki 2018 m. gegužės 31 d. Pastebėtina, kad pagal Teisėkūros pagrindų įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 7 punktą, įstatymo įgyvendinamieji teisės aktai turi būti rengiami ir priimami taip, kad įsigaliotų kartu su įstatymu ar atskiromis jo nuostatomis, kurias šie teisės aktai įgyvendina. Be to, projektu siūloma pakeisti galiojančią ūkio subjektų veiklos ir jos priežiūros tvarką, todėl ūkio subjektams gali būti reikalingas terminas pasirengti įgyvendinti naują teisinį reguliavimą. Atsižvelgiant į tai svarstytina, ar įstatymo įgyvendinamieji teisės aktai neturėtų būti priimti bent keletą savaičių anksčiau nei įsigalios įstatymas.

Pritarti

1. Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Šis įstatymas, išskyrus šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymo 85 straipsnio 4–6 dalis, įsigalioja 2018 m. gegužės 1birželio 15 d.“.

2. Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Priežiūros institucija – Lietuvos bankas – priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus iki 2018 m. gegužės 31  birželio 14 d.

  49.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

2P

7

 

49. Svarstytina, ar projekto 2 straipsnio 7 dalyje nustatytas 3 darbo dienų terminas nuo įstatymo įsigaliojimo yra pakankamas sutartims sudaryti. Be to, svarstytina galimybė nustatyti terminą, per kurį vertinamoje projekto dalyje nustatytu atveju finansinės priemonės ir informacija apie jų savininkus ir finansinių priemonių likučius finansinių priemonių sąskaitose turi būti perduota centriniam depozitoriumui.

Pritarti

Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Jei iki šio įstatymo įsigaliojimo emitento arba kito finansines priemones išleidusio asmens sutartis su sąskaitų tvarkytoju dėl pastarojo išleistų finansinių priemonių sąskaitų, kuriose darant įrašus fiksuojama nuosavybės teisė į finansines priemones, tvarkymo yra nutraukta ar nesudaryta, emitentas arba kitas finansines priemones išleidęs asmuo privalo nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per 3 10 darbo dienasų nuo įstatymo įsigaliojimo, sudaryti tokią sutartį su sąskaitų tvarkytoju. Už tokios sutarties sudarymą yra atsakingas emitento arba kito finansines priemones išleidusio asmens valdymo organas. Jeigu šiame punkte nustatyta tvarka sutartis su sąskaitų tvarkytoju nesudaroma, tai finansinės priemonės ir informacija apie finansinių priemonių savininkus ir finansinių priemonių likučius tokiose finansinių priemonių sąskaitose privalo būti per 5 darbo dienas nuo šiame punkte numatytai sutarčiai sudaryti nustatyto termino pabaigos perduodama ir saugoma centriniame depozitoriume. Centrinis depozitoriumas savo nustatyta tvarka ir sąlygomis saugo finansines priemones ir perduotą informaciją, tačiau neteikia paslaugų ir operacijų, susijusių su finansinių priemonių perleidimu, išskyrus visų ar dalies finansinių priemonių perdavimą sąskaitų tvarkytojui, kai šių finansinių priemonių savininkas ar asmuo, kuriam perleidžiamos šios finansinės priemonės, yra sudaręs sutartį su sąskaitų tvarkytoju dėl finansinių priemonių sąskaitos, kurioje darant įrašus fiksuojama nuosavybės teisė į finansines priemones, tvarkymo.“

  50.             

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2018-04-12

2P

 

 

50. Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo projekto 9 straipsniu siūloma pakeisti nepriekaištingos reputacijos kriterijus, įstatymu nustatyti kvalifikacijos ir patirties vertinimo kriterijus, įstatymo projekto 2 straipsnis turėtų būti papildytas įstatymo taikymo nuostatomis, nustatančiomis kokią teisinę galią turi pagal galiojančias įstatymo nuostatas atliktas asmenų reputacijos, kvalifikacijos ir darbo patirties vertinimas.

Pritarti

Papildyti įstatymo projekto 2 straipsnį nauja 10 dalimi ir ją išdėstyti taip:

10. Finansų maklerio įmonės ir reguliuojamos rinkos operatoriaus vadovai, paskirti iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, atitinkantys Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkos įstatymo 2 straipsnio 21 dalies, 9 ir 49 straipsnių, galiojusio iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, nurodytus reputacijos, kvalifikacijos ir patirties reikalavimus, įsigaliojus šiam įstatymui laikomi atitinkančiais šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymo 9 ir 58 straipsniuose nurodytus reikalavimus, jeigu įsigaliojus šiam įstatymui neatsiranda aplinkybių, nustatytų šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymo 9 straipsnio 6 ir 7 dalyse.

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

      1.             

Lietuvos bankų asociacija, 2018-04-09

16

4

 

DEL LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSINIU PRIEMONIU RINKU ISTATYMO NR. X-1024 P AKETTTMO ISTATYMO PROJEKTO NR. I 6-8653(4)

Lietuvos bankų asociacija, i5nagrinejusi Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymo Nr. X-1024 pakeitimo įstatymo projektą Nr. 16-8653(4), teikia šias konsoliduotas pastabas.

PRIDEDAMA: FPRĮ pastabos – 4 lapai.

