LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBA

 

HERBAS

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijai

El. p. info@am.lt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANTIKORUPCINIO VERTINIMO IŠVADA

DĖL MEDŽIOKLĖS SRITĮ REGLAMENTUOJANČIŲ TEISĖS AKTŲ

 

2016 m. sausio 18 d. Nr. 4-01-278

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo Nr. IX-904
8 straipsnio 2 dalies nuostatomis ir išnagrinėję teisinio reguliavimo, susijusio su periodiniu medžiotojo įgūdžių tikrinimu, medžioklės plotų vienetų viešu skelbimu, sumedžiotų laukinių gyvūnų apskaita pagal medžioklės plotus, medžioklės tvarkos projektų, parengtų medžioklės plotų vienetams, viešinimu, atlikome Lietuvos Respublikos medžioklės įstatymo Nr. IX-966 (toliau – Įstatymas) 7, 8, 9, 14, 15 ir 18 straipsnių ir Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių (toliau – Taisyklės), patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 258,  5, 8, 28, 29 punktų antikorupcinį vertinimą.

Atlikę antikorupcinį vertinimą ir siekdami medžioklės srities teisinio reglamentavimo skaidrumo, teikiame šias pastabas ir pasiūlymus:

1. Taisyklių 8 punkte nustatyta, kad kas 5 metai medžiotojų organizacijų, vienijančių medžiotojų klubus ir būrelius, valdymo organų sudarytos komisijos organizuoja medžiotojų saugaus elgesio medžioklėje žinių ir praktinių medžiojimo įgūdžių (toliau – žinios ir įgūdžiai) patikrinimą. Šią normą galima suprasti nevienareikšmiškai, nes neaišku, ar nurodytos komisijos tik kas 5 metai organizuoja žinių ir įgūdžių patikrinimą, ar kiekvienas medžiotojas turi pasitikrinti žinias ir įgūdžius kas 5 metai. Tikrinant, kaip šios nuostatos taikomos praktiškai, konstatuota, kad kiekvienas medžiotojas, turintis teisę medžioti, privalo pasitikrinti žinias ir įgūdžius kas 5 metai, skaičiuojant nuo teisės medžioti suteikimo ir medžiotojo bilieto gavimo dienos.

Aktualu tai, kad Įstatymo 14 straipsnio 6 dalyje, kurioje reglamentuotos medžiotojo pareigos, nenustatyta, jog reikia kas 5 metai pasitikrinti žinias ir įgūdžius. Atsižvelgdami į tai, kad visos medžiotojų pareigos turi būti nustatytos Įstatyme, ir siekdami teisinio aiškumo, siūlome inicijuoti Įstatymo 14 straipsnio 6 dalies papildymą ir nustatyti pareigą medžiotojams kas 5 metai Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka pasitikrinti žinias ir įgūdžius, taip pat patikslinti Taisyklių 8 punktą ir nurodyti, kad regioniniai aplinkos apsaugos departamentai ir visuomeninės organizacijos privalo sudaryti sąlygas medžiotojams kas 5 metai pasitikrinti žinias ir įgūdžius Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka.

2. Taisyklių 8 punkte nustatyta, kad informaciją apie organizuojamą saugaus elgesio medžioklėje žinių patikrinimą Komisija skelbia kartu su 5 punkte nurodyta skelbti informacija.
Pagal Taisyklių 5 punktą informacija apie rengiamą medžioklės egzaminą, saugaus elgesio medžioklėje žinių ir praktinių medžiojimo įgūdžių patikrinimą, organizuojamą pagal Taisyklių 8 punkto reikalavimus, Komisija paskelbia vietos spaudoje, nurodydama darbo kalendorinį grafiką, vietą, laiką ir Taisyklių 6 punkte išvardytų dokumentų pateikimo terminą. Ši norma įtvirtina prievolę apie žinių ir įgūdžių patikrinimus privalomai skelbti tik vietinėje spaudoje, tačiau toks informacijos pateikimo būdas neužtikrina minėto proceso skaidrumo, o kai kuriais atvejais dėl nepakankamo viešumo gali būti sudaromos galimybės saugaus elgesio medžioklėje žinių ir praktinių medžiojimo įgūdžių patikrinimo egzaminą vykdyti medžiotojui jame nedalyvaujant. Siūlome nustatyti, kad informacija apie žinių ir įgūdžių patikrinimus būtų privalomai skelbiama ir regionų aplinkos apsaugos departamentų, ir medžiotojų savivaldos organizacijų interneto tinklalapiuose, o prieš žinių ir įgūdžių patikrinimo egzaminą būtų sudaromi ir saugomi minėtą egzaminą laikiusių medžiotojų sąrašai.

3. Vertinami teisės aktai nenustato, kaip turi būti renkama, sisteminama, tvarkoma ir viešinama su medžiokle susijusi informacija, taip pat neradome viešai prieinamos ir centralizuotai susistemintos informacijos apie medžioklę. Pastebėjome, kad atsakingos institucijos pateikia tik su savo funkcijomis susijusią informaciją skirtinguose ir tarpusavyje nesusijusiuose šaltiniuose ir ši informacija pateikiama fragmentiškai, duomenys neatnaujinami. Kadangi laukinių gyvūnų ištekliai yra valstybės turtas, jų naudojimas turi būti kontroliuojamas. Norint kontroliuoti laukinių gyvūnų išteklių naudojimą ir su medžiokle susijusią informaciją bei teikiamas paslaugas padaryti prieinamas visiems suinteresuotiems asmenims, būtina sistemiškai ir centralizuotai (vienoje institucijoje) tvarkyti informaciją apie medžioklę. Todėl siūlome vienoje vietoje skelbti atsakingų institucijų sprendimus, susijusius su medžiokle, laukinių gyvūnų ištekliais, informaciją apie Lietuvos Respublikos teritorijoje suformuotus bendrojo naudojimo medžioklės plotų vienetus, juos naudojančius medžiotojų klubus ir būrelius, suformuotus profesionalios medžioklės plotų vienetus, sumedžiotų gyvūnų statistiką pagal medžioklės plotų vienetus ir pagal medžiotojų klubus ir būrelius, informaciją apie nustatytus sumedžioti leidžiamų gyvūnų limitus pagal medžiotojų klubus ir būrelius, jiems suteiktų licencijų sumedžioti licencijuojamiems gyvūnams skaičių, medžiotojus, jų išlaikytus egzaminus, sumokėtus mokesčius, taip pat sudaryti galimybę už suteiktas mokamas paslaugas atsiskaityti elektroniniu būdu.

 

Direktoriaus pavaduotojas                                                                              Romas Zienka

 

 

 

 

Aivaras Raišys, tel. (8 706)  63 331, el. p. aivaras.raisys@stt.lt