2020-12-18

 

PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

2021 METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETO IR SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ FINANSINIŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

NR. XIIIP-5302(2)

 

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

1.

 

 

 

Argumentai:

 

Reaguojant į koronaviruso (COVID-19) keliamą neigiamą poveikį Lietuvos ekonomikai, pirmiausia buvo finansuojamos greitojo reagavimo ir trumpalaikio poveikio priemonės, nukreiptos į labiausiai nuo COVID-19 nukentėjusias sritis. Tačiau, atsižvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, Lietuvai reikia reaguoti į globalius pokyčius ekonomikoje – spartinti investicijas ir nukreipti jas į sektorius, kurie padėtų ekonomikai sparčiau atsigauti, bei užtikrinti ilgalaikį tvarų ir subalansuotą jos augimą.

 

Atitinkamai 17-oji LR Vyriausybė parengė ir nuo 2020 m. liepos pradėjo įgyvendinti 1,5 metų trukmės ambicingą Ateities ekonomikos DNR planą, kurio tikslas – siekti sparčių ir efektyvių investicijų į Lietuvos ekonomikos atsigavimą ir augimą, kad Lietuvos ekonomika taptų tvari, inovatyvi ir kurtų aukštą pridėtinę vertę. Įvertinus COVID-19 poveikį ekonomikai, globalius ekonomikos pokyčius bei taikytas greitojo reagavimo ir trumpalaikio poveikio ekonomikai priemones, šiame plane numatomos ilgalaikės investicijos, kurios nuo 2020 m. liepos 1 d. iki 2021 m.

gruodžio 31 d. pasieks visus Lietuvos regionus.

 

Lietuvai siekiant būti konkurencingai, viena vertus, vis dar aktualu investuoti į ekonominę infrastruktūrą (ypač į susijungimą su ES energetikos, transporto ir informaciniais infrastruktūros tinklais) ir pagrindinių viešųjų paslaugų (sveikatos, pagrindinio ugdymo) kokybę. Kita vertus, Lietuvos perėjimą iš vidutinių į aukštesnių pajamų valstybių gretas gali užtikrinti tik perėjimas į aukštesnės pridėtinės vertės ekonomiką, todėl po 2020 metų bus gyvybiškai svarbu pagerinti Lietuvos ūkio efektyvumą ir inovatyvumą lemiančius rodiklius (darbo rinkos efektyvumo, technologinės parengties, inovacijų, skaitmeninės ekonomikos).

 

Ateities ekonomikos DNR plane, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. birželio 10 d. pasitarime (pasitarimo protokolas Nr. 28, su paskutiniais pakeitimais, padarytais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. rugsėjo 9 d. pasitarime (pasitarimo protokolas Nr. 40)), išskirti 5 prioritetai, į kuriuos siūloma koncentruotis – žmogiškasis kapitalas, skaitmeninė ekonomika ir verslas, inovacijos ir moksliniai tyrimai, ekonominė infrastruktūra bei klimato kaita ir energetika. Įgyvendinant šį planą iš viso numatyta investuoti 5,8 mlrd. eurų, iš kurių veiksmai už 4,1 mlrd. eurų jau buvo suplanuoti ir įgyvendinami, o veiksmai už 1,7 mlrd. eurų – naujos ir papildomos investicijos.

 

Remiantis paskutinės viešai Finansų ministerijos paskelbtos ataskaitos duomenimis, DNR plano veiksmams įgyvendinti jau yra skirta 5,2 mlrd. eurų finansavimo. Iki ataskaitinio laikotarpio pabaigos iš viso investuota 790,2 mln. eurų (13,5 proc. 2020–2021 metais planuotų investuoti lėšų), iš jų per spalio mėn. – 365,6 mln. eurų (6,3 proc. 2020–2021 metais planuotų investuoti lėšų).

 

Pateiktame atnaujintame 2021 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansavimo rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte nr. XIIIP-5302(2) Ateities ekonomikos DNR plano priemonėms finansavimas sumažintas 813 mln. EUR. Toks sprendimas reiškia, kad bus prarastas laikas, kuris itin aktualus siekiant pasinaudoti šiuo metu vykstančiais globaliais pokyčiais. Tai taip pat reiškia, kad šalies ekonominiam proveržiai būtinus sprendimus kitais metais pasieks ženkliai mažesnės investicijos.

 

Svarbu pažymėti, kad 2021 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansavimo rodiklių patvirtinimo įstatymo projekte nr. XIIIP-5302(2) numatyta galimybė „perskirstyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės tvirtinamiems Ateities ekonomikos DNR plano veiksmams ir projektams įgyvendinti numatytus asignavimus tarp asignavimų valdytojų, atsižvelgiant į veiksmų ir projektų įgyvendinimo eigą“. Taigi projektu jau yra sydaryta galimybė tikslinti projektus nesustabdant numatyto finansavimo.

 

 

 

Pasiūlymas:

Lietuvos Respublikos Vyriausybės tvirtinamiems Ateities ekonomikos DNR plano veiksmams ir projektams įgyvendinti numatytą finansavimą padidinti 813 mln. EUR.

 

Lėšų šaltinis:

Europos gaivinimo ir atsparumo didinimo instrumento lėšos.

 

Teikia:

 

Seimo nariai:

Lukas Savickas

Valius Ąžuolas