Stenogramas galima rasti

Stenogramų leidiniai 2020–2024 m. kadencija

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

VIII (PAVASARIO) SESIJOS

VAKARINIO posėdžio NR. 351

STENOGRAMA

 

2024 m. kovo 19 d.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojai
J. JARUTIS ir P. SAUDARGAS

 


 

PIRMININKAS (P. SAUDARGAS, TS-LKDF*). Svei­ki, ger­bia­mi ko­le­gos, su­si­rin­kę į va­ka­ri­nį ple­na­ri­nį po­sė­dį, ku­rį pra­de­da­me. (Gon­gas) Ga­li­me už­si­re­gist­ruo­ti. (Bal­sai sa­lė­je) Vyks­ta re­gist­ra­ci­ja.

Už­si­re­gist­ra­vo 61 Sei­mo na­rys.

Per šo­ni­nį mik­ro­fo­ną – ger­bia­ma P. Kuz­mic­kie­nė. Pra­šau.

P. KUZMICKIENĖ (TS-LKDF). No­rė­čiau Sei­mo at­si­klaus­ti, ar ga­li­me Lais­vės ko­vų ir vals­ty­bės is­to­ri­nės at­min­ties ko­mi­si­jos po­sė­dį su­reng­ti šio va­ka­ri­nio po­sė­džio me­tu 14 val. 10 min.? Il­gai grei­čiau­siai ne­už­truk­tu­me – 5–10 mi­nu­čių.

PIRMININKAS. Ga­li­me ben­dru su­ta­ri­mu? (Bal­sai sa­lė­je) Dė­ko­ju.

 

14.01 val.

Vy­riau­sy­bės pus­va­lan­dis

Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nist­ro Gin­tau­to Jakš­to pra­ne­ši­mas ir at­sa­ky­mai į Sei­mo narių klau­si­mus

 

Da­bar per­ei­na­me prie 2-1 klau­si­mo – Vy­riau­sy­bės pus­va­lan­džio. Kvie­čia­me ger­bia­mą švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nist­rą G. Jakš­tą į tri­bū­ną. Jam ski­ria­me 15 mi­nu­čių iš­dės­ty­ti sa­vo po­žiū­riui, po­zi­ci­jai, at­sa­ky­ti į klau­si­mus, o vė­liau bus ga­li­my­bė už­duo­ti klau­si­mus.

Ger­bia­mas K. Ma­žei­ka per šo­ni­nį mik­ro­fo­ną dėl ve­di­mo tvar­kos.

K. MAŽEIKA (DFVL). Dėl ve­di­mo tvar­kos. Ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke, ma­tant klau­si­mų gau­sy­bę, iš tie­sų tur­būt tas pus­va­lan­dis yra ge­ro­kai per ma­žai. Ži­nant pro­ble­mos mas­tą, siū­lau bent iki va­lan­dos, kad vis dėl­to tik­rai Sei­mo na­riai ga­lė­tų pa­klaus­ti. Juo­lab dar­bo­tvarkė nė­ra per­krau­ta. Ačiū.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju, bet mes tą dar­bo­tvarkę pa­tvir­ti­no­me ir, de­ja, ne man pir­mi­nin­kau­jant, to­dėl aš tik­rai ne­ga­liu sa­va­va­liš­kai da­bar il­gin­ti klau­si­mo, ku­ris bu­vo jau iš anks­to su­pla­nuo­tas, vi­siems aiš­kus, su­si­tar­ta Se­niū­nų su­ei­go­je, kad pa­da­ry­si­me pus­va­lan­dį. Ge­rai, dar kar­tą jun­gia­me mik­ro­fo­ną.

K. MAŽEIKA (DFVL). Dar kar­tą pra­šau, pir­mi­nin­ke. Jūs, kaip pir­mi­nin­kas, ga­li­te ma­ty­da­mas ap­lin­ky­bes ir juo­lab tai, kad po­sė­dis bai­gia­si 16 va­lan­dą pa­gal esa­mą dar­bo­tvarkę. Ma­nau, kad tik­rai mes čia jū­sų siū­ly­mu ga­li­me dėl to klau­si­mo bal­suo­ti Sei­mo sa­lė­je. Ačiū.

PIRMININKAS. Ge­rai. Žiū­rė­ki­te, ger­bia­mi ko­le­gos, kai iš­seks pus­va­lan­dis, gal ta­da ir pa­si­tar­si­me. Pra­šau, mi­nist­rui žo­dis. Da­bar įjun­gė­me. Pra­šau.

G. JAKŠTAS. Gir­di­te?

PIRMININKAS. Da­bar gir­di­me, gir­di­me.

G. JAKŠTAS. Dė­ko­ju pir­mi­nin­kui. Ačiū už su­teik­tą ga­li­my­bę pa­si­da­lin­ti švie­ti­mo ak­tu­a­li­jo­mis. Ma­nau, vi­siems yra svar­bu ir ak­tu­a­lu, nes iš vie­šu­mos ky­la daug klau­si­mų. Ma­to­me vie­šu­mo­je sklin­dan­čios ir tei­sin­gos in­for­ma­ci­jos, ir iš da­lies tei­sin­gos, ir vi­sai ne­tei­sin­gos. To­dėl no­ri­si tie­sio­giai jums at­sa­ky­ti į vi­sus ky­lan­čius klau­si­mus.

Pra­dė­siu nuo to, kas yra at­nau­jin­tos pro­gra­mos. Su­pran­ta­me, kad pro­gra­mos, ug­dy­mo tu­ri­nys yra at­nau­ji­na­mas maž­daug kas de­šimt me­tų. Su at­nau­jin­tu tu­ri­niu, ku­ris pra­dė­tas at­nau­jin­ti 2019 me­tais, kei­čia­si ke­le­tas da­ly­kų. Vie­nas iš jų yra pa­tik­ri­ni­mai. Tai­gi vie­nas svar­bus pa­si­kei­ti­mas, ku­ris įvy­ko, – nė­ra at­ski­ros eg­za­mi­nų pro­gra­mos. Tai bu­vo šioks toks iš­šū­kis ir mo­kyk­loms. Da­lis mo­ky­to­jų bu­vo įpra­tę dirb­ti pa­gal eg­za­mi­nų pro­gra­mą, o ne pa­gal ug­dy­mo pro­gra­mą. Net tos te­mos, ku­rios il­gą lai­ką bu­vo ug­dy­mo pro­gra­mo­se, kar­tais bū­da­vo pa­mirš­ta­mos, pa­stu­mia­mos į šo­ną ir dir­ba­ma tik su te­mo­mis, ku­rios pa­teks į eg­za­mi­nus. At­nau­ji­nus ug­dy­mo tu­ri­nį, pri­klau­so­mai nuo da­ly­ko, bu­vo di­des­nių ar ma­žes­nių pa­si­kei­ti­mų. Yra da­lių, kur kei­tė­si, pa­vyz­džiui, tie­siog vie­na te­ma pri­si­dė­jo. Yra da­lių, kur pats te­mų dės­ty­mas pa­si­kei­tė, pa­vyz­džiui, is­to­ri­ja, kur te­mas sie­kia­ma at­skleis­ti per sa­vo vie­ti­nį kon­teks­tą. Net jei­gu yra te­ma apie kaž­ku­ria­me ki­ta­me pa­sau­lio kraš­te esan­čius įvy­kius, ta­čiau tai rei­kia su­sie­ti su gy­ve­na­muo­ju kraš­tu. Tai­gi te­mos kar­tais ir ne­pa­si­kei­čia, bet pa­si­kei­čia dės­ty­mo ti­pas.

Dėl tar­pi­nių, su­pran­ta­me, ki­lo ne­ma­žas ažio­ta­žas, kai pa­ma­tė­me, kaip se­ka­si mo­ki­niams lai­ky­ti tar­pi­nius, ir kai pa­ma­tė­me už­duo­tis. Pri­min­siu vi­są ei­gą.

Kai ma­ne pa­sky­rė švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nist­ru, ki­tą die­ną įver­ti­nęs, pa­si­kal­bė­jęs ir su da­ly­ki­nin­kų aso­cia­ci­jo­mis, su su­in­te­re­suo­to­mis ša­li­mis, ma­ty­da­mas ga­li­mas ri­zi­kas, ku­rias ne­bū­ti­nai ži­no­me iš anks­to, kaip su­val­dy­ti, ir ga­li­me net ne­nu­ma­ty­ti kaž­ku­rių ri­zi­kų, pri­ėmiau spren­di­mą, kad vi­si vie­nuo­lik­to­kai, ku­rie da­bar lai­ko tar­pi­nius, už tą pa­tį tu­ri­nį ga­lės at­si­skai­ty­ti ir 12 kla­sė­je ir pa­si­rink­ti ge­res­nį re­zul­ta­tą. Su­pran­ta­me, kad tai iš da­lies pa­da­ro… Iš es­mės kuo ski­ria­si nuo įpras­tos sis­te­mos? Įpras­ta sis­te­ma: vi­si 12 kla­sė­je at­si­skai­to 100 % tu­ri­nio. Da­bar­ti­nė vie­nuo­lik­to­kų sis­te­ma: 40 % tu­ri­nio ga­li at­si­skai­ty­ti 11 kla­sė­je, jei­gu ne­ten­ki­na re­zul­ta­tas, vi­są 100 % at­si­skai­to 12 kla­sė­je, kas iš es­mės yra ta­pa­tu sis­te­mai, ku­ri vei­kė iki šiol. To­kiu bū­du vie­nuo­lik­to­kai ne­nu­ken­tė­tų.

Kal­ba­mės ir da­bar su Moks­lei­vių są­jun­ga gal­vo­da­mi ir gir­dė­da­mi tuos bal­sus, ku­rie sa­ko: gal iš­vis at­si­sa­ky­ki­me, gal įskai­ty­ki­me, kad tai ne­vy­ko, pa­siek­ti re­zul­ta­tai ne­svar­būs. Vėl­gi, rei­kė­tų grįž­ti ke­lis žings­nius at­gal ir pri­si­min­ti: nė­ra taip, kad ši sis­te­ma ne­bu­vo nie­ka­da iš­ban­dy­ta. Prieš me­tus len­kų kal­bos, gim­to­sios kal­bos, eg­za­mi­no tar­pi­nis pa­tik­ri­ni­mas pra­ėju­siais me­tais vy­ko vie­nuo­lik­to­kams. Sis­te­ma iš­ban­dy­ta. Ir šie re­zul­ta­tai yra įskai­to­mi da­bar­ti­niams jau dvy­lik­to­kams į ga­lu­ti­nį re­zul­ta­tą. Sis­te­mą bu­vo sie­kia­ma iš­ban­dy­ti ir per lie­tu­vių, ir per ma­te­ma­ti­kos pa­tik­ri­ni­mus. Da­ly­va­vo mo­kyk­los sa­va­no­rės ir iš­ban­dė šią sis­te­mą.

Koks bu­vo re­zul­ta­tas? Ma­tė­me, kad la­bai ma­ža da­lis mo­ki­nių pa­si­rin­ko ei­ti į šį sis­te­mos iš­ban­dy­mą, nes jis nie­ko ne­lė­mė. Tad pri­im­tas spren­di­mas, kad mo­ki­niai tu­ri ga­li­my­bę lai­ky­ti tar­pi­nį, bet jei­gu ne­ten­ki­na re­zul­ta­tas, lai­ky­ti vi­są tu­ri­nį 12 kla­sė­je, ma­no su­pra­ti­mu, yra iš­min­tin­giau­sias.

Tai, aiš­ku, nie­kaip ne­at­lei­džia nuo at­sa­ko­my­bės, kad bu­vo klai­dų tar­pi­nių už­duotyse. Pri­min­siu, kaip yra ren­gia­mos už­duo­tys. Tar­pi­niams pa­tik­ri­ni­mams už­duo­tys yra ren­gia­mos tuo pa­čiu prin­ci­pu, kaip ir vals­ty­bi­niams bran­dos eg­za­mi­nams. Na­cio­na­li­nė švie­ti­mo agen­tū­ra or­ga­ni­zuo­ja už­duo­čių pa­ren­gi­mą, tam pa­si­tel­kia mo­ky­to­jus, ku­rie dvie­se pa­ren­gia už­duo­tis, jas re­cen­zuo­ja trys re­cen­zen­tai, ir tik su­de­ri­nus, kad ir re­cen­zen­tai ne­ma­to pro­ble­mų ar kliū­čių, įsi­ti­ki­nus, kad ati­tin­ka už­duo­tys pro­gra­mą, tik ta­da tos už­duo­tys yra pa­tvir­ti­na­mos.

To­kiu pat bū­du pa­reng­to­se už­duo­ty­se, de­ja, ma­to­me, kad B ly­gio, pa­vyz­džiui, ma­te­ma­ti­kos tar­pi­nio pa­tik­ri­ni­mo už­duo­tys at­ro­do kar­tais ne­pro­por­cin­gai su­dė­tin­gos. Dėl to ko­kie yra pri­im­ti spren­di­mai? Pir­miau­sia, vi­sų tar­pi­nių pa­tik­ri­ni­mų už­duo­tis įver­tins eks­per­tai ir įver­tins ver­ti­ni­mą. Pa­vyz­džiui, dėl fi­zi­kos tar­pi­nio pa­tik­ri­ni­mo taip pat ki­lo klau­si­mų. Eks­per­tų ko­man­da jau dir­ba, pa­pra­šė net šiek tiek dau­giau lai­ko.

Mes su­pran­ta­me, kad to lai­ko šiuo at­ve­ju tu­ri­me, nes nė­ra taip, kaip dėl vals­ty­bi­nių bran­dos eg­za­mi­nų, kad jau rei­kia duo­ti di­plo­mus ir abi­tu­rien­tai tu­ri sto­ti į aukš­tą­sias mo­kyk­las. Da­bar yra svar­biau­sia ob­jek­ty­viai iš­si­aiš­kin­ti. Ir ten ma­to­me, kad yra to­kių už­duo­čių, kaip mes va­di­na­me, su dvi­gu­bu bau­di­mu, kai įvei­ki vie­ną už­duo­tį, bet pa­da­rai klai­dą, taš­kų ne­gau­ni. Ki­to­je už­duo­ty­je tu­ri pa­nau­do­ti pir­mo­sios už­duo­ties re­zul­ta­tą, bet jei­gu jis jau klai­din­gas, au­to­ma­tiš­kai su­kly­si ir ki­to­je. Iš­ei­na, kad du kar­tus nu­bau­džia už vie­ną klai­dą.

Ma­to­me, kad yra tei­sin­gų at­sa­ky­mų va­rian­tų, ku­rių ne­ap­gal­vo­jo už­duo­čių ren­gė­jai, bet at­ra­do pa­tys mo­ki­niai. Vi­sa tai įver­tins eks­per­tai ir ga­li keis­tis ver­ti­ni­mas. To­dėl vi­si vie­nuo­lik­to­kai, ku­rie ga­vo re­zul­ta­tus, tai yra pre­li­mi­na­rūs re­zul­ta­tai ir jie vi­si ga­li pa­si­keis­ti. Kai eks­per­tai įver­tins, tam pa­pra­šė pa­pil­do­mos sa­vai­tės, rei­kės šiek tiek lai­ko su­prog­ra­muo­ti re­zul­ta­tams. Ti­kiuo­si, fi­zi­kos tar­pi­nio pa­tik­ri­ni­mo ga­lu­ti­niai re­zul­ta­tai bus maž­daug po 3 sa­vai­čių.

Kai kal­ba­me apie pa­čios sis­te­mos pa­kei­ti­mus, dis­ku­tuo­ja­me apie du va­rian­tus. Vie­na yra vi­siš­kai aiš­ku, kad tar­pi­nius pa­tik­ri­ni­mus ga­lės lai­ky­ti iš dvie­jų kar­tų. Vie­nas yra bai­giant mo­kyk­lą, o pir­ma­sis ban­dy­mas, kaip da­bar vyks­ta, 11 kla­sė­je.

Ky­la klau­si­mų, gal rei­kė­tų at­šauk­ti. O ką mes ta­da pa­sa­ky­tu­me tiems, ku­rie ga­vo mak­si­ma­lius ba­lus ir jiems tu­rė­tų įsi­skai­ty­ti per eg­za­mi­ną? Ga­li­me sa­ky­ti, kad gal­būt ta­da tiems, ku­rie ga­vo mak­si­ma­lius, įsi­skai­to, o ki­tiems – ne. Bet jei­gu ga­vo 19 iš 20, gal jam tai yra tin­ka­mas re­zul­ta­tus ir no­rė­tų, kad bū­tų įskai­ty­ta. To­dėl iš­min­tin­giau­sias spren­di­mas, kad lai­ko dar vie­ną kar­tą tie, ku­rie no­ri pa­si­kel­ti ba­lą, o įskai­to­mas per bran­dos eg­za­mi­ną ge­riau­sias re­zul­ta­tas, ku­rį pa­sie­kė. Dis­ku­si­ja dar vyks­ta dėl to, kaip tu­rė­tų vyk­ti ant­ra­sis šū­vis. Pa­gal da­bar pa­tvir­tin­tą tvar­ką kar­tu su ki­tų me­tų vie­nuo­lik­to­kais da­bar­ti­niai vie­nuo­lik­to­kai, bū­si­mi dvy­lik­to­kai, ga­lė­tų lai­ky­ti an­trą kar­tą, jei­gu to pa­gei­dau­tų.

Al­ter­na­ty­va, apie ku­rią dis­ku­tuo­ja­me su Moks­lei­vių są­jun­ga, yra ta, kad ant­ras ban­dy­mas ga­lė­tų bū­ti įpras­tu bū­du, tai yra su tu­ši­nu­ku, pieš­tu­ku, ant po­pie­riaus, ta­čiau bet ko­kiu at­ve­ju, kad bū­tų ant­ras šū­vis. Tai tiek bū­tų re­ziu­muo­jant apie es­mi­nius spren­di­mus, kas yra nu­spręs­ta. Vi­sos už­duo­tys pa­pil­do­mai ver­ti­na­mos eks­per­tų – tos, ku­rias dar ga­li­me spė­ti, prieš pa­tei­kiant, tos, ku­rių ne­ga­li­me spė­ti, po lai­ky­mo. Vi­si vie­nuo­lik­to­kai tu­rės pa­pil­do­mą ga­li­my­bę lai­ky­ti dar kar­tą, o da­bar­ti­niai re­zul­ta­tai yra pre­li­mi­na­rūs. Po eks­per­tų ver­ti­ni­mo jie ne­ga­li ma­žė­ti, bet ga­li aug­ti. Ačiū.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. At­kreip­ki­me dė­me­sį, kad su­tau­py­ta šiek tiek lai­ko ir ga­lė­si­me už­duo­ti dau­giau klau­si­mų. Pir­ma­sis klau­sia ger­bia­mas A. Ve­ry­ga. Pra­šom.

A. VERYGA (LVŽSF). Dė­ko­ju, pir­mi­nin­ke. Ačiū, mi­nist­re, už pa­aiš­ki­ni­mus. Pir­miau­sia jums pa­gar­ba už ban­dy­mą pri­si­im­ti at­sa­ko­my­bę ir pa­ra­šy­tą pra­šy­mą at­si­sta­ty­din­ti. Ir tai, kad prem­je­rė jo ne­pri­ėmė, da­bar jau reiš­kia, kad yra ir jos at­sa­ko­my­bė tai, kas vyks sis­te­mo­je.

Jūs pa­tei­kė­te siū­ly­mus, kaip jūs ma­ty­tu­mė­te ga­li­my­bę spręs­ti ši­tas pro­ble­mas, kal­bė­jo­te apie tris eks­per­tus, ku­rie ver­tins. Kas yra tie eks­per­tai? Ar tai nė­ra vėl­gi tie pa­tys mo­ky­to­jai, ku­rie bus ati­trau­kia­mi nuo dar­bo, ku­riems rei­kės pa­pil­do­mai ­mo­kė­ti už dar­bą? Ar ne­ma­ny­tu­mė­te, kad ši­to­je si­tu­a­ci­jo­je pa­pras­čiau­sia bū­tų įskai­ty­ti tar­pi­nius re­zul­ta­tus tiems, ku­riuos ten­ki­na ba­lai? O vi­siems ki­tiems skai­čiuo­ti, kaip bu­vo siū­ly­ta anks­tes­nė­se ka­den­ci­jo­se, tre­jų pas­ku­ti­nių me­tų vi­dur­kius ir gal­būt nu­sta­ty­ti ma­žes­nę pro­por­ci­ją, gal ne 40 %, o 20 %…

PIRMININKAS. Lai­kas.

A. VERYGA (LVŽSF). …ir to­kiu bū­du iš­ly­gin­ti sis­te­mą? Ačiū.

G. JAKŠTAS. Dė­kui už klau­si­mą. Be abe­jo, mo­ky­to­jams, ku­rie ren­gia, ir re­cen­zen­tams yra ­mo­ka­ma už dar­bą. Ko­mi­si­jos, ku­rios yra su­da­ry­tos jau įver­tin­ti pro­duk­tui, yra de­le­ga­vi­mo prin­ci­pu: krei­pia­mės į ins­ti­tu­ci­jas, ku­rios tu­ri po­ten­cia­lius eks­per­tus ir juos de­le­guo­ja, tai yra tiek iš uni­ver­si­te­tų, tiek iš mo­kyk­lų, ir tie ver­ti­ni­mai bus pa­da­ry­ti. Ne­pri­klau­so­mai nuo to, koks bū­tų jū­sų siū­ly­mas, ma­nau, vis tiek eks­per­tai tu­ri įver­tin­ti, kad tie, ku­rie lai­kė, bū­tų kaip įma­no­ma ob­jek­ty­viau įver­tin­ti. To­dėl ne­ga­li­me sa­ky­ti, yra re­zul­ta­tai, ko­kie yra, ir ju­da­me to­liau. Ka­dan­gi mo­ki­niai dė­jo pa­stan­gas, lai­kė tar­pi­nius pa­tik­ri­ni­mus, tie re­zul­ta­tai tu­ri bū­ti ob­jek­ty­vūs.

Ne­ži­nau, apie ko­kius tris eks­per­tus da­bar kal­ba­te, tur­būt su­pai­nio­jo­te su tri­mis re­cen­zen­tais, ku­rie dar prieš už­duo­ties pa­tei­ki­mą mo­ki­niams re­cen­za­vo už­duo­tis ir pa­gal jų pa­sta­bas jos bu­vo tiks­li­na­mos. Da­bar yra su­da­ro­mos eks­per­tų ko­mi­si­jos, ku­rios yra ge­ro­kai pla­tes­nės nei tie­siog trys eks­per­tai.

Dėl tre­jų pas­ku­ti­nių me­tų siū­ly­mo, tai su­pran­ta­me, bu­vo to­kia kar­te­lė jau įves­ta ir anks­čiau. Tų, ku­rie sto­da­mi į aukš­tą­sias mo­kyk­las no­ri gau­ti vals­ty­bės fi­nan­sa­vi­mą, bu­vo pa­si­tel­kia­mas abi­tu­rien­tų pa­žy­mių me­ti­nis vi­dur­kis. Ir tai bu­vo di­džiu­lė pro­ble­ma. Su­pran­ta­me, kad ga­li­ma per­lai­ky­ti eg­za­mi­nus, ga­li bū­ti, kad ne­pa­si­se­kė. Vi­sa­da tu­ri bū­ti ga­li­my­bė per­lai­ky­ti. Jei­gu žiū­ri­me tie­siog me­ti­nių pa­žy­mių vi­dur­kius, į mo­kyk­lą at­gal ne­bus su­grįž­ta­ma. Tai reiš­kia – spren­di­mas vi­sam gy­ve­ni­mui. Jei­gu ga­vo­te pras­tus pa­žy­mius, kaip jūs siū­lo­te tre­jų me­tų vi­dur­kį dar įtrau­kiant 10 kla­sę, 11 kla­sę ir to pa­keis­ti ne­bū­tų ga­li­ma, tai sis­te­ma tik­rai pa­gal jū­sų siū­ly­mą bū­tų ydin­ga, mes to­kiu ke­liu tik­rai ne­isi­me.

O tar­pi­nių į­skai­ty­mas, sa­ky­čiau, vyks­ta ko­rek­tiš­kiau nei jū­sų pa­siū­ly­mas, tai yra vi­si pa­si­ren­ka, ar no­rės dar kar­tą ban­dy­ti tar­pi­nį. Ir, pri­klau­so­mai nuo to, ku­ris re­zul­ta­tas ge­res­nis, pir­mo ban­dy­mo ar an­tro ban­dy­mo, tas ir bus į­skai­ty­tas. Jei­gu mes sa­ky­tu­me, kad jūs pa­si­rin­ki­te, ar jus ten­ki­na da­bar­ti­nis, ir pa­si­ren­ka, kas no­ri ei­ti į tą an­trą ban­dy­mą, tai, su­pran­ta­te, bū­tų jau ne mo­ky­ma­sis, o stra­te­ga­vi­mas. Tar­ki­me, su­rin­ko du mo­ki­niai po 30 ba­lų iš 40, ir vie­nas gal­vo­ja, ri­zi­kuo­siu, gal su­rink­siu dau­giau – su­ren­ka ma­žiau. Ki­tas ne­ban­do, pa­si­lie­ka to­kį, nors pa­ma­tęs už­da­vi­nį: o, bū­čiau su­rin­kęs dau­giau. Mes ne­no­ri­me, kad mo­ki­niai stra­te­guo­tų, ar ver­ta ei­ti į pa­tik­ri­ni­mus. No­ri­me, kad mo­ki­niai nuo­sek­liai mo­ky­tų­si ir ei­tų į pa­tik­ri­ni­mus.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti ger­bia­ma V. Tar­ga­ma­dzė. Pra­šau.

V. TARGAMADZĖ (DFVL). Ačiū. Ačiū, mi­nist­re, už jū­sų pri­sta­ty­mus. Jūs nuo­lat kar­to­ja­te tą pa­tį fak­tiš­kai, bet aš nie­kaip ne­ga­liu at­si­to­kė­ti dėl tų šū­vių. Tai jū­sų pir­mas šū­vis, anot jū­sų, ką pa­da­rė? Pa­da­rė re­pu­ta­ci­nę ža­lą švie­ti­mo sis­te­mai, su­žei­dė vai­kus ir stre­są pa­da­rė di­džiau­sią. Frak­ci­jo­je jūs kal­bė­jo­te, aš klau­siau apie re­cen­zen­tus. Tai ko­kie gi bu­vo re­cen­zen­tai, klau­si­mas yra, kad jie ne­pa­ma­tė klai­dų? Va­di­na­si, tie re­cen­zen­tai ne­bu­vo pa­kan­ka­mai pro­fe­sio­na­lūs.

Ir ki­tas klau­si­mas: ko­dėl jūs ka­den­ci­jos pa­bai­go­je no­ri­te per­lauž­ti stu­bu­rą re­gio­ni­nei po­li­ti­kai? Ko­dėl jūs no­ri­te vis dėl­to už­da­ry­ti 11-as kla­ses, rei­ka­lau­da­mi 21 vai­ko ir pas­kui sa­ky­da­mi: jei­gu nė­ra, tai ga­li bū­ti sky­rius. Na, pats iš ša­lies pa­si­žiū­rė­ki­te! Po to ei­na, pa­vyz­džiui, vai­kų skai­čius di­des­nis. Tai vie­ne­riems me­tams bus sky­rius įsteig­tas, pas­kui to sky­riaus ne­bus. Kas čia per kaž­ko­kie pa­svai­čio­ji­mai? Ačiū.

G. JAKŠTAS. Ačiū už klau­si­mą. Jū­sų klau­si­mas tik įro­do, kad rei­kia tą pa­tį daug kar­tų kar­to­ti, nes ir į tuos klau­si­mus, ku­rių pa­klau­sė­te, bu­vo daug kar­tų at­sa­ky­ta. At­sa­ky­siu ir dar kar­tą.

Pra­de­du dėl re­cen­zen­tų. Pa­var­džių aš ne­ži­nau ir Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­ja ne­ži­no pa­var­džių. Re­cen­zen­tams yra ke­lia­mi kri­te­ri­jai ir pa­gal juos yra at­ren­ka­mi. Tai pa­da­ro Švie­ti­mo agen­tū­ra. Re­cen­zen­tai su­tin­ka bū­ti re­cen­zen­tais pa­si­ra­šy­da­mi, kad jų pa­var­dės ne­bus vie­ši­na­mos. Su­pran­ta­me, kad re­cen­zen­tų vie­ši­ni­mas sis­te­mą pa­da­ry­tų to­kią, kad nie­kas ne­su­tik­tų nei reng­ti už­duo­čių, nei bū­ti re­cen­zen­tais, nes tos at­sa­ko­my­bės ne­no­ri nie­kas pri­si­im­ti. Su­pran­ta­me, ir da­bar vie­šo­je erd­vė­je kri­ti­kuo­ti vi­sa­da yra pa­pras­čiau, ne­gu nu­ei­ti ir ban­dy­ti kaž­ką da­ry­ti. Tai dėl to re­cen­zen­tai yra lin­kę lik­ti pa­slap­ty­je, nes su­pran­ta, kad nie­ka­da ne­bus už­duo­tys to­kios, kad bū­tų vi­si pa­ten­kin­ti, ir jie ta­da bus ka­la­mi prie kry­žiaus.

Dėl ban­dy­mų. Su­pran­ta­me, kad pa­tik­ri­ni­mai ap­skri­tai vi­sa­da ke­lia stre­są. Ar tai bū­tų vals­ty­bi­nis bran­dos eg­za­mi­nas, ar tar­pi­nis pa­tik­ri­ni­mas, ar na­cio­na­li­niai mo­ki­nių pa­tik­ri­ni­mai – jie ke­lia stre­są. Mū­sų sie­kis, kad mo­ki­niai iš­mok­tų tvar­ky­tis su stre­su, o ne stre­sas juos pa­lauž­tų. Nu­eis į aukš­tą­sias mo­kyk­las, ten tų eg­za­mi­nų, tik­ri­ni­mų ir ver­ti­ni­mų bus kar­tais dau­giau – kiek­vie­ną pus­me­tį lai­kys de­šimt ir dau­giau įvai­riau­sių pa­tik­ri­ni­mų, ku­rie lems, ar ga­lės stu­di­juo­ti aukš­tes­nia­me kur­se.

Dėl 21 mo­ki­nio. Ma­nęs klau­sia­te, ko­dėl pri­ėmė­me spren­di­mą dėl 21, nes iki šiol bu­vo pri­im­tas spren­di­mas, kad tu­rė­tų įsi­ga­lio­ti rei­ka­la­vi­mas dėl 31. Mes su­ma­ži­no­me iki 21. Tik­rai ne­tu­ri nie­kur dėl to už­si­da­ry­ti jo­kia mo­kyk­la ir ga­li­my­bė bū­ti sky­riu­mi yra tik vie­na iš ai­bės op­ci­jų, apie ku­rias jums daug kar­tų pa­sa­ko­jo­me tiek ko­mi­te­te, tiek at­ski­rai. Tai yra ga­li­my­bės: jei­gu yra trum­pa­lai­kis, ma­to­me, ne­su­da­ro 21 mo­ki­nio vie­nais me­tais, ga­li da­ry­ti jung­ti­nes kla­ses su ki­ta mo­kyk­la. Va­di­na­si, jo­kie pa­kei­ti­mai nei struk­tū­ro­je, nei mo­kyk­lo­je ne­vyks­ta. Ga­li­ma, jei­gu ma­to­ma, kad ir at­ei­ty­je ne­bus 21 mo­ki­nio, da­ry­ti jung­ti­nes mo­kyk­las. Ga­li­ma pa­si­žiū­rė­ti ir į ki­tų mies­tų, ku­rie tai yra pa­da­rę, pa­tir­tis. Su­pran­ta­me, kad mo­kyk­la fi­ziš­kai iš­lie­ka ten, kur bu­vo, ta­čiau mo­kyk­lai, ku­ri tu­ri 100 ar net ma­žiau mo­ki­nių, nė­ra su­ku­ria­ma vi­sa at­ski­ra ad­mi­nist­ra­ci­ja. Su­pran­ta­me, kiek mo­kyk­lo­se ji kai­nuo­ja, tai yra kiek fak­tiš­kai kai­nuo­ja ug­dy­mas, an­tra tiek kai­nuo­ja ūkio ir ad­mi­nist­ra­ci­jos iš­lai­ky­mas. Tad iš­lai­ky­mas ma­žų mo­kyk­lų, kaip at­ski­rų, o ne jung­ti­nių, yra di­de­lis lė­šų švais­ty­mas.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju, ko­le­gos. Da­bar klau­si­mą už­duos ger­bia­ma O. Lei­pu­tė. Pra­šom.