Taikydama finansinės priemonės patvirtinimo procedūrą, finansų maklerio įmonė kiekvienai klientų kategorijai privalo nustatyti tikslinę galutinių klientų, kuriems skirta finansinė priemonė, grupę (toliau – tikslinė klientų grupė), įvertinti šiai grupei būdingas rizikas ir užtikrinti, kad finansinės priemonės platinimo strategija atitiktų tikslinės klientų grupės poreikius.

Direktyvoje nustatytas reikalavimas, kad finansinės priemonės platinimo strategija būtų tinkama tikslinei klientų grupei („is consistent with the identified target market”), tačiau Įstatymo 16 str. 4 d. nustatyta, kad tokia strategija atitiktų tikslinės klientų grupės poreikius.

Siūlome patikslinti 16 str. 4 d.: [...] strategija „atitiktų tikslinę klientų grupę“.

Pagal originalų variantą reikštų, kad procedūra turėtų nurodyti galutinių klientų tikslinę rinką kiekvienam finansiniam instrumentui (atitinkamoje klientų kategorijoje), bet ne klientų kategorijai, kaip nurodytą FPRĮ projekte.

Pritarti

Žiūrėti BFK pasiūlymą Nr. 1 šių išvadų 7.2 lentelėje.

 

      2.             

Lietuvos bankų asociacija, 2018-04-09

16

7

 

Finansų maklerio įmonė, siūlanti ar rekomenduojanti klientams finansinę priemonę, kurią išleido kitas subjektas, privalo imtis priemonių, kad gautų pakankamai informacijos apie siūlomą finansinę priemonę, jos tvirtinimo procedūrą, tikslinę klientų grupę, kad galėtų suprasti finansinės priemonės esmę ir įvertinti tikslinės klientų grupės poreikius.

Direktyvos 16 str. 3 d. numatytas reikalavimas FMĮ suprasti finansinės priemonės esmę ir tikslinę klientų grupę, bet ne jos poreikius („to understand the characteristics and identified target market”).

Siūlome tikslinti 16 str. 7 d.: “[…] tikslinę klientų grupę, kad galėtų suprasti finansinės priemonės esmę ir įvertinti tikslinęės klientų grupęės poreikius.

Pritarti

Žiūrėti BFK pasiūlymą Nr. 2.

 

      3.             

Lietuvos bankų asociacija, 2018-04-09

17

1

 

Finansų maklerio įmonė privalo užtikrinti, o priežiūros institucijos reikalavimu – įrodyti, kad vieną ar kelias šio straipsnio 3 dalyje numatytas finansų maklerių operacijas vykdytų tik fizinis asmuo – atestuotas finansų makleris, atitinkantis šio straipsnio 2 dalyje nurodytus reikalavimus. Atestuotas finansų makleris privalo nuolat tobulinti savo kvalifikaciją, laikydamasis šio straipsnio 9 dalyje nurodytų reikalavimų.

Prašome papildyti 17 str. 1 dalį, kad finansų rinkos dalyvių asociacija, kuri atsakinga už finansų maklerio kvalifikacinį egzaminą, turėtų teisę pripažinti asmens jau įgytą kvalifikaciją. Minėta nuostata yra dabartiniame Finansų rinkų priemonių įstatyme, ir to neįrašius būtų teisinė spraga, būtų nesureguliuotas teisinis santykis.

Atkreipiame dėmesį, kad 17 str. 1 dalyje minimi atestuoto finansų maklerio reikalavimai nuolat tobulinti savo kvalifikaciją yra 17 str. 10 dalyje, todėl siūlome pataisyti nuorodą iš 9 į 10 dalį.

Siūlome 17 str. 1 dalį išdėstyti taip:

1. Finansų maklerio įmonė privalo užtikrinti, o priežiūros institucijos reikalavimu – įrodyti, kad vieną ar kelias šio straipsnio 3 dalyje numatytas finansų maklerių operacijas vykdytų tik fizinis asmuo – atestuotas finansų makleris arba finansų rinkos dalyvių asociacijos arba jos pasitelkto trečiojo asmens pripažintos kvalifikacijos asmuo, atitinkantis šio straipsnio 2 dalyje nurodytus reikalavimus. Atestuotas finansų makleris privalo nuolat tobulinti savo kvalifikaciją, laikydamasis šio straipsnio 10 dalyje nurodytų reikalavimų.

Pritarti

Žiūrėti BFK pasiūlymą Nr. 3.

 

      4.             

Lietuvos bankų asociacija, 2018-04-09

17

6

 

Finansų makleris atestuojamas egzamino būdu. Finansų rinkos dalyvių asociacija kvalifikacinį egzaminą išlaikiusiam asmeniui išduoda tai patvirtinantį pažymėjimą. Egzaminai rengiami pagal poreikį, tačiau ne rečiau kaip kartą per 4 mėnesius. Finansų maklerių atestavimo tvarką nustato šis įstatymas ir priežiūros institucijos teisės aktai.

Prašome papildyti 17 str. 6 dalį, kad finansų rinkos dalyvių asociacija arba jos pasitelktas trečias asmuo turėtų teisę nustatyti papildomus teisės aktus detalizuojančius finansų maklerio atestavimą.

