LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Biudžeto ir finansų komitetas

 

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS LOTERIJŲ ĮSTATYMO NR. IX-1661 PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

XIIIP-3750

 

2019-11-13  Nr. 109-P-42

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Biudžeto ir finansų komiteto nariai: Valius Ąžuolas, Andrius Palionis, Viktoras Rinkevičius, Vida Ačienė, Gintarė Skaistė, Mykolas Majauskas, Rita Tamašunienė, Juozas Varžgalys. Biudžeto ir finansų komiteto biuras: biuro vedėja Alina Brazdilienė, patarėjai: Janina Alasevičienė, Dalia Mudėnienė, Jolanta Dzikaitė, Jolanta Žaltkauskienė, vyr. specialistė Agnė Gedraitytė, padėjėja Danguolė Zabulėnienė.

2. Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados ir kitų ekspertų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos

Teisės departamento išvada,

2019-09-18

 

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1.        Projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo (toliau – keičiamo įstatymo) 2 straipsnio 1 dalyje „bendrovė“ apibrėžiama kaip „Lietuvos Respublikoje įsteigtas juridinis asmuo arba kitoje valstybėje įsteigtas <...> juridinis asmuo ar <...> organizacijos, neturinčios juridinio asmens teisių filialas“. Pažymime, kad tokia apibrėžimo konstrukcija reiškia, kad apibrėžimas neapima Lietuvos Respublikos juridinių asmenų filialų, kitų valstybių juridinių asmenų filialų, kitų valstybių organizacijų, neturinčių filialų. Nėra aišku, kodėl „bendrove“ gali būti tik kitos valstybės juridinis asmuo o ne jo filialas, tuo tarpu kai organizacija, neturinti juridinio asmens teisių, pati būti „bendrove“ negali, privalo steigti filialą, ir tai daryti gali tik kitoje valstybėje. Be to, nuostata ,,filialas, atliekantis visas juridinio asmens funkcijas ar dalį jų“ loginės struktūros prasme apima tik organizacijų, neturinčių juridinio asmens teisių, filialus, o juridinio asmens teisių neturinčių organizacijų filialai negali vykdyti visų ar dalies juridinio asmens funkcijų, nes juos įsteigę subjektai neturi juridinio asmens teisių.

 

 

 

Pritarti

 

 

 

       Siūlome „Bendrovės“ sąvoką apibrėžti taip:

1. „Bendrovė Lietuvos Respublikoje įsteigtas juridinis asmuo, taip pat kitoje valstybėje narėje pagal šios valstybės teisės aktus įsteigto bet kokios teisinės formos juridinio asmens ar organizacijos, neturinčios juridinio asmens teisių, kuriai toje valstybėje narėje suteikta teisė vykdyti loterijų veiklą, filialas, turintis buveinę Lietuvos Respublikoje ir atliekantis visas juridinio asmens funkcijas ar dalį jų.“

 

 

 

 

 

 

 

 

2.        Keičiamo įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje bendrovę kontroliuojančiu asmeniu be kitų minėtoje dalyje nurodytų asmenų būtų laikomi asmenys, faktiškai kontroliuojantys bendrovės priimamus sprendimus. Iš projekto nuostatų nėra aišku, kokiais konkrečiai kriterijais remiantis asmenys būtų priskiriami bendrovę faktiškai kontroliuojančių asmenų kategorijai. Svarstytina, ar projekto nuostatų nereikėtų patikslinti, pašalinant šį neaiškumą. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad šiame apibrėžime nenurodoma įprastai Lietuvos įstatymuose apibrėžiant kontrolę vartojama įtakos forma – balsų dauguma juridinio asmens dalyvių susirinkime.

Pritarti

   Siūloma formuluotė:

 „Šiame įstatyme vartojama sąvoka

„Bendrovę kontroliuojantis asmuo“ suprantama taip, kaip Lietuvos Respublikos Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme apibrėžta sąvoka „Naudos gavėjas“.

 

 

 

 

 

 

 

 

3.        Keičiamo įstatymo 2 straipsnio 18 dalyje terminas „už loterijos bilietą sumokėta suma“ derintina su to paties straipsnio 16 dalyje bei 4 straipsnyje vartojamu terminu „loterijos bilieto kaina“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 2 straipsnio 18 dalį ir ją išdėstyti taip:

„Tiražinė loterija – loterija, kurioje dalyvaujama loterijos biliete pasirinkus skaičius ir (ar) kitus ženklus arba pasirinkus loterijos bilietą su iš anksto išspausdintais skaičiais ir (ar) kitais ženklais ir kurios laimėjimą ir jo dydį lemia už loterijos bilietą sumokėta suma loterijos bilieto kaina bei sutapęs žaidėjo pasirinktų arba iš anksto išspausdintų ir tiražo metu iškritusių skaičių ir (ar) kitų ženklų skaičius.“

 

 

 

 

 

 

4.        Keičiamo įstatymo 5 straipsnio 1 punkte siūloma nustatyti, kad loterijos bilietus galima platinti per tiesioginio ryšio kompiuterių tinklo terminalus, esančius ,,įvairiose Lietuvos Respublikos vietovėse“. Iš projekto nuostatų nėra aišku, kokiu konkrečiai tikslu nurodoma, kad minėti terminalai gali būti įvairiose Lietuvos Respublikos vietovėse. Svarstytina, ar pastarosios nuostatos nereikėtų patikslinti arba jos atsisakyti kaip perteklinės.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 5 straipsnio 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) per tiesioginio ryšio kompiuterių tinklo terminalus, esančius įvairiose Lietuvos Respublikos vietovėse, telekomunikacijų ryšiais sujungtus su centriniu kompiuteriu, užtikrinančiu centralizuotą loterijos bilietų pardavimo ir piniginių laimėjimų išmokėjimo arba daiktinių laimėjimų išdavimo, teisės pasinaudoti neatlyginama paslauga suteikimo (toliau kartu – laimėjimų išmokėjimas) apskaitą;“

 

 

 

 

 

 

 

5.        Keičiamo įstatymo 8 straipsnyje numatoma, kad loterijų veiklos licencijas išduoda priežiūros institucija – Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija. Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina nurodyti konkrečią instituciją, išduosiančią loterijų veiklos licencijas. Pritarus pastabai, koreguotinas visas keičiamo įstatymo tekstas.

Pritarti

Siūloma nurodyti:

Lošimų priežiūros tarnyba prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos.

 

 

 

 

 

 

6.        Svarstytina, ar siekiant suvienodinti projekte vartojamas sąvokas, keičiamo įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 3 punkte vietoj sąvokos ,,įmonė“ neturėtų būti vartojama sąvoka ,,bendrovė“.

Pritarti

Pakeisti ir jį išdėstyti taip:

„3) duomenų apie vyriausiąjį buhalterį (buhalterį) ir kitus asmenis, galinčius tvarkyti bendrovės įmonės buhalterinę apskaitą pagal Buhalterinės apskaitos įstatymą, taip pat bendrovės vadovo pavaduotoją, sąrašas, nurodant fizinių asmenų vardus, pavardes, asmens kodus; juridinio asmens pavadinimą, kodą ir buveinės adresą (jeigu bendrovės buhalterinę apskaitą tvarko juridinis asmuo);“

Pakeisti keičiamo įstatymo 22 straipsnio 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) jos dalyviai, stebėtojų tarybos (jei toks kolegialus priežiūros organas bendrovėje sudarytas), valdybos (jei toks kolegialus valdymo organas bendrovėje sudarytas) visų bendrovės kontrolės ir valdymo organų nariai, vadovas, jo pavaduotojas, vyriausiasis buhalteris (buhalteris) ir kiti asmenys, galintys tvarkyti bendrovės įmonės buhalterinę apskaitą pagal Buhalterinės apskaitos įstatymą, ir (arba) ją kontroliuojantis asmuo yra įstatymų nustatyta tvarka uždraustos organizacijos nariai.“

 

 

 

 

 

 

 

7.        Terminija projekte turėtų būti vartojama nuosekliai, todėl tarpusavyje reikėtų suderinti „loterijų organizavimo“ (pavyzdžiui, keičiamo įstatymo 10, 11, 32, 37 straipsniai) ir „loterijų vykdymo“ (pavyzdžiui, keičiamo įstatymo 1, 2, 9, 13, 27 straipsniai) sąvokas arba aiškiai jas apibrėžti ir atskirti, jei tokių skirtumų esama.

Pritarti

Siūloma vartoti: „loterijų organizavimo“ sąvoką.

 

 

 

 

 

 

8.        Keičiamame įstatyme reglamentuojant loterijų vykdymo veiklos licencijavimą, nustatant su tuo susijusius apribojimus, reglamentuojamos bedrovės teisės ir pareigos, susijusios su bendrovės dalyviais. Toks siūlomas reguliavimas, nors dalinai yra įtvirtintas ir galiojančioje keičiamo įstatymo redakcijoje, kelia abejonių keliais aspektais:

8.1.    Keičiamo įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 4 punkte nustatoma bendrovės pareiga pateikti bendrovės dalyvių tapatybę patvirtinančių dokumentų kopijas, 15 straipsnio 2 dalies 2 punkte – pareiga pranešti apie dalyvių pasikeitimą, 10 straipsnio 3 dalyje ir 5 dalies 3 punkte – bendrovės dalyvių duomenų patikra ir sąrašai. Pažymime, kad ne visų teisinių formų juridinių asmenų atveju šie reikalavimai galėtų būti įgyvendinti arba jų įgyvendinimas galėtų sudaryti neproporcingą administracinę naštą. Pavyzdžiui, duomenys apie akcinės bendrovės dalyvius - akcininkus pagal galiojančius teisės aktus daugeliu atvejų nėra kaupiami ir tvarkomi valstybės registruose ar informacinėse sistemose, o tuo atveju, kai akcinės bendrovės akcijomis leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje, bendrovės dalyvių - akcininkų gali būti iš esmės neribotas skaičius, jie gali nuolat keistis, o bendrovė gali apie juos neturėti informacijos, juo labiau - tapatybę patvirtinančių dokumentų kopijų.

