Stenogramą galima rasti |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 21, 2024 |
Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VI (PAVASARIO) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 274
STENOGRAMA
2023 m. gegužės 18 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininko pavaduotojai
V. MITALAS, J. SABATAUSKAS ir P. SAUDARGAS
PIRMININKAS (J. SABATAUSKAS, LSDPF*). Gerbiamieji Seimo nariai, pradedame 2023 m. gegužės 18 d. Seimo posėdį. (Gongas)
10.03 val.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, ilgamečio Seimo nario, VI ir IX kadencijų Seimo Pirmininko Česlovo Juršėno 85-ųjų gimimo metinių minėjimas ir Lietuvos Respublikos Seimo apdovanojimo – Aleksandro Stulginskio žvaigždės iškilmingas įteikimas
Gerbiami Seimo nariai, pradedame Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, ilgamečio Seimo nario, VI ir IX kadencijų Seimo Pirmininko Č. Juršėno 85-ųjų gimimo metinių minėjimą ir apdovanojimo Aleksandro Stulginskio žvaigžde ceremoniją. Iškilmingoje ceremonijoje dalyvauja Prezidentas V. Adamkus. (Plojimai) Prezidentė D. Grybauskaitė. (Plojimai) Aukščiausiosios Tarybos Pirmininkas, Atkuriamojo Seimo Pirmininkas, pripažintas kaip atkurtos nepriklausomos valstybės vadovas profesorius V. Landsbergis. (Plojimai) Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai, Č. Juršėno artimieji, kiti garbūs svečiai. (Plojimai)
Prieš pakviesdamas pirmąjį pranešėją, leisiu sau pasakyti keletą sakinių. Seimo džentelmenas. Tokį Č. Juršėną pažįstame mes, jo bendražygiai, kolegos parlamentarai, turėję garbės su juo kurti parlamentarizmą Lietuvoje. Per tikrai netrumpą darbo Seime laikotarpį gerbiamas Česlovas yra politiko ir parlamentaro elgesio bei moralės etalonas. Nesvarbu, ar iki išnaktų užsitęsusiuose posėdžiuose, ar susierzinusios minios apsuptyje, kai per išpuolius nukentėjo jo paties akiniai, net ir tuomet nesumažėjo jo atsakomybės ir orumo jausmas.
Česlovas sau ir kolegoms nuolat primindavo, jog politinės batalijos negali užgožti gyvenimo džiaugsmo, pozityvaus požiūrio. Kitaip tariant, Česlovas gyvena šviesoje. Todėl jam svetimos ad hominem atakos prieš oponentus, jam svetima susipriešinimo politika. Iš Česlovo neatimsi principingos ir aiškios pozicijos, bet jis jos nedemonstruoja kaip kokio nors kvailo užsispyrimo. Česlovas visuomet pasisako su aiškiais argumentais. Visa tai – gilios politinės išminties išdava, kurią, tikiu, Česlovas per ilgus metus ištobulino žaisdamas šachmatais. Česlovas – meistras, žinau tai iš savo patirties. Tikras meistras net pralaimėjęs šypsosi ir garbingai spaudžia ranką oponentui.
Trumpa istorija, atspindinti jautrų ir džentelmenišką būdą. Du pavyzdžiai. Kai Lietuvoje 1993 metais lankėsi popiežius Jonas Paulius II, jo priėmimo Seime metu Česlovas, pamatęs, kad politinis kalinys, parlamentaras J. Listavičius stovi atokiau nuo kitų, suskubo kreiptis į popiežių prašydamas leisti J. Listavičiui pabučiuoti Šventojo Tėvo ranką. Česlovas žinojo, koks svarbus šiam parlamentarui popiežiaus apsilankymas laisvos Lietuvos Seime.
Dar vieną dalyką noriu paminėti. Būdamas Seimo Pirmininku pateikė Tėvynės sąjungos (konservatorių) frakcijos nario, teisės krypties mokslų daktaro, konstitucionalisto E. Jarašiūno kandidatūrą į Konstitucinio Teismo teisėjo pareigas.
Česlovas niekada, net per visą savo darbo Seime laikotarpį, nepamiršdavo nė vieno Seimo nario ar narės, ar kitų darbuotojų pasveikinti su gimtadieniu. Nesvarbu, kokiai politinei krypčiai jie atstovavo. Svarbu, kad jis parodydavo žmogišką pagarbą ir dėmesį. Todėl šiandien gimtadienio proga norime parodyti bent dalį tos pagarbos ir šilumos, kurią džentelmeniškai jis dalino čia ir ne tik čia.
Taigi kviečiu į tribūną Seimo Pirmininkę V. Čmilytę-Nielsen. (Plojimai)
Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kalba
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Gerbiamas Česlovai Juršėnai, Prezidente Valdai Adamkau, Prezidente Dalia Grybauskaite, pirmasis atkurtosios valstybės vadove profesoriau Vytautai Landsbergi, gerbiami Nepriklausomybės Akto signatarai, garbūs svečiai, mieli kolegos.
Ilgamečio Seimo nario, triskart – Seimo Pirmininko, dukart – pirmojo pavaduotojo, kelis kartus – pavaduotojo, Nepriklausomybės Akto signataro Č. Juršėno, kurio 85-metį šiandien iškilmingai minime Seime, nuopelnus Lietuvos parlamentarizmo istorijai sunku pervertinti.
Pirmąsyk Č. Juršėnas tapo Seimo Pirmininku, kai buvo priimta nauja Konstitucija, kurios nuostatas įgyvendinant reikėjo steigti Prezidento, Konstitucinio Teismo, Seimo kontrolieriaus ir kitas svarbias institucijas. Per tą istoriškai trumpą, bet labai svarbų valstybei laikotarpį iš esmės buvo padėti teisiniai mūsų parlamentarizmo pagrindai.
Č. Juršėnas yra daug prisidėjęs kuriant pirmąjį Seimo (tuomet – Aukščiausiosios Tarybos) darbo reglamentą, paskui vadovavo kuriant Seimo statutą. Jis vėliau, žinoma, buvo ne kartą keistas, taisytas, bet iki šiol išlaikė savo pagrindinius kontūrus. Nenuostabu, kad vėliau rekordiškai ilgus savo darbo Seime metus Č. Juršėnas niekada nesiskirdavo nei su Konstitucija, nei su Seimo statutu, kurio straipsnius žinojo atmintinai. Ir žino iki šiol. Apie tai sklido legendos.
Manau, šiais metais susiklostė labai simboliškai, nes Lietuvos Respublikos Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė, skiriamas už parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjų puoselėjimą, yra įteikiamas gegužės 18-ąją, per Č. Juršėno gimtadienį. Ne mažiau simboliška, kad šįmet kartu su Č. Juršėnu apdovanojamas ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas R. Stefančukas. Jis yra vienas iš vadovų šalies, kuri ne tik sėkmingai priešinasi agresijai, bet ir naujai, kaip ir mes prieš tris dešimtmečius, performuoja savo parlamentarizmo procesą, grindžiamą demokratijos, laisvės ir respublikos vertybėmis.
Greta indėlio į parlamentarizmą yra dar vienas, ne mažiau svarbus, Č. Juršėno nuopelnas, susijęs su mūsų politikos humanizavimu. Daugelis, taip pat ir iš politinių oponentų, galėtų paliudyti, kad tolerancija, džentelmeniškumas, vidinė elegancija, juršėniškas saviironijos ir humoro jausmas ne kartą padėjo pasiekti politinių kompromisų ir sutarimo sprendžiant svarbius valstybės klausimus. Viename interviu Č. Juršėnas, paklaustas, iš kur semiasi optimizmo, yra sakęs: „Šypsena nieko nekainuoja, o parduoti ją galima labai brangiai.“ Esu įsitikinusi, kad geranoriška Č. Juršėno šypsena yra ne tik prigimties, bet ir sąmoningo nusiteikimo rezultatas. Suformuoti tokį nusiteikimą, ilgainiui virstantį gyvenimiška pozicija, pasaulėžiūros dalimi, reikia kryptingai ir nuosekliai dirbti dešimtmečiais. Ir tai kelia didžiulę pagarbą. Antra vertus, savo geranoriškumą jis dosniai dovanoja. Tai galiu paliudyti ir pati. Žinau, kad tą patvirtintų ir ne vienas buvęs Seimo Pirmininkas. Gerbiamas Česlovas savo patarimais prisideda, kad Seimo mechanizmas suktųsi kuo sklandžiau.
Su gerbiamu Česlovu mus sieja ir bendra aistra – šachmatai. Šachmatai irgi turi gudrybių, netgi savotiškų psichologinių triukų, tačiau čia dominuoja esminis principas – priešininkai visada turi vienodas sąlygas, tą pačią šachmatų lentą, ir tik nuo prigimtinio talento, įdėto darbo, kantrybės ir išminties priklauso, kaip bus išnaudotos galimybės. Tokia etika paremta politika kviečia koncentruotis ne į gebėjimą staiga ištraukti papildomą figūrą ar nusukti priešininko pėstininką, o į gebėjimą maksimaliai realizuoti savo potencialą laikantis sutartų taisyklių ir procedūrų, kurias, be abejo, reikia puikiai išmanyti. Toks požiūris Č. Juršėnui visada buvo artimas. Politikoje, kaip ir šachmatuose, svarbios pergalės. Ir šachmatuose, ir politikoje yra tokių, kurie trokšta žūtbūt išlošti, prie to išlošimo tikėdamiesi pritempti visa kita. Tačiau yra siekiančių laimėti ir savo laimėjimu pasidalyti su kitais. Manau, Č. Juršėnas priklauso būtent šiai kategorijai.
Gerbiamas Česlovai, nuoširdžiai ačiū už Jūsų įspūdingas pergales, ypač parlamentarizmo ir demokratijos veikimo srityje. Dabar jos jau yra visų mūsų, viso parlamento, pergalės.
Ilgų ir kūrybingų metų, energijos ir sveikatos! Su garbingu jubiliejumi! (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju Seimo Pirmininkei.
Kviečiu Respublikos Prezidento vyriausiąjį patarėją A. Kabišaitį perskaityti Respublikos Prezidento G. Nausėdos sveikinimą.
Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos sveikinimas, perskaitytas Prezidento vyriausiojo patarėjo Andriaus Kabišaičio
A. KABIŠAITIS. Laba diena. Gerbiamas jubiliate, gerbiami Seimo nariai, gerbiami svečiai, man labai malonu šiandien perduoti jums Jo Ekscelencijos Respublikos Prezidento G. Nausėdos sveikinimą.
„Gerbiamasis Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatare Česlovai Juršėnai, sveikinu jus gražaus jubiliejaus ir garbingo apdovanojimo proga. Dėl savo ilgametės ir vaisingos tarnybos valstybei, einant pačias atsakingiausias pareigas, esate tapęs vienu svarbiausių XX amžiaus pabaigos – XXI amžiaus pradžios Lietuvos istorijos kūrėjų.
Savo įžvalgumu, išmintimi ir pagarba oponentams jūs neabejotinai prisidėjote prie demokratinės kultūros Lietuvoje įsitvirtinimo, prie politinės europinės lietuvių tautos savivokos stiprėjimo. Neįmanoma pervertinti jūsų asmeninio indėlio, mažinant okupacijos paliktą visuomenės tarpusavio susipriešinimą.
Būdamas Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininku, jūs iškilmingame Seimo posėdyje atsiprašėte už tuos, kurie Komunistų partijos vardu darė nusikaltimus Tautai ir valstybei, kolaboravo su pavergėjais, persekiojo, trėmė, kalino. Šie jūsų, kaip tvirto ir brandaus politiko, žodžiai padėjo mūsų šaliai gydyti okupacijos paliktas žaizdas, siekti santarvės ir vienybės.
Mane visada žavėjo ir tebežavi jūsų humoro jausmas, gebėjimas iš šalies pažvelgti į save patį, nesvarbu, kokio svarbumo pareigas valstybėje einantį. Subtilus jūsų humoras visada liudija išmintingą ir tolerantišką požiūrį į pasaulį ir gyvenimą, atskleidžia, kad politinė veikla nėra ciniška kova dėl galios, o teisingumu ir meile pagrįstas tarnavimas žmonėms.
Leiskite išreikšti jums pagarbą mūsų mėgstamų šachmatų terminais: tegul elegantiška jūsų partija sužiba dar ne vienu gražiu ėjimu.“ (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju Respublikos Prezidento vyriausiajam patarėjui A. Kabišaičiui.
Kviečiu į tribūną Seimo narį L. Jonaitį.
Seimo nario Liudo Jonaičio kalba
L. JONAITIS (LSDPF). Laba diena, gerbiamoji Seimo Pirmininke, Jūsų Ekscelencija Česlovai Juršėnai, Ekscelencijos Prezidentai, mūsų šalies vadovai Valdai Adamkau, Dalia Grybauskaite, Vytautai Landsbergi, gerbiamieji Seimo nariai, garbūs svečiai.
Šiandien man didelė garbė tarti sveikinimo žodį Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, ilgamečio Seimo nario, Seimo Pirmininko, socialdemokratų garbės pirmininko Č. Juršėno 85-ųjų gimimo metinių ir Lietuvos Respublikos Seimo apdovanojimo Aleksandro Stulginskio žvaigžde proga. Vieni savo gyvenimą nugyvena tyliai, kitų nuveikti darbai ir pasiekimai kalba patys už save ir skatina šnekėti apie juos. Ši ypatinga proga įpareigoja mane pasidalinti su jumis mintimis apie žodžio virtuozą, puikiai valdantį net tris užsienio kalbas, erudicijos didmeistrį gerbiamą Č. Juršėną, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatą, Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, rekordininką – beveik 23 metus Lietuvos Respublikos parlamente ėjusį Seimo nario, Seimo Pirmininko, Seimo Pirmininko pavaduotojo pareigas, apie asmenybę, politikos guru, nemažai prisidėjusį prie situacijos stabilizavimo krizių, permainų metu. Jam vadovaujant priimti įstatymai, pagal Konstituciją reglamentavę svarbiausių valstybės institucijų veiklą: Prezidento rinkimų, Prezidento, Vyriausybės, Konstitucinio Teismo ir kitų.
Ne vienas čia salėje esantis žmogus yra Č. Juršėno gyvenimo liudininkas, akimirkų, įprasminančių jo, kaip politiko ir visuomenės veikėjo, darbus Lietuvai žengiant nepriklausomybės keliu. Kai kas jį pažįstate asmeniškai, buvote bendražygiai, bičiuliai, lydėję jį šiame sudėtingame politiniame kelyje.
Pirmosios nepriklausomybės užuomazgos, menu, buvo dar 1989 metų gruodžio mėnesį, kai drauge dalyvavome Vilniaus operos ir baleto teatre vykusiame XX partiniame suvažiavime. Jo metu buvo rengiami įvairūs dokumentai, ruošiamasi žengti lemtingą žingsnį ir viešai paskelbti, kad Lietuva galiausiai išdrįsta atsiskirti nuo TSKP. Būtent čia buvo pasėta sėkla tolesnei Sąjūdžio veiklai vykdyti. Ir tai, be abejo, buvo paties Č. Juršėno ir A. M. Brazausko nuopelnas. Tokia yra tikroji istorija.
Didžiai gerbiamas Č. Juršėnas nuo 1990 metų buvo Lietuvos demokratinės darbo partijos tarybos prezidiumo narys, vėliau – partijos pirmininkas. Vedinas savo pažiūrų ir įsitikinimų siekė kairiųjų politinių jėgų vienybės. Susijungus Lietuvos socialdemokratų ir Lietuvos demokratinei darbo partijoms, nuo 2001 metų ėjo Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pirmojo pavaduotojo pareigas.
Gerbiamas signataras buvo Teismų tarybos, Lietuvos žurnalistų sąjungos, „Visuotinės lietuvių enciklopedijos“ mokslinės redakcinės tarybos narys, yra knygų „Pasaulio šalys“, „Tūkstantis pasaulio veikėjų“, „Tarptautininko žinynas“ autorius, pridėjęs savo ranką net prie 26 „Visuotinės lietuvių enciklopedijos“ tomų, parašęs ir nemažai atsiminimų apie politikus ir Kovo 11-osios Akto signatarus, buvusius Seimo narius.
Pasak Ekscelencijos, Seime ir kitose darbovietėse jam buvę įdomu dirbti, niekada nenuobodu. Jis visada stengdavosi, kad ir kitiems su juo nebūtų nuobodu. Net ir rutininius, kasdienius darbus stengdavosi atlikti su tam tikra elegancija bei humoru. Apskritai jis aukštai iškėlė politiko kartelę, o atsakomybė ir padorumas, reiklumas sau ir kitiems buvo ir visada bus siejama su šio politiko išskirtine asmenybe. Tiesa, kai reikia pabarti, gerbiamas jubiliatas tą daro labai subtiliai – akis į akį ar būdamas tarp kolegų.
Šis nepaprastas žmogus kiekvieną savo gyvenimo akimirką – mintį, žodį, veiksmą – matuoja aukščiausiais matais. Ir ne tik matuoja – jais gyvena. Tikiu, kad ir šiandien matote gražią mūsų valstybės ateitį, įprasmintą jūsų vaikuose ir vaikaičiuose. Judviejų su jūsų gyvenimo mūza, įkvėpėja, geriausia patarėja, gerbiama žmona Jadvyga (amžinąjį atilsį) tandemas buvo tas skaitiklis ir vardiklis, rėmęs neapsakomai stiprią, kaip jūs pats sakėte, jau penkių Juršėniokų jungtį.
Šiandien Lietuva yra laisva, stipri, demokratinė Europos dalis, ir galiu drąsiai teigti, jog tai Jūsų, gerbiamas Česlovai, nuopelnas. Nereikia užmiršti, kad po pirmaisiais dokumentais dėl stojimo į Europos Sąjungą ir NATO yra jūsų paties, A. M. Brazausko, A. Šleževičiaus parašai.
Baigdamas savo kalbą noriu pasakyti, kad tokios asmenybės kaip Č. Juršėnas gimsta kartą per šimtmetį ir nesubręsta per vieną dieną – tai reikalauja daugybės žmogiškųjų pastangų, kantraus ir nuoseklaus darbo, savišvietos ir nuolatinės ištikimybės tikrosioms vertybėms. Politikai reikalingi būtent tokie lyderiai: jautrūs žmonių problemoms, tarnaujantys demokratijai ir jos principams, kupini patirties ir išminties, atviri visuomenei.
