PASIŪLYMAS

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBĖS TARNYBOS ĮSTATYMO NR. VIII-1316 11, 20 IR 30 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 17(1) STRAIPSNIU

ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-231

 

2021 m. kovo     d.

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

2 (N)

 

 

Argumentai:

Mentoriaus paskirtis ir veikla valstybės tarnyboje visų pirma yra sietina su pirmą kartą į karjeros valstybės tarnautojo pareigas valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje priimto asmens socialine adaptacija toje institucijoje ar įstaigoje – planingu procesu, kuris padeda naujam tarnautojui įsilieti į tokios institucijos ar įstaigos kolektyvą, greičiau suvokti konkretaus darbo (jam pavedamų atlikti funkcijų) esmę ir atsakomybę už tinkamą jų atlikimą, įgauti reikiamų žinių bei įgūdžių, be kurių jis negalėtų savarankiškai atlikti savo tiesioginių pareigų. Šiame procese išskirtinis vaidmuo tenka mentoriui – asmeniui, kuris yra sukaupęs žinių ir darbo tam tikroje institucijoje ar įstaigoje patirties (gerai išmano vykstančius procesus, vidaus administravimą, organizacinę kultūrą ir kt.) ir geba jas (žinias ir tokią patirtį) greitai perteikti naujai priimtam darbuotojui (tarnautojui). Siekiant aiškumo, kas yra / turėtų būti mentorius ir kokia jo paskirtis būtent valstybės tarnybos kontekste, yra tikslinga Valstybės tarnybos įstatyme apibrėžti mentoriaus sąvoką.

Taip pat siekiant teisinio reglamentavimo aiškumo ir atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvadoje pateiktas pastabas, tikslintinas yra projekto 2 straipsnis.

 

Pasiūlymas:

    Papildyti Projektą nauju 2 straipsniu:

    „2 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

    1. Papildyti 2 straipsnį nauja 4 dalimi:

    „Mentorius – karjeros valstybės tarnautojas arba darbuotojas, su kuriuo sudaryta terminuota sutartis dėl mentorystės, kuris valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos vadovo sprendimu yra skiriamas pirmą kartą į pareigas valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje priimtam karjeros valstybės tarnautojui padėti susipažinti su tos institucijos ar įstaigos vidaus administravimu ir organizacine kultūra, įgyti žinias, kompetencijas ir gebėjimus, reikiamas jo pareigoms savarankiškai eiti, taip pat suplanuoti asmeninę karjerą.“

    2. 2 straipsnio 4 – 11 dalis laikyti atitinkamai 5 – 12 dalimis.

   

2.

2

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„2 straipsnis. Įstatymo papildymas nauju 171 straipsniu

 Papildyti Įstatymą nauju 171 straipsniu:

„171 straipsnis. Karjeros valstybės tarnautojo teisė į mentoriaus pagalbą

1. Karjeros valstybės tarnautojas, priimtas į pareigas valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje pirmą kartą po konkurso, įskaitant šio įstatymo 21 straipsnio 2 dalyje  ir 22 straipsnio  3 dalyje nustatytus atvejus, arba atkūrus karjeros valstybės tarnautojo statusą šio įstatymo 17 straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatytais atvejais arba perkėlus į kitas karjeros valstybės tarnautojo pareigas, esant tarnybinei būtinybei šio įstatymo 21 straipsnio 11, 12, 13 ir 14 dalyse nustatytais atvejais, arba tarnybinio kaitumo būdu šio įstatymo 26 straipsnio 1 dalyje nustatytu atveju, turi teisę kreiptis į institucijos ir įstaigos vadovą ir prašyti, kad jam būtų suteikta mentoriaus pagalba (pagalba įgyti arba patobulinti turimas ar reikiamas pareigoms eiti žinias, kompetencijas, gebėjimus). Prašymas institucijos ir įstaigos vadovui dėl mentoriaus pagalbos suteikimo turi būti pateiktas raštu ne vėliau kaip per  5 darbo dienas nuo karjeros valstybės tarnautojo pirmosios pareigų ėjimo dienos.

2. Valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos vadovas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo gauto prašymo dėl mentoriaus pagalbos suteikimo dienos priima sprendimą dėl tokios pagalbos suteikimo ne trumpesniam nei 1 mėnesio, bet ne ilgesniam nei 2 mėnesiai laikotarpiui. Mentoriaus pagalbai teikti yra skiriamas Vyriausybės nustatytus reikalavimus atitinkantis tos valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos karjeros valstybės tarnautojas, kuris atitinka Vyriausybės nustatytus reikalavimus, arba darbuotojas, su kuriuo šio įstatymo 49 straipsnio 7 dalyje nustatytu atveju yra sudaryta terminuota darbo sutartis dėl mentorystės (įgytos patirties perdavimo). Terminuotų darbo sutarčių dėl mentorystės sudarymo, mentorystės organizavimo, vykdymo ir priežiūros tvarkos aprašą tvirtina Vyriausybė.

3.  Valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos karjeros valstybės tarnautojui laikotarpiu, kai jis teikia mentoriaus pagalbą, yra skiriama ir mokama šiame įstatyme nustatyto dydžio priemoka. Valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos vadovo sprendimu šios priemokos mokėjimas gali būti nutrauktas, jeigu dėl karjeros valstybės tarnautojo, kuris paskirtas teikti mentoriaus pagalbą veikos, yra gautas skundas ir, atlikus tyrimą, faktai pasitvirtina.“ 

 

Teikia:

 

Seimo narys                                                                             Kęstutis Vilkauskas