Pritarti

Siūloma nustatyti, kad priežiūros institucijai teikiami duomenys tik apie tuos akcinės bendrovės akcininkus, kurie yra bendrovę kontroliuojantys asmenys

 

 

 

 

 

 

8.2. Keičiamo įstatymo 22 straipsnyje nustatyta, kad bendrovė nelaikoma nepriekaištingos reputacijos, kai nors vienas jos dalyvis yra pripažintas kaltu dėl tam tikros nusikalstamos veikos padarymo arba yra uždraustos organizacijos narys. Kaip minėta, akcinės bendrovės dalyvių (akcininkų) skaičius gali būti praktiškai neribotas, dalyviu gali tapti bet kuris fizinis asmuo, įsigijęs bendrovės akcijų reguliuojamoje rinkoje, o bendrovė gali apie tokį dalyvį nieko nežinoti. Net ir tuo atveju, kai bendrovės akcijomis nėra laisvai prekiaujama, jos dalyvių skaičius gali būti didelis, atskirų smulkių dalyvių duomenys gali būti bendrovei nežinomi, o jie patys gali neturėti jokios įtakos bendrovės valdymui. Tačiau nors ir vieno tokio dalyvio neatitikimas minėtiems reikalavimams pagal siūlomą reguliavimą sąlygotų bendrovės neatitikimą nepriekaištingos reputacijos reikalavimams, taigi – licencijos, suteikiančios teisę verstis reguliuojama veikla neišdavimą ar panaikinimą. Manytume, kad toks reguliavimas, kai bendrovė privalo atsakyti už savo akcininkus, kurių ji negali įtakoti, ir kurie, savo ruožtu, negali turėti jokios įtakos bendrovės valdymui, valdymo organų narių skyrimui ir sprendimų priėmimui, neatitiktų proporcingumo principo, be to, galimai pažeistų nuosavybės teises kitų juridinio asmens dalyvių, nes juridinis asmuo, kurio pagrindinė ir vienintelė įstatymu leidžiama veikla – loterijų organizavimas, netekęs teisės ja užsiimti, patirtų didelių nuostolių ar bankrutuotų, taigi nuostolių patirtų ir kiti tokio juridinio asmens dalyviai.

Pritarti

Siūloma nustatyti, kad priežiūros institucijai teikiami duomenys tik apie tuos akcinės bendrovės akcininkus, kurie yra bendrovę kontroliuojantys asmenys

 

 

 

 

 

 

9.        Keičiamo įstatymo 10 straipsnio 5 dalies 2 ir 3 punktuose nurodytini oficialūs Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pavadinimai.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 10 straipsnio 5 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) kreiptis į Lietuvos Respublikos Vvalstybės saugumo departamentą (toliau – Valstybės saugumo departamentas) išvadoms, ar bendrovė atitinka šio įstatymo 22 straipsnio 4 punkte nustatytus nepriekaištingos reputacijos kriterijus ir jos veikla nekelia grėsmės valstybės saugumui, gauti;“

Pakeisti keičiamo įstatymo 10 straipsnio 5 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) kreiptis į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą prie Lietuvos Respublikos Vvidaus reikalų ministerijos (toliau – Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba) dėl turimos neigiamos informacijos apie šio straipsnio 2 dalies 3 ir 4 punktuose punkte nurodytus asmenis ir bendrovės dalyvius, stebėtojų tarybos (jei toks kolegialus priežiūros organas bendrovėje sudarytas), valdybos (jei toks kolegialus valdymo organas bendrovėje sudarytas) narius ir bendrovės vadovą pateikimo.“

 

 

 

 

 

 

10.    Nėra aišku, kokiais argumentais remiantis keičiamo įstatymo 10 straipsnio 5 dalies 3 punkte siūloma nustatyti, kad prieš išduodant licenciją, tikrinama informacija tik apie dviejų bendrovės organų - stebėtojų tarybos ir valdybos narius. Atkreipiame dėmesį, kad loterijų licenciją siekiančiuose gauti juridiniuose asmenyse gali būti sudaromi ir kiti kontrolės ir valdymo organai. Pavyzdžiui, Akcinių bendrovių įstatymo 37 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad bendrovės vadovas yra vienasmenis bendrovės valdymo organas. Atsižvelgus į tai, svarstytina, ar projekto nuostatas nereikėtų patikslinti nustatant, kad projekte siūlomus nustatyti reikalavimus turėtų atitikti ir atitinkama informacija renkama apie visų bendrovės kontrolės ir valdymo organų narius.

Be to, siekiant teisės akto glaustumo, siūlytina šiame punkte esančią formuluotę „bendrovės dalyvius, stebėtojų tarybos (jei toks kolegialus priežiūros organas bendrovėje sudarytas), valdybos (jei toks kolegialus organas bendrovėje sudarytas) narius ir bendrovės vadovą“ keisti nuoroda „šio straipsnio 2 dalies 4 punkte nurodytus asmenis“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) šios dalies 2 ir 3 punktuose nurodytų fizinių asmenų ir bendrovės dalyvių, stebėtojų tarybos (jei toks kolegialus priežiūros organas bendrovėje sudarytas), valdybos (jei toks kolegialus valdymo organas bendrovėje sudarytas) visų bendrovės kontrolės ir valdymo organų narių ir bendrovės vadovo tapatybę patvirtinančių dokumentų kopijos;“

 

Pakeisti keičiamo įstatymo 10 straipsnio  3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Priežiūros institucija, gavusi šio straipsnio 2 dalyje nurodytus dokumentus, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas kreipiasi į Juridinių asmenų registro tvarkytoją bendrovės steigimo dokumentams, bendrovės dalyvių, stebėtojų tarybos (jei toks kolegialus priežiūros organas bendrovėje sudarytas), valdybos (jei toks kolegialus valdymo organas bendrovėje sudarytas) visų bendrovės kontrolės ir valdymo organų narių, kontroliuojančių asmenų (jei bendrovės dalyvis yra juridinis asmuo) sąrašui gauti.“

 

Pakeisti keičiamo įstatymo 10 straipsnio 5 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) kreiptis į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą prie Lietuvos Respublikos Vvidaus reikalų ministerijos (toliau – Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba) dėl turimos neigiamos informacijos apie šio straipsnio 2 dalies 3 ir 4 punktuose punkte nurodytus asmenis ir bendrovės dalyvius, stebėtojų tarybos (jei toks kolegialus priežiūros organas bendrovėje sudarytas), valdybos (jei toks kolegialus valdymo organas bendrovėje sudarytas) narius ir bendrovės vadovą pateikimo.“

 

Pakeisti keičiamo įstatymo 15 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) pasikeitus bendrovės dalyviams, stebėtojų tarybos (jei toks kolegialus priežiūros organas bendrovėje sudarytas), valdybos (jei toks kolegialus valdymo organas bendrovėje sudarytas) visų bendrovės kontrolės ir valdymo organų nariams, vadovui, jo pavaduotojui, vyriausiajam buhalteriui (buhalteriui) arba kitiems asmenims, galintiems tvarkyti bendrovės įmonės buhalterinę apskaitą pagal Buhalterinės apskaitos įstatymą, bendrovę kontroliuojantiems asmenims, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo duomenų pasikeitimo įsigaliojimo apie tai pranešti priežiūros institucijai ir pateikti duomenis apie bendrovės atitiktį šio įstatymo 22 straipsnio 2 ir 4 punktuose nustatytiems nepriekaištingos reputacijos kriterijams priežiūros institucijos nustatyta tvarka;“

 

Pakeisti keičiamo įstatymo 22 straipsnio 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2)       jos dalyviai, stebėtojų tarybos (jei toks kolegialus priežiūros organas bendrovėje sudarytas), valdybos (jei toks kolegialus valdymo organas bendrovėje sudarytas) visų bendrovės kontrolės ir valdymo organų nariai, vadovas, jo pavaduotojas, vyriausiasis buhalteris (buhalteris) ir kiti asmenys, galintys tvarkyti bendrovės įmonės buhalterinę apskaitą pagal Buhalterinės apskaitos įstatymą, ir (arba) ją kontroliuojantis asmuo yra pripažinti kaltais įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu dėl šio straipsnio 1 punkte nurodytos nusikalstamos veikos padarymo ir turi neišnykusį ar nepanaikintą teistumą arba jos dalyvis (juridinis asmuo) ir (arba) ją kontroliuojantis juridinis asmuo yra pripažinti kaltais įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu dėl šios dalies 1 punkte nurodytos nusikalstamos veikos padarymo ir turi neišnykusį ar nepanaikintą teistumą;

 

Pakeisti keičiamo įstatymo 22 straipsnio 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) jos dalyviai, stebėtojų tarybos (jei toks kolegialus priežiūros organas bendrovėje sudarytas), valdybos (jei toks kolegialus valdymo organas bendrovėje sudarytas) visų bendrovės kontrolės ir valdymo organų nariai, vadovas, jo pavaduotojas, vyriausiasis buhalteris (buhalteris) ir kiti asmenys, galintys tvarkyti bendrovės įmonės buhalterinę apskaitą pagal Buhalterinės apskaitos įstatymą, ir (arba) ją kontroliuojantis asmuo yra įstatymų nustatyta tvarka uždraustos organizacijos nariai.“

 

Pakeisti keičiamo įstatymo 28 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Draudžiama dalyvauti loterijų organizatoriaus organizuojamoje loterijoje asmenims (patiems arba per kitą asmenį, arba įgaliotiems kito asmens), kurie yra loterijų organizatoriaus dalyviai, stebėtojų tarybos (jei toks kolegialus priežiūros organas bendrovėje sudarytas), valdybos (jei toks kolegialus valdymo organas bendrovėje sudarytas) visų bendrovės kontrolės ir valdymo organų nariai, loterijų organizatoriaus darbuotojai arba asmenys, galintys tvarkyti bendrovės įmonės buhalterinę apskaitą pagal Buhalterinės apskaitos įstatymą, bendrovę kontroliuojantys asmenys.“

 

 

 

 

 

 

11.    Keičiamo įstatymo 10 straipsnio 6 dalyje minimos to paties straipsnio 5 dalyje nurodytų institucijų išvados, tačiau išvados minimos tik tos dalies 2 punkte, o 1 ir 3 punkte minimas informacijos patikrinimas, o ne išvadų formulavimas. Ši pastaba aktuali ir dėl keičiamo įstatymo 10 straipsnio 5 dalies 3 punkto, numatančio tik informacijos patikrinimą, santykio su 12 straipsnio 4 punktu, nurodančio Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos išvadą.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 10 straipsnio 6 dalį ją išdėstyti taip:

„6. Šio straipsnio 5 dalyje nurodytos institucijos pagal kompetenciją turi pateikti išvadas ir informaciją priežiūros institucijai ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo kreipimosi ir reikiamų dokumentų ir informacijos pateikimo institucijoms dienos.“

Pakeisti keičiamo įstatymo 12 straipsnio  4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) bendrovė turi mokestinę nepriemoką Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, savivaldybių biudžetams ar fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija, ar turi skolą Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui (išskyrus atvejus, kai mokesčių, delspinigių, baudų mokėjimas atidėtas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka arba dėl šių mokesčių, delspinigių, baudų vyksta mokestinis ginčas)  arba gauta neigiama Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ir (arba) Valstybės saugumo departamento informacija ir (arba) išvada;“

 

 

 

 

 

 

12.    Keičiamo įstatymo 10 straipsnio 7 dalyje nurodoma, jog priežiūros institucija suderina ir bendrovės pateiktą loterijos taisyklių projektą. Atkreiptinas dėmesys, kad keičiamo įstatymo 12 straipsnio 6 punkte nurodyta, jog vienas iš atvejų, kai licencija gali būti neišduodama yra, kai „pateiktas loterijos taisyklių projektas neatitinka šio įstatymo 30 straipsnio 3 ir 4 dalyse nustatytų reikalavimų“. Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina projekte atskleisti ką reiškia tas taisyklių projekto derinimas, aiškiai numatyti derinimo kriterijus ir pasekmes.

