LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

IŠKILMINGO LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS ATKŪRIMO DIENOS MINĖJIMO

STENOGRAMA

 

2016 m. kovo 11 d.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė L. GRAUŽINIENĖ,
Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas
V. GEDVILAS
ir Seimo Pirmininko pavaduotojas
G. KIRKILAS

 

 


 

PIRMININKĖ (L. GRAUŽINIENĖ). Ger­bia­mie­ji, šian­dien šven­čia­me Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės at­kū­ri­mo die­ną – die­ną, ku­ri pa­kei­tė Lie­tu­vos vals­ty­bės at­ei­tį. Pra­de­da­me iš­kil­min­gą Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės at­kū­ri­mo die­nos mi­nė­ji­mą.

M. STROLYS (Sei­mo po­sė­džių sek­re­to­ria­to vyriausiasis specialistas). Jos Eks­ce­len­ci­ja Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė.

 

Gie­da­mas Lie­tu­vos vals­ty­bės him­nas

 

PIRMININKĖ. Ger­bia­mie­ji, į iš­kil­min­gą mi­nė­ji­mą at­vy­ko: Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė, Mi­nist­ras Pir­mi­nin­kas Al­gir­das But­ke­vi­čius su po­nia, Pre­zi­den­tas Val­das Adam­kus, Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rai, Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos-Atku­ria­mo­jo Sei­mo de­pu­ta­tai, Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Vy­riau­sy­bės na­riai, Lie­tu­vos Res­pub­li­ko­je ak­re­di­tuo­ti už­sie­nio vals­ty­bių am­ba­sa­do­riai, Lie­tu­vos Aukš­čiau­sio­jo Teis­mo, Lie­tu­vos vy­riau­sio­jo ad­mi­nist­ra­ci­nio teis­mo pir­mi­nin­kai, Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo na­riai, Lie­tu­vo­je iš­rin­k­ti Eu­ro­pos Par­la­men­to na­riai ir ki­tų Eu­ro­pos Są­jun­gos ins­ti­tu­ci­jų aukš­čiau­si pa­rei­gū­nai, de­le­guo­ti iš Lie­tu­vos, Lie­tu­vos baž­ny­čių hie­rar­chai ir at­sto­vai, Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės va­das, Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo tei­sė­jai, Ape­lia­ci­nio teis­mo pir­mi­nin­kas, bu­vę Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo pir­mi­nin­kai ir bu­vę mi­nist­rai pir­mi­nin­kai, at­kur­tos ne­pri­klau­so­mos Lie­tu­vos Res­pub­likos Pir­mo­sios Vy­riau­sy­bės na­riai, Lie­tu­vos Per­si­tvar­ky­mo Są­jū­džio ini­cia­ty­vi­nės gru­pės ir Sei­mo Ta­ry­bos na­riai, žu­vu­sių­jų už Lie­tu­vos lais­vę ar­ti­mie­ji, Sei­mui at­skai­tin­gų vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jų va­do­vai, Lie­tu­vos aukš­tų­jų mo­kyk­lų va­do­vai, pa­grin­di­nių ka­riuo­me­nės rū­šių ir pa­jė­gų va­dai, mū­sų są­jun­gi­nin­kai – NATO pa­da­li­nių at­sto­vai, mies­tų ir ra­jo­nų sa­vi­val­dy­bių me­rai, tau­ti­nių ben­dri­jų at­sto­vai, ko­vo­to­jai už Lie­tu­vos lais­vę, Są­jū­džio da­ly­viai, Lie­tu­vos na­cio­na­li­nės kul­tū­ros ir me­no, moks­lo pre­mi­jos lau­re­a­tai, ki­ti di­džiai ger­bia­mi sve­čiai, taip pat sve­čiai iš Uk­rai­nos Aukš­čiau­sio­sios Ra­dos.

PIRMININKAS (V. GEDVILAS, DPF*). Ger­bia­mie­ji, ma­lo­niai kvie­čiu tar­ti žo­dį Sei­mo Pir­mi­nin­kę L. Grau­ži­nie­nę.

 

Sei­mo Pir­mi­nin­kės Lo­re­tos Grau­ži­nie­nės įžan­gi­nis žo­dis

 

L. GRAUŽINIENĖ. Ger­bia­mie­ji Lie­tu­vos žmo­nės, Jū­sų Eks­ce­len­ci­jos Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te, Mi­nist­re Pir­mi­nin­ke, Pre­zi­den­te Val­dai Adam­kau, Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rai, ger­bia­mie­ji ko­le­gos Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ir Vy­riau­sy­bės na­riai, šio iš­kil­min­go mi­nė­ji­mo gar­būs sve­čiai ir da­ly­viai!

1990 me­tų ko­vo 11-osios va­ka­rą de­mo­kra­tiniuose rin­ki­muo­se iš­rink­ti Tau­tos at­sto­vai pa­si­ra­šė do­ku­men­tą, pra­dė­ju­sį nau­ją mū­sų Tau­tos ir vals­ty­bės rai­dos eta­pą. Po il­gų oku­pa­ci­jos de­šimt­me­čių bu­vo at­kur­ta mū­sų vals­ty­bė. Tai su­tei­kė ga­li­my­bę Tau­tai pa­čiai spręs­ti sa­vo gy­vy­bi­nius klau­si­mus.

Kvie­čiu ty­los mi­nu­te pa­gerb­ti vi­sus už Lie­tu­vos lais­vę žu­vu­sius did­vy­rius, į Am­ži­ny­bę jau iš­ėju­sius Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rus, taip pat vi­sus, ku­rie ryž­tin­gai ko­vo­jo už mū­sų vals­ty­bės Ne­pri­klau­so­my­bės at­kū­ri­mą, ku­rie nuo­šir­džiu kas­die­niu sa­vo dar­bu iki gy­ve­ni­mo pa­bai­gos ti­kė­jo ir kū­rė nau­ją lais­vą ne­pri­klau­so­mą Lie­tu­vą.

 

Ty­los mi­nu­tė

 

Per 26-erius vals­ty­bės kū­ri­mo me­tus mes pa­da­rė­me tik­rai daug ir tu­ri­me kuo di­džiuo­tis. Lie­tu­va grį­žo į pa­sau­lio vals­ty­bių ben­dri­ją kaip vi­sa­tei­sė jos na­rė ir už­ima jo­je de­ra­mą vie­tą. To­kia mū­sų vals­ty­bės sėk­mė prieš pus­šim­tį me­tų at­ro­dė kaip to­li­ma ir gra­ži sva­jo­nė.

Sa­vą­ją vals­ty­bę at­kū­rė­me tam, kad bū­tų su­da­ry­tos kuo ge­res­nės są­ly­gos tiek vi­sos Tau­tos, tiek kiek­vie­no in­di­vi­do raiš­kai. Tam, kad vals­ty­bė at­lik­tų šią pa­skir­tį, rei­ka­lin­ga stip­ri pi­lie­ti­nė vi­suo­me­nė.

Šiuos me­tus Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mas pa­skel­bė Vie­tos ben­druo­me­nių me­tais. Džiau­giuo­si ir ver­ti­nu šią ini­cia­ty­vą. Ma­tau jos di­de­lę pras­mę ir bū­ti­ny­bę. Žmo­nių bū­ri­ma­sis į ben­d­ruo­me­nes pa­gal gy­ve­na­mą­ją vie­tą yra svar­bi są­ly­ga stip­rė­ti pi­lie­ti­nei vi­suo­me­nei, ku­ri su­pran­ta­ma pir­miau­sia kaip pi­lie­čių ge­bė­ji­mas jung­tis į nuo vals­ty­bės ne­pri­klau­san­čias aso­cia­ci­jas ir ak­ty­viai do­mė­tis vie­šai­siais rei­ka­lais.

Veik­da­mi ben­druo­me­nė­je, žmo­nės su­ku­ria tam tik­rą so­cia­li­nių san­ty­kių tin­klą. Jis yra audžia­mas iš na­rys­tės jaus­mo, ben­dro el­ge­sio nor­mų, kai­my­nys­tės ry­šių, sa­va­no­riš­kos veik­los ir, svar­biau­sia, pa­si­ti­kė­ji­mo vie­ni ki­tais. Šis san­ty­kių tin­klas su­ku­ria va­di­na­mą­jį so­cia­li­nį ka­pi­talą – tam tik­rus so­cia­li­nius iš­tek­lius, ku­rie pa­de­da žmo­gui spręs­ti ne tik as­me­ni­nio, bet ir ben­druo­me­nės gy­ve­ni­mo klau­si­mus ir pro­ble­mas. To­kių ga­li­my­bių žmo­nės ne­tu­rė­tų veik­da­mi po vie­ną.

Lie­tu­vo­je šiuo me­tu vei­kia apie 1 800 vie­tos ben­druo­me­nių. Re­gė­da­mi šią gra­žią mū­sų pi­­lie­čių veik­lą, tu­ri­me klaus­ti, ar mes – vals­ty­bės po­li­ti­kai ir kar­je­ros tar­nau­to­jai – da­ro­me vis­ką, kas nuo mū­sų pri­klau­so, kad vie­tos ben­druo­me­nės tap­tų tik­rą­ja pi­lie­ti­ne jė­ga, ga­lin­čia at­sto­vau­ti žmo­nių in­te­re­sams ir pa­dė­ti vie­tos sa­vi­val­dos ins­ti­tu­ci­joms spręs­ti kas­die­nes gy­ven­to­jų pro­ble­mas. Vie­tos ben­druo­me­nių stip­ry­bė įgy­ja nau­ją reikš­mę pa­si­kei­tus ge­o­po­li­ti­nei pa­dė­čiai, kai mū­sų Ry­tų kai­my­nė Ru­si­ja ėmė lau­žy­ti tarp­tau­ti­nės po­li­ti­kos tai­syk­les ir kai į Eu­ro­pą plūs­ta šim­tai tūks­tan­čių ka­ro pa­bė­gė­lių. Stip­ri ben­druo­me­nė kar­tu su vie­tos val­džia su­da­ro or­ga­ni­za­ci­nę struk­tū­rą, ga­lin­čią pa­dė­ti įveik­ti nau­jus iš­šū­kius ir kar­tu di­din­ti ben­druo­me­nės na­rių sau­gu­mo jaus­mą. Sa­vo ruož­tu ak­ty­vi veik­la ben­druo­me­nė­je ug­do pi­lie­čių pa­trio­tiš­ku­mą. No­riu ti­kė­ti, kad šie Vie­tos ben­druo­me­nių me­tai bū­tų įsi­min­ti­nas pi­lie­tiš­ku­mo po­stū­mis vi­sai Lie­tu­vai.