Siūlome 17 str. 6 dalį išdėstyti taip:

Finansų makleris atestuojamas egzamino būdu. Finansų rinkos dalyvių asociacija kvalifikacinį egzaminą išlaikiusiam asmeniui išduoda tai patvirtinantį pažymėjimą. Egzaminai rengiami pagal poreikį, tačiau ne rečiau kaip kartą per 4 mėnesius. Finansų maklerių atestavimo tvarką nustato šis įstatymas, priežiūros institucijos teisės aktai ir finansų rinkos dalyvių asociacijos arba jos pasitelkto trečio asmens teisės aktai.

Pritarti

Žiūrėti BFK pasiūlymą Nr. 4.

 

      5.             

Lietuvos bankų asociacija, 2018-04-09

2P

4

 

Iki šio įstatymo įsigaliojimo išduotos finansų maklerio konsultantų ir finansų maklerio generalinės licencijos įsigaliojus šiam įstatymui laikomos galiojančiomis ir patvirtinančiomis, kad finansų makleris yra išlaikęs kvalifikacinį egzaminą ir atestuotas bei turi teisę vykdyti šios įstatymo 17 straipsnio 4 dalyje numatytas operacijas.

Prašome papildyti įstatymo baigiamųjų nuostatų 2 str. 4 dalį, kad būtų aiškumas dėl fizinių asmenų, kurių kvalifikaciją pripažino Lietuvos bankas iki šio įstatymo įsigaliojimo.

Siūlome 2 str. 4 dalį išdėstyti taip:

Iki šio įstatymo įsigaliojimo išduotos finansų maklerio konsultantų ir finansų maklerio generalinės licencijos įsigaliojus šiam įstatymui laikomos galiojančiomis ir patvirtinančiomis, kad finansų makleris yra išlaikęs kvalifikacinį egzaminą ir atestuotas bei turi teisę vykdyti šios įstatymo 17 straipsnio 4 dalyje numatytas operacijas. Iki šio įstatymo įsigaliojimo Lietuvos banko priimti sprendimai dėl fizinių asmenų kvalifikacijos pripažinimo galioja iki tuose sprendimuose nurodyto termino.

Pritarti  

Žiūrėti BFK pasiūlymą Nr. 5.

 

      6.             

Lietuvos bankų asociacija, 2018-04-09

29

10

2

Informacija apie finansų maklerio įmonės gautą nereikšmingą nepiniginę naudą, skirtą pagerinti klientams teikiamų paslaugų kokybę, jei tokia nauda, atsižvelgiant į jos pobūdį ir dydį, negali būti vertinama kaip trukdanti finansų maklerio įmonei veikti geriausiais klientų interesais, turi būti aiškiai atskleista klientui – tokiu atveju kiti šiame punkte nustatyti reikalavimai netaikomi.

Atsižvelgiant į Direktyvoje vartojamas nuostatas, siūlome keisti terminą „skirtą pagerinti“ į „kuri gali pagerinti“

Pritarti

Žiūrėti BFK pasiūlymą Nr. 7.

      7.             

Lietuvos bankų asociacija, 2018-04-09

29

11

 

Informacija apie finansų maklerio įmonės gautą nereikšmingą nepiniginę naudą, skirtą klientams teikiamų paslaugų kokybei pagerinti, jei tokia nauda, atsižvelgiant į pobūdį ir dydį, negali būti vertinama kaip trukdanti finansų maklerio įmonei veikti geriausiais klientų interesais, turi būti aiškiai atskleista klientui – tokiu atveju kiti šiame punkte nustatyti reikalavimai netaikomi.

Atsižvelgiant į Direktyvoje vartojamas nuostatas, siūlome keisti terminą „skirtą pagerinti“ į „kuri gali pagerinti“.

Pritarti

Žiūrėti BFK pasiūlymą Nr. 8.

      8.             

Lietuvos bankų asociacija, 2018-04-09

29

12

1

skirti klientui teikiamų paslaugų kokybei pagerinti

Siūlome tikslinti Įstatymo 29 straipsnio 12 dalies 1 punktą taip: „skirti numatyti klientui skirtų teikiamų paslaugų kokybei pagerinti“.

Pritarti

Žiūrėti BFK pasiūlymą Nr. 9.

      9.             

Lietuvos bankų asociacija, 2018-04-09

29

14

 

Šio straipsnio 12 dalies nuostatos netaikomos mokėjimams arba naudai, kurie sudaro sąlygas arba yra būtini teikiant investicines paslaugas, įskaitant turto saugojimo, atsiskaitymo už sudarytus sandorius ir valiutos keitimo mokesčius, su priežiūra susijusias rinkliavas ir teisines išlaidas, jei pagal savo pobūdį šie mokėjimai arba nauda negali kelti grėsmės finansų maklerio įmonei sąžiningai, teisingai ir profesionaliai veikti geriausiais kliento interesais

Atsižvelgdami į Direktyvos formuluotes, Įstatymo 29 straipsnio 14 dalyje siūlome taip tikslinti vertimą:

- „exchange fees“ – „valiutos keitimo“ turėtų būti keičiama į „biržos mokesčius“

Pritarti

Žiūrėti BFK pasiūlymą Nr. 10.

  10.             