Pritarti

Siūlome 30 straipsnio 1 dalį išdėstyti taip:

„1. Loterijų organizatorius gali pradėti platinti kiekvienos loterijos bilietus tik tada, kai yra patvirtintos su priežiūros institucija suderintos tos loterijos taisyklės. Priežiūros institucija, įvertinusi  naujų loterijos taisyklių ar jau suderintų loterijos taisyklių pakeitimų projektą ir nustačiusi naujų loterijos taisyklių ar jau suderintų loterijos taisyklių pakeitimų atitiktį šio straipsnio 3 ir 4 dalių reikalavimams, išduodama ar patikslindama licenciją suderina loterijos taisykles ar jų pakeitimus.   

 

 

 

 

 

 

 

13.    Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina keičiamo įstatymo 10 straipsnio 7 dalyje vietoje formuluotės „visų tinkamai įformintų dokumentų, kurių reikia licencijai išduoti“ pateikti nuorodą į šio straipsnio 1-3 dalis.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 10 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Išduodama licenciją priežiūros institucija taip pat suderina ir bendrovės pateiktą loterijos taisyklių, atitinkančių šio įstatymo 30 straipsnio 3 ir 4 dalyse nustatytus reikalavimus, projektą. Licencija išduodama arba rašytinis motyvuotas atsisakymas išduoti licenciją pateikiamas per 30 dienų nuo visų tinkamai įformintų dokumentų, kurių reikia licencijai išduoti, šio straipsnio 1–3 dalyse nurodytų dokumentų ir šio straipsnio 5 dalyje nurodytų institucijų išvadų ir informacijos gavimo priežiūros institucijoje dienos. Jeigu pateikiami ne visi, neteisingai užpildyti dokumentai ar pateikiami neteisingi duomenys, 30 dienų terminas skaičiuojamas nuo visų arba papildytų (patikslintų) dokumentų gavimo dienos. Licencijos neišdavimas arba motyvuoto atsisakymo išduoti licenciją nepateikimas per 30 dienų nelaikomas licencijos išdavimu.“

 

 

 

 

 

 

 

14.    Pagal keičiamo įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostatas tuo atveju, kai loterijų organizatorius ketina baigti loteriją, jis turi kreiptis į priežiūros instituciją dėl licencijos patikslinimo. Iš keičiamo įstatymo 10 ir 11 straipsniuose siūlomo nustatyti teisinio reguliavimo nėra aišku, ar išduodamoje licencijoje yra įrašomas loterijos vykdymo terminas ir pan. Svarstytina, ar siekiant aiškumo, keičiamo įstatymo 10 straipsnį nereikėtų papildyti atskira struktūrine dalimi, nurodant kokie konkrečiai duomenys ir informacija įrašoma loterijų veiklos licencijoje.

Nepritarti

Licencijoje įrašomi duomenys turėtų būti ne įstatymo, o poįstatyminio teisės akto reguliavimo dalykas, todėl siekiant teisinio akto glaustumo siūloma duomenis, kurie nurodomi loterijų veiklos licencijoje, nurodyti Vyriausybės nutarime.

 

 

 

 

 

 

15.    Keičiamo įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 1 punkte kaip perteklinis brauktinas žodis „pavyzdžiui“ ir skliaustuose įrašytinas žodis „kodui“. Svarstytina, ar šiame punkte nevertėtų nurodyti, jog pateikiamas ne tik prašymas, bet ir jį pagrindžiantys dokumentai.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1)            pasikeitus formaliems licencijoje nurodytiems duomenims (pavyzdžiui, loterijų organizatoriaus pavadinimui, kodui, buveinės adresui). Pranešti apie pasikeitusius duomenis ir pateikti prašymą patikslinti licenciją loterijų organizatorius privalo per 5 darbo dienas nuo duomenų pasikeitimo dienos. Pasikeitus formaliems licencijoje nurodytiems duomenims priežiūros institucija patikslina licenciją per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos;“

 

 

 

 

 

 

 

16.    Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina keičiamo įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 2 punkte vietoje formuluotės „Kai derinamos loterijos taisyklės ar jų pakeitimai, priežiūros institucija patikslina licenciją“ pateikti formuluotę „Suderinus loterijos taisykles ar jų pakeitimus, priežiūros institucija priima sprendimą patikslinti licenciją“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2)            ketindamas suderinti naujos loterijos taisykles ar suderintų loterijos taisyklių pakeitimus. Kartu su prašymu patikslinti licenciją loterijų organizatorius priežiūros institucijai pateikia naujų loterijos taisyklių ar suderintų loterijos taisyklių pakeitimų projektą ir šio įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 6 punkte ir 30 straipsnio 2 dalyje nurodytus dokumentus ir informaciją, išskyrus atvejus, kai šie dokumentai ir informacija jau yra pateikti priežiūros institucijai ir nėra pasikeitę. Kai derinamos loterijos taisyklės ar jų pakeitimai, priežiūros institucija patikslina licenciją Suderinus loterijos taisykles ar jų pakeitimus, priežiūros institucija priima sprendimą patikslinti licenciją arba, jeigu loterijų organizatorius nepateikia visų šio įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 6 punkte ir 30 straipsnio 2 dalyje nurodytų dokumentų ir informacijos, taip pat jeigu pateiktų loterijos taisyklių ar jų pakeitimų projektas neatitinka šio įstatymo 30 straipsnio 3, 4 ir 5 dalyse nustatytų reikalavimų arba yra kitų šio įstatymo 12 straipsnyje nurodytų pagrindų, priima motyvuotą sprendimą atsisakyti patikslinti licenciją per 20 dienų nuo prašymo ir visų tinkamai įformintų dokumentų ir informacijos gavimo priežiūros institucijoje dienos;“

 

 

 

 

 

 

 

17.    Keičiamo įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodoma, jog taisyklių pakeitimų projektas turi atitikti šio įstatymo 30 straipsnio 3, 4 ir 5 dalyse nustatytus reikalavimus. Pastebėtina, jog keičiamo įstatymo 10 straipsnio 4 dalies 5 punkte, 10 straipsnio 7 dalyje, 12 straipsnio 6 dalyje įtvirtintas reikalavimas atitikti tik šio įstatymo 30 straipsnio 3 ir 4 dalių reikalavimus. Atsižvelgiant į tai, projekto nuostatos koreguotinos.

Pritarti iš dalies

Siūloma 11 straipsnio 1 dalies 2 punkte dėti nuorodą tik į 30 straipsnio 3 ir 4 dalis, kuriose nustatyti reikalavimai loterijos taisyklėms. Nuoroda į 30 straipsnio 5 dalį perteklinė, nes joje kalbama apie loterijos taisyklių pakeitimų taikymą, o ne reikalavimus jų turiniui.

 

 

 

 

 

 

18.    Svarstytina, ar keičiamo įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodytas 20 dienų terminas nuo prašymo gavimo priežiūros institucijoje dienos neturėtų būti siejamas ne tik su prašymo, bet ir su visų reikalaujamų dokumentų gavimo diena.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2)            ketindamas suderinti naujos loterijos taisykles ar suderintų loterijos taisyklių pakeitimus. Kartu su prašymu patikslinti licenciją loterijų organizatorius priežiūros institucijai pateikia naujų loterijos taisyklių ar suderintų loterijos taisyklių pakeitimų projektą ir šio įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 6 punkte ir 30 straipsnio 2 dalyje nurodytus dokumentus ir informaciją, išskyrus atvejus, kai šie dokumentai ir informacija jau yra pateikti priežiūros institucijai ir nėra pasikeitę. Kai derinamos loterijos taisyklės ar jų pakeitimai, priežiūros institucija patikslina licenciją Suderinus loterijos taisykles ar jų pakeitimus, priežiūros institucija priima sprendimą patikslinti licenciją arba, jeigu loterijų organizatorius nepateikia visų šio įstatymo 10 straipsnio 2 dalies 6 punkte ir 30 straipsnio 2 dalyje nurodytų dokumentų ir informacijos, taip pat jeigu pateiktų loterijos taisyklių ar jų pakeitimų projektas neatitinka šio įstatymo 30 straipsnio 3, 4 ir 5 dalyse nustatytų reikalavimų arba yra kitų šio įstatymo 12 straipsnyje nurodytų pagrindų, priima motyvuotą sprendimą atsisakyti patikslinti licenciją per 20 dienų nuo prašymo ir visų tinkamai įformintų dokumentų ir informacijos gavimo priežiūros institucijoje dienos;“

 

 

 

 

 

 

 

19.    Atkreiptinas dėmesys, kad keičiamo įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodyta, jog ketindamas suderinti organizuojamos loterijos pabaigą, loterijų organizatorius pateikia tik prašymą patikslinti licenciją. Atsižvelgiant į tai, koreguotinas paskutinis šio punkto sakinys, vietoje formuluotės „visų tinkamai įformintų dokumentų ir informacijos gavimo“ įrašant žodį „prašymo“. Be to, siekiant teisinio akto glaustumo, siūlytina šiame punkte pateikiamą informaciją, kuri turi būti nurodoma minėtame prašyme, pateikti Vyriausybės nutarime.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) ketindamas suderinti organizuojamos loterijos pabaigą. Loterijų organizatorius priežiūros institucijai pateikia prašymą patikslinti licenciją, kuriame nurodomas loterijų organizatoriaus pavadinimas, kodas, buveinės adresas, telefono ryšio numeris, ketinamos pabaigti loterijos pavadinimas, išplatintų loterijos bilietų skaičius, nominalioji loterijos bilieto vertė, išmokėtų piniginių laimėjimų, išduotų daiktinių laimėjimų, suteiktų neatlygintinų paslaugų bendra suma ir laimėjimų fondas, bendrovės vadovo arba jo įgalioto asmens, užpildžiusio ir pasirašiusio prašymą, pareigos, vardas ir pavardė, prašymo padavimo data. Derinant loterijos pabaigą priežiūros institucija priima sprendimą patikslinti licenciją per 20 dienų nuo prašymo visų tinkamai įformintų dokumentų ir informacijos gavimo priežiūros institucijoje dienos.

 

 

 

 

 

 

 

 

20.    Keičiamo įstatymo 11 straipsnio 2 dalyje vietoje formuluotės „Priežiūros tarnybos“ rašytina formuluotė „priežiūros institucijos“ Analogiška pastaba teiktina ir dėl projekto 2 straipsnio 10 dalies.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 11 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Priežiūros institucija sprendimo dėl licencijos patikslinimo priėmimo dieną patikslintos licencijos duomenis įrašo Licencijų informacinėje sistemoje, apie patikslintą licenciją paskelbia Priežiūros tarnybos priežiūros institucijos interneto svetainėje ir sprendimą dėl licencijos organizuoti lošimus patikslinimo pateikia bendrovei, dėl kurios jis priimtas.“

    Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnio 10 dalį ir ją išdėstyti taip:

Per šio straipsnio 9 dalyje nustatytą terminą Nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos per vienus metus neparduoti loterijos bilietai turi būti sunaikinti Priežiūros tarnybos priežiūros institucijos nustatyta tvarka.“

 

 

 

 

 

 

21.    Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 12 straipsnio pavadinimas yra „Atsisakymas išduoti licenciją“, siūlytina šio straipsnio pradžią formuluoti taip: „Priežiūros institucija atsisako išduoti licenciją:“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 12 straipsnio pradžią ir ją išdėstyti taip:

„Licencija neišduodama Priežiūros institucija atsisako išduoti licenciją, jeigu:“

 

 

 

 

 

 

22.    Siūlytina keičiamo įstatymo 12 straipsnio 2 punkte atsisakyti perteklinės formuluotės „paaiškėja, kad“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 12 straipsnio 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) bendrovė neatitinka šio įstatymo 20 ir 21 straipsniuose nustatytų apribojimų arba paaiškėja, kad bendrovė neatitinka šio įstatymo 22 straipsnyje nustatytų nepriekaištingos reputacijos kriterijų;“

 

 

 

 

 

 

 

23.    Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina patikslinti keičiamo įstatymo 12 straipsnio 4 punkte esančią formuluotę „mokestinę nepriemoką“, nurodant konkrečius subjektus, kuriems bendrovė turi mokestinę nepriemoką (pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, savivaldybių biudžetams ar fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija, ar Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui ir pan.). Be to, svarstytina, ar atsižvelgiant į šį punktą, nereikėtų papildyti keičiamo įstatymo 10 straipsnio 5 dalies, joje nurodant ir Valstybinę mokesčių inspekciją prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos.

Pritarti iš dalies

Pakeisti keičiamo įstatymo 12 straipsnio 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

 

„4) bendrovė turi mokestinę nepriemoką Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui, savivaldybių biudžetams ar fondams, į kuriuos mokamus mokesčius administruoja Valstybinė mokesčių inspekcija, ar turi skolą Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui (išskyrus atvejus, kai mokesčių, delspinigių, baudų mokėjimas atidėtas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka arba dėl šių mokesčių, delspinigių, baudų vyksta mokestinis ginčas)  arba gauta neigiama Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ir (arba) Valstybės saugumo departamento informacija ir (arba) išvada;“

 

Duomenys dėl mokestinės nepriemokos yra vieši ir priežiūros institucija gali patikrinti juos. Papildant keičiamo įstatymo 10 straipsnio 5 dalį, joje nurodant Valstybinę mokesčių inspekciją prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos būtų nepagrįstai didinama administracinė našta viešajam subjektui. .

 

 

 

 

 

 

24.    Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 13 straipsnio 9 dalies 3 punkte daroma išimtis tik šio straipsnio 8 dalies 2 ir 6 punktams, svarstytina, ar keičiamo įstatymo 12 straipsnio 5 punkte neturėtų būti nurodytas ir keičiamo įstatymo 13 straipsnio 8 dalies 3 punkte. Analogiška pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 22 straipsnio 3 punktui.

Nepritarti

12 straipsnio 5 punkte neturi būti nurodytas 13 straipsnio 8 dalies 3 punktas, nes bendrovė, kuri baigėsi likvidavimo ar reorganizavimo būdu nebeegzistuoja kaip subjektas, kuris galėtų pakartotinai kreiptis dėl licencijos išdavimo.

 

 

 

 

 

 

 

25.    Siūlytina keičiamo įstatymo 13 straipsnio 1 dalyje vietoje žodžio „reguliuojančių“ įrašyti žodį „reglamentuojančių“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 13 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Priežiūros institucija, nustačiusi licencijuojamą veiklą reguliuojančių reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų (toliau – pažeidimai), ne vėliau kaip per 3 darbo dienas privalo įspėti loterijų organizatorių apie galimą licencijos galiojimo sustabdymą, išskyrus šio straipsnio 4 dalies 2 punkte numatytus atvejus, kai licencijos galiojimas sustabdomas nedelsiant.“

 

 

 

 

 

 

26.    Keičiamo įstatymo 13 straipsnio 8 dalies 2 punkto nuostata ,,panaikinti licenciją“ tikslintina, nes pastarajame straipsnyje reglamentuojamas ne licencijų panaikinimas, bet licencijų galiojimo panaikinimas. Atsižvelgiant į aukščiau nurodytus argumentus, tikslintinos ir atitinkamos keičiamo įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 4 punkto, 22 straipsnio 3 punkto, 23 straipsnio 4 dalies nuostatos.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 13 straipsnio 8 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) licenciją turinti bendrovė pateikia prašymą panaikinti licencijos galiojimą licenciją;“

 

Pakeisti keičiamo įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) pateikti prašymą panaikinti licencijos galiojimą licenciją;“

 

Pakeisti keičiamo įstatymo 22 straipsnio 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) jos dalyvis (juridinis asmuo) ir (arba) ją kontroliuojantis juridinis asmuo yra bendrovė, kuriai panaikinta licencija panaikintas licencijos galiojimas pagal šio įstatymo 13 straipsnio 8 dalies 1, 4 ir 5 punktus, ir nuo licencijos galiojimo panaikinimo nepraėję 5 metai;“

 

Pakeisti keičiamo įstatymo 23 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Loterijos bilietus, pagal kuriuos buvo išmokėti piniginiai laimėjimai, išduoti daiktiniai laimėjimai, suteiktos neatlygintinos paslaugos, loterijų organizatorius saugo priežiūros institucijos nustatyta tvarka. Panaikinus licenciją licencijos galiojimą, neišplatinti loterijos bilietai per 60 dienų po sprendimo panaikinti licenciją licencijos galiojimą priėmimo dienos turi būti surinkti iš visų platinimo vietų ir sunaikinti priežiūros institucijos nustatyta tvarka.

 

 

 

 

 

 

 

27.    Svarstytina, ar keičiamo įstatymo 13 straipsnio 9 dalies 3 punkte nereikėtų nurodyti nuo kada yra skaičiuojamas šiame punkte nustatomas 5 metų terminas.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 13 straipsnio 9 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) 5 metus nuo licencijos galiojimo panaikinimo dienos neturi teisės teikti prašymo išduoti licenciją, išskyrus tada, kai licencijos galiojimas panaikinamas šio straipsnio 8 dalies 2 ir 6 punktuose nurodytais atvejais.“

 

 

 

 

 

 

 

28.    Siūlytina keičiamo įstatymo 13 straipsnio 6 dalyje po žodžio „draudžiama“ įrašyti formuluotę „vykdyti loterijų veiklą“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 13 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Sustabdžius licencijos galiojimą, loterijų organizatoriui draudžiama vykdyti loterijų veiklą, teikti loterijų paslaugas, tačiau jis privalo išmokėti žaidėjams, žaidusiems iki licencijos galiojimo sustabdymo dienos, priklausančius laimėjimus, jei jie nebuvo išmokėti iki licencijos galiojimo sustabdymo dienos.“

 

 

 

 

 

 

 

 

29.    Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 13 straipsnio 2, 5 ir 7 dalyse jau yra įtvirtintos nuostatos dėl priežiūros institucijos sprendimo pateikimo bendrovei, siūlytina šios perteklinės nuostatos atsisakyti keičiamo įstatymo 13 straipsnio 11 dalyje. Svarstytina, ar šioje dalyje minima informacija neturėtų būti patalpinta ir priežiūros institucijos internetiniame puslapyje.

Pritarti iš dalies

Pakeisti keičiamo įstatymo 13 straipsnio 11 dalį ir ją išdėstyti taip:

11. Priežiūros institucija, priėmusi bet kurį šiame straipsnyje nurodytą sprendimą, sprendimo priėmimo dieną duomenis įkelia į Licencijų informacinę sistemą, ir paskelbia juos priežiūros institucijos interneto svetainėje ir pateikia sprendimą bendrovei, dėl kurios jis priimtas.“

 

 

 

 

 

 

 

30.    Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina keičiamo įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 2 punkte po žodžio „reikalauti“ įrašyti formuluotę „priežiūros instituciją“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) reikalauti priežiūros instituciją paaiškinti, kodėl sustabdytas arba panaikintas licencijos galiojimas;“

 

 

 

 

 

 

 

31.    Keičiamo įstatymo 15 straipsnio 1 dalies 5 punkte siūloma nustatyti, kad loterijų organizatorius turi teisę nutraukti loterijos organizavimą. Atkreipiame dėmesį, kad pagal keičiamo įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 3 punkte siūlomą nustatyti reguliavimą loterijos organizatorius ,,ketindamas suderinti loterijos pabaigą“ turi kreiptis į priežiūros instituciją dėl licencijos patikslinimo. Atkreipiame dėmesį, kad projekte vartojamos skirtingos sąvokos, t.y. ,,loterijos nutraukimas“ ir ,,loterijos pabaiga“. Tuo atveju, jeigu jos vartojamos turint tikslą apibūdinti tą patį veiksmą, svarstytina, ar siekiant aiškumo, projekte nereikėtų vartoti vieną iš jų. Jeigu būtų pritarta šiai pastabai, vadovaujantis aukščiau nurodytais argumentais reikėtų patikslinti ir keičiamo įstatymo 32 straipsnio 1 dalies 1 punkto, 3 dalies nuostatas.

Pritarti

Siūloma vartoti „loterijos pabaigos“ sąvoką.