O. LEIPUTĖ (LSDPF). Dė­ko­ju. Ger­bia­mas mi­nist­re, mes, kaip ir jūs, ga­vo­me krei­pi­mą­si iš mo­ki­nių tė­vų, gim­na­zi­jų tė­vų ta­ry­bų pir­mi­nin­kų ir taip to­liau, ku­rie pra­šo stab­dy­ti šį eks­pe­ri­men­tą su jų vai­kais. Ne­pai­sant jū­sų at­si­pra­šy­mo, at­sa­kin­gų as­me­nų at­si­sta­ty­di­ni­mo, jų vai­kų ne­ri­mo ly­gis, psi­cho­e­mo­ci­nė svei­ka­ta nuo to ne­pa­ge­rės. Tai, kad per stre­są mes čia ruo­šia­me stu­di­juo­ti aukš­to­sio­se mo­kyk­lo­se vai­kus, ir­gi skam­ba keis­tai.

Mo­ki­niai ne­tu­ri va­do­vė­lių, pri­vers­ti pirk­ti bran­gų skait­me­ni­nį tu­ri­nį, pa­reng­tą pri­va­čių lei­dė­jų. Pa­vyz­džiui, ta­me raš­te ra­šo­ma, kad is­to­ri­jos va­do­vė­lio 2 da­lį ga­vo tik­tai ko­vo mė­ne­sį. Į ben­dro­jo ug­dy­mo pro­gra­mas įtrauk­tos nau­jos te­mos, ku­rias nė­ra pa­si­reng­ta dės­ty­ti. Blaš­kė vai­kus ir in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų sis­te­mos trik­džiai. Ar mi­nis­te­ri­ja ne­ga­lė­tų su­si­grą­žin­ti ug­dy­mo tu­ri­nio ren­gi­mo ir pla­ti­ni­mo ini­cia­ty­vos į sa­vo ran­kas ir pa­da­ry­ti ug­dy­mo tu­ri­nį skait­me­ni­niu pa­vi­da­lu lai­ku pri­ei­na­mą vi­siems, kad ne­rei­kė­tų lauk­ti po­pie­ri­nių va­do­vė­lių? Kar­tu bū­tų sie­kia­ma su­ma­žin­ti ug­dy­mo pro­ce­so pri­klau­so­my­bę nuo pri­va­čių lei­dė­jų. Ar svars­to­te ga­li­my­bę keis­ti tar­pi­nių pa­tik­ri­ni­mų svo­rį vals­ty­bi­nių bran­dos eg­za­mi­nų kon­teks­te? Tas klau­si­mas bu­vo už­duo­tas, bet jūs į jį ne­at­sa­kė­te.

G. JAKŠTAS. Dė­kui už klau­si­mus. Iš­ties gau­na­me įvai­rių pa­siū­ly­mų ir krei­pi­mų­si: nuo to­kių, kad džiau­gia­si tar­pi­niais, iki to­kių, kad rei­kė­tų jų at­si­sa­ky­ti, ir vi­są spek­trą tarp jų.

Dėl pri­va­čių lei­dė­jų. Per­skai­ty­to­je laiš­ko iš­trau­ko­je kal­ba­ma apie tai, kad nė­ra va­do­vė­lių, dėl to tu­ri rink­tis pri­va­čių lei­dė­jų skait­me­ni­nį tu­ri­nį. Su­pran­ta­me, nė­ra jo­kių na­cio­na­li­nių va­do­vė­lių, ku­riuos leis­tų mi­nis­te­ri­ja ar mi­nis­te­ri­jai pa­val­džios ins­ti­tu­ci­jos. Vi­sus va­do­vė­lius lei­džia pri­va­čios lei­dyk­los.

Ką esa­me dar su­ta­rę su Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­tu? Lei­džiant po­pie­ri­nius va­do­vė­lius pri­va­lo­mai bū­tų ir jų skait­me­ni­nė ver­si­ja, nes lei­di­mas, net fi­zi­nis spaus­di­ni­mas už­trun­ka lai­ko. Bū­tų ga­li­my­bė įsi­gy­ti skait­me­ni­nius va­do­vė­lius.

Ką yra svar­bu mums kaip mi­nis­te­ri­jai už­tik­rin­ti? Ne­pri­klau­so­mai nuo to, ka­da bus iš­leis­ti va­do­vė­liai, ar jie vė­luos, ko­kia su jais yra si­tu­a­ci­ja, jei­gu kei­čia­si ug­dy­mo tu­ri­nys, vi­sai tai da­liai, kai tu­ri­nys pa­si­kei­čia, ar yra pri­dė­ta nau­ja te­ma, ar ku­ri nors te­ma kei­čia­si, bū­tų rei­kalin­ga skait­me­ni­nė me­džia­ga. Tam da­ro­me pir­ki­mus, pa­si­tel­kia­me da­ly­ki­nin­kų aso­cia­ci­jas. Pir­ki­mą da­bar tu­rė­tu­me už­baig­ti iki ko­vo pa­bai­gos. Tu­ri­nį tu­rė­tų pa­reng­ti iki bir­že­lio vi­du­rio. Vi­sos te­mos, ku­rioms nė­ra va­do­vė­lių, bū­tų vi­siems vie­šai pri­ei­na­mos skait­me­ni­nė­je ap­lin­ko­je emo­kyk­la.lt.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Klau­si­mą no­ri už­duo­ti ger­bia­mas M. Pui­do­kas. Pra­šau.

M. PUIDOKAS (MSNG). Mi­nist­re, kaip jūs ver­tin­tu­mė­te gais­ri­nin­ką, ku­ris ste­bi gais­rą, de­ga na­mas, o ja­me žmo­nės? Po gais­ro jis at­si­pra­šo vi­sų nu­ken­tė­ju­sių ir sa­ko, kad ke­ti­no gel­bė­ti, jau­čia­si kal­tas, bet gais­ri­nės vir­ši­nin­kė juo to­liau pa­si­ti­ki ir tę­sia dar­bą. Ar de­mo­kra­tinėje vals­ty­bė­je at­si­sta­ty­di­nant ne­už­ten­ka pa­ties mi­nist­ro ryž­to ir va­lios pri­si­im­ti at­sa­ko­my­bę? Ar ver­ta žais­ti su vi­suo­me­ne tą žai­di­mą, kad prem­je­rė to­liau pa­si­ti­ki ir ne­pri­ima at­si­sta­ty­di­ni­mo?

Ant­ras klau­si­mas. Vis dėlto kom­pe­ten­ci­jų ver­ti­ni­mas ski­ria­si nuo ži­nių ir ge­bė­ji­mų ver­ti­ni­mo. Mo­ki­niai dar nė­ra įpra­tę prie kom­pe­ten­ci­joms ver­tin­ti skir­tų už­duo­čių, to­dėl tiek daug lai­ko jie ski­ria už­duo­čiai su­pras­ti. Ar tai ne­bu­vo vie­na iš es­mi­nių vi­sos ši­tos kri­zės prie­žas­čių? Kaip ke­ti­na­te pa­da­ry­ti, kad ne žo­džiais, o dar­bais si­tu­a­ci­ja moks­lei­viams pa­si­keis­tų?

G. JAKŠTAS. Dė­kui už klau­si­mą. Ma­nau, jei­gu taip dra­ma­ti­zuo­ja­me, kad čia yra de­gan­tis na­mas, tai, ma­tyt, ir bū­tų… jei­gu ma­to­me, kad na­mas de­ga, ne­at­lei­džia­me gais­ri­nin­kų, o gais­ri­nin­kus siun­čia­me gel­bė­ti vai­kus iš to de­gan­čio na­mo. Bet tas dra­ma­ti­za­vi­mas, šiaip iš es­mės ku­ria­mas tiek po­li­ti­kų, tiek įvai­rių vei­kė­jų, ne­ži­nau, ko­kiais tiks­lais, tai nė­ra to­kio dra­mos ly­gio, ko­kį ban­do­ma pa­ro­dy­ti. Jei­gu vie­no­je iš tar­pi­nių pa­tik­ri­ni­mų už­duo­čių bu­vo klai­dų, jos bus iš­spręs­tos ir dėl to ne­nu­ken­tės mo­ki­niai. Su­pran­ta­me, stre­so pa­ty­rė, stre­so teks pa­tir­ti ir at­ei­ty­je, dėl pa­tir­to stre­so mes nie­ko ne­ga­li­me pa­keis­ti, bet ga­li­me pa­keis­ti, kad tos už­duo­tys, ku­rias spręs­da­mi pa­ty­rė stre­są, bū­tų kuo ob­jek­ty­ves­nės, to­dėl yra su­da­ro­mos ko­mi­si­jos.

Kom­pe­ten­ci­jų ver­ti­ni­mas ir lai­kas. No­rė­tų­si pa­sa­ky­ti ir re­zul­ta­tus. Su­pran­ta­me, kri­ti­kuo­ja­ma sis­te­ma, iš jū­sų klau­si­mų čia at­ro­do, lyg nie­kas net ne­bū­tų iš­lai­kęs. Yra mo­ki­nių, ku­rie su­rin­ko ir mak­si­ma­lius ba­lus. Žiū­rint į tą pa­tį fi­zi­kos tar­pi­nį pa­tik­ri­ni­mą, čia dar yra erd­vės, kad ir kils ba­lai, bet, imant da­bar­ti­nius ba­lus, jie yra vi­du­ti­niš­kai ge­res­ni nei pra­ėju­sių me­tų vals­ty­bi­nio bran­dos eg­za­mi­no. Jei­gu to­kiu tem­pu rink­tų taš­kus ir bran­dos eg­za­mi­ne, tu­rė­tu­me ki­tais me­tais iš­lai­kiu­sių fi­zi­kos eg­za­mi­ną dau­giau, nei tu­rė­jo­me pra­ėju­siais me­tais.

Pa­na­ši si­tu­a­ci­ja ir su ma­te­ma­ti­ka. Pa­vyz­džiui, pra­ėju­siais me­tais, vie­nais iš sėk­min­giau­sių lai­kant ma­te­ma­ti­kos bran­dos eg­za­mi­ną, iš­lai­kiu­sių­jų, ku­rie su­rink­tų 40 % taš­kų, iš vi­so pra­ėju­siais me­tais bu­vo 6 tūkst. 55, at­lie­kant tar­pi­nį pa­tik­ri­ni­mą mo­ki­nių, vie­nuo­lik­to­kų, ku­rie rin­ko 40 % taš­kų, bu­vo 6 tūkst. 905, be­veik tūkstančiu dau­giau. Ma­to­me, net ir ver­tin­da­mi kom­pe­ten­ci­jas, jei­gu sa­ko­te, tai yra kaž­koks stre­sas, ly­gin­da­mi su tuo, kas bū­da­vo per bran­dos eg­za­mi­ną, jis yra lai­ko­mas ge­riau ne­gu bran­dos eg­za­mi­nai iki šiol.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Klau­si­mą už­duos ger­bia­mas V. Bu­kaus­kas. Pra­šom.

V. BUKAUSKAS (DPF). Ačiū, ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mas mi­nist­re, pra­ei­tą sa­vai­tę bū­tent bu­vo tar­pi­niai pa­tik­ri­ni­mai, kur jūs vie­šai kon­sta­ta­vo­te, kad tiek A, tiek B ly­gių kon­tro­li­nis pa­tik­ri­ni­mas tu­ri tam tik­rų trū­ku­mų. Bū­tent de­šim­to­kų va­di­na­ma­sis PUPP’as. Taip pat lau­kia kon­tro­li­nis pa­tik­ri­ni­mas, ku­ris ke­lia ne­ri­mą, nes iš tie­sų ne­iš­lai­kius pa­tik­ri­ni­mo ir ne­ga­vus sie­kia­mų re­zul­ta­tų ga­li­mai ga­li pa­lik­ti ant­riems me­tams. Ar ne­ma­to­te ten trū­ku­mų ir ne­pla­nuo­ja­te bū­tent per­žiū­rė­ti tos de­šim­to­kų pa­tik­ros per­žiū­ras? Ačiū.

G. JAKŠTAS. Ačiū už klau­si­mą. Ma­nau, kad vi­sų eg­za­mi­nų, kad ir ko­kio ti­po jie bū­tų, sis­te­mas tu­ri­me per­žiū­rė­ti, kad bū­tų dau­giau re­cen­zen­tų, kad bū­tų dau­giau akių, ku­rios įver­ti­na. No­ri­si ak­ty­viau įtrauk­ti ir da­ly­ki­nin­kų aso­cia­ci­jas, kad tai bū­tų ne tik at­ski­ri žmo­nės, bet bū­tų ir tam tik­ros struk­tū­ros, ku­rios įsi­trauk­tų ir pa­tvir­tin­tų, kad su už­duo­ti­mis yra vis­kas ge­rai. Bet dėl 10 kla­sės PUPPʼo, tai su­pran­ta­me, kad vėl­gi yra nu­ma­to­ma ga­li­my­bė ir per­lai­ky­ti, jei­gu kas nors ne­tik­tų pir­mo­je da­ly­je.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Klau­si­mą už­duos ger­bia­mas E. Pu­pi­nis. Pra­šau.

E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Ger­bia­mas mi­nist­re, tur­būt jau po­li­ti­ko­je taip yra, kad tiems, ku­rie nie­ko ne­da­ro, gy­ven­ti kaž­kaip leng­viau. Iš tik­rų­jų džiau­giuo­si, kad ieš­ko­ma būdų, kaip iš tie­sų ug­dy­mo sis­te­mą šiek tiek su­ak­ty­vin­ti. Man tik ky­la klau­si­mas apie ne­va psi­cho­lo­gi­nes trau­mas, kuo­met ei­ni lai­ky­ti eg­za­mi­ną ir bai­siai čia kas nors blo­gai. Iš tie­sų tie pa­sa­ky­mai prieš­ta­rau­ja tam, kad pa­si­rin­ko kaž­ko­dėl daug dau­giau ei­ti į fi­zi­kos pa­tik­ri­ni­mą, ne­gu lai­kė eg­za­mi­nus. Gal­būt rei­kia ieš­ko­ti ko­kių nors psi­cho­lo­gi­nių pa­gal­bų, kad vis dėl­to žmo­nės ne­bi­jo­tų eg­za­mi­nų? Ne­ži­nau, te­ko mo­ky­tis mu­zi­kos mo­kyk­lo­je – ten kas pu­sę me­tų eg­za­mi­nas, ir tu nei ­nu­si­ra­šy­si, nei nie­ko. Ei­ni kaip į šven­tę. Ar iš tik­rų­jų ne­rei­kė­tų šiek tiek dau­giau dirb­ti su ben­druo­me­nė­mis, kad žmo­nės ne­bi­jo­tų tų eg­za­mi­nų, ei­li­nių pa­tik­ri­ni­mų? Ei­ni stu­di­juo­ti, kaž­kaip tau vis­kas aiš­ku. Ko­liok­viu­mas po ko­liok­viu­mo, pa­tik­ri­ni­mai, o šiuo at­ve­ju kaž­ko­dėl mes bi­jo­me eg­za­mi­nų. Ką čia rei­kė­tų pa­da­ry­ti? Ar iš tik­rų­jų dirb­ti su ko­lek­ty­vais, kad mo­ky­to­jai ne­gąs­din­tų tų vai­kų? Bi­jo­ti eg­za­mi­nų, ma­nau, tik­rai ne­ver­ta.

G. JAKŠTAS. Ačiū už klau­si­mą. Ma­tyt, vi­siems, stu­di­ja­vu­siems aukš­to­sio­se mo­kyk­lo­se, te­ko pa­tir­ti tą šo­ką, kiek yra at­si­skai­ty­mų, kiek yra tar­pi­nių pa­tik­ri­ni­mų, kiek yra ga­lu­ti­nių pa­tik­ri­ni­mų. Ma­to­me, ka­da yra di­džiau­sias nu­by­rė­ji­mas aukš­to­sio­se mo­kyk­lo­se: di­džiau­sias yra po I pus­me­čio, nes mo­ki­niai, pa­bai­gę mo­kyk­lą, ta­pę stu­den­tais, iš tik­rų­jų pa­ti­ria tą šo­ką, prie ku­rio bu­vo ne­pra­tę.

Kas mus gąs­di­ną ben­drai kaip žmo­nes, ko mes bi­jo­me, dėl ko ne­ri­mau­ja­me? Dėl da­ly­kų, ku­rių ne­pa­žįs­ta­me, dėl da­ly­kų, ku­riuos da­ro­me re­tai, ku­rių ne­su­pran­ta­me. Taip, pra­ėju­siais me­tais fi­zi­kos tar­pi­nio pa­tik­ri­ni­mo me­tu da­ly­va­vo tris kar­tus dau­giau, nei lai­kė vals­ty­bi­nį bran­dos eg­za­mi­ną. Dau­giau, ma­to­me, ren­ka ir taš­kų, kur po­ten­cia­liai, jei­gu taip pat, to­kį pat pro­cen­tą rinks ir eg­za­mi­no me­tu, dau­giau bus ir iš­lai­kiu­sių. Mo­ki­niai ryž­ta­si ei­ti į tuos eg­za­mi­nus. Ma­no su­pra­ti­mu, žiū­rint ir į pa­tir­tį, ar tai bū­tų tarp­tau­ti­nis ba­ka­lau­re­a­tas, ar ki­tos sis­te­mos, tų pa­tik­ri­ni­mų net per die­ną bū­na po ke­lis. Mes da­bar bai­mi­na­mės, kad ma­žai lai­ko pa­si­ruoš­ti. Eg­za­mi­nai mus tu­rė­tų įver­tin­ti, ži­nias, ku­rias su­kau­pė­me per tam tik­rą lai­ką. Esa­me at­si­sa­kę stan­dar­ti­nių už­da­vi­nių spren­di­mų. Kuo, pa­vyz­džiui, ski­ria­si lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros pa­tik­ri­ni­mas? Mes tik­rai il­gą lai­ką mo­kė­mės in­ter­pre­ta­ci­jų, da­bar per eg­za­mi­ną tu­ri­me at­si­skai­ty­ti, kaip mo­ka­me in­ter­pre­tuo­ti. Ir tai pa­ro­do dau­ge­lis da­ly­kų, ar tai bū­tų fi­zi­ka, ar bū­tų ma­te­ma­ti­ka.

Mes tu­ri­me mo­ky­tis ne ko­kių nors stan­dar­ti­nių už­da­vi­nių spren­di­mo ir, kaip sa­ko žar­go­niš­kai, at­muš­ti ran­ką, kaip juos spręs­ti. Vyks­ta pa­si­ren­gi­mas ne ug­dy­mo tu­ri­nį mo­ky­tis, o pa­si­ren­gi­mas vyks­ta… de­šim­ties pra­ėju­sių me­tų eg­za­mi­nų spren­di­mo, kol įgun­di spręs­ti tą eg­za­mi­ną. Tu­rė­tu­me mo­ky­tis ug­dy­mo tu­ri­nio ir jį su­ge­bė­ti pri­tai­ky­ti ne­pa­ži­nio­je si­tu­a­ci­jo­je, ku­rios anks­čiau ne­ma­tė­me. Suk­tis ne­pa­ži­nio­je si­tu­a­ci­jo­je yra la­bai su­dė­tin­ga, jei­gu mes ug­dy­mo pro­ce­se ne­tu­rė­jo­me tos pa­tir­ties. Tu­ri­me pri­pras­ti spręs­ti už­da­vi­nius, ku­rių iki tol ne­ma­tė­me, tu­ri­me pri­pras­ti tai­ky­ti ži­nias ne­stan­dar­ti­nė­se si­tu­a­ci­jo­se, nes apie tai bus gy­ve­ni­mas. Kas yra bran­dos ates­ta­tas ir bran­da? Tai ge­bė­ji­mas vė­liau sa­vo ži­nias pri­tai­ky­ti. O stan­dar­tas, iš­mo­ki­mas spręs­ti stan­dar­ti­nius už­da­vi­nius tik­rai at­ei­ty­je gy­ve­ni­me tu­rės ma­žai nau­dos.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Nu­ma­ty­tas 30 mi­nu­čių lai­kas bai­gė­si, ta­čiau tik­rai, ma­tau, dar no­ri ko­le­gos pa­klaus­ti. Tai gal­būt, ka­dan­gi mi­nist­ras ir­gi su­tau­pė lai­ko, ge­ras 5 mi­nu­tes kal­bė­jo trum­piau, ne­gu jam bu­vo nu­ma­ty­ta, kom­pro­mi­so var­dan dar 10 mi­nu­čių pra­tę­sia­me lai­ką ir už­teks, ge­rai? Su­ta­ria­me? Ge­rai, tvar­ka. Ger­bia­mas Kęs­tu­ti Ma­žei­ka, jau jūs kal­bė­jo­te dėl ve­di­mo tvar­kos šiuo klau­si­mu.

K. MAŽEIKA (DFVL). No­riu re­pli­ką. Ačiū, pir­mi­nin­ke. Pir­mi­nin­ke, jūs pir­mi­nin­kau­ki­te ir žiū­rė­ki­te, kad mi­nist­ras ne­vir­šy­tų to lai­ko at­sa­ki­nė­da­mas, nes į vie­ną klau­si­mą 5 mi­nu­tes. Ma­nau, kad kon­kre­čiai, aiš­kiai…

PIRMININKAS. Žiū­rė­ki­te, pa­sta­bą vi­si iš­gir­do­me, de­ja, nė­ra reg­la­men­tuo­to lai­ko at­sa­ky­ti. Man lai­kas ne­tik­si, tai yra kaip yra. Bet pra­šo­me vi­sų tik­rai at­si­žvelg­ti į pa­sta­bą. Dėl ve­di­mo tvar­kos ger­bia­mas J. Sa­ba­taus­kas.

J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Pri­si­me­na­te, Se­niū­nų su­ei­go­je bu­vo kal­ba­ma ir ko­le­gos ir aš siū­lė­me, kad bū­tų pra­tęs­ta dar pus­va­lan­džiu. Ka­dan­gi dar de­vy­ni žmo­nės yra už­si­ra­šę pa­klaus­ti, gal su­da­ry­ki­te ga­li­my­bę vi­siems pa­klaus­ti? Ma­nau, mi­nist­ras dėl to ne­su­pyks ir jo šios die­nos dar­bo­tvarkė dėl to ne­suž­lugs. Ačiū.

PIRMININKAS. Žiū­rė­ki­te, yra nuo­mo­nių ir to­kių, ir to­kių, gir­džiu sa­lė­je. Esa­me kal­bė­ję Se­niū­nų su­ei­go­je, esa­me ir bal­sa­vę dėl šios dar­bo­tvarkės taip, kaip yra. Ir tik­rai kom­pro­mi­sas 10 mi­nu­čių, ma­nau, spė­si­te pa­klaus­ti. Pa­pra­šo­me mi­nist­ro kon­cen­truo­čiau at­sa­ki­nė­ti į klau­si­mus. Ki­ta klau­sia ger­bia­ma E. Ru­de­lie­nė. Pra­šom.

E. RUDELIENĖ (LSF). Ačiū, ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mas mi­nist­re, iš tie­sų ačiū už pri­sta­ty­mą, už kai ku­riuos jau iš­girs­tus at­sa­ky­mus. Bet, ma­to­me, to ne­ri­mo švie­ti­mo ben­druo­me­nė­je yra po ši­tų tar­pi­nių pa­tik­ri­ni­mų. Tai vis dėl­to ką jūs ma­no­te apie to­kius mo­ki­nių pa­sie­ki­mus, kur ben­dras vi­dur­kis yra tik 8,5 iš 20? Ar tai reiš­kia, kad jie ne­iš­lai­kys eg­za­mi­no? Tai vie­na klau­si­mo da­lis.

An­tra. Gir­dė­jau, kad, sa­kė­te, bū­tų leis­ta per­lai­ky­ti vie­nuo­lik­to­kams. Ar ne­ma­no­te, kad per di­de­lis krū­vis, nes 12 kla­sė­je rei­kės lai­ky­ti ir bran­dos eg­za­mi­nus? Dar jei­gu ir per­lai­ky­mas, tai vis dėl­to dvi­gu­bė­ja eg­za­mi­nų skai­čius. Ačiū.

G. JAKŠTAS. Ačiū. Kaip ver­ti­nu 8,5 iš 20? Ver­ti­nu iš es­mės taip pat, kaip ir iki šiol ver­ti­nau vals­ty­bi­nius bran­dos eg­za­mi­nus. Da­bar, ka­dan­gi yra po­ky­tis, vi­sų akys į tai la­biau at­gręž­tos. Bet pa­žiū­rė­ki­me į anks­tes­nius bran­dos eg­za­mi­nus. Pra­ėju­siais me­tais ma­te­ma­ti­kos vals­ty­bi­nį bran­dos eg­za­mi­ną lai­kė šiek tiek virš 13 tūkst. lai­kan­čių­jų. Iš­lai­ky­mo ri­ba yra 16 %. Pa­kar­to­ju – 16 %. Tai jei­gu ver­čia­me čia į de­šimt­ba­lę ska­lę, tai yra ma­žiau nei dve­je­tas de­šimt­ba­lė­je ska­lė­je. Jo ne­iš­lai­kė be­veik 15 % lai­kiu­sių­jų, dar prieš me­tus treč­da­lis ne­iš­lai­kė. Ko­kia da­lis pra­ėju­siais me­tais su­rin­ko, pa­vyz­džiui, 40 % taš­kų ar dau­giau? To­kių bu­vo 6 tūkst. Šian­dien ma­te­ma­ti­kos A ly­gio tar­pi­nia­me pa­tik­ri­ni­me 40 % ir dau­giau taš­kų su­rin­ko 6 tūkst. 900. Tai ma­to­me, kad re­zul­ta­tas yra ge­res­nis, ly­gi­nant kon­teks­te su bran­dos eg­za­mi­nais, bet ap­skri­tai re­zul­ta­tas, su­pran­ta­me, nė­ra ge­ras ir tai yra daug me­tų.

Dėl per­lai­ky­mo. Aš net veng­čiau są­vo­kos „per­lai­ky­mas“, nes mums yra įpras­ta, kad per­lai­ky­mas aso­ci­juo­ja­si su tuo, kad ne­iš­lai­kiau ir lai­kau iš nau­jo. Tai yra dvi ga­li­my­bės: net jei­gu su­rin­kau 39 iš 40, ga­liu ban­dy­ti dar kar­tą, su­rink­siu 40 – va­lio, su­rink­siu ma­žiau nei 39 – liks 39. Ar ši­ta ga­li­my­bė da­bar lai­ky­ti su­da­ro pa­pil­do­mą stre­są? Ma­tyt, bet ku­ris eg­za­mi­nas su­da­ro pa­pil­do­mą stre­są. Bet ver­ti­nant vi­są ke­lio­nę iki bran­dos ates­ta­to stre­sas tu­rė­tų bū­ti ma­žes­nis, nes jei­gu ne­pa­si­se­ka, tu­riu an­trą šū­vį. Ar bus dau­giau dar­bo abi­tu­rien­tams 12 kla­sė­je? Su­pran­ta­me, bus tiek pat, jei­gu lai­ko iš nau­jo, kiek bū­da­vo iki šiol, nes iki šiol vi­si abi­tu­rien­tai 12 kla­sė­je tu­rė­da­vo at­si­skai­ty­ti už vi­są vi­du­ri­nį ug­dy­mą. Da­bar tu­ri ga­li­my­bę už da­lį at­si­skai­ty­ti 11 kla­sė­je, ne­ten­ki­na re­zul­ta­tas – už vis­ką 12 kla­sė­je. Tai ne­at­si­ran­da kaž­ko dau­giau, ly­gi­nant su sis­te­ma, ku­ri vy­ko iki šiol.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Klau­si­mą už­duos ger­bia­mas A. Žu­kaus­kas. Pra­šom.

A. ŽUKAUSKAS (LF). Ačiū, ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ma­no gal­va, šis po­ky­tis bu­vo ab­so­liu­čiai rei­ka­lin­gas, nes Lie­tu­va iki šiol bu­vo vie­na iš ne­dau­ge­lio ša­lių, ku­ri ne­tai­kė to­kios tar­pi­nių pa­tik­ri­ni­mų prak­ti­kos. Vyk­dant po­ky­tį vi­suo­met ne­iš­ven­gia­ma klai­dų ir kon­flik­tų, nes mes ku­ria­me at­ei­tį, o at­ei­tis yra tai, apie ką mes ne­ži­no­me. Man im­po­nuo­ja, kad jūs pa­ro­dė­te tas klai­das ir kon­flik­tus ir pa­ro­dė­te, kaip ža­da­te jas spręs­ti ir val­dy­ti po­ky­tį.

Bet ma­no klau­si­mas bū­tų toks. Vis dėl­to mes orien­tuo­ja­mės į tai, kad mū­sų jau­no­ji kar­ta iš­siug­dy­tų aukš­tes­nes kom­pe­ten­ci­jas ir, kaip jūs sa­kė­te, mo­kė­tų ne vien paukš­čiu­kus su­dė­ti prie tei­sin­go at­sa­ky­mo, bet ir ne­pa­ži­nio­je ap­lin­ko­je tai­ky­ti tas ži­nias. Tai trum­pai, ko­kia jū­sų prog­no­zė, kiek mū­sų abi­tu­rien­tų, tai­kant šį nau­ją po­ky­tį, tai yra tar­pi­nius eg­za­mi­nus, bū­tų pa­si­ren­gę sto­ti į aukš­tą­ją mo­kyk­lą dau­giau, ne­gu mes tu­rė­da­vo­me iki šiol? Tu­rint ome­ny­je, kad ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­nas ta­po pri­va­lo­mas.