Esu tvirtai įsitikinęs, kad šiandienis politikas turėtų mokytis iš jūsų, kaip prisiimti atsakomybę ar jos dalį už bendrąją tautos raidą ir valstybės kelią, tautos, jos kultūros plėtrą.
Nuoširdžiai dėkoju likimui, kad teko garbė jus pažinti ir žingsnis po žingsnio sekti jūsų, didžiojo savo mokytojo, pavyzdžiu. Buvote ir esate Lietuvos simbolis, politinė figūra, įkvėpusi kurti laisvą, demokratišką, modernią valstybę ir dirbti jos žmonių labui.
Sveikinu jus ir kiekvieną, kurio žodžiais ir siekiais, darbais ir pastangomis Aleksandro Stulginskio žvaigždės apdovanojimas buvo paskirtas būtent jums. Tai išties pelnytas jūsų darbo ir asmenybės įvertinimas, vertas mažų mažiausiai pagarbos ir šiltų žodžių. Tokių istorinių progų nebūna daug, todėl mokėkime džiaugtis kito pelnyta laime.
Leiskite man Lietuvos socialdemokratų frakcijos vardu palinkėti jums sveikatos ir kuo didžiausios sėkmės jūsų darbuose. Įgyvendinkite savo didžiąsias svajones. Tai bus didžiausia jūsų dovana ateities kartoms.
Sveikinu dar kartą ir linkiu pačios geriausios kloties. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju L. Jonaičiui. Kviečiu mintimis pasidalinti Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą J. V. Paleckį.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Justo Vinco Paleckio kalba
J. V. PALECKIS. Mielas Česlovai, garbūs prezidentai, Seimo nariai, signatarai, visi šios iškilmingos valandos dalyviai, Česlovo artimieji. Ne daug kam taip pasiseka: ypatingo apdovanojimo įteikimas ypatingomis aplinkybėmis sutampa su jubiliejumi. Manau, kad Č. Juršėnas savo gyvenimu nusipelnė tokio sutapimo. Tik trečioji Aleksandro Stulginskio, tikro demokrato ir valstybininko, žvaigždė. Ja iki šiol apdovanotas tik Prezidentas V. Adamkus ir JAV senatorius R. Dž. Durbinas. Seimui vėl vieningai balsavus, žvaigždė šiandien bus įteikta Č. Juršėnui, o vėliau, matyt, ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkui R. Stefančukui. Labai garbinga kompanija.
Apytikriai pusę savo gyvenimo Č. Juršėnas darbavosi priklausomoje Lietuvoje, kitą pusę – jau laisvoje, būtent joje savo parlamentine veikla brėždamas labai ryškų braižą. Tuo jis, kaip ir A. M. Brazauskas, tarsi sujungė skirtingas, labai skirtingas, epochas. Ši aplinkybė ypač svarbi dabar, akivaizdoje žiauraus nusikalstamo karo, kuris siaučia Europos viduryje, visai šalia. Dar prieš pusę amžiaus socialdemokratų patriarchas, pirmasis VLIK’o pirmininkas S. Kairys pranašiškai kalbėjo apie įvairiausių nepriklausomybę ir demokratiją remiančių politinių jėgų susitelkimą, ypač lemiamais momentais.
Česlovo kelias nuo Panižiškės kaimo iki parlamentarizmo viršūnių sostinėje buvo ganėtinai ilgas ir vingiuotas, tačiau turėjo savo vidinę logiką. Jis nuo jaunumės išsiskyrė žinių siekiu, lipte lipo prie laikraščių, žurnalų. Motina labai norėjo leisti sūnų į kunigus, bet Česlovas aukso medaliu baigė Ignalinos vidurinę mokyklą – visos durys atviros: bandė tapti ir aktoriumi, ir ansamblio „Lietuva“ šokėju, ir radijo diktoriumi, bet savimi pasitikintis ignaliniškis tas paieškas baigė tuo, kad atsidūrė studijuojančių žurnalistiką suole, radijuje ir televizijoje. Jau tada daug kas pastebėjo, kad Česlovas tiesiog vaikščiojanti enciklopedija, besidomintis viskuo, ypač įvairių pasaulio valstybių sąranga, įsimenantis faktus, datas, biografijas, gebantis prognozuoti, analizuoti.
O štai virsmo iš nelaisvės į laisvę – Atgimimo – laikas tapo tikruoju Č. Juršėno laiku. Jo vedamos televizijos laidos „Atgimimo banga“ virto itin karštų diskusijų pradžiamoksliu. Laidoje susidurdavo įvairios nuomonės, brendo demokratijos, žodžio laisvės pradmenys, aiškėjo daugiapartinės sistemos siluetai. M. Gorbačiovo pertvarkai įsibėgėjus, susikūrė Sąjūdžio iniciatyvinė grupė, jos pusę sudarė LKP nariai. Lietuvos komunistų partija jau dėl to paties Sąjūdžio įtakos pasuko socialdemokratijos ir nepriklausomybės keliu.
Č. Juršėnas aktyviai dalyvavo tuose istoriniuose įvykiuose. Pirmuosiuose nuo pat 1926 metų demokratiniuose Lietuvos parlamento rinkimuose jį stipriai palaikė Ignalinos žmonės. O Aukščiausiojoje Taryboje labai pravertė Česlovo įdirbis tyrinėjant demokratinių šalių konstitucinę sąrangą, parlamentų veiklą. Jis iš karto pasinėrė į tuo metu dar labai nepatyrusios Aukščiausiosios Tarybos darbo verpetus ir svariai prisidėjo prie to, kad jos veikla buvo demokratiškai reguliuojama ir reglamentuojama.
1992 metais, po įtikinamos Lietuvos demokratinės darbo partijos pergalės rinkimuose, Č. Juršėnui teko itin sunkus darbas – pirmininkavimas pirmajam po 66 metų pertraukos Lietuvos parlamentarizmo istorijoje demokratiškam daugiapartiniam Seimui. Ketveriems metams jis tapo pirmuoju Seime ne tik pagal pareigas, bet ir pagal Konstitucijos išmanymą, Statuto ir įvairiausių teisinių procedūrų narpliojimo meistriškumą, sėkmingą kompromisų paiešką. Joks kitas jo įpėdinis tame poste pagal šiuos, o gal ir kitus kriterijus negalėjo jam prilygti, todėl ir šiandienykštis apdovanojimas.
Ypatingas Č. Juršėno nuopelnas – socialdemokratinės krypties stiprinimas Lietuvos politikoje. Jis vadovavo Demokratinei darbo partijai, kai LDDP prieš 23 metus paritetiniais pagrindais susijungė su V. P. Andriukaičio vadovaujama Socialdemokratų partija ir sudarė tvirtą kairiąją jėgą.
Savo gyvenimo ir darbo stiliumi Česlovas sukūrė savotišką Juršėno braižą. Jis visada stengėsi padėti, užjausti. Jis vienas iš tų politikų, kuriems nei rublis, nei „vagnorėlis“, nei litas, nei euras, liaudiškai tariant, niekada neprilipo. Su juo bendravę įsiminė puikią jo iškalbą, žaibišką, su humoru reakciją diskusijoje, o ir džentelmeniškumą. Ir vis dėlto pagrindinė šio braižo paslaptis – jo tiesiog neįsivaizduojamas darbštumas kartu su atsakingumu ir atvirumu.
Esu tikras, kad nė vienas mūsų šalies gyventojas nėra matęs Česlovo supykusio, pagiežingo, besisvaidančio įtarinėjimais, įžeidinėjimais ar nenormine leksika. Česlovas vadovaujasi maksima: šypsena pigiai perkama ir brangiai parduodama.
Kai prieš kelis dešimtmečius rinkimų kampanijų metu kai kur sproginėjo vadinamosios bombelės, o Česlovui oponentai daužė akinius, jis sugebėdavo nusišypsoti, mestelėti ironišką komplimentą storžieviams. O į pašiepiančias karikatūras jo atsakymas – plati juršėniška šypsena. Česlovas pirmasis ir kol kas vienintelis politikas, renkantis visas jas, ir pikčiausias, išleidęs dvi karikatūrų knygeles.
Laisvamanis Č. Juršėnas, kai pakviečia jį, noriai apsilanko bažnyčiose, netgi ir kalbą ten pasako, tiesa, ne pamokslą.
Na ir baigdamas noriu pasakyti, kad prieš penkerius metus panašia proga iš šios tribūnos Česlovui buvo palinkėta, kad pasakodamas artimiesiems ir draugams savo tikrai nenuobodaus gyvenimo istorijas įsijungtų diktofoną, kad visos jos sugultų į jo prisiminimų knygą. Esu laimingas, kad taip ir atsitiko. Tiesa, diktofono neprireikė, Česlovas, kaip tradicijų žmogus, ne kompiuteriu, o savo labai sunkiai įskaitomu braižu užrašė tas istorijas, perskaitė jas šeimoje, draugams ir gavęs visišką jų pritarimą nunešė į tikrai labai rimtą leidyklą. Neabejoju, kad netrukus dalis žmonių šioje salėje, o ir stebinčių šią ceremoniją per televiziją, susitiks su Česlovu memuarų knygos pristatyme arba susiras ją knygynuose.
Man prieš akis dažnai iškyla žaismingas A. Šiušos piešinys-karikatūra. Stoviniuoja su savo žaisliukais du jau ūgtelėję darželinukai, abu simpatiški, apie ateitį svajoja. Vienas dar tik pakaušį krapšto, o kitas, apskritaveidis su akinukais, jau tvirtai apsisprendęs – o aš užaugęs būsiu Juršėnu. Gal ir neblogai būtų, jeigu tokia šio žmogaus braižo paženklinta profesija sudomintų vaikus ne tik Česlovo gimtajame Ignalinos krašte. Ačiū. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju signatarui už tikrai įdomų pasisakymą. Kviečiu į tribūną Seimo narį Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos pirmininką A. Vinkų.
Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos pirmininko, Seimo nario Antano Vinkaus kalba
A. VINKUS (LVŽSF). Gerbiamas Prezidente Valdai Adamkau, gerbiama Prezidente Dalia Grybauskaite, gerbiamas Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininke, pripažintas atkurtos Lietuvos vadove gerbiamas profesoriau Vytautai Landsbergi, gerbiama Seimo Pirmininke, brangūs kolegos Seimo nariai ir garbūs svečiai, nuoširdžiai džiaugiuosi, kad šiandien Seimo posėdyje tęsiame gražią tradiciją: bus įteiktas Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė. Gegužės 15 dieną Lietuvoje buvo minima Steigiamojo Seimo diena, su ja siejama iškili Steigiamojo Seimo Pirmininko A. Stulginskio asmenybė. Noriu pasidžiaugti, kad Seimo Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisija nusprendė siūlyti Seimui šiais metais skirti du apdovanojimus. Džiugu, kad Komisijos siūlymu ir Seimo nutarimu Aleksandro Stulginskio žvaigžde šiais metais apdovanojami Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras, ilgametis Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas Č. Juršėnas ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkas R. Stefančukas.
Gerbiamas signatare Česlovai Juršėnai, iš visos širdies sveikinu jus garbingos 85-erių metų sukakties proga ir noriu priminti jums, kad jūs penkeriais metais biologiniu amžiumi vyresnis už Dž. Baideną. Linkiu stiprios sveikatos ir ilgiausių metų! Džiaugiamės, kad jūs savo dalyvavimu Seimo posėdyje mus visus pagerbėte ir mes turime progą iškilmingai jums įteikti aukščiausią Seimo apdovanojimą už parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjų puoselėjimą.
Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininkas R. Stefančukas šiandien negalėjo atvykti, todėl jam Seimo apdovanojimas bus įteiktas kitu metu Seimo valdybos sprendimu nustatyta tvarka.
Gerbiama Seimo Pirmininke, brangūs kolegos Seimo nariai, ačiū jums už suteiktą garbę pristatyti ilgamečio Seimo Pirmininko, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Č. Juršėno veiklą ir nuopelnus mūsų Tėvynei.
Č. Juršėnas dar iki Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo pateikdavo savo laidose drąsių ir tuomet neįprastų įžvalgų apie pasaulio politinius įvykius. Signataras Č. Juršėnas aktyviai dalyvavo rengiant Aukščiausiosios Tarybos reglamentą, kartu su kitais deputatais tuo metu gavo Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo padėką.
Signataras Č. Juršėnas 1992–2012 metais buvo Seimo narys, 1993–1996 metais ir 2008 metais vykdė Seimo Pirmininko pareigas, 1992–1993 metais ir 2004 metais buvo laikinasis Seimo Pirmininkas, 2000–2004 metais, 2004–2008 metais ir 2008–2012 metais ėjo Seimo Pirmininko pavaduotojo ir Seimo Pirmininko pirmojo pavaduotojo pareigas. Keturis kartus veikė opozicijoje. Eidamas šias pareigas, Č. Juršėnas labai daug prisidėjo prie demokratijos, parlamentarizmo raidos ir valstybingumo stiprinimo Lietuvoje.
Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, Seimo Pirmininkas Č. Juršėnas vedė Lietuvos parlamentą demokratijos keliu – rengė įstatymus, vadovavo Seimo statuto, nustačiusio demokratiško parlamento darbo taisykles, parengimui ir priėmimui. Ponas Juršėnas, būdamas Seimo Pirmininku (jis liepė man – ne ponas, o draugas) ir eidamas kitas pareigas Seime, visuomet atsižvelgdavo į mažumos teises, gerbdavo oponentus, suteikdavo jiems galimybę pateikti savo nuomonę. Jaunai Lietuvos demokratijai tai buvo labai svarbu. Šias bendravimo taisykles Č. Juršėnas skleidė visoje Lietuvoje, susitikdamas su žmonėmis ir su jais betarpiškai bendraudamas. Nepaisant to, kad oponentai ne visuomet būdavo geranoriški, Č. Juršėnas niekada neprarado tikėjimo tolerancija ir demokratija, buvo ir tebėra parlamentinės demokratijos šalininkas ir puoselėtojas.
Signataras yra trijų redakcinių kolegijų, rengusių Pirmojo ir Antrojo Lietuvos Respublikos Seimo narių biografinius žodynus, pirmininkas. Aktyviai dalyvavo rengiant leidinį „Parlamentarizmas Lietuvoje“. Kaip „Visuotinės lietuvių enciklopedijos“ mokslinės redakcinės tarybos narys signataras Č. Juršėnas rūpinosi tinkamu parlamentarizmo, taip pat ir lietuviškojo, atspindėjimu daugiatomėje enciklopedijoje.
Šiuo metu signataras visuomeniniais pagrindais vykdo Seimo Pirmininko padėjėjo pareigas. Signataro Č. Juršėno nuopelnai stiprinant demokratiją ir parlamentarizmą buvo įvertinti Vytauto Didžiojo ordino Didžiojo kryžiaus kavalieriaus apdovanojimu, Ukrainos Jaroslavo Išmintingojo III klasės ordinu ir kitais Lietuvos bei užsienio valstybių apdovanojimais. Nevardinsiu ir taip šviesiajai Lietuvai žinomų Česlovo nuopelnų. Jų yra tiek žvelgiant į jaunystėje jo vagotus žurnalistikos dirvonus, tiek į visą nueitą kelią.
Beje, jis bene vienintelis, kaip sakiau ir pristatydamas, atsiprašė Tautos už Komunistų partijos padarytą žalą Lietuvos žmonėms, ko, atvirai prisipažinkime, neišdrįstų padaryti dažnas iš mūsų.
Tad garbingai auditorijai leidus, pabandysiu nutapyti Česlovo paveikslą žmogiškumo interjere. Pirmoji spalva – begalinė tolerancija (apie ją jau kalbėjo Seimo Pirmininkė), atlaidumas ir diplomatija. Niekam neteko išgirsti iš Česlovo lūpų ne tik piktesnio žodžio, bet ir aukštesnio tono. Jis geranoriškai bendravo su visais, ieškojo dialogo, vienybės, nors ir nepritardavo oponentų mintims. Jis išliko ramus ir tuo metu, kai susitikimuose su Tautos atstovais net du kartus jam sudaužė akinius. Čia noriu priminti Prezidento V. Adamkaus žodžius: „Stiprus yra ne tas, kuris muša, bet stiprus yra tas, kuris atlaiko.“ Jūs atlaikėte – akinius vėl turite. Tai akivaizdus įrodymas, jog ne veltui jo šviesios atminties tėveliai norėjo, kad sūnus taptų kunigu. Žinoma, supratau, kad jis nenorėjo, todėl nuėjo kitu keliu.
Antra spalva – begalinis darbštumas, tikslumas, pareigingumas. Būdamas aktyvioje politikoje šis žmogus dirbo 7 dienas per savaitę ir visada galėjai pasikliauti jo posakiu: pasakyta – padaryta.
Trečia spalva – ironija ir autoironija. Turbūt niekam ne paslaptis, kad šios savybės yra didžios išminties ženklai. Štai kodėl gerbiamas Česlovas itin mėgo karikatūros, šaržo žanrą ir yra sukaupęs smagią jų kolekciją. Jis vadovavosi Sokrato maksima: aš žinau, kad aš nieko nežinau, bet pridurdavo: nelaimė ta, kad kiti nežino, kad jie nieko nežino. Kad ir daug žinodamas, išmanydamas, jisai savikritiškai su lengva pašaipėle žvelgė į save ir siūlė tokią sentenciją, pavadintą jo vardu: „Juokis iš manęs, juokis iš savęs ir būsi protingas.“
Noriu pasakyti, kad Česlovui šeima buvo šventas dalykas. Jūs buvote pavyzdys. Matydavau, kai einantį į Seimą ar einantį kur kitur, į darbą jus lydėdavo žmona. Laikydamas už rankos ir pakelta galva didžiavotės, jūs tarsi sakėte visiems: žiūrėkite, kaip atrodo mano duetas su žmona. Noriu pasakyti, tai, kad jūs atsidavęs dirbote Seime produktyvų darbą ir ilgais vakarais, ir savaitgaliais, lėmė ši aplinkybė, svarbi aplinkybė, tai yra stiprus užnugaris, kurį jums dešimtmečiais užtikrino brangioji žmona Jadvyga. Atrama buvo ir yra taip pat sūnus Saulius ir jo žmona Tatjana, anūkas Juras ir jo žmona Emilija, jų šeimos. Bet vis dėlto „svarbiausias žmogus (jis rašo) ir ištikimiausias pagalbininkas buvo žmona Jadvyga“, kurią Č. Juršėnas, kaip pats pasakoja, vis dar sapnuoja, nors nuo jos netekties praėjo ištisas penkmetis.