Ger­bia­mie­ji, lai­ko­tar­pis po Ko­vo 11-osios – tai nau­jos mū­sų tau­tos ir vals­ty­bės is­to­ri­ja, ku­rią ku­ria­me mes pa­tys: tiek vi­si drau­ge, tiek kiek­vie­nas at­ski­rai. Lin­kiu mums vi­siems ir to­liau iš­lik­ti kū­ry­bin­giems ku­riant mū­sų vi­suo­me­nės ir vals­ty­bės at­ei­tį. Svei­ki­nu su gra­žia šven­te – su Ko­vo 11-ąja. Ačiū. (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Nuo­šir­džiai dė­ko­ju Sei­mo Pir­mi­nin­kei. Mie­lie­ji, šio­je is­to­ri­nė­je sa­lė­je prieš 26 me­tus 124 Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos de­pu­ta­tai, iš­reikš­da­mi Tau­tos va­lią, 22 va­l. 44 mi­n. pri­ėmė ak­tą „Dėl Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­mos vals­ty­bės at­sta­ty­mo“. Ne­ma­žai iš­tver­mės ir ži­nių iš Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos de­pu­ta­tų, vi­sų Lie­tu­vos Res­pub­li­kos pi­lie­čių pa­rei­ka­la­vo po 50 so­vie­tų oku­pa­ci­jos me­tų to­liau kur­ti Lie­tu­vos at­ei­tį.

Ma­lo­niai kvie­čiu tar­ti žo­dį Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rą, Lie­tu­vos ban­kų aso­cia­ci­jos va­do­vą S. Kro­pą. (Plo­ji­mai)

 

Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­ro, Lie­tu­vos ban­kų aso­cia­ci­jos va­do­vo Stasio Kro­po kal­ba

 

S. KROPAS. Jū­sų Eks­ce­len­ci­ja Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te, ger­bia­mo­ji Sei­mo Pir­mi­nin­ke, Pre­zi­den­te Adam­kau, ger­bia­mie­ji Vy­riau­sy­bės, Sei­mo na­riai, val­džios ir ti­kė­ji­mo ben­druo­me­nių at­sto­vai, už­sie­nio sve­čiai, bran­gūs ko­le­gos sig­na­ta­rai, vi­si šio mi­nė­ji­mo da­ly­viai.

Pas­ku­ti­nį kar­tą šio­je tri­bū­no­je te­ko kal­bė­ti dau­giau kaip prieš 20 me­tų. At­vi­rai sa­kant, šian­dien jau­di­nuo­si la­biau nei anuo­met. Mes, sig­na­ta­rai, tuo me­tu jau­tė­mės lyg į sos­ti­nę at­vy­kę stu­den­tai – kū­rė­me vi­zi­jas, karš­tai dis­ku­ta­vo­me, pa­tys ren­gė­me tei­sės ak­tų pro­jek­tus. Da­rė­me tai, kas at­ro­dė ge­riau­sia, ne­si­žval­gy­da­mi į par­ti­jų in­te­re­sus, ne­prog­ra­muo­da­mi sa­vęs rin­ki­mų kam­pa­ni­jai.

Tuo­met nuo­šir­džiai ti­kė­jau: „Duok Die­ve, kad Lie­tu­va tap­tų ne­pri­klau­so­ma, o mes kar­tu tik­rai su­kur­si­me kon­ku­ren­cin­gą ir mo­der­nią vals­ty­bę, nes mes ži­no­me, kaip tai pa­da­ry­ti.“ Pri­si­pa­žįs­tu – bu­vau nai­vus. Vals­ty­bės kū­ri­mas yra ne­si­bai­gian­tis pro­ce­sas. Mes, nau­jai į po­li­ti­ką at­ėję sig­na­ta­rai, nuo­šir­džiai ti­kė­jo­me, kad žmo­nėms rei­kia sa­ky­ti tik tai, ką gal­vo­ji, ir da­ry­ti tik tai, ką sa­kai. Grei­tai su­pra­tau, kad tai yra trum­piau­sias ke­lias pa­kenk­ti sa­vo po­pu­lia­ru­mui tarp rin­kė­jų.

Mes ma­nė­me, kad re­for­mos nė­ra ma­lo­nios, to­dėl vis­ką rei­kia vyk­dy­ti grei­tai. Iki šiol pa­si­girs­ta kal­ti­ni­mų, kad re­for­mos su­grio­vė ūkį. Dau­ge­lis sig­na­ta­rų as­me­niš­kai dėl to la­bai iš­gy­ve­no. Pa­me­nu, kai švie­sios at­min­ties pro­fe­so­rius K. An­ta­na­vi­čius, li­kus ke­le­tui sa­vai­čių iki jam pa­lie­kant šį pa­sau­lį, ka­muo­ja­mas ne­ri­mo dėl vis dar ne­džiu­gi­nan­čių eko­no­mi­kos plėt­ros re­zul­ta­tų, ap­si­lan­kė pas ma­ne dar­be ir klau­sė: „Sta­sy, gal ką ne taip pa­da­rė­me?“ Tuo­met ir aš ne­tu­rė­jau ar­gu­men­tuo­to at­sa­ky­mo. Rei­kė­jo lai­ko šiam reiš­ki­niui su­pras­ti.

 Da­bar jau ži­nau, kad tuo­met tarp­tau­ti­nių or­ga­ni­za­ci­jų eks­per­tai tie­siog per­ne­lyg op­ti­mis­tiš­kai ver­ti­no so­vie­ti­nės eko­no­mi­kos iš­si­vys­ty­mo ly­gį, to­dėl nau­jo­sios eko­no­mi­kos pa­sie­ki­mai to­kia­me fo­ne at­ro­dė per­ne­lyg men­ki. Be to, to­kio mas­to trans­for­ma­ci­ją pa­aiš­ki­na Ku­ria­mo­jo grio­vi­mo te­ori­ja, ku­rios tu­ri­nio tuo me­tu, de­ja, ne­ži­no­jo­me. Ji sa­ko, kad no­rint iš es­mės pa­kei­s­ti tech­no­lo­gi­jas ar so­cia­li­nius san­ty­kius rei­kia de­konst­ruo­ti esa­mus ir ras­ti ryž­to pa­keis­ti ne­efek­ty­vią bū­se­ną. Tik per­žen­gus sun­ku­mus ga­li­ma per­ei­ti į pa­žan­ges­nį, efek­ty­ves­nį bū­vį, ku­ris su­ku­ria aukš­tes­nę pri­dė­ti­nę ver­tę. Da­bar aš nė kiek ne­si­gai­liu, kad mes, kaip daug kam at­ro­do, grio­vė­me. Gai­liuo­si, kad kar­tais tą da­rėm per lė­tai ir ne vis­ką iki ga­lo.

Šian­dien, mi­nė­da­mi Ne­pri­klau­so­my­bės at­kū­ri­mo die­ną, tu­ri­me kuo pa­si­džiaug­ti. Ką tik Eu­ro­pos sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­to pa­skelb­ta in­for­ma­ci­ja ro­do, kad pa­gal BVP vie­nam gy­ven­to­jui ro­dik­lį pa­sie­kė­me 75 % Eu­ro­pos Są­jun­gos ly­gio. Ne­tru­kus Lie­tu­va taps tur­tin­gų­jų Eko­no­mi­nio ben­dra­dar­bia­vi­mo ir plėt­ros or­ga­ni­za­ci­jos ša­lių klu­bo na­re. Lie­tu­vos ver­slas ir fi­nan­sų sek­to­rius ta­po at­spa­rus per­ma­nen­ti­niams šo­kams bu­vu­sio so­vie­ti­nio blo­ko vals­ty­bė­se ir, ne­pai­sant ten vy­rau­jan­čios gan liūd­nos si­tu­a­ci­jos, mū­sų eko­no­mi­ka to­liau au­ga. Pas­ta­rai­siais me­tais ge­ro­kai su­stip­ri­no­me sa­vo pi­ni­gų sis­te­mą, ener­ge­ti­nę ne­pri­klau­so­my­bę.

Anais lai­kais gal­vo­jo­me apie stip­rią vals­ty­bę, bet, pri­si­pa­žin­siu, šian­die­nos sta­tis­ti­niai ro­dik­liai yra kur kas ge­res­ni, nei tuo­met ga­lė­jo­me gal­vo­ti. Ta­čiau žmo­nės ne­mąs­to mak­ro­e­ko­no­mi­niais ro­dik­liais. Aš ma­tau, kiek daug mes tu­ri­me, ga­vo­me, už­dir­bo­me, su­kau­pė­me ir kaip ne­vy­ku­siai vi­su tuo nau­do­ja­mės. Be­si­kei­čian­čia­me pa­sau­ly­je at­si­ran­da vis nau­jos griau­nan­čios tech­no­lo­gi­jos. So­cia­li­nia­me ir eko­no­mi­nia­me gy­ve­ni­me efek­ty­vūs veik­los mo­de­liai ga­li bū­ti pa­lai­ko­mi tik ope­ra­ty­viai pri­tai­kant prie be­si­kei­čian­čios ap­lin­kos. Vals­ty­bės kū­ri­mo pro­ce­se rei­ka­lin­gos nuo­lat at­nau­ji­na­mos at­ski­rų sri­čių vi­zi­jos. Da­bar, kaip ir anuo­met, rei­ka­lin­gi sva­jo­to­jai, ide­a­lis­tai ir vi­zio­nie­riai.

Mums nie­kas ne­truk­do siek­ti ša­lies val­dy­mo ko­ky­bės kaip Sin­ga­pū­re, vals­ty­bės tiks­lų ir ben­druo­me­ni­nių in­te­re­sų reikš­mės su­pra­ti­mo kaip Iz­ra­e­ly­je, vals­ty­bės bei pri­va­taus ūkio tur­to ak­ty­vų val­dy­mo ko­ky­bės kaip Ku­vei­te. De­ja, pra­leis­tų ga­li­my­bių yra daug. Sa­ky­čiau, per daug.

Me­tų me­tus vyks­tan­čios ba­ta­li­jos dėl švie­ti­mo sis­te­mos mo­de­lio tie­siog gąs­di­na. Ne­pa­pras­tai ger­biu Lie­tu­vos mo­ky­to­jus ir esu jiems dė­kin­gas už ma­no ir ma­no vai­kams su­teik­tas ži­nias ir įgū­džius, ta­čiau man ne­ra­mu dėl sa­vo anū­kų, nes ne­ži­nau, ko­kį iš­si­la­vi­ni­mą nuo­lat kin­tan­čio­je Lie­tu­vos švie­ti­mo sis­te­mo­je jie gaus. Jei no­ri­me švie­ti­mo ko­ky­bės pa­ge­rė­ji­mo, griau­ki­me ir sta­ty­ki­me, ta­čiau tai rei­kia da­ry­ti ryž­tin­gai.

