PASIŪLYMAS

DĖL lietuvos respublikos

sveikatos draudimo įstatymo nr. I-1343 28, 30, 31, 33 ir 39 straipsnių PAKEITIMO ir įstatymo papildymo 263 straipsniu

įstatymo projektO

Nr. XIVP-4180

 

2024-10-18

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

1

 

 

Argumentai:

        Įstatymo projektu siekiama palengvinti ir pagreitinti tik ASP paslaugų gavimo ir receptų kompensuojamiesiems vaistams išrašymo procesus, tačiau nesprendžiamos analogiškos praktinės problemos, su kuriomis pacientai susiduria, kai jiems reikia gauti kitas Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 9 straipsnio 2 dalies 2 punkte nurodytas paslaugas, kurios taip pat kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis (medicinos priemones ir medicinos pagalbos priemones (tarp jų ortopedijos technines priemones)).

      Todėl siekiant užtikrinti teisinio reguliavimo nuoseklumą ir sisteminį suderinamumą, taip pat – pacientų teisę ir galimybę greičiau gauti visas Privalomojo sveikatos raudimo fondo biudžeto lėšomis kompensuojamas ASP paslaugas, vaistus ir kitas priemones, siūloma sudaryti galimybę ASP įstaigoms, kurios turi licenciją ASP paslaugų teikimui, bet nėra sudariusios sutarčių su teritorinėmis ligonių kasomis, pacientams išrašyti ne tik kompensuojamuosius vaistus, bet ir pacientams reikalingas medicinos priemones ir medicinos pagalbos priemones.

      Be to, atsižvelgus į tai, kad įstatymų projektais siūlomos teisinio reguliavimo priemonės yra aktualios visai visuomenei, o sunkiomis ligomis sergantiems pacientams kaip galima skubesnis sveikatos priežiūros paslaugų suteikimas yra gyvybiškai svarbus, tikslinga paankstinti įstatymo įsigaliojimo datą, nustatant, kad jis įsigaliotų ne 2025 m. balandžio 1 d., bet 2025 m. sausio 1 d.

 

Pasiūlymas: pakeisti 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

1 straipsnis. Įstatymo papildymas 263 straipsniu

Papildyti Įstatymą 263 straipsniu:

„263 straipsnis. Teritorinių ligonių kasų ir sveikatos priežiūros įstaigų sutartys dėl siuntimų gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas išdavimo ir (ar) receptų ar siuntimų kompensuojamiesiems vaistams, medicinos priemonėms ir medicinos pagalbos priemonėms išrašymo

1. Sutartis dėl siuntimų gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas išdavimo ir (ar) receptų ar siuntimų kompensuojamiesiems vaistams, medicinos priemonėms ir medicinos pagalbos priemonėms (tarp jų ortopedijos techninėms priemonėms)  išrašymo pasirašo teritorinės ligonių kasos su sveikatos priežiūros įstaigomis, su kuriomis teritorinės ligonių kasos nėra pasirašę šio Įstatymo 26 straipsnyje nurodytų sutarčių.

2. Sveikatos priežiūros įstaiga, pageidaujanti sudaryti šio straipsnio 1 dalyje nurodytą sutartį, privalo turėti galiojančią asmens sveikatos priežiūros veiklos licenciją.

3. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytų sutarčių sudarymo tvarkos aprašą tvirtina sveikatos apsaugos ministras, įvertinęs Valstybinės ligonių kasos ir Privalomojo sveikatos draudimo tarybos nuomones. Šių sutarčių tipinę formą, kurioje nurodomos esminės sutarties sąlygos (sutarties šalių teisės ir pareigos, sutarties šalių atsakomybė, ginčų sprendimo tvarka, sutarties nutraukimo tvarka, sutarties galiojimas, papildymo ar sustabdymo tvarka), tvirtina Valstybinės ligonių kasos direktorius.“

 

2.