Gerbiamas Česlovai Juršėnai, aš giliai įsitikinęs ir dabar sakau tuos žodžius, kad visos valdžios institucijos reikalingos, be jų nebūtų tvarkos visuomenėje, bet ne viskas valdžia. Valdžia laikina, ji praeina, ateina ir praeina, o didžiausia valdžia yra žmogiškumas ir laimė, ir sėkmė šeimoje. Tęskite tą pavyzdį ir duokite jį mums.
Norėčiau štai ką pasakyti: mes labai dažnai mokame pasiginčyti, pyktis, įžeidinėti, mokame ir atleisti, o atleisti reikėtų mokėti daugiau. Ir norėtųsi, kad Lietuvoje teisėjų būtų mažiau negu teisiamųjų, o su pagarba, atleisdami vieni kitiems, suprasdami vieni kitus, mes toli nueitume.
Steigdami Aleksandro Stulginskio žvaigždės apdovanojimą, rengdami jam medžiagą, mes dažnai rašėme, kad kiekvienos valstybės pamatas yra jos istorija, žmonės, iškilios asmenybės, didvyriai ir patriotai. Mes visi kartu kuriame Lietuvos istoriją ir puoselėjame demokratiją savo aplinkoje, pažįstame ir gerbiame dorus, sąžiningus Lietuvai atsidavusius žmones, kurie savo darbais stiprina valstybingumą, demokratiją ir parlamentarizmą. Tegul šie žmonės ir toliau bus pagerbti iškilios A. Stulginskio asmenybės garbei pavadintu aukščiausiu Seimo apdovanojimu. Šiandien jūs esate vienas iš tų ir mes visi nuoširdžiai, nuoširdžiai jus sveikiname.
Noriu pasakyti, kad Prezidentas V. Adamkus vienoje savo knygų rašė: „Vardan mūsų žuvusių tėvų ir tėvynainių, vardan kovojusių už mūsų šalies laisvę, vardan mūsų ir mūsų vaikų ateities turime išsaugoti ir skleisti šią bendrą atmintį mūsų tautos istorijos, kurią kūrė mūsų tėvai ir protėviai, kurią kūrė prieš tai dirbę vadovai ir žmonės, skleisti šią atmintį, atminti mūsų pergyventą istoriją. Turime kelti savo ir pasaulio visuomenės sąmoningumą, gilinti pagarbą žmogaus gyvybei ir orumui. Tuo labiau matydami, vykstant karui Ukrainoje, kokia trapi yra gyvybė – žūsta vaikai, žūsta seneliai, žūsta garbingo amžiaus žmonės. Tad gerumo reikia visiems ir visais laikais.
Noriu pasakyti, esant kritinėms situacijoms, vadovaukimės R. Tagorės žodžiais: leisk, Dieve, man maldauti ne užstoti mane nuo pavojų, bet kad suteiktum man drąsos juos pasitikti. Leisk man, Dieve, prašyti, ne kad numalšintum skausmą, bet kad duotum širdžiai stiprybės jį nugalėti. Nes visi mes giliai tikime, kad Lietuva visada buvo, yra ir bus tikslas, prasmė ir priežastis gyventi, kurti, aukotis, paprasčiausiai mylėti ir būti, nes čia mūsų namai, čia mūsų protėvių žemė. Todėl jausdami bendrumą, jausdami pasitikėjimą vieni kitais, to mums dar labai reikia ir šioje auditorijoje, vienas su kitu mes esame stiprūs, esame vienintelės tėvynės Lietuvos vaikai. Tik meilė artimajam, gimtajam kraštui jungia mus, veda į priekį, skatina daryti prasmingus ir kilnius darbus vardan klestinčios Lietuvos.
Brangus Č. Juršėnai, būkite laimingas, šiandien jūsų sieloje dvasios šventė, šiandien jūsų vaikų, anūkų ir jus gerbiančių žmonių sieloje šventė. Tegu Dievas saugo jus ilgam mūsų džiaugsmui. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos pirmininkui A. Vinkui. Kviečiu Seimo Pirmininkę V. Čmilytę-Nielsen įteikti Aleksandro Stulginskio žvaigždę gerbiamam Č. Juršėnui. Prašom. (Plojimai)
Kviečiu į tribūną Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarą gerbiamą Č. Juršėną.
Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Česlovo Juršėno kalba
Č. JURŠĖNAS. Aukštasis Seime, garbieji Respublikos prezidentai, gerbiamieji Lietuvos seimų pirmininkai ir premjerai, ponai ir ponios, kolegos, bičiuliai. Visų pirma kuo nuoširdžiausiai dėkoju Tautos atstovybei, visų frakcijų deputatiniam korpusui už aukštą mano ilgametės parlamentinės veiklos įvertinimą. Ačiū, brangieji. Ačiū. (Plojimai)
Ir kad tik man dar užtektų jėgų kai ką nuveikti, stiprinant parlamentarizmą mūsų brangiojoje Lietuvoje. Šitaip pasakius būtų galima sustoti ir protingai patylėti… Kaip tai maždaug prieš 30 metų padarė rimtas Seimo narys, mano pakviestas į Seimo tribūną tęsti diskusijos, – jisai šypsojosi tribūnoje ir tylėjo. Ir tylėjo per visas jam pagal Statutą priklausančias 5 minutes. Taigi, kaip matote, įdiegė netikėtą parlamentinių debatų žanrą.
Man šiandien vis dėlto rūpi dar kai ką pasakyti ir būtinai pasakyti apie Pirmosios Lietuvos Respublikos politiką, Lietuvos didžiavyrį, Vasario 16-osios akto signatarą A. Stulginskį, kurio vardo žvaigždė skirta ir man. Man, manau, ir ne tik man, svarbiausia, kad A. Stulginskis buvo pirmasis pirmojo moderniųjų laikų Lietuvos parlamento pirmininkas. Žmogus, tinkamu laiku buvęs tinkamoje vietoje.
Priminsiu patį pirmąjį jo sprendimą – jis pasiūlė priimti Seimo nariams atsistojant Seimo rezoliuciją. Ta rezoliucija trumpa, bet pilna prasmių. Deja, net rimti žmonės ir anuomet, ir šiais laikais kartais šį bazinį pirmojo lietuviško Seimo dokumentą nuvertina – atseit jis tik kartoja Vasario 16-osios aktą. Bet, girdi, vis tiek sviestu košės nepagadinsi. Aš pasakyčiau kitaip: iš tikro šiuo atveju ir kitas sviestas, ir kita košė.
Įsiklausykime (cituoju): „Lietuvos Steigiamasis Seimas, reikšdamas Lietuvos žmonių valią, proklamuoja esant atstatytą Nepriklausomą Lietuvos Valstybę, kaipo demokratinę respubliką, etnologinėm sienom ir laisvą nuo visų valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitomis Valstybėm.“ Taigi šiuo aktu įtvirtinta Lietuvos valdymo forma – respublika. Vasario 16-osios akte kalbama apie valstybės atstatymą. O apie valstybės formą pasakyta, kad tai pavedama Steigiamajam Seimui. Bet primenu, kad 1918 metais buvo bandyta Lietuvoje kurti ir monarchiją. Vadinasi, gegužės 15-oji laikytina ne tik Steigiamojo Seimo, bet ir Respublikos diena.
Per tuos anų laikų porą metų, klojant valstybės teisinius pamatus, visų pirma parengiant 1922 metų Konstituciją ir būtent vadovaujant Steigiamojo Seimo Pirmininkui A. Stulginskiui, nepriklausomoje Lietuvoje įsigaliojo parlamentinės respublikos modelis, kurį sugriovė 1926 m. gruodžio 17 d. perversmas.
Vėliau A. Smetonai nereikėjo pilnakraujo parlamento, o 1938 metų Konstitucijoje neliko vietos net žodžiams „demokratija“ ar „demokratinė respublika“. Tačiau štai pokario partizanų judėjimas savo pamatiniuose dokumentuose rėmėsi ne 1938 metų, o būtent 1922 metų Konstitucija. 1990 m. kovo 11 d. atkurdami Nepriklausomos valstybės funkcionavimą, mes rėmėmės ir Vasario 16-osios aktu, ir Steigiamojo Seimo 1920 m. gegužės 15 d. (mano šiek tiek anksčiau perskaityta) rezoliucija, ir 1922 metų Konstitucija. Galima sakyti, kad tuo metu mus lydėjo Steigiamojo Seimo ir jo Pirmininko A. Stulginskio aura.
Bet ar visa tai buvo paprasta? Kad tai buvo tik euforijos pakylėti metai? Ar pirmiesiems Antrosios Lietuvos Respublikos parlamentų pirmininkams buvo lengva? Visko, gerbiamieji kolegos, buvo.
Kartais save vadinu ir demokratijos adeptu, ir lietuviškosios demokratijos auka. Štai sykį pirmininkauju Seimo posėdžiui, nagrinėjame svarbų kairiesiems klausimą. Staiga į prezidiumą pakyla signataras, pagarsėjęs dėl savo „geležinio kumščio“, ir pareikalauja iš manęs nutraukti klausimo nagrinėjimą. Priešingu atveju mane išneš iš prezidiumo. Prisiminęs nesenus įvykius, apdairiai pažadu jo pasiūlymą apsvarstyti. Bet iškart pakviečiu apsaugos karininkus į posėdžių salę ir prašau elgtis delikačiai, bet stebėti prezidiumą. Kartu paprašau pavaduotoją perimti vadovavimą Seimui per šoninį mikrofoną, jeigu reikės. Aš toliau lyg niekur nieko vedu posėdį, kad kolegos nesuprastų, kas iš tikro dedasi. Klausimą sėkmingai užbaigiame, skelbiu pertrauką. Atsidusęs šypsausi kolegoms.
Ir išvada – kantrybė ir šypsena, šypsena ir kantrybė. To linkiu ir jums visiems ir dar kartą ačiū už garbingą apdovanojimą. (Plojimai)
PIRMININKAS. Dėkoju gerbiamam Česlovui, kuris ir dabar pademonstravo aukštąjį pilotažą, už jo išmintį, pademonstruotą mums.
Skelbiu minėjimo pabaigą. Pertrauka – 10 minučių. (Balsas salėje) Gerai – 5-ios.
Pertrauka
PIRMININKAS (P. SAUDARGAS, TS-LKDF). Gerbiami kolegos, jau galime susėsti į savo vietas, iškilmingas minėjimas baigėsi. Dabar pradėsime savo rytinį plenarinį posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 109 Seimo nariai.
11.14 val.
Seimo seniūnų sueigos patikslintos 2023 m. gegužės 18 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Taigi galime pradėti svarstyti mūsų darbotvarkę. 1-2 klausimas – darbotvarkės tvirtinimas. Matau prie šoninio mikrofono gerbiamą G. Burokienę. Prašau.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Frakcijos vardu prašau darbotvarkės 1-6 klausimą išbraukti, kadangi yra pradėtas tyrimas Etikos ir procedūrų komisijoje.
PIRMININKAS. Žuvininkystės turite omenyje. Gerai. Pasižymime, kad toks prašymas yra.
Per šoninį mikrofoną – gerbiama A. Širinskienė. Prašau.
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Frakcijos vardu prašau išbraukti nutarimą dėl P. Gražulio apkaltos, nes, kaip žinoma, Generalinė prokuratūra nėra pateikusi savo atsakymo po to, kai komisija kreipėsi prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą dėl tariamo A. Palionio melavimo. O nuo to išties priklauso apkaltos likimas ir vertinimas. Tai tiesiog išbraukime ir palaukime.
PIRMININKAS. Dėkoju. Yra du siūlymai. Ar daugiau bus siūlymų dėl darbotvarkės? (Balsai salėje) Ne, tai palaukite, mes neapsisprendėme dėl siūlymų. Nuskambėjo du siūlymai. Gerbiami kolegos, aš suprantu, kad jūs pritariate, bet pasižiūrėkime, ar visas parlamentas pritars. Pirmas siūlymas buvo išbraukti darbotvarkės 1-6 klausimą, Žuvininkystės įstatymo projektą Nr. XIVP-2334. Kviečiu balsuoti dėl išbraukimo. Kas už tai, kad išbrauktume darbotvarkės klausimą, Žuvininkystės įstatymą. Balsuojame dėl klausimo išbraukimo iš darbotvarkės. Kas už – išbraukti, kas prieš arba susilaiko – neišbraukti. Visi pabalsavo?
Užsiregistravo 110, balsavo 110: už – 47, prieš – 51, susilaikė 12. Taigi nėra išbraukiamas iš darbotvarkės.
Gerbiama R. Tamašunienė – per šoninį mikrofoną. Prašau.
R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Aš noriu repliką po balsavimo. Kadangi mes, kaip parlamentas, turime Etikos ir procedūrų komisiją, reikia suabejoti iš viso reikalingumu gal tos komisijos. Viena iš jos priedermių yra būtent Statuto nuostatų taikymas ir galimi pažeidimai. Jeigu mes pradėjome tyrimą Etikos ir procedūrų komisijoje, tai būtų malonu sulaukti jos išvados, o ne paskui mes pažeidimą konstatuojame ir tuo pat metu nieko negalime padaryti, nes jau ir įstatymai apsvarstyti, ir straipsniai, ir jiems pritarta. Iš tiesų nereikia tokios kolizijos daryti. Jeigu tokia komisija kaip savireguliacinis instrumentas yra parlamente, tai vertėtų sulaukti jos išvados.
PIRMININKAS. Dėkoju. Aš irgi kartais suabejoju dėl daug ko reikalingumo. Gerbiama R. Morkūnienė-Mikulėnienė. Prašau.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Kadangi kalba pasisuko apie Etikos ir procedūrų komisiją, tikrai labai kreipiuosi į opozicijos atstovus išsirinkti iš mūsų frakcijos pateiktų kandidatų į Etikos ir procedūrų komisiją, nes tas tęsiasi jau daugiau negu mėnesį. Aš privačiai į jus kreipiausi ne vieną kartą, tai dabar viešai noriu kreiptis, kad Etikos ir procedūrų komisija dirbtų visa sudėtimi ir iš mūsų frakcijos garbingų narių jūs galėtumėte išsirinkti žmogų, su kuriuo galėtumėte dirbti Etikos ir procedūrų komisijoje.
PIRMININKAS. Dėkoju. Per šoninį mikrofoną – gerbiamas R. Žemaitaitis. Prašau.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Ačiū, posėdžio pirmininke. Leiskite priminti 2014 metų Konstitucinio Teismo nutarimą, kuris aiškiai konstatavo, kad jeigu Seimas vienoje stadijoje padaro procedūrinį pažeidimą, jo nesilaiko ir teisės aktas toliau nagrinėjamas, jis pripažįstamas antikonstituciniu. Po to buvo dar du Konstitucinio Teismo nutarimai analogišku klausimu. Tiesiog noriu pasakyti, kad jeigu šiandien ir priimsite Žuvininkystės įstatymą, užteks kreiptis į Konstitucinį Teismą ir tas įstatymas bus pripažintas antikonstituciniu, ir visa procedūra startuos iš naujo. Jūs jau esate tą dalyką padarę. Jūs turėsite ir dėl mokyklų lygiai analogišką situaciją, ir šiuo klausimu. Tai aš nesuprantu, ką jūs darote.
PIRMININKAS. Dėkoju. Daugiau niekas nenori kalbėti per šoninį mikrofoną. Gerai. Tada dėl vieno frakcijos vardu siūlymo apsisprendėme. Yra kitas frakcijos vardu siūlymas – išbraukti iš darbotvarkės 1-3 klausimą. Tai projektas Nr. XIVP-2734, Seimo nutarimas dėl apkaltos. Buvo siūlymas išbraukti iš darbotvarkės. Balsuojame dėl tokio siūlymo, ar pritariame išbraukimui, ar nepritariame klausimo išbraukimui.
Užsiregistravo 111, balsavo 111: už – 48, prieš – 54, susilaikė 9. Taigi nėra išbrauktas iš darbotvarkės.
Dabar dar vienas aspektas prieš tvirtinant darbotvarkę. Nėra įtraukta į pavasario darbų programą (formalus dalykas) 2-2 klausimų blokas – 2-2.1, 2-2.2 ir 2-3 klausimai – Švietimo įstatymas, Mokslo ir studijų įstatymas ir Švietimo įstatymas. Ar galėtume bendru sutarimu įtraukti į programą, kad mes galėtume šioje darbotvarkėje svarstyti? Nėra prieštaravimų. Dėkoju, pritarta.
Dabar tvirtinsime darbotvarkę, bet gerbiamas P. Gražulis dar nori per šoninį mikrofoną.
P. GRAŽULIS (MSNG). Aš tikrai nuoširdžiai noriu padėkoti premjerei I. Šimonytei, kad ji palaikė opoziciją, kad kol nėra prokuratūros atsakymo dėl A. Palionio, klausimą dėl mano apkaltos reikia išbraukti iš darbotvarkės. Ačiū gerbiamai I. Šimonytei, kad ji jau praregėjo, kad kažkiek rūpi tiesa.
PIRMININKAS. Dėkoju. Premjerė I. Šimonytė. Prašau.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Būčiau nesivarginusi, bet kad jau ponas Petras užkalbino, tai įrašykite dėl protokolo mano balsą prieš. (Triukšmas salėje)
PIRMININKAS. Įrašome dėl protokolo jūsų balsą prieš. Jūs nebuvote paminėtas. (Balsai salėje) Vardą paminėjo! (Balsai salėje) Gerai. Gerbiamas Petrai, prašau.