Po­li­ti­kų ir prof­są­jun­gų dis­ku­si­jo­je vi­sai ne­gir­dė­ti su­si­rū­pi­ni­mo mo­ki­niu, jo iš­si­la­vi­ni­mo ko­ky­be, pra­ran­da­mu kon­ku­ren­cin­gu­mu, pa­ly­gin­ti su ki­to­mis vals­ty­bė­mis. Mo­ki­niai, ro­dos, yra tik įran­kis ko­vo­je dėl mo­kyk­lų re­no­va­ci­jos ar mo­ki­nio krep­še­lio. Prof­są­jun­gos, de­ja, į de­ry­bas ne­at­ne­šė jo­kių pa­žan­gių ša­lių pa­tir­ties pa­vyz­džių. Po­li­ti­nės par­ti­jos, de­ja, taip pat ry­pau­ja tik dėl mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mų.

Švie­ti­mo po­li­ti­ka nė­ra vie­nin­te­lė strin­gan­ti ne­re­zul­ta­ty­vio­se kal­bo­se. Svei­ka­tos ap­sau­ga, tu­rin­ti pui­kų aukš­tos kva­li­fi­ka­ci­jos per­so­na­lą ir rei­ka­lin­gą įran­gą, ken­čia dėl ne­for­ma­lios ap­mo­kė­ji­mo sis­te­mos ir di­dė­jan­čių ei­lių, so­cia­li­nė sis­te­ma vis la­biau ska­ti­na iš­lai­ky­ti­nius ir tam­pa stab­džiu dar­bo vie­toms kur­ti. O juk vi­sos šios sri­tys ir yra svar­biau­sios, kai kal­ba­me apie ša­lies gy­ven­to­jų ben­drą pa­si­ten­ki­ni­mą vals­ty­be.

Bū­tų keis­ta, jei ne­pa­sa­ky­čiau apie ban­kus. Pa­sa­ky­siu. Ban­kai per tuos ne­pri­klau­so­my­bės me­tus ne tik klu­pi­nė­jo, bet kar­tais ir griu­vi­nė­jo, pa­ti sis­te­ma da­rė ne­ma­žai klai­dų. Da­lis vi­suo­me­nės ban­kų ne­mėgs­ta, ir tai yra su­pran­ta­ma. Gau­ta skau­džių pa­mo­kų, ku­rias, esu tik­ras, sek­to­rius ir vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jos iš­mo­ko ir ne­be­kar­tos. Ap­mau­du, kad sun­kūs me­tai pa­gim­dė be­ga­lę mi­tų apie ban­kus ir ban­ki­nin­kys­tę ir tie mi­tai yra ga­jūs iki šiol, o kai kas jais mie­lai nau­do­ja­si siek­da­mi ver­slo tiks­lų ar po­li­ti­nių di­vi­den­dų.

In­for­ma­ci­nio ka­ro prieš Lie­tu­vą da­li­s yra ir ska­ti­na­mas en­tu­ziaz­mas, kaip iš­gui­ti skan­di­na­viš­kus ban­kus ir šio sek­to­riaus in­ves­ti­ci­jas iš ša­lies, ir tai yra ben­dras sce­na­ri­jus, kaip prie­šin­tis pa­žan­gai ir dar­bo vie­tas ska­ti­nan­čioms in­ves­ti­ci­joms bet ku­rio­je sri­ty­je. De­ja, ne­tu­ri­me la­bai aiš­kaus pa­veiks­lo ir vi­zi­jos, ko­kios ban­ki­nin­kys­tės Lie­tu­vai rei­kia, ir no­ro im­tis jos kū­rimo žings­nių. Ta­čiau mi­tams abe­jin­ga sta­tis­ti­ka ro­do, kad ban­kai yra stra­te­gi­nis ša­lies ūkio sek­to­rius, pri­trau­kęs di­džiau­sias pri­va­čias už­sie­nio in­ves­ti­ci­jas Lie­tu­vo­je, pa­de­dan­tis įdar­bin­ti žmo­nių su­tau­py­tus pi­ni­gus, fi­nan­suo­jan­tis ver­slą ir stra­te­gi­nius vals­ty­bės pro­jek­tus, vie­nas di­džiau­sių ir pa­trauk­liau­sių darb­da­vių ir mo­kes­čių mo­kė­to­jų. Lie­tu­vos ban­ki­nin­kys­tė yra ge­rai ver­ti­na­ma už­sie­nio eks­per­tų, o pa­ti sis­te­ma įro­dė esan­ti at­spa­ri iš­orės ir vi­daus šo­kams.

Baig­da­mas no­rė­čiau pa­sa­ky­ti, kas ma­ne la­biau­siai ste­bi­na ir nu­vi­lia pas­ta­ruo­ju me­tu, – po­li­ti­ka­vi­mas. Są­jū­džio me­tais mes vi­si bu­vo­me po­li­ti­kai, ta­čiau po­li­ti­ka bu­vo nu­kreip­ta vie­na kryp­ti­mi – Lie­tu­vos nau­dai. Šian­dien to­kių po­li­ti­kų, at­ro­do, vi­sai ne­daug, ta­čiau pro­ce­sų ir ins­ti­tu­ci­jų, dir­ban­čių po­li­ti­kai, skai­čius tie­siog glu­mi­na. La­bai nu­vi­lia, kai po­li­ti­ka­vi­mas per­si­ke­lia į eko­no­mi­ką ir ver­slą re­gu­liuo­jan­čių ins­ti­tu­ci­jų dar­buo­to­jų gal­vas ir iš jų gir­džiu: „Ko­kie Jū­sų rei­tin­gai, ko­kius pa­siū­ly­mus aš ga­liu pa­teik­ti po­li­ti­kams?“ Rei­tin­gai? Ar mes jau at­si­dū­rė­me te­le­vi­zi­jos pro­jek­te, ku­rio iš­li­ki­mą le­mia vie­nin­te­lis fak­to­rius – rei­tin­gai? Ar mes vi­si jau esa­me šou ver­slo da­lis?

Ma­nau, kad ne. To­dėl ne­leis­ki­me nu­si­vy­li­mui per­si­kel­ti į kū­ry­bin­gą, drą­sią ir jau­ną Lie­tu­vą, be­si­di­džiuo­jan­čią Lie­tu­vos pa­sie­ki­mais ir no­rin­čią pri­si­dė­ti prie jos kles­tė­ji­mo. Vi­zi­jos „ve­ža“, su­tei­kia pras­mės at­lie­ka­miems dar­bams ir pa­si­ten­ki­ni­mo pa­siek­tais re­zul­ta­tais. Ne­bi­jo­ki­me nuo­lat sva­jo­ti apie Lie­tu­vą, ku­ri vi­siems mie­la, ir leis­ki­me iš­si­moks­li­nu­siai ir jau­nat­viš­kai kar­tai kur­ti Lie­tu­vos vals­ty­bę. Ačiū. (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS (G. KIRKILAS, LSDPF). Nuo­šir­džiai dė­ko­ju Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rui S. Kro­pui. Ger­bia­mie­ji, dau­ge­lį me­tų ti­kė­ji­mas sa­vo vals­ty­bės at­ei­ti­mi, kaip ir mal­da (taip bu­vo ir Ko­vo 11-ąją), mus stip­ri­na ir pa­de­da įveik­ti vi­sus sun­ku­mus. Ma­lo­niai kvie­čiu tar­ti žo­dį vys­ku­pą, Vil­niaus ar­ki­vys­ku­pi­jos ge­ne­ralinį ­vi­ka­rą A. Po­niš­kai­tį. Pra­šom. (Plo­ji­mai)

 

Vys­ku­po, Vil­niaus ar­ki­vys­ku­pi­jos ge­ne­ral­inio vi­ka­ro Arū­no Po­niš­kai­čio kal­ba

 

A. PONIŠKAITIS. Di­džiai ger­bia­mi šios šven­tės da­ly­viai, bran­gūs Lie­tu­vos žmo­nės! Šian­dien kar­to­ja­me pa­pras­tus ir bran­gius žo­džius: Lie­tu­va, lais­vė… Jau 26-eri me­tai, kaip jie su­au­gę su šia die­na, su Ko­vo 11-ąja. Iki tol bu­vu­si vie­na iš me­tų die­nų, da­bar ji yra svar­bi mū­sų is­to­ri­jos da­ta.

Gre­ta Va­sa­rio 16-osios ir ki­tų reikš­min­gus Lie­tu­vos pra­ei­ties įvy­kius me­nan­čių die­nų ji yra tar­si at­ra­mos taš­kas, į ku­rį at­si­rė­mę ga­li­me iš nau­jo iš­gy­ven­ti vie­ny­bę. Yra kas mus vie­ni­ja, nors ir esa­me skir­tin­gi. Tu­ri­me kuo di­džiuo­tis ir džiaug­tis. Yra už ką ir kam esa­me at­sa­kin­gi. Tai Lie­tu­va – mū­sų Tė­vy­nė, mums do­va­no­ta ir pa­ti­kė­ta. Šian­dien vėl įkve­pia­me lais­vės, ku­ri tu­ri at­sa­ko­my­bės sko­nį. Vėl kar­to­ja­me sau, kad esa­me tiek lais­vi, kiek su­ge­ba­me pri­si­im­ti at­sa­ko­my­bę už sa­ve ir vie­ni už ki­tus.

Su­pran­ta­me, kad šios at­sa­ko­my­bės ne­įma­no­ma de­le­guo­ti tik ki­tiems, kaip ir ne­ga­li­ma jos rei­ka­lau­ti vien iš ki­tų. Per ma­ža tą at­sa­ko­my­bę kai ka­da pri­si­min­ti ar ki­tiems pri­min­ti, nes tik įgy­ven­di­nant ją kas­dien lai­ko­si ir au­ga Lie­tu­va. Lie­tu­vos tvir­tu­mui ypač svar­bus jos žmo­nių tar­pu­sa­vio ry­šys. Kai Ko­vo 11-ąją vėl kal­ba­me apie mei­lę Tė­vy­nei, pri­si­me­na­me, kad ši mei­lė at­si­sklei­džia ir kon­kre­čiai ben­drau­jant su ki­tu žmo­gu­mi – tos pa­čios vals­ty­bės pi­lie­čiu.

