PASIŪLYMAS

DĖL ŠVIETIMO ĮSTATYMO NR. I-1489 15 STRAIPSNIO PAKEITIMO

ĮSTATYMo projekto Nr. xiiip-5358

 

 

2021-04-26

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

 

 

 

Argumentai:

 

XVIII LR Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plano 1.2.6 punkte numatyta, kad planuojama „atnaujinti Neformalaus vaikų švietimo (NVŠ) koncepciją, kurioje būtų numatyta didesnė NVŠ ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo (FŠPU) programų įvairovė, kokybės užtikrinimo sistemų ir kompetencijų ugdymo plėtra“. Taigi plėsti FŠPU programų įvairovę yra vienas iš šios LR Vyriausybės darbų.

Šiuo metu FŠPU sistemos pokyčiai nėra deramai išdiskutuoti, dabartiniams FŠPU teikėjams kyla pagrįstų klausimų dėl FŠPU programų kokybės užtikrinimo, finansavimo ir kt. Tuo pačiu, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija (Akademija), kartu su viena iš bendrojo ugdymo mokyklų Vilniuje, nuo 2022 metų norėtų įgyvendinti formalųjį švietimą papildančio ugdymo (FŠPU) programą, ugdančią fizines galias ir asmens vertybines orientacijas, leidžiančią tapti aktyviu visuomenės nariu, savarankišku, atsakingu, disciplinuotu, patriotiškai nusiteikusiu žmogumi, užtikrinant asmenybės saviraiškos poreikius. Tačiau šiuo metu Akademija negali tam ruoštis, nes Švietimo įstatymo nuostatos teisę vykdyti FŠPU suteikia tik muzikos, dailės, kitoms menų ir sporto mokykloms.  Lietuvoje taip pat įsibėgėjo STEAM centrų kūrimo procesas, kurie, įgyvendindami FŠPU programas matematikos, gamtos mokslų, inžinerijos srityse, galėtų itin ženkliai prisidėti prie mokinių pasiekimų gerinimo. Tačiau pagal šiuo metu galiojantį reglamentavimą,  ir jie tokios teisės neturės.

Švietimo bendruomenėje vyrauja nuomonė, kad FŠPU programas būtina plėsti, neapsiriboti vien tik muzika, daile, kitais menais ir sportu. Tuo pačiu būtina užtikrinti aukštus FŠPU programų kokybės kriterijus, aiškiai jas atskirti nuo kitų neformalaus vaikų švietimo programų. Ministro tvirtinamuose FŠPU programų kriterijuose turi būti numatyta, kad tokios programos turi būti ilgametės (bent 3-4 metų), jas turi vykdyti tik atitinkamas kompetencijas turintys pedagogai, jos turi susidaryti iš kelių struktūrinių dalių ir pan. Tokiu būdu bus aiškiai atskiriama, kokios programos yra FŠPU programos, o kokios (t.y. neatitinkančios šių kriterijų) – neformalaus vaikų švietimo programos. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, įgyvendindama LRV programos nuostatų įgyvendinimo planą, tokį ministro įsakymą jau planuoja rengti.

Siekiant sudaryti sąlygas Akademijai rengti savo FŠPU programą pilietinio ugdymo srityje, siūloma Švietimo įstatyme papildomai nurodyti, kad FŠPU programas gali vykdyti Lietuvos aukštosios mokyklos ir STEAM centrai. Toks pakeitimas ne tik sudarytų sąlygas Akademijai vykdyti savo FŠPU programą, bet ir negriautų dabartinės daugelį metų veikiančios FŠPU sistemos ir prisidėtų prie diskusijos apie FŠPU plėtrą, kurią planuoja pradėti Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

 

Pasiūlymas:

 

Pakeisti įstatymo projekto 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

2. Neformaliojo vaikų švietimo programas vykdo neformaliojo vaikų švietimo ir kitos švietimo įstaigos, laisvieji mokytojai, kiti švietimo teikėjai. Neformaliajam vaikų švietimui priskiriamas taip pat ir formalųjį švietimą papildantis ugdymas, kurį vykdo muzikos, dailės, kitos menų, ir sporto mokyklos, Lietuvos aukštosios mokyklos, taip pat kitos švietimo įstaigos, kurios vykdo veiklą pagal švietimo, mokslo ir sporto ministro tvirtinamą gamtamokslio, technologinio, inžinerinio, matematinio ugdymo atviros prieigos centro veiklos aprašą. Bendruosius iš valstybės ar savivaldybių biudžetų finansuojamų neformaliojo vaikų švietimo ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo programų kriterijus nustato švietimo, ir mokslo ir sporto ministras.“

 

 

2

 

 

N

Argumentai:

 

Atsižvelgiant į tai, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija turės parengti ir patvirtinti formalųjį švietimą papildančio ugdymo programų kriterijus, taip pat į LR Vyriausybės išvadą, tikslinga numatyti įstatymo įsigaliojimo datą nuo 2022 m. sausio 1 d.

 

Pasiūlymas:

Įstatymo projektą papildyti nauju 2 straipsniu ir jį išdėstyti taip:

 

2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas.

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2022 m. sausio 1 d.

 2. Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija iki 2021 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus”.

 

 

 

 

Teikia

Seimo narys                                                                   Artūras Žukauskas