 

 

 

 

 

 

32.    Svarstytina, ar keičiamo įstatymo 15 straipsnio 2 dalies nevertėtų papildyti punktais dėl pranešimo priežiūros institucijai apie formalius licencijoje nurodytus duomenis, dėl lėšų skyrimo paramai.

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

33.    Keičiamo įstatymo 16 straipsnyje nustatyta loterijos organizatoriaus pareiga 8 procentus nominaliosios išplatintų loterijos bilietų vertės skirti paramai. Nors keičiamo įstatymo 31 straipsnyje reglamentuojamas privalomas ketvirčio ir metų ataskaitų apie šios pareigos vykdymą pateikimas, tačiau keičiamas įstatymas stokoja nuostatų, aiškiai apibrėžiančių per kokį laikotarpį išplatinti bilietai turi būti skaičiuojami, ir per kokį laikotarpį loterijos organizatorius turi įvykdyti pareigą teikti paramą.

Pritarti

Siūloma tikslinti 16 straipsnio 1 dalį, nustatant: „Loterijų organizatorius 8 procentus nuo nominalios per kalendorinių metų ketvirtį išplatintų loterijos bilietų vertės privalo paramai Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatyme nustatytiems paramos gavėjams. Paramą loterijų organizatorius privalo pervesti paramos gavėjams kiekvienam kalendorinių metų ketvirčiui pasibaigus iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 15 dienos.“

 

 

 

 

 

 

34.    Keičiamo įstatymo 16 straipsnio 3 dalyje nurodytinas oficialus Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos pavadinimas.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 16 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3.            Loterijų organizatorius ir paramos gavėjai, privalo tvarkyti teikiamos arba gaunamos paramos apskaitą ir teikti Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ataskaitas apie suteiktą arba gautą paramą Labdaros ir paramos įstatyme nustatyta tvarka.“

 

 

 

 

 

 

 

35.    Keičiamo įstatymo 17 straipsnis tikslintinas nurodant, kokios organizacijos turimos omenyje.

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

36.    Keičiamo įstatymo 18 straipsnyje įtvirtinta imperatyvi nuostata, kad laimėjimų fondas turi sudaryti ne mažiau kaip 50 procentų numatomos išplatinti loterijos bilietų vertės, skaičiuojamos per visą loterijos laikotarpį. Šios nuostatos vykdymas keičiamo įstatymo nuostatose aiškiai užtikrintas tik keičiamo įstatymo 32 straipsnio 3 dalyje ir tik tais atvejais, kai loterija yra baigiama. Tuo tarpu, mūsų manymu, projektas stokoja nuostatų, detalizuojančių laimėjimų fondo dydį ir panaudojimą, kai loterija vykdoma ilgą laiką (keletą metų ar daugiau), numatomų išplatinti bilietų kiekis ir vertė yra neprognozuojama, o tiražai vyksta dažnai (kasdien ar kas kelias dienas). Svarstytina, ar keičiamo įstatymo 18 straipsnio nuostatos pakankamai užtikrinamos kai nėra reikalavimo jas taikyti tam tikram apibrėžtam ilgalaikės loterijos laikotarpiui (kas dieną, kas savaitę ar kas mėnesį), o loterijos organizatorius gali ilgą laiką skirti laimėjimų fondui žymiai mažesnį procentą nei reikalaujama bei situaciją išspręsti tik baigdamas loteriją po labai ilgo laikotarpio, apimančio daug tiražų.

Nepritarti

Pareiga loterijos organizatoriui imtis papildomų priemonių susijusių su laimėjimo fondo  skyrimu negarantuotų, kad žaidėjams bus išdalintas 50 proc. laimėjimų fondas, kadangi tiražo rezultatus lemia atsitiktinumas. Be to, žaidėjas, laimėjęs loterijos laimėjimą, jį gali atsiimti vėliau, pavyzdžiui, tiražus organizuojant kas mėnesį, laimėjęs žaidėjas laimėjimą gali atsiimti kitą mėnesį, todėl loterijos organizatorius neturėtų galimybės užtikrinti 50 proc. laimėjimų fondo išdalinimą.

 

 

 

 

 

 

37.    Atsižvelgiant į keičiamo įstatymo 19 straipsnio 2 dalies turinį, siūlytina paskutinį šios dalies sakinį dėstyti atskira šio straipsnio dalimi. Analogiška pastaba taikytina ir šio straipsnio 3 dalies paskutiniam sakiniui.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 19 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„19 straipsnis. Laimėjimų išmokėjimo tvarka

1. Piniginis laimėjimas išmokamas arba daiktinis laimėjimas išduodamas, teisė pasinaudoti neatlyginama paslauga suteikiama žaidėjui, pateikusiam laimėjusį loterijos bilietą.

2. Didžiosios loterijos piniginiai laimėjimai išmokami (daiktiniai laimėjimai išduodami, teisė pasinaudoti neatlyginama paslauga suteikiama) per loterijos taisyklėse nurodytą terminą (kuris negali būti trumpesnis nei 5 dienos). Jei loterijos taisyklėse toks terminas nenustatytas, laimėjimai išmokami ne vėliau kaip per 30 dienų nuo tiražinės loterijos rezultatų nustatymo dienos arba varžybų, dėl kurių buvo organizuota sportinė loterija, dienos. Momentinės loterijos laimėjimai išmokami ne vėliau kaip per 30 dienų nuo kreipimosi į loterijų organizatorių dienos, o pabaigus loteriją – ne vėliau kaip per 30 dienų nuo momentinės loterijos pabaigos paskelbimo dienos.  Mažosios loterijos piniginiai laimėjimai išmokami (daiktiniai laimėjimai išduodami, neatlyginama paslauga suteikiama) iš karto arba ne vėliau kaip iki sporto varžybų, kultūros arba kito viešo renginio, kurių metu buvo platinami loterijos bilietai, pabaigos.

3. Mažosios loterijos piniginiai laimėjimai išmokami (daiktiniai laimėjimai išduodami, neatlyginama paslauga suteikiama) iš karto arba ne vėliau kaip iki sporto varžybų, kultūros arba kito viešo renginio, kurių metu buvo platinami loterijos bilietai, pabaigos.

34. Piniginiai laimėjimai, viršijantys 150 eurų, pervedami į laimėjusio asmens nurodytą mokėjimo sąskaitą. Piniginiai laimėjimai, neviršijantys 150 eurų, laimėjusio asmens prašymu turi būti išmokami grynaisiais pinigais. Piniginius laimėjimus, neviršijančius 150 eurų, grynaisiais pinigais loterijų organizatoriaus pavedimu gali išmokėti loterijos bilietų platintojai bilietų pardavimo vietose. Interneto ryšiu platinamų loterijos bilietų laimėjimai pervedami į žaidėjo paskyros sąskaitą arba žaidėjo prašymu į žaidėjo nurodytą jam priklausančią mokėjimo sąskaitą.

54. Interneto ryšiu platinamų loterijos bilietų laimėjimai pervedami į žaidėjo paskyros sąskaitą arba žaidėjo prašymu į žaidėjo nurodytą jam priklausančią mokėjimo sąskaitą.

46. Laimėjusio asmens reikalavimu loterijų organizatorius privalo jam išduoti Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nustatytos formos pažymą apie šiam asmeniui išmokėtus piniginius laimėjimus, išduotus daiktinius laimėjimus, suteiktas neatlygintinas paslaugas.“

 

 

 

 

 

 

 

38.    Keičiamo įstatymo 20-22 straipsniai įtvirtina nuostatas, susijusias su subjektų teise verstis reglamentuojama veikla, todėl siekiant įstatymo struktūros nuoseklumo jie turėtų būti dėstomi keičiamo įstatymo 7-13 straipsnių grupėje, reglamentuojančioje licencijavimą, o ne įterpti tarp loterijų organizavimo techninius aspektus reglamentuojančių straipsnių.

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

39.    Atsižvelgiant į keičiamo įstatymo 20 straipsnio turinį, siūlytina šio straipsnio pavadinimą dėstyti taip „Didžiųjų loterijų organizatoriaus veiklos ribojimas“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 20 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

20 straipsnis. Didžiųjų loterijų organizatoriaus veiklos ribojimas teisė verstis kita ūkine ar komercine veikla

 

 

 

 

 

 

 

40.    Atsižvelgiant į keičiamo įstatymo 17 straipsnį, keičiamo įstatymo 20 straipsnio 1 dalyje nurodytini ne tik fiziniai ir juridiniai asmenys, bet ir kitos organizacijos (kurios turi būti apibrėžtos) ar jų filialai.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 20 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Didžiųjų loterijų organizatorius neturi teisės verstis kita ūkine ar komercine veikla, išskyrus veiklą, susijusią su loterijos bilietų platinimu (sudaryti sutartis su fiziniais ir juridiniais asmenimis, kitomis organizacijomis ar jų filialais dėl loterijos bilietų platinimo).“

 

 

 

 

 

 

41.    Siekiant teisinio aiškumo, keičiamo įstatymo 21 straipsnio 1 punkte prieš žodį „paskolų“ įrašytina formuluotė „(fiziniams ar juridiniams)“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 21 straipsnio 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) bendrovė negali užtikrinti kitų asmenų (fizinių ar juridinių) bet kokių prievolių įvykdymo ir teikti kitiems asmenims (fiziniams ar juridiniams) paskolų;“

 

 

 

 

 

 

 

42.    Keičiamo įstatymo 22 straipsnio 1 ir 2 punkte prieš formuluotes „yra pripažinta/pripažinti kalta/kaltais“ įrašytina formuluotė „įsiteisėjusiu apkaltinamuoju teismo nuosprendžiu“. Be to, šio straipsnio 1 punkte prieš  žodį „Baudžiamajame“ įrašytina formuluotė „Lietuvos Respublikos“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 22 straipsnio 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) ji yra pripažinta kalta įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu dėl Lietuvos Respublikos Baudžiamajame kodekse numatyto sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams, ekonomikai ir verslo tvarkai, finansų sistemai, valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, teisingumui, visuomenės saugumui, valdymo tvarkai ar dėl juos atitinkančių nusikalstamos veikos padarymo pagal kitų valstybių baudžiamuosius įstatymus ir turi neišnykusį ar nepanaikintą teistumą;“

 