G. JAKŠTAS. Iš­ties su­dė­tin­gas klau­si­mas yra prog­no­zuo­ti. Tos prog­no­zės yra toks da­ly­kas, kad lin­ku­sios ne­pa­si­tei­sin­ti… da­ly­kų, ku­rių ne­ga­li vi­siš­kai kon­tro­liuo­ti. O ne­ga­li­me kon­tro­liuo­ti, kaip kiek­vie­nas mo­ki­nys tam bus pa­si­ren­gęs. Bet ką ga­li­me ma­ty­ti iš tar­pi­nių? Nors re­zul­ta­tai dar ga­li ir ge­rė­ti dėl to, kad bus per­žiū­ri­mos už­duo­tys, ga­li ge­rė­ti, ka­dan­gi 12 kla­sė­je tu­rės an­trą ban­dy­mą at­lik­ti tą da­lį, bet net ir esant to­kiems re­zul­ta­tams ma­to­me, kad pa­si­ruo­šu­sių stu­di­juo­ti bū­tų dau­giau. Ta da­lis, ma­tyt, bū­tų apie 15–20 % di­des­nė. Bet ti­kiu, kad pa­ma­tę ir šį tar­pi­nį mo­ki­niai tęs mo­ky­mą­si. Iš­ties yra daug kri­ti­kos, bet gir­di­me ir la­bai tei­gia­mų at­si­lie­pi­mų ir iš pa­čių mo­ki­nių, kad mo­kyk­lo­se bū­da­vo įpras­ta vi­są dė­me­sį skir­ti dvy­lik­to­kams, 11-o­je ne­vyks­ta jo­kių at­si­skai­ty­mų ir taip sa­vai­me kaž­kaip ju­da. Ir pa­tys vie­nuo­lik­tokai kai ku­rie neper­si­sten­gia, nes dar 12 kla­sė to­lo­ka, ir mo­ky­to­jai tiek dė­me­sio ne­ski­ria. 11 kla­sės tar­pi­nis pa­tik­ri­ni­mas iš­ties pa­da­ro pro­ce­są nuo­sek­les­nį, nes ma­ty­da­mi, kad lau­kia tar­pi­nis, ski­ria dau­giau pa­stan­gų mo­ky­mui­si.

Man at­ro­do, nė­ra di­de­lio skir­tu­mo, ar tas ži­nias bus įgi­ję iki 11 kla­sės tar­pi­nio, ar iki bai­g­da­mi mo­kyk­lą, dėl to ga­li­my­bė 12 kla­sė­je už tai at­si­skai­ty­ti dar kar­tą yra la­bai po­zi­ty­vi, nes gal­būt pa­ma­tę re­zul­ta­tus kas nors su­si­ims, pa­si­da­rys iš­va­das, skirs dau­giau lai­ko mo­ky­mui­si. Bet kam pa­si­se­kė, kas bu­vo pa­si­ren­gęs, tu­rės leng­ves­nę 12 kla­sę. Tai dėl to, at­ro­do, nie­kas ne­tu­rė­tų nu­ken­tė­ti.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Jū­sų no­rė­tų pa­klaus­ti ger­bia­mas V. Ąžuo­las. Pra­šau.

V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Ger­bia­mas mi­nist­re, klau­si­mas, kiek bu­vo pa­nau­do­ta pi­ni­gų šiam tar­pi­niam pa­tik­ri­ni­mui? Kiek ži­nau, tur­būt virš mi­li­jo­no. Gal tai yra pa­grin­di­nė prie­žas­tis, dėl ko juos rei­kia da­ry­ti? Bet šiaip, kal­bant apie mo­ki­nių pa­tir­tį, ką jie pa­ty­rė, vaiz­das toks: kai tu lai­kai B ka­te­go­ri­jos vai­ra­vi­mo eg­za­mi­ną, bet tau duo­da fū­ra va­žiuo­ti. To­kių da­ly­kų tik­rai ne­ga­li bū­ti.

Ir ki­tas klau­si­mas. Gal­būt mi­nis­te­ri­ja pa­ga­liau im­sis ryž­tin­gų žings­nių pa­da­ry­ti ne­mo­ka­mą aukš­tą­jį moks­lą, nes 2020 me­tais mi­nis­te­ri­ja ga­vo dvi­gu­bai dau­giau pi­ni­gų ne­mo­ka­mam aukš­ta­jam moks­lui: vie­toj 12 mln. – 25 mln. Tai gal pa­ga­liau bus tas ne­mo­ka­mas aukš­ta­sis moks­las Lie­tu­vo­je?

G. JAKŠTAS. Ačiū už klau­si­mus. Tai, kiek bu­vo skir­ta lė­šų, ga­lė­si­me įver­tin­ti įvy­kus tar­pi­niams, pa­sa­ky­ti tiks­liai, nes tas skai­čia­vi­mas nė­ra toks pa­pras­tas, ka­dan­gi įpras­tai už­duo­čių ver­tin­to­jai, ar tai bū­tų, pa­vyz­džiui, lai­ky­tų įskai­tą lie­tu­vių kal­bos, kal­bė­ji­mą… bū­da­vo ski­ria­mos lė­šos. Ką mes da­rė­me šie­met? Di­di­no­me lė­šas, ku­rias gau­na tiek už­duo­čių ren­gė­jai, tiek ver­tin­to­jai, nes mo­ty­va­ci­ja ver­tin­ti eg­za­mi­nus, ma­no su­pra­ti­mu, tai tu­rė­tų bū­ti mo­ky­to­jų pri­pa­ži­ni­mas ir tam tik­ras pres­ti­žas – ma­ne pa­si­rin­ko ver­tin­ti eg­za­mi­ną. Dėl to reikš­min­gai au­go lė­šos, ski­ria­mos ir toms funk­ci­joms, ku­rios bu­vo iki šiol. Ben­dras pa­pil­do­mas lė­šų kie­kis, taip, bu­vo apie mi­li­jo­ną. Bet ko­kia da­lis yra dėl tar­pi­nių, ko­kia da­lis dėl to, kad au­go at­ly­gi­ni­mai, rei­kė­tų dar at­ski­rai su­skai­čiuo­ti.

Dėl B ly­gio tar­pi­nio eg­za­mi­no, kaip mi­nė­jau, yra su­da­ry­ta ko­mi­si­ja, bus iš­si­aiš­kin­ta ir pri­im­ti spren­di­mai taip, kad ne­nu­ken­tė­tų, jei­gu bu­vo pa­da­ry­ta klai­dų ren­giant už­duo­tis. Pre­li­mi­na­riai nu­tuo­kia­me, kad tur­būt yra klai­dų, bet vis tiek tai pa­tvir­tin­ti ir pa­sa­ky­ti, ko­kios, kaip rei­kė­tų tai­sy­ti, pa­sa­kys eks­per­tai.

Dėl ne­mo­ka­mo ba­ka­lau­ro. Tos dis­ku­si­jos ir su pra­ėju­sia Vy­riau­sy­be vy­ko. Aš jo­se ir­gi da­ly­va­vau. Ką mes va­di­na­me ne­mo­ka­mu ba­ka­lau­ru? Ar ne­mo­ka­mu va­di­na­me, kad yra bent vie­nas, ku­ris tu­ri ga­li­my­bę stu­di­juo­ti ne­mo­ka­mai, ar ne­mo­ka­mu ba­ka­lau­ru va­di­na­me mo­de­lį, kai nė vie­nas, stu­di­juo­jan­tis ba­ka­lau­rą, ne­mo­ka už stu­di­jas?

Jei­gu va­di­na­me pir­mą­jį mo­de­lį, tai jis vi­sa­da bu­vo. Jei­gu ant­rą­jį mo­de­lį, kad nie­kas ne­mo­kė­tų už sa­vo stu­di­jas, ne­pa­kei­čiant Kon­sti­tu­ci­jos, jis yra ne­įma­no­mas. Bet ką ma­to­me – yra nuo­lat ma­žė­jan­ti da­lis tų, ku­rie stu­di­juo­ja už sa­vo lė­šas. Ir tai, kad su­si­vie­no­di­no rei­ka­la­vi­mai, ar stu­di­juo­si už sa­vo lė­šas, ar vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mo­je vie­to­je, esant vie­no­diems rei­ka­la­vi­mams tų, ku­rie mo­ka už stu­di­jas, da­lis dar la­biau ma­žės, nes tie­siog ne­ap­si­mo­kės mo­kė­ti už stu­di­jas, nes vi­si, kas mo­ka, ga­lės re­a­liai sto­ti ir į vals­ty­bės fi­nan­suo­ja­mas vie­tas. Bet už­draus­ti aukš­to­sioms mo­kyk­loms pri­im­ti stu­den­tus, ku­rie su­si­mo­ka už stu­di­jas, to­kios tei­si­nės ga­li­my­bės nė­ra ga­lio­jant da­bar­ti­nei Kon­sti­tu­ci­jai, tad tai ir ne­pa­si­keis.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Nu­ma­ty­tas lai­kas be­veik bai­gė­si.

Pas­ku­ti­nis klau­sia ger­bia­mas K. Ma­žei­ka. Pra­šau.

K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Mi­nist­re, šian­dien De­mok­ra­tų frak­ci­jos ry­ti­nia­me po­sė­dy­je at­sa­ki­nė­jo­te į klau­si­mus. Ne­spė­jau pa­klaus­ti, nes daug jų bu­vo. Jūs la­bai, ne­ži­nau, ar pri­klau­so­te me­džio­to­jams, ar šau­liams, ar ka­riams sa­va­no­riams, bet la­bai daug apie šau­dy­mą kal­bė­jo­te ir apie tuos – an­trą šū­vį, du šū­vius ir taip to­liau. Iš tik­rų­jų ar ne­at­ro­do, kad jau per daug pri­si­šau­dė­te į ko­jas, o gal ir į ki­tas kū­no vie­tas, nes, pui­kiai pri­si­me­nu, kai sa­vo ka­den­ci­jos pra­džio­je ru­de­nį jūs kal­bė­jo­te apie kny­gas, kai bu­vo ta si­tu­a­ci­ja dėl va­do­vė­lių, kad si­tu­a­ci­ja spren­džia­ma, su­tar­tys yra, vis­kas bus grei­tai iš­spręs­ta. Bet šian­dien pa­skam­bi­nu kon­kre­čiai į sa­vo Kal­va­ri­jos–Ma­ri­jam­po­lės apy­gar­dos mo­kyk­las – che­mi­jos va­do­vė­lių nė­ra, in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų va­do­vė­lių nė­ra, apie ki­tus ir­gi yra įvai­riau­sios in­for­ma­ci­jos. Iš tik­rų­jų jau ne­klau­siu, ko­kia vai­kų emo­ci­nė ir psi­cho­lo­gi­nė tur­būt bū­se­na ir si­tu­a­ci­ja mo­kyk­lo­se, bet ar ne­at­ro­do, kad vis dėl­to tų šū­vių per daug pa­da­rė­te? Ir ko­dėl taip at­si­ti­ko, kad vis dėl­to esa­me to­kio­je pat si­tu­a­ci­jo­je kaip ru­de­nį? Ačiū.

G. JAKŠTAS. Ačiū už klau­si­mą. Ma­tyt, vi­sa­da iš­girs­ta­me tuos rak­ta­žo­džius, ku­rie mums pa­tiems la­biau­siai im­po­nuo­ja. Aš ti­kiu, kad bū­tent tuos rak­ta­žo­džius iš­gir­do­te ir jums jie skam­ba aiš­kiau ir gar­siau nei ki­ti, nes to­je sri­ty­je gal­būt dau­giau iš­ma­no­te nei švie­ti­mo.

Kal­bant apie ban­dy­mus, kiek lai­ky­ti, tai yra pa­sa­ky­ta: ga­lės lai­ky­ti tą 40 % dviem ban­dy­mais ir pa­si­rink­ti ge­res­nį re­zul­ta­tą. Ar tai pa­va­di­no­te šū­viais, ar dar kaž­kaip, tai yra tie­siog pa­va­di­ni­mo klau­si­mas.

Apie va­do­vė­lius. Kaip ir mi­nė­jau, ci­tuo­ja­te be­veik, kas bu­vo va­sa­rą, tai klau­si­mas ir yra tas. Va­do­vė­lių, su­pran­ta­me, vi­sų lai­ku ne­bus. Ką mes da­ro­me? Mes už­tik­ri­na­me, kad toms te­moms, ku­rios yra nau­jos, bū­tų rei­ka­lin­ga me­to­di­nė me­džia­ga. Tam bu­vo pa­da­ry­ti va­sa­rą pir­ki­mai, iki rug­sė­jo pa­si­ro­dė me­to­di­nė me­džia­ga. Ji yra pa­tal­pin­ta emo­kyk­lo­je.lt ir yra vi­siems pa­sie­kia­ma. Tie va­do­vė­liai, ku­rie yra iš­spaus­din­ti, yra pa­sie­kia­mi. Jei­gu nė­ra va­do­vė­lio, yra me­to­di­nė me­džia­ga. Su­pran­ta­me, nuo ki­tų me­tų star­tuo­ja ki­tai da­liai at­nau­jin­tas ug­dy­mo tu­ri­nys. Tai nuo rug­sė­jo 1 die­nos. Ten bus nau­jų te­mų. Dėl to, ma­tant ri­zi­ką, kad va­do­vė­liai ga­li vi­si lai­ku ne­pa­si­ro­dy­ti, yra pir­ki­mas ir tai da­liai, nau­joms te­moms, kad bū­tų me­to­di­nė me­džia­ga pa­sie­kia­ma vi­siems vie­šai in­ter­ne­tu.

Su­pran­tu jū­sų di­de­lius lū­kes­čius, kad pro­ble­mos ir klau­si­mai, ku­rie bu­vo ne­spren­džia­mi de­šimt­me­čiais, no­ri­si, kad vis­kas at­si­ras­tų čia ir da­bar. La­bai dė­ko­ju už to­kį jū­sų lū­kes­tį. Pa­vyz­džiui, im­ki­me in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų da­ly­ką – va­do­vė­lio ne­bu­vo ir prieš at­nau­ji­nant ug­dy­mo tu­ri­nį. Kas da­bar yra pa­da­ry­ta? Yra pa­reng­ta bent jau me­to­di­nė me­džia­ga, nes va­do­vė­lių ir se­no tu­ri­nio ne­bu­vo.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju ger­bia­mam mi­nist­rui. At­sa­kė­te į klau­si­mus. Pri­sta­tė­te sa­vo po­zi­ci­ją. Dė­ko­ju. (Bal­sas sa­lė­je)

Dėl ve­di­mo tvar­kos ger­bia­ma V. Tar­ga­ma­dzė. Pra­šau.

V. TARGAMADZĖ (DFVL). Ačiū. Aš tie­siog no­riu re­pli­ką pa­sa­ky­ti. Vis dėl­to ta tri­bū­na yra, kad at­sa­ki­nė­tų fak­tais, o ne ne­tei­sy­bę kal­bė­tų dėl va­do­vė­lių ir pa­na­šiai. Mi­nist­re, vis dėl­to ši tri­bū­na ne tam yra skir­ta. Ačiū.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju už re­pli­ką.

 

14.45 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Re­dos Cim­mper­man sky­ri­mo Lie­tu­vos Res­pub­li­kos aka­de­mi­nės eti­kos ir pro­ce­dū­rų kon­tro­lie­re“ pro­jek­tas Nr. XIVP-3543 (pa­tei­ki­mas)

 

Da­bar per­ei­na­me prie 2-2 klau­si­mo – Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Re­dos Cim­mper­man sky­ri­mo Lie­tu­vos Res­pub­li­kos aka­de­mi­nės eti­kos ir pro­ce­dū­rų kon­tro­lie­re“ pro­jek­to Nr. XIVP-3543. Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas ger­bia­mas A. Žu­kaus­kas pa­teiks. Pra­šau į tri­bū­ną.

A. ŽUKAUSKAS (LF). La­ba die­na, ger­bia­mi Sei­mo na­riai. Sei­mo Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­tas ko­vo 13 die­ną svars­tė Lie­tu­vos moks­lo ta­ry­bos tei­ki­mą kan­di­da­tei ei­ti aka­de­mi­nės eti­kos ir pro­ce­dū­rų kon­tro­lie­riaus pa­rei­gas. Ko­mi­te­tas ben­dru su­ta­ri­mu pri­ta­rė dak­ta­rės R. Cim­mper­man sky­ri­mui aka­de­mi­nės eti­kos ir pro­ce­dū­rų kon­tro­lie­re ir nu­ta­rė teik­ti Sei­mui nu­ta­ri­mo pro­jek­tą dėl dak­ta­rės R. Cim­mper­man sky­ri­mo Lie­tu­vos Res­pub­li­kos aka­de­mi­nės eti­kos ir pro­ce­dū­rų kon­tro­lie­re.

Trum­pai apie kan­di­da­tę. Kan­di­da­tė tu­ri di­džiu­lę dar­bo pa­tir­tį moks­lo po­li­ti­kos, taip pat ir aka­de­mi­nės eti­kos sri­ty­je. Ji il­gai ėjo Lie­tu­vos moks­lo ta­ry­bos moks­li­nio sek­re­to­riaus pa­rei­gas. Da­ly­va­vo dau­gy­bė­je pro­jek­tų, tarp jų ir tarp­tau­ti­nių, su­sie­tų su moks­lo po­li­ti­kos for­ma­vi­mu ir aka­de­mi­nės eti­kos klau­si­mu. Da­ly­va­vo mo­ky­muo­se ir pa­ti or­ga­ni­za­vo moks­lo po­li­ti­kos ir aka­de­mi­nės eti­kos mo­ky­mus. Tu­ri la­bai di­de­lę eks­per­ti­nės veik­los pa­tir­tį tiek Lie­tu­vo­je, tiek už­sie­ny­je. Pa­ti yra bai­gu­si bio­che­mi­jos stu­di­jas, įgi­ju­si mik­ro­bio­lo­gi­jos ma­gist­ro laips­nį, vė­liau – bio­me­di­ci­nos moks­lų sri­ties dak­ta­ro laips­nį, taip pat tu­ri va­dy­bos ma­gist­ro laips­nį.

Sei­mas šiai kan­di­da­tū­rai pri­ta­rė ir ma­no, kad dak­ta­rė R. Cim­mper­man bū­tų iš tik­rų­jų kom­pe­ten­tin­ga ei­ti Lie­tu­vos Res­pub­li­kos aka­de­mi­nės eti­kos ir pro­ce­dū­rų kon­tro­lie­riaus pa­rei­gas. Aiš­ku, ga­li­te ma­nęs klaus­ti, bet ji­nai čia da­ly­vau­ja, bus ga­li­ma ir jos pa­klaus­ti.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju už pri­sta­ty­mą. Nė­ra to­kio žan­ro jū­sų klaus­ti. Jūs ga­li­te už­im­ti sa­vo dar­bo vie­tą, ger­bia­mas pir­mi­nin­ke.

Da­bar kvie­čia­me į tri­bū­ną kan­di­da­tę, tai yra ger­bia­mą R. Cim­mper­man, pri­sis­ta­ty­ti ir at­sa­ky­ti į ke­le­to Sei­mo na­rių klau­si­mus.

R. CIMMPERMAN. La­ba die­na, ger­bia­mas Sei­mo po­sė­džio pir­mi­nin­ke, ger­bia­mi Sei­mo na­riai. Esu bio­me­di­ci­nos moks­lų dak­ta­rė, taip pat esu įgi­ju­si an­trą ma­gist­ro laips­nį va­dy­bos sri­ty­je. Per dau­giau ne­gu de­šimt­me­tį savo veik­los moks­lo ir stu­di­jų sis­te­mo­je esu su­kau­pu­si tarp­tau­ti­nės pa­tir­ties, eks­per­ti­nių ži­nių aka­de­mi­nės eti­kos sri­ty­je, įvai­rios val­dy­mo pa­tir­ties.

Bū­da­ma ak­ty­vi moks­lo ir stu­di­jų sis­te­mos da­ly­vė ir ne­abe­jin­ga jo­je vyks­tan­tiems po­ky­čiams, ypač per pas­ku­ti­nius pen­ke­rius me­tus, pa­ste­biu, kad aka­de­mi­nės eti­kos si­tu­a­ci­ja pa­ma­žu ge­rė­ja. Da­lis moks­lo ir stu­di­jų ins­ti­tu­ci­jų ta­po ak­ty­ves­nės for­muo­da­mos aka­de­mi­nės eti­kos kul­tū­rą. To­kios moks­lo ir stu­di­jų ins­ti­tu­ci­jos ro­do pa­si­ti­kė­ji­mą tar­ny­bos veik­la. Ir iš tar­ny­bos me­ti­nių ata­skai­tų ma­ty­ti, kad moks­lo ir stu­di­jų ins­ti­tu­ci­jos kon­sul­tuo­ja­si su tar­ny­ba, įgy­ven­di­na tar­ny­bos pa­skelb­tas gai­res, no­riai kvie­čia tar­ny­bos at­sto­vus ves­ti se­mi­na­rus.

Ži­no­ma, ska­tin­ti aka­de­mi­nę eti­ką yra ne tik kon­tro­lie­riaus pa­rei­ga, bet taip pat ir vi­sos moks­lo ir stu­di­jų sis­te­mos da­ly­vių: uni­ver­si­te­tų, ko­le­gi­jų bei moks­li­nių ty­ri­mų ins­ti­tu­tų, pa­rei­ga. Šian­dien dar su­dė­tin­ga ver­tin­ti aka­de­mi­nės eti­kos si­tu­a­ci­ją sta­tis­tiš­kai, nes daž­nas in­di­vi­du­a­lus at­ve­jis yra uni­ka­lus, pa­si­žy­mi sa­vi­to­mis ap­lin­ky­bė­mis. Ta­čiau no­rė­čiau pa­brėž­ti, kad ne vi­sa sta­tis­ti­ka, ypač di­dė­jan­tys aka­de­mi­nės eti­kos pa­žei­di­mų skai­čiai, in­di­kuo­ja nei­gia­mus reiš­ki­nius, at­virkš­čiai, – tai ro­do, kad ge­rė­ja aka­de­mi­nės eti­kos pa­žei­di­mų nu­sta­ty­mas, di­dė­ja ne­to­le­ran­ci­ja jų at­žvil­giu.

Sa­vai­me tu­rė­tų bū­ti su­pran­ta­ma, kad aka­de­mi­nis ne­są­ži­nin­gu­mas ga­li da­ry­ti ir da­ro įta­ką iš­tek­lių ra­cio­na­liam nau­do­ji­mui, ypač moks­li­nė­je veik­lo­je. Ti­kiu, kad jūs vi­si ži­no­te, kad mū­sų ša­ly­je fi­nan­sa­vi­mas moks­li­nei veik­lai di­dė­ja. Vyks­tant vi­siems šiems pro­ce­sams, svar­bu tin­ka­mai val­dy­ti ir ati­tin­ka­mas ri­zi­kas šio­je sri­ty­je. Ypa­tin­gas dė­me­sys tu­ri bū­ti ski­ria­mas mo­ks­li­nių ty­ri­mų eti­kai, moks­li­niam są­ži­nin­gu­mui, ku­rie dar ski­na­si ke­lią moks­lo ir stu­di­jų ins­titu­ci­jo­se. At­lie­piant tech­no­lo­gi­nius ir so­cia­li­nius po­ky­čius, pri­va­lu re­a­guo­ti ir į dirb­ti­nio in­telek­to, ge­nų re­da­ga­vi­mo ar at­vi­ro­jo moks­lo ke­lia­mus iš­šū­kius. Vi­sa tai yra ne­at­sie­ja­ma nuo moks­lo ko­ky­bės už­tik­ri­ni­mo, są­ži­nin­gos kon­ku­ren­ci­jos prin­ci­po įgy­ven­di­ni­mo, tiek for­muo­jant ty­rė­jo, jo ins­ti­tu­ci­jos re­pu­ta­ci­ją ir vals­ty­bės įvaiz­dį, tiek su­da­rant pa­grin­dą vi­suo­me­nei ir darb­da­viams pa­si­ti­kė­ti aka­de­mi­ne ben­druo­me­ne.

Su tuo su­si­ju­si ir kon­tro­lie­riaus bei tar­ny­bos ly­de­rys­tė. Tar­ny­ba įne­ša tarp­tau­ti­nius aka­de­mi­nės eti­kos stan­dar­tus aka­de­mi­nei ben­druo­me­nei ak­tu­a­lio­se sri­ty­se. Čia vie­nin­gos nuo­sta­tos yra la­bai svar­bios, sie­kiant iš­veng­ti klai­din­gos in­ter­pre­ta­ci­jos, kas lai­ky­ti­na at­sa­kin­ga, etiš­ka veik­la aka­de­mi­nė­je ap­lin­ko­je. Tar­ny­ba taip pat ak­ty­viai da­ly­vau­ja tarp­tau­ti­niuo­se tin­kluo­se, jau­čia bei ma­to ten­den­ci­jas. Pa­vyz­džiui, vie­nas iš pas­ta­rų­jų iš­šū­kių yra moks­li­nių ty­ri­mų sau­gu­mas.

Pa­si­telk­da­ma sa­vo ži­nias ir pa­tir­tį, tę­siu tar­ny­bos veik­los pri­ori­te­tus: ska­tin­ti aka­de­mi­nės eti­kos kul­tū­ros for­ma­vi­mą­si moks­lo ir stu­di­jų ins­ti­tu­ci­jo­se; už­tik­rin­ti efek­ty­vią moks­lo ir stu­di­jų pro­ce­dū­rų įgy­ven­di­ni­mo prie­žiū­rą; di­din­ti tar­ny­bos veik­los ži­no­mu­mą ir ben­dra­dar­bia­vi­mą na­cio­na­li­niu ir tarp­tau­ti­niu mas­tu.

Tęs­da­ma veik­las siek­siu ak­ty­viai stip­rin­ti ben­dra­dar­bia­vi­mą su moks­lo ir stu­di­jų ins­ti­tu­ci­jo­mis. No­rė­čiau pra­dė­ti part­ne­rys­tę su švie­ti­mo įstai­go­mis bei su­pa­žin­din­ti su aka­de­mi­ne eti­ka ir moks­lei­vius, ir mo­ky­to­jus. Pri­si­dė­siu prie aka­de­mi­nės eti­kos ko­mi­te­tų, dės­ty­to­jų kom­pe­ten­ci­jų to­bu­li­ni­mo. At­liep­siu moks­lo ir stu­di­jų ins­ti­tu­ci­jų po­rei­kius, or­ga­ni­zuo­da­ma pre­ven­ci­nes prie­mo­nes. Pla­nuo­ju ana­li­zuo­ti ne­są­ži­nin­go el­ge­sio at­ve­jų prie­žas­tis. Tar­ny­ba šio­je sri­ty­je tu­ri ne­men­ką pa­tir­tį. Siek­siu kon­sul­tuo­ti aka­de­mi­nę ben­druo­me­nę įvai­riais aka­de­mi­niais eti­kos klau­si­mais. Pri­rei­kus pa­pil­do­mo ne­pri­klau­so­mo ty­ri­mo ar pri­trū­kus kom­pe­ten­ci­jos, pa­si­telk­siu už­sie­nio eks­per­tus, ska­tin­siu sa­vo eks­per­ti­nė­mis ži­nio­mis da­lin­tis ki­tas ins­ti­tu­ci­jas: Lie­tu­vos moks­lo ta­ry­bą, Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­ją, Bio­e­ti­kos ko­mi­te­tą, taip pat Žur­na­lis­tų eti­kos ins­pek­to­rių.

Tę­siu ak­ty­vų tar­ny­bos ben­dra­dar­bia­vi­mą su tarp­tau­ti­nė­mis or­ga­ni­za­ci­jo­mis, vei­kian­čio­mis aka­de­mi­nės eti­kos sri­ty­je, siek­da­ma keis­tis in­for­ma­ci­ja ir ge­rą­ja pa­tir­ti­mi bei to­bu­lin­ti tar­ny­bos kom­pe­ten­ci­jos ži­nias. At­si­žvelg­da­ma į tarp­tau­ti­nes ten­den­ci­jas ir prak­ti­kas, teik­siu siū­ly­mus dėl tei­sės ak­tų to­bu­li­ni­mo, ypač reng­da­ma bū­si­mus moks­li­nin­kus.

Vi­sa tai su­da­ry­tų ga­li­my­bę iš­plės­ti pla­tes­nio mas­to stra­te­gi­ją, ku­ri pa­dė­tų stip­rin­ti aka­de­mi­nio są­ži­nin­gu­mo prin­ci­pų lai­ky­mą­si vi­so­je Lie­tu­vos moks­lo ir stu­di­jų sis­te­mo­je ir pri­si­dė­tų prie aka­de­mi­nės ben­druo­me­nės są­mo­nin­gu­mo di­di­ni­mo šio­je sri­ty­je. To­kiu bū­du tar­ny­ba ga­lė­tų efek­ty­viai įgy­ven­din­ti sa­vo tiks­lus ir at­lik­ti svar­bų vaid­me­nį, ska­tin­da­ma aka­de­mi­nę eti­ką ir aka­de­mi­nės eti­kos ver­ty­bes Lie­tu­vo­je.

Ti­kiu, kad ma­no įvai­ria­pu­sė da­ly­ki­nė pa­tir­tis leis kom­pe­ten­tin­gai vy­kdy­ti aka­de­mi­nės eti­kos ir pro­ce­dū­rų kon­tro­lie­riaus funk­ci­jas ir efek­ty­viai tęs­ti tar­ny­bos veik­lą. Dė­ko­ju už jū­sų su­teik­tą žo­dį ir lauk­siu jū­sų klau­si­mų.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju už pri­sis­ta­ty­mą. Jū­sų iš­ties no­ri pa­klaus­ti ke­li Sei­mo na­riai. Pir­ma­sis – ger­bia­mas V. Se­meš­ka. Pra­šau.

V. SEMEŠKA (TS-LKDF). Dė­ko­ju, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­ma kan­di­da­te, tik­rai svei­ki­nu ir dė­ko­ju jums, kad jūs su­ti­ko­te kan­di­da­tuo­ti į šias ne­leng­vas pa­rei­gas. Iš­ties si­tu­a­ci­ja bu­vo kiek keis­to­ka, kai Lie­tu­vos moks­lo ta­ry­bos pir­mi­nin­kas taip pat bu­vo ir aka­de­mi­nės eti­kos ir pro­ce­dū­rų kon­tro­lie­riumi, na, bet ji spren­džia­ma, dėl to tik­rai džiu­gu. Per­skai­čius jū­sų biog­ra­fi­ją tik­rai ma­ty­ti, kad jūs esa­te iš tos sri­ties, net nė­ra abe­jo­nių dėl jū­sų kom­pe­ten­ci­jos. Bu­vo­te ir LMT val­dy­bos na­re. Ma­no toks žmo­giš­kas, pa­pras­tas klau­si­mas. Ko­kiais prin­ci­pais ir ko­dėl jūs va­do­vau­si­tės sa­vo veik­lo­je?

R. CIMMPERMAN. Tai pir­miau­sia yra ne­ša­liš­ku­mas ir są­ži­nin­gu­mas. Čia yra pa­grin­di­niai prin­ci­pai, ku­riais aš va­do­vau­čiau­si ei­da­ma šias pa­rei­gas. Kon­fi­den­cia­lu­mas, ži­no­ma, taip pat.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti ger­bia­ma V. Tar­ga­ma­dzė. Pra­šom.

V. TARGAMADZĖ (DFVL). Ačiū. La­bai iš­sa­miai pri­sta­tė ir ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas, ir pre­ten­den­tė taip pat. Aš tie­siog no­riu pa­lin­kė­ti sėk­mės. Ne­abe­jo­ju, kad jū­sų ta tu­ri­nin­ga veik­la pa­dės. Tie­siog no­riu pa­pra­šy­ti Sei­mo na­rių pa­lai­ky­ti šią kan­di­da­tū­rą. Ačiū.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. La­bai kon­kre­tus klau­si­mas. Ger­bia­ma I. Ka­čins­kai­tė-Ur­bo­nie­nė da­bar klau­sia. Pra­šau.