P. GRAŽULIS (MSNG). Vis tiek ji sako… Aš nežinau, kaip čia taip greitai keičia nuomonę premjerė. Atrodo, kad ji jau tikrai turi tvirtą nuomonę, sakė, nė vieno ministro, nesvarbu, kokius griekus darytų, neatleis iki kadencijos pabaigos ir laikys. Kodėl čia ji taip dabar mano atžvilgiu greitai pakeitė neprincipingą nuomonę?
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar jau, matau, replikos išsisėmė. Ar galėtume tada darbotvarkei bendru sutarimu pritarti? (Balsas salėje: „Balsuojame!“) Ne, kviečia balsuoti. Gerai, balsuojame dėl darbotvarkės. Kas už darbotvarkę, taip ir balsuoja, o kas ne už, balsuoja kitaip.
Užsiregistravo 111, balsavo 111: už – 67, prieš – 10, susilaikė 34. Taigi darbotvarkei yra pritarta.
11.23 val.
Seimo nutarimo „Dėl pritarimo Lietuvos Respublikos Seimo specialiosios tyrimo komisijos pateiktų siūlymų pradėti apkaltos procesą Lietuvos Respublikos Seimo nariui Petrui Gražuliui pagrįstumui ištirti ir išvadai dėl pagrindo pradėti apkaltos procesą parengti išvadai“ projektas Nr. XIVP-2734 (svarstymas)
Dabar tada darbotvarkės 1-3 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl pritarimo Lietuvos Respublikos Seimo specialiosios tyrimo komisijos pateiktų siūlymų pradėti apkaltos procesą Lietuvos Respublikos Seimo nariui Petrui Gražuliui pagrįstumui ištirti ir išvadai dėl pagrindo pradėti apkaltos procesą parengti išvadai“ projektas Nr. XIVP-2734.
Gerbiami kolegos, dabar yra balsavimo langas, tai taip išeina, kad balsuosime po kiekvieno klausimo ir balsuosime. Čia jų mes daug iki pertraukos neapsvarstysime.
Dabar diskusija. Dabar pirmasis gerbiamas A. Gedvilas užsirašęs frakcijos vardu. Prašau į tribūną diskutuoti.
A. GEDVILAS (MSNG). Gerbiami kolegos, nors apkaltos procesas yra detaliai aprašytas Seimo statute ir yra įtvirtintas mūsų šalies Konstitucijoje, ir iš principo turėtų būti demokratinio proceso dalis, tačiau tai, ką šiomis dienomis teko matyti viešojoje erdvėje ir girdėti apie Seimo specialiosios tyrimo komisijos darbą bei matyti šioje salėje, su demokratija ir žmogaus teisėmis neturi nieko bendro. Tai, kas čia vyksta, būtų galima pavadinti arba cirku, arba pasityčiojimu, tačiau geriausias apibūdinimas yra tiesiog linčo teismas.
Taip, visiems puikiai žinoma, kad daug kam šioje salėje gerbiamas P. Gražulis nepatinka dėl savo kategoriškumo, dėl drąsos turėti savo nuomonę ir garsiai ją reikšti, dėl nemokėjimo ir nenoro prisitaikyti ir panašiai. Taip, jis nėra nei šventasis, nei angelas, tačiau šioje salėje tokių niekada nebuvo ir nebus. Bet visa tai tikrai nereiškia, kad Seimas turi teisę, o svarbiausia – pagrindą, svarstyti P. Gražulio mandato, kurį demokratiniuose rinkimuose jam suteikė žmonės, panaikinimą. Ir čia aš kalbu net ne apie mūsų moralinę teisę spręsti kolegos likimą, o apie tai, kad mes realiai neturime svarių argumentų manyti, kad P. Gražulis kaip nors pažeidė Konstituciją arba sulaužė priesaiką.
Dar daugiau, akivaizdu, kad jam nebuvo užtikrinta galimybė turėti nešališką tyrimą, ir mes tikrai turime labai daug tyrimo komisijos šališkumo faktų. Pavyzdžiui, komisijos narys T. V. Raskevičius vykstant tyrimui, neišklausius visų liudininkų ir neturint teismo ekspertų išvados, ne kartą užtikrintai teigė, kad P. Gražulis yra balsavęs už L. Jonauską. Pažymėtina, kad komisijos reglamentas kitiems asmenims, be pirmininko, neturint įgaliojimų iš viso draudžia komentuoti komisijos veiklą. O minėtas kolega, reikšdamas išankstinę nuomonę, tokių įgaliojimų kalbėti apie tyrimą neturėjo.
Nepavyko susilaikyti nuo P. Gražulio pasmerkimo ir komisijos pirmininkui, kuris dar tuo metu, kai nebuvo apklausti liudininkai ir nebuvo gauta teismo ekspertų išvada, teigė, kad P. Gražulis suklastojo, pavogė balsą. Tokie pirmininko pareiškimai, rodantys jo išankstinį nusistatymą P. Gražulio veiksmų atžvilgiu, leidžia abejoti ne tik jo, bet ir visos komisijos išvados objektyvumu. Be to, komisijoje atliekant tyrimą dalyvavo ir asmenys, anksčiau vertinę P. Gražulio veiksmus Etikos ir procedūrų komisijos formatu, bei, būdami tyrėjais, kartu ir liudijo komisijai. Taigi, buvo susiklosčiusi teisinio proceso atžvilgiu ydinga situacija, kada vienas ir tas pats asmuo yra ir liudytojas, ir tyrėjas tame pačiame procese. Paaiškinsiu paprasčiau. Įsivaizduokite: kreipiatės į teismą, skųsdami policijos tyrėjo sprendimą, ir atėję į posėdį pamatote, kad jus teis tas pats tyrėjas, kuris paėmė iš jūsų parodymus ir dėl kurio jūs atsidūrėte teisme.
Pažymėtina, kad P. Gražuliui pateikus savo parodymus nebuvo sudaryta galimybė naudotis konstitucinėmis teisėmis ir toliau tinkamai dalyvauti procese. Taip pat P. Gražuliui nebuvo skirta laiko pasisakyti dėl ekspertų išvadų bei komisijos išvados, prieš komisijai priimant galutinį sprendimą. Nenorą informuoti ir pakviesti į posėdžius asmenį, kuriam planuojama pradėti apkaltos procesą, gerai iliustruoja komisijos posėdžių stenogramos, iš kurių matosi, jog pats komisijos pirmininkas patvirtina, kad apie posėdžius kaltinamasis turėjo sužinoti iš viešosios erdvės.
Negana to, komisijos darbo metu iš Seimo nario P. Gražulio buvo tyčiojamasi, užduodami tiesiogiai nieko bendro su atliekamu tyrimu neturintys klausimai. Šioje srityje ypač pasižymėjo tas pats kolega T. V. Raskevičius, nors jo paties tolerancija kritikai ir patyčioms yra labai žema. O ką jau kalbėti apie tai, kad pati komisija buvo linkusi pasislėpti nuo visuomenės.
Tačiau svarbiausia yra tai, kad komisijai taip ir nepavyko gauti neginčijamų įrodymų, kad P. Gražulis tikrai balsavo už kitą asmenį. Net Lietuvos teismo ekspertizės centro ekspertas P. Gražulio veiksmą apibūdino (cituoju): „Dešine ranka atlieka nenustatytą veiksmą (veiksmus) ties Seimo nario L. Jonausko vietos elektroninio balsavimo bloko panele“ (citatos pabaiga). Kažkodėl komisija atsisakė pakviesti konstitucinės teisės ekspertus, kurie suteikdami specialiųjų žinių komisijos nariams padėtų preliminariai įsivertinti, ar yra pakankamas teisinis pagrindas apkaltos procedūrai inicijuoti ir kreiptis į Konstitucinį Teismą, turint tokius įrodymus.
Primintina, kad komisija savo išvadoje pati pripažįsta, jog ir Seimo elektroninė balsavimo sistema fiksuoja tik galutinį rezultatą.
Taip pat atliekant tyrimą liko neatsakytas klausimas, kaip P. Gražulis (jei darome prielaidą, kad jis esą balsavo už L. Jonauską) galėjo du mygtukus paspausti vienu rankos ištiesimu ir per tokį trumpą laiko intervalą, kai komisija savo posėdžiuose yra diskutavusi apie tai, kad to padaryti yra neįmanoma. O ką jau kalbėti apie tai, kad nei komisijos nariai, nei pats tiriamasis asmuo niekaip nesugebėjo išsireikalauti ir pažiūrėti neužblurintą vaizdo įrašą, kuriame būtų fiksuotas mygtuko paspaudimo momentas.
Mielieji, šiomis dienomis karo Ukrainoje kontekste labai populiaru prisiminti Dž. Orvelo novelę, tačiau tai, kas vyksta šiame Seime P. Gražulio atžvilgiu, iki skausmo primena kito garsaus autoriaus F. Kafkos romaną „Procesas“. Čia žmogui nepavyko sužinoti, nei už ką yra teisiamas, nei kas ir kur jį teisė, tačiau suprato tik viena, kad yra kaltas. Tokie procesai neturi turėti vietos šiuolaikinėje demokratinėje visuomenėje, todėl kviečiu jus nepritarti komisijos išvadai ir pagaliau baigti šį cirką. Tai tikrai nedaro garbės mūsų Seimui.
PIRMININKAS. Dėkoju, gerbiamas kolega. Toliau diskusijoje dalyvaus gerbiamas P. Gražulis. Prašom į tribūną.
P. GRAŽULIS (MSNG). Sveiki gyvi, sveiki gyvi, visi Seimo nariai. Noriu kalbėti ne apie tai, ne apie šitą menkniekį, net neaišku, ar mygtuko paspaudimą, bet kodėl visa tai šiandien vyksta. Kodėl iš tokios dulkės pučiamas didžiulis debesis? O tam, kad užgožtų įvairiausias politinės korupcijos bylas. Paleidžiama didžiulė migla.
Aš noriu grįžti prie vieno klausimo. Klausykite, kokie jie skaidrūs, valdančioji dauguma. Vajėzau, reikia išsiaiškinti, kas yra nematoma, net ekspertai nemato, bet valdančiosios daugumos balsais komisija nusprendžia, kad aš balsavau. O to, ko nemato ekspertų komisija, mato T. V. Raskevičius, sėdėdamas kitoje salės pusėje. Kas čia per stebuklas! Nežinau, kaip jis galėjo pastebėti tai, ko nemato net teismo ekspertai. Bet ne apie tai.
Kam naudingas visas šitas skandalas? Žinoma, aš esu rakštis valdančiajai daugumai, nes niekada neinu su sistema. Sovietmečiu irgi nėjau su sistema, kovojau už nepriklausomą Lietuvą, tai ta komunistinė sistema mane pasodino į lagerį. Esu čia vienintelis politinis kalinys iš visų esančių Seimo narių. O jūsų, jei panagrinėtume šaknis, ar buvote komjaunuoliai, ar pionieriai, ar komunistai, retas galbūt kuris nebuvote tuo. Aš faktiškai kovojau prieš jus. Jūs pasiekėte valdžią, jūs vėl tapote patriotais. Sovietmečiu aš buvau antisovietinis, o dabar antikonservatorius, bet kovoju už tiesą.
Pabaigsiu šitą mintį tuo. Ačiū Dievui, kad mane persekioja buvę komunistai konservatoriai. Jeigu jie mane persekioja, mieli žmonės, tai yra ženklas, kad nesu šios konservatorių daugumos arba šutvės narys. Jeigu jie mane girtų, tikrai būčiau šios konservatorių šutvės narys, daugumos narys.
Bet dabar grįžtu prie tų aferų. Imkime kad ir gerbiamą švietimo ministrę J. Šiugždinienę. Neaišku, kaip panaudota 14 tūkst. eurų, nepateikti čekiai. Viskas gerai, premjerė gula krūtine. Aš būčiau pasodintas. Man byla iškelta vien tik dėl to, kad atseit per trejus metus paimta iš įmonės už kurą ir negrąžinta 2 tūkst. 300 eurų. Nors vėliau teisme įrodyta, kad visi jie grąžinti įmonei, bet kaltas dėl to, kad paėmiau. Jei paėmiau, vis tiek kaltas, nesvarbu, kad grąžinau. Štai kaip norima pritaikyti. Jei norėsi mušti šunį, visada lazdą rasi.
Šiandien mes galime rasti ir daugiau įvairiausių korupcinių apraiškų. Bet tai konservatorių nejaudina. Mes pažiūrėkime, kas yra, kad ir dabar. Vyks NATO viršūnių susitikimas Lietuvoje, organizuojami procesai. Vien tik TELE2, aiškiai rašo spaudoje, jų neleido dalyvauti rinkimuose… ne rinkimuose, o konkurse, nors jie būtų pateikę 1 mln. eurų pigesnes paslaugas. Viskas gerai, tyrimo nėra. Viskas gerai. O kiek daugiau čia pažeidimų? Kiek čia dar milijonų išplauta? Bet mes tų dalykų nematome, nes tai yra saviškiai. Darome, viskas taip patogu.
Pažiūrėkite, dabar dar vienas dalykas, spauda rašo: Lietuvos vidaus vandenų (valstybinės įmonės) vadovas dirba keturiose įmonėse ir turi mažąją bendriją. Ta mažoji bendrija Kelių direkcijai parduoda džiovintų vaisių už 60 tūkst. eurų. Viskas gerai, tyrimo nėra! Taigi čia savi. Savi gali daryti, ką nori, bet P. Gražulis, net nepaspaudęs mygtuko, yra kaltas.
Gerbiamieji, aš ir nesitikėjau kitokio sprendimo, nesitikėjau, kad kitaip bus. Tai yra politinis sprendimas ir politinis susidorojimas. Bet dar nedėkime taško šioje byloje. Yra Konstitucinis Teismas. Nesvarbu, aš manau, kad ten yra S. Šedbaras, kurį delegavo, vis tiek, aš manau, pažiūrės blaiviau į visą šį klausimą. Labai įdomu, koks bus jų sprendimas.
Antras dalykas. Aš galiu tuos korupcinius dalykus dabar vardinti ir vardinti. Vyksta visuotinis savivaldybių tarybų narių kanceliarinių lėšų švaistymas, grobstymas, kur konservatoriai tyli, viskas yra gerai. Ir daugiausia valdančiosios daugumos atstovai, o iš esmės konservatoriai. Štai prieš dvi dienas skaitau: Alytaus rajone…
PIRMININKAS. Laikas!
P. GRAŽULIS (MSNG). …konservatorių šeimynėlė 48 kartus kuro užsipylė per mėnesį ir išleido 1 tūkst. 800 eurų.
PIRMININKAS. Laikas, gerbiamas kolega! Suprantu, kad klausimas svarbus…
P. GRAŽULIS (MSNG). Paskutiniame teisme man net sovietmečiu leido iki galo žodį pasakyti. Tai kas čia – baisiau negu sovietinis, komunistinis teismas?!
PIRMININKAS. Gerbiamas Petrai, yra Seimo statutas.
P. GRAŽULIS (MSNG). Taigi mane jūs teisiate, šalinate iš Seimo salės. Ko jūs bijote? Leiskite. Taigi palaukite…
PIRMININKAS. Seimo statutas numato pasisakymo laiką. Gerbiamas Petrai, gerbkite parlamentą. Aš suprantu, kad jums klausimas svarbus, bet, deja, jūs pusę minutės jau viršijote. Prašom sėsti į savo vietą.
Toliau kviečiu diskutuoti gerbiamą V. Ąžuolą. Prašom jam užleisti tribūną. Prašom, gerbiamas Valiau Ąžuolai, diskutuoti. Prašom.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Iš tikrųjų turime dėl šios komisijos darbo labai įdomią situaciją. Jau daugelis žmonių supranta, kad Lietuvoje vyrauja viena partija, viena tiesa, o po šios komisijos sprendimų tai turbūt ir vienas teisingumas vyraus Lietuvoje, ne kaip yra, o kaip reikia.
Ką išsiaiškino komisija? Iš įrašo nieko nematyti, kad būtų galima įrodyti, kad taip padarė. Šalia sėdintis kolega paliudijo, kad to nebuvo ir Seimo narys to nepadarė. Bet, pasirodo, tokių dalykų nepakanka, netgi liudijimo nepakanka. Žinoma, gerai vienas konservatorius yra pasakęs: kas meluoja, tas ir vagia. Tai dabar, kai tie, kurie balsuos už šią komisiją, už jos išvadas, paremtas melu, turėsime sąrašą tų meluojančių ir vagiančių. Žinoma, labai gerai užpildoma ir viešoji erdvė: nebereikia per daug aiškintis dėl NATO pirkimų, kitų pirkimų, kaip panaudojamos vagiamos lėšos, svarbiausia aiškintis komisijoje. Tai ką? Stebime sąrašą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Toliau gerbiamas J. Jarutis kviečiamas į tribūną diskutuoti. Prašom.
J. JARUTIS (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiami kolegos, kolega Petras nėra nei mano bičiulis, nei partietis, nei frakcijos narys, tiesiog yra kolega parlamentaras, kurio pasisakymai man daugeliu atveju nepatinka. Jam pavyksta sąmoningai ar nesąmoningai dažnai įsivelti į įvairius skandalus.
Dabar šiuo klausimu dėl neįrodyto fakto kelti interpeliacijos bylą, apkaltos bylą, mano supratimu, yra niekinis dalykas. Aš kartais, nors jau šešeri metai parlamente, ir po šiai dienai nesuprantu, kuo mes čia užsiimame. Ar čia yra teisėkūros institucija, ar kažkokių sąskaitų suvedinėjimo institucija? Kažkada manęs paklausė, kai Petrui grėsė ir turbūt gresia dar rimtesnės bylos dėl tam tikrų poveikių, dėl savo įgaliojimų viršijimo, kaip aš balsuosiu. Aš sakau, jeigu tai bus įrodyta, palaikysiu interpeliaciją, bet šiuo atveju, na, tiesiog trūksta žodžių. Paprasčiausiai matosi, kad dabartinė valdančioji dauguma tiesiog neturi iniciatyvų, neturi idėjų, kaip pagerinti mūsų gyvenimą, kaip kurti įstatymus, kurie veiktų mūsų gyvenimą, nesimato nei infliacinių problemų, nesimato nei energetikos kainų didėjimo, nesimato mokesčių reformos, kur ji ir kokia, šiandien iki galo nežinome. Čia yra kaip dūmų uždanga savo neveiklumui pridengti. Tokiam pasiūlymui, tokiai apkaltai tikrai negaliu pritarti. Užsiimkime rimtais darbais ir žmonės tai įvertins. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Diskutuoti kviečiamas gerbiamas K. Masiulis. Tik atkreipiu visų dėmesį, kad pagal darbotvarkę vėluojame pusvalandžiu. Prašom.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, skirtingai nuo kai kurių kalbėjusių (aš ir žiūriu į tuos, kurie kalbėjo), man jau teko dalyvauti interpeliacijose, tarkime, L. Karaliaus ir A. Sacharuko interpeliacijose, ir niekuo nesiskiria. Ten lygiai taip pat žmonės sėdėjo gale, galiorkoje, buvo valdantieji, bet man teko būti komisijos pirmininku ir buvo akivaizdu, kad žmogus, sėdėjęs greta, balsavo už kitą žmogų.