Vie­nas iš Evan­ge­li­jos pa­ly­gi­ni­mų pa­tei­kia ne žo­džiais de­kla­ruo­tos, bet prak­tiš­kai įgy­ven­din­tos at­sa­ko­my­bės, so­li­da­ru­mo pa­vyz­dį. Tai pa­ly­gi­ni­mas apie gai­les­tin­gą­jį sa­ma­rie­tį. Ke­ly­je iš Je­ru­za­lės į Je­ri­chą gu­li žmo­gus, api­plėš­tas, ap­nuo­gin­tas, pus­gy­vis. Vie­nas po ki­to jį pa­ste­bi du pra­ei­viai ir nu­ei­na ki­ta ke­lio pu­se. Tre­čia­sis su­sto­ja ir pa­ro­do gai­les­tin­gu­mą, ku­ris per­žen­gia vi­sus ga­li­mus lo­giš­kus pa­si­tei­si­ni­mus: „ne­pa­žįs­tu jo“, „jis man sve­tim­ša­lis“, „gal­būt pats kal­tas“, „gal jis koks nors nie­ka­dė­jas“, „man ne­pa­ke­liui“, „sku­bu“, „ko­dėl aš?“ ir t. t. Gai­les­tin­ga­sis sa­ma­rie­tis ne­lai­mės iš­tik­ta­jam su­tei­kia tai, kas bū­ti­na: ima­si at­sa­ko­my­bės ir tie­siog pa­ro­do žmo­niš­ku­mo – nu­plau­na ir ap­tvars­to žaiz­das, nu­ga­be­na į už­ei­gą ir pa­si­rū­pi­na slau­gy­mu.

Šis pa­vyz­dys ga­lė­tų pa­ska­tin­ti mus ki­to­kiu žvilgs­niu pa­žvelg­ti į sa­vo gy­ve­ni­mo ke­lius, kryž­ke­les ir pa­ke­les, kad pa­ste­bė­tu­me ki­tą, kad ne­pa­gai­lė­tu­me jam bū­ti­no lai­ko, kan­try­bės. Čia at­si­ve­ria erd­vė vi­siems gai­les­tin­gu­mo dar­bams ir kū­nui, ir sie­lai. Gai­les­tin­gu­mo, ku­rį įkve­pia ti­kė­ji­mas gė­rio pra­du kiek­vie­na­me žmo­gu­je ir ku­ris ne­ap­si­ri­bo­ja vien „sa­vai­siais“. Įžvelg­da­mas žmo­giš­ką­jį oru­mą ki­ta­me, ir pats au­gu kaip žmo­gus.

Ka­ta­li­kų Baž­ny­čiai šie me­tai yra Gai­les­tin­gu­mo ypa­tin­go­jo ju­bi­lie­jaus me­tai, kvie­čian­tys pi­lig­ri­mus ženg­ti pro gai­les­tin­gu­mo du­ris, at­ver­tas kiek­vie­no­je ka­ted­ro­je ir ki­to­se šven­to­vė­se. Tai kvie­ti­mas ženg­ti į at­nau­jin­tą, iš­gy­dy­tą san­ty­kį tiek su Die­vu, tiek su ki­tais žmo­nė­mis. Šios gai­les­tin­gu­mo du­rys nė­ra su­ka­mo­sios du­rys, ku­rio­se už­strig­tu­me tar­si vo­ve­rė ra­te, be­si­suk­da­mi tik apie sa­ve, apie sa­vo rū­pes­čius, nuos­kau­das, apie sa­vo rei­ka­lus ir in­te­re­sus. Gai­les­tin­gu­mo du­rys kvie­čia per­ženg­ti slenks­tį ir ei­ti ki­to link, gal­būt iš­tar­ti at­si­pra­šy­mo ar at­lei­di­mo žo­dį, gal­būt ben­drau­jant su ki­tu ar ki­tais pra­vers­tų ir tru­pu­tė­lis „pas­nin­ko“ mū­sų žo­džiuo­se: kad ne­ža­dė­tu­me to, ko tik­rai ne­ga­lė­si­me iš­te­sė­ti, kad ka­te­go­riš­kai ne­tvir­tin­tu­me to, kuo ne­sa­me tik­ri.

Lais­vą Lie­tu­vą įsi­vaiz­duo­ju ne kaip greit­ke­lį, ku­riuo kai ku­rie ga­lė­tų pa­siek­ti sa­vo tik­s­lus, bet grei­čiau kaip Bal­ti­jos ke­lią, ku­riam nu­ties­ti rei­kia vi­sų, kiek­vie­no iš mū­sų, ran­kų. Kaip Ko­vo 11-oji iš ei­li­nės die­nos ta­po svar­bia mū­sų is­to­ri­jos da­ta, lin­kiu, kad ir ki­ta­me žmo­gu­je vie­toj ei­li­nio pra­ei­vio iš­vys­tu­me svar­bų ben­dra­ke­lei­vį. Mū­sų ben­dra­me lais­vės ke­ly­je te­bū­na iš­ly­gin­tos su­sve­ti­mė­ji­mo, su­si­prie­ši­ni­mo duo­bės. „Var­dan tos Lie­tu­vos vie­ny­bė te­žy­di!“ (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Nuo­šir­džiai dė­ko­ju Jo Eks­ce­len­ci­jai vys­ku­pui A. Po­niš­kai­čiui. Mie­lie­ji, į Ko­vo 11-ąją ėjo­me sun­kiu iš­ban­dy­mo ke­liu – per gin­kluo­tą ir ne­gin­kluo­tą ko­vą, re­zis­ten­ci­ją, ma­si­nius trė­mi­mus, 45 pa­bal­ti­jie­čių krei­pi­mą­si, At­gi­mi­mo laik­me­tį, už­draus­tų par­ti­jų le­ga­li­za­vi­mą. Dau­ge­liui Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rų tas ke­lias bu­vo pa­žįs­ta­mas ir jų pa­čių nu­ei­tas. Lie­tu­va, už­ver­tu­si prie­spau­dos laik­me­tį, at­ver­tu­si nau­ją sa­vo vals­ty­bės is­to­ri­jos pus­la­pį, kaip ly­gia­tei­sė na­rė įsi­lie­jo į Eu­ro­pos de­mo­kra­tinių vals­ty­bių šei­mą. Ma­lo­niai kvie­čiu tar­ti žo­dį Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rą, Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos na­rį V. P. An­driu­kai­tį. (Plo­ji­mai)

 

Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­ro, Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos na­rio Vy­te­nio Po­vi­lo Andriu­kai­čio kal­ba

 

V. P. ANDRIUKAITIS. Eks­ce­len­ci­ja Lie­tu­va ir Eks­ce­len­ci­jos vi­si čia su­si­rin­kę! Nors vi­sai ne­se­niai Lie­tu­vo­je bu­vo įsi­plies­ku­sios ne­di­de­lės dis­ku­si­jos dėl vie­nos ar ki­tos ne­pa­skir­tos pre­mi­jos, aš šian­dien sa­kau: svei­ka, Mai­ro­nio, Braz­džio­nio ir Mar­cin­ke­vi­čiaus Lie­tu­va! (Plo­ji­mai) Svei­ki, bran­gūs Lie­tu­vos žmo­nės, Lie­tu­vos drau­gai ir bi­čiu­liai! Sa­vo kal­bą, skir­tą 26-ajam Ko­vo 11-osios gim­ta­die­niui (žvel­giu į jau­ną drau­gą), no­riu pra­dė­ti nuo gra­žaus lie­tu­viš­ko žo­džio – ačiū. Ta­riu jį kiek­vie­nam mū­sų ša­lies žmo­gui – mo­te­riai, vy­rui, vai­kui, ne­pai­sant am­žiaus, tau­ty­bės, ei­na­mų pa­rei­gų. Ne­svar­bu, kur jūs da­bar esa­te – gim­ti­nė­je ar ki­to­je ša­ly­je, kiek­vie­nas sa­vo ne­leng­va­me ke­ly­je, sa­vo min­ty­se ir dar­buo­se au­gi­na­te Lie­tu­vą. Ži­nau, kad kiek­vie­nam ji ypa­tin­ga dėl įvai­rių prie­žas­čių, kiek­vie­nam ji sa­vaip lyg ir skau­da, bet Lie­tu­va yra ir, ti­kiu, bus švy­tu­riu net per di­džiau­sią aud­rą ar tam­siau­sią nak­tį, nes, kaip sa­kė ne kar­tą šio­je tri­bū­no­je kal­bė­jęs J. Mar­cin­ke­vi­čius, LTSR XI šau­ki­mo de­pu­ta­tas, čia pa­skel­bęs pra­šy­mą pa­tvir­tin­ti įsta­ty­mą dėl vals­ty­bi­nės lie­tu­vių kal­bos, dėl vė­lia­vos: „Ne­liks duo­nos su drus­ka, liks Tė­vy­nė.“

Į šį 26-ąjį Ko­vo 11-osios gim­ta­die­nį at­si­ne­šiau ir ke­le­tą plo­nų po­pie­riaus la­pe­lių su pa­ra­šy­tais teks­tais, mat daug leng­viau kal­bė­ti Lie­tu­vai re­mian­tis ar­chy­vuo­se už­si­li­ku­siais au­ten­tiš­kais liu­di­ji­mais nei dau­ge­liu iš­sa­ko­mų ar­gu­men­tų, į ku­riuos čia pat leng­va ran­ka ga­li­ma ne­krei­p­ti dė­me­sio, tie­siog juos ig­no­ruo­ti. Be to, šian­die­niam dvi­de­šimt pen­kia­me­čiam am­ži­nin­kui smal­su kar­tais kai ką ori­gi­na­laus pa­ma­ty­ti ir pa­ti­kė­ti, kad ir jam is­to­ri­ja ga­li pa­teik­ti įvai­rių ne­ti­kė­tu­mų.

Prieš dve­jus me­tus Lie­tu­vos gy­ven­to­jų ge­no­ci­do ir re­zis­ten­ci­jos ty­ri­mo cen­tras įteik­da­mas man Lais­vės ko­vų ne­gin­kluo­to pa­si­prie­ši­ni­mo da­ly­vio pa­žy­mė­ji­mą su di­de­liu nu­me­riu kar­tu įtei­kė ir LTSR KGB by­los apie ma­ne kai ku­rias ar­chy­vų ko­pi­jas. Aš pats bu­vau nu­ste­bin­tas ne­ti­kė­to su­ta­pi­mo: pas­ku­ti­nis įra­šas apie ma­ne by­lo­je pa­da­ry­tas 1990 m. ko­vo 11 d. Aiš­ku, kaip tik tą die­ną, kai mes su ko­le­go­mis bal­sa­vo­me už Ko­vo 11-ąją. Ži­no­ma, įra­še pa­tei­k­ta trum­pu­tė cha­rak­te­ris­ti­ka ru­sų kal­ba, kad aš re­vi­zuo­ju mark­siz­mą-le­ni­niz­mą ir ar­šiai puo­lu TSKP ir ta­ry­bi­nę vy­riau­sy­bę. Tiks­liai pa­sa­ky­ta, in­for­ma­ci­ja rink­ta kruopš­čiai.