Pakeisti keičiamo įstatymo 22 straipsnio 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2)            jos dalyviai, stebėtojų tarybos (jei toks kolegialus priežiūros organas bendrovėje sudarytas), valdybos (jei toks kolegialus valdymo organas bendrovėje sudarytas) visų bendrovės kontrolės ir valdymo organų nariai, vadovas, jo pavaduotojas, vyriausiasis buhalteris (buhalteris) ir kiti asmenys, galintys tvarkyti bendrovės įmonės buhalterinę apskaitą pagal Buhalterinės apskaitos įstatymą, ir (arba) ją kontroliuojantis asmuo yra pripažinti kaltais įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu dėl šio straipsnio 1 punkte nurodytos nusikalstamos veikos padarymo ir turi neišnykusį ar nepanaikintą teistumą arba jos dalyvis (juridinis asmuo) ir (arba) ją kontroliuojantis juridinis asmuo yra pripažinti kaltais įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu dėl šios dalies 1 punkte nurodytos nusikalstamos veikos padarymo ir turi neišnykusį ar nepanaikintą teistumą;

;“

 

 

 

 

 

 

 

43.    Siekiant teisinio aiškumo, keičiamo įstatymo 22 straipsnio 4 punkte prieš žodį „uždraustos“ įrašytina formuluotė „įstatymų nustatyta tvarka“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 22 straipsnio 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) jos dalyviai, stebėtojų tarybos (jei toks kolegialus priežiūros organas bendrovėje sudarytas), valdybos (jei toks kolegialus valdymo organas bendrovėje sudarytas) visų bendrovės kontrolės ir valdymo organų nariai, vadovas, jo pavaduotojas, vyriausiasis buhalteris (buhalteris) ir kiti asmenys, galintys tvarkyti bendrovės įmonės buhalterinę apskaitą pagal Buhalterinės apskaitos įstatymą, ir (arba) ją kontroliuojantis asmuo yra įstatymų nustatyta tvarka uždraustos organizacijos nariai.“

 

 

 

 

 

 

 

44.    Keičiamo įstatymo 23 straipsnio 1 dalyje siūloma nustatyti, kad loterijos biliete turi būti nurodomas ,,laimėjimų fondas procentais“. Siekiant aiškumo, reikėtų nurodyti, nuo kokio konkrečiai dydžio laimėjimų fondas procentais loterijos biliete turėtų būti skaičiuojamas.

Pritarti

Siūlome išdėstyti taip:

 23 straipsnis. Reikalavimai loterijos bilietams

1. Išspausdinti loterijos bilietai turi būti sunumeruoti ir kiekvienas loterijos bilietas turi turėti atskirą numerį. Išspausdintame loterijos biliete turi būti žaidimo skaičiai ir (ar) kiti ženklai, loterijos bilieto kaina, loterijos pavadinimas, neprieštaraujantis viešajai tvarkai ir gerai moralei, loterijų organizatoriaus pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinė, telefono ryšio numeris, registras, kuriame kaupiami ir saugomi duomenys apie loterijų organizatorių, adresas, kur galima atsiimti laimėjimus, palikta vieta įrašyti laimėjusio asmens vardui ir pavardei, taip pat nurodomas loterijos žaidėjams skiriamas laimėjimų fondas procentais nuo nominaliosios numatomų išplatinti loterijos bilietų vertės

 

 

 

 

 

 

45.    Svarstytina, ar keičiamo įstatymo 23 straipsnio 3 dalyje nereiktų aiškiau apibrėžti, ką reiškia „susiję“ vaizdai. Imperatyvi draudžianti įstatymo norma neturėtų būti konstruojama neaiškiai ir neapibrėžtai.

Pritarti

Siūloma formuluotė: „Loterijos bilietuose draudžiami bet kokie  Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatyme nurodytų rūšių azartinių lošimų, lošimo vietų ir (ar) lošimo įrenginių vaizdai.

 

 

 

 

 

 

46.    Keičiamo įstatymo 24 straipsnio 5 dalyje siūloma nustatyti, kad loterijos įrenginiai, naudojantys programinę įrangą, registruojami priežiūros institucijos nustatyta tvarka. Iš projekto nuostatų nėra aišku, kuris konkrečiai subjektas ir kurioje informacinėje sistemoje registruotų loterijos įrenginius. Svarstytina, ar projekto nuostatas nereikėtų papildyti, pašalinant šiuos neaiškumus.

Nepritarti

24 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad loterijos įrenginiai, naudojantys programinę įrangą registruojami priežiūros institucijos nustatyta tvarka, kas reiškia, kad šiuos įrenginius registruoja priežiūros institucija, o informacinė sistema, kurioje šie įrenginiai bus registruojami ir kitos nuostatos, susijusios su šių įrenginių registravimu, bus nustatytos priežiūros institucijos poįstatyminiame teisės akte.

 

 

 

 

 

 

47.    Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo įstatymo 5 straipsnio 1 punkte yra sukurtas trumpinys „laimėjimų išmokėjimas“, keičiamo įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 2 punkte brauktina kaip perteklinė formuluotė „(išdavimą, paslaugos apmokėjimą)“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) teisės aktų, reglamentuojančių loterijų veiklos vykdymą, nustatytais atvejais loterijų organizatoriui pateikti savo asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus arba kitą informaciją, kuri bus naudojama laikantis šio įstatymo 28 straipsnio 7 dalyje nustatyto reikalavimo dėl laimėjimo išmokėjimo, išduodant žaidėjui pažymą apie laimėjimo išmokėjimą (išdavimą, paslaugos apmokėjimą).“

 

 

 

 

 

 

 

48.    Keičiamo įstatymo 28 straipsnio 3 dalies loginė struktūra „loterijos bilietais, vertybiniais popieriais, <...> kitais ribotai esančiais apyvartoje daiktais“ diskutuotina. Svarstytina, ar loterijos bilietai ir vertybiniai popieriai gali būti laikomi ribotai esančiais apyvartoje daiktais Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 4.7 straipsnio 3 dalyje įtvirtinto apibrėžimo prasme (tam tikras savybes turintys daiktai, kurių apyvarta ribojama saugumo, sveikatos apsaugos ar kitų visuomenės poreikių).

Pritarti

Siūlome formuluotę: „3. Draudžiama laimėjimus išmokėti loterijos bilietais, vertybiniais popieriais ir ribotai esančiais apyvartoje daiktais.“

 

 

 

 

 

 

 

49.    Siekiant suvienodinti keičiamame įstatyme vartojamas sąvokas, keičiamo įstatymo 28 straipsnio 7 dalies trečiame sakinyje prieš formuluotę „bilietų platintojai“ įrašytinas žodis „loterijos“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 28 straipsnio 7 dalies 3 sakinio formuluotę ir ją išdėstyti taip:

„Loterijos organizatorius ir loterijos bilietų platintojai iš besikreipiančio dėl laimėjimo asmens privalo reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą tuo atveju, kai yra abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 16 metų.“

 

 

 

 

 

 

 

50.    Siūlytina keičiamo įstatymo 30 straipsnio 2 dalyje vietoje skliausteliuose pateikiamų trumpinių vartoti pilnus žodžius. Analogiška pastaba taikytina ir keičiamo įstatymo 32 straipsnio 3 dalies 2 punktui, 34 straipsnio 3 daliai, 35 straipsnio 2 daliai.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 30 straipsnio 2 dalį ir 2 dalies 1-3 punktus ir juos išdėstyti taip:

2. Jei didžiųjų loterijų organizatorius, organizuodamas didžiąją loteriją, ketina naudoti loterijos įrenginio (-ių) ar įrenginių programinę įrangą, kartu su šio įstatymo 10 straipsnio 1 ir 2 dalyse ir 11 straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodytais dokumentais pateikiami šie dokumentai ir informacija:

1) loterijos įrenginio (-ių) ar įrenginių pavadinimas (-ai);

2) mokėjimo sąskaitos, kuri bus naudojama loterijų organizatoriaus ir žaidėjo tarpusavio atsiskaitymams, rekvizitai, interneto adresai, telefono ryšio numeriai ar kita kontaktinė informacija, kuri bus naudojama organizuojant loterijas;

3) loterijos įrenginio (-ių) ar įrenginių programinės įrangos serverių IP ir prisijungimo adresai, prisijungimo prie loterijos įrenginio (-ių) ar įrenginių programinės įrangos duomenys, kurie suteiks galimybę priežiūros institucijai nekliudomai patikrinti loterijos įrenginio (-ių) ar įrenginių programinę įrangą ir joje saugomą informaciją;“

 

 

 

 

 

 

 

 

51.    Svarstytina, ar keičiamo įstatymo 30 straipsnio 2 dalies nevertėtų papildyti, nurodant, jog turi būti pateikiamas ir sertifikavimo įstaigos išduotas atitikties sertifikatas.

Pritarti

Papildyti keičiamo įstatymo 30 straipsnio 2 dalį 4 punktu:

„4) sertifikavimo įstaigos išduotas loterijos įrenginio programinės įrangos atitikties sertifikatas.“

 

 

 

 

 

 

 

52. Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina keičiamo įstatymo 32 straipsnio 3 dalies 1 punkte nurodyti kur loterijų organizatorius turi paskelbti apie momentinės loterijos pabaigą .

Pritarti

Siūlome nustatyti, kad apie momentinės loterijos pabaigą būtų skelbiama bendrovės interneto svetainėje ir nacionaliniame laikraštyje.

 

 

 

 

 

 

53. Svarstytina, ar įvykdžius keičiamo įstatymo 32 straipsnio 3 dalies 1 ir 2 punktuose nurodytą įpareigojimą dėl pinigų pervedimo paramos gavėjams apie tai neturėtų būti informuota priežiūros institucija.

Nepritarti

Loterijų organizatorius priežiūros instituciją apie paramos pervedimą paramos gavėjams turės informuoti pagal Įstatymo projekto 11 straipsnio 1 dalies 3 punktą, t. y. norėdamas suderinti loterijos pabaigą, jeigu loterijos laimėjimų fondas bus mažesnis negu loterijos taisyklėse nustatytas laimėjimų fondas. Tik loterijų organizatoriui pateikus dokumentus, pagrindžiančius paramos sumokėjimą, priežiūros institucija galės suderinti loterijos pabaigą.

 

 

 

 

 

 

54. Atsižvelgiant į keičiamo įstatymo 33 straipsnio turinį, siūlytina šio straipsnio pavadinimą dėstyti taip: „Reikalavimai loterijos bilietų platinimui internetu ir telefono ryšiu“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 33 straipsnio pavadinimą ir jį dėstyti taip:

„33 straipsnis. Loterijos bilietų platinimas interneto ir telefono ryšiu Reikalavimai loterijos bilietų platinimui internetu ir telefono ryšiu“

 

 

 

 

 

 

55. Svarstytina, ar keičiamo įstatymo 33 straipsnio 6 punkte nustačius reikalavimą, kad būtų „užtikrinama skaidri <...> apskaita“, tuo pačiu neturėtų būti apibrėžtas skaidrumo principas ir jo turinys.

