LIETUVOS RESPUBLIKOS

SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ PAJAMŲ NUSTATYMO METODIKOS ĮSTATYMO

NR. VIII-385 91 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

AIŠKINAMASIS RAŠTAS

 

 

1. Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai

Lietuvos Respublikos Seimas 2022 m. sausio 20 d. priėmė Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo Nr. I-558 1 ir 3 straipsnių pakeitimo įstatymą Nr. XIV-924 (projektas Nr. XIVP-429(2)), kuriuo nustatė, kad 1) savivaldybių gyvenamosioms vietovėms ar jų dalims šiuo įstatymu gali būti suteikiamas istorinės sostinės teritorijos statusas ir 2) istorinės sostinės teritorijos statusą suteikė Kauno senamiesčiui, Kauno miesto istorinei daliai, vadinamai Naujamiesčiu, Vilniaus senamiesčiui, Kernavei ir Kernavės archeologinei vietovei, Trakams ir Seniesiems Trakams.

Svarstant Lietuvos Respublikos Seime Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo Nr. I-558 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-429, buvo nutarta kreiptis į Lietuvos Respublikos Vyriausybę išvados dėl šio įstatymo projekto. Lietuvos Respublikos Vyriausybė savo išvadoje dėl Lietuvos Respublikos teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymo Nr. I-558 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-429 nurodė, kad šiuo įstatymo projektu siūlomas reguliavimas be reikalingų lydimųjų įstatymų, įgyvendinančių įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodytus tikslus, laikytinas tik deklaratyviu siekiu aktualizuoti Lietuvos istorinių sostinių paveldą, jeigu savivaldybės, kuriose yra gyvenamosios vietovės ar jų dalys, kurioms suteiktas istorinės sostinės teritorijos statusas, neturės papildomo finansinio šaltinio, susijusio su istorinių sostinių teritorijų kultūros paveldo aktualizavimu ir kultūrinio-pažintinio turizmo plėtra.

Įstatymo projekto tikslas – sudaryti teisines sąlygas savivaldybėms, kuriose yra gyvenamosios vietovės ar jų dalys, kurioms suteiktas istorinės sostinės teritorijos statusas, turėti finansinį šaltinį, susijusį su istorinių sostinių teritorijų kultūros paveldo aktualizavimu ir kultūrinio-pažintinio turizmo plėtra.

 

2. Įstatymo projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai) ir rengėjai

Įstatymo projekto iniciatorius – Seimo narys Kęstutis Vilkauskas.

 

3. Kaip šiuo metu yra reguliuojami įstatymo projekte aptarti teisiniai santykiai

Šiuo metu galiojančiame Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatyme nėra nuostatų, kurios sudarytų teisines sąlygas savivaldybėms, kuriose yra gyvenamosios vietovės ar jų dalys, kurioms suteiktas istorinės sostinės teritorijos statusas, turėti finansinį šaltinį, susijusį su istorinių sostinių teritorijų kultūros paveldo aktualizavimu ir kultūrinio-pažintinio turizmo plėtra.

 

4. Kokios siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos ir kokių teigiamų rezultatų laukiama

Įstatymo projektu siūloma pakeisti Lietuvos Respublikos savivaldybių biudžeto pajamų nustatymo metodikos įstatymo Nr. VIII-385 5 straipsnį ir nustatyti, kad savivaldybėms, kuriose yra gyvenamosios vietovės ar jų dalys, kurioms suteiktas istorinės sostinės teritorijos statusas, yra skiriamos specialiosios tikslinės dotacijos istorinių sostinių teritorijų kultūros paveldo aktualizavimui ir kultūrinio-pažintinio turizmo plėtrai.

 

5. Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo rezultatai (jeigu rengiant įstatymo projektą toks vertinimas turi būti atliktas ir jo rezultatai nepateikiami atskiru dokumentu), galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta.

Įstatymas neigiamų pasekmių neturės.

 

6. Kokią įtaką priimtas įstatymas turės kriminogeninei situacijai, korupcijai

Įstatymas neigiamos įtakos kriminogeninei situacijai ir korupcijai neturės.

 

         7. Kaip įstatymo įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai

         Įstatymas įtakos verslo sąlygoms neturės.

 

          8. Ar įstatymų projektai neprieštarauja strateginio lygmens planavimo dokumentams

          Įstatymų projektais siūlomos nuostatos neprieštarauja strateginio lygmens planavimo dokumentams.

 

          9. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokius teisės aktus būtina priimti, kokius galiojančius teisės aktus reikia pakeisti ar pripažinti netekusiais galios:

Nėra

 

          10. Ar įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, o įstatymo projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka

          Įstatymo projektas atitinka Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos įstatymo ir Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo reikalavimus.

 

11. Ar įstatymo projektas atitinka Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus

Įstatymo projektas neprieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatoms ir Europos Sąjungos teisės aktams.

 

12. Jeigu įstatymui įgyvendinti reikia įgyvendinamųjų teisės aktų, – kas ir kada juos turėtų priimti

          Įstatymui įgyvendinti reikės:

          1) Lietuvos Respublikos Vyriausybei priimti sprendimą, kuriuo vienas ar keli strateginio valdymo sistemos dalyviai bus įgalioti parengti ir patvirtinti istorinių sostinių teritorijų kultūros paveldo aktualizavimo ir kultūrinio-pažintinio turizmo plėtros veiksmų planą;

          2) vienam ar keliems strateginio valdymo sistemos dalyviams iki 2023 m. rugsėjo 1 d. Strateginio valdymo įstatymo ir Strateginio valdymo metodikos nustatyta tvarka parengti ir patvirtinti sostinių teritorijų kultūros paveldo aktualizavimo ir kultūrinio-pažintinio turizmo plėtros veiksmų planą.

 

13. Kiek valstybės, savivaldybių biudžetų ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų prireiks įstatymui įgyvendinti, ar bus galima sutaupyti (pateikiami prognozuojami rodikliai einamaisiais ir artimiausiais 3 biudžetiniais metais)

Šio įstatymo nuostatos bus taikomos rengiant ir tvirtinant Lietuvos Respublikos 2024 metų ir vėlesnių metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinius rodiklius.

 

14. Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados

Nėra gauta.

 

15. Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant Europos žodyno „Eurovoc“ terminus, temas bei sritis

„gyvenamoji vietovė, kuriai suteiktas istorinės sostinės teritorijos statusas“.

 

16. Kiti, iniciatorių nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai

Nėra.

 

 

 

Teikia

 

Seimo nariai: