LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS DARBO KODEKSO 134 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2023-09-11 Nr. XIVP-3056

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.        Projekto 1 straipsniu keičiamo Darbo kodekso 134 straipsnio 1 dalyje siūloma nustatyti, kad atostogos vaikui prižiūrėti, iki vaikui sukanka treji metai, būtų suteikiamos vienam iš tėvų globėjų. Manytina, kad projektu siūlomas teisinis reguliavimas yra perteklinis ir netikslingas. Pažymėtina, kad vadovaujantis Civilinio kodekso (toliau – CK) trečiosios knygos VII dalies XII ir XIII skyriais, globa gali būti nustatoma tiek pilnamečiams, tiek ir nepilnamečiams asmenims.

Jei projektu yra siekiama įtvirtinti teisę suteikti atostogas vaikui prižiūrėti pilnamečio neveiksnaus tam tikroje srityje vaiko tėvo globėjui, pažymėtina, kad neveiksnaus tam tikroje srityje pilnamečio asmens vaikui, vadovaujantis CK nuostatomis, būtų skiriamas globėjas, kuriam, vadovaujantis šiuo metu galiojančiomis Darbo kodekso 134 straipsnio 1 dalies nuostatomis, jau yra suteikta galimybė suteikti atostogas vaikui prižiūrėti – „darbuotojui, paskirtam vaiko globėju, suteikiamos atostogos vaikui prižiūrėti, iki vaikui sukanka treji metai“.

Jei projektu yra siekiama įtvirtinti teisę suteikti atostogas vaikui prižiūrėti nepilnamečio tėvo globėjui, teisinis reguliavimas taip pat būtų perteklinis, nes vadovaujantis CK 3.158 straipsnio 2 dalimi, nepilnamečiai neveiksnūs ar ribotai veiksnūs tėvai turi teisę kartu su savo vaiku gyventi ir dalyvauti jį auklėjant, tačiau tokiais atvejais nepilnamečio asmens vaikui taip pat yra skiriamas globėjas (rūpintojas) CK nustatyta tvarka, kuriam, vadovaujantis šiuo metu galiojančiomis Darbo kodekso 134 straipsnio 1 dalies nuostatomis, jau yra suteikta galimybė suteikti atostogas vaikui prižiūrėti.

            Kartu atkreiptinas dėmesys į tai, kad skirtingai nei giminystės, globos (rūpybos) santykiai savo prigimtimi nėra nuolatiniai. Pagal CK 3.255 ir 3.258 straipsnius, vaiko globa (rūpyba) pasibaigia, be kita ko, kai vaikas sulaukia pilnametystės, yra emacipuojamas arba susituokia. Todėl vaikui įgijus visišką civilinį veiksnumą, pasibaigia ir jo globėjo (rūpintojo) teisės ir pareigos, t.y. toks asmuo jau nebeturi globėjo teisinio statuso.

2.         Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 patvirtintose Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijose nustatytus teisės technikos reikalavimus, projekto 1 straipsnio vienintelė dali nenumeruotina, šio straipsnio pakeitimo esmėje vietoj žodžio „punktą“ įrašytinas žodis „dalį“, dėstant Darbo kodekso 134 straipsnio 1 dalį, jos numeris rašytinas su tašku, be ne su skliausteliu; projekto 2 straipsnio pavadinime brauktini žodžiai „ir įgyvendinimas“, nes šiame straipsnyje jokių įstatymą įgyvendinančių nuostatų nėra nustatoma.

 

 

Departamento direktorius                                                                                      Dainius Zebleckis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M. Masteikienė, tel. +370 5 209 6843, el. p. [email protected]

I. Šambaraitė, tel. +370 5 209 6850, el. p. [email protected]