2

Argumentai: tie patys

Pasiūlymas: pakeisti 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

2 straipsnis. 263 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 263 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„263 straipsnis. Valstybinės ligonių kasos ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų sutartys dėl siuntimų gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas išdavimo ir (ar) receptų ar siuntimų kompensuojamiesiems vaistams, medicinos priemonėms ir medicinos pagalbos priemonėms išrašymo

1. Sutartis dėl siuntimų gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas išdavimo ir (ar) receptų ar siuntimų kompensuojamiesiems vaistams , medicinos priemonėms ir medicinos pagalbos priemonėms (tarp jų ortopedijos techninėms priemonėms) išrašymo pasirašo Valstybinė ligonių kasa su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis, su kuriomis Valstybinė ligonių kasa nėra pasirašiusi šio Įstatymo 26 straipsnyje nurodytų sutarčių.

2. Asmens sveikatos priežiūros įstaiga, pageidaujanti sudaryti šio straipsnio 1 dalyje nurodytą sutartį, privalo turėti galiojančią asmens sveikatos priežiūros veiklos licenciją.

3. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytų sutarčių sudarymo tvarkos aprašą tvirtina sveikatos apsaugos ministras, įvertinęs Valstybinės ligonių kasos ir Privalomojo sveikatos draudimo tarybos nuomones. Sveikatos apsaugos ministras tvirtina standartines šio straipsnio 1 dalyje nurodytų sutarčių sąlygas. Ne vėliau kaip kitą darbo dieną po patvirtinimo dienos šios sąlygos paskelbiamos Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje. Standartinėse šio straipsnio 1 dalyje nurodytų sutarčių sąlygose nurodomos esminės sutarties sąlygos: sutarties šalių teisės ir pareigos, sutarties šalių atsakomybė, ginčų sprendimo tvarka, sutarties nutraukimo tvarka, sutarties galiojimas, papildymas ar sustabdymas.

 

3.

7

Argumentai: tie patys

Pasiūlymas: pakeisti 7 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

„7 straipsnis. 39 straipsnio pakeitimas

Papildyti 39 straipsnį 4 dalimi:

„4. Šio Įstatymo 263 straipsnyje nurodytos sveikatos priežiūros įstaigos, sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, privalo:

1) laikytis sveikatos apsaugos ministro nustatytų reikalavimų, reglamentuojančių siuntimų gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas išdavimo ir receptų ar siuntimų kompensuojamiesiems vaistams, medicinos priemonėms ir medicinos pagalbos priemonėms išrašymo tvarką;

2) laiku teikti Valstybinės ligonių kasos nustatytą informaciją Valstybinei ligonių kasai ir teritorinėms ligonių kasoms;

3) sudaryti sąlygas teritorinei ligonių kasai kontroliuoti siuntimų gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas išdavimo ir receptų ar siuntimų kompensuojamiesiems vaistams, medicinos priemonėms ir medicinos pagalbos priemonėms išrašymo teisėtumą;

4) atlyginti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui padarytą žalą, jeigu ji atsirado dėl neteisėtai išduotų siuntimų gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas ar išrašytų receptų ar siuntimų kompensuojamiesiems vaistams, medicinos priemonėms ir medicinos pagalbos priemonėms.“

4.

8

Argumentai: tie patys

Pasiūlymas: pakeisti 8 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

„8 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio įstatymo 2 straipsnį ir šio straipsnio 3 dalį, įsigalioja 2025 m. balandžio sausio 1 d.

2. Šio įstatymo 2 straipsnis įsigalioja 2025 m. liepos 1 d.

3. Sveikatos apsaugos ministras ir Valstybinės ligonių kasos direktorius iki 2025 m. kovo 31 d. 2024 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

4. Šio įstatymo 2 straipsniu pakeistos Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 263 straipsnio nuostatos taip pat taikomos asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, sudariusioms su teritorinėmis ligonių kasomis Sveikatos draudimo įstatymo 26 straipsnyje nurodytas sutartis iki šio įstatymo 2 straipsnio įsigaliojimo.“

 

 

Teikia

 

Seimo nariai                                                (Parašas)