I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ka­dan­gi klau­si­mų se­si­ja, aš no­rė­čiau pra­tęs­ti tą klau­si­mą, ku­rį klau­siau ko­mi­te­to po­sė­džio me­tu, gal­būt jau te­ko šiek tiek pa­si­do­mė­ti. Pri­sta­tant jū­sų biog­ra­fi­ją skam­bė­jo tai, kad esa­te vie­na iš mū­sų eks­per­čių tarp­tau­ti­nė­je erd­vė­je. Tai yra la­bai svei­kin­ti­na, la­bai di­džiuo­ja­mės šiais jū­sų pa­sie­ki­mais. No­riu pa­si­tei­rau­ti, ar bus ga­li­my­bė tęs­ti tas pa­rei­gas, ku­rios mums svar­bios at­sto­va­vi­mo pa­grin­du tarp­tau­ti­nė­se or­ga­ni­za­ci­jo­se?

R. CIMMPERMAN. Šiuo me­tu va­do­vau­ju trims pro­jek­tams, Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos fi­nan­suo­ja­miems pro­jek­tams, tai ne­ga­lė­siu tęs­ti, nes dvie­juo­se yra Lie­tu­vos moks­lo ins­ti­tu­ci­jos. Ka­dan­gi da­ly­vau­ju su Lie­tu­vos moks­lo ins­ti­tu­ci­jo­mis, pa­gal Moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mą, kon­tro­lie­rius ne­ga­li da­ly­vau­ti to­kiuo­se pro­jek­tuo­se, bet tik­rai steng­siuo­si pri­trauk­ti pro­jek­tus į Aka­de­mi­nės eti­kos ir pro­ce­dū­rų tar­ny­bą. Ti­kiuo­si, po dve­jų me­tų ga­lė­siu tai pri­sta­ty­ti Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­to po­sė­džiuo­se.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti ger­bia­mas A. Vin­kus. Pra­šom.

A. VINKUS (LVŽSF). Ger­bia­ma kan­di­da­te, taip pat drįs­tu pa­svei­kin­ti jus pa­si­ry­žus ei­ti į to­kias at­sa­kin­gas pa­rei­gas. Kar­tu no­riu pa­brėž­ti, daž­nai kar­to­ju to­kią te­zę: gy­ve­ni­mas tai yra ju­dė­ji­mas, bet ju­dė­ji­mas su re­zul­ta­tais. Ge­rai, kad kal­ba­ma, ge­rai žmo­gus nu­si­tei­kęs at­ro­do, bet re­zul­ta­tai yra vie­nas iš svar­biau­sių da­ly­kų. Džiau­giuo­si, kad jūs pa­sa­kė­te – nu­si­tei­ku­si įves­ti aka­de­mi­nės eti­kos ir kul­tū­ros mo­de­lį ir juo va­do­vau­tis. Ką kal­bė­jo po­nas V. Se­meš­ka apie biog­ra­fi­ją, aš taip pat ga­liu pa­tvir­tin­ti, bu­vau ge­ra­no­riš­kai nu­ste­bęs dėl to­kio jū­sų pa­si­ren­gi­mo. Ačiū, kad kaip sa­vo pri­ori­te­tus nu­ma­tė­te aka­de­mi­nių iš­tek­lių ra­cio­na­lų nau­do­ji­mą, mo­ks­li­nių ty­ri­mų eti­ką, moks­li­nių ty­ri­mų sau­gu­mą, ben­dra­dar­bia­vi­mą tarp­tau­ti­nė­je sri­ty­je, są­ži­nin­gą el­ge­sį ir taip to­liau. Lin­kiu jums sėk­mės.

R. CIMMPERMAN. Ačiū.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Tai ir­gi lyg ir ne­bu­vo vi­sai klau­si­mas. Da­bar ger­bia­mas D. Ke­pe­nis už­duos klau­si­mą. Pra­šau.

D. KEPENIS (LVŽSF). Dė­ko­ju. La­bai sim­bo­liš­ka, kad jūs at­ei­na­te į tą pos­tą, ku­rį už­lei­džia da­bar dak­ta­ras G. Va­lin­čius, ku­ris yra Moks­lo ta­ry­bos pir­mi­nin­kas. Jūs kar­tu tik­rai ga­li­te nu­veik­ti di­džiu­lį dar­bą. Jūs jau kal­bė­jo­te, kad ža­da­te teik­ti įsta­ty­mų pro­jek­tus. Tarp kit­ko, iki šiol mes jų ne­su­lau­kė­me iš Moks­lo ta­ry­bos, nors vi­si ma­no, kad ten yra mū­sų pro­to cen­tras, bet įsta­ty­mų pro­jek­tų ne­su­lau­kė­me. Vie­nas iš tų įsta­ty­mų… Ar­ba ap­skri­tai jūs kal­ba­te, jū­sų tar­ny­ba už­si­i­ma har­mo­ni­za­vi­mu vi­sų moks­lo dar­buo­to­jų, moks­li­nin­kų, ins­ti­tu­ci­jų ben­dram tiks­lui. Aš ma­nau, kad šian­dien vie­nas iš to­kių svar­biau­sių tiks­lų – su­stab­dy­ti kas­met di­dė­jan­tį li­go­tu­mą tau­tos. Ser­ga­me vis la­biau ir li­gų vis dau­gė­ja. Ar jūs ne­ma­to­te sa­vo už­da­vi­nio, kad kar­tu su Moks­lo ta­ry­ba tą klau­si­mą rei­kia pra­dė­ti spręs­ti, su­telk­ti rim­tą ko­man­dą, ku­rios tiks­las – su­stab­dy­ti Lie­tu­vos ser­ga­mu­mą, trum­pin­ti ei­les pas dak­ta­rus? Ačiū.

R. CIMMPERMAN. Dė­ko­ju jums už klau­si­mą. Aš tik­rai pa­si­tar­siu dar su ta­ry­bos pir­mi­nin­ku ir per­duo­siu jū­sų ži­nu­tę. Aka­de­mi­nės eti­kos ir pro­ce­dū­rų kon­tro­lie­riaus tar­ny­ba dau­giau su­si­ju­si su aka­de­mi­nės eti­kos klau­si­mais.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti ger­bia­ma L. Na­gie­nė. Pas­ku­ti­nis klau­si­mas. Pra­šau.

L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, ger­bia­mas pir­mi­nin­ke. Ger­bia­ma pre­ten­den­te, iš tik­rų­jų džiau­gia­mės mes ir ko­mi­te­te ga­lų ga­le, kaip sa­ko­ma, vie­nas eta­pas bu­vo vie­nas kan­di­da­tas, da­bar ga­lų ga­le at­ėjo du kan­di­da­tai. Jūs tik­rai tin­ka­ma kan­di­da­tė šian­dien už­im­ti ši­tą pos­tą. Pra­šau pa­sa­ky­ti, jūs ži­no­te, apie ką aš kal­bė­siu. Vie­na, mes tu­ri­me la­bai daug skun­dų. Kaip jums pa­vyks įveik­ti ir kaip jū­sų tar­ny­ba ga­lės spręs­ti tą klau­si­mą, kai kai ku­rie klau­si­mai yra, aiš­ku, ak­tu­a­lūs ir ke­lia­mi tei­sin­gai, bet yra to­kių daug daug daug klau­si­mų, kur mes, kiek­vie­nas ko­mi­te­to na­rys, aš ma­nau, ir Sei­mo na­riai, gau­na ly­giai taip pat tuos skun­dus iš vie­no as­mens. Kaip jūs gal­vo­ja­te, kaip pa­vyk­tų tą pro­ble­mą spręs­ti?

R. CIMMPERMAN. Dė­ko­ju jums už klau­si­mą. Taip, kiek­vie­nas as­muo tu­ri tei­sę reikš­ti sa­vo nuo­mo­nę. Mes ne­ga­li­me už­draus­ti as­me­nims teik­ti siū­ly­mus, pa­sta­bas kiek­vie­no at­žvil­giu. Mes steng­si­mės veik­ti ir kon­so­li­duo­tai su ki­to­mis ins­ti­tu­ci­jo­mis pa­si­ta­rę spręs­ti ši­tą klau­si­mą.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Jūs at­sa­kė­te į vi­sus klau­si­mus. Dė­ko­ju pre­ten­den­tei. Lin­kiu sėk­mės pri­sis­ta­tant frak­ci­jo­se ir ko­mi­te­te. Tai­gi jūs ga­li­te grįž­ti į sa­vo vie­tą. La­bai ačiū.

Da­bar su­tar­ki­me, kad to­liau svars­to Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­tas ir kad nu­ma­ty­ta svars­ty­ti ko­vo 26 die­ną. Ga­li­me ben­dru su­ta­ri­mu? Dė­ko­ju, pri­tar­ta. O pre­ten­den­tė to­liau pa­gal pa­gei­da­vi­mą pri­sis­ta­tys frak­ci­jo­se. Dė­ko­ju jums. Ačiū už pri­sis­ta­ty­mą.

 

15.03 val.

Švie­ti­mo įsta­ty­mo Nr. I-1489 2 ir 60 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3427 (pa­tei­ki­mas)

 

Da­bar dar­bo­tvarkės 2-3 klau­si­mas – Švie­ti­mo įsta­ty­mo ke­le­to straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3427. Ger­bia­mas E. Pu­pi­nis mums ga­lė­tų jį pa­teik­ti. Pra­šom.

E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū, ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mi ko­le­gos, tei­kiu Švie­ti­mo įsta­ty­mo 60 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tą. Dėl šio įsta­ty­mo ki­lo ini­cia­ty­va Moks­lei­vių są­jun­gos, ku­ri siū­lė tiks­liau reg­la­men­tuo­ti įsta­ty­me Moks­lei­vių są­jun­gos sta­tu­są. Vis­kas bu­vo pa­da­ry­ta ga­na tvar­kin­gai, su­da­ry­ta dar­bo gru­pė iš mū­sų ko­mi­te­to na­rių. Gru­pė bu­vo su­si­rin­ku­si, iš­klau­sė su­in­te­re­suo­tas pu­ses ir pa­ren­gė įsta­ty­mo pro­jek­tą. Jis tei­kia­mas da­bar mū­sų Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­to var­du. Pa­grin­di­niai da­ly­kai, ku­rie čia yra pa­kei­čia­mi, tai, kaip ir mi­nė­jau, šiek tiek pa­tiks­lin­tas mo­ki­nių ta­ry­bos są­vo­kos sta­tu­sas, taip pat ly­gia­gre­čiai, ka­dan­gi at­si­ra­do mo­ki­nių ta­ry­ba ir mo­ky­to­jų ta­ry­bos, ir tė­vų, glo­bė­jų, rū­pin­to­jų ta­ry­bos. Čia vie­nas da­ly­kas.

Ki­tas da­ly­kas. Moks­lei­viai kė­lė klau­si­mą dėl de­mo­kra­tiškumo ap­skri­tai mo­kyk­los ta­ry­bos, nes pa­si­tai­ko at­ve­jų tur­būt dėl įvai­rių prie­žas­čių, kai ne­la­bai kas no­ri ei­ti į mo­kyk­lų ta­ry­bas, bū­na pa­si­rink­tas tam tik­ras pa­pras­tes­nis ke­lias – pa­pras­čiau­siai pa­ski­ria­mi tam tik­ri mo­ky­to­jai, įkal­ba­mi tam tik­ri moks­lei­viai. Moks­lei­vių są­jun­ga vis dėl­to siū­lo da­ry­ti de­mo­kra­tiškesnį pro­ce­są, nes, jų ma­ny­mu, mo­kyk­los ta­ry­ba at­lie­ka to­kią vi­suo­me­ni­nę mo­kyk­los val­dy­mo prie­žiū­rą. Iš tik­rų­jų vis tiek ta ins­ti­tu­ci­ja tu­rė­tų kaž­kaip bū­ti iš­rink­ta de­mo­kra­tiškesnė, bet pa­čius prin­ci­pus, ko­kiu bū­du bus ren­ka­ma, mes pa­lie­ka­me pa­čiai mo­kyk­lai nu­spręs­ti ir nu­sta­ty­ti tą vi­są pro­ce­są sa­vo įsta­tuo­se.

Taip pat moks­lei­viai pa­ste­bė­jo vie­ną da­ly­ką, kad iš tie­sų ne vi­so­se mo­ky­mo įstai­go­se tu­rė­tų funk­cio­nuo­ti ta­ry­bos, nes, ypač ne­for­ma­lio­jo mo­ky­mo įstai­go­se ar­ba, tar­ki­me, kai ku­riais at­ve­jais pro­fe­si­nio mo­ky­mo įstai­go­se, tie vai­kai bū­na ne nuo­lat, vyks­ta tam tik­ra kai­ta. Tai jie ma­no, kad vis dėl­to rei­kė­tų api­brėž­ti moks­lei­vių ta­ry­bų pri­va­lo­mu­mą tam tik­rą, kas ir bu­vo anks­tes­nia­me įsta­ty­me, tik­tai ben­dro­jo ug­dy­mo mo­kyk­lo­se, o ne­for­ma­lio­jo švie­ti­mo mo­kyk­lo­se, pro­fe­si­nio mo­ky­mo įstai­go­se tu­rė­tų bū­ti ap­si­spręs­ta pa­čios mo­ky­mo įstai­gos. Pa­grin­di­niai to­kie pa­kei­ti­mai pa­teik­ti šia­me įsta­ty­mo pro­jek­te.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti trys Sei­mo na­riai. Klau­sia ger­bia­mas R. Že­mai­tai­tis. Pra­šau.

R. ŽEMAITAITIS (MSNG). Ačiū, ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ma­no la­bai trum­pas klau­si­mas, ko­dėl mo­kyk­lo­se rei­kia, o pro­fe­si­nė­se mo­kyk­lo­se ne?

E. PUPINIS (TS-LKDF). Jie ar­gu­men­tuo­ja tuo, kad vis dėl­to to­se mo­ky­mo­si įstai­go­se pro­ce­sas vyks­ta ga­na trum­pai, kai ka­da vai­kai bū­na me­tus. Iš tik­rų­jų su­for­muo­ja, bet pri­va­lo­mu­mo nė­ra. Jie pra­šė pa­lik­ti, ypač dėl ne­for­ma­lio­jo ug­dy­mo, kad vis dėl­to ne­bū­tų pri­va­lo­ma, kad šiuo at­ve­ju mo­kyk­los pa­čios ap­si­spręs­tų, nes tas pro­ce­sas ga­na trum­pas yra. Dėl tos prie­žas­ties. Pa­pras­čiau­siai at­si­žvelg­ta į jų tam tik­ras nuo­sta­tas.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Ka­dan­gi K. Vil­kaus­ko nė­ra, tai pas­ku­ti­nė klau­sia ger­bia­ma L. Na­gie­nė. Pra­šau.

L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mas ko­le­ga, ma­no toks klau­si­mas, mes ži­no­me, kad no­ri­me vie­no tiks­lo, kad mo­ki­nių ta­ry­ba bū­tų įveik­lin­ta ir kad ji­nai bū­tų ne­for­ma­liai pa­skir­ta mo­kyk­los ad­mi­nist­ra­ci­jos to­kia, ko­kia jiems yra pa­ran­ku, nes kai kal­bė­jo­me su moks­lei­vių ta­ry­ba, mes ir jau­tė­me iš jų to­kią nuos­kau­dą. Pra­šom pa­sa­ky­ti, mes pa­lie­ka­me mo­kyk­lai pa­čiai ap­si­spręs­ti, kaip bus ren­ka­ma, ar mes pa­siek­si­me tą tiks­lą, ko sie­kia Moks­lei­vių są­jun­ga ir ko mes sie­kia­me ši­ta įsta­ty­mo pa­tai­sa? Ačiū.

E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū už klau­si­mą. Aiš­ku, bū­tų ga­li­ma nu­sta­ty­ti tam tik­ras tvar­kas, ta­čiau si­tu­a­ci­ja kai kur ga­na skir­tin­ga. Kai kur jau ir taip nor­ma­liai, de­mo­kra­tiškai vyks­ta rin­ki­mai, bet, ypač ren­kant tė­vų at­sto­vus, ga­li bū­ti su­dė­tin­gi tam tik­ri pro­ce­sai, ži­nant, kad iš tik­rų­jų tur­būt ne vi­si no­ri da­ly­vau­ti val­dant kai ka­da ir pa­na­šiai. Ir pa­tys bu­vo­me tė­vais, rei­kė­jo tam tik­rą lai­ką skir­ti. Šiuo at­ve­ju tur­būt mo­kyk­los vis dėl­to pa­si­rinks sa­vo prin­ci­pą. Gal­būt iš­si­rin­kę kla­sių at­sto­vus, iš tų kla­sių at­sto­vų kaž­ko­kiu bū­du pa­si­rinks. Vi­suo­ti­nius rin­ki­mus ko­kius nors da­ry­ti yra su­dė­tin­ga. Gal­būt ki­tos mo­kyk­los pa­si­rinks ko­kį nors ki­to­kį ke­lią, gal­būt iš tik­rų­jų ben­druo­me­nės la­bai stip­rios, no­rės de­mo­kra­tiškai iš­rink­ti iš vi­sų tė­vų ar­ba iš tik­rų­jų siū­lys kan­di­da­tus, tai ir­gi yra ga­li­my­bė pa­si­rink­ti tam tik­rą ke­lią.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju ger­bia­mam E. Pu­pi­niui, ku­ris pri­sta­tė pro­jek­tą. Da­bar mo­ty­vai už – ger­bia­ma I. Ka­čins­kai­tė-Ur­bo­nie­nė. Pra­šom.

I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Aš gal už­si­ra­šiau tam, kad įves­čiau tam tik­rą aiš­ku­mą, nes pa­čiai te­ko da­ly­vau­ti ši­to­je dar­bo gru­pė­je ren­giant ši­tą įsta­ty­mo pro­jek­tą. Iš tik­rų­jų yra įsta­ty­me įtvir­tin­tas vie­nas pa­grin­di­nių prin­ci­pų, ku­riuo re­mian­tis ir bus ren­ka­mos ir su­da­ro­mos šios mo­ki­nių, mo­ky­to­jų ir tė­vų ta­ry­bos, tai yra de­mo­kra­tinis prin­ci­pas. Ir ne­svar­bu, ko­kią tvar­ką nu­sta­tys mo­kyk­la, ji tu­ri ati­tik­ti de­mo­kra­tinius prin­ci­pus, va­di­na­si, vi­suo­ti­nu­mo, pri­ei­na­mu­mo ir ki­tus da­ly­kus, tam, kad vi­siems bū­tų su­da­ry­tos ga­li­my­bės da­ly­vau­ti mo­kyk­los gy­ve­ni­me.

Tai, kad at­si­ran­da to­kios ta­ry­bos, ma­no ma­ny­mu, yra la­bai ge­rai. Vie­na ver­tus, dėl to, kad mes iš tik­rų­jų tu­ri­me iš­mok­ti pri­im­ti spren­di­mus, su­de­rin­tus su ben­druo­me­nė­mis, iš­mok­ti de­rin­ti įvai­rius in­te­re­sus. Tą da­ry­ti ne pa­si­rin­kę pa­čius ar­ti­miau­sius ben­dra­min­čius ar ko­kius nors pa­to­gius as­me­nis, o tik­rai iš­mok­ti su­si­kal­bė­ti su vi­siš­kai skir­tin­gų po­žiū­rių at­sto­vais. Ma­no su­pra­ti­mu, toks ne­di­de­lis pa­kei­ti­mas, bet jis įtvir­tins vi­suo­ti­nu­mą ir da­bar jau ne­be­bus ga­li­ma mo­kyk­lo­se pa­sa­ky­ti, na, čia mums ne­bū­ti­nai rei­kia to­kios ins­ti­tu­ci­jos, nes iš tik­rų­jų rei­kia vi­so­se mo­kyk­lo­se.

Mes la­bai daž­nai kal­ba­me apie ben­druo­me­nę, bet kas yra ta ben­druo­me­nė, jei­gu iš tie­sų ben­druo­me­nės na­riai nė­ra pa­kan­ka­mai įsi­trau­kę į tos įstai­gos, ins­ti­tu­ci­jos ar or­ga­ni­za­ci­jos vei­k­lą? Tai čia vie­nas iš įran­kių bus iš tie­sų įtrauk­ti, įveik­lin­ti ir de­mo­kra­tiškai iš­rink­ti at­sto­vams, ku­rie ga­lė­tų ak­ty­viau pri­si­dė­ti prie mo­kyk­los gy­ve­ni­mo ir taip pat jaus­tų at­sa­ko­my­bę už pri­im­tus spren­di­mus. To­dėl la­bai džiau­giuo­si, kad po tru­pu­tį mes ju­da­me ši­tuo ke­liu, ir ti­kiuo­si, kad tai at­neš po­zi­ty­vių re­zul­ta­tų.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Prieš nie­kas ne­no­ri kal­bė­ti. La­bai džiu­gu. Bal­suo­si­me tam nu­ma­ty­tu lai­ku.

 

15.10 val.

Švie­ti­mo įsta­ty­mo Nr. I-1489 43 ir 67 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3440 (pa­tei­ki­mas)

 

Da­bar dar­bo­tvarkės 2-4 klau­si­mas – Švie­ti­mo įsta­ty­mo 43 ir 67 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3440. Ger­bia­ma V. Tar­ga­ma­dzė. Pra­šom į tri­bū­ną. Pa­tei­ki­mas.

V. TARGAMADZĖ (DFVL). Mie­li ko­le­gos, šiuo pa­tei­ki­mu sie­kia­ma už­tik­rin­ti sa­vi­val­dy­bių gim­na­zi­jų veik­los tęs­ti­nu­mą re­gio­nuo­se. Jūs tur­būt ži­no­te, kad 2023 m. gruo­džio 20 d. nu­ta­ri­mu Nr. 995 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Vy­riau­sy­bės 2011 m. bir­že­lio 29 d. nu­ta­ri­mo Nr. 768“ bu­vo pri­im­tas spren­di­mas dėl mo­kyk­lų tin­klo op­ti­mi­za­vi­mo ir jei­gu nuo šių me­tų ne­bus vie­no vai­ko 11 kla­sė­se, tai ne­bus ga­li­ma for­muo­ti ši­tos kla­sės. Aiš­ku, šian­dien ir mi­nist­ras at­sa­ki­nė­da­mas sa­kė, kad ga­li­ma ir jung­ti­nes kla­ses steig­ti, ir jung­ti­nes mo­kyk­las. Jūs pa­gal­vo­ki­te, ką tai reiš­kia, jei­gu po to, pa­vyz­džiui, yra 24 vai­kai ir taip to­liau. Tai vie­ne­riems me­tams steig­ti jung­ti­nę kla­sę ar­ba jung­ti­nę mo­kyk­lą da­ry­ti?

Ap­skri­tai rei­kia kal­bė­ti apie nau­jus mo­kyk­lų mo­de­lius, apie ug­dy­mo pro­ce­so ki­to­kį or­ga­ni­za­vi­mą, o ne siū­ly­ti to­kias idė­jas. Toks tei­si­nis re­gu­lia­vi­mas bū­tų la­bai for­ma­li­zuo­tas ir at­im­tų sa­vi­val­dy­bių tei­sę spręs­ti. Mes ne­pa­mirš­ki­me, kad yra po­li­ti­nių par­ti­jų su­si­ta­ri­mo 18 punk­tas, ku­ris aki­na, kad rei­kia stip­rin­ti sa­vi­val­dy­bių sa­va­ran­kiš­ku­mą. Dar kar­tą no­riu at­krei­p­ti dė­me­sį – čia yra vie­ne­rių me­tų pa­siū­ly­mas. Jei­gu šie­met nė­ra 21 vai­ko kla­sė­je, bet po to yra dau­giau ar­ba 21 vai­kas, tai ta­da leis­ti sa­vi­val­dy­bių ta­ry­bų spren­di­mu for­muo­ti kla­sę.

Ki­tas da­ly­kas, jūs ne­pa­mirš­ki­te, kad re­gio­nuo­se yra ypa­tin­ga pa­dė­tis, ir ne­rei­kia ati­trūk­ti nuo re­a­ly­bės re­gio­nuo­se. Vai­kai ne­gaus kon­sul­ta­ci­jų – tiek da­ly­ki­nių, tiek švie­ti­mo pa­gal­bos spe­cia­lis­tų, nes ir da­bar yra tik 20 au­to­bu­siu­kų ski­ria­ma. Au­to­bu­siu­kai ne­lau­kia vai­kų. Be to, yra nu­ma­ty­ta nuo ki­tų me­tų, jei­gu ne­iš­lai­kys pa­grin­di­nio ug­dy­mo pa­sie­ki­mų pa­tik­ri­ni­mo, ne­ga­lės ei­ti į 11 kla­sę. Tai gal šie­met ne­rei­kia kirs­ti ir ieš­ko­ti ga­li­my­bių at­ver­ti erd­vę dis­ku­tuo­ti. Juo la­biau kad po to bus dar vie­nas pa­siū­ly­mas dėl 25 % to­le­ran­ci­jos kla­sė­je. Leis­ki­te bent pa­tei­ki­mo sta­di­ją per­ei­ti ir at­ver­ki­te ke­lią dis­ku­tuo­ti. Aš la­bai no­riu pa­dė­ko­ti tiems Sei­mo na­riams, ku­rie tik­rai įsi­gi­lin­si­te į ši­tą pa­siū­ly­mą ir su­pra­si­te pa­dė­tį re­gio­nuo­se. Ačiū.

PIRMININKAS. Dė­kui. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti ne­ma­žai Sei­mo na­rių. Pir­ma­sis klau­sia ger­bia­mas S. Tu­mė­nas. Pra­šom.

S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­ma pra­ne­šė­ja, jūs esa­te pa­ty­ru­si pe­da­go­gė, pro­fe­so­rė. Man pa­pras­tai pa­aiš­kin­ki­te, kaip čia at­si­tin­ka, kaip pa­si­da­ro, kad tiems mi­nist­rams, tiems Sei­mo na­riams, ku­rie at­ei­na iš re­gio­nų į mū­sų Vil­niaus ins­ti­tu­ci­jas, at­ei­na toks no­ras vi­są Lie­tu­vą su­va­ry­ti į Vil­nių? O jei­gu ko ne­su­va­ro į Vil­nių, tai no­ri už­da­ry­ti gim­na­zi­jas, pro­gim­na­zi­jas ir taip to­liau. Kaip jūs tai pa­aiš­kin­si­te? Juk re­gio­nuo­se tos pro­gim­na­zi­jos, gim­na­zi­jos, ku­rias nu­ma­to­ma už­da­ry­ti, jų yra per 80, yra, ko ge­ro, kar­tais net vie­nin­te­lis švie­ti­mo ži­di­nys ta­me re­gio­ne.

Ant­ras da­ly­kas. Daž­niau­siai tie mi­nis­te­ri­jos at­sto­vai sa­ko: ko­ky­bės, ko­ky­bės at­si­ras dau­giau. Nė vel­nio. Rei­tin­gai, sta­tis­ti­ka ro­do, kad… (Bal­sas sa­lė­je) (Ne nau­do­ja­ma, o var­to­ja­ma rei­kia sa­ky­ti.) Sta­tis­ti­ka, rei­tin­gai ro­do, kad iš tų pa­čių re­gio­nų ro­dik­liai daug ge­res­ni ne­gu iš Vil­niaus. Tai ar ga­li­ma kaip ko­zi­rį mes­ti tą ko­ky­bės sie­ki­mą čia? Ačiū.

V. TARGAMADZĖ (DFVL). Ačiū už klau­si­mus. Čia daug klau­si­mų aš įžvel­giau, į ke­le­tą pa­ban­dy­siu, jei­gu ne, tai ma­ne pa­tiks­lin­si­te, ger­bia­mas ko­le­ga.

Pir­mas. Mes kal­ba­me apie kom­pe­ten­ci­jas. Bet yra toks da­ly­kas kaip kva­li­ja, są­mo­nin­ga pa­tir­tis. Ir aš ma­nau, kad mi­nist­rams ir tiems, ku­rie pri­ima spren­di­mus, bū­tent tos kva­li­jos ir trūks­ta, tos są­mo­nin­gos pa­tir­ties. Ir kai žmo­nės at­ei­na, jiems at­ro­do, kad čia te­oriš­kai ka­bi­ne­tuo­se ga­li­ma vie­naip ar ki­taip su­mo­de­liuo­ti, ne­tu­rint tos pa­tir­ties ir ne­si­krei­piant į eks­per­tus, ku­rie bū­tent tą kva­li­ją tu­ri. Tai čia yra la­bai rim­tas da­ly­kas.

Ki­tas da­ly­kas, pa­mirš­ta­ma, kad Lie­tu­vos įsta­ty­muo­se yra nu­ma­ty­ta, kad vai­kas mo­ko­si iki 16 me­tų. Yra pri­va­lo­ma. Ir da­lis vai­kų tur­būt ne­si­mo­kys. O jei­gu mes kal­bė­si­me dar ir apie pa­grin­di­nio ug­dy­mo pa­sie­ki­mų pa­tik­ri­ni­mą, ku­ris nuo ki­tų me­tų ne­be­leis ei­ti, jei­gu tu ne­iš­lai­kai, ket­ver­tu­ko ne­gau­ni, tai 14 sa­vi­val­dy­bių ne­tu­ri net pro­fe­si­nio mo­ky­mo fi­lia­lų. Tai čia la­bai rim­ti klau­si­mai yra.

Na, aiš­ku, den­gia­si ug­dy­mo ko­ky­bė šy­du. Bet jau tar­pi­niai ver­ti­ni­mai pa­ro­dė ir taip to­liau, kaip yra ta ug­dy­mo ko­ky­bė ke­lia­ma, jei­gu net re­cen­zen­tai ne­su­ge­ba įver­tin­ti tar­pi­nių už­duo­čių. Kaip jie pa­ren­ka­mi, kad ne­bū­tų klai­dų, aš ne­ži­nau. Tai­gi čia tik­rai yra su­dė­tin­gas klau­si­mas ir mes dis­ku­tuo­ki­me, kal­bė­ki­mės. Jei­gu šie­met ne­už­ver­si­me tos ga­li­my­bės, aš ma­nau, mes tuos klau­si­mus iš­sprę­si­me. Juo la­biau kad šio Sei­mo ka­den­ci­ja bai­gia­si, taip pat ir Vy­riau­sy­bės ka­den­ci­ja bai­gia­si. Tai at­ver­ki­me ga­li­my­bes ir nau­jų mo­kyk­los mo­de­lių pa­ieš­kai, nes mes esa­me įstri­gę, aš, kaip edu­ko­lo­gi­jos pro­fe­so­rė, drą­siai ga­liu pa­sa­ky­ti, XX am­žiaus vi­du­ry­je. Ir mes ne­tu­ri­me nau­jų mo­de­lių. O EBPO jau ir ke­tu­ris mo­de­lius pa­siū­lė, Vil­niaus uni­ver­si­te­tas taip pat siū­lė ke­le­tą mo­de­lių, bu­vo Lie­tu­vos moks­lo ta­ry­bos pro­jek­tas. Mes ga­li­me su­mo­de­liuo­ti vi­siš­kai ki­taip ug­dy­mo pro­ce­są ir pa­čių mo­kyk­lų mo­de­lius.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti ger­bia­ma R. Ta­ma­šu­nie­nė. Pra­šau.

