Projektas XVP-33(2)
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VIEŠOJO ADMINISTRAVIMO ĮSTATYMO Nr. VIII-1234 pakeitimo įstatymo Nr. XIII-2987 2 STRAIPSNIO pakeitimo
įstatymas
2024 m. d. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 2 straipsnio 10 dalį ir ją išdėstyti taip:
„10. Vyriausybė, ministerijos ar savivaldybės institucijos peržiūri joms pavaldžioms ar atskaitingoms biudžetinėms įstaigoms, viešosioms įstaigoms, valstybės ar savivaldybės įmonėms iki šio įstatymo įsigaliojimo suteiktus viešojo administravimo įgaliojimus ir iki 2026 m. sausio 1 d. parengia reikiamų teisės aktų pakeitimus, kuriais iki šio įstatymo įsigaliojimo vykdyti viešojo administravimo įgaliojimai būtų perduoti laikantis šiame įstatyme nustatytos tvarkos ir reikalavimų. Kol įsigalios viešojo administravimo įgaliojimų perdavimą reglamentuojančių teisės aktų pakeitimai, viešojo administravimo įgaliojimai vykdomi vadovaujantis iki šio įstatymo įsigaliojimo nustatyta tvarka.“
· Seimo narė Agnė Širinskienė 2024 12 09:
Pakeisti 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 2 straipsnio 10 dalį ir ją išdėstyti taip:
„10. Vyriausybė, ministerijos ar
savivaldybės institucijos peržiūri joms pavaldžioms ar atskaitingoms
biudžetinėms įstaigoms, viešosioms įstaigoms, valstybės ar savivaldybės įmonėms
iki šio įstatymo įsigaliojimo suteiktus viešojo administravimo įgaliojimus ir
iki 20265 m. birželio 30 d. parengia reikiamų teisės
aktų pakeitimus, kuriais iki šio įstatymo įsigaliojimo vykdyti viešojo
administravimo įgaliojimai būtų perduoti laikantis šiame įstatyme nustatytos
tvarkos ir reikalavimų. Kol įsigalios viešojo administravimo įgaliojimų
perdavimą reglamentuojančių teisės aktų pakeitimai, viešojo administravimo
įgaliojimai vykdomi vadovaujantis iki šio įstatymo įsigaliojimo nustatyta
tvarka.“
Komiteto nuomonė - Iš dalies pritarti.
Komiteto argumentai:
Viešojo administravimo įstatymo įgyvendinimo pereinamojo laikotarpio pratęsimas yra būtinas, siekiant nuosekliai įgyvendinti viešojo sektoriaus subjektų (valstybės ir savivaldybės biudžetinių, viešųjų įstaigų ir įmonių) įgaliojimų ir vykdomų funkcijų išgryninimą, todėl siūloma šį terminą pratęsti vieneriems metams, per kuriuos būtų tinkamai pasirengta šio pokyčio įgyvendinimui.
Praktikoje pasirengimo įgyvendinti Viešojo administravimo įstatymą terminą iš dalies sąlygoja tai, kad 2023 m. balandžio 1 d. įsigaliojus nauja redakcija išdėstytam Vietos savivaldos įstatymui ir iš esmės pasikeitus vietos savivaldos modeliui – merui tapus savivaldybės vykdomąja institucija, naujai buvo peržiūrima savivaldybių biudžetinių bei viešųjų įstaigų ir savivaldybės įmonių veikla ir vertinamos šių viešojo sektoriaus subjektų pertvarkos ar reorganizavimo perspektyvos. Pažymėtina, kad 2024 m. gegužės 1 d. įsigaliojo nauja redakcija išdėstytas Lietuvos Respublikos viešųjų įstaigų įstatymas Nr. XIV-2242, tarp kitų teisinio reguliavimo pokyčių, nustatantis pareigą, valstybės, kaip viešosios įstaigos savininkės ar dalininkės teises ir pareigas įgyvendinančioms institucijoms, arba savivaldybių taryboms, ne vėliau kaip iki 2025 m. spalio 31 d. inicijuoti sprendimus dėl šiame įstatyme aprašytų viešųjų įstaigų (tarp jų galimai ir tų, kurioms yra suteikti viešojo administravimo įgaliojimai) pertvarkymo į kitos teisinės formos juridinius asmenis arba dalininko teisių ir pareigų perleidimo kitiems asmenims.
Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, siūloma Viešojo administravimo įstatymo pakeitimo įstatymo Nr. XIII-2987 2 straipsnio 10 dalies nuostatų įgyvendinimo terminą nustatyti 2026 m. sausio 1 d.
Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.
Respublikos Prezidentas
Teikia
Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto vardu
komiteto pirmininkė Daiva Žebelienė