Ži­no­ma, tas tie­sa, taip bu­vo. Bet tie­sa ir tai, kad tuo me­tu, kai to­je įstai­go­je dar bu­vo kau­pia­mi duo­me­nys apie mus, Lie­tu­vos žmo­nes, mes šio­je įstai­go­je (tik ji tuo me­tu ki­taip va­di­no­si – LTSR Aukš­čiau­sio­ji Ta­ry­ba) ren­gė­me tei­si­nius do­ku­men­tus ar­ba gi­mi­mo liu­di­ji­mą Ko­vo 11-osios. Aiš­ku, la­bai sma­gu pa­sa­ky­ti, kad ir tie ar­chy­vi­niai do­ku­men­tai vi­sa­da bran­gūs, vi­sa­da šil­ti, jie šil­do, juo­se yra teks­tai, ver­si­jos, su­ma­ny­mai, kaip mes, aš­tuo­ni iš de­pu­ta­tų Są­jū­džio klu­bo pa­ti­kė­ti žmo­nės, dir­bo­me prie teks­tų ir ban­dė­me pa­da­ry­ti taip tiks­liai, kad ne­bū­tų jo­kių kliū­čių, kad po to bū­tų ga­li­ma bal­suo­ti, pri­im­ti, pa­tvir­tin­ti ir pa­sa­ky­ti: „Svei­ka, Ko­vo 11-osios Lie­tu­va!“

Pa­brė­žiu są­mo­nin­gai, kad mes į pir­mą­jį po­sė­dį su­si­rin­ko­me kaip į LTSR XII šau­ki­mo Aukš­čiau­si­ą­ją Ta­ry­bą. Šian­dien tos įstai­gos sten­gia­ma­si ne­pa­mi­nė­ti, su­da­rant įspū­dį, kad to­kio da­ly­ko kaip ta­ry­bų Lie­tu­va ne­bu­vo. O jei­gu bu­vo, tai ta­da ji bu­vo kaž­kie­no ki­to, ne ma­no, kaž­ko­kių ko­la­bo­ran­tų, bet ne mū­sų, nes mes dir­bo­me Lie­tu­vai, o kaž­kas ki­tas at­seit ko­la­bo­ra­vo.

Tie­sa yra pa­pras­ta. To­kia tuo­me­ti­nė ta­ry­bų Lie­tu­va bu­vo, bu­vo su mu­mis vi­sais. Ji bu­vo, ir ji vėl su Mai­ro­niu, su su­grį­žu­siu B. Braz­džio­niu ir su J. Mar­cin­ke­vi­čiu­mi ta­po Ko­vo 11-osios Lie­tu­va. 1988–1990 me­tų Lie­tu­va su vi­sais Ant­ro­jo at­gi­mi­mo da­ly­viais kei­tė sa­vo is­to­ri­nę rai­dą – iš ta­ry­bų Lie­tu­vos į Lie­tu­vos Res­pub­li­ką. Ir tie vi­si mi­li­jo­nai Lie­tu­vos žmo­nių iš mies­te­lių ir mies­tų są­jū­džių, su­si­rin­ki­mų, mi­tin­gų, iš Bal­ti­jos ke­lio su šim­tais ryš­kiau­sių At­gi­mi­mo epo­chos žvaigž­džių – nuo A. Juo­zai­čio iki A. Kauš­pė­do, nuo A. Ter­lec­ko iki V. Adam­kaus, nuo J. Mar­cin­ke­vi­čiaus iki V. Land­sber­gio, nuo K. An­ta­na­vi­čiaus, A. Sa­ka­lo iki J. Pa­lec­kio, A. M. Bra­zaus­ko ir K. Pruns­kie­nės – jie vi­si su­au­dė to­kią Lie­tu­vą ir nu­klo­jo ke­lią iš ta­ry­bų Lie­tu­vos į šian­die­nę Res­pub­li­ką, į tą Res­pub­li­ką, ku­rio­je au­ga štai ši­tas jau­nas Lie­tu­vos Res­pub­li­kos pi­lie­tis.

Tai­gi, jei­gu mes taip pa­žiū­rė­si­me į pro­ble­mą, at­kris rū­pes­tis. At­kris rū­pes­tis skai­čiuo­ti, nag­ri­nė­ti, blu­si­nė­ti biog­ra­fi­jas ir žiū­rė­ti, kaip čia bu­vo, kas, kiek ten bu­vo ko­la­bo­ran­tų. Ko­la­bo­ran­tų bu­vo ir jie bu­vo la­bai aiš­kūs. Tai bu­vo LKP ant TSKP plat­for­mos ir vi­si je­dinst­ve­nin­kai. Tai bu­vo ta ne­di­de­lė da­lis, nes bū­tent ta­da ir tu­ri­me brėž­ti li­ni­ją ko­la­bo­ran­tų. O vi­sa ki­ta Lie­tu­va bu­vo mū­sų Lie­tu­va. Šian­dien mes ga­li­me drą­siai pa­sa­ky­ti, ma­tau N. Ože­ly­tę, kal­bė­ju­sią apie ma­ne Sau­sio 13-ąją, šian­dien ta Lie­tu­va, mū­sų Lie­tu­va yra čia. La­bai svar­bu ma­ty­ti, kad mes jos ne­da­li­na­me, au­džia­me ją kaip vie­na­ti­nę, kaip vie­ną juos­tą – gra­žią, su vi­so­mis spal­vo­mis.

Štai ko­dėl aš no­rė­čiau pa­ci­tuo­ti tris la­bai svar­bius do­ku­men­tus, kal­bė­da­mas apie šios die­nos Lie­tu­vą.

Pir­ma­sis do­ku­men­tas yra Va­sa­rio 16-osios Ak­tas. Ja­me yra vie­nas la­bai svar­bus mo­men­tas. Lie­tu­vos Ta­ry­ba pa­reiš­kė, kad ga­lu­ti­nai vals­ty­bės pa­ma­tus tu­ri nu­sta­ty­ti Stei­gia­ma­sis Sei­mas, de­mo­kra­tiniu bū­du iš­rink­tas vi­sų jos gy­ven­to­jų. Ne lie­tu­vių, ne tam tik­ros da­lies, o vi­sų gy­ven­to­jų. Ko­kia de­mo­kra­tinė ir gi­li įžval­ga! Ir ta­da Stei­gia­ma­sis Sei­mas pa­tvir­ti­na 1922 me­tų Kon­sti­tu­ci­ją kaip par­la­men­ti­nės de­mo­kra­tinės res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­ją. Po to bus įvai­rių pro­ble­mų, bus au­to­ri­ta­ri­nis re­ži­mas, bus de­mo­kra­tijos lai­do­tu­vės, bus daug bė­dų iki 1939 me­tų.

No­riu at­kreip­ti dė­me­sį į an­trą la­bai bran­gų do­ku­men­tą – į 1949 me­tų Lais­vės Ko­vos Są­jū­džio Ta­ry­bos de­kla­ra­ci­ją. Tie žmo­nės ją pa­si­ra­šė sa­vo gy­vy­bė­mis, sa­vo krau­ju. Žiū­rė­ki­te, kaip jie gra­žiai pa­ra­šė. Jie ra­šė: „Lie­tu­vos vals­ty­bės at­sta­ty­mas, iki Sei­mo bus pri­im­ta ir pa­skelb­ta žmo­gaus lais­ves ir de­mo­kra­tijos sie­kius ati­tin­kan­ti vals­ty­bės Kon­sti­tu­ci­ja, vyk­do­mas pa­gal šio­je de­kla­ra­ci­jo­je pa­skelb­tus nuo­sta­tus ir 1922 me­tų Kon­sti­tu­ci­jos dva­sią.“ Ne 1938 me­tų, o 1922 me­tų.

At­kreip­ki­me dė­me­sį į tre­či­ą­jį do­ku­men­tą – į 1992 me­tų Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­ją, ku­rios vie­ną straips­nį pir­miau­sia pa­tvir­ti­no vi­sa tau­ta, t. y. kad Lie­tu­va yra ne­pri­klau­so­ma de­mo­kra­tinė res­pub­li­ka. Ži­no­ma, tai pa­tvir­ti­no ple­bis­ci­tas. Ta ple­bis­ci­to tau­ta pa­si­sa­kė už tai, už ką mes šian­dien jai ga­li­me bū­ti la­bai dė­kin­gi. Bet pa­žiū­rė­ki­me, ką pa­sa­kė K. Gri­nius 1926 m. bir­že­lio 8 d.: „Li­gi mes Kon­sti­tu­ci­ją gerb­si­me, li­gi jos klau­sy­si­me, li­gi tol mes tu­rė­si­me ša­lies ra­my­bę. Pre­zi­den­to ypa­tin­ga pa­rei­ga, kaip pa­sa­ky­ta pa­čia­me pa­si­ža­dė­ji­me, sau­go­ti Kon­sti­tu­ci­ją. Rei­kia žiū­rė­ti, taip sa­kant, ne Kon­sti­tu­ci­ją lenk­ti į sa­ve, bet sa­ve lenk­ti į Kon­sti­tu­ci­ją. Iš to iš­ei­na, pla­čiai imant, to­le­ran­ci­jos rei­ka­lin­gu­mas, prie­ši­nin­ko nuo­mo­nės ir as­mens ger­bi­mas.“

Jei­gu žvilg­tel­tu­me šian­dien į Eu­ro­pos Są­jun­gos kon­sti­tu­ci­nį prin­ci­pą – tei­si­nės vals­ty­bės vir­še­ny­bę, į įvy­kius Veng­ri­jo­je, Len­ki­jo­je, į su­dė­tin­gus de­ba­tus dėl kon­sti­tu­cin­gu­mo, mes ga­lė­tu­me pa­sa­ky­ti, kad dak­ta­ras K. Gri­nius įžvel­gė tie­sio­gi­nį ry­šį tarp 1922 me­tų Lie­tu­vos, 1948 me­tų Lie­tu­vos, 1992 me­tų Lie­tu­vos ir Eu­ro­pos Są­jun­gos. Žmo­gaus tei­sių ir lais­vių prin­ci­pas, tei­sės vir­še­ny­bė, de­mo­kra­tinė par­la­men­ti­nė res­pub­li­ka – štai kas yra svar­biau­sia, kas šian­dien vie­ni­ja vi­sas 28 vals­ty­bes.