R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Ačiū, ger­bia­ma pro­fe­so­re, už pa­siū­ly­mą. Iš tie­sų aš ma­nau, kad ne tik me­tams, bet dvie­jo­se pas­ku­ti­nė­se gim­na­zi­jų kla­sė­se, 11 ir 12 kla­sėse, kal­bant apie il­gą­ją mo­kyk­lą, gim­na­zi­ją, ar­ba 3 ir 4 kla­sėse gim­na­zi­jos, tu­rė­tų bū­ti skai­čius ma­žes­nis. Kaip jūs ir mi­nė­jo­te, po pa­grin­di­nės mo­kyk­los da­lis mo­ki­nių pa­si­ren­ka pro­fe­si­nį mo­ky­mą ir pa­lie­ka gim­na­zi­ją. Tuo­met to­kį ro­dik­lį – 21 mo­ki­nys – tam­pa tik­rai ne­re­a­lu re­a­li­zuo­ti. Jūs man pa­aiš­kin­ki­te, jūs – edu­ko­lo­gi­jos pro­fe­so­rė ir ko­mi­te­to na­rė, kas tas 21, iš kur tas skai­čius? Ko­dėl jis yra ge­ras, ko­dėl šis skai­čius yra ko­ky­bė, o, tar­ki­me, 17 – ne ko­ky­bė?

Ir ki­tas da­ly­kas. Ar ne­ma­no­te, kad bū­tų vie­nas iš spren­di­mų pro­fe­si­nį ug­dy­mą vis tiek pra­tęs­ti gim­na­zi­jo­se ir tą vai­ką į­skai­ty­ti gim­na­zi­jo­je, tik jis mo­ky­tų­si ama­to ko­kio­je nors pro­fe­si­nė­je mo­kyk­lo­je? Re­a­liai re­gio­nuo­se ne­be­liks mo­kyk­lų ir il­gai­niui ne­liks ir pa­grin­di­nių – ne tik gim­na­zi­jų.

V. TARGAMADZĖ (DFVL). Aš pra­dė­siu nuo po­žiū­rio. Jei­gu mes į švie­ti­mą žiū­rė­si­me tik per eko­no­mi­nę ir fi­nan­si­nę priz­mę, tai, ma­tyt, pa­si­skai­čia­vo tą 21 vai­ką, bet man tai nie­kas ne­at­sa­kė. Aš ne kar­tą klau­siau šio klau­si­mo Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­jo­je ir Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­te tie pa­klau­si­mai bu­vo. Bet mes tu­rė­tu­me žiū­rė­ti į švie­ti­mą kaip in­ves­ti­ci­ją į at­ei­tį. Ir tai yra be ga­lo svar­bus da­ly­kas.

O dėl kie­ky­bi­nių ir ko­ky­bi­nių ro­dik­lių su­mai­šy­mo, mes gi pui­kiai ži­no­me, kad jei­gu di­de­lės kla­sės, tai mū­sų mo­ky­to­jams, jei­gu dar įtrau­ku­sis ug­dy­mas bus įgy­ven­di­na­mas, bet aš jau ne­kal­bu apie 11 kla­sę, tai bus la­bai su­dė­tin­ga dirb­ti kla­sė­se. Tai­gi tie kie­ky­bi­niai ro­dik­liai yra su­mai­šy­ti ir pa­sa­ky­ta, kad jie ro­do ko­ky­bę. Jo­kiu bū­du. Mes tu­ri­me dau­giau orien­tuo­tis į ko­ky­bi­nius ro­dik­lius. Bet juos pa­ma­tuo­ti yra ga­nė­ti­nai su­dė­tin­ga. Tam rei­ka­lin­ga vi­sa sis­te­ma. Tam rei­ka­lin­gi ro­dik­liai ir ma­ta­vi­mai, ir ge­bė­ji­mas tai pa­da­ry­ti. Ei­na­ma leng­viau­siu ke­liu. Bet aš tik­rai la­bai pra­šau ne­sio­rien­tuo­ti į tuos kie­ky­bi­nius ro­dik­lius ir ne­lau­žy­ti stu­bu­ro re­gio­nų mo­kyk­loms.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. G. Bu­ro­kie­nė no­ri pa­klaus­ti. Pra­šom.

G. BUROKIENĖ (LVŽSF). La­bai ačiū. No­rė­čiau pa­si­tiks­lin­ti, nes tu­ri­me to­kią si­tu­a­ci­ją. Pa­ne­vė­žio ra­jo­ne vie­nos iš gim­na­zi­jų at­ei­nan­ti 11 kla­sė ne­tu­ri 21, bet po to vi­sos ei­nan­čios kla­sės tu­ri dau­giau nei 21 moks­lei­vį. Tai aš su­pran­tu, kad da­bar jau gim­na­zi­ja nuo rug­sė­jo 1 die­nos už­si­da­rys ir at­si­da­ry­ti jo­kių ga­li­my­bių jau nė­ra da­bar?

V. TARGAMADZĖ (DFVL). Vi­sų pir­ma gim­na­zi­jos nie­kas ne­už­da­ro, ne­ga­lės for­muo­ti 11 kla­sės. Bet, kaip mi­nist­ras man pa­sa­kė, kad rei­kia kar­to­ti ir kar­to­ti, tai čia man tai­kė. Tai aš pa­kar­to­siu, ką jis pa­sa­kė. Iš tik­rų­jų ga­li bū­ti jung­ti­nė kla­sė ir ga­li bū­ti jung­ti­nė mo­kyk­la – yra du va­rian­tai. Bet, ma­no su­pra­ti­mu, dėl vie­nų me­tų čia yra vi­siš­kai ne­lo­giš­ka da­ry­ti.

Dar kar­tą no­riu at­kreip­ti dė­me­sį. Jei­gu mes pa­si­ra­šo­me po­li­ti­nių par­ti­jų su­si­ta­ri­mą ir yra 18 punk­tas – di­din­ti sa­vi­val­dy­bių sa­va­ran­kiš­ku­mą, tai gal pa­si­ti­kė­ki­me. Gal gal­vo­ki­me apie fi­nan­sa­vi­mo ma­ži­ni­mą ši­toms kla­sėms, jei­gu nė­ra. Ga­li­ma pro­por­cin­gai ma­žin­ti, bet tik­rai ne­draus­ki­me už­da­ry­ti. Dar kar­tą pri­me­nu, ka­den­ci­ja bai­gia­si. Ko­dėl jūs no­ri­te su­lau­žy­ti re­gio­nuo­se ir da­ry­ti tą an­ti­re­gio­ni­nę po­li­ti­ką? Re­gio­nai, jei­gu ne­bus gim­na­zi­jos, pa­vyz­džiui, ypač dėl vie­nų me­tų, tai­gi, ži­no­ki­te, bus la­bai ne­pa­trauk­lūs.

Aš at­si­pra­šau, ger­bia­ma Ri­ta, aš jums ne­at­sa­kiau dėl pro­fe­si­nio mo­ky­mo. Yra ir da­bar ga­li­my­bė, yra mo­du­liai ir ga­li­ma tą są­šau­ką da­ry­ti. Ga­li mo­du­lius pa­si­rink­ti ir ga­li į­skai­ty­ti kaip tech­no­lo­gi­jų pro­gra­mą. Iš pat pra­džių tai bu­vo ne­su­de­rin­ta, bet da­bar, kiek ži­nau, man at­ro­do, dar mi­nist­rė J. Šiugž­di­nie­nė bu­vo, jau bu­vo tie spren­di­mai pa­da­ry­ti.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Kaip tik ger­bia­ma J. Šiugž­di­nie­nė jums ir už­duos da­bar klau­si­mą. Pra­šau.

J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Dė­kui. Aš gal, ko­le­gos, trum­pai pa­aiš­kin­siu, ką reiš­kia tas 21. Pri­min­siu, kad spren­di­mas, jog yra fi­nan­suo­ja­mas kla­sės krep­še­lis, ne in­di­vi­du­a­liai kiek­vie­nas vai­kas at­si­ne­ša krep­še­lį, bu­vo pri­im­tas pra­ei­tos Vy­riau­sy­bės ir pra­ei­to Sei­mo dar­bo me­tu. Yra trys dy­džiai krep­še­lių, ku­rie su­da­ro ga­li­my­bę vi­sa­ver­tiš­kai įgy­ven­din­ti ug­dy­mo pro­gra­mą. Ug­dy­mo pro­gra­ma ir ga­li­my­bė vai­kui rink­tis da­ly­kus, ga­li­my­bė mo­ky­tis kal­bų, tai ir yra ug­dy­mo pro­gra­ma. Čia yra ir­gi ko­ky­bi­nis ro­dik­lis. Jei­gu kas gal­vo­ja, kad ko­ky­bi­nis ro­dik­lis yra tik­tai pa­žy­mys, tai la­bai la­bai klys­ta.

Da­bar no­riu pa­klaus­ti ke­lių klau­si­mų. Ger­bia­ma pro­fe­so­re, jūs tik­rai la­bai tei­sin­gai mi­ni­te ir daug kal­ba­te apie įvai­rius šiuo­lai­ki­nius mo­de­lius, apie tin­klus ir taip to­liau, va, ką tik­tai pa­sa­ko­jo­te. Tai ko­dėl jums ne­tin­ka šiuo at­ve­ju pa­siū­ly­mai, kad mo­ki­niui, ku­ris yra gim­na­zi­jos kla­sė­je, ku­ris ren­gia­si stu­di­juo­ti aukš­tą­jį moks­lą, bū­tų su­da­ry­tos vi­sos ga­li­my­bės mo­ky­tis to, ko ji­sai no­ri, mo­ky­tis įvai­rius da­ly­kus, kal­bas ir taip to­liau? Ko­dėl jums ne­tin­ka, jog tai ga­lė­tų bū­ti jung­ti­nė kla­sė, jog tai ga­lė­tų bū­ti sky­rius? Kas per pro­ble­ma? Juk mes ir ju­da­me tin­klų link, ypač šiuo­lai­ki­nė­je vi­suo­me­nė­je, kai vyks­ta to­kie po­ky­čiai – dirb­ti­nis in­te­lek­tas ir taip to­liau ir mums trūks­ta mo­ky­to­jų. Ko­dėl jūs sa­ko­te, kad iš vie­nos pu­sės yra ge­rai, šiuo at­ve­ju jau jums yra blo­gai?

PIRMININKAS. Lai­kas!

J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Jums ge­riau, kad ne­bū­tų tų ga­li­my­bių mo­ky­to­jui?..

PIRMININKAS. Lai­kas! At­si­pra­šau.

V. TARGAMADZĖ (DFVL). Vi­sų pir­ma no­riu at­kreip­ti dė­me­sį. Na, ką jūs gau­si­te su­kryž­mi­nu­si gy­va­tę su ežiu? 2 met­rus spyg­liuo­tos vie­los? Tai­gi yra skir­tin­gos kul­tū­ros mo­kyk­lų. Ne­pa­mirš­ki­te ši­to da­ly­ko.

Ką reiš­kia jung­ti­nės kla­sės? Tai yra me­cha­ni­niai su­jun­gi­mai. Rei­kia kal­bė­ti apie ug­dy­mo pro­ce­są, apie ug­dy­mo tiks­lus, o jūs apie tai ne­kal­ba­te. Mo­kyk­lų mo­de­liai – tai nė­ra tas me­cha­ni­nis jun­gi­mas. Tu­ri bū­ti bū­tent ap­gal­vo­tas ug­dy­mo pro­ce­sas, kuo jis re­mia­si.

Da­bar dėl 21 vai­ko ir pa­na­šiai. O ko­dėl pri­va­čioms mo­kyk­loms yra lei­džia­ma gau­ti krep­še­lį ir yra pro­por­cin­gas fi­nan­sa­vi­mas? Jei­gu ma­žes­nis mo­ki­nių skai­čius, ga­li gau­ti pro­por­cin­gai ma­žes­nį krep­še­lį. O vals­ty­bi­nėms mo­kyk­loms ir sa­vi­val­dy­bių mo­kyk­loms ne­lei­džia­ma. Tai yra vi­siš­kai ne­tei­sin­ga.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju pa­tei­kė­jai, at­sa­kiu­siai į klau­si­mus, ger­bia­mai V. Tar­ga­ma­dzei.

Da­bar už – ger­bia­mas S. Tu­mė­nas. Pra­šau.

S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Ger­bia­mi ko­le­gos, tur­būt pa­ste­bė­jo­te, kad pro­fe­so­rė taip ne per daug op­ti­mis­tiš­kai, ma­žai ti­kė­da­ma, kad čia ga­li pa­siek­ti ir kad ga­li bū­ti iš­girs­ta, ga­na pe­si­mis­tiš­kai kal­bė­jo, su to­kia gai­de­le.

Aš no­riu pa­kvies­ti vi­sus pri­tar­ti ši­tam įsta­ty­mo pro­jek­tui, nes aš ma­ny­čiau, kad rei­kia ti­kė­ti pa­ty­ru­sia pe­da­go­ge, pro­fe­so­re, ku­ri dau­gy­bę me­tų gy­ve­na ir dir­ba ši­to­je erd­vė­je. Ji­nai pa­tei­kė tie­siog sa­vo­tiš­ką sau­gik­lį, kaip ap­sau­go­ti tas be­veik 90 gim­na­zi­jų, ku­rioms gre­sia už­da­ry­mas, jei­gu mes gy­ven­si­me tais tei­gi­niais, ku­rie čia mums yra pa­tei­kia­mi. Ne vis­kas yra pa­sa­ko­ma, pa­vyz­džiui, tūks­tant­me­čio ins­ti­tu­ci­jos, tie va­di­na­mie­ji TŪMʼai – 210 mln. Aš no­riu pa­sa­ky­ti, kad tie, ku­rie ga­vo fi­nan­sa­vi­mą po 1,5 mln., po 2 mln., jie tar­si jau­čia­si, kad jiems ne­pa­to­gu čia kri­ti­kuo­ti tą sis­te­mą, nors ir jiems bus grės­mė, kad už­da­rys juos po ke­le­rių me­tų.

Nie­kas ne­no­ri kal­bė­ti apie dar vie­ną mo­men­tą, tai yra ši­tuos vi­sus au­to­bu­siu­kus, pri­sta­to­mus kaip gė­ris. Nie­kas neš­ne­ka, kad vai­kai ke­lia­si 6 va­lan­dą ry­to, grįž­ta pa­va­ka­ry­je. Nie­kas ne­mąs­to, kad pa­dau­gė­jo dep­re­si­jų tarp vai­kų, kad jie pa­vargs­ta, iš­vargs­ta, ne­ga­li nor­ma­liai gy­ven­ti. To­liau. Au­to­bu­siu­kai by­ra, ma­žai nau­jų be­gau­na­ma da­bar, šiuo mo­men­tu. Griū­tis at­eis ir jų. Juo­kin­ga, kai ma­tai, kai prie tos gim­na­zi­jos, ku­ri tar­si tu­ri gel­bė­ti si­tu­a­ci­ją, su­si­ren­ka tri­jų ke­tu­rių au­to­bu­siu­kų vai­ruo­to­jai ir kor­to­mis ten žai­džia.

PIRMININKAS. Lai­kas!

S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ma­nau, tai nė­ra nor­ma­li si­tu­a­ci­ja.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju, lai­kas!

S. TUMĖNAS (LVŽSF). Kvie­čiu pri­tar­ti po pa­tei­ki­mo.

PIRMININKAS. Ge­rai, dė­kui. Prieš – ger­bia­ma J. Šiugž­di­nie­nė.

J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Ko­le­gos, no­riu pri­min­ti, jog, kal­bė­da­mi ir apie au­to­bu­siu­kus, ne­pa­mirš­ki­me, kad tai yra sa­va­ran­kiš­ko­ji sa­vi­val­dos funk­ci­ja, ir šian­dien mes ne­žiū­rė­ki­me tik į tai, kad Vy­riau­sy­bė ne­tei­kia pa­kan­ka­mai fi­nan­sa­vi­mo au­to­bu­siu­kams. Žiū­rė­ki­me ir į sa­vi­val­dą, kur tik­rai pa­ja­mos la­bai spar­čiai au­ga. Gal­būt ga­li­me vie­na gat­ve­le iš­as­fal­tuo­ti ma­žiau ir nu­pirk­ti au­to­bu­siu­ką, ir or­ga­ni­zuo­ti ge­rą, kaip sa­kant, pa­vė­žė­ji­mą. Kal­ba­me mes čia ne apie ma­žus vai­kus – kal­ba­me apie vai­kus, ku­riems yra 18 me­tų. Tur­būt ir­gi apie nuo­var­gį ir vi­sus ki­tus da­ly­kus čia ne­rei­kė­tų šiuo at­ve­ju la­bai daug kal­bė­ti.

Apie įtrau­kų­jį ug­dy­mą kal­ba­me vi­si. Tai yra taip pat sa­va­ran­kiš­ko­ji sa­vi­val­dos funk­ci­ja, šian­dien 80 % fi­nan­suo­ja vals­ty­bė. Mes gal­vo­da­mi, kad ga­li­me skir­ti, di­din­ti fi­nan­sus to­kioms ma­žoms kla­sėms, ko­kios yra da­bar, no­rė­da­mi su­da­ry­ti vi­sas są­ly­gas vai­kams, pa­ima­me iš ki­tos ei­lu­tės. Juk sa­vi­val­dy­bės šian­dien fak­tiš­kai vi­siš­kai ne­fi­nan­suo­ja ar la­bai ma­žai fi­nan­suo­ja įtrau­kų­jį ug­dy­mą. Mes čia vi­są lai­ką gal­vo­ja­me, kad iš kaž­kur kaž­kas kaž­ką pa­dengs.

Aš no­riu kar­tu pa­ci­tuo­ti. Yra la­bai kon­kre­tus pa­vyz­dys, kas įvyks­ta, jei­gu vie­no­je gim­na­zi­jos kla­sė­je yra 18 vai­kų, ki­to­je gim­na­zi­jos kla­sė­je yra 12 vai­kų. Šiuo at­ve­ju to­kiai kla­sei ir to­kio­je kla­sė­je be­si­mo­kan­tiems vai­kams nė­ra pa­siū­lo­ma nė vie­no lais­vai pa­si­ren­ka­mo da­ly­ko. Taip pat yra nu­sta­ty­ta, jog che­mi­jos ga­li mo­ky­tis tik tuo at­ve­ju, jei­gu su­si­da­rys mi­ni­ma­li gru­pė – ke­tu­ri mo­ki­niai. Ki­tiems da­ly­kams – še­ši mo­ki­niai. Va­di­na­si, šiuo at­ve­ju, jei­gu yra ma­žiau vai­kų, ku­rie no­ri mo­ky­tis che­mi­jos, jie mo­ko­si sa­va­ran­kiš­kai. Aš jums no­riu iš­dės­ty­ti, kad jūs pa­klau­sy­tu­mė­te, ko­kia yra pro­ble­ma. Taip pat mo­ko­si fi­zi­kos sa­va­ran­kiš­kai. Čia yra kon­kre­tus ug­dy­mo pla­nas, jei­gu jūs pa­si­žiū­rė­tu­mė­te į kon­kre­čias mo­kyk­las. Vi­siš­kai iš…

PIRMININKAS. Lai­kas! (Bal­sai sa­lė­je)

J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Taip. Iš vi­suo­me­ni­nio ug­dy­mo da­ly­kų yra ne­siū­lo­mi vi­si da­ly­kai, ku­rių mo­ki­nys gal­būt no­rė­tų mo­ky­tis, yra siū­lo­ma tik­tai ke­le­tas. Tie­siog vai­kai yra ap­ri­bo­ti. Ko­dėl mes no­ri­me tuos vai­kus ši­taip pa­lik­ti? Pa­lik­ti to­se mo­kyk­lo­se, ku­rio­se ne­įgy­ven­di­na­mas ug­dy­mo pla­nas vi­sa ap­im­ti­mi.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju, lai­kas! La­bai ačiū. Mo­ty­vai iš­sa­ky­ti, da­bar, ma­tau, dėl ve­di­mo tvar­kos ar re­pli­kos ger­bia­ma G. Bu­ro­kie­nė. Pra­šom.

G. BUROKIENĖ (LVŽSF). La­bai ačiū. Tie­siog no­rė­čiau bu­vu­siai mi­nist­rei pri­min­ti, kad šiais me­tais as­fal­ta­vi­mui ne­skir­tas nė eu­ras. Dar taip nė­ra bu­vę, o au­to­bu­siu­kai (dar net ne­pra­ėjo, kiek čia, nuo rug­sė­jo nė me­tai ne­si­bai­gė) jau su­by­rė­jo. Ne­įma­no­ma pra­va­žiuo­ti. Jūs ve­ža­te vai­kus, aš ne­ži­nau, kaip ve­ža­te. Ne­ži­nau, ko­kiais jūs orien­tuo­ja­tės da­bar tais iš­gal­vo­tais… aš ne­ži­nau, sta­tis­ti­ka, kad nė­ra fi­zi­kos, nė­ra che­mi­jos. Vis­kas vyks­ta, jū­sų ži­niai, ir re­gio­nuo­se vyks­ta. Ir tai, ką no­ri­te da­bar pa­da­ry­ti, tik­rai ne­vyks, nes ne­bus kam bū­ti, nes iš­va­žiuos vi­si į mies­tus. Jūs no­ri­te pa­da­ry­ti vie­ną mies­tą? Tai taip ir sa­ky­ki­te, kad mes no­ri­me, mums ne­rei­ka­lin­gi re­gio­nai.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Ko­le­gos, bet mes da­bar to­kį žan­rą keis­tą – nei dėl ve­di­mo tvar­kos, nei re­pli­ka po bal­sa­vi­mo, mes to­liau gi­li­na­mės, dis­ku­tuo­ja­me ne su pa­tei­kė­ja, o su kal­bė­ju­sia dėl mo­ty­vų. Keis­ta. Ger­bia­ma Ri­ta Ta­ma­šu­nie­ne, bent jau trum­pin­ki­me.

R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Aš vis dėl­to taip pat ko­le­gei J. Šiugž­di­nie­nei, bu­vu­siai mi­nist­rei.

PIRMININKAS. Bet la­bai trum­pai.

R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­ja ir nu­sta­to, ką vai­kas ga­lės pa­si­rink­ti ir kiek vai­kų ga­lės pa­si­rink­ti. Ug­dy­mo pro­gra­mų tvir­ti­ni­mas ir nu­sta­ty­mas va­lan­dų, ka­da ir kiek vai­kų ga­li pa­si­rink­ti, yra mi­nis­te­ri­jos spren­di­mai. Jūs da­bar ne­sa­ky­ki­te, kad vai­kai ne­tu­ri ga­li­my­bės mo­ky­tis. Tą ne­ga­li­my­bę mo­ky­tis su­da­rė bū­tent mi­nis­te­ri­ja.

PIRMININKAS. Ge­rai, dė­ko­ju, su­pra­to­me. Ger­bia­mas V. Val­kiū­nas. Pra­šom.

V. VALKIŪNAS (DPF). Spe­cia­liai pa­mi­nė­siu J. Šiugž­di­nie­nės pa­var­dę, kad ji­nai at­sa­ky­tų. Sa­ko, au­to­bu­siu­kai – sa­va­ran­kiš­ko­ji funk­ci­ja. Ko­dėl tuo­met ne­lei­džia­ma tais au­to­bu­siu­kais vež­ti ir ki­tų ke­lei­vių, vež­ti žmo­nių į dar­bą, dar kur nors pa­ke­liui, kaip bu­vo ki­tais lai­kais?

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Ger­bia­ma V. Tar­ga­ma­dzė per šo­ni­nį mik­ro­fo­ną.

V. TARGAMADZĖ (DFVL). Aš tie­siog no­rė­čiau at­kreip­ti dė­me­sį į la­bai pa­pras­tą da­ly­ką. Pra­šy­mas yra vie­ne­riems me­tams. Ir ne­rei­kia čia nie­ko mal­ti į tą pa­tį da­ly­ką. Vie­ne­riems me­tams, jei­gu po to yra di­des­nis mo­ki­nių skai­čius. Vis­kas.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Jei­gu kas nors no­ri at­sa­ky­ti kam nors į re­pli­kas, tai pra­šo­me tai da­ry­ti taip pat per šo­ni­nį mik­ro­fo­ną. Jei­gu ne, ta­da mes bai­gia­me re­pli­kas. Ger­bia­ma J. Šiugž­di­nie­nė no­ri at­sa­ky­ti. Pra­šom, re­pli­ka.

J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Aš tik dėl au­to­bu­siu­kų, nes bu­vo pa­mi­nė­ta ma­no pa­var­dė. Jau se­niai yra pa­keis­tas ši­tas da­ly­kas, ga­li pa­ti sa­vi­val­dy­bė ap­si­spręs­ti, kaip ji or­ga­ni­zuos pa­vė­žė­ji­mą: ar pirks pa­slau­gą, ar tie­siog va­žiuos gel­to­nie­ji au­to­bu­siu­kai. Ži­no­ki­te, ši­tas da­ly­kas yra įgy­ven­di­na­mas.

PIRMININKAS. Dė­ko­ju. Da­bar tik­rai jau iš­sa­miai iš­dis­ku­ta­vo­me klau­si­mą per šo­ni­nį mi­k­ro­fo­ną.

Ger­bia­mi ko­le­gos, iš tie­sų mes pra­lei­do­me dar vie­ną ry­ti­nės dar­bo­tvarkės klau­si­mą, jis li­ko ne­pa­teik­tas.

 

15.32 val.

Ofi­cia­lio­sios sta­tis­ti­kos ir vals­ty­bės duo­me­nų val­dy­se­nos įsta­ty­mo Nr. I-270 5, 21, 23 ir 25 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3514 (pa­tei­ki­mas)

 

Kvie­čiu ger­bia­mą R. Lo­pa­tą. Dar­bo­tvarkės 1-11 klau­si­mas – Ofi­cia­lio­sios sta­tis­ti­kos ir vals­ty­bės duo­me­nų val­dy­se­nos įsta­ty­mo kai ku­rių straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3514. Ir kvie­čiu to­liau po­sė­džiui va­do­vau­ti ger­bia­mą vi­ce­pir­mi­nin­ką J. Ja­ru­tį. Pra­šom, ger­bia­mas Rai­mun­dai, tri­bū­na jū­sų.

R. LOPATA (LSF). La­bai ačiū. Tei­kia­mas Ofi­cia­lio­sios sta­tis­ti­kos ir vals­ty­bės duo­me­nų val­dy­se­nos įsta­ty­mo ke­tu­rių straips­nių, 5, 21, 23 ir 25 straips­nių, pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas. Įsta­ty­mo 5 ir 23 straips­nių pa­kei­ti­mai ini­ci­juo­ja­mi dėl vis di­dė­jan­čio Vals­ty­bės duo­me­nų agen­tū­ros įsi­trau­ki­mo į už­sa­ko­muo­sius ty­ri­mus. Kaip ži­no­me, 2023 me­tų pa­bai­go­je Sei­mas pa­tvir­ti­no vi­zi­ją „Lie­tu­va 2050“, ku­rios įgy­ven­di­ni­mo sėk­mė bus ver­ti­na­ma ste­bint ir ana­li­zuo­jant 28 ro­dik­lius. Di­de­lė jų da­lis bus skai­čiuo­ja­ma re­mian­tis pla­nuo­ja­mo vyk­dy­ti Lie­tu­vos il­ga­lai­kio so­cia­li­nio ty­ri­mo duo­me­ni­mis, taip pat gims­ta­mu­mo ir šei­mos ty­ri­mo re­zul­ta­tais. Šiuo įsta­ty­mo pro­jek­tu sie­kia­ma Vals­ty­bės duo­me­nų agen­tū­rai su­teik­ti tei­sę in­teg­ruo­ti ad­mi­nist­ra­ci­nių re­gist­rų duo­me­nis už­sa­ko­ma­jam ty­ri­mui, ku­rio at­li­ki­mo bū­ti­ny­bė bū­tų kon­sta­tuo­ta ar­ba įsta­ty­mu, ar­ba Vy­riau­sy­bės nu­ta­ri­mu.

21 straips­nio pa­kei­ti­mą są­ly­go­jo po­rei­kis stan­dar­ti­zuo­ti Vals­ty­bės duo­me­nų agen­tū­ros pro­ce­sus. Pri­ėmus pa­kei­ti­mus, vi­sais at­ve­jais vals­ty­bės duo­me­nys bus tvar­ko­mi pa­gal Vals­ty­bės duo­me­nų agen­tū­ros pa­tvir­tin­tus stan­dar­ti­zuo­tus duo­me­nų ir pa­slau­gų tei­ki­mo są­ly­gų ap­ra­šus. Taip bus už­tik­rin­tas grei­tes­nis stan­dar­ti­zuo­tas vals­ty­bės duo­me­nų tvar­ky­mas.

25 straips­nio pa­kei­ti­mą są­ly­go­jo tai, kad nuo šių me­tų sau­sio 1 die­nos įsi­ga­lio­jus nau­jos re­dak­ci­jos Vals­ty­bės in­for­ma­ci­nių iš­tek­lių val­dy­mo įsta­ty­mui rei­kia su­de­rin­ti mi­nė­to įsta­ty­mo nuo­sta­tas su šiuo me­tu ga­lio­jan­čio­mis Ofi­cia­lio­sios sta­tis­ti­kos ir vals­ty­bės duo­me­nų val­dy­se­nos įsta­ty­mo nuo­sta­to­mis, reg­la­men­tuo­jan­čio­mis duo­me­nų val­dy­mo plat­for­mos nau­do­ji­mą.

Api­ben­drin­ki­me. Pri­ėmus siū­lo­mus įsta­ty­mo pa­kei­ti­mus, Vals­ty­bės duo­me­nų agen­tū­ra ga­lės efek­ty­viau įsi­trauk­ti į už­sa­ko­muo­sius ty­ri­mus. Vi­si vals­ty­bės duo­me­nys bus tvar­ko­mi stan­dar­ti­zuo­tai, pa­gal pa­tvir­tin­tus duo­me­nų ar pa­slau­gų tei­ki­mo są­ly­gų ap­ra­šus. Vals­ty­bės duo­me­nų val­dy­mo plat­for­mos nau­do­ji­mas bus su­de­rin­tas su Vals­ty­bės in­for­ma­ci­nių iš­tek­lių val­dy­mo įsta­ty­mu. Ačiū.

PIRMININKAS (J. JARUTIS, LVŽSF). Ačiū, ger­bia­mas Rai­mun­dai. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti po­ra ko­le­gų. R. Ta­ma­šu­nie­nė. Pra­šom. Ruo­šia­si I. Ka­čins­kai­tė-Ur­bo­nie­nė.

R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Ger­bia­mas ko­le­ga, aš no­riu pa­klaus­ti. Su­teik­si­me tei­sę Vals­ty­bės duo­me­nų agen­tū­rai nau­do­ti vi­sus vals­ty­bės duo­me­nis. Ra­dau to­kią nuo­sta­tą: ne­tai­kant ap­ri­bo­ji­mų dėl as­mens duo­me­nų, tarp jų ir spe­cia­lių ka­te­go­ri­jų as­mens duo­me­nų. Aš no­riu pa­klaus­ti, kaip bus lai­ko­ma­si BDAR’o ir vis dėl­to ga­lio­jan­čių As­mens duo­me­nų ap­sau­gos įsta­ty­mo nuo­sta­tų?

R. LOPATA (LSF). Su­pra­tau. Jie bus nu­as­me­nin­ti, bet dėl vi­so pik­to mes pra­šo­me įver­tin­ti, Tei­sės de­par­ta­men­to iš­va­do­se yra pra­šo­ma ati­tin­ka­mos tar­ny­bos įver­tin­ti, kad dėl duo­me­nų ap­sau­gos ne­bū­tų jo­kių dvi­pras­my­bių.

PIRMININKAS. Ačiū. Ie­va, pra­šom.