Lietuvos bankų asociacija, 2018-04-09

29

5

 

Finansų maklerio įmonė, prieš pradėdama teikti investicines paslaugas, turi pakankamai iš anksto aiškiai ir suprantamai suteikti klientams ir potencialiems klientams informaciją apie finansų maklerio įmonę ir jos teikiamas paslaugas, finansines priemones ir siūlomą investavimo strategiją, klientų pavedimų vykdymo vietas, pavedimų vykdymo išlaidas ir kitus susijusius mokėjimus.

Direktyvos 24 straipsnio 4 dalyje numatytas reikalavimas pateikti informaciją „in good time“ į Įstatymo 29 straipsnio 5 dalį perkeltas nurodant, kad informaciją pateikiama „prieš pradėdama teikti investicines paslaugas“ ir „pakankamai iš anksto“. Mūsų nuomone, siekiant į Įstatymą perkelti nuostatas, kurios įtvirtintos Direktyvoje, kad turėtume galimybę poįstatyminiais aktais įgyvendinti Level 2 reikalavimus ir, jei taikoma, joje numatytas išimtis šiam reikalavimui, siūlome tikslinti šią nuostatą nurodant, kad „Finansų maklerio įmonė, prieš pradėdama teikti investicines paslaugas, turi laiku pakankamai iš anksto aiškiai ir suprantamai suteikti <…>”

Pritarti iš dalies

Manytina, kad siekiant investuotojų interesų apsaugos, informacija turi būti pateikiama aiškiai ir suprantamai. Žiūrėti BFK pasiūlymą Nr. 6.

  11.             

Lietuvos bankų asociacija, 2018-04-09

29

6

1

finansų maklerio įmonė, teikianti investavimo rekomendaciją, turi pakankamai iš anksto, prieš pradėdama teikti investavimo rekomendaciją, informuoti klientą

Atsižvelgdami į Įstatymo 29 straipsnio 5 dalies komentare numatytus argumentus, „pakankamai iš anksto” siūloma keisti į “laiku”.

Nepritarti

Direktyva numato, kad įstatymo projekto 28 straipsnio 5 dalyje nurodyta informacija turi būti pateikiama iš anksto.

  12.             

Lietuvos bankų asociacija, 2018-04-09

33

11

 

Finansų maklerio įmonė, vykdanti klientų pavedimus, privalo nuolat stebėti, ar pavedimams vykdyti naudojamos priemonės ir pavedimų vykdymo politika yra veiksminga, o nustačiusi jos trūkumų – nedelsdama juos ištaisyti. Finansų maklerio įmonė turi nuolat stebėti ir analizuoti, ar pavedimų vykdymo vietos, numatytos pavedimų vykdymo politikoje, leidžia pasiekti geriausią rezultatą klientui ir ar pavedimams vykdyti naudojamos priemonės ir (arba) pavedimų vykdymo politika neturi būti tobulinamos, atsižvelgiant, inter alia, į pagal šio straipsnio 5 ir 9 dalyse paskelbtą informaciją. Finansų maklerio įmonė privalo pranešti klientams apie visus esminius pavedimams vykdyti naudojamų priemonių arba pavedimų vykdymo politikos pasikeitimus.

1) Direktyvoje nenumatyta, kad FMĮ turi ištaisyti trūkumus „nedelsdama“. Siūlome Įstatymo 33 str. 11 d. pirmame sakinyje ištrinti žodį „nedelsdama“

2) Direktyvos 27 str. 7 d. antrame sakinyje “execution arrangements” neteisingai išversta kaip “pavedimams vykdyti naudojamos priemonės ir (arba) pavedimų vykdymo politika“. Direktyvoje sąvokos “execution arrangements” ir „execution policy“ turi skirtingą reikšmę ir Įstatyme neturėtų būti vartojamos kaip sinonimai.

3)Siūlome sąvokos „on a regular basis“ vertimą „nuolat“ keisti į „periodiškai“ arba „laikas nuo laiko“ ar pan. „Nuolat“ reiškia be paliovos, visą laiką, o „on a regular basis“ reikšmė - tam tikrais intervalais (kas dieną, kas mėnesį ir pan.).

Siūlome pakoreguoti Įstatymo 33 str. 11 d.:

„[...] nustačiusi jos trūkumų – nedelsdama juos ištaisyti. Finansų maklerio įmonė turi nuolat periodiškai stebėti ir analizuoti, ar pavedimų vykdymo vietos, numatytos pavedimų vykdymo politikoje, leidžia pasiekti geriausią rezultatą klientui ir ar pavedimams vykdyti naudojamos priemonės ir (arba) pavedimų vykdymo politika neturi būti tobulinamos, atsižvelgiant, inter alia, į pagal šio straipsnio 5 ir 9 dalyse paskelbtą informaciją. [...]“

Pritarti

Manytina, kad trūkumai turėtų būti šalinami nedelsiant, kai jie yra identifikuojami ir kai tai tampa įmanoma. Taip yra užtikrinama geresnė investuotojų interesų apsauga.

Pasiūlymas:

Žiūrėti BFK pasiūlymą Nr. 11.