Dabar visa opozicija mūru stoja už P. Gražulį apsimesdama, kad nėra faktų, meluodama iš esmės, kad nėra faktų. Faktas akivaizdus. Visa Lietuva, jeigu turėjo norą, galėjo matyti, kaip P. Gražulis tiesia ranką link L. Jonausko mygtuko. Dabar kolega sakė, kad tai yra cirkas arba kaip galima viena ranka taip greitai paspausti. Žinote, viena ranka galima labai greitai mygtukus suspaudyti, kompiuteryje suspaudai labai daug tų mygtukų. Tai yra labai akivaizdūs dalykai.
Be to, byla nukeliaus į Konstitucinį Teismą. Jeigu Konstitucinis Teismas sakys, kad čia nėra faktų, nebuvo faktų, neįrodomas faktas, tai ji subliūkš, nėra ko jaudintis. Bandoma slėptis ir tempti laiką. Reikėtų išsiaiškinti, kaip ten yra su A. Palioniu. Na, nereikia aiškintis, čia visai atskiras dalykas. Ir vėlgi jeigu Konstituciniam Teismui to reikės, jis išsiaiškins.
Dabar vėl kiti kontekstai bandomi įpinti. Na prie ko čia tas kontekstas, ar turi valdančioji dauguma idėjų, ar neturi? Turi idėją. Mokesčių reforma, jūs puikiai žinote, yra pateikta. Jūs sakote, dėl energetikos blogai. Energetikos srityje kaip tik labai didelės reformos vyksta, čia galėtume tik pasidžiaugti – tokio augimo žaliosios energetikos srityje niekada nebuvo. Kažkada čia buvo labai stipriai aiškinama, žiūrėkite, išaugo kainos. Dabar užtilo dėl energetikos kainų, nes kainos nusmuko, tai ką, tada mums reikėtų girtis, kad kainas nusmukdėme? Ne apie energijos kainas kalbame, ne apie tai, ar valdžia turi reformų idėjų, ar neturi reformų idėjų, bet apie labai paprastą klausimą, vieną vienintelį klausimą – P. Gražulio poelgio klausimą. Jums, opozicijai, tinka tokie poelgiai, nes jūs galite apsimesti, kad nebuvo to poelgio, o jis buvo. Ir jeigu jums atrodo, kad Konstitucinis Teismas nenustatys faktų, tai tada būkite ramūs, bet nesate ramūs ir visaip bandote sutrukdyti kreiptis į Konstitucinį Teismą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar per šoninį mikrofoną nori gerbiamas J. Jarutis. Prašau.
J. JARUTIS (LVŽSF). Dar kartą ačiū, pirmininke. Gerbiamam Kęstučiui. Aišku, čia požiūrio klausimas, ar tai yra lygiaverčiai dalykai, ar ne. Vienas neįrodytas paspaudimas ir kelių savaičių nuolatinis balsavimas, dėl ko buvo A. Sacharuko ir L. Karaliaus apkalta, man atrodo, tai nelygiagretu. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Gerbiamas A. Gedvilas.
A. GEDVILAS (MSNG). Ačiū. Gerbiu kolegą K. Masiulį, tačiau jis iškreipė mano pasisakymo turinį. Aš kalbėjau apie dešinės rankos atliekamą nenustatytą veiksmą (veiksmus) ties Seimo nario L. Jonausko balsavimo vietos elektroninio balsavimo bloko panele ir rėmiausi ekspertų išvadomis. Tiesiog citata…
PIRMININKAS. Gerbiamas kolega, jūs grįžtate prie turinio. Jūs diskutuojate dėl turinio. Jau buvo kalbėta. Užsirašykite dėl motyvų. Čia ne dėl vedimo tvarkos. (Balsas salėje) Petrai Gražuli, jūs jau kalbėjote daug kartų per šoninį mikrofoną. Tikrai norite? Gerai. Paskutinį kartą.
P. GRAŽULIS (MSNG). Taip, aš šiandien teisiamasis, gerbiamas pirmininke. Turiu išlygą.
PIRMININKAS. Kalbėkite repliką.
P. GRAŽULIS (MSNG). Aš noriu pasakyti. Pone Masiuli, kuris žinai, kokią disertaciją pasirašei, kaip taip pat uoliai taikei sovietinės sąjungos komunistų ten tą prisitaikymą. Dabar tu irgi puikiai prisitaikei. Valio! Sveikinu tave.
PIRMININKAS. Gerai. Dėkoju. Baikime vieni kitų įžeidinėjimą.
Gerbiami kolegos, motyvai. Už – K. Masiulis. Prašom. Galėsite viską pasakyti.
K. MASIULIS (TS-LKDF). P. Gražuliui atsakau. Aš parašiau disertaciją „Fizikos ir matematikos filosofinės problemos Lietuvoje XX amžiaus pirmoje pusėje“ nepriklausomoje Lietuvoje. Nė karto nepagyriau Komunistų partijos disertacijoje, nė karto nepacitavau kaip nors giriamai Leniną ar Marksą, ar Engelsą. Galite pasiimti, disertacija yra bibliotekoje. Jeigu norite, aš jums ją atnešiu. Skaitykite, suraskite ir supeikite tada mane viešai, o ne pliurpkite niekus, jeigu apie disertacijas niekus šnekate. Aš galiu tik didžiuotis, kad šitokią disertaciją apgyniau, nors buvo privalu pacituoti, pagirti tą kompartiją.
Dabar kalbėsiu iš esmės. Kolegos, aš pirmąkart matau, kai už tokį veiksmą yra pasiskirstoma pozicija, opozicija. Patys mes buvome pozicijoje. Mūsų kolega iš pozicijos padarė neleistiną veiksmą. Aš buvau pirmininkas, mūsų komisija nutarė kreiptis į Konstitucinį Teismą ir balsavome gana vieningai. Gėdinga tai, kad L. Karalius buvo pasmerktas, o A. Sacharukas čia perlėkė per suolus ir buvo išteisintas jau per paskutinį balsavimą. Tikrai nesiūlyčiau šitaip elgtis, kaip aną kartą pasielgė parlamentas. Aš tikrai manau, kad opozicijoje galėtų būti daugiau žmonių, kurie pritartų apkaltai.
PIRMININKAS. Dėkoju. Prieš kalbės gerbiama A. Širinskienė. Prašau.
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Man tai, žinokite, nuoširdžiai gėda klausytis dvejopų standartų, kuomet yra linčiuojamas P. Gražulis, cituoju ekspertų išvadą, už veiksmus, kurių pobūdžio nei skaičiaus ekspertai nesugebėjo nustatyti, ir tuo pat metu yra bandoma išskalbti ministrę J. Šiugždinienę, nors ji sugebėjo išleisti vos ne 14 tūkst. eurų biudžeto pinigų, bet niekaip nesugeba paaiškinti, kaip tuos pinigus leido, pateikti kažkokių atsiskaitymo dokumentų, o tas ataskaitas, kurias pateikė, dar sugeba pateikti tomis mėnesių datomis, kurios kalendoriuje neegzistuoja. Aš manyčiau, tokiu atveju, jeigu šitaip ataskaitas būtų rašęs P. Gražulis, jis seniai būtų jau ir prokuratūros nuteistas, ir penkis ar šešis kartus pasmerktas tų pačių konservatorių.
Jūs vieną kartą linčiuodami kitus už nenustatytus veiksmus pasižiūrėkite patys, kokius jūs nustatytus veiksmus padarėte ir kaip jūs tų savo nustatytų veiksmų nesugebate jokiais metodais pagrįsti. Labai linkiu vieną kartą pamiršti savo tuos dvejopus standartus ir sekti savo programos nuostatomis, kurios buvo įrašytos tos pačios ministrės J. Šiugždinienės rankomis. Mielai pacituosiu: „Vakaruose politikams tenka trauktis iš pareigų vien dėl įtarimų, kad netyčia panaudojamos reprezentacinės lėšos asmeniniams poreikiams tenkinti.“ Tai čia yra ministrė prieš tapdama ministre ir eidama į Seimą 2020 metais. Jūs tiesiog žiūrėkite tų savų standartų, o ne linčiuokite žmones už nenustatytus veiksmus.
PIRMININKAS. Dėkoju. Motyvai išsakyti. Dabar kviečiu parlamentarus sėsti į savo darbo vietas. Primenu, kad balsavimo langas yra atviras ir dabar balsuosime dėl projektų.
Ką tik apsvarstėme projektą Nr. XIVP-2734 ir dėl jo kviečiu balsuoti. Balsuojame dėl Seimo nutarimo „Dėl pritarimo Lietuvos Respublikos Seimo specialiosios tyrimo komisijos pateiktų siūlymų pradėti apkaltos procesą Lietuvos Respublikos Seimo nariui Petrui Gražuliui pagrįstumui ištirti ir išvadai dėl pagrindo pradėti apkaltos procesą parengti išvadai“ projekto. Balsuojame po svarstymo.
Užsiregistravo 114, balsavo 114: už – 69, prieš – 26, susilaikė 19. Taigi, po svarstymo yra pritarta.
11.51 val.
Seimo rezoliucijos „Dėl sovietų okupacinės valdžios ir Lietuvos komunistų partijos organizuotų bei vykdytų Lietuvos gyventojų trėmimų“ projektas Nr. XIVP-2753 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Toliau darbotvarkės 1-4 klausimas – Seimo rezoliucijos „Dėl sovietų okupacinės valdžios ir Lietuvos komunistų partijos organizuotų bei vykdytų Lietuvos gyventojų trėmimų“ projektas Nr. XIVP-2753. Gerbiamasis Audroniau Ažubali, gal jūs galėtumėte mums pateikti šią rezoliuciją iš tribūnos? Gerbiami kolegos, pratęsiu balsavimo langą tol, kol apsvarstysime ir balsuosime dėl tų rytinės darbotvarkės klausimų, dėl kurių mes sutarsime, kad juos svarstome rytiniame posėdyje, nes galimai visų iki Vyriausybės valandos nespėsime. Tuos, kuriuos svarstysime, dėl jų iš karto ir balsuosime, gerai? Nes jau kito balsavimo lango nebesuorganizuosime. Prašau, gerbiamas Audroniau, tribūna jūsų.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Kolegos Seimo nariai, gegužės 22–23 dienomis minėsime Sovietų Sąjungos okupacinio režimo vykdyto didžiausio Lietuvos istorijoje trėmimo koduote „Pavasaris“ („Vesna“) 75-ąsias metines. Tremties operaciją pavadinimu „Vesna“ vykdė ne tik 30 tūkst. vidaus reikalų ir MGB darbuotojų, bet ir 11 tūkst. 500 vietos komunistų ir sovietinių aktyvistų. Vien per 2 dienas 1948 m. gegužės 22–23 d. buvo ištremta 40 tūkst. 2 Lietuvos gyventojų, tai yra 11 tūkst. 365 šeimos, iš jų 12 tūkst. vaikų. Apie 5 tūkst. asmenų buvo vyresni nei 60 metų. Nemažai tremiamų žmonių žuvo per trėmimo akcijas arba buvo nušauti bėgantys, daug kūdikių ir mažamečių vaikų, senyvo amžiaus žmonių mirė nuo ligų, į tremties vietas vežami gyvuliniais vagonais, antisanitarinėmis sąlygomis, ar dėl maisto trūkumo.
Už šį mūsų tautos genocidą yra atsakinga ne tik SSRS valdžia Maskvoje, bet ir vietinė Lietuvos komunistų partija, kuri iš anksto planavo ir sąmoningai vykdė prilygstantį genocidui Lietuvos gyventojų naikinimą, jų turto konfiskavimą ir pasisavinimą, kankinimus, deportacijas ir plataus masto savo veiksmus, pateisinančius propagandines kampanijas, kurios buvo nukreiptos prieš Lietuvą ir Lietuvos gyventojus, partizanus.
Kolegos, tą patį matome ir šiandien, kai ukrainiečius okupantai kartu su vietiniais kolaborantais pagal iš anksto sukurptas schemas ir instrukcijas tremia iš gimtųjų žemių, masiškai grobia jų vaikus, o vadinamųjų nelojalių vietos gyventojų okupuotose teritorijose namai ir kitas turtas užvaldomi, atvirai jį pasisavinant. Todėl ir baigiamojoje rezoliucijos dalyje kviečiame kultūros ir švietimo institucijas nuolat viešinti baisias tautos patirtis ir kalbėti apie kolaborantų nusikaltimus Lietuvai, kad daugiau niekada nepasikartotų tai, kas, deja, šiandien kartojasi Ukrainoje.
Gerbiami kolegos, kviečiu balsuoti už šią rezoliuciją. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Tačiau jūsų nori paklausti šeši Seimo nariai. Pirmas – gerbiamas R. Žemaitaitis. Prašom.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamas kolega, klausimas… Suprantu jūsų susirūpinimą Komunistų partijos organizuotu ir vykdytu Lietuvos gyventojų trėmimu. Rezoliucijoje jūs visiškai nekalbate apie kagėbistus, kurie bendradarbiavo būtent Komunistų partijoje ir jų veikloje. Kaip žinote, panašu, kad net tarp mūsų Seimo narių yra, netgi jų tėvų yra ir panašiai. Ar nemanytumėte, kad reikėtų įtraukti tokią nuostatą – tie, kurie bendradarbiavo, kurie dirbo, nes, kaip žinote, 2015 metais išimties tvarka buvo pakeistas Liustracijos įstatymas ir numatyta 75 metus neviešinti jų dokumentų. Ar nemanote, kad tai yra dvejopi standartai?
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). 1998 metais Seimas priėmė nutarimą, kuriuo visas šias organizacijas, kaip MGB, NKVD, KGB, paskelbė nusikalstamomis ir lygiai tą patį pasakė būtent apie tuos asmenis, kurie dirbo ir vykdė nusikaltimus, įkvėptus ir organizuotus būtent komunistų. Taigi tai yra. Mes jau bent su represinėmis struktūromis atsiskaitėme.
PIRMININKAS. Dėkoju. Jūsų nori paklausti gerbiama R. Tamašunienė. Prašom.
R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Aš, pratęsdama kolegos mintį, vis dėlto galvoju, kad pirmiausia reikia pradėti nuo tų, jūs tikrai išvardinote, kokią žalą padarė sovietinis laikotarpis mūsų valstybei ir mūsų žmonėms, pradėti nuo tų su KGB bendradarbiavusių. Būtent jų pastangomis buvo nuolat tremiami žmonės, vėliau sekė represijos ir taip toliau. Sakykime, komunistas kolūkyje, norėdamas tapti vyriausiuoju zootechniku, turbūt padarė mažiau žalos, negu tas, kuris bendradarbiavo ir turėjo pateikti ataskaitas, ir skundė žmones, tuos, kurie ar pogrindyje dirbo, ar ėjo į bažnyčią, ar tikrai buvo savo valstybės patriotais. Tai į tą rezoliuciją aš labai jums siūlyčiau įrašyti punktą ir vis dėlto ryžtis vieną sykį atskleisti, nebeslėpti bendradarbiavusių su KGB, nes Valstybės paslapčių įstatymas nenumato slėpti ilgiau nei 30 metų. Tas laikas tikrai yra pakankamas, kad mūsų valstybė vis dėlto tos grupės labiausiai nusikaltusių mūsų valstybei žmonių neviešintų. Jokių represijų ir taip toliau aš nesiūlau, negu galioja šiandien. Bet yra žmonių teisė žinoti. Ir tų žmonių, kurie gyvi arba jų palikuonys, kurie nori žinoti tikrąją savo šeimos istoriją, tas jų noras yra teisėtas noras ir jis niekur nedingsta. Todėl komunistai… Be abejo, aš palaikau rezoliuciją, bet labai raginčiau jus būtent su savo kolegomis aptarti ir pasiryžti. Vakar komitete tik vieno balso persvara, kad buvo prieštaravimas Konstitucijai, komitetas mano, kad tai yra galimas prieštaravimas Konstitucijai, nors jokio teisėto lūkesčio daugiau, negu numato Valstybės paslapčių įstatymas, niekas jiems niekuomet nežadėjo.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Atsakydamas galiu tik pabrėžti, kad vis dėlto, jeigu tai pagal galių hierarchiją, tai Komunistų partija stovėjo žymiai aukščiau negu specialiosios tarnybos, skirtingai, negu dabar yra Rusijoje. Jeigu taip būtų galima palyginti, tuo metu partija, Komunistų partija, turėjo lemiamą įtaką visam valstybės gyvenimui. Čia neteisinu būtent KGB darbuotojų ir tų struktūrų, kurios buvo represinės, jos buvo įrankis.
Dabar jūsų klausimas dėl to, ar reikėtų trumpinti tą terminą. Aš manau, čia reikia labai rimtai diskutuoti. Šis klausimas, kaip jūs sakote, buvo priimtas ne Lietuvos, ne Tėvynės sąjungos-krikdemų iniciatyva, mes tuo metu nebuvome valdžioje, dauguma tai darė ir dauguma nubalsavo. Taigi čia reikalingas rimtas nagrinėjimas, kiek tai nesikirs su valstybės pažadu. Nes valstybės pažadas, teisingas ar klaidingas, vis dėlto turi labai stiprią reikšmę. Valstybė pažadėjo, klaidingai ar neklaidingai. Taigi aš manau, čia reikalinga rimta diskusija. Asmeniškai aš neturėčiau nieko prieš, jeigu būtų teisiškai sutrumpintas tas terminas. Asmeniškai aš ne, bet, sakau, čia reikia rimtos diskusijos.