I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). La­bai ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ko­kiais čia at­ve­jais rei­ka­lin­ga bu­vo ar yra, ar ga­li­mai bus mo­de­liuo­ja­ma ši si­tu­a­ci­ja, nes yra įsta­ty­mas, ja­me nu­ma­ty­ti at­ve­jai, yra agen­tū­ra, ku­ri pa­gal tą įsta­ty­mą iš prin­ci­po ir vei­kia? Tai ko­kie dar rei­ka­lin­gi? Ne­ži­nau, ko­kia mo­de­liuo­ja­ma si­tu­a­ci­ja, kad ga­li rei­kė­ti Vy­riau­sy­bės, tar­ki­me, nu­ta­ri­mo, kur pa­pil­do­mai tam tik­ri duo­me­nys bus nu­ma­ty­ti, kad juos ana­li­zuo­tų agen­tū­ra?

R. LOPATA (LSF). Čia kal­ba­ma iš tik­rų­jų vi­sų pir­ma apie tuos mi­nė­tus ma­no ty­ri­mus, ku­rių tu­rė­tų su­plauk­ti duo­me­nys iš įvai­rių ki­tų ins­ti­tu­ci­jų. Tam, kad ne­rei­kė­tų pa­si­ra­šy­ti su­tar­ties, au­to­ma­tiš­kai šiais pa­kei­ti­mais tas yra ga­ran­tuo­ja­ma. Tik tiek.

PIRMININKAS. Ačiū. Jūs at­sa­kė­te į vi­sus klau­si­mus. Nuo­mo­nių už, prieš nė­ra. Bal­suo­si­me 16 va­lan­dą dėl ši­to ir ki­tų ap­svars­ty­tų klau­si­mų.

 

15.36 val.

Švie­ti­mo įsta­ty­mo Nr. I-1489 43 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3480 (pa­tei­ki­mas)

 

Dar­bo­tvarkės 2-5 klau­si­mas – Švie­ti­mo įsta­ty­mo Nr. I-1489 43 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3480. G. Kin­du­rys. Pra­šau, ko­le­ga, pri­sta­ty­ti.

G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mi ko­le­gos, tik pri­min­siu, kad Švie­ti­mo įsta­ty­me yra nu­ro­dy­ta, kad mo­kyk­la ben­dro­jo ug­dy­mo pro­gra­mas ga­li vyk­dy­ti, jei­gu ati­tin­ka ben­druo­sius kri­te­ri­jus, o vie­nas iš kri­te­ri­jų yra, kad mo­ki­nių skai­čius kla­sė­je tu­ri ati­tik­ti lei­džia­mą ma­žiau­sią mo­ki­nių skai­čių, ku­rį nu­sta­to Vy­riau­sy­bė. Vy­riau­sy­bė jį nu­sta­tė Mo­kyk­lų, vyk­dan­čių for­ma­lio­jo švie­ti­mo pro­gra­mas, tai­syk­lė­se.

Pa­žy­mė­ti­na, kad dau­giau­sia dis­ku­si­jų ir ne­ri­mo dėl kai ku­rių kla­sių ar gim­na­zi­jų sta­tu­so iš­li­ki­mo ke­lia nu­sta­ty­tas Vi­du­ri­nio ug­dy­mo pro­gra­mo­je ma­žiau­sias mo­ki­nių skai­čius kla­sė­je, tai yra gim­na­zi­jos 3, 4 kla­sė­se, ku­ris tai­syk­lė­se yra 21. Įsta­ty­mo pa­kei­ti­mo pro­jek­tas tei­kia­mas, sie­kiant iš­spręs­ti si­tu­a­ci­ją, kai gim­na­zi­jo­se ar­ti­miau­sius bent vie­nus ar dve­jus me­tus dėl ke­lių mo­ki­nių trū­ku­mo ga­li ne­su­si­da­ry­ti mi­nė­tas mi­ni­ma­lus mo­ki­nių skai­čius kla­sė­se, to­dėl to­se kla­sė­se ne­bus vyk­do­ma ug­dy­mo pro­gra­ma.

At­kreip­ti­nas dė­me­sys, kad Lie­tu­vo­je bus at­ve­jų, kai mo­kyk­lo­se dėl ke­lių mo­ki­nių trū­ku­mo mi­ni­ma­lus mo­ki­nių skai­čius kla­sė­je ne­su­si­da­rys vie­nus ar dve­jus me­tus, o tre­čiai­siais me­tais mo­ki­nių skai­čius ati­tik­tų mi­ni­ma­lų ar jį vir­šy­tų. To­kį skai­čiaus ki­ti­mą ga­li lem­ti na­tū­ra­lios ap­lin­ky­bės, tai yra kiek­vie­nais me­tais kla­sė­se yra skir­tin­gas mo­ki­nių skai­čius, ga­li at­vyk­ti nau­jų šei­mų gy­ven­ti, ga­li at­vyk­ti mo­ki­nių iš mo­kyk­lų, ku­rio­se ne­su­si­da­rė Vy­riau­sy­bės nu­sta­ty­tas mo­ki­nių skai­čius, ir taip pa­pil­dy­ti kla­ses.

Tais at­ve­jais, kai mo­ki­nių skai­čius kla­sė­je at­ei­ty­je ke­liais mo­ki­niais pa­di­dės, pro­jek­tu siū­lo­ma nu­sta­ty­ti tam tik­rą per­ei­na­mą­jį dve­jų me­tų lai­ko­tar­pį, per ku­rį mo­ki­nių mi­ni­ma­lus skai­čius kla­sė­je iki 25 % ga­li ne­ati­tik­ti nu­sta­ty­to Vy­riau­sy­bės dy­džio, tai yra ne­ati­tik­ti nor­ma­ty­vo iki pen­kių mo­ki­nių. Tai bū­tų tar­si per­ei­na­ma­sis lai­ko­tar­pis, ku­ris aiš­kiai pa­ro­dy­tų, ar at­ei­ty­je per vie­nus dve­jus me­tus kla­sės ati­tiks rei­ka­lau­ja­mą mi­ni­ma­lų mo­ki­nių skai­čių, ir per tą lai­ko­tar­pį sa­vi­val­dy­bių ta­ry­bos pri­ims spren­di­mus, kaip to­liau veiks šios mo­kyk­los – jos jung­sis, ati­da­rys sky­rius ar pa­na­šiai. Toks pa­kei­ti­mas anks­čiau lai­ko ne­stab­dys mo­kyk­lų, ku­rios, at­si­žvel­giant į mo­ki­nių skai­čių mo­kyk­lo­je, tu­ri po­ten­cia­lą to­liau vyk­dy­ti veik­lą, o kar­tu su­teiks pa­pil­do­mo lai­ko sa­vi­val­dy­bių ta­ry­boms ir mo­kyk­lų ben­druo­me­nėms pri­im­ti tin­ka­miau­sius spren­di­mus at­ei­ty­je. O ka­dan­gi nu­ma­to­mas ne­ati­ti­ki­mas bū­tų tai­ko­mas tik dve­jus me­tus, lei­džiant nu­kryp­ti nuo nor­mos tik iki 25 % mo­ki­nių skai­čiui, įsta­ty­mas ne­da­rys nei­gia­mos įta­kos ir pa­tvir­tin­toms Mo­kyk­lų kū­ri­mo tai­syk­lėms.

PIRMININKAS. Taip, ačiū, ko­le­ga. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti A. Ve­ry­ga.

A. VERYGA (LVŽSF). Dė­ko­ju, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mas ko­le­ga, tik­rai džiau­giuo­si, kad jūs pa­tei­kia­te to­kį įsta­ty­mo pro­jek­tą, ir no­rė­čiau jū­sų pa­klaus­ti. Jū­sų ži­nio­mis, jei­gu jis ne­bū­tų pri­im­tas, jei­gu jis ne­įsi­ga­lio­tų, kiek gim­na­zi­jų dėl to, kad ten ne­lik­tų kla­sių, vi­so­je Lie­tu­vo­je ga­lė­tų ne­lik­ti?

Na, ir dar toks vie­nas klau­si­mas. Ar jūs esa­te gir­dė­jęs ko­kią nors ki­tą ša­lį, iš­sky­rus Lie­tu­vą, ku­rio­je vyk­tų toks ug­dy­mo pro­ce­sas, apie ku­rį šne­ka da­bar­ti­nis švie­ti­mo mi­nist­ras, kad vai­kai vie­ną die­ną mo­ky­sis vie­no­je mo­kyk­lo­je, ta­da au­to­bu­su bus ve­ža­mi į ki­tą mo­kyk­lą pa­si­mo­ky­ti ir to­kiu bū­du, čia tur­būt per­fra­zuo­jant bu­vu­sią švie­ti­mo mi­nist­rę, gaus vi­są ug­dy­mo pro­gra­mą? Gal ir uni­ver­si­te­tuo­se bū­tų ga­li­ma vie­ną die­ną mo­ky­tis vie­na­me, ki­tą die­ną ki­ta­me? Vie­ną die­ną, pa­vyz­džiui, in­ži­ne­ri­ją, pas­kui že­mės ūkį, dar ką nors. Ta­da gau­tum vi­sus įma­no­mus gy­ve­ni­mo moks­lus.

G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū. Mū­sų pa­skai­čia­vi­mais, apie 80–85 gim­na­zi­jos ga­lė­tų ne­tek­ti ši­to sta­tu­so. Ru­de­nį pa­ti Na­cio­na­li­nė švie­ti­mo agen­tū­ra bu­vo pa­skai­čia­vu­si, kad 95 mo­kyk­lų 3–4 kla­sių dy­dis bu­vo nuo 12 iki 20 mo­ki­nių.

O dėl pro­ce­so, ka­da tek­tų ve­žio­ti, tai jau šian­dien sa­vi­val­dy­bėms yra ga­na su­dė­tin­ga ra­jo­ne su­vež­ti mo­ki­nius. Tai už­ima ir lai­ko, kaip mi­nė­jo­me, ir tie au­to­bu­siu­kai la­bai stip­riai gen­da, ir tam su­gaiš­ta­ma lai­ko. Su­gaiš­ta­ma lai­ko ir pa­tiems tė­vams, ir mo­ki­niams la­bai anks­ti ke­lian­tis, o ir rei­kia į vi­są ug­dy­mo pro­ce­są su­spė­ti. Tik­rai tas ve­žio­ji­mas, vy­ki­mas nau­dos ne­duo­tų, nes vi­si esa­me žmo­nės – tiek mo­ky­to­jai, tiek ir mo­ki­niai. Ga­lų ga­le tas na­tū­ra­lus nuo­var­gis ir įtam­pa sa­vo nei­gia­mą įta­ką ug­dy­mo pro­ce­sui tik­rai pa­da­ry­tų.

PIRMININKAS. Ačiū. Klau­sia R. Ta­ma­šu­nie­nė.

R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Ačiū. Ger­bia­mas ko­le­ga, tik­rai svei­ki­nu jū­sų pa­siū­ly­mą. Tik­rai ti­kė­jo­mės ki­to­kių bū­tent ši­to 43 straips­nio įgy­ven­di­na­mų­jų ak­tų, bet Vy­riau­sy­bė nu­sta­tė štai to­kius mo­ki­nių skai­čius sa­vo prie­duo­se ir sa­vo nu­ta­ri­mu pa­tvir­ti­no. Tai su­ke­lia tik­rai la­bai blo­gą si­tu­a­ci­ją re­gio­ni­nė­se mo­kyk­lo­se, kur tų mo­ki­nių tik­rai ne­dau­gė­ja ir kas­met jų ne­at­si­ran­da dau­giau. Bet vis dėl­to tė­vai ir vi­sa mo­kyk­los ben­druo­me­nė jau­čia po­rei­kį tu­rė­ti pil­ną mo­kyk­lą, gim­na­zi­ją sa­vo vie­to­vė­je. Ko­dėl jūs siū­lo­te tik dve­jus me­tus leis­ti skai­čiuo­ti iki 25 % ma­žiau vai­kų, ne­gu nu­sta­ty­ta Vy­riau­sy­bės nu­ta­ri­me? Ko­dėl ne­mo­de­liuo­ja­me gal­būt vi­sos pro­gim­na­zi­jos ly­giu, sa­ky­ki­me, pla­nuo­ti ket­ve­rius me­tus? Tai bū­tų toks re­a­lus, man at­ro­do, lai­ko­tar­pis, kuo­met mes ga­lė­tu­me įver­tin­ti, ar ta mo­kyk­la tik­rai to­kia nyks­tan­ti, na­tū­ra­liai nyks­tan­ti dėl de­mo­gra­finių ro­dik­lių, ar vis dėl­to čia tik­tai me­tai me­tams ne­ly­gu ir ki­to­se kla­sė­se tų vai­ku­čių tais moks­lo me­tais bus dau­giau?

PIRMININKAS. Ge­rai.

R. TAMAŠUNIENĖ (MSNG). Toks ma­no klau­si­mas, ko­dėl dve­ji? Aš pa­siū­ly­čiau ket­ve­rius me­tus.

G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū, ko­le­ge, už klau­si­mą. Iš tie­sų tas lai­ko­tar­pis tik­rai ga­lė­tų bū­ti il­ges­nis. Tar­ki­me, pa­tei­ki­mo per­ėji­mo at­ve­ju tai bū­tų ga­li­ma la­bai pa­kon­kre­tin­ti ir ko­mi­te­tuo­se. O aš dve­jus me­tus tei­kiu to­dėl, kad vi­siš­kai su­pran­tu, ko­kia yra po­zi­ci­ja Mo­kyk­lų tin­klo tai­syk­lių, kur nu­sta­ty­tas aiš­kus skai­čius ir tur­būt di­des­nis nuo­kry­pis tą tvar­ką, tar­ki­me, kaip ir la­bai griau­tų. To­dėl aš siū­lau bent jau mi­ni­ma­lų, kad bent per tuos pir­muo­sius dve­jus me­tus mo­kyk­lų iš­li­ki­mo, jų per­tvar­ky­mo, re­or­ga­ni­za­vi­mo klau­si­mas bū­tų kaž­kiek švel­nes­nis. Ma­nau, kad tie dve­ji me­tai ir yra toks ne­skau­dus lai­ko­tar­pis, ne­griau­nan­tis, tar­ki­me, da­bar­ti­nių tai­syk­lių. To­dėl bū­tent ir pa­si­rink­ti tie dve­ji me­tai ti­kin­tis, kad toks pro­jek­tas, sa­ky­ki­me, ne­su­skal­dys pa­čių Sei­mo na­rių po­žiū­rio.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­ga. Klau­sia S. Tu­mė­nas.

S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū, ger­bia­mas Gin­tau­tai, už pro­jek­to pri­sta­ty­mą ir ačiū ko­le­gai A. Vin­kui, ku­ris vie­nos Kre­tin­gos ra­jo­no gim­na­zi­jos at­ve­ju iš­kė­lė ši­tą pro­ble­mą ir pa­aki­no spręs­ti pa­ga­liau tą pro­ble­mą. Pa­aiš­kė­jo, kad tų pro­ble­mų per 80 Lie­tu­vo­je yra. Iš es­mės per 80 tų ži­di­nių, kur va­ro­ma Lie­tu­va iš Lie­tu­vos, va­ro­ma į Vil­nių.

Ger­bia­mas Gin­tau­tai, prieš tai pri­sta­tė pro­jek­tą pro­fe­so­rė V. Tar­ga­ma­dzė. Ar ne­bu­vo ir ar nė­ra min­čių ši­tuos du pro­jek­tus su­jung­ti į vie­ną? Ta­da bū­tų ide­a­liau­sias, ko ge­ro, va­rian­tas. Pir­mas da­ly­kas.

Ant­ras apie ko­ky­bę. Čia vis aiš­ki­na­ma, kad ge­rės ko­ky­bė re­gio­nuo­se ir taip to­liau. Ma­no sta­tis­ti­ka ro­do ką ki­ta. Ar ga­li­te pa­neig­ti tą fak­tą, kad ko­ky­bė re­gio­nų gim­na­zi­jo­se, ku­rias no­ri­ma jung­ti ar už­da­ry­ti, yra pra­stes­nė? Juk dau­gu­ma mū­sų, esan­čių čia, Sei­mo sa­lė­je, ko­kie du treč­da­liai, ir­gi at­vy­kę, pa­bai­gę tas re­gio­nų gim­na­zi­jas ar pro­gim­na­zi­jas. Tai ar čia yra są­ži­nin­ga kal­bė­ti apie ko­ky­bę? Ar taip nė­ra įžei­di­nė­ja­mi Lie­tu­vos pe­da­go­gai, pui­kiai dir­ban­tys re­gio­nuo­se? Ačiū.

G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū, ko­le­ga, už klau­si­mą. Iš tie­sų, ka­dan­gi abu pro­jek­tai lie­čia tą pa­tį straips­nį ir tą pa­čią pro­ble­mą, juos tik­rai ga­li­ma su­jung­ti ir jei­gu bū­tų no­ro, net ir pa­to­bu­lin­ti, nes vie­nas tei­gi­nys ir ki­tas tei­gi­nys tik­rai ne­pri­eš­ta­rau­ja vie­nas ki­tam.

Dėl ko­ky­bės. Aš kaip tik vi­sai ne­se­niai pa­žiū­rė­jau žur­na­lo „Rei­tin­gai“ in­for­ma­ci­ją, yra ten ir pra­ei­tų, ir anks­tes­nių me­tų duo­me­nys, įver­ti­nant vi­sus eg­za­mi­nus, ne vie­ną ro­dik­lį. At­ro­do, iš 350 mo­kyk­lų ver­ti­ni­mų yra net at­ski­ra spal­va pa­žy­mė­tos gim­na­zi­jos, ku­rio­se yra ma­žiau mo­ki­nių, jos yra pa­si­skirs­čiu­sios per vi­są rei­tin­gų len­te­lę. Yra ly­giai taip pat aukš­tas po­zi­ci­jas už­iman­čių gim­na­zi­jų su ma­žes­niu vai­kų skai­čiu­mi ir že­mes­nes po­zi­ci­jas su di­des­niu. To­dėl aki­vaiz­du, kad ko­ky­bę le­mia mo­ky­to­jas, ki­tos ap­lin­ky­bės, o ne kla­sės ar mo­kyk­los dy­dis. Iš tie­sų ir ma­no ra­jo­ne vie­nos gim­na­zi­jos, ku­ri da­bar tur­būt ne­tu­rė­tų tei­sės gy­vuo­ti, ma­te­ma­ti­kos eg­za­mi­no re­zul­ta­tai yra aukš­tes­ni nei Lie­tu­vos vi­dur­kis. Tai­gi, tik­rai va­rian­tų yra vi­so­kių ir čia tie­sio­gi­nio su­sie­ji­mo, tie­sio­gi­nės ko­re­lia­ci­jos tarp dy­džio, ko­ky­bės ir re­zul­ta­tų aš ne­ma­tau.

PIRMININKAS. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti J. Šiugž­di­nie­nė. Pra­šau.

J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Dė­kui ko­le­gai. No­rė­čiau pa­klaus­ti dvie­jų klau­si­mų. Čia gal su­si­ję su ta ko­re­lia­ci­ja. Kaip jūs gal­vo­ja­te, jei­gu vie­no­je iš Že­mai­ti­jo­je esan­čių sa­vi­val­dy­bių nė vie­nas mo­ki­nys ne­lai­ko fi­zi­kos eg­za­mi­no ra­jo­nų pa­kraš­čių gim­na­zi­jo­se, nes jie tie­siog ne­si­mo­kė aukš­čiau­siu ly­giu, nes ne­bu­vo to­kios ga­li­my­bės, čia yra ko­ky­bė ar ne? Ir ar mes ga­li­me ta­da tą mo­kyk­lą… kaip mes ją ver­ti­na­me? Ly­giai tas pats su che­mi­ja ga­li bū­ti, su in­for­ma­ti­ka. Mes ma­to­me la­bai aiš­kius skai­čius, kas lai­ko ko­kius eg­za­mi­nus. Tai vie­nas klau­si­mas.

Ant­ras klau­si­mas taip pat su­si­jęs su sa­vi­val­dy­bė­mis. Kaip jūs ma­no­te, jei­gu sa­vi­val­dy­bė­je, ra­jo­no cen­tre, yra gim­na­zi­ja, ku­rio­je yra sep­ty­ni kla­sių kom­plek­tai, o ra­jo­no pa­kraš­čiuo­se yra gim­na­zi­jų, kur kla­sių kom­plek­tas yra vie­nas ir ja­me net nė­ra, aš jau ne­kal­bu apie 21, bet yra maž­daug 15–16 mo­ki­nių, kaip ma­no­te, kas pri­ima spren­di­mą dėl ši­to da­ly­ko? Ko­dėl taip at­si­tin­ka, ko­dėl vie­nus vai­kus iš­ve­ža į mies­to cen­trą, ir daž­nai tai pa­da­ro, be­je, tur­tin­ges­ni tė­vai sa­vo vai­kus iš­ve­ža, ir čia sa­vi­val­dy­bės lei­džia for­muo­ti net sep­ty­nis kla­sės kom­plek­tus gim­na­zi­jo­je, o pa­kraš­čiuo­se mes ne­su­for­muo­ja­me kla­sių ir ta­da vi­si čia dis­ku­tuo­ja­me su­sė­dę, ko­dėl ne­pa­kan­ka­mas vai­kų skai­čius, siū­lo­me įvai­riau­sius spren­di­mus. Ma­no bū­tų to­kie du klau­si­mai.

Ger­bia­mam Au­re­li­jui no­riu at­sa­ky­ti į to­kį da­ly­ką kaip kau­nie­čiui, gir­džiu, kal­ba la­bai in­ten­sy­viai, bet gal at­kreips dė­me­sį, ką ji­sai pa­sa­kė apie mo­du­lius. Kau­nas di­džiuo­ja­si tuo, jog stu­den­tas, įsto­jęs į vie­ną iš uni­ver­si­te­tų, ga­li mo­ky­tis mo­du­lių ki­tuo­se uni­ver­si­te­tuo­se, tai yra Svei­ka­tos uni­ver­si­te­te, jo gim­ta­ja­me, ar Vy­tau­to Di­džio­jo.

PIRMININKAS. Ge­rai, ačiū.

J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Tai yra di­džiu­lis pri­va­lu­mas.

PIRMININKAS. Lai­kas, lai­kas! Taip, ger­bia­mas Gin­tau­tai.

G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū. Iš tie­sų tur­būt čia ta sri­tis, kur ne­ga­li­ma pa­sa­ky­ti, kad tai yra ar­ba juo­da, ar­ba bal­ta, ar­ba taip, ar­ba ne. Mo­kyk­la, mo­ki­niai, ben­druo­me­nės yra la­bai gy­vas da­ly­kas tie­sio­gi­ne ir per­kel­ti­ne pras­me. Tai, kad da­lis mo­ki­nių iš­va­žiuo­ja į ki­tą mo­kyk­lą, tas da­ly­kas tur­būt tik pa­ska­tins iš­va­žia­vi­mą, kai pra­dė­si­me dirb­ti­nai re­gu­liuo­ti skai­čių. Aš ši­tuo pro­jek­tu net ne­kal­bu, jei­gu bū­tų, tar­ki­me, 15 mo­ki­nių. Ši­tas pro­jek­tas reiš­kia, kad ga­li skir­tis dve­jus me­tus pen­kiais mo­ki­niais. Tai, ma­nau, sis­te­mos ne­griau­tų. Jei­gu re­gio­nuo­se šiuo me­tu už­ten­ka mo­ki­nių ir tas pats mo­ky­to­jas dir­ba ir vie­no­je, ir ki­to­je gim­na­zi­jo­je, tai ar tas mo­ki­nys mo­ky­sis ar vie­no­je, ar ki­to­je gim­na­zi­jo­je pas tą pa­tį fi­zi­kos ar che­mi­jos mo­ky­to­ją, aš tik­rai ma­nau, re­zul­ta­tas ne­pa­si­keis. Čia yra pa­si­rin­ki­mo klau­si­mas.

Tai­gi, ki­tas da­ly­kas, sa­vi­val­da tu­rė­tų di­des­nę tei­sę spręs­ti, kiek iš­lai­ky­ti, ko­kius kom­plek­tus. Taip bu­vo prieš pus­an­trų me­tų ir ga­lė­jo skir­ti pa­pil­do­mą fi­nan­sa­vi­mą iš­lai­ky­ti. O ka­žin kas yra blo­giau, ar kad vie­nas vai­kas pa­si­rin­ko fi­zi­ką, ar kad to­je te­ri­to­ri­jo­je, tar­ki­me, treč­da­ly­je ra­jo­no te­ri­to­ri­jos, ap­tar­nau­jan­čios vie­ną mo­kyk­lą, ne­liks tos mo­kyk­los. Tai ka­žin kas yra blo­giau.

PIRMININKAS. Ačiū, ger­bia­mas ko­le­ga. At­sa­kė­te į vi­sus klau­si­mus. Už no­ri kal­bė­ti A. Vin­kus. Pra­šom, ger­bia­mas An­ta­nai.

A. VINKUS (LVŽSF). No­riu pa­sa­ky­ti, kad iš tie­sų šian­dien kal­ba­me apie vai­kus, svars­to­me jų li­ki­mus. Jei­gu vai­kui, gy­ve­nan­čiam ato­kiau nuo di­des­nio mies­to, už­da­ro­ma „ne­ati­tin­kan­ti“ rei­ka­la­vi­mų mo­kyk­los kla­sė, tai dau­gu­mai jų su ne­leng­vo­mis kup­ri­nė­mis teks iš ry­to 30 ki­lo­met­rų į vie­ną pu­sę, grįž­ti iš mo­kyk­los at­gal 30 ki­lo­met­rų. Aš jau aš­tuo­ne­ri me­tai dir­bu sa­vo re­gio­ne ir no­riu pa­sa­ky­ti: rei­kia pa­bū­ti, pa­gy­ven­ti kai­me žie­mą, kai ke­liai už­pus­ty­ti, šlap­dri­ba, lie­tūs. Gai­la žiū­rė­ti į tuos vai­kus. Bū­na, su­gen­da ir tie au­to­mo­bi­liai, ir ne­at­va­žiuo­ju lai­ku, ir taip to­liau. Tai aiš­kiai nei­gia­mai pa­veiks vai­kų fi­zi­nę, psi­chi­nę svei­ka­tą. Ir jo­kiu bū­du ne­reiš­kia, kad į ma­žas mo­kyk­las vi­sur su­si­rin­ko že­mes­nės kva­li­fi­ka­ci­jos pe­da­go­gai, ku­rie ne­pa­jėgs už­tik­rin­ti moks­lei­vių pa­ren­gi­mo.

Va­sa­rio pa­bai­go­je ger­bia­mas mi­nist­ras su pa­va­duo­to­ju bu­vo Sa­lan­tuo­se, su­si­rin­ko tė­vų ta­ry­ba, mo­ki­niai, mo­ky­to­jai, Kre­tin­gos me­ras ger­bia­mas A. Kal­nius. La­bai ak­ty­viai ir ma­lo­niai pra­šė ir dis­ku­ta­vo, ir py­ko­si, ir vėl spau­dė­me vie­ni ki­tiems ran­kas. Aš ma­nau, kad mes, sa­vi­val­dy­bė, mi­nis­te­ri­ja ir, sa­ky­ki­me, čia esan­tys Sei­mo na­riai, ku­rie ku­ruo­ja­me, ga­li­me dve­jus me­tus pa­da­ry­ti, pa­lik­ti iki dve­jų me­tų, nuo vie­nų iki dve­jų me­tų, ir nie­ko čia ne­tu­rė­tų at­si­tik­ti.

To­dėl aš la­bai pa­si­sa­kau už ko­le­gos Gin­tau­to tei­kia­mą įsta­ty­mo pa­tai­są, ku­ria siū­lo­ma, esant ne­di­de­liam nu­kry­pi­mui, kaip mi­nė­jau, iki mi­nus 25 %, tai bū­tų pen­kiais vai­kais ma­žiau, ne­gu rei­ka­lau­ja­mas moks­lei­vių skai­čius, po­rą me­tų, ku­ri bent lai­ki­nai su­švel­nins anks­tes­nio spren­di­mo pa­sek­mes ir amor­ti­zuos nei­gia­mą po­vei­kį.

Aš ne­ga­liu sa­ky­ti, kad ne­si­sten­gė ir bu­vę mi­nist­rai. Aiš­ku, mums yra la­bai leng­va kri­ti­kuo­ti, men­kin­ti, bet no­riu pa­sa­ky­ti, po­nia Šiugž­di­nie­ne, ir jūs bu­vo­te Kre­tin­gos mo­kyk­lo­je, Jur­gio Pa­brė­žos gim­na­zi­jo­je – aukš­čiau­sio ly­gio. Da­bar nau­jas mi­nist­ras ma­to: che­mi­jos la­bo­ra­to­ri­jos…

PIRMININKAS. Lai­kas.

A. VINKUS (LVŽSF). … įreng­ti ka­bi­ne­tai ir taip to­liau. Na, gai­la, tra­giš­kai gai­la bū­tų vai­kų, kad jie tu­rė­tų bū­ti ve­ža­mi į Plun­gę ar kur ki­tur. Aš vis dėl­to ti­kiu svei­ku pro­tu ir įsi­ti­ki­nęs, kad jūs at­si­žvelg­si­te į tė­vų, mo­ky­to­jų ir pa­čių mo­ki­nių pra­šy­mus.

PIRMININKAS. Ačiū, ger­bia­mas An­ta­nai.

Ir prieš no­ri kal­bė­ti E. Pu­pi­nis. Pra­šau, Ed­mun­dai.

E. PUPINIS (TS-LKDF). Ger­bia­mi ko­le­gos, iš tik­rų­jų man, kaip kai­mo vai­kui, no­rė­tų­si, kad kiek­vie­na­me kai­me bū­tų po mo­kyk­lą. Bet ma­no pra­di­nę mo­kyk­lą už­da­rė 1972 me­tais. Ir aš bu­vau tas vai­kas, ku­ris 1972 me­tais už­da­rė tą mo­kyk­lą, ka­dan­gi ne­bu­vo vai­kų. Šiuo at­ve­ju taip įvy­ko. Ko­lū­kie­čiai pa­se­no, nie­kas ne­gim­dė vai­kų ir tu­rė­jo­me va­žiuo­ti į ki­tą vi­du­ri­nę mo­kyk­lą.

No­rė­čiau pa­sa­ky­ti, jūs čia da­bar vi­si drą­siai kal­ba­te, kaip čia rei­kė­tų iš­sau­go­ti mo­kyk­las. Sta­tis­ti­ką at­si­vers­ki­te. Dar 2016 me­tais Lie­tu­vo­je bu­vo 1 tūkst. 309 mo­kyk­los. Po to, kai kai­rio­ji dau­gu­ma pa­val­dė, li­ko 1 tūkst. 151, po vals­tie­čių li­ko 977.

Tai iš tik­rų­jų ne­ži­nau, ką jūs čia no­ri­te pa­sa­ky­ti, kad dirb­ti­nai už­da­ro­mos mo­kyk­los? Na, ne­už­da­ro­mos jos. Iš tik­rų­jų mo­kyk­lo­se tu­ri vyk­ti ug­dy­mo pro­ce­sas ir mo­ky­mo pro­ce­sas, ne vai­kų iš­lai­ky­mo pro­ce­sas. Ir čia yra al­ter­na­ty­vų, kai ku­rios mo­kyk­los pa­si­nau­do­ja, ku­ria fi­lia­lus. Taip, gim­na­zi­jos pri­si­i­ma tam tik­rą at­sa­ko­my­bę už tų vai­kų ug­dy­mą. Kaip jos spręs? Gal­būt iš tik­rų­jų į sa­vo esa­mas la­bo­ra­to­ri­jas pa­veš tuos vai­kus. Bet šiuo at­ve­ju pro­ce­sas yra toks ir dve­ji me­tai ne­iš­spręs, ir ka­den­ci­jos nie­ko ne­iš­spręs. Ir tas lai­ky­mas, nuo­la­ti­nis gu­mos tem­pi­mas, iki kol nu­trūks, nie­ko ge­ro ne­duo­da.