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas Nr. 279, 2018-03-21

 

 

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pritarti Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo Nr. I-678 2, 6, 8, 11, 211, 42, 43, 47 straipsnių, 1 ir 3 priedų pakeitimo ir Įstatymo papildymo 171, 421, 431, 432, 433, 434, 435, 436 ir 437 straipsniais ir septintuoju3 skirsniu įstatymo, Lietuvos Respublikos bankų įstatymo Nr. IX-2085 2, 9, 15, 34, 35, 56, 59, 62, 64, 65, 67, 69, 701, 72, 73, 74, 751 straipsnių, priedo pakeitimo ir 651, 66, 68, 681 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos centrinės kredito unijos įstatymo Nr. VIII-1682 22, 40, 43, 45, 46, 49, 52, 54, 55, 56 straipsnių pakeitimo ir 48, 50 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymo Nr. X-1024 pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo Nr. IX-1709 2, 4, 5, 9, 10, 141, 15, 26, 119, 160, 161, 163, 164, 166, 168, 169, 170, 171, 172, 173 straipsnių ir priedo pakeitimo, Įstatymo papildymo 112 straipsniu ir 27, 162, 1631, 174 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos vertybinių popierių įstatymo Nr. X-1023 26, 46, 47, 48, 50, 51, 52 straipsnių pakeitimo ir 53 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo, Lietuvos Respublikos papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymo Nr. VIII-1212 2, 6, 8, 45, 47, 56, 57, 58, 59 straipsnių pakeitimo, Įstatymo papildymo 61, 391, 571, 581, 582, 583 straipsniais ir priedu ir 15, 16, 17 ir 60 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo Nr. IX-1691 2, 3, 21 ir 30 straipsnių pakeitimo ir 31 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo, Lietuvos Respublikos profesinių pensijų kaupimo įstatymo Nr. X-745 2, 5, 7, 52, 53, 54, 55, 56 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 521 straipsniu įstatymo, Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatymo Nr. XI-1253 22, 221, 251, 252, 253, 28, 34, 38 straipsnių pakeitimo, Įstatymo papildymo 212, 281, 282, 331, 332 straipsniais ir 222, 26, 27, 29, 30, 31, 32, 33, 35, 36, 37 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos elektroninių pinigų ir elektroninių pinigų įstaigų įstatymo Nr. XI-1868 2, 9, 12, 14, 18, 19, 22, 26, 27, 29, 30, 32, 35, 36, 37, 39 ir 40 straipsnių pakeitimo, 28 ir 31 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos mokėjimų įstatymo Nr. VIII-1370 63, 64, 65, 66, 67 straipsnių pakeitimo, Įstatymo papildymo 621 straipsniu ir 68, 69, 70 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos mokėjimo įstaigų įstatymo Nr. XI-549 8, 20, 21, 23, 24, 26, 29, 30, 31, 33, 34 straipsnių pakeitimo ir 22, 25 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo Nr. IX-1737 2, 11, 22, 25, 26, 33, 135, 138, 157, 161, 163, 184, 191, 198, 200, 201, 204, 205, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 221 straipsnių ir priedo pakeitimo, Įstatymo papildymo 31straipsniu įstatymo ir 202 ir 203 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos informuotiesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo Nr. XII-376 1, 9, 11, 12, 13, 48, 49, 51, 52, 53, 54, 55 straipsnių pakeitimo, Įstatymo papildymo 131 straipsniu, priedu ir 50, 56 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos profesionaliesiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų valdymo įmonių įstatymo Nr. XII-1467 13, 49, 50, 52, 53, 54, 55, 56, 57 straipsnių pakeitimo ir 51, 58 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos kredito unijų įstatymo Nr. I-796 27, 49, 54, 55, 57, 59, 60, 61, 62, 64 straipsnių pakeitimo ir 56, 58 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos valiutos keityklos operatorių įstatymo Nr. XII-1033 5, 6, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 18 straipsnių pakeitimo, įstatymo papildymo 131 straipsniu ir 17, 20 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos finansinio tvarumo įstatymo Nr. XI-393 1, 2, 3, 5, 7, 96, 101, 117, 118 ir 119 straipsnių pakeitimo ir 120 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo, Lietuvos Respublikos sutelktinio finansavimo įstatymo Nr. XII-2690 6, 7, 8, 9, 19, 20, 21, 22, 23, 24 straipsnių pakeitimo, Įstatymo papildymo 101 straipsniu ir 25, 26 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo Nr. XII-2769 31, 37, 45, 48, 49, 50, 51, 52, 53 straipsnių pakeitimo, Įstatymo papildymo 361 straipsniu ir 54, 55 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos finansinio užtikrinimo susitarimų įstatymo Nr. IX-2127 5 straipsnio pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 505, 589 straipsnių pakeitimo ir 200, 201, 202, 203 straipsnių pripažinimo netekusiais galios įstatymo, Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymo Nr. IX-975 33 straipsnio pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos valstybės skolos įstatymo Nr. I-1508 2 straipsnio pakeitimo įstatymo, Lietuvos Respublikos gamtinių dujų įstatymo Nr. VIII-1973 2 straipsnio pakeitimo įstatymo ir Lietuvos Respublikos nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo projektams ir pateikti juos Lietuvos Respublikos Seimui.