Aš svei­ki­nu Lie­tu­vą su vie­nu ypa­tin­gu da­ly­ku – su No­be­lio tai­kos pre­mi­ja. Juk Eu­ro­pos Są­jun­gos nė­ra be Lie­tu­vos, nė­ra be Ita­li­jos, nė­ra be ki­tų, ir No­be­lio tai­kos pre­mi­ja su­teik­ta tam, kad mes vi­si ga­lė­tu­me pa­sa­ky­ti, kad Lie­tu­va yra žmo­gaus tei­sių ir lais­vių ša­lis.

Tai­gi šian­dien ga­li­me drą­siai sau pa­sa­ky­ti: tei­si­nė vals­ty­bė reiš­kia, kad žmo­gaus oru­mas yra ne­lie­čia­mas. Va­di­na­si, kad ir kur bū­tų, kad ir ko­kios bū­tų pla­ti­na­mos slap­tos ste­nog­ra­mos, slap­tos pa­žy­mos, tei­si­nė­je vals­ty­bė­je to ne­ga­li bū­ti, nes žmo­gaus oru­mas ne­lie­čia­mas. Ne­lie­čia­mas žmo­gaus oru­mas so­cia­li­niuo­se tin­kluo­se, ne­lie­čia­mas žmo­gaus oru­mas nie­kur – tai pa­ma­ti­nis mū­sų vi­sų, čia su­si­rin­ku­sių, prin­ci­pas ger­biant mū­sų vi­sų įsi­ti­ki­ni­mus, skir­tin­gas nuo­mo­nes ir pa­sau­lė­žiū­rą. Štai ko­dėl mes ma­no­me ir aiš­kiai sa­ko­me, kad Lie­tu­va ei­na tik tuo ke­liu ir Lie­tu­va ga­li drą­siai pa­si­ryž­ti gin­ti žmo­gaus tei­ses ir lais­ves, gerb­ti kiek­vie­ną pi­lie­tį.

Te­gy­vuo­ja de­mo­kra­tinė par­la­men­ti­nė Lie­tu­va su kai ku­riais pu­siau pre­zi­den­ti­nės res­publi­kos bruo­žais, te­gy­vuo­ja ši Lie­tu­va, šven­čian­ti šian­dien 26-ąjį gim­ta­die­nį! La­bai ačiū. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ (L. GRAUŽINIENĖ). Nuo­šir­džiai dė­ko­ju V. P. An­driu­kai­čiui.

Mie­lie­ji, at­kū­rus Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bę, tu­rė­jo­me kuo grei­čiau už­megz­ti tvir­tus ir il­ga­lai­kius tarp­tau­ti­nius ry­šius su pa­sau­lio de­mo­kra­tinėmis vals­ty­bė­mis, siek­ti tarp­tau­ti­nio at­kur­tos Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bės pri­pa­ži­ni­mo. Tam rei­kė­jo at­kak­lu­mo ir kan­try­bės.

Ma­lo­niai kvie­čiu tar­ti žo­dį Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rą, Sei­mo na­rį, pir­mą­jį Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos-At­ku­ria­mo­jo Sei­mo Už­sie­nio rei­ka­lų ko­mi­si­jos pir­mi­nin­ką, bu­vu­sį Lie­tu­vos Per­si­tvar­ky­mo Są­jū­džio Sei­mo Ta­ry­bos na­rį E. Zin­ge­rį, ku­ris daug me­tų ne­nuils­da­mas tę­sia pra­dė­tą dar­bą šio­je sri­ty­je. (Plo­ji­mai)

 

Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­ro, Sei­mo na­rio, pir­mo­jo Aukš­čiau­sio­sios Ta­ry­bos-At­ku­ria­mo­jo Sei­mo Už­sie­nio rei­ka­lų ko­mi­si­jos pir­mi­nin­ko, bu­vu­sio Lie­tu­vos Per­si­tvar­ky­mo Są­jū­džio Sei­mo Ta­ry­bos na­rio Ema­nu­e­lio Zin­ge­rio kal­ba

 

E. ZINGERIS (TS-LKDF). Aš vis dėl­to pra­dė­siu tra­di­ciš­kai. Jū­sų Eks­ce­len­ci­ja Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te, Sei­mo Pir­mi­nin­ke, Pre­zi­den­te Adam­kau, Mi­nist­re Pir­mi­nin­ke, bro­liai sig­na­ta­rai, Sei­mo na­riai, ben­dra­žy­giai! (N. Oželytė: „O seserys?!“) Se­se­rys, ger­bia­mo­ji Ni­jo­le, se­se­rys ir­gi.

Aš tu­rė­čiau… Po aud­rin­gos bi­čiu­lio, ben­dra­žy­gio V. P. An­driu­kai­čio kal­bos, jau­čiu, vyks­ta ma­no teks­to ko­rek­ci­jos. Kas ga­li pa­neig­ti, kad vi­si mes at­kū­rė­me Lie­tu­vą, kas ga­li vai­ky­tis (iš ma­nęs tik­rai nie­ka­da ne­gir­dė­jo­te, kad ką nors bū­čiau kal­ti­nęs per vi­sus sa­vo gy­ve­ni­mo me­tus) vie­no ar ki­to sa­vo kon­ku­ren­to Lie­tu­vo­je, že­min­ti sa­vo oru­mą ir sa­ky­ti, kad tas ma­žiau pri­si­dė­jo ar dau­giau pri­si­dė­jo?

Bet šiek tiek po­le­mi­zuo­da­mas su ką tik kal­bė­ju­siuo­ju ir at­sa­ky­da­mas mie­la­jam Vy­te­niui, sa­ky­čiau, kad, kiek aš at­si­me­nu, Kau­ne, ma­no ap­lin­ko­je, vai­kai vi­du­ri­nė­se mo­kyk­lo­se sa­ky­da­vo: Suo­mi­ja (su­ar­tas Pa­lan­gos pa­sie­nis, su­ar­ta že­mė, nes ne­iš­leis­da­vo mū­sų prie jū­ros nak­timis so­vie­tai) yra ri­ba, kur pa­siek­si­me. Iki ka­ro jie su­ge­bė­jo at­si­spir­ti, iki ka­ro bu­vo toks C. Man­ner­hei­mas, ku­ris ir­gi kar­tu suo­mius vie­ni­jo, ne­pai­sy­da­mas, kad bu­vo la­bai daug ly­de­rių, ki­tų ly­de­rių, ku­rie ryž­tin­gai prie­ši­no­si. Jūs ne­py­ki­te, aš ga­liu ką nors įžeis­ti ši­to­je sa­lė­je, bet, gerb­da­mas jū­sų ly­de­rys­tę, pir­miau­sia gerb­da­mas S. Lo­zo­rai­čio mil­ži­niš­ką įna­šą, dar jo tė­vo ga­min­tus lo­zo­rai­tiš­kus pa­sus, ku­rie reiš­kė mū­sų pa­si­prie­ši­ni­mo dva­sią, ne­bu­vi­mą So­vie­tų Są­jun­gos pi­lie­čiais, vis dėl­to vie­na iš pa­grin­di­nių or­ga­ni­zuo­jan­čių jė­gų ir vie­nu pa­grin­di­niu mū­sų Man­ner­hei­mu bu­vo V. Land­sber­gis. (Plo­ji­mai) Nie­kaip ne­pa­vyk­tų man sa­vo kal­bą su­siau­rin­ti ir pa­sa­ky­ti, kad ki­tų ben­dra­žy­gių, ku­rie bu­vo pui­kūs žmo­nės, ku­rie pri­si­dė­jo iš šir­dies… Be abe­jo­nės, ir pa­sa­ky­čiau, ypač juos ma­čiau de­ry­bo­se Mask­vo­je, de­ry­bo­se su abiem: su de­mo­kra­tine Ru­si­ja – B. Jel­ci­nu ir N. Ryž­ko­vo va­do­vau­ja­ma Vy­riau­sy­be – ki­ta gru­pe žmo­nių, vi­sų par­ti­jų žmo­nių… Vi­siš­ka tie­sa yra, kad sė­dė­jo de­le­ga­ci­jo­je R. Ozo­las, K. D. Pruns­kie­nė, E. Bič­kaus­kas ir pro­fe­so­rius V. Land­sber­gis, pra­dė­jęs de­ry­bas (aš at­si­me­nu, Krem­lius, at­si­da­ro tos mil­ži­niš­kos du­rys, kur ran­ke­nos kaž­kur vir­šu­je, žmo­giš­kai ne­pa­sie­kia­mos), pa­sa­kė: tu­rė­si­me du pro­to­ko­lus, tu­rė­si­me du dvie­jų vals­ty­bių – Lie­tu­vos Res­pub­li­kos ir So­vie­tų Są­jun­gos – pro­to­ko­lus, nes mes nie­ka­da ne­bu­vo­me jū­sų da­li­mi, mes nie­ka­da ne­bu­vome jū­sų da­limi, ir ne mes tu­ri­me iš jū­sų iš­ei­ti, o jūs tu­ri­te iš mū­sų iš­ei­ti. Žo­džiu, tas da­ly­kas bu­vo, tai yra is­to­ri­nė tie­sa, kal­ba­me apie 1990 me­tus ir, ger­bia­ma­sis Vy­te­ni, apie 17 ter­mo­pi­liš­kų mė­ne­sių, ži­no­ma, ne tik apie Sau­sio 13-ąją, bet ir 17 mė­ne­sių, kai mus spau­dė vi­so­mis iš­ga­lė­mis pa­si­duo­ti ir spau­dė ne­pri­im­ti įsta­ty­mų. Be­je, ką tik pa­mi­nė­tas ple­bis­ci­tas, be­veik toks re­fe­ren­du­mas, ple­bis­ci­to ap­klau­sa, reiš­kė ir mū­sų te­ri­to­ri­jos vien­ti­su­mo da­ly­ką, juk ple­bis­ci­tas pa­tvir­ti­no, kad Lie­tu­va yra to­kia, ko­kie yra tie vals­ty­bi­niai rė­mai.