Pritarti

Siūlome formuluotę „6) būtų vykdoma žaidėjo įmokamų loterijos bilietams įsigyti skirtų sumų ir žaidėjams išmokamų laimėjimų apskaita.

 

 

 

 

 

 

 

56. Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina keičiamo įstatymo 34 straipsnio 3 dalyje patikslinti formuluotę „draudžiama dalyvauti loterijose“ ir atskleisti jos turinį.

Pritarti

Siūlome 34 straipsnio 3 dalį formuluoti taip: „3. Loterijų organizatorius, nustatęs, kad interneto ryšiu loterijoje dalyvauja asmuo, kuriam draudžiama dalyvauti loterijose nurodytas šio įstatymo 28 straipsnio 2, 7  dalyse ir 35 straipsnio 1 dalyje, privalo neleisti tokiam asmeniui dalyvauti loterijoje ir grąžinti už loterijos bilietą (-us) ar bilietus sumokėtą pinigų sumą.“

 

 

 

 

 

Siūlome dėti nuorodą į įstatymo 28 straipsnio 2 ir 7 dalis ir 35 straipsnio 1  dalį.

 

 

 

 

 

 

57. Siūlytina keičiamo įstatymo 38 straipsnio 1 dalies 5 punkte po žodžio „formas“ įrašyti formuluotę „ir teikimo tvarką“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 38 straipsnio 1 dalies 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

„5) nustatyti ataskaitų, kurias turi pateikti loterijų organizatorius, formas ir teikimo tvarką;“

 

 

 

 

 

 

 

58. Siekiant teisinio aiškumo, siūlytina keičiamo įstatymo 38 straipsnio 1 dalies 6 punkte prieš žodžio „poveikio“ įrašyti formuluotę „šio įstatymo nustatytas“.

Pritarti

Pakeisti keičiamo įstatymo 38 straipsnio 1 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

„6)         taikyti loterijų organizatoriams šio įstatymo nustatytas poveikio priemones: licencijos galiojimo sustabdymą, panaikinimą ir kitas, numatytas loterijų organizavimą reglamentuojančiuose teisės aktuose;“

 

 

 

 

 

 

 

 

59. Svarstytina, ar keičiamo įstatymo 39 straipsnio 2 dalyje nurodytas audituotas metinis finansinių ataskaitų rinkinys neturėtų būti pateiktas ir priežiūros institucijai. Taip pat svarstytina, ar verta jį skelbti spaudoje.

Pritarti iš dalies

Įstatymo projekto 39 straipsnio 2 dalyje nustatyta pareiga loterijų organizatoriams finansinių ataskaitų rinkinį paskelbti bendrovės interneto svetainėje, todėl Priežiūros institucija finansinių ataskaitų rinkinį gaus prisijungusi prie bendrovės interneto svetainės. Įpareigojimas loterijų organizatoriams finansinių ataskaitų rinkinį pateikti ir priežiūros institucijai didintų administracinę naštą verslui.

 

 

 

 

 

 

60. Keičiamo įstatymo 39 straipsnio 1 dalyje numatytas terminas, kada priežiūros institucijai turi būti pateikti finansiniai dokumentai. Atsižvelgiant į tai, siūlytina patikslinti keičiamo įstatymo 39 straipsnio 3 dalį, nurodant konkrečius atvejus, kada finansiniai dokumentai turi būti pateikiami nedelsiant.

Pritarti

Siūloma tikslinti 39 straipsnio 3 dalį, nustatant: „Didžiųjų loterijų organizatorius turi užtikrinti, kad priežiūros institucijai paprašius apskaitos dokumentai priežiūros institucijai būtų pateikiami nedelsiant ne vėliau kaip per 2 darbo dienas.“

 

 

 

 

 

 

61. Projekto 1 straipsnyje išdėstytos naujos redakcijos Loterijų įstatymo tekstas turi būti dėstomas kabutėse, todėl naujos redakcijos įstatymo paskutinio 39 straipsnio pabaigoje reikėtų jas pažymėti.

Pritarti

 

 

 

 

 

 

 

62. Projekto 2 straipsnio 3 dalyje prieš žodį „Loterijų“ įrašytina formuluotė „Lietuvos Respublikos“.

Pritarti

Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Pradėtoms ir neužbaigtoms iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos administracinėms ir teisminėms procedūroms nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos taikomos iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos galiojusios Lietuvos Respublikos Lloterijų įstatymo redakcijos materialinės teisės normos, išskyrus šio straipsnio 5 dalyje nustatytą išimtį.“

 

 

 

 

 

 

 

63. Siūlytina projekto 2 straipsnio 5 dalyje vietoje formuluotės „Įgaliotai institucijai“ įrašyti formuluotę „priežiūros institucijai“.

Pritarti

Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Įsigaliojus šiam įstatymui, po 2021 m. gegužės 1 d. loterijų veiklą siekianti tęsti bendrovė ne vėliau kaip iki 2021 m. vasario 1 d. pateikia Įgaliotai institucijai priežiūros institucijai prašymą <...>.“

 

 

 

 

 

 

 

64. Projekto 2 straipsnio 10 dalyje esanti formuluotė „Per šio straipsnio 9 dalyje nustatytą terminą“ tikslintina, nes šio straipsnio 9 dalyje yra minimi 6 mėnesių ir vienerių metų terminai. Be to, šioje dalyje esanti formuluotė „Priežiūros tarnybos“ keistina formuluote „priežiūros institucijos“.

Pritarti

Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnio 10 dalį ir ją išdėstyti taip:

10. Per šio straipsnio 9 dalyje nustatytą terminą Nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos per vienus metus neparduoti loterijos bilietai turi būti sunaikinti Priežiūros tarnybos priežiūros institucijos nustatyta tvarka.“

 

 

 

 

 

 

 

65. Siekiant aiškumo, projekto 2 straipsnio 13 dalyje reikėtų nurodyti ministerijos, kuri atsakinga už loterijų valdymo sritį, pavadinimą.

Pritarti

 

„13. Ministerija, kurios ministras atsakingas už loterijų valdymo sritį, Lietuvos Respublikos finansų ministerija po 2 metų nuo šio įstatymo įsigaliojimo atlieka šio įstatymo teisinio reguliavimo poveikio ex post vertinimą.“     

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

 

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Samoilas Kacas,

2019-10-25 raštas Nr.G-2019-8652

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

Argumentai:

Įstatymo projektas prieštarauja viešajam interesui bei viešajai teisei, kadangi:

(i) įstatymo projektas nenustatė loterijų reguliavimo tikslų ir misijos. Manytina, jog tai padaryta sąmoningai siekiant išsaugoti esamą situaciją bei visais įmanomais būdais ir priemonėmis ignoruojant

daugkartinius siūlymus įteisinti Nacionalinę loteriją, kuri atliktų valstybinio masto uždavinius - finansiškai skaidriai remti valstybei svarbius prioritetinius projektus;

(ii) daugelyje ES valstybių loterijų organizavimo reguliavimas yra viešosios teisės objektas. Jose loterijas organizuoja valstybinės įmonės. Net ir tais atvejais, kai jas organizuoja viešojo konkurso tvarka atrinkti privatūs operatoriai, jų didžioji pajamų dalis yra skiriama viešojo intereso projektams5. Taip pat yra įstatymu apribojamos ne tik tokio operatoriaus sąnaudos, bet ir pelnas. Tuo pačiu jam suteikiama įstatyminė teisė gauti, lyginant su kitų lošimų organizatoriais, didesnes pajamas tam, kad jas skirtų (perskirstytų) viešiesiems projektams. Būtent dėl šios priežasties Lietuvoje (ir ES senbuvėse valstybėse) reguliavimas numato, kad

loterijų organizatoriams po laimėjimų vartotojams išmokėjimo liekanti suma sudaro net 50% pajam ų 6 7. Gerojo reguliavimo praktikas įdiegusiose valstybėse loterijos sureguliuotos taip, kad būtų atskleista (realizuota) jų nacionalinė paskirtis - reikšmingą savo pajamų dalį nukreipti į finansavimą visuomenei reikšmingų sričių, tokių kaip sportas, kultūra, menas, istorinis paveldas. Dėl šios priežasties jų organizavimas (priešingai nei Lietuvoje) gerojo reguliavimo praktikas įdiegusiose valstybėse yra griežtai

kontroliuojamas8. Įstatymo projektu nesiekiama nustatyti sąlygų, kuriomis vykdant loterijų veiklą efektyviausiu budu, butų siekiama maksimizuoti loterijų sektoriaus generuojamą viešąją naudą. Šį tikslą būtų galima pasiekti per Nacionalinės loterijos instituto įkūrimą Lietuvoje;

(iii) įstatymo projektas neatsižvelgė į tai, kad loterijų generuojamos pajamos yra vienas iš pagrindinių sporto finansavimo šaltinių ir tai, kad sportui atitenkanti iš loterijų veiklos suma yra netoleruotinai maža, todėl jų organizavimą vykdančių bendrovių veiklos efektyvumas ir skaidrumas priskirtinas viešojo intereso aprėpčiai, (iv) įstatymo projektas Seime buvo pateiktas kaip Vyriausybės inicijuotas. 2019-07-24 Vyriausybė savo posėdyje patvirtino nutarimą Nr.780, kuriuo jam pritarė. Tačiau aukščiau nurodyto posėdžio metu Finansų ministrui, jį pristatant, nebuvo užduotas nė vienas klausimas9. Tai patvirtina, kad posėdžio metu diskusijos dėl Įstatymo projekto nebuvo. Tai taip pat patvirtina, kad Vyriausybė, kaip kolegiali institucija, neturi noro, o gal ir kompetencijos domėtis azartinių lošimų ir loterijų reguliavimu, todėl nuėjo lengviausiu keliu, pasitikėjo Įstatymo projekto rengėjais.