2. Prašyti Lietuvos Respublikos Seimą svarstyti šiuos įstatymų projektus skubos tvarka, siekiant įgyvendinti 2014 m. gegužės 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2014/65/ES dėl finansinių priemonių rinkų, kuria iš dalies keičiamos Direktyva 2002/92/EB ir Direktyva 2011/61/ES (OL 2014 L 173, p. 349), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2016 m. birželio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) Nr. 2016/1034 (OL 2016 L 175, p. 8).

3. Įgalioti Lietuvos Respublikos finansų ministrą Vilių Šapoką, o jam negalint dalyvauti – Lietuvos Respublikos finansų viceministrę Loretą Maskaliovienę atstovauti Lietuvos Respublikos Vyriausybei, svarstant nurodytus įstatymų projektus Lietuvos Respublikos Seime.

Pritarti

 

 

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: negauta.

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas:

Pritarti įstatymo projektui Nr. XIIIP-1899, Komiteto patobulintam atsižvelgiant į Seimo Teisės departamento pastabas ir Lietuvos bankų asociacijos pasiūlymus, kuriems Komitetas pritarė, Komiteto išvadoms bei pasiūlymams.

7.2. Pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

            1.            1.

Biudžeto ir finansų komitetas, 2018-05-23

16

4

 

 

Argumentai:

Taikydama finansinės priemonės patvirtinimo procedūrą, finansų maklerio įmonė (toliau – FMĮ) kiekvienai klientų kategorijai privalo nustatyti tikslinę galutinių klientų, kuriems skirta finansinė priemonė, grupę (toliau – tikslinė klientų grupė), įvertinti šiai grupei būdingas rizikas ir užtikrinti, kad finansinės priemonės platinimo strategija atitiktų tikslinės klientų grupės poreikius.

Direktyvoje 2014/65/ES nustatytas reikalavimas, kad finansinės priemonės platinimo strategija būtų tinkama tikslinei klientų grupei („is consistent with the identified target market”), tačiau Įstatymo 16 str. 4 d. nustatyta, kad tokia strategija atitiktų tikslinės klientų grupės poreikius.

Pasiūlymas:

Pakeisti keičiamo įstatymo 16 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Taikydama finansinės priemonės patvirtinimo procedūrą, finansų maklerio įmonė privalo nustatyti kiekvienos finansinės priemonės tikslinę galutinių klientų, kuriems skirta finansinė priemonė, grupę (toliau – tikslinė klientų grupė), įvertinti šiai grupei būdingas rizikas ir užtikrinti, kad finansinės priemonės platinimo strategija atitiktų tikslinės klientų grupės poreikius yra tinkama nustatytai tikslinei klientų grupei.“

Pritarti

 

               2.             

Biudžeto ir finansų komitetas, 2018-05-23

16

7

 

 

Argumentai:

Direktyvos 2014/65/ES 16 str. 3 d. numatytas reikalavimas FMĮ suprasti finansinės priemonės esmę ir tikslinę klientų grupę, bet ne jos poreikius („to understand the characteristics and identified target market”), todėl siūlytina tikslinti keičiamo įstatymo 16 straipsnio 7 dalį.

Pasiūlymas:

Pakeisti keičiamo įstatymo 16 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Finansų maklerio įmonė, siūlanti ar rekomenduojanti klientams finansinę priemonę, kurią išleido kitas subjektas, privalo imtis priemonių, kad gautų pakankamai informacijos apie siūlomą finansinę priemonę, jos tvirtinimo procedūrą, tikslinę klientų grupę, kad galėtų suprasti finansinės priemonės esmę ir įvertinti tikslinėsę klientų grupėsę poreikius.“

Pritarti

 

               3.             

Biudžeto ir finansų komitetas, 2018-05-23

17

1

 

 

Argumentai:

Siekiant, kad finansų rinkos dalyvių asociacija, kuri atsakinga už finansų maklerio kvalifikacinį egzaminą, turėtų teisę pripažinti asmens jau įgytą kvalifikaciją, ir suderinti nuostatą su jau esančia dabartiniame Finansų rinkų priemonių įstatyme, siūlytina papildyti 17 straipsnio 1 dalį.

Pasiūlymas:

Pakeisti keičiamo įstatymo 17 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip (taip pat žiūrėti į atsižvelgimą į Teisės departamento 14 pastabą):

„1. Finansų maklerio įmonė privalo užtikrinti, o priežiūros institucijos reikalavimu – įrodyti, kad vieną ar kelias šio straipsnio 3 dalyje numatytas finansų maklerių operacijas vykdytų tik fizinis asmuo – atestuotas finansų makleris arba finansų rinkos dalyvių asociacijos arba jos pasitelkto trečiojo asmens pripažintos kvalifikacijos asmuo, atitinkantis šio straipsnio 2 dalyje nurodytus reikalavimus. Atestuotas finansų makleris privalo nuolat tobulinti savo kvalifikaciją, laikydamasis šio straipsnio 10 dalyje nurodytų reikalavimų.“

Pritarti

 

               4.             

Biudžeto ir finansų komitetas, 2018-05-23

17

6

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai, kad finansų rinkos dalyvių asociacija arba jos pasitelktas trečias asmuo turėtų teisę nustatyti papildomus teisės aktus detalizuojančius finansų maklerio atestavimą, siūlytina patikslinti keičiamo įstatymo 17 straipsnio 6 dalį.