Ki­ta ver­tus, da­bar, prieš po­rą die­nų, su­si­ti­kus su ru­sų de­mok­ra­tais S. Ko­va­lio­vu ir ki­tais, pri­si­mi­nė­me Ma­než­na­ja ploš­čiad, kaip prieš 25 me­tus ten 500 tūkst. nuo­sta­bių Ru­si­jos žmo­nių su pla­ka­tais „Lais­vė Lie­tu­vai!“ sto­vė­jo. Už­va­kar jie pa­klau­sė mū­sų: kaip jums pa­vy­ko at­kur­ti de­mo­kra­tiją, o mums ne? Ir mes ieš­ko­jo­me prie­žas­čių. Aš pa­sa­kiau, kad vie­na iš prie­žas­čių bu­vo iki­ka­ri­nė Lie­tu­va, ku­ri bu­vo at­kur­ta kaip de­mo­kra­tinė res­pub­li­ka, kaip de­mo­kra­tinė vals­ty­bė. Toks bu­vo pa­reiš­ki­mas Lie­tu­vos, kad Lie­tu­va at­kur­ta kaip de­mo­kra­tinė vals­ty­bė 1918 me­tais. Lie­tu­va bu­vo mū­sų šir­dy­se, to­dėl mes su­ge­bė­jo­me at­si­spir­ti ne mū­sų re­a­ly­bei. Liūd­na bu­vo kar­tu su bi­čiu­liais L. Lin­ke­vi­čiu­mi ir P. Aušt­re­vi­čiu­mi Mask­vo­je ly­dė­ti į aną pa­sau­lį nu­žu­dy­tą B. Nem­co­vą, did­vy­rį drau­gą, ir ma­ty­ti ne 500 tūkst., o ne­di­de­lę ei­lę prie jo ka­po tų švie­sių Ru­si­jos žmo­nių, ku­rie dar li­ko ir prie­ši­na­si dik­ta­tū­rai, ku­ri yra iš es­mės grės­mė tai­kai pa­sau­ly­je.

Vis dėl­to, at­si­min­da­mi tuos lai­kus, tu­ri­me at­si­min­ti skan­di­na­vus. Tai nė­ra ko­kia nors tra­di­ci­nė orien­ta­ci­ja į Skan­di­na­vi­jos ša­lis, jo­kiu bū­du tai nė­ra per daug aukš­ti rė­mai mums, ka­dan­gi jų pi­lie­ti­nė vi­suo­me­nė kū­rė­si per šim­tus me­tų. Tai yra kas ki­ta, tai yra tai, kad jie pa­si­nau­do­jo XIX am­žiu­je su­kur­ta vi­suo­me­ne, pa­ti­kė­jo mū­sų nuo­šir­du­mu, kad mes iš tik­rų­jų nuo­šir­džiai at­ku­ria­me lais­vę mū­sų ša­ly­je. Tai bu­vo is­lan­dai, aš bu­vau to­je sa­lė­je, ma­čiau tuos 24 žmo­nes, ku­rie nu­spren­dė pir­miau­sia re­a­guo­ti į Sau­sio 13-osios įvy­kius, pir­mas da­ly­kas, o an­tra, pri­pa­žin­ti mū­sų ne­pri­klau­so­my­bę ir taip įro­dy­ti pa­sau­liui, kad izo­lia­ci­ja ap­link Lie­tu­vą yra su­ar­dy­ta. O po to bu­vo Da­ni­ja. Ką tai reiš­kia? Tai reiš­kia, kad ne iš jų ma­lo­nės, ne iš So­vie­tų Są­jun­gos va­do­vų ma­lo­nės, mes ga­vo­me sa­vo ant­rą­jį pri­pa­ži­ni­mą ir mū­sų san­ty­kių at­kū­ri­mą, o iš lais­vų tau­tų, ku­rios pa­ti­kė­jo lie­tu­vių tau­tos au­ten­tiš­ku­mu ir nuo­šir­du­mu, ir tik­ru­mu, jiems tai bu­vo re­a­li ver­ty­bė.

Be jo­kios abe­jo­nės, čia sė­dint, dis­ku­tuo­jant su ame­ri­kie­čių ar­ba ki­tų ša­lių są­jun­gi­nin­kais, at­ei­na ka­rei­viai, jau­ni vy­rai ir sa­ko: na kaip, ar tos pa­čios ver­ty­bės (pa­si­ruo­šę gul­dy­ti gal­vas už jus), ar mus vie­ni­ja tie pa­tys da­ly­kai? Aš sa­kau: vie­ni­ja, vie­ni­ja tas pats, ka­dan­gi Lie­tu­va iš tik­rų­jų at­kur­ta su di­de­le erd­ve ki­tų tau­ty­bių žmo­nėms, su di­džiu­le erd­ve ki­to­kiai nuo­mo­nei. Aš no­rė­čiau pri­min­ti, kad nė vie­na iš Lie­tu­vos par­ti­jų ne­bal­sa­vo prieš mū­sų eu­ro­pi­nę kryp­tį, o tai reiš­kia, kad šian­dien žiū­rė­da­mi, kiek ei­žė­ja Eu­ro­pos Są­jun­ga, spau­džia­ma dirb­ti­nai su­kur­tų pro­ble­mų, mes tu­rė­tu­me pa­si­steng­ti tuos mū­sų Eu­ro­pos Są­jun­gos na­mus pa­lai­ky­ti, ka­dan­gi tai yra ir mū­sų sau­gu­mo da­ly­kas. Čia nė­ra vien iš­tir­pi­mas tarp Eu­ro­pos tau­tų, čia nė­ra ko­kia nors ant­ro­ji So­vie­tų Są­jun­ga, tai yra mū­sų sau­gu­mo ga­ran­ti­ja ir mū­sų įsi­tvir­ti­ni­mo Va­ka­rų pa­sau­ly­je ga­ran­tas.

Aš no­rė­čiau pa­sa­ky­ti, kad vi­sa­me šia­me ke­ly­je tu­rė­jo­me di­de­lį dia­lo­gą su įvai­rio­mis vals­ty­bė­mis (kaip sa­kiau, šiais me­tais mi­nė­si­me di­plo­ma­ti­nių san­ty­kių at­kū­ri­mo 25-metį), to­dėl mes tu­ri­me dar vie­ną mi­nė­ji­mą. Ša­lia to, kad mes vie­ną po ki­tos mi­nė­si­me tas pir­mą­sias ša­lis, ku­rios mus pri­pa­ži­no, mes tu­rė­si­me dar vie­ną to­kį mi­nė­ji­mą, ku­ris tie­sio­giai su mu­mis ne­su­sijęs, ka­dan­gi mes So­vie­tų Są­jun­go­je ne­bu­vo­me, bet tai bu­vo ga­lu­ti­nė So­vie­tų Są­jun­gos pa­bai­ga. Gruo­džio 8 diena – 25 me­tai nuo So­vie­tų Są­jun­gos pa­bai­gos. Ir žiū­rint, ko­kios ar­šios ko­vos vyks­ta dėl ši­tos tik­rai ne gė­rio, o blo­gio im­pe­ri­jos pa­lai­kų pa­lai­do­ji­mo… Ir jos vyks­ta vi­sur, aš at­si­me­nu, Pre­zi­den­tas M. Sa­a­kaš­vi­lis yra man sa­kęs, kad, įva­žia­vus ru­sų tan­kams į Go­rio mies­tą, ka­rei­viai sa­ky­da­vo vie­nas ki­tam tarp tan­kų 1998 m. rug­pjū­čio 8 d. – tik ne­pa­tai­ky­ki­me į J. Sta­li­no skulp­tū­rą, o ji Go­ry­je bu­vo mil­ži­niš­ka. Vy­ko ko­va dėl ga­lu­ti­nio So­vie­tų Są­jun­gos pa­lai­do­ji­mo. Iš es­mės jūs, ko ge­ro, ne­su­tik­si­te, ne tik to­dėl, kad uk­rai­nie­čių de­pu­ta­tai čia yra, bet N. Sav­čen­ko li­ki­mas yra lyg žen­klas ko­vos su nu­mi­rė­liu, su So­vie­tų Są­jun­ga, ir su ta prie­var­ta, ku­ri per­kel­ta į ją. Tai yra ne­le­ga­lus žmo­gaus pa­gro­bi­mas ir ne­tei­sin­gas jo teis­mas. To­dėl so­li­da­ri­zuo­da­mie­si su Uk­rai­na, ku­ri ko­vo­ja už tą siau­bin­gos 1917 me­tų bol­še­vi­kų im­pe­ri­jos pa­bai­gą, lin­kė­da­mi jiems sėk­mės pa­sa­ky­siu, kad mes tu­rė­si­me jė­gos pa­lai­ky­ti ir Eu­ro­pos Są­jun­gą, ir Eu­ro­pos Są­jun­gos kai­my­nus šio­je ne­leng­vo­je ko­vo­je už žmo­gaus ver­ty­bes. Ačiū jums. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Nuo­šir­džiai dė­ko­ju ko­le­gai E. Zin­ge­riui.

Mie­lie­ji, už­au­go nau­ja kar­ta, ku­ri ne tik to­liau tę­sia sa­vo se­ne­lių, tė­vų pra­dė­tą dar­bą, bet ir pa­ti ak­ty­viai da­ly­vau­ja kur­da­ma Lie­tu­vos vals­ty­bės at­ei­tį, siek­da­ma per­ga­lių ir tvir­tai pa­si­ti­kė­da­ma ei­na nau­juo­ju ke­liu. Ma­lo­niai kvie­čiu tar­ti žo­dį Lie­tu­vos mo­ki­nių par­la­men­to So­cia­li­nių rei­ka­lų ko­mi­te­to pir­mi­nin­ką, Aly­taus Šv. Be­ne­dik­to gim­na­zi­jos gim­na­zis­tą R. Štrei­mi­kį. Pra­šom. (Plo­ji­mai)

 

Lie­tu­vos mo­ki­nių par­la­men­to So­cia­li­nių rei­ka­lų ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko, Aly­taus Šv. Be­ne­dik­to gim­na­zi­jos gim­na­zis­to Ro­ko Štrei­mi­kio kal­ba

 

R. ŠTREIMIKIS. Jū­sų Eks­ce­len­ci­ja Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­te, Sei­mo Pir­mi­nin­ke, Mi­nist­re Pir­mi­nin­ke, At­ku­ria­mo­jo Sei­mo na­riai, par­la­men­ta­rai, par­la­men­to sve­čiai, po­nios ir po­nai, esu be ga­lo dė­kin­gas už ga­li­my­bę šian­dien kal­bė­ti Lie­tu­vos mo­ki­nių bal­su.

Ko­vo 11-o­ji man aso­ci­juo­ja­si su he­ro­jais. Daž­nai bi­jo­me šio žo­džio, mat jis ga­li skam­bė­ti šiek tiek per­dė­tai. Ta­čiau ne­įsi­vaiz­duo­ju, kaip ki­taip mes, moks­lei­viai, ga­lė­tu­me pa­va­din­ti žmo­nes, ku­rių žy­giai ir dar­bai lė­mė tai, kad mes net ne­įsi­vaiz­duo­ja­me, ką reiš­kia gy­ven­ti ne lais­vo­je vals­ty­bė­je.