PIRMININKAS. Dėkoju. Toliau jūsų nori paklausti gerbiamas P. Gražulis. Prašom.
P. GRAŽULIS (MSNG). Gerbiamas pranešėjau, vyksta labai keisti dalykai. Šiandien pasmerkiama Komunistų partija už vykdytas represijas, vienas didžiausių, ir sukanka 75 metai. Ne tik represijas, kaip jūs paminėjote, bet ir turto nacionalizavimą. Ar jūs žinote, kad Č. Juršėnas, kuriam jūs šiandien iškilmingai skyrėte visą valandą, apdovanojote Aleksandro Stulginskio žvaigžde, sovietmečiu nebuvo kažkoks disidentas. Jis buvo Komunistų partijos veikėjas. Kaip dabar suprasti?
Antras dalykas, ar jūs žinote, kad tas turtas Jokūbave iš Prezidento A. Stulginskio buvo atimtas komunistų? Komunistai jį atėmė. Ar jūs žinote, kad Prezidentas A. Stulginskis kalėjo Sibire apie 12 metų? Ir jį įkalino komunistų valdžia.
O jūs dabar vieną iš lyderių Komunistų partijos, iškilmingai skirdami valandą, apdovanojate Aleksandro Stulginskio, kurį ištrėmė komunistai į Sibirą, įkalino, ordinu. Kas čia vyksta, jūs man pasakykite? Ar ne vėl dvejopi standartai? Ar ne pasityčiojimas?
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Na, klausimas tikriausiai ne man, o tiems kolegoms, kurie balsavo būtent už tą sprendimą, kurį jūs ir minite. Nes aš nebalsavau, aš kalbėjau prieš ir manęs nebuvo šiandien salėje šitos ceremonijos metu. Tai tiktai tiek galiu pasakyti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar klausimą užduos gerbiamas A. Skardžius. Prašau.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas kolega, na, aš jūsų norėčiau paklausti kaip krikščioniško flango atstovo Konservatorių frakcijoje. Tai vis dėlto ar jūs nesibijote persekiojimų iš savo kolegų, pasmerkdamas komunistus? Kadangi, na, jūs puikiai prisimenate, kaip ir aš, turbūt tą sovietmetį: ir kaip komunistai persekiojo krikščionis, kaip mokyklų direktoriai patys stovėdavo prie bažnyčios vartų, gaudydavo mokinius, po to uidavo juos, jų tėvus ir net mesdavo iš mokyklų. Man teko mokytis Panevėžio Salomėjos Nėries mokykloje (dabar ji yra Žemkalnio mokykla), kuriai vadovavo labai įtakingos jūsų partijos narės tėvelis. Tad, ar jūs nebijote?
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Na, aš pasakysiu. Pirmiausia noriu patikslinti, kad aš nesu tos garbingos Lietuvos krikščionių demokratų bendruomenės narys, aš esu konservatorius – tai viena.
O antra, aš manau, kad istorinis apmąstymas ir praeities įvertinimas šiuo atveju neturi partiškumo ir neturėtų turėti partiškumo. Tiesiog čia yra pilietinis aktas – visų mūsų, nesvarbu, kokių pažiūrų esame.
PIRMININKAS. Dabar klausia gerbiamas M. Puidokas.
M. PUIDOKAS (MSNG). Gerbiamas Audroniau, jūs esate užsienio politikos ekspertas ir puikiai suprantate, kad esminė dedamoji Lietuvos saugumui yra buvusių KGB agentų išviešinimas. Tai kodėl gi vis tiktai norima nukreipti dėmesį nuo to, kad su KGB dirbę žmonės Lietuvoje vis dar nėra išviešinti? Nėra pasekta sėkminga Lenkijos, Estijos patirtimi ir mes einame iš karto prie antro žingsnio, nepadarę to esminio. Tada daugeliui žmonių visuomenėje tikrai atrodo keistai, kai tarsi yra nukreipiamas dėmesys nuo esminės problemos, kurios sprendimo žmonės laukia daugiau nei 30 metų. Dėkui.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Esminė problema tikriausiai yra, kad mes neįvardinome tos represinės struktūros vadovų, tikrųjų, tai yra Komunistų partijos aukščiausių vadovų, centro komiteto. Čia pirmiausia yra. Tai vienas dalykas.
Tačiau kitas dalykas, idėja prisipažinti, aš manau, pasitarnavo ir Lietuvos saugumui, kad tos priešiškos jėgos, kurios yra už Lietuvos sienos Rytuose, iš tikrųjų nežinojo, kas prisipažino, kas neprisipažino, ir negalėjo tų žmonių šantažuoti. Tai šiuo atveju apsaugant tuos žmones nuo pakartotinių veiksmų arba galimo šantažo, aš manau, pats principas buvo geras. Dėl metų galime ginčytis: 75, 30 ar 25 metai.
PIRMININKAS. Dėkoju. Jūs atsakėte į visus klausimus, galite užimti savo darbo vietą. O dabar svarstymo stadijoje kviečiu diskutuoti gerbiamą V. Rakutį. Prašom.
V. RAKUTIS (TS-LKDF). Gerbiami Seimo nariai, norėčiau išsakyti keletą svarbių minčių šiuo klausimu. 1948 metų trėmimas nėra man tik istorinių studijų objektas, bet tai yra tiesiogiai mano šeimą palietęs įvykis. Būtent tuo metu buvo išvežti mano seneliai ir mano tėtis, jam tada buvo aštuoneri metai, į Sibirą. Ten jis vystėsi kaip asmenybė. Mūsų šeimoje buvo dainuojamos rusiškos ir lietuviškos dainos, dėl tos priežasties mano tėtis taip ir nemokėjo taisyklingai rašyti lietuviškai, o Kauno politechnikos institutą turėjo baigti rusų kalba. Čia yra mūsų šeimos istorija. Noriu pasakyti, kad šios aplinkybės ir galimybė 1990 metais pamatyti tas tremties vietas, jos dar buvo mažai pasikeitusios nuo tų laikų, man paliko ypatingą įspūdį. Tuomet supranti, kas atsitiko. Buvo pabandyta mūsų tautai perlaužti stuburą, bet jau ne tik atrenkant pačius garbiausius valstybės elito žmones, bet taip pat ir tuos žmones, kurie sudarė mūsų visuomenės masinį pagrindą – savanorius, sėkmingus ūkininkus ir šiaip žmones, kurie galėjo trukdyti kurti komunistinę visuomenę.
Todėl ši rezoliucija šiandien yra būtina. Mes neužmiršome tų žmonių. Solidarizuodamiesi su Ukraina taip, kaip daugelis mano partijos narių šiandieną su šiais gražiais rūbais, turime neužmiršti ir savo tautos, jos tragedijos, laikyti tą atmintį, o ypač svarbu šia atmintimi išmokti pasidalinti su jaunimu, kuriam sunkiai suprantama, kokia buvo visos tremties prasmė. Kadangi mano biuras Kaune yra Tremtinių sąjungos būstinės viduje, aš gyvenu su jais, tiesą sakant, labai artimai, mes išgyvename visas šventes, turiu pasakyti: prasminga priminti, kad jei mes nesusirūpinsime dėl savo saugumo, jei neugdysime savo jaunimo pilietine patriotine dvasia, vėl turėsime kokią nors panašią istoriją. Šiandien mes turime pritarti šiai rezoliucijai, tam, kas įrašyta jos paskutiniame punkte, dirbti prie to, kad taip neatsitiktų, stiprinti savo visuomenę. Siūlau pritarti rezoliucijai.
PIRMININKAS. Dėkoju. Taigi svarstymą įveikėme. Dabar, gerbiami kolegos, norėčiau susitarti dėl tolesnės darbo tvarkos. Atsiprašau Vyriausybės narių, nes jau 7 minutes 37 sekundes yra jūsų laikas, Vyriausybės valanda, o dar liko rytinės darbotvarkės klausimų iš esmės dėl užsitęsusio minėjimo. Ar galime sutarti, kad bus Vyriausybės pusvalandis? Klausia tik opozicija. Pasakysiu motyvus. Vėliau turėsime net ir Vyriausybės ataskaitą, jos metu taip pat turėsite galimybę Vyriausybei užduoti klausimus. Šiandien nemažai. Gal galime bendru sutarimu sutarti, kad pusvalandis? Kiek spėsime, dabar apsvarstome rytinės darbotvarkės klausimus. Galime bendru sutarimu? Dėkoju, gerbiami kolegos.
Tuomet keliaujame prie rezoliucijos priėmimo. Čia nori kalbėti tik už. Gerbiami kolegos, ar tikrai visi labai norime kalbėti už, o gal nė vieno prieš… (Balsai salėje: „Norime.“) Nori kalbėti už. Ar užsirašiusieji sutinka, kad… Gerbiama R. Tamašunienė? Tik už yra, nėra nieko prieš. Sutinka, kad nekalbame, visi užsirašiusieji sutinka. Labai ačiū, sutaupome laiko.
Pereiname prie balsavimo. Gerbiami kolegos, balsuojame dėl rezoliucijos be pataisų. Taip, pagal 184 straipsnį, priimti rezoliuciją be pataisų. Balsuojame.
Šios rezoliucijos priėmimas
Užsiregistravo 101, balsavo 101: už – 97, prieš – 1, susilaikė 3. Taigi rezoliucija priimta. (Gongas)
Gerbiamas Petras per šoninį mikrofoną. Prašau.
P. GRAŽULIS (MSNG). Gerbiami Seimo nariai, man atrodo, ir R. Tamašunienė, ir kiti atkreipė dėmesį, kad esminio dalyko rezoliucijoje nėra. Didžiausią žalą darė kagėbistai. Komunistų partijai skundė, pagal tuos skundimus trėmė, vežė, atiminėjo turtą. Kodėl jums kagėbistai tapo aukso fondu?
PIRMININKAS. Gerbiamas Petrai, jūs…
P. GRAŽULIS (MSNG). Ponai konservatoriai, pasakykite!
PIRMININKAS. Jūs jau nebe tiksliai į temą. Jau esate šitai ne kartą mums sakęs. Labai dėkoju.
12.09 val.
Civilinį procesą reglamentuojančių Europos Sąjungos ir tarptautinės teisės aktų įgyvendinimo įstatymo Nr. X-1809 priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo ketvirtuoju2 skirsniu įstatymo projektas Nr. XIVP-2575(2) (priėmimas)
Dabar, gerbiami kolegos, pereiname prie darbotvarkės 1-5 klausimo – Civilinį procesą reglamentuojančių Europos Sąjungos ir tarptautinės teisės aktų įgyvendinimo įstatymo projekto Nr. XIVP-2575(2). Bet žiūrėkite, čia nėra jokių pataisų, tai aš gal net ir nekviesiu gerbiamos pranešėjos.
Yra keletas straipsnių. Ar galime pastraipsniui? Tada 1 straipsnis. Ar galime bendru sutarimu? Jokių pasiūlymų nebuvo, kaip minėjau. Dėkoju, pritarta. 2 straipsnis. Nėra pasiūlymų. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. 3 straipsnis. Ar galime bendru sutarimu? Dėkoju, pritarta. Pastraipsniui įveikta.
Dėl motyvų niekas neužsirašė. Tada balsuojame dėl Civilinį procesą reglamentuojančių Europos Sąjungos ir tarptautinės teisės aktų įgyvendinimo įstatymo.
Šio įstatymo priėmimas
Užsiregistravo 113, balsavo 113: už – 110, prieš – 1, susilaikė 2. Taigi įstatymas yra priimtas. (Gongas)
12.11 val.
Žuvininkystės įstatymo Nr. VIII-1756 2, 6, 14, 141, 143, 144, 15, 20 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2334(2) (priėmimas)
Dabar darbotvarkės 1-6 klausimas – Žuvininkystės įstatymo tam tikrų straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2334(2). Kviečiu komiteto pranešėją gerbiamą J. Urbanavičių į tribūną.
Eisime pastraipsniui. Dėl 1 straipsnio nebuvo pasiūlymų. Dėl 2 straipsnio buvo Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymas, jam komitetas pritarė. Čia taip pat pritariame. 3 straipsnis. Nebuvo pasiūlymų. 4, 5 straipsniai… Dėl 6 straipsnio buvo Teisės departamento, jam komitetas pritarė. Dėl 7 straipsnio buvo Teisės departamento pasiūlymai, jiems komitetas pritarė. Buvo keturi pasiūlymai. Visiems jiems buvo pritarta. Dėl 8 straipsnio nebuvo pasiūlymų. Dėl 9 straipsnio – Teisės departamento pasiūlymas, jam pritarė. Dėl 10 straipsnio – Teisės departamento pasiūlymas, jam nepritarė. Daugiau jokių Seimo narių ir kitų institucijų pasiūlymų nebuvo gauta.
Taigi dėkoju komiteto pranešėjui. Jums kaip ir daug darbo neteko atlikti.
Dabar dėl motyvų už – gerbiamas S. Gentvilas. Prašau.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiami kolegos, vidutinis Lietuvos gyventojas šiandien suvalgo iki 20 kg žuvies per metus. Absoliuti dauguma žuvies yra iš akvakultūrų arba importinė žuvis, tiktai 1–2 % ateina iš vidaus vandenų. Atėjo laikas iš tikrųjų, kai turime daryti reikšmingus žingsnius ir perorientuoti mūsų Kuršių marių vidaus vandenų žvejybą į turizmą, į ekologiją akcentuojančią žvejybą, ar ji būtų mėgėjiška, ar turistinė. Turime persiorientuoti nuo žuvies sugavimo prie turisto mėgėjo, puoselėjančio, pagaunančio žuvį, azartiškai žvejojančio, meškeriojančio ir paleidžiančio tą pačią žuvį į tą patį telkinį.
Šiandien šis projektas yra suderintas ir kompromisinis po praeitų projektų, kurie buvo imperatyviai draudžiantys Kuršių marių verslinę žvejybą. Šiandien šis projektas leidžia norintiesiems pasitraukti iš verslų. Aplinkos ministerijos APVA greičiausiai nuo kitų metų sausio pradės supirkti kvotas. Šį projektą, kai jį susiderinsime su Europos Komisija, tikrai tikėsimės pasiūlyti kaip išeities variantą verslininkams žvejams, kad taip leistume jiems persiorientuoti į kitas veiklas, kurios į tą patį regioną pritrauks tikrai naujų gyventojų, naujų turistų. Tad kviečiu pritarti. Projektas nėra lengvas ir tikrai nesigąsdinkime. Tiek Neringos, tiek Rusnės, tiek pamario gyventojai ir žvejai laukia šio projekto. Nesukelkime skepticizmo, bet skleiskime gerąją žinią. Kviečiu pritarti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Prieš kalbės gerbiamas A. Bagdonas. Prašau.
A. BAGDONAS (LSF). Dėkoju pirmininkui už suteiktą žodį. Gerbiami kolegos, šiais metais Kuršių mariose žvejojantiems žvejams kvotos jau yra sumažintos 30 %, Aplinkos ministerija priima ir kitus sprendimus, kurie mažina pagaunamos žuvies kiekį Kuršių mariose, tačiau šiandien mes priimame galutinį sprendimą, ar panaikinti verslinę žvejybą, ar ne, ir tokį įstatymą pavadiname lakoniškai – savanoriškas pasitraukimas. Klausiu jūsų, gerbiami kolegos, ar tikrai atsakingai naudojame mokesčių mokėtojų lėšas siūlydami versline žvejyba užsiimantiems smulkiesiems verslams išmokėti vienkartines kompensacijas vietoj galimybės dirbti, užsidirbti, žuvimis aprūpinti ne tik vietos gyventojus, bet ir miestų svečius? Ne veltui sakoma: duok žmogui žuvį ir jis bus sotus vieną dieną, išmokyk žvejoti ir jis bus sotus visą gyvenimą. Ar tikrai norime atimti iš žmonių pragyvenimo šaltinį?
Taip pat noriu priminti, kad nemaža dalis versline žvejyba užsiimančių įmonių buvo skatinamos Europos Sąjungos. Iš gautų lėšų buvo įrengiama žvejybai reikalinga infrastruktūra, žuvų perdirbimo įranga. Numatydami kompensacijas tik iki 2020 metų užmerkėme akis į tai, kad dalis verslų negali nutraukti veiklos, nes tokiu atveju tektų grąžinti iš Europos Sąjungos gautą paramą. Suprantu ir pritariu, kad turime rūpintis ekologija, bet šiuo draudimu jokių ekologinių pokyčių tikrai nepasieksime. Atkreipiu dėmesį, kad tik ketvirtadalis Kuršių marių priklauso Lietuvai, kita dalis priklauso Rusijos Federacijai. Priėmę tokį įstatymą nuskriausime tik savo, Lietuvos, gyventojus, o norimo pokyčio tikrai nepasieksime. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Toliau už kalbės gerbiamas L. Jonauskas.
L. JONAUSKAS (LSDPF). Ačiū. Kolegos, šitas įstatymo projektas yra ne toks ryžtingas, tačiau žingsnis į žuvų išteklių apsaugą. Man atrodo, kad reikėtų tęsti tai, ką pradėjome 2013 metais, kai apribojome verslinę žūklę šalies ežeruose, buvo uždrausta verslinė žūklė Kauno mariose ir iš tikrųjų tai davė rezultatų. Ne keliais procentais, bet kartais žuvų išteklių pagausėjo ir žmonės, tarkime, ne tiktai gali prie Kauno marių pagulėti ar nusimaudyti, ar pamirkyti meškerę, bet ir pagauti žuvų. Iš tikrųjų tos priemonės gamtos ištekliams atkurti davė rezultatų.
Pats verslinės žūklės pavadinimas. Matyt, neteisingai tame pavadinime vartojamas žodis „verslinė“, nes nieko bendro su verslu žvejai neturi. Čia yra lygiai tas pats, jei nusipirktum pjūklą, eitum pjauti valstybinio miško ir jį pardavinėtum. Nusipirktas tinklas ar nusipirkta valtis tikrai nėra verslas.