Aš vis dėl­to ma­ny­čiau, kad rei­kė­tų tam tik­rų spren­di­mų ne spren­džiant sa­vo po­li­ti­nį po­pu­lia­ru­mą, o iš tik­rų­jų pro­tin­gai ver­ti­nant si­tu­a­ci­ją. Su­pran­tu, kad skau­du, ir me­rui skau­du, kuo­met iki rin­ki­mų li­kus dve­jiems me­tams rei­kia už­da­ry­ti mo­kyk­lą, bet taip yra. Kai ku­rie me­rai su­pra­to, kad iš tik­rų­jų rei­kia at­si­suk­ti į ug­dy­mo pro­ce­są, o ne sa­vo po­li­ti­nius tam tik­rus di­vi­den­dus, ir spren­džia tuos klau­si­mus. Iš tik­rų­jų ne­ma­nau, kad dve­ji me­tai ir 25 % iš­spręs tas pro­ble­mas, jos yra il­ga­lai­kės. Taip, rei­kia su­da­ry­ti ge­res­nes są­ly­gas gy­ven­ti re­gio­nuo­se, gal­būt in­ves­tuo­ti į in­fra­struk­tū­rą kai­muo­se, gal­būt kai­mus da­ry­ti mie­ga­mai­siais ra­jo­nais ir to­kiu bū­du spręs­ti. Vėl grą­žin­ti pra­di­nes mo­kyk­las, gal at­si­ras pa­grin­di­nės mo­kyk­los, bet ug­dy­mo pro­ce­sui svar­biau­sia ug­dy­mas, o ne iš­lai­ky­mas.

PIRMININKAS. Ačiū. Ko­le­gos, nuo­mo­nės iš­sa­ky­tos. Bal­suo­si­me jau vi­sai ne­tru­kus.

 

15.57 val.

At­min­ti­nų die­nų įsta­ty­mo Nr. VIII-397 1 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3499 (pa­tei­ki­mas)

 

Da­bar kvie­čiu į tri­bū­ną ger­bia­mą E. Gent­vi­lą. Dar­bo­tvarkės 2-6 klau­si­mas – At­min­ti­nų die­nų įsta­ty­mo Nr. VIII-397 1 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3499. Pra­šau, ger­bia­ma­sis.

E. GENTVILAS (LSF). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mi ko­le­gos, prieš po­rą tūks­tan­čių me­tų gy­ve­no Ro­mos kul­tū­ros rė­mė­jas Ga­jus Cil­ni­jus Me­ce­na­tas. Iš jo var­do ir at­si­ra­do žo­džiai „me­ce­na­tas“, „me­ce­na­tys­tė“. MO mu­zie­jus ma­no, kad at­min­ti­nų die­nų są­ra­še rei­kia įtvir­tin­ti Me­ce­na­tys­tės die­ną, iš vie­nos pu­sės, pa­ger­biant tuos žmo­nes, iš ki­tos pu­sės, pa­ska­ti­nant to­kią veik­lą. No­riu pa­sa­ky­ti, kad dau­ge­ly­je pa­sau­lio ša­lių lap­kri­čio 15-oji yra pa­si­rink­ta me­ce­na­tys­tės, me­ce­na­vi­mo veik­los (įvai­riai pa­va­din­ta) mi­nė­ji­mo die­na, o aš net­gi va­din­čiau ska­ti­ni­mo die­na. Tai lap­kri­čio 15-ąją pro­jek­te siū­lo­ma kaip at­min­ti­ną die­ną mi­nė­ti Lie­tu­vo­je.

Rei­kia pri­pa­žin­ti, kad Lie­tu­vo­je tos me­ce­na­vi­mo tra­di­ci­jos yra la­bai sil­pnos. 142 ša­lys, pa­si­ro­do, yra rei­tin­guo­ja­mos pa­gal me­ce­na­vi­mą, tai Lie­tu­va per­nai bu­vo 132-a iš 142, kai Es­ti­ja – 49-a, Lat­vi­ja – 90-a. Šiek tiek, pra­si­dė­jus ka­rui Uk­rai­no­je, nes čia įskai­čiuo­ja­mas ne tik kul­tū­ros, me­no, bet ir ki­tų da­ly­kų me­ce­na­vi­mas, Lie­tu­va bu­vo pa­šo­ku­si į 83-ią vie­tą, po to mes džiau­gė­mės vi­so­mis pa­ra­mo­mis, pa­gal­bo­mis, bet vie­ta mū­sų pa­sau­li­nia­me rei­tin­ge kri­to.

Aš trak­tuo­ju, kad Me­ce­na­tys­tės die­nos pa­mi­nė­ji­mas tu­ri pras­mę pa­ger­biant tuos žmo­nes, ku­rie da­lį sa­vo lė­šų ski­ria kil­niems da­ly­kams. Čia pir­miau­sia ei­tų me­ce­na­tys­tė pa­gal api­brė­ži­mą – kul­tū­ros, me­no rė­mi­mas. Ki­ta ver­tus, ir pa­ska­tin­tu­me žmo­nes to­kiu bū­du. Tai toks trum­pas ma­no pri­sta­ty­mas. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­ga. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti ke­le­tas ko­le­gų. S. Tu­mė­nas pir­mas. Ruo­šia­si D. Ke­pe­nis.

S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Ger­bia­mas ko­le­ga Eu­ge­ni­jau, iš­kart sa­kau, kad pri­tar­siu ši­tam jū­sų siū­ly­mui, ta­čiau no­rė­čiau, kad at­sa­ky­tu­mė­te. Pra­ei­to­je Vy­riau­sy­bė­je bu­vo pri­im­tas Me­ce­na­vi­mo įsta­ty­mas. Jū­sų Vy­riau­sy­bė jį stip­ro­kai kri­ti­ka­vo ir jū­sų par­tie­tis mi­nist­ras vis gra­si­no­si pa­da­ry­ti re­vo­liu­ci­nį Me­ce­na­vi­mo įsta­ty­mą. Jį pa­tvir­ti­no­me, at­ke­lia­vo čia, į Sei­mą, jis pa­tvir­tin­tas, bet ma­žai ten kas pa­si­kei­tė nuo pir­mo­jo įsta­ty­mo. Pa­vyz­džiui, li­ko na­cio­na­li­nis me­ce­na­tas – 1 mln. Dar pras­čiau at­si­ti­ko, kad ben­druo­me­nių me­ce­na­tas tu­ri bū­ti 50 tūkst. eu­rų, kas fak­tiš­kai ne­įma­no­ma ben­druo­me­nė­se. Ger­bia­mas Eu­ge­ni­jau, ar ga­li­te pa­ly­gin­ti, kiek pa­tai­sius tą įsta­ty­mą pa­dau­gė­jo Lie­tu­vo­je me­ce­na­tų, ar ne­pa­dau­gė­jo, jū­sų nuo­mo­ne? Nes da­bar ta si­tu­a­ci­ja nė­ra ge­ra. Ar ma­no­te, kad ta Me­ce­na­vi­mo, Me­ce­na­tys­tės die­na pri­si­dė­tų, kad me­ce­na­tų Lie­tu­vo­je pa­dau­gė­tų?

E. GENTVILAS (LSF). Dėl S. Kai­rio ver­ti­ni­mo, tai jis ge­ras po­li­ti­kas, ža­da di­de­les re­for­mas. No­riu pa­brėž­ti, dar li­ko lai­ko ši­to­je ka­den­ci­jo­je vi­soms toms gi­lioms re­for­moms pa­da­ry­ti. Mes mi­nist­rus net kei­čia­me ar­tė­da­mi prie ka­den­ci­jos pa­bai­gos, tai, pa­ti­kė­ki­te, vis­kas, ti­kiuo­si, bus ge­rai.

Ki­tas da­ly­kas. Ger­bia­mas Sta­sy, aš ne­ga­liu pa­sa­ky­ti – pa­dau­gė­jo, ne­pa­dau­gė­jo. Man ir­gi at­ro­do, kad ben­druo­me­nių me­ce­na­tas tam­pa nuo 50 tūkst. Jei­gu įsi­vaiz­duo­ja­me ben­druo­me­nes kaip pa­pras­tą kai­mo ben­druo­me­nę, Die­ve ma­no, ten 500 eu­rų yra di­džiu­lis pi­ni­gas, ar ne? Va, Guo­da bu­vu­si Kai­mo ben­druo­me­nių aso­cia­ci­jos va­do­vė. Ne­ži­nau. Ma­nau, kad il­ga­lai­kis pro­ce­sas, tas gar­bin­go ti­tu­lo su­tei­ki­mas, jū­sų ka­den­ci­jo­je pra­si­dė­jo, ei­si­me to­liau. Aš ne­no­riu api­brėž­ti tų ri­bų, bet pro­ce­sas ju­da, ma­no ma­ny­mu, tik­rai ge­ra lin­kme. O ma­no Me­ce­na­tys­tės die­nos pa­siū­ly­tas įve­di­mas tik­rai ne­pa­kenks. Ma­nau, kad įsta­ty­mo pa­tai­sy­mas ga­li dar ir pa­dė­ti, o tas tik­rai ne­pa­kenks. Ačiū.

PIRMININKAS. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti D. Ke­pe­nis. Pra­šau.

D. KEPENIS (LVŽSF). Dė­ko­ju. Ger­bia­mas ko­le­ga, aš tik­rai pri­tar­siu, kad to­kia die­na rei­ka­lin­ga, nes la­bai svar­bu, kad pa­dė­tu­me vie­ni ki­tiems ir tam, kas yra la­bai svar­bu at­ei­čiai. Bet no­riu pa­klaus­ti apie ki­tą da­ly­ką. Šian­dien su­kan­ka 14 me­tų, kai Klai­pė­do­je gi­mė Klien­to die­na. Ją šven­čia jau 25 pa­sau­lio ša­lys. Jū­sų, val­dan­čių­jų da­bar (anks­čiau bu­vo­te opo­zi­ci­jo­je), dė­ka kor­te­lės bu­vo iš­trauk­tos ir mes tos die­nos ne­pri­ėmė­me. Pa­sau­lis jau už­mirš­ta, kad ta die­na gi­mė Lie­tu­vo­je, Klai­pė­do­je, jau da­bar ne­be­ra­si­te. Anks­čiau dar ra­šė, kad Lie­tu­va, Klai­pė­da. Aš ne­ži­nau, kur gi­mė Me­ce­na­to die­na, ko­kio­je ša­ly­je, bet mes dar tu­ri­me pro­gą įtei­sin­ti ši­tą Klien­to die­ną, nes tai yra vie­nin­te­lė Lie­tu­vo­je gi­mu­si at­min­ti­na die­na, ku­rios mes ne­su­ge­bė­jo­me įtei­sin­ti. Štai švie­sios at­min­ties D. Tei­šers­ky­tė prieš de­šimt me­tų tei­kė, re­gist­ra­vo pa­siū­ly­mą tą die­ną pa­skelb­ti at­min­ti­na die­na. Gal jūs sa­vo par­ti­jos ko­le­gei, jos gar­bei, švie­siam at­mi­ni­mui tą die­ną įtei­sin­ki­te? Čia yra bū­tent li­be­ra­lų, tai yra ver­sli­nin­kų pa­dė­kos die­na sa­vo klien­tams. Ko­dėl mes to ne­pa­da­rė­me? Gal ga­li­me dar pa­da­ry­ti? Ki­tais me­tais bus 15 me­tų. Švę­si­me tą die­ną.

E. GENTVILAS (LSF). Ger­bia­mas Dai­niau, mes daug die­nų ne­sa­me įtei­si­nę. Ką aš da­bar ši­ta pro­ga kal­bė­da­mas apie me­ce­na­vi­mo pro­ce­są ir jo pa­ger­bi­mą pa­sa­ky­siu? Ne­no­riu aš čia pri­si­ža­dė­ti. Man at­ro­do, aš pats bal­sa­vau prieš tą pro­jek­tą, ku­rį jūs siū­lė­te, bet ne­ga­liu ga­ran­tuo­ti. Man keis­to­kai at­ro­dė Klien­to, bet kai tu­ri­me Mo­kes­čių mo­kė­to­jų die­ną, gal ir tu­ri pras­mės. Aš ne­at­me­tu to­kios ga­li­my­bės.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­ga.

E. GENTVILAS (LSF). Ačiū.

PIRMININKAS. Jūs at­sa­kė­te į vi­sus klau­si­mus. Už no­ri kal­bė­ti S. Tu­mė­nas. Bet ka­dan­gi nė­ra prieš, tai gal ne­rei­ka­lau­si­te? Ge­rai, ko­le­gos.

Mes įžen­gė­me į bal­sa­vi­mo lan­gą. Gal ga­li­me ši­tam klau­si­mui ben­dru su­ta­ri­mu pri­tar­ti? Ne, ne­no­ri­te. Ge­rai, bal­suo­ja­me dėl At­min­ti­nų die­nų įsta­ty­mo pa­kei­ti­mo pro­jek­to Nr. XIVP-3499. Pra­šau bal­suo­ti.

Už­si­re­gist­ra­vo 110, bal­sa­vo 109: už – 100, prieš – 1, su­si­lai­kė 8. Po pa­tei­ki­mo pri­tar­ta. Pa­grin­di­niu ko­mi­te­tu siū­lo­mas Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­tas. Siū­lo­ma svars­ty­ti ba­lan­džio 9 die­ną. Ga­li­me su­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Ačiū, pri­tar­ta.

 

16.05 val.

Ofi­cia­lio­sios sta­tis­ti­kos ir vals­ty­bės duo­me­nų val­dy­se­nos įsta­ty­mo Nr. I-270 5, 21, 23 ir 25 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3514 (pa­tei­ki­mo tę­si­nys)

 

Tei­kiu bal­suo­ti ry­ti­nės dar­bo­tvarkės klau­si­mą, ku­rį pri­sta­tė ger­bia­mas R. Lo­pa­ta. Dar­bo­tvarkės 1-11 klau­si­mas – Ofi­cia­lio­sios sta­tis­ti­kos ir vals­ty­bės duo­me­nų val­dy­se­nos įsta­ty­mo kai ku­rių straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3514. Pra­šau bal­suo­ti.

Už­si­re­gist­ra­vo 108, bal­sa­vo 108: už – 82, su­si­lai­kė 26. Po pa­tei­ki­mo pri­tar­ta. Bent jau pro­jek­te pa­grin­di­niai yra siū­lo­mi du ko­mi­te­tai – At­ei­ties ko­mi­te­tas ir Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tas. Kiek ži­nau, Se­niū­nų su­ei­go­je bu­vo nu­spręs­ta pa­lik­ti ap­si­spręs­ti Sei­mui. For­mu­luo­ju taip: kas ma­no­te, kad pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas bū­tų At­ei­ties ko­mi­te­tas, bal­suo­ja­te už, kas ma­no­te, kad Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tas, bal­suo­ja­te prieš.

Bal­sa­vo 107 Sei­mo na­riai: už At­ei­ties ko­mi­te­tą – 57, už Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tą – 50. Pa­grin­di­niu ko­mi­te­tu ski­ria­mas Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tas. (Bal­sai sa­lė­je) At­si­pra­šau, At­ei­ties ko­mi­te­tas. (Bal­sai sa­lė­je) Ne, At­ei­ties ko­mi­te­tas. Siū­lo­ma svars­ty­ti ge­gu­žės 16 die­ną. Ar yra pri­ta­rian­čių, kad Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tas bū­tų pa­pil­do­mas? (Bal­sai sa­lė­je) Ne­no­ri Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tas. Ge­rai, aiš­ku. Ačiū.

 

16.07 val.

Švie­ti­mo įsta­ty­mo Nr. I-1489 2 ir 60 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3427 (pa­tei­ki­mo tę­si­nys)

 

Dar­bo­tvarkės 2-3 klau­si­mas, jau ap­tar­tas, – Švie­ti­mo įsta­ty­mo Nr. I-1489 2 ir 60 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3427.

Už­si­re­gist­ra­vo 109, bal­sa­vo 109: už – 103, su­si­lai­kė 6. Po pa­tei­ki­mo pri­tar­ta. Siū­lo­mi ko­mi­te­tai: pa­grin­di­nis – Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­tas. Siū­lo­ma svars­ty­ti ba­lan­džio 16 die­ną. Ga­li­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Ačiū, pri­tar­ta.

 

16.08 val.

Švie­ti­mo įsta­ty­mo Nr. I-1489 43 ir 67 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3440 (pa­tei­ki­mo tę­si­nys)

 

Dar­bo­tvarkės 2-4 klau­si­mas – Švie­ti­mo įsta­ty­mo Nr. I-1489 43 ir 67 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3440. Tei­kė­ja – V. Tar­ga­ma­dzė.

Už­si­re­gist­ra­vo 109, bal­sa­vo 108: už – 52, prieš – 6, su­si­lai­kė 50. Po pa­tei­ki­mo ne­pri­tar­ta. Siū­lau al­ter­na­ty­vų bal­sa­vi­mą: kas ma­no­te, kad rei­kia to­bu­lin­ti, bal­suo­ja­te už, kas ma­no­te, kad rei­kia at­mes­ti, bal­suo­ja­te prieš.

Už­si­re­gist­ra­vo 111, bal­sa­vo 110: už to­bu­li­ni­mą – 64, prieš – 46. Ger­bia­ma Vi­li­ja, jū­sų įsta­ty­mo pro­jek­tas to­bu­lin­ti­nas to­liau.

Dėl ve­di­mo tvar­kos – M. Pui­do­kas. Pra­šom.

M. PUIDOKAS (MSNG). Pra­šom ma­no bal­są, kai vy­ko prieš tai bu­vęs bal­sa­vi­mas, dėl pro­to­ko­lo įskai­ty­ti už.

PIRMININKAS. Dėl pro­to­ko­lo – bal­sa­vi­mas už.

 

16.10 val.

Švie­ti­mo įsta­ty­mo Nr. I-1489 43 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3480 (pa­tei­ki­mo tę­si­nys)

 

Dar­bo­tvarkės 2-5 klau­si­mas – Švie­ti­mo įsta­ty­mo Nr. I-1489 43 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3480. Pra­ne­šė­jas bu­vo G. Kin­du­rys.

Už­si­re­gist­ra­vo 112, bal­sa­vo 112: už – 54, prieš – 14, su­si­lai­kė 44. Po pa­tei­ki­mo ne­pri­tar­ta. Al­ter­na­ty­vus bal­sa­vi­mas. Kas ma­no­te, kad rei­kia to­bu­lin­ti, bal­suo­ja­te už, kas ma­no­te, kad rei­kia at­mes­ti, bal­suo­ja­te prieš.

Už­si­re­gist­ra­vo 111, bal­sa­vo 111: už – 62, prieš – 49. Ger­bia­mas Gin­tau­tai, to­bu­lin­ki­te sa­vo įsta­ty­mo pro­jek­tą.

 

16.12 val.

At­min­ti­nų die­nų įsta­ty­mo Nr. VIII-397 1 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3520 (pa­tei­ki­mas)

 

Ko­le­gos, grįž­ta­me prie dar­bo­tvarkės. Dar­bo­tvarkės 2-7 klau­si­mas. Ka­dan­gi yra mū­sų bal­sa­vi­mo lan­gas, tai iš kar­to ir bal­suo­si­me. At­min­ti­nų die­nų įsta­ty­mo Nr. VIII-397 1 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3520. D. Asa­na­vi­čiū­tė. Pra­šom, Da­lia.

D. ASANAVIČIŪTĖ (TS-LKDF). Ačiū, ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mos ko­le­gės, ger­bia­mi ko­le­gos, pri­sta­tau la­bai trum­pai at­min­ti­ną die­ną, ku­ri leis­tų rug­pjū­čio 10 die­ną li­tu­a­nis­ti­nėms mo­kyk­loms švęs­ti sa­vo šven­tę. Ko­dėl pa­si­rink­ta bū­tent rug­pjū­čio10 die­na? To­dėl, kad 2012 m. rug­pjū­čio 10 d. Pa­sau­lio lie­tu­vių ben­druo­me­nė sa­vo IV Sei­me pri­ėmė re­zo­liu­ci­ją „Dėl už­sie­nio lie­tu­vių ne­for­ma­lio­jo švie­ti­mo ko­or­di­na­vi­mo per­da­vi­mo Švie­ti­mo, mok­s­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­jai“. Ten tei­gia­ma, kad už­sie­nio lie­tu­vių li­tu­a­nis­ti­nis švie­ti­mas yra pri­ori­te­ti­nė Lie­tu­vos vals­ty­bės ry­šių su už­sie­nio iš­ei­viais sri­tis. Ši re­zo­liu­ci­ja yra at­spir­ties taš­kas Lie­tu­vos vals­ty­bės bei li­tu­a­nis­ti­nių mo­kyk­lų ben­dra­dar­bia­vi­mo ry­šiui už­tvir­tin­ti.

Li­tu­a­nis­ti­nės mo­kyk­los tu­ri itin gi­lias tra­di­ci­jas, yra ker­ti­nis veiks­nys, už­tik­ri­nant lie­tu­vių kal­bos, kul­tū­ros bei is­to­ri­jos iš­lai­ky­mą lie­tu­vių dias­po­ro­je už­sie­ny­je. Pir­mo­ji li­tu­a­nis­ti­nė mo­kyk­la bu­vo įkur­ta dar 1949 me­tais Jung­ti­nė­se Vals­ti­jo­se, o šiuo me­tu, Švie­ti­mo ir moks­lo ins­ti­tu­ci­jų re­gist­ro duo­me­ni­mis, yra už­re­gist­ruo­ta 246 li­tu­a­nis­ti­nio švie­ti­mo įstai­gos, ku­rio­se mo­ko­si virš 11 tūkst. už­sie­nio lie­tu­vių ir dir­ba virš 1 tūkst. 200 mo­ky­to­jų. 2023 me­tų duo­me­ni­mis, bu­vo įkur­tos ar veik­lą at­nau­ji­no de­šimt mo­kyk­lų, iš jų Jung­ti­nė­se Vals­ti­jo­se – dvi, Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je – trys, Pran­cū­zi­jo­je – dvi, Ai­ri­jo­je – viena, Is­pa­ni­jo­je – vie­na ir vie­na for­ma­li Su­val­kų lie­tu­vių pa­grin­di­nė mo­kyk­la.

Tai­gi šio pro­jek­to ini­cia­to­riai yra Pa­sau­lio lie­tu­vių ben­druo­me­nės Švie­ti­mo ko­mi­si­ja ir Li­tu­a­nis­ti­nių mo­kyk­lų aso­cia­ci­ja. Kar­tu ji­sai pa­ren­g­tas su Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­ja. Tai vie­na die­na, ku­ri ne­rei­ka­lau­ja pa­pil­do­mų lė­šų, ta­čiau taip svar­bi mū­sų žmo­nėms, mū­sų li­tu­a­nis­ti­nėms mo­kyk­loms ir mo­ky­to­jams, ku­rie ga­li tu­rė­ti sa­vo die­ną at­min­ti­nų die­nų są­ra­še. Tai­gi, ra­gi­nu pa­lai­ky­ti ši­tą ini­cia­ty­vą.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­ge. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti po­ra ko­le­gų. S. Tu­mė­nas. Pra­šom. Ruo­šia­si V. Val­kiū­nas.

S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Ger­bia­ma pra­ne­šė­ja, yra svei­kin­ti­nas pro­jek­tas, nes li­tu­a­nis­ti­nis švie­ti­mas iš­ei­vi­jo­je yra, ma­nau, fe­no­me­nas, ver­tas UNESCO ir ki­tų ins­ti­tu­ci­jų dė­me­sio ir ver­ti­ni­mo, jis at­spin­di mū­sų per 200 li­tu­a­nis­ti­nių mo­kyk­lė­lių ir yra sa­vo­tiš­kas veid­ro­dis. Ger­bia­ma pra­ne­šė­ja, mes dir­ba­me su Pa­sau­lio lie­tu­vių ben­druo­me­ne, dir­ba­me vie­no­je ko­mi­si­jo­je, mums vis­kas yra aiš­ku, ta­čiau ar ne­ke­lia tru­pu­tį abe­jo­nių, ar ne­reik­tų pa­dis­ku­tuo­ti, tas pa­va­di­ni­mas „li­tu­a­nis­ti­nė“? Mums yra vis­kas aiš­ku, bet pa­pras­tam žmo­gui kaž­kaip keis­tai at­ro­do, kad čia vi­siems tin­ka, o mes čia no­ri­me ak­cen­tuo­ti dias­po­ros, iš­ei­vi­jos da­ly­kus? Tai čia ma­no bū­tų toks siū­ly­mas dėl dis­ku­si­jos.

Ir ant­ras da­ly­kas. Man ne­so­li­džiai at­ro­do ir abe­jo­nių ke­lia pa­si­rink­ta die­na – 2012 m. rug­pjū­čio 10 d. Va­di­na­si, mes tar­si pri­pa­žįs­ta­me, kad tik nuo 2012 me­tų Švie­ti­mo mi­nis­te­ri­ja ima­si į sa­vo ran­kas še­fuo­ti, pri­žiū­rė­ti, pa­dė­ti toms mū­sų pa­sau­lio li­tu­a­nis­ti­nėms mo­kyk­lė­lėms. Toks įspū­dis, kad nuo 1990 iki 2012 me­tų bu­vo…

PIRMININKAS. Lai­kas, ko­le­ga!

S. TUMĖNAS (LVŽSF). …daug to­kių abe­jo­nių įvai­riau­sių. Tai ta da­ta man tru­pu­tį ke­lia abe­jo­nių. Ačiū.

D. ASANAVIČIŪTĖ (TS-LKDF). Iš tik­rų­jų ši da­ta… Kiek­vie­na at­min­ti­na die­na tu­ri tu­rė­ti sa­vo pa­grin­dą, ji ne­ga­li bū­ti skel­bia­ma be tam tik­ro įvy­kio, be tam tik­ro pa­grin­do, kaip at­spir­ties taš­ko. Tai Pa­sau­lio lie­tu­vių ben­druo­me­nės Švie­ti­mo ko­mi­si­ja pa­siū­lė bū­tent 2012 me­tų re­zo­liu­ci­jos, ku­ri pri­im­ta rug­pjū­čio 10 die­ną, pa­grin­du ir pa­skelb­ti Li­tu­a­nis­ti­nių mo­kyk­lų die­ną. Aš ne­ma­ty­čiau čia rei­ka­lin­gos gi­lios dis­ku­si­jos, nes die­nos pa­skel­bi­mas yra pa­čių pa­sau­lio lie­tu­vių ir li­tu­a­nis­ti­nių mo­kyk­lų ini­cia­ty­va. Tai ro­do iš tik­rų­jų di­dė­jan­tį rū­pes­tį li­tu­a­nis­ti­niu švie­ti­mu ir mū­sų lie­tu­vių kal­bos iš­sau­go­ji­mu mū­sų dias­po­ro­je, iš­ei­vi­jo­je. Aš ne­ma­ty­čiau čia di­de­lės pro­ble­ma­ti­kos. Tie­siog pa­dė­ki­me sa­vo žmo­nėms tu­rė­ti dar vie­ną at­min­ti­ną die­ną.

PIRMININKAS. Taip. V. Val­kiū­nas.

V. VALKIŪNAS (DPF). Ger­bia­ma Da­lia, la­bai pui­kus pa­siū­ly­mas, aš ir­gi da­ly­vis li­tu­a­nis­ti­nės mo­kyk­los at­kū­ri­mo pro­ce­sų. Ta­čiau klau­si­mas, ko­dėl rug­pjū­čio 10 die­ną, nes nė­ra pa­mo­kų mo­kyk­lo­se, ne­vei­kia? Kaž­kaip de­val­vuo­sis ta da­ta, jei­gu bus rug­pjū­čio 10 die­ną. Ko­dėl ne­pa­da­ry­ti, klau­si­mas, Lie­tu­viš­kos spau­dos at­ga­vi­mo die­ną ge­gu­žės mė­ne­sį? Kaip sa­kant, ir mo­ki­niai mo­ko­si, ir vi­sa vi­suo­me­nė ak­ty­vi tą mė­ne­sį. Pa­da­ry­ti tą die­ną ne dar­bo die­na, su­jung­ti su Lie­tu­viš­kos spau­dos at­ga­vi­mo die­na. Kaip jūs ma­no­te?

D. ASANAVIČIŪTĖ (TS-LKDF). Na, ma­to­te, li­tu­a­nis­ti­nės mo­kyk­los už­sie­ny­je dir­ba sa­vo rit­mu ir dir­ba sa­vo gra­fi­ku, dėl to tai yra ne­su­riš­ta su lie­tu­viš­kais moks­lo me­tais. Kiek­vie­no­je vals­ty­bė­je moks­lo me­tai pra­si­de­da ir bai­gia­si skir­tin­gu cik­lu, to­dėl mes ne­ga­li­me riš­ti prie mums įpras­tų moks­lo me­tų pa­bai­gos ir pra­džios. Ta­čiau mes tu­ri­me ne­pa­mirš­ti, kad bū­tent lie­pos–rug­pjū­čio mė­ne­siais, ypač rug­pjū­čio mė­ne­sį, la­bai daug li­tu­a­nis­ti­nių mo­kyk­lų vyk­do sto­vyk­las čia, Lie­tu­vo­je. Ir dėl to, aš ma­ny­čiau, la­bai ge­ra die­na bū­tent čia, Lie­tu­vo­je, at­va­žia­vus vai­kams švęs­ti Li­tu­a­nis­ti­nių mo­kyk­lų die­ną kar­tu su Lie­tu­va ir kar­tu su Lie­tu­vos mo­kyk­lo­mis, ku­rios kar­tais ir­gi pri­si­jun­gia prie ši­tų sto­vyk­lų ir prie ben­drų veik­lų. Tai aš ne­ma­ty­čiau čia iš tik­rų­jų ne­su­ta­pi­mo. Pa­čios mo­kyk­los no­ri ši­tos die­nos ir pa­čios no­ri bū­tent rug­pjū­čio 10 die­nos. Na, tai iš­pil­dy­ki­me jų no­rą ir lū­kes­tį.

PIRMININKAS. Ačiū, ger­bia­ma Da­lia, jūs at­sa­kė­te į vi­sus klau­si­mus.

Už no­ri kal­bė­ti S. Tu­mė­nas.