Šiais moks­lo me­tais mo­kyk­las bai­gian­ti abi­tu­rien­tų kar­ta gi­mė jau sep­tin­tai­siais at­kur­tos Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bės me­tais. Grei­čiau­siai to­dėl mes, moks­lei­viai, daž­nai esa­me kal­ti­na­mi, kad ne­ver­ti­na­me ne­pri­klau­so­my­bės, ne­ver­ti­na­me lais­vės ar net­gi Lie­tu­vos. Taip tik­rai nė­ra. Mums iš tie­sų be ga­lo svar­bu vis­kas, ką tu­ri­me, mes bran­gi­na­me Lie­tu­vą ne ką ma­žiau nei žmo­nės, iš­gy­ve­nę oku­pa­ci­jos me­tus. Mes be ga­lo džiau­gia­mės lais­ve, mes džiau­gia­mės ga­li­my­be vie­šai reikš­ti sa­vo nuo­mo­nę ir lais­vai siek­ti sa­vo tiks­lų. Ti­kiu, kad Ko­vo 11-oji yra ta die­na, ku­ri tu­rė­tų pa­ska­tin­ti kiek­vie­ną lie­tu­vį ne tik džiaug­tis lais­ve, bet ir pri­si­im­ti su lais­ve su­si­ju­sią at­sa­ko­my­bę. At­sa­ko­my­bę bū­ti šių die­nų he­ro­jais, at­sa­ko­my­bę vals­ty­bei, ben­druo­me­nei, šei­mai, o, svar­biau­sia, pa­čiam sau.

Ger­bia­mie­ji Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rai, tik jū­sų ir žmo­nių, ko­vo­ju­sių už Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bę, dė­ka mes ga­li­me bū­ti šių die­nų he­ro­jais. De­ja, da­bar, 26-ai­siais at­kur­tos ne­pri­klau­so­my­bės me­tais, vis ma­žiau ir ma­žiau tuo nau­do­ja­mės ir tuo džiau­gia­mės. Kal­bu ne tik apie mo­ki­nius, kal­bu apie vi­sus lie­tu­vius.

Ger­bia­mie­ji Sei­mo na­riai, vals­ty­bės tar­nau­to­jai, vi­si lie­tu­viai, kiek­vie­nas jū­sų ga­li­te bū­ti he­ro­jai mums – moks­lei­viams. To­dėl pra­šau ir lin­kiu jums pri­si­im­ti at­sa­ko­my­bę tiek prieš žmo­nes, ko­vo­ju­sius už Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bę, tiek prieš mus – at­ei­ties kar­tas. Bū­tent jūs da­bar ir čia ku­ria­te Lie­tu­vą, ku­rio­je gy­ven­si­me mes. To­dėl kvie­čia­me jus dirb­ti taip, kad kai po tris­de­šim­ties me­tų ma­no vie­to­je sto­vės koks nors moks­lei­vis, ga­lė­tų jau jums pa­sa­ky­ti – dė­kui už tai, kad bu­vo­te he­ro­jai.

Svei­ki­nu jus vi­sus su Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės at­kū­ri­mo die­na ir lin­kiu, kad kiek­vie­nas tap­tu­me he­ro­ju­mi, ku­rian­čiu sa­vo Lie­tu­vą. La­bai dė­ko­ju. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ. Nuo­šir­džiai dė­ko­ju R. Štrei­mi­kiui už la­bai pras­min­gus žo­džius mums.

Mie­lie­ji, prieš 26 me­tus žo­džiai „Lie­tu­va jau lais­va!“ bu­vo lyg pa­leis­ta strė­lė, ne­šan­ti mums vi­siems šią džiu­gią ži­nią. Va­sa­rio pa­bai­go­je mi­nė­jo­me Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­ro, po­li­ti­nio ka­li­nio, re­zis­ten­to B. Ga­jaus­ko 90-me­tį. Jis net 37 me­tus, il­giau­siai iš vi­sų Bal­ti­jos ša­lių po­li­ti­nių ka­li­nių, ka­lė­jo so­vie­ti­niuo­se la­ge­riuo­se už tai, kad ko­vo­jo už Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bę. Ko­vos ne­nu­trau­kė net ir sun­kiau­sio­mis ka­lė­ji­mo są­ly­go­mis. Dė­ko­ja­me už ne­pa­lau­žia­mą jo ryž­tą ir tvir­ty­bę. Vi­sų čia su­si­rin­ku­sių var­du svei­ki­na­me jus, ger­bia­ma­sis Ba­ly Ga­jaus­kai, su šia gra­žia su­kak­ti­mi.

Ma­lo­niai kvie­čiu Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­rą S. Pe­če­liū­ną. Pra­šom. (Plo­ji­mai)

 

Ne­pri­klau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­ro Sau­liaus Pe­če­liū­no kal­ba

 

S. PEČELIŪNAS. Mie­lie­ji čia su­si­rin­kę vi­si gar­bin­gi Eks­ce­len­ci­jos pre­zi­den­tai, am­ba­sa­do­riai, ko­le­gos sig­na­ta­rai. Man tik­rai di­de­lė gar­bė ir di­de­lis džiaugs­mas pa­si­džiaug­ti, kad šian­dien kar­tu su mu­mis mes tu­ri­me, ne­su­kly­siu pa­sa­ky­da­mas, žmo­gų le­gen­dą, su ku­riuo kar­tu dir­bo­me. Tad leis­ki­te šian­dien kar­tu ir pa­si­džiaug­ti, ir pa­skelb­ti Lie­tu­vos Res­pub­li­kos vi­suo­me­ni­nių, pa­trio­ti­nių, ka­ta­li­kiš­ko jau­ni­mo or­ga­ni­za­ci­jų, ver­sli­nin­kų ir ki­tų svei­kin­to­jų, vi­so są­ra­šo ne­skai­ty­siu, jis il­gas, pa­sa­ky­siu pa­pras­tai – Lie­tu­vos vi­suo­me­nės Lie­tu­vos nu­ta­ri­mą ap­do­va­no­ti sig­na­ta­rą B. Ga­jaus­ką 90-ies me­tų su­kak­ties pro­ga at­mi­ni­mo žen­klu „Lie­tu­vos lais­vės ži­nia“. Jis yra su­kur­tas pa­gal pa­min­klą, sto­vin­tį ša­lia Sei­mo rū­mų ir skir­tą Ko­vo 11-ajai.

B. Ga­jaus­kas yra ži­no­mas ne tik Lie­tu­vo­je, bet ir tarp­tau­ti­niu mas­tu kaip il­giau­siai so­vie­ti­niuo­se la­ge­riuo­se ka­lin­tas už pa­si­prie­ši­ni­mą oku­pa­ci­jai po­li­ti­nis ka­li­nys – per 37 žiau­rius ka­li­ni­mo me­tus – už mei­lę tė­vy­nei, už pa­stan­gas ją iš­lais­vin­ti. Jis sklei­dė lais­vės žo­dį ir su­ge­bė­jo per­duo­ti į Va­ka­rus slap­čia pa­ra­šy­tus duo­me­nis apie la­ge­rio tik­ro­vę. Ne­pa­pras­ta drą­sa ir iš­tver­mė su­ža­vė­jo Jung­ti­nių Vals­ti­jų pre­zi­den­tą R. Re­a­ga­ną, ku­ris as­me­niš­kai sie­kė jo lais­vi­ni­mo ir iš­lais­vi­no. Jis – Tarp­tau­ti­nės tai­kos ir lais­vės pre­mi­jos, gau­tos Hius­to­ne, lau­re­a­tas.

B. Ga­jaus­ko veik­la ko­mi­si­jo­je KGB veik­lai tir­ti, ei­nant Po­li­ti­nių ka­li­nių ir trem­ti­nių lais­vės frak­ci­jos pir­mi­nin­ko ir Lie­tu­vos sau­gu­mo de­par­ta­men­to ge­ne­ra­li­nio di­rek­to­riaus pa­rei­gas pa­li­ko ryš­kų pėd­sa­ką mū­sų is­to­ri­jo­je.

Gar­baus am­žiaus su­lau­ku­sį ju­bi­lia­tą, sa­vo di­dy­be, dva­sios gro­žiu, iš­min­ti­mi ta­pu­sį lie­tu­vių tau­tos ir jos vals­ty­bės tvir­ta ko­lo­na, nuo­šir­džiai svei­ki­na­me ju­bi­lie­jaus pro­ga, dė­ko­ja­me už pa­si­šven­ti­mą tė­vy­nei, lin­ki­me dva­sios tvir­ty­bės, iš­min­ties kū­ry­bai, ge­ros svei­ka­tos.

Ger­bia­ma­sis Ba­ly, bū­ki­te pa­žen­klin­tas Lie­tu­vos lais­vės ži­nia. Tai ži­nia ir at­pil­das už vi­so gy­ve­ni­mo nuo­pel­nus nuo Lie­tu­vos. Ačiū. (Plo­ji­mai)

 

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui, politiniam kaliniui, rezistentui Baliui Gajauskui 90-mečio proga įteikiamas atminimo ženklas „Lietuvos laisvės žinia“

 

PIRMININKAS (V. GEDVILAS, DPF). Ti­kiu, kad iš pro­tė­vių pa­vel­dė­ta ko­vo­to­jų dva­sia mus stip­rins ir mums ne­bus bai­sūs jo­kie sun­ku­mai, nes vi­si kar­tu esa­me Lie­tu­vos – sa­vo Tė­vy­nės – šeimininkai, vi­si kar­tu ku­ria­me Lie­tu­vos at­ei­tį. Mes ži­no­me – ką su­kur­si­me, tą ir tu­rė­si­me, to­dėl ne­pra­ras­ki­me ti­kė­ji­mo, kad mū­sų ša­lis bus gra­žes­nė at­ei­nan­čioms kar­toms.

M. STROLYS (Sei­mo po­sė­džių sek­re­to­ria­to vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas). Jos Eks­ce­len­ci­ja Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tė. (Plo­ji­mai)

PIRMININKĖ (L. GRAUŽINIENĖ). Dė­ko­ja­me vi­siems, da­ly­va­vu­siems iš­kil­min­ga­me Lie­tu­vos Ne­pri­klau­so­my­bės at­kū­ri­mo die­nos mi­nė­ji­me. Kvie­čiu ak­ty­viai da­ly­vau­ti ir ki­tuo­se ren­gi­niuo­se, skir­tuo­se šiai svar­biai die­nai pa­mi­nė­ti. Dar kar­tą vi­si su šven­te, su mū­sų Lais­vės die­na. La­bai vi­siems ačiū. (Plo­ji­mai)



* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partij­os frakcija; LLRAF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcija; LSDPF – Lietuvos social­demokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.