Dosnios kompensacijos, numatytos žvejams verslininkams, yra nebloga išeitis. Tie, kurie norės pasitraukti, galės pasitraukti iš tų vadinamųjų verslų, kurie norės likti, ir toliau liks. Matyt, čia ir yra didžiausia šio įstatymo spraga ar trūkumas, kad ir toliau kils didelių abejonių dėl verslinės žūklės kontrolės, nes, kaip rodo ir visai neseni atvejai, norint sukontroliuoti verslinę žūklę ar tuos tinklų merkimus į marias iš esmės reikia po inspektorių sodinti į kiekvieno žvejo verslininko valtį. Bet, kaip ir sakiau, projektas yra geras pirmas žingsnis ir siūlau jį palaikyti. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Prieš kalbės gerbiamas Z. Balčytis. Prašom.
Z. BALČYTIS (DFVL). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, aš kaip ir visada būsiu nuoseklus ir dar kartą noriu akcentuoti, kad šio įstatymo tikslas yra ekonominis, yra politinis, o ne aplinkosauginis. Be daugelio kitų argumentų, akivaizdu, įstatymo projekte tik abstrakčiai pasakoma apie kompensacijas, kurios žvejams numatytos turint tikslą kuo greičiau išstumti juos iš verslo. Komiteto posėdyje svarstant projektą aplinkos ministro patarėjas paaiškino, kad lėšos kompensacijoms bus surinktos iš žvejų mėgėjų ir, jeigu trūks, iš biudžeto. Kyla klausimas, kur žiūri Konkurencijos taryba, kai valstybė „susitaria“ su žvejais mėgėjais, surenka iš jų lėšas ir išstumia kitą verslo grupę, atlaisvina jiems veiklos teritoriją?
Ir dar kartą noriu paminėti tam tikrus skaičius, kad žvejai mėgėjai sužvejoja 1 tūkst. 300 tonų, o verslo atstovai tik 1 tūkst. tonų Nemuno žemupyje ir Kuršių mariose. Abejoja ir mokslininkai, ar situaciją iš esmės pakeistų draudimai tik viename Kuršių marių ketvirtadalyje, kuris priklauso Lietuvai. Procesai juk vyksta visose Kuršių mariose. Neaptarti yra socialiniai aspektai, nėra ir strategijos pagrindimo, kaštų ir naudos analizės. Kas bus toliau ir kaip šis procesas paveiks ekonomiką? Todėl, kolegos, aš tikrai nuosekliai tardamas ir tikrai nagrinėdamas šitą klausimą esu už tai, kad šito įstatymo nepalaikytume, ir tikrai balsuosiu prieš.
PIRMININKAS. Dėkoju. Už kalbės gerbiama A. Gedvilienė. Prašom.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, prieš rinkimus daugelis politinių partijų įsipareigojo žvejams mėgėjams, kurių, beje, Lietuvoje yra daugiau kaip 300 tūkst., kad verslinė žvejyba bus uždrausta. Po dvejų su puse metų diskusijų su įvairiomis institucijomis, su žvejais mėgėjais, su žvejais verslininkais, su jumis, gerbiamieji kolegos, su Europos Komisijos biuru mes pateikėme kitą variantą ir šiandien siūlome savanoriško pasitraukimo modelį. Tai yra tikrai dosnus modelis, kuriam pasibaigus žvejai verslininkai Kuršių mariose tikrai galės toliau žvejoti, tik turės įvertinti, kad vyksta klimato kaita, kad vanduo sūrėja, kad vyksta uosto gilinimo darbai, ir tai toliau lems blogėjančią žuvų būklę, ir mokslininkai galimai ir toliau rekomenduos mažinti apimtis. Jeigu verslininkai norės rizikuoti, jie galės tikrai rinktis dirbti toliau ir verslauti Kuršių mariose.
Dabar tiems, kas bijo to, kad Lietuvos telkiniuose nebeliks pagautos… šviežios žuvies, tikrai jos bus. Galima žvejoti priekrantėje, mes jos niekaip neribojame. Galima žvejoti polderiuose, o galų gale ir Kuršių mariose bus galima likti.
Taigi, gerbiamieji, šiandien mes turime galimybę priimti įstatymo projektą, prie kurio tikrai kaip komanda dirbome dvejus su puse metų. Man atrodo, jis dosnus tiek žvejams verslininkams, tiek yra pažado vykdymas žvejams mėgėjams, taip pat mūsų skolos gamtai atidavimas. Taigi atverkime migracijos kelius į vidaus vandenis ir žuvies bus daugiau. Tikrai labai labai agituoju balsuoti už.
PIRMININKAS. Dėkoju. Toliau kalbės gerbiamas R. Žemaitaitis. Posėdžiui toliau pirmininkaus gerbiamas V. Mitalas.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Išties keista klausytis kolegų, kurie sako, kad dvejus su puse metų diskutavo ir iš dvidešimt penkių tik vieną punktą pažymi – mokslininkų pasakymą dėl sūrėjančio vandens ir gilėjančio uosto. Antras dalykas, kolegos, tikrai negalite balsuoti už vien todėl, kad tai yra Konstitucijos pažeidimas, nes neišlaikome procedūrų.
Dabar aš pamėginsiu apžvelgti kitus mokslininkų nuogąstavimus, jų aš paimsiu dešimt, jie sudaro apie 70 %, dėl ko draudimas netenka įtakos. Tai pirmiausia yra gaudyklės. Aplinkos ministerija absoliučiai nesiima jokių priemonių, kad iš Kuršių marių būtų išimtos gaudyklės ir sutrumpinti gaudyklių sparnai. Kadangi gaudyklės šiandien surenka visą žuvį, tiek mažąją, tiek didžiąją, tiek mailių ir visas kitas, vadinasi, jūs ištraukiate iš mitybinės bazės.
Antras dalykas, ką pasakė gerbiamas A. Bagdonas. Aš papildysiu. Trys ketvirtadaliai Rusijos teritorijai priklauso Kuršių marių. Prieš 2 savaites kažkas labai piktinosi, kad V. Matijošaičio biznis Kaliningrade uždirba 25 mln. Tai šiandien savo projektu jūs dar kartą patvirtinate, kad V. Matijošaičio biznis ir pelnas kitais metais būtų ne 25, bet kokie 28, 29, nes būtent Kuršių mariose pagauta žuvis vežama į V. Matijošaičio įmonę, perdirbama kaip žuvies produktai ir atsiduria lentynose. Tai klausimas iš viso, kam jūs čia dirbate?
Dabar kitas dalykas. Nekalbate apie kormoranus, ką kalba mokslininkai. Jų šiandien skaičiuojama apie 5 tūkst. Vienas kormoranas per dieną suėda 700 gramų, 6 mėnesius jis maitinasi Kuršių mariose. Kitas dalykas – mėgėjiška žūklė. Šiandien aš pats esu mėgėjiškos žūklės… Žūklės bilietas yra 14 eurų. Vidutiniškai mėgėjiškos žūklės mėgėjas per metus gali pagauti apie 40 kilogramų žuvies, nekalbant apie tai, kad senjorai, pensininkai, neįgalieji ir vaikai nepapuola į mėgėjiškos žūklės (…). Mes kartu mėgėjai kiek kartų kartojome, kad žūklės bilietas turi kilti bent keturis penkis kartus. Kažkodėl ministerija, komitetas to absoliučiai nedaro.
Starkių draudimas. Lietuvoje turi būti priimtas sprendimas 3–5 metų laikotarpiu…
PIRMININKAS (V. MITALAS, LF). Laikas.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). …drausti starkius arba įvesti licencijas kaip lašišinėms žuvims. Vėl šiandien šitas dalykas nedaromas. Tai yra klausimas, kai kalbate apie Kuršių marias. Kuršių marios tai yra uždaras trilitrinis, iš ten žuvys neišteka, neįteka…
PIRMININKAS. Laikas, kolega.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). …ir todėl natūralu, gerbiama Aiste… Neišjunkite, o jus greitai kažkas išjungs, jeigu jūs taip kalbėsite. Tai dar kartą baikite komentuoti ir baikite patarinėti posėdžio pirmininkui. Šiandien, kai…
PIRMININKAS. Kolega, laikas.
R. ŽEMAITAITIS (MSNG). …yra normali tema, tai Seimas normaliai ir turi diskutuoti.
PIRMININKAS. Laikas, kolega. Nežinau, ar tai man buvo skirta replika, nes bet kokiu atveju nuskambėjo prastai.
K. Mažeika kalba už.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, pirmininke. Iš tiesų nesiaiškinsime, jeigu yra Konstitucinis Teismas, jeigu kažkas kreipsis, tegu aiškinasi. Bet turbūt reikia pripažinti, kad tai yra geriau negu nieko, nes prieš dvejus su puse metų tikrai buvo kalbėta, kad reikia uždrausti, bet šiuo įstatymu tikrai nedraudžiama, kas yra irgi faktas. Kai kurie čia salėje sėdintys žadėjo per 15 minučių uždrausti. Turbūt reikia konstatuoti, kad ta 15 minučių per dvejus su puse metų pagaliau atėjo, ir ačiū Dievui. Tik gaila, kad per tuos dvejus su puse metų kas įvyko?
Na, kad aplinkosauga, kuri lyg ir turėtų užtikrinti būtent priežiūrą, traukiasi iš aplinkos, stambinami aplinkos padaliniai. Tada neetatinių inspektorių irgi klausimas, jų buvo prieš kelerius metus apie 500, dabar yra tik 300. Iš tikrųjų norėtųsi, kad mažų mažiausiai, jeigu kalbama apie Kuršių marias, kad Kuršių mariose atlaisvinti būtų žuvų migracijos takai. To nėra padaryta. Tikrai mano tikslas nebuvo stabdyti šį projektą, bet turbūt reikės artimiausiu registruoti naują, nes iš tiesų šiandien pačiu žuvų migracijos metu, kai žuvys migruoja neršti, ten, Nemuno žiotyse, Kuršių mariose, migracijos takuose tinklų bus.
Turbūt reikia konstatuoti faktą, kad tai yra tik dalinė sėkmė, dalinė pergalė. Iš tiesų, kalbant apie žuvų išteklių atkūrimą, tos pačios sunaikintos žuvivaisos įmonės. Irgi nėra kompleksinio sprendimo. Tikrai, kolegos, norėtųsi, kad dvejų su puse metų darbas nebūtų šiandien uždėta varnelė, kad mes kažką padarėme. Kad tai būtų tęstinis darbas ir būtų priimami kompleksiniai sprendimai.
Su visa pagarba linkiu pirmininkei, kad nesustotų prie to. Būtų tobulinama, būtų ieškoma sprendimų, kad tikrai tų žuvų išteklių padaugėtų, pagausėtų. Ačiū.
PIRMININKAS. Prieš kalbės A. Vinkus.
A. VINKUS (LVŽSF). Aš noriu pateikti argumentų, kodėl nereikia riboti verslinės žvejybos Kuršių mariose. Apie socialines ir ekonomines tokio sprendimo pasekmes mažai Neringos bendruomenei net neverta kalbėti. Suduos skaudų smūgį tiek pragyvenimo šaltinį prarasiančioms šeimoms, tiek viešojo maitinimo įstaigoms galimybės pasimėgauti šviežių, Kuršių mariose ką tik sugautų žuvų patiekalais tiesiog neliks.
Žvejybos amatas Neringoje nėra esminis faktorius, mažinantis žuvų išteklius mariose. Tai nėra patvirtinta moksliniais tyrimais. Kita vertus, įstatymo pataisų rengėjai neįvertino, kokią įtaką žuvų ištekliams daro dėl Klaipėdos uosto gilinimo darbų į Kuršių marias nuolat pritekantis sūrus jūros vanduo. Priėmus šias Žuvininkystės įstatymo pataisas bus nuosekliai mažinamos verslinės žvejybos kvotos Kuršių mariose, o šiuo įstatymu įteisinta valstybinė kompensacijų mokėjimo iš žvejybos verslo savo noru pasitraukiantiems ūkio subjektams sistema tik dar labiau paspartins šio kultūros paveldo sunykimą.
Verslinė žvejyba Kuršių mariose – viena iš seniausių UNESCO saugomų Kuršių nerijos nematerialaus kultūros paveldo vertybių. Apribojus verslinę žvejybą Kuršių mariose, Neringa praras dalelę savo kultūrinės tapatybės, kuri žavėjo ir tebežavi ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių keliautojus bei kūrėjus. Todėl prašau dar kartą labai pagalvoti. Nors to įstatymo redakcija yra nuosaikesnė, bet tai, ką aš išvardinau, Neringos žmonėms bus katastrofa.
PIRMININKAS. Dėkoju. Visi motyvai išsakyti. Tik dar kartelį primenu, kad pastraipsniui priimant šį įstatymą visiems straipsniams pritarta bendru sutarimu, kad būtų galima aiškiai fiksuoti protokole, ir dabar kviesiu balsuoti. Kas pritaria Žuvininkystės įstatymo projektui Nr. XIVP-2334(2), balsuoja už.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 113: už – 79, prieš – 10, susilaikė 24. Įstatymas priimtas. (Gongas)
Gerbiami kolegos, laiko priimti daugiau įstatymų nebeturime. Dabar yra Vyriausybės pusvalandis. Kviečiu Vyriausybės narius į Vyriausybės ložę ir gerbiamus kolegas ruoštis klausti.
12.29 val.
Vyriausybės valanda
PIRMININKAS. Taip, gerbiamieji, pirmasis klausimą turi A. Dumbrava. Prašau.
A. DUMBRAVA (LVŽSF). Labai ačiū, posėdžio pirmininke. O aplinkos ministro nebus?
PIRMININKAS. Taip, aplinkos ministras yra.
A. DUMBRAVA (LVŽSF). Labai ačiū. Gerbiamas ministre, norėčiau jūsų paklausti. Truputį senas tas klausimas, labai įsisenėjęs dėl barščių, dėl Sosnovskio barščių. Ar neturite kokių nors ambicingų planų, kad šią kadenciją kažkaip su jais būtų pasistūmėta į priekį arba galutinai jie pribaigti? Čia Zarasų savivaldybės paklausiau, tai trejiems metams dėl valstybinės žemės buvo skirta 11 tūkst. eurų. Aišku, čia yra labai mažai. Nežinau, kaip kitose savivaldybėse. Tai ir valstybinės žemės, ir privatininkai, na, nesugeba susitvarkyti, jiems, matyt, neužtenka tų lėšų. Prašom pasakyti, ar turite kokį nors planą, kad, kaip ir sakiau, būtų padarytas proveržis ir garbingai ši kadencija pabaigta dėl tų barščių? Ačiū.
S. GENTVILAS (LSF). Dėkoju už klausimą. Pagalvojau jau apie ukrainietiškus barščius, bet juokas juokais. Kaip tik dabar pradėjo vešėti Sosnovskio barščiai ir juos iš esmės reikia naikinti, čia apskritai žinoti, iškasant arba papurškiant herbicidais, kol jie yra nedideli, maždaug iki 30 centimetrų ūgio. Čia tai gali padaryti ir per talkas, ir nebūtinai didelio finansavimo reikia. Na, mes turime tą valstybinį finansavimą, pernai buvo skirta beveik pusė milijono per APVAʼą, trejų metų programa 330 hektarų plote, ten, kur buvo didžiausi telkiniai. Čia daug daug savivaldybių gavo šitą programą, planuojame ją kartoti kitą kartą iš europinių pinigų, bet tas tarpinis variantas, kad savivaldybės tikrai dar ir savo lėšų galėtų skirti.
PIRMININKAS. Dėkui. Klausia V. Targamadzė. Prašau.
V. TARGAMADZĖ (DFVL). Ačiū. Klausimas švietimo ministrei. Kada bus užtikrintos vaiko teisės? Dabar yra žinoma, kad jeigu tėvai nesutinka, PPT nenustato, neatlieka diagnostikos. Kontrolierė sakė, kad ne kartą kreipėsi į jus ir jokių sprendimų nėra. Tai vienas klausimas, nes yra pažeidžiamos vaiko teisės ir laiku nesuteikiama pagalba.
Ir antras klausimas. Vis dėlto kalbame apie įtraukųjį ugdymą ir visą laiką pamirštame socialinės, ekonominės, kultūrinės atskirties vaikus. Aš jau klausiau per Švietimo ir mokslo komiteto posėdį ir tas atsakymas – iš tikrųjų, jeigu, profesore, sugalvosite, tai mes tą svarstysime – netenkina, nes jūs turite visą būrį specialistų ir turėtumėte šitą dalyką spręsti. Vien skaičiuoti SEKʼo vaikus pagal gaunamą maitinimą yra neteisinga. Ačiū.
J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Dėkui, profesore. Skaičiuojame pagal tai, kaip apibrėžta įstatyme, ir tikrai ne pagal gaunančių maitinimą kriterijų, skaičių. Na, įstatymo pakeitimai, kaip buvo minėta, apibrėžimas gali būti geresnis, jis gali būti, bet turbūt tą reikėtų diskutuoti ir siūlyti. O pirmas klausimas, tai pedagoginė psichologinė tarnyba yra savivaldos lygmens, ir nežinau, kokį konkretų atvejį jūs turite. Čia konkretų atvejį reikia ir minėti, ir tada analizuoti, kur yra pažeidžiamos vaiko teisės, nelabai aišku, kaip jos yra pažeidžiamos. Tikrai negaliu pakomentuoti, ką jūs turite galvoje.
PIRMININKAS. Klausia K. Vilkauskas.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Pirmasis klausimas sveikatos apsaugos ministrui. Aš, gerbiamas ministre, cituoju paklausimą, kurį gausite dėl ortodontų paslaugų. Tai yra viena motina rašo, kad ją užregistravo Kauno klinikose tik 2026 metams ir po to atsiunčia susirašinėjimą su kitomis motinomis. Iš tikrųjų ta problema labai aktuali, nes puikiausiai suprantate, kad tai yra vaikai ir jeigu laiku nesuteikiamos tos medicinos paslaugos, tai po to pasekmės gali būti sunkesnės. Gerbiamas ministre, ar galėtumėte pasiaiškinti, kodėl taip yra?