Įstatymo projekto bei su juo susijusių įstatymo projektų, o taip pat kitų teikiamų įstatymo projektų turinio/esmės analizė sudaro pagrindą teigti, jo g jų būtinumas (tikslingumas) yra grindžiamas vieninteliu (faktiniais duomenimis bei moksliniais įrodymais nepagrįstu) visuomenės sveikatos argumentu. Platesnis mąstymas ir požiūris į loterijas ir lošimus kaip į ekonomikos sektorių, kuriame veikiančios bendrovės turi veikti efektyviai, o atskiriems subsektoriams turi būti taikomas diferencijuotas reguliavimas (azartiškesniems/didesnes pajamas generuojantiems griežtesnis reguliavimas/kontrolė ir atvirkščiai), išgaravo. „Problemas 44 teisėkūros iniciatyvų autoriai randa išskirtinai visuose konkurencijos sąlygomis veikiančiuose lošimų sektoriuose. „Problemų44 nėra tik ten, kur jau seniai nėra

konkurencijos (t. y. loterijų sektoriuje). Tokiomis kryptingomis įstatymų leidybos iniciatyvomis, siūlančiomis nepagristas/ neproporcingas kontrolės ir su ja susijusių kaštų didinimo priemones, aiškiai yra matoma, jo g siekiama lošimo sektoriuose sumažinti (arba apskritai panaikinti) konkurenciją. Jei taip įvyks, akivaizdu, jo g iš šios ekonominės veiklos bus pašalintas smulkesnis verslas (ir nuosaikios lošimų rūšys) bei bus išgrynintas stambus verslas ir azartiškiausios lošimų rūšys. Loterijų sektoriuje toks „reguliavimo“ scenarijus ja u seniai faktiškai yra realizuotas.

Įstatymo projektas, nepateikdamas siūlymų dėl esminės (fundamentalios) loterijų sektoriaus reguliavimo reformos, iš esmės tik patvirtina ir įtvirtina (legitimuoja) dabartinę netoleruotiną padėtį (lot. - status quo). Įstatymo projekto parengiamuosiuose dokumentuose teigiama, kad jis atitinka Vyriausybės programos nuostatas30. Tačiau išanalizavus jo turinį, darytina priešinga išvada. Nuotolinių loterijų pagalba yra didinamas loterijų prieinamumas, o per Įstatymo projektą, legalizuojant e-momentines loterijos paslaugas, ilgesniuoju laikotarpiu siekiama sprogstamojo mišinio sprogimo efekto. Tokio siūlomo reguliavimo visuma diskredituoja Valstybę, dar ir apnuoginant supratimo kaip efektyviai, skaidriai valdyti ir tvarkyti viešuosius finansus stoką.

Atsižvelgiant į aukščiau išdėstytą, žemiau teikiu savo siūlymus:

(i) Įstatymo projektu turėtų būti įsteigtas Nacionalinės loterijos institutas, kaip pasitvirtinęs efektyviausias loterijų organizavimo ir vartotojų apsaugos modelis, nustatyti būtent tokį modelį atitinkantys mokesčiai ir paramų tarifai, sukurtas tvarus ir skaidrus sporto, kultūros, meno, paveldo ir kitų viešojo intereso sričių finansavimas, pašalinti sistemingi loterijų reguliavimo trūkumai bei reformuota institucinė priežiūra, loterijų sektoriaus valdymas (kontrolė) grąžintas Valstybei (tokio reguliavimo pavyzdžiu galėtų

pasitarnauti Jungtinėje Karalystėje veikiančio nacionalinės loterijos instituto patirtis, kurią Lietuvoje buvo bandyta perkelti dar 2012-2016 metų Seimo kadencijos veikloje); nuostatos dėl Nacionalinės loterijos įsteigimo turėtų numatyti ir specialaus valstybinio Nacionalinės loterijos paramos fondo įkūrimą bei jo veiklą reglamentuojančių taisyklių patvirtinimą;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Įstatymo projektas parengtas siekiant pašalinti loterijų organizavimo praktikoje išryškėjusias spragas, siekiant užtikrinti efektyvesnę loterijų organizavimo priežiūrą, apsaugoti visuomenę nuo galimų neigiamų pasekmių, stiprinti žaidėjų apsaugą. Projekte nustatytos priemonės ir būdai yra pakankami siekiant užtikrinti visuomenės, žaidėjų, paramos gavėjų interesų apsaugą ir užtikrinti efektyvią loterijų organizavimo priežiūrą.

Pasiūlymai keisti loterijų organizavimo modelį Lietuvos Respublikoje susiję šiuo metu rinkoje veikiančių subjektų veiklos ribojimais  ir nėra šio projekto tikslas.

    Azartiniai lošimai ir loterijos yra skirtingi žaidimai, todėl šių žaidimų organizavimą  reguliuoja skirtingi teisės aktai. Tačiau, tiek azartinis  lošimas, tiek loterija yra žaidimai, pagrįsti atsitiktinumu, todėl savo esme yra panašūs. Atsižvelgiant į tai, siūlymas steigti nacionalinę loteriją galėtų būti vertinamas, kartu su azartinių lošimų modeliu   ir (ar) jo pertvarkymu.

 

 

 

 

 

 

*

atsižvelgiant į tai, kad jau ilgą laikotarpį ir parengtu Įstatymo projektu nesprendžiamos loterijų sektoriaus ekonominės, finansinės, socialinės, reguliavimo ir kontrolės problemos (priešingai tik gilinamos), siūlytina nepritarti Įstatymo projektui bei grąžinti jį iniciatoriui tobulinti, o Seimo Biudžeto ir finansų komitetui siūlytina kreiptis į Seimo valdybą su prašymu priimti nutarimą suformuoti tarpinstitucinę darbo grupę, kuri parengtų naują (fundamentaliai kitokį) loterijų reguliavimą numatantį projektą, kuris atsižvelgtų į visas įvairių institucijų, kitų juridinių ir fizinių asmenų siūlymus, brandžių valstybių patirtį bei į tai, kas išdėstyta ir pateikta šiame rašte.

Nepritarti

Teikiamas įstatymo projektas yra naujos redakcijos Vyriausybės teikiamas projektas, derintas su institucijomis, kurio tikslas – stiprinti loterijų žaidėjų apsaugą ir užtikrinti skaidrų loterijų veiklos vykdymą.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

 

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo narys Mykolas Majauskas, 2019-11-11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

Argumentai: Lietuvos Respublikos Loterijų įstatymo Nr. IX-1661 pakeitimo įstatymo projektu Nr. XIIIP-3750 (toliau - Projektas) siūlomi įvairūs su loterijų organizavimu susiję pakeitimai, o pats įstatymas išdėstomas nauja redakcija.

Vienas iš Projekto tikslų yra aiškiai apriboti loterijų, kaip tam tikros azartinių lošimų formos, prieinamumą pagal dalyvių amžių. Siūlomoje naujoje redakcijoje tai pasireiškia kaip draudimas loterijų organizatoriams išmokėti loterijos laimėjimus jaunesniems kaip 16 metų asmenims.

Kaip rodo tokių užsienio šalių, kaip Ispanija, Vokietija, Švedija, Italija, Belgija, Kroatija  ir kitos, kuriose  dalyvavimas loterijose yra draudžiamas asmenims iki 18 metų, patirtis, 16 metų amžius gali būti laikoma per žema amžiaus cenzo riba dalyvavimui loterijoje.

Azartiniai lošimai pasižymi dideliu priprantamumu, kurio pasekmės – finansinis neatsakingumas, sukeliantis plačias neigiamas socialines pasekmes. Prieinamumas prie lengvesnių jų formų, vėliau galinčių išsivystyti į priklausomybes, (pvz. loterijų) turėtų būti griežtai reglamentuojamas atsižvelgiant į kitų priklausomybes sukeliančių veiklų ir prekių prieinamumo (pvz. tabako gaminių įsigijimo) ribojimą.

Remiantis šiais argumentais galima teigti, jog yra tikslinga kai kuriuos su amžiaus cenzu susijusius ribojimus Loterijų įstatyme nustatyti ne ties 16, bet ties 18 metų riba. Tam įgyvendinti yra siūlomi šie Projekto pakeitimai.

 

Pasiūlymas:

1. Pakeisti Projekto  1 straipsnio 2 straipsnio 11 dalį ir išdėstyti ją taip:

„11. Loterijos žaidėjas (toliau – žaidėjas) – sulaukęs 18 metų ir vyresnis fizinis asmuo, įgijęs loterijos bilietą ir dalyvaujantis loterijoje jos taisyklėse nustatyta tvarka.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepritarti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komitetas apsisprendė  šią straipsnio dalį išdėstyti taip, kadangi draudimai ir amžiaus apribojimai išdėstyti atskiroje dalyje:

Loterijos žaidėjas (toliau – žaidėjas) – fizinis asmuo, įgijęs loterijos bilietą ir dalyvaujantis loterijoje jos taisyklėse nustatyta tvarka.

 

 

28

7

 

 

2. Pakeisti Projekto 1 straipsnio 28 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Lietuvos Respublikoje draudžiama parduoti loterijos bilietus, leisti jose dalyvauti ir išmokėti laimėjimus asmenims, jaunesniems kaip 16 18 metų. Šių reikalavimų laikymąsi privalo užtikrinti loterijų organizatorius ir loterijos bilietų platintojai. Loterijos organizatorius ir bilietų platintojai iš norinčio įsigyti loterijos bilietą ir joje dalyvauti ir (ar) besikreipiančio dėl laimėjimo asmens privalo reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą tuo atveju, kai yra abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 16 18 metų. Jeigu toks asmuo nepateikia jo amžių liudijančio dokumento, loterijos bilietas jam nėra parduodamas, leidimas dalyvauti loterijoje nesuteikiamas,  laimėjimas jam nėra išmokamas. Loterijos bilietų platinimo vietose privalo būti iškabinti (nurodyti) įspėjamieji užrašai apie draudimą parduoti loterijos bilietus, leisti dalyvauti jose ir išmokėti laimėjimus jaunesniems kaip 16 18 metų asmenims. Su šia informacija privalo būti supažindinti ir loterijos bilietus internetu ir (ar) telefono ryšiu ketinantys įsigyti asmenys. Įspėjamųjų užrašų turinį, formą, jų pateikimo loterijos bilietų platinimo vietose, interneto svetainėse ir (ar) telefono ryšiu taisykles tvirtina priežiūros institucija.“

Nepritarti

Komitetas apsisprendė pasilikti prie vyriausybės nuomonės ir 28 str. 7 dalį išdėstyti taip:

„7. Lietuvos Respublikoje draudžiama išmokėti laimėjimus asmenims, jaunesniems kaip 16 metų.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: negauta.

 

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas (pagal Lietuvos Respublikos Seimo statuto 150 straipsnį. Jeigu siūlomas sprendimas numatytas Seimo statuto 150 straipsnio   1 dalies 3–6 punktuose, pateikiami šio sprendimo argumentai): Pritarti Komiteto patobulintam įstatymo projektui XIIIP-3750(2) ir komiteto išvadoms.

 

7.2. Pasiūlymai: negauta.

8. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Andrius Palionis, Valius Ąžuolas, Mykolas Majauskas.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: nėra.

 

PRIDEDAMA. Projektas XIIIP-3750(2)

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                         Valius Ąžuolas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biudžeto ir finansų komiteto biuro patarėja (ES) Jolanta Dzikaitė