Pasiūlymas:

Pakeisti keičiamo įstatymo 17 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Finansų makleris atestuojamas egzamino būdu. Finansų rinkos dalyvių asociacija kvalifikacinį egzaminą išlaikiusiam asmeniui išduoda tai patvirtinantį pažymėjimą. Egzaminai rengiami pagal poreikį, tačiau ne rečiau kaip kartą per 4 mėnesius. Finansų maklerių atestavimo tvarką nustato šis įstatymas, ir priežiūros institucijos ir finansų rinkos dalyvių asociacijos arba jos pasitelkto trečio asmens teisės aktai.“

Pritarti

 

               5.             

Biudžeto ir finansų komitetas, 2018-05-23

2

4

 

P

Argumentai:

Siekiant, kad būtų aiškumas dėl fizinių asmenų, kurių kvalifikaciją pripažino Lietuvos bankas iki šio įstatymo įsigaliojimo, siūlytina papildyti įstatymo projekto 2 straipsnio 4 dalį.

Pasiūlymas:

Patikslinti įstatymo projekto 2 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Iki šio įstatymo įsigaliojimo išduotos finansų maklerio konsultantų ir finansų maklerio generalinės licencijos įsigaliojus šiam įstatymui laikomos galiojančiomis ir patvirtinančiomis, kad finansų makleris yra išlaikęs kvalifikacinį egzaminą ir atestuotas bei turi teisę vykdyti šios įstatymo 17 straipsnio 4 dalyje numatytas operacijas. Iki šio įstatymo įsigaliojimo Lietuvos banko priimti sprendimai dėl fizinių asmenų kvalifikacijos pripažinimo galioja iki tuose sprendimuose nurodyto termino.“

Pritarti

 

               6.             

Biudžeto ir finansų komitetas, 2018-05-23

29

5

 

 

Argumentai:

Manytina, kad siekiant investuotojų interesų apsaugos, informacija turi būti pateikiama aiškiai ir suprantamai.

Pasiūlymas:

Pakeisti keičiamo įstatymo 29 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Finansų maklerio įmonė, prieš pradėdama teikti investicines paslaugas, turi laiku kuo anksčiau aiškiai ir suprantamai suteikti klientams ir potencialiems klientams informaciją apie finansų maklerio įmonę ir jos teikiamas paslaugas,  finansines priemones ir siūlomą investavimo strategiją, klientų pavedimų vykdymo vietas, pavedimų vykdymo išlaidas ir kitus susijusius mokėjimus.“

Pritarti

 

               7.             

Biudžeto ir finansų komitetas, 2018-05-23

29

10

2

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į Direktyvoje 2014/65/ES vartojamas nuostatas, siūlytina keisti keičiamo įstatymo 29 straipsnio 10 dalies 2 punkto terminą „skirtą pagerinti“ į „kuri gali pagerinti“.

Pasiūlymas:

Pakeisti keičiamo įstatymo 29 straipsnio 10 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) nepriimti, o gavusi – nedelsdama perleisti klientui arba grąžinti užmokestį, komisinį atlyginimą arba kitokią piniginę ar nepiniginę naudą, kurią sumoka arba suteikia tretieji asmenys arba šių trečiųjų asmenų naudai veikiantys kiti asmenys, kai tai susiję su finansų maklerio įmonės teikiamomis investicinėmis paslaugomis klientams. Informacija apie finansų maklerio įmonės gautą nereikšmingą nepiniginę naudą, kuri gali pagerinti skirtą klientams teikiamų paslaugų kokybei pagerinti kokybę, jei tokia nauda, atsižvelgiant į jos pobūdį ir dydį, negali būti vertinama kaip trukdanti finansų maklerio įmonei veikti geriausiais klientų interesais, turi būti aiškiai atskleista klientui – tokiu atveju kiti šiame punkte nustatyti reikalavimai netaikomi.“

Pritarti

 

               8.             

Biudžeto ir finansų komitetas, 2018-05-23

29

11

 

 

Argumentai:

Žiūrėti argumentus BFK pasiūlymui Nr. 6.

Pasiūlymas:

Pakeisti keičiamo įstatymo 29 straipsnio 11 dalį ir ją išdėstyti taip:

„11. Jei teikiama finansinių priemonių portfelio valdymo paslauga, finansų maklerio įmonė neturi teisės priimti, o gavusi privalo nedelsdama perleisti klientui arba grąžinti mokesčius, komisinį atlyginimą arba kitokią piniginio ar nepiniginio pobūdžio naudą, kurią sumoka arba suteikia tretieji asmenys arba šių trečiųjų asmenų naudai veikiantys kiti asmenys, kai tai susiję su finansų maklerio įmonės teikiamomis investicinėmis paslaugomis klientams. Informacija apie finansų maklerio įmonės gautą nereikšmingą nepiniginę naudą, kuri gali pagerinti skirtą klientams teikiamų paslaugų kokybę kokybei pagerinti, jei tokia nauda, atsižvelgiant į pobūdį ir dydį, negali būti vertinama kaip trukdanti finansų maklerio įmonei veikti geriausiais klientų interesais, turi būti aiškiai atskleista klientui – tokiu atveju kiti šiame punkte nustatyti reikalavimai netaikomi.“

Pritarti

 

               9.             