Antras klausimas gerbiamai premjerei dėl kuro akcizų. Dabar Kelių fondas finansuojamas iš kuro akcizų tiktai 45 %. Pradinis taškas buvo nuo 80 % ir dabar nukrito. Manau, kad labai logiška būtų kuro akcizo procentus didinti bent jau iki 60 %, nes visi…
PIRMININKAS. Laikas.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). …pilasi kurą ir važinėja šitais keliais, kurie nėra geros būklės. Ačiū.
A. DULKYS. Ačiū už klausimą. Jūsų minima situacija dažnai būna, kai pacientas nori labai pas konkretų gydytoją. Bet žinote, kiekvieną dieną yra 70 tūkst. situacijų ir šiandien tokių bus, kur susidurs pacientas ir medikai. Kaip jūs ir minėjote, jūs perduosite man tą konkretų atvejį, tai tiesiog mes jį tada ir pasitikrinsime kaip konkretų atvejį. Ačiū.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Matote, kaip ten sako – nuo to, kad jūs dėmenis sukeičiate vietomis, tai suma nedidėja. Pajamų valstybės biudžetas turi tiek, kiek turi.
Visų pirma, Konstitucinis Teismas pasisakė, kad yra nekonstituciška iš anksto skirti tam tikrą dalį kažkokių konkrečių pajamų konkrečiam tikslui. Tai taip pat buvo susiję ir su kelių finansavimo tam tikru procentu nuo akcizo, bet mes galime kalbėti čia atsietai nuo tų procentų apskritai apie galimybę didinti finansavimą. Galimybė didinti finansavimą priklauso nuo valstybės galimybės susirinkti mokesčius. Man labai gaila, bet kažkaip ką finansuoti daugiau – mes visą laiką surandame pasiūlymų, bet mokesčiai… Daug kam atrodo, kad biudžete juos gandras atneša arba finansų ministrė juos kopūstuose suranda. Tai taip nėra. Kažkas turi mokesčius vis dėlto sumokėti.
Bet kokia diskusija apie papildomus mokesčius, įskaitant tuos pačius akcizus, dėl kurių būtų galbūt galimybė daugiau didinti ir finansavimą keliams, ir kelių infrastruktūrai, nebuvo čia labai lengva. Dabar yra priimtas sprendimas dėl laikinojo bankų solidarumo įnašo, kuris leis finansuoti dalį tikrai labai svarbių kelių infrastruktūros projektų. Tų objektų, kurie pirmiausia turi dvigubą paskirtį, kurie yra ir civilinė infrastruktūra, ir karinio mobilumo infrastruktūra. Tai bus labai rimta paspirtis ir manau, kad tikrai nemažai darbų per artimiausius dvejus metus pavyks padaryti.
Bet jau taip žiūrint į ilgalaikę perspektyvą, įvairūs kelių naudotojo mokesčiai, kurie šalia akcizo yra (ne tik kuro, bet ir transporto priemonių), taip pat galėtų būti tas šaltinis, kuris sąžiningai galėtų prisidėti prie didesnių lėšų keliams finansuoti. Kaip ten sakė mano labai gerbiama Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė M. Tečer – valstybė nieko neturi, išskyrus mokesčių mokėtojų pinigus.
PIRMININKAS. Klausia A. Gedvilas.
A. GEDVILAS (MSNG). Ačiū. Kaip man žinoma, kyla reali grėsmė dėl sklandaus žemėtvarkos reformos įgyvendinimo, o Nacionalinės žemės tarnybos prie Aplinkos ministerijos gyvenime įsivyravo darbo teisės pažeidimai ir psichologinis smurtas.
Pažymėtina, kad šiemet Darbo užmokesčio fondas sumažėjo 5 %. Jau dabar kas mėnesį darbo užmokesčiui trūksta 80 tūkst. eurų ir kyla reali grėsmė, kad atlyginimai ims vėluoti.
NŽT darbuotojų profesinė sąjunga ne kartą išsakė savo pastabas laikinajam vadovui S. Macevičiui. Taip pat buvote informuotas ir jūs, aplinkos ministre, apie nepakenčiamas darbo sąlygas ir problemas. Kodėl vadovybė nereaguoja į susidariusią situaciją? Kaip planuojate spręsti darbuotojų darbo aplinkos bei užmokesčio problemas, kad užtikrintumėte ateityje sklandų žemėtvarkos reformos procesą?
S. GENTVILAS (LSF). Dėkoju už rūpestį. Šiaip niekas nepasikeitė Nacionalinėje žemės tarnyboje nei sausį, nei balandį, nei gegužę. Institucija turi tą pačią struktūrą, finansavimas yra tas pats. Tiktai atlyginimų fondas toks, koks jis buvo prognozuotas, tai yra 19 mln. eurų maždaug apimties, perėjo iš Žemės ūkio ministerijos asignavimų į Aplinkos ministerijos asignavimus.
Kiekvienas darbuotojas (čia yra ir mūsų, ir jūsų interesas), jeigu jis patiria smurtą savo darbinėje aplinkoje, vienoje ar kitoje įstaigoje, privalo kreiptis į atskiras tarnybas, į tiesioginį vadovą ir informuoti apie tai. Tai turėtų būti netoleruotina. Man atrodo, viešajame sektoriuje yra 60 tūkst. valstybės tarnautojų. Kiekvienas ministras tą patį pasakytų apie bet kurią savo tarnybą. Dėkoju už klausimą.
PIRMININKAS. Klausia R. Šarknickas. Prašom.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Dėkoju. Aš norėjau paklausti švietimo ministrės dėl fizinio ugdymo mokyklose. Ne paslaptis, kad jaunimas, moksleiviai privengia lankyti fizinio ugdymo pamokas vien dėl to, kad apsaugotų savo pusmečio arba metinį mokslo vidurkį, kad nenukentėtų bendras vidurkis. Ar yra minčių, kaip ir kitose valstybėse, vietoj balų vertinti įskaita? Būtų didesnis mokinių lankomumas, eitų į tas fizinio ugdymo pamokas. Ačiū.
J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Dėkui. Manau, pagrindinis tikslas yra fizinio ugdymo pamokų kokybė. Atnaujintose programose yra peržiūrėtos fizinio ugdymo pamokos, tikrai keičiasi jų kokybė. Šiandien mes per daug dėmesio skiriame 100 metrų bėgimui arba kokiems nors kitiems fiziniams pratimams, nes tikrai kiekvienas vaikas pagal savo individualias savybes gali turėti visiškai skirtingas galimybes. Taigi, mums reikia keisti kokybę. Tai ateina su naujomis ugdymo programomis. O tokia diskusija dėl įskaitos vis laikas nuo laiko iškyla. Manau, tą diskusiją galima tęsti.
PIRMININKAS. Klausia K. Mažeika.
K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, posėdžio pirmininke. Mano klausimas žemės ūkio ministrui. Jisai kuruoja turbūt dabar svarbiausią momentą, tai yra pasėlių deklaravimą. Galbūt galite, ministre, pristatyti Seimo nariams, kolegoms, kokia yra situacija, kaip sekasi deklaruoti ūkininkams pasėlius, su kokiais pagrindiniais iššūkiais susiduria. Turbūt suprantate, klausiu dėl tų natūralių pagriovių, kur yra reljefas ir kur techniškai žemės ūkio skyrių specialistai, deklaruojantys pasėlius, negali laikytis tų 5 metrų ar 6 metrų, kaip aiškėja vis naujos aplinkybės. Kokia situacija, kiek procentų yra deklaruota pasėlių, kiek ūkininkų yra deklaravę? Kaip įsivaizduojate, kada baigsis tas pasėlių deklaravimas? Ačiū.
K. NAVICKAS (TS-LKDF). Skaičių aš nepakartosiu, jūs juos vakar puikiai girdėjote per pristatymą. Deklaravimas vyksta, nestringa. Tai vienas dalykas.
Kitas dalykas, ką jūs sakote apie juostas, vėlgi čia nesuprantu, iš kur ta informacija. Kodėl jūs galvojate, kad kas nors vienas pasakė, kam nors nepasisekė ko nors padaryti ir tai jau yra globali arba nacionalinė problema? Aš su tuo nesutinku. Kaip sakiau, deklaravimas vyksta, skaičiai vakar buvo pateikti Kaimo reikalų komitete. Pažyma yra, tai nesunku atsiversti ir pasižiūrėti. Ačiū.
PIRMININKAS. Klausia O. Leiputė.
O. LEIPUTĖ (LSDPF). Dėkoju. Mano klausimai būtų sveikatos apsaugos ministrui. Praėjusią savaitę išvažiuojamojo Sveikatos reikalų komiteto posėdžio metu mes lankėmės Kauno klinikose. Susitikime su rezidentais viena iš priežasčių, kodėl rezidentai nesirenka regionų, buvo nurodyta tai, kad jiems trūksta informacijos dėl viso paketo, ką jie galėtų gauti. Jiems tai yra nepatrauklu, nes niekas nekompensuoja kelionės išlaidų, jiems tektų nuomotis butus antrą kartą. Tai yra jie nesirenka. Kaip vyksta ta komunikacija su ministerija? Gal matytumėte dar kokius nors savo žingsnius, veiksmus, kaip tai pagerinti, kad tie studentai, rezidentai gautų daugiau informacijos dėl pasiūlymų iš regionų? Žinome, kad medikų labai stipriai trūksta visur.
A. DULKYS. Ačiū už klausimą. Matyt, šiuo metu turime tiesti tuos naujus kelius, kurie nebuvo suformuoti. Tik priminsiu, turėjome situaciją, kai tik 3 % rezidentų vykdavo į regionus, o visi kiti savo praktiką… ir, natūralu, tada ir tie ilgi darbiniai ryšiai užsimegzdavo būtent tik Vilniuje ir Kaune.
Ką mes esame padarę? Visų pirma kiekviena savivaldybė (čia prieš keletą mėnesių padarėme modernizavimo planus) žino dešimčiai metų į priekį, kokios yra prognozės, kokių tame regione reikės paslaugų, kokios bus vystomos ir taip toliau. Gydymo įstaigų vadovai tikrai puikiai žino pagal savo savivaldybės dydį, koks bazinis paslaugų paketas gali būti vystomas, kur bus investuojama. Jie šią informaciją tikrai puikiai žino. Mus pasiekia informacija, kurią mes gauname. Mes, Sveikatos apsaugos ministerija, turime atskirą puslapį, kuriame iš savivaldybių, iš gydymo įstaigų teikiama informacija, mes irgi prisidedame ją ten viešindami.
Bet iš jūsų klausimo ir pastabos matau, kad to neužtenka ir to bendravimo reikia daugiau. Mano žiniomis, būtent Lietuvos sveikatos mokslų universitetas artimiausiu metu daro net atviras dienas. Ten atvyks apie 40 gydymo įstaigų iš visos Lietuvos, darys savo pristatymus, pasakos studentams, ką jie vystys, kokios perspektyvos ir taip toliau. Aš manau, kad visas kompleksas reikalingas. Tą įrankių dėžę lyg ir turi, tai dabar reikia naudotis.
Savo ruožtu, kai aš lankiau savivaldybes ir bendravau su savivaldybių gydytojais, tai kai kuriems drįsau net diplomatiškai duoti pastabą, nes mačiau, kad jie patys savivaldybėse net nežino, kokie jų žmonės studijuoja. Tai pati savivaldybė turi puikiai turėti sąrašą, kokie žmonės ir kur studijuoja, kad juos pritrauktų į tas rezidentūros bazes, kurios dabar gali būti daromos plačiau regionuose. Žiūrėkime, turime įrankių dėžę, dabar reikia ją gerai įdarbinti.
PIRMININKAS. Klausia A. Skardžius. Prašom.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, pirmininke. Mano klausimas būtų gerbiamam energetikos ministrui. Gerbiamas ministre, kodėl jūs „Klaipėdos naftą“ slepiate nuo parlamentinės kontrolės komiteto audito? Negalime sulaukti jau antras mėnuo, negalime apsvarstyti 2022 metų jos veiklos ataskaitos. Jūs valdote 72 % šios įmonės. Įmonė antri metai dirba nuostolingai, nemoka valstybei dividendų. Akcijų vertė nuo 53 centų pastaraisiais metais šiandien krito iki 23 centų. Valstybės turtas, finansinis turtas, akcijos, kaip matote, nuvertėjo, vadovai save pasiskatina išsimokėdami priedus už vadinamąjį gerą darbą, dirbdami nuostolingai, akcijomis. Suka kažkokį biznelį Brazilijoje, Asu uoste. Tad mano klausimas būtų: gerbiamas ministre, leiskite jūs tiesiog Audito komitetui pasidomėti viešai listinguojamos įmonės, kurios ataskaitos yra visos viešos…
PIRMININKAS. Laikas.
A. SKARDŽIUS (MSNG). …apie jūsų valdomos įmonės veiklą.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Pirmiausia apie leidimą ir neleidimą. Kaip žinome, Energetikos ministerija atstovauja akcininkui – Lietuvos Respublikai ir pagal geras valstybės valdomų įmonių praktikas komitetas pirmiausia turi kreiptis į akcininką, o ne tiesiogiai reikalauti įmonės, ją kviestis į komitetus ir panašiai. Ta praktika, kai apeinant akcininką siunčiami klausimai, išsikviečiamos įmonės, primena tuos laikus, kai įmonės buvo valdomos netinkamai – daug šešėlio ir kitų dalykų mes turėjome valstybės valdomų įmonių sektoriuje.
Dar kartą noriu pakartoti, kad visi klausimai pirmiausia turi būti atsiųsti akcininkui. Ir akcininkas, priklausomai nuo klausimų pobūdžio, pasitars su įmone ir spręs dėl įmonės reikalingumo pasirodyti komitete. Lauksime klausimų, nes ministerija jokių klausimų iki šiol nėra gavusi.
Dėl pelno ir nepelno. Noriu pasakyti, kad įmonė dirba pelningai, o balansas, kurį jūs matote per nuotolį, susidarė dėl valiutų skirtumo. Šiuo atveju mes esame pasirengę tai pristatyti – viceministrė I. Žilienė buvo pasiruošusi tai pristatyti ir prezentaciją buvo atsinešusi apie tai, tačiau komitete jai nebuvo leista pristatyti ir jos išklausyti. Dar kartą noriu pasakyti, kad tai akmenukas ir į Audito komiteto daržą, nes pirmiausia tas mūsų bendras darbas parlamente, su parlamentu, su komitetais, turi atitikti teisės aktus. Mes, kaip ministerija, tikrai nesame užsispyrę, bet laukiame klausimų ir tada galėsime toliau juos spręsti ir bendradarbiauti.
PIRMININKAS. Klausia D. Kepenis. Jo salėje nematau. R. Žemaitaičio taip pat. A. Vinkus turi klausimą.
A. VINKUS (LVŽSF). Kreipiuosi į sveikatos apsaugos ministrą. Gerbiamas ministre, aš gaunu nemažai pareiškimų, paskutinis ponios I. Narbutienės dėl pildomų elektroninių cigarečių uždraudimo. Rašo, trumpai tik: „Į rinką įvedant elektronines cigaretes buvo tikimasi, kad jos padės lengviau mesti rūkyti suaugusiems asmenims. Atsitiko taip, kad Lietuvoje elektroninės cigaretės tapo itin lengvai prieinamos nepilnamečiams ir, negana to, jie pradėjo svaigintis sintetinėmis bei sunkiosiomis psichoaktyviosiomis medžiagomis, pildami jas į elektronines cigaretes. Tyrimai aiškiai rodo, kad svaiginimasis turi ilgalaikių pasekmių funkciniams, struktūriniams smegenų sistemos pokyčiams. Jauname amžiuje šie pokyčiai yra itin greiti ir gali būti negrįžtami.“ Gal galėtumėte pakomentuoti ar pagalvoti, kaip čia biškį sustiprinti, ne biškį, o kaip reikiant, kontrolę?
A. DULKYS. Ačiū jums už klausimą. Turiu abejonių, ar tikrai dar vienas draudimas, o ypač absoliutus draudimas, galėtų išspręsti šią problemą, nes kiekvieną draudimą visą laiką atsiranda būdų apeiti. Apeiti absoliutų draudimą taip pat yra gana paprasta. Žmonės gi parsisiųs, įsigis iš kitų šalių, dar labiau išsiplėtos šešėlinė rinka. Atvirai kalbant, man asmeniškai nėra tekę matyti, kad šalyse, kuriose būtų koks nors absoliutus draudimas, jis išspręstų kokią nors konkrečią problemą. Man tokie pasiūlymai labiau yra tam tikri nevilties pasiūlymai, nevilties sprendimai, kuriais jau yra nuleidžiamos rankos ir yra pripažįstama, kad žmogus yra visiškai neracionalus.
Demokratinėse valstybėse yra bėda, kad yra sunku įvesti tik pirmą draudimą. Su kiekvienu draudimu paskui gali kilti pagunda tai tęsti ir toliau. Negi mes uždrausime mūsų jaunuoliams vykti į kitas šalis arba sustabdysime mūsų žmonių judėjimą? Matyt, yra kur kas svarbiau šiuo metu užtikrinti jau tų esamų draudimų tinkamą priežiūrą, kad jie veiktų, kad jie nebūtų apeinami, ir tam turime visi dėti pastangas. Tuo labiau kad tada kyla klausimų, ar vertingos mūsų investicijos į prevenciją, nes Sveikatos apsaugos ministerija yra suplanavusi daug prevencinių priemonių: ir nacionalinę metimo rūkyti pagalbos liniją, ir kritinį mąstymą, ir sveiką gyvenimo būdą – įvairios priemonės, jas skaičiuojame milijonais eurų. Tai ar mes jas stabdysime tada? Matyt, čia vienareikšmio atsakymo nėra, bet tikrai nebūčiau šalininkas absoliučių draudimų, o, sakyčiau, turime suremti pečius ir galvoti, ką galime padaryti su tomis priemonėmis, kurias jau dabar turime.
PIRMININKAS. Dėkoju. Daugiau klausimų nebėra. Vyriausybės pusvalandis baigtas, kaip ir rytinis Seimo posėdis. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; DPF – Darbo partijos frakcija; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.