S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Ger­bia­mie­ji, kvie­čiu pri­tar­ti ši­tam pro­jek­tui, nes tai yra toks ver­ty­biš­kai svar­bus pro­jek­tas. Esu įsi­ti­ki­nęs, kad li­tu­a­nis­ti­nis švie­ti­mas yra pa­vyz­dys, ypač pa­verg­toms pa­sau­lio tau­toms, kaip gy­ve­nant sve­tur ga­li­ma ir bū­ti­na iš­sau­go­ti sa­vo tau­ti­nę ta­pa­ty­bę, sa­vo gim­tą­jį žo­dį. Ši­tos mo­kyk­lė­lės mus nu­ke­lia į 1949 me­tus, kai pra­dė­jo kur­tis, ypač Jung­ti­nė­se Ame­ri­kos Vals­ti­jo­se, ir šiuo me­tu jo­se mo­ko­si per 11 tūkst. lie­tu­viu­kų, ku­rie, ti­kė­ki­mės, ir iš­sau­gos tą sa­vo ta­pa­ty­bę lie­tu­viš­ką. Tai­gi kvie­čiu pri­tar­ti pro­jek­tui, kad dar dau­giau ei­tų ta ge­ra ži­nia apie Lie­tu­vą ir apie tau­ti­nę ta­pa­ty­bę.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­gos. Gal ga­li­me ben­dru su­ta­ri­mu pri­tar­ti po pa­tei­ki­mo? (Bal­sai sa­lė­je: „Ga­li­me.“) Ačiū, pri­tar­ta ben­dru su­ta­ri­mu. (Bal­sai sa­lė­je) No­ri­te bal­suo­ti? Ge­rai, bal­suo­ja­me. Jū­sų no­ras – man įsta­ty­mas. Bal­suo­ja­me.

Už­si­re­gist­ra­vo 107, bal­sa­vo 107: 106 – už, 1 su­si­lai­kė. Po pa­tei­ki­mo pri­tar­ta.

Siū­lo­mas pa­grin­di­niu ko­mi­te­tu Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­tas. Svars­ty­ti siū­lo­ma ba­lan­džio 9 die­ną. Ga­li­me tam pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Ačiū, pri­tar­ta.

 

16.21 val.

Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų įsta­ty­mo Nr. I-1367 5 ir 45 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3523, Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo Nr. X-709 39 straips­nio pa­kei­ti­mo įstatymo pro­jek­tas Nr. XIVP-3524 (pa­tei­ki­mas)

 

Dar­bo­tvarkės 2-8.1 klau­si­mas – Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų įsta­ty­mo pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3523 ir ly­di­ma­sis 2-8.2 klau­si­mas – Far­ma­ci­jos įsta­ty­mo Nr. X-709 39 strai­ps­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3524. J. Se­jo­nie­nė. Pra­šau.

J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Dė­kui, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Tei­kiu pro­jek­tą, ku­ris yra su­de­rin­tas su Lie­tu­vos Res­pub­li­kos svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja, kar­tu reng­tas. Ma­no­me, kad rei­kia to­kios ben­dros kom­pe­ten­ci­jų plat­for­mos as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tams ir far­ma­ci­jos spe­cia­lis­tams. Ji, aiš­ku, bū­tų prie Vals­ty­bi­nės ak­re­di­ta­vi­mo svei­ka­tos prie­žiū­ros veik­lai tar­ny­bos, idant tu­rė­tu­me to­kį kaip spe­cia­lis­tų port­fo­lio, iš ku­rio bū­tų aiš­ku, kaip kė­lė sa­vo kva­li­fi­ka­ci­ją svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tai ir ko­kiu in­ten­sy­vu­mu pas­kui jie dir­ba, kad tą kva­li­fi­ka­ci­ją ga­lė­tų iš­lai­ky­ti.

Bū­tų pa­nai­kin­ta to­kia ad­mi­nist­ra­ci­nė naš­ta pa­tiems as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tams, ku­rie, kaip ži­no­me, daž­niau­siai dir­ba ne vie­no­je įstai­go­je, ga­na ne­re­tai tas įstai­gas ir kei­čia. Pa­čios įstai­gos tuos duo­me­nis pa­teik­tų. Man at­ro­do, kad bū­tų vi­siems nau­din­ga ži­no­ti, o ypač Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jai ir Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­jai, ku­rios pas­kui pla­nuo­ja po­rei­kį, nu­sta­to re­zi­den­tū­ros vie­tas ir skai­čių. Čia bū­tų aiš­ku, ko­kių iš­ties spe­cia­ly­bių yra di­džiau­sias trū­ku­mas, ir bū­tų pa­pras­tes­nis jų pla­na­vi­mas. La­bai pra­šau pri­tar­ti ši­tam pro­jek­tui.

PIRMININKAS. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti ke­le­tas ko­le­gų. A. Ve­ry­ga. Ruo­šia­si J. Raz­ma. Pra­šau.

A. VERYGA (LVŽSF). Dė­kui, pir­mi­nin­ke. Iš tik­rų­jų įdo­mus pro­jek­tas. Tik aš ne­la­bai su­pra­tau, ko­kia čia pa­grin­di­nė min­tis, ar vis dėl­to su­ži­no­ti apie kva­li­fi­ka­ci­jos kė­li­mą, su­si­rink­ti in­for­ma­ci­ją? Tai far­ma­ci­nin­kams ta­da tek­tų pa­teik­ti vais­ti­nei tą in­for­ma­ci­ją. Ko­kia pras­mė čia joms teik­ti, jei­gu jie ga­lė­tų tie­sio­giai kaž­kam pa­teik­ti? Tai vie­nas klau­si­mas.

Ki­tas klau­si­mas. Ar mes tik­rai ne­tu­ri­me da­bar duo­me­nų, kiek kur jų dir­ba, ir ne­ga­li­me su­ži­no­ti jų po­rei­kio? Ar čia jūs tai tu­ri­te gal­vo­je, kad mes ši­to­kiu bū­du kaž­kaip ga­lė­si­me jį ge­riau prog­no­zuo­ti? Nes Lie­tu­vo­je jų trūks­ta dirb­ti­nai, dėl to, kad mes tie­siog tu­ri­me per daug vais­ti­nių. Tin­klas yra iš­plė­to­tas iki to­kio ly­gio, kad tai su­ku­ria dirb­ti­nį spe­cia­lis­tų trū­ku­mą.

J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Ger­bia­mas Au­re­li­jau, man at­ro­do, tas pats pa­sa­ky­ti­na ir apie as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gas, ypač sta­cio­na­rus. Bet taip, jūs vi­siš­kai tei­sus, iš es­mės, na, su­si­skai­čiuo­ti viš­čiu­kus, įver­tin­ti, kiek ko­kių spe­cia­lis­tų tu­ri­me ir ar tik­rai tas trū­ku­mas yra dirb­ti­nis. Gal­būt rei­kia kaž­ko­kių re­zi­den­tū­ros vie­tų ar­ba far­ma­ci­jos stu­di­jų vie­tų skai­čių di­din­ti. Tie­siog cen­tra­li­zuo­ta plat­for­ma.

PIRMININKAS. Klau­sia ger­bia­mas J. Raz­ma.

J. RAZMA (TS-LKDF). Mū­sų Vy­riau­sy­bė ir ko­a­li­ci­ja yra su­si­ta­ru­si kur tik įma­no­ma ma­žin­ti biu­ro­kratinę naš­tą. Aki­vaiz­du, kad jū­sų pro­jek­tas su­ku­ria pa­pil­do­mą biu­ro­kratinę naš­tą svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­goms, vais­ti­nėms. Ar tik­rai čia yra tiek pa­tei­si­na­mas tas po­rei­kis? Ko­kia pras­mė ten su­dė­ti tą vi­są in­for­ma­ci­ją apie far­ma­ci­nin­kus? Dir­ba far­ma­ci­nin­kas vie­no­je vais­ti­nė­je, no­ri – ei­na dirb­ti į ki­tą. Koks skir­tu­mas, ku­rio­je vais­ti­nė­je kiek tų far­ma­ci­nin­kų dir­ba? Ne­ma­tau aš čia di­de­lės pras­mės. Kaip jūs įsi­vaiz­duo­ja­te, pa­vyz­džiui, kiek San­ta­ros kli­ni­koms pri­reiks įsteig­ti eta­tų, kad tą vi­są in­for­ma­ci­ją nuo­lat teik­tų tai siū­lo­mai plat­for­mai?

J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Ger­bia­mas Jur­gi, aš ne­ma­nau, kad čia su­kur­tų kaž­ko­kią pa­pil­do­mą ad­mi­nist­ra­ci­nę naš­tą, nes ir da­bar as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tai, kad ga­lė­tų pra­si­tęs­ti li­cen­ci­ją, tu­ri įro­dy­ti, kad bent tre­jus me­tus dir­bo pa­gal sa­vo įgy­tą kva­li­fi­ka­ci­ją. Au­to­ma­tiš­kai as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gos pa­teik­tų už vi­sus sa­vo dir­ban­čius as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tus, vais­ti­nės – už far­ma­ci­nin­kus.

PIRMININKAS. Jū­sų klau­sia G. Bu­ro­kie­nė.

G. BUROKIENĖ (LVŽSF). La­bai ačiū, pir­mi­nin­ke. Aš no­rė­čiau su­ži­no­ti ir Tei­sės de­par­ta­men­tas taip pat ra­šo, kad ne­aiš­ku, ko­kius kon­kre­čiai duo­me­nis rei­kės pa­teik­ti as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tams įstai­gai. No­rė­čiau ta­da pa­klaus­ti: kaip tai su­de­ri­na­ma su BDAR’u? Gal­būt tai yra jaut­rūs duo­me­nys ir da­bar bus vie­šai pri­ei­na­mi vi­siems?

J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Ži­no­ma, kad kal­ba­ma apie dar­bo krū­vį. Apie dar­bo krū­vį – ne apie ko­kius nors as­me­ni­nius dar­buo­to­jų duo­me­nis.

PIRMININKAS. Ir O. Lei­pu­tė. Pra­šom.

O. LEIPUTĖ (LSDPF). Dė­ko­ju. Kad rei­kia su­si­skai­čiuo­ti, tai yra fak­tas, bet jau ma­no ko­le­gos už­da­vė klau­si­mą: nė­ra aiš­ku, ko­kius duo­me­nis rei­kės teik­ti? Tiek far­ma­ci­jos, tiek as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tai nė­ra tei­kė­jai tų duo­me­nų.

Ir ki­tas mo­men­tas. Ar ne­at­si­tiks kaip su švies­len­te, kai tik 68 % gy­dy­mo įstai­gų tei­kia in­for­ma­ci­ją? Aš tik­rai pri­tar­čiau J. Raz­mos pa­ste­bė­ji­mui, kad tai dar vie­nas pa­pil­do­mas biu­ro­kratinis veiks­mas. Kaip jūs ma­no­te?

J. SEJONIENĖ (TS-LKDF). Aš ma­nau, kad vis dėl­to to­kių duo­me­nų rei­kia, nes, pa­vyz­džiui, jei­gu da­bar mes duo­me­nų kau­pi­mo, duo­me­nų ba­zių tu­ri­me la­bai įvai­rių ir ne vi­sos jos, ne iš vi­sų… na, pa­vyz­džiui, Ak­re­di­ta­vi­mo svei­ka­tos prie­žiū­ros veik­lai tar­ny­ba ne vi­sų jų duo­me­nis tu­ri. Tai bū­tų ben­dra plat­for­ma ir duo­me­nys… Jau ir mi­nė­jau, jei­gu kal­ba­me apie dar­bo­vie­tę, tai, aiš­ku, yra apie dar­bo krū­vį kal­ba­ma, o apie kva­li­fi­ka­ci­jos kė­li­mą au­to­ma­tiš­kai bū­tų tei­kia­mi duo­me­nys pa­gal tai, ko­kie kur­sai iš­klau­sy­ti, nes vis dėl­to tai tu­ri bū­ti uni­ver­si­te­to pa­tvir­tin­ti kur­sai, kad jie bū­tų lai­ko­mi kaip kva­li­fi­ka­ci­jos kė­li­mo. Vis­kas yra la­bai pa­pras­ta. Tik­rai ne­ma­nau, kad bū­tų kam nors di­des­nė ad­mi­nist­ra­ci­nė naš­ta, ne­gu ji­nai yra da­bar pa­čiam, na, šiuo at­ve­ju dar­buo­to­jui.

An­tra, tu­rė­tu­me iš­sa­mią vie­no­je vie­to­je in­for­ma­ci­ją apie vi­sus mū­sų as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros sri­ty­je dir­ban­čius dar­buo­to­jus ir far­ma­ci­jos sri­ty­je dir­ban­čius dar­buo­to­jus, apie jų trū­ku­mą, po­rei­kius, kaip pla­nuo­tis, ką ir mi­nė­jau. Jo­kių jaut­rių duo­me­nų.

PIRMININKAS. Ačiū, ger­bia­ma Jur­gi­ta. Jūs at­sa­kė­te į vi­sus klau­si­mus. Už no­ri pa­si­sa­ky­ti ger­bia­mas A. Ma­tu­las. Ger­bia­mas An­ta­nai!

A. MATULAS (TS-LKDF). Ger­bia­mi ko­le­gos, iš­ties ne­aiš­ku­mų yra, ar tik­rai ne­pa­di­dės krū­vis, ar ne­ga­li­ma iš „Sod­ros“ ar iš ki­tų duo­me­nų gau­ti to­kią in­for­ma­ci­ją. Bal­suo­ki­me, kaip kam iš­ei­na, bet pra­šy­čiau pa­skir­ti Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­tą pa­grin­di­niu ko­mi­te­tu. Mes pa­ban­dy­si­me prin­ci­pin­gai iš­si­aiš­kin­ti, ar tai nė­ra per­tek­li­nis da­ly­kas. Bet po pa­tei­ki­mo gal­būt rei­kė­tų ir pri­tar­ti.

PIRMININKAS. Taip. Prieš kal­ba J. Raz­ma.

J. RAZMA (TS-LKDF). Tu­riu daug abe­jo­nių dėl šio pro­jek­to, nes rei­ka­la­vi­mas pra­neš­ti apie kiek­vie­ną svei­ka­tos prie­žiū­ros spe­cia­lis­tą ar far­ma­ci­nin­ką at­ro­do tik­rai per­dė­tas da­ly­kas. Tuo la­biau kad to ne­pa­da­rius su­stab­do­mas įstai­gos veik­los li­cen­ci­jos ga­lio­ji­mas. Tai yra žiau­ri pa­sek­mė už tos in­for­ma­ci­jos ne­pa­tei­ki­mą. Ma­nau, kad rei­kė­tų ati­džiau pa­si­žiū­rė­ti, ar tik­rai ne­ga­li tos in­for­ma­ci­jos gau­ti esa­muo­se vals­ty­bės re­gist­ruo­se, „Sod­ro­je“. Vis dėl­to rei­kė­tų įver­tin­ti, kaip tai at­ro­dys to­kio­se di­de­lė­se įstai­go­se kaip San­ta­ros kli­ni­kos, kur dir­ba tur­būt virš 10 tūkst. as­me­nų ir taip to­liau. Ga­li­ma kel­ti klau­si­mą dėl Kon­sti­tu­ci­jos 46 straips­nio ati­ti­ki­mo, kai ūki­nei veik­lai už­de­da­mos ne­pa­grįs­tos naš­tos. Dėl šių abe­jo­nių ir su­si­lai­ky­siu.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­ga. Dėl ve­di­mo tvar­kos – L. Na­gie­nė.

L. NAGIENĖ (DFVL). Aš tik vie­ną re­pli­ką. „Sod­ros“ duo­me­nys nė­ra taip leng­vai gau­na­mi, kaip jūs įsi­vaiz­duo­ja­te. Jie ne­tu­ri to­kių duo­me­nų. Ar kur­sai, ar dar kaž­kas su­ve­da­mi tik­rai nė­ra.

PIRMININKAS. Ge­rai. Bal­suo­ja­me dėl abie­jų – ir Svei­ka­tos prie­žiū­ros, ir Far­ma­ci­jos įsta­ty­mų po pa­tei­ki­mo.

Už­si­re­gist­ra­vo 102, bal­sa­vo 101: už – 63, prieš – 2, su­si­lai­kė 36. Po pa­tei­ki­mo pri­tar­ta. Siū­lo­mi ko­mi­te­tai. Pa­grin­di­nis – Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­tas dėl abie­jų klau­si­mų. Ga­li­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Ačiū, pri­tar­ta. Siū­lo­ma svars­ty­ti ge­gu­žės 14 die­ną.

Ger­bia­mi ko­le­gos, in­for­muo­ju, kad pra­tę­siu bal­sa­vi­mo in­ter­va­lą iki tol, kol ap­svars­ty­si­me vi­sus dar­bo­tvarkės klau­si­mus. (Bal­sai sa­lė­je) Ir bal­sa­vi­mą kar­tu.

 

16.31 val.

Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų įsta­ty­mo Nr. I-1367 36 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3501 (pa­tei­ki­mas)

 

Dar­bo­tvarkės 2-9 klau­si­mas – Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų įsta­ty­mo Nr. I-1367 36 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3501. Pra­ne­šė­ja – L. Na­gie­nė. Pra­šom.

L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, ger­bia­mas pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mi ko­le­gos, šiuo pro­jek­tu siū­lo­me iš­spręs­ti per­tek­li­nės biu­ro­kratijos si­tu­a­ci­jas, kuo­met be rei­ka­lo ap­sun­ki­na­mos sa­vi­val­dy­bės per­tek­li­niais rei­ka­la­vi­mais per­duo­da­mos tur­tą svei­ka­tos prie­žiū­ros vie­šo­sioms įstai­goms, ku­rių sa­vi­nin­kas ar­ba da­li­nin­kas yra sa­vi­val­dy­bė.

Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų įsta­ty­me įtvir­tin­ta, kad tur­to per­da­vi­mas at­lie­ka­mas pa­si­ra­šant pa­ti­kė­ji­mo su­tar­tį, o, kaip ži­no­te, Ci­vi­li­nia­me ko­dek­se įtvir­tin­ta, kad to­kias su­tar­tis pri­va­lo tvir­tin­ti no­ta­ras. Tai, sa­vai­me su­pran­ta­ma, už­ima ir pa­pil­do­mo lai­ko, ir reiš­kia pa­pil­do­mus kaš­tus. 2022 me­tais Tei­sin­gu­mo mi­nis­te­ri­jos ini­cia­ty­va pri­im­ti Vals­ty­bės ir sa­vi­val­dy­bių tur­to val­dy­mo, nau­do­ji­mo ir dis­po­na­vi­mo juo įsta­ty­mo pa­kei­ti­mai di­de­le ap­im­ti­mi iš­spren­dė sa­vi­val­dy­bių tur­to per­da­vi­mo sa­vo įstai­goms ar­ba ki­tiems ju­ri­di­niams as­me­nims, ku­rie pa­gal įsta­ty­mą ga­li at­lik­ti sa­vi­val­dy­bės funk­ci­jas, pro­ble­mas. Ta­da bu­vo pa­keis­tas 12 straips­nis. Re­gu­lia­vi­mas bu­vo su­pap­ras­tin­tas nu­sta­tant, kad to­kiais at­ve­jais pa­kan­ka su­da­ry­ti su­tar­tis pa­pras­ta ra­šy­ti­ne for­ma. Ta­čiau Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų įsta­ty­me li­ko rei­ka­la­vi­mas su­da­ry­ti tur­to pa­ti­kė­ji­mo su­tar­tis, tai­gi, au­to­ma­tiš­kai iš­li­ko ir rei­ka­la­vi­mas jas tvir­tin­ti no­ta­riš­kai. Bū­tent taip įsta­ty­mą tai­ko ir Re­gist­rų cen­tras.

To­dėl, siek­da­mi nuo­sek­laus re­gu­lia­vi­mo, siū­lo­me pa­pil­dy­ti Svei­ka­tos prie­žiū­ros įsta­ty­mo 36 straips­nio 3 da­lį nu­sta­tant, kad sa­vi­val­dy­bė jai nuo­sa­vy­bės tei­se pri­klau­san­tį il­ga­lai­kį ma­te­ria­lų­jį tur­tą sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos nu­sta­ty­ta tvar­ka as­mens ir (ar) vi­suo­me­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros vie­šo­sioms įstai­goms, ku­rių sa­vi­nin­kas (da­li­nin­kas) yra sa­vi­val­dy­bė, per­duo­da pa­ti­kė­ji­mo tei­se pa­gal pa­pras­ta ra­šy­ti­ne for­ma su­da­ro­mą tur­to pa­ti­kė­ji­mo su­tar­tį.

Pri­ėmus siū­lo­mą pa­kei­ti­mą, bus aiš­kiai įtvir­tin­ta, kad sa­vi­val­dy­bių tur­to val­dy­mo sri­ty­je pri­va­lo­mos no­ta­ri­nės for­mos rei­ka­la­vi­mas lai­ky­ti­nas per­tek­li­niu ir no­ta­ri­nė prie­žiū­ra ar ne­ša­liš­ka no­ta­ro kon­sul­ta­ci­ja nė­ra bū­ti­na, nes spren­di­mų dėl pa­ti­kė­ji­mo su­tar­čių su­da­ry­mo ir pa­čių su­tar­čių tu­ri­nio tei­sė­tu­mas yra pa­tik­ri­na­mas pri­imant nor­mi­nius tei­sės ak­tus dėl pa­ti­kė­ji­mo su­tar­čių su­da­ry­mo. Su­da­rant sa­vi­val­dy­bių tur­to pa­ti­kė­ji­mo su­tar­tis pa­pras­ta ra­šy­ti­ne for­ma, sa­vi­val­dy­bių tur­to val­dy­to­jams bus žen­kliai su­pap­ras­tin­tas pa­ti­kė­ji­mo su­tar­čių su­da­ry­mo pro­ce­sas ir iš­veng­ta pa­pil­do­mų iš­lai­dų tvir­ti­nant su­tar­tis no­ta­riš­kai.

Tai čia iš tik­rų­jų yra prak­ti­niai pa­siū­ly­mai, ku­riais tik­rai mes ne­ap­sun­kin­tu­me. Nors ne­su­pra­tau Tei­sės de­par­ta­men­to, ra­šo, kad lai­ky­ti­na per­tek­li­niu, bet jei­gu vie­nas įsta­ty­mas prieš­ta­rau­ja ki­tam, tai tik­rai tu­ri­me abu įsta­ty­mus su­tvar­ky­ti.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­ge. Jū­sų no­ri pa­klaus­ti A. Ma­tu­las.

A. MATULAS (TS-LKDF). Ger­bia­ma ko­le­ge, gir­džiu, ko­mi­te­to pir­mi­nin­kė sa­ko, kad ne­prie­š­ta­rau­ja. Tai ne­ži­nau, jei­gu bus pri­tar­ta po pa­tei­ki­mo, gal pa­ban­dys pa­grin­di­nis ko­mi­te­tas, ku­ris bus pa­skir­tas, iš­si­aiš­kin­ti. Bet aš no­riu su­abe­jo­ti, ar vis dėl­to pa­si­ra­šius to­kią pa­pras­tą su­tar­tį ne­pa­blo­gės tur­to val­dy­mo kon­tro­lė, ne­at­si­ras sti­mu­las įstai­gų va­do­vams pik­tnau­džiau­ti tuo tur­tu? Pa­vyz­džiui, vie­no­je Klai­pė­dos li­go­ni­nė­je, pa­si­ro­do, pa­tal­pa vais­ti­nei bu­vo iš­nuo­mo­ta, at­ro­do, už 12 eu­rų už kvad­ra­tą, di­džiu­lei vais­ti­nei, o ra­jo­nuo­se ta su­ma pa­pras­tai bū­na nuo 80 iki 120. Bent jau Pa­sva­ly­je gy­dy­mo įstai­gos pa­tal­pa vais­ti­nei iš­nuo­mo­ta už 120 eu­rų už kvad­ra­tą. Tai yra aki­vaiz­dus pik­tnau­džia­vi­mas. Ar ne­ma­no­te, kad no­ta­riš­kai pa­tvir­tin­tas įpa­rei­go­ji­mas gal už­tik­rin­tų di­des­nę at­sa­ko­my­bę?

L. NAGIENĖ (DFVL). Ger­bia­mas pir­mi­nin­ke, šian­dien, jei­gu sa­vi­val­dy­bės ta­ry­ba nu­sta­to tvar­ką, tai vi­sa ta­ry­ba tu­ri spręs­ti tuos klau­si­mus, pa­ti ta­ry­ba tu­ri pri­im­ti spren­di­mą, kaip tu­rė­tų bū­ti, ir tu­ri bū­ti pa­tvir­tin­tas ap­ra­šas. Sa­vi­val­dy­bės ta­ry­ba pri­ima spren­di­mą.

PIRMININKAS. Ačiū. Kal­bė­ti už ir prieš nie­kas ne­no­ri. Gal ga­li­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­rimu po pa­tei­ki­mo? Ga­li­me. Pri­tar­ta. Kaip pa­grin­di­nis siū­lo­mas Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­tas. Siū­lo­ma svars­ty­ti ge­gu­žės 14 die­ną. Pri­tar­ta. Ačiū.

 

16.35 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2020 m. lap­kri­čio 13 d. nu­ta­ri­mo Nr. XIV-6 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo se­niū­nų su­ei­gos su­da­ry­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas Nr. XIVP-3548 (pa­tei­ki­mas, svars­ty­mas ir pri­ėmi­mas)

 

Re­zer­vi­nis 1 klau­si­mas – Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2020 m. lap­kri­čio 13 d. nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo se­niū­nų su­ei­gos su­da­ry­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas Nr. XIVP-3548. Taip, ger­bia­mas Jur­gi, pra­šom, tri­bū­na jū­sų.

J. RAZMA (TS-LKDF). Ger­bia­mi ko­le­gos, kaip ži­no­me, kai ku­rios frak­ci­jos kei­čia sa­vo se­niū­nus kiek­vie­ną se­si­ją, dėl to mes kar­tais tu­ri­me pa­tiks­lin­ti ir Se­niū­nų su­ei­gos su­dė­tį, tai šiuo at­ve­ju dėl ati­tin­ka­mų Miš­rios Sei­mo na­rių gru­pės spren­di­mų mes tiks­li­na­me tą su­dė­tį, vie­to­je A. Ši­rins­kie­nės įra­šy­da­mi ir R. Ta­ma­šu­nie­nę.

PIRMININKAS. Taip, ko­le­gos, klau­si­mų ne­tu­ri­te? Pri­tar­ta. Svars­ty­mas. Dis­ku­si­jų nė­ra, pri­tar­ta.

Pri­ėmi­mas pa­straips­niui. 1 straips­niui ga­li­me pri­tar­ti? Vie­nin­te­lis straips­nis. Bal­suo­ja­me dėl vi­so.

 

Šio nu­ta­ri­mo pri­ėmi­mas

 

Vien­bal­siai – 88 bal­sa­vus už pri­tar­ta. (Gon­gas) Pri­im­ta, tai yra.

 

16.37 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2020 m. gruo­džio 3 d. nu­ta­ri­mo Nr. XIV-49 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ko­mi­si­jų pir­mi­nin­kų ir jų pa­va­duo­to­jų patvir­ti­ni­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas Nr. XIVP-3560 (pa­tei­ki­mas, svars­ty­mas ir pri­ėmi­mas)

 

Re­zer­vi­nis 3 klau­si­mas – Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2020 m. gruo­džio 3 d. nu­ta­ri­mo Nr. XIV-49 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ko­mi­si­jų pir­mi­nin­kų ir jų pa­va­duo­to­jų pa­tvir­ti­ni­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas Nr. XIVP-3560. Pra­šau, ger­bia­mas Jur­gi. Pri­ėmi­mas.

J. RAZMA (TS-LKDF). Šian­dien įvy­ko Lais­vės ko­vų ir vals­ty­bės is­to­ri­nės at­min­ties ko­mi­si­jos po­sė­dis, ku­ria­me bu­vo per­rink­ta ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė. Ben­dru su­ta­ri­mu vie­to­je P. Ku­zmic­kie­nės yra iš­rink­ta J. Šiugž­di­nie­nė ir siū­lo­ma ją tvir­tin­ti Sei­mo nu­ta­ri­mu.

PIRMININKAS. Taip. Ačiū, ger­bia­mas Jur­gi. Jums klau­si­mų nė­ra.

Svars­ty­mas. Nė­ra.

Pri­ėmi­mas. Vie­nas straips­nis, ga­li­me bal­suo­ti dėl?.. Taip, bal­suo­ja­me.

 

Šio nu­ta­ri­mo pri­ėmi­mas

 

Už­si­re­gist­ra­vo 90, bal­sa­vo 90: už – 89, 1 su­si­lai­kius, pri­im­ta. (Gon­gas)

 

16.38 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lais­vės pre­mi­jų ko­mi­si­jos pir­mi­nin­ko pa­tvir­ti­ni­mo“ pro­jek­tas Nr. XIVP-3558 (pa­tei­ki­mas, svars­ty­mas ir pri­ėmi­mas)

 

Re­zer­vi­nis 4 klausimas – Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lais­vės pre­mi­jų ko­mi­si­jos pir­mi­nin­ko pa­tvir­ti­ni­mo“ pro­jek­tas Nr. XIVP-3558. Dar kar­tą, ger­bia­mas Jur­gi. Pir­ma­sis pa­va­duo­to­jas.

J. RAZMA (TS-LKDF). Ger­bia­mi ko­le­gos, iden­tiš­ka si­tu­a­ci­ja su dar vie­na ko­mi­si­ja, ku­ri, kaip ži­no­me, šiaip ga­na re­tai po­sė­džiau­ja. Tai – Lais­vės pre­mi­jų ko­mi­si­ja. Jos po­sė­dy­je taip pat bu­vo per­rink­ta ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė – vie­to­je P. Kuz­mic­kie­nės ben­dru su­ta­ri­mu iš­rink­ta A. Ja­ka­vo­ny­tė. Ją ir tei­kiu tvir­tin­ti.

PIRMININKAS. Taip. Ačiū, ger­bia­mas Jur­gi. Po pa­tei­ki­mo pri­tar­ta. Svars­ty­mas. Pri­tar­ta.

Pri­ėmi­mas. No­riu pa­ste­bė­ti, bu­vo Tei­sės de­par­ta­men­to re­dak­ci­nė pa­sta­ba, ku­ri iš­pil­dy­ta, re­dak­to­riaus pa­tai­sy­ta. 1 straips­nis, ga­li­me pri­tar­ti? Bal­suo­ja­me.

 

Šio nu­ta­ri­mo pri­ėmi­mas

 

Taip, bal­sa­vo 92 – vi­si už. Nu­ta­ri­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

 

16.40 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2020 m. lap­kri­čio 19 d. nu­ta­ri­mo Nr. XIV-19 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ko­mi­te­tų pir­mi­nin­kų ir jų pa­va­duo­to­jų pa­tvir­ti­ni­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas Nr. XIVP-3527 (svars­ty­mo tę­si­nys ir pri­ėmi­mas)

 

Re­zer­vi­nis 5 klau­si­mas – Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2020 m. lap­kri­čio 19 d. nu­ta­ri­mo Nr. XIV-19 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ko­mi­te­tų pir­mi­nin­kų ir jų pa­va­duo­to­jų pa­tvir­ti­ni­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas Nr. XIVP-3527. Čia yra pro­jek­to tę­si­nys, bu­vo pa­im­ta per­trau­ka. Pri­ėmi­mas… Po svars­ty­mo ga­li­me pri­tar­ti ben­drai? Ačiū.

Ir pri­ėmi­mas. Vie­nas straips­nis. Vie­to­je J. Džiu­ge­lio pa­skir­ti P. Kuz­mic­kie­nę. Bal­suo­ja­me.

 

Šio nu­ta­ri­mo pri­ėmi­mas

 

Taip, už­si­re­gist­ra­vo 92 – vi­si 92 bal­sa­vo už. Nu­ta­ri­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

Tai­gi, ger­bia­mi ko­le­gos, skel­biu 2024 m. ko­vo 19 d. va­ka­ri­nį po­sė­dį baig­tą. Ką tik bal­sa­vo­me, re­gist­ra­vo­mės. Ge­ro va­ka­ro.



* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; DPF – Darbo partijos frakcija;  LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.