Biudžeto ir finansų komitetas, 2018-05-23

29

12

1

 

Argumentai:

Žiūrėti argumentus BFK pasiūlymui Nr. 6.

Pasiūlymas:

Pakeisti keičiamo įstatymo 29 straipsnio 12 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) skirti numatyti klientui teikiamų skirtų paslaugų kokybei pagerinti ir“.

Pritarti

 

           10.             

Biudžeto ir finansų komitetas, 2018-05-23

29

14

 

 

Argumentai:

Direktyvos formuluočių vertimo tikslinimas.

Pasiūlymas:

Pakeisti keičiamo įstatymo 29 straipsnio 14 dalį ir ją išdėstyti taip:

14. Šio straipsnio 12 dalies nuostatos netaikomos mokėjimams arba naudai, kurie sudaro sąlygas arba yra būtini teikiant investicines paslaugas, įskaitant turto saugojimo, atsiskaitymo už sudarytus sandorius ir valiutos keitimo biržos mokesčius, su priežiūra susijusias rinkliavas ir teisines išlaidas, jei pagal savo pobūdį šie mokėjimai arba nauda negali kelti grėsmės finansų maklerio įmonei sąžiningai, teisingai ir profesionaliai veikti geriausiais kliento interesais.„

Pritarti

 

           11.             

Biudžeto ir finansų komitetas, 2018-05-23

33

11

 

 

Argumentai:

Siekiant patikslinti Direktyvoje 2014/65/ES vartojamų sąvokų vertimus, siūlytina keisti keičiamo įstatymo 33 straipsnio 11 dalies formuluotę.

Pasiūlymas:

Pakeisti keičiamo įstatymo 33 straipsnio 11 dalį ir ją išdėstyti taip:

„11. Finansų maklerio įmonė, vykdanti klientų pavedimus, privalo periodiškai stebėti, ar pavedimams vykdyti naudojamos priemonės ir pavedimų vykdymo politika yra veiksminga, o nustačiusi jos trūkumų – nedelsdama, kai tai tampa įmanoma,  juos ištaisyti. Finansų maklerio įmonė turi nuolat periodiškai stebėti ir analizuoti, ar pavedimų vykdymo vietos, numatytos pavedimų vykdymo politikos apraše, leidžia pasiekti geriausią rezultatą klientui ir ar pavedimams vykdyti naudojamos priemonės ir (arba) pavedimų vykdymo politika neturi būti tobulinamos, atsižvelgiant, inter alia, į pagal šio straipsnio 5 ir 9 dalyse paskelbtą informaciją. Finansų maklerio įmonė privalo pranešti klientams apie visus esminius pavedimams vykdyti naudojamų priemonių arba pavedimų vykdymo politikos pasikeitimus.“

Pritarti

 

           12.             

 

113

2

 

N

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai , kad projekte XIIIP-1896 nustatomi bendrieji pažeidimo senaties  terminai yra trumpinami atitinkamai iki 3 ir 5 m., kartu numatant, kad kiti finansų rinką reglamentuojantys įstatymai gali nustatyti kitokius terminus bei įvertinant  ES teisės aktuose nustatytus senaties terminus ir galimus labai sudėtingus bei daug laiko ištirti reikalaujančius pažeidimus, siūlytina specialius (ilgesnius) terminus nustatyti  ir projektui XIIIP- 1899, papildant jį nuostatomis dėl ilgesnių senaties terminų.

Pasiūlymas:

Papildyti  projekto 113 straipsnį nauja 2 dalimi ir jį išdėstyti taip:

113 straipsnis. Poveikio priemonių skyrimo tvarka

1. Priežiūros institucija, priimdama sprendimą dėl poveikio priemonės taikymo, parinkdama konkrečią poveikio priemonę (priemones) ir jos (jų) dydį, atsižvelgia į Lietuvos banko įstatymo 433 straipsnio 7 dalį bei į lyginamojo indekso svarbą finansiniam stabilumui ir realiajai ekonomikai.

2. Priežiūros institucijos sprendimas taikyti poveikio priemonę gali būti priimtas, jeigu praėjo ne daugiau kaip 5 metai nuo pažeidimo padarymo (esant trunkamam pažeidimui, – nuo pažeidimo pabaigimo) dienos. Priežiūros institucijai pradėjus patikrinimą dėl galimo finansų rinką reglamentuojančio teisės akto pažeidimo ir apie tai raštu pranešus asmeniui, kuris įtariamas pažeidimo padarymu, nuo tokio pranešimo įteikimo dienos šioje dalyje nustatytas senaties terminas nutraukiamas, tačiau ir tokiu atveju priežiūros institucijos sprendimas taikyti poveikio priemonę negali būti priimtas, jeigu praėjo daugiau kaip 10 metų nuo pažeidimo padarymo (esant trunkamam pažeidimui, – nuo pažeidimo pabaigimo) dienos.“

Pritarti

 

 

8. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: V.Ąžuolas, A.Palionis, M.Majauskas.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: negauta.

 

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas įstatymo projektas (nauja redakcija).

 

Komiteto pirmininkas                                                                                     Stasys Jakeliūnas

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                               

Biuro patarėja Jolanta Žaltkauskienė